Испечати | Затвори го прозорот

Локални избори 2009

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17464
Датум на принтање: 03.Јули.2024 во 12:00
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Локални избори 2009
Постирано од: mamamd
Наслов: Локални избори 2009
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 08:21
Lokalnite izborite za objaveni. Se pravat rekapitular na srabotenoto, ne srabotenoto se stava vo programata za naredniot mandat...a negativnite dejanija se krijat pod kilimce... Pocelo e pocelo...Utrinski vesnik pocna od...
Џорџе Арсов не остави капитален проект, но е горд на сработеното
Дислокацијата на Центарот за зависници, изградба на надземен премин на „Првомајска“, изградба на матично и аква-парк во Расадник се проектите кои градоначалникот на Кисела Вода, Џорџе Арсов, не успеа да ги реализира во изминативе четири години, иако му беа на приоритетната листа во изборната програма. Сепак, посочените проекти што му останаа на хартија не го спречуваат Арсов да се чувствува задоволен од сработеното во текот на мандатот. Смета дека реализирал најголем дел од тоа што го испланирал . Свесен е дека граѓаните нема да го запомнат по некој финансиски тежок изведен проект, туку по повеќе ситни, но многу пофункционални. Тоа, вели, му е „дебело досие“ за да се кандидира за втор мандат, иако се' уште е во дилема дали да преземе таков чекор.
E sega za ona pod kilimceto. Cenetiot gradonacalnik zaboravi  ili gi skri pod kilimce negativnite, neetickite, necovecnite i neprofesionalnite dejanijata na lokalnite mokjnici - ucilishni direktori, podracni nacalnici, prosvetni inspektori za vreme na shtrajkot na prosvetnite rabotnici. SAMO vo opshtinata na doticniot TV kamerite gi registriraa vonrednite nastavnicki soveti od koi izleguvaa rasplakani sindikalci... registriraa kako direktori trcaa da go informiraat deka gi "skrshile" shtrajkuvacite. Za ova ne se zboruva. Se molci. No dali istraumatiziranite daskali go zaboravija toa? Dali kje mu dadat nov mandat, nemu ili  na nekoj drug kandidati od negovata partija.Nikogash ne treba da se zaboravi deka 5 godini brgu minuvaat.




Коментари:
Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 13:52
...edna simpaticna vest vo Nova Makedonija privlekuva vnimanie...
Амди Бајрам си го кандидира синот Елвис за градоначалник




Елвис Бајрам, син на поранешниот пратеник Амди Бајрам, ќе биде кандидат за градоначалник на општината Шуто Оризари од партијата, дознаваме од извори во општината. Елвис ќе биде кандидат од партијата Сојуз на Ромите и неговата кандидатура вчера била поднесена во општината за да се соберат потребните потписи. Тој во моментов е претседавач на општината.

Според извори од Сојузот на Ромите, одлуката Елвис да биде кандидиран за градоначалник ја донел неговиот татко Амди, и тоа без никакви претходни консултации со поширокото членство, поради што предизвикал големо незадоволство во партијата.

Според партиски извори, освен Елвис Бајрам, за градоначалник на Шуто Оризари ќе се кандидирал и бизнисменот Ферат Асани, сопственик на фирмата „Матекс“ и на пазарот „Еуропазар“. Како еден од кандидатите за градоначалничката фотелја се споменува и Шабан Салиу, актуелен директор на Центарот за управување со кризи.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 07:32
Nasoceni so celoto vnimanie kon slucuvanjata za i okolu pretsedatelskite izbori pokraj nas tivko i nezabelezlivo zaminaa listite za kandidati za  gradonacalnici.
Licno smetam deka pretsedatelot barem so ovie nashi zakoni epovekje 'angliska kralica" i boga mi pretsedatelot i nema nekoja golema uloga bidejki so ovogodinashnite slucuvanja na megjunaroden plan povekje bea aktivni pregovaracite...ministerot za nadvoreshni...
za nas kako gragjani na ovaa zemja koja ja tera politikata na decentralizacija i prefrluvanje na ingerenciite na lokalno nivo i te kako se vazni lokalnite izbori. Ako ne se vazni zoshto togash za ovaa pozicija se borat lugje koi go napushtaat momentalno najdohodovnoto mesto -pratenik za da stanat gradonacalnici?
Cudno ama imam dojam deka sme bajagi zamajani i nezainteresirani za ona shto se slucuva.
Nie vo Skopje pominavme eden bajagi dolg period na trifunizacija+ sokolozacija, trajankocevizacija, gjorgearsovizacija,, alarovavizacija vo koja osven kavgi i raspravii ne zabelezavme nekoj blagodet tuku obratno...duplo strizenje i na gradsko i na lokalno nivo?



Постирано од: nelson
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 17:33
ne znam so ke im se tolku grafonacalnici...sekoj grad po eden..zosto skopje gi ima po opstini?nema potreba...samo ja komplicira rabotata...treba da se izborite samo za eden i nemu site ingerencii!dzaba samo plakate..

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 06:42
Segashni...bivshi...idni... se vrtat vo krug. Nekoi se poznati po mnogu aferi...drugi po "plivanje" niz prostorot...nekoi po neshto dobro shto napravile... Kogo li da go izbere narodot?

ВМРО-ДПМНЕ го предлага Марјан Ѓорчев за Кисела Вода

Поранешниот министер за земјоделство, Марјан Ѓорчев, ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Кисела Вода. Владејачката партија ќе ја поддржи и кандидатурата на Лилјана Поповска за Општина Карпош, по што лидерката на ДОМ се откажува од намерата да атакува на градоначалничката функција на Скопје.

Како кандидати на оваа партија за Општина Аеродром се споменуваат имињата на Борис Змејковски, директор на новата спортска сала „Борис Трајковски“, и на првиот човек на ЈП за станбен и деловен простор, Ивица Коневски.

Овие имиња, како што неофицијално дознаваме, уште завчера биле потврдени од партиските органи во партијата на Никола Груевски како кандидати за градоначалници во скопските општини на претстојните локални избори. Од партијата вчера не беа достапни да ги потврдат овие информации и да кажат која е конечната листа на кандидати со кои ќе истрча на изборите.


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 20:36
Vo kavadarci ima prekrasen kandidat za gradonacalnik i sigurno pobeduva a toa e Aleksandar Panov.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 21:11
Vistina ili shpekulacija...
Мијалков ќе ја наследи Аларова?
Влатко Мијалков, брат на шефот на тајната служба Сашо Мијалков, ќе биде кандидат за градоначалник или што е повеќе веројатно, носител на советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ за општина Центар, велат извори од партијата.



Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 12.Февруари.2009 во 21:49

Oспорена кандидатурата на Руфи Османи

   

Затворската казна за Гостиварските настани пред девет години пречка за градоначалничката аспирација на Руфи Османи.

Гостиварската општинската изборна комисија ја одби неговата кандидатура поради член седум од Изборниот законик, кој предвидува дека лицето не ги исполнува условите доколку е осудено со правосилна судска одлука на безусловна казна затвор над 6 месеци.

Османи поради незаконско истакнување на знаме на туѓа држава и немирите во кои загинаа три лица а повеќе беа повредени беше осуден на казна затвор од 7 и пол години, одлежа година и пол, а со посебно донесен закон за амнестија беше ослободен.

За Османи одлуката е скандалозна и политички мотивирана од, како што вели, некои моќници во Гостивар.

„Јас сум убеден дека стојат одредени челни луѓе на ДУИ во Гостивар, кои се поврзани и интересно и со други релации, со одредени структури на централната власт“, изјави Руфи Османи

Од ДУИ демантираат дека имале влијание на одлуката на комисијата. И тие се незадоволни од одлуката.

Според претседателот на Општинската изборна комисија Берат Абази одлуката ја донеле по консултации со органи надлежни за спроведување на изборите. Според Османи неговиот случај е застарен, и доколку се оспорува неговата кандидатура, тогаш спорна, вели треба да е и на Бошкоски, а и претходно кандидатурите на Заев и Амди Бајрам. Според правниците случајот Османи не може да се поврзува со кандидатурите на Бошкоски и Заев, затоа што не биле осудени .

Османи за функцијата ја имаше поддршката и од Нова демократија. Селмани вели дека освен што се почитуваат прописите треба да се почитува и волјата на граѓаните.



-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 12.Февруари.2009 во 22:34
Мислам дека не е во ред тоа што се случува со Османи...
Чист политички притисок и одстранување на конк*ренцијата...
Човекот го одлежал своето (како ретко кој во МК) и мислам дека треба да му се дозволи да се кандидира...


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 00:15
i jas mislam deka ova e nepravda kon rufi osmani ... na covekot treba da mu se dozvoli da gi izmeri silite so drugite ... ako ova e nekoja zvrcka od DUI tesko nim .. vaka samo gubat ...

-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 07:07
A tolku sekiracii...a tolku nervozi... a covekot si igral majtapi...nemal namera da se kandidira...toa za nego e devalvacija...navreda... nejke od konj na magare...
Љубчо нема да се кандидира за Скопје
Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски го одложи враќањето на политичката сцена. Наспроти најавите промовирани како барање на партијата ВМРО-НП, тој дефинитивно нема да се кандидира за градоначалник на Скопје. Со неговата одлука бил запознаен и партискиот Извршен комитет, кој на прексиноќешната седница ги утврдуваше листите за претстојните локални избори.

Георгиевски во изминатиот период никогаш лично не се изјасни за градоначалничката кандидатура. Информациите за тоа најчесто доаѓаа од партиски извори. Неодамна градот беше преплавен од графити со иста содржина „Љубчо: Ќе го направам Скопје како Благоевград“.Потврдувајќи дека дефинитивно нема да учествува во градоначалничката трка за Скопје, Георгиевски во интервјуто за „Фокус“ вели:

Да, од Скопје дефинитивно нема да правам антички Белград. Ја почитувам желбата на ВМРО-НП да ме кандидира, но кандидатурата не можам да ја прифатам од неколку причини. Тоа не е рангот за еден поранешен премиер. Второ, можеби ќе влезев во претседателската трка ако во неа не е веќе Љубе Бошкоски. Ќе немав амбиција да победам, туку целта ќе ми беше да покажам дека сум тука и не се плашам од соочувањето со ниеден противкандидат. Примарен мотив ќе останеше јасното укажување дека немам ништо заедничко со политиката што ја водат челниците на сегашната ВМРО-ДПМНЕ!“.



Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 10:59
Љубчо самиот си изврши политичко убиство. Затоа сега не се кандитира. Знае дека ќе помине катастрофално.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 12:17
Cudo e kolku partiite lefterno gi ponudija svoite kandidati. edno sum vo dilema...nemaat li kadri...ne im se nafaakjaat  ili shto e toa reteriranje na vekje isvirkani kandidati. Vo povekjeto opshtini se staveni kandidati koi ni samite  clenovi na partiite gi nejkat... Ova kje bide cudno glasanje i ushte pocuden izbor... Kje ima golem broj nevazecki listoviнамигнување


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 12:20
Eh shto nemame izbori sekoja godinaголема%20насмевка
ВЕТИЈА...
Контејнери во Расадник
Три години жителите на новите згради во населбата Расадник во Кисела Вода плаќаат ѓубрарина, а немаат контејнери. Пред зградите во новата населба нема ниту еден контејнер, па станарите за да фрлат ѓубре, пешачат по 500 метри до километар до најблиските контејнери.
Во Расадник има околу 500 станови, од кои "Комунална хигиена" секој месец собира пари, а за собирање на нивното ѓубре не прави никаков трошок. Лани од ова претпријатие се правдаа дека не поставиле контејнери бидејќи никој не го побарал тоа од нив и најавија дека ќе постават доколку Општината побара и доколу им одобри локации. Од Општината, пак, се правдаа дека повеќепати барала од комуналците да им постават контејнери, но тие не сакале да влегуваат во уличките бидејќи се неасфалтирани, па стравувале да не заглават со камионите. За да се надмине проблемот, општинарите на крајот на 2007 година најавија дека ќе ги асфалтираат уличките и им порачаа на жителите да продолжат да си ги плаќаат сметките за ѓубре. Асфалтот стигна на улиците лани лето, жителите продолжија да ги плаќаат сметките, но контејнерите никаде ги нема.



Постирано од: kocko
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 12:27
ja gu sakam elvis za "gradunacalnik"!аплауз


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 18:55
 И така по сите шпекулации ..сами на избори...ќе се откачат сателитите од ВМРО... ќе се растури коалицијата ... и што ли не ...за да на крај..
http://www.sitel.com.mk/?ItemID=554A523D1D3E774CA3975AB74559EE40 - ВМРО-ДПМНЕ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ ЌЕ КОАЛИЦИРА СО 18 ПОМАЛИ ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 18:59
cccc pomalite partii namesto da bidat svoi i da ponudat nesto , tie se cista 0 , za pozicija evtino se prodavaat ... kolku ja pocituvav Ljiljana Popovska a sega si se lizna tolku nisko ....

inaku osven deka segasniov gradonacalnik na Butel pak ke se kandidira, nemam poim koi se drugi kandidati


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 19:17
Еве барем некои
 -во општина Кисела Вода кандидат Марјан Ѓорчев,бивш министер, човек чија наводно диво изградена хациенда се рушеше како најголема атракција на Охридското езеро, човек за кој ни самите ВМРОвци не сакаат да гласаат
-во општина Аеродром младо момче кое не знам ни дали има 30 години, прва функција изгледа му била директорската, втора градоначалничката-Во Центар Владо Тинекс кој еднаш си ги проба силите во Кисела Вода
Кандидати се мој до моега, да се чуди човек дали воопшто да излезе на гласање.




Постирано од: orlov
Датум на внесување: 25.Февруари.2009 во 20:07
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Еве барем некои
 -во општина Кисела Вода кандидат Марјан Ѓорчев,бивш министер, човек чија наводно диво изградена хациенда се рушеше како најголема атракција на Охридското езеро, човек за кој ни самите ВМРОвци не сакаат да гласаат
-во општина Аеродром младо момче кое не знам ни дали има 30 години, прва функција изгледа му била директорската, втора градоначалничката-Во Центар Владо Тинекс кој еднаш си ги проба силите во Кисела Вода
Кандидати се мој до моега, да се чуди човек дали воопшто да излезе на гласање.





Па имате кандидатки, гласајте за нив. Нека ви заличи Општината.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: groov
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 03:49
koi kandidati za gradonacalnik se tocno za kavadarci i od koi partii?


Постирано од: serdika
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 20:40
Vo Kisela Voda sovetnicite si gi prisvoia laptopite a Arsov mnogu ja unazadi opstinata. Dobro e sto ne e kandidat


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 21:46
Originally posted by serdika serdika напиша:

Vo Kisela Voda sovetnicite si gi prisvoia laptopite a Arsov mnogu ja unazadi opstinata. Dobro e sto ne e kandidat



Гласајте за најдобриот............


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: ato
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 22:38
Мислам дека морам да го кажам ова, денес кога ја видов листата за советници на ДПМНЕ во Велес, а и затоа што вечерва имаа митинг повторно во градот на гемиџиите.
Ако ги исклучам еден двајца кандидати за советници тогаш можам да кажам дека повторно Македонија ќе биде предадена и водена во погрешни води.
Имено меѓу првите 10 добитни места пола и повеќе се бугарофили, продадени души кои беа од сфитата на Љубчо и кои не се срамат да кажат дека не постојат македонци како нација. Но би сакал да кажам дека солидно место има и еден голем педофил во таа советничка листа, само не знам што ќе не советува тој. Не би ги набројал ниту циганите ниту турците во советничката листа на ДПМНЕ,
Како да го дадеме гласот на една таква група луѓе, како да верувам во светла иднина на Македонија.
За жал оваа листа е составена и именувана од пратеникот и кандидатот за градоначалник.
Господ нека ни е на помош.
Би сакал да додадам дека не случајно за прв човек на полицијата е ставен човек кој ме тераше и ме присилуваше да се декларирам како бугарин и ме убедуваше дека не сум бил патриота оти не сум ги сакал Бугарите.
Поздрав


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 23:40
jas se uste nemam poim koi se drugi kandidati vo butel osven segasniot gradionacalnik Latinovski.

drugi godini naogjavme po dvorovite materijali , sega nisto


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 00:26
"sk su skupe pare, sk e oskudacija"

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: sunshine_baby
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 15:54
Благо разочарана...на советнички листи мочли од 18 години во мини здолништа...каде ни оди државава?!
Истата таа еден ден ќе влезе и у собрание,не дај боже еден ден и министерка можеби и моите деца ќе страдаат од нејзнините ср*ња и некомпетентност,ќе рече некој *па може ќе биде способна...*,жими задников!Ќе го заврши факултетот со пиење кафиња и возакања со чичиња во владини возила...
Аааах државо,државо...или државуленце!


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 16:07
Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Благо разочарана...на советнички листи мочли од 18 години во мини здолништа...каде ни оди државава?!
Истата таа еден ден ќе влезе и у собрание,не дај боже еден ден и министерка можеби и моите деца ќе страдаат од нејзнините ср*ња и некомпетентност,ќе рече некој *па може ќе биде способна...*,жими задников!Ќе го заврши факултетот со пиење кафиња и возакања со чичиња во владини возила...
Аааах државо,државо...или државуленце!

    


Постирано од: ato
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 20:08
Еве една од лагите на ДПМНЕ:
На митингот во Велес како и во програмата на кандидатот за градоначалник г-нот Горан петров стои една голема лага која ја кажа Премиерот на Македонија, а ако тој лаже тогаш на кој да му веруваме.
Лагата се состои што ја излага целата македонска јавност дека ќе изградат водовод во с. Отовица, а тој водовод веќе е изграден од средства на селаните и донации веќе 5-6 години.
ГОСПОД НЕКА НИ Е НАПОМОШ


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 21:38
se nekoj novi faci!?
toa ne e deka starite se nasitija, neeee
tuku deka veke e opasno ako ostanat


Постирано од: petja009
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 22:35
Predlog do moderatorite na ovoj Forum (Izbori).
Neka se postavat poll listi i za lokalnite izbori po opsitini.
Ima dovolno vrme a i lugjeto neka se izjasnat za kogo bi glasale


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 16:35
Originally posted by ato ato напиша:

Мислам дека морам да го кажам ова, денес кога ја видов листата за советници на ДПМНЕ во Велес, а и затоа што вечерва имаа митинг повторно во градот на гемиџиите.
Ако ги исклучам еден двајца кандидати за советници тогаш можам да кажам дека повторно Македонија ќе биде предадена и водена во погрешни води.
Имено меѓу првите 10 добитни места пола и повеќе се бугарофили, продадени души кои беа од сфитата на Љубчо и кои не се срамат да кажат дека не постојат македонци како нација. Но би сакал да кажам дека солидно место има и еден голем педофил во таа советничка листа, само не знам што ќе не советува тој. Не би ги набројал ниту циганите ниту турците во советничката листа на ДПМНЕ,
Како да го дадеме гласот на една таква група луѓе, како да верувам во светла иднина на Македонија.
За жал оваа листа е составена и именувана од пратеникот и кандидатот за градоначалник.
Господ нека ни е на помош.
Би сакал да додадам дека не случајно за прв човек на полицијата е ставен човек кој ме тераше и ме присилуваше да се декларирам како бугарин и ме убедуваше дека не сум бил патриота оти не сум ги сакал Бугарите.
Поздрав


Македонија е предадена уште кога е убиен Ѓорче Петров, а продадена е целосно за време на техничката влада во 2001 година. Сега ако некој посака да оди во САД, не му треба виза. Не мора по вода сo брод или во воздух со авион. Доволно е само да појде да се прошета по скопското КАЛЕ.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 03:05
Originally posted by petja009 petja009 напиша:

Predlog do moderatorite na ovoj Forum (Izbori).
Neka se postavat poll listi i za lokalnite izbori po opsitini.
Ima dovolno vrme a i lugjeto neka se izjasnat za kogo bi glasale



На веб страната на Државната Изборна Комисија ги има сите листи со кандидати за http://www.sec.mk:90/2009/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=52 - градоначалници и за http://www.sec.mk:90/2009/index.php?option=com_content&view=article&id=52&Itemid=51 - советници . Секој заинтересиран член може да ја види официјалната листа и да отвори тема, со или без анкета за гласање.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: DARI4
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 03:02
STO SE ODNESUVA DO LOKAL IZBORITE POISE KE NAPRAVAT GUBRE OD LEPENJE PLAKATI OTKOLKU STO KE NAPRAAT ZA NASGRAGANITE SITEOBKAVAAT NESTO AMA POSLE NISTO ZIV PRIMER E GRADONACALNIKOT NA AERODROM KIRO-PREVARA ,ABE ZA NIKOJ NE GLASAM I TACKA


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 19:34
Originally posted by DARI4 DARI4 напиша:

STO SE ODNESUVA DO LOKAL IZBORITE POISE KE NAPRAVAT GUBRE OD LEPENJE PLAKATI OTKOLKU STO KE NAPRAAT ZA NASGRAGANITE SITEOBKAVAAT NESTO AMA POSLE NISTO ZIV PRIMER E GRADONACALNIKOT NA AERODROM KIRO-PREVARA ,ABE ZA NIKOJ NE GLASAM I TACKA



Е за ѓубрето од лепените плакати кои ќе бидат на земја- доколку политичарите не организираат да си ги соберат своите плакати- треба секој за си плати по 50- евра за секој плакат на земја. А, за граѓаните зар можеш да веруваш дека ќе направат нешто?




-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: MARSHAL 1892
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 23:36
Originally posted by petja009 petja009 напиша:

Predlog do moderatorite na ovoj Forum (Izbori).
Neka se postavat poll listi i za lokalnite izbori po opsitini.
Ima dovolno vrme a i lugjeto neka se izjasnat za kogo bi glasale



Предлогот е добар и на место. Но, има една виститна, а тоа е дека овие резултати кои се реални нема да се поклопат со оние шминканите од теренот. Затоа повекје од одбро и реално е да се постават поли листи.
Не поради друго, колку до податокот да ја споредиме вистината со некоја друга- политичка вистина.

-------------
Да работиме како вечно дека ќе има мир, а да се подготвуваме за одбрана како да утре ќе биде војна.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 19:12
...prviot krug zavrsi..!da se prebroime...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 21:32
Неофицијално Заев стар нов градоначалник на Струмица


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 23.Март.2009 во 10:50
sto bitna so selmani be majkata ... ni u Saraj ne uspea nisto da napravi ... izgubi uste od prviot krug ...големо%20гушкање

-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 08:14
 
 
 
  За Аеродром градоначалник избран е уште во првиот круг
  младиот и надежен  Ивица Коневски....голема%20насмевка


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 11:02
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 
 
  За Аеродром градоначалник избран е уште во првиот круг
  младиот и надежен  Ивица Коневски....голема%20насмевка
od koja partija e ovoj ????збунетост


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: ThePPPTrooper
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 13:03
Originally posted by Pacifist Pacifist напиша:

Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 

 

  За Аеродром градоначалник избран е уште во првиот круг

  младиот и надежен  Ивица Коневски....голема%20насмевка

od koja partija e ovoj ????збунетост


ДПМНЕ

-------------
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 01:12
Избрани градоначалници во првиот круг:

Аеродром  - Ивица Коневски (ВМРО-ДПМНЕ)
Битола - Владимир Талески (ВМРО-ДПМНЕ)
Босилово - Љупчо Колев (ВМРО-ДПМНЕ)
Бутел - Петре Латиновски (ВМРО-ДПМНЕ)
Валандово - Петре Чурлиновски (ВМРО-ДПМНЕ)
Василево - Ванчо Стојанов (ВМРО-ДПМНЕ)
Виница - Емил Дончев (ВМРО-ДПМНЕ)
Вранештица - Ванчо Србаковски (СДСМ)
Гази Баба - Тони Трајковски (ВМРО-ДПМНЕ)
Ѓорче Петров - Сокол Митровски (ВМРО-ДПМНЕ)
Градско - Глигур Коцев (ВМРО-ДПМНЕ)
Дебар - Аргетим Фида (ДУИ)
Дебарца - Љупчо Којчиноски (СДСМ)
Демир Капија - Трајче Димитриев (ВМРО-ДПМНЕ)
Зајас - Бесим Велиу (ДУИ)
Кавадарци - Александар Панов (ВМРО-ДПМНЕ)
Кичево - Благоја Деспотоски (ВМРО-ДПМНЕ)
Кочани - Ратко Димитровски (ВМРО-ДПМНЕ)
Кратово - Мите Андоновски (ВМРО-ДПМНЕ)
Крива Паланка -  Арсенчо Алексовски (ВМРО-ДПМНЕ)
Куманово - Зоран Дамјановски (СДСМ)
Новаци - Лазар Котевски (ВМРО-ДПМНЕ)
Осломеј - Фатмир Дехари (ДУИ)
Пехчево - Јованчо Станоевски (ВМРО-ДПМНЕ)
Прилеп - Марјан Ристески (ВМРО-ДПМНЕ)
Пробиштип - Тони Тоневски (ВМРО-ДПМНЕ)
Ранковце - Орце Тодоровски (ВМРО-ДПМНЕ)
Сарај - Блерим Беџети (ДУИ)
Свети Николе - Роберт Ѓоргиев (ВМРО-ДПМНЕ)
Струмица - Зоран Заев (СДСМ)
Центар Жупа - Мазлум Хасан (ДПТМ)
Штип - Зоранчо Алексов (ВМРО-ДПМНЕ)


ВМРО-ДПМНЕ освои 23 градоначалнички места, СДСМ 4, ДУИ 4 и ДПТМ 1.
Во вториот круг ВМРО-ДПМНЕ ќе има 34 кандидати, СДСМ 25, ДУИ 11, ДПА 4, НД 3, ВМРО-НП 2, независни 7, ПЕИ, ПОДЕМ, ЗШО и СРМ по 1 кандидат.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 08:28
 
 
 
  Крива Паланка, Кочани, Штип  изненадија...
  Тоа беа места каде што секогаш водеше  СДСМ...!!!


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 08:58
bas mislev deka u cair ke rasturi Izet Mexhiti no sepak ke imame vtor krug ... 300 gllasovi falea ...

-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 11:21
Originally posted by pcelka pcelka напиша:




Крива Паланка, Кочани, Штип изненадија...

Тоа беа места каде што секогаш водеше СДСМ...!!!

Крива Паланка не е изненадување. Точно дека беше комуњарски бастион, но со текот на времето бастионот се распадна. Изборите во 2005 ги добија поради предавството во вториот круг од страна на ВМРО-НП. Разликата беше мала, но добија. И тоа беше почетокот на крајот. Во 2006 некако се провлекоа, но во 2008 доживеаа нокаут. Сега се тотално во кома.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 11:39
zavrsi prviot krug...
-kako i porano ,na pocinatite i na strancite im bese "ovozmozeno" da glasaat....na spisokot koj go imav na uvid,najdov samo 4%.
-bese MIRNO ,FERSKI I DEMOKRATSKI,bez zakani po rabotno mesto ili nekoi mali propusti vo protokolot na ziveenje....ke se prostele mali licni greski....t.e.nema da sleduvaat kazni...
-novinarite se vratija bez prikazni vo nivnite siromasni drzavi i den denes ne mozat da ja opravdaat postapkata za nivnoto naprazno doaganje...
....za ova poslednovo,grdno se zeznale,zosto cirkusi ke ima vo vtoriot krug...statistika i realnost.
-pazarenja za pretsedatel i lokalna vlast e normalna pojava..na site izbori dosega imalo pazarenja pa duri i koalicii so sprotivstaveniot tabor na globalno nivo,sto znaci,za da se dojde na vlast,i so gjavolot vo koalicija ke se vleze..
p.s.ne mi e jasno kako samo ke im objasnat i ke gi nateraat lugeto,ako ovie imaat uopste svoe JAS,da glasat za partijata sto do pred malku im kazuvaa deka se vakvi ili onakvi..!
BRUKA...!!!
E ovo nema kod vas u...Tunguzija!


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 26.Март.2009 во 22:33
Originally posted by zagor zagor напиша:

zavrsi prviot krug...
-kako i porano ,na pocinatite i na strancite im bese "ovozmozeno" da glasaat....na spisokot koj go imav na uvid,najdov samo 4%.
-bese MIRNO ,FERSKI I DEMOKRATSKI,bez zakani po rabotno mesto ili nekoi mali propusti vo protokolot na ziveenje....ke se prostele mali licni greski....t.e.nema da sleduvaat kazni...
-novinarite se vratija bez prikazni vo nivnite siromasni drzavi i den denes ne mozat da ja opravdaat postapkata za nivnoto naprazno doaganje...
....za ova poslednovo,grdno se zeznale,zosto cirkusi ke ima vo vtoriot krug...statistika i realnost.
-pazarenja za pretsedatel i lokalna vlast e normalna pojava..na site izbori dosega imalo pazarenja pa duri i koalicii so sprotivstaveniot tabor na globalno nivo,sto znaci,za da se dojde na vlast,i so gjavolot vo koalicija ke se vleze..
p.s.ne mi e jasno kako samo ke im objasnat i ke gi nateraat lugeto,ako ovie imaat uopste svoe JAS,da glasat za partijata sto do pred malku im kazuvaa deka se vakvi ili onakvi..!
BRUKA...!!!
E ovo nema kod vas u...Tunguzija!




За жал во ИЕ бр.6 имаше закани и тоа не само по работни места и малку повеќе. Надлежните глуви на пријавите.
Фер и Демо...........крад.........ски, нали.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 26.Март.2009 во 23:58
Nelson, a kako kaj vas Nance slavese pobeda na plostad, a onoj drugiot vo vodstvo? kako zavrsi taa proslava?


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 26.Март.2009 во 23:59
Originally posted by Pacifist Pacifist напиша:

bas mislev deka u cair ke rasturi Izet Mexhiti no sepak ke imame vtor krug ... 300 gllasovi falea ...


vtor krug vo Cair? zezas
a so kogo?


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 00:00
газење%20од%20смеење


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 00:02
ne se smej moderatorke, i jas go sakam ovoj segasniov , od mracna dupka mal Pariz go napravi Cair , postojano se metat trotoari, se cistat ulici, se secat granki sto smetaat , se sobiraat padnati lisja, ne se ostavaat kupista po trevite.... alal da mu e za toa


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 00:03
Nance ne ja slavese svojata pobeda, gi slavese generalnite rezultati na VMRO vo RM...голема%20насмевка

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 00:06
haha, e znaeme Vlatko Gjorcev sto izjavi....


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 00:07
Ако де, нема ништо спорноголемо%20гушкање
Ме насмеа начинот на кој му го кажа тоа... па помислив воопшто немало друг кандидатголема%20насмевка 

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 00:08
Jas znam sto pravese Nance намигнување голема%20насмевка

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 00:14
Ви ги префрлив тука постовите, за да не сте офтопик на другата теманамигнување

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 08:01
Потпишани одлуки/ непотпишани одлуки, земале плата / не земале плата, место плата си ги задржале лаптопите... додека течат изборите некој гледа да се офајди и на заминување. Што ќе донесе постизборната контрола? Ќе треба ли да се прошират КП домови Идризово и Шутка?

Присвојувањето на компјутерите не е официјализирано

Компјутерите што си ги присвоија советниците на Кисела Вода се' уште остануваат кај нив, иако антикорупциската комисија укажа дека тоа е противзаконски.

- Не можеме да одговараме кривично бидејќи одлуката јас се' уште не сум ја потпишал. А згора на тоа, таа не е објавена во „Службен весник“. Вака вчера реагираше Зоран Антовски, претседателот на Советот на Општина Кисела Вода на завчерашното укажување на претседателката на антикорупциска комисија Мирјана Димовска дека Советот кривично ќе одговара поради тоа што вторпат ја потврди одлуката за присвојување на 24 лаптопи наместо неплатените паушали за месец јануари, февруари и март, од страна на градоначалникот Џорџе Арсов. Советот на Општина Кисела Вода на последната седница одржана на 17 март ја потврди одлуката, како замена на нивните неплатени паушали со компјутери.

На тој начин, тие го игнорираа решението од градоначалникот на Општината Кисела Вода, Џорџе Арсов за запирање на објавувањето на оваа одлука, со образложение дека во согласност со Законот за спречување на корупција не може да се отуѓува државен капитал во тек на изборна кампања. Советниците добија 24 лаптопи на 18 август, минатата година, кои чинеа вкупно 586.000 денари.




-------------


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 09:49
da li e pritisok koga gi vikaat roditelite na decata koi treniraat vo eden sportski klub na sredba so eden od kandidatite za gradonacalnik...koi i inaku predlozen od vlasta.....i kako jas sega da postapam...maliot placit da odam , a mene mi se placit  od postapkataтага 

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 09:58
pritisok e ,,, ne znam veke kakvi ne pritisoci pravat


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 10:02
Е какви притисоци прават?
Дајте некој лично искуство?-Ако имало такво.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: nelson
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 10:03
pa ete pogore , citaj,
a kako vtoro baraa da dojdat vo firmata za snimanje edno kadro so kandidatot


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 10:05
jas i ne samo jas, veke pisuvav dekapo telefon mi se javuvaa. so koe pravo se javuvaat za dame ubeduvaat daglasam za niv?

a spisocite so 20 lugje so ime i prezime i mob.telefon koi vrabotenite so dogovor na delo , ucenuvani so rabotnoto mesto moraa da im gi dostavuvaat?

a sobiranjeto posle rabota na nitinzi, sakas nekes , moras da odis?


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 10:17
muvanje nevideno....betar se od podforumot sexголема%20насмевка

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 10:20
Многу полесно  е да си каже дека вршеле притисоци отколку да се признае  дека во поголем број случаи луѓето сами се тепаат да докажат колку се големи партијци па сами прават низа дејанија со кои им наштетуваат на самите кандидати.
Низ Скопје се прекажуваат искуства од изборите. Најново нешто  кое 
произлезе од шпекулациите дека се снимаат местата каде се гласаат е тоа дека во едно скопско изборно место некој гласач си соблекол капутот, го ставил на глава и така подзаскриен гласал.голема%20насмевка
Ако ова случување не е само дел од кошкањето позиција/опозиција тогаш е трагично.


-------------


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 10:23
mamamd mislis deka lazeme?изненадување

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 10:32
Апсолутно не .
Јасно кажав, тоа се партиски активисти кои собираат поени па преземаат акции. И нас ни с ејавуваа дома ама кога побарав да ми се престават кои се веднаш ми исклучија и повеќе не се јавија.



-------------


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 10:53
 
 
 
 Може да зборувате за притисоци, јавувања по телефон и што уште не, но сигурно и вие знаете дека избориве се навистина и фер и демократски, најдобри до сега,  но секако тој што губи има право и да се лути...!!!....
 
И не ми е баш најасно, ако некој ми се јави на телефон, дали тој би
можел да ме натера како да  размислувам, во која насока да ми одат мислите и за кого да гласам...!!!....не%20знам


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 10:58
ne moze...ama nervira i iritira...i go dobiva sosem sprotivniot efektлутина
bi trebelo da mozes da razberes!


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 11:06
 
 
 
  Без нервози...!!!  На Македонија и треба смиреност и трезвено размислување...   !!!    среќа 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 11:37
Во мојата изборна единица се течеше како подмачкано. Немаше никаков инцидент, сите до еден беа многу коректни. Заедно пиеја чај и кафеголема%20насмевка

-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 22:21
i pak se jvauvaat po telefoni i ako im reces deka glasanjeto e tajno neli , sledi konstacija --- znaci li toa deka vo prviot krug ne glasavte za nasiot kandidat Ivanov?

i sekako deka mislenjeto nema da mi go smenat i 100 pati da se javat, no so koe pravo me maltretiraat po telefon


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 22:35

Izet Mexhiti - edinstveniot covek za koj sum gllasall i povtorno bi gllasall ... drugite se OUT ...



-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 10:54
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 
 
 Може да зборувате за притисоци, јавувања по телефон и што уште не, но сигурно и вие знаете дека избориве се навистина и фер и демократски, најдобри до сега,  но секако тој што губи има право и да се лути...!!!....
 
И не ми е баш најасно, ако некој ми се јави на телефон, дали тој би
можел да ме натера како да  размислувам, во која насока да ми одат мислите и за кого да гласам...!!!....не%20знам
 
 
....a zosto da se javuvaat?...neli e toa narusuvanje na nekoe pravo?...zosto da se izjasnuvam na telefon,ili da gi lazam dvete strani...?plus toa ,taka fino-lepo se znae koj za kogo glasal taka da nema lazenje....
...ili...-dojdoa od opstina i gi razgleduvaa spisocite koj glasal koj ne?....na sto lici ova?..koj organizira izbori?...mesna zaednica ili opstina?drzavata vo sekoj slucaj plaka ,a za drugoto se znae....
 


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 18:16
 
 
 
  Анкетите спроведени по телефон се најверодостојни...!!!  голема%20насмевка
  Се друго биле ,,Агенции за зафрканции,,  изненадување
 
  Јас живеам во општина Аеродром, и никој не дојде да провери, а за
  на други места....не%20знам....!!!


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 22:12
ne proveruvaat kaj nivniнамигнување

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 08:20


Или не сакаат да си ги ,,нервираат''нивните...!!!

-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 08:47
moze i taka!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 09:15
За србокомунисти и чергари не гласам....

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 09:22
kakov si, be? jas za tebe bi glasal голема%20насмевка

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 13:06
a koi se vo slucajov srbokomunisti i cergari?


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 00:13
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

a koi se vo slucajov srbokomunisti i cergari?



Па тешко да се одреди оти ги има и во ДПМНЕ и во СДСМ.
Ма сите се исти. Тие ти се и србокомунисти и бугарофили.лутина



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 14:06
i koj ostanuva?голема%20насмевка

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 14:42
Originally posted by nelson nelson напиша:

i koj ostanuva?голема%20насмевка



Има некој кој дели од споменатите. Но тие сеуште не се дојдени до израз. А, ќе дојдат еден ден, и тоа на наше задоволство сигурно.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 06:53
Vetuvanjata kuka ne rasipuvaat arno ama se podzaboravija. Ova ke ni go prepisat kako golem izboren minus. Lokanite izbori pagaat pod somnez  zaradi odredeni nepromisleni izjavi.

Фуере: Боцевски зборува невистини

Заканувачки и невистинити се тврдењата дека парите од фондовите на ЕУ ќе бидат за Велес ако победи кандидатот на владејачката партија, изјави вчера евроамбасадорот Ерван Фуере при посетата на оваа општина. Тој остро ја демантира неодамнешната изјава на вицепремиерот Ивица Боцевски дека со победата на нивниот кандидат во Велес ќе има таков прилив на пари.

- Тоа не е вистина. Добивањето пари од фондовите на ЕУ нема никаква врска со тоа кој ќе победи на изборите. Ваквите пораки, кои содржат закани, мора да бидат надминати, но и санкционирани - изјави Фуере.





-------------


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 11:21
i za drugite gradovi dadoa takvi izjavi....denes dvorot mi bese poln so letoci....glasajte za VMRO!
 
 
e ke glasam.....stap so brada!голема%20насмевка


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 20:59
Originally posted by nelson nelson напиша:

i za drugite gradovi dadoa takvi izjavi....denes dvorot mi bese poln so letoci....glasajte za VMRO!
 
 
e ke glasam.....stap so brada!голема%20насмевка




Вака ни турците не работеле.голема%20насмевка Ај да видиме до каде ќе стигнат.газење%20од%20смеење


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 08:14



И локалните избори поминаа во најдобар ред. Во најголем број на општини доби ВМРО...!!!    

-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 09:14
zalosno...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 09:17


Ако е жалосно...жали...!!!

За мене е ...радосно...!!!

-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 13:55
Za prv pat i vo Prespa Resen pobedi VMRO i imat niv gradonacalnik Volkanovski , Buzlevski otide vo maglata , uste ne mi se vervit am aj


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 22:07
 
 
 
 
  Редно беше и Бузлевски да ја отстапи градоначалничката фотеља...!!!   Корени пушти веќе.... !!!


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 15:05
http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=362&top=1&ArticleID=22105 - Инженер и економист се најчестите професии на идните градоначалници. Според биографиите на кандидатите избрани на овие локални избори, во најголем дел од општините во следните четири години ќе раководат машински, шумарски и рударски инженери. Потоа следуваат економисти, а зад нив се лекарите, професорите и правниците.

Инженери застанаа на чело на Ресен, Кочани, Бутел, Сопиште, Илинден, Лозово, Липково и на уште десет општини. Дванаесетмина од идните градоначалници се со завршен Економски факултет.

ВМРО-ДПМНЕ заедно со партиите од коалицијата победи во 58 општини. Меѓу идните градоначалници има осум економисти, четворица лекари, тројца правници, шест машински инженери, четворица професори, двајца шумарски инженери, по двајца технолози и ветеринари, тројца со завршен Педагошки факултет, еден агроном, еден сообраќаен техничар и еден графички инженер. Градоначалникот на Ѓорче Петров Сокол Митровски е генерал во пензија, градоначалникот на Битола Владимир Талески е драмски актер. Идниот градоначалник на Крушево Василчо Дамчески е политиколог.

Информатичари се избраните градоначалници на Скопје и на Штип, Коце Трајановски и Зоранчо Алексов. Четворица од идните први луѓе на општините кандидирани од ВМРО-ДПМНЕ се со средно образование.

Кандидатите зад кои застанаа СДСМ и ЛДП ќе раководат во девет општини. Тројца од нив се економисти. Тоа се градоначалниците на Струмица, Карпош и на Вранештица - Зоран Заев, Стевчо Јакимовски и Ванчо Србаковски. Идниот градоначалник на Куманово Зоран Дамјановски завршил Медицински факултет, а градоначалникот на Охрид Александар Петрески е сообраќаен инженер.

Идниот градоначалник на Тетово Сади Беџети е универзитетски професор по анатомија, а Руфи Османи, кој победи во Гостивар, е универзитетски професор по економија.

ДУИ победи во 13 општини. Најголем дел идни градоначалници од оваа партија се економисти, лекари и правници.

Според старосната структура, мнозинството кандидати што победија на изборите се родени меѓу 1960 и 1970 година.

Најмногу од идните први луѓе на општините беа избрани во вториот изборен круг.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 23:13
 
 
   Навистина штета пак за Велес, што така ,,лесно,, го ,,испуштија,, Аце......два мандата беше, бар уште овој да го ,,истераше,,  плазење


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 14:46
Вест открива една интересна вест...
----------------------------------------------------------

НОВИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ШУТКА ЕЛВИС БАЈРАМ ВЕТУВА:

Ќе се запишам во средна школа

Елвис Бајрам, син на пратеникот Амди Бајрам, вели дека завршил само основно учи­лиш­те бидејќи се посветил на семејниот бизнис и немал време за учење, но сепак ве­ту­ва дека ќе се распраша каде и како може да го продолжи образованието

Новиот градоначалник смета дека фактот што има само основно образование не­ма да му пречи успешно да ја води Општината и да и даде сосема нов изглед

Ел­вис Бајрам, син на пратеникот Амди Бајрам, стана градоначалник на Општина Шу­то Оризари, со завршено само основно образование. Иако Елвис Бајрам нема ниту сред­но образование, тој смета тоа не е пречка за успешно да ја води Општината во на­ред­ни­те четири години. 32-годишниот Бајрам осмолетка завршил во основното учи­лиш­те "Браќа Рамиз и Хамид" во скопската населбата Шуто Оризари. По за­вр­шу­ва­ње­то на основното училиште, не го продолжува образованието во средно училиште би­деј­ќи се посветил на бизнисот. Во тоа време бизнисот на неговиот татко Амди Бај­рам бил во развој и била потребна неговата помош за да се развива успешно семејниот биз­нис.
"Јас немам високо образование, ама имам уличен факултет. Па мојот противкандидат к*р­то Дудуш има завршено само четврто одделение. Тоа што имам само основно учи­лиш­те, нема да ми пречи успешно да ја водам Општината, бидејќи на прсти ги знам си­те проблеми и имам 3,5-годишно искуство како советник на Општина Шуто Оризари. Но, сепак, во план ми е да го продолжам образованието. Наскоро време ќе се рас­пра­шам како и каде можам да учам вонредно, бидејќи обврските како градоначалник не­ма да ми дозволат да посетувам редовна настава", вели Елвис Бајрам, новиот гра­до­на­чал­ник на Општина Шуто Оризари.
Тој вели дека и со завршено само основно училиште, од Шутка ќе направи многу по­у­ба­во место за живеење. Во наредните четири години овој дел од Скопје ќе добие со­се­ма нов изглед. Ќе го исчистел ѓубрето и депониите кои ги има на секој чекор во на­сел­ба­та, ќе ги асфалтира сите улици кои сега се во очајна состојба, ќе изгради споменици на плоштадот и ќе се бори дивиот пазар да не биде затворен бидејќи тој е единствен на­чин за преживување на жителите на Шуто Оризари.
"Јас сум многу добар човек, и тоа жителите на Шуто Оризари го препознаа. Во мојот ман­дат Шутка ќе ја преродам. Првите три месеци само ќе го чистам ѓубрето, мора да му најдам решение на тој голем проблем. Бидејќи сега секоја општина на плоштадите ста­ва споменици, и јас ќе одам кај министерката за култура Елизабета Канческа - Ми­лев­ска и ќе побарам дозвола на нашиот плоштад да ставиме споменик на браќата Ра­миз и Хамид. Ние Ромите сме мирољубив народ, немаме револуционери. Браќата Ра­миз и Хамид се бореле на дипломатски начин за правата на Ромите. Исто така, са­ка­ме да ставиме и статуа на нашиот најголем пејач Тоше Проески. Тоа е желба на сите жи­те­ли­те на Шутка", вели Бајрам.
Ел­вис Бајрам вели дека во моментов не се занимава со семејниот бизнис туку целосно е посветен на политиката, а слободното време го поминува со сопругата и со трите деца.
"Во брак сум веќе 12 години. Можам да се пофалам дека имав несекојдневна свадба. Мо­јот татко донесе хеликоптер од Бугарија, со кој јас и мојата сопруга отидовме од ма­тич­на­та служба во Општината до ресторанот 'Опатија' во Градскиот парк. Хе­ли­коп­те­рот слета на Градскиот стадион и од таму пеш дојдовме до ресторанот", рас­ка­жу­ва Елвис Бајрам.


-------------


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 21:52
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 
   Навистина штета пак за Велес, што така ,,лесно,, го ,,испуштија,, Аце......два мандата беше, бар уште овој да го ,,истераше,,  плазење



Не го испуштија. Бабуна го однесе. Не требаше во време на кампањата да оди во родното село Мартолци. Што му требаше тоа. А, знаеше дека токму тие поради долго годишни ветувања не го сакаат и сите станаа членови на ВМРО, а пред двајсетина години глава даваа а него.голема%20насмевка Затоа  матна Бабуна го однесе.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 22:07
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 
   Навистина штета пак за Велес, што така ,,лесно,, го ,,испуштија,, Аце......два мандата беше, бар уште овој да го ,,истераше,,  плазење



Не го испуштија. Бабуна го однесе. Не требаше во време на кампањата да оди во родното село Мартолци. Што му требаше тоа. А, знаеше дека токму тие поради долго годишни ветувања не го сакаат и сите станаа членови на ВМРО, а пред двајсетина години глава даваа а него.голема%20насмевка Затоа  матна Бабуна го однесе.
 
 
 
Нема грешка си чул дека е од Мартолци и шириш дезинформација ...
Прашајте (кој може) шо правеше дечкото со фацијалис во село Бузалково (етничко населено со Албанци) во неделата на денот на изборите во тоа место .
 
   


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 01:49
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 
   Навистина штета пак за Велес, што така ,,лесно,, го ,,испуштија,, Аце......два мандата беше, бар уште овој да го ,,истераше,,  плазење



Не го испуштија. Бабуна го однесе. Не требаше во време на кампањата да оди во родното село Мартолци. Што му требаше тоа. А, знаеше дека токму тие поради долго годишни ветувања не го сакаат и сите станаа членови на ВМРО, а пред двајсетина години глава даваа а него.голема%20насмевка Затоа  матна Бабуна го однесе.
 
 
 
Нема грешка си чул дека е од Мартолци и шириш дезинформација ...
Прашајте (кој може) шо правеше дечкото со фацијалис во село Бузалково (етничко населено со Албанци) во неделата на денот на изборите во тоа место .
 
   



За неговите работи во Бузалково може да зборува само Сејдиу Абдулаи. Друг никој. Или можеби Арсим Небиху и Саид Говори Чичко ама овие двајца сега се во Косово. А тебе никој не ти дава за право да кажуваш за Коцевски од причина што и воопшто не го познаваш.
Оноа кое не го го знаеш не го лиферувај во јавноста.задоволство



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 01:53
Originally posted by anastea anastea напиша:

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=362&top=1&ArticleID=22105 - - Инженери и економисти ќе ги водат општините

Инженер и економист се најчестите професии на идните градоначалници. Според биографиите на кандидатите избрани на овие локални избори, во најголем дел од општините во следните четири години ќе раководат машински, шумарски и рударски инженери. Потоа следуваат економисти, а зад нив се лекарите, професорите и правниците.

Инженери застанаа на чело на Ресен, Кочани, Бутел, Сопиште, Илинден, Лозово, Липково и на уште десет општини. Дванаесетмина од идните градоначалници се со завршен Економски факултет.

ВМРО-ДПМНЕ заедно со партиите од коалицијата победи во 58 општини. Меѓу идните градоначалници има осум економисти, четворица лекари, тројца правници, шест машински инженери, четворица професори, двајца шумарски инженери, по двајца технолози и ветеринари, тројца со завршен Педагошки факултет, еден агроном, еден сообраќаен техничар и еден графички инженер. Градоначалникот на Ѓорче Петров Сокол Митровски е генерал во пензија, градоначалникот на Битола Владимир Талески е драмски актер. Идниот градоначалник на Крушево Василчо Дамчески е политиколог.

Информатичари се избраните градоначалници на Скопје и на Штип, Коце Трајановски и Зоранчо Алексов. Четворица од идните први луѓе на општините кандидирани од ВМРО-ДПМНЕ се со средно образование.

Кандидатите зад кои застанаа СДСМ и ЛДП ќе раководат во девет општини. Тројца од нив се економисти. Тоа се градоначалниците на Струмица, Карпош и на Вранештица - Зоран Заев, Стевчо Јакимовски и Ванчо Србаковски. Идниот градоначалник на Куманово Зоран Дамјановски завршил Медицински факултет, а градоначалникот на Охрид Александар Петрески е сообраќаен инженер.

Идниот градоначалник на Тетово Сади Беџети е универзитетски професор по анатомија, а Руфи Османи, кој победи во Гостивар, е универзитетски професор по економија.

ДУИ победи во 13 општини. Најголем дел идни градоначалници од оваа партија се економисти, лекари и правници.

Според старосната структура, мнозинството кандидати што победија на изборите се родени меѓу 1960 и 1970 година.

Најмногу од идните први луѓе на општините беа избрани во вториот изборен круг.




Има и по некој средношколец и по некој лекар. Сепак жално за Македонија. Црно и се пишува.лутина



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 00:48

Завршија и локалните избори , во преостанатите пет општини...!!!

Во Долнени со тесно водство победа извојува Абдула Бајрамоски од ДУИ со освоени 3.818 гласа, наспроти кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Боше Милошески, со 3.615 гласа.

Мала разлика во освоените гласови има и меѓу кандидатите на Зелениково, каде што победи Веле Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, кој има 1.344 гласа, додека независниот кандидат Борче Гиевски 1.250.

Во Маврово-Ростуше победа однесе Мукрем Мехмеди од ВМРО-ДПМНЕ со освоени 1.999 гласа, а неговиот противкандидат Исмет Ејупи од ДУИ има освоено 1.493.

Во Општина Студеничани победи Фати Исени од ДУИ со 3.479 гласа, а Исмет Тртовац од ПЕИ 2.509 гласа.
 
Во Чучер-Сандево независниот кандидат Јован Пејковски со 2.290 гласа го победи досегашниот градоначалник Воислав Киранџиќ од Радикалната партија на Србите во Македонија. Во оваа општина се случува смена на градоначалникот Киранџиќ, кој со освоени 1.994 гласа или со околу 300 гласа помалку ја напушта градоначалничката функција по 12 години раководење...!!!
 
 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk