Испечати | Затвори го прозорот

GP Australia

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Спорт
Име на форумот: Формула 1 и Мото грандпри
Опис на форумот: Роси - Капироси, Шуми, Алонзо и компанија
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18491
Датум на принтање: 21.Февруари.2024 во 22:35
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: GP Australia
Постирано од: гoстин
Наслов: GP Australia
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 17:59


Kruga      58 (307.574 Km)

Trening 1: Petok 27.3.2009, 02:30saat.
Trening 2: Petok 27.3.2009, 06:30saat.

Trening 3: Sabota 28.3.2009, 04:00saat.
Kvalifikacii: Sabota 28.3.2009, 07:00saat.

Trka: Nedela 29.3.2009. 08:00saat.

-------------
Коментари:
Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 23:20

2009 FORMULA 1 ING AUSTRALIAN GRAND PRIX

( startni pozicii)

Pos No Driver Team Q1 Q2 Q3 Laps
1 22 http://www.formula1.com/results/driver/2009/6.html - Jenson Button http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html - Brawn-Mercedes 1:25.211 1:24.855 1:26.202 19
2 23 http://www.formula1.com/results/driver/2009/8.html - Rubens Barrichello http://www.formula1.com/results/team/2009/2944.html - Brawn-Mercedes 1:25.006 1:24.783 1:26.505 21
3 15 http://www.formula1.com/results/driver/2009/822.html - Sebastian Vettel http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html - RBR-Renault 1:25.938 1:25.121 1:26.830 21
4 5 http://www.formula1.com/results/driver/2009/815.html - Robert Kubica http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html - BMW Sauber 1:25.922 1:25.152 1:26.914 19
5 16 http://www.formula1.com/results/driver/2009/809.html - Nico Rosberg http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html - Williams-Toyota 1:25.846 1:25.123 1:26.973 21
6 10 http://www.formula1.com/results/driver/2009/791.html - Timo Glock http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html - Toyota 1:25.499 1:25.281 1:26.975 19
7 3 http://www.formula1.com/results/driver/2009/18.html - Felipe Massa http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html - Ferrari 1:25.844 1:25.319 1:27.033 21
8 9 http://www.formula1.com/results/driver/2009/14.html - Jarno Trulli http://www.formula1.com/results/team/2009/2937.html - Toyota 1:26.194 1:25.265 1:27.127 20
9 4 http://www.formula1.com/results/driver/2009/12.html - Kimi Räikkönen http://www.formula1.com/results/team/2009/2932.html - Ferrari 1:25.899 1:25.380 1:27.163 21
10 14 http://www.formula1.com/results/driver/2009/21.html - Mark Webber http://www.formula1.com/results/team/2009/2936.html - RBR-Renault 1:25.427 1:25.241 1:27.246 20
11 6 http://www.formula1.com/results/driver/2009/16.html - Nick Heidfeld http://www.formula1.com/results/team/2009/2933.html - BMW Sauber 1:25.827 1:25.504 14
12 7 http://www.formula1.com/results/driver/2009/30.html - Fernando Alonso http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html - Renault 1:26.026 1:25.605 12
13 17 http://www.formula1.com/results/driver/2009/827.html - Kazuki Nakajima http://www.formula1.com/results/team/2009/2935.html - Williams-Toyota 1:26.074 1:25.607 16
14 2 http://www.formula1.com/results/driver/2009/813.html - Heikki Kovalainen http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html - McLaren-Mercedes 1:26.184 1:25.726 15
15 1 http://www.formula1.com/results/driver/2009/828.html - Lewis Hamilton http://www.formula1.com/results/team/2009/2941.html - McLaren-Mercedes 1:26.454 no time 5
16 12 http://www.formula1.com/results/driver/2009/842.html - Sebastien Buemi http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html - STR-Ferrari 1:26.503 10
17 8 http://www.formula1.com/results/driver/2009/823.html - Nelsinho Piquet http://www.formula1.com/results/team/2009/2934.html - Renault 1:26.598 12
18 21 http://www.formula1.com/results/driver/2009/17.html - Giancarlo Fisichella http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html - Force India-Mercedes 1:26.677 10
19 20 http://www.formula1.com/results/driver/2009/818.html - Adrian Sutil http://www.formula1.com/results/team/2009/2940.html - Force India-Mercedes 1:26.742 9
20 11 http://www.formula1.com/results/driver/2009/834.html - Sebastien Bourdais http://www.formula1.com/results/team/2009/2938.html - STR-Ferrari 1:26.964 10


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 12:40
Jenson Button Prvo mesto ne ocekuvav

1       Jenson Button       Brawn GP       1:34:15.784
2      Rubens Barrichello      Brawn GP      0.807
3      Lewis Hamilton      McLaren-Mercedes      2.914
4      Timo Glock      Toyota Racing      4.435
5      Fernando Alonso      Renault F1 Team      4.879
6      Nico Rosberg      WilliamsF1 Team      5.722
7      Sebastian Buemi      Scuderia Toro Rosso      6.004
8      Sebastien Bourdais      Scuderia Toro Rosso      6.298
9      Adrian Sutil      Force India      6.335
10      Nick Heidfeld      BMW Sauber F1 Team      7.085
11      Giancarlo Fisichella      Force India      7.374
12      Jarno Trulli      Toyota Racing      26.604
13      Mark Webber      Red Bull Racing      1 Runde zuruck
14      Sebastian Vettel      Red Bull Racing      2 Runden zuruck
15      Robert Kubica      BMW Sauber F1 Team      3 Runden zuruck
16      Kimi Räikkönen      Scuderia Ferrari      3 Runden zuruck
17      Felipe Massa      Scuderia Ferrari      Ausfall
18      Nelson Piquet Jr.      Renault F1 Team      Ausfall
19      Kazuki Nakajima      WilliamsF1 Team      Ausfall
20      Heikki Kovalainen      McLaren-Mercedes      Ausfall

-------------Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 12:54
-------------Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 13:30
za onie koi nemozea da stanat rano i da gledaat vo zivo
 
14:35 Формула 1 - ГН на Австралија - Мелбурн (р) na kanal 5..samo stavete na mute za da ne se nervirate so milenkoплазење


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 15:40
Двострука победа за Brawn GP

Британецот Jenson Button од тимот на Brawn GP е победник на првата трка во новата , 60-та сезона Формула 1, возена за ГН на Австралија.
На стазата во Мелбурн, Батон славеше пред клубскиот колега Рубенс Баричело.
Победата на британецот е сосема заслужена. Во водство беше од самиот старт на трката и до крај неговата позиција не беше загрозена.
Баричело трката ја започна од втората позиција,но по катастрофалниот старт ја загуби позицијата и падна на осмата позиција.На крај успеа да ја заврши трката на второто место благодарение на низа среќни околности( по негоголема%20насмевка)
Трет заврши Јарно Трули( Тојота) кој стартуваше од последното,20-то место,додека актуелниот шампион Луис Хамилтон ,за МекЛарен Мерцедес, заврши на четвртото место иако трката ја започна дури од 18-та позиција
Ферари и БМВ останаа без бодови,Фелипе Маса се откажа на 12 круга пред крај поради дефект на болидот, а Кими Раиконен ( несреќата на вековлутина) излета од стазата и мораше да се откаже.
Safety Car излегуваше неколку пати на стазата, а последен пат на само три круга пред крај на трката кога,во меѓусебен дуел се подбраа Sebastian Vettel  и  Robert Kubica,во моментот второ и трето пласирани.Бидејќи ниту едниот ниту другиот не попуштаа,на крајот и двајцата останаа без бодови голема%20насмевка


Резултати

1. Button Brawn GP 1h34:15.784

2. Barrichello Brawn GP + 0.807

3. Trulli Toyota + 1.604

4. Hamilton McLaren-Mercedes + 2.914

5. Glock Toyota + 4.435

6. Alonso Renault + 4.879

7. Rosberg Williams-Toyota + 5.722

8. Buemi Toro Rosso-Ferrari + 6.004

9. Bourdais Toro Rosso-Ferrari + 6.298

10. Sutil Force India-Ferrari + 6.335


Поредок на возачи


1. Button 10

2. Barrichello 8

3. Trulli 6

4. Hamilton 5

5. Glock 4

6. Alonso 3

7. Rosberg 2

8. Buemi 1

Поредок на конструктори


1. Brawn GP 18

2. Toyota 10

3. McLaren-Mercedes 5

4. Renault 3

5. Williams-Toyota 2

6. Toro Rosso-Ferrari 1

-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 19:22
"Not since the French Grand Prix in 1954 has a team new to Formula One racing finished one-two on their debut. That day it was Juan Manuel Fangio and Karl Kling for Mercedes-Benz. This afternoon it was Jenson Button and Rubens Barrichello for Brawn-Mercedes..."
Или во слободен превод,нешто што одамна се нема случено се повтори.Па кога и само почеток е да се надеваме на една цела ваква сезона.-------------


Постирано од: ayritonsenna
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 04:52
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

za onie koi nemozea da stanat rano i da gledaat vo zivo
<SPAN id=_ctl0_lblContent></SPAN> 

<SPAN>14:35 Формула 1 - ГН на Австралија - Мелбурн (р) na kanal 5..samo stavete na mute za da ne se nervirate so milenkoплазење</SPAN>


ej kuti puknav, abe kako mozat u kanal5 da se tolku glupi, treta godina po red ne true, ni odrza lekcja za svetckata ekonomska kriza nema zbor stvarno e ekspert covekot

-------------
"RACING IS IN MY BLOOD" Ayrton Senna


Постирано од: Derogaz
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 17:28
Abe ostaj Kanal 5, Milenko,pa na kablovska gledaj kade sakas.......... najvazno od se SE VRATI ZAROT VO F1!!!


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 01.Март.2012 во 20:01

Fri 16 March 2012
Practice 112:30 - 14:00
Practice 216:30 - 18:00
Sat 17 March 2012
Practice 314:00 - 15:00
Qualifying17:00
Sun 18 March 2012
Race17:00

Melbourne

Race Date:18 Mar 2012
Circuit Name:Albert Park
Number of Laps:58
Circuit Length:5.303 km
Race Distance:307.574 km
Lap Record:1:24.125 - M Schumacher (2004)


-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: bohrmann_04
Датум на внесување: 18.Март.2012 во 06:16
Golem pozdrav do MRTV so linkot:


http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Formula_One_broadcasters#2011_TV_Broadcasters" rel="nofollow - List of 2012 TV Broadcasters


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 22.Март.2012 во 19:57
Originally posted by bohrmann_04 bohrmann_04 напиша:

Golem pozdrav do MRTV so linkot:


http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Formula_One_broadcasters#2011_TV_Broadcasters" rel="nofollow - List of 2012 TV Broadcasters
ќути не ме потсеќај колку ни е патетична државава, мислам дека сме единствени на балканов што немаат пренос... а ко за беља, телевизиите кои пренесуваат, не се застапени кај нас
знае некој било каква странска програма што може да се следи со нашиве оператори???


-------------
размисли пред да напишеш глупостИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk