Испечати | Затвори го прозорот

Празникот на Жената

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18162
Датум на принтање: 26.Јуни.2024 во 15:18
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Празникот на Жената
Постирано од: cafe
Наслов: Празникот на Жената
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 10:15
Уште малку има па да ве видам што мислите за поклон



Коментари:
Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 10:39
ne e toa praznik na zenata....

dosta so ova komunjarski raboti

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Јордан Шумарот
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 10:57
Јас би и поклонил лазаче... тоа е вед на цвеќе кое расти в раце...

ПС. Кај си бе вампир скопски....лол позззз


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 11:09
Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:

Јас би и поклонил лазаче... тоа е вед на цвеќе кое расти в раце...

ПС. Кај си бе вампир скопски....лол позззз


kapitenot na vlaskata reprezentacija se pojavi

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 20:37
toj sto ima zena
treba sakoj den da praznuva


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 20:46
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

toj sto ima zena
treba sakoj den da praznuva

idno neobavezitelno nesvrseno neodredeno vreme........i za tebe i za tvoj predlog...................................


...toj sto ima zena sekoj den praznuva.....eeee vaka veke imame prezent, segasno realno ostavreno vreme

-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 21:10
Доколку дозволат жените само еден ден од годината да бидат во центар на внимение на посилниот пол свршиле работа.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 23:54
Originally posted by fiks fiks напиша:

Доколку дозволат жените само еден ден од годината да бидат во центар на внимение на посилниот пол свршиле работа.


Пишаново го поштувам

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Lady Blue
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 01:38
Jas go praznuvam sekoj den ..... ednostavno poradi pricinata deka sum zena ... koj saka da se zadovoli so eden den vo godinata neka poveli ...

-------------
I love life!!!


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 02:09
ако мислите за 8-ми март
тоа е ден на мајката
ама јас ќе си го прославам на некој начин
колку да ми биле повод за женско друштво


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 10:24
 
 
 
Годинешно  одбележување на меѓународниот ден на жената 8ми март и 30-годишнината од усвојувањето на Конвенцијата за елиминација на сите форми на дискриминација врз жените (CEDAW).
 
Манифестацијата „Вечери на женските права“ која почнува од вечерва   е фестивал организиран од канцеларијата на УНИФЕМ (Развоен фонд за жени на Обединетите нации) во Скопје, Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА и Институтот за родови студии на скопскиот Филозофски факултет ...
 
 На фестивалските вечери ќе бидат прикажани четири филмови кои презентираат различни приказни на жени. Истите ќе бидат проследени со дискусии на поврзани теми кои ќе имаат за цел да ја развијат свеста за статусот на правата на жените и предизвиците со кои сме соочени во остварувањето на родова рамноправност на сите нивоа. Фестивалот истотака ќе ја вклучи изложбата „Каде одиме?” изработена од студентите на ЕСРА во соработка со студентите на родови студии, која прави паралела на искуствата на жените и правата загарантирани со CEDAW. ........


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 10:50
..nek' se poraduvaat malku...barem eden den !голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 12:03
Отсекогаш ми бил одвратен тој празник.
Учителките со зборовите “Не сте требале“ и алчен сјај во очите ги земаат подароците од децата, а башка комбенцето че ка за да ги натоварат цвеќињата (тешко на тоа што нема да донесе подарок, трн во око ќе биде цела година).

Женишта со запотени мишки и заруменети образи, потпијанети играат на маса, секаде се празнува се гнете и се пие како да им е заден ден у живот.

Мажите-што да прават ги снашол таксират, ќе купуваат поклони, снаи на свекрви итн.

Празников се празнува само во сега веќе бивши комуњарски земсји, во сиот свет се одбележува скромно Денот на мајката (исто како и Ден на Таткото)


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 16:56
Марија добро ти беше ова.ѓавол

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 17:59
За секој 8-ми март, скроз без пари останувам.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 19:47
Школскиве мои другари викаат дека ќе си го сменеле полот за ден-два.
Само на 8ми март.голема%20насмевка

Ја не купувам поклони, само на мајка ми и викам онака, среќен осми март, и убаво ќе ја гушнам.
И боље тоа, него ли да и купувам глупости...
Кои само прашина ќе фаќаат.среќа


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 06.Март.2010 во 13:18
neam nekoe posebno ,,cuvstvoголема%20насмевка

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: lipicaner
Датум на внесување: 06.Март.2010 во 20:12
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Отсекогаш ми бил одвратен тој празник.
Учителките со зборовите “Не сте требале“ и алчен сјај во очите ги земаат подароците од децата, а башка комбенцето че ка за да ги натоварат цвеќињата (тешко на тоа што нема да донесе подарок, трн во око ќе биде цела година).

Женишта со запотени мишки и заруменети образи, потпијанети играат на маса, секаде се празнува се гнете и се пие како да им е заден ден у живот.

Мажите-што да прават ги снашол таксират, ќе купуваат поклони, снаи на свекрви итн.

Празников се празнува само во сега веќе бивши комуњарски земсји, во сиот свет се одбележува скромно Денот на мајката (исто како и Ден на Таткото)


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 09:04
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Отсекогаш ми бил одвратен тој празник.
Учителките со зборовите “Не сте требале“ и алчен сјај во очите ги земаат подароците од децата, а башка комбенцето че ка за да ги натоварат цвеќињата (тешко на тоа што нема да донесе подарок, трн во око ќе биде цела година).

Женишта со запотени мишки и заруменети образи, потпијанети играат на маса, секаде се празнува се гнете и се пие како да им е заден ден у живот.

Мажите-што да прават ги снашол таксират, ќе купуваат поклони, снаи на свекрви итн.

Празников се празнува само во сега веќе бивши комуњарски земсји, во сиот свет се одбележува скромно Денот на мајката (исто како и Ден на Таткото)

Чудна е човековата психа, невидлива а видлива.изненадување
Ке одам обратно од Марија
1. Ги сакам празниците затоа што тоа ми е прилика во ова брзо живеење  да се собереме семејно на трпеза (другите денови секој руча кога ке стаса дом бидејки работното време од 8: 30 до 17 часот ручекот го претвори во вечератага)
2. Учителките и 8 Март. Зошто некој мисли дека на учителките  им дошло ама баш до тие подароци кои се купуваат на импровизирани тезгички, на пазари, во маркети ставени на продажба токму за таа намена. Зарем некој мисли дека учителките ’’со алчен сјај ’’ се радуваат на ефтините колонски води,кинеските марами,  стаклените чиничиња во разни бои, гипсани вазнички обоени со водени боици кои оставаат трага на рацете и да не набројувам што се се купува и подарува ? Зарем некој во својата глава не може да утуви дека и учителките имаат свој стил на живеење, дека имаат свој стандард на користење ствари, парфеми?збунетост
Толку ли е тешко да разберат мајките (кои купуваат демек под страв од омразата на учителката, а пред детето зборуваат и го рушат авторитетот кој тоа кутрото се труди да го почитува)тага дека на учителките им е тешко да се разберат ТОКМУ со мајки кои зборуваат а купуваат дека најтешко е да се справиш токму со ТАКВИ од проста причина што ако го вратат подарокот кој тие го купиле ке следува коментар- А што сака таа, да и купам кристал?лутина
Колку ке биде лесно за сите, а посебно за учителките кога мајките нема да купуваат, а учителките не ке мораат да глумат ’’алчен поглед’’ за да не го навредат детенцето чија мајка наумила да купи (ама после тоа да зборува затоа што тоа и е во крвта, ако не за ова ке најдат за друго да зборуваат)
3. Околу пијаните/запотени жени. Личната хигиена, облекувањето, однесувањето на јавни места, во кафани е култура на живеење (и не важи само на 8 Март). Таа што б`зди, б`зди секој ден и секаде.
4. Купувањето подарок на свекрвите (вечна болка на жените кои незадоволството од бракот, неисполнувањето на сонот за контролирање, сепарирање и носење кај својата мама на трофејот кој успеале да го уловат) е само уште еден начин на семејно живеење. Кога снаите ке научат дека ’’свекривата’’ е мајка на оној со кој легнуваат секоја вечер и  (ај да бидам малку вулгарна) и дека треба да знаат дека во она 13 сантиметарско (просечна големинаголема%20насмевка) парче месо по кое посегаат за да си ги задоволат сексуалните потреби е во суштина ’’ свекрвино месо и тело’’.
Секоја нормална жена на своето дете му кажува дека баба е мама на тато и дека заради тоа таа се почитува и и се искажува благодарност што родила таков тато кој мама и децата го сакаат/ и тој нив ги сака. Се останато се враќа како бумеранг, она што се зборувало за свекрвата се зборува и за ’’милата снаичка’’ кога ке стане свекрва.
Празниците (а со тоа и 8 Март иако колку да делува препотентно мене секој ден ми е 8 Март) не се комуњарска работа туку напротив тоа се семјно собирање, дружење. Не е важно дали тоа ке се нарече 8 Март, Ден мајката/таткото, важно е да се слави, човек да биде весел. А подарок, добрите зборови, љубов, гушкање може да бидат фантастичен  подарок и да приредат  огромна радост, а може дијамантски прстен ама од несакана особа да приреди уште поголема фрустација. Не е важен подарокот, важно е кој го подарува.
И  како пс
Јас синоќа бев на прослава и немаше потени жени бидејки секоја дискретно си излегуваше и си се забришуваше со влажни марамици, а и излегувањето надвор ( на ладно) на цигара во паузите од чочеците не дозволи да се осети некоја б`зданица. Веројатно и од друштвото е. Кој каде се движи такви му се впечатоцитезбунетост


-------------


Постирано од: Ecy0
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 12:17
каков празник бе................
само еден цвет ќе и дадам на мајка ми и ништо поиише.
и еден ефтин “парфем“ на класната........

-------------
•     Come as you are, as you were
As I want you to be
As a trend, as a friend, as an old enemy
Take your time, hurry up
The choice is yours, don't be late.
     Come As You


Постирано од: емил
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 12:52
 
Почит, внимание, љубов и цвеќе, а не скапи подароци си посакаа жените во Македонија за 8-ми март, пренесува македонската агенција Макфакс. Според Македонците 100 денари  за една роза, купена во последениот момент е доволен подарок за сопругите, мајките и девојки им. Сопствениците на цветарски продавници очекуваат поголемо барање околу празник и велат дека цените нема да бидат повисоки од вообичаено.
Од туристичките агенции велат дека најголем интерес за патување има кон Рим, Париз, Амстердам, Тунис и Египет, но повеќето жени ќе останат дома. Повеќето ресторани и кафичи во земјата не се имале резервации три дена пред празникот, а некои го припишуваат на влезот на законот за забрана за пушењето на јавни места.
По повод празникот 8-ми март дамският клуб на жените од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија / СДСМ / организираат денес марш под мотото "100 години борба - за 4 години 100 чекори назад", истакнува македонската агенција. 
 
http://www.focus-news.net/?id=n1359545 - извор


-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 13:35
Денот на мајката што го спомна Марија Магдалена, можеби е малку поинтимен но финансиски не е ништо поскромен од 8 Март што се празнува кај нас.
Мајките се изнесуваат на ручеци и вечери од семејствата, им се купуваат поклони и им се испраќаат картички.
Во основа не се замарам со празници воопшто, лично не ми значат ништо,заборавам дека постојат.
Сепак е убаво да се има некој ден во годината кога жените можат да си дадат повод да се соберат и опуштат, без кревање многу прашини околу тоа.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 21:19
http://www.a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=1441 - http://www.a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=1441

Еве ги вистинските следбенички на Цеткин и Луксембург. СДСМ-овките ги бараат своите права кои им ги одземал Груевскисмешен. Се бунат против семејните вредности на патријархалното семејство, а што сакаат-Господ не знае.
Повик:
кокошкакокошкакокошка од сите земји-обединете се. Kuoooook

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 07:58
Бог да чува.
Сакаат рамноправност, ама океј им е кога им идат по ќеиф бидејќи се жени... голема%20насмевка


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 08:26
На сите жени, испотени, неиспотени, намирисани, ненамирасани, домаќинки, учителки, службенички, работнички, инженерки итн. им го честитам празникот 8ми Март големо%20гушкање


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 09:09
Na mama i kupuvam obleka , retko si dozvoluva nesto za sebe


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 11:34

  /zabava/interesno/sto-da-podarite-za-8-mi-mart.html - Што да подарите за 8ми март?

 
Денес е Меѓународниот ден на жената. Денеска би требало да празнува секоја жена – мајка, ќерка, девојка, професорка, колешка. Во последно време......празникот како да губи од своето значење, а не би требало.........
 
Факт е дека е убаво да подарувате по нешто на драгите жени во вашиот живот кога нема повод, но не значи да избегнете да подарите нешто кога навистина има повод за тоа.

Денес имате вистинска шанса да ги израдувате саканите личности од женскиот пол со симболичен подарок.

Што да одберете?  Еве неколку предлози:

Цвеќе. Ако веќе сакате да трае подолго, одлучете се за саксиска варијанта...

Книга...

Парфем...

Леонидас чоколадни бонбони...

Козметичка чанта (со купка, шампонче, стик и сл)...

Чанта...

Секси долна облека...

Убави чаши за вино, со шише вино кое ќе го дегустирате заедно...

Честитка во која ќе напишете нешто убаво и од срце...

Паричник...

Најважно: подарете многу љубов...!!!



-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 13:09
На сите девојки и жени Среќен празник
Rose%20giving%20animated%20emoticon


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 13:17

 
среќен празник иако лично сметам дека е најобично претерување ......... мислам , празникот ..........не%20знам


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 13:28
...si brkaat tie rabota..
slusam snosti...vodele borba za svoite prava od pocetokot na minatiot vek..
eeeeej,celi 100 godini..sram da im e..тага


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 13:31
и то какви борби ........ со жртви .........ух

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 17:21
Lady's Честит 8-ми Март

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 18:46
Честит празник на сите жени

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 21:56
Originally posted by cafe cafe напиша:

Уште малку има па да ве видам што мислите за поклон


па на мајка ми и испратив гифт кард...на сестра ми ништо...на асистентката исто...
на сеседката што ме замара секој ден и дадов еден цвет...(ептен ме виде во цвеќара...инакуууу )...тетки стрини и сл. апсолутно ништо...
а добив една ружа и преубав парфем...
значи.... изгледа скржава сум

-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 18:02
Среќен 8-ми на сите жени, да бидете среќни, радосни, убави и паметни уште многу години. Ако задоцнето, ама да не е заборавено.

http://chosetec.darkclan.net/origami/rose/rose.jpg


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 19:19
chudo edno pokraj site (novi!) glupi   nerabotni praznici ,...ovoj da go zaboravile?!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 00:07
празник на жената??збунетост
секој ден без исклучок......
ми се допадна еден кометар на еден форумџија.....
мечтаењевели....
јас би ти го зел .....празникот 8-ми март....а би ти ги дал сите други денови....да


-------------


Постирано од: Jovan.74
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 18:02
за осми март на никој нишо не купив хахаха


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 18:17
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

празник на жената??збунетост
секој ден без исклучок......
ми се допадна еден кометар на еден форумџија.....
мечтаењевели....
јас би ти го зел .....празникот 8-ми март....а би ти ги дал сите други денови....да

А вие жениве уште мислите дека треба да се зема-дава? Абе, све је моје-твоје. намигнување


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk