Испечати | Затвори го прозорот

Кучиња

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Општо
Име на форумот: Животински и растителен свет
Опис на форумот: Раси, одгледување, ветеринарска заштита...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17484
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 07:39
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кучиња
Постирано од: ВАЖНА
Наслов: Кучиња
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 10:38
Јас ги сакам кучињата. А вие?

пс. темава и да ја има морав да ја напишам зашто мн ги сакам



-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.



Коментари:
Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 19.Јануари.2009 во 01:00
Ги сакам..и тоа премногу...особено кога се мали па знаат како да те насмеат...да не ме разберете погрешно...сакам и големи кучиња

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 19.Јануари.2009 во 18:07


Malo,malecko,najmalo........

Slatko,poslatko,najslatko.....

Verno,poverno,najverno.......

Kucenceto...DA !!!

Ama i maskite mozat da bidat takvi koga se zaljubeni......

Aj Vazna , Ma4kica sakajte gi poveke maskite i tie mozat da bidat takvi...........

-------------


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 19:43
Aaaaaa maskite hehehehehe si gi sakam be tuku temava e za kucenca a za maski u ljubov ke stavime tema pa ke zboruvame

-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 20:09
ne bas, ne obozavam mnogu kucinja!


Постирано од: deranger
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 01:21
                         
                          



                                
                                                                                            
                                                    




                    



-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 09:19
љубов


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 09:28
Aljaski Malmut





-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 13:03


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: vmrovka
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 13:45


-------------
ВЕРАТА во мислите, МАКЕДОНИЈА во душата, ВМРО-ДПМНЕ во срцето


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 15:16
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Aljaski Malmut


и овие и малите хаски наквеќе ги сакам

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 21:05


-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 09:26


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 15:42
leleee kolku slatko kutre e poslednovooooголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеgo guskaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaamбакнежсреќа

-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 18:59
I jas mnogu gi sakam .........eve edno so se pravi vazno i brrrrrr !!! mnogu e loso.....samo kako gleda




-------------


Постирано од: IdiBegaj
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 00:46
големо%20гушкање

-------------
Zivi bili pa videli,.......


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 07.Април.2009 во 16:49
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

I jas mnogu gi sakam .........eve edno so se pravi vazno i brrrrrr !!! mnogu e loso.....samo kako gleda





голема%20насмевкаmoja sorta eтрепкањеvazno hihihголема%20насмевкаgo guskamголемо%20гушкање


-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 18:08

Glumacka skola na kucinja..

-------------


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 01.Мај.2009 во 23:38


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 21:06
mojata najnova ljubov љубов koja naesen se nadevam ke ja imam трепкање





-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: xman
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 21:37


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 22:50


-------------



Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 05:14


-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 05:15


-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 05:16


-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 05:21


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 23:49



-------------


Постирано од: love_milenice
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 13:52
imam 4 mesecno pekinezerce sakam da znam so sto da go hranam, i kako da go naucam kade treba da gi izvrsuva svoite fizioloski potrebi? fala odnapred!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Јули.2009 во 23:40
Пекинезер ( Pekingese )


Пекинезерите спаќаат во најстарите раси на кучиња потекнуваат од Кина.Мали се ,но кога ке се подигнат во раце можат да бидат изненадувачки тешки бидејки имаат тешки коски.
Спрема легендата, пекинезерот е создаден од лав и мајмунка кои многу се сакале. Тој со векови живеел исклучиво во царски двор. Многу внимавале на него, го негувале и длабоко го почитувале. Сметале дека тој го штити неговиот господар на другиот свет.
Во 19тиот век ги носат во Англија каде и онатаму уживаат во удобност и задолжителна прошетка. Помалку се воздржани кон лугето. Единствено на сопственикот му ја покажуваат отворено својата љубов.Пекинезерите имаат јак карактер и се добри заштитници бидејки знаарт добро да се бранат. Иако се мали, толку се храбри што некогаш таа храброст преминува во тврдоглавост! Чуствителни се и независни.Понекогаш е тешко да се нахранат бидејки сакаат да покажат колку се подоминантни од сопственикот па одбиваат храна.Сепак ако претерано се хранат може да се поправат.
Понекогаш толку многу го сакаат сопственикот што покажуваат љубомора.Можат многу да лаат што делува смешно бидејки се многу мали.Не се агресивни но преку лаењето ја покажуваат својата неизмерна верност. Добри се за живот во стан и не им е неопходен двор. Сепак за да им се сочува здравјето подобро е редовно да ги шетате и да си играте со нив. Имаат просечен животен век од 10 до 15 години. Склони се кон болести на срце, проблеми со дишење и лесно настинуваат.
Задолжително треба да се чешлаат бидејки во спротивно нивните влакна лесно може да се заплеткаат. Чистете им го лицето и очите проверувајте што се крие зад влакнестите шепи.Понекогаш сешто може да закачи таа волнена маса.

и тооооо....голема%20насмевка


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Јули.2009 во 23:52
Пудла ( Poodle )



Пудлицата се смета дека потекнува од Северна Африка и дека е создадена при вкрстување со португалско водено куче. Нејзиното име настанало од германскиот збор пудден, што значи да се брчка во вода. Првите пудли биде поголеми, но со вкрстување станувале се помали, за да им одговарале на дамите на кои им годела интелегенцијата и живоста на овие кучиња. Денес постојат големи, средни, џуџести и минијатурни пудли.
Низ историјата, пудлите работеле во циркуз, бидејќи лесно се обучуваат. Во царскиот двор ги мазеле и се воодушевувале на нивната убавина. Понекогаш се користат како водичи за слепи. Денес ова куче е популарно во домаќинствата.
Стандардната пудла е елегантна, горда и има пријатен карактер. Одењето и е потскокливо и лесно. Во зависност од типот на пудлата, може да има кадрави влакна и густо волнено крзно или фини збиени влакна заплеткани во конопчиња. Може да биде црна, кафенам бела, сива или со боја на кајсија. Мора редовно да се чешла, капе и барем еднаш во два месеци да се шиша. Многу е интелегентна и спаѓа во кучиња кои најлесно се дресираат. Помирна е од нејзините џуџести ронини. Не сака самотија и ужива во друштво на луѓе. Особено сака деца и други кучиња, а може да биде и добар чувар на домот.
Иако обожува вода и прошетки, не бара многу во поглед на редовните физички активности. Меѓутоа, ако добие прилика да трча или да си игра, ќе биде многу повесела. Мора да живее во стан, но најдобро е ако има мала градина каде што ќе може да се шета.љубов



-------------


Постирано од: Shtefi
Датум на внесување: 07.Јули.2009 во 01:35
Кучето од првата слика не е пудла, туку е bichon frise. Исто како ова на сликава.



Постирано од: Shtefi
Датум на внесување: 07.Јули.2009 во 01:51
Originally posted by love_milenice love_milenice напиша:

imam 4 mesecno pekinezerce sakam da znam so sto da go hranam, i kako da go naucam kade treba da gi izvrsuva svoite fizioloski potrebi? fala odnapred!



Најубаво е да го храниш со дехидрат (готова сува храна за кучиња). Бидејќи станува збор за мало кученце, се почнува со јуниор, а после 1 година се дава адулт. Имаш избор на повеќе храни, а ќе си избереш зависно од тоа дали кучето е повеќе активно или пасивно, според големината (мало, средно, големо). Треба да придадеш важност и на цената на храната, бидејќи ако мислиш дека нема да можеш да си дозволиш секогаш да купуваш од поскапите храни, не треба ни да започнеш да даваш од таа храна. Значи не е убаво да му менуваш често храна.
Во врска со физиолошките потреби. Најефикасен метод мислам дека е буквално "фаќање на дело". Значи додека мочка/кака ќе го плеснеш со весник по газето (или евентиално околината, нели не центрираш сега каде да го плеснеш). Не се секирај, повеќе ќе се исплаши од самото шушкање на весникот, отколку што ќе го боли. Но, мораш да имаш на ум дека треба да го плеснеш во моментот кога врши нужда, во спротивно нема да има ефект, бидејќи кучето нема да свати зашто всушност го плеснуваш. Битно е да не го плескаш по глава, и во никој случај не го мавај со стап или пак со рака.
Мислам дека горе-доле ти помогнав, доколку те интересира нешто друго, слободно прашај :D


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 15.Ноември.2009 во 18:28
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/2A2B683E69C9D740AEF59AF43DEC3BA7.jpg
Германски овчар, ( http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%98%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BA - германски : Deutscher Schäferhund) е позната http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%87%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B0_%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%B0 - раса на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%87%D0%B5 - куче која е многу позната низ целиот свет и потекнува од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Германија . Германските овчари се едни од најновите раси во светов, тие датираат уште од 1899. Овие кучиња всушност биле создадени за чување на овците по што го добиле и името. Нивната издржливост, интелигенција и бистрост ги доведува да работат во полицијата или во некои други воени гранки.


-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 20.Ноември.2009 во 23:04
http://www.mojnet.com/korisnik/alex_/slika/no-comment/107945">beeelj!!!

-------------


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 21.Ноември.2009 во 16:24
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

http://www.mojnet.com/korisnik/alex_/slika/no-comment/107945">beeelj!!!

Душичка да го и тебе бијонсе


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 13:59
Image

-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 15:33




-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 15:34



-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 15:35



-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 15:37



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 16:32
http://www.mojnet.com/korisnik/nkusic2/slika/slika-101089/101089">http://www.cocothelovedog.com/wordpress/wp-content/uploads/2010/07/cropped-pappy-closeup.jpg

-------------


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 16:42


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: vili2121
Датум на внесување: 24.Ноември.2009 во 12:58
За сите оние кои имаат куче, кучиња, кој сакаат да одгледуваат куче. Мора да го прочитаат ова и да им биде од корист.

1. Мојот живот со тебе трае 10-15 години и секоја разделба со тебе за мене е тешка. Размисли за тоа пред да ме оставиш.

2. Мора да ми дадеш време да разберам што бараш од мене.

3. Имај доверба во мене. Јас живеам од тоа.

4. Не се лути никогаш на мене и не ме затварај за казна. Ти ја имаш твојата работа, забава, твоите пријатели, а јас те имам само тебе.

5. Понекогаш разговарај со мене. Иако твоите зборови не ги разбирам целосно, го препознавам гласот со кој ми се обраќаш.

6. Запамети како постапуваш со мене, јас тоа никогаш не го заборавам.

7. Пред да почнеш да ме тепаш, сети се дека мојата вилица многу лесно може да ги здроби коските на твојата рака, но јас тоа никогаш не го правам.

8. Пред да ме навредиш, како тврдоглав или мрзлив, размисли. Можеби ме мачи несоодветната исхрана, можеби сум бил предолго на сонце или на ладно или имам истрошено срце.

9. Грижи се за мене и кога ќе остарам, затоа што и ти еден ден ќе остариш.

10. Испрати ме на мојот пат. Немој никогаш да кажеш “Јас не можам тоа да го гледам” или “Тоа нека се случи во мое отсуство”.

ЗАПАМТИ: Со тебе, заедно, за мене е се полесно !

твоето Кученце

-------------
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Ноември.2009 во 13:47
Леле ама се жални овие кучешки “заповеди“ или како да ги наречам, вистина е така, како да излегле од душата на некое кутре.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 24.Ноември.2009 во 20:25


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 27.Ноември.2009 во 18:55
nejca od onija so izpuleni oci i zbi sco ksaa, ja ima aprikotpudlica svekrva mi ogin da ja izgorit samo mi prigoarase sco ke ti jet pes u kuca ama od nea pogolem pes imat li


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Јули.2010 во 07:39

Сладолед за кучиња

Извор: Макфакс

Сопствениците на кучиња ќе можат своите галеничиња да ги почестат со специјален сладолед што од овој викенд, ќе биде во продажба во еден од лондонските паркови, пренесува Смедиа.

Продавачите ќе им нудат два вкусови на сладолед - со вкус на шунка и пилешко, а кои што ќе бидат украсени со бисквит и сервирани во корнет. Ќе се продава и мешавина на бисквит и сладолед, објави Дејли меил.

Експертите за кучиња, наведуваат дека се работи за совршена комбинација на сладолед, што по состав, вкус и температура, претставува одлично и безбедно освежување за кучињата



-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 11.Септември.2010 во 21:44

http://cooleria.mk/fotografija/kucenca-so-frizuri/ - Кученца со фризури  

Следниве извонредно интересни фотографии се дело на данскиот фотограф Торкил Гуднансо. Неговиот стил е едноставен и со доза на хумор. Освен овој вид на фотографија, Торкил се занимава и со модна фотографија. Негови фотографии се објавувани во Vogue, а има работено и за Calvin Klein, Pantene, L’Oreal и други.

http://cooleria.mk/fotografija/kucenca-so-frizuri/">



-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 11.Септември.2010 во 22:09


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 11.Септември.2010 во 22:20
Originally posted by vili2121 vili2121 напиша:

За сите оние кои имаат куче, кучиња, кој сакаат да одгледуваат куче. Мора да го прочитаат ова и да им биде од корист.

1. Мојот живот со тебе трае 10-15 години и секоја разделба со тебе за мене е тешка. Размисли за тоа пред да ме оставиш.

2. Мора да ми дадеш време да разберам што бараш од мене.

3. Имај доверба во мене. Јас живеам од тоа.

4. Не се лути никогаш на мене и не ме затварај за казна. Ти ја имаш твојата работа, забава, твоите пријатели, а јас те имам само тебе.

5. Понекогаш разговарај со мене. Иако твоите зборови не ги разбирам целосно, го препознавам гласот со кој ми се обраќаш.

6. Запамети како постапуваш со мене, јас тоа никогаш не го заборавам.

7. Пред да почнеш да ме тепаш, сети се дека мојата вилица многу лесно може да ги здроби коските на твојата рака, но јас тоа никогаш не го правам.

8. Пред да ме навредиш, како тврдоглав или мрзлив, размисли. Можеби ме мачи несоодветната исхрана, можеби сум бил предолго на сонце или на ладно или имам истрошено срце.

9. Грижи се за мене и кога ќе остарам, затоа што и ти еден ден ќе остариш.

10. Испрати ме на мојот пат. Немој никогаш да кажеш “Јас не можам тоа да го гледам” или “Тоа нека се случи во мое отсуство”.

ЗАПАМТИ: Со тебе, заедно, за мене е се полесно !

твоето Кученце



Ziva vistina se ovie zborovi ...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Септември.2010 во 22:23
http://www.fuzzypuppylove.com/images/freckles-puppies/6-teacup-toy-puppy-dog-pappy.jpg

-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 14.Септември.2010 во 12:03





-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 02.Октомври.2010 во 07:07

Кушингова болест кај кучињата

Кушингова болест кај кучињата претставува состојба на прекумерно лачење на глукокортикоиди во телото. Во нормална состојба питуитарната жлезда лачи хормон кој ги стимулира надбубрежните жлезди да произведуваат глукокортикоиди кои се неопходни за одржување на функциите на многу системи. При пореметена работа на питуитарната или надбубрежната жлезда може да се случи прекумерно лачење на глукокортикоиди при што се развива Кушингова болест. Ова сложено ендокринолошко заболување може да има повеќе причини и да прикаже разни симптоми. Кушинговата болест се јавува кај миленици од средна возраст и постари без особени карактеристики по полот и расата. Болеста прогресира бавно како резултат на хроничното зголемено ниво на глукокортикоиди. Симптомите се манифестираат со зголемена жед и уринирање. Кучињата пијат од два до пет пати повеќе вода од вообичаеното а како резултат на тоа и често мократ. Овој симптом се јавува кај осумдесет и пет проценти од заболените. Покрај тоа и зголемувањето на апетитот е честа појава. Кај голем процент се јавува зголемување на стомакот како резултат на поместувањето на мастите во абдоминалната регија и слабоста на мускулната маса на абдоменот. Алопецијата или губењето на влакна на одредени регии е исто така симптом карактеристичен за оваа болест. Во поекстремните случаи влакна остануваат само на главата и опашот. Кожата е тенка лесно се оштетува и раните споро зараснуваат. Честа задишеност, инфекции на уринарниот тракт и губење на репродуктивната способност се исто така резултат на ова пореметување. Третманот зависи од причината и локацијата на пореметувањето. Доколку се идентификува тумор на надбубрежната жлезда тогаш се одредува дали терапијата ќе биде оперативна или цитостатска, но нехируршкиот третман е најчест избор за лекување на Кушинговата болест




-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 02.Октомври.2010 во 14:53
Јас имав кученце,многу слатко многу го сакав ама на жалост се разболе.Незнам од што ама ми рекоа дека од Американските мисирки (со тоа го ранев)ослепе,се поду и стршно ми беше,неверувам дека веќе ќе чувам некое милениче.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Октомври.2010 во 23:26


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 18:47


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 17:05
Видете го слаткишов....куче ли е ,мече ли е....?!љубов







-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: емил
Датум на внесување: 29.Октомври.2010 во 13:28

Кривење кај кучињата

Кривењето кај кучињата може да се јави од која било причина што предизвикува болка во нозете. Секое намалување на способноста на животното да ја носи својата тежина, односно да ја оптоварува ногата или, пак, намалување на подвижноста и функцијата на нозете претставува куцање или кривење. Куцањето може да биде исклучително суптилна, тешко забележлива појава или, пак, длабоко, јасно изразено кривење на едната или повеќе нозе. Може да биде повремена или постојана, полоша во утринските часови или прекуноќ, исто така може да се влоши по одморање или по прошетка. Кривењето на кучињата не е поврзано со расата, полот, возраста. Може да се јави како резултат на повреда или да се јавува постепено како резултат на тумор на коските или околното ткиво. Основните причини за кривењето можат да бидат опасни за животот на кучето или, пак, можат да влијаат на квалитетот на животот, кој ќе биде проследен со повремени или постојани болки, како што е случај кај дисплазијата или артритисот. Симптомите се очигледна невозможност да оди или да трча нормално, цвилење при придвижување кое укажува на болка, неволност да изведува нормална активност, движење нагоре-надолу по скали, одбивање да ја оптовари болната нога со сопствената тежина. Историјата на болеста и ортопедскиот преглед овозможуваат лоцирање на болното место и понатамошен правец на дејствување. Доколку се лоцира промената, се врши радиографски преглед. Не секое кривење претставува ортопедски проблем. Доколку ветеринарот се сомнева на 'рбетниот мозок или нервите, се врши невролошко испитување. Во зависност од причините, третманот може да биде обично неколкудневно одморање од активности или ортопедска или невролошка хируршка интервенција, како, на пример, дисплазија на колковите или акутно интервертебрално истиснување на дискот. Кривењето кај кучињата како резултат на механички повреди е честа појава и сопствениците мораат да бидат внимателни при дневните активности на своите миленици.



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Октомври.2010 во 15:35
http://www.cocothelovedog.com/wordpress/wp-content/uploads/2010/07/cropped-pappy-closeup.jpg

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Октомври.2010 во 16:08


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 03.Декември.2010 во 17:41

Социјализација на кученцата

Во првите три недели од животот кучињата имаат основни животни потреби: храна, вода, загревање и рефлексна стимулација на уринирање и дефекација. И кучката инстинктивно реагира со лижење на кученцата, лежење настрана за да овозможи подобар пристап за доење, реакција при пискање на кученцата и др. Главен приоритет на сопственикот треба да биде да не ги вознемирува кучката и нејзините малечки. Во првата фаза по породувањето, кучката бара место за кое смета дека е соодветно за неа и нејзиниот пород. Тие најчесто избираат мали, затворени и топли простори, кои треба да бидат затемнети и изолирани. Со навршување на две-три недели старост, состојбата со однесувањето на кученцата се менува. Од моментот кога почнуваат да слушаат и да гледаат тие се истражуваат себеси и околината. Во овој период кучињата интензивно играат и го вежбаат инстинктивниот репертоар од социјални однесувања. Доколку кученцето се оттргне од леглото со шест недели или порано, во подоцнежниот живот може да манифестира неадекватен однос кон останатите кучиња. Ако кучето е многу поголемо или помало од останатите во леглото, може да се предизвика чуство на доминантност или покорност во понатамошниот живот кај другите кучиња, па дури и луѓе. Во периодот на социјализација мајката поминува сè помалку време со своето легло. Кученцата кои од својата трета недела старост имаат контакт со возрасни луѓе и деца, во подоцнежниот живот се многу подоверливи кон нив за разлика од оние што немаат или имаат ограничен контакт. Затоа е и важно во овој период тие да бидат дел од семејството на одгледувачот или сопственикот на кучката. Оние, пак, што се одгледувани во средина каде што не можат да ги запознаат околината и звуците и предметите што ќе ги опкружуваат во животот, обично покажуваат страв во подоцнежниот живот. Често пати ова е причина и за намалена способност за учење и примање команди. Се смета дека тенденцијата за истражување е најизразена во периодот од пет недели, па затоа е и најважно овој период на социјализација на кученцата да се искористи адекватно.



-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 03.Декември.2010 во 18:02


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 21:58

Тренинг кај кученцата

Постои верување дека кученцата помлади од шеснаесет недели не треба да се вклучуваат во каква било програма за обука и во овој период би требало да се запознаат со околината и со членовите на семејството. Ставот се оправдува со верувањето дека каков било тренинг во овој период ќе има штетно влијание врз процесот на социјализација, особено кога дисциплината се користи за да се наметне кое однесување е прифатливо, а кое не. Меѓутоа, доколку тренингот на кучињата од оваа старосна група се спроведува адекватно, нема да има никакво влијание на социјализацијата. Менувањето на некои природни начини на однесување е неопходно поради потребата од приспособување на условите на живот во домот. Воспитувањето или обуката на кучето треба да започне веднаш по неговото пристигнување дома. Ова подразбира тренинг за создавање добри навики. Многу е полесно да се воспитува куче веднаш по пристигнувањето дома отколку да се остави да создаде лоши навики, па потоа да се менуваат. Кучето со старост од седум недели многу полесно и побрзо ќе се здобие со домашни навики отколку, да речеме, кучето кое има дванаесет недели и е донесено од одгледувачница, каде што веќе формирало навики да уринира и дефецира секаде. Создавањето добри навики кај кученцето со седум недели има голема предност поради фактот дека во овој период е многу лесно влијанието над него и учењето. Местото каде што ќе живее е негов нов дом, а домашните се негово ново семејство. Тоа на својот кучешки начин сака да допре до новиот сопственик барајќи љубов и сигурност. Под претпоставка дека кучето имало нормален процес на социјализација кај претходниот домаќин, потребни се само два-три дена за да побара заштита од новиот сопственик кога се плаши или кога ќе се соочи со нешто ново. Довербата и сигурноста од новиот сопственик се одлична основа за воспитување.




-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 22:59



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Декември.2010 во 00:30



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 12.Декември.2010 во 10:31
Леле Брза,па каде ги наоѓаш вакви?тага

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Декември.2010 во 20:30
aj...eve i edno doterano ....k'o za tebe:намигнување








-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Декември.2010 во 06:38
http://bgman.net/uploads/posts/2010-12/1291796501_canines_01.jpg">Кученца%20и%20нотбученца

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Декември.2010 во 13:42

Праз­нич­ни со­ве­ти за ку­чи­ња­та

Си­те са­ка­ме прет­стој­ни­те праз­ни­ци да ги ми­не­ме во доб­ро рас­по­ло­же­ние, а не со ит­ни по­се­ти на ве­те­ри­нар. Хра­на­та и ук­ра­си­те што го по­доб­ру­ва­ат на­ше­то рас­по­ло­же­ние мо­жат да би­дат опас­ни за здрав­је­то и жи­во­тот на на­ши­те ми­ле­ни­ци. Хра­на­та бо­га­та со мас­но­тии, ка­ко со­ко­ви­те од пе­че­но ме­со и мас­та, мо­же да пре­диз­ви­ка раз­лич­ни проб­ле­ми, од бол­ка во сто­ма­кот до вос­па­ле­ние на пан­кре­а­сот, што, пак, пок­рај дру­го­то, пре­диз­ви­ку­ва пов­ра­ќа­ње на хра­на­та и де­хид­ра­ци­ја. Ку­чи­ња­та со се­ри­оз­на сос­тој­ба мо­жат да би­дат под­ло­же­ни на бол­нич­ки трет­ман. Ал­ко­хо­лот мо­же да пре­диз­ви­ка се­ри­оз­ни ин­ток­си­ка­ции кај ку­чи­ња­та. Ос­та­ве­ни­те по­луп­раз­ни ча­ши со ал­ко­хо­лен пи­ја­лак се нај­чес­ти­от на­чин на кон­такт. Чо­ко­ла­ди­те, ка­фе­то и ча­јот со­др­жат ксан­тин, кој во по­го­ле­ми ко­ли­че­ства е ток­си­чен за ор­га­низ­мот, пре­диз­ви­ку­вај­ќи нер­вни рас­трој­ства и сти­му­ла­ци­ја на ср­це­ви­от мус­кул. Осо­бе­но тре­ба да се обр­не вни­ма­ние на чо­ко­ла­ди­те за гот­ве­ње, кои со­др­жат нај­го­ле­ма кон­цен­тра­ци­ја на ксан­тин. Кос­ки­те од ри­ба, ме­со­то, ис­то та­ка, мо­жат да пре­диз­ви­ка­ат проб­ле­ми, осо­бе­но до­кол­ку се не­со­од­вет­но при­гот­ве­ни и со нес­раз­мер­на го­ле­ми­на. Ос­три­те де­ло­ви чес­то­па­ти мо­жат да ги ош­те­тат цре­ва­та или да пре­диз­ви­ка­ат пер­фо­ра­ци­ја. Ци­га­ри­те и до­гор­чи­ња­та, до­кол­ку се про­гол­та­ат, мо­жат да пре­диз­ви­ка­ат тру­е­ње во рок од пет­на­е­сет ми­ну­ти до еден час. Ова тру­е­ње е прид­ру­же­но со воз­бу­да, ли­га­ве­ње, пов­ра­ќа­ње и про­лив. Рас­те­ни­ја­та што се упот­ре­бу­ва­ат за ук­ра­су­ва­ње на до­мот при прет­стој­ни­те праз­ни­ци, ка­ко зе­ле­ни­ка­та или бо­жи­ко­ви­на­та, ис­то та­ка, мо­жат да пре­диз­ви­ка­ат тру­е­ња, кои по­не­ко­гаш се фа­тал­ни. До­кол­ку се про­гол­та­ат, иг­лич­ки­те од но­во­го­диш­на­та ел­ка мо­жат да пре­диз­ви­ка­ат ме­ха­нич­ки пов­ре­ди на цре­ва­та. Де­ко­ра­тив­ни­те ук­ра­си на ел­ка­та се пре­диз­вик за се­кој ми­ле­ник, та­ка што е не­оп­ход­но ел­ка­та да се изо­ли­ра од кон­такт, а на ми­ле­ни­кот да му се да­де не­го­ва­та оми­ле­на иг­рач­ка или но­ви­от по­да­рок, кој ќе му го от­трг­не вни­ма­ни­е­то од ел­ка­та.



-------------


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 24.Декември.2010 во 13:52
Originally posted by renatax renatax напиша:

Леле Брза,па каде ги наоѓаш вакви?тага
Гледав избор за најгдо куче, секако некаде во Америка се одржува, изгледа ова се едни од шампионите!намигнување


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Декември.2010 во 14:20
...shto e ubavko!изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 24.Декември.2010 во 14:26
А, еве го и шампионот!да

Стварно е грд!голема%20насмевка


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 25.Декември.2010 во 00:36
Originally posted by bluebell bluebell напиша:

Originally posted by renatax renatax напиша:

Леле Брза,па каде ги наоѓаш вакви?тага
Гледав избор за најгдо куче, секако некаде во Америка се одржува, изгледа ова се едни од шампионите!намигнување


Немој да не прочита Брза за она ''најгрдо'',па тој има префинет вкус за убави кучиња.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Декември.2010 во 01:17



...shto im fali de?.изненадување..bash se pravi lepotani.да..koga bi mozel da si nabavam edno takvo !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 25.Декември.2010 во 10:34
znaev deka imash izopachen vkus!намигнување

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Декември.2010 во 11:18
...takov sum..."celiot"....да

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 25.Декември.2010 во 11:38
rekov znaevнамигнувањеголемо%20гушкање

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Декември.2010 во 23:26



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Декември.2010 во 08:27



-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 04.Јануари.2011 во 13:30


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 05.Јануари.2011 во 15:24


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Јануари.2011 во 08:08
 

-------------


Постирано од: zverka_
Датум на внесување: 06.Февруари.2011 во 14:43



-------------
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 09.Февруари.2011 во 04:56
http://bgman.net/uploads/posts/2011-01/1296028627_dog_04.jpg">Сам%20вкъщи

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 17.Март.2011 во 06:23
Најскапото куче вреди милион евра

Црвениот тибетски мастиф стана најскапиот пес на светот откако е продаден за милион евра.

Тибетските мастифи се големи кучиња кои се однесуваат заштитнички кон своите сопственици. Во минатото ги чувале номадските кампови и манастирите во Тибет.

Се смета дека овие кучиња се најстарата раса на светот, а легендата вели дека Џингис Кан и Буда исто така имале вакви кучиња. Се верува дека овие кучиња се чиста кинеска раса која е особено ретка надвор од Тибет, по што се разликува од останатите кучиња. Цената на овие кучиња во последните пет години порасна од 500 на неколку стотина илјади евра.

Според неговиот сопственик Лу Лианг, кучето Хонг Донг е старо 11 месеци, високо 90 сантиметри и тешко повеќе од 80 килограми.

- Тој е совршен примерок на својата раса. Поседува неверојатни гени и ќе биде добар за натамошно одгледување на овие кучиња. Кога започнав со оваа работа пред 10 години, не ни можев да замислам дека овие кучиња ќе бидат толку скапи, вели Лу, кој одгледува тибетски мастифи во Лаошан, кинескиот град Квиндао.

Лу не сакаше да открие повеќе детали, но истакна дека кучето го продал за милион евра на еден мултимилионер од северот на Кина, кој е сопствен на рудник за јаглен

- Морав да проверам дали навистина сака куче, инаку немаше да му го продадам. Купувачот ми рече дека тоа е добра инвестиција, бидејќи кучето ќе може да се изнајмува за парење, па со секое изнајмување ќе заработува по 11.000 евра. Вложените пари ќе ги врати за неколку години, вели Лу.

Кучето Хонг Донг јаде само пилешко и говедско месо, зачинети со егзотични слатки, како што се морски краставици. Според Лу, високата цена на кучињата е сосема оправдана затоа што треба многу да се вложи во нивното одгледување.

Пред продажбата на Хонг Донг, најскапото куче во светот беше тибетскиот мастиф Јангеце Река Број Два, кој во 2009 година е продаден за 440.000 евра. На патот кон својот нов дом, Јангце Река Број Два одел во поворка од 30 лимузини, што предизвика критики ширум Кина.


-------------


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 18.Мај.2011 во 17:54


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Јуни.2011 во 05:53
Кинески мелез најгрдото куче во светот

 - Кратките локни на Јода, нејзиниот истакнат јазик и долгите оголени нозе беа доволни таа да ја добие титулата најгрдо куче на светот на саем во Северна Калифорнија.
Четиринаесетгодишното куче кое е мешавина од кинеска кикиришка и чивава ја освои титулата на 23. Годишен натпревар на саемот "Сонома Марин".
Сопственичката Тери Шумахер од Ханфорд, Калифорнија, изјави дека го пронашла кучето, тешко 0,9 килограми, напуштено и само зад зградата во која живее. Шумахер најпрвин помислила дека несреќното куче е стаорец.
Минатата година титулата на овој натпревар ја понесе едноока чивава по име Принцеза Еби. Во 2008 година кинеска кикиришка со педигре ја освои титулата, а во 2007 година друго куче од расата на Јода.
Во изминативе години сопственикот на победникот добива парична награда од 1.000 долари

-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 29.Јуни.2011 во 00:12
Originally posted by емил емил напиша:

Најскапото куче вреди милион евра




A normalno se prodava po okolu 1000 dolariизненадувањеизненадувањеизненадување
Vidi tiiiiизненадување Zatoa sto bilo hranto so morski krastavici mu se krenala..cenataзбунетост


Zosto se bolni lugjevoзбунетосттага


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Klara-D
Датум на внесување: 29.Јуни.2011 во 13:06

Велат дека лепотата зависи од очите на оние кои те гледаат, а тоа го потврдува и овој случај. 14-годишниот Јода победил на натпреварот за нагрди кучиња кој се одржал во Калифорнија.
Победникот изгледа ја доби титулата нпоради своите кратки влакна, специфичниојжт јазик и долгите нозе на кои нема влакна.

Госпоѓата Никол Шумахер чиј миленик е Јода, го пронашла на улица и посакувала да побегне што подалеку од него, но го сожалила и го присвоила.

 



Постирано од: емил
Датум на внесување: 07.Јули.2011 во 16:40



-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Јули.2011 во 06:23
http://bgman.net/uploads/posts/2010-07/1279524790_podborka_02.jpg">Най-интересните%20сниМки%20за%20днес%20-%2019.07.2010%20г.

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 13.Август.2011 во 06:36
http://bgman.net/uploads/posts/2011-08/1312784297_1312755235_these_funny_animals_762_05.jpg">Позитивна%20зооподборка%20:%29

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Октомври.2011 во 06:57
http://bgman.net/uploads/posts/2009-02/1234253626_82675304.jpg">Веселата%20колекция%20за%20деня!

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Октомври.2011 во 07:00
http://bgman.net/uploads/posts/2009-02/1234253667_82675310.jpg">Веселата%20колекция%20за%20деня!

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Октомври.2011 во 06:47
http://bgman.net/uploads/posts/2009-02/1233561975_82568340.jpg">Най-забавните%20снимки%20за%20днес

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Октомври.2011 во 08:54
alt

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Октомври.2011 во 08:59
alt

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 29.Октомври.2011 во 06:19
http://bgman.net/uploads/posts/2011-10/1319780596_podborka_72.jpg">Най-интересните%20снимки%20за%20днес-28.11.2011г.

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 29.Октомври.2011 во 06:26
http://bgman.net/uploads/posts/2011-10/1319780591_podborka_80.jpg">Най-интересните%20снимки%20за%20днес-28.11.2011г.

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Октомври.2011 во 12:19


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk