Испечати | Затвори го прозорот

Кој е ЃОРГЕ ИВАНОВ?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17679
Датум на принтање: 03.Јули.2024 во 12:09
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кој е ЃОРГЕ ИВАНОВ?
Постирано од: mamamd
Наслов: Кој е ЃОРГЕ ИВАНОВ?
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 21:04
Pa mislam deka kandidatite za pretsedateli zasluzuvaat svoe mesto kako posebni temi.
Vo site vesnici citame po neshto, dodavano, naddadeno, fabrikuvano. Sekoj od nas veruva/neveruva vo  napishanoto. Vo edno sum sigurna, stranicive za prof. d-r Ivanov kje bidat pomalubrojni ama veruvam pokvalitetni голема%20насмевка

Кој е Ѓорге Иванов?
Од професорската катедра во претседателскиот кабинет. Ваков чекор веројатно посакува секој успешен интелектуалец. Ако до вчера професорот на Правниот факултет Ѓорге Иванов беше вистинското изненадување за јавноста, од денес тој е најсериозниот кандидат за наследник на фотелјата на Бранко Црвенковски.

Поддржувачите на Иванов, надвор од политиката, велат дека тој е вистинскиот човек во овие турбулентни времиња, човек што не бил обременет со политика и нема никакви хипотеки зад себе и човек што го достигнал врвот на својата професорска и универзитетска кариера.

Роден е на 2 мај 1960 година во Валандово, каде што завршил основно и средно училиште. По националност е Македонец, со постојано место на живење во Скопје. Дипломирал на Факултетот за правни науки на универзитетот „Кирил и Методиј“ во 1982 година. Во 1994 година добил магистерско звање на тема „Цивилно општество - стара тема нови контрадикции“, а во 1998 година и титулата доктор на политички науки. Неговата докторска дисертација била насловена „Демократијата во поделените општества“, со посебен осврт на Република Македонија. Во графата за неговото професионално искуство пишува дека работел како уредник на третата програма на Радио Скопје, како асистент и подоцна професор на Правниот факултет во Скопје. Како негови области се споменуваат Политичката теорија, Политичката филозофија и Правната информатика. Од 1999 до 2000 година бил предавач и на магистерските студии на Универзитетот во Атина.

Од 2000 година е член на Советот на директори на европските постдипломски студии за демократија и човекови права на универзитетот во Болоња и координатор на к*рсот за демократија што се изведува на универзитетот во Сараево.

Во биографијата на Иванов стои и дека бил основач и претседател на две невладини организации - Македонскиот правен истражувачки центар и Институтот за демократија, солидарност и цивилно општество. Бил извршен директор и на фондацијата „Киро Глигоров“.

Има издадено неколку книги, голем број публикации и бил раководител на многубројни проекти.

Објаснувајќи ги причините за својата кандидатурата, професорот Иванов ќе рече дека бил избран на интерна анкета во партијата, а го предложиле неговите поранешни студенти. На 22 март Иванов ја очекува поддршката и од нивните родители, браќа, соседи, пријатели. Со еден збор, од сите. Со неговата кандидатура партијата на власт се надева на обединување на граѓаните и сите етнички групи зад една личност.

-------------------------------------------------------------------------------------------
... Ova najmnogu mi se dopadna...Од професорската катедра во претседателскиот кабинет. Redno e nekoj da go obeli obrazot na felata.



Коментари:
Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 18:28
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Pa mislam deka kandidatite za pretsedateli zasluzuvaat svoe mesto kako posebni temi.
Vo site vesnici citame po neshto, dodavano, naddadeno, fabrikuvano. Sekoj od nas veruva/neveruva vo  napishanoto. Vo edno sum sigurna, stranicive za prof. d-r Ivanov kje bidat pomalubrojni ama veruvam pokvalitetni голема%20насмевка

Кој е Ѓорге Иванов?
Од професорската катедра во претседателскиот кабинет. Ваков чекор веројатно посакува секој успешен интелектуалец. Ако до вчера професорот на Правниот факултет Ѓорге Иванов беше вистинското изненадување за јавноста, од денес тој е најсериозниот кандидат за наследник на фотелјата на Бранко Црвенковски.

Поддржувачите на Иванов, надвор од политиката, велат дека тој е вистинскиот човек во овие турбулентни времиња, човек што не бил обременет со политика и нема никакви хипотеки зад себе и човек што го достигнал врвот на својата професорска и универзитетска кариера.

Роден е на 2 мај 1960 година во Валандово, каде што завршил основно и средно училиште. По националност е Македонец, со постојано место на живење во Скопје. Дипломирал на Факултетот за правни науки на универзитетот „Кирил и Методиј“ во 1982 година. Во 1994 година добил магистерско звање на тема „Цивилно општество - стара тема нови контрадикции“, а во 1998 година и титулата доктор на политички науки. Неговата докторска дисертација била насловена „Демократијата во поделените општества“, со посебен осврт на Република Македонија. Во графата за неговото професионално искуство пишува дека работел како уредник на третата програма на Радио Скопје, како асистент na LUBOMIR FERCKOVSKI и подоцна професор на Правниот факултет во Скопје. Како негови области се споменуваат Политичката теорија, Политичката филозофија и Правната информатика. Од 1999 до 2000 година бил предавач и на магистерските студии на Универзитетот во Атина.

Од 2000 година е член на Советот на директори на европските постдипломски студии за демократија и човекови права на универзитетот во Болоња и координатор на к*рсот за демократија што се изведува на универзитетот во Сараево.

Во биографијата на Иванов стои и дека бил основач и претседател на две невладини организации - Македонскиот правен истражувачки центар и Институтот за демократија, солидарност и цивилно општество. Бил извршен директор и на фондацијата „Киро Глигоров“.

Има издадено неколку книги, голем број публикации и бил раководител на многубројни проекти.

Објаснувајќи ги причините за својата кандидатурата, професорот Иванов ќе рече дека бил избран на интерна анкета во партијата, а го предложиле неговите поранешни студенти. На 22 март Иванов ја очекува поддршката и од нивните родители, браќа, соседи, пријатели. Со еден збор, од сите. Со неговата кандидатура партијата на власт се надева на обединување на граѓаните и сите етнички групи зад една личност.

-------------------------------------------------------------------------------------------
... Ova najmnogu mi se dopadna...Од професорската катедра во претседателскиот кабинет. Redno e nekoj da go obeli obrazot na felata.


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 23:15
denovive moze da se procita dosta za Ivanov ... i slicni mislenja i prognozi od lugje koi go poznavaat ... deka ljubovta so Gruevski nema da trae dolgo i deka ke se sluci nesto slicno kako Georgievski - Trajkovski.

Istite lugje veke zabelezuvaat i golemi promeni kaj Ivanov, no o tom potom ..

toa sto jas go procitav vo edno negovo intervju e deka toj pred 30 godini dosol od provincija vo Skopje ,dete na rabotnik, i sve sto postignal denes , postignal so sopstven trud .

Nesomneno e deka Ivanov ke bide sledniot predsedatel, sepak kaj nas ne moze da se slucat cuda , osobeno sto najgolemata opoziciona partija ima ne los kandidat, no kandidat koj ne uziva nekoj poseben ugled kaj narodot i od cija kandidatura se razocarani i samite clenovi i simpatizeri na SDSM , a jas , navistina ke mu simnam kapa ako uspee da go ubedi premierot i na denesnite momcinja od provincija , deca na rabotnici da im ovozmozi da si gi dobijat svoite sansi i so sopstven trud da se obidat da stasaat tamu kade sto stasal Ivanov.


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 23:21
Lealee i ovoj fakja na rrrr....preeska koga go cuv se stresov .
Mislam deka ako pobedi ke ja ukinat R bukvata so zakon donesen po brza postapka....neli

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 23:26
megju drugoto procitav nekade deka ke treba da poseti logoped , stilist i da nauci da ne pravi grimasi pred kamera


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 23:30
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Lealee i ovoj fakja na rrrr....preeska koga go cuv se stresov .
Mislam deka ako pobedi ke ja ukinat R bukvata so zakon donesen po brza postapka....neli





-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 23:32
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

megju drugoto procitav nekade deka ke treba da poseti logoped , stilist i da nauci da ne pravi grimasi pred kamera


Аман бе БУТЕЛ кога ќе почнеш да правиш разлика помегу ПОЛИТИЧАР и МАНЕКЕН...

Да те потсетам во МАРТ ќе бираме ПРЕДСЕДАТЕЛ на МАкедонија а не МИС...


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 23:39
vo slucajot ne stanuva zbor za politicar, negovata kariera e profesorska ,

a sega , ti koj tolku go opravduvas Gruevski i negovite evropski zakoni, neli znaes deka vo evropskite zemji , predsedatelite, premierite imaat cel tim okolu sebe tokmu poradi tie raboti... govor, stav pred kamera, odnesuvanje .... sepak toj tamu ne e edna obicna butel tuku nekoj koj predstavuva eden cel narod

ako kopirame se od Evropa, da kopirame se do kraj ... i bez budzetski pari tuku od sopstven kapital

i da, pogore napisav deka toa nekade go procitav, sto znaci ne e moja misla, jas dosega ne dadov nitu eden komentar za izgledot na Gruevski i negovata govorna mana, sekogas moite kritiki odat na negovata premierska rabota, taka da zabeleskata voopsto ne ti e ok


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 02.Февруари.2009 во 13:22
 I ova kje ja naluti opozicijata..... Proroshtvo na Kleopatra vo Vest...газење%20од%20смеење
Ѓорѓи Иванов

Постојано го гледам до Груевски

За него можам да кажам дека е човек кој ветува. Мислам дека е личност со ауторитет и харизма и што е најважно ќе има поддршка. За него радо ќе се даде глас и по мојата визија тој е најперспективен политичар. Вистина сметам дека тој е најперспективен во однос на сите други кандидати. Не само затоа што е универзитетски професор, туку затоа што е и ќе остана човек со позитивна енергија и дека ќе се грижи за сите граѓани и за државата. Сметам дека искрено ќе се бори за Македонија во однос на проблемите што ги имате. Него постојано го гледам до премиерот Груевски. А искрено само нив двајцата ѓи гледам како сигурни луѓе кои за Македонија би се спротивставиле не само на Грција туку и на светот.



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 02.Февруари.2009 во 15:54
kolku li se ofajdila Kleoptara za vakvoto prorostvo?

covek so harizma??? voopsto ne e harizmaticen, deluva totalno izguben vo cela ovaa rabota....

e sega i takov izguben ke bide predsedatel


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Февруари.2009 во 16:03
За изгубен не е изгубен, повеќе ми е некако неизделкан за политичар, ама има време да го доделкаат и потсредатнамигнување
Можеби сеуште не се снашол добро во улогата на политичар, па уште и претседателски кандидат.
А харизматичен не е воопшто, не гледам никаква харизма во него...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 02.Февруари.2009 во 16:07
vo taa i smisla rekov izguben, voopsto ne gi osporuvam negovite kvaliteti i postignuvanja kako profesor i intelektualec, no za predsedatel i politicar ne go biva


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 02.Февруари.2009 во 19:02
E aj se trudam da ve razberam kade otkrivte tolku brzo deka nema harizma...голема%20насмевка
Mene Ivanov mi e bash simpaticen (ova ne go pishuvam kako moderatorсреќа). Skromen, ednostaven i bogami koga kje go sporedam so onie belosvetskite od tipot na Sarkozi, Bler, Berluskoni covecevo nashe mi e bonbona.
Nema ulicen zargon kako nekoi drugi kandidati tuku naprotiv malku e zbunet, malku podisplashen shto e i normalno...
Veruvam vo profo i znam deka kje bide dobar pretsedatel.




Постирано од: lilica
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 16:13
На ВМРО-ДПМНЕ му порачувам буквата Р од името да ја заменат со К. Р неможе премиерот да каже,неможе Иванов да каже,а и не им одговара според политиката што ја водат. Замената со К е за корумпирана.ВМКО-внатрешна македонска корумпирана организација-ДПМНЕ.Зборот корупција ем го практицираат секој ден ем го користат во говорот и каде треба и каде не треба.А која револуција допрва ќе ја водат? Имаат апсолутна власт!
Се надевам сеуште го подготвуваат материјалот за изборите, па имаат време за корекции...пардон коекции.
Иванов лесно ќе го зауздаат.Што сакаат ќе му прават,а тој само фала ќе кажува.Од штабот на Иванов начув дека победата е веќе договорена со надворешни влијателни фактори.Незнам само дали и колку ке се пука!Ни останува да чекаме.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 10:22
Originally posted by lilica lilica напиша:


.........................................
Иванов лесно ќе го зауздаат.Што сакаат ќе му прават,а тој само фала ќе кажува.Од штабот на Иванов начув дека победата е веќе договорена со надворешни влијателни фактори.Незнам само дали и колку ке се пука!Ни останува да чекаме.

точно е...
и мене извори блиски до владата... исто ми соопштија...
а настрана што Буш-от помладиот лично ми се јави...
и ми потврди дека сето погоре споменато...
е точно...
Саркози денес ќе ми се јави...ако сум дома...

Како што е, исто така, погоре споменато...
И на Саркози и на Буш-от им останува да чекаат...

П.С. Не да сум off topic...
и нема врска што тресам тука...
Ама се' за правовремено, вистинско, реално, точно и објективно...
програмирање...
пардон...
информирање...





Постирано од: lilica
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 14:20
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:



Originally posted by lilica lilica напиша:

.........................................Иванов лесно ќе го зауздаат.Што сакаат ќе му прават,а тој само фала ќе кажува.Од штабот на Иванов начув дека победата е веќе договорена со надворешни влијателни фактори.Незнам само дали и колку ке се пука!Ни останува да чекаме.
точно е...и мене извори блиски до владата... исто ми соопштија...а настрана што Буш-от помладиот лично ми се јави...и ми потврди дека сето погоре споменато...е точно...Саркози денес ќе ми се јави...ако сум дома...Како што е, исто така, погоре споменато...И на Саркози и на Буш-от им останува да чекаат...П.С. Не да сум off topic...и нема врска што тресам тука...Ама се' за правовремено, вистинско, реално, точно и објективно...програмирање...пардон...информирање...

И ти ли КОЈСУМЈАС се слушна со НИВ? Јас си мислев дека е тајна спогодбата за лажирањето на изборите во корист на Иванов!
Пази од големата БЛИЗИНА со ИЗВОРИТЕ да не се изгориш!Слаби се лекарите по пластика, па ќе треба донации да собираме за во странство да те лечиме! А Ѓоко е за никаде,искрено.Излитена фаца и одличен играч на туѓа свирка! Гледајте сеир.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Февруари.2009 во 19:53
Prof. Ivanov se podgotvuva kako da se brani od niskite udari za vreme na izborite. Ocigledno kandidative za pretsedateli treba da ja preprocitaat kako se kaleshe celikot...голема%20насмевка


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 12:57
neli e isfrlena od lektiri?


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 13:43
Pa ako e od spisokot nalektiri...ne e od bibliotekite.големо%20гушкање


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 07:14
... Zoshto mora so nedoveteni izjavi da gi rasipuvaat ubavite momenti?
Поднесена кандидатурата и на Иванов
Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и нејзините коалициски партнери вчера и официјално ја поднесоа кандидатурата на професор Ѓорѓе Иванов за претседател на државата. Според директорот на Центарот за комуникации и подносител на листата, Илија Димовски, кандидатурата е потврдена од 62 пратеници од владејачкото мнозинство и со 23.160 граѓански потписи.

- Посакуваме изборите да бидат фер, демократски и успешни. Им посакуваме среќа на сите кандидати и очекуваме граѓаните да го изберат најдобриот. На овие избори ќе се избира меѓу кандидати што потекнуваат од периодот на транзиција и кандидати што со себе ги носат вредностите на новото време - рече Димовски.
Prof. Ivanov ne e dojden od strana, ne bil nastrana od vremeto na tranzicijata, naprotiv, ucestvuval, sledel rejtinzi, ednostavno ucel kako treba/kako ne treba. Toj bil prv sorabotnik, zaedno rabotele so "lugjeto na tranzicijata". Ubavo e ako naucil, a veruvam deka naucil kako ne treba da pravi. Koj li im gi pishuva govorive?


Постирано од: dras
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 17:29
Пак не Ми е јасно кој е Тој, што Му е блиско од професорската фела со СЕЈАЧОТ НА МАГЛА, маглата некогш ветерот ќе ја  оддува,.....


Постирано од: dras
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 18:56

.....и Јас почнав да се прашувам ,...., за жал требаше човекот да си остане професор,...вака ќе стане потрчко на г-дин Г.......!...



Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 20:24
Ubavo e ako naucil, a veruvam deka naucil kako ne treba da pravi. Koj li im gi pishuva govorive?
мислиш дека научил??/
дека навистина нема да биде восочна фигура на Грујо?
се сомневам
дај боже да не сум во право
се сложувам со Драж,што не си останал професор,што се резили
сите знаеме каков председател ќе биде
пак ќе речам ,дај боже да грешаммолитва


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: OUST
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 20:33
За жал нема да погрешиш во тоа што го кажа. Груки го одбра неекспонираниот професор за да може да го командува како ќе му се присака


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 20:51
Prof. Ivanov ne e tolku naiven. Ne bi se nafatil za vakva funkcija ako ne moze da se spravi so nea.


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 21:01
Да сме здрави и живи, па ќе правиме муабет после некое време


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 21:06
Dosegashnoto iskustvo kaj nas pokaza deka redovno doagja do raskol...raskinuvanje na "bracnata zaednica" megju pretsedatelot i premierot... bez razlika dali se od ista ili razlicna partija. Ednostavno ne im odi... Ne rascistile koj da kade smee...Koj na kogo mu izigrava shefизненадување


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Февруари.2009 во 21:23
И така коалицијата продолжи и на овие избори.голема%20насмевка

ВЛАСИТЕ ГО ПОДДРЖАА ЃОРЃЕ ИВАНОВ

Граѓаните на Македонија треба да изберат шеф на државата кој ќе биде претседател на припадниците на сите народи и заедници и кој ќе биде достапен за сите.

Тој интелектуален потенцијал го има Иванов, порачаа по денешната средба со кандидатот на ВМРО ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов, од партијата на Власите.


Постирано од: Goran71
Датум на внесување: 22.Февруари.2009 во 12:12
A be mnogu e ednostavno, porano bese komunjar, a otkako udrija komunjarite na del od negovata familija, odma se svrte protiv niv.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 10:14
Originally posted by Goran71 Goran71 напиша:

A be mnogu e ednostavno, porano bese komunjar, a otkako udrija komunjarite na del od negovata familija, odma se svrte protiv niv.




Типичен македонски синдром.
Ама човекот сепак е во јавноста ахунимус. И, како да гласаме за него?



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 21:42
vo edno intervju Ivanov sam priznava deka sme izolirani :

Па не оддалечија, затоа што како што спомнав додека другите со леснотија тоа го правеа и влегоа во лифтот и лифтот ги однесе во ЕУ и НАТО нашиот лифт го заглавија. Сега сме ние во еден заглавен лифт, блокирани сме и имаме некој статус на блокирана земја, тука е сега големата опасност, бидејќи сами знаете кога ќе заглавите во лифт во даден момент почнува ксенофобија, почнува страв и почнува меѓусебно пресметување

za da otkako istoto go izjavuva Frckovski :


На изјавите на Фрчкоски дека Македонија е меѓународно изолирана, Иванов вели дека тоа не е реалноста - туку дека некој има своја ментална изолација.


covekov pocnuva da se gubi vo izjavite


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 22:09
ovoj ivanov e vistinska tapa ... takov covek da ni bide pretsedatel e cista glupost koga ne znae ni dva-tri zbora da redi ...
http://www.youtube.com/watch?v=CRTw1Il3m8A&feature=channel - http://www.youtube.com/watch?v=CRTw1Il3m8A&feature=channel
 
nema sto da pravi  covekot ... koga veke vlegol vo tie valkani igri a ne gi znae ni elemenatnite pravila na tie valkani igri mora da bide necija marionetka ... inaku ke go snajde ova >>>
  http://www.youtube.com/watch?v=CRTw1Il3m8A&feature=channel - http://www.youtube.com/watch?v=CRTw1Il3m8A&feature=channel


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 10:38
Не го бидует чоекот.
Тешко на Македонија ако со сила ни го наметнат.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 12:05
Site velite ne go biduva ama argumenti nema. Zoshto ne go biduva, zatoa shto ne dava nekoi vetuvanja...ne ne laze...ili zatoa shto e kandidat na pozicijata?  I nas ne ni se pogoduva, BC mangup, zedni preku voda ne noseshe pa dolgo vreme ni trebashe da se svestime, , Frcle aroganten, Ivanov skromen bez napadnost ne ni cini.
Mislam deka da imashe moznost da napravi sam svoja kampanja kje beshe po uspeshen, vaka nekako mu nametnuvaat... Ocigledno kje mora da go ostavat malku da zdivne, da pokaze individualnost.


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 13:19
Индивидуалност покрај Груки тешко дека ќе може да покаже


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 16:54
ne znam dali mu e sram ili se plasi no sega zasega nisto ne vetuva ... takov covek (bez usta ) ne ni treba ...

-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 18:20
Originally posted by OUST OUST напиша:

Индивидуалност покрај Груки тешко дека ќе може да покаже



Моит. Ако сакет. Ама немет петле. Него бидует бре лјуди. Шо не го бидует не го бидует. Тоа си е. Друго немет.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 23:25
kosmodisk demokratija, sasavo , ama toa ti e


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 09:14
Originally posted by OUST OUST напиша:

Индивидуалност покрај Груки тешко дека ќе може да покаже


Tuu pa toj Grujo, so tolkava zverka ispadna, na site im se tresat gakji od nego...bre bre...a kakvo mace e....sizevme ednas vo Hard Rock eden do drugтрепкање
...ama izgleda nesto drugo mu e...golemoплазење
...ne ne, ne kje da e toa megju nozeголема%20насмевка


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 01.Март.2009 во 19:21
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

kosmodisk demokratija, sasavo , ama toa ti e



И космодискот не помага.
Немало и никогаш во Македонија ќе нема демоктатија.
лутина


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 06:54
Дали само пред избори...дали навистина...ама
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=09E8492765B853408F0A10459330032C - Иванов го омекнува тонот на ВМРО-ДПМНЕ спрема Атина


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 19:04
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Дали само пред избори...дали навистина...ама
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=09E8492765B853408F0A10459330032C - Иванов го омекнува тонот на ВМРО-ДПМНЕ спрема Атина



Штом звршат изборите ќе видите колку гласно е ВМРО- то.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 01:03

Кога Бошковски раскажувал на овие од дијаспорава кои му се

противкандидати во претседателскава трка, тие го запрашале...

...Иванов  Who ...???



-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: bosko buha
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 03:20
Mislevte na GJoko WHO, on e kreten, pardon KOSMODISK kreten.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 11:38
Па и клетвите се за луѓе...и политичарите се луѓеголема%20насмевка

Ѓорге Иванов испрати клетви

Тие што мислат добро, добро ќе ги снајде. Тие што се лоши со лошо им се враќа и злото ќе ги следи до седум поколенија. Така и млекарите мора да мислат добро и да веруваат дека ќе има решение, беше реакцијата на претседателскиот кандидат Ѓорге Иванов откако беше исвиркан од грпа сточари на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во општина Могила. Сточарите најавија дека своето незадоволство ќе го изразат и на прексиноќешниот митинг во Битола, но беа повикани на предупредувачки разговор во полиција, па и митингот помина без проблем.

- Мора да воспоставиме отворени односи со сите соседи. Македонија е силна кога е отворена, а кога се затвора, влегува во кавги и расправии. Ние со Грција имаме проблеми, меѓутоа не смеат граѓаните од Македонија и граѓаните од Грција да видат односи што се заладени - истакна Иванов на митингот во Битола.


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 15:00
Ако добие И.Ѓорге место за претседател на РМ, ке има депортации на сите кои не се членови на вмро-дпмне.За какво отварање станува збор. Вмровците се повеке се затвараат во свои кругови со чистките по јавните претпријатија, па лага е дека по изборите ке води И.Ѓ. политика на отварање.Внатре во државата односите се заладени до минус 100 степени,и како мисли да ги затоплува односите со грчки грагани кога дома е кочан. А ако во Струмица добие за Градоначалник З.Заев, И.Ѓ. ке постави граничен премин помегу Радовиш и Струмица. Затоа и патот не се почнува, оти ќе има измени во изведбата. Еј!!! 4 год. да не направиш обичен магистрален пат! Ептен неспособни! У ствари не мислат да идат навака, па не им треба, ако добие Бонева за почесто да патува ке и го направат! СЕБИЧЊАЦИ! Само за своето членство си гледаат. И кандидатот им е таков, всушност НИКАКОВ!

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 20:51
KOJ E GJORGJE IVANOV ??????
pa neli bese toj koj namesto so negovata zena si legnuvase so Makedonija ...
se prasuvam sto sakal da kaze so ova ????
 


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 00:06
Тие што се лоши со лошо им се враќа и злото ќе ги следи до седум поколенија.

umrev od smeenje koga go slusav....
sekoj den ponekoj biser od nego


Постирано од: picky
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 01:08
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Тие што се лоши со лошо им се враќа и злото ќе ги следи до седум поколенија.

umrev od smeenje koga go slusav....
sekoj den ponekoj biser od nego


Море не е за смеење, за плачење е...ќе победи таква тутурутка!!! Типов е страшно исфрустриран, се нервира за секоја ситница, нема почит кон соговорниците а и очигледно самиот нема став за тоа што би направил....
Кој не ја гледал емисијата на телма http://www.telma.com.mk/video.aspx може да ја погледне...и ќе се увери во тоа!
Ми се плаче коа ќе ми текне дека тој чоек ќе победи!


Постирано од: Јордан Шумарот
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 09:39
Абе да не кењам - не го знам... ама од ова шо досега го гледам - не гледам никаква харизма во човекот... некако ко бледа копија на политички жар и ентузијазам ми е... не знам.. што мислите вие ???


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 11:13
ne moze da pobedi ako narodot ne glasa za nego ...
ne mu trebase ic ovaa rabota, ne go biva za politicar, nitu e dobar govornik, nitu znae da se nosi vo odredeni situacii.... kako profesor verojatno e naviknat samo da go slusaat dodeka zboruva, no koga go isvirkuvaa... kako malo dete, odete kaj BC, toj ve prati da mi go rasipuvate mitingot...cirkus


Постирано од: picky
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 11:19
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ne moze da pobedi ako narodot ne glasa za nego ...

Неможе ако се гласаше за личност - фала богу на никој не му се допаѓа, ама пошо цела Македонија е со книшки од ВМРО сигурно ќе победи!

-------------
No expectations, no disappointments!


Постирано од: picky
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 11:32
За Иванов не се знае уште ништо што бељи праел, пошо он е Иванов Who?
Иначе, тој ли човек да ни ја води државата, да не претставува?? Човекот у реченица од 3 збора праи 5 грешки, се нервира у секунда, целиот е ко исплашен...нема никакви ораторски способност (а да не се лажеме, тоа е главниот адут на секој политичар, никого не сослушува. Не сум политички определена, ама мислам дека човеков е мнооооогу погрешен избор!!! На телма соочувањето, човеков рече
- Дали треба да направиме компромис со Грција
-АПСОЛУТНО НЕ!! А пред тоа збореше дека сака компромис...и он сам незнае...или пак Груевски не му кажал :)


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 12:02
pa toa clenstvo kade bilo koga partijata predlagase i izbirase kandidati...


Постирано од: picky
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 12:10
Сите се заслепени од идеите на премиерот!
Негооо...што ги тераат децата да лажат колку добар професор е за една 10ка бре :))))

-------------
No expectations, no disappointments!


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 13:16
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Тие што се лоши со лошо им се враќа и злото ќе ги следи до седум поколенија.

umrev od smeenje koga go slusav....
sekoj den ponekoj biser od nego
covekot e komedija ... sekoj den po eden biser ... na tv sitel rekol deka :
"Jas legnuvam i stanuvam so Makedonija" ... koga ke go slusne covek ke misli deka negovata zena se vika Makedonija ... site mu se smeele ...
steta sto ne go kazal ova na tv telma pa da mu se smeevme po malku ... tie od sitel ( kako verni kucinja na gruevski ) ne dozvolile da go emitiraat toa ...


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 15:14
loso e so toj e... 2.000.000 milioni ljuge....podobo ke bese obratnoнамигнување

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: ato
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 21:47
И овој ЛАЖЕ,
Го слушав на ТВ да видам каков критериум имаат луѓево наши насушни, рече дека ќе биде отворен за сите граѓани, понуди WWW страна и јас наивно Македонче му поверував и му се обратив. Замислете до ден денес не се удостои никој од неговите да ми испрати макар и благодарност.
А дека ќе се скарат со ФИРЕРОТ, тоа сигурно. Кој паметен професор ќе дозволи студентот да му соли памет.
А меѓу другото ќе излезе и малку надвор од партиските лигуши, па тогаш ќе виде дека не цветаат рози во оваа држава а за жал и со оваа влада како и со претходните.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 23:28
Денес на доручекот во Тетово, малку нервозен.
Го испокарал  Нано Ружин....!!!


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 23:54
ZAR OVAA KATASTOFA SAKAAT DA NI JA MESTAT ZA PRETSEDATEL????????
PA COVEKOV SE VADI OD KOZA I TOA ZA MINORNI RABOTI, OD TIPOT REKLA-KAZALA, A NE PAK DA SE SOOCI SO VISTINSKI DRZAVNICKI PROBLEMI


Постирано од: picky
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 23:59
Едвај чекам да дојде утрешниот ден, да чујам уште некоја глупост од чоеков чекање
негооо...што ли ќе праиме после 22 март...не%20знам


-------------
No expectations, no disappointments!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 13.Март.2009 во 00:46
Интересна тема.
Кој е ЃОРГЕ ИВАНОВ?

А одговорот е едоставен: Ѓорги Иванов е случајно залутан физикус во режијата на политиката на ВМРО ДПМНЕ. Инаку е окорели Титов Комунист. Па сега мислете кого ќе бирате за претседател.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 13.Март.2009 во 10:09
daj molim te Titov komunist ,,, da bese takov ne ke placese koga go izsvirkuvaa bitolskite mlekari i da im vika deka ke gi sledi nesreka do sedmo koleno ...
a vcera da kazuva kako gi teral studentite da davaat potpisi za Ruzin... ( sto li ke gi tera da pravat odkako bi stanal predsedatel) ...

covekot ednostavno ne go biva za politicar


Постирано од: picky
Датум на внесување: 13.Март.2009 во 10:23
Се сеќавате на онаа приказната коа богатиот му помогнал на сиромавиот, ама после тоа низ цело село се фалел како му помогнал! Е ова е уствари исто, со таа разлика што не се ни знае дали му помогнал!
Мене као студент, да ми рече професорот (поготово професор од негов ранг) да гласам за некого или незнам си што, па нема теоретски шанси да го послушам (освен ако не се плашам да не ме бутне :))) )
- Чоеков има речник НУЛА,
- цело време го чекам го чекам..и никако да заплаче! хи,%20хи... чекање
- се нервира у секунда
- јас уште не слушнав он што ќе направи со проблемот со името (тој на Грција проблемот, пошо ние неаме проблем - ние знаеме кои сме газење%20од%20смеење)


-------------
No expectations, no disappointments!


Постирано од: monitor
Датум на внесување: 13.Март.2009 во 17:42
КРАТКО И ЈАСНО МАРИОНЕТА


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 12:39
vcera koga go gledav kaj Milenko.... ma uzas.
pred da se pojavi vo javnosta, koga se uste ne znaev koj i sto e , citav za nego , negovata intelegencija, uspesnost itd, od negova koleska koja mnogu ja pocituvam .

Ocekuvav covek intelktualec, so dostoinstvo , licnost koj ke znae navistina da dade dobri odgovori na postavenite prasanja i da bide nad situacijata....
a sto vidov so negovoto pojavuvanje , so negovite grimasi , nesposobnost da se snajde .... pa uste sinoka kaj Milenko... kosmodiskot, antikata , kletvata.... namerno toj taka pustal ponekoj biser za da se fakjala opozicijata kako slep za stap...   





Постирано од: nelson
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 14:20
nisto veke ne se gleda na tv...prasanjeto bese dobro...so ke prajme be ljuge posle izborite?.....ivanov ednostavno ne go biduva...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 14:33
Д-р Ѓорги Иванов како професор е почитуван од своите студенти како добар интелектуалец, познавач на областа која ја предава а и како коректен човек.
Да не излезе дека го бранам, ама нешто мора да разбереме, политичките говори ги пишуваат луѓе платени за тоа. Тој како кандидат од позицијата мора да ги застапува ставовите на партијата која го кандидираше додека траат изборите.
Не ми се бендисаа изјавите кои ги даде со космодискот, спењето со Македонија, клетвите до седмото колено и најновото со прибирањето потписи за Нано Ружин, но повеќе мислам дека сето тоа е резултат на сета оваа изборна кашапопара. Да не заборавиме дека сепак ова е негово политичко крштевање, дека останатите кандидати се подолго  време на политичката сцена.



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 15:54
covek koj drzi do sebe, koj samiot se probival do toa sto bil, uspesen profesor i covek, da dozvoli tolku nisko da pagja, nekoj drug da mu pisuva govori i da pleska bez vrska raboti ....

sosema razbirlivo deka koga prifatil da bide kandidat na nekoja partija , ke gi stiti stavovite na partijata, no ne stanuva zbor ovde za toa, stanuva zbor za navistina nedolicno odnesuvanje od takov intelektualec

i Miruse ne bila nikogas vo politikata predhodno, no da ti e milina da ja slusas koga govori, taka voopsto ne drzi toa deka nema predhodno iskustvo kako politicar .


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 16:35
trebese da misli pred da se fati vo oroto....mene edno ne mi e jasno......vo red...ne e isto da zastanes pred stotina studenti i desetina iljadi ljuge...ali zosto deluva kako nedoveten, nesiguren, izguben ...koga ke izleze na binata....ko macata da mu go izela jazikot....nemate takov vpecatok?

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: мало дете
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 17:29
Originally posted by orlov orlov напиша:

Интересна тема.
Кој е ЃОРГЕ ИВАНОВ?

А одговорот е едоставен: Ѓорги Иванов е случајно залутан физикус во режијата на политиката на ВМРО ДПМНЕ. Инаку е окорели Титов Комунист. Па сега мислете кого ќе бирате за претседател.


д-р Ѓорге Иванов

 

 Роден 1960 год. во Валандово каде завршил основно и средно образование. Во 1982 година дипломирал на Правниот факултет во Скопје. Постдипломски студии завршил на Правниот факултет и магистрирал во 1994 година со тезата: Цивилно општество – стара тема нови контрадикции. Во 1998 година докторирал на Правниот факултет во Скопје со одбрана на дисертацијата – Демократијата во поделените општества, со посебен осврт на Република Македонија.

Од 1988 до 1995 година работел како уредник во Третата програма на Македонското радио.

Во 1995 е избран за асистент на Правниот факултет во Скопје а во 1998 за доцент на предметите Политички теории и Политичка филозофија.

Во 1999 година е избран за визитинг професор на постдипломските студии за Југоисточна Европа на универзитетот во Атина.

Од 2000 година е член на Советот на директори на европските постдипломски студии за демократија и човекови права на универзитетот во Болоња и координатор на к*рсот за демократија, што се изведува на универзитетот во Сараево.

Од 2001 година е раководител на Политичките студии при Правниот факултет во Скопје.

Во 2002 е избран за вонреден професор.

Во 2008 е избран за редовен професор.

Од 2004 до 2008 бил продекан на Правниот факултет. 

            Од 2008 година е претседател е на Одборот за акредитација на високото образование на Република Македонија.

            Раководител е на проектите:

- Tempus JEP-41035-2006

 - Master Programme in EU Institutions and Policies, Master Programme in Political Management

- Теmpus IV ETF-JP-00442-2008 - Example of Excellence in Joint (Degree) Programme Development in South-Eastern-Europe

Со свои излагања и презентации учествувал на повеќе меѓународни конференции, научни собири и семинари од кои како позначајни се:

  • 1989 Transition to democracy in Central - East Europe, Subotica (SRJ)
  • 1991 First meeting of the Greek and Macedonian intellectuals in Athens (Greece)
  • 1991 The intellectuals of the Balkans against the war, Delphi (Greece)
  • 1993 Defanse des victimes de la purification etnique, Paris (France)
  • 1996 First Balkan congress of the peace movements in Thessaloniki (Greece)
  • 1997 International Conference Civil Society in the Countries in Transition - Comparative Analysis and Practice, 29-31 may. Subotica.
  • 1997 International Scientific Conference: Open Society - Possibilities and perspectives,8-9 may. Podgorica
  • 1998 Conference of Balkan countries youth organizations for peace, work and cooperation, 9-12 July, Thessaloniki, Greece
  • 1999 International Scientific Forum, Economic and Cultural Relations Congress, January 29-30, 1999 Athens, Greece
  • 1999 Institute of United States Studies – Sumer Institute: Civic Education and the Practice of Democracy 2-31 July, University of London
  • 2000 International Workshop: Democratic Reconstruction in the Balkans, 31 January – 4 February – International University Centre for Political Science and Democracy – Budva, Montenegro
  • 2000 Halki International Seminars:, "Shaping Europe's Future: Networking with Young Leaders from SEE, the Black Sea Region, the EU member states and the United States", Hellenic Foundation for European and Foreign Policy - Halki, Greece
  • Young Leader Academy - Regional networking for young right-wing leaders form the Balkans, 8. Apr. 2006, Скопје
  • Research Workshop - 24/25 November 2006 at the University of Graz Research Project UnivSOE, Institutions of Tertiary Education in Central and South East Europe, Developments, Structures and Perspectives of these Institutions for their Integration into the European Higher Education and Research AreaEffective participation and representation in democratic societies, OSCE-ODIHR Warsaw, 16-18 may 2007
  • Lustration - Dealing with the Totalitarian/Authoritarian Past by Legal Means,  18 - 22 February 2008, Berlin.
  • Identity, Integrations and Power Politics -  Network of Schools of Political Studies, 3 April 2008 Mavrovo,

Селектирана биографија:

 

Книги:

 

· Цивилно општество – новите противречности на старата расправа, СТЕП - Скопје, 1994.

· Демократијата во поделените општества: Македонскиот модел, Скопје, 1998

· Современи политички теории (коавторство со Љубомир Д. Фрчкоски,) Скопје,2003,

· Политички теории- Антика (коавторство со Светомир Шкариќ),Скопје, 2006

 

Одбрани статии:

 

· Посткомунизмот и цивилното општество – Списание, Трета програма бр. 45-46, Скопје 1991.

· Societas Civilis-Стара расправа нови контрадикции- Диалог, 1/1992. Скопје.

· “Подводната струја" на третиот бран на демократијата, Годишник, Правен факултет Скопје, No. XXXVII - 1996/98.

· Изборните системи во поделените општества, Зборник на трудови, Правен факултет Скопје 1996.

· Postcommunist traumas: Reflections from Macedonia - Open Society - Possibilities and perspectives, Podgorica.1998.

· Демократската консолидација – рефлексии од Македонија. Зборник на трудови, Правен факултет Скопје 1996.

· Правото во ерата на Интернет, Зборник: Независното судство и правната држава, Правен факултет Скопје 1997.

· Internet - New media for Law Journals , Computers and Law - Journal for Legal Informatics Vol.5, No.1, May 1997- Belgrade.

· Од јавно и приватно до “cyberlaw” , Зборник: Јавно и приватно право , Правен факултет , Скопје 1998 година.

· Влијанието на изборниот модел врз половата структура во политиката, Зборник од научен собир: Жените и политиката, Скопје 1998.

· "Civil Society in Southeast Europe", Lecture for the Master's Degree in Southeast European Studies Athens, 1999.

· The Consolidation of the Democracy and the Civil Society : Case of Macedonia - Civil Society in the Countries in Transition - Comparative Analysis and Practice (edited by: Milan Podunavac, Nadia Skenderovic Cuk). Open University Subotica, 1999.

· Како судовите треба да ги користат компјутерите и Интернет како алатка за правни истражувања и комуникација, Прва Конференција за судска технологија, МПРЦ, Врховен суд на РМ ABA/CELI, Скопје 1999.

· Национален извештај за човековиот развој , Македонија 1999 – коавторство, UNDP 1999

· Моќта на немоќните – демократијата и цивилното општество во Македонија, Зборник: Развитокот на политичкиот и правниот систем на Република Македонија, Правен факултет, Скопје 2000 година.

· Македонија на Балканот – Балканот во Македонија, Списание Трета програма, бр. 50, Скопје 2000.

· Глобализам и нов трибализам, Културен живот 2/2001.

· Албанското прашање во Македонија до 2000 година, Зборник во чест на Никола Сотировски и Владимир Картов, Правен Факултет, Скопје 2001.

· Консоцијативна демократија, Зборник во чест на животот и делото на Стеван Габер, Правен Факултет, Скопје 2001.

· Bürgerliche Gesellschaft   v.v. Civil Society, Годишник на Правниот Факултет, том 39, книга II/III, Скопје 2001

· Авторски прилог во брошурата: Нацрт-Амандманите на Уставот на Република Македонија, Прилог кон Јавната расправа, Правен факултет, Скопје, 2001.

· "The Power of the Powerless": Democracy and Civil Society in Macedonia, Democratic reconstruction in the Balkans, CSD University of Westminster, London 2001

( http://www.wmin.ac.uk/sshl/pdf/DemocraticReconstructionBalkans.pdf - · Поговор на книгата: Џон Роулс Теорија на праведноста, Слово, Скопје, 2002.

· Цивилното општество во Македонија од аспект на Евроинтеграцијата, Зборник Евроинтеграцијата на правниот, политичкиот и општествениот систем на Република Македонија, Правен факултет, Скопје 2002.

· Тhe model of Democracy in the Text of Framework Agreement of August 13, 2001, Macedonian Affairs, Vol.IV, No.1, 2002

· Globalism and New Tribalism – The Macedonian Wiew, - Macedonia on Globalization (Edited by Natalija Nikolovska), Global ScholaryPublications, New York, 2004

· Političke promene i razvoj demokratije u Republici Makedoniji, Dijalozi o tranziciji u demokratiju (urednik Ratko Bubalo), HCIT, Novi Sad, 2005

· Re(calling) the future, Eurozine,2004  ( http://www.eurozine.com/articles/2004-03-25-ivanov-en.html - Macedonia and Its Neighbours: Controversies and Challenges, AVRASYA DOSYASI, The Balkans, , Center for Eurasian Strategic Studies (ASAM) 14/1, 2008.

( http://www.asam.org.tr/tr/yazigoster.asp?ID=2542&kat1=23&kat2= - · Политичка мисла (сите текстови од 2003 до 2006, објавени во ова списание можат да се најдат на Интернет:   http://www.kas.de/proj/home/pub/42/1/year-2003/index.html -  

Објавил преку стотина политолошки есеи, рецензии, полемики и колумни во теоретски списанија, во дневниот и неделниот печат во Република Македонија и странство.




-------------
Мало дете


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 23:41
Originally posted by nelson nelson напиша:

trebese da misli pred da se fati vo oroto....mene edno ne mi e jasno......vo red...ne e isto da zastanes pred stotina studenti i desetina iljadi ljuge...ali zosto deluva kako nedoveten, nesiguren, izguben ...koga ke izleze na binata....ko macata da mu go izela jazikot....nemate takov vpecatok?


bas taka, koga go gledam kako se odnesuva , voopsto ne deluva za uspesen profesor .... tolku likovi za ovie godini ni pominaa, i obrazuvani i neobrazuvani, megjutoa vakvo totalno promasuvanje ne sme imale...


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 17:56
Најубаво на ТВ дуел ке дознаеме кој е а он тоа го избегава


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 20:31
posle prvata debata vo Telma , Ivanov ja otkaza vtorata debata vo koja trebase da bidat toj, Frckovski , Hodza i Budzaku a od stabot na VMRO izjavija deka za nivniot kandidat e podobar kontaktot so gragjanite odkolku televiziskite debati....



Постирано од: nelson
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 21:41
tie se znaat!лутина

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: picky
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 21:31
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

vcera koga go gledav kaj Milenko.... ma uzas.
pred da se pojavi vo javnosta, koga se uste ne znaev koj i sto e , citav za nego , negovata intelegencija, uspesnost itd, od negova koleska koja mnogu ja pocituvam .

Ocekuvav covek intelktualec, so dostoinstvo , licnost koj ke znae navistina da dade dobri odgovori na postavenite prasanja i da bide nad situacijata....
a sto vidov so negovoto pojavuvanje , so negovite grimasi , nesposobnost da se snajde .... pa uste sinoka kaj Milenko... kosmodiskot, antikata , kletvata.... namerno toj taka pustal ponekoj biser za da se fakjala opozicijata kako slep za stap...   




E...a neznam dali go dogleda koa pocna da zbori kako e opasno sto ke bide cel parlament, vlada i sega i pretsedatel od ista partija, kako e loso sto nema silna opozicija...mislam deka grujo kosi kubel кубење%20коса смеење

i da vi ja dolovam atmosferata ke go citiram:

"Тука е и улогата на опозицијата, бидејќи во сите учебници, политички теории, полит...., секаде стои - нивото на демократијата не зависи од власта туку од опозицијата, опозицијата ја контролира власта, ако немате јака опозиција - тешко за демократијата. Со ваква слаба опозиција, се доведува во прашање сето она што е ко контролен механизам на власта. Оти, опозицијата ги контролира службите нели за, државна безбедност, го контролира буџетот, јавната потрошувачка, контролира....ги има сите оние....човековите права...Затоа демократијата е така поставена, за контролните механизми во парламент да ги држат опозицијата, и секојпат она да биде таа што ја следи власта и иде....Ние со в в ваква опозиција, веќе ја доведуваме во прашање и самата демократија во Македонија."

Gospod neka ni e napomos!

 Овој коа незнае на просто прашање (од новинар кој е наклонет кон него) да одговори, каде што реално може да се извади - да каже дека ќе имаат усогласени политики, дека е добро што се од иста партија....незнам...нешто - тој си дава авто-гол!!! Како ли ќе изигра дипломатски во сите нерешени спорови на Македонија...


-------------
No expectations, no disappointments!


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 21:47
човекот можеби го бива за професор(што веќе ми е тешко да поверувам)
ама како претседателски кандидат е дефинитивно најслаб
се повеќе ми личи на некоја тужибаба,никако на човек кој треба да не представува во светот
сите останати кандидати се ораторски  појаки од него
Бог нека ни е на помошмолитва
ако победи ќе се помирам со фактот дека не не бива како народ


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 23:11
vcera na mitingot vo SK -

Makedonija ne e izolirana ---- ic ne e , setame po svetot koga sakame i kade sakame....

Mekedonija ne e siromasna ---- ic ne e , se nie stokmeno, parite vo banki, ziveeme od kamati....

ne znam samo zosto bankite za edna rata vednas prakaat izvrsiteli


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 23:32
tesko tebe ako slusas prenosi od mitinzi! Sovet za radiodifuzija kaza kako go prekrsuvale zakonot za ramnopravna zastapenost na kandidatite i koj!
 
TV SITEL...vi se veruva li?


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 01:32
Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов покрај тоа што е прв на рејтинг листите, води и по бројот на http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=342&ArticleID=20298 - „бисерите“ кажани во изборната кампањаголема%20насмевка

„Бисери“ на Ѓеорге Иванов,

- Нашава демократија е како космодиск-демократија - на некого може шашаво му изгледа, ама Македонија функционира.

- Тоа е еден мозаик на различни нешта, различни етнички групи, јазични, религиозни заедници, односно сликовито кажано она што Французите го нарекуваат „македонска салата“

- Антиквизацијата е алиби на некој што го вади овој процес од неговата главна линија. Тоа е за луѓето што пијат „антика“ во кафеана.

- Тие што зло мислат, зло прават и зло ги снаоѓа. Ако не сега, до седмо колено зло ќе ги следи.

- Ти си губитник! Јас ти ги собрав потписите за да се кандидираш! Немој да почнам да ти го вадам валканиот веш.



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 22:48
""""-Ти си губитник! Јас ти ги собрав потписите за да се кандидираш! Немој да почнам да ти го вадам валканиот веш."""""
       
I OVOJ TREBA DA NE PRETSTAVUVA PRED SVETOT ????????
UBAVO RECE FRCKO - "NEDOVETEN"


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 13:35
Фрчкоски е остар на јазикот, искрен и интелигентен. Сите имаме киксови во животот, боже мој!За местото на претседател не ни е потребен мирен и безгрешен, туку амбициозен и одлучен.
Овој пат да не згрешиме пак, бирајки некој од друг народ или вера. Нека победи македонец од православната вера! А Иванов Горге не е за претседател, потврди во кампањава!

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 18:58
da imavme eden lider uste pred 17 godini....
da bevme site na edna strana ...

pa neli bevme ?



Постирано од: MKD Fighter
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 22:28
Gjorgje Ivanov e slucaen SLEPEC. Izvinete na izrazot sto go iskoristiv. Ni Frcko ne e najsrekno resenie, ama zatoa Kerim bese najadekvaten.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 26.Март.2009 во 08:38



Горѓе Иванов е човекот за кого голем број гласачи го дадоа својот глас, по сопствено убедување,човек кој можеби и нема некое големо политичко искуство, но има мирно минато, без големи афери...!!!
Најверојатно тој ќе биде нашиот иден претседател спрема
кого би требало да искажеме малку поголема почит...!!!

Се разбира, ова е само мое мислење, не морате да се согласите со мене...

-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: MKD Fighter
Датум на внесување: 26.Март.2009 во 23:42
Originally posted by pcelka pcelka напиша:




Горѓе Иванов е човекот за кого голем број гласачи го дадоа својот глас, по сопствено убедување,човек кој можеби и нема некое големо политичко искуство, но има мирно минато, без големи афери...!!!
Најверојатно тој ќе биде нашиот иден претседател спрема
кого би требало да искажеме малку поголема почит...!!!

Се разбира, ова е само мое мислење, не морате да се согласите со мене...
Ne treba da izrazuvame pocit kon covek oj e navistina slucaen lik na makedonskata politicka scena i plus ne e intelektualec so siroki pogledi kon idninata kakov saka da go pretstavi Gruevski.
P.S. sigurnen sum deka Gruevski go tepa posle sekoe negovo intevju ili obrakanje pred Makedonskata javnost


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 26.Март.2009 во 23:47
za da pocituvas nekogo , treba i toj da se obraka so odredena pocit....
za kakva pocit od strana na Ivanov moze da se zboruva, koga nie site ocekuvavme da go vidime na debatite , a toj ne izvisuvase, a na poslednata dojde vo 5 do 12, poarno da ne dojdese, bar nemase da go cueme otvorenoto pazarenje so Budzaku od koe nikoj od DPMNE ne se ogradi

a kolnenjeto.... ne se zaborava


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 00:19
сеуште се прашувам како толку многу луѓе изградија воопшто некаков став кон господинот Ѓорге кога го гледавме само на билборди...некој ми рече -можеше да го слушаш на митинзите...секој митинг,иста приказна
навистина,како можеш да имаш мислење за некој човек од  слика и од два гоооолеми гафови
значи,никој не гласаше за личност како некој сака тоа да го претстави туку за партија


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 22:44
eh pa i ti, masinerija ti e toa ....

na eden blog procitav - i vol da bide, VMRO ke go isturka


Постирано од: picky
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 00:52
Ima nekoi vmrovcinja sto slepo veruvaat...a ima i takvi sto sogleduvaat realno deka covekov ne go biva - ali zatoa posle glasanje batka..te cekaat nadvor da im pokazes slika od mobilen so zaokruzen gorge na glasackoto livce! ova e od sigurni izvori! среќа



-------------
No expectations, no disappointments!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 01:48
НЕ ми се верува дека некој би можел да помисли само да гласа за Фрчко - после се мислам подобро е да не се оди на гласање него за Фрчко да се гласазбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 10:24
a koj pameten , ako ne e po direktiva ke glasa za nekoj koj vcera ja iznese svojata politicka kariera i kako vrv na toa , Sojuzot na mladinata na KPJ vo Belgrad, zadaposle 2 minuti kaze deka nikogas ne bil vo komunisti

ili kletvata deka do 7 koleno ke gi sledi nesreka , za da vcera prasuva na koja televizija toa sse videlo i culo

e pa ne e ni cudo sto postojano povtoruva deka ne sme vo izolicaja i deka ne sme siromasna zemja , tuku jaka i silna, kako prvace koga ke nauci edna pesnicka na pamet


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 00:09
Кој може да е, до комунист претворен во ,,војвода,,. Само сега над него има и над војвода.
Црно му било пишано, на..........народот ..........македонски..........голема%20насмевкалутина



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 14:08
Gorge Ivanov ke ni bide pretsedatel se znae veke! Zatoa sto toj najdobro si ja znae rabotata! I baska e od VMRO-DPMNE! Znaci jas sum za GORGE IVANOV!!!!среќа

-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 14:26
ok.razbrav...ma ne ja ni citam poveke....

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 22:09
Originally posted by nelson nelson напиша:

ok.razbrav...ma ne ja ni citam poveke....



намигнувањеЕ, зошто да не ја читаш? Читај ја и понатаму за инат......само читај ја.....голема%20насмевка


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 22:10
-Кој е ЃОРГЕ ИВАНОВ?


-Idniot pretsedatel na Republika Makedonija голема%20насмевка


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 20:54
Originally posted by MKD Fighter MKD Fighter напиша:

Originally posted by pcelka pcelka напиша:




Горѓе Иванов е човекот за кого голем број гласачи го дадоа својот глас, по сопствено убедување,човек кој можеби и нема некое големо политичко искуство, но има мирно минато, без големи афери...!!!
Најверојатно тој ќе биде нашиот иден претседател спрема
кого би требало да искажеме малку поголема почит...!!!

Се разбира, ова е само мое мислење, не морате да се согласите со мене...
Ne treba da izrazuvame pocit kon covek oj e navistina slucaen lik na makedonskata politicka scena i plus ne e intelektualec so siroki pogledi kon idninata kakov saka da go pretstavi Gruevski.
P.S. sigurnen sum deka Gruevski go tepa posle sekoe negovo intevju ili obrakanje pred Makedonskata javnost

Od tolku tepanje mi e strav da ne stekne i Ivanov govorna mana...da ne pochne da d'tka i on.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 21:06
mi izgleda deka dobivme uste eden pretsedatel : liceto DZI ili gospodinot DZIплазење

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 21:37
 
 
 
  Кога веќе ништо друго не можете да му изнајдете на нашиот претседател, господинот Иванов... Ви останува да се "дрЖите "за говорната мана... !!!   плазење
 
 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk