Испечати | Затвори го прозорот

Против КОКА КОЛА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Исхрана и кулинарство
Опис на форумот: Еднаш се живее... здраво или нездраво?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19165
Датум на принтање: 29.Јуни.2024 во 06:36
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Против КОКА КОЛА
Постирано од: Pravoslavie
Наслов: Против КОКА КОЛА
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 19:52
Дали некогаш сте се запрашале зошто Кока Кола доаѓа со насмевка? Тоа е затоа што ве прави хај. Не, не и денес. Кокаинот беше отстранет од пијалакот пред скоро 100 години.

Но што се случува со вашето тело ако испиете чаша Кока Кола сега?

 

Во првите 10 минути - 10 кафени лажички шеќер навлегуваат во вашиот систем(100% од нормалната дневна доза). Немате чувство на повраќање веднаш, бидејќи прекумерната засладеност е намалена со фосфорната киселина.

20 минути - Крвта во шеќерот расте, создавајќи инсулински бум. Вашиот црн дроб реагира со претворање на целиот шеќер што може да го преработи во масти.

40 минути - Кофеинската апсорпција е комплетирана. Вашите зеници се шират, вашиот крвен притисок расте, а црниот дроб трупа шеќери во крвотокот. Рецепторите на аденозин во мозокот сега се блокирани, предизвикувајќи поспаност.

45 минути - Телото го зголемува производството на допамин, стимулирајќи ги центрите за задоволство на мозокот. Физички, ова е слично со тоа како хероинот функционира и се врзува.

60 минути - Фосфорната киселина се врзува со калциумот, магнезиумот и цинкот во долниот дел од утробата, создавајќи понатамошна забрзаност на метаболизмот.

> 60 минути - Дијаретските способности на кофеинот доаѓаат на сцена(тоа ве тера да одите во WC).

>> 60 минути - Додека полека реакцијата згаснува во вас, почнувате да добивате шеќерен крах. Лесно се иритирате и сте прилично мрзеливи. Целата вода што беше во Кока Колата сега е во тоалетот. Таа можеше да се искористи за мешање со вредни хранливи состојки кои вашето тело можеше да ги искористи за хидратација или за создавање на јаки коски и заби.

Доколку пушите цигари, реакцијата ќе биде најверојатно со поголем интензитет.

Но без паника. Земете уште една Кока Кола...може ќе ви биде подобро.



Od 365.com.mk


Употреба на Кока Колата


1. Ако турите Кока Кола во чајник и ја оставите да стои, чајникот ќе се исчисти од бигор и дамки.
2. Со помош на Кола можете да направите рустикални пожолтени фотографии на тој начин што модерните фотографии ќе ги премачкате со Кола и ќе ги оставите да се исушат. Внимавајте сепак да не ги натопите премногу бидејќи во тој случај ќе почнат да се виткаат. Истата постапка може да ја направите и со црно-белите фотографии.
3. ВЦ школката може многу детално да се исчисти ако се полее со Кола. Киселината ќе го изгризе бигорот и сите нечистотии.
4. Загорената тава од печење лесно ќе се исчисти ако во неа ставите Кола и ја сварите. Сите дамки и нечистотии би требало да исчезнат.
5. Старите парички ќе засјаат со нов сјај ако ги натопите во Кола и ги оставите да стојат неколку часа.
6. Зарѓаните шрафови можат да се олабават ако ги замоткате во крпа натопена во Кола и ги оставите да стојат неколку часа.
7. Во многу држави во САД патролата на автопатите секогаш носи по два галони од Кока-Кола за да ја отстрани крвта од автомобилските несреќите кои настануваат на автопатите.
8.За да отстраните зарѓани делови од хром на вашиот браник
9.За да пренесувате концентрат од овој пијалок со камион, мора да поседувате специјален сандак кој што обично се користи за високо корозивни материјали.
10. Дистрибутерите на кока-кола веќе 20 години ја користат за да си ги „светнат„ моторите од нивните камиони

Сега останува на вас да одлучите дали кока-колата е вистинскиот пијалок за вашиот желудник

http://www.srkaj.com/portal/zabava/42-koka-kola-i-vasiot-stomak - http://www.srkaj.com/portal/zabava/42-koka-kola-i-vasiot-stomak



BOYCOTT COCA COLA!
 
 
---------------
 
 
Превземено од: http://iluzionist.com.mk/forum/index.php?topic=2960.0 - http://iluzionist.com.mk/forum/index.php?topic=2960.0



Коментари:
Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 01:49
Не ја сакам Кока Кола, повише ми се свиѓа сестра и Фанта


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 01:58
јас највеќее си пијам швепс
кока кола ретко


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 02:22
koka kola e otrov.

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 11:51
 
 
    Пред некој ден се напив една чаша ладна кока кола, и уште
грлово ме   гребе ...!!!  тага


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 11:55
Vo koka kolata ima sostojki koj go teraat serotinot da se laci vo pogolemi kolicini. Zatoa moze sme poveke nasmeani. No isto taka pomaga koga imame nizok pritisok.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: ThePPPTrooper
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 12:07
А бе златно Пепси прилепско

-------------
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 15:47
море, што се однесува до мене - што подалеку од сите видови на газирани сокови... пепси, кока кола, швепсовите, фанта, синалко... абе ништо газирано!!! Не ги сакам поради содата! Од газирани пијалоци - само кисела вода може, друго не!!


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 15:57
http://www.geocities.com/Heartland/2983/always_c.gif

Има и такви што ја сакаат!
ALWAYS COCA-COLA задоволство задоволство задоволство



-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 15:59
Red Bull i bilo so drugo od energetic drinks ne pijam. Ali koka kola light...iako znam deka e loso, pijam. Ama nema zamena za domasna portokolada i limonada i sok od citron..

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 02:31
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

море, што се однесува до мене - што подалеку од сите видови на газирани сокови... пепси, кока кола, швепсовите, фанта, синалко... абе ништо газирано!!! Не ги сакам поради содата! Од газирани пијалоци - само кисела вода може, друго не!!


Препишувам од Православие........исто скроз

-------------
МИР со сите


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 03:21
Јас сум гостин без трошокголема%20насмевка
Сок несакам,газиран никако
Саааааааакааааааааам воооооооодааааааааааљубов


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 05:33
Nema sto ne pijam gazirano голема%20насмевка



-------------


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 26.Мај.2009 во 17:48
ako do vakvi reakacii doagja vo organizmot od samo edna casa coca cola...togas mozam da si zamislam sto se slucuva ako coca colata e iskombinirana so eden obrok od mc donalds.... bljak


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 26.Мај.2009 во 18:04
Cocoa Colata kako i povekjeto veshtacki sokovi e stetna, no vo dadeni slucaevi moze da se iskoristi kako lek. Jas ne ja pijam nikako.

Schweps Indian Tonic Waterot e dobar protiv treska i malarija(sodrzi kinin), no ne e konecen lek protiv istite.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Мај.2009 во 18:05
jas cesto se lecam od malarija so kinin
The%20image%20“http://www.houseisright.com/wp-content/uploads/2008/05/hugh-schweppes-01_nc.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

no koka ne odbivam

se vodam so poznatoto pravilo

SE STO NECINI ZA ZDRAJE E UBO

 nema da ziveam neubo bre



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Мај.2009 во 18:50
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Cocoa Colata kako i povekjeto veshtacki sokovi e stetna, no vo dadeni slucaevi moze da se iskoristi kako lek. Jas ne ja pijam nikako.

....................
-a, koj ja izmislil?,..nekoj aptekar vo amerika ,.pred stotina godini,...i vo pochetokot se prodavala samo po ,..aptekite,..

a ,za shtetno? ! збунетост,..pa, ima li i neshto voopshto ,..shto e zdravo,...a, da go konsumirash sekojdnevno vo pogolemi kolichini,..taka i za kokata,.a, shtom "zdrzala" taa sto godini,..ke izdrzi ushte,..koj znae kolku stotici,..намигнување.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mina_d
Датум на внесување: 26.Мај.2009 во 20:03
ја пиев многу! не можев денот да си го замсилам без Кока Кола! ја пиев со кафе, ја пиев додека јадам, додека седам у кафич...можам да кажам дека само Кока Кола пиев! во последно време ја избегнувам, не дека не можам да ја пијам...ама сепак би се одлучила за Браво Вишна место Кока Кола

-------------
Сите луѓе знаат да сакат, тоа е вродено. Некои го прават природно, но повеќето треба одново да го научат!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 03:08
Originally posted by ThePPPTrooper ThePPPTrooper напиша:

А бе златно Пепси прилепско


па нормализе , зна се то

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 09:32
Originally posted by anakin anakin напиша:

jas cesto se lecam od malarija so kinin
Pa na Antarctica nema malarija


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:16
prepiv...zvucam kako Pinokio koga go vikase Dzepeto pod voda i baloncinja mu izlagaa od usta

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:57
hmm...bas mi doaga dobro koga treba da se presedi nokta i da ucam...vo kombinacija so nes iako se ova stetnovo mi e poznato,edinstveno coca cola i nes kafe me drzat budna

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 01:56
Ako tolku loso vlijaese na organizmot Koka Kolata odamna ke bese povlecena od prodazba i nemase se proziveduva poveke. Cesto pijam Koka Kola i nikogas ne sum osetila nekoj negativen efekt od nea, super e.


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 01:58
oh  yeah , coca-cola is the best!задоволство

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: mistake
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 17:10
 
.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 09:37
Ja pijam mnogu godini
i nemozam denot da go zamislam bez Coca
barem edno limenche
jas sum prav zavisnik...
se obidov da se odviknam,toa traese
samo mesec dva..
sega sum pak istata..
 


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 16:39
Не сум љубител на газирани пијалоци али Coca Cola сакам..вкусот ми е незаменлив..али не пијам баш,само понекад за мерак,пошто газирано не ми прија на организмот многу..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 09:01
Coca Cola пијам само со скара голема%20насмевка

-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 12:53
Ја обожавам реш-ладна од лименка и некад знам да забегам пијам кока-кола по цела недела ама не сум редовен конзуматор. Се случува со месеци да не пивнам.
Ако нешто не ми се допаѓа во врска со Кока-Кола е фактот дека содржи многу шеќер 10г на 100мл. Стандардна лименка е 350мл значи та се 35гр шеќер на лименка. Еднаш земав да измерам и на око да видам колку шеќер ќе е тоа, леле мајко, шеќер скоро половина од мал филџан за кафе.
Па ја толку шеќер неделно не ставам во кафе и не јадам.
Страшно!
Ама многу е вкусна и многу освежува

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: brza
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 12:58
pa?! збунетост,..zatoa izmislile i ,...light coca-cooolaaa,....намигнувањезабава

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 13:12
Дома секогаш мора да има нешто газирано. Јас повеке си ги сакам спрајтот, фантата и швепсот ама децата коката кола.  Лично,  грлоболка, главоболка, паднат притисок лечам со горенаведените пијалоци. голема%20насмевка
Многу се радувам кога сум во друштво, на гезме, со луге  кои мислат дека од газираното ке ги боли грло, од кока колата ке се здебелат, јас мераклиски ги таманам, а скраја било и грло ми поминало, а ни килажа се накачила. Таа си е пиела не пиела.среќа  

-------------


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 17.Јуни.2009 во 14:31
не пијам кока-кола, најчесто пијам пепси сепак можеби се слични али ги нема штетните состојки како и кока-колата........I guess....

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 17.Јуни.2009 во 14:34

Sega ispiv edna limenka,moram dnevnata doza

posto inaku ne funkcioniram....

ne sakam,light ,samo Clasik



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Јуни.2009 во 15:53
Кока-Кола на Прилепска пивара имала најдобар квалитет, потврдиле американски дегустатори, веста е од денешен “Дневник“.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 17.Јуни.2009 во 16:28
Originally posted by brza brza напиша:


pa?! збунетост,..zatoa izmislile i ,...light coca-cooolaaa,....намигнувањезабава


Погадно нешто од тие лајт варијанти мислам дека- Нема!
Натрупани со вештачки засладувач, благи до бесвест, тоа не можам ни да го помирисам а не па да го пијам а башка калориите и не се на завидно ниско ниво како што многумина мислат.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 17.Јуни.2009 во 16:38
 тага jas otkako znam za sebe sum na light тага naviknata sum na toj vkus i nemam problemi. ko ke pomislam deka vo edna obicna casa koka kola ima 6 lazici seker...bogami ne ni pomisluvam da go smenam lightot.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 17:34
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Originally posted by brza brza напиша:


pa?! збунетост,..zatoa izmislile i ,...light coca-cooolaaa,....намигнувањезабава


Погадно нешто од тие лајт варијанти мислам дека- Нема!
Натрупани со вештачки засладувач, благи до бесвест, тоа не можам ни да го помирисам а не па да го пијам а башка калориите и не се на завидно ниско ниво како што многумина мислат.
 
Глен ,незнам за другите марки на пијалоци ,но во Coca-Cola light    ,во 250 мл има само 0,5калориинамигнување
https://www.cocacolabelgium.be/Coca-Cola-light - https://www.cocacolabelgium.be/Coca-Cola-light ----


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 00:16
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

 тага jas otkako znam za sebe sum na light тага naviknata sum na toj vkus i nemam problemi. ko ke pomislam deka vo edna obicna casa koka kola ima 6 lazici seker...bogami ne ni pomisluvam da go smenam lightot.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/02/Coca-Cola_light_logo.png">File:Coca-Cola%20light%20logo.png
Аспартам, вештачки шеќер кој предизвикува многу сериозни проблеми, од губење на помнењето па до тумор на мозокот. Иако е одобрен од американскиот Завод за Заштита на Здравјето (US FDA) како безбеден додаток во исхраната, аспартамот е една од најопасните супстанци на која луѓето некогаш и биле изложени.

Аспартам (Aspartame) е техничко име за вештачки шеќер кој исто така е познат под фабричките имиња - NutraSweet, Equal, Spoonful, Equal-Measure итн. Аспартамот е откриен случајно 1965 год. кога James Schlatter, хемичар на компанијата G.D. Searle тестирал еден лек против чир на желудецот.

Аспартамот е одобрен за употреба во исхраната 1981 година, а за употреба во напитоците 1983 година.Прв пат за конзумирање супстанцата била одобрена уште на 26 јули, 1974 година, меѓутоа во август истата година била вложена жалба од страна на Др. John W. Olney, научник на полето на неврологијата и Јames Turner, адвокат на американскиот Завод за Заштита на Потрошувачите, што заедно со резултатите од истрагата на истражувачките процедури на компанијата G.D. Searle довело до тоа FDA да ја повлече дозволата за употреба на аспартамот, во декември 1974 година. Подоцна, 1985 година, компанијата Monsanto ја купила фирмата G.D. Searle која накнадно ја поделила на две одвоени, супсидијарни компании, Searle Pharmaceuticals и The NutraSweet Company.

Аспартамот е далеку најопасната супсанца на пазарот која се наоѓа во храната и напитоците (и таканаречените “sugar-free” мастики). Тој е одговорен за преку 75% пријави на штетни ефекти предизвикани од додатоците во исхраната, кои се поднесени на американскиот Завод за Заштита на Здравјето (FDA). Многу од тие реакции се исклучително сериозни, вклучувајки губиток на свеста и смрт, како што е објавено уште во февруари 1994 год. во извештајот на Заводот за Здравје и Здравсвени Услуги (Department of Health and Human Services).(1) Неколку од 90-те различни забележани симптоми предизвикани од страна на аспартамот, кои се наведени во овој извештај вклучуваат:
главоболка/мигрена, вртоглавица, губиток на свеста, мачнина, втрнатост, грчење на мускулите, зголемување на тежината, опсипација на кожата, депресија, замор, раздразливост, забрзување на работата на срцето, несоница, проблеми со видот вклучувајќи и губиток на видот, губиток на слухот, палпитација на срцето, пречки при дишењето, напади на немир и паника, пречки во говорот, губиток на сетилото за вкус, тинитус, губиток на сеќавањето и болки во зглобовите.

Според научниците кои работеле на проучувањето на споредните ефекти на аспартамот, следните хронични болести можат да бидат предизвикани, поттикнати или влошени во случај на конзумирање на оваа супстанца(2):
тумори на мозокот, мулиплекс склероза, епилепсија, синдром на хроничен замор (chronic fatigue syndrome), паркинсонова болест, алцхајмерова болест, ментална ретардација, лимфома, деформации кај новороденчиња, фибромијалгија и дијабетис.

Аспартамот се состои од три хемикалии: аспартична киселина, фенилаланин и метанол. Во книгата, Prescription for Nutritional Healing, (автори James i Phyllis Balch), аспартамот е сместен во категоријата “хемиски отрови“. Како што ќе видиме, тоа е точно она што тој навистина е.

Денес се смета дека 2600 хемиски материи имаат канцерогено дејство. Меѓу нив и многу лекови и тоа: сахарин, цикламати, кофеин, фенецетин, триптофан (откриен во воздухот на индустриските центри и чадот на цигарите).
Diet Coke or Coca-Cola Light may be sweetened with a blend containing http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclamates - cyclamates , http://en.wikipedia.org/wiki/Aspartame - aspartame , and http://en.wikipedia.org/wiki/Acesulfame_potassium - acesulfame potassium .

Sega ako stavis na vaga , Draga BLu ...........
stetnosta na aspartamot i saharinot , sprema bezbedniot seker (osven kaloricnosta) mislam deka ke te predomislim da pies od ovoj steten ,,light,, pijalok koj e mnogu ogranicen vo pienjeto i rizicen
.....големо%20гушкање 


-------------


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 12:34
NAJUBAV PIJALAK BE

-------------


Постирано од: pane_juventus
Датум на внесување: 12.Јули.2009 во 01:58
Protiv-Nikako
Em ja distribuiram
Em mnogu si ja pijam
COCA COLA


Постирано од: mistake
Датум на внесување: 13.Јули.2009 во 22:48

.



Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Јули.2009 во 09:21
Protiv ...nema sansa
posto toa e edinstven pijalok
koj so zadovolstvo go pijam
koj me pravi srekja i koj mi dava energija za cel denголема%20насмевка


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 07.Јануари.2015 во 00:55
koka kola samo so skara inaku ne ja sakam


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Јануари.2015 во 17:44

Едноставно...ја обожавам!


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk