Испечати | Затвори го прозорот

Нашето судство

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Право
Опис на форумот: Tолкување и коментирање закони, правни совети, судска практика
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19375
Датум на принтање: 29.Ноември.2022 во 05:58
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Нашето судство
Постирано од: mamamd
Наслов: Нашето судство
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 07:35
Една интересна случка во центарот на градот, односно протест против неажурноста на судството ми даде идеаја з атемава и анкетава. Да ги изнесеме своите размислувања и искуства со нашата судска власт.Лично чувал Бог немам ни позитивно ни негативно искуство.

Сака да им суди на судиитеАлександар МИШКОВ

Секој ден, претпладне од 9 до 10 часот и попладне од 12 до 15 часот, Атанас Ѓорѓиевски со табла на која пишува „Барам правда“, се шета од Министерство за правда, преку „Жена парк“ до зградата на ССМ за да ги информира граѓаните за неговата иницијатива. За да може да ја носи таблата, тој пријавил во полиција.
- Треба да се подигне свеста на македонскиот народ за да ја покаже храброста дека судиите ги донесовме ние за да судат правилно и фер - вели тој.
Причина за неговата акција е личното искуство. По 11 години шетање низ судовите, му прекипело. Тој првпат поднел жалба во 1997 година. Пресудата што ја донел Основниот суд на 4 јануари 2008 година, тој ја добил дури во октомври. Потоа се жалел во Апелацискиот, и таа жалба е се уште активна. Вели дека граѓаните нема каде да си ги бараат своите права, бидејќи, според него, во 98 отсто од случаите, по одлуката на Основниот суд, Апелацискиот само ја потврдува, а потоа нема каде. Атанас се обратил за помош и кај Народниот правобранител и кај министерот за правда. Од Народниот правобранител добил одговор дека ова е Македонија и дека тука нема да ги добие правата, па да проба да се жали во Стразбур. Министерот, пак, „културно“ му одговорил дека е премногу зафатен и не прима секого.
- Мака ми е зошто некој што не ми го познава јазикот да ми донесе пресуда. Не е поентата за се и сешто да се жалиме во Стразбур, туку да го подобриме нашето судство за тоа да биде поефикасно - вели Ѓорѓиевски.
Решен да промени нешто, тој ќе организира граѓанска акција за собирање потписи на плоштадот Македонија од 27 до 30 јуни, се со цел да може да поднесе барање за измени во законите за парнична постапка и за облигации. Тој предлага „судиите да се удрат каде што најмногу ќе ги боли, по џебот“.
- Резултатите ќе бидат брзо и ефикасно судство, правилна пресуда со гласот на народот, а тоа ќе влијае врз имиџот на правна држава во светот. Доста судот му судеше на народот, време е народот да му пресуди на судот - вели Атанас.
Граѓаните што го сретнаа на неговата маршрута, најчесто од сопствено искуство се согласуваа со иницијативата, но вистинскиот став како да беше содржан во одговорот на еден пензионер: „Убаво што бараш правда, но од кого?“

Коментари:
Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 16:09
Време е за целосна департизација , и не само на судството...

Рак рана на нашето општество....

Квалитет пред партиски книшки...


Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 17.Јуни.2009 во 22:28
Толку многу е добро што сите виновни се на слобода. Со исклучок на некои се разбира. Упс, невини сакав да кажам.


Постирано од: cupeto
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 14:05
ako sakas da si go preispitas karakterot, istrajnosta i silinata na licnosta i parite - poveli vo nasto sudstvo!!
za kratko vreme ke si vidis dali si istrajna licnost


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 27.Јуни.2009 во 20:41
naseto sudstvo e berbat situacija .... pocnuvajki od ministerot ... ama od licni pricini, ne smeam da zboruvam loso не%20зборувам

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 27.Јуни.2009 во 21:37
Да бе...кај има кај нив, сам да се предложиш за Претседател на судски совет...

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 27.Јуни.2009 во 21:38
normalno TAK ... sirotinja od sudstvo голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 27.Јуни.2009 во 21:45
И замисли си, будали Европјани....на секој суд имаат претседател...и го менуваат на неколку години...
Кај нас убавини...еднаш претседател-засекогаш претседател....ако отидеш во пензија, тераш уште неколку години... па после ти ставаат ВД претседател

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Јули.2009 во 06:34
 Ne e strashno ako se ogreshi nekoj vo sudstvoto, ke si prekjuti deka se ogreshil, ke si aplicira za druga funkcija i kje si bide izbran. ni luk jal ni luk mirisal
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EC2439338C60DD4CB066EB1F5A9891A8 - Разрешен судија станал обвинител


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 07:12
Симпатични забелешки за нашето ’’иновирано, реноврано и збогатено’’ судство. Нови времиња, нови судии, нови навики и стандардзбунетост
Без џип судија не бидува


Кристина Мачкиќ

Моќни џипови од марките „тојота“, „хонда“ и „сузуки“, се само мал дел од атрактивниот возен парк на судиите. Иако луѓето во тоги постојано се жалат дека се недоволно платени - а во таквите поплаки и барања за зголемување на платите не го поддржаа понискиот ешалон вработени во судовите - не може да не се забележат скапите автомобил со кои доаѓаат на работа. На тоа се гневни пониски судски службеници, кои побараа да останат анонимни.
Интересно е што новите и скапи џипови ги возат судии со многу мал судиски стаж, од само неколку години. На паркинзите околу скопските судови, старите автомобили, меѓу кои има и „фиќовци“ стари по 30 години, се на постарите судии и на службениците, коментираат луѓето што се жалат на прекумерното збогатување. Мириса на корупција, велат „заднинците“ во судовите.
Додека судиите се луксузираат со џиповите и со други скапи автомобили, нивните колеги без кои тие не можат да работат, се на работ на егзистенцијата. Дактилографка во суд просечно зема 15.000 денари плата со сите додатоци, а доставувач во скопски суд со вишо образование зема околу 7.000 денари.
Оваа група работници, неколкупати досега штрајкуваше за да си ја обезбеди егзистенцијата за себе и за своите деца. Ниту еднаш јавно не беа поддржани од судиите, кои земаат и до четирипати поголема плата од нив. Затоа и понатаму се возат со автобуси.

И само како дополнување- додека дактилографка во суд со средно образование зема 15 000 учителка со високо образование зема 18 000 плататага


-------------


Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 22:20
Пари, пари и на крај, колку пари имаш. Тоа е важно, другото ќе се среди.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 06:34
ccc.. i nie vo neshto prvi...ubavo..ama da se bara prosek i za patenik..i za premier..Koja li umna glava go bara ova koga se znae kaj nas kako se dobivaat ocenki? Sto prajme ako studentot na praven dobie 2 do 3  shestki od profesorite koi site gi znaeme deka se procueni po kutkanje i pishuvanje shestkiзбунетост Pa pa paa...otvori se zemjo...
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B1E61F0C21F6EC47838429B2BA87646C - Судија и јавен обвинител само со просек 8


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 16:01
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

ccc.. i nie vo neshto prvi...ubavo..ama da se bara prosek i za patenik..i za premier..Koja li umna glava go bara ova koga se znae kaj nas kako se dobivaat ocenki? Sto prajme ako studentot na praven dobie 2 do 3  shestki od profesorite koi site gi znaeme deka se procueni po kutkanje i pishuvanje shestkiзбунетост Pa pa paa...otvori se zemjo...
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B1E61F0C21F6EC47838429B2BA87646C - Судија и јавен обвинител само со просек 8


Оваа промена внесена е откако се извршени истражувања, што на крајот покажале дека речиси сите судии во Македонија имаат просек малку повеќе од шест. Проблемот е што оваа измена важи за сите, како за оние на почетокот на образованието, така и за оние кои се веќе на крајот. Првите ќе имаат можност за корегирање при евентуални грешки, вторите нема да имаат. Да не говориме за оние кои веќе и го завршиле своето образование, а ќе бидат засегнати од оваа промена.

Разбирам дека навистина се создава лош впечаток тоа што судиите имаат просек малку поголем од шест, но секогаш мора да се напомене дека и просекот не е секогаш мерило за знаењето. Истотака треба да се гледа за каков судија станува збор при вакви анализи. Зошто судија кој суди во кривичен суд и кој се специјализирал за казнено право би морал да ги знае сите институти на граѓанското право. Секако, би требало да ги познава основите, но сепак, неговата специјализација е казненото право. Нему му е потребно да ги познава само казнените закони содржани во КЗМ, ЗКП, ЗИС и во други закони. Нема потреба да има детални познавања од граѓанскоправните норми содржани во морето од закони на граѓанското право.


-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 15:06
Како пошла работава ВМРО-ДПМНЕ= судство+обвинителство ( во целост).


Постирано од: BoaVista
Датум на внесување: 24.Август.2010 во 20:58
Se dodeka na celo na ministerstvoto za pravda stoi Manevski tesko deka ke imame nezavisno i nepartizirano sudstvo!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 23:38
http://img820.imageshack.us/gal.php?g=dsc00984v.jpg - Битолско судство

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: moneylover
Датум на внесување: 24.Јануари.2011 во 20:42
Dali znae nekoj advokat dobar za vo Strazbur?


http://upworkptr.com/pages/index.php?refid=monelover - http://upworkptr.com/pages/index.php?refid=monelover


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 31.Јануари.2011 во 17:34
- Ние во нашата фела имаме, нека ми простат судиите, многу мал број судии кои верувајте не заслужиле да бидат ни чистачи, а камоли судии. изјави Васил Грчев, претседател на Судски совет.

Но, Грчев застана зад судиите кои чесно си ја вршеле работата и ги охрабри јавно да проговорат за политичките влијанија. Тој не се согласува дека се е црно во судството.

- Мене не ме загрижува, да бидам искрен, ни мислењето на извршната власт за судството, ниту мислењето на законодавната власт, а да бидам искрен и без да навлезам во политички води, ниту мислењето на меѓународната заедница. Тврдам дека состојбата во македонското судство е многу подобро од состојбата во судството што е во некои земји, членки на Европската Унија, вели Грчев.

ШТО МУ Е ГАЈЛЕ НЕГО ЗА ДРУГИТЕ?! изнервираност


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 31.Јануари.2011 во 17:35
ДАЛИ ДО СЕГА ШТО НЕ ПРОГОВОРИЛ НА ОВАА ТЕМА НЕ ГО КОНСУЛТИРАЛЕ ИЛИ.....


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 31.Јануари.2011 во 17:39
Грчев си го кажа тоа како што е.
Можеби судството ни е бледо и сиво но далеку е од најцрните варијанти како што сакаат некои да го престават,посебно некои чиновничиња од ЕВ,на кои мислам дека ама ич не им е гајле за нас.-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 31.Јануари.2011 во 21:19
zborite za arhitektot Grchev?

-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 03.Февруари.2011 во 12:43
Originally posted by FeaR FeaR напиша:

zborite za arhitektot Grchev?Не, станува збор за претседателот на судскиот совет.

-------------


Постирано од: silvice
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 00:33
grcev cekase i doceka...kaza nesto vistinito no poeketo go premolci..... sigurno dovolno se nagleda vo sovetot pa saka da prozivee oste nekolku godini..so svojata familija.ne veruvam deka ima eden clen vo sovetot sto spie mirno....koj od griza na soves koj od griza za svoeto semejstvo.A inace mislam deka Manevski e samo eg
zekutorot,naredbite se od "bosot"pogolem grev e da osudis nevin otkolku da oslobodis kriminalec


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 02:30
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=45B51E3E0CCE404E939DC011BC392EEF - Судијка под истрага за злоупотреба

--------------------------

Жална порака се испраќа кога, лице, кое е одговорно за правораздавањето е под истрага за сторено казнено дело.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 03.Март.2011 во 15:54
http://daily.mk/cluster3/27ea84f2ecb59b1a2dcf07890117f80b/621458 - Обвинителка натепана во судница

Се прашувам, каде ли била судската полиција?

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Април.2011 во 22:39
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=136458 - Притвор се определува без размислување .
-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 09.Април.2011 во 13:39
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=136511 - Граѓаните најмногу се жалат на мерката притвор

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 27.Октомври.2011 во 14:56
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/promovirani-knigi-za-nezavisno-i-efikasno-sudstvo - Промовирани книги за независно и ефикасно судство

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Октомври.2011 во 00:46
...nezavisni?збунетост...mozebi od drzavata,...a i toa kojznae koga,

...ama , barem si priznavaat (a ,pochnaa, ete i da se reklamiraat, gledam),изненадување

....i toa,shto se tiche za  nivnite ''mushterii''...edinstven nachin za da dojdat do pravdata'' ,...t.e...kluchot za neakaj niv  e vo...dolarite,...t.e....vo parite!да
............


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: elektroalf1969
Датум на внесување: 20.Мај.2012 во 01:37
Па и да ти речам во право си :( Ч(
За жал кај нас е така ....ако ти "најдат" нсјмала вина, нешто што ке ги поттикне да веруваат дека си виновен тогаш "ПРАВДАТА " ја спроведуваат експресно во кратко рокови. Ако се појави колизија помегу 2 закони тогаш одма применуваат членоби од УСТАВОТ на РМ Ама кога ти ја докажуваш правдата или невиноста пред судските, органи е тогаш си ја УТНАЛ работата. Да да да како е можно да докажеш дека ТИ си во право???? Тогаш судството би ссе покажало како неефикасно, тогаш би требало да ти плакаат одтштета, нееееее "вака е најубаво" И ВОЛКОТ СИТ И ОВЦИТЕ НА БРОЈ тие ке си ја применуваат долгогодишната пракса ОБВИНЕТИОТ Е ОСУДЕН САМО СЕ ЧЕКА НА ЕДНА НЕФОРМАЛНА РАБОТА........................ДА СЕ ДОКАЖЕ ВИНАТА.
Пример : Еве ја пред десетина години бев "OBVINET I OSUDEN NA 10 MESECI Z" I + 140.000 ден кривични трошоци,. Е сега пошто немам пари да ги платам тие пари ( социјален случај ) 10г не можам да си ја подигнам патната исправа. Ме тераат да си ги платам парите и покрај тоа што сум веке на работ на егзистенција .... Каде е тука правдата ???????????
   Сеуште ги трпам последиците од таа правна работа која е завршена пред 10г   Доставив до судот дописи до Јавно правобранителство и сеусте немам одговори веке повеке години ............... И што да правам сега ?????????????????????????Па и да ти речам во право си :( Ч( За жал кај нас е така ....ако ти "најдат" нсјмала вина, нешто што ке ги поттикне да веруваат дека си виновен тогаш "ПРАВДАТА " ја спроведуваат експресно во кратко рокови. Ако се појави колизија помегу 2 закони тогаш одма применуваат членоби од УСТАВОТ на РМ Ама кога ти ја докажуваш правдата или невиноста пред судските, органи е тогаш си ја УТНАЛ работата. Да да да како е можно да докажеш дека ТИ си во право???? Тогаш судството би ссе покажало како неефикасно, тогаш би требало да ти плакаат одтштета, нееееее "вака е најубаво" И ВОЛКОТ СИТ И ОВЦИТЕ НА БРОЈ тие ке си ја применуваат долгогодишната пракса ОБВИНЕТИОТ Е ОСУДЕН САМО СЕ ЧЕКА НА ЕДНА НЕФОРМАЛНА РАБОТА........................ДА СЕ ДОКАЖЕ ВИНАТА. Пример : Еве ја пред десетина години бев "OBVINET I OSUDEN NA 10 MESECI Z" I + 140.000 ден кривични трошоци,. Е сега пошто немам пари да ги платам тие пари ( социјален случај ) 10г не можам да си ја подигнам патната исправа. Ме тераат да си ги платам парите и покрај тоа што сум веке на работ на егзистенција .... Каде е тука правдата ???????????    Сеуште ги трпам последиците од таа правна работа која е завршена пред 10г   Доставив до судот дописи до Јавно правобранителство и сеусте немам одговори веке повеке години ............... И што да правам сега ?????????????????????????


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 20.Мај.2012 во 01:57
Па добро нели на 120.000 денари беше?

И измени го текстот, веќе те поправив на едно место!


-------------
I'm out bcz of pathetic around hereИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk