Испечати | Затвори го прозорот

Во здраво тело здрав дух

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=1869
Датум на принтање: 26.Февруари.2024 во 22:15
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Во здраво тело здрав дух
Постирано од: Barbika
Наслов: Во здраво тело здрав дух
Датум на внесување: 18.Октомври.2005 во 13:07
Mnogu cesto go slusame ova i mnogu cesto uste mali ne ucele kako da postapuvame za da bideme zdravi!
Kolku ima vistina vo ova i sto se pravite vie za da se cuvstvuvate zdravi?!


-------------Коментари:
Постирано од: natalija
Датум на внесување: 18.Октомври.2005 во 13:16
Ima mnogu vistina barbi...
samoto razdvizuvanje na muskulite redovno vezbanje kako i pravilnata ishrana ne vodat kon zdravo telo, koga imame zdravo telo togash i zdrav i vesel dih zashto nishto podsvesno ne go maci


Постирано од: maja
Датум на внесување: 18.Октомври.2005 во 14:50
So ova se slozuvam.Dobrata ishrana redovnoto odrzuvanje na kondicijata,sportot te drzat vo odlichna forma.GO PRIMENUVAM.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 18.Октомври.2005 во 16:49
Zdravoto telo...
Nekogas mi e tesko ednostavno me faka mrza da vezbam,a mnogu e bitno...
Nekogas mi e tesko da pazam na ishranata,a i toa e bitno...
Nekogas ne me faka son,a i toa e bitno...
Nekogas sakam kafe,cigara,caska alkohol,a sepak ne sum sigurna dali e zdravo...
Svesna sum deka toa pogore e tocno,no ednostavno ponekogas begam od pravilata!?
Treba da e navika ,no sum dozvolila da mi pobegne od kontrola taa navika...


-------------


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 19.Октомври.2005 во 13:18
Utrovo pocnav po receptata,ke vidime kako ke teram!
Ah i ne e tolku lesno!


-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 19.Октомври.2005 во 13:51

а дали би била толку добра да ја споделиш рецептата и со нас?Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 03.Ноември.2005 во 15:30
Ne me biva ne sum od zbor...Prvo treba od cigarite da se otkazam,a posle ke pravime muabet za drugoto!

-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 04.Ноември.2005 во 11:51
Мислам дека редовното вежбање е поважно од диети и откажување од цигари. Ако не вежбам лошо ми влијае на секој начин. Кога вежбам лесно толерирам се останато: мрсни буреци, хамбургери од седмица, алкохол, стрес на работа...


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 04.Ноември.2005 во 14:32
Тука си во право!Спортот е највазната работа за одрзување на здравјето и кондицијата.Сепак ќе спомнам дека се разочарав во се*е со тоа дека одамна велам ќе ги оставам цигарите па некако не ми тргнува од рака!


-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 04.Ноември.2005 во 14:40
Најлесно се оставаат цигарите кога ќе посегнеш по нив, само сети се на нас и форумов и речи си, еј, ами нели нон стоп велам, ќе ги оставам! И после здрав дух во живо тело :) :) :) 


Постирано од: kafka
Датум на внесување: 04.Ноември.2005 во 14:50
barbi da doprinesam neshto so edna sliki4ka

-------------
трократен победник на трките и еден од основачите на форумот


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 04.Ноември.2005 во 15:03
Овој како да е во тоалет. Па тоа и не е толку здраво, премногу мускули, па бараат премногу храна, а ако еден момент се опуштиш, како не испеглани пижами   


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 04.Ноември.2005 во 15:05
ме изнасмеа супер е!
добар пример за еден вид на вежбање,обиди се и со други вежби!
Ме уништи со сликичкиве никако да почнам и со нив да парирам,но ќе дојде и тој ден!


-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 04.Ноември.2005 во 15:08
Барби, според сликава и не ти треба вежбање, освен на предните амортизери, да не ти падне предницата.    


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 04.Ноември.2005 во 17:59
Ако не се вежба предницата богами знае да падне посебно после одредени "активности"во животот! 

-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 05.Ноември.2005 во 12:38
А може и да се зајакне после истите активности! Само треба вежбање на активностите, а?


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 05.Ноември.2005 во 14:23
Само вежбање,вежбање и вежбање тоа му е мајката па полека се по ред ќе се зајакне!
 
П.С.И сексот е причинител на одлична кондициона форма!


-------------


Постирано од: Arhitekt
Датум на внесување: 05.Ноември.2005 во 14:32
Pa da ti kazam seksot e dosta dobar pricinitel na odlicna kondiciona forma
osobeno ako e nekoj kao mene(cel den i cela nokj crtam, pusam i pijam kafe)


-------------
Potpis....


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 19.Февруари.2006 во 17:27
тренираниот организам полесно се бори со болестите


ова е од лично искуство

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 21.Февруари.2006 во 11:51
АБЕ КАКО ДА НЕ РАЗБИРАТЕ ШТО ЗНАЧИ ИЗРЕКАВА

значи изрекава значи:
кога вежбате тогаш телото станува силно и полно со енергија, па подобро сте расположени и се осеќате позадоволни а и кога болестите ќе нападнат има со ќто да се борите


АЈДЕ СЕГА ДА ВЕ ВИДАМ СИТЕ ПО ПАНТАЛОНЧИЊА И МАИЧКИ
ТЕГОВИТЕ ВО РАКА (или кој што ќе најде) И.........

за прва вежба во почетен став....
еден-два, два-два, три-два.............

ТУКА ГЛЕДАЈ
ДА НЕ ТИ ДОЈДАМ ТАМУ ПА ПОСЛЕаааааа че видите вие.........
што е ова


-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 22.Февруари.2006 во 13:50
Баттс бејб што ми ти е
Кој сака да има здраво тело со навежбана става ок супер ..но кој не сака кога ќе го нападнат бубачињата ќе си лежи дома..

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 22.Февруари.2006 во 17:04
пробувам да испровоцирам....ама слабо нешто

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 21:19
so toa sto sme fizicki aktivni ni se zacvrsnuvaat muskulite ama i organizmot stanuva pootporen na bolesti. ova go zboram od iskustvo.

ajde koj saka da bide bolen???? da cujam

-------------


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 23:55
Ishranata e polovina zdravje...mnogu vnimavam i na ishranata i na aktivnosta

-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 16.Јуни.2006 во 14:33
zdrava ishrana +fizicka aktivnost=odlicna kombinacija


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 17.Јуни.2006 во 15:08
kakva aktivnost?
sto vezbate?
a za ishranata nekoja nasoka za toa sto e zdravo.......

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 12:36
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Mnogu cesto go slusame ova i mnogu cesto uste mali ne ucele kako da postapuvame za da bideme zdravi!
Kolku ima vistina vo ova i sto se pravite vie za da se cuvstvuvate zdravi?!
 
Има голема вистина во тоа :)
 
Континуирано спортување , избор на спорт кој ви причинува задоволство ( да се опфати и менталната нега ), а не спорт кој го практикувал/а комшивката /јата , братучедот ,пријателот па по некое време да ви стане обврска и терет.


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 13:49
Ubavo e da se prifati i sport koj predstavuva golem napor na pocetokot. Koga ke se pobedi pocetnata kriza se dobiva posilen psiholoski efekt.
no pain -no gain Smile


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 12:36
Za ova si navistina vo pravo,sama se fakam ponekogas kolku mi e tesko da pocnam prosto me mrzi ama koga ke ja pominam krizata kako "droga" mi e sportot.Obozavam da sportuvam!Smile
Togas sum nekako ponakva...golema vistina ima vo toa duhot zdravee...


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 18:00
okolu ova NO PAIN NO GAIN,
se misli na boolkata - zarenjeto koe se pojavuva dodeka se vezba, ne na bolka od povreda;)

sepak treba da se ima granica i da ne se zrtvuva formata na vezbata na smetka na tezinata

-------------


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 12:42
Tocno ama ima i uste nesto dosta vazno neli doklku imame vospalenie na muskuli potrebno e prvo da pomine toa vospalenie pa da se prodolzi so vezbanje,a jas na vremeto dodeka vezbav profi bas ne se drzev do toa pravilo tuku ja obozavav bolkata vo muskulite zata sto samo taka cuvstvuvav deka sum ja postignala celta!


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 19:12
eve nekoe sovetce za toa kako da se ublazi zapalenieto na muskulite:

* legnete vo kada so topla voda i opustete se
* istegnuvajte gi muskulite, na toj nacin ke se namali mlecnata kiselina koja se nasobrala vo muskulite i ja predizvikala bolkata
* posle treningot istegnete se i napravete edno krugce so brzo odenje
* stavete mraz na zapalenite muskuli

dozvolete mu na teloto da se oporavi


-------------


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 10.Ноември.2006 во 12:04
Batt's edno prasanje da ne e mrazot malku stres za muskulite dokolku se pojako vospaleni znam preporacuvaat i nekoi analgetici...mislam deka mrazot e vo red ama dokolku vospalenosta e umerena!?


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 06:52
pa drzi i ova okolu jakoto vospalenie.

znaes razlicno deluvaat ovie raboti kaj lugeto. vo sekoj slucaj dobro e da se znaat nekolku nacini pa da se proba i da se vidi sto ke pomogne.

mene na primer mi deluva koga imam zapalenie ako napravam po edna serija togas brgu mi pominuva. ama go sakam cuvstvoto na lesno zapalenie na muskulite:)

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 07:08

Koga ima mnogu jak vospalitelen proces(znachi koga e tolkavo da ne mozete voopshte da se pomrdnet od bolki)samo analgetik i miruvanje..nishto drugo ne pomagaBig%20smilei da chekate vreme da pomine-------------


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 12.Декември.2006 во 16:35
Originally posted by beleg beleg напиша:

Koga ima mnogu jak vospalitelen proces(znachi koga e tolkavo da ne mozete voopshte da se pomrdnet od bolki)samo analgetik i miruvanje..nishto drugo ne pomagaBig%20smilei da chekate vreme da pomineTocno niz ova sum pominala...zeznav ednas rabota pa imav jako vospalenie!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 11:00
Originally posted by batt's batt's напиша:

eve nekoe sovetce za toa kako da se ublazi zapalenieto na muskulite:

* legnete vo kada so topla voda i opustete se
* istegnuvajte gi muskulite, na toj nacin ke se namali mlecnata kiselina koja se nasobrala vo muskulite i ja predizvikala bolkata
* posle treningot istegnete se i napravete edno krugce so brzo odenje
* stavete mraz na zapalenite muskuli

dozvolete mu na teloto da se oporavi

Мој совет со долгогодишно вежбање...
Се е ок ова што кажа мило, јас не сум практикувала воопшто мраз.. Туш да и тоа многу топол, перед легнување или после вежбање половина час се растопува 1 лажичка мед во пола чаша вода се испива и воопшто нема да има запаление..
Питај  паталца EmbarrassedEmbarrassed тоа ми се случува секогаш кога форсирам и тоа многу форсирам..WinkWinkWink


-------------


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 21:46
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Mnogu cesto go slusame ova i mnogu cesto uste mali ne ucele kako da postapuvame za da bideme zdravi!
Kolku ima vistina vo ova i sto se pravite vie za da se cuvstvuvate zdravi?!Да, вистината е дебела.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 06.Декември.2007 во 23:09
Немам време да правам нешто за здравјето. Доволно ми е што духовно се чувствувам здрав и мислам дека постојано и телото и духот ќе ми бидат здрави.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 03.Јануари.2008 во 17:39
Девизата е генијална, ама треба многу самоконтола и самодисциплина. Им завидувам на сите што се придруваат да неа и ги поичитувам во исто време.


Постирано од: BidiFit
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 20:18
Оваа девиза ме води, затоа успевам!!!!

-------------
http://www.bidifit.com.mk - http://www.bidifit.com.mk


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 20:25
Povtorno razmisluvam aktivno da pochnam so Yogata...
Koga toa go rabotam doma i sama bez instruktor...malku
zabushavam.....prekrasno se chuvstvuvav koga imav obvrska
dva pati nedelno da odam...


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 21:05
jas vezbam NON-STOP....Prvo vezbam uste dodeka spijam...se prefrlam na edna strana,pa na druga strana..pa pernica megu noze (nova,uspesna tehnika,probajte)...pa glavata visi nadole od krevetot..kako i da e..edno 100-na vezbi pravam samo spiejki.Potoa stanuvam...sednuvam na foteljata i meditiram (umstveno vezbam) edno 2-3 casa....Posle mediacijata..se razgibavam malku so kolut napred..kolut nazad....pa cucnjevi..do 15-20....Doaga 12.00 casot i legnuvam na trosedot..u horizontala..vezbam so ocite i prstite na desnata raka...Ke go fatam dalecinskiot upravuvac i site programi (okolu 60-na) kolku sto gi ima na kablovskata gi vrtam napred-nazad...I taka edno 4-5 casa..(Makedonski prosek..mora da fatam)...Posle vezbite na prstite na desnata raka...doagaat na red prstite na levata raka..pa sednuvam pred pc-to i vezbam so niv...taka edno 6-7 casa...kao pomlad zabusavav..pa mesto da gi vezbam prstite na opstoprifateniot nacin so dalecinskiot upavuvac,ke izigrav edno 3-4 pati dzeben bilijard...i taka..Ama vidov nema rezultati...pa si rekov RE RAD i DISCIPLINA....i taka ...imase uste nekoi vezbi za pred spienje...ali ne sakam site tajni da vi gi otkrijam
VEZBAJTE DECA...VO ZDRAVO TELO-ZDRAV DUH

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 25.Август.2012 во 22:26
vo zdravo telo zdrav duh ali na mene ne mi se jade luk забава

-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 26.Август.2012 во 00:21
,,,e navistina e mnogu korisen ,,,osobeno koga si kiven na nekoj/a ,,,,i mu dishesh ,,,pravac vo lice,,,,ангел,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 14.Ноември.2017 во 21:11
1 час дневно јавање на мојот омилен коњ Хектор до највисоката точка на Златибор ,ми го освежи и здравјето и телото и духот.
Ова е тоа што ми годи...три во едно!љубов


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 14.Ноември.2017 во 21:58
голема насмевка
Mozam da zamislam tek kolku konjot se osekja poosvezen, popreporoden, itn...


-------------
DeepBlue


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 14.Ноември.2017 во 22:03
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

голема насмевка
Mozam da zamislam tek kolku konjot se osekja poosvezen, popreporoden, itn...

газење од смеење 

Не му беше лесно на него со толку туристи љубители на јавање,веруј ми.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 14.Ноември.2017 во 22:05
голема насмевка mislam, neli... fizicka aktivnost, cist vozduh, mir, ubavi pejsazi...

Ako ti so javanje taka se osekjas, od eden vikend... zamisli go nego, PUKA OD ZDRAVJE голема насмевка


-------------
DeepBlue


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 14.Ноември.2017 во 22:16
Бога ми,јака му душа , еден се симнува,а друг се качува и така на секој час до крај на денот...да,пукаше од енергија и ич не му се познаваше замор...на коњот.голема насмевка
Само јас 5 дена го малтретирав,да не збориме за другите.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Орка
Датум на внесување: 15.Ноември.2017 во 07:50
Да ти подзавиди чоек...
Како почина дедо ми,останаа само спомени
и желба за јавање коњ.Онака како некој џамбаз
без седло и узди.И по толку години самата
помисла ми доаѓа као лексилиумче за душата и духот.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 15.Ноември.2017 во 16:43
Аааа без седло и узди никако,не сум до толку храбра.
А ти Орка што се секираш,нареден пат можеме заедно да одиме на јавање,еве Хектор ќе ти го позајмам,ќе му шепнам да биде добар со тебе.голема насмевка


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Орка
Датум на внесување: 15.Ноември.2017 во 19:09
Да било храброст арно,ама не еднаш дедо ми ќе речеше.
-Он дете детински му памет,ама ја по неговиот памет што одам па сега коњот вака уморен е.
Во тоа опкружување најверојато ќе го пикирам врвот.Кондиционо паднат сум за велосипед,
но пешачејќи сигурно би го освоил.Хектор раат од мене
би бил.Билетот за јавање го имаш ради поканата.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 15.Ноември.2017 во 19:48
Слушај го ти дедо ти и пешачејќи дојди до врвот,а таму ние ќе те пречекаме свежи и одморени,па ќе си направиме една фото сесија за паметење.задоволство

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Орка
Датум на внесување: 15.Ноември.2017 во 20:44
Падна договор!
Само да не е Хектор како пеперутките на Магаро.
И да посака да го сликам држејќи го на рака.
А ќе заборавев.Опремата за сликање и планински чај у термос ја носам.


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 17.Ноември.2017 во 20:25

i da si instaliras fotosop... oti i konjot kje treba da go nabildas, a bogami i shuma da nacrtas... Po toa poljanite Zlatiborski


-------------
DeepBlue


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 28.Ноември.2017 во 01:49
Jas mnogu vezbav ,mnogu godini.Sega sokovnikot mi e najdobar prijatel.
Mnogu svezo ovosje.


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 28.Март.2018 во 18:54
Jas se cuvstvuvam zdrava i sum zdrava.
Mnogu pravilna,redovna ,sveza,zdrava hrana.
Obrok neznam dali nekogas sum preskoknala.I sekoj den vareni jadenja svezi od toj den.
Mnogu ovosje i salati.
Si gi slusam potrebite na teloto .Nekoj meseci pijam sekoj den C vitamin.Nekoj meseci Magnezium sekoj den,nekogas OSHEE prekrasni polski pijaloci so aloe vera,kokos i site multivitaminski nivni mi se dopaagaat itnПостирано од: Zdravko81
Датум на внесување: 22.Ноември.2019 во 13:46
ма јок вежбање, од многу вежбање кила се добива... прочитав негде дека една чаша црвено вино е еднакво на 1 час теретана... па сега се префрлам на тој спорт.

-------------
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој изборИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk