Испечати | Затвори го прозорот

Раничка на грлото на матката

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16261
Датум на принтање: 25.Мај.2020 во 08:09
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Раничка на грлото на матката
Постирано од: RUKICA
Наслов: Раничка на грлото на матката
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 22:55
VEKE NEKOLKU GODINI IMAM RANICKA NA GRLOTO NA MATKATA....EDNAS PRAVEV I ELEKTROKAUTERIZACIJA (GORENJE) NO NISTO NE MI POMOGNA....PRAVAM REDOVNI PAPA TESTOVI ...NO POKAZUVA DEKA E SE VO RED, NO RANICKATA NIKAKO DA POMINE...STO MISLITE DALI LASERSKOTO OTSTRANUVANJE KE BIDE USPESNO...Коментари:
Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 23:10
Narod vo edna drzava plaka na zdrastven sistem koj e del od eden svetski zdrastven sistem - za da gi spreci, izleci i objasni bolesti kaj narod. Ako sakate moze nesto da procitate na ovoj forum pod tema ' mkarobiotika' i na 1va strana mozete da procitate za " BOLESTI NA ZENSKITE ORGANI ZA REPRODUKCIJA
Jajcnici, Endometrium, na matka i Vagina " mozda ke najdete nesto za pricina na vasa sostojba koja trae so godini. PAPA TESTOVI ne se preporaclivi vo makrobiotika, spored se. Alex jack...Barajte alternativa no sekogas konsultirajte se so svojot doktor.

Se izvinuvam na moe obrakanje do vas zatoa sto ne sum doktor nit makrobioticki instruktor.

Pozfrav !


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 08:42
Aх бе Сторм, Сторм....многу си ми интересен, иако не секогаш се согласувам со тебе, како сега на пример. Папа тестови не се препорачуваат во макробиотика? изненадувањеЗнаеш ли колку животи се навреме спасени благодарение на Пап тестовите? Се работи за едно најобично земање брис од цервиксот кое потоа се гледа под микроскоп и се гледа дали има отстапувања од нормалните клетки, најпросто кажано, а при тоа покажува и евентуална група на секрет...Незаменлива дијагностичка метода. Што има врска макробиотикава со Пап тестот? Тој е под знак МОРА за секоја жена еднаш гопдишно.

Друго, за Рукица, а да пробаш ваква работа (искуство на пријателка, со години имаше така раница, ништо не и помагаше): ЈАКО кантарионово масло (најубаво домашно правено, сув кантарион што повеќе ставен во шише стаклено со зејтин, најубаво маслинов), отстоено на сонце бар 40 дена. После на тампон секоја вечер си ставаш и стои преку ноќ. И докторот се чудел каде исчезнала раничката.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 12:12
јас го применувам ова со кантарионот.......
обавезно си ставан неколку пати во месецот.......
фала му на бога,добро е се.....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 12:36
Кантарионот е “опасен“, а и друга билка е многу добра за женскиве работи, ајдучка трева. Тата-мата е за бело прање и раници (и таа може да се подготви исто како и кантарионот, во масло), лек е за секоја рана, дете паднало, се раскрварило, а и за овие работи-незаменлива е.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 13:45
Originally posted by RUKICA RUKICA напиша:

VEKE NEKOLKU GODINI IMAM RANICKA NA GRLOTO NA MATKATA....EDNAS PRAVEV I ELEKTROKAUTERIZACIJA (GORENJE) NO NISTO NE MI POMOGNA....PRAVAM REDOVNI PAPA TESTOVI ...NO POKAZUVA DEKA E SE VO RED, NO RANICKATA NIKAKO DA POMINE...STO MISLITE DALI LASERSKOTO OTSTRANUVANJE KE BIDE USPESNO...


Rukice, a si napravila li testovi da vidis sto e toa sto ja predizvikuva ranickata???? nekoj virus, bakterija, drug parazit........


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 13:50
Maria nekoj som godini da ima ranicka na grlo na matka i da ne moze nejzin lekar da izleci toa...toa e stvarno cudno. Se razbira deka i vo ovoj slucaj glavniot pricinitel e stetnata hrana i najdobro da pocne da se hrani na makrobioticki nacin a opsti dietetski preporaki moze da dobie od obucen makrobioticki instruktor a niv gi ima na cel balkan.

" PAPANIKOLAU TESTOT, so ocekuvan broj na netocni pozitivni i netocni negativni rezultati, ne doprinel ni na namaluvanjeto na brojot na pojavata na rakot na grloto na matkata ni na namaluvanjeto na postotokot na smrtnosta od rak.Ovie MEDICINSKI IGRACKI imaat samo eden vazen efekt, t.e., skoro potpolno ja namalile grizata za VISTINSKITE PRICINI NA OVIE TIPOVI NA RAK KAJ ZENITE, a koi moze da se sprecat [ retkite bremenosti, otfrlanje na doenjeto, kontraceptivnite piluli i postmenopauzalnite hormoni ] ",

pisuva dr. Alex Jack vo predgovor za kniga " Prirodno lecenje makrobiotikom", Micgio Kushi


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 16:12


Леле бе Сторм....мајка му стара, зашто си толкав негатор на конвенционалната медицина????????

Јас се сложувам со тебе дека кога раничката не зацелила толку години, треба да се поработи на исхраната и не само на тоа туку и на начинот на живот воопшто ( доволно спиење, избегнување на стресни ситуации, прошетки на чист воздуж итн), но........
Како можеш да го негираш пресудното влијание на ПАП тестот во делот на дијагностицирањето- како дијагностичка метода........... на пример, како би знаела една жена да се храни со продукти наменети за гениталниот систем ( па макар и според режимот на тој Куши), ако не отиде на гинеколог и не и направат ПАП и други испитувања и да се види, дали постои проблем со тој дел од телото??????

Никој не рече дека ПАП-от служи за лекување. Нелогичен ти е ставот дека не треба да се прават ПАП тестови. А и на гинеколог ли не треба да се оди воопшто??????


Превентива за која зборуваш ОК, никој не ја спори, но.....редовни гинеколошки прегледи ЗАДОЛЖИТЕЛНО


Постирано од: RUKICA
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 19:23
najprvo blagodarnost do marija magdalena....stvarno i od drugi sum slusnala za kantarionovoto maslo kako lek no nesakav da eksperimentiram mnogu so alternativnata medicina i zatoa vo aptekite kupiv vaginaletki na baza na kantarion...mislam deka se vikaa plantagin....isto taka kupiv edni od "doctors" koi se so mesan sostav:neven, propolis, ajducka treva i kantarion....i sekogas koga gi stavam mislam deka ke bide se ok no pri povtoren pregled kaj ginekolog dobivam losi vesti....demek ranickata uste ja imam....moram da napomenat deka ne sum ni ragala dete i stvarno mnogu sum zbuneta....pravam redovni papa testovi i pokazuva ureden naod....


Постирано од: RUKICA
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 19:25
najcesto ginekolozite velat deka ranickite se pojavuvaat posle poroduvanje....kaj mene toa nema vrska bidejki ne sum ragala....e togas stvarno neznam od sto izleguvaat...


Постирано од: stasi
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 19:34
Rukica dali ginekologot ti preporacuva da ja goris ranickata?
Kaj nego ili te praka kaj drugi?
Ako e taka smeni go ginekologot


Постирано од: RUKICA
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 19:40
MENE EDNAS MI E GORENA RANICKATA VO ORDINACIJA PLODNOST VO BITOLA, NO BESE NEUSPESNO....POSLE TOA VEKE NE ODAM KAJ TOJ LEKAR...SEGA SUM VO REMEDIKA-SKOPJE I TOJ DOKTOR SEGA ZASEGA NE PREPORACUVA TAKVO NESTO...


Постирано од: stasi
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 19:44
Rukica mislam Remedika ti e dobar izbor
So sreka


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 20:59
Pricinata e sekogas los nacin na ishrana...Ok ! eve moj predlog pa ti vidi sama;

Postoi dieta vo makrobiotika i se vika 'Dieta broj 7 ', Na Sak*razawa Yukikazu, tatkoto na modernata makrobiotika. Moras da prasas nekoj makrobioticki instruktor a Institut za makrobiotika ima vo Zagreb !

Pozdrav !


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 11:35

Пак ќе речам најди ја причината за раничката????? направи си микробиолошки тестови.........


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 22:11

Postojat i vaginaleti koi se davaat za tretiranje na ranicka na cerviks, se vikaat Albotyl. Probaj so niv...Pa so kantarionot, navistina cuda pravi.

(Pricinata za ranickata nemora sekogas da ima poznata etiologija, ako vece papot bil dobart, ne se sekiraj, a mnogu ranicki spontano se izlekuvaat. Ako papot bil OK, ne mu se tresi mnogu i ne brzaj so gorenje)


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: butterfly5
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 22:56
Originally posted by RUKICA RUKICA напиша:

najcesto ginekolozite velat deka ranickite se pojavuvaat posle poroduvanje....kaj mene toa nema vrska bidejki ne sum ragala....e togas stvarno neznam od sto izleguvaat...
nemora da znaci deka treba da rodis,mozebi si imala abortus ili spontan bilo sto no ni toa nemora da e merilo.
Jas imav ranica posle mojot 2 poragjaj,ja imav i posle prviot no ne bese aktivna,a posle 2 poragjaj se aktivirase i imav problemi so nea skoro 2 godini,pa se odluciv da ja goram laserski i go napraviv toa vo Stip kaj dr-Organdziski i se super pomina super sum i jas i rodiv i 3 dete i nemam voopsto problem.Milo mi e ako ti pomogne ova a za kantarionot...da pomaga...no ako imas ti nelagodnosti i pokraj toa nemozes vecno so kantarion


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 13:19

А маслото од кантарион мора да биде домашно или може и ова од аптека???????


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 14:07
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


А маслото од кантарион мора да биде домашно или може и ова од аптека???????


Вака, најубаво е домашно. Зашто апотекарското, верувај, не го држат они кантарионот минимум 40 дена во масло, тек колку да пушти боја, мислиш ги заболе уво кога веќе не се разликува.
Домашно е друго, во зејтин, па густо ќе наставаш повеќе, па и некое китче ајдучка трева (уште појака од кантарион е за рани), ќе го затвориш, па на сонце. Иако сега нема сонце-не е доцна, само остави го на светлина ,на балкон, ќе си пушти билката етерични масла. Убавото кантарионово масло има богата црвена боја, ова апотекарсково е...индијанска пот, тек зацрвенетоголема%20насмевка.
големо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 12:27


Грасиас Марија!!!!!!!!!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 14:22

Poveli i drugpatголемо%20гушкање

Zatoa sme tuka-kako pceli da sobirame nektar t.e. znaenja i iskustva i da si pomagame.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: RUKICA
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 19:47
SAKAM EDNO PRASANJE DO BUTTERFLY? KOI TESTOVI I ISPITUVANJA TI GI PRAVEA PRED DA TI JA GORAT RANICKATA LASERSKI I KOLKU TE CINESE OVOJ "ZAFAT"? POZDRAV DO TEBE I ODNAPRED BLAGODARAM


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 22:07Кога ќе се рече раничка на матката на што точно се мисли?? Каква раничка?????


Постирано од: lucia
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 01:10
I jas imam ranicka na grloto na matkata skoro godina sega mojot ginekolog resi da mi ja ostrani samo me prasa kako sakam lanserski ili da mi ja gori,jas ne znam ve molam nekoj da mi kaza kako e podobro.I uste nesto seuste ne sum ragala dali toa ke mi donese nekoi problemi ako ja ostrana,mnogu mi e strav ve molam za pomos i tolku li e neophodno da ja ostranam ne li moze so nekoj lek vaginaleti do sega ne mi e kazano nisto da koristam,od kantarionot bi mi minalo li??


Постирано од: lucia
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 01:12
ve molam ako nekoja ima iskustvo so ova da mi objasni po dobro i dali toa gorenje ili lansersko ostranuvanje boli :(mnogu se plasam sepak jas imam 21god.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 02:54

Да знаев нешто би ти помогнала душо..........

Зошто бе не и давате на момичкава некој совет, а?


Постирано од: Дак
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 17:40

Па лекарот најдобро знае како,а тоа што уште не си раѓала
консултирај се со гинекологот,вака на зборење се ќе кажеме онаа оваа.Јас мислам дека со вагиналети тоа не се лекува,а подобро е да го спречиш тоа,да не премине у нешто полошо,па
лекувањето да трае по долго.

-------------
Љубов и само љубов


Постирано од: zaneta2009
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 23:26
Zdravo ja procitav temava pa me zaintrigira da ti pisam svoe mislenje.Ja isto taka veke deset godini imam ranicka na grloto od matkata i vo pocetokot imav mali bolki pri odnosi i mali krvarenja no ne bese nisto strasno,e sega edna moja prijatelka imase ist problem pa nejziniot ginekolog ne i preporacal gorenje pred da rodi deca tuku posle toa.Nekoi luge vikaat deka treba da se gori za da se odstrani a nekoi pak ne.Moe mislenje ti e ako nemas problemi propratni od ranata da ne ja cepkas ako pak imas problem togas gori ja.Kako i da e bez razlika dali ke odis na privatnen ginekolog ili ne nikoj ne moze da ti garantira uspesno odstranuvanje na ranata.Moze da ti ja gorat i podocna pak da si se pojavi a ti dzabe da davas pari po lekari.Zatoa konsultiraj se so poveke lekari i slusni mislenje nivno a i pokusaj so kantarionot i za toa sum slusnala deka e dobro plus e prirodna rabota.pozdrav


Постирано од: nenic
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 16:56
ranickite se od padnat imunitet...i cesto menjane na seksualni prtneri...inace se leci so kantarionovo ulje...ne ja gorete ke vi izleze na drugo mesto...pijte vitamini....


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 01:27
cissto se somnevam

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: kike29
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 23:46
......... mi najdoa ranicka za koja posle nekoe vreme mi rekoa deka se povlekuva, no sega pa mi najdoa trichomonas. Ginekologot mi dade Flagyl vagitorii koi donekade mi go reguliraa beloto pranje no sega povtorno se pojavuva, bev na ginekolog pak    i mi rece deka nemam nisto, a belovo pranje me ubiva...mozebi baram pomos na pogresno mesto no ako moze sovet ?


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 01:01
Тоа со кантарионот им помогнало на 2 мои блиски личности,така да делува.Треба да се внесуваат и витамини,затоа што се појавува и од ослабен имунитет и додека се става кантарионот не е препорачливо да се има односи,затоа што од самото триење раничката потешко заздравува.


Постирано од: lenifrance
Датум на внесување: 16.Септември.2009 во 09:41
Ranicka na grloto na matkata, ili ectopio.

Pred bilo sto da napravite, laser, loop ili bilo sto vi predlagaat probajte 12 dena da stavite vag. aloe vera echinace i propolis, na cydonia. gi ima vo aptekite, samo ne vo zegin.
Препаратот содржи екстракт од прополис 5%, со повеќе од 180 идентификувани состојки, од кои повеќето се биолошки активни. Прополис, као природен антибиотик, делува активно против голем број на бактерии ( Clostridium spp., Escherihia coli, Staphylococcus spp., Streptococcus spp.), габички и вируси, а особено е значајно дејството против херпес вирусот (Herpes simplex). Антрахиноните кои ги има во алоето го помагаат ова дејство. Противвоспалителното дејство на овој препарат се должи на ефикасната комбинација на повеќе активни состојки, од кои особено значајна е фенетил естер на кафеинска киселина (CAPE) од прополисот, кој истотака има и антитуморно дејство. Противвоспалителното и антитуморно дејство на состојките од прополисот, е зголемено со идентичното дејство на состојките во алое, ехинацеа и невен. Забрзаната епителизација и зараснувањето на раните, како и учествувањето во процесот на обновувањето на оштетеното ткиво, се најважните дејства на овој препарат. Поедини состојки во прополисот имаат анестетично дејство, додека состојките на алое и невен делуваат како аналгетици (ги намалуваат болките), што може да резултира со намалување на чувството на пецкање и болка во случаи на цервицитис (воспаление на грлото на матката), вагинози, како и други воспалителни состојби пропратени со зголемен вагинален секрет (leucorrhoea).
Neverojaten uspeh kaj ectopio.


Постирано од: lenifrance
Датум на внесување: 19.Септември.2009 во 15:23
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Тоа со кантарионот им помогнало на 2 мои блиски личности,така да делува.Треба да се внесуваат и витамини,затоа што се појавува и од ослабен имунитет и додека се става кантарионот не е препорачливо да се има односи,затоа што од самото триење раничката потешко заздравува.

Ako nema nisto na mikrobioloskiot bris, probajte vag. so cajno drvo, na prirodna baza se i deluvaat na candida i trichomonas. 6 dena.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 19.Септември.2009 во 21:58
Originally posted by kike29 kike29 напиша:

......... mi najdoa ranicka za koja posle nekoe vreme mi rekoa deka se povlekuva, no sega pa mi najdoa trichomonas. Ginekologot mi dade Flagyl vagitorii koi donekade mi go reguliraa beloto pranje no sega povtorno se pojavuva, bev na ginekolog pak    i mi rece deka nemam nisto, a belovo pranje me ubiva...mozebi baram pomos na pogresno mesto no ako moze sovet ?

И кај мене Флафилот не делуваше
Ги пиев во две дози
На крај земав вагитории на природна база,Од чајно дрво(од Австриско потекло се мислам)можат и тудници да ги употребуваат
Значи побарај ги,земи две паковања,насабајле и навечер по една,ќе се изчистиш 100%


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 19.Септември.2009 во 22:55
Проверена формула за твојот проблем......
*Со утврдена нормална вредност на гликоза во крв ....
оти покачен шекер ги дава истите симптоми на инфекција попратено со чешање....

*Доколку  имаш активен сексуален живот .....
партнерот истовремено треда да ги испие капсулите.....
затоа што тоа иде ,,на ти дај ми ,,.....
ти ке се излечиш , а он повторно ќе те зарази.......

1.) DIMYCON (ДИМИКОН) - Alkaloid (Pfizer)
fluconazole антимикотик
J02AC01
Rp капсула 1 x 150 mg
Rp капсула 7 x 50 mg
Дозирање: индивидуално; специфично: криптококни инфекции: 1. ден 400 mg, потоа 200-
400 mg еднаш на ден;
кандидијаза на грло, хранопровод, кожа: 50 mg на ден во тек на 7- 14 дена;
 вагинална кандидијаза: еднократно 150 mg; превенција на кандидијаза: 50-400 mg

2.)POLYGYNAX (ПОЛИГИНАКС) - Innothera
nystatin, neomycin, polymyxin B антибиотик, комбинација
G01AA51
Rp вагинални капсули -- 6 x (100 000 IU + 35 000 IU + 35000 IU) 326.89 ден.
Дозирање: една вагинална капсула навечер во тек на 12 дена.

Дополнително ќе купиш ,,Чај против воспаление на јајнците и јајоводите,, од Алкалоид !!!

Драга кике29 за две недели ќе бидеш топ !!! намигнување ...бакнеж-------------


Постирано од: lenifrance
Датум на внесување: 22.Септември.2009 во 09:41
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:E pa sega moram da repliciram, bidejki ocigledno imate nekoj previd. Verojatmo i forumot se ograduva od komentari na neprofesionalci,osobeno koga stanuva zbor za zdravje. Taka sekoj pred da prevzeme nesto od iskustvo na drugi lica i sto ke napise po forumive, obavezno prvo da se konsultira so lekar.
Imeno, devojkava pogore bara sovet za trichomonas vaginalis, a bijonse i preporacuva terapija za candida sp.
Vnimavajte na neprofesionalnite soveti.

Проверена формула за твојот проблем......*Со утврдена нормална вредност на гликоза во крв ....оти покачен шекер ги дава истите симптоми на инфекција попратено со чешање....*Доколку  имаш активен сексуален живот .....партнерот истовремено треда да ги испие капсулите.....затоа што тоа иде ,,на ти дај ми ,,.....ти ке се излечиш , а он повторно ќе те зарази.......1.) DIMYCON (ДИМИКОН) - Alkaloid (Pfizer)fluconazole антимикотикJ02AC01Rp капсула 1 x 150 mgRp капсула 7 x 50 mgДозирање: индивидуално; специфично: криптококни инфекции: 1. ден 400 mg, потоа 200-400 mg еднаш на ден; кандидијаза на грло, хранопровод, кожа: 50 mg на ден во тек на 7- 14 дена; вагинална кандидијаза: еднократно 150 mg; превенција на кандидијаза: 50-400 mg2.)POLYGYNAX (ПОЛИГИНАКС) - Innotheranystatin, neomycin, polymyxin B антибиотик, комбинацијаG01AA51Rp вагинални капсули -- 6 x (100 000 IU + 35 000 IU + 35000 IU) 326.89 ден.Дозирање: една вагинална капсула навечер во тек на 12 дена.Дополнително ќе купиш ,,Чај против воспаление на јајнците и јајоводите,, од Алкалоид !!!<font size="3" color="#0033ff">Драга кике29 за две недели ќе бидеш топ !!! намигнување ...бакнеж


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 00:02
Citiram....
,,........no sega pa mi najdoa trichomonas. Ginekologot mi dade Flagyl vagitorii koi
donekade mi go reguliraa beloto pranje no sega povtorno se pojavuva, bev na ginekolog pak    i mi rece deka nemam nisto, a belovo pranje me ubiva...,,

znaci devojceto bila na lekar povtorno ......provereno deka nema nishto ......se misli na trihomonas....za razlika od prv pat.......
formulata dadena e bash za ova rabota posle komentarot na ginekologot.....,, toa nemash nishto....,,
draga moja izvedeno od dolgogodishna praksa.......
,, nemoj da kudish konja koja nisi jahala ....a posebno da vregjas,, daj si ti svoj sovet i komentar nekomentiraj ti za ,,gornoto devojce ,, OK !!
Kolku shto gledam gore i se ubavo postirani lekovite za shto i kako.........
najcesto preogja vo gabicna infekcija da ne recam candidijaza... i sega shto trebashe predavanje ovde da se odrzi .......
za da se zadovolat tvoite kriteriumi.....
ela kaj mene ovde na teren da vidis malku praksa.....
a ne samo shkolski so kniga vo raka.....oks среќа !!!


 


-------------


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 01:57
И јас проверував неколку пати па излегуваше ....имаш.па немаш.па повторно имаш и на крај кандида е......
Затоа добро се кажала бијонсеСамо да те прашам за чајов може и без препорака од лекар да се купи и дали може секој да го пие.......мислам и без да имаш голем проблем


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 02:09
збунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостjas nesum za ovde


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 23:45
Originally posted by lucia lucia напиша:

I jas imam ranicka na grloto na matkata skoro godina sega mojot ginekolog resi da mi ja ostrani samo me prasa kako sakam lanserski ili da mi ja gori,jas ne znam ve molam nekoj da mi kaza kako e podobro.I uste nesto seuste ne sum ragala dali toa ke mi donese nekoi problemi ako ja ostrana,mnogu mi e strav ve molam za pomos i tolku li e neophodno da ja ostranam ne li moze so nekoj lek vaginaleti do sega ne mi e kazano nisto da koristam,od kantarionot bi mi minalo li??
voopsto ne boli mila


Постирано од: kikicka3
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 10:33
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Пак ќе речам најди ја причината за раничката????? направи си микробиолошки тестови.........


типизација треба да направи ако веке е најден хпв на пап тест,микробиолоски тестови се за откривање на бактерии а раничката е од вирус предизвикана поззИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk