Испечати | Затвори го прозорот

Синуси - воспаление, лекови...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18824
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 03:41
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Синуси - воспаление, лекови...
Постирано од: BisernA
Наслов: Синуси - воспаление, лекови...
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 21:23
Деновиве ме пукнаа,..... буквално.... не можам да се концентрирам, само имам некоја тапа болка низ главата... денеска почна да ме боли и капакот од окото и образот.... тага

знаете ли некој ефикасен лек против болката од синусите ( освен синопрет мислам беше,... нема ефект збунетост )...... или некој бабин рецепт ?? среќа



Коментари:
Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 21:25
babin recept mila moja, koj celosno mi gi sredi sinusite e Jadran.ke si otides u budva na odmor letoska ke si stanes sabajle vo 7-8 koa e bistra vodata i ke si gnjurkas. toa me spasi od butanje sipki u nos

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 21:39
REN..... Probaj...

-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 21:51
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18853645 - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18853645


Eve citaj i ova....

-------------


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 01:21
Масажа на болните места.......не ја лечи болката сосема, но ја прави поднослива.......

-------------
МИР со сите


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 01:48
Eden drugar ima slicni problemi so sinusite, na prolet, koga e izlozen na prasina i drugi raboti......e sega toj odese na zabar i go mackaa tamu so nekoja tecnost. Na zalost ne znam so kakva tecnost, ama znam deka bese efikasno, odma mu pominuvase. Ako ne najdes nesto pobrzo i ako si vo moznost prasaj go tvojot maticen zabolekar.намигнување

-------------


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 13:26
се изнатрчав денеска по доктори и истото ми го рекоа,.... дека е можно од алергија да се воспалуваат загриженост и сега пак треба да трчам да правам испитувања,...... а додека се направи се, сосе резултати,...... уфф.... многу болело ова бе изненадување
изненадување
блу знам за морето,....... минатото лето не бев, може и затоа ми е вака среќа

иначе дома имам и инфрацрвена ламба... мислите дека е паметно со тоа да се позрачам 5-10 мин ?? збунетост



-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 17:53
hheeheh ke si pojdis kaj tvojot fizio-terapevt toj ke ti odredi vreme na zracenje... Jas edno vreme gi lekuvav taka sinusite... A sama na svoja raka, jas bi ti rekol NE...

-------------


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 19:15
Originally posted by Omar Omar напиша:

hheeheh ke si pojdis kaj tvojot fizio-terapevt toj ke ti odredi vreme na zracenje... Jas edno vreme gi lekuvav taka sinusite... A sama na svoja raka, jas bi ti rekol NE...


имам дома...... стручна помош намигнувањеголема%20насмевка

еве зошто ме болел образот и капакот од окото изненадување




-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 20:46
Stoooooooo??? Ne znaese kade se naogjaat sinusite???

-------------


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 21:32
Originally posted by Omar Omar напиша:

Stoooooooo??? Ne znaese kade se naogjaat sinusite???


од кај да знам дека во образот има синуси....... јас синусите ги замислував во горниот дел од носот трепкање не се нервирај голема%20насмевкаголемо%20гушкање

сега ми кажуваа да пијам чаеви и да правам инхалација....... ќе видиме тоа колку ќе помогне среќа


-------------


Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 15:03
Хммм... Едно 5 минути така, одвреме на време, резонанцата што се ствара помага(барем мене ми помага), пушти си песна и не ја пеј песната значи и хммм, со други зборови хмање :))


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 15:10
Originally posted by BisernA BisernA напиша:


Originally posted by Omar Omar напиша:

Stoooooooo??? Ne znaese kade se naogjaat sinusite???
од кај да знам дека во образот има синуси....... јас синусите ги замислував во горниот дел од носот трепкање не се нервирај голема%20насмевкаголемо%20гушкањесега ми кажуваа да пијам чаеви и да правам инхалација....... ќе видиме тоа колку ќе помогне среќа


Ne be src ne se nerviram... Eee i ti...

-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 15:15
Inace toa sakav da ti kazam dodeka bev srednoskolec posetuvav k*rsevi po joga.... I instruktorot ni kazuvase deka postojat specijalni sadovi vo koi se stava mlaka voda i sol, pa se fakja pozicija so glavata i taa naprava (ete zaboraviv kako se vika) se stava vo edniot otvor na nosot i poleka se ostava vodata da tece, dodeka od drugiot otvor vogata izlegva... Toa gi cisti sinusite bas koga se vospaleni toa najmnogu pomaga... Ama mene mi e malku mornicavo toa se mi ide nekoja "nojma" deka ke mi ostane voda vo sinusnite suplini... Hehehe ne sum probal ama tie sto go probale velat mnogu pomagalo...

-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 15:32


e toa cudoto vaka nekako izgleda...

-------------


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 18:25
денеска споулавев од што ме болеа, не можев да гледам во светло од болка..... така да.... мислам дека се би пробала...... среќа аква марис во носот, шалче си заврзав..... пробав и со масажа на челото....

имам гледано на опра шоу,..... за тоа садот,... мислам дека БИДЕ се викаше.... голема%20насмевка даваа дека навистина добро помагало, само прашање е колку нашите доктори знаат како правилно се употребува..... збунетост како што се сеќавам,... се навалуваше главата под некој агол,... и се истураше топла вода ( без сол... мислам беше ).......

една другарка ми кажа дека се правеле операции со чистење на синусите,..... некако ги шмукале...... изненадување





-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 19:32
Sin mi imase problemi so sinusite no so redovni tretmani so Bioptron lambata (na cepter)  mnogu mu se podobri situacijata.

-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 21:31
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

денеска споулавев од што ме болеа, не можев да гледам во светло од болка..... така да.... мислам дека се би пробала...... среќа аква марис во носот, шалче си заврзав..... пробав и со масажа на челото.... имам гледано на опра шоу,..... за тоа садот,... мислам дека БИДЕ се викаше.... голема%20насмевка даваа дека навистина добро помагало, само прашање е колку нашите доктори знаат како правилно се употребува..... збунетост како што се сеќавам,... се навалуваше главата под некој агол,... и се истураше топла вода ( без сол... мислам беше )....... една другарка ми кажа дека се правеле операции со чистење на синусите,..... некако ги шмукале...... изненадување


Da,da vo pravo si BIDE se vikase...hehe me potseti fala... Mozebi no jas znam deka se mesa so sol... Znaes ne znam sto da ti recam,za toa moze da ti pomogne i joga instruktor...

-------------


Постирано од: saskako
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 23:50
Za sinusi da ne zboram toa e neaktivirana bomba vo glavata.Jas imam hronicni i nisto ne mi pomogna do sega, a posebno sega kakvo e vremeto mislam deka ke zbudalam.Mi smeta svetlinata,me boli glavata,mi se vrti ,celo vreme disam na usta i nautro jazikot celiot bel a ponekogas mislam deka me bolat site zabi ponekogas imam temperatura oklu 37.5.Edinstveno nesto sto ke ne izleci e more.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 10:00
Originally posted by saskako saskako напиша:

Za sinusi da ne zboram toa e neaktivirana bomba vo glavata.Jas imam hronicni i nisto ne mi pomogna do sega, a posebno sega kakvo e vremeto mislam deka ke zbudalam.Mi smeta svetlinata,me boli glavata,mi se vrti ,celo vreme disam na usta i nautro jazikot celiot bel a ponekogas mislam deka me bolat site zabi ponekogas imam temperatura oklu 37.5.Edinstveno nesto sto ke ne izleci e more.



ќути не кажувај...... тагатагаголемо%20гушкање како лилјак седам тука и зјапам во таванот..... изненадување

за болката напи се еден беналгин...... вчера пред да си легнам се напив,..... и барем една вечер се наспав асално среќа шприцни аква марис во носот,... колку да се диши....... голема%20насмевка




-------------


Постирано од: saskako
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 15:04
Abe ne pomaga nisto jas bev so sprejot tafen nazal 15 dena gi stavav dvapati po dve,i posle otidov na kontrola i pak uste 15 dena i nisto ne osetiv podobruvanje.Mi rece doktorot deka mora nekako da gi oslobodime sinusite ako ne na krajot nekako ge mi go napunel nosot celiot so nekakvi gazi i jas od strav veke ne se ni vrativ.Ama ova veke ne se izdrzuva ova promenlivo vreme ke me unisti.Mi se vrti i ne mozam da disam


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 17:50
Problemot e sve vo imunitetot....
"dignete " go nego i sve ke vi se povlece....
pokraj vitaminskata prirodna hrana.....
sekojdnevni polcasovni aerobni vezbi.....
koristite maticen mlec ....
eve za Vas specijalno ke otvoram tema za proizvod so maticen mlec i moeto iskustvo so toa...
Vie deluvate samo momentalno so lekovi ili solena voda...
sto vsusnost e Aqua maris.....
lecite delimicno posledicite.....
A pricinata....si ostanuva i zatoa nonstop ke vi se povtoruva ,poslabo ili pojako manifestirano...

Blu e vo pravo za moreto......najmalku 7-dnevno plivanje vo voda......znaci cel den si izlozena na solena voda koja ne e nisto drugo nego fizioloski rastvor megjutoa zbogatena so jod i dr minerali od edna strana i toa preporacano e da nurkas pod voda da vleze nis nos ... makar i da se iskaslas...da ne recam zadavis..
A od druga strana izlozenosta na sonce po cel den toa ti e kako 100 kvarcni lambi da ti go great liceto......sto ti gi ojacuva i izlekuva sinusite koi veruvaj mi kaj osobi so namalen imunitet non stop se vospaleni....
znaci nonstop se kiva , tece ili zatnat nos.........i dr neprijatnosti kako bolki tesko disenje.....


bijonse ke se pogrizi za vas...

-------------


Постирано од: saskako
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 20:09
Bravo bijonse i jas mislam deka kaj mene e problem oslabnatiot imunitet mozebi i zatoa cesto sum so herpes na ustata.Aj te molam navistina kazi ni za maticniot mlec i tvoeto iskustvo so nego.I jas sum cula za toa ama bi sakala da znam i necie iskustvo.Mene i doktorkata mi rece da go jaknam nekako imunitetot.Aj te molam.


Постирано од: saskako
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:21
Biserna kaj si be.So na pravi so sinusite?Mene ovie denovi mi e se poloso,sega duri i grloto me fati.Dali ima si temperatura,ima li nekoe podobruvanje?


Постирано од: vidivaka
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 13:50
dobroi neznam ni9kako kako da i pisam n a biljna sinik ako znaj nekoj neka mi kaze kako da i pisam


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 20:40
Originally posted by saskako saskako напиша:

Biserna kaj si be.So na pravi so sinusite?Mene ovie denovi mi e se poloso,sega duri i grloto me fati.Dali ima si temperatura,ima li nekoe podobruvanje?


ооо сега дури гледам среќа подобро е сега, фала на прашање големо%20гушкање дали кај тебе има некое подобрување ??

алергија, настинка, синуси.... се во едно изненадување откако испив една доза антибиотици, барем глава не ме боли повеќе голема%20насмевка а уште си кашлам и си кивам - стандардно е тоа изнервираност

и да пробаш со инфрацрвена ламба - има ефекти намигнување

поздрав среќа


-------------


Постирано од: saskako
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 16:47
Jas ne sum pila antibiotik oti ne sum bila na lekar zosto preku glava mi e od toa.Ama piev kafetin kold i septolete i nekoi vitamini i ima podobruvanje.Grloto poveke ne me boli ama i jas kako tebe postojano si kaslam i kivam i nosot uste malku mi e zatnat.Aj mozebi ke dojdat i podobri vreminja i za nas. POZDRAV



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk