Испечати | Затвори го прозорот

Камин-топлина и убaвина

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Дом и градина
Опис на форумот: Уредување, фенг шуи, ентериер
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18870
Датум на принтање: 13.Август.2020 во 04:29
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Камин-топлина и убaвина
Постирано од: mamamd
Наслов: Камин-топлина и убaвина
Датум на внесување: 01.Мај.2009 во 09:02
Лагодниот живот со централното греење некако не оддалечи од камините.Мора да се признае дека  каминот дава карактер на просторот во кој тој се наоѓа а и  прави чувство на задоволство кое се јавува кога се седи до каминот.


Каминот се изработува од различен материјал, а изгледот зависи од   вкусот.Според желбите се одбира камин со отворено или затворено ложиште. Ложиштето може да е на дрва, електрично или на плин и  зависи од условите на просторот во кој тој се вградува.

Многу пријатно  чувство даваат камините  со ложиште на дрва поради природниот начин на ложење и преставуваат  централно место за собирање, особено во ладните есенски и зимски денови кога повеќе време се проведува во куќата и во семејното опкружување. Романтичното и топлото зрачење кое го шири каминот околу себе прават да се ужива   во неговите магии.
Коментари:
Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 01.Мај.2009 во 16:51


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 01.Мај.2009 во 16:52


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 15:26-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 16:53
голема%20насмевка

-------------


Постирано од: mistake
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 17:03


-------------


Постирано од: mistake
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 17:04


-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 23:39


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 23:42


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 14:40


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 14:42


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: apce
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 15:00
Fireplace%201.JPG%20%2835661%20bytes%29

-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 15:04
Stock%20Photo%20-%20living%20room%20with%20
fireplace.%20fotosearch%20
-%20search%20stock%20
photos,%20pictures,%20
images,%20and%20photo%20
clipart

-------------
apce


Постирано од: apce
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 11:11
rock%20fireplace

-------------
apce


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 23.Август.2009 во 10:56


-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Август.2009 во 11:53
ubavo...samo...sekade kade shto sum videl kamin...toj im sluzisamo kako nekoj vid na ...ostava..prepoln e so se i seshto...samo ne so toa shto treba( drva)....

i, ako pitash dali go koristaat za toa za shto e namenet,..pa, ...skapo bilo...mnogudrva trebalo...i sl."opravdanja"...збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: nali5555
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 22:12
kamin,vino,rozi i ljubov.................

-------------
live for Love!!! :)))


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 00:13


-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 23:58
imam kamin i mnogu e toplo i ubavo


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 21.Ноември.2009 во 18:09-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 21.Ноември.2009 во 19:56


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 21.Ноември.2009 во 20:41-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 21.Ноември.2009 во 21:26


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 25.Ноември.2009 во 18:27
 
 
Развојот на каминот започнал во четиринаесеттиот век, иако отвореното ложиште и претходно претставувало централен дел и “срце” на куќата. Со тек на вековите каминот доживеал многу технички и декоративни измени. Во деветнаесетиот век камините добиваат поедноставни облици, за разлика од “накитените” камини во претходните периоди.
Изборот на каминот пред сè треба да зависи од стилот на уредување на домот. Без разлика дали стилот е модерен, класичен, рустикален или селски, каминот треба претставува акцент или надополнување на веќе постоечкиот амбиент во просторот.
 
 
 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 25.Ноември.2009 во 19:55


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 26.Ноември.2009 во 17:15
 
 
Генерално постојат два типа на изведби на каминот: ѕидан и префабрикуван (претходно произведен) камин.

Во материјали кои се употребуваат за изработка на фасадата на ѕиданиот камин спаѓаат природните материјали: камен, мермер, гранит, гипс, тула, дрво, како и материјали кои се среќаваат кај новите типови на камини – прохром, месинг и стакло.

Каминитe можат да бидат со отворено или со затворено ложиште, може да имаат различна големина, моќност, начин на отворање на вратата итн. Ложиштата може да употребуваат тврдо гориво, електрична енергија, плин, природен гас или био-гориво.
-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 00:38


http://www.danilomaster.ru/catalog/15/">Отдельно%20стоящие%20камины http://www.danilomaster.ru/catalog/16/">Печи-камины http://www.danilomaster.ru/catalog/14/">Классические%20очаги
http://www.danilomaster.ru/catalog/18/">Настенные%20камины
http://www.danilomaster.ru/catalog/17/">Сверхширокие%20очаги

-------------


Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 22.Јануари.2010 во 18:00


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 16.Јули.2010 во 14:36


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 16.Јули.2010 во 14:43
-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 16.Јули.2010 во 17:31

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Јули.2010 во 17:49
sega li be , najde da mi palish kamini ?!изненадување

na ovaa vrukjina ,..ushte tie falat!изненадување

ilzapelo babishte ,edno !не


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 16.Јули.2010 во 17:57
Gi najdov bre....dodeka barav kako da ja preuredam dnevnataрамнодушност


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Јули.2010 во 17:59
..aj...ti prostuvam ,...изненадување

...najdi sega ...nekoj golem ...erkondishn!....me skina zeshkдаovo !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 16.Јули.2010 во 18:03
голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка


Eve...vo leto ladi...vo zima topliнамигнување...bitno...prilicno GOLEM e плазење
-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Јули.2010 во 18:07
ee,изненадување..toa bash sakav da ti kazam da pobarash ,..kamin shto...i ladi !да

...za da ne ja  pregreesh  temava намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2011 во 21:49


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2011 во 21:51


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Април.2011 во 05:14


-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 02.Мај.2011 во 23:45


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 02.Мај.2011 во 23:48
 
 
 
 


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 03.Мај.2011 во 13:54


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Јули.2011 во 19:43
Black-white%20combination%20colors


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 15.Септември.2011 во 16:45


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 15.Септември.2011 во 16:46-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 15.Септември.2011 во 16:47-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 15.Септември.2011 во 16:48-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 15.Септември.2011 во 22:45
Sto kamini kje bea ovie bez odzak?

-------------
Incredible Blue


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 16.Септември.2011 во 13:36
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Sto kamini kje bea ovie bez odzak?Postojat kamini na drvno sogoruvanje, elektricni, propanski i gasni kamini
Tie bez odzak od pogore se elektricni

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 18:10
Luxury-living-room-with-modern-shaped-fireplace-glass-coffee-table-carpet-and-couch


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 18:11
Luxury-fireplace-desing-with-sectional-sofa-coffee-table-stool-and-decoration


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 18:12
Beautiful-fireplace-design-with-armchairs-sofa-soft-carpet-large-windows-and-decoration


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Јуни.2012 во 09:42


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 05.Август.2012 во 06:28


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 22:57

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/14326-idilicni-kamini-za-romanticno-uzivanje" rel="nofollow - Идилични камини за романтично уживање

idilicni-kamini-za-romanticno-uzivanje-1

Некои сакаат лето, некои зима, но постои нешто што сите го сакаме – уживање покрај камин со саканите, со чашка вино во рака, додека надвор врне или паѓа снег.

Пријатното чувство на звукот на дождот и романтичната белина додека вие уживате на топло во домот.  

За да ви ја доловиме атмосферата, во прилог се неколку камини кои изгледаат идилично.

 idilicni-kamini-za-romanticno-uzivanje-2

idilicni-kamini-za-romanticno-uzivanje-3

idilicni-kamini-za-romanticno-uzivanje-4

idilicni-kamini-za-romanticno-uzivanje-5-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Декември.2013 во 22:11
dekorirajte-go-domot-so-rozovi-nijansi-7


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 14:00
Камин – топлина со стилИзборот на одреден вид на камин му дава карактер на просторот во кој се наоѓа. Постои и изрека дека каминот ја прави куќата дом.

Скоро ниту еден елемент во уредувањето на домот не може да создаде такво чувство на задоволство како она што се создава при седење до каминот.

Развојот на каминот започнал во четиринаесеттиот век, иако отвореното ложиште и претходно претставувало централен дел и “срце” на куќата. Со тек на вековите каминот доживеал многу технички и декоративни измени. Во деветнаесетиот век камините добиваат поедноставни облици, за разлика од “накитените” камини во претходните периоди.
Каминот - срцето на куќата


Избор на камин

Сè до денес може да се сретнеме со различни стилови во обликувањето на камините, од модерни, со чисти геометриски линии до оние кои и понатаму ги следат насоките од далечното минато.

Изборот на каминот пред сè треба да зависи од стилот на уредување на домот. Без разлика дали стилот е модерен, класичен, рустикален или селски, каминот треба претставува акцент или надополнување на веќе постоечкиот амбиент во просторот.
Малку поинаков камин


Генерално постојат два типа на изведби на каминот: ѕидан и префабрикуван (претходно произведен) камин.

Во материјали кои се употребуваат за изработка на фасадата на ѕиданиот камин спаѓаат природните материјали: камен, мермер, гранит, гипс, тула, дрво, како и материјали кои се среќаваат кај новите типови на камини – прохром, месинг и стакло.

Каминитe можат да бидат со отворено или со затворено ложиште, може да имаат различна големина, моќност, начин на отворање на вратата итн. Ложиштата може да употребуваат тврдо гориво, електрична енергија, плин, природен гас или био-гориво.
Префабрикуван метален камин


Предуслови за правилно функционирање

Камините секогаш се поставуваат на доволно цврста и стабилна подлога. Со својата тежина создаваат притисок, па затоа не е препорачливо да се става на подлоги со меки изолации, бидејќи доаѓа до нивно пристискање и пукање.

Најпријатно чувство создаваат камините со ложиште на дрво, поради природниот начин на ложење. Но, за вградување на овој тип на ложишта треба да бидат задоволени определени услови. Еден од основните е обезбедување на доволен пречник на оџакот. Следен важен предуслов за правилно функционирање е доводот на свеж воздух кој ќе овозможи подобро согорување, а со тоа и побрзо загревање на просторијата. Овој пречникот може да биде поделен во две или три цевки со помал пречник.

Кога станува збор за поставување на полици во гаража или стакленик, полиците од галванизиран метал се соодветен избор. Тие обично се купуваат во делови, можат да имаат различна носивост, а предност може да претставува нивната прилагоденост за чување на разни алати. Доколку се оштетат тие кородираат, а нивен недостаток е и ограниченоста во однос на дизајнот.

Најпријатно чувство создаваат камините со ложиште на дрво


При изборот на камин секогаш треба да се изврши советување со стручни лица, кои ќе посочат кој камин е најсоодветен за постоечките услови во просторијата каде што ќе се поставува. Исто така и вградувањето на каминот треба да биде изведено од специјализирана фирма за таа намена, со цела да се обезбеди негово правилно и безбедно функционирање.
За прекрасен амбиент во новогодишната ноќ
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 15:21
http://www.svetnamestaja.com/blog/wp-content/themes/interior/images/slides/2.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Декември.2013 во 14:39


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Декември.2013 во 14:39


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Јули.2014 во 14:28
skandinavski-stan-staklena-pregrada-5


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 06.Декември.2014 во 16:24

Ако сакате да внесете топлина, освежување, оргинална декорација и романтика во домот, верувајте дека каминот е одлична идеја.

Еве неколку идеи кои ќе ве инспирираат да почнете да размислувате на оваа тема:

The Hurtado Residence by Mark Tracy of Chemical Spaces 10 невероятни дизайна на камини

Clearview Chalet by AKB 10 невероятни дизайна на камини

Dixon House by Designgroup Stapleton Elliott 10 невероятни дизайна на камини

Silvertree Residence by Secrest Architecture 10 невероятни дизайна на камини

modern fireplace10 Modern Gas Fireplaces Ideas from Attika Feuer

modern fireplace9 Modern Gas Fireplaces Ideas from Attika Feuer

modern fireplace8 Modern Gas Fireplaces Ideas from Attika Feuer

modern fireplace6 Modern Gas Fireplaces Ideas from Attika Feuer

modern fireplace2 Modern Gas Fireplaces Ideas from Attika Feuer

fireplace-designs-with-firewood-organizer-antonio-lupi-3.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 26.Октомври.2015 во 01:34
-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Октомври.2015 во 08:43


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Октомври.2015 во 08:43


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Октомври.2015 во 08:44


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Октомври.2015 во 13:30


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Октомври.2015 во 21:32


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Ноември.2015 во 08:48
20-udobni-topli-dnevni-sobi-so-kamin-foto-001.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 31.Јануари.2016 во 20:57
Вилата на Ели Сааб


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Мај.2016 во 08:16
30 Amazing Modern Fireplaces That Will Leave You Breathless


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Март.2017 во 21:56


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Август.2017 во 14:51


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Ноември.2017 во 09:44
dizajni-so-koi-ke-doziveete-ljubov-na-prv-pogled-8.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Ноември.2017 во 09:51


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Ноември.2017 во 13:14


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Ноември.2017 во 13:16


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Ноември.2017 во 19:53


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Ноември.2017 во 19:53


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Ноември.2017 во 19:54


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 18.Ноември.2017 во 22:37
Нема подобро од камин!
Еве јас фино лепо во моментов си уживам во пријатна топлина ,додека каминчево тивко ми пуцкета...мераци!љубов


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 19.Ноември.2017 во 00:28
Originally posted by Renatax Renatax напиша:

Нема подобро од камин!
Еве јас фино лепо во моментов си уживам во пријатна топлина ,додека каминчево тивко ми пуцкета...мераци!љубов


ako nema so kogo da go spodelis momentot... zaebi ubavinata...


-------------
DeepBlue


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Ноември.2017 во 19:27


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Ноември.2017 во 21:54


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Ноември.2017 во 12:38


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Ноември.2017 во 12:41


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Ноември.2017 во 12:43


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Ноември.2017 во 15:50


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Ноември.2017 во 15:51


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Декември.2017 во 11:49


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Декември.2017 во 19:38


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 17.Декември.2017 во 09:51
Zosto-nekoi-sakaat-brak-no-ne-i-svadba-01.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Декември.2017 во 15:07


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Април.2018 во 18:39
Related image


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Април.2018 во 21:25
Image result for photos of springt trendy carpets


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Февруари.2019 во 19:56
Џенер


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Февруари.2019 во 14:46
Камен ѕид обесени


Камин на ѕид


Ротирачки шпоретен камин


Светла дневна соба


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Февруари.2019 во 14:48
Оригиналниот огништеВуд другар камин


Друг камин вртење тип.


Пространа куќа


На ѕид висеше камин

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Април.2019 во 20:40
Резултат со слика за трпезарии 2019


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Декември.2019 во 17:11
Резултат со слика за phoots of women socks for meery christmas


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk