Испечати | Затвори го прозорот

По 12.000денари за учење во средно???

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17765
Датум на принтање: 22.Септември.2023 во 20:27
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: По 12.000денари за учење во средно???
Постирано од: Andjelina
Наслов: По 12.000денари за учење во средно???
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 23:47
По 12.000 денари за учење во средно


Со поддршка на Светската банка од 25 милиони долари, во земјава ќе започне нов проект - условени парични социјални трансфери кој е наменет за помош на сиромашните семејства и корисниците на социјална помош. Станува збор за за тригодишен проект што ќе стартува во септември, годинава. Со него е предвидено на 18.000 сиромашни семејства да добиваат по 12.000 денари годишно за да можат да ги испраќаат своите деца да завршат средно образование. Во втората фаза на проектот ќе се обезбедат пари за поддршка на преднаталната и постнаталната грижа за децата во, според првичните проекции, 5.000 сиромашни семејства.

Според вицепремиерот Зоран Ставрески, проектот е особено значаен бидејќи во услови на тешка економска криза им се помага на децата од сиромашните семејства редовно да одат на училиште и да завршат барем средно образование.
- На долг рок им помагаме на семејствата корисници на социјална помош да го подобрат за своите деца образованието и здравството - изјави Ставрески.

За директорката на Светска банка за Македонија, Џејн Армитаџ, проектот е значаен и од аспект на привлекување инвестиции во Македонија.
- Кога странските ивеститири разгледуваат дали одредено место е привлечно за инвестирање, тие ги анализираат и деловите на образование, образовните вештини и доброто здравје во средината, рече Армитаџ.

Бордот директори на Светска банка треба да го одобри проектот за условени парични трансфери во април, годинава. Дел од парите од проектот треба да бидат наменети и за институционална поддршка. Македонија и Светската банка моментно имаат 12 активни проекти, поддржани со вкупно 250 милиони долари.

Значи според проценките на владата 1000 денари се доволни месечно за издржување на еден средношколец.

Се прашувам,живееме ли во иста држава со луѓево од власта?

Мислите ли дека 1000денари се сосем доволнизбунетост
-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува
Коментари:
Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 23:59
ц ц ц ц 1000 денари??? Ова некој виц така???? Ова само кај е можно, но сепак подобро нешто отколку ништо сепак... За почеток е добро да се мрдне од мртва толка за понатаму, ваљда ќе им текне....


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 00:01
za uzina da,ama so ponatamu?

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 00:05
Сумата е понижувачка

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 00:13
tolku se ima...treba da ostane nesto i za "onie"

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 07:04
Ajde da ne zboruvame tendenciozno. Da ne go zaboravime faktot deka prevozot do ucilishte e besplaten, ucebnicite od ovaa godina za socijalnite sluaci bea besplatni a od dogodina za site ucenici kje bidat besplatni bidejki vekje se vo tek podgotovkite na  spisoci za izbrani ucebnici i avtori.
Ovie pari se vo sushtina za popularniot dzeparac. I nemojte da mi kazete (lele jas ova kako Manasievski so parite za hrana na prosvetnite rabotniciголема%20насмевка) deka e malku 50 den dnevno za dete. Ajde da se prashame koj od nas vozrasnite od nekogashnata sredna klasa troshime tolku.
Licno sum mnogu protiv davanje golem dzeparac. Ima ucenici koi nosta i po 500 den..nekoi i po 1000 den (dnevno) i toa e mnogu diskutabilno za shto gi troshat.
Mene povekje vo ovoj slucaj me zagrizuva sumata pari bidejki pokazuva deka nie imame enormno golem broj socijalni slucaevi, brojka koja katadnevno se menuva bidejki so "fazata" svetkska ekonomska kriza slushame za sekojdnevno otpushtanje od rabota na mnogu vraboteni a toa znaci novi socijalni slucai.
Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 11:18

Тие 1000 денари месечно супер би му дошле на едно дете кое живее во семејство кое прима социјална помош. Зошто?

- таквото семејство не може да му дава секој ден да си купи ужинка во училиште

- таквото семејство не може да му купи блуза, панталони, јакна, значи некое парче облека

- таквото семејство не може да му дозволи да отиде во луна парк, зоолошка градина и сл

- кога се оди на родендени детето би морало да отсуствува затоа што нема пари да му купи на другарчето подарок

- кога се оди на училишни екск*рзии детето нема да биде во можност да оди затоа што не може да плати

и уште милион работи.......

Е сега овие пари ако детето рационално си ги подреди би можеле да му овозможат задоволување на некои од неговите потреби.

На пр. овој месец ќе појадува дома секое утро, а со тие 1000 денари ќе си купи блуза

другиот масец ќе си ужина во училиште ама некои денови ќе прескокнува за да има -на страна- за роденден на другарче, посета на зоолошка и сл.

Ако се спрема екск*рзија учителката им кажува 2 месеци порано на децата и детето си ги планира овие пари за тоа..

Во секој случај добро ќе му дојдат........
А дали се доволни 1000 денари.......хм........пари никогаш не стигнуваат за се........


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 16:27
1000 ден? За социјално сиромашните семејства тоа е премалку. Треба детето да јаде? Треба детето да купи училишен прибор? Па секој ден излегуваат разни непредвидливи давачки. Требало ова да се плати, требало она да се плати. Што мислат дека 1000 денари се доволно да се школува детето за еден месец а денес се` е поскапо и поскапо. Ова колку само да замачкаат очи, колку да не е без ич.


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 23:08
добро бе..па подобро 1000 него ич..во секој случај мислам дека е добар потег...

-------------


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 23:34
Добар е, одличен за почеток ама најверојатно понатаму ќе им текне дека ќе треба да се зголеми. Што се 1000 ден. денес? Ништо...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 02.Февруари.2009 во 08:23
Не сум слушнал за оваа информација. Да бидеме реални, можеби изгледа малку, но сепак е повеќе отколку досега. Уште подобро би било ако тој износ се зголеми.
Велите 12 месеци ќе им се дава помош. Дали тоа значи дека овие средства ќе се даваат и во периодот на летни одмори кога децата не учат, или само за време на учебната година? Ако тие 12.000 се пресметаат за 9 учебни месеци, му доаѓа по отприлика 1340 денари месечно, што во просек ви доаѓа околу 65 денари дневно. Доволно за, како што рече мамамд, дневен џепарац за детето.
Само колку за споредба, колку трошат родителите на тоа дете за нивните цигари?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 02.Февруари.2009 во 13:11
Jas ushte ednash kje povtoram...ova se pari koi gi dodeluva svetska banka...  besplatniot prevoz i besplatnite ucebnici davaat moznost ova da bide dzeparac...


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 02.Февруари.2009 во 17:34
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Ovie pari se vo sushtina za popularniot dzeparac. I nemojte da mi kazete (lele jas ova kako Manasievski so parite za hrana na prosvetnite rabotniciголема%20насмевка) deka e malku 50 den dnevno za dete. Ajde da se prashame koj od nas vozrasnite od nekogashnata sredna klasa troshime tolku.
Licno sum mnogu protiv davanje golem dzeparac. Ima ucenici koi nosta i po 500 den..nekoi i po 1000 den (dnevno) i toa e mnogu diskutabilno za shto gi troshat.
50 denari ?збунетост  lelele mamo, sto ke si kupi eden srednoskolec so 50 den ?  mislis deka e dovolno ??? збунетост


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 02.Февруари.2009 во 17:56
Mislam...kje pojadi doma... za uzina mu se dovolni, normalno ako ne pushi...ne pie alkohol...


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 11:49
Родителот секако ќе го храни и облекува детето, без разлика дали е средношколец или не. Значи овие пари се нешто како стимул за средношколците. Не се многу, ама не се ни малку. Зарем е подобра идејата, на средношколците Роми да им се дава стипендија??? Поголемиот дел од нив не знаат ни да читаат, а сега ќе добиваат по 2200 денари месечно. Жива брука.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 15:46
изненадувањеmalku vi bila edna ,..prosechna plata ,a?,.збунетост..hahaha,..a, be ,..da sum jas ,..nema ni taa da vi ja davam,..koga ste tolku "pametni",..,..sigurno ke si zarabotite tri-chetiri takvi mesechno,..газење%20од%20смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 15:50
Originally posted by Паланчански Паланчански напиша:

Родителот секако ќе го храни и облекува детето, без разлика дали е средношколец или не. Значи овие пари се нешто како стимул за средношколците. Не се многу, ама не се ни малку. Зарем е подобра идејата, на средношколците Роми да им се дава стипендија??? Поголемиот дел од нив не знаат ни да читаат, а сега ќе добиваат по 2200 денари месечно. Жива брука.


Каков дискриминаторски став........

Знаеш ли ти во какви услови живеат повеќето роми???????

Ја знаеш ли причината зошто не знаат да читаат како што викаш? Затоа што немаат пари за образование.......

Треба да се бориме против ваквите крајно негативно обоени форми на дискриминација.......


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 09:45
Аман бе луѓе зар толку лесно се задволуваме?
Добро било можело и помалку(т.е.ич)знаете вие колку се 1000ден?Па неговото семејство зема 1800ден.социјална помош...

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 10:17

e,takvi ti se makedoncite,..alchni!,...veruvam deka ciganite nema ni zbor da kazat za ,..visinata na sumata,..ama, ete ,..ovie "sjajni" makedonci,...bile nezadovolni od nea!,..a, veruvam deka i na polovina i od tuka,..mislam,..nivnite tatkovci i majki,.,.r'mbaat cel mesec...i za pomalku od toa,..makedonska posla,..shto da pravish!-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 10:31
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by Паланчански Паланчански напиша:

Родителот секако ќе го храни и облекува детето, без разлика дали е средношколец или не. Значи овие пари се нешто како стимул за средношколците. Не се многу, ама не се ни малку. Зарем е подобра идејата, на средношколците Роми да им се дава стипендија??? Поголемиот дел од нив не знаат ни да читаат, а сега ќе добиваат по 2200 денари месечно. Жива брука.


Каков дискриминаторски став........

Знаеш ли ти во какви услови живеат повеќето роми???????

Ја знаеш ли причината зошто не знаат да читаат како што викаш? Затоа што немаат пари за образование.......

Треба да се бориме против ваквите крајно негативно обоени форми на дискриминација.......

Со пари не се учи азбуката.
Можеби немаат пари. но ако оди на училиште не се учи со пари туку со трудољубивост.
А ставот е навистина дискриминаторски. Само не за ромите, туку за нас. Минатата година ученик од прва година не успеа да добие стипендија, иако имаше две трети републички награди од основно, а сега само затоа што си ром, добиваш стипендија.
А ромите се сиромашни, не затоа што се роми, туку (чест на исклучоците) затоа што не сакаат да работат. Можат да одат од куќа на куќа и да бараат милостина, а ако им предложиш да работат нешто за пари, веднаш наоѓаат изговор.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 10:34
"А ромите се сиромашни, не затоа што се роми, туку (чест на исклучоците) затоа што не сакаат да работат. Можат да одат од куќа на куќа и да бараат милостина, а ако им предложиш да работат нешто за пари, веднаш наоѓаат изговор"
 
 
-ne moze da bide,..potochno!!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 10:40
Ова го знам од искуство.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 14:13

Не се согласувам и точка......

Состојбата во која се наоѓаат ромите во Македонија не се објаснува со две реченици...ама ај.....

Со пари не се учела азбуката...ти се молам....со трудољубивост..... ........Прво знаеш ли колкав процент на децата роми не одат во училиште: Тие самите не можат да се запишат, треба тоа родителот да го стори. А родителот и самиот необразован е со став дека образованието е непотребно, тој проси по улици или работи најдолни работи......Кој да го запише ромското дете во школо? ....Еве дури и да оди на училиште.....Кој дома ќе му покаже како се пишува голема буква Џ, кога ни мајка му не знае.....Кој дома ќе му даде да пишува домашна кога го чека работа, треба да мие шофершајбни. Кој ќе му каже дека ако учи еден ден ќе најде саглам работа......Родителите?????????? .........

Ромското дете се социјализира и воспитува во услови кои го тераат да создаде негативен став спрема учењето и образованието........а зошто? Затоа што ромите немаат време да мислат за образование. Преокупирани се со задоволување на физичката егзистенција.како да преживеат, кај да спијат, што да јадат......Ти гладен, неизбањат, измрзнат ( зашто немаш пари да си го овозможиш овој луксуз) седни да учиш азбука и биди трудољубив........ЗАШТО НЕ ТИ ТРЕБААТ ПАРИ.......САМО ТРУДОЉУБИВОСТ.........хм........


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 14:20
vrska nema ova pogore,..
 
ima cigani,..ne ni znaat kolku pari imaat ni samite,...a ne pak nekoj drug) i toa od onie shto prosat i kisnat po raskrsnici),..i pak se na ulica ,..za lesna para,..taka se ,..ednostavno naviknati,...da bidat vo,.."priroda" ,..a, ne zatvoreni nekade,....pa ushte i da rabotat,..koga tolku ,pa i povekje mozat da "zarabotat"so,..vdishuvanje na ,.."chist" vozduh!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 14:24

Тоа погоре Брза има врска......само бара реален став кон работите за да се види врската.........

Зборуваме за мнозинството, за повеќето.........А повеќето роми се богати и живеат раскошно како што ти посочуваш или се сиромашни и едвај крпат крај со крај како што јас посочувам????????

Зар кај нас нема расипници кои имаат пари во изобилие, на кои не им се учи, ама тато ќе им купи диплома од средно, а потоа и од факултет, па тато после ќе го вработи во фирмата и он ќе биде газда............?


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 14:34
a ,be ,..rom si e,..cigan!,..takov im e zivotot!,..ne moze preku nokj da stane,.."civiliziran",...na primer: vo chair ,..sum videl letno vreme,..vo edna zgrada ,...ima i cigani stanari!,..ama,..ednash ,..koga odev tamu,...site cigani bea ,.."rasposlani" na chergi ,..pa i kartoni,.. ,..na skalite i okolu niv!,..pet pari ne davaat,...ista slika mozesh da vidish i na vardar,..ili vo shutka,..samo shto tamu ne se ladea pod senkata na zgradata vo koja shto ziveat,...zatoa,..ne misli deka ako utre im dadesh neshto za nad glava ( pa i pari!),..deka tie taka lesno ke se otkazat od komotniot zivot shto si go ziveat,..i da priberat ushte nekoja parichka ,..plus..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 15:43
ubavo ako parite odat kaj onie kade navistina treba... ama od praksa znaeme deka kaj nas prvo se ofajduvaat onie koi ova im e samo troska, a onie na koi im e navistina potrebno ke se nacekaat


Постирано од: karamandi
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 10:24
neka si podelat tie sto gi davat zasto nisto ne im vredat prite na tie sto im gi davat so 1000 denari ke go isprati deteto vo skolo vo tekot na eden mesec .


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 12:12
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Не се согласувам и точка......

Состојбата во која се наоѓаат ромите во Македонија не се објаснува со две реченици...ама ај.....

Со пари не се учела азбуката...ти се молам....со трудољубивост..... ........Прво знаеш ли колкав процент на децата роми не одат во училиште: Тие самите не можат да се запишат, треба тоа родителот да го стори. А родителот и самиот необразован е со став дека образованието е непотребно, тој проси по улици или работи најдолни работи......Кој да го запише ромското дете во школо? ....Еве дури и да оди на училиште.....Кој дома ќе му покаже како се пишува голема буква Џ, кога ни мајка му не знае.....Кој дома ќе му даде да пишува домашна кога го чека работа, треба да мие шофершајбни. Кој ќе му каже дека ако учи еден ден ќе најде саглам работа......Родителите?????????? .........

Ромското дете се социјализира и воспитува во услови кои го тераат да создаде негативен став спрема учењето и образованието........а зошто? Затоа што ромите немаат време да мислат за образование. Преокупирани се со задоволување на физичката егзистенција.како да преживеат, кај да спијат, што да јадат......Ти гладен, неизбањат, измрзнат ( зашто немаш пари да си го овозможиш овој луксуз) седни да учиш азбука и биди трудољубив........ЗАШТО НЕ ТИ ТРЕБААТ ПАРИ.......САМО ТРУДОЉУБИВОСТ.........хм........

Можеби во Скопје ромите мијат шофершајбни, но во Крива Паланка сигурно не!
А она за учењето... Законски е да учи во основно. Значи ако се труди ќе научи. Можеби нема да научи за петка, но за тројка сигурно може. Се разбира ако сака.
Да ги видиш во Крива Паланка како брзо ја научија латиницата, за да можат на бесплатниот интернет да гледаат порнографија. Значи можат ако сакаат. Но тоа им е во крвта. Научени се да чекаат на готово.
„Тоа не е за вас, сељаците, туку за нас“ - вака ми се обраќаа кога пред неколку години поднесував документи за социјална помош.
Едноставно (уште еднаш чест на исклучоци), научени се да не работат, туку да земаат на готово.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 12:31
 Neznam zoshto se stavi akcent samo na Romite koga ovie stipendii se za site socijalni slucaevi.


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 12:34
Овие стипендии, да!
Но сите роми средношколци имаат стипендија од 2200 денари месечно. Ако ги добиваат и овие, тоа ќе биде плус.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk