Испечати | Затвори го прозорот

Какао

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Исхрана и кулинарство
Опис на форумот: Еднаш се живее... здраво или нездраво?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18884
Датум на принтање: 07.Мај.2024 во 14:34
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Какао
Постирано од: IQ
Наслов: Какао
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 01:45
kakaoto e dobro za srceto,go namaluva krvniot pritisok sodrzi mnogu oksidanti, 2 pati povekje od vino i 3 pati pocekje od zeleniot chaj.sodrzi magnezium, zelezo, vitamin C, cink itn.
znachi zdrav pijalok, po moznost da se pie bez sheker.

dali piete kakao i kolku chesto?

jas go obozavam vkusot na kakao, ama ne mozam bez sheker da go pijam. porano poretko piev, sega sekoj den, vo zamena za vtorata sholja kafe



-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/



Коментари:
Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 03:04
Го обожавам и јас
Само ретко да се погоди добро какао,сите се со слаб вкус


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 03:06
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Го обожавам и јас
Само ретко да се погоди добро какао,сите се со слаб вкус


barem ke mozesh da go piesh bez sheker...

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 03:16
е тоа неможам
сите кафиња,топли или ладни,какао или топло чоколадо
Мора да бидат со шеќер


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 03:17
i ja isto...ama ne e zdravo taka...

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 14:58
sakam kakao i pijam ama retko,2 vo mesecot mozebi


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 22:55
Kakaoto gi poprava oshtetenite krvni sadovi.......

Pushachite treba entuzijastichno, no struchno da ja zadovoluvaat svojata glad za shekjer........
Sekojdnevno konzumiranje na pravilno podgotven kakao pijalok ja podobruva sostojbata i rabotata na krvnite sadovi.......
Ispituvani bile 11 zdravi pushachi od mashki pol, koi konzumirale dnevno tri dozi kakao pijalok bogat so flavanol, obezbeden od konfekciskiot gigant Mars........

Dobrovolcite piele po 918 mg. flavanol dnevno za vreme na eksperimentot.........
Vo rok od dva dena, uchesnicite pokazhale znachajno podobruvanje na funkcioniranjeto na krvnite sadovi i istrazhuvachite konstatirale deka poprecheniot krvotok bezmalku celosno se opravuva po 7 dena po 3 pati po 306 mg. flavanol........
Osven vakviot pozitiven efekt, od drugi istrazhuvanja za flavanolite e poznato deka go zabavuvaat razvojot na kancer, namaluvaat holesterol i go namaluvaat krvniot pritisok.





Prisutna pojava na rastenje na plodot direktno na stebloto...



-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 22:55
 љубовљубовљубовљубов

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 22:58
Kakao retko pijam, a koga pijam strogo bez seker isto kako i kafeto плазење

-------------


Постирано од: Sho-Sana
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 23:14
i jas go obozavam kakaoto... blago epten blago... i jako... za razlika od kafeto, retko i  bez seker...

http://data.stadtleben.de/images/2008/02/04/31986-47a6fbfcd51a7.jpg






-------------
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 23:16
какаото не ми е доволно црно
не го сакам



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 23:27
KAKAOTO E PIJALAK ZA GOLEMI I ZA MALI...........

Aj malku nakratko za istorijatot na kakaoto...
Koga Spancite vo Meksiko najdoa kakao, vednas se zainteresiraa za ovoj dragocen plod............
Nivniot vodac Kortez go oceni od vojnicko glediste......
Toj vo pismoto do carot Karlo podvlekuva deka solja od ovoj neobicen pijalak na vojnikot mu dava dovolno sila za da moze cel den da marsira..........

Meksikancite kakaoto go varele so voda, a go zasladuvale so med ili so sladok javorov sok...........
Siromasnite lugje dodavale pcenkarno brasno (zaradi pogolema hranlivost) i crven piper.......

Ovoj pijalak se vikal „shokolati“..........
sto znaci „voda od kakao“.
Taa „voda“ bila mnogu ceneta, a zrnata kakao sluzele kako pari..........
So niv se plakale i danocite ,gradot Tabago mu daval na carot Montezumi po 160 milioni zrna kakao godisno...

Spanskite istoricari od toa vreme tvrdat deka Montezumi sekoj den varel 50 filgani cokolada (sigurno za nego i za negovata familija) i 2000 filgani za dvorjanite......

Vo pocetokot na 16 vek, Spancite ispratile kakao vo svojata zemja kade sto toa vo prvo vreme ne bilo mnogu ceneto.........
Najmnogu protiv ovaa novost se bunele svestenicite......

No, koga spancite zgotvile toplo kakao i mu dodale seker, togas ni Svetata inkvizicija ne mozela da go spreci sirenjeto na kakaoto vo Evropa......   

Od Spanija, kakaoto pristignalo vo Francija kako podarok na francuskiot kral, a potoa se pojavilo vo avstriskiot dvor, kade go vovela Marija Terezija............

Cokoladata, sto tolku mnogu bila po volja na avstriskata carica,ne bila onakva kakva sto ja pieme deneska........

Prvo se varelo kakao od peceni zrna, pa taka se dobivala mnogu mrsna i gusta masa........
Za da se ublazi gorcinata na cokoladata..........
prvite fabrikanti kakaoto go mesale so skrob i taka gi napravile prvite plocki cokolada........
Vo taa cokolada seuste imalo mnogu mrsnotija, a malku aroma.......

Duri vo pocetokot na 19 vek, Holangjanecot Van Hoten pronaogja nacin kako na kakaoto da mu se otstrani mrsnotijata, a pritoa da se zacuva mirizliviot teobromin, koj e najdragoceniot del na kakaoto ........

Teobrominot prijatno go vozbuduva covekot i mu ja vrakja silata, a lici na teinot (vo cajot) i na kofeinot (vo kafeto)........
Van Hoten prv proizvel kakao vo denesniot vid, kakao vo prav koe se rastopuva vo vodata i ne ostava talog.

Ottogas, od toj prav, lugjeto pocnaa da podgotvuvaat cokolada dodavajki seker, a potoa i mleko...........




-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 12:00
Kakaoto go pijam so vodena osnova, razladeno so mleko od tetrapak.

Vo malce voda provrijte 4 kafeni lazici kakao, trgnete go od ogan i dodajte 1 supena lazica bagremov med i 1 supena lazica rum. Casata ja nadopolnuvate so studeno mleko od tetrapak.   


Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 15:10
sum se napila duri 2 pati vo zivotot, ne go sakam, kafeto mi e poubavo


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 15:37
kakaoto e otrov


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 15:39
зошто така мислиш becenevem?

-------------
МИР со сите


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 15:33
Не сум зависник од чоколадото и сите негови деривати ама сакам понекоагаш да се напијам топло какао, баш фино ми делува на желудникот и ме опушта

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 17.Мај.2009 во 22:06

 

 

  Го обожавам, но малку засладено ...за разлика од кафето кое го

сакам горко ... !!!    среќа



-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: mina_d
Датум на внесување: 10.Јуни.2009 во 21:40
и јас го сакам какаото поблагичко! сепак...ретко пијам, скоро и не ми текнува да си направам топло какао

-------------
Сите луѓе знаат да сакат, тоа е вродено. Некои го прават природно, но повеќето треба одново да го научат!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 10.Јуни.2009 во 22:55
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

kakaoto e otrov


E ova me zaprepasti...shto sve nema da slushne chovek..
Deka sodrzi dvojno povekje kofein od kafeto sum prochitala,deka sodrzi zelezo i se preporachuva za lugje shto imaat problem so anemija i toa sum prochitala,ama deka e otrov nikade ne sum sretnala.Bash bi sakala da ni pojasni ovoj chlen neshto okolu ova....


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 08.Јули.2010 во 14:11
Јас па...само какао..кафе скоро никогаш...

Еве нешто што мене ми беше интересно...да научам повеќе

Од какао до чоколада

Трансформацијата на какаовото зрно во чоколада е комплексен процес, во кој состојките, времето и температурата играат доста важна улога. Со варирање на овие три параметри, имаме можност да произведиме разноврстни и единствени рецепти.

Какаовите дрвја растат само во тропските жешки подрачја во екваторските шуми. Сенките од високо-растечките растенија ги заштитуваат младите дрвца од јакото сонце и силните ветрови. После пет години, тоа е доволно јако за да преживее. И тоа е, почетокот каде што се почнува. Ќе научиме повеќе на следниве страници.

Култивирање на какаото

Какаовото дрво наречено Theobroma Cacao, расте во топлите и влажни екваторски шуми во екваторијалниот појас во 10°N и 10°S од екваторот. Иако потеклото на дрвото е неодредено, може да се каже дека се среќава во тропските региони на Венецуела, Хондурас и Мексико. Некои веруваат дека тоа потекнува од длабоките Амазонски дождовни шуми, други од Мексико. Но научните докази велат дека вистинската престолнина на какаото и чоколадото лежат во Ulua долината во Ходнурас. Во денешницата, какото се култивира на глобално ниво, но сепак во близината на екваторот во внимателно одбрани плантажи во тропските дождовни шуми на Африка, Азија и Латинска Америка.

Најголемите производители на какао се Брегот на Слоновата Коска, Гана и Индонезија.

Денес, Африка е најголемиот снабдувач со какао, 75% од светската жетва на какао се наоѓа во Африка. Са смалите фарми низ многуте илјади села низ Африка какаовот одгледување претставува основен извор на егзистенција.



Постојат три различни врсти на какаови дрва. Поголемиот дел од дрвата кои денес ги гледаме низ плантажите се култивирани или хибриди при што секои од нив си се со свои сопствени карактеристики.



Criollo , познат и како принц меѓу какаовите дрва, произвесува плодови со многу тенка обвивка. Какаото само посебе има многу изразита боја и единствена префинета арома. Оваа врста произведува многу мала жетва и е многу барана.

Forastero е појак тип на дрво и е мнгоу полесно за култивирање но произведува и многу поголеми приноси. Какаото има послаб мирис, но со појака арома. Поради своите карактеристики Forastero мешунката често се нарекува и јако какао со што на чоколадото му дава типична и препознатлива арома, па поради тоа е основна состојка во поголемиот дел од чоколади и се наоѓа во 80% од какаовата микстура.

Trinitario е хибрид на претходните два типа и ги има истите карактеристики на двете претходни: има јака но селектирана арома, и што е многу важно многу е лесно да се култивира.

Какаовото дрво двета во два циклуса на 6 месеци во текот на целата година.

Илијадници бели (женски) и розеви (машки) цветови растат во текот на циклусот. Само неколку од нив ќе бидат оплодени, по природен пат или со раце, а не повеќе од 40 ќе прераснат во какаови плодови. Овие плодови прераснуват во зелени лубеници.

После 6 месеци какаовите плодови се целосно созреани и од зелена боја стануваат жолто-портокалеви. Под големо внимание какаовите плодови се берат од стрна на работниците и не се внимава да не се оштетат. Какаовите плодови се држат неколку дена после жетвата, надворешната обвивка се отсранува со оштри ножеви без да се допре мешунката што е внатре. Ова се прави два пати годишно.

Во многу Афрички земји, како што е и Брегот на Слоновота Коска главната жетва трае од Октомври до Март, додека внатршната од Мај до Август.

Пулпата која го содржи бесценетата какаова мешунка после тоа се отстранува од плодот и се збира во гоелми кошници. Мешунките после тоа, во зависност од типот, се оставаат да ферментираат од пет до седум дена. Ова се прави или на земја или на места кои се покриени со бананови лисја.

Ферментацијата е важна за да се отсранат по природен пат останатите овожни пулпи кои останале залепени на мешунката. Мешунката ја менува бојата од беж во лилјава и развива арома.

После ферментацијата тие се отсрануваат и се оставаат да се исушат на сонце околу 6 дена. Мешунките се отстранети регуларно.

Кога мешунките се суви, фармерите ги носат нивните скапоцени жетви во откупните центри каде што се прави оцена на мешунките. Од секој фармер се земаат примероци од 100 мешунки и на основ тоа се става код за квалитет.

После вагањето и пакувањето на мешунките во бали од по 50-60 kg, се врши нивни транспорт, со што продажбата е направена, а изворот и квалитетот на мешунките е обезбеден.

Илијадници товари со какао се земаат од откупните центри и се регистрира нивното потекло. После втората квалитативна контрола, се врши испорака на различни места.

Од мешунка до ликер

Натоварените контањери со какаови мешунки пристигаат од екваторијалните региони на Африка, Азија и Америка. Примероци се земаат од секја пратка со цел да се анализираат и да се одредат нивните карактеристики. Какаовите мешунки од различни извори се мешаат врз основа на соодветниот рецепт. Какаовоата мечунка од различен регион секогаш ги одредува соодветните карактеристични вкусови на секоја чоколада. Афричките мешунки се познати по нивните „тела“, т.е. основната арома што тие му ја даваат на чоколадото. Америчките и Азиските даваат доста префинета и рафинирана арома.

Какаовите мешунки прво се чистат од било какви камења, нечистотии и песоци и брзо се мијат под тушеви. Ова овозможува да се исчистат полесно и да се отсрани семето од обвивката околу нив. Само главните делови остануваат за продукција. Какаото после тоа се пече, со што се постигнува нивната карактеристична арома. Семките се ставаат во секачи со што се мелат, па после тоа се добица фин какаов ликер. Температурата која се постигнува во овај процес овозможува каковиот путер кој што се содржи во ликерот да се растопи, одвојувајќи ја течноста од какаовиот ликер. Чоколадниот ликер сега е спремен за користење како состојка за производство на чоколадо. Следно што може да се произведе е какаовиот путер и какаов прав.

Од ликер во прашок

Какаовиот ликер може да се процесира понатаму. Направен е од две различни компоненти „какаов путер и какаов прав“ кои претставуваат основи за неколку различни апликации. Овие две компоненти можат да се одвојат само со пресирање на течниот какаов ликер. Фактички, се ставаат во цилиндрични туби и се компресираат под висок притисок. Какаовиот путер е доволно голем да помине низ микроскопските отвори и се собира одводено, додека какаовите остатоци остануваат притиснати заедно во цилиндерот.

На крај од оваа пресувачка процедура, остатокот се остранува и се носи во наредни стази од каде се добива многу фин какаов прав.

Од ликер до чоколада

Какаовиот ликер, какаовиот путер, шеќер, млеко и ванила се основните репроматеријали од кои се прават разни видови на чоколада: Темна чоколада се прави од чоколаден ликер, чоколадов путер и шеќер. За млечната чоколада се додава уште и млеко.

За белата чоколада се користат само чоколадниот путер, шеќер и млеко ( не се додава ликер, со што се објаснува коскестата боја на белото чоколадо)

На сите типови, ванила или ванилин прашак се додадва за да се подобри вкусот.

Сите состојки претходно мора доста прецизно да се измерат за различни типови на чоколадо. Овие состојки се мешаат заедно и после тоа се блендираат во хомогена чоколадна смеса. Оваа мешавина после тоа се става помеѓу преси во кои се формираа фина прашина. Ова на финалниот продукт ќе му даде маза текстура и хомоген изглед.

Овој чоколаден прашак се чува со саати во затворени садови се додека не се добие целосно посакуваната арома. Со помош на топлината која се создава во садовите се прави евапорација на непожелните кисели ароми, а од друга страна од прашокот се добива хомогена паста.

На крајот од овој процес, какаов путер и соја лецитин се додаваат за да се добие течна чоколадна смеса. Соја лецитинот обезбедува стабилизација на течноста и емулзирање на чоколадата

Вискозноста на чоколадата се мери после овај процес. Врз основ на каков тип на чоколада се бара течноста има различни степени. Течната чоколада се пакува во големи загреани танкери кои можат покасно да се користат за пумпање или транспортирање на чоколадата во остантите индустриски процеси.

Оформување на чоколадата

За да се направи ова чоколадата мора прво да се загрее. Ова овозможува каковите кристали да се сплотат во светли, густи и тврди облици. Со ова чоколадата се става во соодветни модули за да го добие соодветниот облик па после тоа се преминува на ладење.

Во текот на ладењето чоколадата постанува тврда и мазна па излегува од модулите во перфектен облик, па оди на пакување.

Вака спакуваните блокови, капки или други облици се спремни за складирање или праќање ви дистрибутивните центри.

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Септември.2011 во 21:45
Go obozavam,posto ne su ljubitel na kafeto,kakaoto mi doagja kako zamena,ama go pijam so 3 kocki shekjerсреќаголема%20насмевка

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Септември.2011 во 17:37
Bas sega go pijamсреќа

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 29.Септември.2011 во 21:42
 Го сакам какаото ... ама со млеко  среќа
 


-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 02.Октомври.2011 во 23:48
Несквик де то голема%20насмевка
Сакам ... као ... какао оооо !!! трепкање 


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: smilegirl
Датум на внесување: 26.Декември.2011 во 21:40
Пијам 1-2 пати неделно


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Февруари.2014 во 09:05

http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/21128-bezbroj-pricini-za-uste-edna-solja-toplo-kakao" rel="nofollow - Безброј причини за уште една шолја топло какао

Дали знаевте дека какаото содржи повеќе од 300 хемиски соединенија кои позитивно влијаат на нашето здравје? Шолја жешко какао пред спиење ќе го намали нивото на стрес и ќе ги сочува функциите на мозокот.

bezbroj-pricini-za-uste-edna-solja-toplo-kakao-01

Стана многу модерно да се пие какао со мали пенести бомбици кои пливаат по површината на овој здрав пијалак. Ако нив не можете да ги набавите, својата шолја какао збогатете ја со крем шлаг. Или испијте ја чиста, без ништо.

Шолјата топло какао нека ви стане дневна навика. Вашиот организам ќе ви биде благодарен.

Какаото е познато како билка која го чува организмот од слободни радикали, го намалува стресот и депресијата, штити од срцеви болести и крвни садови, како и од многу видови рак.

Одличен извор е на железо, а покрај тоа го регулира нивото на шеќер и холестерол во телото.

bezbroj-pricini-za-uste-edna-solja-toplo-kakao-02

Го поттикнува помнењето и ја подобрува концентрацијата. Ја намалува опасноста од срцев и мозочен удар.

Ја омекнува кожата, а со тоа го забавува процесот на стареење. Покрај тоа, какаото е силен афродизијак и антиоксиданс.

Американските истражувања докажуваат дека редовното консумирање какао го бистри мозокот, а флавоноидите во овој пијалак ја забрзуваат циркулацијата и допирот на кислород до мозокот, со што се спречува деменцијата.

Ако на тоа ги додадете ниските температури, жешкото какао додатно ќе го опушти и загрее мрзливото тело, ќе ја разбуди носталгијата и барем на кратко ќе ве врати во детството.

bezbroj-pricini-za-uste-edna-solja-toplo-kakao-04



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Crna Arapina
Датум на внесување: 03.Февруари.2014 во 13:02
мњам мњам прекрасно 

-------------
Train hard,Fight easy !


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 05.Февруари.2014 во 15:20
Си пијам какао уште од мала ја имам таа навикаголема насмевка
во текот на денот пијам или шолја какао или ладно млеко со несквик,
без едно од овие две не поминува ден.



-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 21:16

Пијте какао!

Пијте какао!

Зрната какао содржат огромно количество природни антиоксиданси наречени флаваноиди. Затоа и какао-правта направена од овие зрна е непобитно привлечен избор за пијалок. Покрај антиоксидансите, какаото го стимулира сератонинот, хормонот за среќа, кој е намален кај луѓето во депресија и кај жените во ПМС. Уживајте во вашата шолја какао со млеко секогаш кога можете и почуствувајте ја корисноста на антиоксидантите што ги содржи!

http://365.com.mk/wp-content/uploads/2013/05/p1030765.jpg" rel="nofollow">p1030765



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 31.Март.2014 во 22:20

http://falanga.com.au/pijte-kakao-i-nemajte-grizi" rel="nofollow -

Стана многу модерно да се пие какао со мали пенести бомбици.

Дали знаевте дека какаото содржи повеќе од 300 хемиски соединенија кои позитивно влијаат на нашето здравје? Шолја жешко какао пред спиење ќе го намали нивото на стрес и ќе ги сочува функциите на мозокот.

Стана многу модерно да се пие какао со мали пенести бомбици кои пливаат по површината на овој здрав пијалак. Ако нив не можете да ги набавите, својата шолја какао збогатете ја со крем шлаг. Или испијте ја чиста, без ништо.

Шолјата топло какао нека ви стане дневна навика. Вашиот организам ќе ви биде благодарен.

Какаото е познато како билка која го чува организмот од слободни радикали, го намалува стресот и депресијата, штити од срцеви болести и крвни садови, како и од многу видови рак.

Одличен извор е на железо, а покрај тоа го регулира нивото на шеќер и холестерол во телото.

Го поттикнува помнењето и ја подобрува концентрацијата. Ја намалува опасноста од срцев и мозочен удар.

Ја омекнува кожата, а со тоа го забавува процесот на стареење. Покрај тоа, какаото е силен афродизијак и антиоксиданс.

Американските истражувања докажуваат дека редовното консумирање какао го бистри мозокот, а флавоноидите во овој пијалак ја забрзуваат циркулацијата и допирот на кислород до мозокот, со што се спречува деменцијата.

Ако на тоа ги додадете ниските температури, жешкото какао додатно ќе го опушти и загрее мрзливото тело, ќе ја разбуди носталгијата и барем на кратко ќе ве врати во детството.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!



Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2014 во 14:06

http://falanga.com.au/utvrdeno-kakaoto-e-pozdravo-od-chajot" rel="nofollow - Утврдено: Какаото е поздраво од чајот


Се рушат сознанијата за благотворноста на зелениот и црниот чај.

Германски истражувачи од „Arhives of Internal Medicine“, почнуваат да ги рушат сознанијата за благотворноста на зелениот и црниот чај во намалувањето на крвниот притисок.

Испитаниците над кои што биле извршени тестирањата за таа цел конзумирале какао кое сепак делувало како поделотворно. По две недели бил забележан еднаков крвен притисок како и кај испитаниците кои користеле лекови за намалување на притисокот. 

Затоа, следниот пат кога ќе одбиете да изедете едно чоколатце, сетете се дека чоколадата со висок процент на какао е во служба на здравјето, и без грижа на совест, направете добро дело за вашиот притисок.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Јуни.2015 во 22:48
Во последно време,редовно го консумирамсреќа

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 05.Јуни.2015 во 02:30
Го јадам во форма на чоколада и чоко-торти и колачи.

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk