Испечати | Затвори го прозорот

GRAFFITI - улична уметност

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Уметност , култура и традиција
Опис на форумот: Литература, театар, сликарство, дијалекти...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16789
Датум на принтање: 29.Март.2020 во 12:07
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: GRAFFITI - улична уметност
Постирано од: mamma
Наслов: GRAFFITI - улична уметност
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 21:45
..........................................

Why write on wall ? - Because is thereКоментари:
Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 02:54
голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 15:22-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 15:24-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 15:25-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 15:28-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 15:37-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 15:45-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 16:00-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 22:07-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 12:55-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 12:58-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 13:00
http://farm1.static.flickr.com/113/252859686_04af3d05d6.jpg?v=0 - http://farm1.static.flickr.com/113/252859686_04af3d05d6.jpg?v=0


http://farm1.static.flickr.com/108/264973047_7220f1221d.jpg?v=0 - http://farm1.static.flickr.com/108/264973047_7220f1221d.jpg?v=0


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 12.Јануари.2008 во 20:17-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 00:56


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: mamma
Датум на внесување: 22.Февруари.2008 во 15:59
zlatna ribica mi je ispunila dve zelje,treci put nisam mogao....
-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: connected
Датум на внесување: 29.Февруари.2008 во 11:39
The%20image%20“http://img176.imageshack.us/img176/171/4f1d751a7fbt0.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

-------------


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 13:52

JA JE DOVEO DA MI KUVA KAO MAMA A ONA PIJE KAO TATA

      Muskarac je najpametniji za wreme sexa
      jer je direktno spojen sa izvorom inteligencije!


      Strangers in the night, AIDS in   the morning


http://spyhunter007.com/Images/donkey_kong_grafiti_small.jpg


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 14:02


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 21:55


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 23:17
 
 
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 23:42

http://cybernetnews.com/wp-content/uploads/2008/02/grafiti-1.png
ahhahahahahahhah-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: IQ
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 03:48


-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 03:48


-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 03:50


-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 23:31

Proleteri svih zemalja, izvinite. Vas Marks.


Skr. je skr. za skr.


http://solair.eunet.yu/~vulovicz/grafiti/grafit13.jpghttp://solair.eunet.yu/~vulovicz/grafiti/grafit13.jpg

-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Blo0dhoRn
Датум на внесување: 27.Ноември.2008 во 11:08
Zasto golem broj od zitelite se bunat za grafitite nacrtani na noviot podvoznik kaj skopskiot saem .... spored moe mislenje bi bilo ubavo da se popolni celiot del so graffiti no da bidat napraveni od profesionalci ...dosegasnite napraveni se remek dela pozz do tie so gi napravile ...


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 13:18
јас искрено ги сакам графитите
тие се некоја своевидна модерна откачена неконвенционална уметност
а јас сакам се што е поинакво
ги сакам тие кои сакаат да отскокнуваат, да се разликуваат,
тие кои не прифаќаат клишеа


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 17:58-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 14:20
графитите се улична уметност,
бунт на несфатениот млад човек против уштирканоста
негов начин да каже, убавината има милион облици!
Ги сакам овие креативни шкрабаници по совршено чистите ѕидови,
заради негодувањето кое го предизвикуваат кај чичковците со краватинамигнување


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 17:52


-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: butterflyM55
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 10:10


Постирано од: KING35
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 10:12


-------------
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi


Постирано од: butterflyM55
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 10:13


Постирано од: butterflyM55
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 10:18


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 30.Декември.2008 во 17:51Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Декември.2008 во 19:17


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Декември.2008 во 19:23


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 01.Јануари.2009 во 15:00


Постирано од: butterflyM55
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 05:52


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 02:25-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 14:00-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 14:36
samo , prethodno proverete dali vodata e topla голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 15:16
Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 15:17


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 13:29


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 13:34
Originally posted by Lithium Lithium напиша:  ovoj e dobar!,..alal da mu e na ,..ilustratorot!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Goldi
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 14:09


-------------
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:32-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 15:15


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 20:14-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 13:50
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:


 
смеење 


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 15:11
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:


 
смеење 
  смеење......газење%20од%20смеење
-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 24.Јули.2009 во 16:51-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 13.Септември.2009 во 14:34
http://www.mojnet.com/korisnik/stefkr/slika/slika-86621/86621">Mona%20Lisa%20%20%20Saguenay%20River,%20Canada

Mona LIza ...Saguenay River Canada


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 13.Септември.2009 во 17:54
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:


берлински ѕид = рај за графитите


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 13.Септември.2009 во 18:44Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Септември.2009 во 19:26
da mi e da znam,..koja li budala ..go nashkrabala ova?!
-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 17.Септември.2009 во 23:46
http://www.mojnet.com/korisnik/tilenh/slika/slika-64301/64301">

-------------


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 17.Септември.2009 во 23:56Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 18.Септември.2009 во 19:58


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 21.Септември.2009 во 20:04


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 21.Септември.2009 во 20:06


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 22.Септември.2009 во 00:45Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 22.Септември.2009 во 21:50


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 23:09


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 21:46
http://www.mojnet.com/korisnik/izgubljeni/slika/herc/30115">Grafiti

-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 21:36


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 21:49
http://www.on.net.mk/galerii/Graffiti_Art/images/On.net_Graffiti_art_002.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Graffiti_Art/images/On.net_Graffiti_art_003.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Graffiti_Art/images/On.net_Graffiti_art_008.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Graffiti_Art/images/On.net_Graffiti_art_015.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Graffiti_Art/images/On.net_Graffiti_art_016.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Graffiti_Art/images/On.net_Graffiti_art_019.jpg


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 21:51
http://www.on.net.mk/galerii/Graffiti_Art/images/On.net_Graffiti_art_024.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Graffiti_Art/images/On.net_Graffiti_art_034.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Graffiti_Art/images/On.net_Graffiti_art_020.jpg


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 12:21


-------------


Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 22:22
еве ви графити од Тетово,овој графит е исцртан на зид... ова е само дел од графитот.

-------------
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов


Постирано од: brza
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 23:18
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:


seushte aktuelno....i toa so se pogolem intenzitet...alal da mu e na izdrzlivosta.

...mislev ,..na narodot!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 13.Март.2010 во 19:01
ova ne e grafit nego pesna od Marko Petrusevski - kniga- EDEN ZBUNET MLAD COVEK

ama e podobra od mnogute grafiti

до сега
ме оставиле
единаесет девојки

без да сакам,
станав е*ачиште
-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 20:35
 

-------------


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 21:04
http://www.on.net.mk/galerii/Graffiti_Art/images/On.net_Graffiti_art_001.jpg


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 21:06


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 15:03
http://2.bp.blogspot.com/_eRLyu04iyXM/SUaC2tYLIBI/AAAAAAAAAnw/rV51xgT7jbk/s1600-h/DSC0078911.jpg">


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 07:46
broke-bomb-11 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 07:48
2002 broke-2002

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 08:07
broke-bomb-1 broke-bomb-10

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 08:21
broke-bomb-12 broke-bomb-13

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 08:22
broke-bomb-14 broke-bomb-15

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 08:24
broke-bomb-16 broke-bomb-17

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 08:25
broke-bomb-2broke-bomb-3 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 08:26
broke-bomb-4 broke-bomb-5

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 08:27
broke-bomb-6 broke-bomb-7

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 08:28
broke-bomb-8 broke-bomb-9

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 15:44
brokegraff-faces-1 brokegraff-faces-10

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 15:46
brokegraff-faces-11 brokegraff-faces-12

-------------


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 05.Април.2010 во 15:39


-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 20:02
Навистина графитите се една врста на уметност Омилени се на внукот и ги работи одлично иако е малечок.


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 18:58
http://cooleria.mk/umetnost/ulicna-umetnost-03/"> http://cooleria.mk/umetnost/ulicna-umetnost-02/">


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Август.2010 во 13:41
alal da mu e na ...umetnikov:аплауз


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Август.2010 во 06:12


-------------


Постирано од: Ѕвончица
Датум на внесување: 16.Август.2010 во 08:33
Графитите според мене се еден вид на урбана уметност, има разлика од урбана уметност-графит до обичен натпис како погоре постираниот ‘‘Ова е Грујо‘‘ или слични од таков тип, политички или потпишување на имиња со црн спреј, повлекување на криви линии.


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 19.Октомври.2010 во 01:20
nesto koe ke ja ispraznite visokot na energija, patem ke si napravite keif ili zadovolstvo ko e ve pravi srekni.......


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 05.Јануари.2011 во 15:19


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 06.Јануари.2011 во 15:59


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 06.Јануари.2011 во 17:44


Има еден интересен во автокоманда, иако нема никаква уметничка вредност ...

“и да е будист, само да не е комунист!„

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, realityИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk