Испечати | Затвори го прозорот

Веронауката падна на Уставен Суд

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18718
Датум на принтање: 26.Јуни.2024 во 15:57
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Веронауката падна на Уставен Суд
Постирано од: EvAngelos
Наслов: Веронауката падна на Уставен Суд
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 15:40
Денес, по долгото туркање од страна на иницијаторот ЛДП, веронауката падна на Уставен Суд.
Што мислите вие за оваа одлука на Уставниот Суд? Дали тој ја одбрани секуларноста на државата, или пак можеби не?
 
Јас, како поборник против веронауката во државното образование, се согласувам со оваа одлука на Уставниот Суд и сакам да им честитам на сите истомисленици забава


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Коментари:
Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 16:31

Крај на верското образование во училиштата

   
15.04.2009 13:44
Уставeн суд
 

Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница го укина членот 26 од Законот за основно образование од 2008 година со кој се овозможува организирање и верско образование во основните училишта.

Судот ја укина оваа одредба од Законот бидејќи е спротивна на Уставот, кој гарантира одвоеност на државата од верските заедници, објавува МИА.

Подносител на иницијативата е Либерално демократската партија.

Извор: http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=107228 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=107228


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 18:03
fala Bogu.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 19:40
Ете конечно нешто разумно да се случи во Македонија. Ја поздравувам одлуката!задоволство


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 20:30
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Ете конечно нешто разумно да се случи во Македонија. Ја поздравувам одлуката!задоволство



Vo Pravo si DA ZIVEE KOMUNIZMOT...

I sudiite se razbira...




Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 21:46
Не ми е јасно зошто етикета комунисти за оние кои не се согласуваат со нашите  ставови?
Јас сум за Веронаука, имам за тоа многу пишувано во темата Веронаука во подфорумот Образоване.
Жалосно е што луѓето од највисоката судска власт се етикетираат и се навредуваат. Тие се застапници на законското работење и мора да се повикуваат на почитување на законите и уставот.
Можеби владата избрза малку со донесувањето на таква одлука, можеби прво требаше да се менуваат одредбите во уставот кои с еоднесуваат за веронауката во училиштата.
Јас единствена забелешка на оваа одлука имам што оди веднаш. Можеа д апочекаат да заврши учебната година.


-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 22:45
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Не ми е јасно зошто етикета комунисти за оние кои не се согласуваат со нашите  ставови?Јас сум за Веронаука, имам за тоа многу пишувано во темата Веронаука во подфорумот Образоване.Жалосно е што луѓето од највисоката судска власт се етикетираат и се навредуваат. Тие се застапници на законското работење и мора да се повикуваат на почитување на законите и уставот. Можеби владата избрза малку со донесувањето на таква одлука, можеби прво требаше да се менуваат одредбите во уставот кои с еоднесуваат за веронауката во училиштата.Јас единствена забелешка на оваа одлука имам што оди веднаш. Можеа д апочекаат да заврши учебната година.



Убаво е што си позитивна мамамд...

Сепак не верувам дека незнаеш кој седи во судот...

Инаку се согласувам дека многу закони се донесуват пребрзо...

Владата терба да свати дека со брзање нема да се надокнади изгубеното...


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 23:19
pozdravuvam odlukata na ustaven sud


-------------
What you see,hear and feel is not always true.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 23:26
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Ете конечно нешто разумно да се случи во Македонија. Ја поздравувам одлуката!задоволство



Vo Pravo si DA ZIVEE KOMUNIZMOT...

I sudiite se razbira...


 
Ne znam po koja logika uspea da zakluchish deka sum za komunizmot?
Svetot ne e crno bel pocituvan Kultuzin. Ima tolku mnogu nijansi shto nie ne ni mozheme da si zamislime ...
Ama, sekoj so svojot horizont ....
 
Bravo za sudiite koi sepak mozhebi navistina stanuvaat nezavisni i ne pagjaat pod totalno vlijanie na vladata koja ljubi da gradi crkvi. Mozhebi Gruevski so ova saka da pokazhe deka sepak ima troshka demokratija vo MK?
 
Jas licno sum za komparativna religija (ili istorija na religiite - znachi informativno i objektivno) no za site deca isto - nezavisno na koja religija tie i pripagjaat. Znachi, zapoznavanje so site religii, pod-religii vo istorijata i deneska. Ama vo srednoto obrazovanie, bidejki deca od petto oddelenie ne znam kolku gi interesiraat takvi temi i kako mozhe toa da im bide preneseno...Osobeno kaj nas no i nasekade deneska toa e neophodno, poradi voskresnuvanjeto na verskite razliki i nedorazbiranja - blago recheno.(tuka vo Germanija toa go uchat vo gimnazija, a podlaboko navleguvanje vo sopstvenata religija se uchi vo sklop na crkvata, dzamijata, sinagogata - koj saka, po lichna zhelba ili ubeduvanje).
 
 


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 23:51

ovaa vlada e vlada na rekordi ... tolku zakoni da mu pagjaat na edna vlada ... toa moze da se vidi samo vo  nasata drzava ... sega i crkvata da im padne (a bi treballo) i tolku ...

 


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: novace
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 09:46
Originally posted by Pacifist Pacifist напиша:

ovaa vlada e vlada na rekordi ... tolku zakoni da mu pagjaat na edna vlada ... toa moze da se vidi samo vo  nasata drzava ... sega i crkvata da im padne (a bi treballo) i tolku ...

 
Па веќе е ПАДНАТА..се мисли на Одлуката од овој ист Суд , а не и на Владата..и тој (се мисли пак на истиот Суд) ... вели дека градбата на црквата..НЕ (била)Е ПРОТИВУСТАВНА..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 09:53
e pa dobro
padna shto padna
ama sega imame se poveke duhovno prosti generacii
nivnoto moto e :ako mozi da mu zemam na blizniot ili da go sje*at
a imaat i drugo moto:
chovek gazi preku chovek od opozicija, adekvatnosta ne e vazna, vazno e da si od partija pa ke dobiesh funkcija
a gospod go sozdal svetot za sedum dena, a sedumnaeset godini tranzicija dade samo duhovna dekadencija , devalvacija i degradacija na makedonskata nacija

-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: novace
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 10:30
Originally posted by rabani rabani напиша:

e pa dobro
padna shto padna
ama sega imame se poveke duhovno prosti generacii
nivnoto moto e :ako mozi da mu zemam na blizniot ili da go sje*at
a imaat i drugo moto:
chovek gazi preku chovek od opozicija, adekvatnosta ne e vazna, vazno e da si od partija pa ke dobiesh funkcija
a gospod go sozdal svetot za sedum dena, a sedumnaeset godini tranzicija dade samo duhovna dekadencija , devalvacija i degradacija na makedonskata nacija
 
Пустошот (кој сеуште трае и опстојува) ..е затоа што не се применат методите на ерадикација на сешто што „штрчи„ од просторот на Македонија...
Секој ден се помалку ги има..ама се се побесни и побеснети..до немајкде???
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 12:50
И што сега????
Дали до крајот на годината ќе се учи веронаука или веднаш ќе прекинат со предавање глупости?

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 14:04
Originally posted by Паланчански Паланчански напиша:

И што сега????
Дали до крајот на годината ќе се учи веронаука или веднаш ќе прекинат со предавање глупости?
 
Во билокоја и да е ПРАВНА ДРЖАВА..секојпат одлуката на ваков суд е ИЗВРШНА и КОНЕЧНА..
Се до моментот..додека ОДЛУКАТА не се промени...со него заедно..или без него..разбира се...
Или обете работи..истовремено..истотака... разбира се
пс
Ништо ..сепак не е вечно на овој свет..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 17:29
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Ете конечно нешто разумно да се случи во Македонија. Ја поздравувам одлуката!задоволство
Vo Pravo si DA ZIVEE KOMUNIZMOT... I sudiite se razbira...

 

Ne znam po koja logika uspea da zakluchish deka sum za komunizmot?

Svetot ne e crno bel pocituvan Kultuzin. Ima tolku mnogu nijansi shto nie ne ni mozheme da si zamislime ...

Ama, sekoj so svojot horizont ....

 

Bravo za sudiite koi sepak mozhebi navistina stanuvaat nezavisni i ne pagjaat pod totalno vlijanie na vladata koja ljubi da gradi crkvi. Mozhebi Gruevski so ova saka da pokazhe deka sepak ima troshka demokratija vo MK?

 

Jas licno sum za komparativna religija (ili istorija na religiite - znachi informativno i objektivno) no za site deca isto - nezavisno na koja religija tie i pripagjaat. Znachi, zapoznavanje so site religii, pod-religii vo istorijata i deneska. Ama vo srednoto obrazovanie, bidejki deca od petto oddelenie ne znam kolku gi interesiraat takvi temi i kako mozhe toa da im bide preneseno...Osobeno kaj nas no i nasekade deneska toa e neophodno, poradi voskresnuvanjeto na verskite razliki i nedorazbiranja - blago recheno.(tuka vo Germanija toa go uchat vo gimnazija, a podlaboko navleguvanje vo sopstvenata religija se uchi vo sklop na crkvata, dzamijata, sinagogata - koj saka, po lichna zhelba ili ubeduvanje).

 

 




Светот не е ЦРНО БЕЛ , ама кога ти сервират ЦРНО БЕЛ ФИЛМ , така треба и да го гледаш, освен ако не сакаш да фантазираш и си замслуваш БОИ како што ти во моментот го правиш...
Почитувана Чунгалунга ситуацијата во Македонија е итекако црно бела,...
Црно Бели се одлуките на судиите , црно бели се протестите...
Што се однесува до овој твој кометар:„ Bravo za sudiite koi sepak mozhebi navistina stanuvaat nezavisni i ne pagjaat pod totalno vlijanie na vladata „ , тој не само што не е во боја туку не е ниту црно , бел...
Тажно е почитувана Чунгалунга нашето судство да го нарекуваш НЕЗАВИСНО... И незначи по автоматизам , АКО НЕ ГО КОНТРОЛИРА ГРУЕВСКИ , ТОГАШ е НЕЗАВИСНО....
За жал овој филм нема уште долго да го , се плашам дека нашиот црно бел филм уште долго ќе трае...

Јас сум сепак од оние кои најмногу би се радувале на НЕЗАВИСНОСТА НА ИНСТИТУЦИИТЕ , на СЛОБОДА НА МИСЛЕЊЕ...

Меѓутоа неможам да се радувам кога одам на протест а зад мене партиска делегација која собира поени и те користи за сопствен маркетинг и политичко поентирање...


Ај да не должам....

Само ќе кажам дека едно е да ти се допаѓа тоа што законот не поминал , а друго е да зборуваш за НЕЗАВИСНО судство...

Што се однесува до КОМУНИСТИТЕ не мислев на тебе туку на СУДИИТЕ...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 18:00
инаку за да не продолжи распаравијава за „комунистите“ да ве потсетам дека истите „комунисти“ дозволија да се изгради црква на плоштад

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 18:09
patetika ... jad .... mizerija ........ ne komunistite ........ tuku sosem drugi ....... za koi mozam da go kazam samo ova ........ dve ovci nacrtani da ni dadat da cuvame , ednata kje ni e ukradat a drugata  kje ni POBEGNE  голема%20насмевка ......... a dokolku ne ni e ukradat , sami kje e UKRADEME смеење ENS голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 18:59
Не ми се допаднаа изјавите на политичките партии...да немало притисоци а со своите изјави на еден начин вршат притисоци.
Ние граѓаните , да имаме право да осудуваме, одобруваме коментираме.
Едно знам, и 100 пати ќе кажам, одлуката е во погрешно време, можеа да почекат до јуни месец.



-------------


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 19:10
ima nekoj od VMRO sto znae da cita
ima nekoj zakon sto ne e sprotivno od USTAV a?


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 19:14
vredi da se proba ........... pa ako pomine dobro , ako ne , nikomu nisto ......... ocigledno deka vo ovaa VLADA se sobrani NAJNEPISMENITE  Republika Makedonci i albanci смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 19:58



Светот не е ЦРНО БЕЛ , ама кога ти сервират ЦРНО БЕЛ ФИЛМ , така треба и да го гледаш, освен ако не сакаш да фантазираш и си замслуваш БОИ како што ти во моментот го правиш...
 
 
Да, за жал, иако Македонија е земја на боите (тоа беше еден од убавите аспекти на спотот на Манчевски) односно земја во која има многу и прекрасни нијанси на бои, политичарите го сведуваат светот на црно-бел, кој ако се измеша станува сив (што е уште полошо).
Ако некој ја имаа таа несреќа светот така да го гледа, не значи дека и јас треба или морам да го правам тоа. Јас категорично одбивам да го правам тоа, да го гледам светот така, да ми се наметнува нечиј туѓ светоглед  бидејки јас гледам многу нијанси на многу бои во сите сегменти на човековот постоење и битисување и само можам и понатаму да тврдам дека ништо во животот и на светов не е само црно или само бело. Тоа само ја покажува суровата ограниченост на политичарите во МК. За жал, во сета мака, сиромаштија и безпесрспективност на нашиот малуброен народ, тоа и на него се пренесува.

Тажно е почитувана Чунгалунга нашето судство да го нарекуваш НЕЗАВИСНО...
 
Култузин, ако добро читаш, јас реков „ сепак , можеби стануваат...независни“. Воопшто не дојдов до конкретен и дефинитивен заклучок бидејки не сум толку во тек. Онолку колку што успевам да следам е дека од сите страни Македонија ја критикуваат за судството кое е под влијание на политичките партии кои се во дадениот момент на власт.
 
За жал овој филм нема уште долго да го , се плашам дека нашиот црно бел филм уште долго ќе трае...
 
Тука се согласувам со тебе. Ама, треба малку здрав разум и храброст да се одбие тој филм, бидејки во МК има многу свесни но уплашени луѓе кои не се осудуваат да кажат дека светот има мнгоу бои и нијанси. Треба да се прекине некако тоа слепило.

Јас сум сепак од оние кои најмногу би се радувале на НЕЗАВИСНОСТА НА ИНСТИТУЦИИТЕ , на СЛОБОДА НА МИСЛЕЊЕ...

Меѓутоа неможам да се радувам кога одам на протест а зад мене партиска делегација која собира поени и те користи за сопствен маркетинг и политичко поентирање...
 
А бе знаеш како е: ЗА ЖАЛ кога одат оние мајки, татковци со деца ,студенти и интелектуалци да демонстрираат против Г8 или Г20 (анти-глобализација демонстрации) секогаш ќе дојде и локалната багра и ќе направи пустош, па на ТВ ќе прикажуваат властите на земјите од Г8 дека анти/глобализација демонстраторите се насилници (пошто нив така им одговара за да си ги држат економиите горе во однос на сиромашните земји, ама еве сега им пукна системот од преголема алчност, па се во рецесија). Ама тоа не значи дека треба сите да бидат осудени и тие кои тоа го организирале да се откажат од своите идеи. Тие и не се откажуваат! А багра, мафија, насилници (коров на општеството) секогаш ќе се лепи ...
Што се однесува до МК, можеби на студентите на плоштад им се закачија овие или оние за кои знаеме дека кога самите беа на власт правеа можеби поразлични но исто така разни неправилности, неправди, расипаности, гадотии итн, но тоа не ги прави самите студенти и нивниот повод за демонстрации помалку вредни или безначајни.
 
Ете, повторно доказ дека ништо не  е  црно-бело.

Што се однесува до КОМУНИСТИТЕ не мислев на тебе туку на СУДИИТЕ...
 
А зошто се судиите - комунисти? Кога аман веќе еднаш ќе престанеме со овој израз? Што се подразбира под овој израз во овие контексти, многу ме интересира.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 21:39
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

... Vo Pravo si DA ZIVEE KOMUNIZMOT...

Знам дека ја знаеш разликата меѓу комунист и атеист. Но сепак, штом овде го поистоветуваш нивното значење, (незнам од која причина) морам да кажам јасно и гласно. Комунист е партиска, поточно идеолошка определба, а атеист е човек кој не верува во бог(ови)! Оттука не ми е јасна споредбата на овие две работи. Не би сакал да помислам дека е тенденциозно, но навистина некое друго објаснување неможам да најдам.

Во едно општество може да има две крајни ситуации.

1. да се забрани секакво дејствување на верските институции и,

2. религијата да е длабоко инволвирана во секој сегмент од општественото живеење.

Очигледно е дека овакви општества не би можеле нормално да функционираат.
Затоа најдобро е да се најде средина, а таа би била државата да дозволи делување на сите верски заедници и да создаде услови за да се овозможи непречено делување на истите. Но притоа да нема мешание во световниот живот. Тоа е секуларноста. Овде би сакал да наведам некои аргументи кои можеби не изгледаат како за на тема за политика, но сепак, бидејќи се работи за верско прашање, мислам дека токму тука е соодветно место и време да пишам. Значи, секуларноста не е измислица на комунистите (или атеистите), туку напротив - на верниците т.е. уште подобро, тоа се божји заповеди.
Некој ќе рече дека лажам или дека трескам глупости! Но, еве ќе наведам само неколку аргументи кои го потврдуваат тоа што го велам:
- Преку посланието на Јован 2:15-17 и Јаков 3:18 и 4:4, бог заповеда на „тие што се оддаваат да му служат на бог, да се оттргнат од световниот живот и да немаат мешание со него.“
- 1 Јован 2:15,16 „Не љубете го светот, ниту световните работи. Ако некој го љуби светот, љубовта на таткото не е во него“
Сметам дека овие два цитата од библијата се доволни да се спознае божјата воља, која очигледно свештениците не сакаат да ја почитуваат. Некако помили им се световните работи и сакаат да навлезат насекаде.
Што ќе научат децата кога ќе дојдат до лекцијата во Лука 11:23 каде пишува „кој не е со мене, тој е против мене и кој не собира со мене тој растура“? Кога децата христијани ќе осознаат дека муслиманските деца не се со нив ... што следи потоа? Треба ли овакво нешто да се дозволи? Нормално, за да се избегнат сите несакани последици од едно овакво „образование“, одлуката на Уставниот суд е целосно оправдана.



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 21:55
златник аплауз

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 23:02
zlatnik аплауз(sto bi rekle na bumbar eden goooolem kolku makedonija)

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 00:23
И јас сум против веронауката во државното образование, но сум и против злоупотреба на библиските стихови како што тоа го прави Zlatnik.
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Што ќе научат децата кога ќе дојдат до лекцијата во Лука 11:23 каде пишува „кој не е со мене, тој е против мене и кој не собира со мене тој растура“? Кога децата христијани ќе осознаат дека муслиманските деца не се со нив ... што следи потоа? Треба ли овакво нешто да се дозволи? Нормално, за да се избегнат сите несакани последици од едно овакво „образование“, одлуката на Уставниот суд е целосно оправдана.
 
Е што следи де? Алудираш на тоа дека христијаните откако ќе го прочитаат овој стих ќе почнат да ги убиваат муслиманите само затоа што тие се против Исус? Можеш да посочиш некое место во Библијата каде што Христос заповеда христијаните да го прават тоа? Или пак јас треба да ти посочам на цитатите каде што Исус вели: "љубете ги своите непријатели и молете се за оние што ве прогонуваат... правете им добро на оние, кои ве мразат" (Матеј 5:44, Лука 6:27)
 
Ете што следи потоа согласно учењето на христијанството, љубов и молитва кон оние кои се против Исус, а не како што ти молкум преку твојата недовршена реченица сакаш да наметнеш погрешно учење врз Библијата и христијанството.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 00:50
добро, колку што го разбрав златник, целта му беше да објасни дека таа „веронаука“ може многу погрешно да биде разбрана

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: novace
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 01:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И јас сум против веронауката во државното образование, но сум и против злоупотреба на библиските стихови како што тоа го прави Zlatnik.
 
Е што следи де? Алудираш на тоа дека христијаните откако ќе го прочитаат овој стих ќе почнат да ги убиваат муслиманите само затоа што тие се против Исус? Можеш да посочиш некое место во Библијата каде што Христос заповеда христијаните да го прават тоа?  
Ете што следи потоа согласно учењето на христијанството, љубов и молитва кон оние кои се против Исус, а не како што ти молкум преку твојата недовршена реченица сакаш да наметнеш погрешно учење врз Библијата и христијанството.
 
Исламот е религија која настанала мноогу подоцна од христијанството..и еве еден пасус од еден ефендија-проповедник:
 
Цитирам:
 
Во 638 година по Иса а.с., вториот Исламски халифа (владар)  Омер ибн Хаттаб го одредил хиџретот за почетна точка во рачунањето на муслиманската ера. 1 Мухарем е првиот ден од исламската година. По исламскиот календар денот започнува со заоѓањето на сонцето,т.е. со Акшамскиот Езан,а не на полноќ како што тоа е случај со Соларниот календар. Муслиманскиот календар е Лунарен,се одредува по движењето на месечината,има 354 дена,8 часа и 48 минути, што за 6 минути е пократко од астрономската лунарна година.

Поради тоа што лунарната година е пократка од соларната за 11 дена, датумот за почетокот на муслиманската година секогаш паѓа 11 дена порано од претходната година.

Месеците во исламската година се:

  1. Мухаррем,
  2. Сафер,
  3. Ребиул-Еввел,
  4. Ребиул-Ахир,
  5. Џумадел-Ула,
  6. Џумадел-Ухра,
  7. Реџеб,
  8. Ша'бан,
  9. Рамазан,
  10. Шеввал,
  11. Зул-Ка'де и
  12. Зул-Хиџџе


Преселбата на Мухаммед а.с. од Мекка во Медина припадниците на Исламот ја сметаат за еден од позначајните настани во Исламската Историја.Датумот на преселбата (Хиџретот) бил Петок 16 јули. 622 година по Иса а.с.,и тој е почетната точка на хиџретскиот календар.Од тогаш хиџретскиот календар е среден и единствен,полноважен за сите муслимани во светот.Текот на историјата на човештвото го добил својот нов правец,а самото човештво добило уште една своја нова одредница и втемелување на еден нов поглед на животот.Хиџретот е таа одредница која целата дотогашна историја на човештвото ја разделува од онаа која после уследила.севкупната ситуација и положба на муслиманите;економски,општествено ,па и политички со Хиџретот се менува.Ништо повеќе не било исто!

Самиот збор во арапскиот јазик етимолошки е сврзан за глаголот “хаџере-јухаџиру или “хеџере-јехџуру”,што значи: да излезеш,да оставиш,да напустиш и сл.Под овој поим Хиџра,се подразбира излегувањето на првата малечка заедница на муслимани од Мекка,од средината во која што се родиле,но во која физичката егзистенција им била загрозена,во Медина,тогашниот Јесриб,град во којшто идеата на Исламот нашла плодно тло,и каде што веќе живеела голема група на оние кои што претходно биле декларирани и потврдувани како муслимани.

Ова е дадено само како прилог кон изучување на другите религии на овие простори..а кое со оваа одлука е спречено...се мисли на организиран начин..и од квалификувани за тоа вероучители..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 01:27

novace, се цитира текст само кога се дава реплика или коментар на цитираниот текст. Во спротивно која е поентата да цитираш некој текст, а да пишуваш (копи-пејстираш) нешто сосема трето и неповрзано со цитираниот текст?



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 01:36
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

novace, се цитира текст само кога се дава реплика или коментар на цитираниот текст. Во спротивно која е поентата да цитираш некој текст, а да пишуваш (копи-пејстираш) нешто сосема трето и неповрзано со цитираниот текст?

 
Си мислев (секако оправдано) дека на вака умен форумски овде учесник..дополнителни објасненија не му се неопходно потребни???
Но секојпат ..еве и овде и сега ...се потврдува веќе кажаното: Дека човек се учи...се додека е жив!!!
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 07:22
Во Македонија сме дојдени во фаза во која секој сечија компетентност става на преиспитување
- компетентноста на академиците од МАНУ, компетенцијата на уставните судии, на ректори, декани на највисокитеобразовни институции, легитимитет на претседател и што ли не.
Има ли поголемо непризнавање на една  држава ако сите нејзини институции се негираат, односно ако  некој од тие институции каже некое спротивно мислење од дневно пилитичките тогаш веднаш се преминува на етикетирање и негирање на стручноста и компетентноста.
Уставниот суд, уставните судии од чии редови се избираат луѓе-судии за преставување на земјата во меѓународни судства дојдоа на дневен ред на критика и нивно ставање во редовите на предавници, комуњари и незнам што само затоа што се застапници на законот.
Вчера ги слушам прес конференциите на партиите и не можам да се изначудам како некои пратеници си земаат за право да критикуваат одлука од највисокот судско тело само затоа што ним не им се допаѓа одредена одлука.
Ме изнасмеа изјавата на еден млад пратеник кој изјави дека така речи  сите  земји се учи веронаука, само кај нас и во уште две земји тоа не се прави. Жалосно е што таквите млади политичари не научиле од шетањето по светот дека во тие земји не се носат избрзани закони, не се партизира секој сегмент на државата, не се назначуваат раководни лица само по еден критериум-партиска книшка.
Жалосно е што од сите овие игри и игрици страдаат децата.  Кој ли нормален сега треба да застане и да им каже дека некој згрешил со воведување на предмет кој тие не требаше да го учат, дека некој кој е поставен да се грижи во образованието да оди се како подмачкано згрешил.
Ги интересира ли децата тоа? Ги интересира ли дали уставниот суд закаснил/избрзал со својата одлука? Јас мислам не.


-------------


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 09:32
 
И додека едни....Еленовски, Жерновски и сл. ја поздравуваат одлуката
на уставниов ни суд,  други , МПЦ, МСУ, и мн. др. ја осудуваат...
 
 Генерациите израснати во транзиција на кои идеали наместо да им бидат христијанските и македонските, идеалите и прототип на македонскиот човек кој вредно и напорно работи, основен идеал им станаа корумпираните комунистички директори, сега актуелни транзициски богаташи и тајкуни со нивните бесни коли, разголените турбофолк ѕвезди и мафијашките босови. Со воведувањето на веронауката се отвори можност младите генерации Македонци да излезат од образовниот систем како комплетни личности...
 
 Државните институции треба да најдат,  законски модалитет кој ќе овозможи непречено одвивање на веронауката во образованието....!!!
 
И ..мораше,потребно ли беше,  два дена пред Велигден, да падне Веронаукава, пред уставниот суд...  ??? 
 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: novace
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 09:50
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Во Македонија сме дојдени во фаза во која секој сечија компетентност става на преиспитување
- компетентноста на академиците од МАНУ, компетенцијата на уставните судии, на ректори, декани на највисокитеобразовни институции, легитимитет на претседател и што ли не.
Има ли поголемо непризнавање на една  држава ако сите нејзини институции се негираат, односно ако  некој од тие институции каже некое спротивно мислење од дневно пилитичките тогаш веднаш се преминува на етикетирање и негирање на стручноста и компетентноста.
Уставниот суд, уставните судии од чии редови се избираат луѓе-судии за преставување на земјата во меѓународни судства дојдоа на дневен ред на критика и нивно ставање во редовите на предавници, комуњари и незнам што само затоа што се застапници на законот.
Вчера ги слушам прес конференциите на партиите и не можам да се изначудам како некои пратеници си земаат за право да критикуваат одлука од највисокот судско тело само затоа што ним не им се допаѓа одредена одлука.
Ме изнасмеа изјавата на еден млад пратеник кој изјави дека така речи  сите  земји се учи веронаука, само кај нас и во уште две земји тоа не се прави. Жалосно е што таквите млади политичари не научиле од шетањето по светот дека во тие земји не се носат избрзани закони, не се партизира секој сегмент на државата, не се назначуваат раководни лица само по еден критериум-партиска книшка.
Жалосно е што од сите овие игри и игрици страдаат децата.  Кој ли нормален сега треба да застане и да им каже дека некој згрешил со воведување на предмет кој тие не требаше да го учат, дека некој кој е поставен да се грижи во образованието да оди се како подмачкано згрешил.
Ги интересира ли децата тоа? Ги интересира ли дали уставниот суд закаснил/избрзал со својата одлука? Јас мислам не.
 
Споделувајќи ја..во потполност  вашата загриженост за секидневното девалвирање и ставањето под сомнеж на компетентноста за одредена Институција кај нас..се присеќавам ...дека не е вака постапувано и порано...
-Кога нахално и без консултација на Народот е видоизменета Конституцијата..кога е (про)дадено Името и Знамето..за некаков (сега сите гледаат дека е) непочитуван од „првата„ страна Договор...
-Насилно е суспендиран (со дворски игри)  победникот на Првите Плурални Избори во Македонија..
-Дека е потпишан Рамковен Договор..со кој се озаконува насилието на една малцинска група на доселени илегално ..„наши„ соседи..
-Вториот Председател е нарекуван „граѓанин„ од сега исто така наречениот „граѓанин„..лидер  на една политичка формација..а која заред 5 пати по ред ги губи Изборите..
И не може да се прифати дека изборот на судии може да се прави доживотно..од губитници на многу Изборни циклуси..со што им се одзема легимитетот од самите Избирачи..како носители на СУВЕРЕНИТЕТОТ..а кој произлегува ..и се добива од Народот Македонски..и малцинствата кои во неа опстојуваат..
-И дека ништо на веков не е ВЕЧНо..и неподложно на измени..секао поддржани од мнозинството на Македонци..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 09:55
Па да студентите реагираат за промени во основното образование, некако подзаборавија на паролата: Измети си го својот двор!
Вероануката се учи секое дете да се запознае со својата и туѓата религија, а не за идеали.  Набројаните тајкуни, политичари се најголемите посетители на верските објекти. Од нив и нивните многубројни свити, обезбедувања, новинари, сниматели,  ние обичните смртници не можеме во црква да влеземе на сите поголеми празници.
А и некако од сета таа побожност научија само да палат свеќа за здравје, никако да научат- Не кради, не лажи.
 Жалосно е и што воведувањето на веронауката се стави во функција на социјалните проблеми-невработеноста на вероучителите.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Македонската студентска унија реагира на укинувањето на веронауката

Скопје, 16 април (МИА) - Македонската студентска унија денеска реагираше на одлуката на Уставниот суд за укинување на предметот веронаука во основното образование укажувајќи дека тоа „ненадоместливо ќе наштети  во процесот на креирање здрави млади индивидуи“.

- Генерациите израснати во транзиција на кои идеали наместо да им бидат христијанските и македонските идеали, идеалите и прототип на македонскиот човек кој вредно и напорно работи, основен идеал им станаа корумпираните комунистички директори, сега актуелни транзициски богаташи и тајкуни со нивните бесни коли, разголените турбофолк ѕвезди и мафијашките босови. Со воведувањето на веронауката се отвори можност младите генерации Македонци да излезат од образовниот систем како комплетни личности..., изјави Оливер Димитриоски, генерален секретар на Унијата.

Тој ги повика државните институции да најдат, како што рече, законски модалитет кој ќе овозможи непречено одвивање на веронауката во образованието.  

Прашан зошто како претставник на студентска организација јавно  реагира на одлука што важи за основното образование, Димитриоски рече дека бил мотивиран зашто самиот израснал во период со „нарушени идеали и без концепт како треба да се однесува во иднина“. Тој се согласува дека веронауката е приватна работа, но смета дека е потребен образец во кој децата ќе се пронајдат себеси.



-------------


Постирано од: novace
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 10:13
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Па да студентите реагираат за промени во основното образование, некако подзаборавија на паролата: Измети си го својот двор!
Вероануката се учи секое дете да се запознае со својата и туѓата религија, а не за идеали.  Набројаните тајкуни, политичари се најголемите посетители на верските објекти. Од нив и нивните многубројни свити, обезбедувања, новинари, сниматели,  ние обичните смртници не можеме во црква да влеземе на сите поголеми празници.
А и некако од сета таа побожност научија само да палат свеќа за здравје, никако да научат- Не кради, не лажи.
 Жалосно е и што воведувањето на веронауката се стави во функција на социјалните проблеми-невработеноста на вероучителите.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Македонската студентска унија реагира на укинувањето на веронауката

Скопје, 16 април (МИА) - Македонската студентска унија денеска реагираше на одлуката на Уставниот суд за укинување на предметот веронаука во основното образование укажувајќи дека тоа „ненадоместливо ќе наштети  во процесот на креирање здрави млади индивидуи“.

- Генерациите израснати во транзиција на кои идеали наместо да им бидат христијанските и македонските идеали, идеалите и прототип на македонскиот човек кој вредно и напорно работи, основен идеал им станаа корумпираните комунистички директори, сега актуелни транзициски богаташи и тајкуни со нивните бесни коли, разголените турбофолк ѕвезди и мафијашките босови. Со воведувањето на веронауката се отвори можност младите генерации Македонци да излезат од образовниот систем како комплетни личности..., изјави Оливер Димитриоски, генерален секретар на Унијата.

Тој ги повика државните институции да најдат, како што рече, законски модалитет кој ќе овозможи непречено одвивање на веронауката во образованието.  

Прашан зошто како претставник на студентска организација јавно  реагира на одлука што важи за основното образование, Димитриоски рече дека бил мотивиран зашто самиот израснал во период со „нарушени идеали и без концепт како треба да се однесува во иднина“. Тој се согласува дека веронауката е приватна работа, но смета дека е потребен образец во кој децата ќе се пронајдат себеси.

 
Она што во 1945 година ..но и подоцна..тогаш разгоропадените ПОБЕДНИЦИ им го направиле ..како веднаш и сега на остатокот на неистомислениците нивни..сегашнава генерација ...која не враќа во мрачното-ни  минато (читај во капитализмот) ..истото го прави..само по мирен и цивилизиран начин и без насилие..
Но неодминлив факт е:
Дека КОМУНИЗМОТ е (конечно) МРТОВ..и тоа...дури и на љубителите негови треба да им биде јасно..како ден..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 10:20
Cestitki! Konecno da se vidi pravdinata i pravoto vo zaednicka sprega. Se nadevam deka povekje nema da se povampiri idejata za ovaa besmislenost da se voveduva veronauka vo osnovno obrazovanie, duri ni kako izboren predmet.

Crkvata medjutoa, ako saka moze da misionira kaj svoite vernici i da gi pokani vo besplatni nedelni skoli po pravoslavie ili da organizira nekakvi k*rsevi po veronauka vo svoite il iznajmeni prostorii(kako sto vprocem i imase edno vreme).


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 10:21
Па комунизам ни комунисти не ни имашеголема%20насмевка. Дури и з аТито велеа дека е нешто измеѓу, по манири комунист, ама по однесување монарх. Ги уживаше сите привилегии во сите монархии низ светот.
А и го почитуваше верското, во тогашната ЈНА се готвеше храна без свинско месо за војниците од муслиманска вероисповед.
Веронаука не да се укинува, туку  да се прераспореди во верските објекти. Децата треба да си ја истераат учебната година до крај.


-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 10:24
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...А и го почитуваше верското, во тогашната ЈНА се готвеше храна без свинско месо за војниците од муслиманска вероисповед.
Ova ne sum go znael. Spored izjavite na Dino Merlin vo bosanskoto spisanie od 1992/3 "Liljan" toa ne bese taka. Toj vo edno interviju tamu raskazuvase deka mectae za vojska vo koja nema da mora da se davaat raporti poradi vratenata porcija so svinsko meso.(a mozebi toa bilo samo propaganden poteg na togasnata politika za nezavisna BiH).


Постирано од: novace
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 11:53
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...А и го почитуваше верското, во тогашната ЈНА се готвеше храна без свинско месо за војниците од муслиманска вероисповед.
Ova ne sum go znael. Spored izjavite na Dino Merlin vo bosanskoto spisanie od 1992/3 "Liljan" toa ne bese taka. Toj vo edno interviju tamu raskazuvase deka mectae za vojska vo koja nema da mora da se davaat raporti poradi vratenata porcija so svinsko meso.(a mozebi toa bilo samo propaganden poteg na togasnata politika za nezavisna BiH).
 
После "БИТКА"...сите (останатите) се ....небаре ГЕНЕРАЛИ..
Тоа што било минато..нека (си) остане во (нечии убави) спомени...
А ние ...пред себе (да) ја имаме (само) нашата сакана Македонија..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 11:57
Доброто е убаво да се земе како добар пример, а лошото да се избегне како лошо доживување.
Светот не почнал од нас, нити ќе заврши со нас.


-------------


Постирано од: novace
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 12:15
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Доброто е убаво да се земе како добар пример, а лошото да се избегне како лошо доживување.
Светот не почнал од нас, нити ќе заврши со нас.
 
Во нашава (овдешна нели) тема..и поред сите мои вложени напори..никако и никаде не можам да забележам нешто убаво..односно да го земам како добар пример!!!
И кому тоа (ќе) носи нешто убаво?
Кој тоа (овде ќе) ужива во туѓата несреќа???
На тие наши сограѓани..кои (сега и наеднаш) ќе (си) останат без работа!!!
Три пати мери..еднаш сечи...е македонска стара мудрост..
Но за тоа..потоа..ќе ја лафиме
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 12:22
Се согласувам дека тие млади теолози не треба да останат без работа.  Затоа сега родителите и верските објекти нека се договорат и наставата нека продолжи онаму кај што има услови во верските објекти, онаму каде нема во училиштата ама после настава, како што одат сите необавезни (к*рсни) учења.
Тука уставниот суд не може да се меша бидејки тоа е желба на родителот.
Ем ке имаме секуларност, ем веронаука, а МОН нема да биде замешан.голема%20насмевка


-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 12:32
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Доброто е убаво да се земе како добар пример, а лошото да се избегне како лошо доживување.
Светот не почнал од нас, нити ќе заврши со нас.
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 13:04
Мислам дека изби голема фрка околу Веронаукава беспотребно. Не е проблем да се изучува како предмет туку како, кога и каде да се имплементира во Образованието.
Повторно се створи џагара-багара кога доаѓа ред да се прифати/одбие некој новитет.
Незнаат едноставно да седнат на маса и да ги разгледаат сите аспекти на еден предлог-план, да се земат во обзир многу работи. Секоја спротиставена страна користи висок и осудувачки тон спрема другата, значи дијалог малтене и да не постои.
Не е ни важно. Досега функционираше образованието и без веронаука а мое мислење во врска со неа е-од повеќе информации и знаење глава не боли, само кога луѓето имаат толку остри ставови во врска со религијата подобро е и да не им се сервира.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: novace
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 13:53
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Се согласувам дека тие млади теолози не треба да останат без работа.  Затоа сега родителите и верските објекти нека се договорат и наставата нека продолжи онаму кај што има услови во верските објекти, онаму каде нема во училиштата ама после настава, како што одат сите необавезни (к*рсни) учења.
Тука уставниот суд не може да се меша бидејки тоа е желба на родителот.
Ем ке имаме секуларност, ем веронаука, а МОН нема да биде замешан.голема%20насмевка
 
Како (тоа) мислите МОН да не биде замешан(о)??
А кој ќе ги дава платите и се што им следува на вероучителите!!!
Родителите..или пак државата..односно ние....буџетските обврзници???.
А ...кој ќе им ги (и како) надополни реалните трошоци..кои се неминовни при ваква поставеност?.
пс
Сега ми падна на ум една гачка..околу 5ре..Итриот..разбира се...
Ти одел тој по светон..и барал како и колку има помалку итри од нас..маќедонците..
Ииии стасал некаде..и видел народ насобран ..и едно магарееее..разбира се.
И гледал гледал..и се чудел...како „овие„ сакале да го качат магарчишќено на ѓерамиди...чунки требало тревата таму охохоооо нарасната да ја испасело??
И си заминал назад у маќедонијава..и то.
намигнување
 


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 18:42
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 
И ..мораше,потребно ли беше,  два дена пред Велигден, да падне Веронаукава, пред уставниот суд...  ??? 
 


Е ова е интересно прашање.

На Велигден Господ ги изненади луѓето со своето Воскресение. Тие мислеа дека со сила ќе го спречат.

Така некои мислеа дека со сила ќе наметнат веронаука, дека со насилие ќе го заплашат народот. НО Господ и овој пат имаше други планови. Сега, тие повторно се изненадени, но не би требало да бидат, ако ја познаваа Божјата природа.



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 19:00
И ..мораше,потребно ли беше,  два дена пред Велигден, да падне Веронаукава, пред уставниот суд...  ???


навистина избрзаа со донесуванјето на одлуката за укинување! требаше да го направат тоа  БАШ на велигден!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 19:55
 
 
 
.....Уставниов суд....исто како ...Јуда....!!!


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 00:19
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 
 
.....Уставниов суд....исто како ...Јуда....!!!
судот не го засега религијаа, туку поолитиката која е позади неа, пак ли да повторам дека истиот ја призна црквата на плоштад?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 01:04
Нормално дека уставниот Суд ќе постапи така како постапи. Не е црквата под државна капа.
А и градењето на цркви со средства од буџетот на државата нема да успее.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 02:49
Ај, што се однесува за мене како атеист, и не е чудно што сум против веронауката во образовниот систем во МК.глупчо Но, дали сте забележале дека не само Ев:
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... И јас сум против веронауката во државното образование,...

туку и многу други од тие кои (барем според мене) се вистински верници, без оглед на деноминацијата, не се за тоа. Оваа идеја повеќе ја поддржуваат некои кои верата ја прифаќаат како современ политички тренд, а не како вистинско духовно просветлување. Тие, сигурен сум, воопшто и не ни знаат што е тоа вера. Верувам дека огромен дел од овие новопечени верници, поборници за веронауката, не ја ни допреле библијата, а каму ли да прочитаат (барем) дел од неа.
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... но сум и против злоупотреба на библиските стихови како што тоа го прави Zlatnik...

Не Ев, не сакам да се разбере ова како некаква злоупотреба од моја страна. Зарем така не пишува во цитатите од библијата кои ги наведов?
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Лука 11:23 каде пишува „кој не е со мене, тој е против мене и кој не собира со мене тој растура“? Кога децата христијани ќе осознаат дека муслиманските деца не се со нив ... што следи потоа? ...

Секој кој ќе ја отвори библијата на наведените стихови, ќе може да се увери во вистинитоста на ова што го цитирам. А, како некој ќе го разбере, протолкува тоа - е, тоа е веќе сосема друга работа. Ете, гледаш, јас од ова друштво од само десетина членови на форумов, имам поинакво толкување на тие Исусови зборови од тебе, и нив ги сфаќам точно онака како што се пишани. Поаѓајќи од ова, која е веројатноста од милионите луѓе во светот сите да ја сфатат онака како што ти ја разбираш таа порака на Исус? Која е веројатноста некој друг да ја протолкува поинаку, онака како што јас ја толкувам? А, впрочем, навистина, како ти ја објаснуваш, како ти ја толкуваш таа (погоре цитирана) исусова изјава? Овде, во овој контекст, може да се вметне и изјавата на Забеганион:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

добро, колку што го разбрав златник, целта му беше да објасни дека таа „веронаука“ може многу погрешно да биде разбрана


 И друга една работа што велиш во:
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Алудираш на тоа дека христијаните откако ќе го прочитаат овој стих ќе почнат да ги убиваат муслиманите само затоа што тие се против Исус?...

Никој не спомна дека по тие стихови веднаш се подразбира убиство на другите „кои не се со нив“, како што велиш ти во твојот цитат. Зошто веднаш ја земаш нај драстичната можна ситуација, зошто одиш во крајната инстанца? Да биде малку поубедливо?намигнување Но, за жал, не е исклучена и таа можност. Морам да признаам дека кај некои ептен забегани верски фанатици, можни се и тие опции. Затоа велам дека религијата е опасна работа.
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Можеш да посочиш некое место во Библијата каде што Христос заповеда христијаните да го прават тоа?...

Не, неможам! Зошто? Па, во времето на Исус немало муслимани!голема%20насмевканамигнување
Шегата настрана!
(Некој ќе помисли дека веќе завлегуваме во теолошка дискусија, но сметам дека оваа тема има политички импликации и, затоа би било добро да се прочитаат и овакви, наизглед само теолошки размислувања)

Точно е дека таква директна заповед да се убие некого нема. Барем јас не се сеќавам дека такво нешто имало. Но, индиректно - да, има!  Освен тие два погоре наведени стиха, може да се прочита и следново:

- Галатјаните 6:10 Затоа, додека имаме време, да им правиме добро на сите, ...“(овде го прекинувам цитатот, за да ја споредам убавата сличност со она што го велиш ти...
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... "љубете ги своите непријатели и молете се за оние што ве прогонуваат... правете им добро на оние, кои ве мразат" (Матеј 5:44, Лука 6:27)

(... но, сега читајте го внимателно продолжувањето на цитатот од Гал.  6:10) „ ... а најмногу на оние кои припаѓаат на нашето семејство по вера“  Што подразбираме под ова? Нели е ова мајоризирање на „едни“ за сметка на „други“? И тоа од страна на Исус!

Истата оваа противречност може да се согледа и во:

- Римјаните 2:11 „бидејќи бог не гледа кој е кој“ (ова е добро, значи за него сите се исти), но што вели пред овој стих, односно во

- Рим. 2:10 „а слава, чест и мир на секој оној кој прави добро, најпрвин на евреин, а потоа на грк

- Рим. 1:16 „ зошто јас не се срамам од евангелието, бидејќи тоа е божја сила за спасение на секој кој верува, првин за евреинот, а и  за гркот“

Но, има и една друга работа:

- Откровение 2:6 „ Сепак ова го имаш: ги мразиш николаитските дела кои и јас ги мразам“ Пазете Исус мрази! Само заради тоа што не се со него! Само заради тоа што не го прифаќаат неговото учење!

Има и други овакви случаи каде се фаворизираат неговата вера односно неговиот народ (евреите).
Но, да не забегаме премногу во разработката на библијата. Очигледна е религиската догма. Таа од една страна се декларира како високоморална филозофија, учење, а од друга страна се гледа каква е идеолошката основа.
Дали после сето ова сеуште важи твојов цитат за христијанското учење на љубов меѓу противниците на Исус, кое го даваш во овој цитат ...
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

...Ете што следи потоа согласно учењето на христијанството, љубов и молитва кон оние кои се против Исус, а не како што ти молкум преку твојата недовршена реченица сакаш да наметнеш погрешно учење врз Библијата и христијанството.

... или и понатаму мислиш дека молкум одам преку некои работи или дека наметнувам погрешно учење врз библијата и христијанското учење?

И уште нешто за моралот и разните девијантни појави во нашево општество, на кои толку многу се повикуваат свештениците и „верниците“.
Тие што се помлади незнаат, но тие кои се постари од четириесетина години, многу убаво се сеќаваат дека во тоа време кога религијата немаше влијание во световната власт како денес, моралот беше на многу, многу по висок степен отколку сега. Девијантни појави, како силувања, убиства, пљачки, дрога ... беа толку малку, што слободно можам да речам, дека ниту за десет (ако не и повеќе) години нивниот број не може да се спореди со денешните за само неколку месеци. И тоа во држава со 22 милиони, за разлика од денешните 2 милиони народ.

Ајде да гледаме малку реално! Да ја видиме одржливоста на вашите аргументи за веронауката. Вие се повикувате на моралот и на застапеноста на веронауката во многу земји од светот.
Дали во држави каде има веронаука, моралот е на високо ниво? Дали таму нема убиства, дрога, насилство ...? Америка, Германија, Франција, Англија ...? Каде?




-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 12:15
Zlatnik, не сфаќам што не ти беше јасно во моите цитати кои ти ги наведов, ниту пак сфаќам што не ти е јасно или пак каков морален проблем гледаш во цитатите кои ти ги наведуваш. Глупаво ми е тука да ги разобличувам твоите недоречености и цитати кои ги вадиш од контекст (а да не збориме пак за твоите паушални заклучоци среќа). Ќе се воздржам од таквата дискусија на овој подфорум (зошто ќе ме кара модераторката бакнеж), но повели на Вероисповед доколку сакаш да поразговараме за некоја твоја библиска дилема.
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ајде да гледаме малку реално! Да ја видиме одржливоста на вашите аргументи за веронауката.
 
Жал ми е што ќе те разочарам...
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... И јас сум против веронауката во државното образование,...


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 17:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... И јас сум против веронауката во државното образование,...
 
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0FD07806A2F9734C9EA68CBB943F402A - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0FD07806A2F9734C9EA68CBB943F402A
 
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 17:25
Originally posted by novace novace напиша:

намигнување
 
http://217.16.70.245/?pBroj=1497&stID=16933&pR=20 - http://217.16.70.245/?pBroj=1497&stID=16933&pR=20
 
намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Април.2009 во 00:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Zlatnik, не сфаќам што не ти беше јасно во моите цитати кои ти ги наведов, ниту пак сфаќам што не ти е јасно или пак каков морален проблем гледаш во цитатите кои ти ги наведуваш.

Евангелосе, се е јасно во твоите и моите цитати од библијата.
Друга работа е дали тие ги прифаќаме. Јас, во тие цитати кои ти ги наведе, не гледам ништо лошо. Напротив, добро е тоа што таму го пишува. Каму да има само такви цитати. Но, и самиот знаеш дека постојат и такви цитати кои јас ги наведов. Искрено да ти речам, ме чуди дека не го сфаќаш нивното значење! Попрво би рекол дека не сакаш да признаеш дека со тие цитати се потенцира разликата меѓу разните групи на луѓе, на тие кои се исти по вера и оние „другите“. Се воздигнуваат, се мајоризираат, се фаворизираат (незнам како веќе да го наречам тоа) тие кои се од иста вера, за сметка на тие кои не се.
Ете, во тоа ја гледам опасноста од веронауката. Уште од најрана возраст децата (ќе) се воспитуваат, ќе се поддвојуваат на „наши“ и „туѓи“ и, следствено на ова, „тие што не се со нас, тие се против нас“. Или тие лекции не се предвидени во програмата и нема да им ги предаваат?голема%20насмевка

Р.Ѕ.
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Жал ми е што ќе те разочарам...
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... И јас сум против веронауката во државното образование,...

Нема што да бидам разочаран за тоа што се изјаснуваш дека и ти си против веронауката.збунетост Во претходниот пост дури и позитивно се изјаснив за овие твои ставови. Независно кој од каква побуда го застапува тој став, добро е што сме на иста страна. И токму поради тоа јас сум среќен дека и верник се залага за истото што и јас. Значи тоа ме развеселува, а не да ме разочарува.големо%20гушкање



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 19.Април.2009 во 18:48

 

 

   Јас не сум против Веронауката во државното образованието...!!! 

   Против сум за одлуката што ја донесе Уставниот  Суд... !!!



-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 19.Април.2009 во 23:31
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 

 

   Јас не сум против Веронауката во државното образованието...!!! 

   Против сум за одлуката што ја донесе Уставниот  Суд... !!!





Опрости, ама децата треба да знаат за својата вера. А не да се аведуваат преку верата. Тоа е опасна работа и може многу лесно да предизвика верска омраза и да ги подели граѓаните на нашата мулти етничка држава.
Уставниот Суд со право ја донесе ОДЛУКАТА  за укинување.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 02:21

Еден православен вероучител (од Прилеп мислам беше) на ТВ се фалеше како децата сакале и дополнителен 8ми час да останат и да учат веронаука... и правеше некоја тажна фаца, демек куку леле сега овие кутри деца ќе отанат без православните догматики.

Зарем не може овој вероучител да си ја продолжи својата настава во православниот храм? МПЦ се фали дека има околу 2000 храмови низ земјава. Факт е дека, освен за големите празници, тие се празни. Зарем нема доволно место за МПЦ да си ја тера веронауката таму?
Тие пробаа таков потег пред неколку години, но резултатот беше: штама! Речиси ниедно дете не дојде на нивните предавања. И тогаш МПЦ огорчена и со повредена суета си рече: Не саката милом, епа тогаш силом. И затоа, побратимена со власта, сакаше да ја наметне веронауката како ЗАДОЛЖИТЕЛЕН предмен во државното образование, за децата да мораат да доаѓаат на нивните предавања.
 
Тука се направи и обид за заобиколување на секуларната бариера со тоа што се воведе социолошко-филозофско-атеистичкиот предмет "Запознавање со Религиите". Но овој потег исто така беше направен стратешки. Програмата на овој предмет намерно беше направена претешка и превисока (филозофски расправи за душата) за едно петтоодделенче, што децата, по линија на помал отпор, мораа да се префрлат од овој предмет на православната веронаука.
 
Но ете, имало Господ, и оваа лукава стратегија на МПЦ се сруши како кула од карти неколку дена пред Христовото воскресение. Искрено се надевам дека доколку се направи уште еден обид за присилно наметнување на пропагандата на оваа верска заедница (МПЦ), дека Уставниот Суд нема да дозволи таа да влезе како задолжителен, туку како изборен/факултетивен предмет. А со тоа јас се сложувам. Ко воли, нек изволи среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 13:15




http://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2009/04/090416_balkans_religion.shtml - - (ПОГЛЕДАЈТЕ).


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: dras
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 15:52

....пази пази имало и некој кој правилно размислува,....., дали судиите ќе ги мењаат?....

кај само ќе одат децата кои „лажејки“ ги вработија, и ако се активисти, работата не бидува,....

има историја, има историја на религија, има учење за разни религии, но вероисповест, тоа се учи во црковните храмови, кога ќе научат поповите дека во Македонија има и образовани луѓе, кои верата ја третираат во друга димензија(духовна) тогаш ќе зборуваме за нивната посветеност, не се трча на гробиштата првославни за “тресаѓи“ на мртвите преку 500-1000 денари, ако има господ на поповите би им се судело по судот на Исус, но остануват поповите!....останува верата православна, ...остануваат граѓаните неуки,....., останува г-дин Г..... со црковната спрега!.,...



Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 18:49
Originally posted by dras dras напиша:

....пази пази имало и некој кој правилно размислува,....., дали судиите ќе ги мењаат?....

кај само ќе одат децата кои „лажејки“ ги вработија, и ако се активисти, работата не бидува,....

има историја, има историја на религија, има учење за разни религии, но вероисповест, тоа се учи во црковните храмови, кога ќе научат поповите дека во Македонија има и образовани луѓе, кои верата ја третираат во друга димензија(духовна) тогаш ќе зборуваме за нивната посветеност, не се трча на гробиштата првославни за “тресаѓи“ на мртвите преку 500-1000 денари, ако има господ на поповите би им се судело по судот на Исус, но остануват поповите!....останува верата православна, ...остануваат граѓаните неуки,....., останува г-дин Г..... со црковната спрега!.,...




Замисли Албанија со Закон ја забранува ВЕРОНАУКАТА а кај нас токму 25%-те албанци ги натера нашите политичари да воведат ВЕРОНАУКА  во школите.
КАКОВ ПАРАДОКС.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: dras
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 19:02
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by dras dras напиша:

....пази пази имало и некој кој правилно размислува,....., дали судиите ќе ги мењаат?....

кај само ќе одат децата кои „лажејки“ ги вработија, и ако се активисти, работата не бидува,....

има историја, има историја на религија, има учење за разни религии, но вероисповест, тоа се учи во црковните храмови, кога ќе научат поповите дека во Македонија има и образовани луѓе, кои верата ја третираат во друга димензија(духовна) тогаш ќе зборуваме за нивната посветеност, не се трча на гробиштата првославни за “тресаѓи“ на мртвите преку 500-1000 денари, ако има господ на поповите би им се судело по судот на Исус, но остануват поповите!....останува верата православна, ...остануваат граѓаните неуки,....., останува г-дин Г..... со црковната спрега!.,...




Замисли Албанија со Закон ја забранува ВЕРОНАУКАТА а кај нас токму 25%-те албанци ги натера нашите политичари да воведат ВЕРОНАУКА  во школите.
КАКОВ ПАРАДОКС.

 
 
...балканскиот парадокс е фиром (БАЛКАНСКА МАКЕДОНИЈА , СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, СКОПСКА МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНИАЈ НА НИМИЦ, МАКЕДОНИЈА НА ЕГЕЈЦИТЕ, МАКЕДОНИЈА НА ПИРИНЦИТЕ) А ВЕРОНАУКА, ...ПОПОВИТЕ ПРВО ТРЕБА ДЕ СЕ КУЛТИВИЗИРААТ ПА ПОТОА ДА ПРОПОВЕДААТ АКО ВООПШТО ЗНААТ ШТО ТРЕБА ДА ПРОПОВЕДААТ,....,првославјето утна затоа што ја изгуби традицијата на христијанството,..мислам за балканските простори,...особено за подрачјата кои беа под влијание на комунизмот од 50-тите години.....
 


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 19:17
Originally posted by dras dras напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by dras dras напиша:

....пази пази имало и некој кој правилно размислува,....., дали судиите ќе ги мењаат?....

кај само ќе одат децата кои „лажејки“ ги вработија, и ако се активисти, работата не бидува,....

има историја, има историја на религија, има учење за разни религии, но вероисповест, тоа се учи во црковните храмови, кога ќе научат поповите дека во Македонија има и образовани луѓе, кои верата ја третираат во друга димензија(духовна) тогаш ќе зборуваме за нивната посветеност, не се трча на гробиштата првославни за “тресаѓи“ на мртвите преку 500-1000 денари, ако има господ на поповите би им се судело по судот на Исус, но остануват поповите!....останува верата православна, ...остануваат граѓаните неуки,....., останува г-дин Г..... со црковната спрега!.,...




Замисли Албанија со Закон ја забранува ВЕРОНАУКАТА а кај нас токму 25%-те албанци ги натера нашите политичари да воведат ВЕРОНАУКА  во школите.
КАКОВ ПАРАДОКС.

 
 
...балканскиот парадокс е фиром (БАЛКАНСКА МАКЕДОНИЈА , СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, СКОПСКА МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНИАЈ НА НИМИЦ, МАКЕДОНИЈА НА ЕГЕЈЦИТЕ, МАКЕДОНИЈА НА ПИРИНЦИТЕ) А ВЕРОНАУКА, ...ПОПОВИТЕ ПРВО ТРЕБА ДЕ СЕ КУЛТИВИЗИРААТ ПА ПОТОА ДА ПРОПОВЕДААТ АКО ВООПШТО ЗНААТ ШТО ТРЕБА ДА ПРОПОВЕДААТ,....,првославјето утна затоа што ја изгуби традицијата на христијанството,..мислам за балканските простори,...особено за подрачјата кои беа под влијание на комунизмот од 50-тите години.....
 


Не би се сложил со ..балканскиот парадокс е фиром,,.
Ова повеше е македонски синдром. Балканот како така некако опстојува, а наша Македонија со филозофијата на македонецот...........,, козата на комшијата.....може и моите три ама на комшијата обавезно,,. Затоа не не бидува. Кај нас и поповите станаа политичари и што можеме сега ние? Ништо.....



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 22:59
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 

 

   Јас не сум против Веронауката во државното образованието...!!! 

   Против сум за одлуката што ја донесе Уставниот  Суд... !!!





Опрости, ама децата треба да знаат за својата вера. А не да се аведуваат преку верата. Тоа е опасна работа и може многу лесно да предизвика верска омраза и да ги подели граѓаните на нашата мулти етничка држава.
Уставниот Суд со право ја донесе ОДЛУКАТА  за укинување.
Некако не те разбрав убавозбунетост децата треба да знаат за својата вера.-
може многу лесно да предизвика верска омраза .....


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 23:12
Не сум запознаена по која програма би се работело во училиштата со воведувањето на веронауката.....но ако би се работело по теркот на државата во која живеам......тогаш навистина жалосно што Веронауката не е воведена во училиштата.
Моите деца  имаа и имаат религија во наставниот програм уште од прво оделение,што во почетокот е општо запознавање на религиите воопшто,кое понатаму со возраста на децата се продлабочува.......
 


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 23:34
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 

 

   Јас не сум против Веронауката во државното образованието...!!! 

   Против сум за одлуката што ја донесе Уставниот  Суд... !!!





Опрости, ама децата треба да знаат за својата вера. А не да се аведуваат преку верата. Тоа е опасна работа и може многу лесно да предизвика верска омраза и да ги подели граѓаните на нашата мулти етничка држава.
Уставниот Суд со право ја донесе ОДЛУКАТА  за укинување.
Некако не те разбрав убавозбунетост децата треба да знаат за својата вера.-
може многу лесно да предизвика верска омраза .....


Секој- не само децата треба да го знае историскиот развој на својат вера и култура. Но тоа не значи дека историскиот развиток треба да го претвориме и во предмет преку кој ќе се изучува проповедот на вероисповеста. Тоа е опасна работа и во една мулти етничка држава како нашава може да биде опасна по основ предизвикување на верска омраза и нетрпеливост. Ако го имаш отворено линкот кој го оставив денес мислам дека доволно е за да се свати зошто Албанија со закон ја забранува Веронауката.
Сега мислам дека сум доволно јасен?




-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 23:53
Фала за објаснувањето orlov  но сепак не се сложувам со тебе.Живеам во државо која по бројот на населението е за 5 пати поголемо од Македонија и во која се застапени 6 религии и сепак е успеено да се воведе Вероисоивеста во училиштата ,според потребите на учениците ,т.е според нивната религиозна припадност.


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 00:42

 

 

Како што стои во соопштението на  ВМРО ... законот не ги обврзуваше родителите дека мора задолжително да ги пратат децата на час по веронаука туку тоа е право на избор.

 Во Европа 40 држави даваат можност за верско образование, а во 20 од нив е дури и задолжително. Сепак, очигледно е дека оние граѓани кои по своја волја одбраа нивните деца да изучуваат веронаука ќе продолжат да бидат жртва на комунистичкиот менталитет на поединци во општеството. Со овој чин околу 130 учители остануваат без работа...!!!


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 01:06
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

Како што стои во соопштението на  ВМРО ... законот не ги обврзуваше родителите дека мора задолжително да ги пратат децата на час по веронаука туку тоа е право на избор.
 
Законот (де јуре) не ги обврзуваше децата задолжително да изберат веронаука, но она што се изведе во пракска (де факто) ги примора децата да изберат веронаука. Имено, алтернативниот секуларен предмет "Запознавање на Религиите" беше направен со толку тешка филозофска содржина, која беше претешка и превисока за децата од петто одделение, што тие јуриш пребегаа да учат православна веронаука само колку да можат полесно да го поминат тој предмет. На овој начин децата се најдоа помеѓу чеканот и наковалната и мораа да бираат измеѓу две работи кои ги мразат. Е да ми извиниш, ама и тоа не е фер.
 
Уставот нема да биде прекршен, волкот ќе биде сит и овците на број кога веронауката ќе се воведе како фалкутативен (изборен) предмет, каде што децата ќе можат да изберат дали ќе го слушаат или пак не, а не да мораат да бираат помеѓу чеканот и наковалната. Нека влезе како изборен, па тогаш да видиме колку од 60% православните македонци ќе слушаат православна веронаука среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 01:13
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 


 


Како што стои во соопштението на  ВМРО ... законот не ги обврзуваше родителите дека мора задолжително да ги пратат децата на час по веронаука туку тоа е право на избор.


 Во Европа 40 држави даваат можност за верско образование, а во 20 од нив е дури и задолжително. Сепак, очигледно е дека оние граѓани кои по своја волја одбраа нивните деца да изучуваат веронаука ќе продолжат да бидат жртва на комунистичкиот менталитет на поединци во општеството. Со овој чин околу 130 учители остануваат без работа...!!!


Пчелке, немој да споредуваш со Европа те молам. Во Европа се учи Етика, кај нас не, во Европа никаде не се пуши, кај нас секаде, во Европа има хомосексуални бракови........ и да не набројувам уште еден куп примери. Секоја држава си е единствена и по менталитет и по уредување, па затоа не треба да се раководиме по тоа каде што и како е регулирано. А за 130 просветни работници ..... Незнам дали пред малку гледаше вести, во нашава држава последниве месеци 20000 луѓе останале без работа. И да ти кажам искрено, тоа многу повеќе ме загрижува од тоа дали моето дете ќе учи веронаука

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 01:13

 

 

  Е ај да ти извинам... !!!

Ама се работеше само за два часа неделно...

И ќе слушаат повеќе од колку што ти мислиш....сигурна сум...!!!

-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 01:17
Ајде, можеби ќе дојде и тој ден да веронауката се воведе факултативно, па ќе ја освежиме пак темава тогаш, па ќе видиме колку од ткн. "православни" ќе ја слушаат православната веронаука намигнување

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 01:19
 
 
 Не ми е баш најасно зошто сте толку против, и зошто ви смета...!!!намигнување


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 01:23
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 

 Не ми е баш најасно зошто сте толку против, и зошто ви смета...!!!намигнување


Јас не реков дека сум против, само можеби има во моментов работи кои многу повеќе не засегаат. Ама пак не можам да поминам преку тоа, врховен поглавар на МПЦ, да излезе на ТВ, и јавно да бара промена на уставот. Што е многу-многу е

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 01:24
Pcelka, да не спамирам, на долниот линк можеш да ги прочиташ моите аргументи против веронауката во државното образование.
 
http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3955&PN=13 - http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3955&PN=13


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 01:26
 
 
  Е па и јас не го разбирам судов... како што веќе еднаш реков...
  два дена пред Велигден, месец дена пред крај на школскава година...   изненадување
 
 
  Ај ќе прочитам за ,,нештата,, да ми  бидат појасни...!!!


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 01:42
зевање....
http://www.forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=19931&FID=47 - makarios
Овие деца имаат веронаука. Ќе речете, па тие учат за попови, треба да се такви. Не, такви треба да сме сите...
Да, потребна е веронауката. И тоа веднаш!
 
Ова некако ми е најблиско мислење ...!!!

  http://www.forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=14879&FID=47 - maria_magdalena

 Јас сум против изучување Веронаука во училиштата, во нашата средина таа ќе го продлабочи јазот меѓу етничките и верските заедници.
 
....Како да не ...!!!
 
Originally posted by EvAngelos

Владата не е ни свесна со што си игра. Со овој потег најсилно е погоден секуларизмот на државата и тоа неминовно ќе си донесе последици. Не знам што и требаше да го наметнува како задолжителен предмет. Верувам дека за пар години горко ќе се покае, но ќе има ли храброст да признае дека погрешила? Или пак ќе пробува со модифицирање да ги ублажува последиците?
 
Како и да е, коцката е фрлена. МПЦ агитира децата да учат православие, родителите сакаат информативен атеизам. Битката за клиентите е жестока.
Пародијата наскоро ќе започне. Нестрплив сум да го видам нејзиниот почеток голема%20насмевка
 
 
А уште понестрплив бев да го видам и нејзиниот крај хи,%20хи...
 
.......изненадување     ох .....не%20зборувам..... !!!

 

 




-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 07:08
Ние во се сме единствени.
Кај нас се напаѓа Уставен суд со речник каков не користат ни јатрвите кога се караат-највисоките судски инстанци. Луѓе во Америка некој си суд таму Бил Клинтон, претседателот- го стави на клупа на страмот затоа што имал швалерки, па никој не излезе да каже дека се комунисти, пуританци или незнам што.
Кај нас одлуки со кои се укинува закон во нелогичен период.
Од ова произлегува дека и едните и другите негде грешат?! Каде?!.
Во одвлекување внимание од реалната ситуација во земјата. Кој овие денови прозборе за тоа дека цената на  јагнешкото рипна 2 пати, кој спомна дека луѓе умираат затоа што нема  лекови, односно немаат пари да си купатлекови, остануваат без струја за неплатени сметки?! Никој. Сите се занимаваме со критика на судиите и нивно сатанизирање.




-------------


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 09:00
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Фала за објаснувањето orlov  но сепак не се сложувам со тебе.Живеам во државо која по бројот на населението е за 5 пати поголемо од Македонија и во која се застапени 6 религии и сепак е успеено да се воведе Вероисоивеста во училиштата ,според потребите на учениците ,т.е според нивната религиозна припадност.



Ај молимте појасни ми го овој извадок од твојот пост, нешто не е во ред со смислата?............се застапени 6 религии и сепак е успеено да се воведе Вероисоивеста во училиштата ,според потребите на учениците.
Значи сепак според потребите на учениците а не  задолжително? И згора на се со висок степен на културен, политички општествен развиток. Тоа во такви цивилизации е и можно но сепак и таму....и самата велиш дека не е задолжително него според потребите на учениците. Ние сме далеку од тоа и културно и економски и политички. Еден ден и кај нас можеби ќе го има тоа. Но сега нас ни е важно као да опстанеме, а да им создаваме на децата доплнителни работи за да можело стотина поа или оџи да се запослат. Па при толкава армија на невработени тие сотина и нема да се приметат.
Лесно ти е тебе од таму да даваш ум. А би те запрашал зошто не остана патриот па да останеш тука своја меѓу своите туку полесно ти беше да избегаш од Македонија?


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 09:18
Што не ти е јасно  orlov ?
 
Дека во државните училишта ,ако децата веке одберат Вероисповест ,како опција ,имаат право да ги следат часовите  на религијата на која припаѓаат,без разлика дали се православни ,католици ,муслимани ,протестанти,евреи или будисти.......тоа сакав да го кажам!
 
И уште нешто......зарем патриотите се секогаш во својата држава?
 
Си зимаш  за право да ме осудуваш без да ме познаваш!!!


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 09:25
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Што не ти е јасно  orlov ?
 
Дека во државните училишта ,ако децата веке одберат Вероисповест ,како опција ,имаат право да ги следат часовите  на религијата на која припаѓаат,без разлика дали се православни ,католици ,муслимани ,протестанти,евреи или будисти.......тоа сакав да го кажам!
 
И уште нешто......зарем патриотите се секогаш во својата држава?
 
Си зимаш  за право да ме осудуваш без да ме познаваш!!!




Ни најмалку немав намера да те осудувам или прекорувам. Само прашав ако воопшто ти беше до убавата иднина на Македонија и покрај сите страви и ужаси кои ги живее најголемиот дел од народот- да не речам 85% зошто не остана тука него амина? Молам. Јас само прашав...............


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 09:31
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Што не ти е јасно  orlov ?
 
Дека во државните училишта ,ако децата веке одберат Вероисповест ,како опција ,имаат право да ги следат часовите  на религијата на која припаѓаат,без разлика дали се православни ,католици ,муслимани ,протестанти,евреи или будисти.......тоа сакав да го кажам!
 
И уште нешто......зарем патриотите се секогаш во својата држава?
 
Си зимаш  за право да ме осудуваш без да ме познаваш!!!




Ни најмалку немав намера да те осудувам или прекорувам. Само прашав ако воопшто ти беше до убавата иднина на Македонија и покрај сите страви и ужаси кои ги живее најголемиот дел од народот- да не речам 85% зошто не остана тука него амина? Молам. Јас само прашав...............
 
Јас ја напуштив Македонија уште пред 18 години......искрено ,размислував да се вратам ,но си реков .......има Македонија поголеми патриоти од мене......кои со наведната глава ги трпат сите стравови и ужаси.


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 09:46
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Што не ти е јасно  orlov ?
 
Дека во државните училишта ,ако децата веке одберат Вероисповест ,како опција ,имаат право да ги следат часовите  на религијата на која припаѓаат,без разлика дали се православни ,католици ,муслимани ,протестанти,евреи или будисти.......тоа сакав да го кажам!
 
И уште нешто......зарем патриотите се секогаш во својата држава?
 
Си зимаш  за право да ме осудуваш без да ме познаваш!!!




Ни најмалку немав намера да те осудувам или прекорувам. Само прашав ако воопшто ти беше до убавата иднина на Македонија и покрај сите страви и ужаси кои ги живее најголемиот дел од народот- да не речам 85% зошто не остана тука него амина? Молам. Јас само прашав...............
 
Јас ја напуштив Македонија уште пред 18 години......искрено ,размислував да се вратам ,но си реков .......има Македонија поголеми патриоти од мене......кои со наведната глава ги трпат сите стравови и ужаси.


Мудро.......
Значи токму во времето на почетокот на рспадот на уште не осамосотена Македонија.
И сега ни повеќе ни помалку него ќе мудруваме од надвор. Па од такви од надвор кои мудруваат Македонија е презаситена. На македонија и требаат тие мудри ,,јунаци,, ама со дигната глава тука.........на местото на НАСТАНОТ.

 


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 10:06
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Јас не реков дека сум против, само можеби има во моментов работи кои многу повеќе не засегаат. Ама пак не можам да поминам преку тоа, врховен поглавар на МПЦ, да излезе на ТВ, и јавно да бара промена на уставот. Што е многу-многу е
 
Исто како и барањето на едикојси нели...Зајко Кук*рајков..да сме ги свиткале Македонските-ни КИЧМИ?!
Чинам..дека и од ЗАЈКО нека е ..МНОГУ Е?
Или!!!
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 10:19
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Јас не реков дека сум против, само можеби има во моментов работи кои многу повеќе не засегаат. Ама пак не можам да поминам преку тоа, врховен поглавар на МПЦ, да излезе на ТВ, и јавно да бара промена на уставот. Што е многу-многу е
 
Исто како и барањето на едикојси нели...Зајко Кук*рајков..да сме ги свиткале Македонските-ни КИЧМИ?!
Чинам..дека и од ЗАЈКО нека е ..МНОГУ Е?
Или!!!
намигнување



голема%20насмевкаПа и Зајко Кук*рајков летнал да бега што видел ОПАСНОСТ.намигнување


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 11:01
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
Не ми е баш најасно зошто сте толку против, и зошто ви смета...!!!намигнување

Пчелке, зарем од досегашните постови кои ги дадовме јас и Евангелос, не виде што е тоа што „смета“ (пречи)?изненадување
Навистина незнам што и како друго да се напише, за да се разбере!?

Тоа што ме плаши е фактот дека во блиска иднина владава ќе пристапи кон поригорозни методи за сепак да ја издејствува веронауката. Дали со донесување нов закон, дали со политички притисок, дали со промена на судии на Уставниот суд ... не%20знамКојзнае, како тргнала работава, нема да ме чуди ако дојде и до укинување на Уставниот суд!глупчо
Па навистина, што ќе ни’ е таков суд?
Само да ги бламира и понижува владите!губитник А што убави рејтинзи си имаат!голема%20насмевка (Не само оваа. Ете, на пр. и онаа од ’94, кога се укина правилникот за регистерските таблици, па мораше цела МК да ги менува регистрациите на автомобилите).




-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 13:03
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Јас не реков дека сум против, само можеби има во моментов работи кои многу повеќе не засегаат. Ама пак не можам да поминам преку тоа, врховен поглавар на МПЦ, да излезе на ТВ, и јавно да бара промена на уставот. Што е многу-многу е



 

Исто како и барањето на едикојси нели...Зајко Кук*рајков..да сме ги свиткале Македонските-ни КИЧМИ?!

Чинам..дека и од ЗАЈКО нека е ..МНОГУ Е?

Или!!!

намигнување




АУУУУУУУУУУ. НЕМОЈ СЛУЧАЈНО ДА МИСЛИШ ДЕКА ЈАС ГО ПОДРЖУВАМ ТОА ВИТКАЊЕ КИЧМА. ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОТИВНИЦИ СУМ ЗА ПОПУШТАЊЕТО КОЕ СЕ ПЛАНИРА ВО СПОРОТ СО ГРЦИТЕ   

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 14:09
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:


АУУУУУУУУУУ. НЕМОЈ СЛУЧАЈНО ДА МИСЛИШ ДЕКА ЈАС ГО ПОДРЖУВАМ ТОА ВИТКАЊЕ КИЧМА. ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОТИВНИЦИ СУМ ЗА ПОПУШТАЊЕТО КОЕ СЕ ПЛАНИРА ВО СПОРОТ СО ГРЦИТЕ   
Тогаш..најверојатно на Избориве кои заминаа... си гласал ПРОТИВ ...она човечуле Шврчковски...
Или!!!
Но..тоа е сепак приватна работа..нели??
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 14:25
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

АУУУУУУУУУУ. НЕМОЈ СЛУЧАЈНО ДА МИСЛИШ ДЕКА ЈАС ГО ПОДРЖУВАМ ТОА ВИТКАЊЕ КИЧМА. ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОТИВНИЦИ СУМ ЗА ПОПУШТАЊЕТО КОЕ СЕ ПЛАНИРА ВО СПОРОТ СО ГРЦИТЕ   


Тогаш..најверојатно на Избориве кои заминаа... си гласал ПРОТИВ ...она човечуле Шврчковски...
 

И ги осудуваш ...оние креатури како..геропулос и други слични влечуги...

Или!!!

Но..тоа е сепак приватна работа..нели??

намигнување


Иако е приватна работа, ќе ти одговорам. Гласав за Фрчковски, затоа што сметам дека тој колку и да сака не може да влијае сам во врска со промената на името на државата, сепак тоа е во најголем дел, работа и одлука на Владата. Лично сметав дека другиот кандидат, нема таков политички капацитет како што има тој. А што се однесува до Геровски, не заслужува ни да му го отстапан овој еден ред во текстов. Сакам да ти кажам, дека иако припаќаат на една политичка опција, не го делам истото мислење за двајцата. Па така секаогаш на избори гласам за опцијата која во моментот нуди повеќе или подобро. Никогаш не му робувам на партиското гласање, па затоа на последново гласање, моите гласови отидоа кај различни партии, односно Претседател од една партија, Градоначалник за независна опција, а советничка листа за друга партија. Можеби ова ќе ти личи дека всушност немам свој став за политиката, затоа ти кажав дека гласам за тој што сметам дека вреди да се гласа

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 14:43
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Иако е приватна работа, ќе ти одговорам. Гласав за Фрчковски, затоа што сметам дека тој колку и да сака не може да влијае сам во врска со промената на името на државата, сепак тоа е во најголем дел, работа и одлука на Владата. Лично сметав дека другиот кандидат, нема таков политички капацитет како што има тој. А што се однесува до Геровски, не заслужува ни да му го отстапан овој еден ред во текстов. Сакам да ти кажам, дека иако припаќаат на една политичка опција, не го делам истото мислење за двајцата. Па така секаогаш на избори гласам за опцијата која во моментот нуди повеќе или подобро. Никогаш не му робувам на партиското гласање, па затоа на последново гласање, моите гласови отидоа кај различни партии, односно Претседател од една партија, Градоначалник за независна опција, а советничка листа за друга партија. Можеби ова ќе ти личи дека всушност немам свој став за политиката, затоа ти кажав дека гласам за тој што сметам дека вреди да се гласа
 
Еве..во име на домашното-ми воспитание..ќе се (пре)правам дека никојпат те немам прочитано..односно дека нешто сум те ниту прашал..ниту нешто и дека си ми одговорил..
Конфузно е..сепак за мој вкус..даденото (т`нко ко летен шприцер) објаснение..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 15:36
Новаче и нинџа, да не забегавте малку од темата?намигнувањеплазење

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 16:06
Жална ни земја во која секој се коли за своите политички опоненти а другите ги омаловажува.
Далеку сме ние од политичка култура и реалност. колку ли луѓе познавам кој политичките опции ги бранат во зависност кој ветер дува.
Колку ли луѓе познавам кој трчаа по плоштади и воздигнуваа луѓе кои се покажаа како огромни штетници за земјава.
А судиите од уставен суд беа на нивна мета, Тие заминаа судиите (судот) остана да ги брани законите на земјата.


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 06:51
Imaat pravo na shtrajk kako i site dosega, nivnite rabotni mesta se ukinati. Dali nekoj 'ke ja iskoristi ovaa zavrzlama za vnesuvanje pogolemi promeni vo Ustavot na Republika Makedonija. Moze li momentalnata lutina za ukinuvanje na edna odluka da donese do ushte ponesakani promeni so koi  ke se otvori pandorinata kutija. Ne e li vreme da se razmisli malku so ladni glavi i da se bara drugo reshenie?
Вероучителите и НВО во одбрана на религијата


На часовите по веронаука на учениците им се предаваат основните верски знаења и целата програма воопшто не е спорна затоа што беше одобрена од Министерството за образование, истакна Љупчо Смилев, вероучител кој вчера заедно со колегите и претставници на неколку невладини организиции мирно протестираат пред Уставниот суд.
- Самиот збор веронаука кажува дека тоа е наука за верата. Сите луѓе на овој свет веруваат во нешто, некој верува во хумани општествени вредности и слично, но најмногу од се луѓето веруваат во Бога - изјави Илија Орачки наставник по веронаука во неколку скопски училишта, напоменувајќи дека тие како вероучители веруваат дека правото на избор е загарантирано, а веронауката беше изборен предмет во основните училишта во Македонија.
- Ние не протестираме, ние искажуваме поддршка за изучување на веронауката - рече Орачки.
Вероучителите посочија дека денес во 13 часот пред уставниот суд во Скопје ќе се одржи масовен протест и побараа поддршка од сите граѓани во Македонија за изучување на веронауката во училиштата.

Вероучителите не ја коментираа одлуката на Уставниот суд, која што беше донесена во средата минатата недела и со која беше укинат членот 26 од Законот за основно образование, со што беше укината веронауката како предмет во училиштата. Тие најавија дека очекуваат поддршка и од колегите од муслиманската вероисповед да се приклучат на протестот.

Протести против укинувањето на членот 26 од Законот за основно образование имаше и во Охрид и Велес, од каде вероучителите најавија поддршка за денешниот централен протест во Скопје.
Од владејачката партија, велат дека Уставниот суд го занемарува правото на избор.
- Во законот за средно образование, стои дека вероунауката е изборен предмет. Со укинувањето на веронауката, уставните судии директно го нарушуваат правото на слободен избор. Забораваат дека тие се платени со пари на граѓаните - велат од ВМРО-ДПМНЕ, напоменувајќи дека е симптоматично што Уставниот суд спие додека СДСМ е на власт. Од партијата истакнуваат дека во четириесет европски земји се изучува веронауката, а во 20 од нив таа е задолжителен наставен предмет.

Можни се измени во Уставот?!
По одлуката на Уставниот суд за бришење на членот 26 од Законот за основно образование, можно е да се очекува и иницијатива за измена на одредени членови во Уставот на Република Македонија. Од владејачката партија, се уште размислуваат дали би се поддржала промената на Уставот, се до моментот не биде објавена одлуката на Уставниот суд во Службен весник.
Во ДУИ прифаќаат промена на Уставот. Со ова би се реализирала и идејата на ДУИ Уставниот суд да одлучува според Бадентеровото мнозинство, откако уставните судии, укинаат неколку одредби од Законот за знамињата.




-------------


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 11:11
 Vo nikoj slucaj Ustavniot sud ne trebase da  ja donese ovaa odluka,bidejki  predmetot veronauka ja imase najdobrata opcija,toa sto bese IZBOREN predmet.Znaci nikoj so sila ne bese prinuden da posetuva casovi po ovoj predmet tuku toa bese po volja na ucenicite...Ne docekaa nitu da zavrshi skolskata godina....Ne bi komentirala poveke..

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: orlov
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 14:00
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

 Vo nikoj slucaj Ustavniot sud ne trebase da  ja donese ovaa odluka,bidejki  predmetot veronauka ja imase najdobrata opcija,toa sto bese IZBOREN predmet.Znaci nikoj so sila ne bese prinuden da posetuva casovi po ovoj predmet tuku toa bese po volja na ucenicite...Ne docekaa nitu da zavrshi skolskata godina....Ne bi komentirala poveke..



Зарем веруваш дека ако Уставниот Суд не донесеше така ОДЛУКА дека овој предмет ќе се снајдеше во низата други ЗАДОЛЖИТЕЛНИ потребни и непотребни, научни и ненаучни предмети?
Никако.  Системот ни е таков каде се е ЗАДОЛЖИТЕЛНО и мора- демократски да биде така. Друга опција за жал не постои. Затоа овој по овој предмет Уставниот Суд постапи исправно и го спаси да не се изгуби као предмет во времето и просторот.
Верувам дека ме разбра?



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 14:21



Така е MyWay ..Уставниот суд, укинува дел од законот,
каде што имавме слобода на избор...!!!

-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 16:45
Originally posted by pcelka pcelka напиша:




Така е MyWay ..Уставниот суд, укинува дел од законот,
каде што имавме слобода на избор...!!!



Власта знае дека; ние сме полоши и од малите деца и ако единото за кое имавме слобода да го бираме го оставеше, по некое време нешто друго ќе и баравме и така лека полека таа или можеби некоја друга власт во некое дадено време нема да може да го контролира НАРОДОТ- неговите барања.........затоа му нареди на Уставниот Суд да го укине овој предмет како незаконски и сега таа си е мирна. Не е можно власт да опстојува ако нема закони. А Законите власта ги прави за да си биде мирна.........а Ти НАРОДЕ ај да те видам мрдни..........



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 16:57
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

 Vo nikoj slucaj Ustavniot sud ne trebase da  ja donese ovaa odluka,bidejki  predmetot veronauka ja imase najdobrata opcija,toa sto bese IZBOREN predmet. Znaci nikoj so sila ne bese prinuden da posetuva casovi po ovoj predmet...

Грешка си. Тој термин „изборен“ беше само за пред масите, да се изманипулираат (изиграат) тие кои не се за веронаука, а во пракса сите мораа доброволно да се изјаснат за истиот. Кој ќе ми даде само еден пример дека само едно дете не прифатило веронаука, ќе се повлечам од дискусијава.
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

...  tuku toa bese po volja na ucenicite...Ne docekaa nitu da zavrshi skolskata godina....Ne bi komentirala poveke...

Хм, ...размислување по воља на учениците?!ма%20ајде
Јас сепак мислам дека ова е по воља на премиерот дел од родителите, а ако ти (и другите твои истомисленици) и понатаму мислиш(те) дека навистина ова е по слободна воља на учениците, тогаш кој им забранил таа „своја“ слободна воља да си ја практикуваат во верските училишта или во верските храмови? Нека им предаваат истите тие вероучители кои сега останаа без работа*. По тоа ќе се види колку „децата“ се загреани за веронаутиката!

* - Старите свештеници и оние кои совреме се имаат сместено по верските институции одвај гледаа(т) да се оттарасаат од младите, па успеаја да издејствуваат да ги вработат како вероучители. Но, ете сега, пак ќе им тежат на „глава“!
Дали во МПЦ (и во др. верски заедници) се води сметка за хиперпродукцијата на кадри? Или по дифолт, секој завршен теолог мора веднаш да добие работа?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 19:01
Originally posted by pcelka pcelka напиша:




Така е MyWay ..Уставниот суд, укинува дел од законот,
каде што имавме слобода на избор...!!!
 
 
kakva e taa sloboda na izbor koga moram da biram pomegu dve raboti...sloboda na izbor e ako mozam da odberam da imam ili nemam...tie sto ne sakaa pak moraa da odat....ne mozea da preskoknuvaat cas...
a kako vtoro ne mi e jasno...zosto sive ovie godini crkavata sama ne organizirase verska nastava vo nivnite objekti,kako sto pravat katolicite, protestantite i dr....nema sredstva?kadar?prostor? ili e nesto drugo vo prasanje...ne bidi tolku ostrastena...razmisli trezveno i so svoja glava!


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 19:27
Иронијата е голема кога новинарите ги даваат прилозите. за протестите против укинување на веронаука во училиштата Гледајки ги 2-3 бабички и неколку дедовци кои со укинувањето или воведувањето на Веронаука имаат колку јас да одам да протестирам  за неплаќањето на млекото на млекарите. Кој ли ги одбира , со каква ли намера се анкетираат?

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk