Испечати | Затвори го прозорот

Верски општествен модел

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19402
Датум на принтање: 28.Март.2024 во 14:54
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Верски општествен модел
Постирано од: Marko sk
Наслов: Верски општествен модел
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 00:56
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

... zasto kaj hristijanite ima progres vo ovaa smisla no toa ne e nivno delo tuku isklucivo treba da Mu bideme blagodarni na Boga. ...

Ako e taka, dosega site kje bevme prosvetleni, 2000 god. se bajagi period, niz vekovite site kje gledaa kako hristijanite- vernicite se podobruvaat kje se shireshe taa verska pozitivna atmosvera, aura i vlijanie. Site kje stanea vernici, smireni, pokajnichki kje se odnesuvavme, kje postevme, kje veruvavme, kje se toleriravme, kje go vrtevme i drugiot obraz da ne mavaat, kje bevme obestrasteni, nemashe da poglednuvame vo zhenskite lica, a zhenite imashe pogledot da go drzhat nadolu vo zemja, ako nekoja ja poglednevme ili ja fativme za raka opa, odma za zhena zemanje,... ednostavno kje nemashe nepravdite na svetot, osobeno carevite da NE gi negirame nitu nervirame, t.e. kje go toleriravme robov. i feudalniot poredok ....ama fali neshto bitno....



Коментари:
Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 01:02
Ne se soglasuvam so se sto velis, posebno za toa deka ne treba da pogledneme vo zenskoto lice, zenite da go drzat pogledot nadole, da go poddrzuvame feudalizmot. Sepak ima logika vo ona ostanatoto. Ima dve mozni resenija zosto covestvoto iako ima sovrsena religija sepak ne funkcionira vo mir i pravda. Prvoto e deka Hristijanstvoto ne e sovrsena religija a vtoroto e deka iako Hristijanstvoto e sovrseno sepak lugeto ne go ziveat celosno. Mislam deka e vtoroto resenie. Lugeto ne se vernici. Golem del ne Go priznavaat Boga, ne Mu Go davaat dolznoto vnimanie i pocit, nekoi od ,,Hristijanite" vrsat kompromis so grevot, nekoi sledat pogresni ucenja, si davaat sopstveni tolkuvanja za stihovite koi ne im odgovaraat... Problemot ne e vo Biblijata, problemot e vo covekot. Ne sakame da ziveeme onaka kako sto Bog saka. Grevot ne tegne silno i nie cestopati popustame.
Inace Marko za ona sto velis deka vernicite se podobruvale, se sirela pozitivna atmosfera, aura i vlijanie, ke sme bile smireni, ke postevme, ke veruvavme, ke se toleriravme, ke go vrtevme drugiot obraz- celosno se soglasuvam i da znaes deka navistina taka e- no vo onie zaednici kadesto ima vistinski vernici.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 01:02
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

...
Inace Marko za ona sto velis deka vernicite se podobruvale, se sirela pozitivna atmosfera, aura i vlijanie, ke sme bile smireni, ke postevme, ke veruvavme, ke se toleriravme, ke go vrtevme drugiot obraz- celosno se soglasuvam i da znaes deka navistina taka e- no vo onie zaednici kadesto ima vistinski vernici.


Aldra, gleda imash zhelba da debatirash na pozitven nachin, shto e ok.

Ne sporam za verata, nitu za Boga, ova reinkarnacijava iskreno mi e smeshna rabota, no ok,...da se zadrzham za kvotiranovo:
Neka bide kako shto velish, i prodolzhi so analizata, napravi go kibernetskiot model( vo ekonomijata taka se veli koga neshto koncepirame i anticipirame), pravi go spored verskite doktrini, vo dadeniov slichaj toa e hristijanskata na svetsko nivo....odi dokraj, site da staneme vistinski Hristovi sledbenici, i ??? Kje dojdesh pak na materijalnata osnova, kje vidish deka matreijalniot progres e primaren, kje vidish deka toj e spiritus movensot, deka toj e ona shto go dvizhi svetot napred, a ne verata....eve site sme vernici, i shto so toa? Kje nema glad na zemajva, kje nema bolesti, ok, kako hristijani vo prava smisla na zborot bratski kje pomagame, ama pak kje treba da zasukame rakavi da napravime fabriki, ne za da se luksuzirame, tuku da ima dovolno hrana za gladnite, nema pristap na zdrava voda za pienje na okolu 2 milijardi lugje, nema kukji, nema lekovi, nema bolnici, nema uchilishta, nema patishta, nema , nema, nema....dali me razbirash shto sakam da kazham ?


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 01:04
Marko sosema te sfakam. Sepak, ako si ekonomist, ja znaes i pricinata za ona ,,nema". Svetot ima problemi ne so proizvodstvo tuku so distribucija. Bog obezbedil dovolno za da ziveeme dobro site. Kako sto imam nekade procitano, ima moznosti da se proizveduva za 6 pati poveke naselenie otkolku sto momentalno zivee na Zemjava. Sepak toa ne znaci luksuz za edni a beda za drugi. Bozjata zamisla ne bila nekoi da ziveat vo izobilie a drugi da ziveat vo krajna siromastija i da umiraat od glad. No, od druga strana, Bog ne saka da bideme paraziti. Toj da ni dava se a nie da treba samo da goltame. Pa toa i nam bi ni bilo dosadno zar ne?
I pokraj vakvite zamisli na Boga, sepak se slucuva eden paradoks. Vo kosnickata za gjubre na edna prosecna zapadno evropska familija ima dovolno kalorii za da se nahrani edna familija vo Afrika. Nie zloupotrebuvame golemi kolicestva voda sekoj den dodeka luge umiraat poradi nedostatok na istata i poradi nemanje osnovni higienski uslovi. Da ne spomenuvam kolku se trosi na oruzje... so tie pari mozebi ke moze da se nahrani sekoja gladna usta. Sevo ova se slucuva zaradi coveckata gordost, sebicnost, zelbata da se bide nad drugite, so eden zbor kazano- da se bide bog. Toa e prastar problem, uste od Edemskata gradina. Ako site bideme vernici i ako site se trudime da ziveeme spored Bozjite principi dadeni vo Svetoto Pismo mnogu raboti ke bidat poinakvi. Vistinskiot reformator zapocnuva so reformite od samiot sebe. Koga ke zapocne sekoj da se menuva i da se preispituva kade zgresil i da se moli vo idnina Bog da mu dade sila da gi nadminuva iskusenijata i vo nego da gi proizvede plodovite na Duhot, togas ke se promeni i opstestvoto, drzavata i celiot svet. Da se molime Bog silno da dejstvuva vo nas i preku nas.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 01:05
Na topicov se nadevam kje zafatime oblasti koi spored mene se najvredni za diskusija i analizi, zashto se 'opiplivi', mozheme da ja vdime interakcijata na verata i svetot, nejzinata uloga, znachaj, pridones, progres ili regres, kolku uchestvuva vo gradenjeto na moralnite i etichkite kodeksi, potoa za koncepciite na opshtestveniot zhivot, kolku hristijanstvoto pridonelo za ovaa sostojba na svetsko nivo, dali na hr. crkva i e potreban reforma t.e. pro aktiven pristap i soochuvanje so momentalnite situacii i trendovi i t.n.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 01:07
Dokolku na Crkvata ne i e potrebna reforma, toa bi znacelo deka e sovrsena. A ne e. Pa zatoa postojano treba da se podobruva. Najdobro mesto za pocetok so reformata e- sekoj da zapocne samiot od sebe. Da ne barame greski kaj drugite i da gi sudime tuku da zapocneme od nas. So Bozja pomos, se razbira!


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 01:23
Da vidme kolku hristijanskiot model, ili bilo koj verski model dokolklu bide 100 % ili eve neka bide 98 % dominanten, ( a site denominacii se trudat da bidat dominantni, site propovedaat deka tie ja drzhat pravata vera) t.e. shto ako cela populacija e vernik na edna vera i na edna crkva, da recheme na Pravoslavnata Crkva, ili eve na Anglikanskata Crkva. Dali svetot kje zhivee podbro ? ( ne stanuva zbor za izborot na verata ili crkvata, gi zemam kako primer samo)
Ajde Aldra, ti kako vernik i site drugi koi se zalagate za shirenje na verata , kako mislite dokolku vashata veroispoved i crkva bidat dominantni kje go podbrite celokupniot ambient ? Prashanjeto e dali veroispovedta mozhe da vliae vo toj pravec i kakov kje bide zhivotot na zemjava dokolku ima sade vernici od ista veroipsoved i crkva, bez atesiti, site obestrasteni, so smireni pogledi, bez borba za vlast, indiferentni kon materijalnite dobra vo forma na bogastvo, bez nikakvi trendovi koi se sprotivni na verata, bez muzika sprotivna na verata, bez mnogu raboti koi sovremeniov svet gi ima i mu davaat zachin, koj e nekogash polut, a nekogash poblag, na zhivotot ?


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 01:34
јас ве читам па да се прилкучам

а тоа е. Нашата планета и природа малку се прејде, направи производ кој и е дораснат. тој производ се вика не толку човек колку цивилизација

во моментот кога човек ископал руда и одлил секирче, природата сватила дека наебала ко жута, значи почнал да ја троши

а цивилизацијата троши многу, нема доволно, Господ не дал доволно, како што се тврди погоре, па цивилизација измислила мови метоги, хибриди и триста генетски модихицирани зивотни, да може една кокошка да порасне за 2 недели

но природа се брани, сака да ја сотре цивилизацијата,

незнам кој ќе победи, но еден ќе победи

ако цивилизацијата ја уништи планетата  нема господ кој ќе ги спречи.. оти целта е преживување на секоја единка а не на цивилизацијата

ако планетата победи кје го сотре тоа што Господ го креирал

така да према мене, не постои Господ ниту верски модел кој кје ја заштити и ова планета и цивилизацијата
 


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 01:45
Ne mi beshe toa poentata ( no tvojot pogled vredi da se razgleduva, vprochem toa e i te kako biten aspekt), sega sakav da posocham na modelot na opshtstevniot zhivot od aspekt koga bi se prifatila verata, kolku e izdrzhan, t.e. na golemi brojki ne e , deka pak se vrakjame kon materijalniot pogled na svetot.
da recheme deka site kje staneme pravoslavni hristijani, kje zhiveeme spored site upatstva na kanonite i crkvata, eve kje poveruvame so seto srece deka toa e praviot pat kon nasheto spasenie, i taka kje zhiveeme, kje se odnesuvame , kje moralisuvame , se' spored pravoslavieto i crkvata. I shto so toa, ok, klje bideme spaseni na onoj svet, eve neka bide taka, ama sepak dodeka sme ovde na zemjava sme osudeni ovoj zhivot ovdeka da go zhiveeme. I kakov kje bide toj zhivot ednolichen, neka ne me svatat pravoslavnive deka go negiram pravoslivieto i ja sum pravoslaven, eve neka bide nekoja protestanska opcija, i shto, monoton zhivot, a materijalniot progres bez razlika vo koj pravec odi e neizbezhna realnost, znachi sme osudeni pokraj zhivotot na ovaa planeta i da rabotime, taka da verata ne igra uloga, t.e. igra vo smisol, ako edna e dominantna, zhivotot e ednolichen...a sosema drugo e prashanjeto kolku verata vo sebe ja sodrzhi progresivnata civilizaciska komponenta ...???


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 01:53
море марко
јас само сакав да кажам дека џабе веземе тука за модел по веронаутика
цивилизација има една цел да преживее, а тоа нема врска со религијата
еден ден ќе се најде во големи гомна, и ќе заборави на секаква религија
целта е друга планета, друга вселена, каде мозе таа да преживее
оти трошиме се шириме ..... религијата има своја цел, но таа не соодветствува со примарната и тоа е ОПСТАНОК
религијата лаже дека господ дал планета и природа која ќе го спаси човекот
нема такво нешто
едино наука може да ја спаси, но планета ќе страда... едина права вера која на цивилизацијата му е потребна е НАУКА

не губите време за модели, со еден или повекје ист шит


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 02:01
Isto zborime bre dete dukatinche, se obiduvam malku akademski da im ukazham chest, gledam deka se navreduvaat koga im pishuvam direktno i nisko po zemja, ...Zborot mi beshe deka badijala se site prepukuvanja i ubeduvanja, deka verata e i te kako slichna na ekonomijata, na marketingot, prevlast na edna opcija nudi monopol i ednolichnost , monotonija i zastoj, konk*rencijata e zdrava rabota, so ovba nesakam nitu imam namera da ja devalviram verata, nitu pak da ja sporeduvam , tuku samo na eden plastichen nachin sakam da posocham deka korenot lezhi vo chovechka zhelba za prevlast...ok, a vistinskiot zhivot bara 'mast' i zhachini, a sublimirano - metaforichno - parabolichno kazhano toa zvuchi vaka: Variety is a spice of the life - raznovrsnosta e zachin na zhivotot :)


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 02:07
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Isto zborime bre dete dukatinche, se obiduvam malku akademski da im ukazham chest, gledam deka se navreduvaat koga im pishuvam direktno i nisko po zemja, ...Zborot mi beshe deka badijala se site prepukuvanja i ubeduvanja, deka verata e i te kako slichna na ekonomijata, na marketingot, prevlast na edna opcija nudi monopol i ednolichnost , monotonija i zastoj, konk*rencijata e zdrava rabota, so ovba nesakam nitu imam namera da ja devalviram verata, nitu pak da ja sporeduvam , tuku samo na eden plastichen nachin sakam da posocham deka korenot lezhi vo chovechka zhelba za...ok, a vistinskiot zhivot e vo: Variety is a spice of the life - raznovrsnosta e zachin na zhivotot :)


знаеш , шо го прави еден маж прекрасен??
дел од дете во неговата тинтара
и неговата креативност
ете тоа
ако некој мисли дека ова е офф топик, нека не се секира не згрешил, оф топик е




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 02:09
инаку да се слагам со тебе
библија е најголем бестселер со најдобар маркетинг кој трае 2000 години
но еден ден нема да има време да се чита таа книга

оно, тоа време заправо доаѓа, чука на врата и вика
ЕЈЈЈЈЈЈЈЈ, ќе преживеете ли вие или кје си читате легенди и алегориски бајки



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 06:15
Originally posted by anakin anakin напиша:


инаку да се слагам со тебебиблија е најголем бестселер со најдобар маркетинг кој трае 2000 годинино еден ден нема да има време да се чита таа книгаоно, тоа време заправо доаѓа, чука на врата и викаЕЈЈЈЈЈЈЈЈ, ќе преживеете ли вие или кје си читате легенди и алегориски бајки
Во ова има голема вистина. А тој што веќе сега чука на вратата и вика „ЕЈЈЈЈЈЈЈ ќе прживеете ли вие или ќе читате легенди и алегориски бајки(библијски и други)„ верувале или не е самиот Христос!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 17.Јуни.2009 во 03:31
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


инаку да се слагам со тебебиблија е најголем бестселер со најдобар маркетинг кој трае 2000 годинино еден ден нема да има време да се чита таа книгаоно, тоа време заправо доаѓа, чука на врата и викаЕЈЈЈЈЈЈЈЈ, ќе преживеете ли вие или кје си читате легенди и алегориски бајки
Во ова има голема вистина. А тој што веќе сега чука на вратата и вика „ЕЈЈЈЈЈЈЈ ќе прживеете ли вие или ќе читате легенди и алегориски бајки(библијски и други)„ верувале или не е самиот Христос!


Ima mnogu poucni raboti vo legendite i alegoriite, posebno ako se zadlabocime malku poveke .

NO, Biblijata voopsto ne e prikazna, naprotiv, preku nea Bog ne predupreduva nekoi raboti za koi treba seriozno da razmislime kako da gi upravuvame nasite cekori spored voljata Bozja.

"A Duhot jasno zboruva deka vo poslednite vreminja nekoi ke otstapat od verata, slusajki izmamlivi duhovi i gavolski ucenja, preku licemerstvoto na onie, sto zboruvaat laga i imaat zigosana sovest;

koi sto zabranuvaat da se stapuva vo brak i sovetuvaat vozdrzuvanje od jadenja, sto gi sozdal Bog, vernite da gi jadat so blagodarnost i onie, sto ja poznaa vistinata.

Oti sekoe tvorenie Bozjo e dobro i nisto ne e za otfrluvanje, stom se prima so blagodarnost, bidejki se osvetuva preku slovoto Bozjo i preku molitva"
(1 Timotej 4:1-5).

"Oti, ke dojde vreme , koga lugeto nema da go slusaat zdravoto ucenje, no vodeni od svoite pohoti, ke si izberat uciteli za da im go zalazat sluhot; tie ke go odvratat sluhot svoj od vistinata i ke se obrnat kon bajki. "( 2 Timotej 3:3, 4).


Mislam deka ovde Bog jasno ne predupreduva sto se bajki i kako da se drzime za zdravoto ucenje.







Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk