Испечати | Затвори го прозорот

Уапсен Бајруш Сејдиу

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16357
Датум на принтање: 05.Мај.2024 во 08:57
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Уапсен Бајруш Сејдиу
Постирано од: lajac
Наслов: Уапсен Бајруш Сејдиу
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 09:50
веке пред недела дена е уапсен кумановскиот бос Бајрус СЕјдиу сопственоика на неколку хотели бензиски пунпи и фудбалски клуп дали ова е еден цекор напред во борба со криминалот или опозицијата ке го окарактеризира како маркетински трик останува да видиме



Коментари:
Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 09:54
Борба против криминалотЗар уште има луѓе што веруваат дека тоа ќе се случи некогаш во Македонија?!

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 10:07
Pa nie na pochetyok koga ke  se zasilime za sekoja rabota, se ke ispoapsime i na kraj ke gi pustime.... se nadevam deka nema da bide taka...
 
Chitav nekoi npisi i komentari od luge po vesnicive, rabota mu daval plata mu daval aren chovek bil, ama ne znaat deka od nivnata maka toj milioni evra zarabotuva a niv im gi dava samo troshkite, kako deca mali se lazat lugeto...
 
Vaka kako sto pravel Makedonija vo nikoja Evropska zemja nemalo da mu uspee. Da nosi pari vo vreki, da ne plaka danok... Mafijasi...


-------------
Прилепчанка


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 10:32
borba protiv kriminalot koj e pod kontrola na onie od drugata partija намигнување vreme e da se otvorat pozicii za monopol na nekoj od koalicionata partija голема%20насмевка 

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 11:31
Како сака нека го окарактеризира опозицијата, ова е за поздравување и вакви акции треба да има почесто. Не спектакли, туку вистинско требење на паразитите.
И не е во прашање само Бајруш барабата, видете цела кумановска полиција е замешена, судии, даночници... Додека не се прекинат ваквите ланци, ништо од нас.
Такви битанги само зад решетки, како пример за другите. А има уште многу за требење!...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 12:38
Само така Анастеа-Остваруваме!

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 12:44
e dobro be zajcev shto ne cini vo ovaa akcija na policijata?

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 14:34
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Само така Анастеа-Остваруваме!
 
 
Што е бе Зајцеф сега проблемот?.. Што толку се изнасмеа?...
Прочитај го првиот пост на темава, ќе видиш зошто ја спомнав опозицијата...
Ако ти ги гледаш работите само црно и бело, јас не гледам така.
Ако мислам дека нешто е добро направено, тоа и ќе го кажам, без разлика дали е од влада или опозиција... и без разлика дали некој ќе ми залепи етикета.
Ич не ме тангираат такви коментари!... 


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 16:50
da vidime zatorski kazni , posle ke komentirame . 

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 17:50
VMRO i vo youtube imat staveno
apsenje na bajrus so pesna VMRO
snimena od policija hehehhehe
 
sega ne znam cija ova policija na Makedonija
ili na VMRO :)
ke mi kaze nekoj ???


-------------


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 20:20
Originally posted by fiks fiks напиша:

e dobro be zajcev shto ne cini vo ovaa akcija na policijata?
 
pa nema nitu eden ubien...toa ne cini...trebase da se ubie nekoj za da bide uspesna akcija...neli e taka be zajce...


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 22:49
Originally posted by anastea anastea напиша:

Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Само така Анастеа-Остваруваме!

 

 

Што е бе Зајцеф сега проблемот?.. Што толку се изнасмеа?...

Прочитај го првиот пост на темава, ќе видиш зошто ја спомнав опозицијата...

Ако ти ги гледаш работите само црно и бело, јас не гледам така.

Ако мислам дека нешто е добро направено, тоа и ќе го кажам, без разлика дали е од влада или опозиција... и без разлика дали некој ќе ми залепи етикета.

Ич не ме тангираат такви коментари!... 

Добро ме фативте-морам да признаам дека навистина гледам црно бело-софтверот со портокалово се уште не ми е вграден...
Е сега цел на МВР е да прави вакви акции и да се бори против криминалот-тоа што МВР извршила успешна акција не е ништо чудно и не мора одма да се фалиме и да тапшаме по рамо...
Уште малку ќе почнете кога ќе уапса некој џанкер со 2грама марихуана вие да отворате теми:Уште еден џанкер уапсен по заслуга на нашата влада која тргна во крстоносен поход против криминалот и покажа дека работите мора да се менуваат бла,бла,бла...
И уште ми изиграваш либерал и партиски не определена...
П.С.Прочитај го првиот пост на мирослав и потрудисе да го сватиш

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 06:36
Само што Бајруш Сејдиу не е џанкер кој имал 2 грама марихуана, туку имал 15 тона цигари, имал под негова капа 50-тина полицајци, многу државни функционери, и.т.н. и неговото богатство се проценува на 50 милиони евра..
Ова е крупна, а не ситна риба.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 07:51
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Само што Бајруш Сејдиу не е џанкер кој имал 2 грама марихуана, туку имал 15 тона цигари, имал под негова капа 50-тина полицајци, многу државни функционери, и.т.н. и неговото богатство се проценува на 50 милиони евра..
Ова е крупна, а не ситна риба.

И 1200вработени...
Во ред е уапсиле крупна риба-што сега треба да се фалиме?Во други држави ова е сосем нормално не знам зошто кај нас се крева толкава прашина?Изгледа оти криминалци еднаш на 2-3години апсат па нас ни се чини...

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 11:38
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Уште малку ќе почнете кога ќе уапса некој џанкер со 2грама марихуана вие да отворате теми:Уште еден џанкер уапсен по заслуга на нашата влада која тргна во крстоносен поход против криминалот и покажа дека работите мора да се менуваат бла,бла,бла...
И уште ми изиграваш либерал и партиски не определена...
П.С.Прочитај го првиот пост на мирослав и потрудисе да го сватиш
 
 
“Изигравам либерал и партиски неопределена?“...газење%20од%20смеење
ОК... Нека ти биде... Толкувај ги моите постови како ти одговара... Мене ми е сеедно... Гледаш, и црвена капа дури имам...
Да го споредуваш Бајруш барабата со некој си ситен џанкер, нели е малку претерано?... Погледни колкаво богатство има ситното џанкерче, цела кумановска полиција е сменета, замешани се судии, обвинители, којзнае уште кој... За таквите сегде се крева прашина, цел Балкан го бара...
 
 
П.С. Јас не ја отворив темата, само дадов коментар...
 


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Karamazov
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 11:40
Se prasuvam, dali e Bajrus Sejdiu najkrupnata riba vo svercot i proizvodstvoto na cigari vo drzavata. kriminalot so cigarite e pocnat uste so osamostojuvanjeto na Makedonija. Ova ne e izmisleno od Bajrus. Preku nego treba da se stigne do licata B.C. i Lj.F. inaku dzabe e celata akcija.

-------------
tre, tri, tra


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 11:42
go baraat i milo djukanovic pa nikomu nisto ..... tresla se gora , rodio se mis ..... go trgaat bajrus za da postavat svoj covek vo toj biznis ..... sjasi mujo da zajase haso голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 14:52
Браво за таа влада што уапси еден таков човек што ја искраде целата држава.Затоа народот одлучил да си оди таму каде што му е местото.

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 19:03
vo Kumanovo ke se protestira za osloboduvanje na site obvineti :)

-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 19:06
a zoshto da se protestira be?



-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 19:06
normalno .... od kade sega pari za oruzje za teroristite ? .... e heeej ... dodeka se vospostavi drug lanec na snabduvaci , kuku non голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 21:40
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

vo Kumanovo ke se protestira za osloboduvanje na site obvineti :)
 
nema za sto da se protestira...ova e cista dezinformacija...


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 02:52
Ќе протестираат оти на босот му пишале прекршочна пријава за плукање и го казниле со 50 евра...газење%20од%20смеење
Белким нема со толку да се извлече...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 17:45
~,,~Pravel kriminal so levata raka a so desnata gi plac'al vrabotenite tip top znachi zemal ama pushtal topka ~,,~Istata kombinacija ja napravi i Milo D'ukanovic' i na toj nachin obezbedi penzija od praznata kasa~,,~Pa sega site viknale po Bajrush~,,~More Bajrush e za pretsedatel a ne za vo zatvor~,,~Shto dzabe ako BC naprimer e kriminalec koga ne pushta topka na narodot~,,~

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 18:32
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Само што Бајруш Сејдиу не е џанкер кој имал 2 грама марихуана, туку имал 15 тона цигари, имал под негова капа 50-тина полицајци, многу државни функционери, и.т.н. и неговото богатство се проценува на 50 милиони евра..
Ова е крупна, а не ситна риба.

И 1200вработени...
Во ред е уапсиле крупна риба-што сега треба да се фалиме?Во други држави ова е сосем нормално не знам зошто кај нас се крева толкава прашина?Изгледа оти криминалци еднаш на 2-3години апсат па нас ни се чини...


Па ја колку што знам Ал Капоне беше уапсен пред едно 50-тина години, и ден денес се зборува за неговото апсење, мислам дека тоа е нормално...
1200 вработени, да тоа е лошо, ќе останат толку домови без парче леб, ама тоа ти е, да се мислело на време на кого да се продаде тој Тутунски Комбинат во Куманово немало да дојде до ова, ама кога во Република Банана им се прогледува низ прсти на нечесните што ќе правиш.
Да се продал тој комбинат на некој чесен и вреден бизнисмен немало да дојде до ова.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 18:38
31.10.2008 15:52
Кај Попецов не постои ниту една фактура


Во „Пепел“ откриени уште 7,5 тони фалсификувани цигари. Откриени се во магацините на струмичката фирма „Попецо табак“ која е дилер на кумановскиот Тутунски комбинат за југоисточна Македонија.

Сопственикот на фирмата Ристо Попецов е уапсен и изведен пред истражен судија. Тој од Бајруш Сејдиу купувал цигари во кеш, не постои ниту една фактура во сметководството на Комбинатот, ниту во фирмата соопшти полицијата.

При вчерашниот претрес во магацините на „Попецо табак“ полицијата открила фалсификувани бандероли со ист сериски број. Според запленетата количина цигари, Попецов затаил давачки кон државата од околу 200.000 евра.

„При извршените контроли на контролните маркички, утврдено е дека дел од нив се направени со најобично фотокопирање и потоа залепени врз цигарите“, изјави Иво Котевски, портпарол на МВР.
Во магацините се откриени фалсификувани бандероли со ист сериски број


Една недела откако започна акцијата „Пепел“, во која се притворени 27 соработници на кумановскиот тутунски бос Бајруш Сејдиу, полицијата и Управата за јавни приходи откриле вкупно 22,5 тони нелегални цигари во повеќе магацини во Македонија.

„Контролите се обемни. Најголеми сознанија имаме за Тутунскиот комбинат бидејќи со години го следиме. Наодот со камати е околу 12 милиони евра, тоа е долг што се провлекува од '96 година. сепак, од даночен аспект е премногу рано да се произнесеме во делот на даноците“, рече Горан Трајковски, директор на УЈП.

Во повеќе магацини на Бајруш Сејдиу беа откриени 15 тони нелегално произведени цигари кои ги произведувале само 20-тина луѓе блиски на кумановскиот бос.

Сејдиу, покрај за нелегално производство и шверц на цигари, се сомничи и за сомнителни приватизации и затајување данок.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=99561

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 18:39
Јас се согласувам со Влад Тепеш(оној што набива на колци)затоа што иако правел нелегални работи тој се искупувал за тоа-плус заработувал од цигари-да ми речеш за нарко бос,трговец со органи или со оружје ајде ама овој не е по ништо штетен за нас а и не финансирал тероризам туку само си се богател-епа јебига негова работа важно јас мислам дека треба да го пуштат нека му стават финансиска кказна ама затвор не е потребен ете ако сакаат криминалци Б.Ц со две раце им го даваме...

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 18:45
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Јас се согласувам со Влад Тепеш(оној што набива на колци)затоа што иако правел нелегални работи тој се искупувал за тоа-плус заработувал од цигари-да ми речеш за нарко бос,трговец со органи или со оружје ајде ама овој не е по ништо штетен за нас а и не финансирал тероризам туку само си се богател-епа јебига негова работа важно јас мислам дека треба да го пуштат нека му стават финансиска кказна ама затвор не е потребен ете ако сакаат криминалци Б.Ц со две раце им го даваме...


Да, истиот си се богател.......на грбот на државата, не плаќал придонеси, а после тоа ние бараме инфраструктура,мостови,амбуланти,училишта и др. но нема затоа што другите ја крадат државата, па ако гледаш така подобро никој да не апсиме, нека си ја крадат државата, и на крај крајава народов нека не цвика бе по патишта, по амбуланти, по нови апарати за во здравството и сл.
Еден нема да плаќа придонеси кон државата, друг нема да плаќа и што на крај???
Нашите деца ќе учат во бараки од 60-тите така??
Не ја бива така работата.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 18:46
Јас се согласувам со Влад Тепеш(оној што набива на колци)затоа што иако правел нелегални работи тој се искупувал за тоа-плус заработувал од цигари-да ми речеш за нарко бос,трговец со органи или со оружје ајде ама овој не е по ништо штетен за нас а и не финансирал тероризам туку само си се богател-епа јебига негова работа важно јас мислам дека треба да го пуштат нека му стават финансиска кказна ама затвор не е потребен ете ако сакаат криминалци Б.Ц со две раце им го даваме...








е со последниов пост зајцев оплеска се паметно што имаш напишано на овај форум.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 19:36
~,,~Lichno go poznavam Bajrush i ne samo nego tuku i brat mu Naim i brat mu Agim i chichkomu Itish i negovata desna raka Avdi i Ljulji i Vukas itn,itn... kompletnata ekipa i imam pieno kafe so niv bezbroj pati.Bajrush e chovek koj ne pie ne pushi ne zema droga i koj vodi briga za zdravata ishrana .Edinstvena slabost ili porok mu se zhenite druga mana nema.Chovekot e besprekorno korekten i na celiot biznis koj go vodi da mu dojde nepoznato petgodishno dete od ulica c'e najde vreme da go soslusha ispochituva i odpozdravi.Nikogash ne izigraval faca niti se k*rchel so svojata moc' i drugo neshto negoviot biznis ne zapochnuva so kupuvanjeto na monopol tuku mnogu,mnogu porano.Pokojniot Tatko mu e od Karadachkoto selo Sefer i beshe golem trgovec so stoka na golemo a Bajrush odel so nego ushte kako malo dete po otkup na stokata koja potoa ja terale vo kumanovskata klanica ,caravajka,.Bajrush Sejdiju oficijalno doad'a na scena devedesetite godini koga od Divata kumanovska naselba se doseluva vo novite 3 kuc'i pozadi komerdijalnata banka vo centarot na Kumanovo.Tuka zaedno so nego doad'a i brat mu Naim i !.. Ushte od togash e auto parkot za koj miluvaat da se gad'aat so cifri.Ushte togash Bajrush so negovata familija ima raazraboten biznis so desetici shleperi i razna mehanizacija.Posle 2000 godina kontraverznata lichnost Dragan Dalaverski togashen domac'in na gradot Kumanovo i direktor na carinskata uprava postaen od vladfata na Ljubcho pochnuva da gi krchmi lokalnite dobra ostavshtina od SFRJ .Kako raskfrchmenite firmi od Dalaverski dovedeni do propast se prodavaat taka Bajrush gi kupuva i go zgolemuva svojot nekretninski kapital.Prvo lud'eto ostanuvaat pod stechaj a toj gi vrac'a na rabota.No kako shto zabot na lopovlukot i ponatamu grize i go ebat so sekakvi porezi i politichki k*rovi chovekot e primoraqn da pravi malverzacii da obezbedi plata i osiguruvanje na edna masa lud'e . Toa e odprilika kratkata vistina za Bajrush Sejdiju Seferac ako imate nekoi prashanja slobodno postavete so zadovolstvo c'e vi gi odgovoram

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 19:55
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Lichno go poznavam Bajrush i ne samo nego tuku i brat mu Naim i brat mu Agim i chichkomu Itish i negovata desna raka Avdi i Ljulji i Vukas itn,itn... kompletnata ekipa i imam pieno kafe so niv bezbroj pati.Bajrush e chovek koj ne pie ne pushi ne zema droga i koj vodi briga za zdravata ishrana .Edinstvena slabost ili porok mu se zhenite druga mana nema.Chovekot e besprekorno korekten i na celiot biznis koj go vodi da mu dojde nepoznato petgodishno dete od ulica c'e najde vreme da go soslusha ispochituva i odpozdravi.Nikogash ne izigraval faca niti se k*rchel so svojata moc' i drugo neshto negoviot biznis ne zapochnuva so kupuvanjeto na monopol tuku mnogu,mnogu porano.Pokojniot Tatko mu e od Karadachkoto selo Sefer i beshe golem trgovec so stoka na golemo a Bajrush odel so nego ushte kako malo dete po otkup na stokata koja potoa ja terale vo kumanovskata klanica ,caravajka,.Bajrush Sejdiju oficijalno doad'a na scena devedesetite godini koga od Divata kumanovska naselba se doseluva vo novite 3 kuc'i pozadi komerdijalnata banka vo centarot na Kumanovo.Tuka zaedno so nego doad'a i brat mu Naim i !.. Ushte od togash e auto parkot za koj miluvaat da se gad'aat so cifri.Ushte togash Bajrush so negovata familija ima raazraboten biznis so desetici shleperi i razna mehanizacija.Posle 2000 godina kontraverznata lichnost Dragan Dalaverski togashen domac'in na gradot Kumanovo i direktor na carinskata uprava postaen od vladfata na Ljubcho pochnuva da gi krchmi lokalnite dobra ostavshtina od SFRJ .Kako raskfrchmenite firmi od Dalaverski dovedeni do propast se prodavaat taka Bajrush gi kupuva i go zgolemuva svojot nekretninski kapital.Prvo lud'eto ostanuvaat pod stechaj a toj gi vrac'a na rabota.No kako shto zabot na lopovlukot i ponatamu grize i go ebat so sekakvi porezi i politichki k*rovi chovekot e primoraqn da pravi malverzacii da obezbedi plata i osiguruvanje na edna masa lud'e . Toa e odprilika kratkata vistina za Bajrush Sejdiju Seferac ako imate nekoi prashanja slobodno postavete so zadovolstvo c'e vi gi odgovoram
Господине добро е што го познаваш Бајруш но и јас го познавам.Да те надополнам вчера гледав на телевиија имало протести за него и тие што протестираа велеа дека Бајруш Сејдиу ги хранел со леб а сега нема кој да ги храни.И јас се сложувам со нивниот протест,а и јас ги подржувам иако сум на власт.Јас кажав и во моето излагање дека тој е многу добар према сите не само према Албанците но и према Македонците.Сакам уште еднаш да изразам една голема подршка за Бајруш Сејдиу и сакам под итно да го ослободат или да го помилува претседателот.А за тие полити9чки к***ви ќе се расправаме преку лп

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 20:26
Originally posted by fiks fiks напиша:

Јас се согласувам со Влад Тепеш(оној што набива на колци)затоа што иако правел нелегални работи тој се искупувал за тоа-плус заработувал од цигари-да ми речеш за нарко бос,трговец со органи или со оружје ајде ама овој не е по ништо штетен за нас а и не финансирал тероризам туку само си се богател-епа јебига негова работа важно јас мислам дека треба да го пуштат нека му стават финансиска кказна ама затвор не е потребен ете ако сакаат криминалци Б.Ц со две раце им го даваме...[QUOTE]


е со последниов пост зајцев оплеска се паметно што имаш напишано на овај форум.

Абе фикс јас си кажувам мислење а тоа што сум оплескал што има врска секако немам многу да оплескам-е сега на темава јас тоа го кажав затоа што знам како изгледа сиромашен град како Куманово и севесен сум каква катастрофа е да се остаат 1200семејства на улица.Тој правел нешто доста добро иако добивал многу за возврат-владата не се бори со криминалот затоа што сејдиу иако има голем капитал не е воопшто крупна риба затоа што во бизнисот со тутунот главни играчи се цели држави а не некој си босчиња,јас реков-ако сакаат да се борат со криминалот нека повелат има многу поини работи од сејдиу само ајде-што остваруваме не е важно-главно да остваруваме(и да се дружиме)


-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 20:44
~,,~Kako se vpletka Bajrush so igrachot Dalaverski koj e i golemiot majstor na ovaa igra sega c'e vi kazham~,,~Vo ranite deveeseti godini togash krivichen sudija i moj prijatel Josevski Zvonko igrajc'i kocka vo kasinoto na hotelot Ktistal na chista srec'a dobiva Kenta flesh rojal vo herc i ja otvara mala velika do keraj i dobiva milionski sumi na pari.Bidejc'i chovekot go poznava pravoto ja dokumentira celata situacija so veshtaci, snimka na vhs ,svedoci itn itn.Hotelskoto kasino nemozhe da mu ja isplati sumata oti nema tolku pari i mu nudi desetpati pomalku vo kesh i avtomobil no toj odbiva i sluchajot zavrshuva na sud.Sporot e zaglaven vo sudskite lavirinti se do doad'anje na Ljubchovoto Vmro na vlas i po avtomatizam Dalavera stanuva ne krunisan Kral na Kumanovo.Daravelski kako virus navleguva vo site nekogash drzhavni Firmi i im ja pie krvta chekajte toprva c'e vidite i vo ciglana c'e igra mechka i vamu i tamu no po red.I taka na red doad'a sporot na Zvonko sudijata pred rochishte i se presuduva skoro celata Biserka da stane negova svoina.Togashnata biserka gi poseduva slednite objekti:Hotel Kristal,Hotel Kumanovo,Hotel Ku BA.Restorani:Palas,Mostar,Mimoza .Dve sendvichari i olimpiski bazen.Seto toa go zavrshi Daravelski i stana sopstvenost na Zvonko Josevski vo toa vreme vec'e presednik na sud.Zvonko i Daravelski se drugari od deca seto toa vsushnost stana kako i ostanatata celina od gradot na Dalaverski a Zvonko beshe chovekot na papir.Otkako gi dobija nekretninite sega trebashe da se najdat kupci a Bajrush beshe idealen chovek za kupec za Hotelot Kristal koj se naod'a na samo 10 metti od negovite kuc'i i malte ne mu e vo dvorot.Kako shto znaeme vo toj Hotel ushte sedat raseleni lica od konfliktot vo 2001 i izbija sporovi okolu prenos.Za da se smirat strastite na Bajrush Dalaverskimu mu go nudi Monopol i Zhitomel po povolni uslovi i taka Bajrush naivno vletuva vo crnite matni vodi na Dragan Drde Daravelski im stanuva zhrtven jarec kako i Josevski Zvonko i mnogo drugi za koi c'e slushneme vo bliska ili poodminata idnina.

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 20:48
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Kako se vpletka Bajrush so igrachot Dalaverski koj e i golemiot majstor na ovaa igra sega c'e vi kazham~,,~Vo ranite deveeseti godini togash krivichen sudija i moj prijatel Josevski Zvonko igrajc'i kocka vo kasinoto na hotelot Ktistal na chista srec'a dobiva Kenta flesh rojal vo herc i ja otvara mala velika do keraj i dobiva milionski sumi na pari.Bidejc'i chovekot go poznava pravoto ja dokumentira celata situacija so veshtaci, snimka na vhs ,svedoci itn itn.Hotelskoto kasino nemozhe da mu ja isplati sumata oti nema tolku pari i mu nudi desetpati pomalku vo kesh i avtomobil no toj odbiva i sluchajot zavrshuva na sud.Sporot e zaglaven vo sudskite lavirinti se do doad'anje na Ljubchovoto Vmro na vlas i po avtomatizam Dalavera stanuva ne krunisan Kral na Kumanovo.Daravelski kako virus navleguva vo site nekogash drzhavni Firmi i im ja pie krvta chekajte toprva c'e vidite i vo ciglana c'e igra mechka i vamu i tamu no po red.I taka na red doad'a sporot na Zvonko sudijata pred rochishte i se presuduva skoro celata Biserka da stane negova svoina.Togashnata biserka gi poseduva slednite objekti:Hotel Kristal,Hotel Kumanovo,Hotel Ku BA.Restorani:Palas,Mostar,Mimoza .Dve sendvichari i olimpiski bazen.Seto toa go zavrshi Daravelski i stana sopstvenost na Zvonko Josevski vo toa vreme vec'e presednik na sud.Zvonko i Daravelski se drugari od deca seto toa vsushnost stana kako i ostanatata celina od gradot na Dalaverski a Zvonko beshe chovekot na papir.Otkako gi dobija nekretninite sega trebashe da se najdat kupci a Bajrush beshe idealen chovek za kupec za Hotelot Kristal koj se naod'a na samo 10 metti od negovite kuc'i i malte ne mu e vo dvorot.Kako shto znaeme vo toj Hotel ushte sedat raseleni lica od konfliktot vo 2001 i izbija sporovi okolu prenos.Za da se smirat strastite na Bajrush Dalaverskimu mu go nudi Monopol i Zhitomel po povolni uslovi i taka Bajrush naivno vletuva vo crnite matni vodi na Dragan Drde Daravelski im stanuva zhrtven jarec kako i Josevski Zvonko i mnogo drugi za koi c'e slushneme vo bliska ili poodminata idnina.
Па господинје добро е што тој добил милион евра ама тоа не ни е темата.Јас како што читам си против Сејдиу?Тоа е моето мислење.Друго што сакам да кажам е дека тој беше добар човек(лично го познавам) и за нивно време не правеше такви работи како сега.

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 20:54
~,,~Greshka si Mileg ne sum protiv Sejdiju voopshto naprotiv mu davam CELOSNA PODRSHKA neznam kako dojde do obraten zakluchok. samo pishuvam kako i koj go nasedna i chie maslo e ovaa koj treba da se lovi . ti lichno mozhebi go znaesh no jas se poznavam so nego i izuzetno sme dobri   

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 21:18
~,,~ Eve ushte eden pozitiven fakt za Bajrush Sejdiju ,toj i negovoto potesno semejstvo voopshto ne zazemaa uchestvo vo konfliktot 2001 godina ~,,~

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 21:58
 
Т’ј Бајруш не га знам, ама знам дека Драган Далаверски је банѕов, а татко му Томе Далавера јоште поголем.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 22:35
Samo da prasam sto e toa banzov???збунетост

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: Dardania
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 01:04
NOV KRIMINAL

ОТКРИЕНИ 7,5 ТОНИ ФАЛСИФИКУВАНИ БРЕНДОВИ НА ЦИГАРИ ВО СТРУМИЦА Ристо Поп Пецев


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 08:15
... ne vidov shtekji so Benston... kje da pusham original cigariнамигнување... a vie koi plakjate poskapi... mislete mu ja.. голема%20насмевка


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 10:13
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Kako se vpletka Bajrush so igrachot Dalaverski koj e i golemiot majstor na ovaa igra sega c'e vi kazham~,,~Vo ranite deveeseti godini togash krivichen sudija i moj prijatel Josevski Zvonko igrajc'i kocka vo kasinoto na hotelot Ktistal na chista srec'a dobiva Kenta flesh rojal vo herc i ja otvara mala velika do keraj i dobiva milionski sumi na pari.Bidejc'i chovekot go poznava pravoto ja dokumentira celata situacija so veshtaci, snimka na vhs ,svedoci itn itn.Hotelskoto kasino nemozhe da mu ja isplati sumata oti nema tolku pari i mu nudi desetpati pomalku vo kesh i avtomobil no toj odbiva i sluchajot zavrshuva na sud.Sporot e zaglaven vo sudskite lavirinti se do doad'anje na Ljubchovoto Vmro na vlas i po avtomatizam Dalavera stanuva ne krunisan Kral na Kumanovo.Daravelski kako virus navleguva vo site nekogash drzhavni Firmi i im ja pie krvta chekajte toprva c'e vidite i vo ciglana c'e igra mechka i vamu i tamu no po red.I taka na red doad'a sporot na Zvonko sudijata pred rochishte i se presuduva skoro celata Biserka da stane negova svoina.Togashnata biserka gi poseduva slednite objekti:Hotel Kristal,Hotel Kumanovo,Hotel Ku BA.Restorani:Palas,Mostar,Mimoza .Dve sendvichari i olimpiski bazen.Seto toa go zavrshi Daravelski i stana sopstvenost na Zvonko Josevski vo toa vreme vec'e presednik na sud.Zvonko i Daravelski se drugari od deca seto toa vsushnost stana kako i ostanatata celina od gradot na Dalaverski a Zvonko beshe chovekot na papir.Otkako gi dobija nekretninite sega trebashe da se najdat kupci a Bajrush beshe idealen chovek za kupec za Hotelot Kristal koj se naod'a na samo 10 metti od negovite kuc'i i malte ne mu e vo dvorot.Kako shto znaeme vo toj Hotel ushte sedat raseleni lica od konfliktot vo 2001 i izbija sporovi okolu prenos.Za da se smirat strastite na Bajrush Dalaverskimu mu go nudi Monopol i Zhitomel po povolni uslovi i taka Bajrush naivno vletuva vo crnite matni vodi na Dragan Drde Daravelski im stanuva zhrtven jarec kako i Josevski Zvonko i mnogo drugi za koi c'e slushneme vo bliska ili poodminata idnina.




Се уште е непознаница кој кого вовлече во прљава игра. Дали Далавески го вовлече Бајруш или Бајруш 
го вовлече Далаверски. Но едно е сигурно. Играта си ја играле убаво и доходовно на смека на  народот. А кој може да негира дека цело време не биле бизниснис партнери.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 12:47
Bajrus dava 2 miljona evra koj ke go izvadi od zatvor
 
:)


-------------


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 17:22
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Bajrus dava 2 miljona evra koj ke go izvadi od zatvor
 
:)
vredi da se rizikuva...a kaj e momentalno? ...na koj zatvor?...


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 19:20
so go zalite, siromav dan e mozda? neka sedi tamu i neka plete za pobrzu da mu pomine vremeto

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 19:44
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Bajrus dava 2 miljona evra koj ke go izvadi od zatvor
 

:)


mozebi Kocarev, iako toj e specijalist za teroristi, za sverc ne znam

kako da e , go uapsile sto go uapsile, utvrdile sverc , neka go zaplenat svercuvanoto , kazna spored zakonot ...sto ima da gi zatvaraat firmite, neka si rabotat


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 21:44
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Bajrus dava 2 miljona evra koj ke go izvadi od zatvor
 

:)


mozebi Kocarev, iako toj e specijalist za teroristi, za sverc ne znam

kako da e , go uapsile sto go uapsile, utvrdile sverc , neka go zaplenat svercuvanoto , kazna spored zakonot ...sto ima da gi zatvaraat firmite, neka si rabotat



Тешко дека тоа ќе се случи. Уместо на Драган Даравелски на БАјруш му било судено да престојува...........времено............во Идризово, а како времињата се менуваат времениот престој може да биде и временски во недоглед.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Декември.2010 во 12:28
Цццц го уапсија па сега неможат крај да најдат што со него. Добро им послужи за меѓусебните пресметки.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5A24AA8337FBA740A03BA0E15AD76473 - Жесток судски судир околу одлуката за Бајруш


-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 28.Јануари.2011 во 11:49


Резиме на темата: Бајруш си заработи 5 плус 12 години затвор и заплена на имот од над 4 милиони евра. Искрено, ме изненади висината на казната, мислев ќе си помине со нешто ситно па ќе се провлече некако како и многу други, ама нашата правда знаела да биде и строга! да

(Барем една тема од овие за криминалциве да се затвори како што треба.)




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk