Испечати | Затвори го прозорот

Што би им кажале на професорите ??

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18194
Датум на принтање: 12.Јули.2024 во 12:18
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што би им кажале на професорите ??
Постирано од: BisernA
Наслов: Што би им кажале на професорите ??
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 21:15
Пред некој ден, и помагавме на една професорка да состави анкета... на тема, што би им кажале на професорите доколку можете ?? нормално, не треба коментари од типот умри или цркни... голема%20насмевка туку нешто конструктивно, критика за се.... почнувајќи од начинот на работа, принципот, однесувањето па до самиот изгледа.... среќа исто и родителите, можат да дадат критика за професорите на своите деца..... среќа

еве јас да почнам прва.... намигнување

1, професорке по математика, не се иде на училиште како професор по тој предмет,... кој бара дополнителен степен на сериозност.... во ролче и во термо панталони..... се обидувам да ве разберам дека сте нова и дека немате искуство,...... ама погледнете малце околу вас... каков авторитет сте вие кога имате исти чевли со мене ??? и да професорке..... обично кога се црта геометрија, се оди чекор по чекор........ а јас сум уште на цртањето елементи, а вие сте на доказот.... слоу даун плазење и иако ми користи мене,... НЕ МОЖЕТЕ да давате исти задачи и на двете групи.... само со сменети знаци... изненадување

2, професорке по физика, ми го имате земено дандалот !! изненадување јас не сум ни срце, ни бејби, ни сонце.... јас сум ваш ученик и ми смета вашето ,,цинично,, ( намерно или не ) обраќање... сигурно не го мислите тоа за мене,... туку се обидувате да оставите позитивен впечаток... кој за жал не го добивате кај учениците..... ве почитувам единствено заради тоа што имате принципи... ааа и да... не се иде со шпиц штикли од 15цм голема%20насмевка

3, професорке по хемија, ниеден професор не им дава тест на учениците за да им докаже дека не знаат и не учат.... изненадување не е финтата да ни дадете прашања што не можат да се решат ни логички.... ни со сето знаење од книгата, кога давате конфузни прашања..... не знам како очекувате да го сакаме предметот и да учиме кога создавате таква одбивност кон нас.... кај вас ми се допаѓа тоа што давате разбирливи примери,..... само штета што целата хемија за нас е неразбирлива ( Зошто ??!! )

4, професоре по музичко,.... не да ве навредам ама..... не доликува на професор да има толку непријатен здив од устата.... изненадување тоа може да се реши на многу лесен начин..... намигнување

5, и професоре што не ми предавате ама што ве ЧУВСТВУВАМ секој ден.... дај купете некое миривче... изненадување

луѓе, земете се малце на себе... не е ова работа како било која,... ние учениците забележуваме многу работи..... битна е целовкупната ваша појава... од адекватни костими, па се до вашиот однос кон нас...

доста беше за сега голема%20насмевкаКоментари:
Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 21:42
професорке, дај сторете нешто, ученициве во позадина се умртвеа од досада-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: ^italina
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 17:32
Многу бре слобода си давате вие учениците во денешно време!

-------------
A closed mouth catches no flies


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 18:43
што ви е проблемот сега на вас?
може да се објасните што точно ви смета на вас?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 20:01
Originally posted by ^italina ^italina напиша:

Многу бре слобода си давате вие учениците во денешно време!слобода ?? изненадување мислам дека професорите си даваат многу повеќе слобода од потребното..... јас сум таа што дреме на досадни часови, што се расправа со искомплексирани суштества... и таа што гледа како некој се преценува повеќе отколку што заслужува....

да,... можеби ЕДЕН ученик си дава поголема слобода..... ама не може целата младина да не биде задоволна од професорите... и да се има само по 3 - 4 асални професори....


-------------


Постирано од: Ani4ka^^^
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 00:16
Ова што го имаш напишано за професориве е малку...има професори што не знаат 2+2 колку е а нас ни предаваат, па каков авторитет ќе има тој над мене кога јас знам повеќе од него/неа.
Е сега има и некои срценца стварно, во мојава гимназија имам професорка по македонски што знае како да се однесува со нас...нон стоп седнува во кафулињата со нас на кафенце, на мсн пишува баш вака(кај ќе излагате вечерва да ви се трапосам и јас?).
Ама да не дојде до погрешен заклучок, професорката меѓу професорите и меѓу учениците има ненормален авторитет, кога предава мува да помине се слуша, сите внимаваат, ама има часови на кои си кажуваме вицови...
Ја обожавам, дури и предметот го засакав поради неа, а и на училиште само заради неа ми се оди, зошто навистина знае да направи да не ти биде досадно, има моменти кога вика(и мене ми е досадно дечки ама мораме ајде уште малку па после часови одиме да се изладиме)
Среќна сум што ми е класна, стварно


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 00:17
господ нека ви е на помош
е тоа


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 01:45
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

Originally posted by ^italina ^italina напиша:

Многу бре слобода си давате вие учениците во денешно време!слобода ?? изненадување мислам дека професорите си даваат многу повеќе слобода од потребното..... јас сум таа што дреме на досадни часови, што се расправа со искомплексирани суштества... и таа што гледа како некој се преценува повеќе отколку што заслужува....

да,... можеби ЕДЕН ученик си дава поголема слобода..... ама не може целата младина да не биде задоволна од професорите... и да се има само по 3 - 4 асални професори....


Дали и твојата мајка е искомплексирано суштество?.....
Нели е Професорка?

3-4 асални професори......... и две-три асални деца....а можеби и помалку......
-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 02:11
што толку ја нападнавте бисерна?
темава е ок, не сакаме ниту да навредиме некој професор, ниту да докажеме колку сме паметни и дека професорите за ништо не ги бива

темата е за секојдневни работи кои на нас по малку ни сметаат на школо, кои се занемарливи на некој начин, а немаме м*да да им го кажеме тоа на професорите

нема тука потреба од навредување на мајки и т.н.


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 03:12
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

што толку ја нападнавте бисерна?
темава е ок, не сакаме ниту да навредиме некој професор, ниту да докажеме колку сме паметни и дека професорите за ништо не ги бива

темата е за секојдневни работи кои на нас по малку ни сметаат на школо, кои се занемарливи на некој начин, а немаме м*да да им го кажеме тоа на професорите

нема тука потреба од навредување на мајки и т.н.


Jas ne ja navrediv majka i na Biserna kako majka, tuka samo prasav dali majka i ja stava vo iskompleksiranite sushtestva ........

Nema potreba od navreduvanje na majki.....se soglasuvam deka nema,  samo bi te zaprasal..... Ovie iskompleksiranive sushtestva neli se majki i tatkovci na nekoi deca ili kako iskompleksirani nemaat pravo da imaat deca?


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 07:06
Секогаш кога зборуваме поведени од моменталните емоции, збиднувања кажуваме нешто за кое можеби подоцна може да зажалиме. Читам ’’епитети’’ од типот искомлексирани, засмрдени, неизбањати... Револт...лутина на некого а се ’’ лепи ’’  на такаречи сите. Во средно големо училиште (мислам на број на ученици и вработени) во просек има  по 50тина души образовен кадар и по 800-1000 ученици поделени во 30тина паралелки по 30тина ученици.
Од нив (и од едните и од другите) ...
- 5% се од богати семејства, се облекуваат во многу скапа гардероба, користат многу скапа козметика, се возат ( или ги возат до училиште) во скапи автомобили,
-- 15 % се со средна материјална положба , облечени пристојно во повремено нова и редовно перена облека, значи чиста, пристојна козметика и се возат повремено ( или ги возат до училиште) во малку постари и поевтини  марки  автомобили,
-70% се со прилично лоша материјална состојба, цела учебна година облечени во 2 пара облека, во училиште доаѓаат пешки и по снег и по дожд.
А  кога ќе се натопат нозете и кога така мокри ќе отстојат во комбинација со мокрите чорапи во училница мириса и тоа бајаги.
10 % и од едните и од другите облекуваат донирана облека, живеат на периферијата во куки кои некои не се ни електрифицирани, до нив нема асвалтиран пат, немаат услови да се избањаат редовно, не мијат заби, спијат во алиштата во кои потоа доаѓаат во училиште.
Зошто ова статистика?
Затоа што училиштето е збир од човечки судбини, карактери, наталожен гнев.
Во сите овие групации има луѓе/нелуѓе кои на останатите гледаат со подсмев, со омаловажување, кои подзаборааваат дека другите околу нив исто така имаат емоции.
Друга група го прифаќаат она што го имаат/немаат како нормално, си го живеат животот си ја тераат работата и учењето најдобро што можат.
Трети не умеат/ не научиле како треба да се однесуваат па од нивното однесување страдаат многумина околу нив.
 И професорки и ученици доаѓаат во училиште по цела ноќ поминати ненаспани поради семејно насилство ама молчат или се нервозни па се истураат на останатите.
Многумина и професори и ученици доаѓаат од семејства каде сметките се неплатени, каде многу од благодетите на 21 век за нив се мисловна именка и тоа го пренесуваат и во училиште а останатите околу нив мора да го трпат нивното нерасположение.
Професорите на факултет учеа дека домачните проблеми треба да ги остават пред капијата на училиштето, а училишните пред капијата на домот. Некои тоа можат да го направат, некои не.
Затоа пред да кажеме што имаме да им кажеме на професорите/на учениците треба да  размислиме што можеби тие сакаат да ни кажат нам и некои богами кажуваат.
И немојте со она клише...па сите се во таква ситуација. ДА. Но
да ја опцуеш, навредиш,машината,бирото,  тезгата... можеш ако не те боли да ја клоцнеш,  хартијата да ја искинеш и фрлиш. Тука станува збор за човечки судбини, детски и возрасни, за емоции, расположенија од кои многу пати страдаат сите околу.
Каде е решението? Засега го нема. Секој си тера како мисли дека треба да тера.Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 13:43
бејб'..... мајка ми е професорка... ама не предава плазење а и да предава... сигурно нема да ја мрази цело школо...

а искомплексирано е кога професор/ка испрашува ученик со права коса, или со сини очи..... затоа што и тој/таа не се такви.... и немој те молам да ми кажуваш какви се професорите - барем јас ги гледам секој ден и можам да заклучам кој каков карактер има...... и кого сакаат учениците, а кого не... ( верувај, многу е важно да те сакаат ученици бакнеж )

второ, како што рече забеган, темава е да им се каже на професорите се она што сакаме, а не можеме.... големо%20гушкање а така ми се чини,... или сите мои теми на образование се успорувани ?? зошто ?? затоа што имам храброст да плеснам во лице што всушност се случува во училиштата или .... ??? не ви се допаѓа некој да ве навредува вас или вашите колеги ?? извинете ве молам.... оти сум идеалист...

и никаде, ама баш никаде и никогаш нема да навредам професор.... сите сме луѓе и си имаме маани.... само, професорите, кои работат со деца, понекогаш не се свесни дека тие свои маани.... намерно или не, им ги пренесуваат на децата....

п.с. мамамд, големо%20гушкање се сложувам со твојот пост,... но темава не ја отворив од моментални емоции или што ти знам што.... намената и идејата се наведени во мојот прв пост....

п.п.с. а за тоа колку се потребни овие кажувања на професори..... и самите тие си признаваат..... а да не зборуваме за учениците.....


-------------


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 18:58
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

бејб'..... мајка ми е професорка... ама не предава плазење а и да предава... сигурно нема да ја мрази цело школо...


Се е кажано.....подобро .....здравје

Завршувам со дискусијата.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 19:31
Profesorke po angliski daj bidete bar ednas tocna i dojdete na vreme,i ne jadete na cas ve molam !!

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 19:37
djabe pletevte-sepak se vrabotiv dobro i ne prodavam semki ko so vikavte голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: brza
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 21:27
Lesna vi ,...zemja! голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 18:00
До професорот по психологија: Да престане веќе да се лути што цел клас кидна од часот негов и што целиот е исфрустриран и што се истура на нас и веќе нека ми ја врати петката по психологија што ми ја расипа за инает
До професорот по биологија: Да престане да се однесува ко секс манијак и да престане со тие невкусни шеги

До професорката по информатика: Да си го стави прстот на чело и да размисли до каде може да стигне со сета таа злоба што ја има во неа

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 22:47
na profesorite bi im kazal,
ako ne se zadovoli od platata so drzavata im ja dava
ne mora na decata da im se revansiraat,
da gi zloupotrebuvaat i da gi koristat
za razni sopstveni celi


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 23:24
поправете ми го усниот кец што ми го ставивте без да одговарам

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: realna
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 23:39
dovolno ne zamaravte so nevazni sitnici poradi koi ne ni ostana dovolno vreme da go naucime ona sto e bitno da se znae

-------------
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 23:44
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

поправете ми го усниот кец што ми го ставивте без да одговарам
zabegan toa se vika vaka-Poprajte mi go Usniot kec Pismeno so mi go staivte голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 00:18
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

поправете ми го усниот кец што ми го ставивте без да одговарам
zabegan toa se vika vaka-Poprajte mi go Usniot kec Pismeno so mi go staivte голема%20насмевка
ај ќе преформулирам вака бидејќи сепак ми даде да го поправам по некое мое инаетење:  голема%20насмевка
Друг пат не ми ставајте единица без причина


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 00:19
Тоа се вика или бегање од час или незнаење

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 09:50
 
 
 Некои професори слушаат, но некои се прават наглуви ...!!!


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: DarlinG
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 10:04
profesore po informatika: ako vi e dosadno ne mora da me prasuvate za mojot privaten(ljuboven) zivot (ok go imam kazano toa pred nego )
profesore po makedonski: ako ne ste zabelezale na vasiot cas site spijat
profesorke po germanski: sigurni li ste deka nosite prsluk?

-------------


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 10:09
Originally posted by DarlinG DarlinG напиша:

profesore po informatika: ako vi e dosadno ne mora da me prasuvate za mojot privaten(ljuboven) zivot (ok go imam kazano toa pred nego )
profesore po makedonski: ako ne ste zabelezale na vasiot cas site spijat
profesorke po germanski: sigurni li ste deka nosite prsluk?


... аплауз и ова...... професорке по германски : на вашиот час си изгледав до 2999...... дајте малце да живнеме..... јазик не се учи само со граматика... мораме малце нешто поинтересничко..... намигнување

проф по социологија : сигурни сте дека не ја прескокнавте реченицата од учебникот додека раскажувавте..... напамет ??? губитник


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 11:08
Јас би ве замолила... пред да пишувате да се прашате...
Дали професорот кој го ’’чувствувате’’ по мирисот дали има пари и можности да фи купи средствата кои вие му ги препорачувате...
...да се прашате дали професорката по германски...нема некој здравствен проблем заради кој не смее да носи прслуче...или стегнато и кренато прслуче...
 да се прашате што ако тие професори...се ваши родители...
Прашајте ги за нивната работа... никој нема да забележи...ама `рчкање во физичкиот изглед, во начинот на облекување е малку дегутантно... па дури и вулгарно...Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 11:12
u pravo si mamamd....i sea mi tekna bas....ne najdov opravduvanje zaso profesorkata po angliski vo 8 mesec bremena dojde u zolti sorcevi na rabota збунетост

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 11:21
Јас не разбрав во што е дилемата...во жолтата боја..во бременоста...или во шорцевитеизненадување


Постирано од: DarlinG
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 19:51
da be nema greska
a od kaj taa sloboda profesor da go interesira dali ja imam decko ili ne?

-------------


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 20:28
Originally posted by DarlinG DarlinG напиша:

da be nema greska
a od kaj taa sloboda profesor da go interesira dali ja imam decko ili ne?


А од каде таа слобода на девојчињата........да му кажат на професорот да ги пушти оти добиле менструација (токму со овие зборови)?

Од каде таа слобода да парадираат речиси голи во школо?

Од каде таа слобода да носат тревка (ама не за Хербариум) на училиште?

Од каде таа слобода на учениците на влезната врата во училиштата да ги пречекуваат професорите со цигарите во уста, па и уште да им бараат запалка на професорите?


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 20:30
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Јас би ве замолила... пред да пишувате да се прашате...
Дали професорот кој го ’’чувствувате’’ по мирисот дали има пари и можности да фи купи средствата кои вие му ги препорачувате...
...да се прашате дали професорката по германски...нема некој здравствен проблем заради кој не смее да носи прслуче...или стегнато и кренато прслуче...
 да се прашате што ако тие професори...се ваши родители...
Прашајте ги за нивната работа... никој нема да забележи...ама `рчкање во физичкиот изглед, во начинот на облекување е малку дегутантно... па дури и вулгарно...баш поради тоа што знам дека имаат и можности и средства.... и поради тоа што личната хигиена,... е пред се за самиот себе... а не за мене.... мамамд,... и ти си наставник и самата знаеш дека не е во ред да се доаѓа така пред ученици....

а професорката по германски,.... едноставно си е таква... нема кој да и укаже како треба да се облекува и тоа е тоа..... можеби и самата не е крива не%20знам

п.с. професорке по историја..... побрзо да ни дојдете назад тага


-------------


Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 20:34
Do profesorkata po matematika od osnovno: Iako vikavte deka od mene matematicar ne biva i deka koga ke prodavam na pazar nema da znam kusur da vratam...sega imam petka matematika.   


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 20:56
На времето една наставничка пред бремето на проблемите...ненанспана и неодморена бидејки сопругот и умираше од канцер не забележа дека блузата ја облекла наопаку. На часот учениците и се смееле. Една ученичка станала и гласно пред сите со подсмев и кажала дека блузата и е наопкау.
Жената имала доволно стрпливост и човечност да стане пред сите да се извини и да им ја каже причината зошто е таква каква што е облечена, излегла од училница се пресоблекла и се вратила на час. Соучениците никогаш повеќе на својата соученичка не гледаа со почит. Сватија дека таа е само едно просто, невоспитано дете кое својата забавата ја гледа во исмевање на другите неразмислувајки за проблемите кои ги мачат.
Да Бисера јас знам што е лична хигиена и колку е таа важна, ама уште повеќе знам што е хигиена на устата. Поганоста на кажаните зборови не се мие со четка и паста за заби, смрадот останува долго време.


Постирано од: DarlinG
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 21:26
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:


Originally posted by DarlinG DarlinG напиша:

da be nema greska
a od kaj taa sloboda profesor da go interesira dali ja imam decko ili ne?
А од каде таа слобода на девојчињата........да му кажат на професорот да ги пушти оти добиле менструација (токму со овие зборови)?Од каде таа слобода да парадираат речиси голи во школо?Од каде таа слобода да носат тревка (ама не за Хербариум) на училиште?Од каде таа слобода на учениците на влезната врата во училиштата да ги пречекуваат професорите со цигарите во уста, па и уште да им бараат запалка на професорите?

pa ako ne gi pusti so da go farbaat stolcheto za sledniot?
ako nosat trevka zosto nikoj ne e zagrizen od profesorite za toa?
isto i za slucajot so cigarite
za toa deka paradiraat recisi goli potpolno se soglasuvam.(ne sum takva jas)

-------------


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 22:39
професорката по историја има исто така рак..... и две мали деца кои и се болни..... сите знаеме зошто косата и е урнебес..... и никогаш, ама баш никогаш не сум рекла ништо лошо за неа..... не викам ништо лошо ни за другите професори..... дарлинг ме знае доволно време за да потврди дека јас сум била таа против тоа да се исмеваат другите..... бидејќи и јас самата не сум совршена.....
да, лошите зборови не се мијат,.... ама јас не кажав ништо лошо или навредливо.... кажав нешто како што е..... и нешто што и самите професори - нивни колеги признаваат дека е..... ако мислите дека не е така, слободно ве поканувам да дојдете и самите да се уверите...... 

-------------


Постирано од: DarlinG
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 22:47
se nadevam deka se ke bide vo red so istorija
p.s. sekogas biserna kara ako reces nesto loso za drugite

-------------


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:09
DEKA ODVAJ CEKAM DA SE PRIVATIZIRAAT I KONECNO DA POCNAT DA SE ODNESUVAAT COVECKI (DA NE RECAM DA SE VOODUSEVUVAAT KOGA KE TE VIDAT)


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:23
Originally posted by DarlinG DarlinG напиша:

Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:


Originally posted by DarlinG DarlinG напиша:

da be nema greska
a od kaj taa sloboda profesor da go interesira dali ja imam decko ili ne?
А од каде таа слобода на девојчињата........да му кажат на професорот да ги пушти оти добиле менструација (токму со овие зборови)?Од каде таа слобода да парадираат речиси голи во школо?Од каде таа слобода да носат тревка (ама не за Хербариум) на училиште?Од каде таа слобода на учениците на влезната врата во училиштата да ги пречекуваат професорите со цигарите во уста, па и уште да им бараат запалка на професорите?

pa ako ne gi pusti so da go farbaat stolcheto za sledniot?
ako nosat trevka zosto nikoj ne e zagrizen od profesorite za toa?
isto i za slucajot so cigarite
za toa deka paradiraat recisi goli potpolno se soglasuvam.(ne sum takva jas)


Нема потреба ученичките еднаш месечно да ги фарбаат столчињата (остави им го тоа на персоналот  во училиштата)....туку наместо шминки, во ташните ќе си носат улошки.....и навреме ќе го решат женскиот проблем.......На Професорите им се врзани рацете (не смееат да им подвикнат, а не пак да ги удрат учениците) и можат само да ги замолат и да им кажат на учениците да не пушат пред влезната врата..... и.....и Толку......учениците не ги фермаат и крај на приказната.......


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:25
Палестинец , ти професор ли си шо ти пречат учениците и нивните навики  збунетост

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:26
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Палестинец , ти професор ли си шо ти пречат учениците и нивните навики  збунетост


Јас сум служител........


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:28
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Палестинец , ти професор ли си шо ти пречат учениците и нивните навики  збунетост


Јас сум служител........
 
 
 
Па требаше да напишеш дека на служителите им се врзани рацете , а не на професорите .
 
Извини за забелешката , се збунив тага


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:30
Грешка си......мене како служител не ми се врзани рацете............на професорите им се...

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:32
И комотно можам да нокаутирам некој  од денешниве ученици т.е. Генерацијата гумени бомбони

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:34

Имаш ли удрено ученик до сега-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:36
Немам.....али стравот го чува лозјето.......

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:37
Te svakjaat seriozno ili na majtap te teraat . Ne gi ostavaj mnogu da se zaebavaat so tebe

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:39
Ајде да не се фалам........само ќе речам....... ќе те послушам....

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 23:24
професоре, зарем не се уморивте после сите овие години?  среќа

инаку јас многу повеќе би сакал професорот да ми биде пријател и од него да учам, одколку да го гледам само со страв и почит
-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: DarlinG
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 12:02
професорке по физика:ми се свиѓа вашиот авторитет

-------------


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 13.Март.2009 во 13:43
Originally posted by DarlinG DarlinG напиша:


profesorke po germanski: sigurni li ste deka nosite prsluk?


Е ако де аплауз


-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 13.Март.2009 во 15:51
Profesorke ne sum spremna za deneska....

-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: lea777
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 04:20
Професорке по англиски, предавате и во гимназија и на приватен факултет, сигурно сте добро ситуирана, но нема потреба да се однесувате непристојно и да ги обвинувате учениците по ваши замислени проценки. Ако некој има совршен есеј не треба веднаш да го обвините дека копирал од интернет. Тој некој знае да пишува, можеби подобро и од вас нажалост. Ве молам бидете одговорна при евидентирањето присуства, никој не сака да го прават будала дека не бил на час, а всушност бил. И мора да разберете дека оние што не можат да си го прочитаат она што го напишале најверојатно имаат говорна мана, ларингитис, не се расонети, си ги заборавиле леќите/очилата....


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 15:24
Originally posted by lea777 lea777 напиша:

Професорке по англиски, предавате и во гимназија и на приватен факултет, сигурно сте добро ситуирана, но нема потреба да се однесувате непристојно и да ги обвинувате учениците по ваши замислени проценки. Ако некој има совршен есеј не треба веднаш да го обвините дека копирал од интернет. Тој некој знае да пишува, можеби подобро и од вас нажалост. Ве молам бидете одговорна при евидентирањето присуства, никој не сака да го прават будала дека не бил на час, а всушност бил. И мора да разберете дека оние што не можат да си го прочитаат она што го напишале најверојатно имаат говорна мана, ларингитис, не се расонети, си ги заборавиле леќите/очилата....


Ова мило да и го кажеш на професорката во лице......заслужува.....

Не се колебај......брани го својот труд.......

-------------
МИР со сите


Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 13:29
Profesorke po matematika: Dobro ma daj objasni ednas ubavo kako treba da se rese zadacata, a ne posle vtoroto prasanje od nas da vikas deca ne mozam veke, daj ne prasuvajte postojano, pa kako da ne prasuvame koga ne ni e jasno, ke vikas posle deka nisto ne znajme, e so da znajme koga ti ne objasnuvas nisto.

Profesore po biznis: Aj ne bidi tolku dosadna ne e samo tvojot predmet, ne mozime nie sekoj den da praveme proekti, imame i druga rabota, a i koga ce zboruvas zboruj malku po glasno, pa samo tie vo prvi red te slusat.

Profesore po delovno rabotenje: 4ove4e ima li druga lekcija vo nasite ucebnici osven za brokeri i berzi, pa trei godini ni predavas - 3 godini sekoj cas istoto go predavas, na nekoj da mu go kazuvas ova nema da veruva, tolku li ti e interesna taa berzata i brokerite sto samo za niv zboris.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 19:56
Сите професори што ме мразеа може да ми се фатат, секој професор што го интерсираше колку татко ми зима плата, дали може мајка ми за врска да ја фати и секој што проба да ми се понаша како господ во одреден дел од мојот живот добиваше чифте од мене.
Никогаш не се тепав, никогаш не правев проблеми ама на поедини професори им сметаше мојот став и „долгиот јазик„ ама немаа за што да ме закачат Бев солиден ученик и си бркав работа и не им поклањав златни ланци за 8-ми Март и кафе за добра волја.
Поздрав до моите професори и професорки кои си ја работеа работата совесно, кои ми беа поддршка во текот на образованието, кои несебично споделуваа совети од нивното животно искуство и кои се однесуваа како возрасни зрели луѓе во дадени ситуации.

п.с Во одредени институции кодекс на однесување и облекување е задолжителен од вработените, тоа особено важи во Образованието. Не може наставник/професор да доаѓа во мини сукња, деколтеа, со пирсови на фаца и незнам ти што. Се во рамките на пристојно и комотно облекување и однесување. ПОмладите се угледуваат на постарите а не обратно.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Незнаен јунак
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 02:31
Биљано бештија една, тоа што ме остави на полагање за инат и ради тебе што ми киднаа роковите за упис на факултет и Звезда Милан што не отидов да ја гледам, ќе ти го памтам и ќе ти го вратам па мајка јана нека е.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 08:46
 
 
 
 Професори ...не сте само Вие секогаш, и за се криви ...!!!


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 16:29
да идете во страрски дом!

...све само страрци е кај нас

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 17:46
дај бе пензионирајте се веќе еднаш! и онака ви е здосадено од работава

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: dark
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 18:57
zavisi od momentot moze u moment da im se iznaderam i seeeeee da im kazam ali najmeracki bi mi bilo da im se iznasmeaaaaaaaaaaa vo faca taka lisericno i glasno

-------------
faster then light :D


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 19:33
da bidat ramnopravni sprema site


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 20:00
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

da bidat ramnopravni sprema site


Е тоа и јас го сакам ама нема....

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 20:15
Сакам да и кажам едно големо благодарам на мојата професорка по македонски јазик и литература,Благородна Буџаковска што ми вгради навика да читам книги.
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 21:03
profesorke po geografija: bojata na kosata nemora da e "odraz" na inteligencijata!!!

-------------Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 23.Март.2009 во 00:08
Originally posted by Командантица Командантица напиша:

да идете во страрски дом!

...све само страрци е кај нас

I ja bi go kazala istoto na pogolem del od profesorite vo moeto skolo, bolje bi im bilo vo starinski dom


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 16:35
Sto bi im rekla na profesorite?

Hm sega nisto zavrsiv sredno ama togas im vikav:

idete u picku mater!!!!голема%20насмевка


-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 14:01
професорке,... не им правете така.... срцето ќе ги фане..... и тие дома и тие нашколо газење%20од%20смеење

-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 01:35
Е на тој шо ми рече да одам женски да бркам наместо да идам и да полагам испит.....јавно ете му велам да ме упознае со ќерка му

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 19:37
Profesorke slicot vi e otkopcan

-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 13.Април.2009 во 20:06
Професоре, имаш предрасуди кон религијата....Во никој, ама баш во никој случај таа не може да влијае на мојата објективност во истражувањата на општествената стварност....

-------------
МИР со сите


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 23:02
Profesorke se nadevam i vtoriot kolokvium ke bide kako prviov.A za toj vetuvam ke naucam poveke


Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 23:07
Profesorke...ako tolku mrazite deca kolku sto kazuvate sto ne dadete otkaz

-------------Постирано од: Omar
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 11:08
Originally posted by IzGubEnA IzGubEnA напиша:

1


Tebe itno ti trebaat casovi po matematika... Uf kako ne sum poblizu so zadovolstvo ke ti pokazev deka mozes da ja zasakas matematikata.... I jas ja mrazev ama sepak so tek na vreme ja zasakav do tolku sto koga bev gimnazija zapisav matematicki smer...

-------------


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 11:33
casovite po fizicko da ne gi menuvaat za matematika ili makedonskiлутина

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: G1RL
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 19:24
PROFESORE AJ BAREM EDNAS OBJASNETE JA LEKCIJATA KAKO STO TREBA I ODGOVORETE NA PRASANJATA A NE DA VIKATE KE SI NAJDETE VO KNIGATA IIIIII DA NE ZABORAVAM 4ASOT VI E DOSADAAA .......


Постирано од: elektro
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 22:14
so ke receme Nema so sekoj po svoe sekoj predava na negov nacin sekoj tera po svo e nekoii pa ne gi interesira

-------------
>< POLICE LINE DO NOT CROSS ><
Полиција =D


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 09:47
krivo mi e shto ne bev polosh ,..sprema nekoi od vas!намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ThePPPTrooper
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 10:06
Професорке по Македонски јазик и мој класен раководител 4 години, со задоцнување ВИ БЛАГОДАРАМ.

Сега ги разбирам сите скриени пораки во Вашето 'дрско', отсечно и строго однесување...Ви благодарам за сите поуки и за зборовите кои ми ги упативте последниот час...

можеби како 'средношколци' не ни се допаѓаше Вашата строгост но тогаш не разбирав дека се што сакате е да постигнете одредено ниво на дисциплина и одговорност во моето однесување...

само сакам да Ви кажам дека до некаде успеавте и во секој неврзан разговор со другарите од средно, јас секогаш зборувам позитивно за Вас и ветувам дека ќе надоместам за сето тоа детско однесување и ќе ги прочитам книгите што ги пропуштив, а се важни за развивањето на свеста кај младиот Македонец...Црно Семе, Големата Вода, Пиреј...

уште еднаш благодарам!-------------
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 19:52
Bolje da ne kazam sto bi im kazal

-------------Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 27.Мај.2009 во 16:19
добро бе професорке... една писмена не можете да ја истерате како што треба...... лутинаморавте... ,,подршка,, да си викнете....... изненадување 

-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 27.Мај.2009 во 17:20
Учителкеее те сакамееее.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголемо%20гушкање

-------------


Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 27.Мај.2009 во 23:34
uste dve nedeli ke ve trpam...posle koj ve vrti

-------------Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 00:31
Nemora vasite frustracii od studentskite denovi da ni gi prenesuvate na nas

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: DarlinG
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 17:47
ви кажав професорке

-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 18:18
Наставничке те молам не ми се дери, подобро ќе биде да гледаш Том и Џери.плазење

-------------


Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 18:32
Originally posted by IzGubEnA IzGubEnA напиша:

uste dve nedeli ke ve trpam...posle koj ve vrti

uste edna nedela

-------------Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 18:35
Море уште една недела они ќе ме трпат, а не јас нив!
Смрт за школолските идеологии.


-------------


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 13:33
професоре........ направивте грешка........ лутиналутиналутина

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 13:39
se nadevam deka gospod se ,..vide!намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 13:47
gotovo e konecno...sega moze da se beep site po red

-------------Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 14:56
Професоре, се согласувам со вас. среќа

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 17:22
Наставниче ќе има двојка или...лутина

-------------


Постирано од: G1RL
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 19:53
лелееее како 4 на крај па ми треба та 5 за успех

-------------
TODAY COULD BE YOUR BEST, WORST OR LAST DAY IN YOUR LIFE...


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 01:31

Добро е ај сега после фрустрациите на цицање весла у ...

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 13:14
попрепотентен и лицемерен човек од вас професоре..... амин..... изненадување само добро е... реков дека направивте грешка..... задоволство

-------------


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 19:12
Драги ученичиња уште утре ќе бидете на школо,и ете ќе престанат вашите болки,после на мама и тато,а може и на некој друуууууг легнете му во скут и плачете до наредната година,или ПАК ќе ви купат нешто,ало на одмооооор заслужен ќе ве пратат па таму се ќе заборавите и на есен пак ќе плачете?????

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 28.Јуни.2009 во 20:07
професоре...резултатите кога???

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 28.Јуни.2009 во 20:08
drugata nedela (kako i sekogas)

-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 19:35
ако знаете што правите и што сакате...

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри ХепбернИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk