Испечати | Затвори го прозорот

Бања- када или туш кабина?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Дом и градина
Опис на форумот: Уредување, фенг шуи, ентериер
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18921
Датум на принтање: 24.Мај.2024 во 19:03
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Бања- када или туш кабина?
Постирано од: mamamd
Наслов: Бања- када или туш кабина?
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 12:55
Када, местото кое  е наменет за наше уживањеголема%20насмевка. Во неа се опуштаме, минуваме пријатни моменти во топлата вода, можеби ароматични масла, во неа се ослободуваме од стресотили туш кабина,заради помалиот простор, заштита на другите елементи во бањата,   дилема која ја имаме сите.

Коментари:
Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 13:06
Вторава фотографија го дава одговорот, каде гледаме дека сопственикот не се откажал од една работа на сметка на другата.
Ќефти кокошка-ќефти баницаголема%20насмевка-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 13:09
jas sakam seголема%20насмевка

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 14:54
Во моето купатило/бања Над самата када имам преградно стакло и туш на ѕидот а на кадата само славини, така да има двојна функција и топ ми е.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 14:55
i kada i tus kabina .... ne ima pribajgi niz doma pa ne mozeme da cekame red ..................

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: soul...
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 00:51

2 vi 1

-------------
NEVER EXPLAIN URSELF to anyone...bcoze the person who likes u doesn't need it & the person who dislikes u will not believe it...!!!


Постирано од: soul...
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 00:54


-------------
NEVER EXPLAIN URSELF to anyone...bcoze the person who likes u doesn't need it & the person who dislikes u will not believe it...!!!


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 01:14
ne bi odbil ni u kada ni u tus kabina


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 01:18
slicna eтрепкање


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 01:57-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 08:47
Originally posted by soul... soul... напиша:


2 vi 1


Ova e mojot izbor ,neshto slichno imam doma.


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 09:08


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 12:44
Originally posted by renatax renatax напиша:

Originally posted by soul... soul... напиша:


2 vi 1


Ova e mojot izbor ,neshto slichno imam doma.

I jasголема%20насмевка


-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 00:23
90% од тие што прават нови капатила ставаат туш кабини.Дали тоа е некој си тренд сега или што не знам.Јас лично без када не можам у капатило а супер би дошло комбинација и од двете

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 20:28

tipicno zenskiголема%20насмевка


-------------


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 23:03
Kada! - Vo kadata moze da se tusiras, a vo tus-kabinata ne mozes da lezisголема%20насмевка


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 17:08
-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Мај.2009 во 09:08
Кога би имала место ич не би се мислела за нешто вакво


-------------


Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 15:45
Ubavi mi se i kadite i tus kabinite, ali megju niv dvete biram kada, vo tus kabinata ne mozis da lezis.


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 15:59
Туш кабина е мојот избор... попрактична, полесна за одржување... и не сакам да лежам во када

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 16:29


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 16:32


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 18:53
почна да ме нервира кадава!

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 19:04
Pa poveke praktikuvam kada...sekogas koga sum izmoren ja polnam cela i lezam so casovi

-------------


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 10.Јуни.2009 во 09:33
kada definitivo,iako retko legnuvam vo nea...

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: mina_d
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 01:26
када...далеку попрактично од туш кабина

-------------
Сите луѓе знаат да сакат, тоа е вродено. Некои го прават природно, но повеќето треба одново да го научат!


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 23:51
bazenT ...


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 00:53


Imav kada,sega imam tush kabina,ama sega sakam vakvo neshto


Постирано од: Hamza
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 05:48
Изгледа како уметничка инсталација а инспирирано е од "швајцарскиот воен нож". Не е орнамент или скулптура. Ова...


... всушност е првото расклопливо вертикално купатило.

Наречено "Vertebrae", вертикалното купатило содржи туш за возрасни, туш за деца, тоалет, лавабо и две големи фиоки, и е комплетно изработено од алуминиум.

Иновацијата е дело на наградуваниот дизајнер Пол Хернон, и е првенствено креирана за се помалите станови во големите метрополи.

Интересно и практично решение, но сепак прескапо за наши услови.

Цената на овој новитет е околу 12 илјади евра.
-------------
" Sto ocima vidim, toga se ne bojim!"


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 23:36
cccccc....

12 000 evra za vakvo neshto?


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 13:57


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:01


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:02


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:04


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:05


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:07


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:07


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:08


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:23


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:29


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:30


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:31


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:33
nesto porazlicno среќа
nesto sto e od masivno drvo среќа


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:35


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:36


-------------
apce


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:50


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: mistake
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 17:52


-------------


Постирано од: 10101
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 01:30
tus kabina

-------------
98% of the internet population has a signature. If you're part of the 2% that doesn't have a signature, copy and paste this into your sig.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 18:16
Originally posted by mila28 mila28 напиша:мммммм........трепкање ми се допаѓа ова,...... среќа и када и туш среќа


-------------


Постирано од: apce
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 15:14
Contemporary%20Bathroom%20Design%20with%20Unique%20Curved%20Shower

-------------
apce


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 30.Јуни.2009 во 12:23
tus kabina, bolje e nekoj da ne te vidi ako se banjas

-------------


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 10:51
сакам бања и туш кабина
бања кога имаш време и кога си во такво расположение си уживаш задоволство
туш кабина кога немаш време или имаш време но сакаш тушПостирано од: apce
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 09:03


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 09:13


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 09:16


-------------
apce


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 04.Јули.2009 во 15:34
banja


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 13.Јули.2009 во 23:48


KADA .....трепкање


-------------


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 25.Јули.2009 во 14:42
Дефинитивно туш кабина.
До пред 10 години кога дома се переле јамболии, черги, кебиња, јоргани и сл, можеби кадата имала ПРАКТИЧНА функција, денес веќе не. изговорот дека мали деца полесно се бањаат во када не држи зошто до 3 години го бањаш во корито намигнување а потоа си стои. Туш кабината е сосема доволна за одржување лична хигиена на сите домашни.

Оние што гледаат филмови  и некој погоре што пишал дека со саати лежи во полна када со вода е финта плазење наполнете када со топла вода за помалку од 10 минути истата е кочан ладна.
За да легнеш треба да има околу 30 степени, според површината и обемот на водата имаш турбо ладење на истата, за да седиш во неа подолго од 10 минути треба постојано да ја дополнуваш и по автоматизам да ја празниш според количината што ќе ја додадеш. Трики а?

Кој вели дека лежи во када малк ми се чини дека лаже. Прво истата не одговара на физиономијата на телото на човекот и во неа не може да се лежи може само да се седи и тоа е прашање колку е удобно.


Хм, доста е а?
Гласам ТУШ КАБИНА и тоа класична стоечка големо%20гушкање


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 13.Август.2009 во 09:16
Tush kabina.

-------------


Постирано од: mariija
Датум на внесување: 13.Август.2009 во 22:18
kada


Постирано од: realna
Датум на внесување: 14.Август.2009 во 01:26
kada!

-------------
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!


Постирано од: nnikol
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 20:39
Tush kabina!

-------------
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 20:53
Дветеголема%20насмевка


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 21:13
kadata moze i dvete da bide,..pa,..ako ima dovolno mesto....

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 12.Октомври.2009 во 16:25-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 22:54
 
среќа
Кадата е производ кој е наменет за наше уживање. Во неа се опуштаме, минуваме пријатни моменти во топлата вода, можеби ароматични масла, во неа се ослободуваме од стресот.
Најчесто се среќаваат стандардните правоаголни кади , кои лесно се сместуваат во просторот, најчесто до ѕидот на бањата. Овие кади најчесто се сретнуваат во малите бањи.

Нешто со поспецифичен облик е стеснетата када која е обликувана така заради вклопување во тесниот и мал простор. Овие кади се пошироки во пределот каде што се тушираме, и каде што се стои. Тие се особено практични за мали простории бидејќи искористувањето на просторот е најголемо.

Денес многу често во продавниците за санитарија се среќаваат аголни кади кои првенствено се осмислени за максимална искористливост на просторот.

Сепак, меѓу најубавите кади се тркалезните. Овие кади делуваат топло и во просторот каде што се сместени делуваат како господарки на просторот.

Секако, современиот дизајн и технологијата одат напред, па така е и со кадите. Постојат кади со посебен облик, материјал, но и намена: седечки, длабоки, дрвени, но и вртложни кади, до најмодерните, под името хидромасажни. Овие кади се создадени за опуштање после напорниот работен ден. Млазниците на овие кади делуваат многу стимулирачки на организмот : ja потикнуваат циркулацијата, зацелуваат, ги релаксираат мускулите и вкочанетите зглобови.

Па сите вие што сакате туш кабини , размислете ...плазење


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 00:31
Погледнете,па кажете дали има поубаво од ова 2/1

ХИДРОМАСАЖЕР, КАДА, ТУШ-КАБИНА

Рачен и плафонски туш ; Осветлување
- Акупресурна масажа, хидромасажа
- Калено стакло: Прозирно
- Хромирани рачки
- Акрилна када со маска и ногари
- Хромиран сифон со чистење одозгора
- Хромирана подконструкција за када-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 00:42-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: pcelka
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 17:33
И еве некој совет за осветлувањето во бањата
Доколку над кадата или кабината постојат места на кои може да дојде вода, испланирајте индиректно осветлување, односно заматено светло кое ќе ве осветлува во текот на капењето (кадата и туш кабината обично слабо се осветлени поради завесите или пескареното стакло кои не го пропуштаат главното светло од купатилото). Доколку имате хидромасажна када или џакузи, ефектното осветлување е скоро задолжително за да го надополните доживувањето. Над кадата или во туш кабината за дополнително осветлување може да се постават неонските лампи со водоотпорните пластични куќишта.


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 23:10
 Еве нешто и за модерните туш кабини ...среќа
Туш кабините станаа мултифункционални кутии.
Претежно се изработени од акрил, но можат да имаат дури и делови од дрво.Во боите нудат различност, од светли и јасни бои до силни и енергични.
Совршен спој на функционалноста, разновидноста,деталите и технолошките иновации е собран на многу мал простор.
На многу мал простор туш кабините нудат безбројни можности, сакате дожд, водопад , распрскувач, изборот е ваш.Секако можете да одберете и точен степен на температурата на водата или хирдомасажата, масажа на грбот, ароматерапија, сауна а за љубителите на музиката вграден е и mp3. голема%20насмевка


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 22:19
 

hehehe hehehe

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 22:24

-------------


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 08:41
голема%20насмевкаDefinitvno kada !!!! Se tusiram samo koga moram , avkade se pikam stalno so muzice , so dobra kniga , so viski mmaaaaaa obozavam da legacam vkada


Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 22.Јануари.2010 во 17:44
Постирано од: mariija
Датум на внесување: 23.Јануари.2010 во 07:20
http://4.bp.blogspot.com/_QRNnAUsdLp8/SWJIiGC_RQI/AAAAAAAAHgE/and3Z8Vttas/s1600-h/jakuzihavuz1.jpg"> трепкањеnice


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 21:23


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 21:24


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 21:30


-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 17:56
Туш во боја

10%20идеи%20што%20да%20подарите%20на%20гик

Туширајте се со стил! За само неколку минути со помош на овој уред можете да го направите вашиот туш да изгледа зачудувачки, со тоа што кога низ него ќе тече вода под 32 степени целиот туш ќе свети плаво (со што и водата добива одреден ефект дека е светло плава), а доколку тече топла вода (над 32 степени) светлото ќе биде црвено. На овој начин нема да имате потреба да го вклучувате светлото во вашето купатило.-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 19.Мај.2010 во 20:47
Кадата е практична за купки, туш-кабината не зафаќа толку простор, полесна е за одржување.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 15.Септември.2010 во 15:36


-------------


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 15.Септември.2010 во 15:38
be kako banja vo kujnjata beизненадување

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 21.Септември.2010 во 00:03
tush kabinaтрепкање

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: mariija
Датум на внесување: 21.Септември.2010 во 00:04
kada


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 09.Октомври.2010 во 13:20
Ako moze dve vo edno...трепкање

http://zdravo.com.mk/images/stories/dp/banyan-pustina/banyan-pustina-0004.jpg


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Октомври.2010 во 14:36


Када си е када и не можам да замислам купатило без када.
Така поголемка, да си легне човек на раат, па да ти се опушти убаво цело тело...
Уживам да си лежам и по цел саат во кадата, па дури и дремка ми доаѓа понекогаш... а и си пеам. свиркање

Во туш-кабината се ми е набрзина, инстант, како во експрес-лонец. рамнодушност


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Октомври.2010 во 14:39
paa.изненадување..vo ovie tesni tushevi chovek ne moze ni ni sam da se zavrti asalno,..a, kamoli da se navedne ili drugo neshto,..голема%20насмевка
kadata e ..bogom dana za toa...да
 
...a i neli,...on go izmislil!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 14.Октомври.2010 во 11:19
Или бања...што личи на собаразмислување
Само ова не можам да го разберам со години...не ми иде брезамисленост

http://www.luxuo.com/wp-content/uploads/2009/04/luxury-classic-bathroom-furniture-lineatre-1-1.jpg


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: DanevS
Датум на внесување: 14.Октомври.2010 во 11:20
Када :)


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 14.Октомври.2010 во 21:50
Тема: Бања- када или туш кабина?

bazenT

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 14.Октомври.2010 во 22:02
Бања де...

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Kali
Датум на внесување: 14.Октомври.2010 во 22:28
Јас сум за- цело е кога има се’- и када ( за зимно време), и туш ( за летно, а и за зимно) голема%20насмевка


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 22.Октомври.2010 во 10:38
Туш кабината е попрактична за одржување и завзема помалце простор. Кадата меѓутоа е погодна за ароматични и терапевтски купки, погодни за бањање во лежечка или полулежечка состојба(на пр. некој ако е мртов-пијан) освен тоа, зависно од големината можат да послужат како кревет плус во хитни сиутации кога имате вишок гости

Но ни едното ни другото не вреди многу ако во бањата нема доволно силен притисок од водоводот(на повисоки места на пр. станови на поорните спратови и сл.)


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 28.Октомври.2010 во 14:32
Најубаво е ако има простор во бањата да ги има и 2те...
но ако е помал просторот и мора да се избере едно, секако би ја избрала кадата.
 


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2011 во 22:22


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Април.2011 во 16:25
Beautiful%20floor%20tiles%20in%20bathroom


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Април.2011 во 04:55


-------------


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 27.Април.2011 во 16:10-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 27.Април.2011 во 21:54


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Април.2011 во 00:10
ma,...me mrzida ja smenam kadava,...mi sk*rchi vekje!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert EinsteinИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk