Испечати | Затвори го прозорот

Проблеми/багови на MAX серверите,објаснувајте ОВДЕ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: MaxARENA Gaming
Опис на форумот: сервери за online gaming (овозможено од MAXadsl)
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19361
Датум на принтање: 05.Август.2020 во 01:09
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Проблеми/багови на MAX серверите,објаснувајте ОВДЕ
Постирано од: Figgy
Наслов: Проблеми/багови на MAX серверите,објаснувајте ОВДЕ
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 19:51
Оваа тема нека биде за сите проблеми/багови со кој ќе се сретнете на серверите, секој проблем/баг убаво објаснете го овде! Ќе се потрудиме најбрзо да го решиме.


P.S НЕ ОТВАРАЈТЕ ЗА СЕКОЈ ПРОБЛЕМ/БАГ НОВА ТЕМА!


Поздрав.Коментари:
Постирано од: terminator4e
Датум на внесување: 10.Јули.2009 во 16:59
Вака Figgy секогаш кога ќе влезам на Макс Зомби неам многу голем пинг имам околу 30-40 а некогаш и 20, но има еден проблем кога ќе почне нова партија не ми се отвара менито за Оружје или кога некој друг ќе има пинг од 120 - 130 мене ме кика серверот и ми кажува Reliable Chanel Overflied така некако ај ако може овај проблем со пингов да се реши (знам дека зомби модот за да се игра бара добар нет)
Фала однапред
terminator4e

-------------
(•̮̮̃•̃)iF u c@n'т r3@d thi3 тh3n y0u'r3 n00b(•̮̮̃•̃)


Постирано од: Figgy
Датум на внесување: 10.Јули.2009 во 18:47
За да ти се отвори менито треба да напишеш на say:/guns, а за пингот неможам да ти помогнам.Поздрав.


-------------


Постирано од: terminator4e
Датум на внесување: 10.Јули.2009 во 19:00
ne figgy mislev otvoreno mi e menito ama koga ke pocne nova partija ni energija ne pokazuva ni nisto zatoa ti vikam , ke zgoleme nekoj ping i odma jas zgolemuvam i kik

-------------
(•̮̮̃•̃)iF u c@n'т r3@d thi3 тh3n y0u'r3 n00b(•̮̮̃•̃)


Постирано од: Nikolasr
Датум на внесување: 15.Јули.2009 во 01:36
na awp,cs maps,24/7 dust nemozam da se konektiram neznam so e problemot..ne gi dodava vo favorites


Постирано од: MartinMKD
Датум на внесување: 15.Јули.2009 во 14:32
Сакам да прашам кога ке се реши проблемот со AWP Arena и Max CS Maps серверите (и другите што нон-стоп паѓаат). Ова стварно станува проблем, зашто не можам да играм на раат. CS Maps серверот има сериозни проблеми, зашто освен што многу често паѓа, мапите се заглавуваат, и ако не дојде админ со право да смени мапа, би се играла една мапа цел ден.


Постирано од: Figgy
Датум на внесување: 15.Јули.2009 во 15:06
Се работи на отстранување на проблемот поради кој серверите паѓаат, доколку постојат мапи кои заглавуваат убаво би било тие да ни ги кажеш за да ние ги отстраниме од серверот.


Поздрав. 

-------------


Постирано од: losotilak
Датум на внесување: 19.Јули.2009 во 14:37
Поздрав, барам начин да решиме еден проблем.Безмалце 4год. сум на MAX Arena и никогаш ама баш никогаш не сум користел cheat.Имам помал брат и тој одвреме навреме игра со мојот ник = од ист pc.Денес предпладне со свое другарче (мангуп) пуштиле cheat на zommbe и најверојатно се банирани, и сега неможе да ја играм оваа стаза.Всушност јас и не ја играм zommbe,таа му е нај интересна на братми. Барам разбирање и начин да му дадам втора шанса на помалиот брат,верувајте ми тој нема да ја повтори својата грешка. Чао!


Постирано од: ThePuNiShEr
Датум на внесување: 23.Јули.2009 во 10:49
Ej imam problem so so serverive.
koga ja stavam IP adresata odam Ok i nisto.
Imam cs 1.6 i koga odam ok pisuva nes "refreshing server list" i nisto nema server......
daj pomognete mi se igra cs eeej
pls

          ty


Постирано од: Vlatce6
Датум на внесување: 24.Јули.2009 во 14:42
ZDR Figgykoga igrav na MAX HNS serverot edno dete pocna da zboruva sramni raboti za majkami i jas mu rekov so sum ti zgresil za da me pcues i pocna on uste tolku da pcue i jas mn se iznervirav i jas go opcuv i za 1 min me baniraa od serverot i mi pisuvase: TeLe ; Ban Permenetly ) i ako moze da me odbanirate od serverot oti ne mozam da ziveam bez HNS


Постирано од: ThePuNiShEr
Датум на внесување: 24.Јули.2009 во 19:35
zdr.zs deneska nemozam da se uklucam na max serverive ???
v4era se bese ok ama deneska ne biva..
pisuva establishing conection to server ili taka nes sli4no i posle retrying(1)(2)...i se gasi..
so e problemot pls help me fast ..

        TNx.


Постирано од: tomislav96
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 12:18
Figgy daj uklucise da vidis kakov ti e Max HnS Serverot !! Katastrofa celiot e veke edna nedela takov !!!

-------------


Постирано од: Figgy
Датум на внесување: 08.Август.2009 во 16:01
Средено.


Поздрав.


-------------


Постирано од: tomislav96
Датум на внесување: 21.Август.2009 во 09:09
Abe Figgy, imate bug vo eden plugin za spec. Glej koa si ziv ako napises /spec odis vo ziv spectacor. Na hide n seek CT te dor se odbrojuva do 10 ke otidat spec i ke gi kill CT te, TOTTI samo gi ban ama ne e dovolno , zemete isklucete go toj i stavete drug plugin, i ve molam stavete sv_airaccelaraite 100 , site sakame :) aj PozZ

I <3 Insomnia Team

-------------


Постирано од: dimovski_igor
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 02:37
na max hns serverot samo treba eden admin da ima a ne se sobrale admini kojznae kolku


Постирано од: BuGGs
Датум на внесување: 29.Август.2009 во 09:53
Figgy mi treba pomios.ne mozam da se uklucam na max serverite.mi veli deka sum kiknat i pricinata e banovan si na ovom serveru.gi prasav nekoi moi drugari i mi rekoa deka e nekoj bag.ili neso bezveze mi se uklucuva.Ke te zamolam da mi go najdes vo sto e problemot.Odnapred blagodaram.


Постирано од: tomislav96
Датум на внесување: 15.Септември.2009 во 15:38
Eve problem :@ !!! Ke dojde nekoj igrac na Max HnS i ke pise /ljstats i koa ke mu receme deka nema Lj statss vika ,, Noobski server :( !! daj stavete JumpStats (Od Exolent tie staj gi) AJDE PLS I airaccelaraite 100 SITE SAKAME !!! BAS SITE NA SERVEROT!!! I daj ako moze staj nekoj addmin , kako mene na prmer so igra na serverot, samo dark dog e sea ama retko se staa ednas na 2 dena ccc Aj Pozz do Ins

-------------


Постирано од: Kal-El
Датум на внесување: 18.Ноември.2009 во 22:23
Koga se logiram na Max-Zombie mi izleguva ova:
You have been disconnected from the sever.Reason: bad file server is enforcing consistency for models/player/guerilla/guerilla.mdl.
Na pocetok koga pocnav da igram zombie imav vakov problem so nekolku mapi pa se izgubi problemot i sega se pojavi pak.Bi ve zalomlil da mi objasnite kako da go otstranam problemot.
Pozdrav


Постирано од: cech
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 07:43
Originally posted by Kal-El Kal-El напиша:

Koga se logiram na Max-Zombie mi izleguva ova:
You have been disconnected from the sever.Reason: bad file server is enforcing consistency for models/player/guerilla/guerilla.mdl.
Na pocetok koga pocnav da igram zombie imav vakov problem so nekolku mapi pa se izgubi problemot i sega se pojavi pak.Bi ve zalomlil da mi objasnite kako da go otstranam problemot.
Pozdrav


Trazi na google guerilla.mdl. download potoa downloadiraj go i stavigo vo models / player / guerilla a ako go nemas folderot "guerilla" togas probaj celiot da go downaloadiras

PozdravПостирано од: krkus
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 11:32
ej admini daj pls staj te lj stats na max hns.dosadno e bez lj stats.

POZDRAV


Постирано од: ico
Датум на внесување: 10.Април.2010 во 11:15
zdravo

Baniram sum,ne mozam da se konektiram na ni eden server,ne e poradi pcuenje ili slicno ne znam ednostavno pisuva samo;baniran ste na ovom serveru;.Pomognete mi sto da napravam pozdrav


Постирано од: iksimkd
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 00:35
Пред едно 5-6 часа пробав да влезам на Zombie Серверот и ми извади: Kicked ( Banovan si na ovom serveru )А не ми е јасно зошто, еве сега и тука гледам дека и други го имаат истиов проблем. Цел ден бев на школо до 6 часот и компјутерот беше исклучен а немам ниту брат кој би можел да игра. Значи стварно не ми е јасно зошто сум добил бан. Го молам админот што ми го дал банот да ми објасни зошто сум баниран, бидејќи мене единствено што ми текнува во моментов е дека некој друг ми го украл никот и играл со него па добил бан. Мојот ник е --->D3v1l's Gu3sT<--- ( во последно време играв и како --->D3v1l's Gu3sT<---iksimkd ) Поздрав!


Постирано од: severgan_bt
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 16:35
Sakam da prasam so mu e na adminot =palestinec= so me banira postojano,i zaradi toa so napisam na catot deka ima citer na serverot dobiv ban 1000000min????dali ke mozi ovj admin da bidi sospendiran ili da mu se zemi nadleznosta na admin.


Постирано од: EjFa.BrEj
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 00:38
Здраво... Јас имам проблем со сите Max сервери. Неодамна си го менев интернетот од Он.нет во Андес нет. Откога го сменив интернетот сум баниран на вашите сервери... А никогаш не сум играл од овој интернет/ип.


Ако може некој мсн или скајп да ми даде да се разбериме и да видиме што е проблемот.


Постирано од: Figgy
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 01:19
Серверите поради одредени причини се затворени за играчи кои се наоѓаат надвор од Македонија. Како што гледам оваа твоја IP адреса доаѓа од бугарски провајдер.

Ќе видиме што можеме да направиме.

Поздрав.


-------------


Постирано од: EjFa.BrEj
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 20:25
Благодарам на разбирањето. Таков ми е интернет провајдерот.. Не сум јас крив... Ако можете средете некако баш ми се игра на вашите сервери :)


Постирано од: Hristijan -_-
Датум на внесување: 26.Јули.2010 во 18:27
KO ke vlezam na zombie mi "pisi baniran si na ovom server"
Neam vlezeno vo serverot a ban sum
ip:62.162.166.125


Постирано од: BuMbLeBee
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:56
Би било добро доколку се направи листа на админи со нивни никови и мсн,за подобро функионирање на серверот,веќе два дена играм на публик 2,мора да кажам дека админ никако не видов,полн сервер со читери,доколку сакате да остане No1 сервер во Македонија,тој проблем мора да го решите по итно
Поздрав Игор.


Постирано од: PeDRo
Датум на внесување: 11.Ноември.2010 во 17:30
Вака значи играм на публик 4 админ беше мони манијачка и почнува партија идам на врата на азтек1 и бушам и убивам двајца на срека заврсхува партијата и долу читам мони кој ти даде админ не знаеш ништо и следно добив бан од 100 мин за тоа што немав никаков чит и слично сакам сево ова да се види . Фала од напред


Постирано од: Michael Westen
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 14:27
Здраво, јас сум нов на MAX серверите.

Зошто на MAX СЕРВЕРИТЕ имам лаг?? над 100 и ме кикнува автоматски, како да го намалан ?? (само на МАКС СЕРВЕРИТЕ имам)..
Ај помош и поздрав.


Постирано од: JohnWaYne
Датум на внесување: 07.Јуни.2011 во 14:38
a da si zemis internet od t-home :) poveke od 20 lag nikogas nema da imas :).

a inace za toa sto imas lag od se moze da zavisi. mapa/internet/kompjuterot/itn . pozdrav.

-------------
[pwned] JohnWaYne


Постирано од: ProToCooL
Датум на внесување: 24.Август.2011 во 11:54
Вака сега последно време активноста на читерите стана максимално голема, со ова сакам да кажам дека на секој сервер има по еден или двајца читери, а админи скоро нема.
Само што искочив од Макс Аим серверот ради читер.
Еве го првиот:3 "|HeAdShOoT|" 170 STEAM_0:0:1687195559 24 02:55   37    1
Вториот се исклучи пред да удрам статус.
Мора нешто да превземете во врска со читериве стварно веке нема смисла секој ден мора некој да се стаи и да те извади од такт.


Постирано од: Zoran24
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 14:11
AKO NEKOJ VOOPSTO GO PROCITA OVA SAKAM DA PRIJAVAM VEROJATNO NEPRISTOJNO ODNESUVANE NA NEKOJ OD ADMINITE NA GUNGAME TEAMPLAY SERVEROT POSTOJANO NE VRAKASE NAZAD AKO BESE ADMIN NE ZNAM DODEKA TERORISTITE NAPREDUVAA NIE KOGA I DA MRDNEVME ZA ORUZJE POGORE PAK NE VRAKASE NAZAD SE DO POCETOKOT NE ZNAM KAKO SE PROVERUVA KOJ E ADMIN VO DADENIOT MOMENT NO DOKOLKU IMATE MOZNOST DATATA 06.02.2012 14:01 CASOT PA VIE VIDETE KOJ BIL STO SE GLUPIRAL I ZOSTO SE GLUPIRAL KAZNETE GO NE E PRVPAT VAKVO ODNESUVANE NA NEODGOVORNI ADMINI


Постирано од: Figgy
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 19:11
Зоран, ќе биде проверено и доколку се утврди несоодветно однесување админот ќе биде соодветно санкциониран.

Поздрав.


-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 04.Декември.2013 во 01:02
Како беше тоа подесување на конфиг на графичка за да нема лаг ... смалување рејтови ... или нема везе тоа на послаб пц ?

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Figgy
Датум на внесување: 04.Декември.2013 во 01:23
Да не те редиректирам кон другиот (сроден) форум, ќе пастирам. :)

Ова се неколку совети кои би можеле да ви помогнат да добиете помала латенција на серверите. Не секогаш успеваат, али добро е да се применуваат...

1. Користете секогаш 'чист' кантер страјк клиент преземен од cs.insomnia.mk или пак оргинален STEAM кој е секогаш најубавата опција!

2. Осигурајте се дека немате во позадина програм (torrent, firefox, windows update...) кој активно презема фајлови додека играте. (Паралелното преземање од интернет и играњето секогаш резултира со пораст на латенцијата!)

3. Се препорачува освен вклучен кантер страјк клиент да не се вклучуваат дополнителни апликации (mozilla, torrent итн..) Може да дојде до пораст на латенција или пак гушење (choke), независно од тоа колку добри перформанси има вашиот компјутер!

4. *Неопходно е вашиот интернет да биде стабилен, пакет со 8 Mbps/download и 768 Kbps/upload е доволен.

5. Не се препорачува да играте преку Wireless, има преголем loss на пакети и со самото тоа сте изложени на сецкање додека играте. Доколку сте во можност поврзете се со ethernet кабел!

6. Upload брзината игра исто важна улога за помала латенција, секогаш тестирајте ја брзината преку speedtest.net, премногу мала брзина може да влијае на латенцијата!

7. Проверувајте ги секогаш рејтовите, некои сервери откако ќе се конектирате на нив, тие сами ви ги менуваат без да знаете, затоа секогаш проверувајте ги откако ќе се конектирате на Макс арена. Ние ги препорачуваме следниве подесувања: rate 25000, cl_updaterate 100, cl_cmdrate 100

* Се препорачува интернет пакет од T-Home, поради малата дистанца од корисникот до серверите. За повеќе информации за интернет пакетите на T-Home посетете ја следната страна: http://www.t-home.mk" rel="nofollow - www.t-home.mk


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 05.Декември.2013 во 16:43
1 , 2 , и 3 така си е ... 4тото е тоа не е кај мене толку , Преку WiFi не сум ни помислил , за брзината ќе си проверам , а на тие рејтови латенси ми е толку бедно што на рафал само 2 куршуми ми пука плазење Понекад  на 6000  rate со 60 на другите 2 иде добро , но само привремено

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Figgy
Датум на внесување: 05.Декември.2013 во 17:19
Слаба конфигурација дефинитивно :) Интегрирана графичка така? :)


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 06.Декември.2013 во 16:11
Интегрирана да 

-------------
I'm out bcz of pathetic around hereИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk