Испечати | Затвори го прозорот

Кокос

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Исхрана и кулинарство
Опис на форумот: Еднаш се живее... здраво или нездраво?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17878
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 03:13
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кокос
Постирано од: makedonkaaa
Наслов: Кокос
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 22:24
u posledno vreme mnogu ali mnogu jadam kokos:0 mn mi se sviga i sakam da mi kaze nekoj ako znae neso za nego t.e kolku e zdravo:)
poooz



Коментари:
Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 22:46
..од каде си нашла кокос?..да не расте и кај нас?

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 22:51
sekade ima po pazarite. ne mora da raste kaj nas za da ima.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 23:00
не сум сретнала до сега,..но сигурно е во конзерви или сл.

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 23:05
ima i zivi. za dorucek znam da si zemam ..gi ima niz skopje

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 10.Февруари.2009 во 12:41
Ubava rabota e..ima u Vero kolku sto znam da se kupi i toa ziv

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Февруари.2009 во 21:46
Ima vo Skopje ziv - na pr. VERO 1 i 2 redovno, isto i na Zelenopazarce imam videno. Razlikata e sto vo Dominikanska Republika ili Tajland, kokosot e daleku poeftin otkolku tuka...

Na sanskrit, drevniot jazik na starata Indija, kokosova palma se vika kalpa-vriksha = sèzadovolitelno drvo(t.e. drvo sto gi zadovoluva site potrebi za zhivot) bidejki site delovi na kokosovata palma i plodot imaat siroka upotreba vo razni oblasti, medju drugoto i vo ishranata.

Znam deka kokosovite palmi imaat sposobnost da se hranat so morska voda! Ne slucajno rastat pokraj plazite vo tropskite predeli. Korenjata gi pustaat i postepeno stigaat do moreto i direktno od tamu ja crpat vodata bez da im preci solta. No za da porasne(i do 30m) i treba podolho vreme, mislam okolu 20 godini.

Kokosoviot orev sodrzi Proteini, Magnezium, Zelezo, Riboflavin, Cink, B6 i C vitamin, Fosfor i tn... - taka da e dosta zdrav.

Kokosovata voda (ama kokosovo mleko e neshto drugo, iako dvete se od kokos) se koristi kako napivka za osvezhuvanje - na pr. vo Malezija, Singapur, Filipinite... - a bidejci dur ne se otvori e potpolno sterilen, ima primena i vo medicinata. Kokosovata voda se dava duri i intravenozno(verojatno precisteno i ima posebna procedura). Kolku e kokosoviot orev pomlad(zelen) dotolku povece tecnost sodrzi, kolku e postar tolku pomalce voda ima a povece belo kokosovo meso. Od mesniot del na kokosot se pravi kokosovo mleko koe e odlicna zamena za mleko vo kapuchina i kremovi.    


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 19:11
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Ima vo Skopje ziv - na pr. VERO 1 i 2 redovno, isto i na Zelenopazarce imam videno. Razlikata e sto vo Dominikanska Republika ili Tajland, kokosot e daleku poeftin otkolku tuka...


Па нормално и кај нас да растеше, кокосот ќе беше поефтин

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 10:19
Inaku vo VERO 1 i 2 povtorno ima na prodazba kokosovo mleko - konzerva okolu 90-100 denari. Stvrano e vkusno, ama ne e dovolno mrsno pa ne se stvrdnuva taka lesno. Ostaviv vo frizder konzerva 3 meseca, ce ja otvoram da vidam dali se zgusna... taman sega ce gotvam egzoticno.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 01:15

Во Рамстор е 80 денари еден кокосов орев.......


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 21:36
Прочитав некаде дека и во кокосовиот орев може да се создаде бисер. Па, кој сака бисери, нека купува повеќе кокосови ореви и нека се надева.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 21:36

Extraordinary claims require extraordinary proof, and the proof of authentic pearls from coconuts is lacking. This is certainly true of calcareous pearls made of aragonite. Some so-called coconut pearls are really pearls of giant clams or another mollusk. Whether coconuts occasionally contain hard objects of unknown structure and origin may still be open for discussion. The meticulous writings of naturalists such as Georg Eberhard Rumphius indicate that calcareous coconut pearls are real; however, these naturalists did not see the original "blind coconuts" from which the pearls were extracted. If blind coconuts were the property of the Radja, then there should be records of these coconuts producing "coconut pearls." The pearl apparently develops in the embryonic region of the coconut, but there is no explanation for how such a smooth, spherical or oblong calcareous structure could be formed.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 13.Март.2009 во 10:33
Si kupiv vcera...i cudovo e tvrdo kamen- za malku sekira kje zemev da go isecam!среќа

Inaku mn mi se dopagja, vkusno e i svezo..sokovite vnatre se isto blagicki i vkusni среќа


Постирано од: IdiBegaj
Датум на внесување: 23.Март.2009 во 16:54

задоволство Uf ama uba chorba iznasrkav i toa od kokos хи,%20хи...

na zdravje da mi raste mesheto голема%20насмевка



-------------
Zivi bili pa videli,.......


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 08:05
Originally posted by IdiBegaj IdiBegaj напиша:

задоволство Uf ama uba chorba iznasrkav i toa od kokos хи,%20хи...


na zdravje da mi raste mesheto голема%20насмевка

Па дај рецепта и на другите да им порасне стомакот...


Постирано од: IdiBegaj
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 13:07
povelete Recepta: 回は寺院別に数 枚ずつ掲載ではなくばらばらになっています。今回も紅葉の写真が 中心です。また、前にアップしたものと同じ場所や似た場所で撮っ たものも(構図や撮影日が違う写真です)ありますのでご了承くだ さい。壁紙DLはこちらからどうぞзадоволство

-------------
Zivi bili pa videli,.......


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 18:16
Originally posted by IdiBegaj IdiBegaj напиша:

povelete Recepta: 回は寺院別に数 枚ずつ掲載ではなくばらばらになっています。今回も紅葉の写真が 中心です。また、前にアップしたものと同じ場所や似た場所で撮っ たものも(構図や撮影日が違う写真です)ありますのでご了承くだ さい。壁紙DLはこちらからどうぞзадоволство

Arigato IdiBegaj-san, i douzo meshiagare do ostanatite


Постирано од: IdiBegaj
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 20:22
go aisatsu wo mochimash*te среќа壁紙DLはこちらからзадоволствоどうぞ

-------------
Zivi bili pa videli,.......


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 01:56
Вечерва прв пат пробав свеж кокос и многу е интересен.
Отпрво нема никаков вкус но со џвакање почнува да доаѓа вкусот и е многу сличен на бадем. Инаку е доста тврд и бара малку напор со вилицата

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 09:08
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Вечерва прв пат пробав свеж кокос и многу е интересен.
Отпрво нема никаков вкус но со џвакање почнува да доаѓа вкусот и е многу сличен на бадем. Инаку е доста тврд и бара малку напор со вилицата
Zatoa i najcesto se jade varen, ili vo forma na krem, rendan i sl...

Originally posted by IdiBegaj IdiBegaj напиша:

go aisatsu wo mochimash*te

Blagodarime na prijatelskite pozdravi, ama da ne zaboravime deka jazikot na forumov e vo prv red makedonskiot i negovoto kirilicno pismo, koe jas od tehnicki pricini ne mozam sekogas da go upotrebuvam(zavisi na koj kompjuter se baodjam). Bi bilo dobro vo interes na tie koi ne znaeme japonski da ni ja prevedes receptata!   


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 20:57
Nekako mi e tezok za otvoranje. Sega so satar go terav tatko mi da mi otvora. 

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: zaguben
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 12:20
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Nekako mi e tezok za otvoranje. Sega so satar go terav tatko mi da mi otvora. 


MORE SEKIRA MU E MAJKATA


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 00:47

Сега купив кокос.........

Луѓе бе со што да го исечам........како да го отворам, со што го скршивте вие?????????

-------------
МИР со сите


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 02:02
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Сега купив кокос.........

Луѓе бе со што да го исечам........како да го отворам, со што го скршивте вие?????????

Одамна беше... го трескавме од бетонскиот под во кујната, ама не помогна, пробавме со пила а јас сакав и со машина за бушење но така само сокот можеш да го пиеш...

И сега ми текна дека постои youtube.com а на јутјуб се` и сешто, па така и упатство како да се отвори кокосов орев - кликнете на линкот:

http://www.youtube.com/watch?v=F-gJC2mcebs - Отворање на кокос - видео (на англиски) - објаснувањето е околу 0:50ta секунда.

Потребен е метален сатар и поголем сад во кој ќе се истече кокосовата вода(не млеко, тоа посебно се прави).

Со тапата страна на сатарот, над садот, удирате по средината на кокосот силно држејќи го оревот да не се помести или ви излета на страна.


Друг метод само за кокосовата вода ако ви треба, а сакате оревот да остане цел:

http://www.youtube.com/watch?v=FW7X8Axtk0E - Вадење кокосова вода без кршење


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 08:14
eee ubo si zemav ja satar голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 21:19
Јас си купив спремен кокос исечен на кришки од супермаркет, пошто маж ми не е дрвосеча и нема таква опрема по дома да не го натчека в кокосот така спремен за јадење немаше шанси да го купам во неговата оригинална форма и да се заебавам 2 дена со негово отварање.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 21:38
Мајкл сакаше да ме праша дали го отворив..........

Не бе Мајки не можам.......немам таква „опрема„......

-------------
МИР со сите


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 21:41
сонце сигурно имаш сатар дома голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 16:13
немам бе........

-------------
МИР со сите


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 19:07


Vo Singapur i Filipinite cestopati na ulica mozete da si kupite razladen zelen kokos(imka povece kokosova voda vo nego) kako osvezitelen pijalak


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 19:31
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Јас си купив спремен кокос исечен на кришки од супермаркет, пошто маж ми не е дрвосеча и нема таква опрема по дома да не го натчека в кокосот така спремен за јадење немаше шанси да го купам во неговата оригинална форма и да се заебавам 2 дена со негово отварање.


e ova e vekje nesto...umrev, so nozot i so tolcnikot odozgora sum go otvaralaизненадувањеизненадување   голема%20насмевка


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 09:57
Originally posted by Kali Kali напиша:


Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Јас си купив спремен кокос исечен на кришки од супермаркет, пошто маж ми не е дрвосеча и нема таква опрема по дома да не го натчека в кокосот така спремен за јадење немаше шанси да го купам во неговата оригинална форма и да се заебавам 2 дена со негово отварање.
e ova e vekje nesto...umrev, so nozot i so tolcnikot odozgora sum go otvaralaизненадувањеизненадување   голема%20насмевка

Zatoa na prethodnata strana gi postirav linkovite kon video klipovite:

http://www.youtube.com/watch?v=F-gJC2mcebs - Отворање на кокос - видео (на англиски) - објаснувањето е околу 0:50ta секунда.

http://www.youtube.com/watch?v=FW7X8Axtk0E - Вадење кокосова вода без кршење


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 16:48
mmmmmmm go obozavam плазење

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Didi
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 11:57

Go sakam kokosot i go ima niz poveketo marketi ...vo Vero....posebno go obozavam mlekoto od kokos vo limenkaсреќа



-------------
Srekata vo tvojot zhivot zavisi od ubavinita na tvoite misli....


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 18:35
Originally posted by Didi Didi напиша:

Go sakam kokosot i go ima niz poveketo marketi ...vo Vero....posebno go obozavam mlekoto od kokos vo limenkaсреќа


Mlekoto od kokos vo limenka e okolu 90 den. no mozete i samite da go napravite za poeftino.

Vi treba:

- 1 kokosov orev, vo TEDIKO go prodavaat
za 40den(parce).
- 2-3 casi voda(zavisno od prostorot vo blenderot)
- blender mashina
- 2-3 kesicki vanilin seker(po zelba)
- 1-2 supeni lazici rum (po zelba)


Mesoto od kokosot iscistete go od luspata(za otvoranje na orevot, dzirni video-linkot pogore). Iseckajte go beloto kokosovo meso na pomali parcinja i stavete gi vo blenderot zaedno so vodata i ostanatite sostojki. Zatvorete go kapakot i vklucete go blenderot. Melete nekolku minuti, ako treba pravete pauzi na 2-3 minuti dokolku blenderot se zagreva brzo. Taka 2-3 pati...
Tecnosta propasirajte ja t.e. procedeta ja i imate belo kokosovo mleko vo edniot sad, a vo drugiot mokro kokosovo brasno koe mozete da go iskoristite kako fil za nekoi kolaci i torti. Mlekoto ima svoi mrsnotii no bez holesterol, a ima svojsto i da se peni pa e dobra zamena za vo kapucino namesto obicno mleko. Inaku, receptava samiot ja proveriv, stvarno funkcionira...

Mlekoto dobieno so melenje na kokosovata vnatresnost treba da izgleda vaka:




Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 03:49
А доколку сакате да направите кокосов крем, додадете 1-2 лажици арарот(Густин) во добиеното кокосово млеко и варете кратко дур да проврие и додадете неколку лажици шеќер.

Кремот може да го искористите и како сос за прелевање на палачинки и слични десерти.


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 01:32
mnogu odvratno mi mirisa

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 01:49
Има повеќе видови на кокос. Некои имаат мошне слатка кокосова вода во себе, другите пак благо солено блуткава(на пр. таа во Тедико што ја купив). Но и едните и другите можат да се пијат.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 05:38
Во скопското VERO 2 од неодамна може да се купи и кокосова слатка павлака или кокосов крем, само што не е многу ефтина, околу 110 денари за 250ml мал тетрапак. Овој кокосов крем се користи како за слатки така и за солени работи во ориенталната, индијската и карипската кујна. Погоден е за вегетаријанци но и за вегани. Производот не содржи глутен(т.е. оние кои се алергични на глутен можат слободно да го користат).



Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 14:37
Не го поднесувамболен

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: konan
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 16:14
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Не го поднесувамболен
  abe ne sudi uste so sakas so nejkis., cek da ti mine pubertetotгазење%20од%20смеење

-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 16:42
Originally posted by konan konan напиша:

Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Не го поднесувамболен
  abe ne sudi uste so sakas so nejkis., cek da ti mine pubertetotгазење%20од%20смеење

Знам колку ти е фино да ме зезаш...ама...сварно го мрзам кокосотплазење


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: na oko
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 00:27
kokos da ne go vidam-bljak

-------------
na kamen shto se trkala mov ne se nafaka


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 13:57
ПРОЈАДОВ ПРЕД НЕКОЈ ДЕНхипнотизиран
Се залетав по едно чоколатце, и го изедов и одвај го осетив вкусот на кокосотголема%20насмевка


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 16:04
најмногу сакам кокос

-------------
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk