Испечати | Затвори го прозорот

Што е Адвентистичката црква?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20002
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 18:12
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што е Адвентистичката црква?
Постирано од: Blagoj_s
Наслов: Што е Адвентистичката црква?
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 20:45
Sto znaete i sto mislie za Adventistite.



Messenger: Poradi tekot na razvojot sto go zema ovaa tema, originalniot naslov od "Sto mislite za Adventistichkata crkva" smenet e vo "Sto e Adventistichkata crkva". Ne e napravena nikakva promena vo komentarite i replikite.

-------------
www.myspace.com/sblagoj



Коментари:
Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 20:59
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Sto znaete i sto mislie za Adventistite.


Дај некој вовед, па да видиме....


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 21:16
Znam za adventistite deka se Hristijanska sekta, koja go slavi Sabotniot den, bidejki taka pishuva vo Stariot Zavet, za Sabat ili Shabat kako shto nekoj velat...
Tie ne smeat da pijat crn sok, kafe...
Imaat mnogu strogi pravila na zhivot i dokolku nekoj od vernicite ne se pridrzuva mu prostuvaat nekolku pati, a potoa go proteruvaat od crkvata..
Toa e se shto znam.тага


-------------


Постирано од: Orthophill
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 22:48
Како прво Адвентистите не се ниту Црква, ниту црква, ниту ,,црква’’.
Не се Црква, затоа што не се во заедница со Едната, Света, Соборна (Католичка) и Апостолска Црква.
Не се ни црква затоа што немаат апостолско преемство.
Не се ни ,,црква’’, затоа што немаат никаква јерархија, т.е. немаат епископи имаат некои пастори и ѓакони.
Односот кон Светото Писмо им ист како и на сите христијански секти! Сметаат, дека самиот Бог го напишал.

-------------
Нема поголемо богатство од девственоста! - св Григориј Ниски


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 23:37
Originally posted by Orthophill Orthophill напиша:

Како прво Адвентистите не се ниту Црква, ниту црква, ниту ,,црква’’.
Не се Црква, затоа што не се во заедница со Едната, Света, Соборна (Католичка) и Апостолска Црква.
Не се ни црква затоа што немаат апостолско преемство.
Не се ни ,,црква’’, затоа што немаат никаква јерархија, т.е. немаат епископи имаат некои пастори и ѓакони.
Односот кон Светото Писмо им ист како и на сите христијански секти! Сметаат, дека самиот Бог го напишал.


Важно се собираат во името Христово.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: папата
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 23:43
Originally posted by Orthophill Orthophill напиша:

Како прво Адвентистите не се ниту Црква, ниту црква, ниту ,,црква’’.
Не се Црква, затоа што не се во заедница со Едната, Света, Соборна (Католичка) и Апостолска Црква.
Не се ни црква затоа што немаат апостолско преемство.
Не се ни ,,црква’’, затоа што немаат никаква јерархија, т.е. немаат епископи имаат некои пастори и ѓакони.
Односот кон Светото Писмо им ист како и на сите христијански секти! Сметаат, дека самиот Бог го напишал.


Браво ортофил што ни даде апсурдна дефиниција на црквата.

Инаку за адвентистите, добри луѓе се, со лоша теологија. Такво е моето размислување.

-------------
Баци!!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 23:55
Исто така според мене, адвентистите што јас ги знам се навистина добри луѓе, со погрешна (небиблиска) теологија, но сепак таа е далеку поблиска до изворното христијанство отколку онаа на православието.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 01:02
Кои Адвентисти?
Адвентистите на седмиот ден
или
Адвентистите на Господ Исус Христос?збунетост


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 01:18

Imam prijateli Adventisti, mogu fini luge, imam dobro mislenje za niv.

Sto se odnesuva do doktrinite, i adventistite ke kazat deka se najispravni, a drugite ne se vo pravo.

Biblijata treba da bide merilo za sekoja nauka, odnosno,na sekoja Hristijanska crkva treba ucenjeto da i bide vo soglasnost so ucenjata na Gospod ISUS . AMIN!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 01:37
... samo spored chija interpretacija?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 02:38
Адвентистите воопшто не се адвентисти заради некаква "различна интерпретација" на Светото Писмо, туку заради дополнителните објави кои ги имаат од нивната пророчица Елена Вајт - објави кои во пракса ги ставаат дури и над Светото Писмо.
 
Ова важи и за другите небиблиски цркви или деноминации. Слично и православните не се православни затоа што различно го интерпретираат Светото Писмо, туку затоа што веруваат во други авторитети како што се пишувањата и житијата на одредени ткн. "свети отци", одлуките на вселенските собори на католичката црква, традициите, обичаите итн.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 03:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Адвентистите воопшто не се адвентисти заради некаква "различна интерпретација" на Светото Писмо, туку заради дополнителните објави кои ги имаат од нивната пророчица Елена Вајт - објави кои во пракса ги ставаат дури и над Светото Писмо.
 
Ова важи и за другите небиблиски цркви или деноминации. Слично и православните не се православни затоа што различно го интерпретираат Светото Писмо, туку затоа што веруваат во други авторитети како што се пишувањата и житијата на одредени ткн. "свети отци", одлуките на вселенските собори на католичката црква, традициите, обичаите итн.
Бидејќи сум прилично надвор од темата, мојот одговор е http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8738&PN=204 - овде


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 13:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исто така според мене, адвентистите што јас ги знам се навистина добри луѓе, со погрешна (небиблиска) теологија, но сепак таа е далеку поблиска до изворното христијанство отколку онаа на православието.


Ma nemoj?


-------------


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 13:22
Ама баш ништо голема%20насмевка

-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 13:50
Го преферираат повеќе стариот завет отколку новиот. Нешо ко вегетаријанци се,не пушат, не пијат кафе ни алкохол.Ако фатат некој да го прави тоа ги исклучуваат од заедницата.

Во Калифорнија знам живеат во некои нивни изолирани комуни(маала)каде има се од градинка до старечки дом.

А Елен Вајт ваква онаква но имала дарба за изразување во пишана форма.Знам таа книгата големата борба у средно ја прочитав за едно 2-3 дена (600 страни)ептен ко крими романче беше напишано според напнатоста.Посебно во деталниот опис како на Армагедон ке се спукаат силите на злото и доброто.АМА ЕПТЕН ДЕТАЛНО.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 14:28
Треба да се прави разлика помеѓу Адвентистите и Адвентистите на Седмиот Ден.

Првите ги основа Вилијам Милер(1782-1849):




а другите Хелен Вајт(1827-1915):



И кај двете верски заедници во самото име се укажува на второто Христово доаѓање како на важен настан. Имено, adventus на латински значи доаѓање.



Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 17:00
Адвентистичката црква се појавува на сцена прикажана преку библиските пророштва за да ги исполни Исусовите зборови; Одете и научете ги сите народи, крштевајќи ги во името на Отецот и Синот, и Светиот Дух, и учејќи ги да пазат се што сум ви заповедал. (Матеј 28,19) Преку сите претходни векови Бог делувал врз луѓето откривајќи им ја вистината се повеќе и повеќе. Оние кои ги отворија своите срца го прифатија за свој Спасител, а Неговите зборови за свој начин на живеење.

Христовата наука прифатена од адвентистите:

Второто Христово доаѓање е надеж на црквата, како што кажува Божјата книга,на многу места на своите свети страници од почеток до крај. Латинскиот збор адвентус значи доаѓање,а адвентист е оној кој го очекува второто скорашно Христово доаѓање. Тогаш Христос ќе му стави крај на гревот на нашата земја и ќе создаде ново небо и нова земја каде што живее правда.Денот и часот на неговото доаѓање не може да го одреди никој, според Христовите зборови,денес секој може да знае „дека е близу пред врата, и цел свет треба да обрне внимание на знаците кои повикуваат на подготовка за тој величенствен настан.На второто Христово доаѓање му предходи суд на небото.

Светото Писмо-Стариот и Новиот завет (Библијата) е единствен авторитет на Христијанското учење и единствено мерило на верата која еднаш засекогаш им е предадена на светите. Изворната мисла на Библија-та стигнала до нашите денови неизменета како,реч на живиот Бог кој останува довека.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 18:57
Blagoj s ima nachin na oblekuvanje na pastorite?

-------------


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 21:08

За да би можеле да ја разгледаме црковната историја,мораме најнапред да го дефинираме поимот црква.Под црква во поширока смисла на зборот подразбираме од Бога основана заедница на луѓе,поради воспоставување, одржување и унапредување меѓу човештвото и Бога.Поради тоа црквата во поширока смисла на зборот се дели на црква на Стариот завет и на црква на Новиот завет,т.е. на предхристијанска и христијанска црква. Црквата во потесната смисла на овој поим е христијанската црква, т.е. црквата која ја основал Исус Христос.



Исус Христос е основач на универзалната црква. Под поимот универзална црква го подразбираме целото Божје семејство на земјата од Адама до второто Христово доаѓање.Исус во посебна смисла е основач на црквата на Новиот завет. Исус не дошол на земјата во неискажаната слава на Божеството да ја основа христијанската црква. Тој дошол како обичен човек во грешно тело. Не се појавил како царски потомок, туку како обичен човек од народот со што ги разочарал Евреите кој го очекувале Месиајта во царски сјај.Исус се родил во Витлеем, а пораснал во малиот град Назарет во Галилеја.Неговиот очув Јосиф умрел рано, така да евангелијата зборуваат повеќе за неговата мајка Марија. Исус имал четири браќа и повеќе сестри.Тоа биле Јосифови деца од поранешниот брак. Исус како младинец работел во дрво – преработувачкиот занает во работилницата на својот очув.Кога Јован Крстителот почнал да проповеда и Тој отишол на Јордан и се крстил.Потоа духот го одведе во пустината и таму во молитва се припремал за служба и се борел со искушувачот. Раскинувајќи ја врската со домашните кои почнуваат да го презираат, Тој го прифаќа Божјиот позив. Враќајќи се од пустианта во Галилеја Исус почнува да учи и да проповеда. Најмногу поучувал со примерот на својот чист живот, но и со прекрасни параболи. Зборовите на вистината кои ги изнесувал со едноставен јазик ги освојувале срцата на сиромашните и со грев оптоварените срца на грешниците, дури и оние кои биле опседната со нечисти духови ги чуле неговите зборови и го послушале. Исус не само што проповедал туку Тој живеел безгрешен живот и правел чуда кои дотогаш не били видени. А со тоа најдобро го докажал своето Божествено пратеништво. Со својата Божја моќ со силата на Светиот Дух тој подигал мртви, лекувал болни, ја смирувал бурата, ги истерувал демоните од луѓето кои биле опседнати со нив, ги хранел гладните.Сето тоа го извршувал тивко, без бука, често наложувајќи им на оние кои ги излекувал тоа никому да не го кажуваат. Сепак неговото дело неможело да се сокрие, тоа привлекло многумина.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 11:39
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Znam za adventistite deka se Hristijanska sekta, koja go slavi Sabotniot den, bidejki taka pishuva vo Stariot Zavet, za Sabat ili Shabat kako shto nekoj velat...Tie ne smeat da pijat crn sok, kafe...Imaat mnogu strogi pravila na zhivot i dokolku nekoj od vernicite ne se pridrzuva mu prostuvaat nekolku pati, a potoa go proteruvaat od crkvata..Toa e se shto znam.тага



Darko, sto se odnesuva do pienjeto , alkohol, kafe, cigari, -se razbira ne deka e zabraneto, Adventistite kako i ste lige mozat da go pravat toa , no kolku se korisni tie za zgravjeto na covekot, sigurno samiot znaes.
Ako sakame da si go prolongirame zivotot i socuvame zdravjeto treba i da ne konzumirame raboti koi se stetni za istoto.
A sto se odnesuva za slavenje na sabotata, toa e tocno , vprocem toa e cetvrtata Bozja zapoved, koja mora da se postuva, serazbira kako i drugite devet.
Se nadevam deka ke me razberes.
pozdrav.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 11:41
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Blagoj s ima nachin na oblekuvanje na pastorite?



Ako Hristos ne ne oblece -nisto.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 12:27
 
"И така, никој да не ве осудува за јадење, или за пиење, или за некаков празник, или за млада месечина, или за саботи."
(Колошаните 2:16)
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 13:57
Nemoj da se prilagoduvate so ovoj, svet,tuku, tuku preobrazuvajte se preku obnovuvanjeto na vasiot um, za da mozete da ja doznaete koja e dobrata, ugodna, i sovrsena Bozja volja.[Rimjani 12; 2].
Ne ve osuduva nikoj, tuku sto e dobro za vaseto telo.
Ima mnogu praznici koi gi slavi covekot a ne se zapisani vo Biblijata.Sto se odnesuva za saboti kako sto e zapisano a ne sabota, ima razlika ke ti odgovoram posebo.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 14:23
Така некој разликува еден ден од друг, а некој друг, пак, сите денови ги смета еднакви. Секој нека биде наполно уверен во своето мислење.
Оној што ги разликува деновите, ги разликува за Господ; и кој не ги разликува деновите, за Господ не ги разликува. ...
   (Епистел до римјаните глава 14)



И така, да се погрижиме да влеземе во оној спокој (*во онаа вечна Сабота), та да не би некој да падне во слична непослушност.
Зашто, словото Божјо е живо и дејствува и е поостро од секаков меч со две острици; и навлегува до разделување на душата и духот, до зглобовите и мозокот, и ги проценува мислите и намерите на срцето.
И нема создание сокриено за Него, туку се е голо и откриено за очите на Оној пред Кого ние ќе одговараме.

(Епистел до Евреите, глава 4)


*Тука се работи за вечната Милост, за вечната Мудрост БОЖЈА (Христос) Која е над времето и просторот, Која за спасение на сите БОГ ја отелотвори во Исус, а неверата се обиде да Го убие, на местото на злосторот!



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 14:41
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
"И така, никој да не ве осудува за јадење, или за пиење, или за некаков празник, или за млада месечина, или за саботи."
(Колошаните 2:16)
 


Da za sabotite normalno, tie se storeni za chovekot, mislam na (nedelite)...
No imam slushnato deka e zabraneto da se gotvi, pere, ova ona, vo sabota.


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 14:46
Zatoa sto toa e den odreden za nerabotenje, za odmor.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 17:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zatoa sto toa e den odreden za nerabotenje, za odmor.
 
Shto veli Isus vo Slovoto, ako vi izbega edna ovca od stadoto vo Sabota, zar nema da odite po nea?


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 17:38
Jas samo te potsetiv na judejsko-hristijanskara doktrina.

Poradi takvite doktrini ima evrei fundamentalisti koi na toj den ne palat nitu sijalica koga kje se stemni, ne go chistat snegot od pred kukjata i ne palat nitu ogan da gotvat ili da se zatoplat iako se gladni ili se smrznuvaat od studot.

Inaku, poradi onoa sto go spomna pogore, denes se raboti i sabota i nedela.

Na krajot, mozhe da se kazhe deka chovekot sekogash ima sloboden izbor za toa kade kje odi bez obzir za koj den se raboti i deka sekogash ima i sleden den koga mozhe da se obidesh da go vratish vo stadoto.   

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 20:22
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 

"И така, никој да не ве осудува за јадење, или за пиење, или за некаков празник, или за млада месечина, или за саботи."

(Колошаните 2:16)

 
Da za sabotite normalno, tie se storeni za chovekot, mislam na (nedelite)...No imam slushnato deka e zabraneto da se gotvi, pere, ova ona, vo sabota.


Vtoa Mojseeva kniga -Izlez.
[20;8-12]Ponigo go sabotniot den, za da go osvetuvas. Sest dena ke rabotis i ke gi vrsis svoite raboti. Asedmiot den e sabota Gospodova, na tvojo Bog. Togas nikakva rabota nne kr rabotis; ni ti,nitu tvojot sin, nitu tvojata kerka, ni tvojot sluga, nitu tvojata sluginka, nitu tvojot dobitok, nitu stranec sto e vnatre vo tvojate porti. Zosto za sest dena Gospod gi napravi nebot i zemjata, moreto i i se sto e vo niv, a na sedmiot den se odmori. Zatoa Gospod blagoslovi i go osveti sabotniot den.




-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 20:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zatoa sto toa e den odreden za nerabotenje, za odmor.


Gospo rekol deka vo toj den ttreba da se odmara, bidejki i Toj odmaral.
No toj den ne e za da se odmara Toj, bidejki Toj nikogas ne e zamoruva.
Nam kako covecki sustestva ni e potreben odmor.
Toa e den vo koj treba da se zaprasame; kojsme, od kadesme i kade odime, i da go slavime Tvorecot.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 20:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas samo te potsetiv na judejsko-hristijanskara doktrina.

Poradi takvite doktrini ima evrei fundamentalisti koi na toj den ne palat nitu sijalica koga kje se stemni, ne go chistat snegot od pred kukjata i ne palat nitu ogan da gotvat ili da se zatoplat iako se gladni ili se smrznuvaat od studot.

Inaku, poradi onoa sto go spomna pogore, denes se raboti i sabota i nedela.

Na krajot, mozhe da se kazhe deka chovekot sekogash ima sloboden izbor za toa kade kje odi bez obzir za koj den se raboti i deka sekogash ima i sleden den koga mozhe da se obidesh da go vratish vo stadoto.   




Ezekiel;[20;20] I praznuvajte gi Moite sabot, tie neka bidat znak megu Mene i vas za da znaete deka Jas Sum Gospod vas Bog.
Ne e seedno koj den se praznuva

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 22:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...

Inaku, poradi onoa sto go spomna pogore, denes se raboti i sabota i nedela.

...    




За среќа има на овој свет и заедници (и држави) во кои мнозинството на населението не мора да работи нити сабота нити недела и невротично да го следи American Way of Life, туку ја има слободата (барем) на овие два дена да размисли за етиката (сабота) и Мудроста (недела) БОЖЈА.


Впрочем, неверувањето и невлегувањетоо во Вечната сёопфатна Саботата (Христос) - на која всушност упатува седмиот ден на неделата - е најголемата причина за глобалното затоплување на планетата земја.


Кој е вистински во Христа, тој и се откажал од своите похотни дела (работи) и е задоволен од БОГА! (види Еп. до Евреите, глава 4)




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 01:19
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Vtoa Mojseeva kniga -Izlez.
 
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:


Ezekiel;[20;20]
 
Blagoj_s, што си ти, јудеец или христијанин? Зошто цело време цитираш заповеди од стариот завет? Зошто не цитираш некоја заповед од новиот завет? Каква врска имаат тие старозаветни заповеди со новозаветните христијани?
 
Ние христијаните не сме под старозаветното Левитско свештенство и под законите на стариот завет, туку под новозаветното Христово свештенство по редот на Мелхиседек и подлежиме под новозаветните закони...
 
"Зашто за Него (Христос) се сведочи: „Ти си свештеник довека по редот Мелхиседеков."
(Евреите 7:17, Новиот Завет)
 
"Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот."
(Евреите 7:12, Новиот Завет)
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 11:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Vtoa Mojseeva kniga -Izlez.

 

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Ezekiel;[20;20]

 

Blagoj_s, што си ти, јудеец или христијанин? Зошто цело време цитираш заповеди од стариот завет? Зошто не цитираш некоја заповед од новиот завет? Каква врска имаат тие старозаветни заповеди со новозаветните христијани?

 


Ние христијаните не сме под старозаветното Левитско свештенство и под законите на стариот завет, туку под новозаветното Христово свештенство по редот на Мелхиседек и подлежиме под новозаветните закони...

 

"Зашто за Него (Христос) се сведочи: „Ти си свештеник довека по редот Мелхиседеков.<A name=18></A>"

(Евреите 7:17, Новиот Завет)

 

"Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот."

(Евреите 7:12, Новиот Завет)

 

 



Jas sum Hristijanin.
Asto se odnesuva do stariot i noviot zavet, tie go socinuvaat Svetoto pismoi eden bez drug nemozat.

Ne mislete deka dojdov da gi ponistam Zakonot i Prorocite! Ne dojdov da gi ponistam, tuku da gi ispolnam. Zosto vistina vi velam, dodeka ne pominat ne boto i zemjata, nitu najmalata bukva, ni crticka ne ke ja snema od Zakonot, dodeka ne se zbidne se.Matej[5;17-19].

Jas veruvam vo Isus i nadvor odSveto pismo nemozam i nesakam da odam.

Nitu jas nitu koj bilo covek na ovaa zemja nema aftoritet da promenuva nesto od svetoto pismo, a najmalce Bozjite ZAPOVEDI.
Mnogu pozdrav.



-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 12:21

Исус не вели: "Јас дојдов да ги потврдам Законот и Пророците". Исус не вели: "Јас дојдов да ги повторам", туку вели: "Јас дојдов да ги ИСПОЛНАМ". Исус ги исполни пророштвата од Стариот Завет кои што се однесуваа за Него. Тие пророштва нема повторно да се иполнуваат, бидејќи се исполнети во Него. Исус дојде да ги исполни законите од стариот завет и тие нема потреба повторно да се исполнуваат од страна на адвентистите.

Доколку адвентистие сметаат дека треба повторно да ги исполнуваат старозаветните закони, тогаш зошто не се обрежуваат? Зошто не принесуваат жртви за грев? Зошто не ги слават старозаветните заповедани празници? Или пак само Шабатот (Саботата) е заповедана во стариот завет, а овие не се?
 
И ако ти Благој велиш дека надвор од Светото Писмо не можеш и не сакаш да одиш, тогаш како ќе ни го протолкуваш овој библиски стих кој исто така е внатре во Светото Писмо:
 
"Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот."
(Евреите 7:12, Новиот Завет)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 12:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Blagoj_s, што си ти, јудеец или христијанин? Зошто цело време цитираш заповеди од стариот завет? Зошто не цитираш некоја заповед од новиот завет? Каква врска имаат тие старозаветни заповеди со новозаветните христијани?
 
 


газење%20од%20смеење Влегува во Бисери на форумџиите....



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 14:57
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус не вели: "Јас дојдов да ги потврдам Законот и Пророците". Исус не вели: "Јас дојдов да ги повторам", туку вели: "Јас дојдов да ги ИСПОЛНАМ". Исус ги исполни пророштвата од Стариот Завет кои што се однесуваа за Него. Тие пророштва нема повторно да се иполнуваат, бидејќи се исполнети во Него. Исус дојде да ги исполни законите од стариот завет и тие нема потреба повторно да се исполнуваат од страна на адвентистите.


Доколку адвентистие сметаат дека треба повторно да ги исполнуваат старозаветните закони, тогаш зошто не се обрежуваат? Зошто не принесуваат жртви за грев? Зошто не ги слават старозаветните заповедани празници? Или пак само Шабатот (Саботата) е заповедана во стариот завет, а овие не се?

 

И ако ти Благој велиш дека надвор од Светото Писмо не можеш и не сакаш да одиш, тогаш како ќе ни го протолкуваш овој библиски стих кој исто така е внатре во Светото Писмо:

 


"Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот."

(Евреите 7:12, Новиот Завет)



Sakas da kazes deka e vo red sto se promeneti zakonite .
A stose odnesuva do obrezanieto , toa nema nikakva vrska so Zakonot.
Zosto ke dojde vreme, koga lugeto ne ke ja trpat zdravata nauka , tuku spored svoite strasti ke si nasoberat uciteli, za da im gi skokotkat usite, i ke gi odvratat usite od vistinata,,. Vtoto Timotej[4;3-4].

Pazete da ne ve zarobi nekoj so filozofija i so suetna izmama po covecko predanie spored stihiite na svetot, a ne spored Hrista.


-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 15:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 

Blagoj_s, што си ти, јудеец или христијанин? Зошто цело време цитираш заповеди од стариот завет? Зошто не цитираш некоја заповед од новиот завет? Каква врска имаат тие старозаветни заповеди со новозаветните христијани?
 

 
газење%20од%20смеење Влегува во Бисери на форумџиите....


Zasto nie ne mozeme nisto protiv vistinata , tuku samo za vistinata.Vtoro poslanie do Korintjanite[13;8].

Zosto nie ne go izopacuvame Bozjoto slovo, kako sto mnozina go pravat toa, tuku zboruvame iskrajno, kako od Boga pred Boga vo Hrista.Vtoro poslani do Korintjanite.[2;17].
Razmisuvajte so svoj um.
Pozdav.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 15:17
 
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:


Sakas da kazes deka e vo red sto se promeneti zakonite .
 
Не јас, туку тоа го кажува Светото Писмо:
"Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот."

(Евреите 7:12, Новиот Завет, Светото Писмо)
 
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

A stose odnesuva do obrezanieto , toa nema nikakva vrska so Zakonot.
 
Уште Бог му рече на Авраама: „А ти чувај го Мојот Завет - ти и твоето потомство по тебе низ сите родови. А ова е Мојот Завет, со тебе и со твоето потомство после тебе, што треба да го чувате: секое машко меѓу вас нека биде обрезано.
(Законот, Битие 17:9-10, Светото Писмо)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 15:25
Obrezanieto e nisto, ineobrazenieto e nisto, tuku izvrsuvanjeto na Bozjite zapovedi.Prvo Korintjani[7;19].

Skapo ste kupeni ne bidete im robovi na lugeto.Prva Korintjani.[7;23].

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 15:36
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Obrezanieto e nisto, ineobrazenieto e nisto, tuku izvrsuvanjeto na Bozjite zapovedi.Prvo Korintjani[7;19].
 
Па и обрезанието е Божја (старозаветна) заповед. Ако ја пазите Саботата (исто така старозаветна заповед), тогаш зошто не се обрезувате? Зошто селективно ги извршувате Божјите старозаветни заповеди?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 15:44
Jas zboram za DESETE Bozji Zabovedi , koi Bog Licno so Svoj prst gi zapisal./
jas se nadevam koi se tie 10 Bozji zapoedi.
Ne zboram ceremorijalni zakoni.
Se nadevam deka me razbiras,
So grevot nema kompromis.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 15:54
Значи за вас адветистите само 10те Божји заповеди важат затоа што тие се единсвените запишани со Божјиот прст? Тогаш зошто не јадете свинско?

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 16:12
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Значи за вас адветистите само 10те Божји заповеди важат затоа што тие се единсвените запишани со Божјиот прст? Тогаш зошто не јадете свинско?


A svinjata, iako ima kopita, ne preziva-- necista e za vas. Ne jadete go nivnoto meso, nitu da se dpoirate do nivnata mrsa-- tie se necisti za vas.Trete Mojseova.[11;
7-8].
Sto se odnesuva za Hranata, Gospod znae sto e dobro a sto loso za nas i zato ni kazuva i predureduva.
Ai samiot znaes kakvi posledici moze da ima covekot od svinskoto meso a ne samo toa tuku i od se sto e navedeno vo Biblijata.
Biblijata dava odgovor na sekoe prasanje.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 16:23
Кога јас ти цитирав еден стих од стариот завет каде Бог заповеда да се обрежуваат, ти велиш таа заповед не е една од 10те Божји заповеди запишани дирекно со Божјиот прст.
Кога те прашав зошто не јадете свинско ти ми цитираш исто така заповед од стариот завет која не е една од 10те Божји заповеди запишани дирекно со Божјиот прст. среќа
Епа сега реши се:
Дали се придржуивате само до 10те Божји заповеди запишани дирекно со Божјиот прст или пак до сите Божји заповеди?
Ако се придржувате само до 10те Божји заповеди, тогаш зошто јадете свинско? Ако пак се придржувате до сите Божји заповеди во стариот завет, тогаш зошто не се обрежувате?
 
Инаку и обрежувањето си има своја медицинска смисла. Статистички повеќе жени страдаат од рак и други болести на матката отколку оние жени кои имаат обрежани сопрузи. Значи и необрежанието си има научни последици и е препорачано од докторите, а не само затоа што било заповедувано во Библијата.
А сепак вие адвентистите не се обрежувате, а јадете свинско месо т.е. селективно се придржувате до старозаветните заповеди и регулативи.
Кој е тој авторитет кој што ви рекол до оваа заповед ке се придржувате, а до оваа не? Елена Вајт? среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 16:26
Za nas Adventistite Aftoritet e Sveto Pismo i samo Svetoto pismo.
A Svetoto pismo e sostaveno od star i nov zavet,

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 16:41
Зошто тогаш селективно го извршувате стариот завет? Во иситот тој стар завет Господ Бог заповеда да се обрежутвате и да не јадете свинско. Сепак вие ја кршите првата заповед, а ја извршувате втората. Зошто селекција? И кој ви кажува која Божја заповед да ја кршите, а која да ја извршувате?

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 23:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зошто тогаш селективно го извршувате стариот завет? Во иситот тој стар завет Господ Бог заповеда да се обрежутвате и да не јадете свинско. Сепак вие ја кршите првата заповед, а ја извршувате втората. Зошто селекција? И кој ви кажува која Божја заповед да ја кршите, а која да ја извршувате?

Ako Adventistite se prepznavaat po ; ne jadenje svinsko , ne pienje alkoho, ne pusenje, i dr. togas ne ste ne identifikulale pravilno , vprocem toa ne go pravat i mnogu luge vo svetot, pa ne se Adventisti.
Adventistite se prepoznavaat po slednit stih;
Tuka e trpenieto na svetiite, koi gi pazat Bozjite zapovedi i verata vo Isusa. Otkroveni; [14;12].

Bas niedna od 10te BOZJI zapovedi ne prekrsuvame.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 12:14
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:


Adventistite se prepoznavaat po slednit stih;
Tuka e trpenieto na svetiite, koi gi pazat Bozjite zapovedi i verata vo Isusa. Otkroveni; [14;12].
 
Дали ја пазите на пример оваа заповед:
Уште Бог му рече на Авраама: „А ти чувај го Мојот Завет - ти и твоето потомство по тебе низ сите родови. А ова е Мојот Завет, со тебе и со твоето потомство после тебе, што треба да го чувате: секое машко меѓу вас нека биде обрезано.
(Битие 17:9-10)

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:


Bas niedna od 10te BOZJI zapovedi ne prekrsuvame.
 
Бог во Законот има дадено над 600 заповеди. Што е со останатите 590 заповеди во Законот?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 12:18
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Za nas Adventistite Aftoritet e Sveto Pismo i samo Svetoto pismo.
A Svetoto pismo e sostaveno od star i nov zavet,


заборави да кажеш дека адвентистите го откриле АНТИКРИСТА на земјата
голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 13:33
Blagoj s - кој е твојот став во врска со толкувањата на Библијата од Хелен Вајт? Сакам да речам, дали си ти адвентист или адвентист на седмиот ден?

Благодарам однапред.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 13:35
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Za nas Adventistite Aftoritet e Sveto Pismo i samo Svetoto pismo.
A Svetoto pismo e sostaveno od star i nov zavet,
заборави да кажеш дека адвентистите го откриле АНТИКРИСТА на земјатаголема%20насмевка


VICAIVS FILII DEI ?

666?

Знаеш дека исто испаѓа и за нивната пророчица?



BTW: тоа се однесува на лажниот пророк (вториот ѕвер)

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 13:37
Evangelos treba mnogu da ti pisuvam. Biblijata e besceler koj treba da se razbere, da molime Bog da ni go rasvetli umot.

Drugite zakoni vo Biblijata.

Starozavetnite zakoni,kako sto rekovme,gi delime na 5 grupi:Moralen zakon(desette zapovedi),obreden ili ceremonialen zakon, graganski zakoni,zdravstveni zakoni i uredbi i pravila.Ovie zakoni cesto megusebno se povrzani.
Obredni zakoni ili ceremonialniot zakon e zbirka na propisi za odredbite vo starozavetnata sluzba.Toj gi odreduva vidovite na zrtvite i nacinot na nivnoto prenesuvanje kako i odgovornosta na sekoj vernik od taa sluzba.So nego se odreduvaat i godisnite praznici i nacinot na nivnoto praznuvanje.Ovoj zakon,kako sto kazavme porano Hristos go ukinal kako umrel na krstot,vo moment koga nevidliva raka ja iskinala zavesata vo hramot.
Graganski zakon, bidejki izraelskiot narod imal i drzava, preku Mojsej dobil i graganski zakon:"Koj ke udri covek pa go usmrtti, neka se kaznuva so smrt...Koj ke go udri svojot tatko ili svojata majka,neka se kazni so smrt...Oko za oko,zab za zab,raka za raka,noga za noga,izgorenica za izgorenica,rana za rana,sinilo za sinilo...Koga vol ke ubie maz ili zena pa go usmrtti,volot neka se kamenuva so kamenja..."(vtora mojsieva 21 glava).
Koga izraelskiot narod ja izgubil svojata nezavisnot vaznosta na nivnite graganski zakoni prestanala,zasto bile prisileni da go pocituvaat rimskiot zakon.Sekoja zemja ima svoj graganski zakoni ,a za niv ne vodi griza crkvata tuku drzavata.Svetoto pismo gi uci hristijanite da gi pocituvaat drzavnite zakoni se dodeka tie ne mu se protivat na Bozjiot zakon.
Zdravsteni zakoni,vo Biblijata gi zapoznavaat lugeto so zdravstvenite i higienskite nacela,megutoa Bog saka lugeto vo site vreminja da gi pocituvaat prirodnite,zdravstvenite i higienskite zakoni zasto od toa zavisi zdravjeto na teloto i duhot.Zatoa Bog dal zakon za cista i necista hrana so cel covekot da bide zdrav.Na primer toa e zakonska odredba za cista i necista hrana(3 mojsieva 11:1-23)ovoj zakon ne e ukinat.

Se nadevam deka od ova nesto ke razberes i imam uste mnogu da ti pisuvam.A dali se 600 ili poveke ne sum gi broel.

Pozdrav

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 13:40
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Blagoj s - кој е твојот став во врска со толкувањата на Библијата од Хелен Вајт? Сакам да речам, дали си ти адвентист или адвентист на седмиот ден?

Благодарам однапред.



Gi citam spisite na Elena Vajt.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 13:57
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Za nas Adventistite Aftoritet e Sveto Pismo i samo Svetoto pismo.
A Svetoto pismo e sostaveno od star i nov zavet,
заборави да кажеш дека адвентистите го откриле АНТИКРИСТА на земјатаголема%20насмевка


VICAIVS FILII DEI ?

666?

Знаеш дека исто испаѓа и за нивната пророчица?

BTW: тоа се однесува на лажниот пророк (вториот ѕвер)




Begaj od mladinski zelbi! Stremise kon kon pravda, ljubov i mir so onie koi Go povikuvaat Gospda od cisto srce. A otfrli gi bezumnite i nerazumnite rasprasuvanja, znaejki deka ragaat borbi.A Gospodoviot sluga ne smee da se rasprava,tuku treba da bide krotok kon site,sposoben da poucuva i da trpi, da gi vospituva so krotost onie koi se protivat, ta ne bi li im dal Bog pokajanie, za polno poznavanje na vistinata, za da se otstranat od mrezata na gavolot, koj gi zarobil za da ja ispolnuvaat negovata volja.(2 Timotej 2: 22-26)

Se nadevam deka nanovo ke se rodis.



-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 14:31
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Za nas Adventistite Aftoritet e Sveto Pismo i samo Svetoto pismo.
A Svetoto pismo e sostaveno od star i nov zavet,
заборави да кажеш дека адвентистите го откриле АНТИКРИСТА на земјатаголема%20насмевка


VICAIVS FILII DEI ?

666?

Знаеш дека исто испаѓа и за нивната пророчица?

BTW: тоа се однесува на лажниот пророк (вториот ѕвер)




Begaj od mladinski zelbi! Stremise kon kon pravda, ljubov i mir so onie koi Go povikuvaat Gospda od cisto srce. A otfrli gi bezumnite i nerazumnite rasprasuvanja, znaejki deka ragaat borbi.A Gospodoviot sluga ne smee da se rasprava,tuku treba da bide krotok kon site,sposoben da poucuva i da trpi, da gi vospituva so krotost onie koi se protivat, ta ne bi li im dal Bog pokajanie, za polno poznavanje na vistinata, za da se otstranat od mrezata na gavolot, koj gi zarobil za da ja ispolnuvaat negovata volja.(2 Timotej 2: 22-26)

Se nadevam deka nanovo ke se rodis.



А јас се надевам дека ќе престанеш да цитираш стихови и да почнеш да даваш и твои лични коментари.
А зарем не е така тоа што го пишав? Нели Елена Вајт го пресметала тоа? Не сте горди на тоа?
И се надевам дека некој католик нема да ми се налути. Во секој случај јас реков дека само се шалев.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 14:40
se gleda DEKA si zapoznaena so trite dzvera koi go otkrivaat antikrista
tamu vo palatite cuvan od shvajcarskite vojnici
бакнеж


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 14:46
inaku interesni mi se tolkuvanjata na adventistite za postoenje na dinosaurusite
tie nebile tolku stari kolku sto se kazuva za niv, ( za dinosaurusite)
ne se tie delo Bozje, nego genetskite experimenti na lugjeto koi gi stvorija i zatoa i ne se zacuvaa
no postojat del od adventistite so taa Vajt na celo koi kvrdat deka dinosaurusite ne postoele deka toa se izmami i deka koskite vsusnost ne se koski

inaku ako zboruvame za adventistite vo makedonija, 'e vi ka\am po raskrvareni i po skarani verski zaednici od ist red nema

samo neso se karaat i se razdeluvaat taka da nivnite zaednici se mnogu i nezavisni, nemozat na kup od 30 dushi da se soberat na nekoj miting ako nekoja nivna zaednica go organizira

a sega i za nivnite dvolicnosti, inaku adventistite ne go priznavaat krstot i nesakaat da go prikazuvaat no, na nivnite objekti sepak go stavaat da se prikazat demek kristijani

neli e toa dvolicno. ako go smetaat za nevkusen sram , zosto togas moraat da go stavat nad nivnite kapii



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 14:56
Originally posted by anakin anakin напиша:


i ako zboruvame za adventistite vo makedonija, 'e vi ka\am po raskrvareni i po skarani verski zaednici od ist red nemasamo neso se karaat i se razdeluvaat taka da nivnite zaednici se mnogu i nezavisni, nemozat na kup od 30 dushi da se soberat na nekoj miting ako nekoja nivna zaednica go organiziraa


Тоа со крстот го прават и други протестантски групации(ги има и тука на форумов), но ова за нивното единство не ми било познато,фала анакине за информацијава.

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 21:17
Originally posted by anakin anakin напиша:

se gleda DEKA si zapoznaena so trite dzvera koi go otkrivaat antikristatamu vo palatite cuvan od shvajcarskite vojniciбакнеж

Da maliot rog.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 21:30
Originally posted by anakin anakin напиша:


inaku interesni mi se tolkuvanjata na adventistite za postoenje na dinosaurusitetie nebile tolku stari kolku sto se kazuva za niv, ( za dinosaurusite)ne se tie delo Bozje, nego genetskite experimenti na lugjeto koi gi stvorija i zatoa i ne se zacuvaano postojat del od adventistite so taa Vajt na celo koi kvrdat deka dinosaurusite ne postoele deka toa se izmami i deka koskite vsusnost ne se koskiinaku ako zboruvame za adventistite vo makedonija, 'e vi ka\am po raskrvareni i po skarani verski zaednici od ist red nemasamo neso se karaat i se razdeluvaat taka da nivnite zaednici se mnogu i nezavisni, nemozat na kup od 30 dushi da se soberat na nekoj miting ako nekoja nivna zaednica go organiziraa sega i za nivnite dvolicnosti, inaku adventistite ne go priznavaat krstot i nesakaat da go prikazuvaat no, na nivnite objekti sepak go stavaat da se prikazat demek kristijanineli e toa dvolicno. ako go smetaat za nevkusen sram , zosto togas moraat da go stavat nad nivnite kapii


Sto se odnesuva do dinosaurusite , jas nesu slusnal deka Adventistite gi negiraat, tie postoele se razbira , no ne tolku odamna kako sto toa go prezentiraat arheolozite.

A za polemiki vo crkvata, tie gi ima i dobroe sto gi ima za da se dojde do vistinata.


A krstot kako krst nie nemame nisto protiv nego , samo nam ni e povazen onoj koj bil razapnat na nego.

Se nadevam deka me razbiras.
Pozdrav.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 22:18
blagoj me interesira mislejneto na adventistite za apostol petar?
posto znaeme deka apostol Petar imal videnie i bog preku svetiot duh mu se obratil i mu zapovedal !!!
Stani Petre, koli i jadi
dela 10

-------------
----------osana--------


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 23:11
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

blagoj me interesira mislejneto na adventistite za apostol petar?
posto znaeme deka apostol Petar imal videnie i bog preku svetiot duh mu se obratil i mu zapovedal !!!
Stani Petre, koli i jadi
dela 10


Sigurno si go cital toa pogalave .10 a i 11 isto.
Kako Kornelija koj bil rimjanin a i drugi narodi ne Judejci , bile Bogobojazlivi se molele na Boga i sakale mnogu poveke da doznaat za Bog.Bozjio Angel mu se javil mu kazal na kogo da mu se obrati , i toj ke mu kaze sto da napravi.
Taa parabola e deka i drugite narodi koi veruvat vo nego treba da go slusnat negovoto slovo.

Togas Petar ja otvori ustata i rece, Vistina gledam deka Bog negleda na lice, tuku Nemu Mu e mil vo sekoj narod koj se boi od Nego i koj pravi pravda.[dela 10;34-34].
Apostolite se protivele na toa no koga Petar im raskazal za videnieto togas tie se slozile so toa.

Koga go cuja toa, se smirija i Go slavea Boga, velejki.., I taka Bog im dade i na narodite pokajani za zivot![dela,11;18].

Se nadevam deka ke me razberes.
Pozdrav








-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 23:29
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

blagoj me interesira mislejneto na adventistite za apostol petar?
posto znaeme deka apostol Petar imal videnie i bog preku svetiot duh mu se obratil i mu zapovedal !!!
Stani Petre, koli i jadi
dela 10


Sigurno si go cital toa pogalave .10 a i 11 isto.
Kako Kornelija koj bil rimjanin a i drugi narodi ne Judejci , bile Bogobojazlivi se molele na Boga i sakale mnogu poveke da doznaat za Bog.Bozjio Angel mu se javil mu kazal na kogo da mu se obrati , i toj ke mu kaze sto da napravi.
Taa parabola e deka i drugite narodi koi veruvat vo nego treba da go slusnat negovoto slovo.

Togas Petar ja otvori ustata i rece, Vistina gledam deka Bog negleda na lice, tuku Nemu Mu e mil vo sekoj narod koj se boi od Nego i koj pravi pravda.[dela 10;34-34].
Apostolite se protivele na toa no koga Petar im raskazal za videnieto togas tie se slozile so toa.

Koga go cuja toa, se smirija i Go slavea Boga, velejki.., I taka Bog im dade i na narodite pokajani za zivot![dela,11;18].

Se nadevam deka ke me razberes.
Pozdrav






te razbiram ne se sekiraj

-------------
----------osana--------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Септември.2009 во 00:20
Благој, ме интересира како вие адвентистите ги толкувате следниве библиски стихови:
 
"Јадете сè што се продава во месарница, не испитувајќи ништо заради совеста, зашто „Господова е земјата и сè што ја исполнува.”" (1 Коринтјаните 10:25)
 
Однапред благодарам за одговорот.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 08.Септември.2009 во 13:59
Adventisticka crkva ne e sekta, tuku hristijanska evangelska crkva predvidena so biblisko prorostvo dadeno od Boga da ja ispolni i poslednata zapoved od nasiot spasitel Isus Hristos, da go propoveda bibliskoto evangelie, ne predanieto. Pri razdelbata Hristos na svoite ucenici im dal zapoved:"odete po siot svet i propovedajte mu go evangelieto na sekoe sozdanie! Onoj sto ke poveruva i ke se krsti, ke se spasi, a koj ne veruva, ke se osudi." "Naucete gi site narodi da drzat se sto sum vi zapovedal, i eve, Jas sum so vas vo site dni do krajot na svetot." Pretskazuvajki gi znacitespored koi mozeme da goprepoznaeme poslednoto vreme, posledni dni i krajot na svetot, Hristos dava eden od najsilnite znaci i dokazi deka krajot e blizu:"Ke se propoveda ova evangelie[ne predanie] za carstvoto[Bozje] po siot svet za svedostvo na site narodi, i togas ke dojde krajot." Vo poslednite migovi, goga se voznesuval, Hristos ja povtoril istata zapoved pred apostolite:"Ke primite sila, koga ke sleze Svetiot Duh vrz vas, i ke bidete moi svedoci vo Erusalim vo Judea i Samarija, i duri do krajot na zemjata."Apostol Jovan gleda angel koj ja predstavuva brzinata i silata so koi Bozjata crkva go propoveda evangelieto:" Vidov drug angel kako leta srede neboto, koj imase vecno evangelije da im go objavi na oni sto ziveat na zemjata: na seko pleme, jazik, koleno i narod.I zboruvase so silen glas:" Bojte se od Boga i dajte mu slava!"[Marko 16,15.16; Matej 28,19,20; 24,14; Dela 1,8; Otkrivene 14,6.7].


Pocituvani, ako Pravoslavnata crkva e apostolska crkva , so apostolko preemstvo, kako sto samata tvrdi , togas taa treba da ja prezeme od apostolite i ovaa Hristova zapoved, da ja izvrsuva i ovaa zadaca: da mu go propoveda " evangelieto na sekoe sozdanie", " na sekoe pleme , jazik, koleno i narod", da podigne svoi misii vo Kina, Indija ,vo Afrika, na site meridijani na zemjinata tpoka i da im go odnese evangelieto na cetiri milijardi ziteli na zemjata koi ne se hristijani, koi nisto neznaat za Hrista kako spasitel. Ve molam , toa e Hristova zapoved vrzana za poslednoto vreme, i taa mora da se ispolni. Neka poveli tradicionalnata , Pravoslavnata i Katolickata crkva ,i neka ja ispolnat, ako pretendiraat za status na vistinska Bozja crkva!


Pred se, Pravoslavnata crkva ne e monolitna crkva i taka skroena nit ustoena za da moze da ja ispolni ovaa Bozja zapoved, da mu go propoveda evangelieto ne sekoj,narod,pleme, jazik i koleno,zasto taa e staticna institucja,bez potrebnata dinamika za edna takva zadaca koja daleku gi nadminuva nejzinite moznosti, so teologija ,i slizbi vrzani za kultni objekti i zakozurcena vo predanija, rascepkana i zatvorena vo kruti nacionalni granici i tesko obremeneta so istoriskite tovari na svoite narodi, sto e svoeviden izvor na seriozni megusebni nesoglasija i sudiri. Od druga strana,Pravoslavnata crkva za sebe tvrdi dekla e "pravoverna","sveta Bozja crkva". No Bog kazuva poinaku :"Ovde e trpenieto na svetite ,koj gi drzat Bozjite zapovedi i imaat Isusova vera"[Otkrovenie 14,12].Jasno e deka sveta Bozja crkva , sveti vernici, se onie koi gi drzat Bozjite zapovedi.Pravoslavnata i Katolickata crkva,i protestanskite crkvi koi praznuvaat nedela , ne gi drzat site deset Bozji zapovedi. Spored toa, tie ne se sveti i nemaat pravo da se borat za status na vistinska Bozja crkva.No ovde uste nesto . Tradicionalnata ,Prvoslavnata i Katolickata ,videni so prorocko oko , gi progonuvale i gi ubivale i pak ke gi progonuvaat i ke gi ubivaat kako" kako sektanti prokleti eretici"tokmu "svetite"hristijani onie "koi gi drzat Bozjite zapovedi i imaat svedostvo na Isusa Hrista"[Otkrovenie 12,17], i toa od ednostavna pricina: zatoa sto se ostrilka vo nivnoto oko i trn vo nivnata sovest bidejki, za razlika od niv tie gi drzat Bozjite zapovedi. Pocituvani, nitu edna druga crkva, osven adventistickata, ne gi drzi site deset Bozji zapovedi izvorno , onaka kako sto gi izgovoril Bog na Sinaj i kako sto gi napisal so svojot ognen prst na dve kameni ploci.Site crkvi , apsolutno site, osven adventistickata, gazat po nekoja od Desette Bozji zapovedi i so site sili se obiduvaat toa da go opravdaat, no opravdanie za toa nema, zosto Hristos kazuva:"Dodeka postoja neboto i zemjata , nitu edna jota ili crticka od zakonot nema da se izmeni"[Matej5,18], a kamoli da se izmenat ili ukinat celi zapovedi.Hristos kazuva:"Dodeka postoja neboto i zemjata , nitu edna jota ili crticka od zakonot nema da se izmeni"[Matej5,18], a kamoli da se izmenat ili ukinat celi zapovedi.

Spored toa ,Hristijanskata adventisticka crkva ne samo sto se bori , tuku megu site crkvi se izborila za status na vistinska Bozja crkva, i spored site bibliski belezi i napisani taa uziva status na izvorna apostolska crkva, so apostolsko preemstvo , so apostolski kontnuitet i nasledstvo vo naukata, ucejki go svetot na cistata izvorna bibliska nauka, neobremeneta so istoriski balati i so covecki apsurdi.
Adventistickata crkva ja imaa onaa apostolska dinamika i lesna podviznost, celosno nakloneta napred, bez nikakvi istoriski,nacionalni, verski,politicki,rasni,etnicki...hipoteki i tegovi na nozete nitu breminja na grbot i vratot za da ja vlecat nazat. Taa e nadvor od zidovite na kakov i da e kulten objekt i sluzba, na teren,kako i apostolite vodena od Svetiot Duh, so Bozja sila silno i najuspesno od site crkvi ja izvrsuva Bozjata zadaca sto Bog ja postavil pred apostolite. So lesna noga i silna vo naukata, taa odi napred so brzina na onoj angel od Otkrovenieto koj "so silen glas vecnoto evangelie im go objavuva na one sto ziveat na zemjata:na seko pleme, jazik,koleno i narod;"[Otkrovenie 14,6.7].Ovaa Crkva e internacionalna verska zaednica, koja ne poznava nikakvi granici, i kako nikoja druga, taa ima brojni evangelski misii niz celit svet, vo 203 o vkupno 229 zemji i oblasti kolku sto se registrirani pri Obedinetite nacii, i evangelieto go propoveda na 885 i dijalekti, tokmu onaka kako sto zapoveda nasiot Spasitel:"Na seko e pleme, jazik , koleno i narod", prerasnuvajki vo golemo svetsko adventisticko semejstvo i vo silna Bozja crkva koja go osvojuva svetot.

Ako imate prasanja povelete.
Blagodaram
Pozdrav.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 08.Септември.2009 во 20:48
Благој,леле колку нечитко!!
дај обиди се на кирилца да го напишеше и разби го текстот на повеќе параграфи,почитливо ќе биде.
И јас вака на почетокот правев па никој не ме читаше, па требаше доста време да помине додека барем не се научив колку толку како се пишува на вакви форуми..
колку што можеш концизно и пократко.

p.s
некако успеав да го прочитам тоа што го тврдиш,но поради недостаток од време денес нема да реплицирам(и то те како има материјал за реплицирање!)па стрпи се до утре.
поздрав


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 09.Септември.2009 во 10:52
Вака сега...

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

ako Pravoslavnata crkva e apostolska crkva , so apostolko preemstvo, kako sto samata tvrdi , togas taa treba da ja prezeme od apostolite i ovaa Hristova zapoved, da ja izvrsuva i ovaa zadaca: da mu go propoveda " evangelieto na sekoe sozdanie", " na sekoe pleme , jazik, koleno i narod"


Апостолското преемство се однесува на свештенството.
Дека епископопите(и од нив ракоположените презвитери и ѓакони)се ракоположени од апостолите и дека таа линија никогаш не е прекината ако се гледа наназад.Само Православните и РИМОкатолиците имаат вакво преемство.
Сега незнам во кој контекст го спомнуваш ова кога вие воопшто немате свештенство?!
А башка е што и вашиот основач потекнувал од баптистичка групација која исто така немала свештенство!


Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

da podigne svoi misii vo Kina, Indija ,vo Afrika..


Православната Црква значи, да повторам уште еднаш, ИМА свои мисии во Африка,Индија(поточно во Бенгал) и во Кина.(види во"која црква спасува" таму направив еден цел список)

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Pravoslavnata crkva ne e monolitna crkva i taka skroena nit ustoena za da moze da ja ispolni ovaa Bozja zapoved, da mu go propoveda evangelieto,zasto taa e staticna institucja,bez potrebnata dinamika za edna takva zadaca koja daleku gi nadminuva nejzinite moznosti, so teologija ,i slizbi vrzani za kultni objekti i zakozurcena vo predanija, rascepkana i zatvorena vo kruti nacionalni granici i tesko obremeneta so istoriskite tovari na svoite narodi, sto e svoeviden izvor na seriozni megusebni nesoglasija i sudiri.


Ако алудираш на тоа дека кај нас се употребува терминот помесни Цркви пак ќе морам да те разочарам.Христовата Црква(кој е една и единствена нели)го проповеда Евангелието на различни јазици во различни региони од светот почитувајќи ја културната разновидност карактеристична за нејзините членови.
Што е сега толку лошо ако на пример кај нас има помесна црква(значи неделив дел од Светата Црква) која го проповеда евангелитео на македонски јазик?!или па во јапонија на јапонски?!тоа не е неединство туку единство(во верата) во различноста(јазик,култура).


Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Pravoslavnata i Katolickata crkva,i protestanskite crkvi koi praznuvaat nedela , ne gi drzat site deset Bozji zapovedi. Spored toa, tie ne se sveti i nemaat pravo da se borat za status na vistinska Bozja crkva.


А не ли ти дошло да се прашаш зашто од сите овие што ги спомна:православни,римокатолици и протестанти(со своите 26.000 деноминации)САМО твојата верска заедница се фаќа за саботат како доказ за тоа дека сме го прекршиле декалогот?(а пази дури и основачите на твоја верска група во почетокот не ја празнувале саботата!)

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Tradicionalnata ,Prvoslavnata i Katolickata ,videni so prorocko oko , gi progonuvale i gi ubivale i pak ke gi progonuvaat i ke gi ubivaat kako" kako sektanti prokleti eretici"tokmu "svetite"hristijani onie "koi gi drzat Bozjite zapovedi i imaat svedostvo na Isusa


Како прво не се проклети еретиците туку ЕРЕСТА!Во Светата Црква не' учат дека треба да се МРАЗИ ГРЕВОТ НЕ ГРЕШНИКОТ. И ајде кажи ми кога точно Православната црква(еве било која помесна Црква) спалила или убила некого заради ерес?
Дури и ова обвинување за РИМОкатолиците е дискутабилно до одреден степен, зашто на пример тоа со палењето на вештерки е повеќе карактеристично за Протестантските земји отколку за нив.


Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Hristijanskata adventisticka crkva ne samo sto se bori , tuku MEGJU SITE CRKVI(мое истакнување) se izborila za status na vistinska Bozja crkva, i spored site bibliski belezi i napisani taa uziva status na izvorna apostolska crkva, so apostolsko preemstvo , so apostolski kontnuitet i nasledstvo vo naukata, ucejki go svetot na cistata izvorna bibliska nauka, neobremeneta so istoriski balat i so covecki apsurdi.


Значи пак тука едно терминолошко недоразбирање.Ние Православните веруваме само во ЕДНА ЦРКВА,не две, не три не незнам колку туку само во ЕДНА ЦРКВА.Е сега или си во Црквата или не си во Црквата-средина нема.
Така да залудна ви е "борбата" да се докажете пред другите "цркви" дека сте вистинска ако навистина верувате во ЕДНА ЦРКВА.
Но ако не верувате дека има само ЕДНА Црква тогаш бујрум доборете се за вашето место под сонцето.

Апостолско преемство, како што реков погоре, ВИЕ НЕМАТЕ од проста причина што немате свештенство.

Апостолски континуитет па дибидус немате зашто ај освен што немате апостоско преемство туку немате ни контиунитет во учењето на апсотолите зашто никој жив или мртов пред Елен Вајт не се занимавал со прашањето на сабота или недела како божји ден.


Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Adventistickata crkva ja imaa onaa apostolska dinamika i lesna podviznost, celosno nakloneta napred, bez nikakvi istoriski,nacionalni,verski,politicki,rasni,etnicki...hipoteki i tegovi na nozete nitu breminja na grbot i vratot za da ja vlecat nazat.


Ај што ова реченицава звучи како политички памфет сепак тоа историски бреме со кое се фалите дека го немате, да не е можеби зашто имате историја од само околу 130 години?!
Зашто знаеш за 2000 години може свашта да се деси,и добро и лошо(кај нас).


Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

vo 203 o vkupno 229 zemji i oblasti kolku sto se registrirani pri Obedinetite nacii, i evangelieto go propoveda na 885 i dijalekti, tokmu onaka kako sto zapoveda nasiot Spasitel:"Na seko e pleme, jazik , koleno i narod", prerasnuvajki vo golemo svetsko adventisticko semejstvo i vo silna Bozja crkva koja go osvojuva svetot.


Абе убаво тоа ако делите Свето Писмо на разни јазици али тоа Свето Писмо треба да се ЖИВЕЕ како што и намерава авторот на тоа свето писмо а тоа е Црквата Христова.
Па освојувајте го светот и понатака..

Него ми текна кога се фати за тоа каде се треба да се проповеда кажи колку верници има твојата верска заедница во цел свет?! 10 милиони?!30 милиони(еден ваш пастор се фалеше со оваа бројка еднаш во едно писмо до Дневник).
Сега чиста математика...од 6 МИЛИЈАРДИ луѓе има само (еве нека биде така како што ви вели пасторот)САМО 30 МИЛИОНИ адвенстисти.
6.000.000.000-30.000.000= бајаги многу души ви фалат!


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 09.Септември.2009 во 14:53
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Благој, ме интересира како вие адвентистите ги толкувате следниве библиски стихови:
 

"Јадете сè што се продава во месарница, не испитувајќи ништо заради совеста, зашто „Господова е земјата и сè што ја исполнува.”" (1 Коринтјаните 10:25)

 

Однапред благодарам за одговорот.


Blagodaram na prasanjeto, i izvini sto poceka malce za odgovor.
Vo ovoj stih ne se zboruva za cista i necista hrana.Onaa hrana sto ne treba da se jade Gospod ni ja objavil vo stariot zaved.Se e dozvoleno, no ne e se korisno.
A za onaa hrana sto e prinesena za idolite se razbira ne treba da se jade.

Ne, tuku deka ona sto narodite go zrtvuvaat, im go zrtvuvaat na besovite, a ne na Boga: a jas ne sakam vie da bidete vo zaednica so besovite. ( 1 korintjanite 10:20).
Ne mozete da ucestvuvate na Gospodovata trpeza i na besovata trpeza. Toa znaci deka nie treba uste na ovaa zemja da go izbegnuvame ona sto ne e dobro za nas, za naseto zdravje.A toa Gospod jasno go objasnuva.
Vprocem celata desetta glava se objasnuva samata sto saka Bog da kaze.

Blagodaram
Pozdrav

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 09.Септември.2009 во 15:43
Prosvetlete se malce be luge proucete po detalno, za proucuvanje na biblijata treba sekojdnevno citanjeza da ja svatis i protolkuvas mislata onaka kako sto sakal da ni ja prenese nasiot spasitel Isus Hristos. Ova vi go naveduvam so dobra namera,biblijata ne e lektira i so edno citanje si ja zavrsil celata rabota. Svetoto pismo e najgolemoto bogatstvo na ovoj svet [se razbira ne onoj koj go ima pri sebe tuku onoj koj mu se posvetuva sekojdnevno].Toa e edinstveniot pat za vecen zivot.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 09.Септември.2009 во 19:06
Ahmar1- blagodaram na zabeleskite, na koi ke se potrudam da ti odgovoram.


Hristos ne gi posvetil apostolite za sveestenici da vrsat svestenicka sluzba vo hramot ili vo crkvata cijasto zavesa Bog ja iskinal na dve vo migot koga Hristos izdivnal na krstot, tuku za propvednici na evangelieto, davajki im zapoved da odat po cel svet i da mu go poropovedaat evangelieto na sekoe sozdanie na negoviot razbirliv jazik, ucejki gi lugeto da go sledat Hrista.Znaci, apostolite se uciteli na narodot, a ne svestenici vo onaa smisla kako sto se svaka toj poim denes vo pravoslavieto i vo katolickiot svet.
   Od tie pricini , nitu eden od apostolite, nitu eden od niv ne go gledame povlecen i zakozurcen megu zidovite na nekoja crkva vo uluga na svestenik da vrsi svestenicka sluzba- so svestenicka odezda i so kadilnica vraka da prinesuva temjan [da kadi], da gi ispoveda gresnicite vo ispovedalna ili da vrsi nekoja druga svestenicka aktivnost.. Namesto toa , site niv bez isklucok, gi naogame na teren,megu narodot, kade sto im e i mestoto, kako propvednici na evangelieto i kako uciteli.Zatoa cista iluzija e da se bara nekakov kontinuitet i povrzanost na denesnoto hristijansko svestenstvo so nekakvo navodno svestenstvo na apostolite, zasto takov kontinuitet i takva povzanost, ili aposolsko preemsvo, ili navestuvanje na takvo nesto vo Biblijata ne postoi.


Za zapvedite.

Vo Biblijata ima dovolno dokazi vo prilog na Bozjiot zakon:
" Zatoa zakonot e svet i zapovedts sveta, pravedna i dobra"[Rimjanite 7,12].
Zakonot gi nosi obelezjata na Zakonodavecot."Zakonot Gospodov e sovrsen, ja krepi dusata..."[Psalam19,7]. Na sovrseniot nikogas ne mu se potrebni promeni.
Bozjiot zakon, kako sto e veke kazano, e merilo na pravdata na konecniot Bozji sud:
"Bidejki, koj go zapazuva celiot zakon,a se sopne samo vo edno, stanuva vinoven za se.
Vo Bozjata rec imame i mosne teski zborovi: "Onoj koj veli:,Go znam, a ne gi drzi negovite zapovedi, lazlivec e i vistinata ne e vo nego"[1 Jovanova 2,4].Evreite imaat gole grev sto go otfrlile Hrista kako spasitel, a hristijanite imaat ist grev sto go otfrlile Bozjiot zakon.



Sto se odnesuva zosto ja slavime sabotaata ,.Ne smeeme i ne mozeme da ja gazime cetvrtata Boja zapoved, koja e del od desete.
A zasto i koj ja promenil , sigurno znaete,.Ako ne ste zapoznaeni ke vi opdgovoram posebno na toa.


A za gonenjeto na na hristijanite koi se sprotistavuvale na ucenjeto i katolickata crkva i pravoslavnata ima mnogu da se pisuva , i za toa mozeme da zboruvame.Ubivani i progonuvani stotici iljadi luge.




Stose odnesuva zabrojnosta na Adventistickata crkva: ova se nekoi podatoci od 2008 god.


Krsteni- vozrasni vernici................16.000.000
Potencijal koi naskoro ke se krstat.......3.500.000
Mesni crkvi..................................61.818
Aktivno vraboteni vo crkov. institucii......203.568

Zdrastveno delo

Bolnici i sanitariumi...........................168
Kliniki i zdrastveni centri.....................442
Starecki domovi so bolnicka nega................138
Domovi za siracinja i detski domovi..............34
Avioni i brodovi vo zdrtastvena sluzba...........10
Medicinski persoal...........................26.800
Fabrika za zdrava hrana..........................27

Adventisticka dobrotvorna [humanitarna sluzba] [ADRA]
dejstvuva vo 112 zemji.


Ete , pocituvani, toa e vistinata za Adventistickata crkva, za hristijanite adventisti koi tradicionalnata Crkva megu sektite i ereticite.


Ova e najkratko sto mozev da odgovoram na tvoite zabeleski.
Uste ednas blagodaram i pozrav.





-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 15.Септември.2009 во 11:17
Извини благоја за доцната реплика но боље некад него никад

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Zatoa cista iluzija e da se bara nekakov kontinuitet i povrzanost na denesnoto hristijansko svestenstvo so nekakvo navodno svestenstvo na apostolite, zasto takov kontinuitet i takva povzanost, ili aposolsko preemsvo, ili navestuvanje na takvo nesto vo Biblijata ne postoi.



хм..како за кого брат

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

A za gonenjeto na na hristijanite koi se sprotistavuvale na ucenjeto i katolickata crkva i pravoslavnata ima mnogu da se pisuva , i za toa mozeme da zboruvame.Ubivani i progonuvani stotici iljadi luge.


добро еве ќе почнеме малку по малку..
Кажи ми барем ЕДЕН пример кога православната Црква ги гонела и убивала еретиците т.с оние кои немале исто учење со Нејзе..
Еве немора да праиме муабет за сите тие "стотици илјади луѓе" туки еве дај барем за два-тројца.
поздрав


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 15.Септември.2009 во 22:47
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Prosvetlete se malce be luge proucete po detalno, za proucuvanje na biblijata treba sekojdnevno citanjeza da ja svatis i protolkuvas mislata onaka kako sto sakal da ni ja prenese nasiot spasitel Isus Hristos. Ova vi go naveduvam so dobra namera,biblijata ne e lektira i so edno citanje si ja zavrsil celata rabota. Svetoto pismo e najgolemoto bogatstvo na ovoj svet [se razbira ne onoj koj go ima pri sebe tuku onoj koj mu se posvetuva sekojdnevno].Toa e edinstveniot pat za vecen zivot.


БОЖЈОТО Вечно СЛОВО (Христос) , Кое за спасение на сите БОГ Го отелотвори во ИСУС е ЕДИНСТВЕНИОТ ПАТ за Вечен Живот!

Библијата е Најсветото Писмо на оваа планета, но би била потполно безвредна без Живиот БОГ, Неговото Вечно СЛОВО, Неговиот СВЕТОЛ ДУХ за Кого сведочат Пророците, Апостолите и Евангелистите, во неа а сведочеле и вон неа!

Човекот може и целата Библија да ја нучи напамет (што не би било лошо) но без Милоста БОЖЈА, Тоа чудесно СЛОВО БОЖЈЕ, не ќе може да влезе во вистинската, во вечната починка, која всушност е ВИСТИНСКАТА САБОТА!

Благој пријателе, одсрце ти посакувам БОГ да ти суди според Милоста Негова (Христос) а не според законот!

АМИН



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: ADVISOR
Датум на внесување: 17.Септември.2009 во 00:17
spiros

Bog neka e so tebe i Negoviot svetol duh

-------------


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 15:05
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Извини благоја за доцната реплика но боље некад него никад

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Zatoa cista iluzija e da se bara nekakov kontinuitet i povrzanost na denesnoto hristijansko svestenstvo so nekakvo navodno svestenstvo na apostolite, zasto takov kontinuitet i takva povzanost, ili aposolsko preemsvo, ili navestuvanje na takvo nesto vo Biblijata ne postoi.



хм..како за кого брат

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

A za gonenjeto na na hristijanite koi se sprotistavuvale na ucenjeto i katolickata crkva i pravoslavnata ima mnogu da se pisuva , i za toa mozeme da zboruvame.Ubivani i progonuvani stotici iljadi luge.


добро еве ќе почнеме малку по малку..
Кажи ми барем ЕДЕН пример кога православната Црква ги гонела и убивала еретиците т.с оние кои немале исто учење со Нејзе..
Еве немора да праиме муабет за сите тие "стотици илјади луѓе" туки еве дај барем за два-тројца.
поздрав



Zdravo Ahmar1- blagodaram na zabeleskite i eve nesto da ti napisam za pravoslavnata crkva ,kogo gonele i ubivale...........................


Vizanticite bile poznati po svojata surovost. Za niv bilo karakteristicno oslepuvanjeto. Od vlastoljubije i slavoljubije, kako i od svirepa alcnost, hristijani vadele oci na hristijani.

So doaganjeto na vlast na pravoslavnata caricaIrina [797--802], koja oficijalno go delela prestolot so svojot maloleten sin, restarvacijata na kultot na ikonite fakticki bila resena. Taa bila ogneno privrzana kon ikonite, a pokraj toa i vlastoljubiva, strasna izbuvliva, surova, svirepa, licemerna, itra nesporedlivo vesta da zamrsi i da zaplete intrigi; zadusuvala poveke buntovi i zagovori vo krv.Po nejzin nagovor, oslepen e vojskovoditelot Aleksi Mozel, potoa eden od cezarite, i na krj naredila da go oslepat nejziniot roden sin, Konstantin 6.

Znaci, strasta za prestol Irina ja odvlekla vo zlostorstvo. No za nas e vazno kakov stav imala Crkvata kon ovaa vladatelka!


Francuskiot istoricar i vizantilog so svetski glas, kazuva: " Na poboznata prvoslavna vladatelka, na caricata Irina, Crkvata i oprostils ae, pa duri i nejzinite zlostorstva".

Po smrta na carot Teofil, na vizantiskiot prestol stapuva caricata Teodora[842--856], koja gi obozavala ikonite. Caricata Teodora, koja go povratila pravoslavietoi koja zaradi svoite zaslugi go dobila epitetot"bozica" resila da ja iskoreni eresta koja vo toa vreme ja sirelo verskoto dvizenje na pavlikijancite niz Vizantiskata imperija.
Pavlikancite bile radikalni hristijani koi posebno go pocituvale apostol Pavle i revnosno go proucuvale negovite poslanija; bile neprijatelski raspolozeni sprema sakramentite i sprema obozavanjeto na ikonite koi za caricata Teodora bile idoli broj eden, bidejki so nejzino zalaganje e izvrsena nivna restarvacija, pa zatoa taa resila da rascisti so taa "sekta" koja imala poinakvi svakanja.

"Po zapoved na Teodora , pavlikancite bile povikani da birat megu pravoslavnata vera i smrta.No bidejki tie ne poslusale, potoci krv potekle niz site kraista na Mala Azija kade sto ziveele. Carskite inkvizitori, koi dobile nalog da go skroteat nivniot otpor, izvrsile gnasni dela; pogubile poveke od stoiljadi pavlikejci. Ostatokot vo ocaj se povlekol vo planinskite kraista na Ermenija, pagajki vo pregratkite na muslimanite.



Znaci, istorijata ja obremenuva Istocnata pravoslavna crkva so tezok grev krvoprolevanje zatoa sto, pokraj drugoto, stotina godini vodela ogorcena borba dodeka ne gi vnela ikonite vo Crkvata, ubivanjki pri toa "poveke od sto iljadi pavlikajci[hristijani] , izlozuvajki gi na golemi maki", cijasto edinstvena vina sprema Crkvata i drzavata bila taa sto mu sluzela na Boga spored svojata sovest.

Toa e crno, no ne i edinstveno petno sto i stoi i stoi na sovesta na pravoslavieto.


Mislam deka ti odgovoriv delumno na tvoeto prasanje.
Blagodaram.

Pozdrav.


.



-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 15:10


Благој пријателе, одсрце ти посакувам БОГ да ти суди според Милоста Негова (Христос) а не според законот!

АМИН

Da se sl*gam so tebe za milosta, koja mnogu mi e potrebna.

No ako nie vo zivotot pravime samo losi raboti, i ziveeme kako sto nie sakame,---- ne veruvam deka Bozjata milost ke dopre do nas.

Pozdrav brat.



-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 16:46
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

A za gonenjeto na na hristijanite koi se sprotistavuvale na ucenjeto i katolickata crkva i pravoslavnata ima mnogu da se pisuva , i za toa mozeme da zboruvame.Ubivani i progonuvani stotici iljadi luge.


добро еве ќе почнеме малку по малку..
Кажи ми барем ЕДЕН пример кога православната Црква ги гонела и убивала еретиците т.с оние кои немале исто учење со Нејзе..
Еве немора да праиме муабет за сите тие "стотици илјади луѓе" туки еве дај барем за два-тројца.
поздрав


ahmar1, imash slushnato za Bogomilite?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 14:34
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Vizanticite bile poznati po svojata surovost. Za niv bilo karakteristicno oslepuvanjeto. Od vlastoljubije i slavoljubije, kako i od svirepa alcnost, hristijani vadele oci na hristijani.


Византијците не биле ништо повеќе или помалку сурови од сите нивни комшии у тоа време.

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

zadusuvala poveke buntovi i zagovori vo krv.


Па царица била! како требало да се однесува со бунтовите кон нејзината власт?!

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

a pokraj toa i vlastoljubiva, strasna izbuvliva, surova, svirepa, licemerna, itra nesporedlivo vesta da zamrsi i da zaplete intrigi;


Вакви лични карактеристики може ја и ти да си правиме но за лица кои живеел пред 1000 и кусур години се некако претеранио субјективни.

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

i na krj naredila da go oslepat nejziniot roden sin, Konstantin 6.


А знаеш ли зошто го ослепела?
Се оженил со своја роднина и патриархот кој одбил да го венча го пратил во прогонство.А башка му рекол дека ако треба ќе го врати прогонот на иконите само за да се ожени со неговата роднина за да не ги слуша прекорите на Црквата.
Па затоа и мајка му го бутнала од власт кога видела дека не само што прави незаконски дела туку и сака и може да почне нови прогони на Црквата само заради својата сластољубивост.



Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Francuskiot istoricar i vizantilog so svetski glas, kazuva:


Кој историчар?не си навел како се вика.

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

caricata Teodora[842--856], koja gi obozavala ikonite.


100 пати е кажано но и ќе продолжиме да кажуваме Православните не ги обожаваат иконите.

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

zaradi svoite zaslugi go dobila epitetot"bozica"


?????!!!!!дај елаборирај ми го ова,царицата добила титула божица?!

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Pavlikancite bile radikalni hristijani
pa zatoa taa resila da rascisti so taa "sekta" koja imala poinakvi svakanja.


Да не биле малце прерадикални .
Тие како прво не ни биле христијани,туку гностици со манихески елементи.
Биле гонети од ДРЖАВАТА(НЕ ЦРКВАТА)зашто главен приход им било продажба на робови на Арапите.А робовите биле православните граѓани на византија кои ги сигурно не ги правеле робови со молба.
А тоа дека биле ептен јаки "Христијани" се гледа од тоа како еден од нивните водачи Chrysocheres(863-872) со својата павликанска ВОЈСКА(!) ОПЉАЧКАЛ и ЗАПАЛИЛ многу градови меѓу кои и ЕФЕС каде големата и славната црква посветена на Свети Јован Богослов ја претворил во ШТАЛА за своите коњи.
Е сега византијците пратиле војска и го поразиле и му ја отсекле главата за сите да видат како завршил хулителот на светињата.
(значи сега он е само "радикален христијан" а византијците ѕверови во човечка тела).

Морам да забелешам дека многу ја мешаш Света Црква со државата. И сега испаѓа дека ја сум апологет на византијската држава а не на Православната Црква.
Јас те прашав каде Православната Црква ги гонела и палела еретиците а не византиската држава.



-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 14:41
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


100 пати е кажано но и ќе продолжиме да кажуваме Православните не ги обожаваат иконите.


Свет лик, света слика, во две димензии, која го преставува Господ Исус Христос, Пресвета Богородица или Светиите, кои можеме да ги насликаме бидејќи имале тело, а на кои се поклонуваме или ги почитуваме по начелото: „честа дадена кон иконата се пренесува на оној кој е насликан на иконата“.


ПреминПортал


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 14:45
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

100 пати е кажано но и ќе продолжиме да кажуваме Православните не ги обожаваат иконите.
Свет лик, света слика, во две димензии, која го преставува Господ Исус
Христос, Пресвета Богородица или Светиите, кои можеме да ги насликаме
бидејќи имале тело, а на кои се поклонуваме или ги почитуваме по
начелото: „честа дадена кон иконата се пренесува на оној кој е насликан
на иконата“.
ПреминПортал


И? Каде вели се обожава? Или ова ти е нов бисер?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 14:47
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Свет лик, света слика, во две димензии, која го преставува Господ Исус
Христос, Пресвета Богородица или Светиите, кои можеме да ги насликаме
бидејќи имале тело,а на кои се поклонуваме или ги почитуваме по
начелото: „честа дадена кон иконата се пренесува на оној кој е насликан
на иконата“.ПреминПортал


Лелее..изворен..дај скриј се,само се бламираш

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 14:50
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

100 пати е кажано но и ќе продолжиме да кажуваме Православните не ги обожаваат иконите.
Свет лик, света слика, во две димензии, која го преставува Господ Исус
Христос, Пресвета Богородица или Светиите, кои можеме да ги насликаме
бидејќи имале тело, а на кои се поклонуваме или ги почитуваме по
начелото: „честа дадена кон иконата се пренесува на оној кој е насликан
на иконата“.
ПреминПортал


И? Каде вели се обожава? Или ова ти е нов бисер?


   Штом се поклонувате , јасно е дека ги обожавате.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 15:10
Aj да не останеме доискажани за нашите Павликијани, па еве неколку интересни парчиња за читање а ќе прочитате и дека овие нашиве другарчиња не го признаале Христос за Бог, туку за некојси просветлен пратеник посредник на Бог

http://www.newadvent.org/cathen/11583b.htm - Малу историја

http://www.gnostic-jesus.com/Medieval/Paulicianism.html - И ај уше малу за читнуање

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 15:22
Се молат марија магдалена или месингер да ги тргнат овие неколку офф топици тука и да ги стават во за Иконите(без слики)...
за да не се мења темата тука..
п.с
утре за богомилите месси

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 15:49


Да не биле малце прерадикални .
Тие како прво не ни биле христијани,туку гностици со манихески елементи.
Биле гонети од ДРЖАВАТА(НЕ ЦРКВАТА)зашто главен приход им било продажба на робови на Арапите.А робовите биле православните граѓани на византија кои ги сигурно не ги правеле робови со молба.
А тоа дека биле ептен јаки "Христијани" се гледа од тоа како еден од нивните водачи Chrysocheres(863-872) со својата павликанска ВОЈСКА(!) ОПЉАЧКАЛ и ЗАПАЛИЛ многу градови меѓу кои и ЕФЕС каде големата и славната црква посветена на Свети Јован Богослов ја претворил во ШТАЛА за своите коњи.
Е сега византијците пратиле војска и го поразиле и му ја отсекле главата и му ја доденел во Ефес и ја закачиле сите да видат како завршил хулителот на светињата.
(значи сега он е само "радикален христијан" а византијците ѕверови во човечка тела).

Морам да забелешам дека многу ја мешаш Света Црква со државата. И сега испаѓа дека ја сум апологет на византијската држава а не на Православната Црква.
Јас те прашав каде Православната Црква ги гонела и палела еретиците а не византиската држава.

[/QUOTE]


Ti samo prasuvaj jas ke ti odgovaram.

Vo 10 vek pavlikijancite gi srekavame pod imeto bogomili koi stanale protiv rasipanosta na Rim i Vizant, gi otfrlale sakramentite na Crkvata i krstevanjeto na mali deca; ne ja prifakale dogmata za pretvoranje na lebot i vinoto vo vistinsko Hristovo telo i krv pri vecerata Gospodova nitu pocituvanjeto na ikonite i svetcite, i ne se poklonuvale pred krstot nitu go bacuvale.Poradi toa bile progonuvani i unistuvani. Osobeno zestoko bilo progonstvoto protiv bogomilite vo Carigrad.


"Taa rabota ja prezele vo svoi race licno glavite na dvete vlasti; carot Aleksej i patrijahot Nikola. Vednas do niv stoele crkovnite i drzavnite dostoinstvenici. Po istrazna postapka sledela kazna protiv oni sto cvrsto stoele na temelot na svojata vera od koja ne sakale da se otkazat.A toa znacelo lomaca za staresinite i dozivoten zatvor za obicnite vernici.


Vo toa vreme e spalen na lomaca vodicot na bogomilite vo Bugearija, Vasilij. Vasilij bil odveden na gradskiot hipodrom kade sto bila podignata lomaca. Tuka bile dovedeni i golem broj bogomili vrzani so sindziri kako najgolemi zlostornici da ja gledaat smrta na svojot ucitel. Pred hipodrumot podignale golem krst, i koga bilo podgotveno se, go pvikale Vasilij da go celiva krstot i da go spasi svojot zivot. Toj toa go odbil . So sveta vozbuda i so nepokolebliva vera, Vasilij se kacil na lomaca od kade uste ednas gi poglednal svoite sledbenici vrzani vo sindzir i , so dlaboka bolka i griza za niv, pocnal da go pee 90-tiot psala.. No nabrzo golemiot plamen go zadusil negoviot glas.
Potoa oo Bugarija, Grcija i Makedonija, bogomilstvoto se prosirilo vo Srbija, kade sto gi progonuvalgolemiot zupan Stevan Nemanja[1168-1196]so arhijerej Jeftimije.
"Svikale sobor na koj e utvrdeno deka vo Srbija e prosirena bogomolskata vera, ja osudile i nad nea izrekle kazna; knigite na bogomolite se spaleni, a na vodicot mu e presecen jazikot i proteran vo zatocenie. Nekoi od bogomilite se osudeni na na lomaca, a drugi proterani od Srbija , i na site odzeman imotot i podelenmegu "pravovercite"[pravoslavnite].


Pocituvan toa se golemi zlo dela sto gi pravela Istocnata pravoslavna "pravoverna" Crkva, koi nemozat da se izbrisat od istorijata..

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 16:08
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Тие како прво не ни биле христијани,туку гностици




Golem lapsuz ahmar1... isto kako onoj na EvAngelos koga reche deka pravoslavnite ne se hristijani.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 12:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Golem lapsuz ahmar1... isto kako onoj na EvAngelos koga reche deka pravoslavnite ne se hristijani.


Меси,сме правеле муабет за ова и порано.
Според Правоверните Христијани,Гностиците НЕ СЕ ХРИСТИЈАНИ(ма како сакаат нека си се нарекуваат самите). А па посебно за павликијаните за кои пак стана збор претходно па да не праиме муабет!

еве мали исечоци од нивната доктрина од сајтовите што ги постирав:
ова од католичката енциклопедија

1.They thought all matter bad.
2.They rejected the Old Testament;
3.there was no Incarnation, Christ was an angel sent into the world by God,
4.They were Iconoclasts
5.their Bible was a fragmentary New Testament. They rejected St. Peter's epistles because he had denied Christ. They referred always to the "Gospel and Apostle", apparently only St. Luke and St. Paul
6.The whole ecclesiastical hierarchy is bad, as also all Sacraments and ritual.
7.They had a special aversion to monks


А ова е од гностичкиот сајт

1.Jesus was a mediator of God and Man, but He was not a divine entity; Jesus was born and created a Man. Through Baptism, Jesus received the Holy Ghost and became Holy. Jesus was baptized on his thirtieth birthday.

Е сега по вакво "исповедање на верата" павликијаните може да бидат што сакаат но христијани не се сигурно.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 12:49
Благој.не ми е поентата сега да си играме тука ученик и учител ја прашувам ти одговараш, тука да разговараме..
Очигледно ова се што до сега го кажуваш ти е од Елен вајт(не заборавај, ја имам читано).

Освен што на Елен Вајт меша баби и жаби од историска перспектива туку и си ги толкува работи како што она ги сфатила.

Павликијаните сега одеднаш стануваат богомили?!!
Тоа не е точно зашто тие две групи иако се слично до некој степен со некои свои ставови, сепак се развиле паралелно и паралено исчезнале(богомилите некеде по доѓањето на Турците додека павликијаните се преобратиле во Римокатолицизам).

За Богомилите што да кажам.
Класични дуалисти кои тврдел дека материјата е зла сама по себе и го мрезел бракот и раѓањето(ова совршените го правеле). А знам дека следбениците на Елен Вајт не се до толку па да се согласат со овие богомилски начела!

А за прогоните, да биле доста гонети(од ДРЖАВАТА)зашто не признавале никава власт и како последица на тоа не сакале да плаќаат даноци!

И не биле баш сите така мирољубиви како што денес ги идеализираат.Си имaле они и своја "bad side".
На пример напаѓале православните манастири(ова е забележано од хроничарите на српските Цареви кога ја владееле Македонија) а и да те потцетам дека пола фамилија на Цар Самуил биле Богомили со кои имал некаков преќутен договор за взаемно толерирање за возврат за ВОЕНА подршка!
Така да наследникот на Самоил-Гаврило Радомир иначе бил БОГОМИЛ!


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 14:09
Ahmar1

Jas nemam protiv nikoja vera i nemozam da nateram nikogo da veruva vo ona sto jas veruvam.
A za istorijata kako sto bilo taka i pisuvam , za zal nemozam nisto da promenam, mozebi nekomu nema da mu se dopadne ama toa e. Mozeme da zboruame za religijata so fakti od Biblijata.

So golema pocit kon tebe.
Blagoj

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 12:45
Адвентисти..."

Библијата зборува за човечката историја: за падот во грев, за Божјата љубов кон човекот, за Исусовата жртва на крстот, за принципите според кои човекот треба да живее, за Божјето решение за проблемот на страдањата и смртта...; и сите тие теми својата кулминација ја постигнуваат во најважниот настан пред кој стои планетата Земја - Второто Христово доаѓање.

Кога, по воскресението од мртвите, Исус се вознел назад кон Божјиот престол, Tој заминал со ветувањето: „ПАК ЌЕ ДОЈДАМ!“

Христијаните низ сите векови (но, и Божјите луѓе пред нив) живееле со надеж и исчекување на тој ден. Тоа е ден кога ќе биде ставен крај на злото и ќе се исполнат зборовите на толку посакуваното ветување: " и ќе ја избрише Бог секоја солза од очите нивни, и смрт нема да има веќе; ни плач, ни пискот, ниту болка нема да има веќе, бидејќи поранешното (стариот свет) помина.” (Откровение 21,4)

При своето второ доаѓање Христос ќе им ја даде ветената награда, која ја обезбедил со својата смрт на крстот, на сите кои низ историјата Го прифатиле за свој Спасител и своите животи ги ускладиле со неговите заповеди.

Воскресение од мртвите, вечен живот на обновената Земја - тоа е платата што ќе ја добијат! „Зашто самиот Господ... ќе слезе од небото и мртвите во Христа ќе воскреснат прво. Потоа ние живите, ние кои останавме, ќе бидеме земени заедно со нив на облаците, во воздух, во пресрет на Господа; и така засекогаш ќе бидеме со Господа“. Исус рекол: „Јас сум Воскресението и Животот, кој верува во Мене и да умре - ќе живее“, „А ова е волјата на Оној кој ме пратил: да не изгубам ништо од се што ми дал, туку ДА ГО ВОСКРЕСНАМ ВО ПОСЛЕДНИОТ ДЕН“. (1. Солунјаните 4,16-17; Јован 11,25; 6,39)

Без овој настан христијанството не би било ништо повеќе од само уште една филозофија на светов. Но, не! Уште од почетокот Бог имал намера човекот да живее вечно. А сега тој план, еднаш нарушен со Адамовиот грев, конечно ќе стане стварност, за сите оние кои застанале на Божјата страна, за сите кои го прифатиле тоа немерливо богатство платено со крвта на Божјиот син, за сите кои го прифатиле дарот на вечниот живот преку Исуса Христа.

Изразот „Адвентисти“ ја отсликува нашата огнена увереност во блискоста на тој величенствен настан - Христово второ доаѓање (advent).

Таа увереност секојдневно се потврдува и засилува со настаните кои се случуваат во светот, а се претскажани од самиот Исус како знаци кои го највуваат неговото доаѓање.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 13:18
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

А за прогоните, да биле доста гонети(од ДРЖАВАТА)зашто не признавале никава власт и како последица на тоа не сакале да плаќаат даноци!

И не биле баш сите така мирољубиви како што денес ги идеализираат.Си имaле они и своја "bad side".
На пример напаѓале православните манастири(ова е забележано од хроничарите на српските Цареви кога ја владееле Македонија) а и да те потцетам дека пола фамилија на Цар Самуил биле Богомили со кои имал некаков преќутен договор за взаемно толерирање за возврат за ВОЕНА подршка!
Така да наследникот на Самоил-Гаврило Радомир иначе бил БОГОМИЛ!
Совршените богомили не создавале семејства не затоа што го мразеле тоа, туку биле свесни дека тие нешта би ги врзале и би им ја оневозможиле нивната задача да ја објавуваат Божјата светлина на луѓето(тоа подразбирало постојани патувања, а во тоа време немало автомобили, авиони, интернет и сл.). Доколку би имале семејство, нешто од тие двете би трпело.

Вистинските богомили не ги напаѓале манастирите, туку други луѓе и тоа им било припишувано ним а таквите работи иделе во прилог на клеветите што ги ширеле против нив црквата и власта, со самото тоа на хроничарите не можеме целосно да им веруваме(зборуваат за некој кој е прогласен за државен и Божји непријател - што да се очекува?).

Точно е дека дел од богомилските верници(богомили само по име) не се држеле до учењето и си дозволувале мешање во политика и војни, од што и си стигнале соодветни последици.

Знаеш ли зошто биле ослепени војниците на цар Самуил по битката кај Беласица?

Инаку не сум знаел дека Вајт ги спомнува богомилите(а сум читал од нејзе книги). Меѓутоа од тоа што го знам за Адвентистите и Богомилите морам да речам дека многу се разликуваат како учење.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 14:19
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Вистинските богомили не ги напаѓале манастирите, туку други луѓе и тоа им било припишувано ним а таквите работи иделе во прилог на клеветите што ги ширеле против нив црквата и власта, со самото тоа на хроничарите не можеме целосно да им веруваме(зборуваат за некој кој е прогласен за државен и Божји непријател - што да се очекува?).


Но ќе се сложиш сигирно со мене дека приучениот но недоучениот е најлош ученик!Така да православните сигурно не си ги палеле манастирите самите,туку повеќе некој приучен(но недоучен)богомил од групата на слушатели,кои сигурно си бирале што им одговара од богомилската теологија за задоволување на своите(приземни)цели.

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Знаеш ли зошто биле ослепени војниците на цар Самуил по битката кај Беласица?


Колку што се сеќавам, затоа што Радомир(Богомилот нели) во една заседа му го РАСПОРИЛ стомакот на еден од најомилените команданти на Василиј додека овој со мала група војници иделе по намирници за Солун.

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Инаку не сум знаел дека Вајт ги спомнува богомилите(а сум читал од нејзе книги). Меѓутоа од тоа што го знам за Адвентистите и Богомилите морам да речам дека многу се разликуваат како учење.


И ја не сум ги сретанал богомиле во нејзините книги но Благој ги спомна па претпоставував дека биле сега апдејтирани .Ова го велам во контекст на изјавата на некој си АНОНИМЕН француски историчар за кој уште не чув како се вика.
Додека за суботариве и мене секогаш ми било забавно што наоѓаат свои духовни претци од: Иконоборците,Павликаните,Катарите,Валдежаните,Чешката реформација,Лутер и све живо и мртво до времето на Елен Вајт


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 14:44
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Изразот „Адвентисти“ ја отсликува нашата огнена увереност во блискоста на тој величенствен настан - Христово второ доаѓање (advent).


Секој христијанин е адвентист во овој смисол- Го Очекува Господ.
Разликата кај вас и другите е што вашите основачи се дрзнале да дозната КОГА И КАКО ќе биде тоа и покрај тоа што Христос им вели на Апостолите дека ниту Ангелите не го знаат тоа.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 15:18
Големиот отпад

Доскоро забранувано и прогонувано, во времето на царот Константин (IV век) христијанството станало државна религија. Сега веќе не било срамота ниту опасно да се биде христијанин, напротив - станало популарно. Прогонствата престанале, но, се појавил нов, поопасен непријател. Тоа било се поотвореното прилагодување на христијанството кон верата на паганските (многубожечки) народи.

Во тој период мнозина го примале христијанството заради популарност или добивање привилегии. Други пак, биле присилно христијанизирани. Без промена на своите погледи на светот, или како што вели Библијата, без промена на срцето, и едните и другите, само го смениле името на својата вера, но не и нејзината суштина - тие си останале многубошци.

На тој начин во христијанството заедно со таквите луѓе влегле и бројни верувања и обичаи кои свое потекло имаат во паганството: обожавање на слики и статуи, верување во бесмртност на душата, вечни маки во пеколот (подоцна е додадено и верувањето за чистилиштето); наместо саботата од четвртата Божја заповед, за празнување е воведен паганскиот ден на сонцето - недела, воспоставена е посредничката улога на светители, култот на Марија, дарови и обреди за мртвите, верувањето дека со добри дела, жртви и самоизмачување може да се заслужи Божјата милост... Овие и уште многу други верувања кои немаат никаква основа во Библијата биле причина за целосно деформирање на христијанството.

Таквата промена не останала без последици на целокупното човеково живеење. Светот навлегувал во мрачниот дел од својата историја!



Настанок на Адвентистичката црква

Мнозина, во потрага по верска слобода, го напуштиле стариот континент и запловиле кон новооткриената Америка. Таму, тие биле слободни да веруваат и живеат според вистината која ја дознавале од Библијата.

Второто христово доаѓање било главен предмет на проучување на Библијата во текот на сите векови. Како резултат на истражувањето на оваа голема вистина, меѓу христијаните во многу земји во почетокот на IX век настанува адвентното движење, за малку подоцна да биде организирана Црквата на адвентистите на седмиот ден (кај нас позната како Христијанската адвентистичка црква).

Адвентистите сметаат дека отишле најнапред во долгогодишниот процес на реформа, односно се вратиле наназад до изворното, библиско христијанство, отфрлајќи ги сите небиблиски примеси кои се натрупале со вековите, и одново ги прифатиле вистините кои биле запоставени и отфрлени.

Веродостоен тест за ова тврдење е описот кој ни го дава Библијата за животот и верата на првите христијани, поуките и принципите на кои ги упатувал и учел самиот Исус Христос, но исто така и фактите кои ги бележи историјата за развојот на христијанството и за промените и отстапувањата кои се случувале во него.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 16:48
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Golem lapsuz ahmar1... isto kako onoj na EvAngelos koga reche deka pravoslavnite ne se hristijani.


Меси,сме правеле муабет за ова и порано.
Според Правоверните Христијани,Гностиците НЕ СЕ ХРИСТИЈАНИ(ма како сакаат нека си се нарекуваат самите).


A koi se toa Правоверните Христијани? Pravoslavnite? Katolicite? Protestantite? Koptite? Unitaristite?

Sekoj od niv tvrdi deka e Pravoveren, pa spored toa proizlaga deka site se Krivoverni. Ako odam spored takvata odredba sto ja zastapuvash , togash EvAngelos e prav koga veli oti pravoslavnite ne se hristijani. Ako ti si davash za pravo da odreduvash sto e "pravo" i sto e "krivo", samo zatoa sto onoa sto ti si odbral da veruvash e "pravo", togash spored EvAngeos ti ne si "prav" hristijanin. Duri mozhebi i ne si voopshto hristijanin.

So kakov avtoritet tvrdish deka drugite, sto ne veruvaat isto kako sto veruvash i ti, ne se hristijani??? Da ne loveshe ribi so Isus, pa da znaesh shto tochno govoreshe toj??? Ili da ne beshe Pavle, na koj mu veruvash bez tronka somnenie,   mozhebi Isusov uchenik za tri godini pa da znae od prva raka za negovoto uchenje ???

Mozhesh da kazhesh deka onie koi ne veruvaat onaka kako sto veruvash ti ne se Pravoslavni hristijani, no ne mozhesh da kazhesh deka ne se Hristijani bidejki nemash apsolutno nikakvi ingerencii da tvrdish neshto takvo. Toa sto go pravish ne e nisho drugo osven prelest.

Veruvaj vo sto sakash, no ne ze vozdigaj so toa i ne go ekskluziviraj i privatiziraj Boga bidejki ti ne si Negovo eksluzivno chedo, kako i eksluzivno mesto na sobiranje na Negovata mudrost, doblest i bozhenstvenost. Bog im pripagja na site lugje i Toj im se otkriva onaka kako sto smeta deka e potrebno.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 16:53

Za Adventistickata crkva kako organizacija se najdobro.

Imam mnogu prijateli od taa zaednica, duhovno nastroeni lugje, go sakaat HRISTOS so seto srce, mnogu kulturni i fini lugje.

Sum prisustvuval na nivni evangelizacii i mozam da kazam deka mi se dopadna kako seto toa bese organizirano i kako bese izneseno. Site Hristijanski zaednici moze da ucat eden od drug i da se podobruvaat vo toa da go prenesat Evangelieto poblisku do narodot.
Ova mislam i za mojata Pravoslavna Crkva, no i za site drugi crkvi koi se izjasnuvaat kako Hristijani i go priznavaat ISUS za svoj Gospod i Spasitel, Sin Bozji.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 19:09
По што се разликуваат адвентистите од другите христијани?

Постојат повеќе разлики, во зависност од тоа со која друга христијанска црква правите споредба, но, накратко кажано, разликата е во тоа што адвентистите како единствен темел и мерило за верата ја земаат Библијата: „Таа е мерило на карактерот, проверка на искуството, авторитетен толкувач на доктрината и веродостоен извештај за Божјите дела во историјата“ (од основните вистини на Адв. црква). „Целото писмо (Библијата) е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за поправање и за воспитување во правдата...“ „Посвети ги со својата вистина, Твоето слово (Боже) е вистината“ (Јован 17,17). „Твоето слово (Боже) е светилник на нозете мои и и светлина за патеката моја...“ (Псалм 119,105)

За разлика од адвентистите, некои христијански цркви покрај Библијата имаат и низа други книги на кои им придаваат исто, или дури и поголемо значење: црковни традиции, преданија, житија и др. Исто така, некои на ниво на Библијата ги издигнуваат одлуките на црковните собори или пак изјавите и учењата на одредени црковни авторитети - великодостојници или поглавари.

Во многу случаи таквите „додатни извори на вистина“ се во контрадикторност со јасните учењата на Библијата. Од тоа произлегле низа обреди, обичаи и верувања кои немаат своја основа во христијанството, онакво какво што го проповедал Исус Христос. Никаде во Библијата не е забележано дека Тој или неговите апостоли верувале, ги учеле другите или пак земале учество во одредени обреди, обичаи или учења вообичаени за некои христијански цркви денес.

Постојат и други (претежно протестантските цркви) кои исто така тврдат дека за свое единствено мерило на верата ја земаат Библијата. Но, во нивните учења се уште постојат небиблиски примеси кои низ вековите навлегле во христијанството.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 13:28
WOW!!човече..релакс месинџер.не знам што толку се вознемири?!

Ајде по ред..

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ako ti si davash za pravo da odreduvash sto e "pravo" i sto e "krivo", samo zatoa sto onoa sto ti si odbral da veruvash e "pravo", togash spored EvAngeos ti ne si "prav" hristijanin. Duri mozhebi i ne si voopshto hristijanin.


Па името кое го носам ОРТОДОКСЕН(ПРАВОВЕРЕН/ПРАВОСЛАВЕН)Христијанин самото кажува дека јас(ние) веруваме дека исповедаме правоверно.Незнам што сега креваш таква галама за ова?!
Логички е дека тие што не веруваат како правоверните се во помала и поголема мерка во заблуда(од незнаење) или ерес(свесно кривоверие).
Е сега ако тие другите не сметаат за кривоверени или пак и дури и нехристијани тоа е нивно право,но тоа не го намалува моето убедување дека ние (вакови-такви) но барем ја исповедам верата како што ние е предадена од Апсотолите.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

..Katolicite? Protestantite? Koptite? Unitaristite?
Sekoj od niv tvrdi deka e Pravoveren, pa spored toa proizlaga deka site se Krivoverni.


Е тука да те поправам..РИМОкатолиците не веруваат дека се правоверни(овој термин по вториот ватикански концил го исфрлиле од својот речник)Они со сите се се сакаат и ги прифаќаат.Ти само папата да го признаеш за Врховен поглавар, другото мање више не е толку битно.

Протестантите(барем повеќето)веруваат во теоријата на разгранети гранки од едно дрво.
Во превод занчи дека сите христијани имаат заеднички и корен ддоека нивните меѓусебни разлики само ја збогатуваат убавината на гранките(значи и тука терминот правоверност е бесмислен)

Коптите пак велат(барем официално)дека и ние и они се едното исто(пак нешто тоа со гранките тезата).

Додека за унатаристи,кој НЕ ВЕРУВААТ ВО СВЕТА ТРОИЦА незнам што е финтата да се праи муабает за нив, кога само по ова значи дека не се христијани!(сега смири се не скокај со бан, ќе се дообјаснам)

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Da ne loveshe ribi so Isus, pa da znaesh shto tochno govoreshe toj???


Абе брат еднаш само сум бил на риболов на дебарско езеро каде со саати не фативме ништо,и му предложив на кумот: дај фрли динамит па да си идеме,и еден рибар до мене ми рече не бе батко,само малите ќе плутаат(!!).Толку од моето рибарење.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ili da ne beshe Pavle, na koj mu veruvash bez tronka somnenie,


Ја просто сум зачуден колку луѓе од разни провиниенции му го имаат фрлено пикот на Светиот апостол Павле.
Ваков бил онаков бил,лажго,измамник... човек ќе помисли дека он е нешо ко Дарк Вејдер што успеал да го засени дури и Богочовекот Христос со "своето" учење.
Иначе вчера твојата колеша банира еден муслиман кој го нарече лажго..е сега ти малце нешо ко демек по интелектуално се изразуваш но суштина е тоа.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

mozhebi Isusov uchenik za tri godini pa da znae od prva raka za negovoto uchenje ???


Не сум ја имал таа чест.Истиот тој Исус Благоволил да се родам на земјава баш во овој историски период а не тогаш.
Но сепак тоа што Он го кажал и целокупанта радосна вест ја имам чуено и прочитано од Неговата Света Црква,која ни вратите на пеколот нема да ја надвладеат.Таа ми е гаранција за автентичноста.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mozhesh da kazhesh deka onie koi ne veruvaat onaka kako sto veruvash ti ne se Pravoslavni hristijani


ок еве вака ќе се изразам..Според православните христијани сите што не веруваат како нив НЕ СЕ ПРАВОВЕРНИ.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

no ne mozhesh da kazhesh deka ne se Hristijani bidejki nemash apsolutno nikakvi ingerencii da tvrdish neshto takvo.


Главан особина на христијанството е дека веруваат дека Бог-Син се овоплотил на земјава за да не избави од гревот.Со други зборови Христос Е БОГ(или поточно Богочовек).Ова го веруваат скоро 99,9% од сите кои се нарекуваат Христијани.
Ако некој не го верува тоа или дека он е ангел,астрално битие,пониска форма на Божество и слично. Значи не го исполнува критериумот што е главен за да се дефинира Христијанството.
Значи тој кој верува во такви работи не е Христијанин.
Друга работа е што ние имам поговорка кога Христријанството се меша со некое друго човечко учење(гносис,дуализмот и слично) тоа веќе не е Христијанство.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Toa sto go pravish ne e nisho drugo osven prelest.


Од православна гледана точка многу е некако...(да не кажам дрско).. многу горделиво кога некој се занимава со нечија духовна состојба(освен нели духовникот)Бидејќи судот дека некој е во прелест значи дека тој што го кажува ВЕРУВА дека тој НЕ Е ВО ПРЕЛЕСТ(самоизмама).
И еве ти една инсајдерска информација
Светиот Игнатиј Брјанчинов вели дека најдобра заштита од прелест е свесноста дека СИ веќе во прелест.
Ако си свесен дека си во прелест нема да веруваш на своите помисли и своите толкувања туку ќе се раководиш според Светиот Дух во Црквата и од посискусните и поопитните од тебе.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

ne go ekskluziviraj i privatiziraj Boga bidejki ti ne si Negovo eksluzivno chedo


Скраја да е!!



-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 13:47
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Па името кое го носам ОРТОДОКСЕН(ПРАВОВЕРЕН/ПРАВОСЛАВЕН)Христијанин самото кажува дека јас(ние) веруваме дека исповедаме правоверно.Незнам што сега креваш таква галама за ова?!
Логички е дека тие што не веруваат како правоверните се во помала и поголема мерка во заблуда(од незнаење) или ерес(свесно кривоверие).
Е сега ако тие другите не сметаат за кривоверени или пак и дури и нехристијани тоа е нивно право,но тоа не го намалува моето убедување дека ние (вакови-такви) но барем ја исповедам верата како што ние е предадена од Апсотолите.


Чекај јас да ти кажам. Облеката не го прави човекот. Исто, и името не ја прави верата. Оваа твоја изјава, дека само твојата вера е права, ама ич не држи вода.

Editirano od Messenger.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 19:48
Rita, ajde neka ostane samo prvata rechenica oti taa e dovolna... a ahmar, ako sakash odnovo da replicirash na toa, togash vo red. Ostanatoto e izbrishano oti ne mu tuka mestoto...



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk