Испечати | Затвори го прозорот

Зошто добрите луѓе немаат добра среќа?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18720
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 12:59
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Зошто добрите луѓе немаат добра среќа?
Постирано од: -RAK-
Наслов: Зошто добрите луѓе немаат добра среќа?
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 18:43
Jas bi sakala ka kometirame na tema "Zosto dobrite luge nemaat dobra sreka"!!
Ova go imam videno i znam kako mu bilo i navistina toa e tesko. Nikogas nivnoto dobro ne e vozvrateno so dobro!!!!



Коментари:
Постирано од: pagane
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 18:45
тоа како контратема?


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 18:48
Затоа што тие самите се уверени дека немаат среќа

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Didi
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 19:42
Zatoa sto od losh*te lugje i loshoto bega..........pa odi po dobrite........

-------------
Srekata vo tvojot zhivot zavisi od ubavinita na tvoite misli....


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 19:51
Originally posted by -RAK- -RAK- напиша:

Jas bi sakala ka kometirame na tema "Zosto dobrite luge nemaat dobra sreka"!!
Ova go imam videno i znam kako mu bilo i navistina toa e tesko. Nikogas nivnoto dobro ne e vozvrateno so dobro!!!!
 
Не верувам дека е баш такасреќа. Мора да има некоја грешка „во системот“.
Бидејки
1. убаво е да си добар, ама не и наивен или будала (значи да внимаваш со кого - како)
2. да ја правиш добрината бидејки ТИ ТАКА САКАШ, без возвратни очекувања. Инаку од време на време ќе се појавуваат фрустрации и ќе доаѓаш до вакви заклучоци кои ќе те ставаат во малодушност...
 
Така да, треба малку да појасниш за што се работи или да си размислиш за овие две нешта кои ги напишав.
 
Бидејки не е вистина дека доброто не се возвраќа со добро. Љубовта раѓа љубов, насилството - насилство итн...
Едно семенце ќе изрти ако земјата е плодна. Не е умно, практично (како сакаш) да садиш цвет во неплодна и сува каменита земјанамигнување...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 19:56
нема грешка во системот
така е
од проста причина
добрите луѓе до целта стигнуваат по добрите патишта

добрите патишта се долги одалечени и се плаќа патарина

попреку е побрзо, преку трупа, лош пат, но за беља се стигнува побрзо.
така да ... тоа е тоа... ако некој ме разбрал




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 20:42
Никаде и во ништо нема потврда на вакви тези.
Добри луѓе...кој луѓе се добри, што е синоним за добрина???
Што е добра среќа???
Каде е границата помеѓу незаинтересираност, пасивност и добрина?


-------------


Постирано од: granny
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 20:58
Originally posted by anakin anakin напиша:

нема грешка во системот
така е
од проста причина
добрите луѓе до целта стигнуваат по добрите патишта

добрите патишта се долги одалечени и се плаќа патарина

попреку е побрзо, преку трупа, лош пат, но за беља се стигнува побрзо.
така да ... тоа е тоа... ако некој ме разбрал


prekom preche,putem krache....toa mu doaga...se sl*gam so kazanoto...ako sum razbrala dobro,a mislam deka sumнамигнување


-------------
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 22:35
среќата (во овој контекст) не постои, па затоа тезава нема смисла
а доброто за секого е различно, па така да може до бескрај да филозофираме и некаде да не стигнеме намигнување


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 22:38

ПОПРЕКУ е најдолго растојание меѓу почетокот и крајот на посакуваната дестинација.

 

фак, од денешните гужви 

 



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 22:41
mislam deka tezata drzi ( go obrazloziv pogore.. koj razbral razbral)

no ima mala maana

losite imaat i pogolema "srekja" no i sedat vo prdekanголема%20насмевка




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 23:06
Другарка ми беше лоша затоа што татко и и ги полагаше испитите , а ние добриве сами се мачевме


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 23:08
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Другарка ми беше лоша затоа што татко и и ги полагаше испитите , а ние добриве сами се мачевме


ете како почна да ме разбираатголема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 23:43
Добрите луѓе сами си создаваат пречки со високите морални начела кои ги имаат и со тоа си го отежнуваат животот. Добричините не се алчни и безобзирни а со тоа и успехот во животот се забавува а понекогаш и изостанува.
Не се рекло за џабе добрината се граничи со наивност.
Не значи ако си малку поитар и дека си лош ама оние апла добрите да не ги наречам гревови(понекогаш дури и навистина се греота)- никој не им дава медали за животно достигнување-факт!!!
Едносатвно никој не се чувствува загорзен од нив па поради тоа и се гази преку нив, без пардон.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: pmmladen
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 00:00
Сега сум мотивиран да станам лош, злобник и ќе пукнам од добра среќа.......
кого да заколам прв?


Постирано од: Lady Blue
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 00:06
Auuuuuuuuu pesimizam .... e toa ne toleriram .... srekata e relativna rabota ... koj kako ke si ja sfati .... ama ako sam ne se potrudis da ja najdes nemoj da se naevas deka nekoj ke ti ja donese na tacna .... duri i da ja donese ne e tvoja .... baraj za da ja nejdes .... mozebi ke zadocnis ama barem ke imas cel vo zivotot i nema da lutas sozaluvajki se samiot sebe , .... zasto tatko ti ne bil minister,.... zasto tebe ti se padnale poteski prasanja na ispit .... zasto tebe ti se zapalilo crvenoto svetlo na semaforot ..... ednostavno e ... samo ako se potrudis da ja razberes sushtinata .....

-------------
I love life!!!


Постирано од: pmmladen
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 00:15
Originally posted by Lady Blue Lady Blue напиша:

..... ednostavno e ... samo ako se potrudis da ja razberes sushtinata .....




Во тоа е маката "da ja razberes sushtinata"
Колку само филозофи и мислители изумреа изминативе неколку илјади години за оваа цел.


Постирано од: Lady Blue
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 00:19
... Koga veke ednas ke se pronajdes samiot sebe sustinata doagja vo paket .... treba prvo da se naucis sebe si kako da gledas za da sogledas se ubavo i da go pronajdes onaa sto go baras .....

-------------
I love life!!!


Постирано од: anelija l
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 00:40
zasto so svoj kamen se udirat po glava,sekogs dobro pravis so loso ti se vrati


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 00:41
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

среќата (во овој контекст) не постои, па затоа тезава нема смислаа доброто за секого е различно, па така да може до бескрај да филозофираме и некаде да не стигнеме намигнување




Sekoj ima srekni momenti...prasanje e koj kako ke gi iskoristi tie momenti

-------------


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 23:40
Zasto premnogu se grizat za dobroto na drugite.

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 02:50
Ne znam od kade ova deka nemaat dobra sreka??? Ne sum bas uveren deka nemaat sreka...

-------------


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 10:26
кога наивитетот на т.нар. добри луге понуди срекjата на истите на тие т.нар злочести... 


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 21:27
koj toa go veli taka


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 01:54
Добрината понекогаш... ама само понекогаш... е придружена и со наивност, глупавост, брзоплетост, неспособност за реална проценка...
Во таква комбинација, јасно е зошто и од каде произлегува овој стереотип, кој баш и не држи место...

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Simple Mind
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 10:07
Најдобро е да си добар со сите,барем во границите на можностите.
Инаку јас веруван во карма.Таа ги израмнува сметките и сите еден ден ќе го добиеме тоа што го заслужуваме.
Доброто со добро се враќа злото со зло.    


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 13:33
a shto?,...znachi ,..imalo dobra,....i losha srekja!,...tuuu bre,...nishto ne sum znael!тага

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 17:44
нема добро...
или лошо...
релативноста води оро секаде..
сиво е најреално..

јебеш ...
далтонисти...


Постирано од: filipbutel
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 02:00
Jas mislam deka srekjata nema vrska so dobrinata,Ti kje bides posrekjen dokolku gi ispolnis site celi na dobar nacin,otkolku bez cesno rabotenje.Edinstven pat do srekjata ,mislam deka e ispolnuvanjeto na celite po sekoja cena,pred se so cesna rabota.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 19:54
Ако даваш пари на заем на кого стигнеш не заслужуваш среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 19:56
несреќниот лош , а среќниот добар ........
па тогаш , зошто сите среќни не се така добри па да ми дадат  кога им барам збунетост ......... размислување


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 20:25
затоа што и двете работи немаат врска!

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 20:38
па да беше така , досега ќе ме викаа МАРШАЛ КАЗАНОВА голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 20:44
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

несреќниот лош , а среќниот добар ........
па тогаш , зошто сите среќни не се така добри па да ми дадат  кога им барам збунетост ......... размислување


оти тие не гледаат по далеку од нос ...голема%20насмевка


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 20:47
а биќе да сте ви у праву намигнување ..........голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 22:48
Тема: Зошто добрите луѓе немаат добра среќа?


A po koi normi nekoi lugje se dobri? Koj gi ocenil kako takvi?

-------------
DeepBlue


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 22:55
Најчесто самите себеси си ласкаат... не чекаат друг да кажеголема%20насмевка

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 22:57
Ahmmm
I jas taka mislam.

-------------
DeepBlue


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 23:10
Зошто добрите луѓе немаат добра среќа?
od kaj pa sega vi istekna ovaизненадување


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 23:17
Стереотип во кој се убедени доста луѓе...

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 23:21
а каква имаат добрите ,  лоша среќа?збунетосттогаш, ако немаат добра среќа ,значи дека се несреќни, а, ако се несреќни тогаш не се ни добри! итн:

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 23:22
еве јас сум добар а немам среќа .........
не ми дава секоја која сакам не%20зборувам


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 23:26
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

а каква имаат добрите ,  лоша среќа?збунетосттогаш, ако немаат добра среќа ,значи дека се несреќни, а, ако се несреќни тогаш не се ни добри! итн:

хи,%20хи...баш тоа сакав да прашам...зачаран кругхипнотизиран


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 10:43
Dobrite luge davat sekomu sansa i boleduvaat od ekstremen optimizam, kako gol da seta na sneg

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 13:02
e koj vika taka


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:04
Колку тие луѓе се добри всушност? Колку се добри со себе? Непоставувањето на граници значи потпомагање на несреќата да изрти.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:12
ako e dobar e dobar i so drugi i so sebe,nepostavuvanjeto na granici i dava na srekata  slobada da se priblizhi,,,,a koj kolku ke ja prepoznae i dofati e toa ,,,,,,,,големо гушкање

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:14
.... i jas glasam za ne postavuvanje na graniciдаголемо гушкање

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:16
Очигледно не сте ме сфатиле за каков вид на поставување граници правам муабет намигнување

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:23
...granicite od kakov i da se vid tie se blokada...prichina za stradanje...prichina za nemanje dobra srekjaнамигнување

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:25
Ne se blokada... vie veke si oformivte definicija vo vasata glava za kakva granica pravam muabet, i udrivte etiketa i ja osudivte nejzinata smisla bez pritoa da prashate za shto pravam muabet. Ama ok, sekoj si ima pravo  na svoe mislenje... samo bez etiketi, pleaseee плазење

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:27
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Ne se blokada... vie veke si oformivte definicija vo vasata glava za kakva granica pravam muabet, i udrivte etiketa i ja osudivte nejzinata smisla bez pritoa da prashate za shto pravam muabet. Ama ok, sekoj si ima pravo  na svoe mislenje... samo bez etiketi, pleaseee плазење


Што ти беше муабетот?


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:27
.... ama nema definicija, chesen zbor, pionerskiплазење jas samo si zboram za toa uramuvanjeto... koe ne odi bez etiketaголема насмевка i ne nosi dobra srekja...тага

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:33
Дека граници се потребни. Луѓето не поставувајќи граници се губат себеси и на крајот се чувствуваат истрошени, искористени итн. Ова не беше ни помалку случај со мене.

Граници во однос на тоа да се искристализира што сум јас, која сум јас, кои се моите потреби, граници во однос на тоа Јас сум Јас, Ти си Ти, а ова овде на средина е тоа што јас и ти ќе правиме еден за друг без ти да ме газиш мене, без јас да те газам себе. Ние на луѓето даваме дел од себе, но не можеме целосно. Јас сум за тоа да се дава љубов максимално колку што може, но потребна е онаа линија за да се знае и да им се даде до знаење на другите до каде можат да одат со нас. Не знам колку убаво го доловив тоа што го мислам, но поентата ми е - ќе дадам се што можам и колку што можам и сакам, но тоа не значи по цена константно да се газам себеси и другите да ме газат. Тоа газење на себеси за да бидеме тука за другиот не е баш и некоја љубов... не дека не е, ама не е цврста ниту пак јасна. Секогаш внатре во тој човек ќе има глас кој ќе се буни и ќе ја мати сликата за она што се случува.


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:38
Nemozhesh istovremeno da davash ljubov i da se gazish. A za da egziztirame vo ovoj svet kako chovechki bitija, sekako deka kje se postavuvaat granici.....e kolku e toa dobra srekja......sekoj si znae.

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:42
Така е Викторија... ако не се чуваме самите себе тогаш кој? И не само да се чуваме, туку кога ќе ни се случи веќе нешто лошо... самите на себе треба да си бидеме столб, зборам за оној најцврстиот среќа


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 09:54
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Дека граници се потребни. Луѓето не поставувајќи граници се губат себеси и на крајот се чувствуваат истрошени, искористени итн. Ова не беше ни помалку случај со мене.

Граници во однос на тоа да се искристализира што сум јас, која сум јас, кои се моите потреби, граници во однос на тоа Јас сум Јас, Ти си Ти, а ова овде на средина е тоа што јас и ти ќе правиме еден за друг без ти да ме газиш мене, без јас да те газам себе. Ние на луѓето даваме дел од себе, но не можеме целосно. Јас сум за тоа да се дава љубов максимално колку што може, но потребна е онаа линија за да се знае и да им се даде до знаење на другите до каде можат да одат со нас. Не знам колку убаво го доловив тоа што го мислам, но поентата ми е - ќе дадам се што можам и колку што можам и сакам, но тоа не значи по цена константно да се газам себеси и другите да ме газат. Тоа газење на себеси за да бидеме тука за другиот не е баш и некоја љубов... не дека не е, ама не е цврста ниту пак јасна. Секогаш внатре во тој човек ќе има глас кој ќе се буни и ќе ја мати сликата за она што се случува.



Изгорени луѓе и на машченица дуваат.

Границите се поставуваат за да оградиш нешто како свое,а штом имаш свое другото е туѓо.
Ако "јас" е за давање љубов максимално треба да се стреми да ги сруши границите и по цена да се изгуби "јас".
Ако "јас" и "ти" не постојат нема кој кого да гази,ниту "јас" ќе прави за "ти" и обратно.
Све останато е само трговија со задржување на позиција "јас" и "ти",а тоа е све само не љубов.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 10:01
Па реално не можам јас да бидам се' колку и да сакам. Просто невозможно е. Зборам за граници од типот кога некои луѓе ни се мешаат на пример во некои лични избори и си зимаат за право да не критикуваат, а воедно не можеме 24/7 да ги исклучуваме нашите потреби. Сепак, не работиме на дугме.. едно време можеме да се изгасиме, ама она што си е наше пак ќе исплива на површина и колку и да се трудиме да голтнеме тој наш дел се бунтува, бара да излезе - но после долго потиснување некогаш излегува многу бурно (жута минута?).

Изгорени луѓе и на машченица дуваат.... хммм, зависи... ако се будали како мене уште ќе пијат од врелото млеко смеењеголемо гушкање

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 10:29
Врело млеко,море толку врело со што чашата да се стопи.
Ако немаш чаша,нема од што да пиеш,а до тогаш 24/7 ќе постои "јас"
     


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 10:40
Јас што би рекла - битно е нешто да се дешава плазење не можам а и не сакам да се лишувам од сензации. Некогаш ќе се изгорам, некогаш убаво ќе ми дојде.. ако не пробам нема да знам што е добро а што не. Некогаш ќе бидам тажна и депресивна, некогаш ќе воскликнувам... ама ќе бидам дел од себе и ќе учам да се сакам. Ќе бидам добра колку што можам, ќе бидам јас - јас, ќе продолжам да се запознава и да учам за себе, ќе другарувам и ќе бидам лојална онолку колку што можам. Јас сепак сметам дека дефиницијата да се нема добра среќа значи да си добар човек е само едно добро манипулативно средство за скротување. Дури некогаш порано и сум се чувствувала виновна ако сум среќна со што не е тоа случај и денес..


големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 11:24
...ne znaev deka ima i .....losha srekja!изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 11:38
смеење е и тоа да видиш.. некако тоа добра и мене ми беше трн у око

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 13:09
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Дека граници се потребни. Луѓето не поставувајќи граници се губат себеси и на крајот се чувствуваат истрошени, искористени итн. Ова не беше ни помалку случај со мене.

Граници во однос на тоа да се искристализира што сум јас, која сум јас, кои се моите потреби, граници во однос на тоа Јас сум Јас, Ти си Ти, а ова овде на средина е тоа што јас и ти ќе правиме еден за друг без ти да ме газиш мене, без јас да те газам себе. Ние на луѓето даваме дел од себе, но не можеме целосно. Јас сум за тоа да се дава љубов максимално колку што може, но потребна е онаа линија за да се знае и да им се даде до знаење на другите до каде можат да одат со нас. Не знам колку убаво го доловив тоа што го мислам, но поентата ми е - ќе дадам се што можам и колку што можам и сакам, но тоа не значи по цена константно да се газам себеси и другите да ме газат. Тоа газење на себеси за да бидеме тука за другиот не е баш и некоја љубов... не дека не е, ама не е цврста ниту пак јасна. Секогаш внатре во тој човек ќе има глас кој ќе се буни и ќе ја мати сликата за она што се случува.



Изгорени луѓе и на машченица дуваат.

Границите се поставуваат за да оградиш нешто како свое,а штом имаш свое другото е туѓо.
Ако "јас" е за давање љубов максимално треба да се стреми да ги сруши границите и по цена да се изгуби "јас".
Ако "јас" и "ти" не постојат нема кој кого да гази,ниту "јас" ќе прави за "ти" и обратно.
Све останато е само трговија со задржување на позиција "јас" и "ти",а тоа е све само не љубов.



Prekrasno e koga nema "jas" i "ti" i toa e ljubov, da. Togash ne postoi lazhna identifikacija... no za da dozhivuva vistinskoto "jas", sepak treba da se stavi vo nekakva "ramka" - kako inaku kje go dozhivuva i da ima iskustvo vo materijalnoto?, pica pica? Realnosta e iznad svetot na dualnosta ama toa e vekje vistinska srekja! a i druga temaнамигнувањеголемо гушкањеголемо гушкање

Lugjeto se dar i so samoto toa imaat dobra srekja.среќа


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 13:09
Според карактерот луѓето се добри или лоши, а според делата (кон себе и кон другите) се среќни или несреќни.
 
Никако не може според карактерот да се одреди дали некој човек е среќен или несреќен.
Ако некој е добар, не значи дека е несреќен или ако е лош дека во исто време е и среќен.
 
Најболна варијанта е ако нечија туѓа среќа човек го прават несреќен... дури и повеќе од тоа нечија туѓа несреќа да те прават среќен.
 
Или математички според Деда Ное : + и + = +   - и - = +   + и - = -   - и + = -  глупчоголема насмевка
 
САМИТЕ СМЕ КРОЈАЧИ НА СОПСТВЕНАТА СРЕЌА СПОРЕД СВОИТЕ ПОСТАПКИ.  среќа


-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 13:17
Скриениот деда ное во ЛиДивио изненадување

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 13:22
хи, хи...
 
                       големо гушкање


-------------


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 19:40
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Очигледно не сте ме сфатиле за каков вид на поставување граници правам муабет намигнување



Најверојатно мислиш на непотхранување на паразити.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 20:53
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:



Границите се поставуваат за да оградиш нешто како свое,а штом имаш свое другото е туѓо.
Ако "јас" е за давање љубов максимално треба да се стреми да ги сруши границите и по цена да се изгуби "јас".
Ако "јас" и "ти" не постојат нема кој кого да гази,ниту "јас" ќе прави за "ти" и обратно.
Све останато е само трговија со задржување на позиција "јас" и "ти",а тоа е све само не љубов.


Amin! не вреден


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 21:05
Ние не сме добри, љубезни, милосрдни и не даваме љубов за да ни се врати со иста мера. голема насмевка

Оти ако го правиме така тогаш тоа не е ниту љубов, ниту милосрдие, ниту добрина... тоа е чиста трговија.

Демек, ако не добиеме назад оноа што очекуваме според нашето однесување, тогаш ќе рпестанеме со љубовта, милосрдието, добрината...? тага

И да, во животот постои нешто што го нарекуваме рефлексија или "што ќе сееш тоа ќе жнееш", па така што на добрината најчесто ќе ни се врати со добрина, но тоа не смее да стане цел на нашето однесување.

Оти, како што веќе рековме, доколку нашиот однос е таков за да резултира со конкетно посакувана цел за наш бенефит, тогаш тоа не е ништо друго туку трговија! тага





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 15.Март.2012 во 21:35
Добри по вокација,сиромашни по душа и благородни по желба


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Март.2012 во 20:48
Не се врзувај емотивно со минатото оти ти ја замаглува сегашноста.

Извлечи само практични заклучоци и ослобoди се од атачментот.

Инаку постајано ќе живееш во непостребно страдање кое самиот си го негуваш.

С'е што правиш си правиш само самиот себе си...  тага






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 06.Март.2019 во 20:48
Луѓето често не разликуваат две работи кога станува збор за бидувањето добар човек.

Едно е да си добар и да поставуваш здрави граници со се околу себе и да си добар човек и да дозволуваш луѓето на глава да ти се качуваат демек правејќи им добро а правејќи си штета на себе. Е овие вториве генерално мислат дека ако постават граници и ако кажат не ќе станат лоши... Епа ако немаш граници ондак немаш ни штит и БУМ... и после боли.. епа боли




-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 06.Март.2019 во 20:56
...токму така
...параметрите се индивидуални,а не социјални


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 06.Март.2019 во 20:59
Така не воспитуваат од деца ама па со искуството подоцна се освестува... ооо, па и ја вредам и тоа не помалку од другите. Штом се свестиме за тоа многу е се полесно и помалку болно.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 06.Март.2019 во 21:05
...а за тој штитот јас лично имам поинакво видување
...штитот знае да штити,но знае и да не направи "слепи" во многу ситуации
...штитот би требало да го замениме со начин на видување на нештата

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 06.Март.2019 во 21:07
Абе едноставно човек треба само да е свесен дека е во ред да го крене, а не цело време на земја да му биде. Штитот некогаш во одредени ситуации е потребен, ама ако цело време го држиме изморува, така да тоа значи дека треба и да олабавиме и да го спуштиме затоа што не секоја ситуација е реално опасна.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 06.Март.2019 во 21:07
...btw,тоа што го напишав го имаш во твојот потпис

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 06.Март.2019 во 21:10
Имам заборавено дека имам ставено потпис, сега го видов смеење големо гушкање

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk