Испечати | Затвори го прозорот

Albancite ne vodat poteklo od kralot Ilja (ilirij)

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19335
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 15:17
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Albancite ne vodat poteklo od kralot Ilja (ilirij)
Постирано од: vesnap
Наслов: Albancite ne vodat poteklo od kralot Ilja (ilirij)
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:07
Секој граѓанин на одредена држава може во текот на својот живот да истражи и дојде до коренот на својот етникум. По мислење на многумина од етникумот успеавме да обезбедиме поверодостојни докази за нашето потекло, поврзано за одрe- едена територија, што пак им давало можност за помиирен, побогат и побезбеден живот, ним и нивните потомци.
Сознанието дека токму народот на кој припаѓа поединецот, му дава за право да се чувствува горд на својата татковина и од се срце со целата своја физичка и интелектуална сила да ја брани од непријателите и ја доизградува својата држава со цел да ја сочува за себе и своите потомци.
Во случајот со нашата татковина Р.Македонија и народот на кој ние му припаѓаме во почетокот на третиот милениум е предмет на докажување на нашиот јужен и западен сосед дека македонците и Македонија се вештачка творба со укра- дена историја од нив. Со какви се методи се служат и какви се   ,,Вистини,, им сервираат на своите државјани како и на стра- нците нам ни се познати од медиумите, и затоа е непотр- ебно да ги споменуваме во оваа прилика.
На јужниот сосед таквата кампања едноставно им е потрe- бна затоа што нивната татковина лежи врз основа на фалсификати, врз невистини податоци за создавање на сопствена историја.
Пример: Се служат со различни ненаучни вистини да докажат дека се тие Хелени, дека кралот Филип II Македонски и него- виот син Александар Македонски се нивни кралеви, но ние во овој случај немаме намера да се занимаваме со нивната потреба.
Нашиот сосед Албанија и нашите сограѓани од албанска националност заслепени од идејата за ,,Голема Албанија,, и од криво реченото дека се потомци на Илириј, како староседелци на Балканскиот Полуостров навистина имаат потреба своето учење да го наметнат врз останатите држави на Балканот, со цел да останат таму каде што се, и да ѓи и прошират териториите на сметка на останатите, каде на своите потомци би им овозможилке кров над глава и услови за подобар живот.
Од она што ќе биде изнесено може слободно да се заклучи дека кралот Филип II во неговата кампања не наишол на народ кој за себе тврди дека се Албанци. Наишол на кралеви на народи потомци на илирите како што се: Перхеби, Скодри, Тракијци, Тауланти, Дарданци, Автаријати, Паонци, Трибали..
Истата ситуација се поврзува и тогаш кога кралот на кралевите – царот на царевите Александар III Македонски        ски ги средува причините за средините кои биле приклонети кон ,,Филипова Македонија,,.



Коментари:
Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:10
Ќе се обидеме да изнесеме некој факти за нашите балкански простори кои главно се карактеризираа со несигурност во уредувањето на односите внатре во државата, но и меѓу самите држави, што се гледа од честите конфликни ситу- ации и војни меѓу народите со ситуации и војни меѓу народите со исто етничко потекло и верска нестрпливост.















Ќе се потрудиме да ве воведиме во една вистина која произлегува од делата на автори кои пишувале историја без да имаат потреба некому да му се додворуваат.
Имињата на авторите ќе бидат наведени во текстот.
Најверојатно читателите на ова писание ќе забележат дека овој труд произлегува од лица кои со историската наука се занимаваат од хоби, и ќе ни биде простено бидејќи отпочнуваме да обработуваме тема за која се потребни многу простор и време.
Нашиот работен век ни бил исполнет со обврските да ја докажуваме вистината и само вистината. Таа обврска продолжува и сега, не сме биле неуспешни досега, и мис-лиме дека и ова писание ќе го потврди истото.
Некогаш некоја кучка која била бремена побарала од ов- чарот да и даде место каде да се окоти, кога тој и дал и се окотила, повторно побарала да и допушти на истото место да ги одгледа кученцата, на крај кога кученцата пораснале, поткрепена од своето семејство, го направила тоа место своја сопственост.
Исто така и Масилијанците кои сега се сметаат за дојденци секогаш ќе станат господари на овие предели-му рекол некој лигурец на кралот на Сегобригите Коман.            Извадок од книгата ,,Филипова историја,, од Јустин.
На луѓето им требаат структурата и упатувањето што им ја дава црквата – инсистираше Арингароса, а не галење и попуштање. Таа вечер пред пет месеци додека ,,Фијатот,, заминуваше од аеродромот Арингароса се изненади кога виде дека не одат накај Ватикан, туку по источниот кривулест планински пат.
,,Каде одиме,,? – праша.
,,За Албанските планини,, - одговори човекот, возач, состанокот е во дворецот на Гандолфо. Извадок од книгата ,,Кодот на Да Винчи,, гл.34 од Ден Браун.



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:12
Морам да интервенирам овде. Ден Браун нема никаква врска од историја, дури и самиот го признава тоа, во неговата книга нема ништо историско, не знам сега какви се овие поврзувања на Албанците со Ден Браун, кој не пишува историски романи, па потоа со некоја друга книга.

-------------


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:14
Во прилог на ова тврдење одат податоците дека, сепак, и покрај толкав временски интервал од пет и пол века, многу градби, многу книги, многу археолошки наоѓалишта се оста- вени да сведочат за идентитетот на поробените. Во овој период на земјата енхелејска, во Енхелеја под закрилата на владетелот Турчин доаѓа до експанзија на албанскиот елемент од самиот почеток на практицирањето на турската-власт.                                                                            


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:15
мал увид во проблематиката за поцеток со Ден Браун.


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:16
Од секогаш имало големи расправии за ова; некои од учените, разочарани од тоа дека ќе можат да го најдат нивното вистинско потекло, кренаа раце.
Други уште ги сметаат за потомци на Колхите.
По повод експидицијата на Јасон во Колхида, едно племе од таа земја можеби ги ставило темелите на Колхиниум (Дулчињо-древно име на Драч кое така се викало во римско време) на бреговите на Македонската Илирија (област меѓу Охрид и Јадранското Море), а подоцна се измешале со жителите на земјата.
Тукидит зборува за нив.
Зборува за Доберус-Дебар како за место каде што тие се собирале.
Птолемеј ги споменува Албанците на северниот дел на реката Скомби (Толи - древен назив за реката Шкумба во Албанија; се викала и Толи ) во Албанополис-Елбасон. Скертоните (Шипесарите - древни имиња на Албанците со кои ги споменуваат Тукидит и Птолемеј) ги поместува на границата меѓу Македонија и езерата Лабеатис (Скадарско Езеро, околу него живеело тракоилирско племе Лабеати). Плиние, кој ги дели на дванаесет родови, ги нарекува ,,Скиртари,,; меѓу овие родови ги набројува Колентините, Чепарите, Епетините и Грабите.
Ана Комнен се искажува вака:
,,Преку еден скит, брз како Мерк*р, Алексис го извести царот за дебаркацијата на Боемонд во Италија. Скитите, командувани од Кантакузин, залогорени на рекета Харзан (Апус), нападнаа на Французите.......,,Magil Patavini ги нарекува азијати и синови на Кавказ.
Енеј Силвие (бискуп во Трст, од 1458год.папа-Пие втори) го имал истото мислење.
Што се однесува до нас, веруваме дека јазикот треба да послужи да се запознае потеклото на еден народ. Само, ја- зикот преставува трошка на латинскиот, меѓутоа не можеме да кажеме од кој латински корен произлегол, ниту дека се Французи, како што некои велат.
Албанците си се нарекуваат Шипетари.
Образуваат четири големи фамилии: Геги и Мирдити, Токизи, Јапизи и Хумизи, и се делат преку јазиците. Вака пишува Димитрие Болинтинеану (1819 год - 1872 год.) патописец и виден романски поет, публицист, општествен и државен деец.


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:17
Пишувавме за Албанците, но со задоволство пак се навраќаме. Имено, албанската популација, сообразно на својот карактер во случаите со Херакле, кога го терале добитокот, за што како награда добиле територии во денешен Дагестанј и Казакстан. Служејки во војската на Дариј се стекнале со привилегии да останат на тие територии.
Понатаму додворувајки му се на кралот Владислав во 1034 год. н.е. добиват територии на Балканот.
Пишаните матерјали сведочат, сведочат и сеќавањата на сегашниве генерации,кои се темелат на пренесување од колено на колено, дека најмногу бегалци од Македонија има од градовите и селата што гравитираат кон денешна Албанија и каде се сега Албанците мнозинско население.
Теророт што го вршеле албанските орди под закрилата на Турчинот е тема во многу трудови од нашите автори, на пр: ,,Кузман Капидан,, од Григор Прличев.
Податокот дека во Македонија постојат македонци со исламска верисповест сведочи за тој терор, бидејки со цел да се сочува сопствениот живот, како и животот на породот, луѓето од западниот дел на Македонија биле принудени да се откажат и од сопствената изворна религија. Теророт над тоа население, кое за себе вели дека се македонци, продолжува и денес, за да се изјаснат дека се Албанци.
Со додворувањето на турската власт албанскиот народ ја зацврстува својата позиција на Балканот и ги проширува териториите на кои се населуваат семејства од дојденци од Албанија, но успева да изгради систем со кој делува во научните кругови и да наметне теза дека е староседелски на Балканот, потомок на Илири.
Не е мал временскиов период во кој ја остваруваат нивната намера, но не е мала и територијата на која се шири тоа влијание.                                                                                                                          
Земјите од Балканскиот Полуостров во вториот милениум по н.е. влегуваат со уште еден член, уште еден народ по име Абанци.                                                                             
Цитираме:                                                                                                                                                          
,,Како што е веќе истакнато, Албанците потекнуваат од војничкиот состав на византиските сили-единици кои се поразени кај термополите на Солун, а на кои прибежиште им дал српскиот крал Владислав во 1034 год. Пополнувањето на византиските единици е вршено од тогашната држава Албанија-Албаона, која се лоцира меѓу Каспиското и Црното Море, во денешните Дагестан и Казахстан,,.
така пишува авторот Љубомир Домазетовиќ во своето дело
,,Античка Македонија,,
Еве што пишува Јустин во своето дело ,,Филипова Историја,,                                                     
Кога заминал Јасон (еден од водачите на Аргонаутите) со огромно множество луѓе од Тесалија во Колхида, (област јужно од Кавказ каде што Аргонаутите отишле да го бараат овновото руно) водел големи војни со соседите и освоените територии му ги давал на тестот за да ја излади неправдата од претходната војна.
Се зборува дека Јасон бил прв од смртниците по Херкула и Либера, за кои се вели дека биле кралеви на Исок, што ја освоил оваа страна на светот. Склопил сојуз со Албаните зашто се кажувало дека тие го следеле Херкула кога овој, откако го погубил Гериона од Италија, од албанскита планина го водел добитокот низ Италија. Бидејќи си споменувале за своето италско потекло тие за време на војната со Митридат ја поздравиле војската на Гај Ливиј Помпеј како братска,,.                                                                                 
Во фуснотата бр.73 според Плутарх се вели:
,,Албаните првин му допуштиле на Помпеј да помине низ нивните предели, но потоа на два пати му се протиставиле,,                                                                                          
Да спомениме дека Митридат бил крал на Партите, а Гај Ливиј Помпеј римски војсководител.


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:18
Истиот автор наведува дека Амазонките биле соседи на Албаните.                                        


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:18
Името на Албанските планини останало да сведочи за една вистина која го потврдува податокот дека навистина кралот Херакле ги пронашол албанските племиња на таа планина и откако се приклучиле кон неговата војска со цел да ги вршат споредните работи се доселиле воглавно на териториите на денешен Казакстан и Дагестан со исклучок на некои племиња кои останале во денешна Словенија и Македонија на врвот на Шар Планина, каде се затечени со победата на риската војска над македонците во третата македонско-римска војна во 168 год. п.н.е.
Топонимите - значи имињата на местата населени, имињата на реките, планините се од времето на наводното доселување на Словените, а не од времето на доагањето на албанците во 1034 год.



Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:19
Мислиме дека овие податоци доволно зборуваат за потеклото на новојденците на Балканскиот Полуостров, кои со тек на времето стануваат се помногубројни.
Тие продолжуваат да работат така како што навикнале, односно како што им дозволува нивниот долги години граден карактер во Зат - Кавказјето, но и отпорано, кога престојувале во алпските предели.
Во почетокот на ова писание споменавме низ кои периоди минала државата Македонија по Отоманската империја, како и нејзините соседи.
                                                                       


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:22
Vesnap, ова е историја, не е политика, па да говориме за однесувањето на соседите, политички сфери на интерес итн. Затоа ти го едитирав постот каде зборуваш за тие односи, интереси и сл.
Бидејќи си нов член, нема да има опомени, меѓутоа ако се повтори тогаш ќе морам да опоменувам.


-------------


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:18
Зошто секогаш ние македонците се плаѓиме да ја докажиме башата вистина пред целиот свет,а за уцената ти благодарам јас сама ке се одјавам не мора ти тоа да го правиш.Каде најде политика,каде се доставени докази од тој временски период каде јасно и гласно се докажува дека албанците не се илјадите или илрите како што тие си го присвоиле.До кога ние ке молчиме пред фактите за Македонија и доколку сте моделатори треба малку похрабро пред вистината,од она и богот молчи пред факти и вистина.


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:19
Во фуснотата бр.73 според Плутарх се вели:
,,Албаните првин му допуштиле на Помпеј да помине низ нивните предели, но потоа на два пати му се протиставиле,,                                                                                          
Да спомениме дека Митридат бил крал на Партите, а Гај Ливиј Помпеј римски војсководител.
дали ова е политика


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:19
,Како што е веќе истакнато, Албанците потекнуваат од војничкиот состав на византиските сили-единици кои се поразени кај термополите на Солун, а на кои прибежиште им дал српскиот крал Владислав во 1034 год. Пополнувањето на византиските единици е вршено од тогашната држава Албанија-Албаона, која се лоцира меѓу Каспиското и Црното Море, во денешните Дагестан и Казахстан,,.
така пишува авторот Љубомир Домазетовиќ во своето дело
,,Античка Македонија,,
Еве што пишува Јустин во своето дело ,,Филипова Историја,,

или ова.                                                    


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:20
Еве што пишува Јустин во своето дело ,,Филипова Историја,,                                                     
Кога заминал Јасон (еден од водачите на Аргонаутите) со огромно множество луѓе од Тесалија во Колхида, (област јужно од Кавказ каде што Аргонаутите отишле да го бараат овновото руно) водел големи војни со соседите и освоените територии му ги давал на тестот за да ја излади неправдата од претходната војна.
Се зборува дека Јасон бил прв од смртниците по Херкула и Либера, за кои се вели дека биле кралеви на Исок, што ја освоил оваа страна на светот. Склопил сојуз со Албаните зашто се кажувало дека тие го следеле Херкула кога овој, откако го погубил Гериона од Италија, од албанскита планина го водел добитокот низ Италија. Бидејќи си споменувале за своето италско потекло тие за време на војната со Митридат ја поздравиле војската на Гај Ливиј Помпеј како братска,,.   

а ова и ова ли е политика моделаторе почитуван                                                                  


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:22
Теророт што го вршеле албанските орди под закрилата на Турчинот е тема во многу трудови од нашите автори, на пр: ,,Кузман Капидан,, од Григор Прличев.

или не треба да веруваљме на Глигор Прличев зошто е политика ве молам брака македонци.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:24
Јас немам против кога цитираш историски дела, туку делот каде што се зборуваше за тоа дека Албанците вршат дела за нечии туѓи интереси го едитирав, бидејќи стануваше збор за сегашни настани, кои се поврзани со политиката.

Во однос пак на постот каде го споменуваш Јазон, ќе кажам само дека Јазон, Медеја и походот на Аргонаутите се само фантазии и приказни, ништо повеќе. Зар Сција и Харибда постојат?изненадување Мислам дека не.


-------------


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:25
Значи како тие што велат дека се потомци на Илириј тоа значи дека се потомци на Илја или Илија,а со тоа и потомци на Херакле,Аргеменон,и дека тие ја бранеле Троја ве молам,зарем не ги читате постовите и кога оваа тематика ја споите со паонците се основен столб на македонизамот тогаш можеби ке ми ја сватите целата поента.Ако навистна е така тогаш и Микена е нивна или од порано Арголида каде Херакле ги победил кентаурите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:26
Originally posted by vesnap vesnap напиша:

Значи како тие што велат дека се потомци на Илириј тоа значи дека се потомци на Илја или Илија,а со тоа и потомци на Херакле,Аргеменон,и дека тие ја бранеле Троја ве молам,зарем не ги читате постовите и кога оваа тематика ја споите со паонците се основен столб на македонизамот тогаш можеби ке ми ја сватите целата поента.Ако навистна е така тогаш и Микена е нивна или од порано Арголида каде Херакле ги победил кентаурите.


Какви кентаури? Кога постоеле кентаури?!!??!?!изненадување


-------------


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:33
Напоменав според митологијата се преставени кентаурите.Се споменати да имате предвид за која територија се работи со Херакле.(и од каде истиот започнал )


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:34
Дали постоеле не знам но митологијата и митовите за Македонија се така преставени со една единствена цел да се заборави да не постои


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:36
И целата висдтина да се препише на хеленистичката историја на која е заснована и целата западна цивилиозација.


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:39
Значи околу митот за кентаурите се работи за древниот македонски град Водена или вие ја знаите како Егеја(Агеја)главен град на тогачна Македонија,и како е можно ова да биде албански град,според нивните толкување нели.Па нели и Скендербег ја воскреснал Ематија некогашна.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:39
Originally posted by vesnap vesnap напиша:

Дали постоеле не знам но митологијата и митовите за Македонија се така преставени со една единствена цел да се заборави да не постои


Точно дека некои работи за Македонија некои активно работат за да ги заборави светот, но кентаури, походи на Аргонаути, Јазоновци, разно-разни други работи и слично сигурно не се дел од тоа, од проста причина што не постоеле истите.


-------------


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:43
И денес ве прашам како е можно областа Ематија да постои во Албанија но и во Грција бидејки ако сте добро упатени треба да знаите дека Водена Арг но и Пела се дел од таа област Ематија.Јас само ве прашувам и ви го предочувам фалсификатот за микена.А замислете Слиман ни достави уште една Ематија (Микена,Арголида)во Мала Азија во Турција.Кој е во право или никој не е во право областа Ематија виастинската чека да биде допрва откриена и пред целиот свет да ја докаже вистината за Македонија.


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:44
Аргонаути и Јасонци постоеле и те како,тие постојат и до ден денес.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:58
Originally posted by vesnap vesnap напиша:

macedon_alex те молам одговори ми на овој пост -

И денес ве прашам како е можно областа Ематија да постои во Албанија но и во Грција бидејки ако сте добро упатени треба да знаите дека Водена Арг но и Пела се дел од таа област Ематија.Јас само ве прашувам и ви го предочувам фалсификатот за микена.А замислете Слиман ни достави уште една Ематија (Микена,Арголида)во Мала Азија во Турција.Кој е во право или никој не е во право областа Ематија виастинската чека да биде допрва откриена и пред целиот свет да ја докаже вистината за Македонија.И на крај грците ни го преставуваат гробот на Филип втори а насиот крал се навога во светиот град област Ематија каде е погребан во заедничка гробница со останатите македонски кралеви од лозата на аргестидите без телото на Александар.


За областа Ематија од тебе првпат слушам, па и од тоа гледам да научам нешто. За Арг знам само дека е во јужна Грција ( Аргос ), други информации немам, а на митовите не се потпирам, едноставно затоа што не верувам дека постоеле такви работи.
Гробот на Филип Втори не е сигурно дека е негов. Според некои научници таму е некој од неговите деца, а не Филип Втори ( Филип имал неколку жени и многу деца ). За телото на Александар има повеќе претпоставки каде е, а за жал има и една претпоставка која тврди дека телото е фрлено во море од страна на Светиот Цар Теодосиј Велики, поради тоа што истото било обожувано од некои луѓе.
И мислам дека лозата не им се вика аргестидска, туку аргеадска, иако не е докажано дека водат потекло од Аргос.




-------------


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 23:02
Ne se soglasuvam so falsifikatot na Argos deka e vo juzna Grcija,isto i so Aleksandar Makedonski,za Filip da ne e negovata grobnica kako sto grcite go izlagaa celiot svet vo Kukles,tacno e deka imal mnogu deca a i deka ima i grkinja za zena,okolu Ematija veruvajte klucot za izlezot e tokmu vo ovaa oblast,okolu argeastidite cekor da se osoznae tacno od kade i koja oblast e denes.pozdrav


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 23:03
Ima edna vistina deka argeastidite ne vodat poteklo od Argos kako sto grcite ni go prestavuvaat.


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 23:04
Bidejki vistinata e za prviot od lozata Perdika prvi,a ne karan kako sto tie ni ja prestavuvaat nasata istorija.


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 18:53
АХАХАХ
албанци ИЛИРИ?
Ово је смешно...
Толко е смешно да не знаем што да напишем..А јел имате некои докази?
Некои книги?
Некои мапи?
Немате.....
Па како сте Илири?изненадување
Па ја имам едан куп книги када што се пишува во 14,15,16,17 век дека Илирите се сите Словени..



-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 10.Јуни.2009 во 09:58
Originally posted by Redgun Redgun напиша:

АХАХАХалбанци ИЛИРИ?Ово је смешно...Толко е смешно да не знаем што да напишем..А јел имате некои докази?Некои книги?Некои мапи?Немате.....Па како сте Илири?изненадувањеПа ја имам едан куп книги када што се пишува во 14,15,16,17 век дека Илирите се сите Словени..



Zosto albancite - iliri,jas vo moite postovi go dokazubam sprotivnoto deka albancite ve vodat poteklo od kralot Ilirija kako sto velat tie.Ve molam progledajte gi postovite povnimatelno.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 10.Јуни.2009 во 11:19
Eve ja, ti zashteviv vo vreme. намигнување
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5754 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5754
 
 


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 10.Јуни.2009 во 11:53
Последиците од таа римска победа ние ги чувствуваат цели тринаест векови.       
Инаку Рим владеал со Илировите потомци, но народот затекнат не си ги изменил корените, навиките, чувствата, и.т.н; но морал да бега од своите огништа, буништа?   
Со огромна тага во срцата и со верба дека некогаш ќе се врати на своето. Впрочем, овие работи се присутни и сега, секаде каде што има војни има и бегалци.
Сведоци сме на војниве во сегашниот свет и последиците од нив, гледаме каде се упатуваат бегалците. Скоро сите што се во состојба да се изборат за место во колоната бегалци се упатуваат кај своите блиски, во соседните држави, каде што можат да се снајдат најлесно, односно каде што можат да разберат и да бидат разберени.
Таков случај беше и со бегалците од Косово, таков случај беше и со луѓето од кризните подрачја во бивша С.Ф.Р.Ј., таков е случајот и во Македонија.
Ниту домородечкото население во Македонија, Трибалија, Скодрија, Дарданија, Тракија може слободно да се констатира дека и при упаѓањето на римските легии на Балканскиот Полуостров речиси постоела држава со геокарта слична на бившата С.Ф.Р.Ј., со тоа што таа се викала Македонија.
Населението не било имуно да се скрие и бегало од разулавените римски легии кај своите, кои можеле да ги разберат, кои зборувале на сличен јазик и негувале многу слични нешта.                                                           
Колоните бегалци не ја завршиле работата за година-две, тоа се процеси што траеле со векови, народот како мравки од Балканот се упатува во пределите на бившото Илирско кралство, кое не било зафатено од пламенот на војната наметната од Рим. Многу бегалци заминале на северо-исток преку Дунав, или како што го викале тогаш - Истар, во земјите на Скитите, каде изградиле свои домови и живеалишта и каде биле добро примени од еден народ што за себе стекнал придобивка дека е алчноста нешто што ќе се вгради најтешко во нивниот карактер.
Многу векови бегале луѓето кон тие ретко населени и големи територии, каде што го негувале своето, и со надеж дека еден ден нивните потомци ќе се вратат на своите огништа.
Бегалците, како и денес, биле примани од луѓе што имале разбирања за нивните маки, за нивните проблеми, но и ги оставале да го негуваат и сочуваат тоа што подразбира за посебност на секој народ или поединец.


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 10.Јуни.2009 во 11:54
Впрочем, многу автори, почнувајки од Херодот, Аријан, Јустин и др .во своите дела зборуваат за великодушноста на ски-тските племиња и за големината и ширината на нивната душа. Во времето на нивниот престој на територијата на скитските племиња при секојдневните допири со доморо- тците во стопанскиот, културниот и политичкиот живот се прифаќани нешта од двете страни, по што слободно може да се заклучи дека се градел и еден нов имиџ на скоро речиси еден нов народ, кој подоцна со слабеењето на Римското царство, при враќањето на своето, се појавува со некои посебности што се различни од оние на тие што останале на своите огништа.                                 
Да спомениме дека териториите на кои биле населени скитските племиња се северо-источно од Црното и Каспиското Море, северо-западно кон планинскиот масив Карпати, што подразбира денешни територии на Украина, Белорусија, Молдавија и јужниот дел на Русија.
Враќањето на бегалците на своите поранешни живеалишта е процес што траел исто така долго. Впрочем истоветен е со сегашниот-божемски Славјаните-Словените го освојуваат Балканот.                                                                             
Зошто е така прикажано во многуте научни трудови, дури и на не многу упатените лица им е јасно, а тој што го правел тоа, го правел со цел да биде прв. Но за да се биде прв е потребно симнување од престолот што подразбира прво место.
Во случајов тоа се сегашниве жители на Балканскиот Полуостров да не бидат потомци на Илириј.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 18:13
Imas li nesto od Hercules, Achiles, Miriades, Scilla, Hera, Zevs-hahaha- prava istorija nema sto
odi vo delot prikazni i mitologija.
A da Domazetovik- istaknat istoricar od <<Harvardskiot>> univerzitet- aman be

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 18:14
Ako ti si otkrila nesto - bujrum ima istoriski kongresi pa odi tamu da te napravat na parce

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 21:54
Da zatoa makedonskata istorija ni ja stavija pod terminot mitologija,mitovi i prikazni se so edna cel da bide zaboraven korenot makedonski bidejki nasata istorija trebase da bide falsifikuvana od nasiot juzen i zapaden sosed.I najbolno e denes sto celata zapadna civilizacija e zasnovana na grckata anticka civilizacija (civilizacija prisvoena od nasat drevna makedonska civilizacija isto kako i nasite sogragani od albanska nacionalnost koi si go prisvoija epiteot od podrevniot makedonski narod pokolenie na Ilja ili Ilija,odnosno Ilirij kako sto tie samite go narekuvaat - rodonacalnikot na celiot balkanski narod denes).Bravo samo poveke vakvi falsifikati ne palat kaj mladiot makedonec bidejki ,,FALSIFIKATOROT NE MOZE DA NAPRAVI SOVRSEN FALSIFIKAT,,


MAKEDONCI OD CELIOT SVET OBIDINETE SE


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 17.Јуни.2009 во 23:48
pa kaj tebe i ne morat da ,,palat,,

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 16:21
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

pa kaj tebe i ne morat da ,,palat,,



bi sakal poubavo da objasnis,no i da debatirame na temata za albancite deka ne se od pokolenieto na prvio kral Ilja ili ne vodat koren od iljadite.


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 16:22
tuku deka poteknuvaat od albnskite planini Italija ili 40 km po istocno krivulestiot pat od Vatikan.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 17:18
pa ajde bujrum -zemi gi faktite vo race odi vo nekoj kongres pa ubedi gi istoricarite.
Sto sega od kaj go izmisli ovoj Ilja (da nekoja slicnost so imeto Ilija0) ajde be...

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 17:19
i kazi kade pisuva deka poteknuvat od toj ilija?

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 16:59
Koj e gospodine izmisleniot Ilja koj albancite si go prisvojuvaat so ime kako nim im odgovara a vo slucajov toa e Ilirij.Neli ponatamu tie bile iliri,ve molam se raboti za kral na Balkanot,se raboti za iljadite kniga najpocituvana na Aleksandar Makedonski,istite iljadi podocna koj ja formiraat Troja.

Albancite nemaa ni kapka krv od ilirite kako sto ti e velat ili kako sto nie gi znaime iljadite,ako te interesira koi se iljadite imas vo Iljada i Odiseja tekstovi kolku sakas za sinovite na Ilja,se razbira od Homer,mozes i kaj Herodot da gi pronajdes pokolenieto za Ilja,kaj Geremi Elis,Justin,Kvint k*rtij Ruf,Plutarh......sekade gospodine pisuva za pokolenie na Iljadite,dodeka nikade ne sme sretnale na Balkanot da postoel nekoj si kral Alban ili vo vojskata na Aleksandar da ucestvuvale albanite,tacno albanite postoele togas no vo denesen Dagestan i Kazakstan i sluzele vo vojskata na Darija treti znaci se borele proitiv makedonskata falanga.


Постирано од: пивце
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 19:36
За почеток, Албанците не можеме да ги земеме како еден народ во целина. Денешниот албански народ е составен од два поголеми етникума, сосема различни меѓу себе. Значи, барем половината од нив не се со Илирско потекло од старт.

-------------
Навигатор Цветко


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 20:46
Originally posted by пивце пивце напиша:

За почеток, Албанците не можеме да ги земеме како еден народ во целина. Денешниот албански народ е составен од два поголеми етникума, сосема различни меѓу себе. Значи, барем половината од нив не се со Илирско потекло од старт.




mnogu smesno pivce ,te lazele brat site vodat poteklo od Albanski Planini Italija,tamu gi pronaoga Jason i mu sluzata za sporedni raboti,podocna kako zasluga im dava teritorija na Dagestan i Kazakstan,tuka se vkrstuvaat so ermencite i zatoa e sostaven od dva pogolemi etnikuma,Srpskiot jkral Vladislav so niv gi potpunuva Vizantiskite sili vo bitkata kaj termopolite kade i ostanuvaat za prv pat vo 1014god pivce,ponatamu se dodvoruvaat na otomanite i nastanuva ekspanzija od kavkaziite na albancite na Balkanot osobeno vo zemjata enhelejska denesna albanija.Zatoa pivce albnicte nemaat ni ,,i,, od iljadite,ako postojat Iljadite od Homer i ako Homer ja pisuval Iljada vo 1015 god ke im veruvam 100%na albancite deka vodat poteklo od kralot Ilja ili Ilirij kako sto tie go vidoizmenile naseto sveto biblisko ime Ilja ili Ilija.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 02:44
stoe ova mitologoija ili istorija?
Italija pa dagestan , pa k*rdistan?
da ne imas slucajno temperatura

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 02:47
Originally posted by vesnap vesnap напиша:

Koj e gospodine izmisleniot Ilja koj albancite si go prisvojuvaat so ime kako nim im odgovara a vo slucajov toa e Ilirij.Neli ponatamu tie bile iliri,ve molam se raboti za kral na Balkanot,se raboti za iljadite kniga najpocituvana na Aleksandar Makedonski,istite iljadi podocna koj ja formiraat Troja.

Albancite nemaa ni kapka krv od ilirite kako sto ti e velat ili kako sto nie gi znaime iljadite,ako te interesira koi se iljadite imas vo Iljada i Odiseja tekstovi kolku sakas za sinovite na Ilja,se razbira od Homer,mozes i kaj Herodot da gi pronajdes pokolenieto za Ilja,kaj Geremi Elis,Justin,Kvint k*rtij Ruf,Plutarh......sekade gospodine pisuva za pokolenie na Iljadite,dodeka nikade ne sme sretnale na Balkanot da postoel nekoj si kral Alban ili vo vojskata na Aleksandar da ucestvuvale albanite,tacno albanite postoele togas no vo denesen Dagestan i Kazakstan i sluzele vo vojskata na Darija treti znaci se borele proitiv makedonskata falanga.


a zosto moralo da ima kral alban?
Imalo kral Agron, kralica Teuta
eve ti link
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/9838/Agron - King Agron
i sto ime e Agron?
Ili Kralica Teuta?
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/589184/Teuta - Queen Teuta

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 02:47
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Ako ti si otkrila nesto - bujrum ima istoriski kongresi pa odi tamu da te napravat na parce


BACHIOS, едно прашање. На една тема кажа дека во времето на Александар Македонски немало нации. Дали Илирите според тебе биле нација, исто како што е денес албанската нација, или само тврдиш дека имаат Албанците потекло од Илирите, но не се Илири, затоа што сепак Албанците се нација, а според тебе во тоа време немало нации?


-------------


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 02:51
Ilirite nikako ne bile nacija, tuku slicni pleminja, no denesnata albanska nacija poteknuva od tie pleminja. Imaat slicni iminja, slicen jazik idr.? drugo prasanje

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 03:06
eve link
http://en.wikipedia.org/wiki/Daesitiates#cite_note-Wilkes_4-55 - iliri

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 03:38
i da
vesnap- koga ke kazes nesto davaj linkovi i fakti, a ne ilijada i odiseja- se gleda deka si gi citala, no tie se poemi i sodrzat zeus,hera, athena i slicni sra**a-za koj somnevam deka postoele- a ti ako veruvas deka postoele odi vo bajki i pisuvaj tamu kolku sakas.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 03:41
Originally posted by пивце пивце напиша:

За почеток, Албанците не можеме да ги земеме како еден народ во целина. Денешниот албански народ е составен од два поголеми етникума, сосема различни меѓу себе. Значи, барем половината од нив не се со Илирско потекло од старт.


ajde i ti sega - i kazi kolku se razlicni?

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 03:43
Originally posted by vesnap vesnap напиша:

Koj e gospodine izmisleniot Ilja koj albancite si go prisvojuvaat so ime kako nim im odgovara a vo slucajov toa e Ilirij.Neli ponatamu tie bile iliri,ve molam se raboti za kral na Balkanot,se raboti za iljadite kniga najpocituvana na Aleksandar Makedonski,istite iljadi podocna koj ja formiraat Troja.

Albancite nemaa ni kapka krv od ilirite kako sto ti e velat ili kako sto nie gi znaime iljadite,ako te interesira koi se iljadite imas vo Iljada i Odiseja tekstovi kolku sakas za sinovite na Ilja,se razbira od Homer,mozes i kaj Herodot da gi pronajdes pokolenieto za Ilja,kaj Geremi Elis,Justin,Kvint k*rtij Ruf,Plutarh......sekade gospodine pisuva za pokolenie na Iljadite,dodeka nikade ne sme sretnale na Balkanot da postoel nekoj si kral Alban ili vo vojskata na Aleksandar da ucestvuvale albanite,tacno albanite postoele togas no vo denesen Dagestan i Kazakstan i sluzele vo vojskata na Darija treti znaci se borele proitiv makedonskata falanga.


kral Alban ne postoel no postelo pleme Albanois? neli ili ne pisvua vo ilijada

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 04:05
eve uste eden
http://en.wikipedia.org/wiki/Bardylis - King Bardulis
Ako znes malku albanski ke odgatnes sto znaci imeto?
a za imeto Bardhyl eve link
http://en.wikipedia.org/wiki/Bardylis - bardhyl

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 04:15
Taka sto gospogjo vesnap koga ke napises nesto daj linkovi- fala bogu ima internet sega pa da vidime fakti, kolku se tie fakti referentni , te. koj gi napisal, kakvo e svetksoto mislenje za niv, a ne tvoi licni stavovi bazirani vrz poemi i prikazni, toponimi islicno- primer imas mesto St.Alban i vo Amerika- da ne se od amerika slucajno dojdeni.


Mnogu romanticarski raboti pisuvas



-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: пивце
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 13:55
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by пивце пивце напиша:

За почеток, Албанците не можеме да ги земеме како еден народ во целина. Денешниот албански народ е составен од два поголеми етникума, сосема различни меѓу себе. Значи, барем половината од нив не се со Илирско потекло од старт.


ajde i ti sega - i kazi kolku se razlicni?


Па прилично многу. Едните се веројатно староседелцо на Балканов, другите се скоро сигурно многу подоцна дојдени.

-------------
Навигатор Цветко


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:25
pa ajde naredi gi razlikite


-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:26
fakti please, ako gi imas voopsto


-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: пивце
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:45
Како прво, факт е дека постојат два етникума.
како второ, до скоро немале никаква албанска национална свест
Како трето, цело време, до скоро, функционирале сосема одделно, без скоро никаков контакт. И во Македонија постојат племиња, но тие не гледале на другите како туѓинци.
како четврто, според содржината и составот на јазикот, очигледно е дека и самото население кое се нарекова албанско или шиптарско нема некој поединечен корен, односно дека е еден голем микс од се живо.
и така натаму

-------------
Навигатор Цветко


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:49
Fakti skopsko, ne gi gledam, daj barem eden ?
Ili gi nemas?

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:52
Pa eve vaka kolku se razlikuvat tie dva etnikuma megju sebe? stioe tolku razlcno
ili toa go kaza taka na j..i vetar- megju drugoto i poveketo postovi vi se takvi

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: пивце
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:56
Па факти. Не ме интересирале Албванците толку, или барем сум немал време за нив.
Но, неоспорни работи се овие што ги наведив погоре.
Реков дека до скоро немало албанска национална свест. Тоа е факт.
Реков дека немале некои контакти до скоро. Едните имаат една култура, а другите сосема друга. И тоа е факт
Тоа со јазикот е најтврдо. Албанците не ни можеме да ги поврземе со еден народ од порано. Каква паралела со минатото и да правиме, мора да спомнеме барем 3-4 народи.

-------------
Навигатор Цветко


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:58
....Реков дека до скоро немало албанска национална свест. Тоа е факт.
Реков дека немале некои контакти до скоро. Едните имаат една култура, а другите сосема друга. И тоа е факт
Тоа со јазикот е најтврдо. Албанците не ни можеме да ги поврземе со еден народ од порано...

pa eve vikas nekolku fakti -dokazi sega so linkovi od eminntni instituti? ili si udril edno skopsko pa u glava ti svirat tamburasi

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: пивце
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 16:23
Добро, еве едно прашање:
Како би го дефинирале албанскиот јазик?
Како латински? Можеби,има и латинско во него, но премалку
Како словенски? Воопшто не, затоа што има и словенски, но тоа е уште помалку од латинското
Како турски? Премалку е турски, но постои
Како грчки? Премалку е, но постои
Како илирски? Можеби, но, ако има нешто илирско внатре, и тоа е премалку.

-------------
Навигатор Цветко


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 16:35
Originally posted by пивце пивце напиша:

Добро, еве едно прашање:
Како би го дефинирале албанскиот јазик?
Како латински? Можеби,има и латинско во него, но премалку
Како словенски? Воопшто не, затоа што има и словенски, но тоа е уште помалку од латинското
Како турски? Премалку е турски, но постои
Како грчки? Премалку е, но постои
Како илирски? Можеби, но, ако има нешто илирско внатре, и тоа е премалку.


pa eve samiot kaza mnogu slicen so latinskiot!
happy

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: пивце
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 16:39
Во секој случај, сличен е, има голем фонд на латински зборови, но тоа не го прави илирски. Не го прави ни латински, од причина што и тој латински фонд е премал за да може јазикот да се дефинира само преку латинскиот дел.

-------------
Навигатор Цветко


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 22:51
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Ilirite nikako ne bile nacija, tuku slicni pleminja, no denesnata albanska nacija poteknuva od tie pleminja. Imaat slicni iminja, slicen jazik idr.? drugo prasanje


malku potesko,albancite ni ,,i,,ne se od ilirite


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 23:16
BACHIOS dokazi so koj go pronaogame korenot na albanskiot narod.pozdrav

Енеј Силвие (бискуп во Трст, од 1458год.папа-Пие втори) го имал истото мислење.
Што се однесува до нас, веруваме дека јазикот треба да послужи да се запознае потеклото на еден народ. Само, ја- зикот преставува трошка на латинскиот, меѓутоа не можеме да кажеме од кој латински корен произлегол, ниту дека се Французи, како што некои велат.
Албанците си се нарекуваат Шипетари.
Образуваат четири големи фамилии: Геги и Мирдити, Токизи, Јапизи и Хумизи, и се делат преку јазиците. Вака пишува Димитрие Болинтинеану (1819 год - 1872 год.) патописец и виден романски поет, публицист, општествен и државен деец.

Ана Комнен се искажува вака:
,,Преку еден скит, брз како Мерк*р, Алексис го извести царот за дебаркацијата на Боемонд во Италија. Скитите, командувани од Кантакузин, залогорени на рекета Харзан (Апус), нападнаа на Французите.......,,Magil Patavini ги нарекува азијати и синови на Кавказ.

Птолемеј ги споменува Албанците на северниот дел на реката Скомби (Толи - древен назив за реката Шкумба во Албанија; се викала и Толи ) во Албанополис-Елбасон. Скертоните (Шипесарите - древни имиња на Албанците со кои ги споменуваат Тукидит и Птолемеј) ги поместува на границата меѓу Македонија и езерата Лабеатис (Скадарско Езеро, околу него живеело тракоилирско племе Лабеати). Плиние, кој ги дели на дванаесет родови, ги нарекува ,,Скиртари,,; меѓу овие родови ги набројува Колентините, Чепарите, Епетините и Грабите.

Sinovite na Ilirij se vikale -

Автариј, Јасон(Јасион) Дардан, Таулат, Перхеб, Дарт, Парт, Енхелај и Дисар. Единствената ќерка ја нарекле Хармонија.  

Nitu eden od sinovite ne e povrzan so albancite.

Имињата на синовите на Илириј не се наведени по редослед на раѓањето. Кралот Илириј постапил како и неговите пре- тходници, така што на своите потомци им доделил дел од своето кралство така што стасувале со годините, и се стекнувале со способност да владеат. По смрта на кралот                                                    Илириј своите територии над кои имале воспоставено влад- ение ги нарекле по своето име, но и народот бил наречен соодветно, пр:Дарданија-Дардани, Автариј-Автаријати,и.т.н                                                    
Ако почнеме да госледиме историјатот на илирската држава, за која многу историчари тврдат дека по Хаосот е првата конституирана држава, Балканот и пошироко, е токму таа со нејзиниот прв поглавар Илириј, син на Полифем, брат на Галат и Келт.
Родословната компонента е пат што навистина дава солидни можности за утврдување на генезата на народите и нивните територии од самиот почеток.
Ќе се обидеме да го следиме тој пат. Веројатно кралот Илириј не го поделил кралството Илирија на своите синови одеднаш, туку кој како стасувал и созревал во личност што може да управува и раководи со делот од кралството што ќе му биде доделено, но тешко да се најде пишан матерјал за тој процес во постоечката литература. Во главно од постоечките пишани матерјали може да се види дека кралските наследници во своето владение ги добиле овие територии:                                   
Зетот Кадмо, кој за жена ја зел Хармонија ќерка на кралот Илириј, ја добил територијата околу денешна Будва во Црна Гора, каде гради еден град,кој го нарекува раководејќи се од своето име Кадмеја. Жителите на таа територија стану- ваат Кадмејци, кралството Кадмеја.
Автарие во владение ги добива териториите што денес ги имаат во владение Србите, дел од Р.Бугарија по венецот на планината Родопи и реката Места се до Егејско море.
Парт добива територија околу реката Дрина и тоа по југ од нејзиното течение. По таа територија и народите се наре- куваат Партинија и Партини.                           
Северно од Партинија териториите околу Сава ги добива Дарт, јужно од Дарданија кон Јадранско море се териториите на Дисар.                                                      
Таул добива територија јужно од Кадмо, покрај Скадарското езеро, во дел од денешна северна Албанија, јужно од него се териториите што се под влијание на Анхелеј, што значи поголемата територија на денешна Албанија.
Северниот дел од Епир и дел од денешна Македонија, нејзиниот југозападен дел го добива на владение Перхеб, јужно од него тогаш населениот дел од денешна Грција го добива Јасон, кој народ што живеел на тие териттории го нарекува Јаси или Јасонци.
Дардан добил дел од кралството Илирија меѓу териториите на Автариј, источно од Таул, Перхеб и Јасон, односно дел од северна Македонија, Косово и дел од јужна Србија. Исто и тој го нарекол делот што го добил Дарданија, а народот Дарданци.
Така било запишано во некои писанија од кои историчарите се труделе да извлечат несоборливи вистини врз основа на постоечките докази и ни го презентираат нашето минато исполнето со што поприсатната објективност.
Мораме притоа да признаеме дека постоеле, постојат и ќе постојат потешкотии за потврдување на вистината со обзир на се низ што минала оваа цивилизација.                                                                            
Како што ни сите прсти на рацете не се исти, така и сите чеда на кралот Илириј и Електра не биле обдарени со еднакви способности да владеат и да го сочуваат своето кралство. Во случајов Илирија.                                                               

kade se albancite vo pokolenieto na Ilirij ako znaeme deka drevnoto ime im e Шипесарите,no ne najdovme nikakov dokaz za povrzanosta so ilirite na zalost ista taktika kako grcite sto napravija so makedonizamot go priemenija vo helenizam i celata makedonska iostorija si ja prisvoija dodeka albancite celata istorija na korenot pred da se formira Makedonija ili site onie pleminja so koi podocna e formirana Makedonija se albanski plemionja a zamislete togas grcite i albancite treba da bidat eden isti narod po nivnata preplatnicka istorija na prisvojuvaNJE.bRAVO ZA NIV MORAM DA PRIZNAAM DEKA SE MUDRI STOM TOLKU DOLGO NO I SE USTE TRAI FALSIFIKATOT.NO IZGLEDA NBIE MAKEDONCITE SME OVCI STO SEUSTE3 NASITE INSTITUCII MOLCAT VO DOKAZUVANJETO ZA ILIRITE I MAKEDONCITE DEKA se eden ist narod.

"Веснап", те замолив да не спамираш со десетици твои пораки една по друга. Така испага дека цела страна е само со твои пораки кои ги испракјаш на секои 2-3 минути. Доколку сакаш да додадеш некоја дополнителна информација или да направиш измена во твојот пост, употребувај "edit"!



-------------


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 22:10
Originally posted by vesnap vesnap напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:


i da
vesnap- koga ke kazes nesto davaj linkovi i fakti, a ne ilijada i odiseja- se gleda deka si gi citala, no tie se poemi i sodrzat zeus,hera, athena i slicni sra**a-za koj somnevam deka postoele- a ti ako veruvas deka postoele odi vo bajki i pisuvaj tamu kolku sakas.


ajde so fakti -


од Балканскиот Полуостров во вториот милениум по н.е. влегуваат со уште еден член, уште еден народ по име Абанци.                                                                             
Цитираме:                                                                                                                                                          
,,Како што е веќе истакнато, Албанците потекнуваат од војничкиот состав на византиските сили-единици кои се поразени кај термополите на Солун, а на кои прибежиште им дал српскиот крал Владислав во 1034 год. Пополнувањето на византиските единици е вршено од тогашната држава Албанија-Албаона, која се лоцира меѓу Каспиското и Црното Море, во денешните Дагестан и Казахстан,,.
така пишува авторот Љубомир Домазетовиќ во своето дело
,,Античка Македонија,,
Еве што пишува Јустин во своето дело ,,Филипова Историја,,                                                     
Кога заминал Јасон (еден од водачите на Аргонаутите) со огромно множество луѓе од Тесалија во Колхида, (област јужно од Кавказ каде што Аргонаутите отишле да го бараат овновото руно) водел големи војни со соседите и освоените територии му ги давал на тестот за да ја излади неправдата од претходната војна.
Се зборува дека Јасон бил прв од смртниците по Херкула и Либера, за кои се вели дека биле кралеви на Исок, што ја освоил оваа страна на светот. Склопил сојуз со Албаните зашто се кажувало дека тие го следеле Херкула кога овој, откако го погубил Гериона од Италија, од албанскита планина го водел добитокот низ Италија. Бидејќи си споменувале за своето италско потекло тие за време на војната со Митридат ја поздравиле војската на Гај Ливиј Помпеј како братска,,.                                                                                 
Во фуснотата бр.73 според Плутарх се вели:
,,Албаните првин му допуштиле на Помпеј да помине низ нивните предели, но потоа на два пати му се протиставиле,,                                                                                          
Да спомениме дека Митридат бил крал на Партите, а Гај Ливиј Помпеј римски војсководител.
Истиот автор наведува дека Амазонките биле соседи на Албаните.                                        


aha....
domazetovik i sve je jasno!!!

i uste nesto ako imas FAKTI- DAJ LINKOVI, I DOSTA SO JASON I DRUYGI IMAGINARNI LIKOVI. I DA ALBANCITE SEBE SI NE SE NAREKUVAAT ALBANCI TUKU SKIPETARI KAKO STO KAZA I TI.
A OVA NA KRAJOT DEKA ,,AMAZONKITE,, BILE SOSEDI NA ALBANITE- PROSTO E BISER !!! NEMA STO DRUGO DA TI KOMENTIRAM- FAKTITE TI SE OD DOMAZETVOIK -ONLY, I OD ILIJADA- NEMA STO JAKI DOKAZI OD EMINETNTI NAUCNICI - PAGJAM NA KOLENA ME UBEDI ( BIDEJKI JAS IMAM TEMPERATURA )
POZDRAV I ZIVEJ SI GO ZIVOTOT

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 17:49
BACHIOS dali znaes kade ziveele amozonkite kako najprvo vo toj vremenski period,na Domazetovic na veruvas tvoj problem,na Herodot i Homer prikazki isto ne veruvas,na Pluterh,pak isto,na Justin pak isto na Kvit k*rtij Ruf isto taka ne veruvate,na Ptolemej isto taka,na Ana Komnen isto taka,na Енеј Силвие,pak ne veruvate togas na kogo veruvate deeka albancite se iliri,sto jas voopsto ne se soglasuvame a ke se obidam da pronajdam i kako sluzele albncite vo vojskata na Darij treti a vie i ponatamu ne veruvajte,jas nemam potreba da se zanimavam so vasite postovi na carsiski muabet ne potkrepen so dokazi.pozdrav


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 19:25
Originally posted by vesnap vesnap напиша:

BACHIOS dali znaes kade ziveele amozonkite kako najprvo vo toj vremenski period,na Domazetovic na veruvas tvoj problem,na Herodot i Homer prikazki isto ne veruvas,na Pluterh,pak isto,na Justin pak isto na Kvit k*rtij Ruf isto taka ne veruvate,na Ptolemej isto taka,na Ana Komnen isto taka,na Енеј Силвие,pak ne veruvate togas na kogo veruvate deeka albancite se iliri,sto jas voopsto ne se soglasuvame a ke se obidam da pronajdam i kako sluzele albncite vo vojskata na Darij treti a vie i ponatamu ne veruvajte,jas nemam potreba da se zanimavam so vasite postovi na carsiski muabet ne potkrepen so dokazi.pozdrav

ako se vratis malce ponazad ke vidis postovi so linkovi od megjunarodni institucii i nuacnici-ZNACI LINKOVI, OBRATNO NA TOA TI SAMO ZBORUVAS NESTO A NEMAS DOKAZI (USTE EDNAS)


a ZA AMAZONKITE- PRETPOSTAVUVAM ZIVEELE NEKADE VO AMAZONIJA PS PO TVOJOT TERK ILIRIJ- ILJA -ILIJA
OVA E MOJATA POSLEDNA REPLIKA KON TEBE

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 21:27
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by vesnap vesnap напиша:

BACHIOS dali znaes kade ziveele amozonkite kako najprvo vo toj vremenski period,na Domazetovic na veruvas tvoj problem,na Herodot i Homer prikazki isto ne veruvas,na Pluterh,pak isto,na Justin pak isto na Kvit k*rtij Ruf isto taka ne veruvate,na Ptolemej isto taka,na Ana Komnen isto taka,na Енеј Силвие,pak ne veruvate togas na kogo veruvate deeka albancite se iliri,sto jas voopsto ne se soglasuvame a ke se obidam da pronajdam i kako sluzele albncite vo vojskata na Darij treti a vie i ponatamu ne veruvajte,jas nemam potreba da se zanimavam so vasite postovi na carsiski muabet ne potkrepen so dokazi.pozdrav

ako se vratis malce ponazad ke vidis postovi so linkovi od megjunarodni institucii i nuacnici-ZNACI LINKOVI, OBRATNO NA TOA TI SAMO ZBORUVAS NESTO A NEMAS DOKAZI (USTE EDNAS)


a ZA AMAZONKITE- PRETPOSTAVUVAM ZIVEELE NEKADE VO AMAZONIJA PS PO TVOJOT TERK ILIRIJ- ILJA -ILIJA
OVA E MOJATA POSLEDNA REPLIKA KON TEBE



voopsto ne se soglasuvam so vas i izvinete me no ne mozete da ne ubedite,okolu amozonkite albancite gi vregate kako amazonci neli dokolku ziveele vo amozonija,tie ziveele vo denesna sicilija Italija gospodine.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 24.Јуни.2009 во 00:33
a kade ziveele albancite? ako bile komsii na amazonkite.nesto si mi nejasna
ptvo vikas deka se odnekade vo dagestan pa sega bile vo italija- daj kazi od kade se dojdeni
Ako tvoite amazonki ziveele vo sicilija albancite ziveele... vo denesna albanija togas, neli bile sosedi- iako ne veruvam deka postoele nekgas amazonki- prosto detska prikazna.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 13:37
Испотропани се 500 глупости(квантитативно, значи во број на слогови, реченици, празни места), користејќи литература од типот Ден Браун и светските заговори, некој ќе проба да пронајде нечие потекло.

На крај ќе излезе овој од овде е дојден, а оној од онде.

Најсмешни ми се фразите кои ги имплицираат во темава, како "албанците не поседуваат ни една капка крв од старите народи..." итн...

Како прво името на албанците не е Албанци или Албанец, туку Арбан, и во време на Римска империја, сите оние кои живееле во планини се нарекувале Албани, особено оние кои живееле во високите планини, каде што била распостелена римската империја. Највисоки и најголеми планински предели биле Кафказот и Алпите.

V13 хаплогрупа, маркер, кој ги означува доселениците на балканскиот полуостров од северна африка, во време на НЕОЛИТ, кај албанците партиципира над 45%(Највисоко), кај Грците благодарејќи на Албанците(Арванитите) исто така високо, во Црна Гора исто така ради албанците, во Србија исто така ради албанците но и Србите исто така носат стар ген, во Хрватска и Босна и Херцеговина. Научниците сметаат дека тој е генот на пелазгите и Илирите и Траките.

Ѓорѓија Пулевски напоменува дека императорот Трајан ги преселува Траките од Тракија во денешно Косово, или Дарданија или Дако-Мизија. Само името на едно од племињата на Траките доволно е да се спомене БЕСА или БЕСИ.

Илирите биле хетероген народ, разновиден и зборувале не ист јазик. Традициите, културата, градежништвото, артефактите, јазикот(до некаде), носиите, ората, музиката, инструментите на денешните албанци се потомци на автохтоните народи на овие простори.

А сега кој сфати сфати, кој не, на поправен испит.


Постирано од: Владо
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 13:48
Не би ме зачудило ни доколку почнете да тврдите дека и Етрурците биле Албанци. Како и да е...Дали може некој од Албанците на форумов да ми ја објасни етимологијата на зборот „Шиптар“? Дали постојат и други зборови со тој корен?


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 14:09
Да и Етруски биле Албанци, односно дел од денешната албанска нација.

Етруски, кој го изградиле градот Тоскана, од каде мало племе наречено ТОСКИ, во 2 п.н.е., мигрира за јужна албанија, за подоцна да стане синоним за дијалектот на јужњаците, и сите јужни народи.

Период на романтизам, тоа што Македонците не ги дофати, а сите останати балкански народи, ослободување од прангите на сите декадентни сили во тоа време, се формираат нации, така се формира и албанската нација, која нема врска со АЛБАНСКА туку со АРБАНСКА и ШЌИПТАРСКА, Шќипоњ значи орел, на стариот хеленски јазик ИПЈА или ИПЕ значело ОРЕЛ, на тоа ИПЕ или ИПЈА стави му префикс ШЌ-ИПЕ или ШЌ-ИПЈА.

Има и други теории, но оваа е најавтентична и најоригинална.

Истото е и со името Македон, Србин, Бугар итн...


Постирано од: Владо
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 14:18
Аха, сакаш да кажеш дека ние преку Тројанцие излегуваме роднини со Албанците? А кога сте почнале да го употребувате етнонимот „Шќиптар“?


Постирано од: Владо
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 14:21
Не е точно дека ИПЕ на старогрчки е орел! αετός (аетос) е хеленската форма за орел.


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 14:32
Пардон, кај ТЕСПРОТИТЕ, не кај Хелените.

Етруск, потекнува од Троја, Етроск, Етрол итн...
Трол на албански значи земја, додека ТРОЈЕТ исто така значи земја и се користи во контекст кога треба да се каже нечие МЕСТО, ТЕРИТОРИЈА итн... пример, Keto jane trojet e jona(tona), преведно ќе изгледа вака, ОВИЕ СЕ НАШИТЕ МЕСТА.

Шќиптат прв пат се користи како идентитет после смртта на Скендербеј, претходно поединци и помали племиња го атрибуирале на нивното име или презиме и се одликувале како ОРЛИ.
Знаеме дека Пиро се нарекувал син на ОРЕЛОТ, а подоцна и ОРЕЛ, а неговите војници се нарекувале војници на орелот.

Од тука, Скендербеј се сметал како потомок на Пир и Александар Велики, затоа е крал на Епир и принц на Ематија(меѓудругото).

Како национална свест веќе 18 век, ера на романтизам, период на креирање на народи и нации, шќиптарите си имаа своја национална свест.


Постирано од: Владо
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 14:48
Ех сега, дај извори дека зборот Троја и кај Тројанците означувало земја. Еден ист збор на друг јазик би можел да има сосема друго значење. Што се однесува до орелот, и тоа двоглавиот, баш денес гледав документарна емисија на телевизија за тоа како и кај Русите националниот симбол е двоглавиот ореел, кај Црногорците исто така, кај Србите пак истиот симбол..


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 14:53
Јас ти кажав како во албанскиот јазик, зборот ТРОЈЕ или ТРОЈ држи место.

А знаеме и сите дека Тројанците потеклото го наоѓаат кај Дарданците, а Дарданус е син на Зевс, а не син на Илириј, кој е син на Кадмус и Хармонија, Кадмус е Финикијец додека Хармонија е ќерка на Зевс, и така Хармонија и Дарданус се брат и сестра а не ИЛИРИЈ да е татко на Дарданус. Грешка на историчарите и Археолозите.
Но исто така има и луѓе кои ја поправиле грешката, и Даданите ги сметаат како посебно племе слично на илирското, а не директно илирско.
Владимир Георгиев ги смета за Дако-Мизи самите дарданци и Албанците.

Додека Орелот примордијално е симбол на Хитите, тек потоа на другите.


Постирано од: Владо
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 15:09
Според Илијадата, на Троја напомош и доаѓаат Пајонците, како и Фригијците, што значи дека има веројатност Тракијците, Пајонците, Илирите, Фригијците (кои кога живееле на Балканот се нарекувале Бриги)да се сродни народи. Нели Парис носел фригиска капа, ако не се лажам. Но како и да е, некој балкански народ од денешно време да тврди дека е директен потомок на некој од овие народи е малку преамбициозно, имајќи в предвид се што се случувало на овие простори. И малку е претерано да се тврди тоа врз основа на сличностите на овој или оној збор, бидејќи сите сме индоевропјани. А и немој само да ми кажеш дека денешните Албанци се исти со оние, како на пример пред 500 години?!


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 15:18
Ќе ти кажам дека се истите како и оние пред 1000 години, со мали разлики и примеси во етнографската целина.

Ако баба лаже трап не лаже, имаме генетика, генетиката вика дека над 70% од гените се досенелици на неолит, односно ново камено време.
20% се мезеолит, или старо камено време, тоа е хаплогрупа I, која иако е постара од V13 не е подолго на овие простори од неа.

Мешања имало и ќе има, но духовните начела на еден народ потешко се менуваат.

Александар Стипчевич, археолог илиролог, иако голем Гркофил, пронашол силен континуитет од антика па се до 18 век во Албанија, артефакти, градби, дебелина на ѕидови, носии, инструменти, обичаи и традиции при венчавки свадби, ора итн...

мал пример, извадоци од научни студии и преточени во клип на јутуб

http://www.youtube.com/watch?v=pgKaTO63JW8

http://www.youtube.com/watch?v=CXEpUCx_V3w&feature=related

слободно прегледај ги, и ќе ти стане јасно за што зборувам


Постирано од: Владо
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 15:45
Ха, абе гледај сега, за кечето првин расчистете си например со Евреите, додека за фустанелата....Што да ти кажам? Па неа ја има и кај Грците, кај Романците, Турците, Власите, па и кај нас, иако не толку долга, де!
Што се однесува до генетиката, гледам сите постојано брборат хапло ова хапло она...Абе знаеш што, имаше една песна, палеоманија, си ја чул?


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 16:23
Pileus (hat)


The pileus (plural, pilei), also pilleus or pilleum, was, in Ancient Greece, where it was the pilidion, and in Rome, a brimless, felt cap, somewhat similar to a fez. The pilleolus was a smaller cap, similar to a skullcap. It was especially associated with the manumission of slaves who wore it upon their liberation.

History

In Ancient Rome, a slave was freed by a master in a ceremony that included placing the pileus on the former slave’s shaved head. This was a form of extra-legal manumission (the manumissio minus justa) considered less legally sound than manumission in a court of law.
One 19th century dictionary of classical antiquity states:
Among the Romans the cap of felt was the emblem of liberty. When a slave obtained his freedom he had his head shaved, and wore instead of his hair an undyed pileus (πίλεον λευκόν, Diodorus Siculus Exc. Leg. 22 p. 625, ed. Wess.; Plaut. Amphit. I.1.306; Persius, V.82). Hence the phrase servos ad pileum vocare is a summons to liberty, by which slaves were frequently called upon to take up arms with a promise of liberty (Liv. XXIV.32). The figure of Liberty on some of the coins of Antoninus Pius, struck A.D. 145, holds this cap in the right hand.
Albanian plis


The traditional white felt conical brimless cap worn by Albanian men and called the plis in the Gheg north derives etymologically from the pileus and perhaps there is a historical cultural connection. The same cap in the Tosk Albanian south is called qeleshe, as it is felted of lesh, "wool".


Пелазгите владееле со Блискиот исток, со северна африка, знаеме за Мојсеј и Рамзес, знаеме дека пелазгите им импонирале култура на семитите и семитите како нивни робови земале од пелазгите.

Инаку не е само кечето капа што ја носат Албанците, носат исто така бела капа налик на мијачката, носат и црвена со опафче, исто таква и мијаците носат а и грците итн.

Александар Стипчевич, албанската капа ја категоризира како една од капите кои ги носеле илирите.

Додека за Фустанелата, како што кажа ја носат и Романците, турците не ја носат, и власите ја носат, оние кои живееле во Албанија, Македонците мијаците, кои се граничеле со албанија, и сите останати фустанели, односно на Македонците и Грците е над колена, додека албанската е до колена и под колена.

А за генетиката, не можам да те натерам да веруваш, твое право.


Постирано од: Владо
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 16:30
А како се нарекува фустанелата на албански?


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 21:25
Фустанела!


Постирано од: Владо
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 22:17
The word derives from Italian fustagno 'fustian' + -ella (diminutive), the fabric from which the earliest kilts were made. This in turn derives from Medieval Latin fūstāneum, perhaps a diminutive form of fustis, "wooden baton". Other authors consider this a calque of Greek xylino lit. 'wooden' i.e. 'cotton'[12]; others speculate that it is derived from Fostat, a suburb of Cairo where cloth was manufactured.[

„Wooden baton“?! Малку нелогична етимолошка линија за парче облека! Ме интересира, кои се албанските зборови за „кајче, чамец, брод“ и „море“? Исто така, прочитав на едно место дека се изедначува грчкиот збор Zeus ( се чита Ѕеус или Ѕевс) со албанското Zot. Меѓутоа мене ова не ми е логично, знаејќи дека Zeus доаѓа или од Dewos, или од Dyeus, Dyaus, сето тоа со значење на небо, дневно небо, небесен бог итн. Спореди на пример dies во латинскиот јазик. Самиот римски еквивалент на Zeus-Iupiter, ја влече својата етимологија од dyeu- p'ther, т.е. небесен татко. Како и да е, можеби и грешам, бидејќи мене не ми е познат албанскиот јазик. Исто така, бидејќи ги спомна Пелазгите, би ме интересирало дали би можел да направиш некаква зборовна споредба на „пелазги“ или сл. со зборови од албанскиот јазик.


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 22:21
Као прво еве превземен пост од друго место со кое се сложувам мање више.

Ајде малку повторување на текстот на англиски и на српско/хрватски (тезите во текстот се општо прифатени тези за илирите од светски експерти) ... значи илирите се несловенскиот народ во денешните Хрватска,Босна,Црна Гора,Косово,Албанија и имале исто потекло со Дорианите,јужна Албанија и северна Грција. Прв владетел на дорианите(јужните илири) се спомнува HYLUS. / Il,Illy,Ylli / значи ѕвезда на албански јазик и ова е една од хипотезите како илирите го добиле нивното име...Од некои антички извори дознаваме дека древните македонци ги сметале илирите и траките за свои сродни народи значи од исто потекло па можеме да претпоставиме дека сонцето на Филип II е симбол на неговoto потекло (ѕвездата/сонцето - HYLYS), освен тоа се спомнуваат македонските градови /AJKA/ и /VERGINA /... /AJKA/ се употребува на денешен албански јазик и значи /кајмак/ , исто така се употребува и зборот /VIRGJER,VIRGJINE/, dali toa znaci deka gradot VERGINA bil "недопирлив" ? ... Pyrrhus of Epirus бил крал на родот Molossi , родот Epirus и родот Macedon и бил втор братучед на Акександар Велики... IPE,IPJA,IPER значи орел... на албански јазик сега се користи /SHQ-IPE, SHQ-IPJA / и /SKIFTER/ за јастреб а "BIR, BIRI" на албански значи /син, син на/ па ни излегува дека ПИРРО бил / bir i shqipes - син на орелот / ... Ова го изјавувал и Скендербег , дека е /bir i shqipes, shqiptar, shqiperia/ и дека тој и неговиот народ се потомци на Пирро и Александар Велики и го употребувал двоглавиот орел како симбол на неговато кралство... Античките Македонци кога се спомнуваат од странски експерти се опишуваат како планински луѓе,храбри воини... За планина и планински човек на албански јазик се користи зборот /MAL,MOL,MALI,MALET,MALETË,MALTË ; MALSOR-I,MALËSOR-I,MOLËSOR-I/ ... Древните народи на балканот верувале во богови ZEVS - ZA,ZË,ZOT,(alb), HERA - ERA(alb) ... во албанската митологија се спомнуваат / ZAN-A / божиците кои пееле во планините... Денес во албанскиот јазик /ZA/ значи глас а /ZOT/ значи господ,бог,владетел; ќе прашате што има заедничко помеѓу глас и бог,владетел ?... Многу јасна е поврзаноста ... Античките народи не ги гледале боговите туку ги слушале, освен тоа имале интересен начин на гласање за применување на демократско владеење, за да се подржи некој предлог се применувало гласање со правење врева за предлогот или против предлогот па се прифаќал предлогот подржан од поголемата врева,владеел гласот /ZA/ (словените го присвоиле /за,да/ како позитивна декларација на волјата)... Според ова можеме да го анализираме името на Црна Гора/Montenegro/Mali i Zi/. Ако Црна Гора е најчистата илирска зона (MALESIA E MADHE) тогаш и името /MAL-SOR,MAL-SI,MAL-I-ZI/ би требало да има значење Господари на планините и мислам дека под влијание на словените преминало на /ЦРНА ГОРА/ затоа што во албанскиот јазик /I ZI,E ZEZE/ znaci /CRN,CRNA/ боја па словените го преведуваат, па и меѓународно се преведува како /MONTENEGRO/ па и на албански /МАLI I ZI/ ...
Мислам дека и значењето на името /MAKEDON,MACEDON/ треба да се анализира според името /MAL/... ако македонците се планински луѓe се поставува прашањето што значи /DON/ ?... Единствено што помислувам е дека можеби под влијание на латинската култура затоа што зборот /DON/ има значење /господар/ па од /MALE-DON/ произлегува /MAKEDON/ значи /ZOT I MALEVE/ ; /ГОСПОДАРИ НА ПЛАНИНИТЕ/


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 22:23

Auteur : ANGELY ROBERT D'
Livre : GRAMMAIRE ALBANAISE COMPAREE
Edit� par S. D'angely - Paru en 1998


Auteur : ANGELY ROBERT D'
Livre : DES THRACES DES ILLYRIENS A HOMERE
Edit� par Cismonte e pumonti - Paru en 1990
Auteur : ANGELY ROBERT D'
Livre : LES PELASGES
Edit� par Cismonte e pumonti - Paru en 1990



Robert d'Angely misli deka albanskiot jazik e majka na pellazgiskiot i latinskiot jazik bidejki edinstveno kaj albancite seuste se upotrebuva pellazgijskiot jazik, pak ke kazam spored negovo mislenje, a ne bi bilo loso da pokazete neslovenski zborovi koi se koristat na denesniot makedonski jazik, zatoa e temava a inaku eve dokazi na albanskiot jazik vo homerovite "iliada" i "odisea" :


albanski / homer / grcki / makedonski

1. Ai qe nem, nem (folje) / Neme-sis, neme-sao / Katara / kolne
2. Anda, enda- / Andha-no / Efkharistisi / skita
3. Are, ara / Arura / Horбfi / niva
4. Bashke ec / Vask ithi / Porevume / cekori
5. Dera / Thira / Porta / vrata
6. Deti / Theti-s / Thalasa / more
7. Dhe, dheu (toke) / Jea, dhor, dha / Ji / zemja
8. Dor-e, dor-a / Ekedeka-dor-o / Qheri / raka
9. Dru / Dris, drimos, driti / Ksilo / drvo
10. Edhe, dhe, Idhe, te / Qe / i (svrznik)
11. Elbe, elbi / Alfiton / Krithari / jacmen
12. Ene / Enimi / Ruho / sad
13. Erret, erresire / Ere-vos / Skotos / temnina
14. Ethe (kam ethe) / Ethir, ethae / Piretos / treska
15. Flas / Flio, fliarae / Milao, omilae / govoram,zboruvam
16. Fryma, frima / Frimao / Fisima / zdiv /
17. Hedh / Heo Rhino, tinazo, / sio / frla
18. Heq,hek / Elko / Travae / povlekuva,potrgnuva
19. Iki, ike/ Iko / Fevgo / begam,begas
20. Kale, kali / Kelis / tos бlogo / konj
21. Kall / Kileo / Qeo / gori
22. Korr / Kiro / Thiro / bere,beram
23. Krua, kroi / Krunos / Vrisi / potok / izvor
24. Krye, krie / Krithen / Qefali / glava
25. Lehem / Leho, lohia / Jenieme / (se) poroduvam
26. Lepur / Leporis / Lagaes / zajak
27. Lesh / Lasios / Malе / planina
28. Lig (i lig) / Lig-ios, lig-aes / Adhinatos / zllo,zllostornik
29. Loz, ljoz / Lizo / Pezo / igra,poigruva
30. Lutem / Litome / Parakalae / (se) molam
31. Marr, mar / Mar / pto Perno / zemam
32. Marre (i marre) / Margos / Trelaes / lud,naludnicav
33. Me duket / Dhokei mi / Nomizo / mi se cini
34. Mend, mendoj Mendohem / Medhome Sqeftome / nus / (se) mislam
35. Meri, meni / Minis / Thimos / omraza
36. Mi, miu Mis / Pondе / glusec
37. Mjeshter / Mistor / Tehnitis / majstor
38. Mjet / Mitos Nima / hondrae / naprava,sprava
39. Ndaj, daj / Dheo, deo / Horizon / prema toa
40. Ne (neve) / Noi / Emis / nie
41. Nisem / Nisome / Ksqinae / trgnuvam
42. Nuk / Ni uk / Dhen / ne (negacija)
43. Nuse / Nisos, nios / Nifi / nevesta
44. Para / Paros / Mbrostб / pari
45. Per ty / Par ti / Ja sena / za tebe
46. Per-hapa, per-hapsh / Apsh,aps /Piso / proshiriv
47. Pune, puna / Ponos / Dhuliб / rabota
48. Qas,qasje, kias / Qio, kio / Simono / dostapnost
49. Qen, qeni / Qion / Sqilos / kuce
50. Re, rete / Rea / Sinefo / oblaci
51. Rrah / Rahso, raso / Dherno, htipae / tepa
52. Rri / e-ri- dhome /Kathome / stojam
53. Rronje (rroj, jetoj) / Rronio, rronimi / Zo, akmazo / ziveam
54. Ruaj, rojtar / Rrio, rritor / Filбso / cuvam
55. Shkel / Skel-os / Patio, patae / gazi,gazam
56. Shkop / Skipon, skiptro / Ravdhi / stap
57. Sy / O-se / Mбti / oci
58. Tata, ati, i jati / Tata, ata, jetas / Pateras / tato
59. Ter (thaj) / Ter-so / Stegnaeno / tkaam,tkae
60. Therres, thrres, thrras / Threo, throos / Fonazo/ vikam, povikuvam
61. Torre / Tornoo / Jiro / ?
62. Udhe, udha / Udhos / Dhromos / pat
63. Vane (shkuan) / Van / Pigan/ otidoa,zaminaa
64. Vend /ved Ved-os, vedh-os Edhafos / topos / mesto
65. Vere / Vear / Kaloqeri / leto
66. Vesa / versa Versi / Dhrosos / rosa
67. Vesh / vishem Ves-this, vesnimi / Forae, forбo / oblekuvam
68. Zien / Zei / Vrazi / vari

Има мала грешка, затоа што Албанскиот не се смета за Мајка, туку за дете на јазикот на Пелазгите, за кого мнозина од лингвистите сметаат дека не е Европски јазик, а албанскиот јазик поседува исто така неевропски елементи, односно афрички елементи.


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 22:25
Исто и со ова... Пошо би сакал да заштедам време во куцање...

Za da se studira i iznajde resenie na istoriskite problemi, ne samo na albanskata nacija tuku i na celiot balkanskiot region,italija i mala azija resenieto treba da se bara kaj pelazgite. Spored legendite i tradicijata prvite luge sto ziveele vo grcija se Pellazgite , (Horodot II,57,57). Pellazgite ne samo vo klasikata tuku i vo homerovite dela socinuvaat dalecen spomen na legenda i tradicija. Vo vrska so etimologijata na potekloto na imeto Pellazg ima razlicni mislenja. Stavron go vadi imeto Pellazg od : " pelarg " / prej larg, pi larg denesen albanski sto znaci od daleku,dalecen dodeka Robert D'Angely imeto pellazg go vadi od albanskiot piell + arg / pjell + bardh / pjelle e bardhe denesen albanski sto znaci roden bell / bella raca.
Pellazgite veruvale vo prirodnite elementi koi imale vlijanie vo nivniot zivot : sonceto,zemjata,mesecinata,moreto,veterot itn. Robert d' Angely vo knigata "Enigma" (str.150) potencira : verata na pellazgite bilo naturalizmot , znaci se obozuvale prirodnite dejstvia, fizickite agensi i nadprirodnite dejstvia... Nekoi od ovie bogovi mozat da se prevedat edinstveno na denesen albanski jazik : zeus / za,ze,zot ; athina / ethena ; apollon,apullen / apudhen,hapudhen . Horodot gi stava vo istorijata pellazgite pred grckata civilizacija, krutata strana Parthenon se vika " pellazgiska gradba " . Aristidh Kola vo knigata "Gjuha e perendive/jazikot na bogovite" veli : faktot sto od evropa do indija egzistiraat zaednicki jazicni elementi se objasnuva so toa sto tie imaat zaednicka jazicna kolepka na severo-zapadniot ballkan a pellazgisko/ilirskata granka, dardanite ostavile tragi do India i Tibet. Denes mnogu istoricari ne mozat veke da ja branat indo-evropskata hipezata deka indijcite dosle na balkanot tuku se slucilo tokmu sprotivnoto, pellazgite od ballkanot se prosirile na site strani od svetot pa zatoa "starogrckiot" jazik odnosno pellazgijskiot e stolbot na indoevropejskite jazici. Kontinuitetot na Pellazgite go gledame vo Homerovite dela "iliada " i " odisea " koi dela gi prevede Pisistrat posle 5 veka i se prikazaa kako grcki. Jazicnata idioma na albancite vo planinskite predeli e idioma na jazikot na Homer, na jazikot na stariot jazik na pellazgite.
Sami Fraseri gi deli Pellazgite na cetiri granki :
1 Iliri - naseleni od granicata na Grcija do severniot del na azisko more
2 Makedonci - naseleni od shar i pind planina do egejsko more
3 Traki - naseleni vo denesna bugarija i
4 Frigasi - naseleni od anadoll do ankara ( turcija )

Naucno e potvrdeno deka ovie 4 narodi se granki na golemiot pellazgiski narod

Frigasite za lebot imale zbor : " buk" isko kako i vo denesniot albanski.
Vojskata na Aleksandar vo negoviot pohod do India bila socineta od vojnici makedonci i iliri koi ne zboruvale grcki tuku pellazgiski. Finley vo "Istorija na grckata revolucija" potencira : Aleksandar Veliki vo simpoziumite so negovite stratezi zboruval star dialekt na denesniot arvanitski (arvaniti se narekuva albanskiot narod vo grcija).
Najpoznatite Ilirski pleminja bile : dardani,ardejci,dalmati,taulanti,enkelei,kaoni,the sproti,malosi,joni. Kaj thesprotite se spomnuva deka orelot bil pocituvana ptica ; orel / ipe,ipja / shqipe,shqipja. Vo 270 p.n.e. So vmesuvanje na Olimpia,majkata na Aleksandar Veliki pleminjata kaoni,thesproti,malosi se soedinuvaat vo sojuz,kralstvo koe se narekuva Epir . Rimjanite bile dva pati porazeni vo vojnite so Epir pod vodstvo na kralot Pirro Burri. Po smrta na Pirro se pojavil nov vojskovodec,krallot Agron koj soedinil poveke ilirski pleminja, po nego vladeela negovata sopruga Teuta a po nea vladeel kralot Genti koj bil posleden ilirski krall sto vojuval so rimjanite. Pod vodstvo na Paul Emili rimjanite zavladuvaat so ilirskite zemji i po teskite borbi so epirotcite go gorat cel Epir i zele 150 000 robovi spored Robert D'Angely. Sleduvaat bezuspesni vostania na ilirite no brgu bile porazeni a podocna iliria stana rimska provincija pa so toa se objasnuva vojuvanjeto na ilirite kako platenici na rimjanite. Mnogu od ilirskite vojnici se proslavia vojuvajki za rimskata imeprija. Nekoi duri stanaa imperatori, kako Claudi,Aurelian,Dioklecian,Kostandin Veliki koj bil dardan od Naisus/Nis, Anstas I, Julan August. Na postaveoto prasanje : kako uspeal Konstantin Veliki da go preseli glavniot grad vo Kostandinopol ? Robert D'Angely ima ednostaven odgovor... " Glavniot element koj ja betonira takanarecenata razlicna populacija e denesniot albanski jazik koj jazik vo toa vreme se upotrebuval od Kavkaz i Taurus se do Herkulovite stolbovi. Albanskiot jazik e majka na starogrckiot jazik ( heleni koi se mesavina na egipkani,mesopotamijci,pellazgi) i latinicata... (str24. "Enigma " Robert D'Angely. D'Angely potencira deka ako ne bea istite bukvi neizbezno ke deklariravme deka se naogame pred dva razlicni jazika.

За Зевс и Олимп и се што носел Олимп...

На видеото што следува

http://www.youtube.com/watch?v=ioiqUWrMmkE&feature=channel_page


За за брод АНИЈЕ, за кајче КАНОТ, за чамец БАРК(lundër, varke', barkë)
За море, ДЕТ кој несомнено потекнува од Thetis-DETI

За Пелазго Илирските сличности со Албанскиот јазик, имаш на следниов линк, каде е систематизирано јасно, од страна на еден мој пријател Италијанец користејќи литература од Нермин Влора Фалашки.
Тука се и сличностите и со јазикот на Етруските.


Постирано од: Владо
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 23:34
Па слушај, добро е, не се само Словените подложни на верување во научна фантастика . Ме мрзи да пишувам надолго и нашироко, еве по неколку точки

Mjeshter / Mistor / Tehnitis / majstor

Мајстор т.е. master е од латинската форма magister преку староанглиската maegester(cf. O.Fr. maistre, Fr. maître, It. maestro, Ger. Meiste )кое е составено од magis( сп. magnus) со значење поголем, повеќе и честичката -ter која ја среќаваме на пример кај зборовите sinister, pater итн. сродна на словенската -тел на пример именител, свидетел, учител итн. а која што означува функција, правец. Значи, преводот на magister, или master е оној којшто е надреден, главен, кој што има контрола, знаење.
Технитес е грчки збор кој што значи вешт, спореди техне(вештина),технике, т.е. техника. Сега, каде точно се среќава зборот mistor кај Хомер, и тоа треба да се знае, бидејќи и во старогрчкиот кој што е предок на денешниот грчки, како и во сите останати јазици постои една појава која се вика синонимија, а што е само по себе, повторно грчки термин.

Mi, miu Mis / Pondе / glusec

Во словенските јазици постои и форма миш, како и во старогрчкиот mys, во латинскиот mus, старогермански mus,протоиндоевропски mus, додека глушец најверојатно доаѓа од глув, бидејќи се шетаат во глуво доба можеби.

Maledonia- Грците велат дека Makedonia доаѓа од формата makos- голем, висок, да те потсетам дека на територијата на Македонија постоело и племе Mygdoni кое можеби се изговарало како M'gdoni, M'k'doni, што значи дека тешко некако да дојде до некаква замена на Mak/ Mal. Вака како што тврдиш ти испаѓа дека и Малезија е албанска земја. А за тоа дека сме го превзеле предлогот „за“, некако забораваш на „затоа“(за-тоа), „зато“ предлог којшто го има кај сите Словени! Па зар и Русите го зеле тој збор од името на некој ваш пагански бог?

За фригискиот збор beqos (или така некако) за леб, а што велиш на словенскиот збор „пециво“, или англискиот збор "bake"?

Пак ќе речам, сите ние сме индоевропјани, нормално е да се наоѓаат сличности помеѓу некои зборови, посебно помеѓу нивните постари форми.

A за тоа како тие можат да бидат толкувани, еве ти типичен пример од твојата листа на зборови

Sy / O-se / Mбti / oci

Всушност, хомерската форма osse доаѓа од индоевропската форма oqwe
кое по грчите фонетски правила преминува во ote па оттука во ose, а инаку, правилната грчка форма не е „мати“ туку е „омата“. Спореди на пример индоевропски oqwe македонски „око“, латински oculus (се чита окулус).

И уште една работа, Писистрат не ја превел Илијадата, туку по негов налог Илијадата е уредена онака како што ја знаеме ние денес, пред тоа, таа претставувала повеќе циклуси на епски песни кои се пренесувале од колено на колено по пат на усна традиција.


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 01:06
Originally posted by Владо Владо напиша:

Па слушај, добро е, не се само Словените подложни на верување во научна фантастика . Ме мрзи да пишувам надолго и нашироко, еве по неколку точки


Види сега, тоа што го бараше од мене тоа и ти го дадов.

Тоа го пишуваат други не албанци, иако еве авторот на текстовите е албанец и малку знаеше да модифицира и да набилда некои работи.

Кога ќе се сумира и разгледаат на крај, сите елементи се доаѓа до заклучок дека албанците носат стари корени од овие простори, како лингвистички, археолошки, историски, традициски, генетски итн.

А во горните текстови има многу вистина, многу вистина...

Сепак на крај има мала разлика меѓу ЗА или ЗЕ и сврзникот ЗА, ЗА или ЗЕ кај албанците означува ГЛАС... Кај славјаните тоа е само сврзник.

А се надевам дека знаеш албански и со тоа ќе ти стане појасно за врската на албанскиот и латинскиот јазик.
Видеата што следуваат се пример...

http://www.youtube.com/watch?v=UMLAWedKmtk

http://www.youtube.com/watch?v=5YMHQNEB3k0&feature=related

Тоа што и Robert D'Angely го забележува во неговата книга. Албанскиот и латинскиот јазик се тесно врзани.


Постирано од: Engelar
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 01:08
Albancite se anticki makedonci


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 01:11
Originally posted by Engelar Engelar напиша:

Albancite se anticki makedonci


Се потомци на антички народ, но не се антички македонци.

Иако Византискиот Хроничар Халкикондил, на едно место напоменува "Тие јунаци кои себеси се викаат АРБАНИ, се Македонци"...


Постирано од: Владо
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 12:16
Пабло, абе сите сме ние антички народи, никој не е донесен од штркот, нормално. А Александар секако дека би бил поласкан кога би видел како разноразни племиња се препираат околу него...Што се однесува за тоа како некој византиец рекол дека Арбаните се Македонци, па тоа и Џими од Штип е Македонец, зар не?! Инаку, сум чул дека имало и некоја Албанија на Кавказ, си чул ли ти за неа?


Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 13:07
Јас сум чул дека имало Албанија и на Алпите. Но исто така сум чул дека има Албанија(Албион) и во Шкотска. Инвазиите на Келтите на Балканскиот полуостров во 4 п.н.е.

Јазичната врска на денешните албанци и Келтите(Шкотите, Ирците и Велшаните), барем дел од нив ќе можеш да ги видиш на видеото што следи

http://www.youtube.com/watch?v=ZCq3FGPAJTs&feature=channel_page

Истото може да се потврди и во генетиката на албанците која имплицира 15% R1b, за кого се смета дека е маркер ознака на Келтите.

Исто има еден мозаик во Пела, двајца војници се претставени, со црвена коса. Црвена коса немале ни Македонците, ни Траките, ни Грците, туку се знае кој, Келтите.

Во право си за тоа ние сите сме антички, или потомци на античките, особено народите кои живеат на јужен балкан. Но агитирав на темава, бидејќи некој друг а не ти, постираше фрагменти од Ден Браун и Паоло Коељо.

Peace bro...:)


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 19:35
Originally posted by Picasso` Picasso` напиша:

Јас сум чул дека имало Албанија и на Алпите. Но исто така сум чул дека има Албанија(Албион) и во Шкотска. Инвазиите на Келтите на Балканскиот полуостров во 4 п.н.е.

Јазичната врска на денешните албанци и Келтите(Шкотите, Ирците и Велшаните), барем дел од нив ќе можеш да ги видиш на видеото што следи

http://www.youtube.com/watch?v=ZCq3FGPAJTs&feature=channel_page

Истото може да се потврди и во генетиката на албанците која имплицира 15% R1b, за кого се смета дека е маркер ознака на Келтите.

Исто има еден мозаик во Пела, двајца војници се претставени, со црвена коса. Црвена коса немале ни Македонците, ни Траките, ни Грците, туку се знае кој, Келтите.

Во право си за тоа ние сите сме антички, или потомци на античките, особено народите кои живеат на јужен балкан. Но агитирав на темава, бидејќи некој друг а не ти, постираше фрагменти од Ден Браун и Паоло Коељо.

Peace bro...:)


Интересно би било и прашањето, ако Филип II не е Грк тогаш би било прашањето што е?
Дали античките македонци имаат тракијско-илирско потекло?
Оваа тема ке ја продолжам додека најдам извори каде што се поставува истата теза за Филип и секако Александар велики...


Characteristics
In the 19th and early 20th century, archaeologists associated the Illyrians with the Hallstatt culture, an Iron Age people noted for production of iron and bronze swords with winged-shaped handles (Ha C) and for horse breeding. Nowadays, the equation of material culture with linguistic and political groups is seen as problematic, as neither the rate of culture change nor of linguistic change is well known.

The area had initially been settled by two groups that would later be known as the Pannonians and the Dalmatians in Roman Empire times, but modern ideologies of racial nationalism tend to minimize the amount of tribal mixing that has taken place over the last three millennia.

The Illyrians carried on commerce and warfare with their neighbors. The ancient Macedonians probably had some Illyrian roots, but under Philip of Macedon their ruling class adopted Greek cultural characteristics. The Illyrians also mingled with the Thracians in adjoining lands on the east. In the south and along the Adriatic coast, the Illyrians were heavily influenced by the Greeks, who founded trading colonies there. The present-day city of Durr�s evolved from a Greek colony known as Epidamnos, which was founded at the end of the 7th century BC Another famous Greek colony, Apollonia, arose between Durr�s and the port city of Vlor�.

The Illyrians produced and traded cattle, horses, agricultural goods, and wares fashioned from locally-mined copper and iron. Feuds and warfare were constant facts of life for the Illyrian tribes, and Illyrian pirates plagued shipping on the Adriatic Sea. Councils of elders chose the chieftains who headed each of the numerous Illyrian tribes.

From time to time, local chieftains extended their rule over other tribes and formed short-lived kingdoms. During the 5th century BC, a well-developed Illyrian population center existed as far north as the upper Sava River valley in what is now Slovenia. Illyrian friezes discovered near the present-day Slovenian city of Ljubljana depict ritual sacrifices, feasts, battles, sporting events, and other activities.

At various times, groups of Illyrians migrated over land and sea into Italy.



Постирано од: Picasso`
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 20:29
Пробај и со генетика, многу помага.:)

http://community.haplozone.net/index.php?topic=1452.0

ДНА форум каде дискутираат, руси, американци, британци, албанци, баш за тема ПОТЕКЛО НА АЛБАНЦИТЕ и V13 хаплогрупа, каде носители се албанците во најголем процент.

http://community.haplozone.net/index.php?topic=1449.0

Исто така, за потомците на фароните, и хаплогрупа на античките македонци, илири, траки... Исто тука се разговара за Албанците.

Авторот е овој http://aklyosov.home.comcast.net/~aklyosov/

Објавено тука
http://stores.lulu.com/temosh

Артиклот се наоѓа тука:

http://precedings.nature.com/documents/2733/version/1.
http://www.worldacademy.org/files/DNA_genealogy_Part_1.pdf
http://www.worldacademy.org/files/DNA_Genealogy_Part_2.pdf




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk