Испечати | Затвори го прозорот

Кујна од соништата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Дом и градина
Опис на форумот: Уредување, фенг шуи, ентериер
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18892
Датум на принтање: 03.Март.2024 во 22:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кујна од соништата
Постирано од: mamamd
Наслов: Кујна од соништата
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 09:01
Кога би имала простор и пари би си направила кујна по мој мерак
Коментари:
Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 13:49


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 17:24-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 21:48


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 22:19
http://www.nika-dizajn.hr/upload/sites/220/110204/files/kuhinje/nika_dizajn_4.jpg

-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 22:21


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 22:21
Оваа нека ми стои овде да знам каде да ја барам ако ми затреба наскоро голема%20насмевка
http://www.dom.com.hr/images/kategorije/kategorija_414/kuhinje.jpg


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 22:25


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 08:16
Heh...sto interesna tema среќа Mojata kujna t.e. na majka mi kujnata ne e bas po moj vkus. Jasno. Poradi toa sto e za pozreli godini. Luj 14 ne bi go stavila vo nikoj slucaj ..barem ne na ovie godini. Posto ja sum crtan film (голема%20насмевка) i sakam sarenila vo domot, veruvam deka mojata kujna bi bila vaka nesto..

-mebelot vo kujnata vo razni boi (sino zeleno portokalovo zolto) malecok shank isto taka vo razni boi (boi koi davaat doem na priroda...toa pravi da se znae da se gotvi vkusno i zdravo плазење) ...malecka tesna kujna vo razni sarenila љубовљубовљубов


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 12:31
И ова не е лошаголема%20насмевка


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 13:11
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Оваа нека ми стои овде да знам каде да ја барам ако ми затреба наскоро голема%20насмевка
http://www.dom.com.hr/images/kategorije/kategorija_414/kuhinje.jpg


Само не заборавај некое разиграно кујнско лустерче, да не ти виси крушиче од таванот како на овааплазење


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 14:49
Јас таква сакам како Мамамд што ставила, инаку мојата сегашна кујна е тој фазон само помала и ужасно ми фали место за машина за миење садови.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:22-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: Andjelina
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:26-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: Andjelina
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:30

ima mnogu za cistenje ama mene me voodusevuvaat kujnite koi mi davaat cuvstvo na toplina


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: BisernA
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 11:05
светло,... пространо,...... непренатрупано..... модерно голема%20насмевка
-------------


Постирано од: apce
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 14:40
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:


ima mnogu za cistenje ama mene me voodusevuvaat kujnite koi mi davaat cuvstvo na toplina
 
 
 
jas i kokovceto imame isti vkus големо%20гушкање
rustika si e rustika i sekogas e in намигнување
i dava posebno cuvstvo na toplina i dom среќа


-------------
apce


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 14:49
ама и многу сме вредни...затоа не ни смета натрупаноста...цел ден со крпата в раце...плазење

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: soul...
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 00:25


prakticno

-------------
NEVER EXPLAIN URSELF to anyone...bcoze the person who likes u doesn't need it & the person who dislikes u will not believe it...!!!


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 18:36
lele majka mi da ja vidi temava,nema da ja stanam od pc


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 22:13
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Оваа нека ми стои овде да знам каде да ја барам ако ми затреба наскоро голема%20насмевка
http://www.dom.com.hr/images/kategorije/kategorija_414/kuhinje.jpg
Ne mi se veruvaголема%20насмевка..mojata kujna e bas vakvaголема%20насмевка..Bibo imame isti vkus..


-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: apce
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 10:55


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 10:56


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 11:01


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 11:03


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 11:04


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 11:05


-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 11:12
e za denes dosta
zajdov, ako sakate uste
samo kazete плазење


-------------
apce


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 08:54


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 18:06
И за  оваа не би се бунела задоволство-------------


Постирано од: apce
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 09:15

e bogami i jas ne bi se bunela големо%20гушкање-------------
apce


Постирано од: mistake
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 16:13


-------------


Постирано од: mistake
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 16:14


em doma em nadvor na piknik...e ovaa ti e kujna od sonistata

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 17:01-------------


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 13:31
 
Не е се само да е убаво ,туку и практичносреќа


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 19:12


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 19:14


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 19:15


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 19:16


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 18:38-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 16:27


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Јуни.2009 во 23:55
missing
-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 18:25-------------


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 22:48


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 23:07
Друже тука не се гледа кујната збунетост

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 23:30


Sega vidov deka pisuvalo kujna.... jas mislev kukja...

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: apce
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 14:37
Mountain%20lodge%20kitchen%20with%20alder%20cabinets%20and%20large%20windows

-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 14:41
Medieval%20Castle%20Kitchen

-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 14:42
Stone%20Range%20Hood

-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 14:43
Open-plan%20Tudor%20Kitchen

-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 14:45
Kitchen%20with%20Earth%20Tones

-------------
apce


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 30.Јуни.2009 во 15:38


Постирано од: apce
Датум на внесување: 01.Јули.2009 во 10:52
Cucina%20Classica%20Zappalorto:%20modello%20Giulietta

-------------
apce


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 19.Јули.2009 во 17:12
Originally posted by apce apce напиша:

Cucina%20Classica%20Zappalorto:%20modello%20Giulietta
 
големо%20гушкање И јас сум по рустикалниот стил. Обожавам.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 21:35


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Февруари.2010 во 17:53

Совети за уредување на кујна

Кујната е простор кој ја наследува традицијата на огништето поврзано со собирање на членовите на семејството. Денес, тенденција е кујната првенствено да ја исполни функцијата на функционален и убав простор.Поради незјината улога на поврзување на семејството, треба да биде прикладно сместена во станбениот простор. Распоредот во кујната зависи од големината и формата на просторијата. Понекогаш за да се добие добар и правилен распоред на елементите дури е потребно и да се пристапи кон менување на положбата на вратата и прозорецот во кујната.

Доколку се работи за стеснет простор, кој има неблагодарни димензии, или доколку сакате кујнскиот простор да ви биде исполнет совршено, тогаш решението најверојатно ќе биде кујна по нарачка.

Ако пак имате простор кој може послободно да се искористи, осмислете сопствена кујна комбинирајќи ги елементите на разни модели на готови кујни. Притоа имајте во предвид дека пазарот нуди неограничен избор на бои, материјали, окови, работни површини, полици кои можат да се сложат во вашата кујнаПри планирање на распоредот следете ги овие правила:

• Оставата за храна, вклучувајќи го и местото на кое домаќинката ќе ја спушти торбата од пазар, треба да се наоѓа близу вратата;

• Оставата за храна треба да биде што е можно поблизу до работната плоча;

•  Пламениците или електричните плочи за готвење мора да бидат близу мијалникот за да садовите за готвење полесно ги полниме со вода;

•  Машината за миење садови треба да биде сместена во ормар за садови или покрај него, а во близината треба да биде мијалникот, сливникот и корпата за отпадоци за да садовите се исчистат од остатоците од храна;

• Ако во кујната работат две лица, просторот за движење помеѓу покуќнината не би требало да биде потесен од 125 cm, а во помалите кујни не би требало да биде потесен од 76 cm. Вкупната оддалеченост помеѓу кујнските елементи и апарати не треба да биде поголема од 6 m. Кујната не би требало да биде просторија преку која се влегува во друг простор. Кога преку кујната се излегува во дворот или во градината, во неа лесно влегува студ и провев. Ова може да се избегне доколку излезот од кујната води во помала просторија (трем) со двојни врати.

Едноставните распореди најчесто се најефтини и најефективни. Ако обликот на просторијата дозволува, ставете високи кујнски ормари, вграден фрижидер, машина за миење садови и шпорет по должината на едниот ѕид, а останатиот простор нека остане недопрен.

Начелно постојат три вида распоред на покуќнината и опремата во кујнaта :
•  распоред во форма на буквата U
•  распоред во форма на буквта L
•  распоред во низа (паралелен распоред, бродска кујна).
Сепак понекогаш е тешко да се постигнат вакви форми, односно распоред на елементите во кујната, поради положбата на вратата, прозорецот или водоводните и други инсталации. Тоа е една од главните причини да не се придржувате слепо до теоријата и начелните правила. Важно е распоредот да е функционален и да ги исполнува вашите функционални и естетски барања.

Најважно е елементите и предметите да се на дофат на рака. Основно правило при организација на просторот во кујната, кое го опишува идеалниот распоред гласи : фрижидер – работна површина – мијалник – работна површина – плоча за готвење – работна површина. Оваа шема го следи редоследот на приготвување на јадењата, вклучувајќи го и миењето и обработката на намирниците, готвењето, како и сервирањето на храната. Независно од тоа дали елементите во кујната ќе бидат поставени во низа, во форма на буквата U или L , би било добро да се постигне идеален распоред или приближен на него.

Кујнски елементи во низа – оваа композиција е компактна, бидејќи елементите во кујната завземаат простор само на еден ѕид. Овој распоред најчесто се јавува кај помалите кујни.

Кујнски елементи во “L” форма – овој распоред е пригоден за поголеми простори, со што е одвоен работниот дел од делот за чување на намирниците. При поставување на кујнските елементи во облик на буквата “L” се создаваат агли кои можат практично да се искористат со елементи поставени во аголот, кои се нешто поскапи, но овозможуваат максимално искористување на простор.

Кујнски елементи во “U” форма - кујнските елементи распоредени се на три ѕида и овој начин на планирање на кујнскиот простор исклучиво е наменет за големи површини. Во вакви простори има големи можности за комбинирање на елементите во кујната, но треба да се држиме до основното правилото за оранизирање на просторот. Истотака треба да се обезбеди доволно растојание помеѓу елементите за непречено движење.....................и то....голема%20насмевка-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 21:45


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 21:46


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 21:47


-------------


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 16:23
Originally posted by apce apce напиша:

  скоро иста ко моjата...само столицата ми е по различна.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Мај.2010 во 18:20
   -------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 19:10


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 20:23
...osven onie od ..bijonon изненадување,..ne gledam tuka nekoi ,.."fantastichni" kujni,..samo obichni,..изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 22:19
Кујна од соништата...ама за мало станченамигнувањенамигнување

Минијатурни кујни


Во Западна Европа и САД, за минијатурни кујни, кои во само еден или два квадратни метри имаат сè што е потребно за подготвување на оброците, владее голем интерес. Мини кујните не се новитет на пазарот, но производителите ги усовршиле до тој степен што достигнуваат цена од 8000 евра и повеќе, а задоволните потрошувачи се подготвени да ја издвојат оваа сума.

Дизајнерите добро процениле дека за нив нема да бидат само заинтересирани оние кои живеат во мали станови, туку и оние на кои кујните им служат “за украс”.

За сите оние кои не сакаат да го отстапуваат просторот во домот за подготвување на храната, овие кујни се вистинскиот избор. Станува збор за модерни кујни, кои во себе ги содржат сите потребни елементи, од вграден фрижидер, рерна и плоча за готвење, машина за садови, до апарат за еспресо, аспиратор, вага и простор за чување на садовите.

Иновативниот дизајн и кружниот облик овозможуваат комоција и лесна употреба за корисникот. Долниот дел на кујната, каде што се сместени апаратите може да ротира до 180°, а горниот, каде што се чуваат садовите, 360°.

Една од наголемите предности на оваа кујна е можноста, кога не се употребува, да се склопи, со што се трансформира во украсен столб или плакар.

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 15.Септември.2010 во 15:19
Не е баш кујна од  соништата .... но е  практична  среќа
 


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 13:26
Кујната е огледало на времето
 
 Кујната која некогаш или беше сокриена во визбата или изградена како додаток во задниот дел од куќата, во 20 век стана лабораторија на модерен дизајн. Таа стана изложбена витрина за културата на потрошувачите и симбол за промената на улогите меѓу мажите и жените.
Токму новите кујни се фокус на изложбата која неодамна беше отворена во Музејот на модерна уметност со наслов "Работен простор: Дизајнот и модерната кујна".
Изложбата се состои од 300 дела, сите од колекцијата на музејот, меѓу кои и дизајнерски предмети, архитектонски планови, постери, фотографии, архивски филмови, принтови и слики. Инспирација за изложбата е Франкфуртската кујна која музејот во Њујорк ја доби минатата година и ја изложи за прв пат. Дизајнирана од германската модерна архитектка Маргарете Шуте-Лихоцки од 1926-1927 година, таа е една од 10.000 кујни дизајнирани како дел од иницијативата за создавање кујни по достапни цени во Франкфурт по Првата светска војна. Франкфуртската кујна е пример за верувањето во трансформативната моќ на дизајнот, особено како начин за трансформирање на луѓето кои работат, кое се појави во почетокот на 20 век. Компактна и дизајнирана за потребите на клиентите, во неа на нов начин одлично се споени кујнските апарати и елементи, како и работниот простор.
"Овој дизајн ги опфаќа грижите на модерниот свет: ефикасност, хигиена, стандардизација и општествените проблеми", изјави к*раторот на изложбата Џулиет Кинчин. Ова, исто така, е најстарото дело во музејот изработено од жена архитект.
Уште еден пример за стандардизација на изложбата беше кафеавата хартиена кеса. Хартиената кеса за пазарење со рамно дно е создадена од Чарлс Стилвел за компанијата "Јунион пејпер бег машин ко" во Филаделфија, Пенсилванија и го доби првиот американски патент во 1883 година. На изложбата беше изложена и литографија од "Систематски изградени американски куќи" на архитектот суперѕвезда Френк Лојд Рајт, фолио во кое тој прикажува различни начини на конфигурирање на фабрички, стандардизирани, градежни компоненти.
По Втората светска војна, растечката култура на потрошувачите во САД беше задоволена од корпорациите кои ги искористија истражувањата на новите материјали и технологии спроведени за време на војната. Кујнските елементи како садови за пакување храна за во фрижидер на компанијата "Тапер" и кафематот на "Чемекс" беа симболи на економскиот бум кој беше тотална спротивност на повоената сиромаштија во Европа. Фотографии од Кујнската дебата од 1959 година меѓу претседателот Ричард Никсон и лидерот на Советскиот сојуз Никита Хрушчов се пример за политичкото влијание врз вешто изработената американска кујна на 20 век.
Во 1950-тите кујните сe уште се сметаа за територија која им припаѓа само на жените, но се појави интерес за да се олесни работата. Во изложениот напис со наслов "Нова кујна изработена за потребите на вашата сопруга" (објавен во списанието "Попјулар сајенс", септември 1953 година) се опишува тест кујната дизајнирана во 1952 година во Центарот за истражување за домови при универзитетот "Корнел" чија цел е да ја олесни работата во однос на проучувањата за поголема ефикасност за помал временски период.
Повторното појавување на европскиот дизајн во 1960-тите и 70-тите е нагласено од "Спацио вива", мобилната кујна на тркала на расклопување која се состои од шпорет, мал фрижидер, штица за сецкање која се извлекува од кујната и место за чување кујнски уреди. Оваа кујна е дизајнирана во 1968 година од Виргилио Форкијасин за италијанската компанија "Снајдеро" и на некој начин е франкфуртска кујна за помладата и побогата генерација. "А можете и да ја понесете со себе при селење", рече Кинчин


-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:03
И овие не се баш од соништата, ама ми се допаѓаат

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:10
...da be,.......epten ich ne se!изненадување...retro neshto...sigurno !збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 01.Ноември.2010 во 15:05
 
 
 


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Ноември.2010 во 07:47

Француска провансалска кујна

 
Ако имате куќа, тогаш оваа кујна ќе направи да се чувствувате како да сте во прекрасните рурални подрачја на Франција. Изборот на бои (теракота, глинено зелена и сенф жолта боја) ќе ви го донесе мирисот на јужна Франција во вашиот дом.

Кабинетите во кујната може да бидат нови, но важно е да бидат така направени што ќе изгледа како да се стари и имаат патина. Во средина на кујната може да се направи таканаречен кујнски остров, кој може да послужи и како мала трпезарија.

Работните површини на островот треба да бидат дрвени, но да се внимава да не се користат како даска за сечење. Се останато може да се подготви на вакви површина. Островот може да се направи така што ќе понуди и многу простор за чување на продукти и кујнски прибор.

Оваа кујна ги содржи само најосновните технолошки достигнувања кога станува збор за апаратите. Но, тоа е и разбирливо, со оглед дека таа раскажува повеќе за шармот на француското живеење, отколку за технологијата. Кога ќе влезете во неа во мирно неделно утро, ќе се почувствувате како да сте во Прованса. Во таква атмосфера вкусната храна е неизбежна.-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 29.Јануари.2011 во 15:36


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2011 во 15:05


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2011 во 15:06


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2011 во 15:07


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2011 во 15:08


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 03.Април.2011 во 18:36
slabost mi se vakvi kujni da mi e merak da gotvam

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Април.2011 во 18:57
ha...tuka ,prosechnite stanovi se pomali od....tvojata slabost! намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 03.Април.2011 во 19:05
znam

kujnive se kolku cel stan


samo kuka e reshenie

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Април.2011 во 19:54


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Април.2011 во 04:29


-------------


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Април.2011 во 19:47


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Мај.2011 во 20:05
http://perfect-kitchen-design.blogspot.com/2009/11/modern-kitchens-design.html">Modern%20Kitchen%20Cabiners%20and%20Islands%20Interior%20Desgin%20Ideas


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Мај.2011 во 20:06
http://perfect-kitchen-design.blogspot.com/2009/11/kitchens-remodeling.html">Modern%20Kitchen%20Cabiners%20and%20Islands%20Interior%20Desgin%20Ideas


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Мај.2011 во 20:08
http://lux-interior-design.blogspot.com/2009/11/modern-design-comfort-and-coziness-of.html">Kitchen%20Cabinets%20Design%20


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Мај.2011 во 05:43


-------------


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 00:09


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 00:10


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 04.Ноември.2011 во 12:15


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 04.Ноември.2011 во 12:15


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 04.Ноември.2011 во 12:17


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 04.Ноември.2011 во 12:18


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2011 во 18:18


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 18.Декември.2011 во 08:28


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 29.Јануари.2012 во 17:36
 

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 18:18
Modern-kitchen-design-with-wooden-cupboards-stoves-absorber-island-and-table-in-one-chairs-and-wooden-floor


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 18:18
Luxury-kitchen-design-with-black-finish-cupboards-island-stools-and-wooden-floor


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 18:20
Old-style-kitchen-furniture-with-cupboard-cabinets-sink-stove-chairs-and-table


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 05.Август.2012 во 06:26
Немам ни од добрите соништа ни од некој кошмар, ама во ваква и ја ќе почнам да готвам смеење-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: gabriela855
Датум на внесување: 16.Август.2012 во 21:18


Постирано од: gabriela855
Датум на внесување: 16.Август.2012 во 21:20
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk