Испечати | Затвори го прозорот

Фан клуб Вардар

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Спорт
Име на форумот: Фан клубови
Опис на форумот: навивачи, секој во својот клуб
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20070
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 16:25
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Фан клуб Вардар
Постирано од: ВАЖНА
Наслов: Фан клуб Вардар
Датум на внесување: 13.Септември.2009 во 19:47
Да ви кажам јас сум за реал мадрид од странските ама од Македонските сум за вардарнамигнување

-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.



Коментари:
Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Септември.2009 во 07:55
Што се случува овоj сезон со Вардар????????????? Ке одат во втора лига ли?Со теа резултати што ги имат до моментот ништо добро не ги очакува
изненадувањеизненадувањеизненадување


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 16.Септември.2009 во 15:02
јас неам појма голема%20насмевкаонака само сум за вардар ама дека знам нешто не..ама прашај ме за реал мадрид еееплазење

-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Септември.2009 во 15:36
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

јас неам појма голема%20насмевкаонака само сум за вардар ама дека знам нешто не..ама прашај ме за реал мадрид еееплазење
 
 
Нормално за жена.немаш поjма од резултатите на екипот али си за нив.А зошто ни си за Глиган Грудово?И без тоа немаш представа за нивните резултати?
 
Ок ,ке те прашам за Реал М.Зошто на Реал одбраната им е као шфаjцарско сиренje?И ти да си футбалерка и ти ке им забиеш голголема%20насмевкаголема%20насмевка 
 
ПП:Иминjата се пишуват со главна буква намигнувањенамигнување


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 17.Септември.2009 во 15:14
Прво на Реал одбраната му е супер.
Второ јас не сум луда за Вардар онака само..
Трето знам дека имињата се пишуваат со голема буква ама некогаш ме мрзинамигнување


-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 05:11
Од Вардар не бива екипа...штом на градски почна да губи од селски екипи (Хоризонт Турново)

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: емил
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 09:26


-------------


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 11:06
Originally posted by емил емил напиша:


hahha katastrofa za Milan Palermo e mn jaka ekipa ej hihihi

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 10:40
"Комити" во потрага по нови челници за Вардар

Најавената раководно-организациска трансформација на најтрофејниот македонски клуб која треба да се реализира преку одржувањето на ново Собрание на кое актуелните два колективни членови ќе се повлечат од раководните позиции во клубот е одложена непосредно пред стартот на пролетниот дел од сезоната.

Како што истакнуваат од Иницијативниот одбор за спас, Собранието е веќе закажано, меѓутоа неопходно е да поминат минималните статутарно утврдени 14 дена од моментот на закажување па до неговото одржување, пред и дефинитивно да биде прецизиран официјалниот датум. Првичното одложување на Собранието е и поради желбата во меѓувреме, сепак, по повлекувањето на актуелните колективни членови, низ преговори со поединци од јавните институции на кои би се оставил клубот, сепак, јасно да бидат утврдени имињата кои би ги презеле функциите во раководните структури.

"Ние цврсто остануваме на претходно искажаниот став дека се повлекуваме од раководството на Вардар. Остануваме на ставот дека намерата е преотстапување на делегатските места на градот Скопје или ЈПССДП, меѓутоа секако целта е клубот понатаму да не се остави без апсолутно никакво раководство. Токму поради тоа во меѓувреме сме низ поедини разговори или преговори затоа што сакаме по нашето повлекување сепак точно да ги прецизираме новите раководни структури на кои би се оставил клубот. Иако, мора да признаам дека тоа оди малку тешко", вели претседателот на Иницијативниот одбор за спас, Бранислав Прелоговски.

Според нашите информации, желбата на колективните членови е раководните позиции да бидат прифатени од страна на водечките луѓе на градот Скопје или дел од државните институции, со што клубот би заокружил солидна финансиска конструкција до крајот на актуелната сезона.

"Како и да е, пред стартот на пролетниот дел заминуваме од водечките позиции. Верувам дека може, сепак, одредени институции од државата да му помогнат во овој момент на клубот. Се надеваме на позитивен резултат на претстојното Собрание", дополнува Прелоговски.




-------------


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 21:06
komiti zakon1987

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 21:06
Originally posted by емил емил напиша:

<SPAN =fontNaslov>"Комити" во потрага по нови челници за Вардар</SPAN>Најавената раководно-организациска трансформација на најтрофејниот македонски клуб која треба да се реализира преку одржувањето на ново Собрание на кое актуелните два колективни членови ќе се повлечат од раководните позиции во клубот е одложена непосредно пред стартот на пролетниот дел од сезоната.Како што истакнуваат од Иницијативниот одбор за спас, Собранието е веќе закажано, меѓутоа неопходно е да поминат минималните статутарно утврдени 14 дена од моментот на закажување па до неговото одржување, пред и дефинитивно да биде прецизиран официјалниот датум. Првичното одложување на Собранието е и поради желбата во меѓувреме, сепак, по повлекувањето на актуелните колективни членови, низ преговори со поединци од јавните институции на кои би се оставил клубот, сепак, јасно да бидат утврдени имињата кои би ги презеле функциите во раководните структури."Ние цврсто остануваме на претходно искажаниот став дека се повлекуваме од раководството на Вардар. Остануваме на ставот дека намерата е преотстапување на делегатските места на градот Скопје или ЈПССДП, меѓутоа секако целта е клубот понатаму да не се остави без апсолутно никакво раководство. Токму поради тоа во меѓувреме сме низ поедини разговори или преговори затоа што сакаме по нашето повлекување сепак точно да ги прецизираме новите раководни структури на кои би се оставил клубот. Иако, мора да признаам дека тоа оди малку тешко", вели претседателот на Иницијативниот одбор за спас, Бранислав Прелоговски.Според нашите информации, желбата на колективните членови е раководните позиции да бидат прифатени од страна на водечките луѓе на градот Скопје или дел од државните институции, со што клубот би заокружил солидна финансиска конструкција до крајот на актуелната сезона."Како и да е, пред стартот на пролетниот дел заминуваме од водечките позиции. Верувам дека може, сепак, одредени институции од државата да му помогнат во овој момент на клубот. Се надеваме на позитивен резултат на претстојното Собрание", дополнува Прелоговски.
nema zakon koj mozi da ne spreci komiti

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 21:32
vnedela vecnoto derbi povik do site komiti zapad

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 21:32
Originally posted by емил емил напиша:

eden e vardar edni se komiti zapad

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 11.Март.2010 во 21:27
napred vardar vo srce te nosam

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 01:31
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

eden e vardar edni se komiti zapad
edna boja edna ljubov vardar vo srceto

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 20:07
vecno derbi 21 mart vardar pelister

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: The_Boss
Датум на внесување: 10.Јули.2010 во 14:21
Ој Вардаре во срце ќе те носиме за тебе живот даваме само напред Вардареее!

-------------
Поради неплатени сметки, ИДИВИДИ го исклучи потписот на The_Boss.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Јули.2010 во 08:01

Вардар без играчи во новото првенство?

Се' додека не го плати долгот за картони кон ФФМ во износ од 20.000 евра, Вардар не може да регистрира нови фудбалери

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=15D3C6F8327A284585801452509BD616 - извор


-------------


Постирано од: Izzy
Датум на внесување: 03.Август.2010 во 01:30
Originally posted by емил емил напиша:

<SPAN id=ArticleTitle =WB_UTRINSKIVESNIK_Naslov>Вардар без играчи во новото првенство?</SPAN>



Се' додека не го плати долгот за картони кон ФФМ во износ од 20.000 евра, Вардар не може да регистрира нови фудбалери



http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=15D3C6F8327A284585801452509BD616 - извор



Poleka poleka po4naa da gi ubaivat fudbalskite klubovi po Makedonija. Naj "jaka" fudbalska federacija imame. Mizerii!

-------------
UNITED!! UNITED!! UNITED MACEDONIA!!!!


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 03.Август.2010 во 14:37
Originally posted by Izzy Izzy напиша:


Poleka poleka po4naa da gi ubaivat fudbalskite klubovi po Makedonija. Naj "jaka" fudbalska federacija imame. Mizerii!

Nikoj ne i e kriv na Vardar sto ima finansiski problemi

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: Izzy
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 04:38
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Originally posted by Izzy Izzy напиша:


Poleka poleka po4naa da gi ubaivat fudbalskite klubovi po Makedonija. Naj "jaka" fudbalska federacija imame. Mizerii!

Nikoj ne i e kriv na Vardar sto ima finansiski problemi



Da da, nikoj ne e kriv shto Vardar e vo ovaa kriza, nikoj ne e kriv shto Osogovo (zadocni samo 1 nedela so plakjanjeto za licenca) ne mu e dozvoleno da igra vo Vtora liga (dodeka na klubovi od zapadna Makedonija im e izdadena, iako platija [seaushte ne e to4no utvrdeno] posle Osogovo. Nikoj ne i e kriv nitu na Pobeda shto ke bide suspendirana 8 godini.... u ovaa federacija, nikoj za nishto ne e kriv. Na site vo foteljite im e se puno i se ramno. Nivnata rabota e da go dignat nivoto na fudbalo vo Makedonija, a nie imame liga shto e pomegju 2te naj ne kvalitetni vo Evropa. Od odamna izumrea klubovite so tradicija, sea se na moda privatni klubovi, bez navivacki grupi i tradicija, a so pari. Golem 4ekor od FFM! Do deka ne se smene ovaa smeshna federacija, mozeme da zabraveme i na kvalitetna Makedonska liga, i na kvalitetna tifo scena i da prestaneme da se glupirame i nadevame deka nekogash ke vlezeme na Evropsko prvenstvo ili Svetsko. SAD BUT TRUE!

-------------
UNITED!! UNITED!! UNITED MACEDONIA!!!!


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 13:42
Originally posted by Izzy Izzy напиша:

...a nie imame liga shto e pomegju 2te naj ne kvalitetni vo Evropa. !
 
Која е втората...збунетост да знам, баш ме интересира...голема%20насмевка


Постирано од: Izzy
Датум на внесување: 05.Август.2010 во 01:35
Andora, Luksemburg i Lihtenstajn. Zna4i nie sme na 4-to mesto gordeam se so nashta federacija

-------------
UNITED!! UNITED!! UNITED MACEDONIA!!!!


Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 27.Ноември.2010 во 18:01
Вардар го победи Пелистер во Битола

Вардар славеше на гостувањето кај Пелистер, Металург го победи Тетекс, Силекс и Шкендија одиграа нерешно, Работнички подобар од Брегалница. Вардар победи во дерби натпреварот против Пелистер во Битола со 2-1.

Славните македонски клубови оваа сезона се наоѓаат на двете последни позиции на табелата и очајно се борат за бодови со кои се надеваат дека ќе изборат опстанок.

Пелисте денеска не успеа да ја искористи предноста на домашен терен и загуби од својот голем ривал.

Херој на Вардар беше Ѓурѓевиќ кој постигна голови во 32та и 42та минута за водство на тимот од Скопје со 2-0.

Пелистер успеа само да намали преку Талевски во 67та минута од натпреварот.

Металург минимално со 1-0 славеше на свој терен против Тетекс.

Единствениог гол беше постигнат во 21та минута од пенал, стрелец Милен Крстев.

Силекс и Шкендија во Кратово одиграа без победник 1-1.


И двата гола беа постигнати во воведниот дел од натпреварот, Мисовски во 4та минута му донесе водство на Силекс, во следниот напад Емини израмни на 1-1.

Работнички со 3-1 ја совлада екипата на Брегалница Штип.

Домаќините поведоа со голот на Маневски во 38та минута, четири минути подоцна Глигоров зголеми на 2-0.

Мандак во 61та го намали резултатот на 2-1, Синковиќ во 84та ги постави конечните 3-1.

Ренова убедливо со 5-0 го победи Напредок.

Емини во 27та, Јанчевски во 49та и 76та, Велјановски (автогол) во 65та и Бајрами во 90та минута беа стрелци на головите за Ренова.

Турново со голот на Шулев во 81та минута го победи Скопје со 1-0.



-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Мај.2011 во 05:32
Вардаровите легенди го прославија јубилејот

http://www.netpress.com.mk/sport/vestiimages/18812/фкв.jpg">

Вардаровите легенди, кои на 26. мај 1961 година го освоија купот на тогашна СФР Југославија, во одлична атмосфера во скопската меана "Керпич", го одбележаа јубилејот - 50 години од освојувањето на првиот трофеј.

Скапоцениот пехар на Маршал Тито беше освоен со победата над Вартекс Вараждин со 2-1 со головите на Владо Николовски и Мирко Илиевски.

Дел од таа „златна" генерација на црвено-црните веќе не е меѓу живите, но оние кои можеа дојдоа на малата прослава во организација на ФК Вардар, Андон Дончевски, Благоја Вучидолов, Петар Анѓушев и Тоде Георгиевски во друштво на легендите од помладите генерации, Дарко Панчев, Кочо Димитровски и Мето Спасовски евоцираа спомени на како што беше речено големиот ден на македонскиот фудбал.

Јубилејот го збогатија со своето присуство и новинарите на чело со доајенот на спротското новинарство Ивко Панговски кој од лице место преку радио брановите го пренесуваше овој историски настан.

Во името на ФФМ, „славениците" ги поздрави генералниот секретар на ФФМ, Игор Климпер кој во оваа пригода им подари и пригодни плакети и подароци кои ќе ги потсетуваат на денешниот ден -50 години од првата титула за македонскиот клубски фудбал.




-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Мај.2011 во 06:21

Многу бабици, килаво дете

Од шам­пи­он­ска­та ге­не­ра­ци­ја на "Вар­дар" од 1987 го­ди­на ду­ри се­дум­ми­на од кои тројца беа стрелци се наоѓаа во стартниот состав на де­би­то на ма­ке­дон­ска­та фуд­бал­ска реп­ре­зен­та­ци­ја про­тив Сло­ве­ни­ја во Крањ. - Се ре­деа соб­ра­ни­ја, се вме­ша навивачката група "Ко­ми­ти­", се ме­ну­ваа прет­се­да­те­ли, но клу­бот про­дол­жи да то­не и во не­кол­ку нав­ра­ти бе­ше до­ве­де­но во пра­ша­ње и не­го­во­то пре­жи­ву­ва­ње

"Вар­дар" го прос­ла­ви пе­де­сет­го­диш­ни­от ју­би­леј од ос­во­ју­ва­ње­то на Ку­пот на Ју­гос­ла­ви­ја от­фр­лен од си­те. Нај­тро­феј­ни­от фуд­бал­ски клуб во Ма­ке­до­ни­ја до­жи­веа да ис­пад­не од Пр­ва­та ли­га, неш­то што е нес­по­и­во со не­го­ви­те тра­ди­ци­ја и ре­но­ме. Нај­со­др­жај­на­та, се­га ве­ќе таж­на фуд­бал­ска при­каз­на кај нас поч­на пред 64 го­ди­ни.
- Бев 18-го­диш­но мом­че ко­га во 1947 го­ди­на, во ква­ли­фи­ка­ци­и­те за Пр­ва­та ли­га, то­гаш­на­та скоп­ска "Ма­ке­до­ни­ја" се из­бо­ри за нас­тап во нај­сил­на­та ју­гос­ло­вен­ска ли­га по ду­е­лот со Сло­га од Но­ви Сад. Во тоа вре­ме и скоп­ска "По­бе­да" нас­та­пу­ва­ше та­му, по што бе­ше до­го­во­ре­но два­та клу­ба да се со­е­ди­нат во "Вар­дар" и цр­ве­но-цр­на­та да би­де заш­тит­на бо­ја. По­тоа, во из­ми­на­ти­ве ше­е­се­ти­на го­ди­ни, "Вар­дар" нас­та­пу­ва­ше во Пр­ва­та или во Вто­ра­та ли­га на по­ра­неш­на СФРЈ, а иг­ра­ше и на ме­ѓу­на­род­на­та сце­на. Ре­чи­си си­те нај­доб­ри ма­ке­дон­ски фуд­ба­ле­ри по­ми­наа низ не­го­ви­те ре­до­ви - се се­ќа­ва Дра­го­мир Га­шев­ски-Га­шо, нај­вер­ни­от на­ви­вач на "цр­ве­но-цр­ни­те".
Ка­ко пот­вр­да, од шам­пи­он­ска­та ге­не­ра­ци­ја на "Вар­дар" од 1987 го­ди­на ду­ри се­дум­ми­на од кои тројца беа стрелци се наоѓаа во стартниот состав на де­би­то на ма­ке­дон­ска­та фуд­бал­ска реп­ре­зен­та­ци­ја про­тив Сло­ве­ни­ја во Крањ.
- По­ра­но мно­гу по­ве­ќе се са­ка­ше фуд­ба­лот. Во нај­доб­ри­те го­ди­ни, на тре­нин­зи­те на "Вар­дар" има­ше по­ве­ќе пуб­ли­ка от­кол­ку де­не­ска на не­го­ви­те нат­пре­ва­ри. Пуб­ли­ка­та мо­ра да се вра­ти на три­би­ни­те, но тоа не­ма да се слу­чи без ква­ли­тет­ни клу­бо­ви - до­да­де по­пу­лар­ни­от чич­ко Га­шо.
За нај­доб­ра ге­не­ра­ци­ја на "Вар­дар" се сме­та онаа од 80-ти­те, ко­ја и го пос­тиг­на нај­го­ле­ми­от ус­пех, ко­га ста­на ју­гос­ло­вен­ски шам­пи­он во 1987 го­ди­на. Еден од нај­ис­так­на­ти­те иг­ра­чи од тој пер­и­од е Дра­ги Се­ти­нов.
- Си­гур­но, нај­свет­ли мо­мен­ти во ис­то­ри­ја­та на "Вар­дар" се ос­во­ју­ва­ње­то на Ку­пот на Ју­гос­ла­ви­ја во 1961 го­ди­на и шам­пи­он­ска­та ти­ту­ла во 1987 го­ди­на. Мо­же­би ќе зву­чи нес­кром­но, но нај­доб­ра ге­не­ра­ци­ја бе­ше на­ша­та и не слу­чај­но ја на­ре­ку­ва­ат "злат­на ге­не­ра­ци­ја". Тоа бе­ше пер­и­од на пос­то­ја­ни ре­зул­та­ти, кои кул­ми­ни­раа со шам­пи­он­ска­та ти­ту­ла - ве­ли Се­ти­нов, кој по­доц­на ги из­вр­шу­ва­ше и фун­кци­и­те спорт­ски ди­рек­тор и прет­се­да­тел на клу­бот.
- Не­ма спо­ред­ба ка­ко фун­кци­о­ни­ра­ше клу­бот то­гаш и се­га. Јас сум мно­гу доб­ро за­поз­на­ен со фун­кци­о­ни­ра­ње­то на клу­бот, би­деј­ќи мо­јот тат­ко (Пас­кал Се­ти­нов н.з.) ра­бо­те­ше 36 го­ди­ни во клу­бот ка­ко бла­гај­ник. То­гаш, сло­бод­но мо­же да се ка­же, се ра­бо­те­ше ка­ко вис­тин­ски ев­роп­ски клуб. По оса­мос­то­ју­ва­ње­то, "Вар­дар" ос­та­на единс­тве­ни­от го­лем клуб во Ма­ке­до­ни­ја, но мно­гу­ми­на го ос­та­ви­ја сам на се­бе и она што се слу­чи бе­ше не­ми­нов­но - об­јас­ну­ва тој.
Се­ти­нов, кој ја за­вр­ши ка­ри­е­ра­та со 198 нас­та­пи (17 го­ла) во цр­ве­но-цр­ни­от дрес, за­се­га не гле­да из­лез од кри­за­та.
- Не­ма ре­ше­ние во мо­мен­тов. Мо­јот пред­лог бе­ше да се прог­ла­си сте­чај, да се поч­не од­но­во од Чет­вр­та­та ли­га, со мож­ност клу­бот да се фу­зи­о­ни­ра со не­кој вто­ро­ли­гаш и за ед­на го­ди­на да се вра­ти во Пр­ва­та ли­га. Тоа би бил ста­ро- нов "Вар­дар", но со чис­ти смет­ки. М. Илиоски

Рин­гов: Без сил­на ли­га, не­ма си­лен "Вар­дар"

За­ед­но со Дар­ко Пан­чев, Ва­сил Рин­гов е нај­доб­ри­от стре­лец во ис­то­ри­ја­та на "Вар­дар". Ми­на де­сет го­ди­ни (1977-1987) во цр­ве­но-цр­ни­от дрес и пос­тиг­на 97 пр­венс­тве­ни го­ла.
Ко­ја е нај­доб­ра ге­не­ра­ци­ја во ис­то­ри­ја­та на клу­бот?
- Спо­ред фуд­бал­ски­те ре­зул­та­ти, нај­доб­ра ге­не­ра­ци­ја бе­ше онаа од 80-ти­те. По­ло­ви­на ја соз­да­де Стје­пан Бо­бек, па со неа ра­бо­теа Ву­ка­шин Виш­ње­вац, Или­ја Ди­мов­ски и Ан­дон Дон­чев­ски. Та­ка се по­го­ди, на се­ко­ја по­зи­ци­ја имав­ме доб­ри иг­ра­чи. Фуд­бал­ски бев­ме нај­сил­ни во Ју­гос­ла­ви­ја, но ни не­дос­ти­га­ше сер­вис. Ор­га­ни­за­ци­ја­та не бе­ше на нај­ви­со­ко ни­во и во мно­гу слу­чаи - неп­ро­фе­си­о­нал­на - се се­ќа­ва Рин­гов.
Мо­же ли да се нап­ра­ви спо­ред­ба со де­неш­ни­от "Вар­дар"?
- За да ста­неш до­бар фуд­ба­лер, пот­реб­на ти е сил­на ли­га. Ју­гос­ло­вен­ско­то пр­вен­ство бе­ше тре­то по ранг во Ев­ро­па. Има­ше го­ле­ма чет­вор­ка ("Пар­ти­зан", "Ди­на­мо", "Цр­ве­на звез­да", "Хај­дук"), но има­ше и дру­ги сил­ни клу­бо­ви, ка­ко "Ве­леж", "Олим­пи­ја", "Вар­дар"... Де­не­ска не мо­же да има сил­на ли­га, би­деј­ќи го не­ма "Бо­рец" од Ве­лес, Ку­ма­но­во не­ма клуб, "Бе­ла­си­ца" е вто­ро­ли­гаш, итн. По оса­мос­то­ју­ва­ње­то, "Вар­дар" и "Пе­лис­тер", ка­ко нај­го­ле­ми клу­бо­ви, беа и нај­по­го­де­ни од но­ви­от сис­тем. Не се снај­доа нај­доб­ро во но­во­нас­та­на­та­та си­ту­а­ци­ја и ова што се слу­чи не е слу­чај­но.
Ка­де ја гле­да­те ви­на­та за про­па­ѓа­ње­то на на­ши­от нај­тро­фе­ен фуд­бал­ски клуб?
- Сè се вр­ти око­лу Фуд­бал­ска­та фе­де­ра­ци­ја. Тие не нап­ра­ви­ја ниш­то за клу­бо­ви­те, па ни за реп­ре­зен­та­ци­ја­та во из­ми­на­ти­те 15-20 го­ди­ни. До­де­ка не се сме­нат ра­бо­ти­те од ко­рен во Фе­де­ра­ци­ја­та, ни­ту клу­бо­ви­те не­ма да нап­ре­ду­ва­ат.

Пре­ви­ра­ња­та во ра­ко­водс­тво­то беа коб­ни

Не де­ка до­то­гаш не­ма­ше проб­ле­ми, но ха­о­сот во "Вар­дар" се рас­плам­те на по­че­то­кот од пред­ми­на­та­та го­ди­на, ко­га то­гаш­ни­от фи­нан­си­ер Три­фун Кос­тов­ски (од ко­го мно­гу­ми­на оче­ку­ваа да ја вра­ти ста­ра­та сла­ва на клу­бот), по са­мо шест ме­се­ци на че­ло на клу­бот, ре­ши да се пов­ле­че по еден ин­ци­дент со дел од на­ви­вач­ка­та гру­па "Ко­ми­ти". Се ре­деа соб­ра­ни­ја (дел од нив т.н. за спас на клу­бот), се вме­шаа "ко­ми­ти­те", се ме­ну­ваа прет­се­да­те­ли, но клу­бот про­дол­жи да то­не и во не­кол­ку нав­ра­ти бе­ше до­ве­де­но во пра­ша­ње и не­го­во­то пре­жи­ву­ва­ње. На по­лу­се­зо­на­та, со суд­ска од­лу­ка, на че­ло на клу­бот се вра­ти дол­го­го­диш­ни­от фи­нан­си­ер Сло­бо­дан Вуј­чиќ-Бра­цо, но и тој бе­ше не­мо­ќен да ста­ви крај на аго­ни­ја­та на "Вар­дар". Се­пак, тој не се от­ка­жу­ва.
- Не си за­ми­ну­вам во ни­кој слу­чај. Не­ма да доз­во­ли­ме "Вар­дар" да згас­не, тоа не смее да се слу­чи. Пр­ва­та ли­га не­ма да би­де ис­та без "Вар­дар", но тоа ве­ќе не за­ви­си од нас, тоа се­га е во ра­це­те на ФФМ - ре­че Бра­цо.

За­па­дот ре­зер­ви­ран за "ко­ми­ти­те"

"Вар­дар" от­се­ко­гаш имал свои вер­ни след­бе­ни­ци, но ка­ко офи­ци­ја­лен по­че­ток на ор­га­ни­зи­ра­на­та на­ви­вач­ка гру­па се сме­та нат­пре­ва­рот про­тив "Цр­ве­на звез­да" на 4 ју­ни 1987 го­ди­на, ко­га за прв­пат на за­пад­на­та три­би­на на Град­ски се по­ја­ви тран­спа­рен­тот "Ко­ми­ти". Во на­ред­ни­те не­кол­ку го­ди­ни, на­ви­вач­ка­та гру­па "Ко­ми­ти" има­ше ду­е­ли со "Гро­ба­ри", "Де­ли­је", "Бед блу бојс", "Тор­ци­да" и ос­та­на­ти­те од бив­ша Ју­гос­ла­ви­ја. По оса­мос­то­ју­ва­ње­то, пок­рај "чкем­ба­ри­те", нив­ни глав­ни ри­ва­ли ста­наа "швер­це­ри­те", "мај­му­ни­те"... 

Си­те ти­ту­ли:

- 1960/61 Куп на Ју­гос­ла­ви­ја;
- 1986/87 шам­пи­он на Ју­гос­ла­ви­ја;
- 1992/93 шам­пи­он на Ма­ке­до­ни­ја;
Куп на Ма­ке­до­ни­ја;
- 1993/94 шам­пи­он на Ма­ке­до­ни­ја;
- 1994/95 шам­пи­он на Ма­ке­до­ни­ја;
Куп на Ма­ке­до­ни­ја;
- 1997/98 Куп на Ма­ке­до­ни­ја;
- 1998/99 Куп на Ма­ке­до­ни­ја;
- 2001/02 шам­пи­он на Ма­ке­до­ни­ја;
- 2002/03 шам­пи­он на Ма­ке­до­ни­ја;
- 2006/07 Куп на Ма­ке­до­ни­ја.

Поз­на­чај­ни ев­роп­ски ре­зул­та­ти:
- КПК 1961;
- Дан­фер­млајн-Вар­дар 5:0;
- Вар­дар-Дан­фер­млајн 2:0;
- КУП НА УЕ­ФА 1985;
- Ди­на­мо (Б)-Вар­дар 2:1;
- Вар­дар-Ди­на­мо (Б) 1:0;
- Дан­ди Ју­нај­тед-Вар­дар 2:0;
- Вар­дар-Дан­ди Ју­нај­тед 1:1;
- КЕШ;
- Пор­то-Вар­дар 3:0;
- Вар­дар-Пор­то 0:3;
- КУП НА УЕ­ФА 1994;
- Вар­дар-Бе­кеш­ча­ба 1:1;
- Бе­кеш­ча­ба-Вар­дар 1:0;
- КУП НА УЕ­ФА 1995;
- Вар­дар-Бор­до 0:2;
- Бор­до-Вар­дар 1:1;
- ЛШ 2003;
- ЦСКА (М)-Вар­дар 1:2;
- Вар­дар-ЦСКА 1:1;
- Вар­дар-Спар­та (П) 2:3;
- Спар­та (П)-Вар­дар 2:2;
- КУП НА УЕ­ФА 2003;
- Ро­ма-Вар­дар 4:0;
- Вар­дар-Ро­ма 1:1;
- ИН­ТЕР­ТО­ТО КУП 2004;
- Вар­дар-Гент 1:0;
- Гент-Вар­дар 1:0, 3:4 пен.;
- Шал­ке-Вар­дар 5:0;
- Вар­дар-Шал­ке1:2.



-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Јуни.2011 во 19:12

Според неофицијални информации Вардар останува во Првата лига и тоа на местото на Миравци кој ќе му ја отстапи својата позиција на македонскиот најтрофеен клуб.

 

Фудбалскиот клуб Вардар нема да игра во Втората лига. „Црвено-црните“ остануваат во македонската фудбалска „елита“ и тоа на местото на Миравци кој преку бараж и победата во дуелот со Скопје обезбеди историски пласман во Првата лига.

Во Централниот регистер на Република Македонија веќе е направена измена. Атанас Костовски веќе не е претседател на ФК Вардар. Како в.д претседател е запишан Милован Мајсторовиќ. Со ова на некој начин се потврдуваат информациите за новата ера на ФК Вардар, односно останувањето во Првата лига.

Според неофицијални информации, на Вонредно собрание на клубот, Вардар ќе биде предаден на Градот Скопје, додека градоначалникот Коце Трајановски ќе биде прогласен за претседател. Наводно Милован Мајсторовиќ ќе му го отстапи местото на првиот човек на градот. Од градот Скопје информираат дека ваквите информации стигнале и до нив, но засега не можат конретно ништо да потврдат.

Според исто така неофицијални информации Вардар за следната сезона ќе се подготвува и засилува за врвот на табелата односно шампионската титула. За таа цел ќе биде ангажиран некогашниот тренер на Македонија ЃП, Илчо Ѓорѓиоски кој на тимот од Ѓорче Петров им ја донесе првата историска шампионска титула.

 



-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Јуни.2011 во 05:10
Најтрофејниот македонски фудбалски клуб останува во првата лига!

http://www.netpress.com.mk/sport/vestiimages/19195/tn1_vardar%20logo.gif.jpg">

Низ фудбалските кругови деновиве се ширеа разни информации околу иднината на нашиот најтрофеен фудбалски клуб, а денес на брифингот со новинарите во ФФМ, претседателот Хаџи-Ристески потврди дека и во следната сезона ФК Вардар ќе се натпреварува во првата македонска лига.

До ова доаѓа откако ФК Вардар и несудениот нов прволигаш ФК Миравци ќе ги заменат местата, односно со фузија и промена на имињата, ФК Вардар ќе се натпреварува во првата, а ФК Миравци во втората лига. Како едно од можните имиња за ФК Вардар, се шпекулира со името „ФК Вардар 2011“, одлука која наиде на негодување кај најверните навивачи.

Во 64-годишната историја, клубот успеал да го задржи името, па навивачите не сакаат тоа ни сега да биде променето. Новото раководство на клубот веќе работи на новиот тим. Клубот го напуштија бразилците Нено, Фабио и Карлос, Златко Ристов, браќата Џангаровски, Трајче Стојковски, Перица Василевски, Емин Шабани и Веби Алиовски. Неколку звучни имиња се споменуваат како потенцијални засилувања, а тоа се Александар Васоски, Боби Божиновски, Филип Деспотовски, Александар Бајевски, поранешните играчи на Македонија ЃП Вашнгтон и Амбуре.

Раководството има желба во редовите на Вардар да донесе и звучно име од странство кое би ја вратило публиката на "Градски", па едно од имињата со кое се шпекулира е камерунецот Пјер Боја од Партизан. Со новиот, реновиран тим на Вардар, најверојатно ќе раководи Илчо Ѓорѓиоски, со кого веќе се отпочнати преговорите.



-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 13.Јули.2011 во 06:23
Скопје обединето за Вардар!

http://www.netpress.com.mk/sport/vestiimages/19467/455.jpg">

Навивачката група Комити Запад денеска промовираа билборди како дел од мобилизацијата за наредната сезона.

Преку билборди Комитите ги повикуваат фановите на најтрофејниот македонски фудбалски бренд да се вратат на стадион и да го бодрат клубот во новата сезона.

 

Ова е уште еден доказ дека работите во таборот на "црвено црните" се придвижија во позитивна насока. Откако Градот Скопје го превзема раководењето се најавуваат и реализираат низа активности за враќање на најтрофејниот македoнски бренд на вистинскиот пат



-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Јануари.2013 во 07:45

Историја на фудбалскиот клуб Вардар


ФК Вардар е најтрофејниот македонски фудбалски клуб.

Фудбалски клуб со името Вардар во Скопје имало уште од 1911 година, тој клуб бил познат како Вардар Топаана. Денешниот фудбалски клуб Вардар е формиран во 1947 година кога тогашните скопски фудбалски клубови (и воопшто спортски друштва) „Македонија“ и „Победа“ се соединиле во еден клуб кој го добил името Вардар и препознатливата црвено-црна боја. За времето на сојузната лига на СФР Југославија Вардар беше единствениот клуб од Македонија со што своевидно претставуваше фудбалска репрезенатција на Македонија. Во тие години сите млади и талентирани фудбалери од земјата играа во Вардар. За Вардар, најуспешен период беше кога предводен легендарниот фудбалски „лисец“ Андон Дончевски со тимот на ѕвездите како Дарко Панчев, Илија Најдовски, Тони Савевски, Васил Рингов ја освои титулата во Првата југословенска лига, Вардар стана единствениот македонски фудбалски клуб кој освоил шампионат но и фудбалски куп.

По распаѓањето на Југославија и составувањето на Првата МФЛ, Вардар беше еден од најдобрите клубови, но следните шест години успехот на Вардар почна да опаѓа и приматот го преземаат Силекс и Слога Ј а успесите се враќаат под водство на тренерот Ѓоко Хаџиевски, со освоени две титули во сезоните 2001/2002 односно 2002/03.

Од основањето на клубот па до средината на осумдесеттите македонците од цела Македонија,СФРЈ и дијаспората навиваа за Вардар и во неделните вечерни спортски вести со внимание се слушаше за натпреварите на црвено-црните. Одењето на стадион да се гледа Вардар зема нагорна линија особено по освојувањето на Титовиот куп во 1961 година кога беше совладан Вартекс (Вараждин со 2-1).

Во 1987 година (4 мај) на натпреварот со Црвена Звезда на западната трибина првпат се истакнува транспарент со натпис Комити. До почетокот на 1991 година секое македонско гратче имаше свои „Комити“, па на секој натпревар имаше и знамиња Комити - Велес, Струмица, Кавадарци па дури и Битола (сè до тепачката на натпревaрот со Црвена Звезда - 1991). Од осамостојувањето Комити Запад до 1999 беа единствената вардарова навивачка група. По недоразбирањето со водството на комитите во 1999 година се оформи нова вардарова навивачка група Лојал фанс. Денес се активни и двете групи, кои во 2007 година повторно се обединија под мотото "ВАРДАР - ТОА СМЕ НИЕ!!!"

ФК Вардар во својата историја имал многу одиграни натпревари за паметење. Меѓу многуте може да се издвои победата над белградски ФК Партизан со 5:0. Како еден од натпреварите кој влезе во историјата на македонскиот фудбал ќе биде запаметен бараж натпреварот за пласман во првата југословенска лига со ФК Трепча на кој стадионот во Скопје беше целосно преполнет, а Вардар победи со 2:1 и се врати во Првата лига. Натпревари за паметење се сите средби на домашен терен со големата југословенска фудбалска четворка (Ц.Звезда, Партизан, Динамо, Хајдук) на кои стадионот се преполнуваше, а неретко доаѓало и до инциденти помеѓу навивачките групи. Во првите години од осамостојувањето на Македонија за натпревари за паметење би ги издвоиле сите мечеви со ФК Пелистер. Од најновата историја на клубот најзапаметени натпревари, а воедно и најголем успех на клубот, се во 2003 година кога Вардар за малку ќе се пласираше во ЛШ. Тоа беа средбите на домашен терен против ЦСКА Москва и Спарта Прага.



-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk