Испечати | Затвори го прозорот

Протест за поддршка на грчкиот народ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17085
Датум на принтање: 09.Јули.2024 во 02:59
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Протест за поддршка на грчкиот народ
Постирано од: kultuzin
Наслов: Протест за поддршка на грчкиот народ
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:00
Мирен протест организиран од група граѓани ќе се одржи вечерва на плоштадот „Македонија“, како поддршка на револтот на грчкиот народ.

На протестот, како што е соопштено, се поканети сите добронамерни и политички свесни граѓани, кои сè уште веруваат во моќта на обичниот човек.

Вакви протести денеска ќе се одржат низ цела Европа, а имаат за цел израз на солидарност со грчкиот народ, револт против генерално лошата економска, политичка, културна и пред сè социјална состојба низ целиот свет.



Лично би одел кога би бил во можност затоа што мислам дека политиката е таа што не дели на Балканот.



Коментари:
Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:06
WTF????????????????

posle site zaebanci uste ke se solidalizirate........

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:10
изненадување

Зар и ова го има?
И? Ќе оди некој?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:11
DA NE E MILENKO-THE F...N GANDI SLUCAJNO ORGANIZATOR!

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:12
Jas kje odam...Tamu se tepani moite Vlasi...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:14
мамамд, ти си влаинка?
Ај, да разберам вака некој што е лично засегнат, ама Македонци да одат и да се солидаризираат?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:15
BTW VO STO DA GI PODRZIME....
DEKA NEKOI LUDI ANARHSTI HARAT PO GRCIJA-NE FALA NE SUM ANARHIST.DEKA POLA OD NIV IMAT ,,FREE-PATIKA SINDROM,,-NE FALA IMAM PATIKI.
ZALNO ZA DETETO, NO POLICAECOT E ZATVOREN, MU SE SUDI , STO TREBA SEGA CELA DRZAVA DA GORI.BTW, NEKADE VO IRAK/AFGANISTAN/INDIJA TAKVI SRANJA SE SLUCUVAAT MASOVNO PA NA NIKOJ NE MU PUKA

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: KING35
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:19
Abe imate li luge razum,
nekoj da ne me priznava deka postojam jas da go PODRZUVAM

-------------
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:22
Originally posted by KING35 KING35 напиша:

Abe imate li luge razum,
nekoj da ne me priznava deka postojam jas da go PODRZUVAM


Па против тој и ке протестираш, не те признава грчката влада...


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:29
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by KING35 KING35 напиша:

Abe imate li luge razum,
nekoj da ne me priznava deka postojam jas da go PODRZUVAM


Па против тој и ке протестираш, не те признава грчката влада...


??????????????????????????????????????????????????????????

ajde, druze, odi si slobodno vo grcija, pridruzi im se na demonstrantite i kazi im...."hi friends i will support u...and i am macedonian from the republic of macedonia"

i potoa kazi ni, sto ti se sluci...

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:33
Мислам дека настана недоразбирање, Кинг 35 како да сакаше да каже “како да поддржувам некој што не ме признава“, нели?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: KING35
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:37
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мислам дека настана недоразбирање, Кинг 35 како да сакаше да каже “како да поддржувам некој што не ме признава“, нели?

taka e jas mislam deka na makedonski pisuvam

-------------
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:40
Originally posted by KING35 KING35 напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мислам дека настана недоразбирање, Кинг 35 како да сакаше да каже “како да поддржувам некој што не ме признава“, нели?

taka e jas mislam deka na makedonski pisuvam


mene mi lici na latinica, ali nema veze...ja te razbrav

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: KING35
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:42
јебига тука си во право

-------------
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 14:09


http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=945034 - протестантите не нарекуваат Македонија

Ако го прочитате текстот ке видите дека сме именувани како Македонија. Што ке рече дека сите Грци не ја подржуват политиката на омраза која ја води нивната влада.







Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 14:25
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:



http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=945034 - протестантите не нарекуваат Македонија

Ако го прочитате текстот ке видите дека сме именувани како Македонија. Што ке рече дека сите Грци не ја подржуват политиката на омраза која ја води нивната влада.







greska si, textot e prezemen od makedonski blog na drugarot ofchar....

http://vuna.info/vuna/?p=340 - http://vuna.info/vuna/?p=340

ova sto si linkuval e "independent media center" sto ne e nisto drugo kako copy paste organizacija.....

PS>sea vidov, gore levo go ima i linkot do vuna navedeno kako izvor

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 15:35
Море треба некој и тебе да те подбере убаво, гледам само клоцаш и плукаш по форумов....
Нели иамш блгарски пасош? Наскоро и турски?
Епа? Што чекаш?
Го знаеш вицот за Турчинот Хасан Серт, у Бугарија? -Как се казваш?
-Хасан Серт...Удри мавај...и се така неколку пати додека на крај не одговорил дека се казва Хасан Памбуков.
Тоа ти треба тебе па да се смириш малку.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 15:40
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Море треба некој и тебе да те подбере убаво, гледам само клоцаш и плукаш по форумов....Нели иамш блгарски пасош? Наскоро и турски?Епа? Што чекаш?Го знаеш вицот за Турчинот Хасан Серт, у Бугарија? -Как се казваш?-Хасан Серт...Удри мавај...и се така неколку пати додека на крај не одговорил дека се казва Хасан Памбуков. Тоа ти треба тебе па да се смириш малку.

 

nema da komentiram nisto za postot sto  si napisala..намигнување

 Kultura-0


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 15:41
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Вакви протести денеска ќе се одржат низ цела Европа, а имаат за цел израз на солидарност со грчкиот народ, револт против генерално лошата економска, политичка, културна и пред сè социјална состојба низ целиот свет.






nie kaj nas sve sredivme , pa ke protestirame za podrska na grcite koi vo odnos na nas se kako Karingtonovi

i neli e licemerno nekogo da tuzis vo hag, a vamu podrska da mu davas

kade li site si gi izgubija zdraviot razum, moralot i principielnosta


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 15:49
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Мирен протест организиран од група граѓани ќе се одржи вечерва на плоштадот „Македонија“, како поддршка на револтот на грчкиот народ. 

 
 
 
 
Barem i grcki znaminja zemetesi i tamam ke vi eнамигнување


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 15:51
Vo pravo e Butel2....

-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 17:02
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Мирен протест организиран од група граѓани ќе се одржи вечерва на плоштадот „Македонија“, како поддршка на револтот на грчкиот народ.

На протестот, како што е соопштено, се поканети сите добронамерни и политички свесни граѓани, кои сè уште веруваат во моќта на обичниот човек.

Вакви протести денеска ќе се одржат низ цела Европа, а имаат за цел израз на солидарност со грчкиот народ, револт против генерално лошата економска, политичка, културна и пред сè социјална состојба низ целиот свет.



Лично би одел кога би бил во можност затоа што мислам дека политиката е таа што не дели на Балканот.
 
 
Еве ти уште една македонска комунистичко-егејска глупост. Демонстрантите во Грција во светот се идентификувани како левичари и анархисти. Македонците еднаш го попушија со поддршката на комунистите во граѓанската војна во Грција. Тие не демонстрираат за поддршка на Македонија и македонците, туку да ја срушат корумпираната влада.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 17:49
Баш така polar bear.....
Кога кај нас има причини за протести,нигде не нема...
овој и лично би одел..........


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 17:52
да солидаризирам со грците? ова ми е надвор од умот
нека се исколат самите со себе,нека кршат глава

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 18:02
Jas bi poddrzal organiziranje na slicni vakvi protesti niz zemjite na EZ, posebno vo Francija...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 19:21
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Море треба некој и тебе да те подбере убаво, гледам само клоцаш и плукаш по форумов....Нели иамш блгарски пасош? Наскоро и турски?Епа? Што чекаш?Го знаеш вицот за Турчинот Хасан Серт, у Бугарија? -Как се казваш?-Хасан Серт...Удри мавај...и се така неколку пати додека на крај не одговорил дека се казва Хасан Памбуков. Тоа ти треба тебе па да се смириш малку.


Мене ми се обраќаш???


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 20:10
.. Denes li... izgleda se uspav. Ostana moite rodnini bez podrshka.


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 20:16
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Мирен протест организиран од група граѓани ќе се одржи вечерва на плоштадот „Македонија“, како поддршка на револтот на грчкиот народ.

На протестот, како што е соопштено, се поканети сите добронамерни и политички свесни граѓани, кои сè уште веруваат во моќта на обичниот човек.

Вакви протести денеска ќе се одржат низ цела Европа, а имаат за цел израз на солидарност со грчкиот народ, револт против генерално лошата економска, политичка, културна и пред сè социјална состојба низ целиот свет.



Лично би одел кога би бил во можност затоа што мислам дека политиката е таа што не дели на Балканот.
 
 
Еве ти уште една македонска комунистичко-егејска глупост. Демонстрантите во Грција во светот се идентификувани како левичари и анархисти. Македонците еднаш го попушија со поддршката на комунистите во граѓанската војна во Грција. Тие не демонстрираат за поддршка на Македонија и македонците, туку да ја срушат корумпираната влада.
 
 
 
Potpolno istoto go kazuvam kako Polar Bear... Tie sekade vo evropa se identifikuvani kako levichari, anarhisti, antisistem i sl... 
 
Sto da kazam...тага Makedonija e polna so Grkofili, Bugarofili, Srbofili, Albanci i sl anti-makedonci... Samo se dosaduvaa do sega, sega ke izlezat malku na svez vozduhголема%20насмевка...
 
Jas se molam Grcija da ja nema, tie ke odele da protestiraat... GLUPOSTI!!!
 
 
 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 20:45
Puuuu se bunevme zoshto ziveevme vo ednoumie. Dojde demokratijata, ama ostana edoumiskite standaedi. Ako nekoj ne pravi kako drugite, odma nema pamet. Pomirete se lugje. Demokratija e .


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 21:07


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 21:10
Македонските студенти се солидаризираат со грчкиот народ. А2 дознава, под мотото „Во солидарност со востанието во Грција, стануваме за Слобода“, вечерва младите Македонци повикуваат на протест на скопскиот плоштад.

Иницијаторите на повикот образложуваат дека се солидаризираат со грчкиот народ, кои протестираат затоа што живеат во тоталитарно општество.

Главен политички глумец им стана полицијата, а главна акција апсењето и судењето и убивањето невини деца. Затоа што богатството на шака луѓе значи крпен живот за мнозинството, затоа што профитот на газдите од Атина и Солун значи крв и пот и сува корка леб за работниците ширум цела Грција.

Во образложението зошто и во Македонија треба да се протестира, организаторите наведуваат дека и македонскиот народ живее во тоталитарно општество, во кое главни актери се Алфите, ЕБР, полицијата.

Тие потсетуваат дека свежа е крвта на Трајан Бекиров, свежи се сеќавањата од упадот во „Процес“, за секојдневните спектакуларни апсења и наводната борба со криминалот, не мора и многу да се говори.
„Убиството на 15-годишниот Александрос беше инцидентот што го поттикна нашиот бес“, се вели во повикот за протест


Вчера младината на „Синасписмос“ ги повика сите млади низ цела Европа да излезат на протести.

„Убиството на 15-годишниот Александрос Григоропулос од двајца полицајци беше инцидентот што го поттикна нашиот бес, нашиот бес против политиката која ни ги краде животите, против политиката која ни ја уништува нашата иднина, политика која пука на младите“, се вели во повикот за протест на младите низ Европа.

Студио 2 денеска ја контактираше портпаролката на младината на „Синасписмос“.

„Бидејќи мислиме дека проблемите на граѓаните на Европа се исти, треба и демонстрациите и протестите да бидат заеднички“, изјави за А2 портпаролката.

Младината на „Синасписмос“ во соопштението преку кое повикување на протести низ Европа, потсетува дека младите луѓе треба да се борат заедно против политиката која ги суспендира нашите права.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 21:24
Зошто солидарност токму со Грција?

Затоа што на тие луѓе таму им скручи од истите наци реторики, од истите мантри за Аце, од фиксацијата за минатото, од комерцијализацијата која значи кршење на основните човекови права, од фашистичко замајување додека општеството колабира, просечниот граѓанин/ка шизофрено се дума меѓу понудениот виртуелен спор за минатото и поскапувањето на лебот…

Затоа што доволно бевме манипулирани со популистички и маркетиншки трикови финансирани од наш џеб, национал-романтичарски ламентации, оплакување на векови стари гробови додека стана скоро финансиски невозможно да си го испланираме нашиот погреб.

Додека не` трујат со национализам, не` заплашуваат со губење на идентитетот, историјата тие (политичарите, министерствата, моќниците…) ни ја утепаа комплетно иднината.

Солидарноста со грците не смее да се претставува како непријателство со македонците. Тоа е уште една лага, уште една манипулација која така перфидно ни се сервира.

СОЛИДАРИЗИРАЊЕТО ЗНАЧИ ПРЕПОЗНАВАЊЕТО НА ЗАЕДНИЧКИТЕ ПРОБЛЕМИ!

И конечно зошто избрав да одам на овој протест?

Затоа што се` дефокусиравме вкрај. Читам низ блогосферата- шо мајка сме барале да се солидаризираме со непријателите. Чиј бре непријатели? Дефокусирани од реалните, секојдневните, опипливите проблеми, угнетувања, замолчувања и навреди експлоатацијата продолжува скоро и незабележана покрај приказните, митовите, рекламите, бајките и мантрите за славното ни минато.

ЈА ЗАБОЛЕ ФЕМИ ЗА МИНАТОТО КОГА СЕГАШНОСТА И ИДНИНАТА СЕ ТАКА СОЛИДНО СЈЕБАНИ!

ПРЕВЗЕМЕНОод http://femgerila.crnaovca.mk/?p=142



Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 23:18
Nie sme pred raspaganje kako drzava, ke odam na protest Grcija da ja podrzuvam vo nesto... glup narod sme... Za niv ne postoime ni kako drzava ni kako narod, zname ni smenija pa sega imame eden ventilator, ne mozime vo nitu edna megunarodna organizacija da vlezime bez da ni se stavi veto... i posle ova vi se izleguva na protest za podrshka na Grcive!?????
 
Dobre be, vie ova seriozno ili se zafrkavate... Navistina li ste tolku izduvani... 
 
Koj saka neka odi... Demokratija e (kako sto veli mamamd) ama ne se zalete koga nema da ne primnat EU ili vo NATO...
 
Ovdeka izlegoa dvajca za podrshka na Grcive, se iskrshija pa trebashe da gi apsatголема%20насмевка... Kako sto prokomentiraa tuka Spancive (Kralicata na Spanija e od Grcija): site kriminalci se sobraa, rachki najdoa da ograbuvaat.    
 
Mene se uste ne mi se veruva deka nekoj misli da izlezi za da im dade podrshka na Grcive... Ne sum nekoj si patriot, ama dotolku da sum izduvana - NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!
 
Ne znam dali ste zapazile na INTERNET, ama ova Turcine so kakvi videa im se zakanuvaat na GRCINE, strav mene me fati!!! Ama niv strav im imaat!!!
Ama so nas majtap ke igraat!!! 
 
Izlezete tamu da protestirate za povisoki plati, vlez vo EU, NATO, da nema vizi itn. ne tuku se glupirajte, Grcija ke ja spasuvate od mizerija... Najomrazena drzava vo svet e... So site komshii e iskarana... Mir nemame od nea... Aman veke!!! Ako propaga - neka propadni veke ednash, pa belki mir i nie ke vidime!!! 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 23:24
Mnogu pogresno nastapija nasive studenti, ne protest kako podrska na grcite, tuku protest protiv se ona sto ovde go pravi makedonskata vlada ....


Постирано од: BIB
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 12:00
nekoj den ke ima i protest za poddrska na grckiot narod deka makedonija bila i ke bidi grcka....
kolku sme naivni


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 12:02
eh taa pusta makedonska kletva.......

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: moira
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 12:42
Многу интересен народ сме...за посматрање.
Наместо да си ја гледаме својата мака и да протестираме за она што треба и не засега, ние поддршка за нечија туѓа храброст даваме. На атињаните не им е потребна поддршка од никого во моментов...најмалку од нас...си ги земаа тие работите во свои раце и го прават она што мислат дека е најдобро за нив во моментов...и да престанеме да бидеме лицемери затоашто до завчера плукавме по нив, од вчера ги поддржуваме...единствено што ми се допаѓа кај нив е тоа што не премолчуваат апсолутно ништо...секогаш биле хомогени кога им биле нарушени правата или биле засегнати, веднаш се дигале и граѓаните и нивните синдикати и претставувале важен фактор во државата...тоа треба да го научиме и ние, а не ваму поддршка ке им даваме...
Што не излеземе поддршка да дадеме на сите оние кои не можат да си ги платат сметките и кои ке бидат засегнати од новиот закон за наплата на заостанатите долгови кон јавните препријатија и ЕВН за да се спречи спроведувањето на овој закон?
Што не се протестираме против небулозите и глупостите кои ги живееме и директно ни ги загрозуваат основните човекови права?
Или за тоа немаме време и храброст...ке чекаме некој друг да протестира за нас...или пак нас ни е се средено и подмирено дома, па сега ке протестираме за комшијата што има проблеми.
Се и сешто, кога веќе еднаш ќе прогледаме?... или пак одлучивме засекогаш да останеме слепци.






-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 12:51
Мадам мај френд

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 13:17
Originally posted by fiks fiks напиша:

Мадам мај френд

големо%20гушкање i ti si moj golem prijatel i favorit kumce (moira izvini za ovie izlivi na simpatii i te molam  ne brishi odmaголема%20насмевка )
 Okolu protestite na grckiot narod. Jas jasno i glasno kazav, podrshka davam na moite Vlasi od Grcija , zatoa shto mnogu pati grckiot policiski revolt se istural na nivniot grb.



Постирано од: fiks
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 13:21
мамичке грчкиот полициски револт секогаш се и ќе се истура врз грбот на се што не е грчко,без разлика дали ти ќе или не ќе дадеш подршка за протестите,и без разлика која политичка определба е на власт во грција.

Према тоа кој ги шиша,нека се исколат

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 13:57
Tie megju sebe neka se kolat. Ne mi se dopagja shto kolat vo Janina.тага


Постирано од: moira
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:39
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by fiks fiks напиша:

Мадам мај френд
големо%20гушкање i ti si moj golem prijatel i favorit kumce (moira izvini za ovie izlivi na simpatii i te molam  ne brishi odmaголема%20насмевка ) Okolu protestite na grckiot narod. Jas jasno i glasno kazav, podrshka davam na moite Vlasi od Grcija , zatoa shto mnogu pati grckiot policiski revolt se istural na nivniot grb.


...учителке моја, без пермутација на буквите...читај правилно...и не оди преку ред...ако бидеш умна можеби и ти ке добиеш гушка од фикс...

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 15:02
Originally posted by moira moira напиша:

Многу интересен народ сме...за посматрање. Наместо да си ја гледаме својата мака и да протестираме за она што треба и не засега, ние поддршка за нечија туѓа храброст даваме. На атињаните не им е потребна поддршка од никого во моментов...најмалку од нас...си ги земаа тие работите во свои раце и го прават она што мислат дека е најдобро за нив во моментов...и да престанеме да бидеме лицемери затоашто до завчера плукавме по нив, од вчера ги поддржуваме...единствено што ми се допаѓа кај нив е тоа што не премолчуваат апсолутно ништо...секогаш биле хомогени кога им биле нарушени правата или биле засегнати, веднаш се дигале и граѓаните и нивните синдикати и претставувале важен фактор во државата...тоа треба да го научиме и ние, а не ваму поддршка ке им даваме...Што не излеземе поддршка да дадеме на сите оние кои не можат да си ги платат сметките и кои ке бидат засегнати од новиот закон за наплата на заостанатите долгови кон јавните препријатија и ЕВН за да се спречи спроведувањето на овој закон?Што не се протестираме против небулозите и глупостите кои ги живееме и директно ни ги загрозуваат основните човекови права? Или за тоа немаме време и храброст...ке чекаме некој друг да протестира за нас...или пак нас ни е се средено и подмирено дома, па сега ке протестираме за комшијата што има проблеми. Се и сешто, кога веќе еднаш ќе прогледаме?... или пак одлучивме засекогаш да останеме слепци.

Taka e moira ! Kratko kazano: ne kje beshe losho prvo makedonskiot narod da se solidarizira MEGJU SEBE, a posle da pokazhuva razbiranje za problemite na najgolemiot si dushman.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 15:03
Nekoj kje reche: toa ja pokazhuva nashata velichina. Jas velam: toa ja pokazhuva nashata "operiranost" od elementarna samopochit i dostoinstvo.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 15:19
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Многу интересен народ сме...за посматрање. Наместо да си ја гледаме својата мака и да протестираме за она што треба и не засега, ние поддршка за нечија туѓа храброст даваме. На атињаните не им е потребна поддршка од никого во моментов...најмалку од нас...си ги земаа тие работите во свои раце и го прават она што мислат дека е најдобро за нив во моментов...и да престанеме да бидеме лицемери затоашто до завчера плукавме по нив, од вчера ги поддржуваме...единствено што ми се допаѓа кај нив е тоа што не премолчуваат апсолутно ништо...секогаш биле хомогени кога им биле нарушени правата или биле засегнати, веднаш се дигале и граѓаните и нивните синдикати и претставувале важен фактор во државата...тоа треба да го научиме и ние, а не ваму поддршка ке им даваме...Што не излеземе поддршка да дадеме на сите оние кои не можат да си ги платат сметките и кои ке бидат засегнати од новиот закон за наплата на заостанатите долгови кон јавните препријатија и ЕВН за да се спречи спроведувањето на овој закон?Што не се протестираме против небулозите и глупостите кои ги живееме и директно ни ги загрозуваат основните човекови права? Или за тоа немаме време и храброст...ке чекаме некој друг да протестира за нас...или пак нас ни е се средено и подмирено дома, па сега ке протестираме за комшијата што има проблеми. Се и сешто, кога веќе еднаш ќе прогледаме?... или пак одлучивме засекогаш да останеме слепци.

Taka e moira ! Kratko kazano: ne kje beshe losho prvo makedonskiot narod da se solidarizira MEGJU SEBE, a posle da pokazhuva razbiranje za problemite na najgolemiot si dushman.


...поздрав до мојата омилена мудрица на форумов...
...и да не бидам тотално офтопик, ние предлабоко сме навлезени во сивилото кое не убива со векови и го живееме стравот од соочувањето со самите себе па поудобно и поблагопријатно ни е вака да покажуваме некоја си солидарност со душманот, само не знам зошто, која е причината, дали за да се прикажеме како народ со широко срце кој сочувствува дури и со оној кој му го негира постоењето или пак сето ова кај поединци претставува еден вид на катарза.




-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 15:28
зависи моира,можеби некој ептен е по религија и она љуби го ближниот свој го разбрал како насловот од темата.
и после собрал истомисленици

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 15:43
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by fiks fiks напиша:

Мадам мај френд
големо%20гушкање i ti si moj golem prijatel i favorit kumce (moira izvini za ovie izlivi na simpatii i te molam  ne brishi odmaголема%20насмевка ) Okolu protestite na grckiot narod. Jas jasno i glasno kazav, podrshka davam na moite Vlasi od Grcija , zatoa shto mnogu pati grckiot policiski revolt se istural na nivniot grb.


...учителке моја, без пермутација на буквите...читај правилно...и не оди преку ред...ако бидеш умна можеби и ти ке добиеш гушка од фикс...

газење%20од%20смеење shto se bunish madam...pa edna samo ti zemav...drugite ti gi ostaviv...намигнување


Постирано од: Georgija Kastriot
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 23:09
Abe graganskata vojna ne ve neauci nesto,ili uste edna polovina makedonci sakate da isterat i da ubijat.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk