Испечати | Затвори го прозорот

Болеста и религијата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17696
Датум на принтање: 16.Мај.2024 во 22:31
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Болеста и религијата
Постирано од: Kali
Наслов: Болеста и религијата
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 19:04
Здраво вероисповед-стручњаци и дискутанти,


Би сакала да продиксутираме на следнава тема:
Болеста и религијата.
Особено ме интересира ставот на христијанството и исламот како две водечки и широко прифатени религиски учења кон ова прашање: причините за појавување на болеста, нејзиното значење во животот на верникот и препораки за избавување од истата.
И тоа, под болест не мислам само на грип, иако најверојатно телесното заболување има објаснување и се зборува за тоа во светите книги, туку повеќе ме интересира објасувањето и гледањето на душевните болести.
Но, ајде да започнеме па да видиме:)




Коментари:
Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 19:11
pa  za  bolesta  i  religijata  edno  e  jasno  deka    do  nekoj  stepen  mozat  da  se  zamenat  bolkite  so  blagodet  a  sizofrenijata  da  se  sostoi  od  postoejne  samo  svetlina  vo  memorijata   ne  ludi  misli.
 
   NO  RELIGIJATA  JA  PRIZNAVA  MEDICINATA  KAKO  NAUKA  I   BARA  ZADOLZITELNO  LECEJNE  PO  MEDICINSKI  PAT   DOKOLKU  SE  ZABELEZI  ZABOLUVAJNE  ZA  KOE  TREBA  DOKTOR   .


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 19:33
bolesta e jazikot na dusata


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 20:24


Болестите и несреќите на човекот се последица на гревот.

Гладот, војните, сушите, поројните и прекумерни дождови, земјотресите и останатите непогоди доаѓаат поради гревот на луѓето. Но, и многу други лични, семејни трагедии се последица на помрачената, од гревот, природа.

Значи, коренот на сите страдања лежи во нас самите.

Оттаму се наметнува, како неодложна, потребата да „завртиме друг лист“ - да живееме согласно Христовите повелби, да Го умилостивиме Бога да ни ги прости сите прегрешенија, но и да започнеме нов (исправен) живот, живот - исполнет со жива и непоколеблива вера исполнета со добродетели.

Таквиот наш живот ќе предизвика бура од радост на Небесата, изобилна Небесна помош за „справување“ со страданијата на телото и, најважното, - спасение за најскапоценото во личноста на човекот - душата.



-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 21:50

Фала му на Бога што ми ја донесе болеста која ми го смени погледот на светот и ме упати на проучување на религијата.....


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 01:03

Според христијанството болестите се последица на гревот, а истите се надминуваат со помош на молитвата (кон Бог) и медицината.



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 03:09
За подобро разбирање од духовен аспект на болестите но и на другите видови судбински удари неопходно е да се вклучи знаењето за законот на причина и последица како и знаењето за реинкарнација. Имено, дека човекот самиот го држи во сопствените раце камшикот за казнување на себе си, а не Бог.

Информациите кои ги прераскажувам накратко тука, т.е. по смисла, се примени од Божествениот свет телепатски, преку пророчицата за денешно време, во прахристијанската заедница Универзален живот. Христос 1986 год. даде една сеопфатна објава со наслов: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592&PN=10 - Причина и настанок на сите болести - Што човек сее, тоа тој и ќе жнее .

Причината за болестите, како физичките така и душевните е намалување и ограничување на духовно-енергетскиот законски тек во душата и телото на човекот. Причина за реметење на тој законски ток е човековото погрешно чувствување, мислење, зборување и постапување.

Се` е енергија. Така и мислите се енергија, и тие тендираат кон реализација. Доколку мислите се исполнети со негативни емоции како на пр. страв, омраза, завист и сл. тие го намалуваат течението на етеричните сили во човекот и доколку тоа потрае тој заболува. И обратно, доколку човекот своите мисли ги исполнува позитивно со надеж, несебична љубов, разбирање, хармонија и сл. тоа соодветно се одразува во и на телото, и во човековиот живот.

Сето она што луѓето го мислат и прават, најпрвин се регистрира и остава трага во нивната аура. Ако благовремено не се трансформира во позитивна енергија - преку покајување, позитивно насочување, поправање и постапување од страна на самиот човек, тогаш се складира најпрвин во подсвеста. Доколку ни таму не се исчисти, оттаму по некое време преоѓа во душата, а од душата пак во космичкиот компјутер - ѕвездите. Космичкиот компјутер е причинско-последичниот закон наречен и закон на сеење и жнеење, или во источните религии велат карма-закон. Се што е таму складирано, доколку правовремено не се препознае и исчисти(преку простување и молење за прошка и поправање), порано или подоцна се зрачи назад до испорачателот т.е. до душата на човекот во форма на последица. Последицата може да се изрази и во облик на болест, било во ова или некое наредно отелотворување каде наследните склоности (гените) соодветствуваат на квалитетот(светлите и темните страни) на душата.

Душата своите засенчени страни, т.е. своите гревови може да ги отплаќа и во отадестраните подрачја, тнр. астрални светови за на тој начин се прочисти и најде повторно мир и среќа. Но во тие, за окото невидливи подрачја, отплаќањето оди многу поболно и побавно отколку на Земјата. Затоа душата при инкарнирање настојува тоа што лежи во неа како причина т.е. грев да го предаде целосно или делумно на сопственото тело, бидејќи две тела полесно поднесуваат отколку едно.

Доколку некој намерно учествувал и/или организирал во убивање на животни, на пр. преку спортски лов, една од можните облици на делување на причините е да таа особа во ова или некое наредно отелотворување(инкарнација) се зарази со болест која ја пренесуваат животните и поради тоа телесно ќе пати.

Друг пример: Ако некој во текот на својот живот дејствува како свештеник или некаков верски водач(сеедно на која религија) и своите верници ги води во заблуда така што ги врзува за догми и надворешни форми наместо да ги подучи верниците за причините кои настануваат преку сетилата, мислите, зборовите и постапките и не ги води кон Оној кој во сечија душа живее т.е. кон Бога, тогаш една од можностите е дека тој во следниот живот ќе западне под такви животни околности кои ќе доведат до тоа да мора да поднесува тешки депресии, и/или помрачување на умот. Но и тука формите на последиците варираат од поединец до поединец веќе според интензитетот и постојаноста на создадените причини.

Бог и Христос меѓутоа сакаат на човека да му помогнат и да му го покажат излезот од заплетканоста во неговите сопствени причини. Христос го нуди излезот од болеста и судбинските удари, но дали тоа човек ќе го прифати, апсолутно се препушта на неговата слободна волја! Излезот се наоѓа во живеење на http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/deset_zapovesti.html - Десетте Божји заповеди и http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/beseda_na_gori.html - Беседата на Гората .

Од голема помош за оздравувањето може да биде современата медицина со своите лекови и апарати, но од суштинска важност е добрата волја на човекот да го препознае своето погрешно мислење и однесување кое довело до болеста или судбинскиот удар. Во спротивно, лекувањето без Божјиот Дух, исклучиво со надворешни средства, води само кон привремено оздравување на телото, но не и на душата. Тогаш таа кога ќе се реинкарнира, повторно ќе пати од истата или сличната болест бидејќи длабинските причини не биле отстранети.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 08:40
Причина за болеста е гревот.И тоа е многу јасно како ја навлекуваме болеста.Алкохоличарите секојдневно пијат го разоруваат организмот однатре и нормално е да заболат од некоја болест.Исто е и со пушачите наркоманите итн.Преку гревот се навлекуваат и болестите.

Наследените болести може да дојдат преку гревовите сторени од предците затоашто и тие грешеле против соственото тело.

Христос кога го излечил слепородениот присутните го запрашале, заради чии гревови човекот е слепороден дали негови лични или гревови од неговите родители.Христос одговорил дека не се работи ниту за негови ниту пак од неговите родители, туку Бог да се прослави преку слепордениот.

Библијата кажува покајте се (променете го умот) молете се и Бог преку Неговата милост ке ви прости и ке ве исцели.




-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 09:12
sto koga ke se razboli bebe tukusto rodeno ? koj grev go napravilo toa? sto koga covek ke navlece infekcija poradi nehigiena na bolnickiot personal? samo alkohilicarite , narkomanite i olosote se razboluvaat?

Bolesta bez razlika sto taka pisuva vo biblijata, ne e nikakov grev, uste pomalku se leci so molbi


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 18:21
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

sto koga ke se razboli bebe tukusto rodeno ? koj grev go napravilo toa? sto koga covek ke navlece infekcija poradi nehigiena na bolnickiot personal?

Novorodenoto bebe i prasanjeto koj grev go napravila toa? se bazira na pretpostavkata deka nie ziveeme samo ednas i deka ja poznavame dushata na deteto, ili deka covekot nema dusha. No nasata dusha zad sebe ima povece zivoti, vo koi mozela da se optereti so razlicni grevovi preku pogresno odnesuvanje i mislenje kon svoite so-ludje, zivotnite, prirodata, mineralnite carstva i tn... Posledicata ne sekogas se izrazuva vo ovoj zivot. Toa e taka, bidejci postoi tnr. vreme na milost vo koj sto period dushata i covekot treba da go prepoznaat svoeto greshno za blagovremeno da go iscistat. Dokolku toa ne se sluci, grevot se vraca vo forma na posledica(na pr. bolest) na onoj koj go predizvikal. Bog so toa nema nisto zaednicko.

Ako sakas mozes da go procitas mojot post pogore, rabotite gi objasnuva vo sosema poinakva svetlina. Slucajnosti ne postojat. Sekoj si ja srka mandzata sto samiot si ja zgotvil.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 18:45
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

sto koga ke se razboli bebe tukusto rodeno ? koj grev go napravilo toa? sto koga covek ke navlece infekcija poradi nehigiena na bolnickiot personal? samo alkohilicarite , narkomanite i olosote se razboluvaat?
 
Кога рековме дека болеста е последица на гревот, не мислевме на тоа дека личниот грев е последица за личната болест, туку дека општо човековиот грев е причинител за сите зла на овој свет, па и на болестите.
Бебето не направило грев, ама се родило со грешна падната природа, затоа што го родиле такви родители, кои пак исто биле родени од такви родители итн.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 22:52
Pravoslaven, sega sum mnogu umorna , pa ne mozam bas da razmisluvam i da go iskomentiram tvojot post,

Majkl tvojot pogore post utre ke go procitam ubavo, obicno niz taka dolgite postovi pominuvam linearno ..


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 23:25
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

sto koga ke se razboli bebe tukusto rodeno ? koj grev go napravilo toa? sto koga covek ke navlece infekcija poradi nehigiena na bolnickiot personal? samo alkohilicarite , narkomanite i olosote se razboluvaat?

 

Кога рековме дека болеста е последица на гревот, не мислевме на тоа дека личниот грев е последица за личната болест, туку дека општо човековиот грев е причинител за сите зла на овој свет, па и на болестите.

Бебето не направило грев, ама се родило со грешна падната природа, затоа што го родиле такви родители, кои пак исто биле родени од такви родители итн.


Ова се вика јал не јал, три и пол.Исламот не се согласува со Христијанскиот став за болеста. Болеста не е никаква последица на гревот,туку последица на одредени пореметувања во организмот на човекот, и како такви треба да се санираат по пат на медицината.

Можеби ќе излезам малце надвор од темата,но, дозволете ми да ви кажам еден к*р,ански рецепт за исхрана,кој се смета за најдобар лек против сите болести.



Др. Џемил Кудси Дувејк специјалист по исхрана, по потекло од Палестина. Поаѓајќи од размислувањето дека во к*р`анот се наоѓа одговор на секое прашање, тој , открил потполно нов пристап на лекување, со земање на храна по к*р`ански рецепт. Дувејк напишал поопширна енциклопедија под наслов “Исламски концепт на енергијата и исхраната” која се состои од 7.000 страници.Се надеваме дека ова дело ќе го види светлото на денот и на нашиот јазик, а во ова прикажување ќе пробаме во кратки црти да му дадеме приказ на ова вредно откритие, кое најдобро говори како нашиот однос спрема к*р`анот дефинитивно мора да се менува.

Др. Дувејк го почнал своето истражување од Ајетот во кој се говори дека во к*р`анот има одговор на сите прашања, дека Аллаховото џ.ш. знаење е Сеобфатно и дека во к*р`анот ништо не е пропуштено. Возвишениот Аллах џ.ш. вели: “к*р`нот не е измислен говор, тој потврдува, дека се вистинити Книгите објавени пред него, и објаснува се, и патоказ и Милост е, за народот кој верува.” (Јусуф, 111)

“Зошто , покрај Аллах ,да барам друг судија, кога Тој Kнигата ви ја објавува потанко? А на оние, кои Ние им ја дадовме Книгата добро знаат дека к*р`анот Го објавува твојот Господар, со вистина, и никако, не биди меѓу оние кои се сомневаат!” (Ел-Ен`ам, 114)

Др. Дувејк тргнува од к*р`анските Ајети, во кои се зборува дека к*р`анот е лек:

“Ние, го објавивме во к*р`анот она што е лек и милост за верниците...”
(Ел-Исра`,82)

“Кој ме создаде и Кој по вистинскиот пат ме упати,
и Кој ме храни и Кој ме пои,
и Кој, кога се разболам, ме лекува. “

(Еш-Шуара, 78,79,80)


“О луѓе , веќе ви пристигна порака од Господарот ваш и лек за вашите срца и упатство и милост за верниците.”     (Јунус, 57)


“ ...Кажи:”тој за верниците е упатство и лек.” (Фуссилет, 44)


Пратеникот с.а.в.с. рекол: “Лекувајте се! Навистина Аллах џ.ш. , не дал ни една болест, а да за неа не дал и лек.Тоа го знаат оние кои им е дадено знаеењето, а многу и не знаат.” (пренесува Ахмед)

Аллах џ.ш. исто така , во к*р`анот вели: ”Ние , се со мерка создадовме.” (Ел-Камер, 49)



“Оној чија Власт е Негова, на небесата и на Земјата, Кој не присвои дете, Кој во Власта нема придружeник и Кој се Создал и се со мера Одредил!” (Ел-Фуркан, 2)


“И на Месечината и одредивме состојби, се додека таа не стане како суво палмино гранче. “ (Ја-син, 39)


“И сонцето се движи до својата одредена граница, тоа е одредба од Силниот и Сезнајниот.” (Ја-син, 38)


к*р`анот и придава голема важност на мерата (микдар) во се:
”Тој сите ги запомна и точно ги преброи.” (Мерјем, 94)


“Тој Го знае бројот на се што постои.” (Ел-Џинн,28)

Аллах џ.ш. одредил дa зборот месечина во к*р`ан се споменува 12 пати, точно толку пати , колку е бројот на месеци во годината . Зборот ден во к*р`анот е споменат 365 пати, зборот намази (во множина) пет пати, зборот азм (решителност) пет пати, точно толку пати, колку се споменати посебно одбраните пратеници на кои е даден азм... Такви примери навистина, се многу во к*р`анот. Др Дувејк понатака вели: “Тогаш, на самиот себеси, си реков: Пошто Аллах џ.ш., за се одредил мера, тогаш и јас сигурно од к*р`анот ќе ја откријам мерата (формулата) за исхраната и пиењето.”

Ги издвоив сите ајети кои говорат за јадење (екеле,таиме) и пиење. Заклучив дека терминот јадење во к*р`анот се наведува 109 пати, од тие, ги издвоив јадењата што се харам , кои се споменуваат 19 пати, и го добив бројот 90 . Потоа ги наведов сите видови на храна кои се споменати во к*р`анот , и колку кој вид се споменува , после долга анализа дојдов до фантастично откритие.

Бројот 90 претставува, бројот на залогаи кој секој од нас би требало да го внесе во организмот секој ден, да нормално би функционирал организмот.

90 залаци треба да се состојат од сите видови на храна, кои во к*р`анот се споменуваат, секој вид на храна во онолкав број на залаци – колку пати се споменува. Така на пример, месото се споменува 4 пати, еден залак тежи 20 до 25 грама, што значи дека, треба да се јаде секој ден по 100 грама, ни помалку, ни повеќе. Потоа останатите видови на храна, точно онолку колку е по овој к*р`ански рецепт одредено.

Потоа направив една голема табела,која ја поделив на 240 квадратчиња, зошто к*р`анот се дели на 30 џузеви, секој џуз на два хизба, секој хизб на 4 четвртини, и сите ајети за еден вид храна ги препишав во едно квадратче во кој првиот вид храна, прв пат се споменува.
Така добив 6 оброци со точен список на храна, што би значело , најидеално секој од нас да јаде 6 пати на ден – помали оброци. По пат на таа шема дојдов до прецизни податоци што треба да се јаде наутро, што напладне, и што навечер.

Наутро доаѓа во предвид полесна храна, а на пладне појака, како грав и месо, а навечер само три работи: урми, грозје и нар (калинка)

Во к*р`анот постојат и општи правила на кои треба да се придржува во исхраната:
Во к*р`анот секогаш прво се споменува храната па после пијалокот, што значи дека оброкот треба да се започне прво со храната, а да се заврши со пијалок.
Во к*р`анот секогаш прво се споменува овошјето па после храната , што значи дека оброкот би требало секогаш да се почне со овошје , па после со храната.
Многу е интересно дека , во к*р`анот секогаш се споменува месото на морските животни, пред месото на копнените животни.

Современата медицина ни укажува дека месото од риба соодржи незаситени маснотии кои ги растопуваат заситените маснотии во нашето тело и го спречува вишокот на маснотии во крвта и запушување на крвните садови, што дирекно предизвикува срцеви или мозочни удари.Медицината тврди дека разликата на заситените масноти (омега 6) наспроти незаситените масноти би требало да биде 4 : 1 , а што тој однос , поради неисправната исхрана , денес е 20 : 1.

Интересно е, за маслиновото масло, кое посебно се споменува во к*р`анот, ги соодржи заправо незаситените маснотии (омега 3).

Др. Дувејк , во својата опширна енциклопедија , појаснува уште многу правила , од кои ги истакнуваме следниве:

-После млекото обавезно да се испие сирче,
-Мед да се зема обавезно после сирчето,
-Секогаш да се јаде урми после грозје, а не обратно,
-Нар(калинката) секогаш треба да биде она последно што јадеме,
-Киселото млеко подобро е од слаткото,
-Мед и млеко да не се јаде заедно.

Пратеникот с.а.в.с. практикувал како пијалок да користи небиз (туршија) која ја правел , така да би сипал чиста вода во сад, а потоа во неа ставал една шака суво грозје , или урми, или бадеми или сл. И после 12 до 48 часа , кога ќе почне да се вари, го користел како сок.
Денес во медицината е познато дека на таков начин се формираат посебни видови на бактерии, кои се неопходни за правилно функционирање на стомачниот систем.

Би требало човекот, тие бактерии секој ден да ги внесува во организмот, зошто се многу важни за регулирање на метаболизмот.Тие бактерии соодржат и течен јогурт. Интересно е како сме запоставувајќи го Суннетот на Пратеникот с.а.в.с., и користејќи газирани сокови , кои се најефтина роба , дошле во ситуација да го плаќаме она што му шкоди на нашиот организам.

Важно е да се истакне дека др.Дувејк својата теорија на лечење и очувување на здравјето со користење на к*р`анскиот рецепт на исхрана и практично го потврдил.
Споменатиов начин го понудил на 200 болни луѓе кои боледувале од неизлечливи болести и од физички и од психички природа. После само 21 ден добил невероватни резултати. Процентот на потполно излечени изнесувал 90%, а останатите болни почуствувале знатно подобрување.Меѓу пациентите биле и шеќераши, ревматичари, од оние кои имале проблем со зглобовите, со дробовите, или боледувеле од рак и сл. Моментално др. Дувејк работи на тоа да својот експеримент го потврди на 10.000 пациенти и да се подолго користење на таква терапија покаже дека се потполно излечени, како неговото откитие би било медицински признато и прифатено.

Со споменатиот проект , исто така е, докажано дека покрај зајакнувањето на имунитетот на организмот , се подобрува и oднесувањето на пациентот, Нивната психичка состојба многу брзо се нормализира. Помеѓу останатото , зависниците од тутунот за само 21 ден од третманот , многу лесно постануваат непушачи, зошто, нивниот организам едноставно, одбива да прими се што е неприродно и штетно.

Др. Дувејк , покрај останатото, не учи како да го правиме природното сирче, обрано кисело млеко, како да го користиме пченичното зрно со лушпа и сл..
А најважно од се е дека примерот на др. Дувејк не учи како треба да се однесуваме спрема к*р`анот и на кој начин да го изучуваме. Тој ги повикува муслиманите , стручњаците по разни области , да пристапат на изучување на к*р`анот од аспект на својата струка и да ја откријат к*р`анската формула, како најдобро решение за секоја област.

Се надевам дека во споменатиов пример ќе најдеме многу нешта , што ќе можеме да ги применуваме во својот начин на исхрана и дека ќе бидеме доволен поттик за секој од нас , да направеме ВИСТИНСКИ ПРЕОКРЕТ во својот живот и да му го дадеме на к*р`АНОТ местото кое му припаѓа, зошто само на таков начин , ќе дојдеме до решенија за сите проблеми , и со тоа да се припреми проект за излегување од кризата во која се наоѓаме.



-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 04:43
Interesna informacija od aspekt kako chovekov se koristel so k*ranot za da dojde do podatoci koi se poznati od zhivotnoto iskustvo ili od nutricijskite istrazhuvanja.

Deshad, me interesira sto podrazbirash pod сирче? Dali mislish na kiselina (kako vinska ili jabolkova kiselina)?

Skoro site raboti mi bea poznati osven neshto sto mi zvuchi kontradiktorno. Chovekov veli:

-После млекото обавезно да се испие сирче,
-Мед да се зема обавезно после сирчето,

Pa potoa, na krajot od toj pasus zabelezhuva:

-Мед и млеко да не се јаде заедно.

Onoa poslednoto, deka mleko i med ne treba da se zemaat zaedno e vo sprotivnost na prethodno kazhanoto kade sto se veli deka obavezno posle mlekoto treba da se zema sirche i med. Zarem pravi nekoja razlika toa sto so mlekoto i medot se zema i neshto drugo, na primer sirche? Ne sum nutricionista ili hemichar, pa zatoa prashuvam pottiknat od tekstov...

Bilo kako, se izvinuvam sto izlegov nadvor od temata, kako sto izleze i komentarot kon koj repliciram. Se nadevam deka po odgovorot na deshad kje se vratime na topik, a dehsad ako saka neka otvori nova tema za religijska ishrana, pa ovie nekolku komentari kje gi izbrisham od tuka. Mislam deka edna takva nova tema ne sme imale do sega i verojatno kje svrti vnimanie kako kaj vernicite, taka i kaj site ostanati chlenovi i posetiteli na ovoj sajt.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 02.Февруари.2009 во 10:30
Хм, интересни работи наведе Дешад. Овие наведени лекувања сосема се прифатливи од биолошки и нутриционистички аспект. Знаеме дека секој прехрамбен артикл содржи разни материи (витамини, минерали, ензими, алкалоиди ...) кои влијаат на човековиот организам. Веројатно тие рецепти се врз база на долгогодишни искуства од тамошните простори. Најдоброто во сето горенаведено е што оваа терапија не е „помешана“ со некакви баења, гатања, молитви или било какви други „духовни“ исцелителни методи.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 02.Февруари.2009 во 22:18
Болеста - иакое е допуштена од БОГА - таа не потекнува од Него, како некој што сака тоа да го прикаже.
Лекот 100% потекнува од БОГА!

Ако родителите живеат против законот на слободата БОЖЈА, тоа со голема вероватност може да се изрази и на новороденчето (или децата воопшто) !

Ако и покрај злоупотребата на законот на слободата БОЖЈА детето е здраво, тоа се должи само на Милоста БОЖЈА!

За жал многу често, баш преку болот и болестите доаѓа до духовно будење кај нас луѓето.


Бидете здрави, живи и во законот на Духовната (Христова) Слобода!


АМИН


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 13:55
Originally posted by spiros spiros напиша:

Болеста - иакое е допуштена од БОГА - таа не потекнува од Него, како некој што сака тоа да го прикаже...

Од ова логички следи дека ако болеста не е од бог, значи таа е од ѓаволот, а бог ја допушта. Значи бог допушта ѓаволски работи!?
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Ако родителите живеат против законот на слободата БОЖЈА, тоа со голема вероватност може да се изрази и на новороденчето (или децата воопшто) !

Која логика има и ова? Јас да грешам, а децата (па и до седмо колено) да ги трпат последиците? Љубов невидена!
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Ако и покрај злоупотребата на законот на слободата БОЖЈА детето е здраво, тоа се должи само на Милоста БОЖЈА!

И по трет пат, логички следи прашање, по кои критеруми бог одредува на кого ќе му се смилува, а на кого не? Од тежината на делото? Или тоа е божја воља која никој не ја знае и нетреба да ја знае?ма%20ајде

Не, не. Секако не е така. По се изгледа јас не треба да размислувам логички.

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 15:06

Lugeto na pocetokot se stvoreni od Bog sovrseni, nivna zadaca bila da ja napolnat Zemjata so sovrseni luge , i kaj niv nema da postoelo starost, bolest ni smrt.

No posle grevot na Adam i Eva, lugeto go gubat sovrsenstvoto i kaj niv se javuvaat bolesta, starosta i smrtta i nasledno kaj nivnite potomci se prenesuvaat istite raboti.(1 Mojseeva 2:16; Rimjanite 5:12)

Da go poslusaa Boga i da ne trgnaa po Satanata, lugjeto nikogas ne bi se razboluvale i ne bi umirale.

Grevot vodi vo smrt. Adam i Eva gi ragale decata posle napraveniot grev i nivnite deca go nasledile grevot.

Site sme rodeni vo grev, koj, pokraj starosta, bolesta i smrtta ni nosi i zelbi za neispravno postapuvanje, so telesni i dusevni slabosti koi na krajot vodat kon smrt.

Zatoa sto site denes na Zemjata se rodeni vo grev, site nie (i vernicite i nevernicite ) sme podlezni na razlicni bolesti i neispravni postapki.(1 Mojseeva 8:21;Rimjanite 5:12).


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 15:20
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... И по трет пат, логички следи прашање, по кои критеруми бог одредува на кого ќе му се смилува, а на кого не? Од тежината на делото? Или тоа е божја воља која никој не ја знае и нетреба да ја знае?ма%20ајдеНе, не. Секако не е така. По се изгледа јас не треба да размислувам логички.


Бог не одредува кому ќе му прости а кому не. Тоа зависи од нашата слободна волја. Ако свесно му приоѓаме на проблемот и сакаме гревот да го прсечеме во коренот, треба искрено да се покаеме и да се исповедаме. Тој (свештеното лице), кај кого ќе се исповедаме, има благодат да разрешува и да остава гревови на паднатите. Таквата духовна власт потекнува од Христа, преку апостолите па се до денешни дни, т.е., до крајот на светот, додека некаде (како во случајот со протестантите и сите други што го изгубија апостолското преемство) не се прекине врската со Христа.

Значи, ќе му се прости на лице што ќе го промени оживотот од корен. Што ќе се преобрази.   На кого ќе му се прости, не зависи од Бога. Само, како што реков, од нашата слободна волја.

Сите сме повикани да го слушаме Словото Божјо, но, и да го пазиме. Оној кој прави поинаку - тој сам се определил да не му биде простено.


-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 21:30

Темнината е одсуство на Светлината. Болеста е одсуство на здравјето.
Како што е темнината неудобна, така и болеста не е пријатна. Нормалната состојба на телото е здравата состојба, зашто Се’Милостивиот и Се’Добриот Татко и Творец на сите и на се’ не создава болни и нездрави, ами здрави луѓе, тела и души.

Телото и душата се два организма кои се меѓусебно поврзани. Умот со мозокот и со нервниот систем, срцето на сокриениот наш човек со телесното срце. Здравјето на нашиот сокриен човек се одразува на здравјето на нашето тело. Здравјето на телото зависи од здравјето на сокриениот човек. Па така доколку некој кажат дека “го боли срце“, тоа е поради тоа што неговото внатрешно - нетелесно срце страдало поради омраза од другите, страдало поради невозвратена љубов, страдало од навреди, предавства (личностни)... И таквите состојби се одразиле на онаа мала мускулеста пумпа под градите. Ако некој кажат дека се “шекнал со умот“, тоа е поради тоа што бил премногу напнат, под стрес, нервозен, многу се оптоварувал со размислувања и сета таа ненормална умствена состојба му го разорила умот и оставиал последици и во неговиот мозок (т.е. телесниот орган).

Апсолутно најсигурниот лек за сите болести е без сомневање - близината до ЖИВИОТ БОГ! Колку поблиски до Него, толку се болестите подалеку од нас. Причината е таа што: близината до Бога не’ нахранува и не’ исполнува со Божјата БлагоДат, а оваа пак ја нахранува нашата душа со сета за неа потребна и соодветна вистинска Храна. Како што на телото му е потребно леб, млеку, масло, јајца, сирење... кои го снабдуваат телото со витамини, минерали, а вежбањето му помага да биде витално и јако и здраво... така читањето на Светото Писмо, отците на Црквата, Молитвите ја хранат, ја исчистуваат од немир, хаос, зло и ја исполнуваат со добро, со љубов, со мир, со радост и со здравје и ја облагородуваат нашата душа, а активното мислење на добри работи, правењето на дела подобни на Светлината, духовниот тренинг... овие ја утврдуваат нашата душа во доброто и и’ даваат сила за да истрае на својот Пат кон Небесниот Отец и ја насочуваат кон каде треба да оди и што треба да прави.

Животот во здравите состојби на душата и’ го обезбедува здравјето и нејзе и на нејзиниот слуга - телото.



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 22:15
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by spiros spiros напиша:

Болеста - иакое е допуштена од БОГА - таа не потекнува од Него, како некој што сака тоа да го прикаже...
1.Од ова логички следи дека ако болеста не е од бог, значи таа е од ѓаволот, а бог ја допушта. Значи бог допушта ѓаволски работи!?
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Ако родителите живеат против законот на слободата БОЖЈА, тоа со голема вероватност може да се изрази и на новороденчето (или децата воопшто) !
2.Која логика има и ова? Јас да грешам, а децата (па и до седмо колено) да ги трпат последиците? Љубов невидена!
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Ако и покрај злоупотребата на законот на слободата БОЖЈА детето е здраво, тоа се должи само на Милоста БОЖЈА!
3.И по трет пат, логички следи прашање, по кои критеруми бог одредува на кого ќе му се смилува, а на кого не? Од тежината на делото? Или тоа е божја воља која никој не ја знае и нетреба да ја знае?ма%20ајдеНе, не. Секако не е така. По се изгледа јас не треба да размислувам логички.



1.БОГ допуштил многу неубави работи бидејќи не е диктатор!


2. Човекот треба да се труди со цело срце да живее според БОЖЈАТА Волја чиста и да не ја загадува иднината на децата, внуците, правнуците, ...!


3.Милоста БОЖЈА е дар! Кој е човекот да му диктира на БОГА кому да му дари Милост а кому не?
Зарем нема право дарителот на тие што се исмејуваат со Неговата Милост, ними и да не им ја дари?




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 02:27

Ај некој ова теолошки нека ми го објасни........само поеноставно да биде сфатливо......

Добив тешка болест.....докторите викаат не се лечи......само организмот ако може да ти се бори со неа. Пиев триста чуди за имунитет...не биваше.

Отидов на еким- надрилекар...лечел со енергија со не знам што. Идам на контрола резултатите солза чисти...како никогаш....ништо немам........

Иде така година и пол......и после пак се враќа болеста.......

Како ова се објаснува од религиозен аспект. Нели не треба да се оди по бајачи......



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 02:29
За каква болест се работи,ја откри на време овај пат?

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 09:11
1. Само организмот може да се бори со неа (болеста)! Да, има такви случаи кога самиот организам создава одбрамбен механизам. Прост пример се леукоцитите, кои, ако влезе туѓо тело (бактерија, вирус, па и обично трнче ... ) тие бројчано се зглемуваат и се собираат околу него за да го уништат. (Затоа, кога ќе ја видиш крвната слика, бројот на леукоцитите ти е зголемен).
2. За каков надри лекар или поточно за какви „лекарства“ станува збор? Дали со биоенергија, баење... или со тревки, масажа, вежби ...? Ако е нешто од оваа вторава група, да прифатливо е. Познато е дека секоја тревка содржи разни материи (алкалоиди и сл.) кои стимулативно делуваат на клетките. Од тука не е чудно да се појави (привремено) подобрување на состојбата.
Полжавче, извини што не давам одговор од религиозен аспект, но морав да го пишам овој „логичкиот“. Ако не за друго, барем за да, при евентуелен „религиозен“ одговор, можат да се споредат. Баш и мене ме интересира кое е нивното мислење.ајде чекање


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 16:53
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ај некој ова теолошки нека ми го објасни........само поеноставно да биде сфатливо......

Добив тешка болест.....докторите викаат не се лечи......само организмот ако може да ти се бори со неа. Пиев триста чуди за имунитет...не биваше.

Отидов на еким- надрилекар...лечел со енергија со не знам што. Идам на контрола резултатите солза чисти...како никогаш....ништо немам........

Sekoja bolest e posledica na poremetuvanje na energetskiot tek na duhovnite sili vo teloto na covekot. Sekoe poremetuvanje na duhovno-energetskiot tek e posledica na covekovoto sopstveno pogresno mislenje, govorenje i postapuvanje.

Preku odredeni vezbi ili energetsko vmesuvanje na drugi ludje koi sto delumno ili celosno se razbiraat vo toa(treba da se reca deka tuka mozat da demneat i opasnosti), moze da se predizvika povtorno tecenje na silite - posledicata e telesno ozdravuvanje ili ublazuvanje. No toa e samo odstranuvanje na simptomot. Pricinata lezi podlaboko vo covekovoto odnesuvanje i razmisluvanje.

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Иде така година и пол......и после пак се враќа болеста.......

Како ова се објаснува од религиозен аспект. Нели не треба да се оди по бајачи......

Toa znaci deka pricinata koja dovela do energetski zastoj ne bila odstraneta, tuku samo potisnata nazad vo dushata. Toa sto ne e iscisteno, porano ili podocna povtorno ce dojde do izraz vo forma na bolest ili nekoj drug sudbinski udar.

Trajniot lek e vo prepoznavanjeto na naseto pogresno odnesuvanje i koregiranje na istoto so Hristova pomos. Toa za posledica ce ima i podobro tecenje na energiite vo teloto i ozdravuvanje na teloto(dokolku e toa dobro za dushata).

Za podetalno ja preporacuvam knigata http://das-wort.com/cgi/gen_article.cgi?article=s330kr&type=desc - "CELOVITO ISCELUVANJE" voopsto ne e skapa - no ako sakas na makedonski mozam da ti ja podaram (znaci, besplatno) i pratam po posta. Vo toj slucaj kontaktiraj me vo L.p.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 21:06
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ај некој ова теолошки нека ми го објасни........само поеноставно да биде сфатливо......

Добив тешка болест.....докторите викаат не се лечи......само организмот ако може да ти се бори со неа. Пиев триста чуди за имунитет...не биваше.

Отидов на еким- надрилекар...лечел со енергија со не знам што. Идам на контрола резултатите солза чисти...како никогаш....ништо немам........

Иде така година и пол......и после пак се враќа болеста.......

Како ова се објаснува од религиозен аспект. Нели не треба да се оди по бајачи......



Polzavce, bas mi e zal za tebe... Moli se na Bog da ti dade mudrost kako da se lecis, daj Boze da najdes lek i da ni bides ziva i zdrava mnogu godini.

Inaku od Bozja gledna tocka pogresno e da se bara pomos od bajaci,zatoa sto tie sorabotuvaat so Gavolot . Edno ke ti izlecat, a drugo ke ti nastetat, posebno vo mentalen i duhoven pogled.

Bog neka ti dade vodstvo pri izborot na lekuvanje.AMIN


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 22:43

Кинг Давид......де бе не ме жали толку...

Кажи ми како религиски да си објаснам зошто се разболев? Зошто Бог допушти да се разболам????


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 22:49
pa,..mislam deka , vekje ti kaza chovekot!,...taka e koga te lechi nekoj drug osven gospod!,...zashto,..koga gospod ke te izlechi,..nema vrakjanje,..pravo odish kaj,...nego !среќа

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 22:52
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Кинг Давид......де бе не ме жали толку...

Кажи ми како религиски да си објаснам зошто се разболев? Зошто Бог допушти да се разболам????


Затоа што си човек,затоа!

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 22:56

И други се -човек- ..па не се разболуваат. Зошто јас? Што направив? Кој му е критериумот на Бог?


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 23:01
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


И други се -човек- ..па не се разболуваат. Зошто јас? Што направив? Кој му е критериумот на Бог?


Сите се разболуваат Полжавче,сите до еден! Некој повеќе некој помалку,ама ниту еден не го одминала болеста.

"Што Бог хоќе,оно бива свакоме,
другачије није никад, никоме!"


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 20:48
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Кинг Давид......де бе не ме жали толку...

Кажи ми како религиски да си објаснам зошто се разболев? Зошто Бог допушти да се разболам????


Kako da ne te zalam polzavce, koga si ni mila i draga na site ovde

Se nadevam deka ne si seriozno bolna, no kako sto rece prijatelot deshad, iako e musliman, go delam negovoto mislenje deka luge sme, site se razboluvame vo ovoj gresen svet ....

Ako sakas religiski odgovor na ova prasanje, Bog ne e vinoven za tvojata bolest, tuku nasledeniot grev od Adam i Eva ne pravi podlozni na bolesti, starost i smrt.

Se dodeka trae ovoj svet i ne dojde Isus se ke bide taka.... Mora da izdrzime, da imame vera i da barame lek koga ke se razbolime i da go cuvame naseto telesno, dusevno i duhovno zdravje kolku sto mozeme...Pozdrav


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 22:49
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

bolesta e jazikot na dusata


Тука веќе навлегуваш во психосоматиката која е во тесна врска и со генетиката!

Си размислувал ли на темата наследен грев?

Поздравен да ми бидеш!




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 23:20

Фала ти за ова дека сум ви била мила.........не сум знаела......... .......не е до толку сериозно......

п.с.....и вие сте ми мили затоа се дружам со вас на форумов........


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 10:59
Еден мој роднина еднаш многу убаво кажа:кој искрено бара искрено ќе најдеВо тој контекс ја разбирам зашто на повеќето членови тука им е мило да разговараат со тебе
А сега за болеста,
Еднаш прочитав еден многу интересн текс каде во форма на разговор човекот прашува зашто море толку да страда?!А Бог му вели дека тоа е исто како орезувањето на лозите.Лозарот внимателни и ги расекува сите гранки.лозата како одговор на тоа пушта сокови од стеблото,т.с солзи.
Лозарот знае дека лозата страда но тоа го правин за нејзино добро,затоа што откако ќе за изреже,пообилно ќе раѓа!

сфати го ова во преносна смисла.
Секогаш болеста ни е како потцетување за нашето минливо време тука на земјава.
најстаршна смрт за верникот е ненадејната смрт!затоа и има молитви Бог да не' сочува од ненадејна смрт.
Бог не ја створил болеста (ниту самата смрт),сето тоа е последица од првороденит грев(кој ни ја повредил нашата природа)и сите мора да го носиме тоа со себе.
Додека за бајачките не ме ни чуди што повторно ти се повратила болеста ,бидејќи ако тие исти бајачи не се шарлатани тогаш се слуги на сатаната.
Демонот кога ќе виде дека некој иде кај негов слуга(бајач)он брзо влијае да се повлече болеста за да му се наруга на Бога
,но он отсекогаш бил човекоубиец ,како што вели Христос, и затоа болеста потоа се враќа.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 12:05
"Бог не ја створил болеста (ниту самата смрт),сето тоа е последица од првороденит грев(кој ни ја повредил нашата природа)и сите мора да го носиме тоа со себе."


svashta!тага


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 14:47
најпрвин здраво брза..
види сега....не знам како да се изразам а да не те навредам.гледаш дека на овој форум,кој за потцетување, е за религијата,учество земаат многу форумџии со различна религиозна припадност како и декларирано атеисти кои го почитуиваат правото на другите да веруваат. Вистина е дека не секогаш се согласуваме меѓу себе ,но сепак луѓе сме.
И сметам дека има доста жива и корисна дискусија,и покрај сите наши религиозни или нерелигиозни разлики и ставови.
Е сега е проблемот кога ќе се појават залутани души кои бдеат на интернет(глеам имаш 13521 порака до сега) и смислата им е само да мрчат на све и свашта,користејќи дисквалификации од типот "ај не серете" така да ако сакаш да разговараш за религијата или против религијата и нејзиното влијание во секојдневниот живот бујрум!
а ако не имаш други форуми од типот што прават музичките ѕвеѕди сега и какви гаѓи носела или не носела некоја си пејачка,па таму мрчи колку сакаш.
Сепак да запазиме да се одржи некое ниво на дискусијава на форумов.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 19:51

Пак........ФАЛА ТИ БОЖЕ ШТО МИ ЈА ПОДАРИ БОЛЕСТА........без неа никогаш немаше да те запознаам......


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 21:10
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Фала ти за ова дека сум ви била мила.........не сум знаела......... .......не е до толку сериозно......

п.с.....и вие сте ми мили затоа се дружам со вас на форумов........


               

Zapomni deka Bog ne e kriv za tvojata bolest, tuku nasledeniot grev koj ne pravi nesovrseni. Slava mu na Boga!

Neka bide sekoe zlo za dobro...Pozdrav do tebe polzavce


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 00:42

Леле колку христијанска љубов имало тука...........


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 11:21
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


И други се -човек- ..па не се разболуваат. Зошто јас? Што направив? Кој му е критериумот на Бог?



„ Кога (Исус) одеше, виде еден човек, слеп од раѓање.
Учениците Негови Го прашаа и рекоа: „Рави, кој згрешил? - тој или родителите негови, та се родил слеп?”
Исус им одговори: „Ни тој, ниту родителите негови згрешиле, туку за да се јават делата Божји врз него.“
(Јован 9:1-3)

Се надевам дека овој стих, ќе ти објасни зошто се наоѓаш во таа состојба во која си.
Драга душо, затоа што Бог те засакал со неизмерна љубов. Ако не била болеста, можеби никогаш немало да стигнеш до познавање на вистината и на Бог. Ќе беше здрава во овој живот, но немаше да го наследиш вечниот живот.
Библијата тврди: Подобро без една рака или без една нога во вечен живот, отколку со две раце и две нозе во вечна мака.
Навистина, за секој од нас, Божјите патишта и Божјите постапки се чудни, но се праведни и вистинити.

Бог да те води во твојот живот и да те Благослови.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 10:25
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


И други се -човек- ..па не се разболуваат. Зошто јас? Што направив? Кој му е критериумот на Бог?

Kako sto bese objasneto na prethodnite postovi : Sekoj koj sto ce go prekine struenjeto na silite na Duhot porano ili podocna ce pati, bilo psihicki bilo telesno.

No dur poseanite pricini se izrazat kako posledica postoi tnr. vreme na milost. Toa e period koga Bog go stiti coveka od cuvstvuvanjeto na posledicite koi samiot covek gi predizvikal(znaci: covekot sam, a ne Bog, nitu pak Bog mu praca na coveka posledica kako bolest). Ako covekot vo toj period se prepoznae sebe si i svoeto pogresno mislenje i postapuvanje togas grevot se brise i do posledica nema da dojde. Duhovnite sili vo coveka tecat nepreceno i covekot ostanuva zdrav. Vo sprotivno, po nekoe vreme pricinite stanuvaat aktivni i donesuvaat odredeni posledici. Vremeto na sozrevanje na posledicata moze da trae pokratko ili podolgo, duri i so inkarnacii. Zatoa se veli po smisla: Bozjite melnici melat poleka!

E sega ti si taa koja se poznava sebe si i koja moze da gi otkrie pricinite na svoite energetski blokadi. Za toa e potrebno da se zivee migot i koristi denot. Nasite misli i postapki da gi odmeruvame vo odnos na Bozjite zakoni.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 10:31
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


И други се -човек- ..па не се разболуваат. Зошто јас? Што направив? Кој му е критериумот на Бог?

Kako sto bese objasneto na prethodnite postovi : Sekoj koj sto ce go prekine struenjeto na silite na Duhot porano ili podocna ce pati, bilo psihicki bilo telesno.

No dur poseanite pricini se izrazat kako posledica postoi tnr. vreme na milost. Toa e period koga Bog go stiti coveka od cuvstvuvanjeto na posledicite koi samiot covek gi predizvikal(znaci: covekot sam, a ne Bog, nitu pak Bog mu praca na coveka posledica kako bolest). Ako covekot vo toj period se prepoznae sebe si i svoeto pogresno mislenje i postapuvanje togas grevot se brise i do posledica nema da dojde. Duhovnite sili vo coveka tecat nepreceno i covekot ostanuva zdrav. Vo sprotivno, po nekoe vreme pricinite stanuvaat aktivni i donesuvaat odredeni posledici. Vremeto na sozrevanje na posledicata moze da trae pokratko ili podolgo, duri i so inkarnacii. Zatoa se veli po smisla: Bozjite melnici melat poleka!

E sega ti si taa koja se poznava sebe si i koja moze da gi otkrie pricinite na svoite energetski blokadi. Za toa e potrebno da se zivee migot i koristi denot. Nasite misli i postapki da gi odmeruvame vo odnos na Bozjite zakoni. Mnogu pomaga pritoa iskrenata molitva kon Hrista - iscelitelot na nash*te dushi, bidejci toj prebiva vo nas i poblizok ni e od sopstvenite race i noze. Toj nas nè poznava podobro od nas samite i rado bi nè vodel dokolku mu dozvolime.

Originally posted by gospel gospel напиша:


„ Кога (Исус) одеше, виде еден човек, слеп од раѓање.
Учениците Негови Го прашаа и рекоа: „Рави, кој згрешил? - тој или родителите негови, та се родил слеп?”
Исус им одговори: „Ни тој, ниту родителите негови згрешиле, туку за да се јават делата Божји врз него.“
(Јован 9:1-3)
Toa bi znacelo deka sepak nemame slobodna volja stom Bog nè odbira kako zrtvi vrz koi treba negovite dela da se pokazat. Neli e ova nepravedno, a Bog e pravednost? Patem, Bog e sovreshen. Kako togas toj od svojata sovrshenost mozhe da ni dade ili isprati neshto shto go nema - t.e. nesovrshenosta vo forma na bolest?


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 11:12
Bog se pravi za da bide ceneto od nasite oci zar ti povekje ili bilo koj kje go vrednuvase raspnuvajeto na ISUS ako ne se slucese kako sto se sluci primer ako ISUS dojde i umrese so prirodna smrt a so cel da bidat prosteni nasite grevovi i voskrsese po tri dni zar kje ja vrednuase svetot negovata smrt kako sto kje go vrednuva raspnuvajeto

taka da Bog imal plan so toj covek i za da bide fer vo nasite i oci i posle drugi da ne go slavat toj covek mu ja dal bolesta primer Bog mozel na mnogu pod drug nacin da go izvrsi toj cekor so covekot od ragjaje sto bil bolen bez na nikoj krivicata...taka da znaes kakvi se lugjeto ako vidat nesto ne obicno kaj nekoj odma go slavat mu se molat ne znam sto{a Samo Bog e dostoen za Cest i Slava}
amin.

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 12:26

Мајкл, дали за тебе и твојата заедница во негативното (болката) нема (или неможе да постане) баш ништо позитивно?
Дали луѓето што (директно или индиректно) го обвинуваат Бога како несовршен само затоа што го допуштил негативното (Јован 9:1-3), ја познаваат доволно СОВРШЕНАТА ВИСТИНА која за спасение на сите се отелотвори во ИСУС?



Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Пак........ФАЛА ТИ БОЖЕ ШТО МИ ЈА ПОДАРИ БОЛЕСТА........без неа никогаш немаше да те запознаам......



Ти се восхитувам на верата, полжавче!
Луѓето кои дури и допуштената болка ја наречуваат дар од БОГА, се посебни луѓе!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 12:29
Originally posted by spiros spiros напиша:


Мајкл, дали за тебе и твојата заедница во негативното (болката) нема (или неможе да постане) баш ништо позитивно?
Дали луѓето што (директно или индиректно) го обвинуваат Бога како несовршен само затоа што го допуштил негативното (Јован 9:1-3), ја познаваат доволно СОВРШЕНАТА ВИСТИНА која за спасение на сите се отелотвори во ИСУС?

Naprotiv. Postojano se veli deka vo sè treba da go barame i potvrduvame pozitivnoto. No negativnoto ne doadja od Boga tuku od nas samite. Bog nikogas ne go dopusta negativnoto, toj samo ne se vmesuva vo ona sto covekot samiot si go predizvikal. No ako covek saka i pravilno dozvoli, Bog moze da pristapi i da mu pomogne


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 12:49
ВИСТИНАТА е дека БОГ го допуштил негативното и дека баш Неговата Милост се инкарнирала во ИСУС и со тоа се вмешал, за да нё спаси сите а посебно тие што веруваат!

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 13:03
Originally posted by spiros spiros напиша:

ВИСТИНАТА е дека БОГ го допуштил негативното и дека баш Неговата Милост се инкарнирала во ИСУС и со тоа се вмешал, за да нё спаси сите а посебно тие што веруваат!
Ce se spasat onie koi ostvaruvaat a ne onie koi samo veruvaat. Verata bez dela e mrtva. Isus zatoa ja kaza sporedbata so mudriot i nerazumniot covek.(parafraziram) "Koj ovie moi zborovi gi slusa i po niv zivee, toj e kako mudar covek sto kukjata svoja ja izgradil na karpa. I koga nadojdoa branovi, dozdovi porojni i vetrovi taa ostana cvrsto da stoi. No onoj koj zborovite moi gi slusa a ne gi zivee, nalikuva na nerazumen covek koj svojata kukja ja izgradil na pesok i koga nadojdoa burite taa se srushi i padot nejzin bese golem."


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 13:35
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Isus zatoa ja kaza sporedbata so mudriot i nerazumniot covek.
 
Од каде знаеш дека Исус ја кажал таа споредба?
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 14:11
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Isus zatoa ja kaza sporedbata so mudriot i nerazumniot covek.

Од каде знаеш дека Исус ја кажал таа споредба?
Pravoslaven, ti ja sfacam poentata na prasanjeto, ne si prviot koj toa me prasal.

Citatot go spomnav bidejki e nesto sto e poznato na poveceto posetiteli na forumov i veruvaat deka se Isusovi zborovi i gi uvazuvaat kako odreden avtoritet, nasproti Hristovite objavi za denesno vreme koi eden del od posetitelite(a toa si e nivno pravo) ne gi prifacaat kako verodostojni Hristovi zborovi. No temata ne e toa. Za ova moze na drugo mesto da se pravi muabet ili vo l.p.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 16:13
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

ВИСТИНАТА е дека БОГ го допуштил негативното и дека баш Неговата Милост се инкарнирала во ИСУС и со тоа се вмешал, за да нё спаси сите а посебно тие што веруваат!
Ce se spasat onie koi ostvaruvaat a ne onie koi samo veruvaat. Verata bez dela e mrtva. Isus zatoa ja kaza sporedbata so mudriot i nerazumniot covek.(parafraziram) "Koj ovie moi zborovi gi slusa i po niv zivee, toj e kako mudar covek sto kukjata svoja ja izgradil na karpa. I koga nadojdoa branovi, dozdovi porojni i vetrovi taa ostana cvrsto da stoi. No onoj koj zborovite moi gi slusa a ne gi zivee, nalikuva na nerazumen covek koj svojata kukja ja izgradil na pesok i koga nadojdoa burite taa se srushi i padot nejzin bese golem."




*БОГ да биде на сите МИЛОСТИВ и да им даде на сите *СВЕТЛИНА и *ДУХ та да можат и правилно да веруваат и убави плодови (дела) да раѓаат!


Среќни се сите кои врз Вистинската МИЛОСТ БОЖЈА (ХРИСТОС) го градат своето постоење со вера, збор и дело а не само врз правдината на “своите“ дела и учења!

Бидејќи, МИЛОСТА БОЖЈА е повредна од сите дела и учења на овој свет!

   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 17:00
Еееехвоздивнување тага Еве, јас сум типичен пример за болест предизвикана од религијата!изненадувањенамигнување
Според цитатов на Полжавчево наше...:
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Леле колку христијанска љубов имало тука...........

... испаѓа дека воопшто не ја чувствува мојава атеистичка љубов!сршено%20срце
Ама, ако! Јас си ја сакам, иако таа не ме „рецка“!трепкањесмеење големо%20гушкањељубовбакнеж


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 20:11

Леле љубов на сите страни.........атеистичка, христијанска, муслиманска, недефинирана, дефинирана..........секаква..........важно е љубов.......

А кој беше универзалната, најголемата, апсолутната ЉУБОВ?????????



Те рецкам, те рецкам........редовно........хахахах


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 10.Февруари.2009 во 21:27
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

...
Те рецкам, те рецкам........редовно........хахахах

Yes, yes, yeeeessss ...   
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

... А кој беше универзалната, најголемата, апсолутната ЉУБОВ?????????

Човечката, разбира се!намигнување



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 10.Февруари.2009 во 22:04
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

најстаршна смрт за верникот е ненадејната смрт!затоа и има молитви Бог да не' сочува од ненадејна смрт.


Од каде ти е оваа констатација дека најстрашна смрт за верникот е ненадејната смрт?

Верникот верува дека после смртта ке оди кај Господ, а дали ке биде тоа ненадејно или не, тоа не е важно.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 10.Февруари.2009 во 23:18


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

најстрaшна смрт за верникот е ненадејната смрт! Затоа и има молитви Бог да не' сочува од ненадејна смрт.


Токму така! Црквата учи дека ненадејната смрт не е добра за верникот, затоа што може да умре непокајан, неподготвен. Додека, пак, ако има знаци за наближување на смрт (пр. преку болест) има можност да се подготви и преку св. Покајание и Исповед и преку соединувањето со Христа преку Св. Тајна Причест.

Веруваме дека малкумина верници успеале, по примерот на благоразумниот разбојник, подготвени да влезат во Царстото Небесно.

Токму затоа, верникот - член на Црквата Христова, постојано мора да размислува за последниот час и да се подготвува за него. Затоа и апелираме, легнувањето навечер да биде со Вечерни молитви зашто не знаеме дали токму таа ноќ ќе бидеме повикани на „долгиот пат“. Истото важи и за преку денот - со Утринските молитви и други молитви низ денот. Ако сакаме постојано да бидеме будни и подготвени, тоа можеме да го правиме со живата и исцелителна Исусова молитва.

p.s. Протестантите ова не го разбираат, и токму затоа имаме причина повеќе да се молиме за и тие наши браќа и сестри во Христа Господа да ни се придружат по патот на спасението.




-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 10.Февруари.2009 во 23:27
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:



Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

најстрaшна смрт за верникот е ненадејната смрт! Затоа и има молитви Бог да не' сочува од ненадејна смрт.


Токму така! Црквата учи дека ненадејната смрт не е добра за верникот, затоа што може да умре непокајан,




Затоа Мики покајсе уште сега и немој да чекаш тоа да го сториш во пет до дванаесет, да не те повика Бог во 11 и 30.


А какви се тие непокајани верници?





-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 00:05
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:



Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

најстрaшна смрт за верникот е ненадејната смрт! Затоа и има молитви Бог да не' сочува од ненадејна смрт.


Токму така! Црквата учи дека ненадејната смрт не е добра за верникот, затоа што може да умре непокајан,




Затоа Мики покајсе уште сега и немој да чекаш тоа да го сториш во пет до дванаесет, да не те повика Бог во 11 и 30.


А какви се тие непокајани верници?



Покајани верници, кои го нашле патот до спасението, се сите Божји угодници и светители, и многумина други коишто успеале до смртниот час да бидат „будни“, а непокајани се сите што „чмаат“ во грев како тебе - во самодоволство и во лажно (сатанско) учење.



-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 00:24
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:



Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

најстрaшна смрт за верникот е ненадејната смрт! Затоа и има молитви Бог да не' сочува од ненадејна смрт.


Токму така! Црквата учи дека ненадејната смрт не е добра за верникот, затоа што може да умре непокајан,




Затоа Мики покајсе уште сега и немој да чекаш тоа да го сториш во пет до дванаесет, да не те повика Бог во 11 и 30.


А какви се тие непокајани верници?



Покајани верници, кои го нашле патот до спасението, се сите Божји угодници и светители, и многумина други коишто успеале до смртниот час да бидат „будни“, а непокајани се сите што „чмаат“ во грев како тебе - во самодоволство и во лажно (сатанско) учење.



Дела 26:20 туку им објавив прво во Дамаск, потоа во Ерусалим и по целата Јудејска Земја, а и на народите, дека треба се покајат и да се обрнат кон Бога, вршејќи дела достојни за покајание.

Човек се покајува и ако го сторил тоа искрено се насочува кон Бог и врши дела достојни за покајание.

Кој ти рекол дека пред смртта пак треба да се покае?



-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 13:32
Треба да се има предвид дека православното и протестантското поимање на покајанието е доста различно.За повеќето протенстански деноминации покајанието е само кога се обраќаат кон Христа,зашто нели Христос не' искупил со својат крсна жртва.Па послем тоа тие стануваат светии во Христа,кои им го проповедаат Христа на оние кои уште не се покајале.Додека кај православните покајанието е постојано.Затоа православието толку многу го истакнува покајанието.(И тоа треа цел живот)Затоа ако човек не се чуствува грешен и не чуствува потреба од каење,тогаш на него не му ни треба животот во Црквата чија глава е Христа.
Е сега и терминот Црква е многу различно сфатен од православните и протестантите, но тоа е друга тема.

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 13:47
Не е важно кое е католичкото, православното, протестантското или незнам кое црковно поимање на покајанието, но важно е кое е библиското поимање на покајанието, а тоа е дека постои едно главно покајание со кое ние се обраќаме од нашиот световно насочен живот кон Христос, а потоа следи доживотно каење за нашите гревови согласно Исусовата молитва: "прости ни ги гревовите наши, како што и ние им ги проштевавме на должниците наши".
 
Мнозинството протестанти се сложуваат со библисиот концепт на покајание, но тоа не е случај со ткн. "православни". Тие не веруваат во првичното покајание, туку истото го раводнуваат низ целиот живот на верникот.
Ако е тоа така, тогаш ги прашувам зошто Исус и апостолите велеле: "покајте се", а не "покајувате се"? среќа
 

Матеј: - 3:2Покајте се, зашто се приближи царството небесно!”
- 4:17 Оттогаш Исус почна да проповеда и да говори: „Покајте се, зашто царството небесно се приближи!”

Марко: - 1:15 И зборуваше: „Времето се исполни, и наближи Божјото Царство; покајте се и верувајте во Евангелието!”

Дела Ап.: - 2:38 А Петар им рече: „Покајте се! И секој од вас нека се крсти во името на Исуса Христа за проштавање на вашите гревови; и ќе примите дар од Светиот Дух.
- 3:19 Затоа, покајте се и обратете се, за да ви бидат избришани гревовите, за да дојдат, од лицето на Господа времиња на освежување,



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 14:50
Ај вака по ред...Според протестантизмот сите веќе еднаш покајани се веќе спасени!!па затоа не чуствуваат потреба за каеење.друга работа е што ми е интересно да дознаам од тебе дека имало едно главно покајание и друго споредно.Епа тука е разликата брате!Православието тоа целокупно покајание на целиот човек не го бара еднаш туку цел живот!
али ај сега со библиски докази...
ајде тогаш што сакал Христос да каже кај
Лука: 15:7 Ви велам, дека и на небото ќе биде поголема радост за еден грешник, кој се кае, отколку за деведесет и девет праведници, што намаат потреба за каење.
Лука 15:10 Таква радост, ви велам, станува и пред ангелите Божји за еден грешник, кој се кае.
Кае тука е глагол кој не е во минато свршено време туку во сегашно време,кое може и да продолжува во иднина.
Е сега, ако протестантите,мислат дека не се грешни нека не се каат ако не сакаат ама тука Господ вели секој грешник да се кае е сега, а што вели Господ? дека сите сме грешници
Јован: 8:7 Но кога продолжија да Го запрашуваат, он се исправи и им рече: “Кој од вас е без грев, нека прв фрли камен на неа!”
Јаков 4:17 И така, кој знае да прави добро, а не го прави, чини грев.
1 Јован 1:8 Ако речеме дека немаме грев, се мамиме самите себеси, и вистината не е во нас.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 14:55

Хаха значи пак дојде на моето, дека има едно "покајание" кое што е кажано во глагол кој не продолжува во иднината "покајте се" и еден глагол кој зборува за постојано каење од нашите гревови намигнување



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 15:08
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Хаха значи пак дојде на моето, дека има едно "покајание" кое што е кажано во глагол кој не продолжува во иднината "покајте се" и еден глагол кој зборува за постојано каење од нашите гревови намигнување



Препрочитај што ти вели ахмар, и ќе видиш дека твоето поимање за покајанието е погрешно.

А ако сакаш да дебатираме, веќе има отворено тема за покајание. Пред некој ден јас ја актуелизирав, ама никој не зема да напише нешто.


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 16:10



Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:



Според протестантизмот сите веќе еднаш покајани се веќе спасени!! Затоа не чусвтвуваат потреба за каење.

Друга работа е што ми е интересно да дознаам од тебе дека имало едно главно покајание и друго споредно.Е па тука е разликата брате!

Православието тоа целокупно покајание на целиот човек не го бара еднаш туку цел живот!

Ајде тогаш што сакал Христос да каже кај

Лука: 15:7 Ви велам, дека и на небото ќе биде поголема радост за еден грешник, кој се кае, отколку за деведесет и девет праведници, што намаат потреба за каење. Лука 15:10

Таква радост, ви велам, станува и пред ангелите Божји за еден грешник, кој се кае.

Зборот - Кае - тука е глагол кој не е во минато свршено време туку во сегашно време,кое може и да продолжува во иднина.

Е сега, ако протестантите мислат дека не се грешни нека не се каат ако не сакаат ама тука Господ вели секој грешник да се кае - е сега, а што вели Господ? Дека сите сме грешници Јован: 8:7

Но кога продолжија да Го запрашуваат, он се исправи и им рече: “Кој од вас е без грев, нека прв фрли камен на неа!” Јаков 4:17

И така, кој знае да прави добро, а не го прави, чини грев. 1 Јован 1:8

Ако речеме дека немаме грев, се мамиме самите себеси, и вистината не е во нас.



ahmar1, брате, по вакво објаснување и не прифаќање на истото, можеби би било добро да се потрудиш и да му нацрташ на неправославен. Знаеш, Тој и да сака тоа да го направи (да признае), што е логично и едноставно, „менгемето“, „стегите“ на лажното (читај, безбожно) учење тоа нема да го дозволат.

Што мислиш, зошто дотичниов се срами да каже каде „припаѓа“!?!?!?

Биди ми поздравен.







-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 22:34

Jeeeeeeeeeeee Бог ми ја слушна молитвата..........

.........Денеска бев по резултатите и добри се.......

Слава на Бога........


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 16:47
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Jeeeeeeeeeeee Бог ми ја слушна молитвата..........

.........Денеска бев по резултатите и добри се.......

Слава на Бога........


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 17.Мај.2009 во 22:04
Болест, Исус е со мене и Тој е исцелител, болеста нема да ме спречи да се одделам од Исус бидејќи знам дека смртта за мене е само придобивка, а со животот со Исус нема болест или болка.

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk