Испечати | Затвори го прозорот

Авионски билети

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Патувања...
Опис на форумот: Многу ме нервираат типови кои се фалат дека сакаат патувања. Па добро бе, кој не сака?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20049
Датум на принтање: 18.Април.2024 во 11:03
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Авионски билети
Постирано од: igorcence
Наслов: Авионски билети
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 01:53
Dali nekoj znae nekoja kompanija i sl od kade ke mozat da se nabavat poevtini Avionski Bileti.(Mene mi e porerben bilet Zurich-Skopje)



Коментари:
Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 16:42
Date of departurePriceAirlineDeparture AirportArrival Airport
12 September 2009 121€ Adria Airways Zurich, Zurich Skopje, Skopje
19 September 2009 123€ Yugoslav Airlines Zurich, Zurich Skopje, Skopje
25 September 2009 129€ Malev Hungarian Airlines Zurich, Zurich Skopje, Skopje
26 September 2009 125€ Montenegro Airlines Zurich, Zurich Skopje, Skopje
9 October 2009 135€ Yugoslav Airlines Zurich, Zurich Skopje, Skopje
23 October 2009 105€ Czech Airlines Zurich, Zurich Skopje, Skopje
24 October 2009 124€ Swiss International Airlines Zurich, Zurich Skopje, Skopje
25 October 2009 112€ Croatia Airlines Zurich, Zurich Skopje, Skopje


-------------


Постирано од: igorcence
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 19:20
Ti blagodaram sefe za informacijava no ne znam od kade ti e zatoa sto jas proveriv nad 20 agencii i cenata se dvizi od 326 pa nagore,sepak vi blagodaram


Постирано од: igorcence
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 19:47
Dali nekoj znae tel br od Malev Hungarian Airlines?


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 20:21
Originally posted by igorcence igorcence напиша:

Dali nekoj znae tel br od Malev Hungarian Airlines?


vo Skopje ili Zürich?

Malév Hungarian Airlines, Skopje (+1 GMT)

Delfino Travel Agency
Bul. Ilinden 9,
1000 Macedoni Skopje
Tel: +389 2 311 1214
Tel/Fax: +389 2 311 7149
E-mail: delfinomk@yahoo.com
Airport Office:
Tel: +389 2 256 1168
Fax: +389 2 256 1168


http://www.travour.com/flights/main-airlines/airlines-offices/malev-hungarian-airlines-offices.html - http://www.travour.com/flights/main-airlines/airlines-offices/malev-hungarian-airlines-offices.html


Cenite sto gi dade CST se najverojatno bez aerodromskite taxi, mada pred nedela ipol mi bese ponudeno za 160 evra za dva pravca i toa za sega septemvri (ne Zürich... da ne me sfati nekoj pogresno). Steta тага


Постирано од: ogledalo
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 15:25
Ova e izvadeno od sajtot na Malev, Makedonija.
Ima mnogu interesni ponudi, ako nekoj ne gi ceka vizite da ni gi simnat.


Discover Europe at your fingertips!

Traveling has never been easier! You can reach your favorite European cities on amazingly low prices. Book your ticket in a minute to your favourite European destination!

Full return fares (incl. taxes):



from Skopje

Amsterdam from 133 € *
Berlin from 140 € *
Brussels from 173 € *
Budapest from 155 € *
Copenhagen from 172 € *
Frankfurt from 124 € *
Geneva from 202 € *
Gothenburg from 227 € *
Hamburg from 132 € *
Helsinki from 224 € *
London from 196 € *
Madrid from 217 € *
Milan from 74 € *
Rome from 113 € *
Stockholm from 212 € *
Stuttgart from 94 € *
Warsaw from 112 € *
*Return fare, including taxes, charges and internet service fee in case of own bookings for e-tickets made at malev.com.

Terms and conditions apply. Full details of ticket conditions can be viewed before and during the booking process at malev.com. The number of seats is limited and seats are subject to availability.   Total prices may change due to exchange rate fluctuations. Sales period: 25 August – 30 September 2009. Travel period: 8 September – 15 December 2009.   Minimum stay: a Saturday night    Promotional fare is valid exclusively for Malév operated scheduled flights. Tickets must be purchased at least 14 days before departure. No modifications or refunds are permitted on special offer fares. Terms and conditions apply. Offer subject to change without prior notice. Group booking (more than 9 persons) is not permitted.


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 29.Април.2011 во 16:01
Солун - Осло  -  Солун за само 21 евро љубов

Going Out From Thessaloniki - Oslo (Rygge)

< id="AvailabilityFRView_Field1" name="AvailabilityFRView$Field1" value="2" ="">
« Previous WeekNext Week »
Sat, 28 May 11
from
9.00 EUR
Sun, 29 May 11
Mon, 30 May 11
Tue, 31 May 11
from
9.00 EUR
Wed, 1 Jun 11
Thu, 2 Jun 11
Fri, 3 Jun 11

Select A Flight

Going Out

Free Online Check in

Depart:
Thessaloniki 11:30

Arrive:
Oslo (Rygge) 14:05

1xAdult9.00EUR

Fare: 9.00EUR
Online Check-In: 0.00EUR
Delay/Cancel Levy:0.00EUR
Taxes / Fees: 0.00EUR
» Taxes and Fees0.00EUR
Total Price: 9.00EUR

< id="AvailabilityFRView_Mkt1Fare2" name="AvailabilityFRView$market1" value="M~M9MAY~MMMC~~RoundTo|FR~9434~ ~~SKG~05/31/2011 11:30~RYG~05/31/2011 14:05" ="" required="true" =""> # - Free Online Check in Adult
9.00 EUR

Tue31 May 11
FlightFR 9434
11:30 Depart
14:05 Arrive

Coming Back From Oslo (Rygge) - Thessaloniki

< id="AvailabilityFRView_Field2" name="AvailabilityFRView$Field2" value="1" ="">
« Previous WeekNext Week »
Wed, 1 Jun 11
Thu, 2 Jun 11
Fri, 3 Jun 11
Sat, 4 Jun 11
from
6.00 EUR
Sun, 5 Jun 11
Mon, 6 Jun 11
Tue, 7 Jun 11
from
6.00 EUR

Select A Flight

Coming Back

No Taxes

Depart:
Oslo (Rygge) 07:30

Arrive:
Thessaloniki 11:55

1xAdult6.00EUR

Fare: 6.00EUR
Online Check-In: 6.00EUR
Delay/Cancel Levy:0.00EUR
Taxes / Fees: 0.00EUR
» Taxes and Fees0.00EUR
Total Price: 12.00EUR

< id="AvailabilityFRView_Mkt2Fare1" name="AvailabilityFRView$market2" value="N~N12JUNE~MMMP~~RoundTo|FR~9433~ ~~RYG~06/04/2011 07:30~SKG~06/04/2011 11:55" ="" required="true" =""> # - No Taxes Adult
6.00 EUR

Sat4 Jun 11
FlightFR 9433
07:30 Depart
11:55 Arrive

Total

21.00 EUR




Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 29.Април.2011 во 17:08
Оххх ... ми иде да се убијам
на страната на Ryanair си најдов билет... Солун-Франкфурт-Солун...

Тргнување Tue17 May 11
Враќање Sat28 May 11


Total 18.00 EUR


на ова се доплаќа 30 евра за багаж

18+30=48 евра .... повратна
**и околу 20 евра Скопје-Солун-Скопје**

Колку за споредба...
на истиов ден ...од Скопје
Austrian Airlines € 252.64
€ 269.14 од Солун
€ 251.14 од Софија
А да не спомнувам дека мене една повратна карта ме чинеше 290 евра ... плус промена на дата и лет - 50 евра.... аууууууу изгор скапо
ми иде да се спакувам и да ме нема на неколку дена

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 29.Април.2011 во 17:19
хахахахахахаха дадичко бакнеж

Златна Грција дадо , ефтинија , летото е пред нас задоволство

Штом Македонија не влегува во ЕУ, ќе си патуваме од Грција љубов


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Април.2011 во 23:15
aaahahahahahahahahahahahahahaha,...a,koj ke pogodi kade ziveat poslednite kravi muzari?!збунетост
 
 
....ma kakvi....simentalki !.......газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење..............................газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
...koj ke pogodi ke dobie besplaten let do frankfurt,
 
 ...koj inaku bi go koshtal....750 €!да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 29.Април.2011 во 23:16
lazgi so opaskiкул

-------------
vivi


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 26.Јули.2011 во 21:35
Некој поупатен ако има во ова да предложи страна
или конкретно цени за Франкфурт ако може...
Ништо да најдам од овие поволни цени


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 27.Јули.2011 во 02:44
Originally posted by Орка Орка напиша:

Некој поупатен ако има во ова да предложи страна
или конкретно цени за Франкфурт ако може...
Ништо да најдам од овие поволни цени



Ja bev so Malev pred 3 dena...217 e povratna, preku int kupena...Ovie evtinive kompanii nema od Sk za Fra...


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 27.Јули.2011 во 11:02
Istoto i jas go najdov znaci toa ke da e najevtinoto
A od Sofija preku wizz air za dve nedeli ja kacija od 79 na 142


Постирано од: b.domazetoska
Датум на внесување: 05.Јули.2012 во 15:19
dali mozebi znete nekoja avio kompanija so eftini avio bileti od Skopje do Stutgard, ve molam kazete m.i


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 07.Јули.2012 во 23:20
Од Скопје нискобуџетни нема. Единствено стандардните .. од 280 + евра... 



-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: uros
Датум на внесување: 10.Септември.2012 во 18:48
До сега не сум патувал со авион но за неколку месеци трева да одам за Милано.Сакам да ве прашам од каде се набавува авионски билет,дали има на аеродромот посебен шалтер каде што се продаваат карти,или негде треба од патничкиве агенции да купам???????
Благодарам.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 10.Септември.2012 во 18:56
Originally posted by uros uros напиша:

До сега не сум патувал со авион но за неколку месеци трева да одам за Милано.Сакам да ве прашам од каде се набавува авионски билет,дали има на аеродромот посебен шалтер каде што се продаваат карти,или негде треба од патничкиве агенции да купам???????
Благодарам.

Денес сите билети се електронскисреќа
Бидејќи рече дека одиш за некој месец а не одма, ти препорачувам да го провериш линкот  http://wizzair.com/mk-MK/Search" rel="nofollow - http://wizzair.com/mk-MK/Search  ... Тука ќе најдеш ефтини авио билети, но на цената што ја гледаш треба да додадеш број на куфери по желба и за секој се плаќа посебно.
Билетот го плаќаш со дебитна/кредитна картичка, а го добиваш во електронска форма. Го принташ и тоа е тоа. Boarding pass ќе добиеш на аеродром..


Доколку не сакаш со нискобуџетната компанија што ти ја споменав, оди на овој линк ..  http://www.expedia.com/Flights" rel="nofollow - http://www.expedia.com/Flights  и внеси ги потребните информации и ќе видиш која е цената и со која компанија е најефтино. Можеш да го купиш билетот исто така со кредитна или дебитна картичка а доколку немаш многу доверба види која е авио компанијата и оди директно на нивната веб страна. Таму можеш да го купиш билетот..

Лично јас не би ти препорачал да бараш по агенции освен ако немаш вишок пари за давање, а сигурен сум дека немаш...





Патем, сите билети се во електронска форма, без разлика од каде ќе ги купиш.
Не треба никакви шалтери никаков аеродром за еден билет..се е преку интернет


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: uros
Датум на внесување: 21.Септември.2012 во 20:08
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by uros uros напиша:

До сега не сум патувал со авион но за неколку месеци трева да одам за Милано.Сакам да ве прашам од каде се набавува авионски билет,дали има на аеродромот посебен шалтер каде што се продаваат карти,или негде треба од патничкиве агенции да купам???????
Благодарам.

Денес сите билети се електронскисреќа
Бидејќи рече дека одиш за некој месец а не одма, ти препорачувам да го провериш линкот  http://wizzair.com/mk-MK/Search" rel="nofollow - http://wizzair.com/mk-MK/Search  ... Тука ќе најдеш ефтини авио билети, но на цената што ја гледаш треба да додадеш број на куфери по желба и за секој се плаќа посебно.
Билетот го плаќаш со дебитна/кредитна картичка, а го добиваш во електронска форма. Го принташ и тоа е тоа. Boarding pass ќе добиеш на аеродром..


Доколку не сакаш со нискобуџетната компанија што ти ја споменав, оди на овој линк ..  http://www.expedia.com/Flights" rel="nofollow - http://www.expedia.com/Flights  и внеси ги потребните информации и ќе видиш која е цената и со која компанија е најефтино. Можеш да го купиш билетот исто така со кредитна или дебитна картичка а доколку немаш многу доверба види која е авио компанијата и оди директно на нивната веб страна. Таму можеш да го купиш билетот..

Лично јас не би ти препорачал да бараш по агенции освен ако немаш вишок пари за давање, а сигурен сум дека немаш...


<br ="Apple-interchange-newline">



Патем, сите билети се во електронска форма, без разлика од каде ќе ги купиш.
Не треба никакви шалтери никаков аеродром за еден билет..се е преку интернет


на ова wizz Air треба да направам профил за да резервирам авионски билет????


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 21.Септември.2012 во 21:59
expedia е многу е поскап за разлика од другите интернет продавачи на карти

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 21.Септември.2012 во 22:48
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

expedia е многу е поскап за разлика од другите интернет продавачи на карти

На Expedia често имам најдено поефтини карти отколку на другите.
Алтернативно на amadeus.net па просто е за резервација откако ќе си најдеш најповолна карта..ама мене се некако поскапо ми се погодувало не зборувам


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 22.Септември.2012 во 19:54
види вака, не сум стручњак во таа област околу продажба на авионски карти, ама од искуство знам дека материјата е премногу флуктуирачка.

ми се случувало на ист интернет продавач во рок од пола саат да пребарувам иста линија, и скоро секогаш ми дава различити цени.

дури и во едно пребарување можеш да најдеш повеќе различити цени за исти лет со истиот авион.

никогаш не сум можел да разберам како им оди таа проблематика околу продажбата на авио карти, како се формираат цените и на кој начин. 


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 22.Септември.2012 во 20:19
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

види вака, не сум стручњак во таа област околу продажба на авионски карти, ама од искуство знам дека материјата е премногу флуктуирачка.

ми се случувало на ист интернет продавач во рок од пола саат да пребарувам иста линија, и скоро секогаш ми дава различити цени.

дури и во едно пребарување можеш да најдеш повеќе различити цени за исти лет со истиот авион.

никогаш не сум можел да разберам како им оди таа проблематика околу продажбата на авио карти, како се формираат цените и на кој начин. 

Еве вака..

Ќе ти дава различни цени затоа што цените се определени според нивна замислена категорија. Па така ќе налеташ на еден куп категории одбележани со буквите од англиската азбука (категорија W, Ј, В итн) а без разлика кое место за седење ќе го избереш (нели ти дава да бираш седиште, покрај прозор, покомотно, покрај вратите за итен излез итн) ти билетот го плаќаш по цена на категоријата. Па така ако сега пребараш и ти даде некоја си цена од 1500 долари за билет, а после 1520 значи тие (во класа V да речеме) од 1500 веќе некој ги земал..

А тоа со различните пребарувачи во исто време најчесто е затоа што некои наплаќаат одреден надоместок за резервација иако не го споменуваат тоа..или таа категорија не им ја препознава милиот пребарувач па едноставно ти ја дава следната поскапа.

P.S Ова со категориите знам дека важи за компаниите кои се во оној star alliance, не знам дали важи за компаниите од Канада, Блискиот исток и сл кои не соработуваат т.е не се дел од star alliance групацијата.


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 22.Септември.2012 во 23:16
увек кога треба да се купуваат карти, глава ме боли две недели унапред

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 22.Септември.2012 во 23:31
..во делот кај крилјата билетите се најефтини и скоро секогаш слободни.!..само 25-30 евра Ск-Виена.Оние во другиот оддел се зафатени од претходната дестинација.плазење

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 23.Септември.2012 во 01:11
Originally posted by zagor zagor напиша:

..во делот кај крилјата билетите се најефтини и скоро секогаш слободни.!..само 25-30 евра Ск-Виена.Оние во другиот оддел се зафатени од претходната дестинација.плазење

Ахаа, ако најдеш за тие пари викај, да земам 10-тина карти па ако треба и кај багажот ќе седамсмеење Повртна до Виена тешко дека ќе најдеш за помалку од 210 евра и тоа со едно застанување во Загреб. А директните 250+ евра


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: gorge kocev
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 03:23
Luge vaka sea sakam da odam za Los Angeles vo Hollywood i mi treba da mi kazete za avionska karta kolku pari vo eden pravec i hotel ama ako moze nekoja poevtina da bide.Barav na GOOGLE ama ne mozev da najdam nisto.Mnogu ke vi bidam blagodaram ako mi pomognete


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 03:57
Originally posted by gorge kocev gorge kocev напиша:

Luge vaka sea sakam da odam za Los Angeles vo Hollywood i mi treba da mi kazete za avionska karta kolku pari vo eden pravec i hotel ama ako moze nekoja poevtina da bide.Barav na GOOGLE ama ne mozev da najdam nisto.Mnogu ke vi bidam blagodaram ako mi pomognete

За да ти каже некој цена за авио билет треба да кажеш за која дата точно и од каде сакаш да полеташ, од Скопје или од соседниве Софија и Белград?
Еве случајна дата земав во март месец, поаѓање од Софија со Аерофлот Русија, ти е 494 фунти. На истиот ден од Скопје со Туркиш ти е 597 фунти а од Белград исто со руската е 500 фунти.
Тоа ти се најефтини конектирани летови за тој некој си одреден датум. Кажи кога па ќе најдемеда

За ефтин хотел провери на http://www.trivago.com. 
Ако сакаш хостел на hostels.com или hostelworld.com




-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: gorge kocev
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 09:18
Znaci vaka mi e vo plan sakam prvo da zemam karta za Italija vo gradot Acqui da rabotam 3 meseci potoa od Italija da fatam so avion da odam vo Los Angeles mozebi tamu se poevtini kartite od ovde.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 13:23
Изгледа не разбразбунетост
Датум треба човек..никој нема да ти каже колку е картата ако не кажеш датум.
А и да кажеш, јас ќе ти кажам сега колку е најефтина. Најверојатно ќе биде за 100 фунти поскапа кога ти ќе сакаш да ја купиш. Цените се менуваат од минута во минута.

А ти не планираш да се враќаш од Л.А? Повратните карти се секогаш за 100-200 евра поскапи од оние во еден правец, што значи дека ако се враќаш поисплатливо ти е да земеш повратна.

Инаку да те разочарам и од Италија цените не се ништо поефтини. Со оглед на тоа деќа ќе ти треба транспорт од тоа место до некој поголем аеродром, па од таму да фаќаш авион. Ќе леташ секако со конектиран лет, мислам дека нема директен за ЛА. Секако цените се горе долу исти. Тоа е западен брег, не очекувај да најдеш карти испод 700 евра


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 13:39
mnogu pisuvas Santi..pokratko da te razberat глупчо

-------------
vivi


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 22:10
Виза нешто за Америка изгледа дека требаше, како што памтам. Гледај да не го заборавиш тој ситен детаљ. среќа

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 30.Септември.2013 во 17:16

http://kurir.mk/makedonija/vesti/131871-Od-Skopje-do-Berlin---let-po-povolni-ceni" rel="nofollow - Од Скопје до Берлин - лет по поволни цени


Авиоагенцијата „Авиопедиа“ од 20-ти декември годинава ќе организира директни летови од Скопје за Берлин, секој понеделник и петок.

avionn

Според „Авиопедиа“, цените на авиобилетите ќе бидат поволни, а во нив се вклучени багаж од 20 килограми и дополнителни 5 килограми багаж во кабина, како и сите такси и даноци, без дополнителни надоместоци и скриени трошоци.

Авиоагенцијата е водечки провајдер на евтини висококвалитетни летови за Косово и за Македонија. Веќе организира директни летови до Цирих, Диселдорф и други дестинации.



-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk