Испечати | Затвори го прозорот

GP Brazil

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Спорт
Име на форумот: Формула 1 и Мото грандпри
Опис на форумот: Роси - Капироси, Шуми, Алонзо и компанија
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16417
Датум на принтање: 18.Април.2024 во 04:44
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: GP Brazil
Постирано од: гoстин
Наслов: GP Brazil
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 17:12



Kruga       71 (305.909 Km)

Trening 1: Petok 31.10.2008, 13:00sat.
Trening 2: Petok 31.10.2008, 17:00sat.

Trening 3: Sabota 01.11.2008, 12:00sat.
Kvalifikacii: Sabota 01.11.2008, 15:00sat.

Trka: Nedela 02.11.2008. 18:00sat.


Posledna Trka ovaa godina! Ke bide interesno Hamilton ima prednost od 5 boda pred Massa...Ako saka Massa da bide shampion treba da bide prv vo Brazil a Hamilton ne smee nad 5 mesto da e...

Ne bi bilo cudno nekoj od Timot kako Raikonen ili Kovalainen da se da napravi nekoja glupost za da ne ja zavrsi Massa ili Hamilton trkata...

Massa Shampion!!!

-------------




Коментари:
Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 21:36
KVALIFIKACII

1       Felipe Massa       Scuderia Ferrari       1:12.368
2      Jarno Trulli      Toyota Racing      0:00.600
3      Kimi Räikkönen      Scuderia Ferrari      0:00.688
4      Lewis Hamilton      McLaren-Mercedes      0:00.693
5      Heikki Kovalainen      McLaren-Mercedes      0:00.780
6      Fernando Alonso      Renault F1 Team      0:00.830
7      Sebastian Vettel      Scuderia Toro Rosso      0:00.945
8      Nick Heidfeld      BMW Sauber F1 Team      0:01.160
9      Sebastien Bourdais      Scuderia Toro Rosso      0:01.968
10      Timo Glock      Toyota Racing      0:02.093
11      Nelson Piquet Jr.      Renault F1 Team      0:00.000
12      Mark Webber      Red Bull Racing      0:00.152
13      Robert Kubica      BMW Sauber F1 Team      0:00.163
14      David Coulthard      Red Bull Racing      0:00.580
15      Rubens Barrichello      Honda Racing F1 Team      0:01.002
16      Kazuki Nakajima      WilliamsF1 Team      0:00.663
17      Jenson Button      Honda Racing F1 Team      0:00.673
18      Nico Rosberg      WilliamsF1 Team      0:00.865
19      Giancarlo Fisichella      Force India-Ferrari      0:01.289
20      Adrian Sutil      Force India-Ferrari      0:01.371

-------------



Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 03:21
bice rataнамигнувањенамигнувањесреќасреќасреќа
ajmo MASAAAAAAAAAAAAAAAAAAAголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
FERRARI FERRARI


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 19:52
Hamilton ШАМПИОН!


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 20:12
тага


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 21:00
Interesna Trka!

Massa od pocetok do kraj bese na prvo mesto kako i ocekuvano...Do 3 kruga pri kraj Hamilton bese na 5 mesto so koe ke bese shampion ovaa godina, no 2 kruga pri kraj uspea vettel da go pretica Hamilton i da mu se odlepi...Cel Ferrari-Tim pocna veke da slavi i da se raduva...800 metri pred krajot Glock napravi golema glupost i taka uspea Hamilton da go pretica nego! Neznam, se prasuvam kako moze tolku glup da e Glock! Na vakov nacin da izgubis stvarno e zalosno za Massa ali toa e.

-------------



Постирано од: veljan
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 21:26
Абе го пушти Глок ! Пеериште тешко       


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 21:30


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
izvor tocka.com.mk
Никол Шерцингер го убедила Тимо Глок да се тргне?
Само една нежна молба од сексипилниот глас на Никол Шерцингер (Pussycat Dolls) на тимското радио на Тимо, била повеќе од доволна причина за експресно притискање на педалата за кочење и пропуштање на Ветел и Хамилтон. Непристојниот предлогот кој Никол му го понудила на Глок останува непознат. Ќе беше фер доколку беше така, но сепак вистината е поинаква.

Луис Хамилтон е новиот светски шампион. Пилотот на Мекларен ја осигура титулата во последните стотина метри на трката за Гоелмата награда на Бразил, благодарение на пријателскиот гест на Тимо Глок, кој му го препушти петтото место. Фелипе Маса ја однесе победата, во рацето го држеше епитетот светски шампион се до самиот финиш...

Хамилтон ја осигура титулата апсолутно во последните метри од трката. Имено, беше на петтото место, но Фетел го мина на неколку кругови пред крајот и го помести на шестото место што за Хамилтон не беше доволно за титула. Но, само неколку метри пред целта, четвртопласираниот Глок наеднаш успори, ги пропушти Хамилтон и Фетел, па Британецот ја освои титулата во режија на Германецот Глок.

Фелипе Маса направи се што можеше, славеше пред домашната публика, но тоа не му беше доволно за конечно славје.

Маса на крајот освои десет бода, Хамилтон четири и на крајот пилотот на Мекларен има вкупно 99 бодови наспроти 98 колку собра возачот на Ферари.

Трката започна драматично, дождот во Бразил го одложи стартот десетина минути. Но набрзо дождот престана, а стазата брзо се исуши бидејќи температурата беше висока.

Но дождот на самиот крај повторно ја закомплицира ситуацијата на шест круга пред крај на трката. Возачите повторно отидоа во боксот по гуми за дожд. Кога Маса мина низ целта, Хамилтон сеуште беше на шестото место и почна неопишливо славје во Ферари. Но, потоа се појави Глок и режираше една од најинтересните завршници во Формула 1.

Ферари најдобри во пласманот на конструктори

Тимот на Ферари ја освои титулата во конк*ренција на конструктори со 172 освоени бода. Мекалрен на крајот е втор со 151 бод, а Кубица и Хајдфилд за БМВ Заубер собраа 135. Четврти е Рено, а петти Тојота.

Хамилтон првиот темномурест возач и најмлад светски шампион

Инаку, 22 годишниот Хамилтон е првиот темномурест возач во историјата на Формула 1 и најмладиот светски првак во тој спорт. Минатата сезона ја заврши на второто место со 109 освоени бода, а титулата за влакно му избега во последната трка.

Оваа година славеше во Австралија, Монако, Велика Британија, Германија и Кина.

Луис Хамилтон е деветиот британски возач кој ја освои титулата светски шампион, а ова е 25 пат во историјата одлуката за светски шампион да падне во последната трка од сезоната.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 21:37
тимо кје се омрси од долицава вечерва газење%20од%20смеење

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 23:05
Sliki od Trkata....















-------------



Постирано од: trajkovskamila
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 16:12
HAMILTON No 1

-------------
mila e srcus


Постирано од: balance1
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 20:59


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 21:12
Originally posted by balance1 balance1 напиша:




Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 21:14
E ova bese "skrien Adut" vo bukvalna smisla...


Постирано од: tuturutka
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 16:13
Bravo za Hamilton . . .Zasluzi titula . . .голема%20насмевкааплауз

-------------
STRUGA


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 17.Октомври.2009 во 04:29
ФАВОРИТИТЕ РЕЗЕРВИРАНИ

Фернандо Алонсо имаше најдобро време на денот, поставено во втората сесија која се возеше вечерва во 19 часот по македонско време. Изненадувањето на Алонсо го надополни Себастијан Буеми со второто најбрзо време, оставајќи ги конк*рентите за титулата зад себе. Водечките не беа на висина на задачата, особено во втората сесија, што им отвори можност на Алонсо и Буеми да се докажат.

Хронолошки, првата сесија помина во знакот променливите временски услови. Возачот на Ред Бул, Марк Вебер на Ред Бул го имаше најдоброто време. Иако лесен дожд беше противник на возачите во раната фаза од тренингот, Австралијанецот успеа да дојде до време од 1:12.463. По него следуваат возачите што го бркаат Џенсон Батон во генералниот пласман; Рубенс Баричело на Браун и Себастијан Фетел во болидот на Ред Бул задоцнија четири десетинки, со меѓусебна разлика од само пет стоти делови од секундата. Хеики Ковалаинен и Луис Хамилтон покажаа дека се конк*ренти за висок пласман во Бразил со четвртата и петтата позиција, додека Казуки Накаџима дојде до шестата позиција со својот Вилијамс. Возачот кој има најмногу шанси за титулата, Џенсон Батон беше само седми, со задоцнување од шест десетинки. Нико Розберг на Вилијамс, Адријан Зутил на Форс Индија и Кими Раиконен на Ферари ја комплетираа првата десетка, во интервалот од шест-осум десетинки зад водечкиот Вебер.

Вората сесија ја одбележа временски позбиен поредок, бидејќи времето на првиот и последнопласираниот возач беа во разлика од само девет десетинки. Иако Себастијан Буеми го имаше најдоброто постигнување на самиот крај на втората сесија во Интерлагос, Фернандо Алонсо извозе 1:12.314, поставувајќи го најдоброто време во денот. Времето на Буеми, 1:12.357 беше доволно само за втората позиција, додека Рубенс Баричело покажа дека е мотивиран на домашен терен, со третото место и заостанување од само една десетинка. Марк Вебер беше четврти, а Џенсон Батон петти. По нив следуваат Јарно Трули на Тојота и Себастијан Фетел. Осмопласиран повторно беше Нико Розберг на Вилијамс, а деветти и десетти беа Адријан Зутил на Форс Индија и актуелниот шампион Луис Хамилтон на Мекларен. Замената на Тимо Глок, Камуи Кобајаши имаше 13-то време, со што го заокружи првиот ден од првиот официјален викенд, на кој официјално ќе дебитира во Формула 1.

Тимовите и возачите имаа можност да соберат потребната количина информации за претпоследната трка во сезоната, која можеби ќе понуди разврска за титулата во двете конк*ренции. Дополнителни компликации може да создаде дождот кој е најавен и за сабота и за недела, а ниту денес не ја одмина Интерлагос. Квалификациите се закажани во 14 часот по локално, односно 19 часот по македонско време.

f1almanah.com

-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 18.Октомври.2009 во 02:27
Пол позицијата за Баричело


Минимална видливост, поројни дождови и чести прекини на сесијата го одбележаа вториот ден од претпоследниот гран при викенд во сезоната. Љубителите на Ф1 веројатно ја гледаа најдолгата квалификациска сесија, поради многубројните и временски големи прекини, кои наместо во 8 часот, овозможија комплетирање на конечниот поредок во 21.40 часот по македонско време. Дождот на патеката Интерлагос направи дополнителна мешаница, со што сите калкулации и претходно договорени стратегии на тимовите можат многу лесно да паднат во вода. Во ваква ситуација најуспешен беше Рубенс Баричело, кој утре ќе стартува од пол позицијата на домашното гран при на Бразил. Покрај возачот на Браун, пласман на втората и третата стартна позиција изборија и Марк Вебер на Ред Бул и Адријан Зутил на Форс Индија соодветно. Во борбата за титулата, Џенсон Батон и Себастијан Фетел имаат лоши стартни позиции, што најдобро ги искористи токму Баричело, кој ќе има чист пат пред себе во обидот да ја намали бодовната разлика на водечкиот Батон.

Увертира пред небообичаената квалификациска сесија беше утринскиот саботен тренинг, каде Нико Розберг на Вилијамс беше првопласиран, следен од клупскиот колега Казуки Накаџима. Сесијата првично беше одложена за 42 минути, поради неможноста на медицинскиот хеликоптер да полета, а траеше само 13 минути, при што сите возачи успеаа да остварат летечки круг. Страотен судар имаше возачот на Рено, Роман Грожан, кој за среќа не беше повреден. На пет минути до крајот по излетувањето на Французинот, сесијата дефинитивно беше завршена.

Првата квалификациска сесија беше стопирана по само пет минути, откако во вториот свиок Џанкарло Физикела загуби контрола над својот болид и не беше способен да го стартува истиот. Поради несоодветни временски услови, сесијата беше пролонгирана за околку десетина минути. По повторниот старт, најуспешен беше Розберг на Вилијамс, возејќи 1:22.828. Второ време по вредност имаше Кими Раиконен со Ферари, а трет беше Роберт Кубица на БМВ Заубер. Разочарувачки, Себастијан Фетел ќе стартува само како 16-ти, бидејќи беше прв од последните пет возачи, кои го завршија настапот во “првата третина” од квалификациите. Покрај него, возачите на Мекларен, Хеики Ковалаинен и Луис Хамилтон, Ник Хајдфелд на БМВ Заубер и отпишаниот Џанкарло Физикела на Ферари ги пополнија позициите 17-20 на стартот.

Почетокот на втората сесија исто така имаше 15-минутно пролонгирање. По само три минути од почетокот на вториот дел, Витантонио Лиуци имаше тежок судар по излезот од стартно-целната рамнина, со што повторно се развеа црвено знаме. Паузата во овој дел траеше неверојатни 70 минути, а сесијата конечно продолжи овозможувајќи му на Нико Розберг повторно да има најдобро постигнување на минимално исушената патека. Германецот од Вилијамс возеше 1:20.368, а во една секунда од реперот беа девет возачи. Покрај Лиуци, кој по сударот ќе стартува како 15-ти, во втората сесија настапот го завршија дебитантот Камуи Кобајаши на Тојота, Хаиме Алгуерсуари на Торо Росо, Роман Грожан на Рено и изненадувачки, Џенсон Батон на Браун.

Третата сесија за среќа на најдобрите возачи мина непречено. Поради специфичните временски прилики, беше многу неизвесно на самиот крај, бидејќи времињата на повеќето возачи беа многу изедначени. По Баричело, Вебер и Зутил, кои имаат најдобри стартни позиции, следуваат Јарно Трули на Тојота, Кими Раиконен на Ферари, Себастијан Буеми на Торо Росо, Нико Розберг на Вилијамс, Роберт Кубица на БМВ Заубер, Казуки Накаџима во вториот Вилијамс и Фернандо Алонсо на Рено.

Утрешната трка започнува во 19 часот по македонско време, односно 14 часот по локално време. Слично како денес, очекувањата се дека ќе биде присутен пороен дожд. Подобар увид за случувањата ќе имаме по анализата на тежините на болидите. Возачите имаа многу летечки кругови низ сесијата, па ќе биде интересно да се видат тежините на болидите, кои утре можеби ќе имаат клучна улога.

f1almanah.com

-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 19.Октомври.2009 во 03:21
http://sportdenes.com/motosport/formula-1/dj%D0%B5nson-baton-sv%D0%B5tski-sh-%D0%90ampion-vo-formula-1.html - Џенсон Батон светски шампион во Формула 1!



CONGRATULATIONS BUTTON



-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 19.Октомври.2009 во 19:31
ич не скав овој да победи, ич

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 19.Октомври.2009 во 20:35
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ич не скав овој да победи, ич


i jas ne sakav ama toa e
sakav Vettel pa Barrichello pa posle Button ako slucajno ne mozea drugite

sega ke se zanesva uste povekje
koj sum jas nikoj ne e
jas sum najdobar i nikoj ne mozi so mene

ama...... ke go vidime v godina so Rosberg kako ke bidi (ke ja golta prasinata od Rosberg kako ovaa godina od Barichello)

a plus koga Hamilton mu cestitase ovaj Button ne go ni pogledna oti mu ljubomorese lani za titulata koga ja osvoi


-------------


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 24.Ноември.2013 во 22:31
http://zazabava.com/nova-istoriska-pobeda-na-fetel" rel="nofollow - Нова историска победа на Фетел

Возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел, на најубав можен начин ја заврши сезоната, триумфирајќи на трката за Големата награда на Бразил, која за него беше деветта во низа.

Со 13. победа сезонава, Фетел се израмни со Михаел Шумахер, на кој тоа му појде од рака во 2004. година.да

На патеката "Интерлагос" Фетел триумфираше со време од 1:32:36.300, втор беше неговиот клупски колега Марк Вебер со дури десет ипол секунди заостанување, а на подиумот се искачи и Феранандо Алонсо од Ферари, кој имаше заостанување од 18,9 секунди.

Зад тројцата најбрзи финишираа Џенсон Батон од Мекларен, Нико Розберг од Мерцедес и Серхио Перез од Мекларен, а бодови освоија уште и Фелипе Маса од Ферари, Нико Хулкенберг од Заубер, Луис Хамилтон од Мерцедес и Даниел Рикардо од Торо Росо.



Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 26.Ноември.2013 во 02:07
Фетел е веќе досаден... воопшто не ми смета тоа што руши рекорди и што победува (секоја чест), туку начинот на кои што ги руши... никој не сака да гледа тркачки викенд каде разликата помеѓу позициите на првиот стартен ред е повеќе од пола секунда, а водачот на стартот прави разлика од 7 секунди во првите 7 круга, каде нити пит-стоп стратегиите, нити техничките проблеми можат да сменат нешто и да воведат возбуда за финалната победа, и мора да се задоволиме со мидфилд битки кои отсекогаш ги имало

многу луѓе ја споредуваат доминацијата на Ветел со таа на Шумахер, ама Шумахер барем во текот на неговата доминација 2000-2004 успеа да приреди многу возбуди,а да не збориме па вон неа...

дури и самиот Фетел призна дека иако статистички сруши огромни рекорди и се израмни со најдобрите, дека суште има леб да јаде за да се докаже дека е достоен да стои во холот на славата заедно со имиња како Аскари, Фанџио, Сена, Шумахер и т.н.


-------------
размисли пред да напишеш глупост



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk