Испечати | Затвори го прозорот

Развод пред бога се купува за 2.000 денар

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16939
Датум на принтање: 28.Март.2024 во 11:53
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Развод пред бога се купува за 2.000 денар
Постирано од: mamamd
Наслов: Развод пред бога се купува за 2.000 денар
Датум на внесување: 10.Декември.2008 во 13:50
... Koj ja pogazuva svetosta na crkvata i crkovnoto funkcioniranje... katadnevno sme svedoci na vesti za blagosostojbata i luksuzot vo koj ziveat crkovnite velikodostojnici. Katadnevno sme svedoci na "biznisot" na crkovnite verodostojni...I sega udrija i onamu kade...kako shto samite velat... Covek ne moze da rasturi...kade gospod spoil". Ama ocigledno moze da rastiri...za odredena suma pari...bash "gospodoviot poslanik"
Развод пред бога се купува за 2.000 денари
Свештеници на МПЦ за надомест од 2.000 денари разведуваат верници надвор од црковните канони. Како што тврдат наши соговорници, во добивањето црковен развод посредуваат веќе пензионирани попови бидејќи легалната процедура може да трае и неколку години. За верниците да можат повторно да стапат во црковен брак, пак, им е потребен развод исто така од црквата. - Кога прашав во црква како да добијам документи за развод, ми објаснија дека тоа е многу сложена и долготрајна процедура. Неколку месеци се мачев да добијам документ и покрај тоа што доставив доказ дека мојот граѓански брак е поништен. На еден поранешен свештеник му платив 2.000 денари и за само неколку дена добив благослов од црквата да направам повторно црковна венчавка - вели еден триесетгодишен скопјанец. Другите православни цркви, како што се српската, бугарската и руската, не земаат пари од верниците ако сакаат да добијат црковен развод. Во Македонската православна црква тврдат дека првпат слушаат за таква појава. Тие го сметаат разводот за човечка слабост која најчесто се случува поради несогласување на брачните другари, особено во време кога се згазени моралните вредности во општеството. Затоа МПЦ е против развод, а уште помалку за развод од црквата. За верниците да побараат таков документ треба да поднесат барање до матичниот храм. Барањето мора да содржи докази за телесно и за духовно несогласување меѓу партнерите или, пак, доказ за прељуба. - Во последно време е намален бројот на верници што сакаат да добијат развод од црквата, но доколку инсистираат, одлука треба да донесе таканаречениот црковен суд составен од свештеници и од владици. Но пред тоа се повикуваат верниците на разговор како последна шанса да се спаси бракот. За да може верникот да добие дозвола за втора венчавка, треба да постои благослов од владиката на епархијата од каде што доаѓа - вели прота Зоран Стаменковиќ од црквата „Свети Димитрија“ во Скопје. Во МПЦ велат дека венчавањето во црква кај нас станало тренд од пред дваесетина години затоа што во времето на комунизмот ретко кој помислувал на црковна церемонија. И тие што се венчавале, го правеле тоа скришно, па затоа сега црквата е претпазлива кога станува збор за давање развод на верниците. За разлика од православните обичаи, верниците од католичка вероисповед многу потешко можат да добијат црковен развод. Римокатоличката црква не дава развод на валиден и на прв поглед успешен брак. Тие што бараат развод, пред Црковниот суд мора да докажат некаква брачна измама за тој да може да биде поништен. Ако верниците се разведат а не добијат развод од црквата, не може да се венчаат вторпат, а животот во втор брак без црковен брак се смета за грев.

izvor Vreme



Коментари:
Постирано од: 16.9
Датум на внесување: 10.Декември.2008 во 14:10
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... Koj ja pogazuva svetosta na crkvata i crkovnoto funkcioniranje... katadnevno sme svedoci na vesti za blagosostojbata i luksuzot vo koj ziveat crkovnite velikodostojnici. Katadnevno sme svedoci na "biznisot" na crkovnite verodostojni...I sega udrija i onamu kade...kako shto samite velat... Covek ne moze da rasturi...kade gospod spoil". Ama ocigledno moze da rastiri...za odredena suma pari...bash "gospodoviot poslanik"<span id="_ctl5_lblArticleTitle" ="PublicationTitle">Развод пред бога се купува за 2.000 денари</span><span id="_ctl5_lblArticleContent">Свештеници на МПЦ за надомест од
2.000 денари разведуваат верници надвор од црковните канони. Како што
тврдат наши соговорници, во добивањето црковен развод посредуваат веќе
пензионирани попови бидејќи легалната процедура може да трае и неколку
години. За верниците да можат повторно да стапат во црковен брак, пак,
им е потребен развод исто така од црквата.
- Кога прашав во црква како
да добијам документи за развод, ми објаснија дека тоа е многу сложена и
долготрајна процедура. Неколку месеци се мачев да добијам документ и
покрај тоа што доставив доказ дека мојот граѓански брак е поништен. На
еден поранешен свештеник му платив 2.000 денари и за само неколку дена
добив благослов од црквата да направам повторно црковна венчавка
- вели
еден триесетгодишен скопјанец. Другите православни цркви, како што се
српската, бугарската и руската, не земаат пари од верниците ако сакаат
да добијат црковен развод. Во Македонската православна црква тврдат
дека првпат слушаат за таква појава. Тие го сметаат разводот за човечка
слабост која најчесто се случува поради несогласување на брачните
другари, особено во време кога се згазени моралните вредности во
општеството. Затоа МПЦ е против развод, а уште помалку за развод од
црквата.
За верниците да побараат таков документ треба да поднесат
барање до матичниот храм. Барањето мора да содржи докази за телесно и
за духовно несогласување меѓу партнерите или, пак, доказ за прељуба. -
Во последно време е намален бројот на верници што сакаат да добијат
развод од црквата, но доколку инсистираат, одлука треба да донесе
таканаречениот црковен суд составен од свештеници и од владици. Но пред
тоа се повикуваат верниците на разговор како последна шанса да се спаси
бракот. За да може верникот да добие дозвола за втора венчавка, треба
да постои благослов од владиката на епархијата од каде што доаѓа - вели
прота Зоран Стаменковиќ од црквата „Свети Димитрија“ во Скопје. Во МПЦ
велат дека венчавањето во црква кај нас станало тренд од пред
дваесетина години затоа што во времето на комунизмот ретко кој
помислувал на црковна церемонија. И тие што се венчавале, го правеле
тоа скришно, па затоа сега црквата е претпазлива кога станува збор за
давање развод на верниците. За разлика од православните обичаи,
верниците од католичка вероисповед многу потешко можат да добијат
црковен развод. Римокатоличката црква не дава развод на валиден и на
прв поглед успешен брак. Тие што бараат развод, пред Црковниот суд мора
да докажат некаква брачна измама за тој да може да биде поништен. Ако
верниците се разведат а не добијат развод од црквата, не може да се
венчаат вторпат, а животот во втор брак без црковен брак се смета за
грев.
</span>izvor Vreme


Мамамд, од каде е овој текст кој ни го пастираш? Од некој весник, новинра? BTW „Бог“ се пишува со голема буква (и за тебе и за новинарот)
Лага е ова напишаново, а ако некој „поранешен свештеник“ и земал пари, тоа е на негова душа грев.
За да добиеш Цркопвен развод од МПЦ, се поднеува барање до надлежниот архиереј, со тоа барање се приложува и потврда за грагански развод. Потоа после извесен период, откако надлежниот архиереј ќе го разгледа барањето, се дава одговро, позитивен или негативен, однсоно дали верникот може да стапи во втор брак, или за тоа нема благослов од Црквата. И ова може само за втор пат, затоа што за еден развод се прифаќа дека е од човечка слабост, па затоа се дава и втора можност за свето венчание, ако не дај Боже има и повеќе бракови од два, Црквата не благословува. вака не е само во МПЦ, ами скоро во сите Помесни Православни Цркви.
Е сега, ако сакаме да најдеме труло зрно во пшеницата, сигурно ќе го најдеме.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Декември.2008 во 14:22
Navedov...cn>izvor Vreme... deneshen broj... a za Bog...proshtevaj...ne znaev... ne velam deka e ova pojava samo vo Hristijanstvoto... znam deka i vo Katolicizmot se bara soglasnost...
 I da ne se ubeduvame deka NIE Pravoslavnite sme tolku mnogu pobozni i ne ja zloupotrebuvame popskata pohlepa...lakomost i neboznost...



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 10.Декември.2008 во 16:51
Originally posted by 16.9 16.9 напиша:

... BTW „Бог“ се пишува со голема буква (и за тебе и за новинарот) ...

Ова пишување на бог со голема буква е само човечка определба, одредница. Во намерата повеќе да му се приближи на бог, како да му ја покаже својата почит, љубов, преданост, верба кон него (за овој да му се смилува) ...  тој (човекот) наоѓа, си зацртува, нај разни начини како тоа да го стори. На груб јазик речено - му се умилкува на бог. Овде, во пишувањето на бог со голема буква токму тоа се прави. 
А гледано од граматички аспект бог е општа именка, како што е и на пр. риба. А знаеме дека општите именки не се пишуваат со големи букви, освен ако не се на почетокот на реченицата. Само личните именки се пишуваат со голема буква. Ако му се даде име на тој бог, е тогаш тоа е веќе нешто друго. На пр. Јехова, Аллах, Буда, Исус Христос ...
Originally posted by 16.9 16.9 напиша:

... Лага е ова напишаново, а ако некој „поранешен свештеник“ и земал пари, тоа е на негова душа грев.

Можеби!не%20знам Но, не би се согласил дека е 100 % лага. Ова го велам од следнава причина. Не сум баш сигурен дали се работеше за Велигден или некој друг христијански празник, но став на црквата било да не се венчава пред Велигден. (Од некој друг празник пред него, па се до Велигден). Арно ама, доколку се платело 500 денари, можело да се направи и тоа!изненадување  Додуша ова беше пред едно 10-15 години. Незнам дали е сеуште задржан тој „обичај“ на „поткупување“ на дедо Боже! (Овде „Боже“ има својство на лично име, затоа го пишувам со голема буква)намигнување
Originally posted by 16.9 16.9 напиша:

...
За да добиеш Цркопвен развод од МПЦ, се поднеува барање до надлежниот архиереј, со тоа барање се приложува и потврда за грагански развод. Потоа после извесен период, откако надлежниот архиереј ќе го разгледа барањето, се дава одговро, позитивен или негативен, ...

И повторно се работи за човечка определба, за субјективен став на архиерејот, за човечко рассудување по соодветниот „предмет“ по кој одлучуваат. Или можеби „предметот“ му го проследуваат на бога, па овој по истиот се произнесува. Нормално, преку своите претставници!голема%20насмевка

Originally posted by 16.9 16.9 напиша:

... И ова може само за втор пат, затоа што за еден развод се прифаќа дека е од човечка слабост, па затоа се дава и втора можност за свето венчание, ако не дај Боже има и повеќе бракови од два, Црквата не благословува...

Што, зарем следните разводи неможат да бидат повторно од човечка слабост? И повторно, овде е таа субјективистичка определба дека доволо е само еднаш да „утне“ некој во бракот. А каде е тука покајанието? Зарем нема бог да ги прости сторените гревови и нема да им пружа други прилики на овие (веќе поранешни) грешници повторно да стапат во брак?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Декември.2008 во 17:33
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by 16.9 16.9 напиша:

... BTW „Бог“ се пишува со голема буква (и за тебе и за новинарот)
...
Ова пишување на бог со голема буква е само човечка определба, одредница. Во намерата повеќе да му се приближи на бог, како да му ја покаже својата почит, љубов, преданост, верба кон него (за овој да му се смилува) ...  тој (човекот) наоѓа, си зацртува, нај разни начини како тоа да го стори. На груб јазик речено - му се умилкува на бог. Овде, во пишувањето на бог со голема буква токму тоа се прави.  А гледано од граматички аспект бог е општа именка, како што е и на пр. риба. А знаеме дека општите именки не се пишуваат со големи букви, освен ако не се на почетокот на реченицата. Само личните именки се пишуваат со голема буква. Ако му се даде име на тој бог, е тогаш тоа е веќе нешто друго. На пр. Јехова, Аллах, Буда, Исус Христос ...
Sepak, Bog se pisuva so golema bukva, proveri vo pravopisot ili prasaj nekoj lektor po makedonski jazik. Go znam ova bidejki sum sorabotuval so lektori povece pati.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 10.Декември.2008 во 17:39
сега се запнавте дали и како се пишува и со какви букви бог? ццццццццц
абе вие верниците треба да одговорите за насловот од темата,а не да се препукувате за правопис на зборот бог.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 10.Декември.2008 во 17:40
Да верувам дека има такви кои ќе го кажат тоа, дека бог се пишува со голема буква. Токму од тие човечки причини кои ги наведов погоре. А и тие (ко)лекториголема%20насмевка се луѓе. Но ако се применат граматичките правила, сепак мислам дека треба да се пишува со мала. Освен, ако под бог не подразбираат лично име. Јас под бог подразбирам „суштество“, значи општа именка, дали материјално или духовно или било какво - нема врска. Но, од граматички аспект, мораме да признаеме дека бог не е лична именка како Јегова, Аллах, Буда ...


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 10.Декември.2008 во 17:42
Добро фикс, секогаш има по некое „колатерално“голема%20насмевка забегување. Мислам дека тоа не е нешто страшно. Продолжуваме понатаму. На темата.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: 16.9
Датум на внесување: 11.Декември.2008 во 00:31
Не сфаќам за какви сега глупости овде коментираме? Златник, Бог се пишува со голема буква, и не е општа именка, и ова го кажувам не како верник, ами како човек кој се труди да ја почитува граматиката. Толку за таа тема.
За наплатата од страна на некои свештеници: И сега откривме Америка? Демек откривме дека имало и лоши и подмитливи свештеници?? И ајде поради тоа, сите ќе ги ставиме во тој куп. Па точно само еден да е од сите вистиснки пастир, само заради него е грев да се плука по свештенството.
И да Златник, се е човечка определба, и самата организација на Црквата е човечка определба, затоа и има вакви проблеми какви што има, та зар ако е од Бога организирана ќе биде несовршена? Таа е од Бога дадена и устоличена, а од нас грешните водена и органзирана, и затоа е ваква каква е. Не можам да дојдам на нивото да рагзоварам за тоа ека се е човечка определба . . .едносватно не можам, зошто тоа до каде ќе не одведе?
Не знам, ај простете ми, може и самиот јас во простотата моја и суетност помислиув дека можам да кажам нешто во одбрана на вистината, или во случајов на Црквата (МПЦ)
Моја грешка, се извинувам уште еднаш.
П.С.
МАМАМД, во ред е, сватив дека не е твој текстот, и сватив дека не коментираш само за Православците, ок е.
И не, ние воопшто не се убедуваме дека ете баш ние сме најдобри и најблиску до Бога, напротив, па ако овој форум не го докажува тоа . .не знам :)


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Декември.2008 во 18:29
Originally posted by 16.9 16.9 напиша:

Не сфаќам за какви сега глупости овде коментираме? Златник, Бог се пишува со голема буква, и не е општа именка, и ова го кажувам не како верник, ами како човек кој се труди да ја почитува граматиката. Толку за таа тема.
За наплатата од страна на некои свештеници: И сега откривме Америка? Демек откривме дека имало и лоши и подмитливи свештеници?? И ајде поради тоа, сите ќе ги ставиме во тој куп. Па точно само еден да е од сите вистиснки пастир, само заради него е грев да се плука по свештенството.
И да Златник, се е човечка определба, и самата организација на Црквата е човечка определба, затоа и има вакви проблеми какви што има, та зар ако е од Бога организирана ќе биде несовршена? Таа е од Бога дадена и устоличена, а од нас грешните водена и органзирана, и затоа е ваква каква е. Не можам да дојдам на нивото да рагзоварам за тоа ека се е човечка определба . . .едносватно не можам, зошто тоа до каде ќе не одведе?
Не знам, ај простете ми, може и самиот јас во простотата моја и суетност помислиув дека можам да кажам нешто во одбрана на вистината, или во случајов на Црквата (МПЦ)
Моја грешка, се извинувам уште еднаш.
П.С.
МАМАМД, во ред е, сватив дека не е твој текстот, и сватив дека не коментираш само за Православците, ок е.
И не, ние воопшто не се убедуваме дека ете баш ние сме најдобри и најблиску до Бога, напротив, па ако овој форум не го докажува тоа . .не знам :)

...toa e sekojdnevna bolest... site se stavaat vo ist kosh...doktori...daskali ...popovi... Nikoj kaj nas ne zastanuva so metla v raka da izmeti prvo svojot dvor..polesno se vperuva prst vo drugite...odnosno vo site...polesno se generalizira otkolku da se najde vinovnikot i se kazni... so isfrlanje na nekolku truli jabolka se zashtituva celiot rod...ama ...kaj nas ...trulot ima mnogu povisoka cena... za zal...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Декември.2008 во 07:11
Kako mala, redovno odev vo crkva so mojata baba koja smetashe deka pokraj kandiloto pred ikonata doma mora da sveti i svekja vo crkva za nejziniot umren 16 godishen sin (mojot vujko koj nikogash ne go zapoznav). Za nejze crkvata beshe gospodov hram, a popot gospodov poslanik. Taka ne vospita i nas. I kolku da e tragicno na momenti pomisluvam kolku e dobro shto ne e ziva za da gi gleda dejanijata vo "nejziniot bozji hram"
1. Nashiot ni dedo Stefan od prviot do Boga stana prv do bankite, do hotelite do luksuznite avtomobili. Mislam deka odamna ja napushti ulogata za koja taka se tepashe da ja lapne i premina onamu kaj onie koi crkvata svesrdno gi "satanizira" Od sveto lice stana biznismen od najgolemi ramki. Zamina vo grupata koja e "visoka biznis elita". Kade odea zabeganite sveshtenici za da se vratat na vistinskiot bozji pat? Na sv. Gora? Epa vreme e da zamine tamu da si ja procisti dushata, a i apetitite, bajagi mu se zgolemija.
2. "Zalutanite" ceda mora da se vratat kon majkata crkva. Zamina Petar vo Avstralija da gi potseti nashincite tamu da ne zaboravat koj e nivniot "bozji hram" da neodat vo tugji crkvi tuku da si izgradat svoi. I lugjeto izgradija i ko shto e red stavaa pari na ikonite za zdravje koi kje se iskoristat za izgradba na novi crkci. Arno ama apetitite na bozjite lugje ne bile novi crkvi tuku cesharica vo vrekji ili polni shtedni knishki na nivno ime. I taka pocnaa sudskite sporovi megju nashincite i "nash*te sveti lugje" koi nikako da imaat zavrshnica.
3. Vleguvash vo crkva i tamu prviot shok... Desno mal shalter so istaknati ceni. 2, 3, 5, 10 den svekja. Rangirani spored bogatstvoto na vernicite. Ama nema za siromasite. Za niv ne stoi- Pokazete potvrda deka ste primateli na socijalna pomosh da vi dademe besplatno svekja. Zatoa nivnata situacija ne se podobruva. Tie ne se molat na Boga, ne mu palat svekja. Ocigledno onie koi mozat da si dozvolat svekja od 10 den najvishe se slushani i niv im se mnozi bogatstvoto.
4. Narodnite kujni gi otvora Ministerstvoto z atrud, nikako toa da go stori Crkvata. Parite koi nie gi ostavame tamu odat za luksuzni avtomobili, za hoteli, luksuzni popski kukji, odmori na Havai, Dubai. Nikoj ne se dosetil da otvori crkovni narodni kujni ( ima edna, ama ko niedna), crkovni konaci kade kje prespijat bezdomnicite, siromasite.
5. E za razvodot se dosetile. So 2000 kje si ja ispravi greshkata shto  ja napravil vo mladosta. Kje se k*rtuli od podostarenata zena koja  rodila deca, zaedno  stvarale kapital  i kje si ja venca shvalerkata, mlada i ubava koja em kje  go troshi kapitalot em kje  gi vrati prijatelite i na trpeza i vo krevetot na mladata i ubava osamena "taze vencana zenicka".




Постирано од: Секташ.
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 01:17
Кога е МПЦ во прашање се е можно.Пустите за некој денар појќе се се во состојба да направат.Тие теми се на дугачко и на широко обработувани на овој форум.Измислија и крштевање на деца само да лапнат 2000 ден.Па сега слушаме и венчаваат луѓе и по неколку пати разведени,па дозволуваат на донаторите да се прават светци (како на пример гуштеров)кој се има нацртано на црквата во радовиш со целото семејство.И ред други гнасни работи кој не доликуваат на христијани се со цел да се земе некој денар.А да не ја споменуваме австралија земја далечна,ги опљачкаа мекедонците таму.Ама додека има неписмени верници на кој библијата им служи да собира прашина на полица ќе има и преваранти наречени попови или владици на кој мисија на оваа земја им е да ги одалечуваат луѓето од Бога и да им ги олеснуваат паричниците.Да знаат само каква услуга му прават на чичко луци да не ти се верува и се тоа во името на Бога.Брука жива.

-------------
......тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 01:29
Originally posted by Секташ. Секташ. напиша:

Измислија и крштевање на деца само да лапнат 2000 ден.


Ајдеее од каде го извлече ова?


Originally posted by Секташ. Секташ. напиша:

па дозволуваат на донаторите да се прават светци (како на пример гуштеров)кој се има нацртано на црквата во радовиш со целото семејство


Нема врска со светци. Туку ктиторите се изобразуваат во црквата која ја изградиле.

-------------


Постирано од: Georgija Kastriot
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 02:12
Провери му го никот,и ќе видиш од каде го извлече.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 04:39
Mamamd - обично ги почитувам твоите написи на форумов, но овде морам да кажам дека не си во право... ајде едно по едно...
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


1. Nashiot ni dedo Stefan od prviot do Boga stana prv do bankite, do hotelite do luksuznite avtomobili. Mislam deka odamna ja napushti ulogata za koja taka se tepashe da ja lapne i premina onamu kaj onie koi crkvata svesrdno gi "satanizira" Od sveto lice stana biznismen od najgolemi ramki. Zamina vo grupata koja e "visoka biznis elita". Kade odea zabeganite sveshtenici za da se vratat na vistinskiot bozji pat? Na sv. Gora? Epa vreme e da zamine tamu da si ja procisti dushata, a i apetitite, bajagi mu se zgolemija.

Од каде го знаеш ова? Од весници? Од весници кои не се трудат да приложат ниеден јасен доказ, и вообичаено по неколку месеци печатат скриено демантче на написот некаде на 15 страница...?
За луксузните автомобили, објаснив еднаш веќе тука на форумот - тоа се поклони од фирмите кои ги увезуваат во Македонија. И условот е да не се препродаваат, туку да се заменат за понови од самата фирма увозник по неколку години. Ова го знам со сигурност, затоа што сум присуствувал на вакви дискусии во фирми авто-увозници. Конкретно Стефан, додека беше владика Брегалнички - немаше сопствено возило! Го возеше неговиот внук, во неговото сопствено југо, без надомест при тоа. Откако стана Владика, се вози во државно возило, со државно обезбедување. Причината за тоа не е луксуз или чалам, туку е услов поставен од државата, затоа што има многубројни смртни закани. Си давате сметка што ќе се случи во земјата доколку има атентат врз личност на таква функција? Ова меѓудругото е пракса во целиот свет, и кај сите деноминации. Ама пусто мора да критикуваме, имале или немале докази за тоа.
Единствениот владика кој искористи црковни пари за да купи возило е сега граѓанското лице Зоран В. кој заврши в затвор за тоа (меѓудругото). Проверувајте ги фактите пред да вадите заклучоци.

Цитирај
2. "Zalutanite" ceda mora da se vratat kon majkata crkva. Zamina Petar vo Avstralija da gi potseti nashincite tamu da ne zaboravat koj e nivniot "bozji hram" da neodat vo tugji crkvi tuku da si izgradat svoi. I lugjeto izgradija i ko shto e red stavaa pari na ikonite za zdravje koi kje se iskoristat za izgradba na novi crkci. Arno ama apetitite na bozjite lugje ne bile novi crkvi tuku cesharica vo vrekji ili polni shtedni knishki na nivno ime. I taka pocnaa sudskite sporovi megju nashincite i "nash*te sveti lugje" koi nikako da imaat zavrshnica.

Дали воопшто имаш претстава што точно се случува во Австралија?!?!?! Ова што го пишуваш е точно - но во обратен правец. Затоа што црковните одбори решија да си прават сопствен бизнис од пари кои се дадени за Македонската Православна Црква и решија наместо да средствата да бидат управувани од епархијата, дека самите ќе вртат сопствени бизниси, ќе продаваат и купуваат земјишта, ќе продаваат цркви итн... без при тоа да имаат мандат за такво нешто (црковниот одбор има јасни ингеренции, кои во Австралија беа крајно нарушени!). Судењата не се меѓу сите нашинци и црквата, а меѓу една банда на луѓе кои си ги присвои црквите за себе, без при тоа да има ниту правна, ниту морална основа за тоа - и црквата и македонските здруженија од друга страна. Провери, многу лесно се наоѓаат точни податоци за тоа.

Цитирај
3. Vleguvash vo crkva i tamu prviot shok... Desno mal shalter so istaknati ceni. 2, 3, 5, 10 den svekja. Rangirani spored bogatstvoto na vernicite. Ama nema za siromasite. Za niv ne stoi- Pokazete potvrda deka ste primateli na socijalna pomosh da vi dademe besplatno svekja. Zatoa nivnata situacija ne se podobruva. Tie ne se molat na Boga, ne mu palat svekja. Ocigledno onie koi mozat da si dozvolat svekja od 10 den najvishe se slushani i niv im se mnozi bogatstvoto.

Точно - треба да се изнајде решение за проблемот со "дуќаните", но во моментов не постои адекватна алтернатива. Бедните истотака можат да запалат свеќа - ако побараат од свештеникот, ќе им даде. Освен тоа - ако се предложат да помогнат во црквата за средување, чистење и слично (кое што впрочем се прави со парите кои се собираат од свеќи и други работи) - на драго срце ќе им дадат свеќи за да запалат. Црквата е заедница и треба активно да се учествува во неа. Оној кој нема време - остава пари, оној кој нема пари - треба да вложи време.
Ама пусто ние сакаме ни време, ни пари, ни минимален труд и внимание да и посветиме на црквата, а за сметка на тоа бараме од црквата да биде благодатна кон сите. Ако црквата почне да го раздава својот имот на народот - тогаш за неколку години нема да има црква, затоа што сите ќе земат, но малкумина ќе дадат!

Цитирај
4. Narodnite kujni gi otvora Ministerstvoto z atrud, nikako toa da go stori Crkvata. Parite koi nie gi ostavame tamu odat za luksuzni avtomobili, za hoteli, luksuzni popski kukji, odmori na Havai, Dubai. Nikoj ne se dosetil da otvori crkovni narodni kujni ( ima edna, ama ko niedna), crkovni konaci kade kje prespijat bezdomnicite, siromasite.

Народните кујни ги отвора министерството за социјала, по иницијатива на МПЦ. Причината заради која се отвораат од страна на министерството е за да нема конфликти од религиозна природа и обвинувања кон припадниците на различните вери кои ги користат тие кујни. Тоа се случи кога се отвори кујната во Света Петка.
Кој свештеник отишол на одмор на Хаваи или на Дубаи? Наведи еден пример - инаку ова е чиста клевета!
Црковни конаци каде што може да се преспие има многу. Низ цела Македонија. Во било кој манастир ако отидеш, ако побараш засолниште, ќе те примат. Нема ни да те прашаат зошто си отишол. Но - утрото ќе ти дадат да работиш (освен ако не си болен), исто како што работат сите монаси кои живеат во тој манастир. Трудот во манастирите е заеднички за сите, како што се и благодатите. Повторно - сите сакаме да добиеме нешто, но малкумина сакаат да дадат.

Цитирај
5. E za razvodot se dosetile. So 2000 kje si ja ispravi greshkata shto  ja napravil vo mladosta. Kje se k*rtuli od podostarenata zena koja  rodila deca, zaedno  stvarale kapital  i kje si ja venca shvalerkata, mlada i ubava koja em kje  go troshi kapitalot em kje  gi vrati prijatelite i na trpeza i vo krevetot na mladata i ubava osamena "taze vencana zenicka".

Криминалното поведение на поединци (внимавај - во написот дури стои дека е тоа "поранешен свештеник"), не значи дека сите не чинат! Црквата има јасна процедура која треба да се утврди за да се провери дали може да се дозволи развод или не. Написот повторно - не нуди ниеден конкретен доказ, а тврдење на некој дека некој друг му завршил работа. Типично македонско приложување на цврсти докази!
А тоа што го велиш за разведувањето - кај нас црковниот брак не е валиден од правен аспект, така да, разведувањето, преженувањето и трошењето на капиталот се случуваат со или без црковен брак, односно развод. Црквата не е по никаков начин виновна за разводите меѓу луѓето!

Така што - пред да се нафрлиме да обвинуваме некого - нека првин да ги погледнеме фактите, нека да се преиспитаме, нека да провериме. Многу е лесно да се каже - тие се криви, ама многу е тешко да се вратат назад тие зборови и навредата која тие ја нанесле кога ќе излезе дека не е така.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 06:19
Originally posted by mamamd


1. Nashiot ni dedo Stefan od prviot do Boga stana prv do bankite, do hotelite do luksuznite avtomobili.

Pa shto? Pa i Noe imal luksuzen kruzer so ime Arka...mozda neashiot Stefan od nego zel primer?

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 10:00
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Mamamd - обично ги почитувам твоите написи на форумов, но овде морам да кажам дека не си во право... ајде едно по едно...
Jas bi bila presrekjna da e se laga , da ne e vistina napishanoto po vesnicite, kazanoto po mediumite. Togash covecki i hristijanski kje se izvinam
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


1. Nashiot ni dedo Stefan od prviot do Boga stana prv do bankite, do hotelite do luksuznite avtomobili. Mislam deka odamna ja napushti ulogata za koja taka se tepashe da ja lapne i premina onamu kaj onie koi crkvata svesrdno gi "satanizira" Od sveto lice stana biznismen od najgolemi ramki. Zamina vo grupata koja e "visoka biznis elita". Kade odea zabeganite sveshtenici za da se vratat na vistinskiot bozji pat? Na sv. Gora? Epa vreme e da zamine tamu da si ja procisti dushata, a i apetitite, bajagi mu se zgolemija.

Од каде го знаеш ова? Од весници? Од весници кои не се трудат да приложат ниеден јасен доказ, и вообичаено по неколку месеци печатат скриено демантче на написот некаде на 15 страница...?
За луксузните автомобили, објаснив еднаш веќе тука на форумот - тоа се поклони од фирмите кои ги увезуваат во Македонија. И условот е да не се препродаваат, туку да се заменат за понови од самата фирма увозник по неколку години. Ова го знам со сигурност, затоа што сум присуствувал на вакви дискусии во фирми авто-увозници. Конкретно Стефан, додека беше владика Брегалнички - немаше сопствено возило! Го возеше неговиот внук, во неговото сопствено југо, без надомест при тоа. Откако стана Владика, се вози во државно возило, со државно обезбедување. Причината за тоа не е луксуз или чалам, туку е услов поставен од државата, затоа што има многубројни смртни закани. Си давате сметка што ќе се случи во земјата доколку има атентат врз личност на таква функција? Ова меѓудругото е пракса во целиот свет, и кај сите деноминации. Ама пусто мора да критикуваме, имале или немале докази за тоа.
Единствениот владика кој искористи црковни пари за да купи возило е сега граѓанското лице Зоран В. кој заврши в затвор за тоа (меѓудругото). Проверувајте ги фактите пред да вадите заклучоци.

Цитирај
 I jas i ti ne mozeme da imame fakti od prva raka bidejki i ne treba da imame. No javnoto mnenie se gradi na  informacii od mediumite. Ako mozeme toa da go pravime za politicarite, za biznismenite, zoshto ne i za crkovnite lica. A okolu poklonetite avtomobili...shto ne poklonat neshto na domovite za bezdomnici...  na decata so posebni obrazovni potrebi za da mozat da bidat prenesuvani do ucilishtata i ustanovite koi se grizat za niv. da ne mora roditelite da gi vlecat decata po avtobusi i po dozdovi i po snegovi. Nikoj ne bara mercedes so blindirani stakla, obicno kombe, minibuvce.
2. "Zalutanite" ceda mora da se vratat kon majkata crkva. Zamina Petar vo Avstralija da gi potseti nashincite tamu da ne zaboravat koj e nivniot "bozji hram" da neodat vo tugji crkvi tuku da si izgradat svoi. I lugjeto izgradija i ko shto e red stavaa pari na ikonite za zdravje koi kje se iskoristat za izgradba na novi crkci. Arno ama apetitite na bozjite lugje ne bile novi crkvi tuku cesharica vo vrekji ili polni shtedni knishki na nivno ime. I taka pocnaa sudskite sporovi megju nashincite i "nash*te sveti lugje" koi nikako da imaat zavrshnica.

Дали воопшто имаш претстава што точно се случува во Австралија?!?!?! Ова што го пишуваш е точно - но во обратен правец. Затоа што црковните одбори решија да си прават сопствен бизнис од пари кои се дадени за Македонската Православна Црква и решија наместо да средствата да бидат управувани од епархијата, дека самите ќе вртат сопствени бизниси, ќе продаваат и купуваат земјишта, ќе продаваат цркви итн... без при тоа да имаат мандат за такво нешто (црковниот одбор има јасни ингеренции, кои во Австралија беа крајно нарушени!). Судењата не се меѓу сите нашинци и црквата, а меѓу една банда на луѓе кои си ги присвои црквите за себе, без при тоа да има ниту правна, ниту морална основа за тоа - и црквата и македонските здруженија од друга страна. Провери, многу лесно се наоѓаат точни податоци за тоа.

Цитирај
Pa toa go zboruvaat nash*te iselenici. Vo Avstralija se tuzat ili e laga. Lugjeto gi gradele tie se nivni. Kavgite se megju dve grupi crkovni lica i na toj nacin se podeleni i lugjeto..pristalici na edni ili privrzanici na drugi. Ta neli crkvata e svetilishte koe treba da obedini a ne da razedini.
3. Vleguvash vo crkva i tamu prviot shok... Desno mal shalter so istaknati ceni. 2, 3, 5, 10 den svekja. Rangirani spored bogatstvoto na vernicite. Ama nema za siromasite. Za niv ne stoi- Pokazete potvrda deka ste primateli na socijalna pomosh da vi dademe besplatno svekja. Zatoa nivnata situacija ne se podobruva. Tie ne se molat na Boga, ne mu palat svekja. Ocigledno onie koi mozat da si dozvolat svekja od 10 den najvishe se slushani i niv im se mnozi bogatstvoto.

Точно - треба да се изнајде решение за проблемот со "дуќаните", но во моментов не постои адекватна алтернатива. Бедните истотака можат да запалат свеќа - ако побараат од свештеникот, ќе им даде. Освен тоа - ако се предложат да помогнат во црквата за средување, чистење и слично (кое што впрочем се прави со парите кои се собираат од свеќи и други работи) - на драго срце ќе им дадат свеќи за да запалат. Црквата е заедница и треба активно да се учествува во неа. Оној кој нема време - остава пари, оној кој нема пари - треба да вложи време.
Ама пусто ние сакаме ни време, ни пари, ни минимален труд и внимание да и посветиме на црквата, а за сметка на тоа бараме од црквата да биде благодатна кон сите. Ако црквата почне да го раздава својот имот на народот - тогаш за неколку години нема да има црква, затоа што сите ќе земат, но малкумина ќе дадат!

Цитирај
 Kolku siromashni imame nie nema tolku prostor vo crkvite za cistenje. Dukjanite kako shto gi narece ti gi ima od koga jas pamtam za sebe. Minijaturi na ikoni od svetci na koi ne gi ni pishuva iminjata nasvetcite s eprodavaat po 5-10 evra. sakame decata da gi vnesime vo verskiot zivot, da vlezat vo crkvite, manastirite, da se poklonat pred oltarot ama mnogu malku vreme imame za niv, da zastaneme , da im objasnime. Ova go zboruvam od iskustvo, zatoa shto vidov kako s eodnesuvaa vo Sv. Jovan Bigorski. Od niv treba da ucat site. Tamu sveshteno lice zastana pred decata, gi podeli vo grupi i na site strplivo im objasni kako treba da se odnesuvaat, shto treba da pravat. Negovata VELIKOST ja srushija tokmu tie dukjandzii bidejki roditelite bea luti za skapotijata i nesakaa da slushnat del od ubavite postapki niti za naucenoto.
 A vprocem, crkvata nema svoj imot, toj e naroden imot, od narodot za narodot.

4. Narodnite kujni gi otvora Ministerstvoto z atrud, nikako toa da go stori Crkvata. Parite koi nie gi ostavame tamu odat za luksuzni avtomobili, za hoteli, luksuzni popski kukji, odmori na Havai, Dubai. Nikoj ne se dosetil da otvori crkovni narodni kujni ( ima edna, ama ko niedna), crkovni konaci kade kje prespijat bezdomnicite, siromasite.

Народните кујни ги отвора министерството за социјала, по иницијатива на МПЦ. Причината заради која се отвораат од страна на министерството е за да нема конфликти од религиозна природа и обвинувања кон припадниците на различните вери кои ги користат тие кујни. Тоа се случи кога се отвори кујната во Света Петка.
Кој свештеник отишол на одмор на Хаваи или на Дубаи? Наведи еден пример - инаку ова е чиста клевета!
Црковни конаци каде што може да се преспие има многу. Низ цела Македонија. Во било кој манастир ако отидеш, ако побараш засолниште, ќе те примат. Нема ни да те прашаат зошто си отишол. Но - утрото ќе ти дадат да работиш (освен ако не си болен), исто како што работат сите монаси кои живеат во тој манастир. Трудот во манастирите е заеднички за сите, како што се и благодатите. Повторно - сите сакаме да добиеме нешто, но малкумина сакаат да дадат.

Цитирај
 Tocno, crkovni konaci ima i vo niv se prespiva za odredena cena. kako z ahotelsko smestuvanje. Ako ima mesto za neplakjacite, arno, ako ne, kje spijat nadvor. Jas sum bila i sum platila, neznam ti dali si bil. Ne se zalam. Mirot i tishinata, ubavinata vredeshe da se plati.
5. E za razvodot se dosetile. So 2000 kje si ja ispravi greshkata shto  ja napravil vo mladosta. Kje se k*rtuli od podostarenata zena koja  rodila deca, zaedno  stvarale kapital  i kje si ja venca shvalerkata, mlada i ubava koja em kje  go troshi kapitalot em kje  gi vrati prijatelite i na trpeza i vo krevetot na mladata i ubava osamena "taze vencana zenicka".

Криминалното поведение на поединци (внимавај - во написот дури стои дека е тоа "поранешен свештеник"), не значи дека сите не чинат! Црквата има јасна процедура која треба да се утврди за да се провери дали може да се дозволи развод или не. Написот повторно - не нуди ниеден конкретен доказ, а тврдење на некој дека некој друг му завршил работа. Типично македонско приложување на цврсти докази!
А тоа што го велиш за разведувањето - кај нас црковниот брак не е валиден од правен аспект, така да, разведувањето, преженувањето и трошењето на капиталот се случуваат со или без црковен брак, односно развод. Црквата не е по никаков начин виновна за разводите меѓу луѓето!

Така што - пред да се нафрлиме да обвинуваме некого - нека првин да ги погледнеме фактите, нека да се преиспитаме, нека да провериме. Многу е лесно да се каже - тие се криви, ама многу е тешко да се вратат назад тие зборови и навредата која тие ја нанесле кога ќе излезе дека не е така.

.. Za generaliziranjeto SE IZVINUVAM... no kako shto rece kaj nas se se generalizira...site politicari zaposluvaat svoi rodnini..site biznismeni kradat...site doktori zemaat mito...site uciteli ne rabotat...  Tocno, ne se site,jas ne rekov deka se site,  no ima koj shto toa go pravat penzioneri ili ne toa go pravat vo ime na Crkvata  i zatoa treba javno da se izlezi da se kazat ili da se demantira, da se zashtitat tie koi toa ne go pravat.
Zoshto do sega nemavme demant od CRKVATA za site napisi GOVRLEVO, IZGREV, VOZNIOT PARK na MPC...IVZ... i mnogu drugi aferi, tepacki koi gi gledavme po TV  ili gi citavme vo vesnicite.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 10:03
Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Originally posted by mamamd


1. Nashiot ni dedo Stefan od prviot do Boga stana prv do bankite, do hotelite do luksuznite avtomobili.

Pa shto? Pa i Noe imal luksuzen kruzer so ime Arka...mozda neashiot Stefan od nego zel primer?

... Noe beshe pred Hrista...ili po Hrista


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 11:11
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Originally posted by mamamd


1. Nashiot ni dedo Stefan od prviot do Boga stana prv do bankite, do hotelite do luksuznite avtomobili.

Pa shto? Pa i Noe imal luksuzen kruzer so ime Arka...mozda neashiot Stefan od nego zel primer?
... Noe beshe pred Hrista...ili po Hrista


E dobro de - da gi zanemarime sitnicite...tu, pa i ti shto si bila, sitnicharka. Pa ete i sveti Petar imal brod -ne tolku luksuzen- ama sepak brod si e brod. Primeri kolku sakash

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 11:14
абе ја сите да си ја гледата ГРЕДАТА ВО ВО ВАШИТЕ ОЧИ,
 А НЕ РАСКАТА...
 
на кој му одговара нека ги “користи“ “услугите“ на МПЦ, на кој не ... не мора....
 
ајт...  


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 11:27
абе ја сите да си ја гледата ГРЕДАТА ВО ВО ВАШИТЕ ОЧИ,
А НЕ РАСКАТА...vo okoto na dedo Stefan?-toa ti beshe mislata?

на кој му одговара нека ги “користи“ “услугите“ на МПЦ, на кој не ... не мора....
ајт...
ova demek- pazarna ekonomija? ako najdish za poevtino vo nekoja druga crkva SPS na primer ili onaa na Vranishkovski- ili pak ushte povekje vo Islamska Verska Zaednica - bujrum, bujrum , bujrum, ,tamu ?

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: Секташ.
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 11:56
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

абе ја сите да си ја гледата ГРЕДАТА ВО ВО ВАШИТЕ ОЧИ,
 А НЕ РАСКАТА...

 

на кој му одговара нека ги “користи“ “услугите“ на МПЦ, на кој не ... не мора....

 

ајт...  


Значи ако не ти одговара смени си го дуќанчето.мпц си има стални муштерии и нема проблем,не се секира за другите испуштени кои ке идат во бпц,спц,гпц или кај вранишковски.Море само ако слушне дедо стефан дека му ги бркате муштериите лом ќе ве направи.

-------------
......тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 12:30
Originally posted by Секташ. Секташ. напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

абе ја сите да си ја гледата ГРЕДАТА ВО ВО ВАШИТЕ ОЧИ,
А НЕ РАСКАТА...


на кој му одговара нека ги “користи“ “услугите“ на МПЦ, на кој не ... не мора....


ајт...


Значи ако не ти одговара смени си го дуќанчето.мпц си има стални муштерии и нема проблем,не се секира за другите испуштени кои ке идат во бпц,спц,гпц или кај вранишковски.Море само ако слушне дедо стефан дека му ги бркате муштериите лом ќе ве направи.


2 Тимотеј: 4:3 Зашто ќе дојде време, кога луѓето не ќе ја трпат здравата наука, туку според своите страсти ќе си насоберат учители,за да им ги скокоткаат ушите,

Во случајов МПЦ создала наука која им ги скокотка ушите на своите верници, а пак тие ги прифакаат зошто учењето им одговара според нивните страсти.


Постирано од: Секташ.
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 12:34
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


2 Тимотеј: 4:3 Зашто ќе дојде време, кога луѓето не ќе ја трпат здравата наука, туку според своите страсти ќе си насоберат учители,за да им ги скокоткаат ушите,

Во случајов МПЦ создала наука која им ги скокотка ушите на своите верници, а пак тие ги прифакаат зошто учењето им одговара според нивните страсти.


Пун погодок.
Не да им одговара него се тепаат да докажат кој е поголем православец со тоа кој ќе направи поголема слава.Или кој ке испие повеќе греана ракија на бадник.



-------------
......тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Декември.2008 во 19:18
Mamamd - јас по некоја случајност имам информација од прва рака за многу од овие работи за кои пишуваш, па затоа и навлегувам во повеќе детали. А колку до медиумите - кога еден медиум е сопственост на Велија Рамковски и е во служба на неговите бизнис интереси, јасно е каде е објективноста. Доста слична е ситуацијата и со другите. Но дури и тогаш, може да се провери информацијата која ја пласираат. Дури и самите написи ако ги читаш - секогаш ќе видиш дека сето тоа се празни изјави, празни обвинувања, празни муабети. Секогаш е "некој" кој рекол нешто, направил нешто друго, и слично. Никогаш нема конкретна информација, никогаш нема доказ за тоа што се пишува.
Демант од г.г.Стефан никогаш нема ни да добиете во врска со било што! Неговата логика е - Бог ја знае вистината, нема потреба да ја докажуваме. И во право е. Кој како го разбира тоа...
За Австралија - да, две тамошни групи се тужат, едната од които е заедно со МПЦ, другата е против. Тие што сакаат да ги присвојат црквите се една минијатурна група на бандити кои сакаат туѓи пари, туѓ имот и туѓ труд да присвојат. Колку до единството - 11 години имаше обиди да се изгради единство со нив и да се смири ситуацијата! Откако се доведе во ризик постоењето на целата црковна заедница и откако имаше обиди да се продадат црквите и имотите - тогаш се покрена судски спор, затоа што додека трае спорот, не можат да оттуѓуваат земјиште. Затоа - проверувајте пред да обвинувате. За тоа што не се знае - подобро е да се праша, а не да се вадат заклучоци.
Колку до донациите на возила - тоа прашај ги сопствениците на авто-куќи. Тоа се нивни донации, нивно решение, нивни начин на располагање со средства. Но - во крајна сметка, што и да се направи, секогаш ќе се најде некоја замерка и некој нема да биде задоволен.
За преспивањето во конаците - не си во право. Убаво објаснив - оној кој сака да одмора таму - ќе си плати, оној кој сака да работи, секогаш е добредојден! Ако моментално нема работа, услови или храна во некој манастир, ќе те препратат во друг. Истото е и во црквите. Велиш има толку бедни, што нема доволно цркви... Ајде те молам отиди до најблиската црква и поседи неколку часа таму... и види колку луѓе ќе дојдат да помогнат. После ќе разговараме посериозно.
Не велам дека нема проблеми во црквата и дека не треба многу работи да се средат. Но празното обвинување не помага никому - ниту може да поттикне промена, ниту служи за некакво добро. И секогаш тргнувајте со сопствениот пример...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 00:08
da e rozovo se ne e...da moze da stori poveke za siromasnite moze (a ne pravi)...e kaj e problemot...recete so sakate ama narodot prvo gleda nadvoresno...a i dzaba ne rekle kaj ima cad ima i ogan...
fakt e:
1 vozat skapi koli
2.naplatuvaat razlicno od eparhija do eparhija
3.se ispotepaa koj ke odi na pecalba vo stranstvo
3.naplatuvaat razlicno od pop do popce
4.vodat politika :nadvoresna i vnatresna
5.ne pomagaat nikomu
6.crkvite se gradat od samodoprinosi
7.se napraja pogolemi pecalbari od pecalbarite
8.se poveke ima interes kaj mladite za bogoslovija poradi
gorenavedenoto
9.poveke gledaat na svojot dzep otkolku da go naucat narodot da na grobista ne se nosi hrana (sega e toa totalen cirkus)
10.vrti suci se se vrti okolu parite...ima uste , ama ke ve mrzi da citate...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 00:48
Нелсон - како што самиот реков - има многу проблеми, но тие ниту се решаваат, ниту се посочуваат со генерализирање. Ако има конкретен проблем, треба да се посочи и да се предложи јасно, долгорочно решение.
Македонската Православна Црква, не постоела повеќе од два века, за потоа добри 30 години да се развива во комунистички услови и влијание, и само 18 години во независна држава (со илјада други проблеми - како признавањето на пример)... Треба време за да се средат работите, но треба и помош од луѓето.
Ајде едно по едно за точките кои ги наведуваш:
1. Да, возат. Како што објаснив, скапите коли се донации од разни бизнисмени и од фирмите увозници. Како такви, не може да се продадат или заменат за поефтини. Тоа е факт, а не претпоставка!
2. Да, точно - и тоа треба да се среди и да се промени. Сега за сега, причината е тоа што различните епархии имаат различни трошоци и немаат можност да воведат единствен систем на протокот на средства. Со малку повеќе воља и административна помош, тоа ќе се среди.
3. Да, многумина сакаат да заминат во странство, но немој да мислиш дека во странство заработуваат којзнае како... не е точно. Неодамна разговарав со свештеник тука на таа тема и можам да ти кажам дека не се воопшто во завидна ситуација. Предноста е што тука, луѓето многу повеќе пари оставаат во епархијата, која пак затоа може да им покрие многу трошоци, па затоа и илузијата дека живеат којзнае колку добро. (провери во МПЦ, лесно се доаѓа до информација колку е платата на свештениците во странство).
4. Да, водат политика и тоа не е добро. Од друга страна - приморани се, затоа што многу често и од внатре и од надвор се поставувани како тег на општата политичка вага. Црквата отсекогаш се занимавала со политика во една или во друга форма. Дури и апостолите имаат изјави кои во тоа време се сметале за политички.
5. Не е точно. Тоа што ти немаш лично искуство или не си го видел, не значи дека не постои. Прошетај по манастирите, прошетај по црквите, ќе видиш. Можеби не помагаат доволно, но сепак, многу помагаат!
6. Точно. Така и треба да биде. Црквите се дарение од народот за црквата, но не знам дали знаеш дека црквите се сопственост на црковните одбори, кои пак се составени од жителите, а не од свештеници (со исклучок на одреден број цркви).
7. Тоа го објаснив во 3.
8. Во секое жито има кукол. Како што реков - за само 18 години, и особено во таква матна држава како што е Македонија, многу време треба за да се средат работите. Прашањето е - како ќе селектираш кој од кандидатите на Богословија е таму за пари, а кој за вистинска духовност?! Освен тоа - владиците (кои се тема на целава дискусија) се монаси и поминале доста голем дел од својот живот во манастири и немаат лична сопственост.
Побарај некогаш да ја посетиш резиденцијата на Архиепископот (кај касарната Илинден). Иако куќата е голема, внатре нема никаков луксуз. Изгледа исто како што изгледаат конаците во било кој манастир во Македонија.
9. Едукацијата е почната и се одвива во моментов. Не очекувај дека нешто што со векови било утврдено како традиција ќе се промени одеднаш. Сега за прв пат имаме свештеници (владици) кои пишуваат колумни во весници, објавуваат книги, печатат списанија, одржуваат интернет портали и сајтови и ги информираат луѓето. Се повеќе млади луѓе се информираат правилно за црквата и за религијата и тргнуваат по правиот пат, а не по патот на квази-традицијата.
10. Генерализирањето никому не му помага.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: marrina
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 00:56
sto?


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 00:59
tamu nikoj nemoze da se razvede,ako e vencan pred boga

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 01:00
Zidarski, dobra replika!

Mi se dopagjaat komentari koi ne begaat od realnosta, koga direktno se soochuvaat so nea i koi proektiraat iskrena volja za razreshuvanje na postoechkite problemi.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 12:51
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Mamamd - јас по некоја случајност имам информација од прва рака за многу од овие работи за кои пишуваш, па затоа и навлегувам во повеќе детали. А колку до медиумите - кога еден медиум е сопственост на Велија Рамковски и е во служба на неговите бизнис интереси, јасно е каде е објективноста. Доста слична е ситуацијата и со другите. Но дури и тогаш, може да се провери информацијата која ја пласираат. Дури и самите написи ако ги читаш - секогаш ќе видиш дека сето тоа се празни изјави, празни обвинувања, празни муабети. Секогаш е "некој" кој рекол нешто, направил нешто друго, и слично. Никогаш нема конкретна информација, никогаш нема доказ за тоа што се пишува.
Za zal jas informaciite ne gi citam samo od spisanijata na Velija Ramkovski tuku od Vecer i slusham i na Sitel...koj bombasto najavuva Sitel prv doznava...a vo tie informacii se spomnuvaat tuzbi od stranski banki.
Демант од г.г.Стефан никогаш нема ни да добиете во врска со било што! Неговата логика е - Бог ја знае вистината, нема потреба да ја докажуваме. И во право е. Кој како го разбира тоа...
Ama osudata ne doagja od Boga tuku od lugje, znaci demant treba da ima.
За Австралија - да, две тамошни групи се тужат, едната од които е заедно со МПЦ, другата е против. Тие што сакаат да ги присвојат црквите се една минијатурна група на бандити кои сакаат туѓи пари, туѓ имот и туѓ труд да присвојат. Колку до единството - 11 години имаше обиди да се изгради единство со нив и да се смири ситуацијата! Откако се доведе во ризик постоењето на целата црковна заедница и откако имаше обиди да се продадат црквите и имотите - тогаш се покрена судски спор, затоа што додека трае спорот, не можат да оттуѓуваат земјиште. Затоа - проверувајте пред да обвинувате. За тоа што не се знае - подобро е да се праша, а не да се вадат заклучоци.
Sum razgovarala i so sveshtenici i so "civili" stavovite im se isti. Koj so koj tabor e taka napagja.
Колку до донациите на возила - тоа прашај ги сопствениците на авто-куќи. Тоа се нивни донации, нивно решение, нивни начин на располагање со средства. Но - во крајна сметка, што и да се направи, секогаш ќе се најде некоја замерка и некој нема да биде задоволен.
Nacinot na raspolaganje so donaciite tocno e deka e nivni problem. Zatoa i velam deka moze da se dogovorat da se napravi neshto "da ne bode" oci. Isus Hristos odeshe peshki i ne mi veli deka vo toa vreme nemashe avtomobili, znam. No i togash imalo bogatstva. Toj i negovite apostoli ne gi koristele, a dadenoto go davale na narodot. taka barem ne uci biblijata.
За преспивањето во конаците - не си во право. Убаво објаснив - оној кој сака да одмора таму - ќе си плати, оној кој сака да работи, секогаш е добредојден! Ако моментално нема работа, услови или храна во некој манастир, ќе те препратат во друг. Истото е и во црквите. Велиш има толку бедни, што нема доволно цркви... Ајде те молам отиди до најблиската црква и поседи неколку часа таму... и види колку луѓе ќе дојдат да помогнат. После ќе разговараме посериозно.
Не велам дека нема проблеми во црквата и дека не треба многу работи да се средат. Но празното обвинување не помага никому - ниту може да поттикне промена, ниту служи за некакво добро. И секогаш тргнувајте со сопствениот пример...

Vo crkva odam taka reci sekoj vikend, a vo toplite denovi sekoe popladne. Mirot i spokojstvoto postoi. Barem vo mojata "maticna" crkva pomagaat site. Nie si napravivme mesto kade naminuvame, razgovarame.  I edno kje ti kazam. zabelezuvam deka pomladite sveshtenici se mnogu po korektni. Za parastosi, za krshtevki, za molitvi koga kje prasha vernikot kolku pari sekogash velat...kolku imate...ako nemate...gospod kje plati. Ne se drzat do cenovnik. Sum bila svedok kade zena moli za "peenje" na grob ama postariot pop i se razvika deka ne moze bez pari, podocna eden pomlad sveshtenik i se obrati da poceka i otkako mu zavrshi smenata na "reonskiot dedo pop"... mladoto popce dojde ispea i si zamina. Zaradi takvite kaj lugjeto ima nekoja verba. Jas zboruvam od doziveano.



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 15:39
Прво. Ме интересира кој од модераторите (Зидарски или Месинџер) има ставено „pending approval“ на мојот пост од првата страна и зошто?

Второ. Зидарски од овој твој цитат:
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... Демант од г.г.Стефан никогаш нема ни да добиете во врска со било што! Неговата логика е - Бог ја знае вистината, нема потреба да ја докажуваме. И во право е. Кој како го разбира тоа...

сфаќам дека ти го оправдуваш начинот на избегнување од одговорноста на Стефан! Дали тоа значи дека секој кој е обвинет за нешто, треба да се оправда со тоа што ќе се повика на бога и да биде изземен од понатамошни дејствија? Или тоа важи само за свештените лица?

Трето. Во врска со забелешката на Мамад. Каква е тоа црква или манастир кој ти наплатува за преноќиште? А, доколку немаш пари, дда си одработиш. Ајде еден практичен пример. Одам в манастир во 21,35 часот. Утредента треба да станам рано во 5,00 часот. Значи освен што немам пари, немам ни време да се оддолжам, т.е. да си го одработам спањето. Според тебе, свештениците не треба да ме примат, или со други зборови, да ме остават надвор во ноќта да ме јадат в’ците! И баш ме интересира како ја одредуваат цената за едно преноќување, која btw. е речиси колку хотелските (Теово)
И додека сме кај наплатата во црквите и манастирите. Летово бев во Охрид и покрај другите посетители, и јас бев непријатно изненаден кога ми побараа пари за влезница во православните храмови (Св. Софија и Канео) Едни срби дури и гласно протестираа, како може да се наплаќа во  вакви објекти.
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... 4. Да, водат политика и тоа не е добро. Од друга страна - приморани се, затоа што многу често и од внатре и од надвор се поставувани како тег на општата политичка вага. Црквата отсекогаш се занимавала со политика во една или во друга форма. Дури и апостолите имаат изјави кои во тоа време се сметале за политички. ..

Кај нив се е политика. Токму тоа и го мислев кога го пишував оној пост кој е ставен под pending approval Само нашиов народ многу бргу заборава. Не е лошо некои од телевизииве да пуштат снимки од тогашните превирања. Колку за потсетување.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 16:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Нелсон - како што самиот реков - има многу проблеми, но тие ниту се решаваат, ниту се посочуваат со генерализирање. Ако има конкретен проблем, треба да се посочи и да се предложи јасно, долгорочно решение.
Македонската Православна Црква, не постоела повеќе од два века, за потоа добри 30 години да се развива во комунистички услови и влијание, и само 18 години во независна држава (со илјада други проблеми - како признавањето на пример)... Треба време за да се средат работите, но треба и помош од луѓето.
Ајде едно по едно за точките кои ги наведуваш:
1. Да, возат. Како што објаснив, скапите коли се донации од разни бизнисмени и од фирмите увозници. Како такви, не може да се продадат или заменат за поефтини. Тоа е факт, а не претпоставка!

ova ne se odnesuvase na vladicite..na obicnite popovi...a zarem e tolku bogat nasiov narod da za sekoj pop ima donacija dobra kola?

2. Да, точно - и тоа треба да се среди и да се промени. Сега за сега, причината е тоа што различните епархии имаат различни трошоци и немаат можност да воведат единствен систем на протокот на средства. Со малку повеќе воља и административна помош, тоа ќе се среди.

tocno e deka treba da se sredi i promeni...ama ne se slozuvam deka imaat razlicni trosoci (osven skopje)i deka nemaat moznost da vovedat edinstven protok na sredstva..ova e makedonija...a ne sporeduvame kanada makedonija...
3. Да, многумина сакаат да заминат во странство, но немој да мислиш дека во странство заработуваат којзнае како... не е точно. Неодамна разговарав со свештеник тука на таа тема и можам да ти кажам дека не се воопшто во завидна ситуација. Предноста е што тука, луѓето многу повеќе пари оставаат во епархијата, која пак затоа може да им покрие многу трошоци, па затоа и илузијата дека живеат којзнае колку добро. (провери во МПЦ, лесно се доаѓа до информација колку е платата на свештениците во странство).


ne e tocno deka ne zarabotuvaat dobro oti ne zboruvam napamet...i nema iluzija deka ziveat dobro..tie vistinski ziveat podobro od sigurno
% na naselenie....



4. Да, водат политика и тоа не е добро. Од друга страна - приморани се, затоа што многу често и од внатре и од надвор се поставувани како тег на општата политичка вага. Црквата отсекогаш се занимавала со политика во една или во друга форма. Дури и апостолите имаат изјави кои во тоа време се сметале за политички.
5. Не е точно. Тоа што ти немаш лично искуство или не си го видел, не значи дека не постои. Прошетај по манастирите, прошетај по црквите, ќе видиш. Можеби не помагаат доволно, но сепак, многу помагаат!


se slozuvam deka nemam licno iskustvo...ama imam prosetano i gledam...ziveam vo mal grad kade se se znae i vidi...da imalo sigurno ke razberevme site...


6. Точно. Така и треба да биде. Црквите се дарение од народот за црквата, но не знам дали знаеш дека црквите се сопственост на црковните одбори, кои пак се составени од жителите, а не од свештеници (со исклучок на одреден број цркви).


za ova ne se slozuvam....sredstvata od crkvata sprema donaciite treba da se barem 60:40 vo korist na prvite (ili steta).....i znam vo cija sopstvenost se ...na mpc ama so niv rakovodi crkovniot odbor sostaven od lokalni ziteli i po eden pretstavnik od crkvata (kolku so znam)..


7. Тоа го објаснив во 3.
8. Во секое жито има кукол. Како што реков - за само 18 години, и особено во таква матна држава како што е Македонија, многу време треба за да се средат работите. Прашањето е - како ќе селектираш кој од кандидатите на Богословија е таму за пари, а кој за вистинска духовност?! Освен тоа - владиците (кои се тема на целава дискусија) се монаси и поминале доста голем дел од својот живот во манастири и немаат лична сопственост.
Побарај некогаш да ја посетиш резиденцијата на Архиепископот (кај касарната Илинден). Иако куќата е голема, внатре нема никаков луксуз. Изгледа исто како што изгледаат конаците во било кој манастир во Македонија.



za vladicite ne mozam da zboram...ne poznavam ni eden...



9. Едукацијата е почната и се одвива во моментов. Не очекувај дека нешто што со векови било утврдено како традиција ќе се промени одеднаш. Сега за прв пат имаме свештеници (владици) кои пишуваат колумни во весници, објавуваат книги, печатат списанија, одржуваат интернет портали и сајтови и ги информираат луѓето. Се повеќе млади луѓе се информираат правилно за црквата и за религијата и тргнуваат по правиот пат, а не по патот на квази-традицијата.
10. Генерализирањето никому не му помага.
       


zalam sakav odgovorot da go obelezam vo druga boja ama ne znam kako...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 18:35
Златник - каде тоа реков дека некој се иззема од одговорност?!
Напротив - (и затоа напишав - кој како го разбира тоа) - тој превзема целосна одговорност и смета дека не треба да се брани, затоа што нема корист од тоа. Кому му должи извинување и објаснување и за што?! Десетици обвинувања секојдневно фрчат од разно разни бизнис-медиуми, и ниеден од нив не е поткрепен со докази, факти, и ниту едно од тие обвинувања потоа не завршило ниту со судење, ниту со некакво конкретно обвинување. Рекла-казала. Што треба - да почнат да покренуваат судски спорови за клевета, како што прават политичарите?! Што тогаш? Тогаш ќе рипнат сите и ќе ја обвинуваат црквата дека не простува... секогаш некој нема да биде задоволен.
Ако во било кој манастир појдеш и ти треба преноќиште, ќе те прифатат и ќе ти дадат и покрив над главата и храна. И ќе те сместат заедно со послушниците (а не во хотелите!). Тоа што го реков за работењето не се однесува на случајни залутани патници, а се однесува на луѓе кои сакаат да одат таму, а се правдаат со тоа дека ете - немаат пари за да отидат. Секогаш има решение - само што кога земаш, редно е и да дадеш... А ти, ако ти дадат преноќиште една вечер - дали наредниот месец кога ќе бидеш во можност ќе им се оддолжиш по некаков начин? Или сметаш дека на нив тоа им е обврска, а не тебе не ти е?!
Колку за Св.Софија и Канео - тоа се музеи, а не литургиски објекти. Провери ги фактите првин. Сеуште се во заедничка сопственост со државата.

Мамамд - пак ќе речам - ајде да зборуваме со факти, а не со претпоставки и заклучоци. За Австралија конкретно - ти реков - основната причина заради која се почна со судски спор е заради обидите да се оттуѓи црковно земјиште.
Второ - самата го велиш на крајот на својот пост, она што го напишав претходно - дека промени има, но дека ќе треба време. Не можеш ти некој свештеник кој 30 години се научил дека службата му е само за да земе пари, да го преобратиш за две-три години. За сметка на тоа - многу од младите свештеници се навистина посветени и работат онака како што треба... Ќе треба многу време - но како што самата велиш - работите одат на подобро, секој ден... Затоа - наместо празни критики, треба да се делува.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 19:00
Мамамд - пак ќе речам - ајде да зборуваме со факти, а не со претпоставки и заклучоци. За Австралија конкретно - ти реков - основната причина заради која се почна со судски спор е заради обидите да се оттуѓи црковно земјиште.
Второ - самата го велиш на крајот на својот пост, она што го напишав претходно - дека промени има, но дека ќе треба време. Не можеш ти некој свештеник кој 30 години се научил дека службата му е само за да земе пари, да го преобратиш за две-три години. За сметка на тоа - многу од младите свештеници се навистина посветени и работат онака како што треба... Ќе треба многу време - но како што самата велиш - работите одат на подобро, секој ден... Затоа - наместо празни критики, треба да се делува.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Smetam deka MOZE da se natera nekoj sveshtenik koj zemal 30 godini da se skrasi i da ne zema. Na koj nacin? Na nacin na izbor? Da mi se dade pravo  da go izberam sveshtenikot koj  sakam da mi osveti kukja, da mi krshteva , vencava a ne koj e dezuren. Ako nikoj ne go bara, ako nikoj ne gi saka negovite uslugi kje se podzamisli. Ne moze da mu platam 500 den, a na parastos da pee 5 min i da si zamine. Pa ni najdobrite baritoni i soprani ne im cini minutata 100 den.
 A za kritikata. Sekoja kritika e patokaz kon promena. Licno kako covek kritikata ja primam kako dobronamerna sugestija.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 19:10
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Прво. Ме интересира кој од модераторите (Зидарски или Месинџер) има ставено „pending approval“ на мојот пост од првата страна и зошто?


Jas go sokriv (ne go izbrishav za da imash uvid deka si postiral i da prochitash shto e napishano - znachi so najdobri nameri). a ako sakash da znaesh zoshto, pishi mi LP i ke ti objasnam. Nema potreba od javno razjasnuvanje okolu neshto sto nikoj ne go gleda.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 22:38
zosto na ovie temi gi nema bogobranitelite...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 23:13
Мамамд - критиката може да е конструктивна и празна. Конструктивната критика е кога се предлага решение.
Тоа што го велиш во врска со избирањето на свештеник е доста конструктивна идеја - но такво нешто постои. Ти реално можеш да викнеш кој сакаш поп да дојде кај тебе, но се разбира, треба да го познаваш, за да можеш да го викнеш токму него (инаку - како би знаела кого да викнеш?!). Инаку - во право си - тоа е начинот да се натераат некои неадекватни лица да се замислат и да се променат.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 12:00
...Da definirame... od seto prethodno navedeno izleze neshto korisno... Promena... Ushte da moze da se sprovede... Ne mozam da si biram "maticen"  pop zatoa shto ne e od mojata crkva... tuku e od druga. Za nashiot reon zadolzenite popovi ne bi sakala da mi vlezat vo kukja... голема%20насмевка


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 12:51
Ајде, еве да прифатам дека лимузините и се друго (земја, објекти, мебел ...) е добиено од донаци. Но, што пишуваше во библијата за продавање на земјата и поделување на парите на сиромашните? Не треба ли прво црквата да се придржува кон писанијата? Напротив, тие уште повеќе земаат, наплатуваат од сиромашните, за тие да живеат (пре)удобно. Зошто пак црквата мора да има свој имот? Се си мислам дека удобно за себе и угодно пред бога некако не оди заедно. Ама, народ ... ! Ем гледа дека го „стрижат“ ем пак оди кај нив.
Ај да не пишувам повеќе оти ќе има бањ - бањ!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 18:54
Аха... Ајде да тргнеме по твојата логика...
Црквата го продава целиот свој имот и го раздава на бедните целосно. Што после, откако ќе го раздаде? На наредните бедни што ќе им даде? Како ќе постои? Кого ќе нахрани, кога самата нема да има леб?
Она што е црковно е народно, само што народот наш не го разбира тоа. Го разбираат со премногу соц логика - односно - дај ми го штом е мое. Не помислуваат дека штом е мое, треба да работам, да го помагам. Секој кој е активен во црквата ги видел благодетите од таа своја активност.
Многу е бесмислено да се даваат такви општи критики без да се гледа целосната слика. Има конкретни работи кои треба да се променат, но тоа нема да се случи со негирање на се и критикување на се, а за жал, кај нас токму тоа се прави.
Мамамд - можеш да го промениш свештеникот, дури и да не е од твојот реон, провери...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 19:34
Иако атеист, што само по себе би значело најтешка казна за мене, само да знаете колку сакам да дојде тој суден ден токму денес, сега. Да дојде Исус и да види што прават неговите „следбеници“, или поточно тие кои го шират неговото учење, значи свештеноучителите, ако можат така да се наречат.
Да не зборуваме за другите атрибути (морал и сл. оти можен е бан), ајде само за скромноста во живеењето.
Зарем Исус не им беше доволен пример и воедно доказ како треба да се живее и делува? Дали Исус се возел со луксузни коли (кочии) или одел пеш, а во најдобар случај на магаре? Дали Исус наплатувал за своите проповеди, дали на крштевањето му дал некоја пара на Јован и дали овој (Јован) претходно, на другите луѓе, наплатувал? Дали Исус наплатувал и која му била тарифата за лекување од разни болести, дали за воскреснување тарифата му била поголема, дали пречекувал луѓе во отмени канцеларии со длабока резба и кожни фотељи, дали се мешал во световната власт, дали ..., дали?
А ете, без приходи, без никаква материјална надокнада, тој им помагал на луѓето, а со самото тоа им покажал како треба да живеат, посебно на тие кои ќе се одлучат да го следат неговиот пат и да се нарекуваат негови ученици. Зарем тој не велел да не се грижат што ќе јадат или пијат утре?
Верувам во мојата заблуда дека со моето однесување во мојот живот, повеќе јас ќе бидам во милоста божја, иако не верувам во него, отколку тие кои во името на бог приграбуваат поудобен живот за самите себе.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 19:43
Koga chovekoviot sin i Bozhjeto chedo ke dobie Hristova svest nema da mu bidat potrebni nitu koli, nitu pari, bidejki se sto ke mu treba ke mu bide stokmeno od Kreatorot i Kreacijata.

I toa e ednostavnata tajna na prosvetluvanjeto.

Mislam deka ova e dovolno jasno i jas ne prodolzhuvam ponatamu... za da ne se baniram samiot sebe.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 19:56
i papata e najgolem akcioner!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 20:15
Златник - дали знаеш колку многу свештеници живеат скромно и речиси бедно? Дали знаеш колку многу од нив никогаш не користат возила, а одат пеш или користат превоз од други лица...? Дали знаеш колку од нив работат без надомест за своите дела и прават крштевања, венчавки и слично без никој да плати за тоа...? Дали знаеш колку свештени лица работат макотрпен физички труд - земјоделство или занаетчиство и од тој свој труд се издржуваат или пак со тој труд ги помагаат своите заедници...?
Но... интересно - за целото време кое сум на овој форум, не прочитав никој да ги пофали тие свештеници за таа своја работа, да ги благослови, да им се израдува дури...
Некако полесно е да се критикува отколку да се благодари. Полесно е да се каже - сите се криви, наместо да се гледа реалната ситуација и реално да се оцени.
Тоа никому не му е од полза - ниту може да допринесе нешто да се промени, ниту да се подобри.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 20:33
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Златник - дали знаеш колку многу свештеници живеат скромно и речиси бедно? Дали знаеш колку многу од нив никогаш не користат возила, а одат пеш или користат превоз од други лица...? Дали знаеш колку од нив работат без надомест за своите дела и прават крштевања, венчавки и слично без никој да плати за тоа...? Дали знаеш колку свештени лица работат макотрпен физички труд - земјоделство или занаетчиство и од тој свој труд се издржуваат или пак со тој труд ги помагаат своите заедници...?
Но... интересно - за целото време кое сум на овој форум, не прочитав никој да ги пофали тие свештеници за таа своја работа, да ги благослови, да им се израдува дури...
Некако полесно е да се критикува отколку да се благодари. Полесно е да се каже - сите се криви, наместо да се гледа реалната ситуација и реално да се оцени.
Тоа никому не му е од полза - ниту може да допринесе нешто да се промени, ниту да се подобри.

... EVE JAS KJE GO SKRSHAM MRAZOT...SAMO NE ZNAM DALI E KOREKTNO DA SE SPOMNUVAAT IMINJA... LETOTO NA ODBELEZUVANJE 5 GODISHNINA OD SMRTTA   NA SVEKOR MI ME VOODUSHEVI SVESHTENIK KOJ SE PRESTAVI...MISLAM DEKA RECE DEKA SE PREZIVA PSALTIROV...I MISLAM DEKA BESHE OD CRKVATA VO  CAIR...SHTIPJANEC PO POTEKLO....TOLKU UBAVO NI GI OBJASNI OBICAITE, UBAVO NI OBJASNI SHTO E VAZNO ZA TAKVI REDOVI, STRPLIVO ODRZA OPELO ILI KAKO SE VIKA, RAZGOVARASHE SO FAMILIJATA, SHTO E NAJVAZNO...NE BRZASHE... DEN DENES KOMENTIRAME ZA ODNOSOT NA TOJ COVEK-SVESHTENIK ZATOA SHTO MNOGU SE  RETKI TAKVI SLUCAEVI, TAKVI SVESHTENICI.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 22:04
za zal nemam sretnato od takvite...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 18:14
Добро е што и Нелсон и Мамад немаат сретнато такви. Инаку ќе помислев дека  проблемот е до мене!
Донекаде и во право си Зидарски. Јас лично познавам само 5-6 попови. Токму поради тоа и го зборувам сето ова. Не, те лажам. Не само поради нив. Често пати слушам и од други луѓе како зборуваат за оваа појава кај поповите, ама и тие зборуваат за по некои 5-10 свештеници. А и на телевизииве чат-пат кажуваат како тие „скромно“ живеат.
Ете, накратко, овие се изворите врз кои се базира мојот став кон свештенството. Секако, оваа горенаведена (збирна) бројка од едно 50-60 свештеници, со кои јас на директен или индиректен начин сум се „сретнал“, не ја отсликува реалната состојба!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 00:11
Види... за среќа (или за жал), кога се прават добри дела не се зборува за тоа...
Прашањето многу пати не е (да го парафразирам Кенеди) - што може црквата да направи за тебе, туку што можеш ти да направиш за црквата?
Многу малку луѓе знам кои направиле нешто за црквата и искрено - тие луѓе се многу среќни со црковниот живот и активности.
А црквата помага... колку што може и како што може... секојдневно гледам примери за тоа (буквално денес еве имам еден случај), но маката човечка е секогаш поголема од помошта што може да се пружи.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 00:16
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Види... за среќа (или за жал), кога се прават добри дела не се зборува за тоа...
Прашањето многу пати не е (да го парафразирам Кенеди) - што може црквата да направи за тебе, туку што можеш ти да направиш за црквата?
Многу малку луѓе знам кои направиле нешто за црквата и искрено - тие луѓе се многу среќни со црковниот живот и активности.
А црквата помага... колку што може и како што може... секојдневно гледам примери за тоа (буквално денес еве имам еден случај), но маката човечка е секогаш поголема од помошта што може да се пружи.


Taka e brate zidarski, ima dobri luge vo crkvata....

A na krajot, sekoj ke odgovara sam za svoite dela pred Boga, pa i tie popovi sto gi spomnuvate.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 07:58
dobrite (i losite) dela zboruvaat sami za sebe...kako se kaze: "zad dobar konj prasina se kreva" samo ne gledam deka se krena prasina zad "dobrite"...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 09:08
Нелсон, тоа правило не важи во Македонија. Кај нас, зад добриот коњ може да се крене прашина само ако е со цел да се замагли коњот за да не може да го видат другите колку е добар...
Има едно многу едноставно правило - не треба да се фалиме со добрите дела. Токму тоа е еден од принципите според кои се води МПЦ при правењето на тие добри дела, но кај нас тоа се толкува погрешно и автоматски се смета дека ништо не прават.
Токму деновиве јас и Давид (иако лично дури не се ни познаваме) бевме сведоци на една релативно скромна, но бескрајно важна и беспрекорна добрина, направена токму од свештеници... ниту ги знаат луѓето на кои им помагаат (не се од нивната епархија), ниту ќе добијат нешто за возврат, ниту пак некаде ќе стои напишано дека помогнале.
Што сакаш можеш да кажеш и да напишеш и колку сакаш да оцрнуваш... но - мене денес ми се исполни срцето со топлина и со благодарност... и со многу надеж.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 09:19
Ќе постирам тука еден текст кој го напишав на форумов пред доста време, во тема која ја насловив како "Вечерва да те прашам...". Текстот е едно обраќање до верниците кои постојано бараат нешто од Бога... но во случајов може да се однесува и до верниците кои постојано очекуваат дека црквата треба нешто да направи:

Секој ден Господи ти се обраќаме тебе... милиони... милијарди... секој со своите барања, молитви, потреби...
И јас така Господи... секој ден те прашувам по нешто, ти кажувам што ме мачи мене или моите блиски. Доста често барам нешто од тебе, барам нешто да направиш за мене. Понекогаш дури и незгодно ми е да прашам - затоа што не секогаш сум заслужил... ама Ти си таков каков што си Господи и незнајно зошто, уште ме сакаш, од некакви, твои си причини - и секој ден ме слушаш, секој дене ме успокојуваш, ми даваш надеж... и љубов... заради верата, ако не за друго...
И си реков вечерва Господи, да те прашам пак нешто... како секоја вечер... ама малку поинаку од обично...
Не барам ништо да направиш за мене вечерва Господи... а сакам да те прашам - што можам јас за Тебе да направам? Не, не ме сфаќај погрешно, не мислам дека ти треба помош и дека не можеш сам да се справиш... Ти си Семоќен и се е во Твои раце... но, во крајна сметка - повеќето од работите кои ние ги бараме од Тебе можеме сами да ги направиме, ама пак Тебе ти се обраќаме... Затоа - без никаква лоша умисла или потценување, а онака, искрено, од се срце и заради почит - кажи ми Господи - дали може нешто да направиме ние за Тебе?
Кажи Господи, тоа што прво ќе ти текне... Можеби можеме да помогнеме на бедните околу нас? Или можеби на старите и болните...? Можеби треба Господи да бидеме подобри со нашите родители, заради Тебе, ако не за друго? Или пак - со нашите соседи? Треба ли Господи да помогнеме на оние кои страдале во војните човечки, заради алчноста и суровоста наша, па макар да не ги познаваме? Да не има некаде гладни и жедни, за да ја поделиме вечерава, од Тебе Благословена Господи, со нив? Може некое дете вечерва не може да заспие, затоа што мама и тато се кај Тебе, па можеме да го утешиме и да го гушнеме, за и тоа сирото да знае што е љубов? А може ќе сакаш Господи да направиме нешто едноставно, за да не не мачиш многу (оти знам дека си добар Господи), на пример - да се насмевнеме утре на луѓето што ќе ги сретнеме на улица...?
Кажи ми Господи, побарај си и Ти, како ние секојдневно што бараме од тебе... кажи ни Боже, затоа што премногу сме слепи и глуви за да видиме и чуеме самите... кажи ни Боже, затоа што премногу сме зафатени од нашето секојдневие, за да мислиме на туѓото... кажи ни Боже, затоа што не ни текнува на нас самите, се додека некој не не потсети (иако не забораваме секојдневно од Тебе да бараме се и сешто)... Кажи ни Господи, затоа што се затворивме секој во сопствениот мрак и само зборовите ни се точни, а душите празни...
Кажи ни Господи - како вечерва да бидеме онакви, какви што Ти сакаше да бидеме, можеби ќе најдеме малку сили, време, воља и љубов, за да бидеме со Тебе...
Фала Ти Господи, Вечна нека Ти Е Слава.
Амин

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 17:19
Edno moe viduvanje - iako ne sum upaten tuku samo onaka nadvoreshno gi sledam sluchuvanjata vo MPC. Mislam deka MPC se naogja vo seriozna kriza i toa od povekje prochini, Krizata e dlaboka i mi se chini ima i seriozni raziduvanja vo Svetiot sinod po osnovnite prashanja kako shto e imeto- imashe predlog da se izmeni so toa shto se predlozzi vo novoto ime da se vmetne "Ohridska". Nivnite stavovi mnogu se razlikuvaa - shto nikako ne e dobro bidejki imeto na MPC ne dnevnopolitichko prashanje za da bide staveno na debata pred prethodno da se usoglasat stavovite. Ponatamu mnogu seriozen problem e nepriznavanjeto na aftokefalnosta na MPC. Vo minatoto nekolku pati del od Svetiot Sinod se vpushti vo razgovori (=pregovori) so SPC. Rezultatot beshe takov shto podobro da ne gi ni vodea tie razgovori Del od sveshtenstvoto se odmetna so obrazlozzenie deka vaka ne priznati ne mozzat da gostuvaat vo niedna druga pravoslavna crkva i da ja procesuiraat Svetata liturgija. Vrv na sve beshe shto eden od onie shto ragovarashe i beshe vo timot na MPC - Zoran Vranishkovski , se odmetna sosema i se odnarodi i napravi golema shteta. Toj beshe vladika a vladicite treba da se primer za site ostanati. Toa samo govori deka MPC nemala dobra kadrovska politika koga predlagalo koj da bide hirotonisan.Mislam deka rabotite po toa prashanje ne se izmenile. Ponatamu vladikata Petar premnogu chesto beshe involviran vo skandali(i dodeka beshe vo Bitola pa beshe pregovarach vo Nish , pa otide vo Avstralija...i sekade beshe obvinuvan za po neshto- ne kazza lugjeto dobar zbor za nego). Nizzoto sveshtenstvo e nezadovolno- toa go imam osoznaeno od prva raka- mnogu losho zboruvaat za povisokite sveshtenici. Vo sloboden nevrzan razgovor so eden protoerej mi se doveri deka ja gubi verata, na shto go prashav- deka ako toj ja gubi verata togash shto stanuva so negovata pastva ? Ako sveshtenicite ne zziveat soglasno Hristijanskiot moral shto kje bide so vernicite? Kakov kje bide nivniot (ne)moral?
Da ne redam ponatamu. Neshto mora da se menuva. I toa brzo.

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 22:22

Treba definitivno da se menuvaat rabotite kaj site verski zaednici, ne vo smisla na doktrinite, tuku vo postapkite i odnesuvanjeto kako luge vernici, bidejki so toa frlaat loso svetlo za Bog , kako i za nivnata religija koja ja pretstavuvaat.

Imeno, treba da se odi vo cekor so vremeto i da se oslobodime od suevernite raboti.

Na pr, vcera bese praznik sv. Varvara, koj nema nikakva vrska so paganskite obicai koi se praktikuvaat kaj nas.

Crkvata edno veli za Velikomacenicata, a narodot veruva deka toj den koj prv ke ti vleze vo domot(ili dukanot)ke ti donese kolku sreka ili blagoslov ke imas vo tekot na godinata.... Gluposti nevideni!

Nekoi toa navistina seriozno go sfakaat, sto toj den nikoj ne odi na gosti kaj nikogo, da ne go "polezi"(inaku toj praznik go vikaat na naski Polezarka), za nedaj Boze ako ne mu odi nesto na domot vo taa godina da ne go kolnat onoj sto gi posetil prv.

Smesno i zalno vo isto vreme... Ne znam kako podrugo da kazam


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 09:08
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... кажи ни Боже, затоа што не ни текнува на нас самите, се додека некој не не потсети (иако не забораваме секојдневно од Тебе да бараме се и сешто)... 

Мореее, како не ти текнува!? среќа Сите наведени работи во твојот пост кажуваат дека ти самиот и те како добро знаеш што треба да се прави. За да ти биде убаво тебе, на тој што му правиш, а со самото тоа и на бог, прави ги сите оние убави работи кои ги наведе како обраќање кон бог. Зошто мора тој да ти каже што да правиш?
Ајде и малку филозофирање. А што ако бог веднаш не ти се јави и не ти каже што да направиш? Дали ти (или било кој друг) нема да правиш добро дело? Ќе чекаш додека бог не ти рече?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 15:19
Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Edno moe viduvanje - iako ne sum upaten tuku samo onaka nadvoreshno gi sledam sluchuvanjata vo MPC. Mislam deka MPC se naogja vo seriozna kriza i toa od povekje prochini, Krizata e dlaboka i mi se chini ima i seriozni raziduvanja vo Svetiot sinod po osnovnite prashanja kako shto e imeto- imashe predlog da se izmeni so toa shto se predlozzi vo novoto ime da se vmetne "Ohridska". Nivnite stavovi mnogu se razlikuvaa - shto nikako ne e dobro bidejki imeto na MPC ne dnevnopolitichko prashanje za da bide staveno na debata pred prethodno da se usoglasat stavovite. Ponatamu mnogu seriozen problem e nepriznavanjeto na aftokefalnosta na MPC. Vo minatoto nekolku pati del od Svetiot Sinod se vpushti vo razgovori (=pregovori) so SPC. Rezultatot beshe takov shto podobro da ne gi ni vodea tie razgovori Del od sveshtenstvoto se odmetna so obrazlozzenie deka vaka ne priznati ne mozzat da gostuvaat vo niedna druga pravoslavna crkva i da ja procesuiraat Svetata liturgija. Vrv na sve beshe shto eden od onie shto ragovarashe i beshe vo timot na MPC - Zoran Vranishkovski , se odmetna sosema i se odnarodi i napravi golema shteta. Toj beshe vladika a vladicite treba da se primer za site ostanati. Toa samo govori deka MPC nemala dobra kadrovska politika koga predlagalo koj da bide hirotonisan.Mislam deka rabotite po toa prashanje ne se izmenile. Ponatamu vladikata Petar premnogu chesto beshe involviran vo skandali(i dodeka beshe vo Bitola pa beshe pregovarach vo Nish , pa otide vo Avstralija...i sekade beshe obvinuvan za po neshto- ne kazza lugjeto dobar zbor za nego). Nizzoto sveshtenstvo e nezadovolno- toa go imam osoznaeno od prva raka- mnogu losho zboruvaat za povisokite sveshtenici. Vo sloboden nevrzan razgovor so eden protoerej mi se doveri deka ja gubi verata, na shto go prashav- deka ako toj ja gubi verata togash shto stanuva so negovata pastva ? Ako sveshtenicite ne zziveat soglasno Hristijanskiot moral shto kje bide so vernicite? Kakov kje bide nivniot (ne)moral?
Da ne redam ponatamu. Neshto mora da se menuva. I toa brzo.


I toa e vsushnost ona za sto postojano zboruvam na ovie stranici... Vrti-suchi kako sto se saka, da se folozofira kolku sto se saka, da se pravat sekakvi mozhni umstveni ili verbalni akrobacii, sepak ostanuva onoa ochebijnoto - prevzemanjeto ili prenesuvanjeto na bilo kakva teologija NE PRAVI NIKOGO PROSVETLEN. Prosvetlenosta ne se dobiva po avtomatizam zatoa sto se prevzema teologijata, nitu pak se dava kako virus zatoa sto se prenesuva na drugi lugje.

Kako sto ima rasipani politichari, kako sto ima kriminalni policajci, taka ima i nemoralni teolozi od site kovovi i rangovi.

A toa znachi deka NE MORA da se bide chlen ili sledbenik na nitu edna teologija za da bide chovek dostoen na bozhenstvenoto vo nego. Oti Bozhjeto Carstvo i Bozhjata vistina vekje se vgradeni vo nas od momentot na nasheto sozdavanje... samo treba da se stishat site vrevi okolu nas i vo nas, i da bideme mirni... i spokojni... i da dozvolime Bozhjeto shepotenje da stigne do nas... i tajnata na postoenjeto, kako i patot po koj treba da se odi ke se raspostelat vo seta nivna raskosh i ubavina... oti ednostavno, koga ke se zamolknat site vrevi i distraktori, nema da ima druga opcija.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 19:09
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... кажи ни Боже, затоа што не ни текнува на нас самите, се додека некој не не потсети (иако не забораваме секојдневно од Тебе да бараме се и сешто)... 
Мореее, како не ти текнува!? среќа Сите наведени работи во твојот пост кажуваат дека ти самиот и те како добро знаеш што треба да се прави. За да ти биде убаво тебе, на тој што му правиш, а со самото тоа и на бог, прави ги сите оние убави работи кои ги наведе како обраќање кон бог. Зошто мора тој да ти каже што да правиш? Ајде и малку филозофирање. А што ако бог веднаш не ти се јави и не ти каже што да направиш? Дали ти (или било кој друг) нема да правиш добро дело? Ќе чекаш додека бог не ти рече?


Хм... Штета што луѓето не ја разбираат поетската форма на иронијата... ако ја разбереше - ќе го сфатеше мојот текст... ама нејсе...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 20.Декември.2008 во 03:35

Brate zidarski, mislam deka tvojot tekst e sosema vo sklad so Biblijata i e prekrasen...

Navistina, sekoja cest.Pozdrav


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 10:39
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Хм... Штета што луѓето не ја разбираат поетската форма на иронијата... ако ја разбереше - ќе го сфатеше мојот текст... ама нејсе...

Ако мојот пост го сфаќаш лично (бидејќи реков:„зошто мора тој да ти каже...“) тогаш - да, во право си, испаѓа дека не сум сфатил.
Но, напротив, бидејќи го сфатив значењето на твојот текст, го пишав мојот коментар. Затоа и реков, зошто сите тие убави работи кои ги наведуваш во твојот пост, човек („ти, или било кој друг“) мора да ги прави со претходна „консултација“ на бог? Зошто се бара одобрение од бог за да направи нешто од сите тие убави работи? Зарем мора бог да рече нешто за да човек направи? А што ако не рече? Дали тоа ќе биде оправдување за неправењето добри работи од страна на егоистичните луѓе, луѓе кои се „премногу слепи и глуви за да видат и чујат, премногу се зафатени од нивното секојдневие, што не им текнува на ним самите, се додека некој не ги потсети (иако не забораат секојдневно од Него да бараат се и сешто)“... 
Мислам дека сега согледуваш дека мојот став кон „верниците“ (во овој контекст) е идентичен со твојот, само искажан на друг начин.
Доколку на било кој начин моето пишување те довело до заблуда, искрено се извинувам.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 22:29

Morame da barame vodstvo od Bog, za site raboti sto gi pravime vo zivotot.

Nie lugeto sme ograniceni so razumot, nekoi istrazuvanja velat deka koristime okolu 10% od kapacitetot na nasiot mozok, a nekoi ponovi istrazuvanja velat deka koristime okolu 3%. Toa e zatoa sto sme nesovrseni posle Adamoviot pad i ne sme sposobni ni zdravi da koristime povekje kapacitetot od nasiot mozok.

No i so tie 3% sto gi koristime, gledame kakvi zaesemetuvacki raboti postignal covekot vo svoeto tvorenje, zatoa sto Bog mu dal darba na covekot da sozdava.

E sega Zlatnik, da te prasam nesto: Ako nasiot Tvorec ne znae kako treba, zarem nie kutrite so nasite mali mozoci ke znaeme sto e ispravno a sto ne?

Nie barame vodstvo od Bog preku molitva, a Toj ni zboruva preku Biblijata. Ponekogas moze da isprati nekoj covek da ti kaze nesto, ili da odgovori cudesno na tvojata molitva, ili pak preku citanjeto na Biblijata ili nekoja bibliska publikacija da go dobies sovetot vo vistinsko vreme. Cudesni se patistata Gospodovi!

Vo Solomonovi izreki 3:5,6 pisuva:" Nadevaj se na Gospoda od se srce i ne se potpiraj vrz tvojot razum.

Po site svoi patista razmisluvaj za Nego, i On ke ti gi pokaze tvoite pateki."


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 09:10
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Morame da barame vodstvo od Bog, za site raboti sto gi pravime vo zivotot.

Бидејќи (како што веќе знаеш), за мене е нелогично, необјасниво и со самото тоа - неприфатливо постоењето на бог, јас за правењето (или не правењето) на сите работи не чекам водство од него, туку тоа го правам по сопственото рассудување, дали нешто чини или не. А, дека некогаш може да се згреши - да, може. Но, зарем тие кои побарале помош од бога не „утнале“ во некоја ситуација?
Кога сме кај рассудувањето, разумот, сакам да дадам коментар по однос на твојот став:
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... Nie lugeto sme ograniceni so razumot, nekoi istrazuvanja velat deka koristime okolu 10% od kapacitetot na nasiot mozok, a nekoi ponovi istrazuvanja velat deka koristime okolu 3% ...

Оваа констатација често пати ја слушам и секогаш на неа го давам следниов одговор:
Дека човековиот мозок е неиспитан во целост тоа е факт. Но, како можеме да дадеме некоја бројка, кога не знаеме колкав е вкупниот капацитет на мозокот? Ако велиме дека човековиот мозок е искористен 3% или 10% (или било кој друг процент, не е важна бројката), тоа значи дека ние го познаваме целиот мозок 100%. А, ако веќе го знаеме 100%, тогаш неможеме да речеме дека е 2,3,5,10 ...% испитан. Малку е контрадикторно ова изнесување %-ти. Тоа, малку посликовито, би изгледало вака: ако влеземе во некоја непозната шума, и врз основа на бројот на дрвата во нашето опкружување, да кажеме дека шумата ја познаваме 5%, 10%, 20% ...! Малку е нелогично.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... No i so tie 3% sto gi koristime, gledame kakvi zaesemetuvacki raboti postignal covekot vo svoeto tvorenje, zatoa sto Bog mu dal darba na covekot da sozdava...

И самиот кажуваш какви зашеметувачки работи прави човекот со само 3%. А што ќе биде после 1000, 2000, 10 000, 100 000 години кога човековиот мозок ќе биде 20, 30 ... % искористен? Тоа ни’ дава за право да помислиме дека еден ден тоа навистина ќе биде 100%. Што тогаш? Дали тогаш човекот нема да стане совршен? Ако не за друго, барем како непогрешна визија на бог!
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... Toa e zatoa sto sme nesovrseni posle Adamoviot pad i ne sme sposobni ni zdravi da koristime povekje kapacitetot od nasiot mozok...

Адамовиот пад, адамовиот пад...!
Што толку сте запнале за тој адамов пад? (Нели прво Ева паднала? Зошто не е евиниот пад?изненадувањеплазење)
Зошто човекот станал несовршен после јадењето од забранетото овошје? Не се случило ништо во неговиот ментален склоп за да дојде до некаков пад! Напротив, тој адамов мозок се здобил со уште едно сознание плус - злото. Значи станал поразвиен отколку што бил, а тоа секако не е „паѓање“. Каков совршен мозок бил „адамовиот“ пред да „падне“, кога не го знаел злото? Испаѓа дека тогаш бил несовршен.
А гледано од друг аспект, бог знаел дека Ева и Адам ќе згрешат ... но, да не забегавме малку од темата? Ај, нема да ни’ забележат модераторите. големо%20гушкањеСепак, иако сме „забегани“, мислам дека не е на одмет (дури можам да речам дека е и корисно) по малку да се прават вакви „излети“, за да се развива мозокот во сите правци, колку за ориентација ... и, ондак то!намигнувањеголема%20насмевка
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... Vo Solomonovi izreki 3:5,6 pisuva:" Nadevaj se na Gospoda od se srce i ne se potpiraj vrz tvojot razum. Po site svoi patista razmisluvaj za Nego, i On ke ti gi pokaze tvoite pateki."

Ова „упатување“ (како и она „мораме“ на самиот почеток) што да правам е едно од главните сопирачки кои не ми дозволуваат да верувам во Него.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 09:20
kako nastale prvite deca? od adam i eva....a nivnite deca ? od decata na adam i eva? a tie po logika na zdrav um se brat i sestra, neli? a kako tie stapuvale vo brak koga bile brat i sestra? itn..so pravime sega?

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 09:42
Ма не само Адам и Ева. Такви примери на инцести има многу во библијата. (за тоа пишувавме во „што не’ учи библијата“). Ама, велат, тоа тогаш било оправдано! Турците велат: „allad’m mi shini“ („разбираш ли сега“)!голема%20насмевка


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: VasilK
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 11:33
Добар ден!


Јас би сакал само на кратко да пренесам дел од пораките/упатствата кои ги имаме во Библијата (за потсетување).
„Затоа ќе го остави човекот таткото свој и мајката своја и ќе се прилепи кон жената своја; и обата ќе бидат едно тело.“ - Битие 2:24
„Па така, тие веќе не се двајца, а едно тело. А Бог што составил, човек да не разделува.“ - Матеј 19:6
Од тука, јасно се гледа дека Божјата намера за бракот е тој да е вечен. Сепак, ако видиме во старозаветните законите, ќе најдеме упатство и за развод:
„1. Ако некој земе жена и поживее со неа, но таа не добие милост во очите негови, бидејќи нашол кај неа срамна работа, па и напише писмо за развод, и и го даде во рацете нејзини, и ја испрати од куќата своја,

  2. а таа откако ќе излезе од куќата негова, се омажи за друг,

  3. па, ако и тој маж ја намрзи и и напише писмо за развод, и и го даде во рацете најзини, и ја испрати од куќата своја, или пак тој, вториот маж, што ја зел за жена, умре,-

  4. тогаш првиот маж нејзин, откако ја напуштил, не може пак да ја земе за жена по нејзиното осквернување, зашто тоа е одвратно пред Господа, твојот Бог: не осквернувај ја земјата, што ви ја дава Господ, вашиот Бог, во наследств“ - Повторени Закони (5. Мојсеева) 24:1-4

Сепак, ако читаме во Новиот Завет, ќе го видиме како Исус им одговори за горенапишаното:

„ 8.Тој им одговори: „Заради вашите жестоки срца Мојсеј ви дозволи да ги оставате жените свои; но во почетокот не беше така.

  9. Јас, пак, ви велам: оној што ќе ја остави својата жена, освен заради прељуба, и се ожени со друга, тој извршува прељуба; и оној, што ќе се ожени со напуштена, исто така прељубодејствува.”- Матеј 19:8-9

Според Библијата - само прељубата е дозволен услов за равод на бракот - но тоа и не мора да биде правило. Баш, како што беше и спомнато погоре, како христијани треба да пробаме да се спаси бракот, па и со помош на некои од старешнините, други поискусни христијани или пак и постари христијански брачни парови (лично мое мислење е дека тие со искуство, можат многу да ни помогнат).

Еве и што ни вели Апостол Павле во посланието до Коринтјаните:

„10. А на женетите и мажените им заповедам - не јас, туку Господ - жената да не се разделува од мажот, -

  11. ако, пак, и се раздели, нека не се премажува, или, пак, да се помири со мажот свој, - а и мажот да не ја остава жената своја.

  12. А на другите им зборувам јас, а не Господ: ако некој од браќата има жена, безверничка, и таа е согласна да живее со него, нека не ја остава;

  13. и ако некоја жена има маж, безверник, а тој е согласен да живее со неа, таа да не го остава.

  14. Зашто маж безверник се осветува преку жената која верува, и жена безверничка се осветува преку мажот, кој верува; инаку децата ваши би биле нечисти, а сега се свети.

  15. Ако некој безверник сака да се разведе, нека се разведе; во такви случаи братот или сестрата не се заробени; зашто за мир не повикал Бог.

  16. Зашто, од каде знаеш, жено, дека ти не ќе го спасиш мажот? Или од каде знаеш, о мажу, дека ти не ќе ја спасиш жена ти?

  17. Само секој нека постапува така како што му определил Бог, како го повикал Господ. Така заповедам по сите цркви“ - 1. Кор. 7:10-17

И тоа е тоа - мислам дека во Библијата имаме доволно упатства за браковите и брачниот живот (сепак, уште не знам во пракса тоа како оди:) ).

Пријатен ден браќа и сестри и Божји Благослов!

ВасилК



Постирано од: nelson
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 12:17
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ма не само Адам и Ева. Такви примери на инцести има многу во библијата. (за тоа пишувавме во „што не’ учи библијата“). Ама, велат, тоа тогаш било оправдано! Турците велат: „allad’m mi shini“ („разбираш ли сега“)!голема%20насмевка



-ja, naturlich

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 25.Декември.2008 во 00:17
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Morame da barame vodstvo od Bog, za site raboti sto gi pravime vo zivotot.
Бидејќи (како што веќе знаеш), за мене е нелогично, необјасниво и со самото тоа - неприфатливо постоењето на бог, јас за правењето (или не правењето) на сите работи не чекам водство од него, туку тоа го правам по сопственото рассудување, дали нешто чини или не. А, дека некогаш може да се згреши - да, може. Но, зарем тие кои побарале помош од бога не „утнале“ во некоја ситуација?Кога сме кај рассудувањето, разумот, сакам да дадам коментар по однос на твојот став:
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... Nie lugeto sme ograniceni so razumot, nekoi istrazuvanja velat deka koristime okolu 10% od kapacitetot na nasiot mozok, a nekoi ponovi istrazuvanja velat deka koristime okolu 3% ...
Оваа констатација често пати ја слушам и секогаш на неа го давам следниов одговор:Дека човековиот мозок е неиспитан во целост тоа е факт. Но, како можеме да дадеме некоја бројка, кога не знаеме колкав е вкупниот капацитет на мозокот? Ако велиме дека човековиот мозок е искористен 3% или 10% (или било кој друг процент, не е важна бројката), тоа значи дека ние го познаваме целиот мозок 100%. А, ако веќе го знаеме 100%, тогаш неможеме да речеме дека е 2,3,5,10 ...% испитан. Малку е контрадикторно ова изнесување %-ти. Тоа, малку посликовито, би изгледало вака: ако влеземе во некоја непозната шума, и врз основа на бројот на дрвата во нашето опкружување, да кажеме дека шумата ја познаваме 5%, 10%, 20% ...! Малку е нелогично.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... No i so tie 3% sto gi koristime, gledame kakvi zaesemetuvacki raboti
postignal covekot vo svoeto tvorenje, zatoa sto Bog mu dal darba na
covekot da sozdava...
И самиот кажуваш какви зашеметувачки работи прави човекот со само 3%. А што ќе биде после 1000, 2000, 10 000, 100 000 години кога човековиот мозок ќе биде 20, 30 ... % искористен? Тоа ни’ дава за право да помислиме дека еден ден тоа навистина ќе биде 100%. Што тогаш? Дали тогаш човекот нема да стане совршен? Ако не за друго, барем како непогрешна визија на бог!
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... Toa e zatoa sto sme nesovrseni posle Adamoviot pad i ne sme sposobni ni zdravi da koristime povekje kapacitetot od nasiot mozok...
Адамовиот пад, адамовиот пад...!Што толку сте запнале за тој адамов пад? (Нели прво Ева паднала? Зошто не е евиниот пад?изненадувањеплазење)Зошто човекот станал несовршен после јадењето од забранетото овошје? Не се случило ништо во неговиот ментален склоп за да дојде до некаков пад! Напротив, тој адамов мозок се здобил со уште едно сознание плус - злото. Значи станал поразвиен отколку што бил, а тоа секако не е „паѓање“. Каков совршен мозок бил „адамовиот“ пред да „падне“, кога не го знаел злото? Испаѓа дека тогаш бил несовршен.А гледано од друг аспект, бог знаел дека Ева и Адам ќе згрешат ... но, да не забегавме малку од темата? Ај, нема да ни’ забележат модераторите. големо%20гушкањеСепак, иако сме „забегани“, мислам дека не е на одмет (дури можам да речам дека е и корисно) по малку да се прават вакви „излети“, за да се развива мозокот во сите правци, колку за ориентација ... и, ондак то!намигнувањеголема%20насмевка
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... Vo Solomonovi izreki 3:5,6 pisuva:" Nadevaj se na Gospoda od se srce i ne se potpiraj vrz tvojot razum.
Po site svoi patista razmisluvaj za Nego, i On ke ti gi pokaze tvoite pateki."
Ова „упатување“ (како и она „мораме“ на самиот почеток) што да правам е едно од главните сопирачки кои не ми дозволуваат да верувам во Него.



1)Ne e tocno deka e nelogicno, neobjasnivo i neprifatlivo postoenjeto na Bog. Naprotiv ponelogicno e deka se nastanalo slucajno od sebe, bez nikakva visa sila , so nekakva "Praeksplozija" (BIG BANG).
Eden nacin da se utvrdi dali postoi BOG e deka se si ima svoj majstor. Nisto na ovoj svet ne nastanalo samo od sebe. Na pr. pogledni okolu sebe: Kompjuterot na koj rabotis ,masata, stolot na koj sedis, krevetot, zidovite , podovite i tavanite , seto toa mora nekoj da go napravil. Koga za takvi relativno ednostavni raboti e potreben tvorec, zarem ne e logicno deka za poslozenite predemeti e potreben mnogupointeligenten tvorec?

Na primer: Pogledni go samo Sonceviot sistem , so Sonceto i planetite koi so vekovi se vrtat okolu nego so golema preciznost? A sto da receme za galaksijata vo koja ziveeme, narecena Mlecen Pat so nejzinite preku 100 milijardi zvezdi? Potoa, razmisli za neverojatno golemiot Univerzum koj sodrzi nebroeni milijardi galaksii kako sto e nasiot Mlecen Pat?
Sto se odnesuva do nebesnite tela, tie se tolku verodostojni pri svoeto dvizenje od vek vo vek taka sto se sporeduvaat so precizni casovnici.

Ako za casovnik e potreben casovnicar, sigurno za nasiot Univerzum e potreben Konstruktor i Tvorec.

Spored toa, univerzumot go dolzi svoeto postoenje na edna nevidliva, upravuvacka , inteligentna sila-BOG.

Razmisli i za planetata Zemja, se naoga na tocno opredeleno rastojanie od Sonceto za da dobiva soodvetno kolicevstvo na svetlina i toplina. Ednas godisno se vrti okolu Sonceto pod tocen naklon koj ovozmozuva promena na godisnite vreminja vo povekje delovi od Zemjata.
Isto taka, taa rotira okolu svojata oska sekoi 24 casa, ovozmozuvajki redovni periodi na svetlina i temnina.
Atmosferata na planetata Zemja e so tocno opredelen sostav od gasovi koj ni ovozmozuva da diseme i da bideme zastiteni od stetnata radijacija od vselenata.
Nasata planeta isto taka ima zivotovazna voda i pocva koi se potrebni za rastot na rastenijata koi sluzat kako hrana.

Isto taka, razmisli za mnogubrojnite raboti koi go razubavuvaat zivotot. Pogledni gi samo beskonecno razlicnite prekrasno oboeni cvekinja so nivnite prijatni misrisi vo koi lugjeto uzivaat. Potoa postoi ogromna raznovidnost na hrana koja e prijatna za naseto setilo za vkus;

Sumi, ezera,planini i drugi prirodni ubavini koi se ugodni za nabljuduvanje, (kako sto stava brat spiros vo temata na Bozja Ubavina). A sto da kazeme za velicevstvenite zajdisonca i izlgrejsonca koi ni davaat vozviseno cuvstvo?

Vo zivotinskoto carstvo zarem ne uzivame na veselata igra i smesnosta na malite kucenca,macinja i drugite mladi zivotni?

Navistina, Zemjata ni pruza mnogu prijatni iznenaduvanja koi ne ni se apsolutno potrebni za da ostaneme vo zivot.

Seto ova pokazuva deka Zemjata bila oblikuvana so griza polna so domakinska ljubov za da bide naselena so covevki sustestva koi ne samo sto postojat, tuku da mozat i da se raduvaat na zivotot.

Dali seto toa slucajno nastanala od nekoja EKSPLOZIJA?
Kako sto znaeme, eksploziite sozdavaat haos, a ne red.

"Zasto sekoj dom se gradi od nekogo; a Onoj, Koj sozdal se, e Bog."(Evreite 3:4)

Zamisli kolku cudesno e sozdadeno coveckoto telo, coveckiot mozok koj e tolku porazlicen od na zivotnite.
Kaj lugjeto postoi vgradeno svojstvo za ucenje na slozeni jazici, za cenenje na ubavinata, za komponiranje
muzika, za crtanje na sliki i pravenje na razni umetnicki dela, za razmisluvanje za potekloto i smislata na zivotot.
Zatoa, koga ke ja priznaeme taa sila koja go sozdala seto ova okolu nas , togas taa sila , koja se narekuva BOG ni gi uslisuva molitvite i kako nas Tvorec ni dava najdobro vodstvo vo zivotot, bidejki TOJ ne sozdal a ne nie samite i znae sto ni e potrebno.
Zatoa treba da barame vodstvo od Bog, od nasiot Sozdatel, koj cudesno odgovara na molitvite na pravednicite, Jas mozam da ti potvrdam licno za mojot zivot.

2) Se soglasuvam so tvojata konstatacija deka covekoviot mozok e neispitan vo celost i toa e fakt. Rabotata na coveckiot mozok za naucnicite e se uste golema tajna. Jas ne gi dadov procentite, tuku poznati naucnici kako Ajnstajn, koj rekol deka koristime okolu 10% od kapacitetot na mozokot , a nekoi ponovi istrazuvanja na naucnici velat deka koristime i mnogu pomalku, znaci ne se znae za procentite tocno.Tuka se soglasuvam so tebe.

3) Za tretata tvoja replika ke kazam deka nema sansi da predvidam sto ke bide posle 1000, 2000,10 000, 100 000 godini i dali togas covekot ke koristi 20 ili 30 % od mozokot. Moe mislenje e deka covekot so svoeto nerazumno eksploatiranje na zemjata go doveduva i prasanjeto za opstanokot na coveckiot rod za eden vek, a kamoli za milenium...Mislam deka kako sto trgnale rabotite covekot e na dobar pat da ja unisti Zemjata za nekolku decenii ako ne se svestime sto pravime . Toa e navistina zalno:(

4) Vo pravo si, prvo Eva pogresi pa posle i Adam i se pridruzi zaedno vo buntot protiv Bog. Toa za nas e pretstaveno kako tie posegnale po drvoto na poznavanjeto na dobroto i zloto, za polesno da razbereme, no toa vsusnost znaci deka tie odbile Bog da bide niven zakonodavec tuku samite da odlucuvaat sto da pravat, i iako bile sovrseni tie sepak znaele deka ke im donesat na svoeto potomstvo i na planetata Zemja stradanje, bolesti i smrt, no tie poveke mu veruvale na Satana otkolku na Bog i posakale da stanat Bogovi i samite da stvaraat svetovi....Se narekuva Adamov pad no i grevot na Adam i Eva, zatoa sto Adam kako poglavar i ja prenel porakata na Eva deka toa nesto ne smeele da go pravat i toj bil odgovoren za toa . Me me fakaj znaci za zbor.

Sto se odnesuva deka do konstatacijata deka Adam i Eva ne im se slucilo nisto po napraveniot grev i deka nemalo nikakva promena vo mentalniot i fizickiot sklop, naprotiv. Tie namesto da stanat bogovi, pocuvstvuvale sram, pocnale da se krijat od Boga,ne im bilo prijatno Negovoto prisustvo, pocnale da se karaat Adam i Eva, nastanalo disharmonija vo nivniot mentalen sklop a i fizicko zdravje. Namesto vecno da ziveat bez bolesti, starost i smrt tie pocnale da go seat ona sto go pozneale, pocnale da stareat , da se raboluvaat i na krajot umrele. Bog mu rece na Adam:" Od drvoto na poznavanje na dobroto i zloto od nego ne jadi, zasto vo onoj den koga ke vkusis od nego ke umres."(2 Mojseeva 2:17).Ako Bog znael deka ke zgresat , nemalo da gi predupredi. Naprotiv, im dal slobodna volja da odlucuvaat sto ke pravat i znael deka kako sovrseni lugje ke znaat da procenat komu da mu veruvaat, no tie se pobunija isto kako i Satana.Zatoa nivniot grev e golem,bidejki tie koristele 100% od mozokot , a ne kako nas.

... Vo Solomonovi izreki 3:5,6 pisuva:" Nadevaj se na Gospoda od se srce i ne se potpiraj vrz tvojot razum. Po site svoi patista razmisluvaj za Nego, i On ke ti gi pokaze tvoite pateki."

Ti velis , da te citiram:
Ова „упатување“ (како и она „мораме“ на самиот почеток) што да правам е едно од главните сопирачки кои не ми дозволуваат да верувам во Него.

Jas ke ti kazam nesto za ova. Vo Jeremija 17:9 pisuva:
"Lukavo e coveckoto srce povekje od se i e napolno rasipano;koj ke go razbere?"(Ova se odnesuva za denesnite , nesovrseni lugje) I nie samite ne znaeme zosto pravime nekoi raboti i zosto postapuvame ponekogas na nekoj nacin, neli? Koj covek moze da kaze deka si go znae svoeto srce vo potpolnost? Uste Sokrat odamna kazal:Coveku, spoznaj se sebesi!....

Znaci problemot na Adam i Eva bil deka tie ne sakale da bidat poslusni na Boga, sakale samite da odlucuvaat sto e dobro sto e zlo.
Isto e i so denesnive lugje. Tie go biraat patot na nezavisnosta, t.e. patot na Adam i Eva. Toa e "drvoto na poznavanjeto na dobroto i zlo", a ne deka Adam i Eva bile glupavi pred toa i ne znaele sto e zlo, tuku ne sakale da pravat zlo( A zloto e prekrsuvanje na Bozjite zapovedi).

Ne e lesno vo denesnoto opstestvo za eden nesovrsen covek da gi pocituva Bozjite zapovedi(Ne kradi, ne lazi, ne pravi preljuba , pocituvaj gi tatka si i majka si itn.) Toa e glavnata pricina za neveruvanjeto vo Bog. Lugjeto si odat po svoite strasti i zelbi, ne sfakajki deka site zapovedi od Bog se za nase dobro.

"Bidejki ljubovta kon Boga se sostoi vo toa: da gi pazime zapovedite Negovi. A zapovedite Negovi ne se teski"(1 Jovanovo 5:3) Pozdrav i sekoe dobro!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 25.Декември.2008 во 21:24
"Ne e lesno vo denesnoto opstestvo za eden nesovrsen covek da gi pocituva Bozjite zapovedi(Ne kradi, ne lazi, ne pravi preljuba , pocituvaj gi tatka si i majka si itn.)

Toa e glavnata pricina za neveruvanjeto vo Bog.
-- greska: ne kradam,ne lazam , ne vrsam preljuba i gi pocituvam roditelite a sprema tebe togas treba veruvam ama jas pak ne veruvam vo bog...

Lugjeto si odat po svoite strasti i zelbi, ne sfakajki deka site zapovedi od Bog se za nase dobro. "


i za drugite raboti vazi isto taka ,ama aj...drugpat...ne mi se pisuva...


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 04:02
Originally posted by nelson nelson напиша:

"Ne e lesno vo denesnoto opstestvo za eden nesovrsen covek da gi pocituva Bozjite zapovedi(Ne kradi, ne lazi, ne pravi preljuba , pocituvaj gi tatka si i majka si itn.)

Toa e glavnata pricina za neveruvanjeto vo Bog.
-- greska: ne kradam,ne lazam , ne vrsam preljuba i gi pocituvam roditelite a sprema tebe togas treba veruvam ama jas pak ne veruvam vo bog...

Lugjeto si odat po svoite strasti i zelbi, ne sfakajki deka site zapovedi od Bog se za nase dobro. "


i za drugite raboti vazi isto taka ,ama aj...drugpat...ne mi se pisuva...


nelson, ima mnogu luge koi ne veruvaat vo Bog a se po posteni od pobozni koi veruvaat.

Ne znam dali go procita celiot moj post ili samo posledniot pasus, za ama i samiot fakt sto se interesiras za podforumot religija i sam velis deka ete gi ispolnuvas Bozjite zapovedi bez da veruvas vo Bog pokazuva deka ima Bog i Toj ti dal sovest po koja postapuvas cesno i deka imas duhovni potrebi.

Dokazite deka postoi Bog se mnogu, samo lugjeto si naogaat pricina zosto ne veruvaat....

Ne mora da se gorenavedenite raboti .... Milijarda pricini ke najde covek sto NE SAKA da postoi Bog , samo za da ne veruva.
Ama toa e kako malo dete da gi krie ocite so racete i da misli deka nema pred nego nisto, taka pravat i povekjeto lugje...Gi pokrivaat ocite na razumot ao svoite mali racinja ne dozvoluvajki Bog da dopre do niv.

Sepak, Bog e Onoj koj ke im sudi na lugjeto, ne sum jas ovde da sudam... (Rimjanite 14:12)

Samo si go kazuvam moeto mislenje. Pozdrav!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 22:07
isto taka!pozz!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 22:12
Originally posted by nelson nelson напиша:

isto taka!pozz!


Togas sovrseno se razbirame. Respekt kon tebe


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 10:50
1 Коринтјани: http://www.mkbible.net/biblija/search.php - 7:27 Сврзан ли си со жена? Не барај развод! Разврзан ли си од жена? Не барај жена!

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 11:11
Тема: Развод пред бога се купува за 2.000 денари


ami kako?!збунетост,..i gospod sfatil deka so pari ,..se se moze!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 13:11
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

1 Коринтјани:
http://www.mkbible.net/biblija/search.php - 7:27 Сврзан ли си со жена? Не барај развод! Разврзан ли си од жена? Не барај жена!


I kako togash kje najdesh zhena?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 20:25
Значи еднаш да се сврзеш, нели си сврзан односно стар ергенин кој повторно го влече страста, да не бара...




-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 20:27
Originally posted by brza brza напиша:

Тема: Развод пред бога се купува за 2.000 денари


ami kako?!збунетост,..i gospod sfatil deka so pari ,..se se moze!

Со парите- можам да си кушам Библија, но не и знаење за неа.
Можам да си купам амајлија (што не довага во обзир) , но нема да си купам среќа.
Можам да си купам кола, но ни и сигурност при возењето.
Можам да се разведам- но и да имам после грижа на совест.


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk