Испечати | Затвори го прозорот

Закон за извршители

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Право
Опис на форумот: Tолкување и коментирање закони, правни совети, судска практика
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17063
Датум на принтање: 19.Март.2024 во 06:57
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Закон за извршители
Постирано од: Kristin969
Наслов: Закон за извршители
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 21:53

Сите заостанати сметки за струја, вода, парно, или неуплатени рати за кредит, наместо преку суд, компаниите од Нова година ќе ги наплаќаат директно од граѓаните и фирмите, со извршител. Потребна ќе им биде само потврда од нотар дека сметките не се платени.

Ова го предвидуваат измените на законот за извршување, кои веќе го поминаа владиниот филтер и влегоа во собраниска процедура.

„Да не ги издаваат тие платни налози судовите, туку тоа да го прават нотарите, нотарите да носат решенија врз основа на веродостојни исправи, а извршителите да ги извршуваат тие решенија на нотарите, се разбира доколку не се вложи приговор“, изјави Михајло Маневски, министер за правда.

Владата се решила на овој потег за да го растерети судството. Од 650.000 извршни предмети, речиси 80 проценти се тужби за ненаплатени долгови од ЕВН, Топлификација, Водовод.

Сега, сите предмети кои не се спорни, ќе бидат префрлени прво кај нотарите, а потоа кај извршителите. За идните должници, пак, воопшто нема да се покренува судски спор. Долгот директно ќе го наплаќаат извршителите, по налог на нотар.

Според еден од изготвувачите на измените, професорот Арсен Јаневски, со новиот закон неплаќачите ќе имаат значително помал простор за манипулација, пред се поради различниот начин на достава на решенијата за наплата.

„Извршителот има овластување да истражува, да дојде до податоци дали има должникот имот, кој е тој имот, дали може да се намири итн. За разлика од тоа, судот такви можности немаше, чекаше доверителот да му каже на кој имот треба да се спроведе извршувањето за судот да го дозволи извршувањето“, рече Арсен Јаневски, професор по граѓанско право.

„Овде не е така. Извршителот има овластување да истражува и тој определува врз што ќе насочи извршувањето. Сигурно дека наједноставно тоа да го направи е ако има парични средства на сметка, ако тоа го нема, тогаш се оди на подвижни предмети, на недвижности итн.“, додаде Јаневски.

Доколку имате неплатени сметки за струја, вода, парно или пак, немате уплатено рата за вашиот кредит или кредитна картичка, за кои сте веќе тужени или ви најавиле дека ќе ве тужат, обидете се да ги подмирите до Нова Година.

Во спротивно, прашање на време е кога и на вашата врата ќе заѕвони извршител. Ако не најде пари на вашите сметки, ќе почне да ви ја собира покуќнината.

Во Македонија во моментов работат 54 извршители. Лани успеале да наплатат 48 милиони евра од должниците, а годинава само во првите 10 месеци собрале речиси 40 милиони.

Најголемиот доверител во земјава е ЕВН. Само во Скопје има поднесено 190.000 тужби за ненаплатени десетици милиони евра.



-------------
Ljubov i Svetlina!



Коментари:
Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 22:09
ме интересира дали извршителиве ќе одат со кордон полиција да ги брани...мислам дека кај да е ќе собираме извршители по улица
се загрижил ли некој за луѓето на кои не им се исплаќа трудот?
или пак Грујо сака да ни ги соберат телевизорите овие извршителиве, да не можеме повеќе да ги гледаме срањата кои ги прават
јас мислам дека доволно ни ги тренираа нервите
мислите ли дека ќе им дозволуваат наоружаниве граѓани да им шета некој низ куќа и да им собира покуќнина
па дајте ве молам и македончето има кичма
белким конечно со овој закон ќе почнеме и ние да правиме молотови коктели


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: nelson
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 22:21
uste ova ni trebese...aman be ljuge....do koga be vaka...mene samo edno mi e strav...deka pak ke ima diskriminacija....tamu kaj so ne se plakalo ni dosega....ke vlezat li ? ili so dalecinsko ?

poveke ne smeam da pisam ke me zigosaat

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 22:23
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

ме интересира дали извршителиве ќе одат со кордон полиција да ги брани...мислам дека кај да е ќе собираме извршители по улица
се загрижил ли некој за луѓето на кои не им се исплаќа трудот?
или пак Грујо сака да ни ги соберат телевизорите овие извршителиве, да не можеме повеќе да ги гледаме срањата кои ги прават
јас мислам дека доволно ни ги тренираа нервите
мислите ли дека ќе им дозволуваат наоружаниве граѓани да им шета некој низ куќа и да им собира покуќнина
па дајте ве молам и македончето има кичма
белким конечно со овој закон ќе почнеме и ние да правиме молотови коктели
 
аплауз


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 22:28
Originally posted by nelson nelson напиша:

uste ova ni trebese...aman be ljuge....do koga be vaka...mene samo edno mi e strav...deka pak ke ima diskriminacija....tamu kaj so ne se plakalo ni dosega....ke vlezat li ? ili so dalecinsko ?

poveke ne smeam da pisam ke me zigosaat
владава сите закони уредно ги препишува од запад,само што се зезнале,ова сеуште не е запад.
кога ќе видат дека немаат доволно извршители сето тоа да го спроведат и кога ќе видат колкава само сиромаштија имаат во државава,а тие кутрите не знаеле,тогаш ќе биде УПС...ШАЛА
и јас се прашував како ќе ги наплатат сметките во некои места.можеби ќе го повикаат на помош ЕУЛЕКСизненадување


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 22:28
se potvrduva FAKTOT deka ova e PRIVATNA DRZAVA ....... koj e ima vlasta , nisto drugo ne pravi osven sto smisluva nacini kako da mu ja DOGULI KOZINKATA NA NARODOT ....... na SVOJOT NAROD ........ ebati drzavata lihvarska тага

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 22:32

искрено,на оваа тема очекував многу коментари од вмровци кои сесрдно ќе го бранат и овој закон ама најверојатно извршителите веќе им ги конфискувале компјутерите заради неплатени сметкиголема%20насмевка



-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 22:33
nisto cudno ... prvin po svoite .... kako primer za ostanatite намигнување

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 22:40
Ke go izdrzime i ova deredze, naviknati sme......ami sme izdrzale 500 godini ropstvo pod Turcite, cekajte, ima vreme duri pominat 5 veka pod vlasta na VMRO-DPMNE!

-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 22:43
gresis ... turcinot mu ostaval nesto na rajata za da prezivee barem ... do narednata zetva ... OVIE NE NI OSTAVAAT NISTO ...... a koga covek kje razmisli poubavo  , zosto ne bi naplakjale kako sto najavuvaat koga se raboti za nivni firmi ? ......

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 22:45
Уште една тешка глупост на вемеровскава власт.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 23:00
lele...ne plasi me....ne ke mozam da zaspijam...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 12:08
...Dokolku nema sredstva..paricni...izvrsh*telot moze da zeme mebel... aparati... zamislete na nekoj bedotija mu go zemat shporetot na drva od 19 vek i kartonskite kutii so koj se gree...i potoa se organizira licitacija...komicno i tragicno.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 12:14
poentata e vo toa sto kje mu odzemaat  na onoj koj ne plakjal ..... a ne plakjal zosto nemal so sto da plati ...... a nemal so sto da plati poradi toa sto nemal kade da zaraboti ..... a nemal kade da zaraboti zatoa sto nemal kade da raboti .... a nemal kade da raboti poradi toa sto tamu kade sto rabotel i koga rabotel zarabotuval i redovno plakjal , sega e ili " prodadeno na stranski investitor " ili , toa nesto e rastureno  dodeka zemjisteto na koe nekogas imalo nekakva fabrika sega e urbanizirano i so markici za trgovski centri ili nesto slicno ...... znaci , UA LOPOVI лутина ..... me interesira , kako kje odat na primer , vo aracinovo da izvrsat naplata , to jest , kako kje se pojavat izvrsitelite tamu za da nekomu od doma iznesat nesto vredno ......

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 14:59
mozebi zakonot ke bide selektiven......za edni ke vazi, za drugi nema da vazi!

-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: ladyzaki
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:15
samo me interesira da vidam sto ke konfiskuvaat od onaa siromastijata sto ja gledame na tv sto se stiskaat po trinaeset dusi vo edno sopce ili onie sto ziveat vo napustenoto uciliste bez greenje i bez hrana i obleka za decinjata a takvi ima eden kup....sramota......bez nikakov usul da se bilo......тагатагатага

-------------
najslatkiot jazik ima najostri zabi


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:16
...eve uste eden dokaz deka vo nasata drzava se e naopaku........se voveduvaat koekakvi kazni ,novi zakoni ....ubavo ,se  e toa vo red .......no sepoizgled nasava vlada edno ima zaboraveno........za da moze da zemat ,treba i da dadat.......NELI?

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:23
... ne moze da dadat...kriza e...barem aka obrazlozija koga beshe shtrajkot na prosvetnite rabotnici... zatoa ja potvrdija tezata...polseno e da zemesh...na bilo koj nacin...pa i so izvrsh*teli...


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:27
.....ubavo rekov jas .vo nasava drzava se e naopaku........naplakaat kazni za çistota ,a  gradovite se gusat vo neçistotija......neka zaposlat narod ,neka se oçisti sekade ,pa posle naplakaj kazni........isto i ova......daj mu ti na narodot rabota ,pari ,pa ako ne plaka ,doagaj pa izvrsuvaj so sakas........ili polesno e da se zeme ,pa makar i od toj sto nema.....

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:29
... Eeee pa toj shto ima ima svoi izvrsh*teli...alijas telohraniteli... kaj nego ne moze da priparat... ovoj shto nema pari niza sebe...nema ni za kuce...barem da zalae ...


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:32
........c c c c c....nemozam da se naçudam....sekoj den se nesto novo i se od koe pobeter........koj li si pravi eksperimenti so ovaa nasa drzaviçka......

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:34
Ме интересира дали и како ќе наплатат во Арачиново & Ко.
Е таму ако го спроведат законот тогаш нека ја чешлаат цела Македонија.
Само што како што стојат работите , готово сум сигурен дека и овој пат јажето ќе се ќине таму каде е најтенко..


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:38
.....mislis deka navistina e bitno kako ke see naplaka vo Araçinovoизненадување......luge ,ajde vi se molam ,neli gledate deka si igraat so narodot kako da se beli gluvci vo nekoja labaratorija na dr.Mengele.....pa daj ke vidime do kolku ke moze da izdrzat bez da pukne kozata......ako navistina go sprovedat i ova ,tek togas ke bide so ke bide..i ke se çudime zosto ima depresivni i tolku samoubistva i ubistva......

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:42
Несакам да ви ја расипам забавата, ама мислам дека поентата на овој закон е нешто сосема друго, т.е. растеретување на судовите од вакви предмети кои со години ги полнат судските фиоки.
Со овој закон инкасаторите ке треба да наогат модели како да се платат заостанатите долгови.

Иако пак ке кажам загонетно ми е како во Арачиново ќе наплаќат , а можеби АРМ ке се трансформираат во инкасатори...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:48
...Da bideme realni deka ova e reket..na privatnite firmi vrz narodot. Mozea da gi napumpaat cenite pod zakrila na drzavata -regulatornata komisija, i za struja i za parno i za site drugi uslugi bez da ima normi. Gi nema za namaluvanje na cenite a moze da najdat modus za naplata. Koj go shtiti narodot vo drzavata?


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:51
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...Da bideme realni deka ova e reket..na privatnite firmi vrz narodot. Mozea da gi napumpaat cenite pod zakrila na drzavata -regulatornata komisija, i za struja i za parno i za site drugi uslugi bez da ima normi. Gi nema za namaluvanje na cenite a moze da najdat modus za naplata. Koj go shtiti narodot vo drzavata?



Во право си мегутоа така е во цел свет...


Добродојдовте во КАПИТАЛИЗМОТ...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:52
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...Da bideme realni deka ova e reket..na privatnite firmi vrz narodot. Mozea da gi napumpaat cenite pod zakrila na drzavata -regulatornata komisija, i za struja i za parno i za site drugi uslugi bez da ima normi. Gi nema za namaluvanje na cenite a moze da najdat modus za naplata. Koj go shtiti narodot vo drzavata?



Мислиш ли дека беше подобро кога овие предмети се влечеа и ги блокираа судовите...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:59
Ne mislam deka gi blokiraa..ako sekoj si ja vrshi rabotata nema da dojde do blokadi...Ako cenite se soodvetni na standardot na lugjeto nema da ima neplakjaci. Ako drzavata obezbedi uslovi za rabota sekoj kje si gi plakja smetkite i kje nema potreba ni od sudovi ni od izvrsh*teli. ne moze da se bara...da se zema...a da nes eobezbedeni osnovnite covekovi prava.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 16:05

Така е, за да ги растеретат судовите, сега промовираат приватни извршители кои се легални банди вон државна контрола. Впрочем, криминалците отсекогаш и биле блиски и на власта и на опозицијата. Дали тие „извршители“ ќе се осмелат да влезат по aлбанските села и да приберат по некоја овца или теле, а може и пушка на име неплатени сметки? Или можеби ќе се затепаат со приватното обезбедување на некој „бизнисмен“ што не плаќа сметки?


Држава што претендира да биде социјална (устав?!?), треба да обезбеди услови секој да има работа за да се издржува себе и фамилијата, а ако нема работа, треба да гарантира минимум физичка сигурност, значи кров над глава, храна, вода и греење. Тоа чини многу помалку од сите беснотилаци на власта.


Овој закон е небулоза од типот на „Кога немаат леб, зошто не јадат колачи?“, на некои кои се толку одлепени од стварноста како кралицата Марија Антоанета, жената на Луј едикојски - и се надевам дека ќе завршат како нив и конечно оваа агонија за Македонија ќе престане.

 

 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 16:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ne mislam deka gi blokiraa..ako sekoj si ja vrshi rabotata nema da dojde do blokadi...Ako cenite se soodvetni na standardot na lugjeto nema da ima neplakjaci. Ako drzavata obezbedi uslovi za rabota sekoj kje si gi plakja smetkite i kje nema potreba ni od sudovi ni od izvrsh*teli. ne moze da se bara...da se zema...a da nes eobezbedeni osnovnite covekovi prava.


Само делумно се согласувам со тебе, затоа што 90% од лугето што ги знам сметките ги ставаат на последно место па ако има ке платат , ако не здравје и онака предметот никогаш ема да излезе од суд...

Секако има луге кои навистина немаат , мегутоа колку не има што имамае дома ИНТЕРНЕТ, КАБЛОВСКА, МОБИЛНИ и други луксузи а кога ке дојдат сметките да се плакат нема пари...

Види колку промет прави Телеком за мобилни сметки па ке ти стане јасно...

Дефинитивно го подршувам законот , нормално ако правично се спроведува и секако ако од овој закон бидат изземени оние кои навистина живета на работ на егзистенција...


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 16:13

Kultuzin so tebe e sekoja debata na podforum politikia e gubenje vreme . Kako moze da napsies takvo nesto posle komentarot na mamamd ! Ima li ovaa vlada doneseno zakon makar eden barem za koj ke kazes deka ne e dobar ili si s ti samo edno obicno partisko vonjnice t.e. obicno vmrovce....malecko . Sho mislis deka koga ke dojdat tie izvrsiteli da ja zavrsat rabotata ke bidat nezni i ljubezni !

p.s. dodatok vo zakon za zastita na lica koi ziveat na rabot na egzistencijata e tipcno licemerie .


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 16:15
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...Da bideme realni deka ova e reket..na privatnite firmi vrz narodot. Mozea da gi napumpaat cenite pod zakrila na drzavata -regulatornata komisija, i za struja i za parno i za site drugi uslugi bez da ima normi. Gi nema za namaluvanje na cenite a moze da najdat modus za naplata. Koj go shtiti narodot vo drzavata?



Во право си мегутоа така е во цел свет...


Добродојдовте во КАПИТАЛИЗМОТ...
 
.....taka e vo cel svet...изненадување.....jas  se izvinuvam ,no bar ovde kade sto jas ziveam ne bas taka.....i ne strvarajte pogresna slika......toçno ima izvrsiteli koi se NAJKRAJNOTO resenie .a dodeka da dojde do niv ,drzavata ti obezbedila ,rabota ili ako nema rabota ,bar neko primanje ,i ako so toa skromno primanje nemozes da ja platis strujata ...togas ima posebna tarifa za semejstva koi nemaat dovolen prihod...i plus drzavniot budzet dvoi za sekoe semejstvo so skromni primanja ,za zimskiot period ,çek od 300 evra .......koi go vikaat "çek-toplina"posto e namenat za zatopluvanje ,bez razlika dali e toa struja ili nafta ili drva......i za tebe toa e kapitalizam .....PA DAJ NEKA DOJDE KAPITALIZMOT I VO MK AMA VAKOV KAKOV E NA ZAPAD !?A NE KAKO STO GO KROJAT POLITICARITE VO NASATA VLADA......


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 16:24
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...Da bideme realni deka ova e reket..na privatnite firmi vrz narodot. Mozea da gi napumpaat cenite pod zakrila na drzavata -regulatornata komisija, i za struja i za parno i za site drugi uslugi bez da ima normi. Gi nema za namaluvanje na cenite a moze da najdat modus za naplata. Koj go shtiti narodot vo drzavata?
Во право си мегутоа така е во цел свет... Добродојдовте во КАПИТАЛИЗМОТ...

 

.....taka e vo cel svet...изненадување.....jas  se izvinuvam ,no bar ovde kade sto jas ziveam ne bas taka.....i ne strvarajte pogresna slika......toçno ima izvrsiteli koi se NAJKRAJNOTO resenie .a dodeka da dojde do niv ,drzavata ti obezbedila ,rabota ili ako nema rabota ,bar neko primanje ,i ako so toa skromno primanje nemozes da ja platis strujata ...togas ima posebna tarifa za semejstva koi nemaat dovolen prihod...i plus drzavniot budzet dvoi za sekoe semejstvo so skromni primanja ,za zimskiot period ,çek od 300 evra .......koi go vikaat "çek-toplina"posto e namenat za zatopluvanje ,bez razlika dali e toa struja ili nafta ili drva......i za tebe toa e kapitalizam .....PA DAJ NEKA DOJDE KAPITALIZMOT I VO MK AMA VAKOV KAKOV E NA ZAPAD !?A NE KAKO STO GO KROJAT POLITICARITE VO NASATA VLADA......



Од некаде мора да се почне, секако дека секој нов закон има простор за модифицирање.
Мегутоа ваков каков што беше до сега не чинеше.
Самите знаеме дека немаме навика да плаќаме , а така неоди, не е фер према оние кои плакаат.
Дедо ми е пензионер и до сега секогаш успевал со пензијата да си ги подмири долговите, неговите пријатели со иста пензија не...
Треба ли тој да се осеќа како црна ОВЦА или???

А таа држава ти кај што живееш не дошла преку нок до тој стандард и сигурно ако лугето не ги плакале давачките према државата никогаш немала ни да стигне...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 16:26
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Kultuzin so tebe e sekoja debata na podforum politikia e gubenje vreme . Kako moze da napsies takvo nesto posle komentarot na mamamd ! Ima li ovaa vlada doneseno zakon makar eden barem za koj ke kazes deka ne e dobar ili si s ti samo edno obicno partisko vonjnice t.e. obicno vmrovce....malecko . Sho mislis deka koga ke dojdat tie izvrsiteli da ja zavrsat rabotata ke bidat nezni i ljubezni !


p.s. dodatok vo zakon za zastita na lica koi ziveat na rabot na egzistencijata e tipcno licemerie .



Без лепење ЕТИКЕТИ ке ве молам...
Ако ги читаш моите постови на други теми ке видиш дека не е така како што викаш.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 16:37
... Prvo i osnovno sum za nekoi stepeni na realizacija na naplata ...odnosno gragjanite sami da si platat...shto i se praveshe do nekoe normalno vreme. Kako moze nekoj da reketira nekogo za osnovnite zivotni potrebi, normalno pokraj hranata i vodata... Kako moze nekoj da gi ekspoltira prirodnite dobra koi se secii i nicii ...znaci se na site nas...i da ni gi prodava kolku saka i kako saka.  Kako da plati nekoj koj nemoze da e primatel na socijalna pomosh... ne moze da najde rabota... ili raboti a ne zema plata.
od druga strana site ministerstva...site drzavni institucii imaat natalozeno neplateni smetki so godini.  Zjaat prazni objektite za vikend a zatopleni so parno od Toplifikacija. Kade e zalozbata za ekonomicno troshenje...raspolaganje so prirodnite dobra. tecat vodi po ulicite i nikoj ne gi poprava zatoa shto znaat deka od narodot kje gi zemat. Na shto e realna cenata? Na strujata? na parnoto? Na nishto. Ne gi glasavme da ni kazat deka doagja ekonomska kriza. Ne gi glasavme da ni kazat deka SDSM potroshi se. Ne gi glasavme da ne teroriziraat tuku da ne izvlecat od kal. Ne gi glasav jas licno za da dozvolat semejstva so mali deca da ostanat bez greenje, bez lekovi, bez struja. Jas za sebe mozam da kazam deka mozam da platam...plakjam... i  gi glasav zatoa shto premnogu veruvav vo Gruevski. Veruvam seushte  no do koga ne mozam da znam. Seushte smetam deka tie okolu nego, nekoi se muckatori no TOJ mora da rascisti so niv, ne so nas. Ne so izvrsh*teli .



Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 16:46
Што џабе само тресете по форумиве, владата читам сега почнала да регрутира извршители, тие ќе си отидат, ќе си соберат тоа што треба да го соберат, и никој ништо нема да направи, што се замислуваме дека ќе соберат нешто и одма анархија!?
Ништо, џабе само зборите.
Ова е веќе видено, сега има да ни го земат од дома и тоа што го имаме основното и ќе станеме класични робови...а најжалосно е тоа што нема ништо да направиме ќе си седиме дома, затворени во 4 ѕида

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 16:57
bas taka!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:08
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Што џабе само тресете по форумиве, владата читам сега почнала да регрутира извршители, тие ќе си отидат, ќе си соберат тоа што треба да го соберат, и никој ништо нема да направи, што се замислуваме дека ќе соберат нешто и одма анархија!?
Ништо, џабе само зборите.
Ова е веќе видено, сега има да ни го земат од дома и тоа што го имаме основното и ќе станеме класични робови...а најжалосно е тоа што нема ништо да направиме ќе си седиме дома, затворени во 4 ѕида
е сега се сложувам со тебе.ние не сме народ ние сме ЗОМБИ.и кожата да ни ја побараат ќе си ја симнеме и ќе им ја дадеме
до кога вака бе народе????
и немој култизин да ме убедуваш дека ова е капитализам
секоја држава си има своја мафија
НАШАТА МАФИЈА СИ ИМА СВОЈА ДРЖАВА


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:10
definitivno i 100 % si vo pravo Andjelino ... koga velis deka MAFIJATA si ima svoja DRZAVA големо%20гушкање

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:12
после сите овие експресно донесени закони ПРОТИВ НАРОДОТ  можам да го заклучам само тоа
МАФИЈА и тоа поддржана со закони


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:15
i zakoni sekogas na steta na SVOJOT NAROD тага


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:16
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Што џабе само тресете по форумиве, владата читам сега почнала да регрутира извршители, тие ќе си отидат, ќе си соберат тоа што треба да го соберат, и никој ништо нема да направи, што се замислуваме дека ќе соберат нешто и одма анархија!?
Ништо, џабе само зборите.
Ова е веќе видено, сега има да ни го земат од дома и тоа што го имаме основното и ќе станеме класични робови...а најжалосно е тоа што нема ништо да направиме ќе си седиме дома, затворени во 4 ѕида

... eh da znaesh kolku se soglasuvam so tebeголемо%20гушкање... mozeme samo neshto da napravime... da si gi podzakrieme  "vrednite" raboti po komshii prijateli koi imaat plateno smetkiнамигнување


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:20
..se nosea..ama ne se realiziraa...sega neshto ekspresno pocnaa so primenata...
..i kako shto veli eden moj pameten komshija...mnogu apetitlii haraclii...



Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:24
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Што џабе само тресете по форумиве, владата читам сега почнала да регрутира извршители, тие ќе си отидат, ќе си соберат тоа што треба да го соберат, и никој ништо нема да направи, што се замислуваме дека ќе соберат нешто и одма анархија!?
Ништо, џабе само зборите.
Ова е веќе видено, сега има да ни го земат од дома и тоа што го имаме основното и ќе станеме класични робови...а најжалосно е тоа што нема ништо да направиме ќе си седиме дома, затворени во 4 ѕида
... eh da znaesh kolku se soglasuvam so tebeголемо%20гушкање... mozeme samo neshto da napravime... da si gi podzakrieme  "vrednite" raboti po komshii prijateli koi imaat plateno smetkiнамигнување


Ма неможеш вечно да се криеш, ако немаш дома покуќнина па ќе ти го конфискува имотот, ќе најдат они начин да ги подмират тие долгови, за тоа се махери, за земање пари и едните и другите, не се махери за да отворат нови работни места, и не се махери за да го подобрат животот.

П.С.

А и каков живот е тој да го поминеш во криење...никаков.=
Не оти што јас пример не сакам да ги платам сметките, едноставно немам пари..неможам и готово можам да си дозволам само за храна, веќе и за тоа неможе човек да си дозволи.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:25
a narodot poradi partiskata pripadnost i lojalnost kon partiskite lideri , kje molci , molci i samo molci тага

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:33
не бе Мики ради партиска припадност и лојалност
не се сите припадници на некоја партија
мора да си признаеме дека сме такви...бескичмењаци...и тоа ти е...
можеби нема кој да не поведе...кој да знае
ама праг на толеранција очигледно не постои кај нас...јбг


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:42
eh , Andjelino ..... mnogu ubavo kazano .... i za zal , realnosta e takva ....тага ... a kuburot , e , kuburot za poteski vreminja намигнување

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:06
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Што џабе само тресете по форумиве, владата читам сега почнала да регрутира извршители, тие ќе си отидат, ќе си соберат тоа што треба да го соберат, и никој ништо нема да направи, што се замислуваме дека ќе соберат нешто и одма анархија!? Ништо, џабе само зборите. Ова е веќе видено, сега има да ни го земат од дома и тоа што го имаме основното и ќе станеме класични робови...а најжалосно е тоа што нема ништо да направиме ќе си седиме дома, затворени во 4 ѕида

е сега се сложувам со тебе.ние не сме народ ние сме ЗОМБИ.и кожата да ни ја побараат ќе си ја симнеме и ќе им ја дадеме

до кога вака бе народе????

и немој култизин да ме убедуваш дека ова е капитализам

секоја држава си има своја мафија

НАШАТА МАФИЈА СИ ИМА СВОЈА ДРЖАВА



Јас никого овде не убедувам , го кажувам моето мислење...
Што се оденесува до државата и мафијата тука си апсолутно во право, кај нас државата е мафијата, затоа се оди преку државата и се е контролирано од државата...


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:10
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...Da bideme realni deka ova e reket..na privatnite firmi vrz narodot. Mozea da gi napumpaat cenite pod zakrila na drzavata -regulatornata komisija, i za struja i za parno i za site drugi uslugi bez da ima normi. Gi nema za namaluvanje na cenite a moze da najdat modus za naplata. Koj go shtiti narodot vo drzavata?
Во право си мегутоа така е во цел свет... Добродојдовте во КАПИТАЛИЗМОТ...

 

.....taka e vo cel svet...изненадување.....jas  se izvinuvam ,no bar ovde kade sto jas ziveam ne bas taka.....i ne strvarajte pogresna slika......toçno ima izvrsiteli koi se NAJKRAJNOTO resenie .a dodeka da dojde do niv ,drzavata ti obezbedila ,rabota ili ako nema rabota ,bar neko primanje ,i ako so toa skromno primanje nemozes da ja platis strujata ...togas ima posebna tarifa za semejstva koi nemaat dovolen prihod...i plus drzavniot budzet dvoi za sekoe semejstvo so skromni primanja ,za zimskiot period ,çek od 300 evra .......koi go vikaat "çek-toplina"posto e namenat za zatopluvanje ,bez razlika dali e toa struja ili nafta ili drva......i za tebe toa e kapitalizam .....PA DAJ NEKA DOJDE KAPITALIZMOT I VO MK AMA VAKOV KAKOV E NA ZAPAD !?A NE KAKO STO GO KROJAT POLITICARITE VO NASATA VLADA......



Од некаде мора да се почне, секако дека секој нов закон има простор за модифицирање.
Мегутоа ваков каков што беше до сега не чинеше.
Самите знаеме дека немаме навика да плаќаме , а така неоди, не е фер према оние кои плакаат.
Дедо ми е пензионер и до сега секогаш успевал со пензијата да си ги подмири долговите, неговите пријатели со иста пензија не...
Треба ли тој да се осеќа како црна ОВЦА или???

А таа држава ти кај што живееш не дошла преку нок до тој стандард и сигурно ако лугето не ги плакале давачките према државата никогаш немала ни да стигне...
 
...od nekade treba da se poçneзбунетост....i kako po obiçaj vo Mak. se poçnuva od opaskata!!!!


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:23
Во право си дека рибата смрди од главата Марија, меѓутоа тука зборуваме само за законот, сите напагате а никој не нуди решение јас негледам друг начин, бидејќи „Во моментов дури 650 илјади извршни предмети чекаат во судските архиви„.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:26
resenie ima ...... RABOTA ZA SITE RABOTO SPOSOBNI PA KJE PLAKJAAT I REDOVNO I SITE лутина

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:27
....vo pravo si.....jas iskreno ke se raduvam ako zakonot bide ist za site......

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:34
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

....vo pravo si.....jas iskreno ke se raduvam ako zakonot bide ist za site......
тоа е она што никогаш нема да биде така
ако законот биде ист за сите никој не се лути
ако сите имаат работа со пристојна плата (зборувам за обичните смртници)ќе си ги плаќаат сметките
меѓутоа најголемите неплаќачи се ,,успешните бизнисмени,,
и затоа што не можат да наплатат кај нив заради виши интереси ќе компензираат кај нас смртниците
т.е.на редовните плаќачи им ја покачија струјата ,за да ги покријат неплаќачиве


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:35
 reshenie ima...STOP za reklamite i nasocuvanje na parite za socijalna pomosh na zagrozenite... Nema da treba reklama, arnoto kje se oseti. Stavanje red na energetskata potroshuvackata vo drzavnite institucii posle rabotnoto vreme i za vreme na vikendite. 


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:35
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

resenie ima ...... RABOTA ZA SITE RABOTO SPOSOBNI PA KJE PLAKJAAT I REDOVNO I SITE лутина


Тоа не е решение, тоа е желба.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:39
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

....vo pravo si.....jas iskreno ke se raduvam ako zakonot bide ist za site......

тоа е она што никогаш нема да биде така

ако законот биде ист за сите никој не се лути

ако сите имаат работа со пристојна плата (зборувам за обичните смртници)ќе си ги плаќаат сметките

меѓутоа најголемите неплаќачи се ,,успешните бизнисмени,,

и затоа што не можат да наплатат кај нив заради виши интереси ќе компензираат кај нас смртниците

т.е.на редовните плаќачи им ја покачија струјата ,за да ги покријат неплаќачиве


Така се согласувам, значи не се проблем законите туку нивното неконсеквентно спроведување, како што реков секогаш се кине таму каде што е најтенко...
Е сега многу ме интересира како оваа наплакање ке се изведе во МЕКАТА за неплакање Арачиново, или пак дали ке им се наплати и на оние големци кои за се имаат освен за давачките кон државата.


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:39
.....najdobro resenie e da prvo EVN poçne da si gi sobira GOLEMITE dolgovi ,pred da poçne da "izvrsuva "kaj sitnata raja.....e togas ke moze da zboruvame poinaku.....

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:41
ovoj zakon e samo eden od mnogute dokazi deka nie vsusnost NEMAME VLADA ....... imame samo izvrsiteli postaveni od onie koi za sitni pari go kupija ona nesto sto vo ovaa zemja vredese ......

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:41
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 reshenie ima...STOP za reklamite i nasocuvanje na parite za socijalna pomosh na zagrozenite... Nema da treba reklama, arnoto kje se oseti. Stavanje red na energetskata potroshuvackata vo drzavnite institucii posle rabotnoto vreme i za vreme na vikendite. 


На загрозените да им се обезбеди работа, а социјална само за оние работонеспособни.
ЈАс сум строго против социјална помош, во многу држзви се испостави дека е меч со две острици.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:43
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

.....najdobro resenie e da prvo EVN poçne da si gi sobira GOLEMITE dolgovi ,pred da poçne da "izvrsuva "kaj sitnata raja.....e togas ke moze da zboruvame poinaku.....


Лугето кои навистина немаат од каде , не се вработени, треба да им се овозможи да ја одработат сметката...


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:47
...i toa moze.....ne e losa ideata....

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:47
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 reshenie ima...STOP za reklamite i nasocuvanje na parite za socijalna pomosh na zagrozenite... Nema da treba reklama, arnoto kje se oseti. Stavanje red na energetskata potroshuvackata vo drzavnite institucii posle rabotnoto vreme i za vreme na vikendite. 


На загрозените да им се обезбеди работа, а социјална само за оние работонеспособни.
ЈАс сум строго против социјална помош, во многу држзви се испостави дека е меч со две острици.
 
pa neli toa bea zelbi ? ..... збунетост


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:47
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 reshenie ima...STOP za reklamite i nasocuvanje na parite za socijalna pomosh na zagrozenite... Nema da treba reklama, arnoto kje se oseti. Stavanje red na energetskata potroshuvackata vo drzavnite institucii posle rabotnoto vreme i za vreme na vikendite. 
 
 
Точно така, и не само тоа. Минимизирање на бројот на министерства, затварање на сите бесполезни проекти (задолжително средно школо, факултет во секоја вукојебина) и свртување на парите кон изградба на инфраструктурни објекти (патришта, водоводи, далеководи, електрани). Лопата и двесте евра за секој невработен, па на изградба на пат. Ако нејќе, ај у швицарска, таму нека лежи на социјална помош.
 
А за рекламите на власта, мудрите кумановци имаат една „Фали ме усто, ќе те расчепу!
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:48
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 reshenie ima...STOP za reklamite i nasocuvanje na parite za socijalna pomosh na zagrozenite... Nema da treba reklama, arnoto kje se oseti. Stavanje red na energetskata potroshuvackata vo drzavnite institucii posle rabotnoto vreme i za vreme na vikendite. 
На загрозените да им се обезбеди работа, а социјална само за оние работонеспособни. ЈАс сум строго против социјална помош, во многу држзви се испостави дека е меч со две острици.

 

pa neli toa bea zelbi ? ..... збунетост


Едно е да се обезбедат работни места за оние најзагрозените, а друго за сите...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:48
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 reshenie ima...STOP za reklamite i nasocuvanje na parite za socijalna pomosh na zagrozenite... Nema da treba reklama, arnoto kje se oseti. Stavanje red na energetskata potroshuvackata vo drzavnite institucii posle rabotnoto vreme i za vreme na vikendite. 


На загрозените да им се обезбеди работа, а социјална само за оние работонеспособни.
ЈАс сум строго против социјална помош, во многу држзви се испостави дека е меч со две острици.

..se soglasuvam.. No rabota nema toa e fakt. Lugjeto s eizigruvaat na sekoj cekor. Mladite sedat doma i cekaat milostinja od roditelite, a roditelite nesposobni za rabota se vlecat do rabota i nazad. Koja e logikata na site ovie evropski zakoni so vekov standard, vakva nevrabotenost. 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:51
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Па добро бе овај ебен народ слушнал за граѓанска непослушност?!

Ne!
Gragjanska neposlushnost ne vazi pred izvrsh*telite...Tie so sebe nosat "topuzi"...krshat i vleguvaat. Konfiskuvaat i zaminuvaat.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:51
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 reshenie ima...STOP za reklamite i nasocuvanje na parite za socijalna pomosh na zagrozenite... Nema da treba reklama, arnoto kje se oseti. Stavanje red na energetskata potroshuvackata vo drzavnite institucii posle rabotnoto vreme i za vreme na vikendite. 


На загрозените да им се обезбеди работа, а социјална само за оние работонеспособни.
ЈАс сум строго против социјална помош, во многу држзви се испостави дека е меч со две острици.
..se soglasuvam.. No rabota nema toa e fakt. Lugjeto s eizigruvaat na sekoj cekor. Mladite sedat doma i cekaat milostinja od roditelite, a roditelite nesposobni za rabota se vlecat do rabota i nazad. Koja e logikata na site ovie evropski zakoni so vekov standard, vakva nevrabotenost. 



Јас законот го свакам само како начин за ослободување на судовите а инаку мислам дека и до сега не беше доброволно плаќањето на сметките...
И на крај на краевите како тоа го замислувате , да не се плакат сметки, не ми е јасно навистина...


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:52
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 reshenie ima...STOP za reklamite i nasocuvanje na parite za socijalna pomosh na zagrozenite... Nema da treba reklama, arnoto kje se oseti. Stavanje red na energetskata potroshuvackata vo drzavnite institucii posle rabotnoto vreme i za vreme na vikendite. 


На загрозените да им се обезбеди работа, а социјална само за оние работонеспособни.
ЈАс сум строго против социјална помош, во многу држзви се испостави дека е меч со две острици.

..se soglasuvam.. No rabota nema toa e fakt. Lugjeto s eizigruvaat na sekoj cekor. Mladite sedat doma i cekaat milostinja od roditelite, a roditelite nesposobni za rabota se vlecat do rabota i nazad. Koja e logikata na site ovie evropski zakoni so vekov standard, vakva nevrabotenost. 
 
.......zatoa mislam deka najprvo treba da se resi socijalniot sistem vo drzavata.....i neka ne lazat deka nema pari vo drzavnite kasi ,nikoj ne e tolku mutav........kade se site donacii ,çii shifri imaa  mnogu nuli,.i koi bea po pravilo nameneti za podobrivanje na socijalniot sistem vo Mk????


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:53
ti ili treniras ili si prirodno ..... kako da plakjaat redovno koga rabotnite mesta im gi ZATVORIJA ..... UKINAA ............

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 21:00
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 reshenie ima...STOP za reklamite i nasocuvanje na parite za socijalna pomosh na zagrozenite... Nema da treba reklama, arnoto kje se oseti. Stavanje red na energetskata potroshuvackata vo drzavnite institucii posle rabotnoto vreme i za vreme na vikendite. 


На загрозените да им се обезбеди работа, а социјална само за оние работонеспособни.
ЈАс сум строго против социјална помош, во многу држзви се испостави дека е меч со две острици.
..se soglasuvam.. No rabota nema toa e fakt. Lugjeto s eizigruvaat na sekoj cekor. Mladite sedat doma i cekaat milostinja od roditelite, a roditelite nesposobni za rabota se vlecat do rabota i nazad. Koja e logikata na site ovie evropski zakoni so vekov standard, vakva nevrabotenost. 



Јас законот го свакам само како начин за ослободување на судовите а инаку мислам дека и до сега не беше доброволно плаќањето на сметките...
И на крај на краевите како тоа го замислувате , да не се плакат сметки, не ми е јасно навистина...

...Isto kako nekoj zamisluva da ne dade plata... Kako moze nekoj od lokalna samolopovlana platite na vrabotenite (koj za shto jas za obrazovanie) iako prefrleni od MON da ne odobri isplata minimum 10 dena.  Moze mene platata da mi kasni 15 dena a jas navreme da platam smetki. Od tamu edna anarhija nosidruga.



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 23:04
Kultuzin, da si ovde , da ne rabotis ili rabotis kako rob za bedna plata , a imas doma semejstvo i deca koi cekaat od tebe , so cenite kakvi sto se , ne znam dali ke go gledas ovoj zakon samo kako rasteretuvanje na sudstvoto, a sudstvoto ako e tolku optereteno neka vrabotat uste sudii ...

ne mozes da svatis kako nekoj ne plaka smetki, a mozes da gi svatis lagite na Gruevski i site okolu nego - dusa da ni zemete, nema pari vo budzetot -- i prerodbite negovi , i vecnite kocenja koi opozicijata mu gi pravi, a denes nemaa kvorum da odrzat sednica ... koj go koci apsolutnoto mnozinstvo na Gruevski ?

i kako da ne reagirame na vakvi zakoni, a parlamentarci redovno si primaat plata a ne se pojavuvaat vo parlamentot.

Jas rekov i nimalku ne zgresiv, Gruevski e edno takvo alcno i nenasitno bebe sto nema da dozvoli edna kapka mleko da mu odi jabana , ovoj zakon tokmu toa i go dokazuva, ako nemas pari, i toa nesto sto go imas da ti go odzeme



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Декември.2008 во 22:20
Iskreno ima mnogu zabuni. velat predmeti za neplateni smetki stari po 10-15 godini,  a mislam zastaruvaat po 2 do 3 godini.
Potoa predizvikuva zabuna i ona ..plakjanje na nagradata na izvrsh*telot. Znaci tie za sekoj zavrshen predmet kje bidat nagradeni i toa so pari od oshureniot gragjanin.
Zemanje pari od transakciskata smetka  vo dogovor so bankata do visina od 1/3 od plata. Znaci legalen aramilak.
 i najstrashnoto, za ova ne vazi zashtita na licnite podatoci.
Kje padne li i ova na ustaven sud, ama pred da padne koj kje izgori kje izgori.



Постирано од: nelson
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 08:09
kolku sto znam smetkite za fizickite lica zastarevaat za edna godina ako ne se utuzeni, a na pravnite lica za tri..

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 09:10
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Kje padne li i ova na ustaven sud, ama pred da padne koj kje izgori kje izgori.


Па по правило(според уставот) никој не смее да ти влегува во домот и да ти ја нарушува приватноста без судска одлука, а колку што знам нотарот не е судија така да....ќе видиме што ќе се случи.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 09:14
.. Ubavo e da se znae... голема%20насмевка... a okolu ova "vo procedura" za koj tece sudska postapka...ama 10...15 godini... i nekoi lica se vekje dooolgo umreni...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 09:23
...konkretno ova malku me zbuni del od napisot vo Nova Makedonija...zatoa ako nekoj razbira malku povekje ili ima nekoj pravnik...ubavo e da objasni...
Во Комората на извршители велат дека измените се во делот на старите судски предмети за кои имало период од 2,5 години да се завршат, но тоа не е сторено. Наместо судот, сега нотарите ќе ги издаваат решенијата за наплата на долгот. Доколку нема приговор нотарот става печат и го дава на извршителот- ни изјави Антонио Коштанов, претседател на Комората на извршители. Според него, со новите измени ќе се зголеми работата на нотарите, но и на извршителите.

- Има близу 600.000 стари предмети, за кои и по 10-15 години траела постапката по судовите. Сега сите тие ќе се префрлат кај нас- вели Коштанов.

Во Комората на извршители нагласуваат дека му се остава на должникот можност сам да предложи начин како да го намири долгот, како и модалитетите за плаќање. Во однос на задржување од платата, таа не смее да биде поголема од една третина од вкупниот износ.

Должникот освен износот што го должи ќе мора да ги плати и трошоците на извршителите и наградата што им следува.
Таа ќе се одредува во зависност од висината на неплатените побарувања.

 Konkretno... Доколку нема приговор нотарот става печат и го дава на извршителот... od kogo prigovor???
...600 000 stari i po 10 do 15 godini , shto znaci ne zastaruvaat ????
Znaci deka na haracliite pokraj redovnata plata im sleduva i nagrada. Vo tursko vreme kolku shto ucevme po istorija im se davaa imoti, slugi, pa i po nekoja ubava moma koja sami si ja grabaa. Shto kje im se dade kako nagrada vo SAMOSTOJNA I SUVERENA MAKEDONIJA???



Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 15:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Iskreno ima mnogu zabuni. velat predmeti za neplateni smetki stari po 10-15 godini,  a mislam zastaruvaat po 2 do 3 godini. Potoa predizvikuva zabuna i ona ..plakjanje na nagradata na izvrsh*telot. Znaci tie za sekoj zavrshen predmet kje bidat nagradeni i toa so pari od oshureniot gragjanin.Zemanje pari od transakciskata smetka  vo dogovor so bankata do visina od 1/3 od plata. Znaci legalen aramilak.  i najstrashnoto, za ova ne vazi zashtita na licnite podatoci. Kje padne li i ova na ustaven sud, ama pred da padne koj kje izgori kje izgori.


Законот за облигациони односи ги предвидува општите рокови на застареност, посебно чл. 367 кој предвидува:

(1) За една година застаруваат:
1) побарувањето на надомест за испорачана електрична и топлотна
енергија, гас, вода, за оџачарски услуги и за одржување на чистота, кога
испораката, односно услугата е извршена за потребите на домаќинството
2) побарувањето на радиостаница и радио- телевизиска станица за
употреба на радиоприемник и телевизиски приемник;
3) побарувањето на пошта, телеграф и телефон за употреба на
телефон и на поштенски преградоци, како и другите нивни побарувања
што се наплатуваат во тримесечни или во пократки рокови и
4) побарувањето на претплата на повремена публикација, сметајќи од
истекот на времето за кое е нарачана публикацијата.
(2) Застарувањето тече иако се продолжени испораките или услугите.

Значи ова се однесува ако не е покрената тужба пред надлежен суд во рок од 1 година од пристигнувањето на сметката. Додека ако постои веќе правосилна судска одлука, застарува после 5 години(ако во тој рок не се наплатат средствата). Значи се што треба да се направи е да се поднесе приговор до надлежниот суд, е сега друго е колку е се ефикасни и брзи, али па после може да се бара враќање на средствата, хехе се разбира и камата


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Март.2009 во 09:09
Шега настрана...извршителите се во акција...

СУДСКИТЕ ИЗВРШИТЕЛИ НЕ ЈА ПОЧИТУВААТ ТАРИФАТА ЗА ТРО­ШО­ЦИ

Наплаќаат за услуги кои не ги дале

Скопјанецот Г.П. вели дека лани, место банката, судски извршител го из­вес­тил за законскиот рок од 8 дена за доплата на кредитот, и за услугата му нап­ла­тил 46.000 денари

За две задоцнети рати за исплата на нов автомобил, за кои банката за­бо­ра­ви­ла да го извести за законскиот рок за исплата, скопјанецот Г.П., иако на­ед­наш го исплатил автокредитот, седум месеци му плаќа трошоци на извршител во висина од 46.000 денари. Тој има уште две рати, иако уште во септември рас­чис­тил со долгот кон банката.
Ап­сур­дот, вели Г.П., е во тоа што место банката, за доцнењето на двете рати го известил директно судскиот извршител. Г.П. се сомнева дека банките се вр­зу­ва­ат со извршителите, па тие намерно не ги известуваат своите клиенти за доцнењето на кредитните рати и директно им се јавуваат на извршителите, за да биде ќарот заеднички.
Суд­ски­от извршител Јулита Ѓорѓиева лани го известила Г.П. за доплатата, без да направи притоа какви било трошоци за процена и извршување на не­го­ви­от предмет. Тој потсетува дека банката, согласно договорот за дол­го­ро­чен кредит, била должна да го извести за законскиот рок од 8 дена за доплата на кредитот. Судската извршителка, тврди тој, само затоа што го известила мес­то банката, му наплатила 46.000 денари.
Скоп­ја­не­цот тврди дека, согласно член 7. од Тарифата за награда и трошоци, тре­ба да му се наплатат само трошоците за администрирање на предметот и це­на­та за преземените извршни дејства, кои изнесувале околу 6.000 денари, а не 46.000.
"Јас не бев информиран за достасување на кредитот, и затоа немав можност доб­ро­вол­но да ја исполнам обврската туку веднаш ми беше доставен налог за из­вр­шу­ва­ње. За да ги избегнам трошоците за камати, јас долгот веднаш го нами­рив и сметам дека треба да ми бидат пресметани реалните трошоци. Се жа­лев во Комората на извршители, но од септември минатата година немам ни­ка­ков одговор", се жали Г.П.
Од кабинетот на судскиот извршител Јулита Ѓорѓиева вчера изјавија дека ве­ќе имале приговори за овој предмет, но тие биле одбиени оти Законот за из­вр­шу­ва­ње не бил прекршен и биле наплатени реалните трошоци за из­вр­шу­ва­ње.
Имај­ќи ја предвид апсурдноста на овој случај, како и друг случај деновиве во кој должникот плаќа сума од 9.268 денари на име трошоци за извршување за главен долг во висина од 643 денари, Хелсиншкиот комитет апелира до над­леж­ни­те органи дека е потребна итна ревизија на Тарифата за награда и дру­ги трошоци за работа на извршителите. (М.Ѓ.)




-------------


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 23.Март.2009 во 12:25
Како јас да ги наплатам долговите од пропаднатата државна фирма? Или законот важи само ако јас сум должникот?

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 18:55
Примената на измените во http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109801 -


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 08:59
Можеби овој закон треба да се одложи заради големата немаштија што владее меѓу населението....односно да не се спроведе спрема оние кои припаѓаат на социјалните категории, а долгот им е како последица на неплаќање на редовните сметки за струја, вода, комуналии и слично...
Меѓутоа, покрај нив, се провлекуваат и оние кои знаат дека имаме тромаво и неефикасно судство и нефункционирање на извршителите, па тоа го злоупотребуваат за лично богатење, односно за задолжување, неплаќање, користење на разни услуги без надохнада, со назнака "ќе се видиме на суд" .... Тоа е болката на голем број наши претпријатија меѓу кои најмногу страдаат оние кои поштено заработуваат а не можат со години да си ги наплатат своите побарувања...
Тој закон мора да биде донесен, а ако властите сакаат да и помогнат на сиромаштијата нека најдат поповолен начин за тоа...

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 15:45
abe so pravo ustav so se zanesuvate bre ljuze ova e nevideno neso vlstva pajza veruavjtemi imav kazna 20 evra i sea imam 200 evra i mi dojdija vcera so izvrsiteli koj izvrsitel ima sud tuka so bara tie rekatari mme...ne mu plajcam ako tre i ce go tepam izvristelo samo strajk koj e eza neka pisi tuka da se soberime oti ako ne pocni nekoj site cuta pozdr

-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 16:02
member_profile.asp?PF=22212&FID=97 - vodolija_89 се наоѓаш на подфорум Право, каде се дискутира за закони, значи темата треба да се обработува од правен аспект.
Ако си за политика и организирање штрајкови - повели на подфорум Политика. намигнување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 16:34
abe izvrsiteli e isto i reketarstvo so ima sud neka te tuzi ne reketarid a ti prajca da ti krena od doma se ,samo strajk jak zbirajte se piuvajte da s e zbirame


Постирано од: RORAIMA
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 22:14
Pa za zal nekako taka i doagja.
Za da go svatite toa , kje vi dadam primer.

AKO ZEMES KREDIT OD BANKA ISTATA BANKA KJE TI ZEME KAMATA OD NAJMALKU 12 % GODISNO.

AKO ZEMES KREDIT OD MENE A JAS TI BARAM 10% VO TOJ SLUCAJ JAS SUM LIHHVAR.

E SEA
BANKATA E ZASTITENA SO ZAKON A JAS NE SUM

Rezime:
Izvrsitel i reketar = Banka i Lihvar

-------------
se sto e so pari , e bez pari !


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Декември.2009 во 18:09
Им се најде на луѓето овој закон, ама ептен. Извршителите си покажуваат заби, си спроведуваат свој закон за кој еве адвокатите најавуваат тужби. Не им е гјле очигледно ни за закони, ни за луѓето туку само за својот приход и заработка. Им се даде, сега нека ги сопре оној кој им даде толкави овластувања
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=56011 -


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:42
Епа , и јас имам проблеми со насилната наплата .
Фирма од Струмица со која соработував не магичен начин ми ја блокира сметката и ми наплати 3 пати повеќе пари од тоа што сум и должел.
Долгот го признавам , но своевремено фирмата се распагаше , престана да ме снабдува со роба , имав роба која требаше да се рекламира , значи да се направи повратница, да се пребиеме и да ми фактурираат . Но на телефон никој не се јавуваше , едноставно ги снема .

Неодамна ми ја блокирале сметката поради долг , отидовме кај извршителот и ми го даде извршното решението кое прв пат го видов дека воопшто постои .
Го прашуваме за чаре , а он дека рокот за жалба поминал и дека треба да поднесеме контра тужба .

Значи без мое знаење , без да добија известување , без да бидам повикан на суд, без да ми дојдат од фирмата за да ме известат , без да ми се јават на телефон ми ја блокираа сметката и се додека не им платив не можев да работам .
Во банка викаат , плати па иди да се жалиш кај извршителот .

И сега адвокати , контра тужби , записници , рочишта , ... за да можам да си ги повратам средставата и да си го платам само долгот .
Плус треба да ја тужам и МРТВ , Управа за приходи ...

Ми ги собраа парите без пардон без да ме тужат , е сега јас ќе треба да ги тужам и потоа дали со извршител или не , треба да си ги повратам средставата .

Ова е лудница !!!!!




-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 07:39
Што бидна ова луѓе? Знае ли некој како оди процедурава со овие извршителите? Знае ли некој колку смеат да наплатат за својата услуга? Како се одредуваат цените?Погодените од извршените дела на оваа служба се почесто се прашуваат- Што е во суштина ова- наплата или легален рекет?
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=FECF72AE699AFC43A931CFAE6F7ABF1E - До кога ќе трпиме рекетирање?


-------------


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 14:14
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Што бидна ова луѓе? Знае ли некој како оди процедурава со овие извршителите? Знае ли некој колку смеат да наплатат за својата услуга? Како се одредуваат цените?Погодените од извршените дела на оваа служба се почесто се прашуваат- Што е во суштина ова- наплата или легален рекет? http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=FECF72AE699AFC43A931CFAE6F7ABF1E - До кога ќе трпиме рекетирање?


Има разни категории на демократизирање на општеството и примената на пазарната економија .

Приватно обезбедување , а не лична наоружана банда . ( Инаку и двете чинат пари )

Извршители а не рекетари ( знам дека рекетот за наплата е помал во однос на она што го зимаат извршителите ) ...
многу слични демократски придобивки .

Тоа е .
Без да бидеш повикан на суд , без да добиеш решение , без да имаш право н жалба можеш да станеш милионер .
Само седни го поштарот во кафеана , дај му некое евро и ти си богат .

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 21:10
Има реакции од луѓе дека им се наплаќаат цела сума, а според законот не смеело повеќе од една третина од платат, односно не смеат луѓето да се остават без пари за основна егзистенција.
Сепак доколку сите овие работи навистина се случуваат значи дека се прекршува законот и се злоупотребува функцијата извршител. Мора државата да поведе сметка за злоупотребите, како и за висината на наплатата на таканаречениот износ за извршителот.


-------------


Постирано од: lipicaner
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 21:28
a sti mislat izvrsitelite ? dali nekoj ke im se osveti ako mu zemat sve od doma i decata ostanat bez TV ili nekoj star PC ? sto togas , go naceka na ulica i go otepuva od "kjotek" A?

-------------


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 22:49
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Има реакции од луѓе дека им се наплаќаат цела сума, а според законот не смеело повеќе од една третина од платат, односно не смеат луѓето да се остават без пари за основна егзистенција.Сепак доколку сите овие работи навистина се случуваат значи дека се прекршува законот и се злоупотребува функцијата извршител. Мора државата да поведе сметка за злоупотребите, како и за висината на наплатата на таканаречениот износ за извршителот.


Им дагаат дома , пред врата , за да им запленат имот затоа што пропуштиле една сметка за паарно од минатата година . За сума од две илјади , наплатиле 11 илјади денари .
Доколку не платиле истиот ден и не им покажеле сметката , им влегувале дома и им земале се што сметаат дека треба да се земе , во тој случај оштетата кон топлификација би била поголема , односно би чи чинело сигурно повеќе од 20 000 денари .
И тоа само за една заборавена сметка за паарно .

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Февруари.2010 во 16:22
http://www.kirm.mk/uploaded/zakoni/%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%80%D1%88%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5.pdf - Закон за ивршување
http://www.kirm.mk/uploaded/zakoni/%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%83%D0%B2%D1%9A%D0%B5%20%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%82%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%80%D1%88%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%2011.12.2006.pdf -
Закон за изменување и дополнување на Законот за извршување, 11.12.2006 година

Бидејќи пречистен текст од законот нема, http://pravo.org.mk/documentDetail.php?id=265&gid=105&tid=1&page=documentlaws.php - еве линк до останатите измени, како и до одлуките на Уставниот суд , поврзани со овој закон.


http://www.kirm.mk/uploaded/zakoni/%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%80%D1%88%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5.pdf -

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 14:15
Јасен е законот, ама уште појасни се постапките против кој никој во моментот не може да се избори.тага

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 18:56
Добро е кога информациите за злоупотре*ите излегуваат на површина и кога новинарите се ангажираат тие да се изнесат пред лицето на јавноста. Понатаму е работа на институциите одговорни за прекршувањето на законот за извршители да преземат мерки и да не дозволат и најмали злоупотре*и.
Само така работите ќе го тераат својот тек.
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=57712 -


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 10:14
Само Во Америка знаат како против рекетот од страна на државата..........Авионот и директно во зградата на даночно!!!
Е пошто ние немаме авиони ... колата и в канцеларија кај извршителот !!!

-------------
car's freack


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 04.Март.2010 во 03:19
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Само Во Америка знаат како против рекетот од страна на државата..........Авионот и директно во зградата на даночно!!!
Е пошто ние немаме авиони ... колата и в канцеларија кај извршителот !!!


Велиш дека на државниот рекет (тортура) треба да се одговара со тероризам?!

А тоа што на државниот апарт му е даден мандат на демократски начин, што ќе правиме со тоа?

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Март.2010 во 13:39
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Само Во Америка знаат како против рекетот од страна на државата..........Авионот и директно во зградата на даночно!!!
Е пошто ние немаме авиони ... колата и в канцеларија кај извршителот !!!
  dobra ideja!да...samo ....da iskochish na vreme,..od kolata !намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 15:09
Не сме зрели уште за тоа - глупост до глупост се случува а и го соголија народов ,и виновни но и ниту криви ниту должни.Партизацијата не сотре!.


Постирано од: zaratustra
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 10:42
Abe do koga gluposti makedonski narode!Samo trubite - izvrsitelite bile krivi,ne znam ovaj bil kriv onaj bil kriv...izvrsiteli ima vo cel svet i da,na takov nacin se teraat rabotite i tamu,procitajte malku,ima za toa dosta ne go izmislil nikoj kaj nas toa nitu tarifite po koi se postapuva(vo odredeni zemji koi gi imame za reper na sredeno opstestvo tipot Holandija na pr.kaznenite merki se uste porigorozni i tocno deka e prepisano od zapad i za vasa informacija bilo edna od nestata predlozeni od USAID i sl.za da ni se razvivala demo(n)kratijata-ama vakov narod mnogu retko ostana nekade...uste vo severna koreja!I by the way izvrsuvanjeto e vovedeno i zapocnato vo vreme na vladeenje na Bane & co(togas dojde na red i toj del od reformite vo sudstvoto) i mislam deka sega duri na segasnive ne im odgovara oti ne e po niven terk doterano i treba i tamu da se cacka -pak so cel za da si gi polnat dzebovite i smetkite ne za nesto drugo!Abe otepani lugje ima vo zemjava za leb nemaat denot nemozat da go isturkaat a gi dotepuvaat site mozni garnituri koi se menuvaat na vlast!Zosto ne se gleda od kade e izvorot na site gluposti i problemi...kaj nas vazi uste navednata glava sabja ne ja seci(kako sto e najnovoto moto na nikolae -maz rekol-maz odrekol)!Da resi nikolae deka od utre 10 dusi dnevno ke strela pak drug ke bidi kriv(pak samo na pismeno vo odredeni vesnici po kolumni ili skrisum tajno ke se septi abe nema demokratija kaj nas,toa e...)i pak nisto nema da se smeni!Site se uplaseni nikoj nema so prst da mrdni site dupheto si go pazat!Kaj nas za zal za se e nekoj drug kriv-sekogas se odbegnuva vistinata,mnogu mi e zal ama se nema kohones za nisto!A deka makedonecot ima kicma znam,ama ima i redok fenomen vo anatomijata na skeletniot sistem,poluga koja mu ja drzi glavata navednata ili nastrana!pukanje filmot ovde e izoliran slucaj koj zavrsuva 100% nesrekno po toj na koj mu puka a ne po toj sto go unistuva!Site vlasti dosega iznapravija tolku mnogu gluposti a ima tolku mala reakcija da sme stvarno fenomen!Toj nonstop te dupi ti go glasas pak itn...bravo,samo ne znam do koga ke ni bidi stalno nekoj drug kriv!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk