Испечати | Затвори го прозорот

Марихуана, да или не?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18826
Датум на принтање: 26.Јануари.2021 во 01:09
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Марихуана, да или не?
Постирано од: zambija
Наслов: Марихуана, да или не?
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 22:16
ZOSTO BI TREBALO DA SE ZABRANI MARIHUANATA KOGA SE KORISTI KAKO LEGALNA LESNA DROGA VO ODREDENI EVROPSKI DRZAVI?DALI PUSENJE TREVA GI PRAVI POAGRESIVNI MLADITE ILI GI SMIRUVA?
SE POKAZA DEKA TREVATA E LESNA DROGA KOJA VO ODREDENI NERVNI ZABOLUVANJA SE POKAZA KAKO KORISNA,VLIAJE SIMULATIVNO NA NERVI. DALI STE ZA TREVA VO MALI KOLICI DA BIDE LEGALNA?Коментари:
Постирано од: lane62
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 22:42
koj e lud da pusi treva...marihuana aku...narodski lekголема%20насмевка

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: bla bla
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 23:45
А како тоа трева во мали количини да биде легална?????
Што подразбираш под мали количини и мислиш дека тоа некој може да го контролира??? Не би рекла. Или е легална или не е, не гледам јас трета опција.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 01:18
темава не ми е најјасна...........

Дали сме за легализација на марихуаната (не е тема за во здравје)
Дали сме ЗА или ПРОТИВ користење на марихуаната и како тоа би влијаело врз здравјето (е друга тема и е за во здравје )

-------------
МИР со сите


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 01:37
Originally posted by zambija zambija напиша:

ZOSTO BI TREBALO DA SE ZABRANI MARIHUANATA KOGA SE KORISTI KAKO LEGALNA LESNA DROGA VO ODREDENI EVROPSKI DRZAVI?


Се користи како легална лесна дрога во Холандија
колку што знам

Originally posted by zambija zambija напиша:

DALI PUSENJE TREVA GI PRAVI POAGRESIVNI MLADITE ILI GI SMIRUVA?   


Мислам дека сите знаат каква и да е дрога
земена во колкави било количини т.е дози
не може да ги смири младите.
Да ги направи поагресивни?
Да, да им го измени животот од корен
Да создаде промени во организмот и нарушувања
на неговото нормално функционирање

Originally posted by zambija zambija напиша:

SE POKAZA DEKA TREVATA E LESNA DROGA KOJA VO ODREDENI NERVNI ZABOLUVANJA SE POKAZA KAKO KORISNA,VLIAJE SIMULATIVNO NA NERVI.


Не си во право, грешка си
Јас бев на дебата за дрога каде зборуваше
психолог, вработена во центар за нарко зависници.
Нема ниту една позитивна страна и корист од земањето на
марихуана, без разлика во колкави количини

Originally posted by zambija zambija напиша:

DALI STE ZA TREVA VO MALI KOLICI DA BIDE LEGALNA?


Не знам како би можело да се спроведе ова
Да те фати некој со 5грама марихуана и да ти рече:
- Еј нема врска што имаш марихуана, не си ја поминал границата од дозволеното


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 01:44
Originally posted by Lithium Lithium напиша:Не си во право, грешка си
Јас бев на дебата за дрога каде зборуваше
психолог, вработена во центар за нарко зависници.
Нема ниту една позитивна страна и корист од земањето на
марихуана, без разлика во колкави количиниOvde ne si vo pravo Lithium. Za marihuanata ima razlicni mislenja kako deluva, vo zavisnost od toa kolkavi kolicini se primaat. Moze mnogu kreativno da deluva za covekot......za ova povejke nareden pat, ke moram da pobaram edna kniga sto momentalno ne e vo mene.

A za taa sto kaza psihologot, dali vi kaza dali ima puseno marihuana??? Zosto site donesuvaat zaklucoci vrz osnova na razni kazuvanja od tie sto probale, a vsusnost nemaat probano i ne znaat kako deluva. Za ova gledav emisija na tema samo za marihuana i bea izneseni pozitivnite i negativnite strani.

Ako nema nitu edna pozitivna strana i korist mislam deka vo Holandija nemase odamna da bide legalizirana. Tie sepak se ponapred od nas vo mnogu raboti, i kako sto gledam na mladata populacija ne i fali nisto.намигнување


-------------


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 02:00
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Ovde ne si vo pravo Lithium. Za marihuanata ima razlicni mislenja kako deluva, vo zavisnost od toa kolkavi kolicini se primaat.


И секогаш ќе има различни мислења
не сметаат сите дека марихуаната земена и во мали количини не е штетна
нели сепак предизвикува психичка зависност?
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Moze mnogu kreativno da deluva za covekot......


Ќе мораш за ова да ми поообјасниш подобро кога ќе ја
најдеш книгата бидејќи навистина не знам на што мислиш
КРЕАТИВНО.....
тоа е истото она творечко мислење нели

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


za ova povejke nareden pat, ke moram da pobaram edna kniga sto momentalno ne e vo mene.A za taa sto kaza psihologot, dali vi kaza dali ima puseno marihuana???
Zosto site donesuvaat zaklucoci vrz osnova na razni kazuvanja od tie sto probale, a vsusnost nemaat probano i ne znaat kako deluva.


Треба ти да пробаш хероин па да видиш како ќе делува на тебе па тогаш да донесеш заклучок?
или да испиеш 20 чаши вотка па да донесеш заклучок дали ќе се опијаниш или не?
Доволно е само да ги видиш другите што го сториле тоа
и ќе ти стане јасно.
Плус тоа таа е психолог
работи со такви луѓе што земале марихуана и знае СИГУРНО
какви се луѓето што ја земаат. Нема потреба и таа да проба.

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Za ova gledav emisija na tema samo za marihuana i bea izneseni pozitivnite i negativnite strani.Ako nema nitu edna pozitivna strana i korist mislam deka vo Holandija nemase odamna da bide legalizirana. Tie sepak se ponapred od nas vo mnogu raboti, i kako sto gledam na mladata populacija ne i fali nisto.намигнување


пак ќе кажам имало и ќе има поделени мислења дали марихуаната е штетна или не
јас сум сепак дека е штетна колку и да велат дека не е
не може еден што пробал марихуана да остане само на тоа
сигурно води кон потешките дроги.
Нека се легализира и тука
нека им даваат на наркоманите бесплатни шприцеви и игли
бесплатни прегледи па ќе видат тогаш колку само
болести нема да се шират

( ама ова е веќе за оние што се со игли )


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 02:45
Lihtium prajme muabet za marihuana. Heroinot i alkoholot stvaraat zavisnost, no ne i marihuanata. Za ova mozes kade sakas da procitas i nikade ne pisuva deka stvara zavisnost.намигнување

-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 02:48
A za temate dali da se legalizira vo mali kolicini........normalno deka sum ZA голема%20насмевка
Ama samo za mali kolicini среќа


-------------


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 11:59
не ствара зависност: делумно точно
не ствара физичка туку само психичка зависност
( е ова сигурно го знаеш )


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 12:08
da potenciram, NE POSTOI DRZAVA na svet kade e LEGALIZIRANA trefkata!!
i jas (iako nikot me izdava) sum protiuv legalizacija, no 1000000000000% ja poddrzuvam DISKRIMINALIZACIJATA!

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Lihtium prajme muabet za marihuana. Heroinot i alkoholot stvaraat zavisnost, no ne i marihuanata. Za ova mozes kade sakas da procitas i nikade ne pisuva deka stvara zavisnost.намигнување


ne se sl*gam 100%!

fizicka zavisnost stvaras avtomatski so drobenje tutun vo marata, a vo make ne sum videl ni 5% sto duvat cisto-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 13:11
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Lihtium prajme muabet za marihuana. Heroinot i alkoholot stvaraat zavisnost, no ne i marihuanata. Za ova mozes kade sakas da procitas i nikade ne pisuva deka stvara zavisnost.намигнување


Знаеш што
Доколку ти се наоѓа фармакологија при рака
можеш да прочиташ и да се потсетиш
Класификација на зависност од лекови
нели има од морфински тип, халуциногени, кокаински итн итн
има и зависност од МАРИХУАНСКИ ТИП
Е, фино лепо ( колку што се сеќавам )
кај марихуанскиот тип постои УМЕРЕНА ПСИХИЧКА ЗАВИСНОСТ
НЕМА ФИЗИЧКА ЗАВИСНОСТ, слаба тенденција
кон развивање на толеранција
а толеранцијата не беше ништо друго туку
тоа е кога по одреден период на примање на лекот
на пациентот му е потребно поголемо количество од истиот лек
за да го постигне ефектот кој претходно го постигнувал
со помала доза од лекот
Што значи дека и тоа што ја употребуваат марихуаната
како лек може да доведе до зависност
ама сепак има различни мислења....Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 13:50
Канабис ( http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%98%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BA - латински : Cannabis) е род од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8 - скриеносемени кои има три божемски види, Канабис сатива Л., Канабис индика Лам., и Канабис рудералис Џаниш. Овије три таксономи се вроден на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D0%90%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0 - централна Азија . Канабис се употреба за хемп, за http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0_%D0%9A%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D1%81&action=edit&redlink=1 - медицина , и за http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%85%D1%83%D0%B0%D0%BD%D0%B0 - сајкоактив .

Марихуана е име за http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%B0 - дрога која ги вклучува лисјата и цветните делови на http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%98%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BF&action=edit&redlink=1 - Индискиот Коноп , уште наречен Cannabis sativa. Марихуаната се пуши или џвака заради причинување на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D0%BB%D1%83%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - халуциогени ефекти или ефекти на возбудување. Активната состојка на марихуаната, позната како http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A2%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BB&action=edit&redlink=1 - тетрахидроканабинол е концентрирана на горните цветни делови на Индискиот Коноп. За марихуаната има многу жаргонски имиња како на пример трева, вутра, ганџа, грање итн.

Повеќето земји ја сметаат марихуаната како илегална http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83%D0%BF%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - супстанција , но одделни земји варираат со тоа како го казнуваат користењето и принадлежноста на дрогата. Некои земји налагаат благи казни, додека други налагаат сурови казни вклучувајќи го и лежењето во затвор. Иако за марихуаната не е докажано дека може да предизвика телесна зависност па и ако се прекине нејзиното користење, не се јавуваат никакви симптоми на телесна посвета, таа може да предизвика психолошка зависност со постојано и долго користење.

Позната е во централна http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Азија и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D0%BD%D0%B0 - Кина околу 3000 п.н.е и е главно користена како http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82&action=edit&redlink=1 - медикамент . Марихуаната почна широко да се користи во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0 - Америка во http://mk.wikipedia.org/wiki/1960 - 60-тите и http://mk.wikipedia.org/wiki/1970 - 70-те години и во тоа време станува втора најпопуларна дрога после http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%BB - алкохолот .

Многу корисници велат дека постојат две фази во дејството на марихуаната: почетна возбуда – која го вклучува замајувањето и http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%95%D1%83%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0&action=edit&redlink=1 - еуфоријата – проследена со спокојство и пријатно чувство. Промените во однесувањето се често придружувани во сменети разбирања на времето и местото. Процесот на мислење е често нарушен од неполни идеи и мемории. Кај некои од корисниците се јавува зголемен апетит, потреба за благо, засилување на сетилното чувство и чувство на задоволство.

Негативните ефекти на марихуаната можат да вклучат збрканост, акутни реакции, напади на беспокојство, страв, чувство на беспомошност и губење на самоконтрола. Хроничните корисници на марихуаната можат да развијат т.н. http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%90%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC&action=edit&redlink=1 - амотивационен синдром кој се карактеризира со пасивност, намалена мотивација и преокупација кон земање на дроги. Како што е случај со дејствието на алкохолот, дејствието на марихуаната може да го растрои размислувањето, разбирањето, меморијата, говорот, способноста за решавање на проблеми и времето на реакција. Последиците од долго користење на марихуаната се уште не се одредени, а не постојат докази дека марихуаната може да ги уништи мозочни клетки.

Марихуаната може да биде корисна во борбата против непријатните и болни симптоми кај некои медицински состојби. Некои луѓе мислат дека марихуаната може да го подобри апетитот и да го спречи намалувањето на телесната тежина кај луѓето болни од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%98%D0%94%D0%90 - СИДА . Други размислуваат дека марихуаната го намалува очниот притисок кај луѓето со http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%93%D0%BB%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%BC&action=edit&redlink=1 - глауком . Исто така може да го намали гадењето причинете од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%BA - раковата http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A5%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%98%D0%B0&action=edit&redlink=1 - хемотерапија и третманите со http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0&action=edit&redlink=1 - радијација . Луѓето кои страдаат од овие и од други хронични заболувања тврдат дека марихуаната ги намалува болките додека другите медикаменти не.
-------------


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 19:21
Vo edno afrikasnko pleme se vrsese ispituvanje od strana na doktorski tim,koj zabeleza deka lugeto zaboleni od sida vo toa pleme,a konzumatori na marihuana mnogu polesno ja snosat psihickata posledica od bolesta i podolgo vreme ziveat so taa bolest,za razlika od lugeto vo istoto pleme koi ne konzumirale marihuana


Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 23:54
Jas sum protiv legalizacija na marihuanta, droga si e droga bez razlika dali e teska ili lesna, so tek na vreme i od nea se stanue zavisen


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 01.Мај.2009 во 03:31
Originally posted by THEPRINCESS THEPRINCESS напиша:

Jas sum protiv legalizacija na marihuanta, droga si e droga bez razlika dali e teska ili lesna, so tek na vreme i od nea se stanue zavisen


Ova kako so baba mi da pravam muabet.....изненадување

Marihuanata vo Holandija e legalizirana od pred ne znam kolku godini, pa niv nisto ne im fali.намигнување


-------------


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 11:51
Marihuanata ne prestavuva opasnost da se stane zavisen od nea. Pobrzo se stanuva zavisen od coca cola,odkolku od marihuana


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 11:53
Marihuanata e stetna i ne treba da bide legalizirana. E sega toa sto vo Holandija ja legalizirale e niven problem. I pusenjeto tutun e stetno pa e legalizirano sirum svetot.

Tocno e deka postojat korisni supstancii vo marijuanata no pusenjeto treva bi bilo slicno kako da si pravite dezinfekcija na grlo so 70% etil alkohol - em ce gi ubiete bakteriite em ce se otruete... Drugo e tie korisni elementi na marijuanata da se izdvojat laboratorijski i da se proziveduvaat kako zasebni lekarstva.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 11:59
Zambija ti ako si uzivatel vo marihuanata ne mora da gi napagjas onie koi ne se i ne sakaat da se намигнување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: ana sk
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 12:04
definitivno NE


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 22:15
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Zambija ti ako si uzivatel vo marihuanata ne mora da gi napagjas onie koi ne se i ne sakaat da se намигнување

Jas sum uzivatel na se sto ima list,kako sto imas i ti,pa i tvoj uzivatel sum.(listot go nosese tvojata prebaba Eva,a ti go zameni so teksti)
Taka da gtvrdam deka se sto ima list e prirodno vrzano za covekot od negoviot pocetok i nastanok


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 23:12
Aj zdravje jas ko ke bidam pretsednik na Makedonija ke ja legalizirame голема%20насмевка

do togash vardete da ne ve fatat намигнување
-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 15:20
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Marihuanata e stetna i ne treba da bide legalizirana. E sega toa sto vo Holandija ja legalizirale e niven problem. I pusenjeto tutun e stetno pa e legalizirano sirum svetot.

Tocno e deka postojat korisni supstancii vo marijuanata no pusenjeto treva bi bilo slicno kako da si pravite dezinfekcija na grlo so 70% etil alkohol - em ce gi ubiete bakteriite em ce se otruete... Drugo e tie korisni elementi na marijuanata da se izdvojat laboratorijski i da se proziveduvaat kako zasebni lekarstva.


Ова е и мој став, и плус сум против легализација.
Не гледам никакви позитивни ефекти од устонирани луѓе.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 15:39
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Marihuanata e stetna i ne treba da bide legalizirana. E sega toa sto vo Holandija ja legalizirale e niven problem. I pusenjeto tutun e stetno pa e legalizirano sirum svetot.

Tocno e deka postojat korisni supstancii vo marijuanata no pusenjeto treva bi bilo slicno kako da si pravite dezinfekcija na grlo so 70% etil alkohol - em ce gi ubiete bakteriite em ce se otruete... Drugo e tie korisni elementi na marijuanata da se izdvojat laboratorijski i da se proziveduvaat kako zasebni lekarstva.


da potenciram uste ednas

NE POSTOI EDNA DRZAVA NA SVETOT KADE MARATA E LEGALIZIRANA!
ve molam ne mesajte termini vo ova za mene delikatna tema,
vo holandija e DEKRIMINALIZIRANA, kako sto bi bilo i moj predlog!

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 15:43
Скоро секој ден гледам млади деца како се однесуваат ко удрени со мокар чорап по глава од марихуаната.
Се прашувам што ќе биде со нив доколку се легализира маричето?
Што ќе биде со нив тогаш кога ќе им биде скоро секојдневно на дофат на рака по ефтина цена кога пазарот ќе се преплави со маричето и нормално цената ќе падне ?
 


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 15:48
Originally posted by fiks fiks напиша:

Скоро секој ден гледам млади деца како се однесуваат ко удрени со мокар чорап по глава од марихуаната.
Се прашувам што ќе биде со нив доколку се легализира маричето?

Што ќе биде со нив тогаш кога ќе им биде скоро секојдневно на дофат на рака по ефтина цена кога пазарот ќе се преплави со маричето и нормално цената ќе падне ?

 


edna rabota,
alkohol, heroin, speed, tripovi,extasy se substancii koi se POEFTINI od trevata i plus uste polesno dostapni!

taka da neznam dali tie deca navistina se na mara

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 15:53
Сосема ми е сеедно дали ќе се легализира или не! Јас знам дека и вака и така нема да бидам нејзин „уживател“голема%20насмевка


Постирано од: tamarax
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 19:02
Originally posted by OUST OUST напиша:

Сосема ми е сеедно дали ќе се легализира или не! Јас знам дека и вака и така нема да бидам нејзин „уживател“голема%20насмевка
   i mene bas mi e sve isto .


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 14:22
mal update!
posto neli spomnav deka nema drzava na svet kade e legalizirana!

poslednata nedela poznatiot terminator srnold schwarzenegger otvopril diskusija da se legalizira marata i da se odanoci!

isto taka i "levite" svabi sega se izjasnuvat za vakva opcija...a mototo e: DUVANJE PROTIV KRIZATA

http://www.bild.de/BILD/politik/2009/05/12/linkspartei-will-wegen-wirtschaftskrise-cannabis-legalisieren/kiffen-gegen-krise.html - http://www.bild.de/BILD/politik/2009/05/12/linkspartei-will-wegen-wirtschaftskrise-cannabis-legalisieren/kiffen-gegen-krise.html

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 01:13
Не ми е сеедно дали ќе се легализира.......

Строго сум против.....

Вие што сте ЗА легализација да ве прашам само како би ви било да си направите ваков муабет со син/ќерка ви....

- Сине, за кај се спремаш?
- Кидам до продавница да си купам марихуанче за попосле, да не ти треба нешто мамо да ти земам уз пат......?

-------------
МИР со сите


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 12:29
Originally posted by OUST OUST напиша:

Сосема ми е сеедно дали ќе се легализира или не! Јас знам дека и вака и така нема да бидам нејзин „уживател“голема%20насмевка


е озонер.... не е баш така намигнување може ти нема да уживаш... ама детето твое ?? изненадување

цигарите се легални, и многу лесно можат да се купат...... пушат уште од 7мо одд и не знаат да прекинат... алкохолот е исто легален... се пијанчат секоја вечер...

не сакам ни да помислам што ќе се случи ако марихуаната стане легална !!! не не и не ! трепкање


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 19:36
Неееееее.

-------------


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 20:03
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Неееееее.


Daaaaaaaaaaaa

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 20:48
Ako sme vtori spored broj na pusaci,kaj ke ni bide krajot so marata,koj ke ne sopre-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 22:32
Jas uste trevata ja pasam...da ja svitkam ne mi teknalo

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 22:48
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Не ми е сеедно дали ќе се легализира.......

Строго сум против.....

Вие што сте ЗА легализација да ве прашам само како би ви било да си направите ваков муабет со син/ќерка ви....

- Сине, за кај се спремаш?
- Кидам до продавница да си купам марихуанче за попосле, да не ти треба нешто мамо да ти земам уз пат......?


Abe vie lugje izgleda ne znaete mnogu, mnogu sto se sluciva nastrana. Deka marihuanata odamna se smeta za najnormalno nesto duri i vo nasite prostori. Sega e se bapnato na hasis, heroin, kokain, ekstazi.

Iskreno polzavce ako moite deca pusat samo treva i niedno od gore navedenite bi bil sreken.


-------------


Постирано од: darko_gv
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 22:52
pa zosto da ne-------------


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 23:35
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Не ми е сеедно дали ќе се легализира.......

Строго сум против.....

Вие што сте ЗА легализација да ве прашам само како би ви било да си направите ваков муабет со син/ќерка ви....

- Сине, за кај се спремаш?
- Кидам до продавница да си купам марихуанче за попосле, да не ти треба нешто мамо да ти земам уз пат......?
Abe vie lugje izgleda ne znaete mnogu, mnogu sto se sluciva nastrana. Deka marihuanata odamna se smeta za najnormalno nesto duri i vo nasite prostori. Sega e se bapnato na hasis, heroin, kokain, ekstazi.Iskreno polzavce ako moite deca pusat samo treva i niedno od gore navedenite bi bil sreken.


Денеска мило многу работи се сметаат за нормални, ама не се...поправо...прашање е што е тоа нормално...дали е нормално она што сега го сметаме за нормално....или е нормално тоа што пред два века било нормално....

Филозофирав знам, но целта ми е да кажам дека не се што постои и се практикува е нормално....не ми е јасно како може да се смета за нормално нешто што ќе ти ја помати свеста, а??????

Нормално е да си со поматена свест? Нормално е да не си способен да расудуваш правилно? Нормално е да се исклучиш од реалноста?????

-------------
МИР со сите


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 05:53
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

 

Денеска мило многу работи се сметаат за нормални, ама не се...поправо...прашање е што е тоа нормално...дали е нормално она што сега го сметаме за нормално....или е нормално тоа што пред два века било нормално....

Филозофирав знам, но целта ми е да кажам дека не се што постои и се практикува е нормално....не ми е јасно како може да се смета за нормално нешто што ќе ти ја помати свеста, а??????

Нормално е да си со поматена свест? Нормално е да не си способен да расудуваш правилно? Нормално е да се исклучиш од реалноста?????


Vidi vaka. Od start prajte odma greska. Demek nemam probano i nema da probam, a site specijalisti ste na oblast marihuana. Vidi majkata, od kaj tolku vie znaete sto go matelo mozokot a sto ne. Demek uzivacite na marihuana ziveat vo imaginaren svet i pojma nemaat na drugite okolu sto im se slucuva. Epa togas treba da otpisete eden golem del na lugjeto sto ve opkruzuvaat, zatoa sto veruvajte mi sokantno golem e procentot na onie koi pusat marihuana. A zgora na toa od denes da ja izbrisime i Holandija kako zemja koja zivee vo imaginaren svet (isklucena od realnosta) голема%20насмевка .....kaj niv nisto ne cini, a kaj nas e super, kaj nas ne e legalna marihuanata pa na crno se perat pari.

Alkohol sigurno konzumirate i site sakate da se podnapiete barem ednas mesecno. Ama za alkohol ne e nikoj protiv, zs legalen e, baska toa nikoj ne ti vika zosto pies, zatoa sto jas i ne poznavam nekoj sto ne pie. Znaci nie ucime od postarite a vo nasava sredina e polna so teski hronici. Arno ama, nikoj ne kazuva dali e stetno da konzumirame alkohol i kolku e stetno. Dali moze da se stane zavisen, ili ne......od alkohol, posebno od domasna rakija se dobiva cista svest. Ama nesto ne zafrknaa od vladava ukinaa i domasno proizvodstvo na rakija pa sega nema so sto da bistrime svest.


-------------


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 15:58
Кој ти рече дека никој не зборува за алкохолот и како може да се стане зависен од него......еј...зар е можно да не си слушнал како во светот постојат агресивни, силни кампањи против алкохолот...просто е невозможно да не си чул.....се правиш на удрен....

А ти сакаш да кажеш дека државава ни е катастофа затоа што не пушиме доволно марихуана...премногу ни е заматена свеста без неа, па треба да ја конзумираме за да ни се разбистри????? и сите да си чуркаме и државата така ќе ја оправиме....

А ти мило зошто пушиш марихуана ако не е тајна????? ЗОШТО; ЗОШТО???????

-------------
МИР со сите


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 04:50
he

mislam NE
mislam znaci postojam    NEEEEEEEEEEEEEEEEEE


marihuana he mislam NE oti droga klavat vo marihuanata

-------------


Постирано од: Џон Траконтра
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 11:41
Пред да се спуштаме во квалификации треба да знаеме од каде канабисот е не легален???
Дали е поштетен од алкохолот???
Дали корисниците се склони кон агресија???
Не ... одговорот е не... но владата на САД ја има прогласено за незаконска бидејки први таму ја користеле мексиканците после хард деј воркинг... Не знаејки ги нејзините својства, но секако штитејки ја алкохолната индустрија во САД , таа е забранета... Се разбира остатокот на светот - како и во све ги следе... но не значи дека можда биле во право... Но како да дадеме оценка кога гледам коментари од луѓе кои не разликуваат марихуана од македан , или оригано, а да не прајме муабет за нејзините својства... Ова нормално е дел од шенгенската бариера овие 20 години - која го доотупи овој тп народ и тотално ги изгуби сите светски трендови. За жал тоа е вистината во македонија... Надвор, пример во србија - да не зборувам за подалеку- стварите се сосема поинаку...
ПС. Како беше онај вицот- знам се како ја виткаат, рекол џандарот- но не знам како се фиксаат со тоа цигарето??? лол.... Тоа општиот став во македонија- став а ла „ не одај бабе в кавиќ - во коксана (кока кола ) дрога редает....ЛОЛ///
ПОЗДРАФ до синдикатот од најсиндикалниот град во македонија а и пошироко - Охрид!!!


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 12:51
Originally posted by Џон Траконтра Џон Траконтра напиша:

Пред да се спуштаме во квалификации треба да знаеме од каде канабисот е не легален???
Дали е поштетен од алкохолот???
Дали корисниците се склони кон агресија???
Не ... одговорот е не... но владата на САД ја има прогласено за незаконска бидејки први таму ја користеле мексиканците после хард деј воркинг... Не знаејки ги нејзините својства, но секако штитејки ја алкохолната индустрија во САД , таа е забранета... Се разбира остатокот на светот - како и во све ги следе... но не значи дека можда биле во право... Но како да дадеме оценка кога гледам коментари од луѓе кои не разликуваат марихуана од македан , или оригано, а да не прајме муабет за нејзините својства... Ова нормално е дел од шенгенската бариера овие 20 години - која го доотупи овој тп народ и тотално ги изгуби сите светски трендови. За жал тоа е вистината во македонија... Надвор, пример во србија - да не зборувам за подалеку- стварите се сосема поинаку...
ПС. Како беше онај вицот- знам се како ја виткаат, рекол џандарот- но не знам како се фиксаат со тоа цигарето??? лол.... Тоа општиот став во македонија- став а ла „ не одај бабе в кавиќ - во коксана (кока кола ) дрога редает....ЛОЛ///
ПОЗДРАФ до синдикатот од најсиндикалниот град во македонија а и пошироко - Охрид!!!


Доста интересно размислуваш само немој да мислиш дека луѓето се до толку неинформирани за нејзините својства, на травата де. Марата е многу популарна и позната на денешницава така да....како и да е мене не ми е ќеиф да комуницирам со напафкани луѓе, што им светат очите, не сакам партнерот да ми лежи устониран и да вика дека му е фино а уште помалку сакам да ми се врати детето дома лебдејќи и мислејќи дека го достигнало врвот од животот и такво со натапанета тиква утре да иде у школо.

Дали корниците на Марихуаната мислат дека ако пушат секој ден (еве прашање) легално е нели, ќе се одрази на нивниот личен, сексуален живот и работен перформанс?
Дали мислат дека со секојдневна конзумација ќе постигнат подобри резултати во било кое поле од нивниот живот?
Тука ќе ги исклучам оние кои заработуваат пишувајќи поезија и шлакаат на платно бидејќи никому не полагаат рачини и нивната изведба не загрозува никого.

Што ако имаш доверлива работа каде концентрацијата треба да ти биде на највисоко ниво, што ако работиш со болни луѓе, со мали деца, во јавен сектор, тераш бизнис со бројки лево-десно.
Ај малку муабет за тоа, ако има некој да обрзаложи од сопствено искуство или од туѓо...
Дали вечер си доаѓаш од работа и си виткаш едно таака џоинтче не големо на бројка го тегнеш, па после се фаќаш да работиш по дома и утре сабајле се осеќаш топ....и така секој ден. Кде води тоа? Сакам да знам....

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 15:38
Пред некој ден имаше на телевизија емисија на ВВС за марихуаната и нејзините својства. Ја водеше психолог кој консултираше конзуматори на тревката, психијатри, пациенти, итн. Многу убаво, без предрасуди.
 
Да не раскажувам на долго, заклучоците беа дека
 
Позитивни страни:
 
- ако се пуши ретко во принцип нема некакви последици;
- екстрактот од канабис се користи и за лечење во некои институции, најчесто како средство против силни болки (за тоа даваат и морфиум, опиум колку што знаеме, со тоа што марихуаната е многу помалку штетна)
 
Негативни страни:
 
- ако се пуши редовно (секој ден или уште полошо повеќе пати на ден):
тогаш
- се развива психолошка зависност
- евентуална слабост кон земање на појаки дроги
- во ретки случаеви, особено кај млади тинејџери, можна е појава на шизофренија (имаше еден таков пример на 15-годишен дечко од голема фамилија во Англија)
- годините играат ОГРОМНА УЛОГА - што помлад почнуваш со тоа, толку се шансите за лоши последици (зависност,  психичко здравје пред се)
 и најраспространета последица е
 
ДЕМОТИВИРАНОСТА, АПАТИЈАТА, НЕМАЊЕ ЦЕЛ, НЕФОКУСИРАНОСТ, НЕМАЊЕ СИЛА БИЛО ШТО ДА СЕ ДОВЕДЕ ДО КРАЈ.
И тиа луѓе автоматски остануваат така, со тек на време на работ од општеството, бидејки тревата на суптилен начин го уништува нагонот на креативност, за создавање, за живот воопшто  и било каква динамика во него.
 
 


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 16:06
interesno e po postot na chuchuliga , deka site negativni posledici gi sodrzuva zborovite

- евентуална

- можна

- во ретки случаеви

a ovie karakteristiki

ДЕМОТИВИРАНОСТА, АПАТИЈАТА, НЕМАЊЕ ЦЕЛ, НЕФОКУСИРАНОСТ, НЕМАЊЕ СИЛА БИЛО ШТО ДА СЕ ДОВЕДЕ ДО КРАЈ

mozez da gi najdes i kaj korisnici na alkohol, tableti etc...duri i kaj licnosti koj konsumirat nisto!

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 17:51
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

interesno e po postot na chuchuliga , deka site negativni posledici gi sodrzuva zborovite

- евентуална

- можна

- во ретки случаеви

a ovie karakteristiki

ДЕМОТИВИРАНОСТА, АПАТИЈАТА, НЕМАЊЕ ЦЕЛ, НЕФОКУСИРАНОСТ, НЕМАЊЕ СИЛА БИЛО ШТО ДА СЕ ДОВЕДЕ ДО КРАЈ

mozez da gi najdes i kaj korisnici na alkohol, tableti etc...duri i kaj licnosti koj konsumirat nisto!
 
А бе ништо не е само вака или само така. Секој лек што го земаме е дрога која лечи ако се зема во мали дози и убива ако се претера.
Со алкохолот е исто така: една чаша ракија или црвено вино на ден е здравје, повеќе од тоа уништува живот.
Едни организми реагираат поотпорно на наркотици и стимуланси, некои се почувствителни.
Работата е човек да е информиран, да знае што прави и да го прави со мерка.
Многу често децата се фаќаат за разни дроги без да имаат идеја што прават, па слушаш како умрело дете на 13 години од овердоуз (ова за сериозни дроги или алкохол).
 
Добро е да се знае, да се познава и сопственото тело (организам) и во согласно со тоа да се превземаат работи. Сепак се е до човекот како сам ќе реши и до кој степен ќе ужива, а од кој ќе се навлече и ќе му започне пеколот (зависноста)....


Постирано од: Џон Траконтра
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 20:53
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Originally posted by Џон Траконтра Џон Траконтра напиша:

Пред да се спуштаме во квалификации треба да знаеме од каде канабисот е не легален???
Дали е поштетен од алкохолот???
Дали корисниците се склони кон агресија???
Не ... одговорот е не... но владата на САД ја има прогласено за незаконска бидејки први таму ја користеле мексиканците после хард деј воркинг... Не знаејки ги нејзините својства, но секако штитејки ја алкохолната индустрија во САД , таа е забранета... Се разбира остатокот на светот - како и во све ги следе... но не значи дека можда биле во право... Но како да дадеме оценка кога гледам коментари од луѓе кои не разликуваат марихуана од македан , или оригано, а да не прајме муабет за нејзините својства... Ова нормално е дел од шенгенската бариера овие 20 години - која го доотупи овој тп народ и тотално ги изгуби сите светски трендови. За жал тоа е вистината во македонија... Надвор, пример во србија - да не зборувам за подалеку- стварите се сосема поинаку...
ПС. Како беше онај вицот- знам се како ја виткаат, рекол џандарот- но не знам како се фиксаат со тоа цигарето??? лол.... Тоа општиот став во македонија- став а ла „ не одај бабе в кавиќ - во коксана (кока кола ) дрога редает....ЛОЛ///
ПОЗДРАФ до синдикатот од најсиндикалниот град во македонија а и пошироко - Охрид!!!


Доста интересно размислуваш само немој да мислиш дека луѓето се до толку неинформирани за нејзините својства, на травата де. Марата е многу популарна и позната на денешницава така да....како и да е мене не ми е ќеиф да комуницирам со напафкани луѓе, што им светат очите, не сакам партнерот да ми лежи устониран и да вика дека му е фино а уште помалку сакам да ми се врати детето дома лебдејќи и мислејќи дека го достигнало врвот од животот и такво со натапанета тиква утре да иде у школо.

Дали корниците на Марихуаната мислат дека ако пушат секој ден (еве прашање) легално е нели, ќе се одрази на нивниот личен, сексуален живот и работен перформанс?
Дали мислат дека со секојдневна конзумација ќе постигнат подобри резултати во било кое поле од нивниот живот?
Тука ќе ги исклучам оние кои заработуваат пишувајќи поезија и шлакаат на платно бидејќи никому не полагаат рачини и нивната изведба не загрозува никого.

Што ако имаш доверлива работа каде концентрацијата треба да ти биде на највисоко ниво, што ако работиш со болни луѓе, со мали деца, во јавен сектор, тераш бизнис со бројки лево-десно.
Ај малку муабет за тоа, ако има некој да обрзаложи од сопствено искуство или од туѓо...
Дали вечер си доаѓаш од работа и си виткаш едно таака џоинтче не големо на бројка го тегнеш, па после се фаќаш да работиш по дома и утре сабајле се осеќаш топ....и така секој ден. Кде води тоа? Сакам да знам....


Твојата неинформираност, немам намера да ти ја објасвам... Немат креативност??? ма дај молимте...
За да судите треба да пробате....


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 23:37
Дечко Џон Траконтра тотално го промаши муабетот. Изгледа не си го ни прочитал мојот пост како треба. Нема врска.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Џон Траконтра
Датум на внесување: 07.Јуни.2009 во 18:27
Девојко Глен Коуз... мислам дека добро го сватив твојов муабет... ке мора да те разочарам дека еден куп луѓе на Запад вршат одговорни функции и по сле работа место да се нашљокет пиво или ракија си прает марифети :ЛОЛЛ
Пак ке ти споменам дека за коментари -треба да пробаш па да дадеш коментар... баш од таквите ко тебе неинформисани алкохоло-бекрии , луѓе по дефиниција стереотипни кои мислат дека светот завршвит на скопска црна гора- таа и е декларирана како нелегална.. ..
Молимте немој да се бламираш...
Поздрав


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 07.Јуни.2009 во 19:19
Ало Џон.......алоооооо....

Абе тука некој е слабо информиран само тешка работа дека е тоа Глен.....

Ај те молам објасни ЗОШТО ти дуваш....ај плс....биди фер...Еве ја оправдуваш марихуаната....ОК..твое право....но удостој не со одговор....ЗОШТО пушиш трева,а?
-------------
МИР со сите


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 07.Јуни.2009 во 22:11
Абе за греоти живи сум, живеам во стереотип, абер немам од живот ради тоа што не дувам
Дечкото одма се фати да ме прави глупа и недоквакана мене и таквите како мене наместо да земе да продебатира на темата и да ги образложи своите сфаќања.
Се мислам само како проаѓаат надувани пилоти на комерцијални авиони на пр. на западот кај што се има 0 толеранција при наод на алкохол или дроги има да изгубиш работа за навек. Слични правила има во војска, полиција, спортот и ред други професии. Блазе им на тие што не мора да се тресат да изгубат работа доколку си свиткаат едно цигаре.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 09:57
     Vaka sega da rascistime nekolku raboti. Znaci marihuanata moze da predizvika psiholoska zavisnost od prekumerena upotreba. Toa znaci deka, ako na pocetokot na koristenjeto za da se dozivee posakuvaniot efekt bilo potrebno da se konzumira odredena kolicina na marihuana, po podolgo vreme taa kolicina treba da se zgolemi, za da se dozivee istoto. Slicno kako koga ve boli glava piete eden analgin i ke ve preboli....no po podolga upotreba ke treba poveke od eden analgin.

     Kako sto se imaat izjasneto poveke doktori od ovaa oblast, se uste ne e dokazano dali marihuanata gi ubiva mozocnite kletki (a toa znaci ne голема%20насмевка).

     Drugo, gledam deka se izjasnile deka kaj odredeni lica moze da predizvika depresija, demotiviranost, paranoja, nemanje cel....E tuka ne se sl*gam, zatoa sto lica koi se skloni da zapagaat vo depresija, bez razlika dali koristat marihuana ili ne, tie ke zapagaat vo depresija. Marihuanata moze samo da gi pottikne (zabrza) ili uspori tie cuvstva. Ne moze da gi predizvika.

     GlenKlouz za toa sto prasa. kako ke rabotat lica koi imaat odgovorni raboti, znaci ne pravime muabet za konzumiranje marihuana sekojdnevno i poveke pati na den. Mnogu, mnogu ne e na arno, bez razlika za sto stanuva zbor. Sekoj mora profesionalno da si ja izvrsuva svojata rabota. Opustanje moze von rabotno mesto.

     Inaku, licno jas imam spremano ispiti napusen, polagav izpiti, odev na proslavi, rodendeni so mojata familija, no do den denes tie nisto ne znaat za toa. I nema ni da doznaat. Znaci mene mi nema odmognato marihuanata vo nitu eden slucaj. Se e prasanje na samokontrola i kako gi svakas rabotite vo toj moment.
     Eve primer:
     Policaec zapira vozac vo pijana sostojba i mu bara vozacka dozvola i dokumenti za identifikacija. Vozacot najnormalno mi gi dava dokumentite, celo vreme e smiren. Policaecot go prasuva dali ima pieno alkohol a ovaj mu vika ne. Potoa go pusta da si odi.
     Policaecot zapira vtor vozac isto taka vo pijana sostojba, koj vednas stom go zdogledal se ispanicil. Se priblizuva policaecot do avtomobilot, a vozacot celiot ispoten i isplasen. Mu bara vozacka dozvola i go prasuva dali ima pieno, a ovaj pocnal da pelteci. Potoa mu izvrsile test za alkohol i vo krvta imal nad dozvolenoto nivo. Zarabotil krivicna prijava. глупчо
SE E DO SAMOKONTROLATA.

     Aj uste tebe polzavce da ti odgovoram, zosto pusam treva:
- Ne pusam za da ne se delam od drugite.
- Ne pusam za da dokazam nesto.
- Ne pusam so lica so koi ne mi e kef.
- Ne pusam sekoj den, 5-6 pati mesecno, zavisi nekogas poveke, nekogas ne pusam so meseci.
- Ne pusam poveke otkolku sto mislam deka mi e potrebno. Ne sakam da izgledam kako izguben i da ne mozam da praam muabet cel den.
     Pusam edinstveno zaradi opustanje, relaksacija. Za opustanje fizicki i psihicki, za razbudivanje na kreativnosta vo mene, za da pominam super vo narednite 2-3 casa. Gi pravam istite raboti sto i sekogas gi pravam, samo se e polesno, poopusteno плазење. Pusam so drustvo, sam. Nekogas meditiram, nekogas pustam rock do maksimum i go trosam visokot na energija. Nekogas odime na zabava, taka napafkani celo drustvo i 5ka si e se. Nekogas samo jas sum napusen i nikoj drug ne znae. Nekogas si sedam sam doma i razmisluvam na milion temi i razresuvam milion mozaici (dokolki e mozno toa). Nekogas pusam eden joint i pravo v krevet, spijam kako bebence. Najbitno e drugiot den glava ne boli, svez sum kako i sekoj drig den. No relaksiranje vo ovie teski i napnati denovi sepak treba.

     Ne gi poddrzuvam ostanatiite drogi, tuku sim strogo protiv niv. Moze zivotot da ti go napravat pekol i da doziveeme sranja kakvi sto ne moze ni da zamislime.

     No, marihuanata, toa i ne go smetam za droga. RELAX
 

-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 12:20
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

     Vaka sega da rascistime nekolku raboti. Znaci marihuanata moze da predizvika psiholoska zavisnost od prekumerena upotreba. Toa znaci deka, ako na pocetokot na koristenjeto za da se dozivee posakuvaniot efekt bilo potrebno da se konzumira odredena kolicina na marihuana, po podolgo vreme taa kolicina treba da se zgolemi, za da se dozivee istoto. Slicno kako koga ve boli glava piete eden analgin i ke ve preboli....no po podolga upotreba ke treba poveke od eden analgin.

     Kako sto se imaat izjasneto poveke doktori od ovaa oblast, se uste ne e dokazano dali marihuanata gi ubiva mozocnite kletki (a toa znaci ne голема%20насмевка).

     Drugo, gledam deka se izjasnile deka kaj odredeni lica moze da predizvika depresija, demotiviranost, paranoja, nemanje cel....E tuka ne se sl*gam, zatoa sto lica koi se skloni da zapagaat vo depresija, bez razlika dali koristat marihuana ili ne, tie ke zapagaat vo depresija. Marihuanata moze samo da gi pottikne (zabrza) ili uspori tie cuvstva. Ne moze da gi predizvika.

     GlenKlouz za toa sto prasa. kako ke rabotat lica koi imaat odgovorni raboti, znaci ne pravime muabet za konzumiranje marihuana sekojdnevno i poveke pati na den. Mnogu, mnogu ne e na arno, bez razlika za sto stanuva zbor. Sekoj mora profesionalno da si ja izvrsuva svojata rabota. Opustanje moze von rabotno mesto.

     Inaku, licno jas imam spremano ispiti napusen, polagav izpiti, odev na proslavi, rodendeni so mojata familija, no do den denes tie nisto ne znaat za toa. I nema ni da doznaat. Znaci mene mi nema odmognato marihuanata vo nitu eden slucaj. Se e prasanje na samokontrola i kako gi svakas rabotite vo toj moment.
     Eve primer:
     Policaec zapira vozac vo pijana sostojba i mu bara vozacka dozvola i dokumenti za identifikacija. Vozacot najnormalno mi gi dava dokumentite, celo vreme e smiren. Policaecot go prasuva dali ima pieno alkohol a ovaj mu vika ne. Potoa go pusta da si odi.
     Policaecot zapira vtor vozac isto taka vo pijana sostojba, koj vednas stom go zdogledal se ispanicil. Se priblizuva policaecot do avtomobilot, a vozacot celiot ispoten i isplasen. Mu bara vozacka dozvola i go prasuva dali ima pieno, a ovaj pocnal da pelteci. Potoa mu izvrsile test za alkohol i vo krvta imal nad dozvolenoto nivo. Zarabotil krivicna prijava. глупчо
SE E DO SAMOKONTROLATA.

     Aj uste tebe polzavce da ti odgovoram, zosto pusam treva:
- Ne pusam za da ne se delam od drugite.
- Ne pusam za da dokazam nesto.
- Ne pusam so lica so koi ne mi e kef.
- Ne pusam sekoj den, 5-6 pati mesecno, zavisi nekogas poveke, nekogas ne pusam so meseci.
- Ne pusam poveke otkolku sto mislam deka mi e potrebno. Ne sakam da izgledam kako izguben i da ne mozam da praam muabet cel den.
     Pusam edinstveno zaradi opustanje, relaksacija. Za opustanje fizicki i psihicki, za razbudivanje na kreativnosta vo mene, za da pominam super vo narednite 2-3 casa. Gi pravam istite raboti sto i sekogas gi pravam, samo se e polesno, poopusteno плазење. Pusam so drustvo, sam. Nekogas meditiram, nekogas pustam rock do maksimum i go trosam visokot na energija. Nekogas odime na zabava, taka napafkani celo drustvo i 5ka si e se. Nekogas samo jas sum napusen i nikoj drug ne znae. Nekogas si sedam sam doma i razmisluvam na milion temi i razresuvam milion mozaici (dokolki e mozno toa). Nekogas pusam eden joint i pravo v krevet, spijam kako bebence. Najbitno e drugiot den glava ne boli, svez sum kako i sekoj drig den. No relaksiranje vo ovie teski i napnati denovi sepak treba.

     Ne gi poddrzuvam ostanatiite drogi, tuku sim strogo protiv niv. Moze zivotot da ti go napravat pekol i da doziveeme sranja kakvi sto ne moze ni da zamislime.

     No, marihuanata, toa i ne go smetam za droga. RELAX
 
 
Добар пост баунти хантер. Ми се допаѓа твојата искреност пред се и тоа што изгледа дека ја држиш работата под контрола, односно свесен си што правиш во согласност со твојата личност и организам.
 
Што се однесува до делот за апатија (има разлика помеѓу апатија и депресија) и бесцелност, јас тоа го имам видено кај неколку мои пријатели кои се брилијантни умови но со прилично слаба воља.
Во таа емисија на ВВС која ја „прераскажав“ во неколку реченици тоа беше исто така наведено - дека долгорочно (значи ако се зема редовно и долго време, месеци, година, две итн) земање канабис прави луѓето да се неспособни една започната работа да ја доведат до крај (како мојот другар на времето, само почнуваше нов факултет да студира, по 2 години - пак друго нешто; истото и кај други мои познати во разни бранши, меѓу кои и уметници! на кои има требаше време да укапираат дека тоа доаѓа од тревата). Тревата на долгорочни стази ја убива вољата.
 
Сепак, се е до човекот, мнгоу е индивидуално. По мене, во секој случај е добро  да се зборува за ова, да дискутираме на ваков искрен и отворен начин, бидејки има многу деца кои не знаат ништо и се плашат да се информираат (или не се свесни дека треба да се информираат) и сериозно си го уништуваат здравјето, а некои на тој начин почнуваат и многу опасен пат. И мислам дека треба по школите да се организираат семинари на вакви теми за информирање, со психолози, конзуматори или (бивши конзуматори) на трева(ама без анатемисување или осудување, без страв или преувеличувања и од било која страна). Незнаењето, неинформираноста може да биде една од најопасните работи, за жал.
 
Што се однесува до Холандија и продавањето Марихуана (ова е одговор за некој друг кој ја спомна Холандија): во Холандија најмал процент на конзуматори на трева се - самите холанѓани. Од многу проста причина: поради принципот забранетото овошје е послатко. Нивниот принцип е: легализирај го за да го контролираш. И, имаат огромен успех во тоа, очигледно. Странците се главните муштерии.
 


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 13:54
bounty hunter,... извини, можам речиси со се да се согласам..... ама со пушење и легализирање на марихуаната не можам...... не викам дека си лоша личност, тоа го правиш на твоја одговорност, иако јас лично сметам дека грешиш што си играш со такви работи !!! но, пак ќе повторам, твоја работа.....

цигарите се пушат на мртво во средните училишта,... можам слободно да тврдам дека кога бевме на екск*рзија мирисаше баш на џоинти, и тоа низ целиот хотел..... а не ретко и вцињата се со таква арома...... изненадување и за да не ме фатите на тоа... од кај знаеш како мириса џоинт.... многу добро мириса на запалена трава !! штом толку лесно е достапен нелегално,... се прашувам дали во школите ќе се онесвестуваат ако биде легален ???

п.с. офтопик, само ајде... една другарка се онесвести денеска од нејадење и цигари..... а замисли да нејадела и да си ,,пафнела,, еден ??


-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 14:08
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

bounty hunter,... извини, можам речиси со се да се согласам..... ама со пушење и легализирање на марихуаната не можам...... не викам дека си лоша личност, тоа го правиш на твоја одговорност, иако јас лично сметам дека грешиш што си играш со такви работи !!! но, пак ќе повторам, твоја работа.....

цигарите се пушат на мртво во средните училишта,... можам слободно да тврдам дека кога бевме на екск*рзија мирисаше баш на џоинти, и тоа низ целиот хотел..... а не ретко и вцињата се со таква арома...... изненадување и за да не ме фатите на тоа... од кај знаеш како мириса џоинт.... многу добро мириса на запалена трава !! штом толку лесно е достапен нелегално,... се прашувам дали во школите ќе се онесвестуваат ако биде легален ???

п.с. офтопик, само ајде... една другарка се онесвести денеска од нејадење и цигари..... а замисли да нејадела и да си ,,пафнела,, еден ??


Prvo, drugarka ti samata si e kriva sto ne jadi redovno, sto se iznapusila mnogu cigari. Ako jadela redovno nemalo da paga vo nesvest. Znaci, rekov se so svoja merka, se sto e preterano ne cini. Toa sto cel hotel mirisal na treva, pak odgovorni se tvoite skolski drugari. I jas ne go opravduvam toa. Nie koga pusime toa go pravime po doma ili nadvor na ulica bez da smeta toa na nekogo. Kazav deka jas toa sto go pravam nema nikakvi posledici na mene, ni na tie okolu mene....nikogas ne sum teral da pravi nekoj nesto sto ne mu e po volja. I kako sto pisav vo podolniot post, bitno e poradi koja pricina gi pravis rabotite i dali imas merka za niv. Izgleda tvoite skolski se iznapusile za da vidat drugite na sto se sposobni. Makar, sto siguren sum iako nemale marihuana pri raka, ke se napravele tapa pijani, a toa ti e istata rabota.

Ako nekoj posegne po "zabranetoto ovosje" , samo zatoa sto e zabraneto bez da e informiran za posledicite, toa moze da bide kobno. Ima tolku mnogu zlostorstva vo svetot denes, ne mozime da ostanime imuni na niv, no moze kolku tolku da gi ogranicime svoite zelbi i da go odberime toa sto smetame deka e najdobro za nas. намигнување


-------------


Постирано од: Џон Траконтра
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:24
Уживам во марихуаната и сакам да ја легализираат
Познатата холивудска актерка Меган Фокс изјави дека ставот на американската Влада против уживањето на марихуаната е само пропаганда со која се залажува јавноста.


Namesto odgovor zza gospozha glenkouzz...
Kolku da si vo tek...


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:36
Originally posted by Џон Траконтра Џон Траконтра напиша:

Уживам во марихуаната и сакам да ја легализираат
Познатата холивудска актерка Меган Фокс изјави дека ставот на американската Влада против уживањето на марихуаната е само пропаганда со која се залажува јавноста.


Toa sto go izjavila Megan Fox ne znaci i deka e tocno.


-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:21
Originally posted by Џон Траконтра Џон Траконтра напиша:

Уживам во марихуаната и сакам да ја легализираат
Познатата холивудска актерка Меган Фокс изјави дека ставот на американската Влада против уживањето на марихуаната е само пропаганда со која се залажува јавноста.


Namesto odgovor zza gospozha glenkouzz...
Kolku da si vo tek...


Уф информација од животно значење бре, баш ме здоболе Меган Фокс што мисли. Ја иначе на Марс живеам па слабо
Инаку поздрав до Bounty Hunter за искреноста, многу ми се допаднаа постовите, супер што знаеш да си го балансираш животот

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:22
ne

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: fiks
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:30
Скоро секоја вечер гледам дечиња со шише вино во една рака и џоинт во другата,заседнати по разни темни места и напафкани до немај каде.
Очи зацрвенети од сјајот на Марето,сосмрдени од пот,алхохолот капак на се,разгаламени,агресивни и крајно непристојни,а се тоа резултат од само едно или две џоинтчиња кои ќе ги свртат партизански по неколку пати меѓу себе.
Што би се случило со нив кога би им била секојдневно достапна по многу поволни цени?
 
За тие што сакаат легализација на Марихуаната би ги запрашал едно нешто???
-Дали тоа му го посакувате на своето дете?
-Дали сакате некоја вечер да ја видите сопствената ќерка или син плеснати во некоја дупка,каде што нема да знаат ништо засебе,изгубени во вселената со поматени емоции.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 20:50
да не се цитираме со километри,..... токму тоа и ми е поентата, многу луѓе не знаат за контрола во животот, нели ?? некој премногу пие, некој премногу пуши а некој премногу јаде... сето тоа се зависности, но внесувањето на штетни работи во телото,... само заради некое ,,спокојство и уживање,, не можам никако да го разберам збунетост

против сум кон сите пороци, алкохол и цигари не поднесувам..... светот и без легализирана марихуана е лошо место за живеење..... зошто да го правиме уште полош ?? збунетост

баунти, извини ама не можам никако да се сложам.... мојот начин на размислување се разликува од твојот... и јас тоа ќе го почитувам среќаголемо%20гушкање сепак, би те замолила и најтопло би ти препорачала да почнеш да ја откажуваш навиката... да свиткаш некогаш..... за твое добро среќа

-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 21:09
Originally posted by fiks fiks напиша:

Скоро секоја вечер гледам дечиња со шише вино во една рака и џоинт во другата,заседнати по разни темни места и напафкани до немај каде.
Очи зацрвенети од сјајот на Марето,сосмрдени од пот,алхохолот капак на се,разгаламени,агресивни и крајно непристојни,а се тоа резултат од само едно или две џоинтчиња кои ќе ги свртат партизански по неколку пати меѓу себе.
Што би се случило со нив кога би им била секојдневно достапна по многу поволни цени?
 
За тие што сакаат легализација на Марихуаната би ги запрашал едно нешто???
-Дали тоа му го посакувате на своето дете?
-Дали сакате некоја вечер да ја видите сопствената ќерка или син плеснати во некоја дупка,каде што нема да знаат ништо засебе,изгубени во вселената со поматени емоции.
 
Баш тоа не би сакала. Да ми се влечка по улици напавкано, да блента наоколу без да знае каде и како. Но не би сакала и да ми се навлече на алкохол на 15-16 години или да пуши и да се труе. И затоа големо прашање е како тоа ќе го контролираш, како детето да сфати што тоа значи, кои се можните последици, да си го слуша организмот, да има осет, мерка. Сигурно нема да може ако е сето тоа табу тема, ако е нешто што е забрането, срамно, лошо, грешно, нешто што воопшто не смее да се спомнува.
Баш затоа треба да се зборува за тоа, да се дискутира, информира. Колку помалку баук од тоа се прави, толку е помалку „интересно и возбудливо“ и толку помалку привлечно. На крајот, дали има некој овде кој барем еднаш во младоста (мислам на оние кои се малку повозрасни или имаат деца) не се испијанил здраво?
 
Јас кога пропушив цигари и кажав на мајка ми која беше ноторен пушач. Таа само рече:„ сине, немам право било што да речам“. Бидејки ќе беше крајно лицемерно и недоследно. Јас не можам да опишам колку бев среќна и колку го ценев тоа што мајка ми изреагира доследно иако цигарите се лоша работа. Бидејки имав другари/другарки кои се криеја од родителите пушачи кои „се правеа“ дека не знаат. Каков е тој однос? Мајка ми секогаш кажуваше колку е тоа лошо, но таа самата не можеше да се откаже од цигарите. Јас цигарите ги оставив пред три години и тоа поради „клик“ кој ми се случи и сфатив дека давам пари за да се трујам и ништо повеќе. И не сум запалила од тогаш. И немам намера да го направам тоа.
 
Секоја зависност е лоша по здравјето, може да има фатални последици. Смешно е некој да пуши 2-3 кутии цигари дневно или да пие по 3,4,5 пива на ден или литро вино, а да е против конзумација на марихуана.
 
Ама, како да се запрат децата да не се пијанчат? Или да не пушат? Зошто тоа страашно се распространи и рашири во МК во последниве 15/тина години? Зошто многу родители викаат дека во МК родителите се среќни ако детето им е „само“ на трева? Еве, нека кажат нешто оние форумџии кои имаат деца пубертетлии или адолесценти.
 


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 18.Ноември.2009 во 19:16

SO SAMOTO DEBATIRANJE ZA MARIHUANATA SE PRAVI REKLAMA ZA DROGITE, BILO DA SE LESNI ILI TESKI.Sramota e da se postavuva prasanje 'marihuana da ili ne?'

Predlagam da povlecete tema zasto ne vredi da se debatira za stetnosta na drogite i toa e opstopoznato.

Treba da je neko roden debil za da koristi bilo kakva droga a marihuanata je droga


Постирано од: емил
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 12:56
Пушењето марихуана го зголемува ризикот од психоза

Младите луѓе кои пушат марихуана шест или повеќе години се соочуваат со двојно поголем ризик од психотично однесување, халуцинации и заведување, од колку оние кои никогаш не ја користеле оваа дрога, предупредува експертот на австралискиот Институт за мозок на Квинсленд, Џон Мекграт.

Мекграт и неговите соработници го испитувале влијанието на марихуаната врз група од 3.801 испитаник, родени во периодот меѓу 1981 и 1984 година, кои на почетокот на истражувањето имале најмалку 21 година.

Во текот на истражувањето, 18 проценти од испитаниците изјавиле дека консумирале марихуана три години, 16 проценти - четири или пет години, а 14 отсто рекле дека марихуана пушеле шест или повеќе години.

Научниците утврдиле дека припадниците на последната група, односно оние кои користеле марихуана шест или повеќе години, биле двојно повеќе изложени на ризик од заболување од т.н. „неефективни психози“, како што е шизофренијата, од колку оние испитаници кои никогаш не ја консумирале оваа дрога.

Освен тоа, истражувањето покажало дека оние кои најдолго користеле марихуана биле дури за четирипати повеќе изложени на различни самозалажувања.

Според Мекгарт, особено опасна за психичкото здравје на младите е варијантата на марихуаната позната под името „сканк“.

Едно британско истражување, објавено минатата година, покажа дека лицата кои употребуваат „сканк“ се соочени со дури за седумпати поголем ризик од заболување на шизофренија од оние кои консумираат хашиш, кој претставува дериват на смолата на марихуаната.

„Сканкот“ содржи поголеми количества на психоактивната супстанца ТХЦ, која предизвикува халуцинации, лажни претстави и параноја.

Наспроти законите кои забрануваат употреба на марихуана во повеќето земји, според проценките на ОН, ширум светот оваа дрога ја консумираат околу 190 милиони лица.

Една меѓународна експертска група за борба против дрогата неодамна објави книга во која се оценува дека законите за забрана на марихуаната не придонеле за намалување на нејзината употреба, туку само за зголемување на бојот на уапсени лица за користење на оваа дрога, што предизвикува дополнителни социјални проблеми и непотребни трошоци за државите.-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 03.Март.2010 во 18:12
Боље цигара, него марихуана.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 04.Март.2010 во 19:40
не сакам да промовирам (а ни да пробам) додека не е легално... кога ќе ја легализираат ќе правиме муабетнамигнување

-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 04.Март.2010 во 21:23
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

не сакам да промовирам (а ни да пробам) додека не е легално... кога ќе ја легализираат ќе правиме муабетнамигнување

газење%20од%20смеење газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 21:49
се што е во граници на нормала не е штетно

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 22:06
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

се што е во граници на нормала не е штетно


Дај и на Мама Ристенка нека проба... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 22:14
она е пробала кога е била помалечка

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 22:19
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење затоа и се исушил мозокот...

-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 02:57
изненадувањеизненадување
Е да бе, да ја легализираат. Па после да плаќате данок и за марихуана. Па скапо ќе ви дојде бреголема%20насмевкаголема%20насмевка
Јас сум против!


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 00:34
kakva marihuana normalno ne poarno ispijanise i drugiot den nemas gajle a so marihuana so tek na vreme ne ke znajs kaj teras zato nikako drogi i narkoticni sredstva

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 18.Јуни.2010 во 22:54
Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

kakva marihuana normalno ne poarno ispijanise i drugiot den nemas gajle a so marihuana so tek na vreme ne ke znajs kaj teras zato nikako drogi i narkoticni sredstva

Другиот ден мамурлак.
Марихуана... ваљда се смееш за се и сешто. И тоа е многу боље и мислам дека не ствара некоја зависност...

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 18.Јуни.2010 во 23:02
Интересно, сите стручњаци, се знаат за марихуаната и последиците од неа, а немаат пробано? изненадувањегазење%20од%20смеење


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 18.Јуни.2010 во 23:03
Сигурна си Тигизбунетостзамисленост Тоа за зависностазбунетост

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 18.Јуни.2010 во 23:07
Ете, јас сум жив доказ. плазење


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 18.Јуни.2010 во 23:41
Знамнамигнување
Уште си жив беизненадувањеизненадување
плазењеплазење

Друго ми беше целта. Не создава ни малку зависност? Иако мислам дека зависноста е во мозокот. Зависен си од чувството (т.е сакаш пак) а не од некоја треваплазење

плазењеплазењеплазење

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 03:00
Не си зависен од ништо. Ствара само психичка зависност, т.е. ако на почеток ти требало 1 цигаре за да те "фати", покасно ќе ти требаат повеќе. голема%20насмевка


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 19:59
protiv bre kakvo e toa zlo na zdravjetoизненадувањене

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 20:57
Originally posted by zambija zambija напиша:

ZOSTO BI TREBALO DA SE ZABRANI MARIHUANATA KOGA SE KORISTI KAKO LEGALNA LESNA DROGA VO ODREDENI EVROPSKI DRZAVI?DALI PUSENJE TREVA GI PRAVI POAGRESIVNI MLADITE ILI GI SMIRUVA?
SE POKAZA DEKA TREVATA E LESNA DROGA KOJA VO ODREDENI NERVNI ZABOLUVANJA SE POKAZA KAKO KORISNA,VLIAJE SIMULATIVNO NA NERVI. DALI STE ZA TREVA VO MALI KOLICI DA BIDE LEGALNA?А која количина се смета за МАЛА количиназбунетост И како ќе се контролира малата количиназбунетост


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 21:05
Тажно е времето во кое живееме и не ме чуди што посегнуваат по дроги за да го издржат притисокот. Проблемот е што ќе се надува и досаѓа наоколу и ќе те предизвика да направиш некоја беља и да одговараш ко за човек.

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 21:11
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Тажно е времето во кое живееме и не ме чуди што посегнуваат по дроги за да го издржат притисокот. Проблемот е што ќе се надува и досаѓа наоколу и ќе те предизвика да направиш некоја беља и да одговараш ко за човек.Со ова се согласувам 100%


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 03:32
абе каква марихуана

јас ни цигари не консумирам а не пак марихуана изненадување


НЕ за марихуана не


-------------


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 11:05
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Сигурна си Тигизбунетостзамисленост Тоа за зависностазбунетост


Јас сум...сигурен. И од лично искуство и од научни докази.


Бидејќи темава е во подфорум Медицина , ќе наговестам дека пре-големи количини (не само од мара туку од билошто) водат кон умртвување на првиот ред од клетките во сивата маса на мозокот.
Истата моќ е употребена и кај некои канцери пришто се уништуваат мртвите клетки , а и се помага на организмот да ја преживее хемотерапијата.И така од изумирање на клетките се намалува меморијата.
-Факт-никој не умрел од предозирање со марихуана.
-Факт-во земјите каде што е легализирана , помала е стапката на зависници отколку од онде кај што не е .
-Сега , има две страни од легализирањето.
Ако ја легализираат , одма ќе ја оданочатголема%20насмевкане.
Реков во темата во Право , СЕ што мајка природа дала треба да се продава на пазар.голема%20насмевкатрепкање
-Сајонара-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 11:12
Според табелава (или како и да ја наречам ) , алкохолот и цигарите се поштетни од марихуаната.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 11:32
О , да.
Табелата е од Вики
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rational_scale_to_assess_the_harm_of_drugs_%28mean_physical_harm_and_mean_dependence%29.svg - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rational_scale_to_assess_the_harm_of_drugs_%28mean_physical_harm_and_mean_dependence%29.svg-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Џо
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 11:35
Еве уште една ‘табела‘. . .
-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 11:40
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Според табелава (или како и да ја наречам ) , алкохолот и цигарите се поштетни од марихуаната.
 
 
И јас така имам слушнатода


-------------


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 13:36
cudna rabota so znam ljuze so pusa marihuana uziva vo neze jas imam probano ednas samo i mi se slosi nikos pojce vo zivoto


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 21:18
Марихуана, да или не?
neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeне


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 22:11
не


-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 22:42
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

не

anita normalno ne ti si pozitivna osoba so vakvi narkoticni sredstva ne se za komentiranje i ti si osoba koja uziva vo ubavite raboti vo zivotot

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 20.Јуни.2010 во 23:30
Daaaaaaaaa...iako odamna nemam probano. мечтаење


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 21.Јуни.2010 во 06:44
Чекам да се легализира...

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 21.Јуни.2010 во 18:25
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Чекам да се легализира...


аха , ќе дочекаш .
во оваа држава , нишо паметно . . . тага


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 21.Јуни.2010 во 22:34
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Daaaaaaaaa...iako odamna nemam probano. мечтаење


A sega na sto si збунетост плазење


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 21.Јуни.2010 во 23:18
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Daaaaaaaaa...iako odamna nemam probano. мечтаење


A sega na sto si збунетост плазење

До вчера не бев на ништо. 2 месеци пауза. плазење

Ама, вчера...си пафнаф едно. голема%20насмевка


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 21.Јуни.2010 во 23:33
Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

не

anita normalno ne ti si pozitivna osoba so vakvi narkoticni sredstva ne se za komentiranje i ti si osoba koja uziva vo ubavite raboti vo zivotot
даголемо%20гушкањеSTIGMAголема%20насмевка

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 22.Јуни.2010 во 00:14
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Daaaaaaaaa...iako odamna nemam probano. мечтаење


A sega na sto si збунетост плазење

До вчера не бев на ништо. 2 месеци пауза. плазење

Ама, вчера...си пафнаф едно. голема%20насмевка


Шо не викна бе , ќе направев homemade bong...голема%20насмевка
-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima


Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk