Испечати | Затвори го прозорот

Како до USA виза....

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17442
Датум на принтање: 04.Јули.2022 во 11:02
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Како до USA виза....
Постирано од: Miriam
Наслов: Како до USA виза....
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 03:26
Originally posted by grujevski grujevski напиша:

nesto poveke za usa green card lottery


http://www.dvlottery.state.gov/ - ова е официјалната страна. Ама не се пријавувајте, да има за мене поголема шанса голема%20насмевка-------------
Try again. Fail again. Fail better.Коментари:
Постирано од: igorjuve
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 23:24
Bi sakal da dobijam mislenje od site koi barem malku se zapoznaeni kako najlesno ili barem nekako moze da se dobie visa za USA.
Vi blagodaram mnogu, pozdrav.


Постирано од: Ssssssssssssss
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 00:16
Epa brat ke ides na intervju i toj tamu ke oceni spored nego dali ke si ostanes ili ke si se vratis bitno e da nemas rodnini od prvo koleno i ke te isprasa toj tamu i ke proceni dali treba da ti dadat ili ne


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 01:24
За каква виза се работи??

-------------


Постирано од: igorjuve
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 01:38
[QUOTE=igorjuve] Bi sakal da dobijam mislenje od site koi barem malku se zapoznaeni kako najlesno ili barem nekako moze da se dobie visa za USA.
Vi blagodaram mnogu, pozdrav.
A za visa pa i ne e bitno dali e turisticka ili dr.


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 01:54
Незнам точно да ти кажам,бидејки сум со USA државјанство,ама за туристичка виза(како што они ја нарекуваат неимигрантска) знам дека прво треба да купиш идентификазионен број..12 долари,па да се јавиш на 02-309-9090 и ќе ти кажат термин(понеделник,среда или петок),на која сметка да уплатиш и кои документи да ги понесеш со тебе..Треба да си вработен,стамбено обезбеден и такви глипости за да знаат дека всушност планираш да се вратиш(инаку може да бараат жената или детето да ти останат во МК а ти да одиш--нормално за тие што имаат)...
Траба да имаш пополнет DS-156 формулар,DS-157 формулар,слика 5на5 и уплатницата на 131 долар...
Е сеа ако те интересира за иселеничка виза или зелена карта...тоа е сосема поинаку и тука можам да објаснам од лично искуство... ..па пиши или прати ми лична порака...

-------------


Постирано од: igorjuve
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 02:42
ok , me interesira za iselenicka visa i toa sekako ama kako sto mislev toa e mnogu potesko, pa zatoa mislev za turisticka visa, bi te zamolil da mi kazes se sto znaes za iselenickite visi


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 16.Јануари.2009 во 09:12
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Незнам точно да ти кажам,бидејки сум со USA државјанство,ама за туристичка виза(како што они ја нарекуваат неимигрантска) знам дека прво треба да купиш идентификазионен број..12 долари,па да се јавиш на 02-309-9090 и ќе ти кажат термин(понеделник,среда или петок),на која сметка да уплатиш и кои документи да ги понесеш со тебе..Треба да си вработен,стамбено обезбеден и такви глипости за да знаат дека всушност планираш да се вратиш(инаку може да бараат жената или детето да ти останат во МК а ти да одиш--нормално за тие што имаат)...
Траба да имаш пополнет DS-156 формулар,DS-157 формулар,слика 5на5 и уплатницата на 131 долар...
Е сеа ако те интересира за иселеничка виза или зелена карта...тоа е сосема поинаку и тука можам да објаснам од лично искуство... ..па пиши или прати ми лична порака...

aj napisi slatka nekolku reda za zelenata karta , posto i mene me interesiraa bas taa

-------------


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 17.Јануари.2009 во 00:50
Sorry за чекањето...бизи бев малку
Значи вака..секоја година,владата на САД одобрува Зелена Карта за 50,000(55,000) имигранти од цел свет.Со добивање на Зелена Карта значи дека и вие и семејството(деца до 21 год.) може да заминете за Америка..Треба да имате минимум 18 год. завршено средно образование или најмалку 2 години(во последните 5) работно искуство. Да немате криминално досие и да не сте осудувани.И оваа постапка е долга...Инаку да напоменам дека доколку налетате на некоја страна каде што се бара да платите за да се регистрирате- не ни помислувајте,бидејки апликацијата е бесплатна а ако ве одберат тогаш ќе треба да платите (мислам дека е по 375 долари по човек).Аплицирањето за 2010 година е завршено, што значи дека доколку има заинтересирани за аплицирање за 2011год. треба да се чека дури до октомври(од октомври до почетокот на декември може да се аплицира)..Смее да се аплицира само еднаш,доколку аплицирате по втор пат(во истата година) може уште во старт да ве одбијат(disqualified)..
Има повеќе услови што треба да се исполнат,ако ве интересира за некој услов посебно,прашајте ако знам ќе ви кажам..Инаку има многу работи што треба да се испочитуваат при апликација..почнувајки од сликата-треба да биде до 240KB и 600x600 и мнооогу други технички работи..завршувајки со некои детали-како на пример ако имате 2 презимиња,треба да пазите кое каде го пишувате..итн...

-------------


Постирано од: grujevski
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 02:24
imam aplicirano za zelena karta,koga i na koj nacin ke dobijam informacija dali sum izvlecen ili ne i dokolku sum izvlecen koi se potrebni dokomenti da se soberat i na koj nacin tie dokomenti se dostavuvaat i kade?


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 23:18
вака..не ми даваш многу изформации..аплицирањето за 2010 год.заврши..претпоставувам дека си се пријавил до почетокот на декември..Значи доколку си избран би требало да те известат некаде во јули-може и покасно..кога ќе те известат дека си извлечен ќе ти кажат кои документи треба да го поднесеш..зависи..не е секогаш исто..бараат да докажеш степен на образование..зависи од групата која е формирана за таа намена..само земи во предвид дека што и да поднесеш ќе биде испитано така да...се треба да биде кристално чисто..ако лицето има досие во полиција,во најголемиот дел случаи го одбиваат(треба и таква потврда да доставиш)..секоја комисија бара различно..некогаш дури и интервјуто не го изведуваат на англиски

-------------


Постирано од: grujevski
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 20:41
blagodaram na informacijata pozdrav


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 11:55
se sprema ovoj ,..da izbega,..gleda deka crno mu se pishe,..ako produzi taka,...pa, za da ne posumnja narod,..ovaka javno si "vadi" viza...намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: grujevski
Датум на внесување: 22.Февруари.2009 во 16:07
normlno e toa detence a ti ke ostanes tuka so babite i dedovcite?


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 02:14
Па и таму ружи не цветаат...особено не сега

-------------


Постирано од: ivandimitrieski
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 17:32
ДАЛИ НЕКОЈ МОЖИ ДА МИ ПОМОГНИ В ПЕТОК ТРЕБА ДА ОДАМ НА ИНТЕРЈВИ ЗА ДОБИВАЊЕ НА Ј1 ВИЗА , НА ШТО ТРЕБА ДА ОБРАТАМ ВНИМАНИЕ И КОИ СЕ ПОЧЕСТИТЕ ПРАШАЊА КОИ ГИ ПОСТАВУВААТ ТАМУ???Постирано од: Saevus
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 12:09
losha godina za da idite za USA, kriza ima, nemoj samo da se proshetate do tamu


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 20:26
Originally posted by ivandimitrieski ivandimitrieski напиша:

ДАЛИ НЕКОЈ МОЖИ ДА МИ ПОМОГНИ В ПЕТОК ТРЕБА ДА ОДАМ НА ИНТЕРЈВИ ЗА ДОБИВАЊЕ НА Ј1 ВИЗА , НА ШТО ТРЕБА ДА ОБРАТАМ ВНИМАНИЕ И КОИ СЕ ПОЧЕСТИТЕ ПРАШАЊА КОИ ГИ ПОСТАВУВААТ ТАМУ???

 
 
1. Треба да им презентираш јасна визија за придобивките од проектот заради кој бараш виза и за твојата улога во него.
 
2. Да им докажеш со аргументи дека имаш јака мотивација да се вратиш во Македонија - потврда за имот, стабилна работа, жена, деца, фамилија и сл.
 
3. Дека имаш доволно пари да опстанеш во Америка, оти со Ј1 генерално немаш право да работиш (можеби само со дозвола на ИНС, а тоа е не умри магаре ...)
 
Ако си финансиран од америчката влада, Ј1 често оди со двегодишно ограничување да аплицираш за работна виза (Н1 или слична). Пристапот со В1/В2 нема да ти биде ограничен.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: invader
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 23:40
a sto bara pa tamu?! neli ke propadnela "utre". podobro da odi kaj rusite, tie imale idnina,  газење%20од%20смеење

-------------
在美居住和工作 ——快来参加官方举办的美国绿卡抽奖!


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 23:49
сака човекот да искуси се..па зошто да не?

-------------


Постирано од: Маја Ангелова
Датум на внесување: 16.Февруари.2018 во 17:43
Zdravo.. sakam da prasam dali znaete za nekoja moznost za iseluvanje vo amerika preku prv bratuced koj ima amerikansko drzavjanstvo?Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk