Испечати | Затвори го прозорот

Холографија(холограми)

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Технологија
Опис на форумот: Мобилни тел., DVD плеери, телевизори, mp3 плеери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19925
Датум на принтање: 20.Јануари.2021 во 20:47
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Холографија(холограми)
Постирано од: abnormalen
Наслов: Холографија(холограми)
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 21:08
тродимензионална слика во просторот, со фантастични и незамисливи области на употреба во иднина:

http://clicks.aweber.com/y/ct/?l=OC9kF&m=1edtDYZlda2XJW&b=_AR01IXa4qBEL6rFH6xERw - - To Touch and Feel a Holographic Image - It's Now a Reality


и додека светот граби напред со полна пареа,овие овде сеуште не се начисто кои се и што се! навистина за жалење!тага
http://clicks.aweber.com/y/ct/?l=OC9kF&m=1edtDYZlda2XJW&b=_AR01IXa4qBEL6rFH6xERw -Коментари:
Постирано од: Schumacher
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 13:24
ок, има еден проблем, значи не се работи за холограм туку за слика на телевизор кој е ставен хоризонтално па со огледало сликата се пресликува за да е поералистично, иначе холограм со прави со помош на пареа, прожектор и плексиглас, барем имам нешто слично на холограм постигнато.


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 15:01
Да знам за оваа технологија, знам дека мајкрософт за некој видовс правеја презентација на холограм. голема%20насмевка

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 15:42
"Холографија (од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D1%98%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BA - грчкото , ὅλος-hólos цело + γραφή-grafē пишување, цртање) е техника која овозможува да се фотографира предмет со тоа што еден http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%80 - ласерски зрак ќе се раздели на два посебни. Првиот зрак се одбива од предметот што се фотографира, а тогаш на вториот му се дозволува да се судри со рефлектираната светлина од првиот. Кога ќе се случи тоа, тие создаваат интерференциски ефект, кој се снима на парче филм. Кога низ таквиот филм ќе помине ласерски зрак, се појавува тродимензионална слика на предметот што бил фотографиран, наречена холограм. Тродимензионалноста на таквите слики е застрашувачки уверлива."


- kakva parea....kakov pleksiglas?изненадувањезбунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert EinsteinИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk