Испечати | Затвори го прозорот

Што не’ учи библијата?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16095
Датум на принтање: 16.Мај.2024 во 11:42
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што не’ учи библијата?
Постирано од: Zlatnik
Наслов: Што не’ учи библијата?
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 12:41
Низ форумов гледам дека секој припадник на одделна христијанска теолошка заедница се повикува на библијата како основен „документ“ врз што се базира неговото учење. И секогаш токму тоа негово гледиште, тоа негово толкување на библијата е она вистинското, најправилното.
Токму затоа ја поставувам и оваа тема. Заедно и низ дискусија, да видиме  и да проанализираме, што тоа не’ учи библијата.
Но, пред да почнам би дал еден предлог.
За да биде поконструктивна дискусијата, и да нема бескрајни „докажувања“ на сопствените видувања по однос на соодветна проблематика, т.е. нечие докажување да не се свати како „убедување“кон останатите, би предложил секој со по 2-3 поста да ги изнесе сопствените аргументи или да го искаже својот став, своето мислење за одредениот дел од библијата кој ќе биде разработуван.

Замислата ми е секој да постави некој цитат (стих) од библијата кој кај него предизвикува неразбирање, сомнеж, контрадикторност, корисен совет, ... и да каже дали и зошто тој е добар или пак зошто не се согласува со тоа. Или што не е дообјаснето во него, што е тоа што е добро или лошо во истиот.
За почеток би почнал, (од каде ако не), од почетокот. Секако ова не значи дека мораме да одиме по ред. Секој може да даде одреден стих од било кој дел на библијата (стар или нов завет) и по него да се дискутира.

Во 1Мој 1:1 бог прво ги создал небото и земјата, а не пишува кога ја создал водата, бидејќи во 1 Мој 1:2 се вели „над водата се издигнал божјиот дух “. Дали тоа значи дека водата постоела и пред создавањето на небото и земјата? Ако е така, би требало тоа претходно да се напише. Можеби ова е само пропуст на пишувачот на оваа книга, Мојсеј!

Што велите вие? Кој е вашиот коментар за ова?



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!



Коментари:
Постирано од: spiros
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 13:04
ЉУБОВ!

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 13:34
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Во 1Мој 1:1 бог прво ги создал небото и земјата, а не пишува кога ја создал водата, бидејќи во 1 Мој 1:2 се вели „над водата се издигнал божјиот дух “. Дали тоа значи дека водата постоела и пред создавањето на небото и земјата? Ако е така, би требало тоа претходно да се напише. Можеби ова е само пропуст на пишувачот на оваа книга, Мојсеј!

Што велите вие? Кој е вашиот коментар за ова?

 
Во 1Мој 1:1 под "Земјата", не се мисли само на земјината почва, туку на целокупната Земја, вклучувајќи ги и морињата, езерата и реките.
Зборот на земја што се користи таму е "ארץ" (еретс) и тој има повеќе значења и може да се однесува и на целата планета Земја. Во хребрејскиот јазик постои друг збор за земја (во смисла на почва, грст земја), тоа е зборот "אדמה" (адамах)
Дури и во нашиот македонски јазик зборот "земја" има повеќе значења: планетата Земја, грст земја, нашата земја Македонија итн.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 16:41
Ајде дајте ни стих каде пишува за диносаурусите и некои слични животни на нив.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 17:11
Значи, се согласуваш дека бог прво (секако, заедно со небото) ја создал планетата Земја, која на почетокот била целосно покриена со води! Ме интересира каква била таа пуста, празна и темна „бездна во водите“(1 Мој. 1:2)? Но, во исто време ме чуди зошто на почетокот се вели во множина „води“? Нели била само една вода која целосно ја покривала површината на планетата Земја? Сеуште немало копно за да има други води: реки, езера, мориња...!
Ова неслучајно го велам. Во својот втор работен ден (1Мој. 1:6) бог направил свод со кој ги одделил водите. Кои води ги одделил за да од нив направи 2 води - води над сводот и води под сводот?(1 Мој. 1:7)
И додека сме тука кај сводот, кој бог го нарекол небо (1 Мој. 1:8), нели небото е веќе создадено уште во првиот работен ден? (1 Мој. 1:1 )Зошто сега повторно вели дека создава небо?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 20:08
bozjata ljubov i bozjata vistina

-------------
----------osana--------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 20:39
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Ајде дајте ни стих каде пишува за диносаурусите и некои слични животни на нив.


Ова прашање и мене често ми се наметнува....Дали постоеле пред Адам и Ева? Ако сепак се земе предвид дека кај Бог еден ден не е исто како и нашите поимања за деноноќие (во еден Псалм се вели дека кај Бог 1 ден=1000 години), можеби сепак постоеле пред Адама и Ева? Создавањето на светот за 6 дена можеби е различно од она што за нас претставуваат 6 дена...а можеби и не.

Не се споменати во Библијата, навистина, но зар може пак се да биде споменато? Веројатно би биле под општо, вброени кај сите живиотни и ѕверови....Ако се земе предвид бројот на видовите и подвидовите во секој вид живи организми (растителни и животински), тогаш Библијата би наликувала на енциклопедија за ботаника и зоологија...

Сепак би биле вброени под “општо“, т.е. кај сите видови животни и ѕверови...




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 20:50
Spored Evangelos,

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Диносаурисите постоеле пред потопот, но не го преживеале истиот. Нивното постоење е научно потврдено. Имено најдени се многу фосили од нив, најдени се и коски од нив, заби и сл. Дури и Библијата ги спомнува нив, само под друго име: змеј, чудовишта и сл.(зборот "диносаурс" прв пат е воведен дури во 1841 година)


i toa vo:

Еремија 51:34
Малахија 1:3
Псалм 73:13
Исаија 27:1
Јов 40:10-14

vo posledniot stih od Jov konkretno se zboruvalo za nekoe cudoviste kako dinosaorusite, no ne vo prevodot na MPC, bidejki tuka mesto cudoviste pisi Slon, a vo revidiraniot prevod Nilski konj.

Hebrejskiot zbor za zmej bil TAN ili TANIN


Mislam deka Evangelos koga ke dojde podobro ke ni objasni.

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 20:53
biblija ne ne uci nisto, no aj
mozebi da veruvame vo legendi
голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 22:12
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Ајде дајте ни стих каде пишува за диносаурусите и некои слични животни на нив.


Кога човекот престанува да се сомнева во БОЖЈЕТО СЛОВО и Најсветото Писмо на очевидците, тогаш му се отвара преку Милоста БОЖЈА една Духовна димензија која е поголема од времето и просторот. Во Тој БОЖЈИ ДУХ се одговорени сите прашања и душата суштенствено “знае“ која е аждајата (змејот, диносаурусот) што е исфрлена од небото и уништена поради нејзината животоНЕпријатна возвишеност. Тогаш душата исто “знае“ зошто баш од местото на падот и тргнуваат орканите и торнадата и која е задната цел на сите случувања!

Тоа “знаење “ е дар на МИЛОСТА БОЖЈА а не заслуга на човековиот возвишен ум.

Нека секој ја препознае МИЛОСТА БОЖЈА, го отвори срцето за неа и засекогаш да припаѓа на оние кои ќе ја наследат земјата. Бидејќи за агресивните змејови, (аждаји, диносауруси) нема место во Царствоо на МИРОТ туку за јагнињата и овците ГОСПОДОВИ!

АМИН



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 23:21

БИБЛИЈАТА НИШТО НЕ НЕ УЧИ - НИЕ УЧИМЕ ОД НЕА... ОНА ШТО ГО САКАМЕ ...

општо разбрано ...

 

 



-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 23:43
Значи, како што ме цитирала погоре милото Sunny, зборот диносаурс за прв пат е воведен во 1841 година, па оттаму тој не се среќава во ниту една книга напишана пред тоа, а најмалку пак во Библијата.
Во стиховите кои Sunny ги наведе, се среќаваат хебрејските зборови: тан, танин, таним и танот и сите овие најчесто се преведуваат како змеј, чудовишта, морските чудовишта, змејовите пустински, ѕверови итн. зависно од толкувањето на преведувачот.
Танин (или тамин) се страшни суштества, кои што живееле на оддалечени и напуштени места (Исаија 34:13; 35:37, Еремија 49:33, 51:37; Малахија 1:8), кои што тешко може да се убијат (Исаија 27:1; 51:9).
 
Во Јов 40 се спомнува едно интересно чудовиште...
 
"Ете чудовиштето, што сум го создал, како и тебе; тој јаде трева како вол; а силата негова е во бедрата негови, јачината негова е во бедрата негови, јачината негова - во мускулите е на стомакот негов. Ја размавтува опашката своја како кедар, а жилите на бедрата негови се како железни стапови; нозете негови изгледаат како бакарни труби; коските негови - како железни прачки; тоа е врвот на Божјите патишта: само Оној Кој го создал, може да го приближи мечот Свој до него;"
(Јов 40:10-15)
 
Во македонските преводи чудовиштето погоре е преведено како "слон" или "нилски коњ". Долго време преведувачите не знаеле како да го преведат овој збор и затоа најчесто го оставале хебрејскит збор на тоа место "бехемот", затоа што не биле сигурно за какво чудовиште станува збор.
Но, релативно тенката и кратка опашка на слонот и нилскиот коњ вооптшо не наликува на кедрово дрво. Оттаму, јасно е дека ниту слонот, ниту нилскиот коњ не соодејствуваат на тоа чудовиште. Ниту едно животно што живее денес не се доближува до неговиот опис. Меѓутоа, чудовиштето многу наликува на брахиосаурусот, еден од најголемите диносаурси.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 23:57
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

БИБЛИЈАТА НИШТО НЕ НЕ УЧИ - НИЕ УЧИМЕ ОД НЕА... ОНА ШТО ГО САКАМЕ ...


општо разбрано ...


 


 



Вечното СЛОВО БОЖЈЕ е Учителот, Тој е воспитачот кој единствено совршено Го разбирал, Го разбира и ќе Го разбира Писмото. Тоа е ГОСПОД – Тој е Вечниот ЖИВОТ преку кого е се – а кога се тогаш и диносаурусот – создаден/о.

Тој е практична – од секој ум поголема – ЉУБОБ. Наместо безкрајно да дискутираме околу толкувањата на Писмото, последно време е сите заедно да се вплотиме во Него со Неговата искрена и несебична љубов.

На крајот на краиштата тоа им го должиме на нашите и на сите други деца на светов!

АМИН

           




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 00:18
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

БИБЛИЈАТА НИШТО НЕ НЕ УЧИ - НИЕ УЧИМЕ ОД НЕА... ОНА ШТО ГО САКАМЕ ...


општо разбрано ...


 


 



Вечното СЛОВО БОЖЈЕ е Учителот, Тој е воспитачот кој единствено совршено Го разбирал, Го разбира и ќе Го разбира Писмото. Тоа е ГОСПОД – Тој е Вечниот ЖИВОТ преку кого е се – а кога се тогаш и диносаурусот – создаден/о.

Тој е практична – од секој ум поголема – ЉУБОБ. Наместо безкрајно да дискутираме околу толкувањата на Писмото, последно време е сите заедно да се вплотиме во Него со Неговата искрена и несебична љубов.

На крајот на краиштата тоа им го должиме на нашите и на сите други деца на светов!

АМИН     


 
amin


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 08:35
Не ми е јасно зошто забегувате од темата? Си терате по она што си го знаете - во секоја тема за теологијата да се пишува за се и сешто и да се повторуваат исти работи во секој топик.изненадување
Ајде да бидеме малку по продуктивни во дискусиите.
Знае ли некој да даде одговор т.е. објаснување на моите претходно поставени прашања:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Значи, се согласуваш дека бог прво (секако, заедно со небото) ја создал планетата Земја, која на почетокот била целосно покриена со води! Ме интересира каква била таа пуста, празна и темна „бездна во водите“(1 Мој. 1:2)? Но, во исто време ме чуди зошто на почетокот се вели во множина „води“? Нели била само една вода која целосно ја покривала површината на планетата Земја? Сеуште немало копно за да има други води: реки, езера, мориња...!
Ова неслучајно го велам. Во својот втор работен ден (1Мој. 1:6) бог направил свод со кој ги одделил водите. Кои води ги одделил за да од нив направи 2 води - води над сводот и води под сводот?(1 Мој. 1:7)
И додека сме тука кај сводот, кој бог го нарекол небо (1 Мој. 1:8), нели небото е веќе создадено уште во првиот работен ден? (1 Мој. 1:1 )Зошто сега повторно вели дека создава небо?

Се надевам дека со објаснување на овие нелогични работи, нештата во библијата ќе ми станат појасни.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 09:41
Едно по едно...
Битие 1.2 вели: темнината се простираше над бездната, и Божјиот Дух се движеше над водите.

Под "бездна" се подразбира длабочината на водата - на англиски преводот е само "and darkness was on the face of the deep" - односно, темнина се простираше над длабочините.
"Водите" не се однесува на неколку различни видови вода или различни мориња, а е термин кој многу често се употребува во множина, во речиси сите јазици. Верувам си го слушнал, на пример: Во водите на Охридското Езеро. Не станува збор за повеќе видови на вода во езерото, туку е едноставно израз за големо количество на вода.
Сводот кој ги одделува водите - се однесува на водата на земјата и водата на небото (која се јавува во форма на пареа, како и во водородни честици).
Сводот го нарекува Небо.
Небото не е создадено во првиот ден - во првиот ден е создадена само светлината.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 09:56
Добро е!среќа Тргна работава. Добро е објаснувањето за водата. Токму тоа сакав да го постигнам. Секој да даде свое видување, за да ја воочиме причината за разликата во гледиштата.
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

...Небото не е создадено во првиот ден - во првиот ден е создадена само светлината.

Е како не?збунетостизненадување Првите зборови на библијата токму тоа го пишуваат! 1Мој.1:1 „Во почетокот бог ги создаде небото и земјата...“ Тек потоа (во 1Мој. 1:3) се вели: „Бог рече нека биде светлина...“
Но, за светлината ќе поставам прашање во следниот пост. Сега да „расчистиме“ за сводот т.е. небото!



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 10:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Во Јов 40 се спомнува едно интересно чудовиште...
 
"Ете чудовиштето, што сум го создал, како и тебе; тој јаде трева како вол; а силата негова е во бедрата негови, јачината негова е во бедрата негови, јачината негова - во мускулите е на стомакот негов. Ја размавтува опашката своја како кедар, а жилите на бедрата негови се како железни стапови; нозете негови изгледаат како бакарни труби; коските негови - како железни прачки; тоа е врвот на Божјите патишта: само Оној Кој го создал, може да го приближи мечот Свој до него;"
(Јов 40:10-15)


Благодарам Евангелос, многу прецизен одговор. Воопшто не би се потсетила на овој стих..а всушност и аждерот, змејот што ги споменува спирос се олицтворение на овие животни.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 10:11
Pod nebo se podrazbira duhovniot svet - odnosno angelite i site nivni cinovi.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 10:17
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Pod nebo se podrazbira duhovniot svet - odnosno angelite i site nivni cinovi.


Да? Ова не сум го знаела, јас пак мислев на буквално создавање, мислев дека небо=небесен свод, атмосфера...



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 10:21
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

БИБЛИЈАТА НИШТО НЕ НЕ УЧИ - НИЕ УЧИМЕ ОД НЕА... ОНА ШТО ГО САКАМЕ ...

општо разбрано ...

 

 



a so bi naucil tamu
so go nema vo milion drugi knigi????
aj prosvetli me
ej



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 10:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Pod nebo se podrazbira duhovniot svet - odnosno angelite i site nivni cinovi.


Да? Ова не сум го знаела, јас пак мислев на буквално создавање, мислев дека небо=небесен свод, атмосфера...



pogresno si mislela
ono bibijata ne smees da ja citas, nego treba da ja tolkuvas kako ti odgovara, pa tuka na forumk da raskazuvas vo mislish
upotrebi caj od bunika, da bide raskazuvanjeto po elegoricno
големо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 10:38
газење%20од%20смеењеДобар си...ме изнасмеа...ама баш сакам да видам дали и другите мислат така, зашто сепак за мене небо си е небо, атмосфера и тоа, а духовните суштества, па што знам, незнам кога се создадени.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 10:41
pa nekoj nulti den valjda, oti nema niso za niv vo terminskiot plan so e naveden tamu na pocetokot na biblijata

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 10:52
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Pod nebo se podrazbira duhovniot svet - odnosno angelite i site nivni cinovi.

Не ми е јасно врз основа на што го даваш ова тврдење?
Како правиш разлика од небо во 1Мој.1:1„Во почетокот бог го создаде небото ...“ и небо во 1Мој.1:8 „А бог го нарече сводот небо“?
Според мене, многу по логично е дека кога бог решил нешто да прави, тоа „нешто“ требало некаде и да го смести, значи во некој простор. Затоа на почетокот кажува - небото и земјата.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 10:57
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... а духовните суштества, па што знам, незнам кога се создадени.

Originally posted by anakin anakin напиша:

pa nekoj nulti den valjda, oti nema niso za niv vo terminskiot plan so e naveden tamu na pocetokot na biblijata

Полека луѓе. Се (=секое прашање) ќе си дојде во свое време. Одиме по ред. Малку трпение!среќа


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 11:02
navistina golema razlika nebo i nebo

nekoj narod veli: ABE IMA RAZLIKA KO GUSLE I NEBO

e toa e bate razlika


ps (mak) zemja i nebo



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 11:25
чекање


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 11:57
газење%20од%20смеење  se nerviras???
nemoj
ne si me zapoznal use

a moli go gospod kako MM da ti mine besot kon mene
pls


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 12:23
Zlatnik, што не ти е јасно за небото? Бог го создал и го нарекол небо, шо има тука нејасно?



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 12:28
to be
kako gusle i nebo ima razlikaголема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 13:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Zlatnik, што не ти е јасно за небото? Бог го создал и го нарекол небо, шо има тука нејасно?

Нејасното е во тоа што тој, бог, два пати „го создава“ небото. Да не ги наведувам повторно цитатите од библијата.

Originally posted by anakin anakin напиша:

газење%20од%20смеење  se nerviras???
nemoj
ne si me zapoznal use

a moli go gospod kako MM da ti mine besot kon mene
pls

Не ми е јасно зошто оваа иронија? Па тоа „човече што чека“ не е од што се нервирам! Едноставно нема причина за такво нешто. Посебно не кон тебе. Напротив, со твојот пост, каде велиш: „ па некој нулти ден ваљда ... “ помислив дека сме на „иста линија“. Затоа и ти реков малку да почекаш, бидејќи ќе дојде време кога ќе пишувам(е) и за светлината. Смајлито (чекање) го ставив како знак дека чекам и некој друг да се јави со свое мислење, а не дека се нервираммир.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 13:45
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Pod nebo se podrazbira duhovniot svet - odnosno angelite i site nivni cinovi.
Не ми е јасно врз основа на што го даваш ова тврдење? Како правиш разлика од небо во 1Мој.1:1„Во почетокот бог го создаде небото ...“ и небо во 1Мој.1:8 „А бог го нарече сводот небо“?Според мене, многу по логично е дека кога бог решил нешто да прави, тоа „нешто“ требало некаде и да го смести, значи во некој простор. Затоа на почетокот кажува - небото и земјата.


Tokmu tuka doaga do izraz Predanieto koe ni go ostavile Svetite Otci. Dokolku zememe i sami si ja tolkuvame Biblijata, mozeme da zavrsime samo na pogresno mesto i da izmislime nesto novo, no koga se potpirame na Bozestvenoto ucenje na koe ne ucat Svetite Otci i koi go tolkuvaat Svetoto Pismo, togas nema zabuna.

Jas se pridrzuvam do toj redosled. Tokmu i od tamu znam sto se podrazbira pod nebo vo prviot stih na Bitie. Site Otci go imaat isto protolkuvano.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 14:07
Е овакво дискутирање ме бендисува.
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

... Tokmu tuka doaga do izraz Predanieto koe ni go ostavile Svetite Otci. Dokolku zememe i sami si ja tolkuvame Biblijata, mozeme da zavrsime samo na pogresno mesto i da izmislime nesto novo, no koga se potpirame na Bozestvenoto ucenje na koe ne ucat Svetite Otci i koi go tolkuvaat Svetoto Pismo, togas nema zabuna.

Jas se pridrzuvam do toj redosled. Tokmu i od tamu znam sto se podrazbira pod nebo vo prviot stih na Bitie. Site Otci go imaat isto protolkuvano.

Токму тоа. Но, да се запрашаме како тие свети отци знаат да го протолкуваат „она вистинското“?
Дали сега согледувате зошто се јавуваат различни теолошки учења? Поради недореченоста или подобро речено, поради нецелосното објаснување на работите во библијата. Тоа остава многу голем „отворен простор“ за манипулација. Затоа некој малку попаметен, несогласувајќи се со толкувањето на некои свети отци, наоѓа сопствено видување на нештата и тоа го пласира на останатите, од што се развива нова теолошка група (заедница, и сл.)!
За да бидам доследен на мојата определба за „нерасплинување“ во недоглед (уште на почетокот реков, доволни се 2-3 поста за да се искаже својот став), со овој пост завршувам за небото. Но, секако не и со тематанамигнување

 


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 14:25
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Е овакво дискутирање ме бендисува.
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

... Tokmu tuka doaga do izraz Predanieto koe ni go ostavile Svetite Otci. Dokolku zememe i sami si ja tolkuvame Biblijata, mozeme da zavrsime samo na pogresno mesto i da izmislime nesto novo, no koga se potpirame na Bozestvenoto ucenje na koe ne ucat Svetite Otci i koi go tolkuvaat Svetoto Pismo, togas nema zabuna.

Jas se pridrzuvam do toj redosled. Tokmu i od tamu znam sto se podrazbira pod nebo vo prviot stih na Bitie. Site Otci go imaat isto protolkuvano.
Токму тоа. Но, да се запрашаме како тие свети отци знаат да го протолкуваат „она вистинското“? Дали сега согледувате зошто се јавуваат различни теолошки учења? Поради недореченоста или подобро речено, поради нецелосното објаснување на работите во библијата. Тоа остава многу голем „отворен простор“ за манипулација. Затоа некој малку попаметен, несогласувајќи се со толкувањето на некои свети отци, наоѓа сопствено видување на нештата и тоа го пласира на останатите, од што се развива нова теолошка група (заедница, и сл.)! За да бидам доследен на мојата определба за „нерасплинување“ во недоглед (уште на почетокот реков, доволни се 2-3 поста за да се искаже својот став), со овој пост завршувам за небото. Но, секако не и со тематанамигнување 


Apsolutno se slozuvam so tebe! Jas ja izrazuvam svojata doverba vo Svetite Otci deka se vo pravo od dve osnovni pricini

1. Zatoa sto veruvam deka Gospod go ispolnuva Svoeto vetuvanje deka nema da ne ostavi siraci, i deka ni Go prati Utesitelot koj pravilno ne rakovodi do krajot na svetot. No Toj Utesitel tie znaenja i tolkuvanja moze da gi dade samo na cistite po srce - onie koi se vratile vo prvobitnata sostojba vo koja bile Adam i Eva pred da bidat izgoneti od rajot, odnosno Svetite Otci.

2. Zatoa sto site Sveti Otci se soglasuvaat vo odnos na tolkuvanjeto


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 15:19
Констатација:
Верувам дека секој кој верува во бог (без оглед на која вероисповест), ќе се согласи со тоа бог е еден и единствен кој знае се што било, што е и што ќе биде.
Доколку некој кој верува во бог, а не се согласува со горново, го молам нека каже.
Ова изјаснување ќе ми треба за малку понатаму во дискусиите, но го ставам сега за да има време да го видат повеќе луѓе и да се произнесат.

Дојдовме до светлината.
Неа бог ја создава во првиот ден, а тоа е објаснето во 1Мој.1:3 каде се вели: „И бог рече:„нека биде светлина“ И бидна светлина. Понатаму во 1Мој.1:4,5 бог ја одделува светлината од темнината и светлината ја нарекува ден, а темнината ноќ.
Која е оваа светлина? Од што доаѓа оваа светлина? Претпоставувам, а верувам дека и вие ќе се согласите, штом е ден и ноќ, се работи за Сонцето, нели?
Ваш коментар!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 15:56
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Констатација:
Верувам дека секој кој верува во бог (без оглед на која вероисповест), ќе се согласи со тоа бог е еден и единствен кој знае се што било, што е и што ќе биде. ٍСе согласувам со констатацијата дека Бог е Единствен.
Доколку некој кој верува во бог, а не се согласува со горново, го молам нека каже.
Ова изјаснување ќе ми треба за малку понатаму во дискусиите, но го ставам сега за да има време да го видат повеќе луѓе и да се произнесат. Баш ме заинтересира зошто е прашањево, со љубопитсво ќе следам како ќе се одвива понатаму.трепкање

Дојдовме до светлината.
Неа бог ја создава во првиот ден, а тоа е објаснето во 1Мој.1:3 каде се вели: „И бог рече:„нека биде светлина“ И бидна светлина. Понатаму во 1Мој.1:4,5 бог ја одделува светлината од темнината и светлината ја нарекува ден, а темнината ноќ.
Која е оваа светлина? Од што доаѓа оваа светлина? Претпоставувам, а верувам дека и вие ќе се согласите, штом е ден и ноќ, се работи за Сонцето, нели?
Ваш коментар! Па јас ја сфаќам буквално, како Сонце, исто како што и под небо бар до сега го подразбирав сводот, вселената, но ете не сум доволно упатена, баш ме интересира што е Светлина ако не Сонце...По мене овде се работи за материјално создавање на светот, Бог е Светлината и Логосот, јасно секако во онаа другата смисла на зборот, и сега таа Светлина-Бог, го создава Сонцето/ѕвездите...Но да видиме. Сега знам дека ништо не сум знаела у стварисреќа.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 16:03
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Констатација:
Верувам дека секој кој верува во бог (без оглед на која вероисповест), ќе се согласи со тоа бог е еден и единствен кој знае се што било, што е и што ќе биде.Доколку некој кој верува во бог, а не се согласува со горново, го молам нека каже.Ова изјаснување ќе ми треба за малку понатаму во дискусиите, но го ставам сега за да има време да го видат повеќе луѓе и да се произнесат.


Da, Bog se znae, sto bilo i sto ke bide. Isto skoro site veruvaat deka toj stvori se, osven ovie od Univerzalen zivot,(sopred Majki, toj e pripadnik na ovaa zaednica) tie veruvaat deka lukaviot stvoril se sto e materijalno, deka Bog tuka nema nikakov udel.


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Дојдовме до светлината.Неа бог ја создава во првиот ден, а тоа е објаснето во 1Мој.1:3 каде се вели: „И бог рече:„нека биде светлина“ И бидна светлина. Понатаму во 1Мој.1:4,5 бог ја одделува светлината од темнината и светлината ја нарекува ден, а темнината ноќ.Која е оваа светлина? Од што доаѓа оваа светлина? Претпоставувам, а верувам дека и вие ќе се согласите, штом е ден и ноќ, се работи за Сонцето, нели?Ваш коментар!




Da, za sonceto stanuva zbor,
"Zemjata bese neoformena i pusta;
imase temnina nad bezdnata i Bozjiot
Duh lebdese nad vodata.
3 I Bog rece: „Neka bide svetlina!”
I nastana svetlina.

Ubavo si kazuva, deka zemjata bila neoformena i pusta koga se stvorila svetlinata, odnosno prvo se "rodilo" Sonceto, pa posle i planetite ( takvi se i site naucni teorii). Vo vremeto koga e pisuvana Biblijata nemalo zborovi od tipot "solarna nebula", tuka toa e zameneto so "Zemjata bese neoformena i pusta".


I sozdade Bog svod; i ja odvoi vodata
sto e pod svodot od vodata sto e nad
svodot. Taka i stana

Posle svetlinata (znaci posle oformuvanjeto na Sonceto), se sozdade svodot (nastanaa planetite megu koj i zemjata)


Do ovde negledam nisto sporno od naucna gledna tocka, barem povrzano so onie teorii i hipotezi sto se dosega postaveni za nastanokot


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 17:01
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

   Da, Bog se znae, sto bilo i sto ke bide. Isto skoro site veruvaat deka toj stvori se, osven ovie od Univerzalen zivot,(sopred Majki, toj e pripadnik na ovaa zaednica) tie veruvaat deka lukaviot stvoril se sto e materijalno, deka Bog tuka nema nikakov udel.

Дозволете само да дообјаснам тука нешто. Христовите објави во http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592 - Универзален живот (има и тема на форумов тука) објаснуваат дека паднатите битија заминале од Небесата(се мисли на цел еден огромен духовен универзум, не на атмосферата и сводот)заблудени од идејата дека можат да станат богови, почнале со креирање на свој свет, свое царство наспроти Божјото.

Но енергијата за било што за да постои и опстои доаѓа од 1 конечен извор а тоа е Бог - затоа се вели по смисла дека: Бог го создаде ова Небо и оваа Земја - без него, во крајна линија ништо не може. Бог дозволил да дојде до процесот на Падот и постепен настанок на материјалниот универзум поради тоа што на сите духовни битија од Него создадени, им дарувал слободна волја. Воедно на тој начин дал можност отпаднатите битија да се препознаат во својата заблуда и безизлезноста на нивните тежненија. Имено дека без Бога нема совршенство и вечна среќа во ниедна сфера. Оттаму и материјалниот свет не е совршен.

А сега назад кон темата да не ми замери Златник...

Околу тоа дека според Библијата светот бил создаден за 7 дена. Зборот кој е употребен во стариот завет за ден во Мојсеевите книги(наречен и Генезис - т.е. Создавањето) е ст.хебрејскиот збор јом. Овој збор на тој јазик освен ден, може да означува и долги временски периоди а не само период од 24ч.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 17:58
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

... ст.хебрејскиот збор јом. Овој збор на тој јазик освен ден, може да означува и долги временски периоди а не само период од 24ч.

Памти си ја думава. Ќе ја споменам во друга прилика. Не за друго, туку да не „забегаме“ од темава. Гледам убаво си муабетиме.среќа

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... Па јас ја сфаќам буквално, како Сонце, исто како што и под небо бар до сега го подразбирав сводот, вселената, но ете не сум доволно упатена, баш ме интересира што е Светлина ако не Сонце...

Originally posted by Sunny Sunny напиша:

... Da, za sonceto stanuva zbor,

Ubavo si kazuva, deka zemjata bila neoformena i pusta koga se stvorila svetlinata, odnosno prvo se "rodilo" Sonceto, pa posle i planetite ( takvi se i site naucni teorii)... Posle svetlinata (znaci posle oformuvanjeto na Sonceto), se sozdade svodot (nastanaa planetite megu koj i zemjata) ...

Do ovde negledam nisto sporno od naucna gledna tocka, barem povrzano so onie teorii i hipotezi sto se dosega postaveni za nastanokot


Да се потсетиме.
Како што веќе спомнав, во 1Мој 1:1, се опишува создавањето на небото и Земјата, потоа во 1Мој. 1:3 бог ја создава светлината која во 1Мој. 1:5 ја именува светлината како ден, а темнината ноќ. Во вашите горенаведени цитати се согласивте дека се подразбира дека таа светлина е од сонцето. Тоа е во ред. Ова се случува во првиот ден на создавањето.
Понатаму, во 1Мој 1:16 пишува дека „бог создава две видела (светила), големото да управува дење (значи сонцето), а малото да управува ноќе (значи месечината) и ѕвездите”. Значи, сега повторно го создава сонцето, но овој пат во четвртиот ден. Кој ден да го земеме како вистинит?
И уште нешто. И во двата случаја Сонцето, месечината и ѕвездите
(1Мој 1:16) ги создава после создавањето на земјата. Значи, според библијата, земјата е постара од Сонцето и ѕвездите! Ова се коси со денешните најсовремени и научно потврдени докази. Или можеби науката е во заблуда!?

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

...Сега знам дека ништо не сум знаела у стварисреќа.
не%20вреденаплауз
Не е страшно ако човек незнае. Страшно е ако несака да научи. Затоа читајте, но читајте внимателно, а не површно. И прочитаното анализирајте го од сите аспекти.



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 19:09
Zlatnik, tocno deka sozdal Gospod dve videla, Sonceto pa Mesecinata:


14 Potoa Bog rece: „Neka se pojavat
svetila na nebeskiot svod (za da ja osvetluvaat
zemjata), za da go delat denot
od nokta i da bidat znaci, i za vreminjata,
i za denovite, i za godinite;
15 i neka bidat tie svetilnici na nebeskiot
svod, za da ja osvetluvaat zemjata!”
I stana taka.



Ovdeka vo ovoj del sto ti go potenciras, znaci deka Bog ja sozdade Mesecinata, da ja osvetluva nokta (nisto cudno mesecinata e malce pokasno od zemjata "rodena", spored edni od cestickite okolu zemjata, bla,bla,... a sopred drugi taa e "isfrlena" od zemjinata vnatresnost, sto kako eden dokaz se zema ne centralnoto jadro na zemjata, znaete jadroto ne e bas na sredina, spored treti... no da ne zabeguvam,ove sepak e veroispoved, a ne fizika na zemjata )



-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 20:16
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Zlatnik, tocno deka sozdal Gospod dve videla, Sonceto pa Mesecinata:

Да де!голема%20насмевкаИ иас тоа го велам. Само:
1. во кој ден ги создал двете видела? Според 1Мој. 1:16 тие биле создадени во четвртиот ден. Така?
А, нели во претходниот твој пост, исто како и оној на Марија Магдалена, се согласивте дека светлината всушност е од Сонцето, кое тогаш било создадено. А тоа било во првиот ден. Значи кој ден да го земеме во предвид како ден кога е создадено Сонцето? Првиот или четвртиот?
2. Исто така, бог најпрво, во првиот ден, ги создал небото и Земјата. Тек потоа (во четвртиот ден) Сонцето, па Месечината и на крај ѕвездите. А сигурен сум дека јас и ти знаеме дека тоа не било така. За другите незнам. Треба да се искажатплазењеголема%20насмевканамигнување



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 20:33
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Zlatnik, tocno deka sozdal Gospod dve videla, Sonceto pa Mesecinata:
Да де!голема%20насмевкаИ иас тоа го велам. Само:1. во кој ден ги создал двете видела? Според 1Мој. 1:16 тие биле создадени во четвртиот ден. Така? А, нели во претходниот твој пост, исто како и оној на Марија Магдалена, се согласивте дека светлината всушност е од Сонцето, кое тогаш било создадено. А тоа било во првиот ден. Значи кој ден да го земеме во предвид како ден кога е создадено Сонцето? Првиот или четвртиот?2. Исто така, бог најпрво, во првиот ден, ги создал небото и Земјата. Тек потоа (во четвртиот ден) Сонцето, па Месечината и на крај ѕвездите. А сигурен сум дека јас и ти знаеме дека тоа не било така. За другите незнам. Треба да се искажатплазењеголема%20насмевканамигнување

Ова првото нека биде светлина е кажано со друго значење. Тоа "Нека Биде Светлина" е "Нека биде Почеток", а светлото од Сонцето и Месечината е нешто сосема друго.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 20:37
Алтан, што ти е поентаватрепкање?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 21:18
Златник....чекање ајде не не држи во неизвесносттрепкање 

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 21:24
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

... Ова првото нека биде светлина е кажано со друго значење. Тоа "Нека Биде Светлина" е "Нека биде Почеток", а светлото од Сонцето и Месечината е нешто сосема друго.

Значи повторно во библијата има пропуст или недореченост. „Некое друго значење“ Кое значење? Кој го определува за веродостојно тоа значење? Повторно се остава простор за различно толкување, овој пат на поимот светлина, односно на изворот на светлина. Од каде таа доаѓа? Ако е ден тогаш таа светлина е од Сонцето. Истото тоа беше наведено (т.е. потврдено) и од форумџиките погоре. А во библијата на две места се спомнува правењето на Сонцето, во првиот и во четвртиот ден. И, прво се прави Земјата а потоа Сонцето па Месечината, па ѕвездите. Нели е малку нелогично? Токму тоа е поентата (Марија Магдалена) - нелогичностите на религијата (библијата).


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 21:27
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

... Ова првото нека биде светлина е кажано со друго значење. Тоа "Нека Биде Светлина" е "Нека биде Почеток", а светлото од Сонцето и Месечината е нешто сосема друго.
Значи повторно во библијата има пропуст или недореченост. „Некое друго значење“ Кое значење? Кој го определува за веродостојно тоа значење? Повторно се остава простор за различно толкување, овој пат на поимот светлина, односно на изворот на светлина. Од каде таа доаѓа? Ако е ден тогаш таа светлина е од Сонцето. Истото тоа беше наведено (т.е. потврдено) и од форумџиките погоре. А во библијата на две места се спомнува правењето на Сонцето, во првиот и во четвртиот ден. Нели е малку нелогично? Токму тоа е поентата (Марија Магдалена) - нелогичностите на религијата (библијата).

Интересно прашање, на кое не верувам дека некој би дал одговор. А што ако првите четири дена Бог ја осветлувал земјата?

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 21:36
Ubava mu e poentata, na Zlatnik, vaka i tie sto samo ja procitale Biblijata, t.e. ne se zamislile da ja pobaraat vrskata so realnata (od naucen aspekt) slika , tuku samo ja prifatile taka, aha da sedum dena-sigurno e taka, ke naucat sto kazuva samata Biblija

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 21:47
Да одиме понатаму или да оставиме за утре?
Ај доста е за денес. Денес срушив рекорд. Цел ден „висам“ на нетов. Веќе почнаа очиве да ми шарат.
Ај, се гледаме т.е. се читаме утре.
Останете ми со здравје!големо%20гушкање


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 21:47
Јас на едно место реков дека во еден псалм се вели дека 1 ден кај Бог=1000 години, 7 дена за Бог не мора да се 7 дена какви што ние ги разбираме.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 21:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Јас на едно место реков дека во еден псалм се вели дека 1 ден кај Бог=1000 години, 7 дена за Бог не мора да се 7 дена какви што ние ги разбираме.

Да, точно. Затоа го спомнав ст.хебр. збор јом кој значи и подолги периоди од 24ч. А според објавите кои се примени во Универзален живот, се кажува дека 2000 години во Бога не се ниту еден цел ден.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 22:03
Tocno, nekolku pati spomnato e deka Jom e neopredelen vremenski period (znaci moze i 1 milijarda da e), no jas sretnav i nekolku na forumov(a i licno poznavam takvi) sto veruvaat deka bukvalno e stvoren svetot za sedum dena.

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 00:06
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:




Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

... Ова првото нека биде светлина е кажано со друго значење. Тоа "Нека Биде Светлина" е "Нека биде Почеток", а светлото од Сонцето и Месечината е нешто сосема друго.
Значи повторно во библијата има пропуст или недореченост. „Некое друго значење“ Кое значење? Кој го определува за веродостојно тоа значење? Повторно се остава простор за различно толкување, овој пат на поимот светлина, односно на изворот на светлина. Од каде таа доаѓа? Ако е ден тогаш таа светлина е од Сонцето. Истото тоа беше наведено (т.е. потврдено) и од форумџиките погоре. А во библијата на две места се спомнува правењето на Сонцето, во првиот и во четвртиот ден. И, прво се прави Земјата а потоа Сонцето па Месечината, па ѕвездите. Нели е малку нелогично? Токму тоа е поентата (Марија Магдалена) - нелогичностите на религијата (библијата).




Пријателе,

Нелогичности можи да има кај тебе, но кај Бога неможи.
Тоа што кај тебе е нелогично кај Бога е логично.
Најголемата нелогичност кај луѓето е таа што најпрво Бог ја создава светлината, а потоа сонцето и месечината.

Но што ќе речиш на овој стих каде што пишува дека сонце и светила повеќе нема да има, бидејќи господ ќе ги осветлува.

„Ноќ нема да има веќе и не ќе им биде потребна светлина од светилка, ни светлина од сонцето, зашто Господ Бог ќе ги осветлува, и ќе владеат во веки веков.“
(Откровение 22:5)

Немој никогаш да се сомневаш во вистинитоста на Библијата. Во Библијата не постојат никакви нелогичности. Тоа што некогаш Бог не ни отворил да го разбереме, не значи и дека не е така како што пишува.

Зарем Бог не е способен светот да го создаде за 6 буквални денови од 24 часа? Зарем на Бог потребни му се илјадници години за да создаде нешто?
Словото вели:„И БИ ВЕЧЕР И БИ УТРО, ДЕН ПРВИ.“

Според вас кои што тврдите дека еден ден траел илјада години, тогаш би значело дека 500 год било светлина(ден), а 500 год темнина (ноќ). Јас тука гледам поголема нелогичност, отколку дека еден ден е буквално еден ден од 24 часа.

Немојте да ја испревртувате и расколчувате Библијата како што вас ви одговара.

Со почит, Госпел.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 00:16
Мојсеј напишал ЈОМ, фала Богу си имаме научници, историчари, лингвисти... Е, овие баш, кажуваат дека Јомот се употребувал за неопределен временски период, не значи баш 24ч, што не значи дека не би можеле да бидат 24ч, но исто така може да значат 24 денови, 24 години, па дури и 24 000,000,000 години. Еве слободно провери, во најмала рака прашај некој теолог и тие го знаат тоа.
Значи не кажувам јас дека не е баш еден ден, дека така ми одговара мене, туку така е.

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 00:26
А КАКО ПИШУВА ЗА : И БИ ВЕЧЕР И БИ УТРО - ДЕН ПРВИ. ?


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 00:51
Originally posted by gospel gospel напиша:

А КАКО ПИШУВА ЗА : И БИ ВЕЧЕР И БИ УТРО - ДЕН ПРВИ. ?
Gospel, се работи за тоа дека во оргиналниот текст е употребен старо-хебрејскиот збор јом кој што во преводите на Библијата е преведен едноставно со зборот ден. Но тој збор на изворниот јазик може да значи и подолги периоди, циклуси, епохи, милениуми и тн. - и комотно може и така да се преведе. Воедно на тој начин само се зголемува научната логичност на тој текст.

Значи може и да се преведе вака: „И би вечер и би утро: Циклус први.„ или „...епоха прва„


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 01:34
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Нејасното е во тоа што тој, бог, два пати „го создава“ небото. Да не ги наведувам повторно цитатите од библијата.
 
Бог не создава два пати едно исто небо. Зборот "небо, небеса" во еврејскиот јазик "שׁמה שׁמים" (шамаим шамех) има повеќе значења: небо, небеса, атмосфера, воздух, меѓупланетарниот и меѓуѕвездениот простор и сл. Всушност самиот збор е во множинска форма и во 1Мој 1:1 попрецизно е да се преведе "Небесата". Во многу преводи, меѓу кои и New International Version, New American Standard Version, New King James Version итн, овој збор е преведен како "небесата" (heavens).
Значи не станува збор за едно "небо", туку за повеќе нивоа на небесата.
И сега ако го земеме предвид контекстот, дека на почетокот Земјата била пуста, празна, безоблична, а и дека повисоките нивоа на небесата биле исто така недовршени (без оформени ѕвезди, Сонце), јасно е дека во 1Мој 1:1 Бог го создал основниот материјал за оформување на Земјата и небесните пространства, кои потоа етапно ќе ги обликува, оформува, НО НЕ И БУКВАЛНО СОЗДАВА!
 
Па така во 1Мој 1:6-8 гледаме дека Бог ги раздвојува водите (реките, езерата и морињата од атмосферските води), а просторот меѓу нив го нарекува небо. Значи тука нема никакво буквално наново создавање, туку прегрупирање на веќе создадената материја и именување на одредените објекти.
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Дојдовме до светлината.
Неа бог ја создава во првиот ден, а тоа е објаснето во 1Мој.1:3 каде се вели: „И бог рече:„нека биде светлина“ И бидна светлина. Понатаму во 1Мој.1:4,5 бог ја одделува светлината од темнината и светлината ја нарекува ден, а темнината ноќ.
Која е оваа светлина? Од што доаѓа оваа светлина? Претпоставувам, а верувам дека и вие ќе се согласите, штом е ден и ноќ, се работи за Сонцето, нели?
Ваш коментар!
 
Не се работи за Сонцето. Таму не пишува "Сончевата светлина", туку пишува само "светлината".
Сонцето не е единствен извор на светлина, ниту пак ѕвездите. Каква е таа светлина и од каде доаѓала тоа не го пишува во Библијата и секоја препоставка ќе биде зборење во името на Библијата таму каде што таа молчи.
Но сепак, како една насока на размислување ќе ти спомнам дека во Библијата и Самиот Бог е наречен Светлина...
 
" Бог е светлина" (1 Јованово 1:5)
"Ноќ нема да има веќе и не ќе им биде потребна светлина од светилка, ни светлина од Сонцето, зашто Господ Бог ќе ги осветлува" (Откровение 22:5)
 
Читаш погоре? намигнување Епа ако тогаш не би било потребно Сонцето за да има Светлина, тогаш зошто би било потребно Сонцето и на почетокот за да има светлина?
 
Да не должам. Доколку во 1Мој. 1:3 пишуваше "Сончевата светлина", тогаш таму ќе имаше противречност, но бидејќи такво нешто НЕМА, тогаш залуден е и овој твој обид да вметнеш противречност во Библијата.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 01:43
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Имам едно прашање до сите кои пишуваат на темава - Дали несовршено нешто може да направи нешто совршено?

Ме интересира одговорот на сите вас. Ви благодарам.
 
 
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
Јас би предложил и нова тема со ваков наслов...
 
интересно - нели?


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 01:57
Бог прво го створил небесниот свет, односно духовниот. Под зборот небо кој е запишан во првиот стих на Битие се подразбира токму тој духовен свет.
Знаеме дека ѓаволот се одметнал од Бога поради својата гордост и од светлоносецот Луцифер станал темен сатана. Сето тоа се случило пред да биде створена земјата, односно откако Бог го створил небото (духовниот свет).
Затоа потоа се вели дека ѓаволот преку змијата ја излажал Ева да касне од забранетиот плод, а никаде претходно не е кажано за неговото отпаѓање од Бога. Злото не е создадено од Бога, туку тоа е отсуство на Божјата милост и добрина. Злото започнува со ѓаволот, кој како битие со слободна волја избрал да не биде повеќе во близина на Живототдавецот. Штом злото е настанато со ѓаволот, значи тој е створен пред создавањето на земјата, пред создавањето на Адам и Ева, за потоа тој да може да ги прелаже.

Библијата е книга која крие големи тајни, а на оние кои се со помрачен ум не им се дава да ги откријат и да ги увидат. Слава Му на Бога што не не оставил сираци давајќи Го Светиот Дух на Црквата која на вистинските верни (Свети Отци) им давал откровенија кои се над секој разум!

п.с. чекам одговор од сите вас на моето претходно прашање.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 02:17
Мараната, Библијата е Божја порака наменета за луѓето. Во неа не е напишано се, ниту пак може да биде запишано се, туку е напишано само она што Бог сметал дека е потребно човекот да знае во овој период.
 

Почетокот кој се спомнува во 1Мој. 1:1 не значи и буквалниот почеток на Бог (Кој нема почеток), туку почетокот на Божјото создавање на Небесата и Земјата. Од целиот контекст се гледа дека станува збор за материјалниот свет, во спротивно очекувано би било и Бог да кажел и збор два за создавањетона духовниот свет. Но наспроти тоа, ние гледаме дека на тие "небеса" Бог создал материјално Сонце, материјални ѕвезди, потоа над дел од тоа небо (атмосферата) Бог поставил материјална вода итн.

 

Целиот контекст зборува за создавањето на материјалниот свет, а не за духовниот. Духовниот свет е создаден пред материјалниот, пред Земјата и Небесата, но едноставно неговото создавање Бог не сметал дека е потребно да се запише во Библијата. Можам само да претпоставам колкава Библија би била потребна за да се запишат духовните неистражливи пространства кои Бог ги има создадено "горе". Верувам дека еден ден, на духовното небо, ќе имаме цела вечност пред нас да ги истражуваме и тие духовни небеса, со сето нивно богатство и разноликост.

 



Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 02:32
Originally posted by gospel gospel напиша:

А КАКО ПИШУВА ЗА : И БИ ВЕЧЕР И БИ УТРО - ДЕН ПРВИ. ?
-мисли на оргиналниот запис од Мојсеј


Госпел побара да види како пише, го доби одговорот и нешто повеќе (за жал и го избришаа, па не знам дали успеа да го виде).

Џабе не рекле „Внимавај што посакуваш - може и да се оствари“,

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 02:34
ЕвАнгелос, а каде јас спомнаав дека тоа е почеток на Бога? Бог е без почеток и без крај.

Конечно, брат, да се сложиш дека не е се запишано во Библијата(јас би рекла дека е, само што е многу длабоко и не секој може да го разбере), и дека тоа што е запишано било само затоа што луѓето повеќе не можеле да примат. Алилуја!!!

Во Символот на верата се вели - и се вознесе на небото. Зарем Бог се вознел на она небо што го гледаме над нас? Тогаш секој авион може да стигне до Него, и секоја ракета уште поблиску до Неговиот престол.

Првиот стих од Битие кажува дека Бог го создаде небесниот (духовен) свет најпрво!


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 03:57
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Имам едно прашање до сите кои пишуваат на темава - Дали несовршено нешто може да направи нешто совршено? Ме интересира одговорот на сите вас. Ви благодарам.

 

 

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

 

Јас би предложил и нова тема со ваков наслов...

 

интересно - нели?



Zhelbata ti e ostvarena!

Ne postiraj tekstovi na jazik koj ne e vladeen od chlenovite. Pravilo na sajtov e da se koristi makedonskiot jazik.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 19:33
hehe, ovaa tema e dokaz deka sekoj amater misli deka moze da stane volter ili den braun.

prvo i osnovno, svetlinata velis gospod utnal sto ja sozdal pred sonceto.

ok, spored tebe izgleda trebalo obratno. Taka ke imavme sonce, bez svetlina. no mozno li e toa? Mozno li e da sozdades sonce so svojot hemiski sostav i svojot hemiski zivot, bez toa da sveti? mozno li e da se sozdade 'svetlosno telo', bez prethodno da go sozdades 'konceptot za svetlinata'?

vtoro, velis gospod prvo ja sozdal zemjata, a potoa sonceto. no i naukata go negira toa, bidejki sonceto ednostavno ne e mozno da postoi podolgo od zemjata. dosega ke se potrosese. vo 'najlos' slucaj, nastanati se vo isto vreme (ili vo razlika od 2-3 dena).

treto, prikazni nekoi kazuvas, ne znam sto ti znacese toa deka bog dva pati sozdal nebo. kaj vide ti deka e vtor pat sozdadeno neboto? kade? si ismisluvas nekoi gluposti.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 20:00
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Зарем Бог се вознел на она небо што го гледаме над нас? Тогаш секој авион може да стигне до Него, и секоја ракета уште поблиску до Неговиот престол.
Еден руски астронаут кој се провози во орбитата рече дека е сигурен оти Бог не постои, ете самиот се качил на небото и не го видел(освен простор и ѕвезди). Каква ограниченост на интелектот!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 20:17
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

ЕвАнгелос, а каде јас спомнаав дека тоа е почеток на Бога? Бог е без почеток и без крај.

Конечно, брат, да се сложиш дека не е се запишано во Библијата(јас би рекла дека е, само што е многу длабоко и не секој може да го разбере), и дека тоа што е запишано било само затоа што луѓето повеќе не можеле да примат. Алилуја!!!

Во Символот на верата се вели - и се вознесе на небото. Зарем Бог се вознел на она небо што го гледаме над нас? Тогаш секој авион може да стигне до Него, и секоја ракета уште поблиску до Неговиот престол.

Првиот стих од Битие кажува дека Бог го создаде небесниот (духовен) свет најпрво!



Maran Ata, какво прекрасно објаснување, ова ни на крај памет не би ми текнало, ете зошто “небо“ било споменато двапати.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 20:20
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Зарем Бог се вознел на она небо што го гледаме над нас? Тогаш секој авион може да стигне до Него, и секоја ракета уште поблиску до Неговиот престол.
Еден руски астронаут кој се провози во орбитата рече дека е сигурен оти Бог не постои, ете самиот се качил на небото и не го видел(освен простор и ѕвезди). Каква ограниченост на интелектот!!!


Ограниченост на интелектот и отсуство на духовност, духовно слепило. Се вивнал во орбитата, свесен и можеби горд на научното достигнување, но и тотално слеп за некои работи, штом не помислил: “чекај бре, ова Некој го створил или не?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 20:23
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

ЕвАнгелос, а каде јас спомнаав дека тоа е почеток на Бога? Бог е без почеток и без крај.

Конечно, брат, да се сложиш дека не е се запишано во Библијата(јас би рекла дека е, само што е многу длабоко и не секој може да го разбере), и дека тоа што е запишано било само затоа што луѓето повеќе не можеле да примат. Алилуја!!!

Во Символот на верата се вели - и се вознесе на небото. Зарем Бог се вознел на она небо што го гледаме над нас? Тогаш секој авион може да стигне до Него, и секоја ракета уште поблиску до Неговиот престол.

Првиот стих од Битие кажува дека Бог го создаде небесниот (духовен) свет најпрво!


da navistina ubavo razmisluvanje. samo ne morase da citiras od simvolot, koga mozese da citiras i od evangelieto (marko 16:9). a sekogas se citira originalniot izvor, a ne onie sto prepisale od nego.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 20:46
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

da navistina ubavo razmisluvanje. samo ne morase da citiras od simvolot, koga mozese da citiras i od evangelieto (marko 16:9). a sekogas se citira originalniot izvor, a ne onie sto prepisale od nego.

Ова е правило некое?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 21:04
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

da navistina ubavo razmisluvanje. samo ne morase da citiras od simvolot, koga mozese da citiras i od evangelieto (marko 16:9). a sekogas se citira originalniot izvor, a ne onie sto prepisale od nego.

Ова е правило некое?


pa ne znam kade ti si se obrazuval, kade zivees, rabotis, no ako pisuvas nesto bez da citiras od kogo e originalnata misla, toa se vika plagijat. znaci da, vo civiliziaraniot svet toa e pravilo.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 21:13
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Бог прво го створил небесниот свет, односно духовниот. Под зборот небо кој е запишан во првиот стих на Битие се подразбира токму тој духовен свет.

Тоа го велиш ти. Други велат поинаку (читај во претходните постови)! И кого да го верувам?
Тоа што го тврдиш ти (но и другите), никаде во библијата не го пишува. Останува секој да си толкува како што сака или да им верува во „стручното“ толкување на одредени „отци“!
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

... Знаеме дека ѓаволот се одметнал од Бога поради својата гордост и од светлоносецот Луцифер станал темен сатана. Сето тоа се случило пред да биде створена земјата, односно откако Бог го створил небото (духовниот свет).
Затоа потоа се вели дека ѓаволот преку змијата ја излажал Ева да касне од забранетиот плод, а никаде претходно не е кажано за неговото отпаѓање од Бога. Злото не е создадено од Бога, ...

Ај сега читај ги твоите контрадикторности: прво велиш бог го создал Луцифер (кој нели е зло) ... Знаеме дека ѓаволот се одметнал од Бога откако Бог го створил небото а потоа велиш ... Злото не е создадено од Бога, ...
И оди сега разбери. не%20знам

Originally posted by gospel gospel напиша:

... Нелогичности можи да има кај тебе, но кај Бога неможи.
Тоа што кај тебе е нелогично кај Бога е логично.
Најголемата нелогичност кај луѓето е таа што најпрво Бог ја создава светлината, а потоа сонцето и месечината.

Само негираш и напаѓаш, а не даваш конкретен одговор.
Во ред, еве прифаќам дека бог во првиот ден прво создава светлина која не е Сонцето. Нека таа светлина биде се што вие мислите дека е или дека треба да биде. Еве прифаќам и дека бог во четвртиот ден ги создал Сонцето, Месечината и ѕвездите. Но, дали некој од вас ќе го потврди фактот дека навистина Земјата е создадена пред Сонцето и ѕвездите, како што се вели во библијата?
Originally posted by gospel gospel напиша:

... Библијата е книга која крие големи тајни, а на оние кои се со помрачен ум не им се дава да ги откријат и да ги увидат...

Каков верник си ти? Сигурен сум дека Исус би се срамел од тебе! Наместо како вистински христијанин „да го вратиш изгубеното јагне“ ти што правиш? Дали воопшто знаеш поради кого ти ја имаш прифатено христијанската вера? Знаеш ли дека ако не бил апостол Павле (кој прв започнал да го шири христијанството на овие простори), којзнае што ќе си бил/а (мислам по вероисповест)? А дали знаеш како се викал и што бил тој (Павле) пред да стане еден од Христовите ученици? Ако тој не бил со „помрачен ум“, тогаш незнам кој друг. Но, и покрај тоа, што направил Исус со/од него? Затоа ти препорачувам, кротко со изјавите. Биди прав, вистински христијанин.

На темава повеќе пати се спомна зборот јом. Некој вели дека тоа е 1 ден некој 1 година, некој 1000 години...
Прифаќам и тоа. Нека биде толкаво време колкаво вие сакате да биде. Еве од мене нека еден јом биде 1 милијарда години. Повторно, по незнам  кој пат веќе, ќе речам. Уште една „општа изјава“ која може различно да се толкува. (btw. ова ми личи на нашиве закони, можат да се толкуваат овака или онака, зависи од кого, но и за когоплазење) и која доведува до забуна и до раздвојување на луѓето, што нормално доведува до создавање разни верски групи. Значи, самото времетрање на тој јом во случајов и не е толку биетно. Битно за оваа дискусија ми беше распоредот на создавањата кој бил во тие јом-ови, а кои малку погоре веќе ги спомнав.
Но, во толкувањето на времетраењето на јом-от, една друга  работа ме копка.
Начелно еве да се согласиме дека тој јом е голем временски период. Ајде да речеме 1000 години. Може?! Значи на бог му требале 6000 години се да создаде. И уште 1000 години (седмиот ден) тој си се одморал. Така? Значи тоа се вкупно 7000 години.
Е сега, во некој друга тема некој спомна некаква  цифра на поминати години од Адам, преку Аврам, Мојсеј до Исус. Ќе ми каже некој колку години биле тоа? И дали деновите во тие години исто така биле сметани како јом-ови од 1000 години? Или се сметале како овие денешниве? Но, кога дошло до таква промена? Кога јом-от повеќе не бил јом (од 1000 години)? Јас во библијата немам најдено таков податок. Доколку некој знае, молам нека ми каже.



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 21:23
Стево - не ми се навлегува во непотребни демагогии во секоја тема.

Златник... Времето поминато меѓу Адам, Аврам, па до Мојсеј и понатаму е изразено во години и се користи токму тој термин, нема двосмисленост таму.

Правиш една грешка, велиш: И дали деновите во тие години исто така биле сметани како јом-ови од 1000 години? Или се сметале како овие денешниве?

Кога е употребен зборот Ден, тоа значи ден, исто што и за мене и за тебе. Кога се употребува зборот Јом, тоа значи период. Соодветно, не може да се каже дека годината се состоела од "365 илјада годишни јомови", туку означува година, онаква каква што денес знаеме. Проблемот е во преводот - тоа што Јом се преведува како Ден (кое што истотака може да значи).
Факт е дека различни деноминации, различно го толкуваат ова. Некои велат дека е светот создаден буквално за 7 дена, други велат дека е создаден во 7 етапи.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 22:46
Вечерва сакав да запошнам друга тема за дискусија, но гледам дека саатов оди кон 23, а и женчево ме вика, пааа ...намигнувањељубов Останете ми во добро до утре!големо%20гушкање

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 22:54
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Ај сега читај ги твоите контрадикторности: прво велиш бог го создал Луцифер (кој нели е зло) ... Знаеме дека ѓаволот се одметнал од Бога откако Бог го створил небото а потоа велиш ... Злото не е создадено од Бога, ...И оди сега разбери. не%20знам
Ова (изјавата на Маран Ата) може да се сфати ако се постави на следниов начин: Бог не го создал злото, но некои битија одбрале да постапат спротивно на доброто и резултатите биле зли. А со оглед на тоа што и покрај тоа тие битија продолжуваат по свое, би можело да се рече дека се зли, но НЕ зли созддадени од Бога, туку добри. Но тие не се во својата природа зли, туку божествени.

Ми текнува една споредба од книгите на Јеховини сведоци(иако воопшто не се согласувам со нивното учење):крадецот не бил роден како крадец, така и Сатана не била создадена од Бога како ѓавол.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 22:59
Toa e лесно да се протолкува - Слободна Воља.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Hasan ibn al sabah
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 23:15
biblija ne uci deka isa bil bozji pratenik


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 23:19
Библија не учи дека Исус е Божји Син.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Hasan ibn al sabah
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 23:21
Vo tevratot i indzilot pisuva deka isa e bozji pratenik


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 23:23
Темава гласи "Што не учи Библијата", а не "Што не учи Тевратот, Инџилот."
Во Библијата пишува дека Исус е Божји Син.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 23:24
Хасане, темата е отворена за друго прашање,затоа ќе те замолам да не ја узурпираш со вакви коментари.Ајде алтан.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Hasan ibn al sabah
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 23:27
dobro de ne sum znael izvini


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 23:40
Originally posted by Hasan ibn al sabah Hasan ibn al sabah напиша:

dobro de ne sum znael izvini
Гајле да немаш побратиме, ЖИВОТОТ е Единствениот учител кој сите набрзо подеднакво ќе ги васпита!

Прашај го Евангелос: Што вели Најсветото Писмо, Кој е ЖИВОТОТ?

Шалом!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 00:58
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Бог прво го створил небесниот свет, односно духовниот. Под зборот небо кој е запишан во првиот стих на Битие се подразбира токму тој духовен свет.
Тоа го велиш ти. Други велат поинаку (читај во претходните постови)! И кого да го верувам? Тоа што го тврдиш ти (но и другите), никаде во библијата не го пишува. Останува секој да си толкува како што сака или да им верува во „стручното“ толкување на одредени „отци“!
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

... Знаеме дека ѓаволот се одметнал од Бога поради својата гордост и од светлоносецот Луцифер станал темен сатана. Сето тоа се случило пред да биде створена земјата, односно откако Бог го створил небото (духовниот свет).
Затоа потоа се вели дека ѓаволот преку змијата ја излажал Ева да касне од забранетиот плод, а никаде претходно не е кажано за неговото отпаѓање од Бога. Злото не е создадено од Бога, ...
Ај сега читај ги твоите контрадикторности: прво велиш бог го создал Луцифер (кој нели е зло) ... Знаеме дека ѓаволот се одметнал од Бога откако Бог го створил небото а потоа велиш ... Злото не е создадено од Бога


Мислам дека нема потрба да ми ги извртуваш зборовите и дека треба малку повеќе да се обрне внимание на македонскиот јазик. Многу јасно во мојот претходен коментар кажувам дека БОГ НЕ ГО СТВОРИЛ ЗЛОТО, дека ѓаволот самиот, како битие со СЛОБОДНА ВОЛЈА, поради својата гордост избрал да биде далеку од Бога, односно станал зол, а злото е ОТСУСТВО НА БОЖЈАТА ДОБРИНА И МИЛОСТ.

Еве ти со попрост пример. Кога Ајнштајн сеуште бил во училишните клупи, неговиот учител атеист сакал да докаже дека Бог не е добар и дека не постои, па почнал да оправа филозофии дека штом ѓаволот е лош, а бил создаден од Бога, значи дека Бог креираа лоши работи и дека следствено на тоа и Бог е лош. Сите студенти молчеле незнаејќи што да одговорат на тоа, та професорот задоволно си седнал на својот стол. Но, тогаш се јавил Ајнштјан (нам, а и на целиот свет, добро познат) и му рекол дека тоа што го зборувал и објаснувал не е точно. Кога Ајнштајн бил запрашан зошто така мисли, одговорил - (парафразирам) Тоа е многу просто. Дали постои темнина? - Не, не постои. Темнината е едноставно отсуство на светлината, затоа ако се пушти во темна просторија сончев зрак преку прозорецот, темнината ослабува и се губи. Дали постои студ? - Не, не постои. Студот е едноставно отсуство на топлина, меѓутоа кога ќе почне да се загрева една просторија, студот се губи. Така е и со Бог. Тој не го створил злото, бидејќи е добар. Злото е самото Негово отсуство.

Сето зло кое што се случува во светот е отсуство на љубовта Божја во срцата на луѓето.

Секоја вероисповед различно си ја толкува Библијата, во тоа е целиот проблем. Токму таа твоја забелешка докажува дека во неа се кријат длабоки тајни кои им се дадени да ги разберат само на оние кои си го очистиле срцето и се вратиле во онаа прва природа на луѓето која на почеток Бог им ја даде на Адам и Ева. Не секој може да ја разбере нејзината смисла, затоа Православните верници се водат според толкувањата на Светите Отци, а не на некој пастор или раскажувач, бидејќи тие се оние кои станале богови по благодат.

А што се однсеува до замерките од каде треба да цитирам, со оглед на тоа што Символот на верата го исповеда учењето кое произлегува од Библијата, јас не гледам проблем да цитирам од него.
А мислим дека и тој што има замерка, ако не се лажам, го исповедува истиот Символ.

И за крај, би ве замолила сите, во иднина да не ми ги извртувате зборовите и ако имате проблем со граматичката конструкција на некоја реченица, прочепкајте по книгите за македонскиот јазик или прашајте ме што сум мислела со тоа што сум го напишала. И бај д веј, читајте во целост што кажувам, а не само дел, па потоа да се ваѓа од контекст, затоа што тоа навистина ми пречи. Се надевам дека ќе ми помогнете околу тоа... да не се искажувам по 2 пати.

п.с. Сега и јас чекам одговор од тебе - дали несовршено нешто може да створи нешто совршено?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 01:13
И уште нешто - последното цитирање се однесува на мене или на Госпел? Гледам дека си ставил моја реченица, а си напишал дека го цитираш Госпел.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 09:56
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

И уште нешто - последното цитирање се однесува на мене или на Госпел? Гледам дека си ставил моја реченица, а си напишал дека го цитираш Госпел.

Аууу! Баш сум за никадетага Во сето тоа copy, paste... ненамерно сум „утнал“. Се надевам дека ќе наидам на разбирање од тебе и од Госпел. Се извинувам и на двајцата.големо%20гушкање

Во ред, продолжуваме со нашата дискусија!

Гледам сите се согласувате во тоа дека:
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

... Бог не го создал злото, но некои битија одбрале да постапат спротивно на доброто и резултатите биле зли. А со оглед на тоа што и покрај тоа тие битија продолжуваат по свое, би можело да се рече дека се зли, но НЕ зли созддадени од Бога, ...

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Toa e лесно да се протолкува - Слободна Воља.

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

... во мојот претходен коментар кажувам дека БОГ НЕ ГО СТВОРИЛ ЗЛОТО, дека ѓаволот самиот, како битие со СЛОБОДНА ВОЛЈА, поради својата гордост избрал да биде далеку од Бога, односно станал зол,...

Одлично, токму таму се обидував да ја насочам дискусијата! Самите да кажете дека бог не создава зло туку само добро. Но, тоа не е само ваша констатација. Самиот бог тоа го вели. Но, пред да продолжам, би сакал да ве потсетам на она прашање од пред 2-3 страни, дали бог знае се што било, што е и што ќе биде. Таму неколкумина потврдно се изјаснија. Верувам дека и останатите (кои тоа не го виделе) позитивно ќе одговорат.
Значи, ако констатиравме дека бог однапред знае се што ќе биде, тогаш зошто во стиховите ( во кои се објаснува создавањето на работите) од 1Мој.1:4,10,12,21,25 и 31 се вели: „ И виде бог дека тоа е добро“ Што, зарем претходно тој незнаел како ќе изгледа тоа нешто што го прави, па морал прво да го направи за да види како тоа ќе изгледа? Или тоа можеби значи дека претходно бог неколку пати се обидувал, но не му испаднало како што треба, па ајде, одново ... се додека „не видел дека е добро“? Не верувам дека тој сакал самиот да се пофали пред луѓето?
Како што може да се види од овој случај со ѓаволот, но исто така (подоцна ќе спомнеме) и со човекот, бог не створил нешто добро! Ако навистина било добро нештото што го содздал, тоа немало да се „расипе“!
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

... Еве ти со попрост пример. Кога Ајнштајн сеуште бил во училишните клупи, неговиот учител атеист сакал да докаже дека Бог не е добар и дека не постои, па почнал да оправа филозофии дека штом ѓаволот е лош, а бил создаден од Бога, значи дека Бог креираа лоши работи и дека следствено на тоа и Бог е лош. Сите студенти молчеле незнаејќи што да одговорат на тоа, та професорот задоволно си седнал на својот стол. Но, тогаш се јавил Ајнштјан (нам, а и на целиот свет, добро познат) и му рекол дека тоа што го зборувал и објаснувал не е точно. Кога Ајнштајн бил запрашан зошто така мисли, одговорил - (парафразирам) Тоа е многу просто. Дали постои темнина? - Не, не постои. Темнината е едноставно отсуство на светлината,...

Аха, значи и ти си ја гледала рекламата, а?намигнување
Добро, а што беше на почетокот? Колку што јас се сеќавам имаше темнина „ ... која се простираше над бездната ...“ (1Мој.1:2) Значи таа како таква постои. Тек после се создава светлината. Потоа бог ги раздвојува. Значи има и темнина и светлина.намигнување
Како надоврзрување на погоре реченово, а за да има некаков континуитет (поврзаност) дискусијава, би ве запрашал, зошто луѓето грешат?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 13:31
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


... и со човекот, бог не створил нешто добро! Ако навистина било добро нештото што го содздал, тоа немало да се „расипе“!
Е тука битно се разликува моето убедување од останатите. Имено Бог не ги создал луѓето.
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Како надоврзрување на погоре реченово, а за да има некаков континуитет (поврзаност) дискусијава, би ве запрашал, зошто луѓето грешат?
Грешат од незнаење, мрзливост, влијаниа од астрални души и демоните, и конечно ова прашање секој сам треба да си го постави! Зошто грешам?


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 07:48
Златник, прво сакам да ти прецизирам нешто. Пред некое време Тетратка спомна една вистинита работа – Мојсеј кога ја пишувал книгата Битие не пишувал трактат, туку со свои зборови, карактеристични во тоа време, го запишал создавањето на светот (она што Господ му го давал да го види). Во понатамошната твоја дискусија и наоѓање мани на Светото Писмо, треба да имаш на ум дека не е се запишано во детали (ако ги бараш). Пишани се работите кои го одредуваат духовниот развој или падеж на човештвото од одреден период и како тоа влијае врз денешните луѓе (тоа ќе го видиш понатаму).

И друга работа – знаејќи дека Бог е семоќен и седржител и дека Тој си ја уредува секоја работа како Самиот што сака, нема логика да се фаќаш со твоите научни докажувања од типот на „А зошто Господ прво ја створил светлината, а потоа сонцето кое ја дава светлината“. Господ како сака си ги поставува законите на природата и кога сака ги менува. Тоа може да се види со првобитниот закон на природата, даден од Бога, за човечкиот род да се размножува без да има никаква забрана за инцест, додека пак, потоа тоа го забранува тоа. Господ прво ја ствара земјата, а потоа си ги поставува законите по кои ќе се движи сето создание. Та нели и не може да се постави некој закон се додека не биде се создадено до крај? Како може земјата да се врти околу сонцето, кога тоа сеуште не било создадено? Компренде, нели?


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Аха, значи и ти си ја гледала рекламата, а?намигнувањеДобро, а што беше на почетокот? Колку што јас се сеќавам имаше темнина „ ... која се простираше над бездната ...“ (1Мој.1:2) Значи таа како таква постои. Тек после се создава светлината. Потоа бог ги раздвојува. Значи има и темнина и светлина.намигнувањеКако надоврзрување на погоре реченово, а за да има некаков континуитет (поврзаност) дискусијава, би ве запрашал, зошто луѓето грешат?


Што се однесува до онаа темнина која се спомнува во вториот стих, Светите Отци велат дека одредена светлина била создадена со создавањето на небото. Нели сепак тоа е место каде се наоѓа светлината? Но, облаците кои биле создадени во приот ден не дозволувале таа светлина да дојде до земјата. Св.Ефрем вели:

Ако се што е создадено (без разлика дали неговото создавење е споменато или не) било создадено во шест дена, тогаш облаците биле создадени во првиот ден... бидејќи се треба да биде создадено во шест дена.

Значи, пак доаѓаме до тоа дека секое отсуство на светлината е темнина. А и да не заборавиме што на што претходи – БОГ е светлина, а Тој нема ни почеток ни крај.


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 09:05
Секогаш проблемот во дискусиите меѓу припадниците на различните религии (или атеистите) е тоа што секој ги гледа, разбира и толкува термините од својата гледна точка. Тоа е сосема разбирливо.
Во конкретниов случај - проблемот од научна гледна точка гласи: За да има светлина, мора да има сонце - соодветно - има грешка во Библијата, затоа што таму е прво светлината, а потоа сонцето.
Но... погледнато од религиозна гледна точка - Бог е Семоќен. Бог е насекаде, Бог е Бескрај. Бог може да зрачи со светлина, дури и да нема сонце. Соодветно - нема никаков конфликт или парадокс во тоа што првин се создава светлината, а потоа сонцето.
Но... во врска со конкретнава проблематика има различни гледишта и во религиозните кругови - што точно означува Светлината? Дали се однесува само на физичка светлина? Дали се однесува на присуството Божје? Дали се однесува на Знаењето?
За да добие ова смисла, нека да го погледнеме Евангелието по Јован.

1 Во почеток беше Словото, и Словото беше во Бога, и Словото беше Бог.
2 Тоа беше во почетокот во Бога.
3 Сè стана преку Него, и ништо, што стана, не стана без Него.
4 Во Него беше живот и животот им беше светлина на луѓето.
5 И светлината свети во темнина, и темнината не ја опфати.

Значи - Во почетокот беше Словото. Бог Рече - Нека Биде Светлина! Словото беше во Бога и Словото беше Бог.

Погледнете ги стиховите 4 и 5 уште еднаш:
Во Него беше живот и животот им беше Светлина на луѓето!
И светлината свети во темнина - и темнината не ја опфати.

Тоа значи дека не зборуваме за светлина која произлегува од сонцето, а зборуваме за светлина која произлегува од Бога. Зборуваме за светлината која ја имаме во нашите души, светлината која свети во темнина, светлината која ниедна темнина не може да ја згасне. Тоа е тоа Слово - Слово кое се содржи во Бога и кое е самиот Бог. Незгасливата Светлина.

Затоа - буквализмот, особено од гледна точка на чистата материјалистичка наука - не врши работа при објаснувањето на Генезисот.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 14:03
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

... Мојсеј ... со свои зборови, карактеристични во тоа време, го запишал создавањето на светот (она што Господ му го давал да го види)... не е се запишано во детали (ако ги бараш)...

Сметам дека кога едно дело, кое христијаните го сметаат за совршено, дело кое наоѓа објаснување за се и сешто на овој свет и, кое го ставаат на врвот од изворот на човековото осознавање, треба да дава малку попрецизни информации, барем за некои многу посуштествени работи, а не со неколку воопштени зборови да објасни толку сложени настани (настанување на небо, светлина, ѕвезди...) кои се случувале во долги временски периоди. Од една страна, теистите се задоволуваат со одговорот: „бог создаде ...“ и, толку. А од друга страна, од науката бараат детални објаснувања за настанокот. И не само објаснувања! Се бараат и докази за тоа што науката го дава како претпоставка. Дури тие докази требало и да се повторат за да бидат веродостојни! Неспорно е дека науката на денешниот степен на развој неможе за се да даде такви докази. Но, не заборавајте, како може науката да даде такви одговори кога таа почнала да се вади од стегите на религијата пред само 200-300 години, а интензивно да се развива во последниве педесетина години (од „освојувањето“ на вселената).
Потсетете се! Ератостен некаде во 300 г.п.н.е со помош на 2 стапа (едниот во Александрија, а другиот во Сиена) оценил дека Земјата е топка и дури, врз основа на тоа, го пресметал и нејзиниот периметар. Во меѓувреме се појавило христијанството, потоа исламот... И, што се променило во следните 1800 (и кусур) години до појавата на Никола Коперник? Ништо! Едноставно немало никаков напредок бидејќи религиите не само што не го прифаќале научното мислење, туку и го казнувале. Дури и уште едно стотина - двеста години по Коперник. Затоа науката неможе да даде објаснувања за сите непознати работи во вселенава. Но тоа не значи дека во иднина нема и тоа да се случи.
Значи, според вас, не е спорно што во библијата се „испуштаат“ или се „забораваат“ да се напишат некои важни настани?
Но, не само за светлината, небото и останатите небесни тела бог, (т.е. Мојсеј) заборавил да напише! Има и други работи.
Кога бог во петтиот ден го создава живиот свет во водата и воздухот (1Мој.1:20-22) тој (во 1Мој.1:21) дури точно нагласува „ ... од секаков вид...“. Истото тоа „...според неговиот вид“ и „ ... според нивниот вид“ го вели и за животинскиот свет на земјата (1Мој.1:24). Но, што се случува кога го создава човекот? (1Мој.1:26,27) За него воопшто не кажува дека го создал по видови (т.е. раси)! Зошто? Повторно Мојсеј намерно или ненамерно испуштил? Или заборавил? Но, што „тупам“ пак и јас!? Што е толку важно па тоа, за да се пише?!
Кога сме кај создавањето на човекот, би се надоврзал и со следново.
Во гореспомнатиот цитат 1Мој.1:26 се вели:„Бог рече:„Да направиме човек според Нашиот лик, според нашата сличност...„“. Очигледно е дека бог со некого разговарал и се договарал. Со кого? Со ангелите? Нека се, но и нив Мојсеј заборава да ги пише кога се создадени (освен, се разбира, ако ангелите не се „подразбираат“ под зборот „небеса“ на почетокот, како што некои се обидуваат да го протолкуваат и презентираат како задоволителен одговор. А, баш ме интересира и на кој јазик бог комуницирал со „своите “ ангели? Или сето тоа било телепатски?
Но, ајде, во ред. Се согласувам на сите одговори за „небесното“.
Што се случува со земното? Видовме дека бог создава маж и жена. Значи, освен нив други луѓе нема. Во ред е тоа што тие си имаат дечиња, Каин и Авел. Но, да видиме што се вели понатаму, во 1Мој.4:17. Таму стои:„Каин ја позна својата жена, па така зачна и го роди Енох“. Од каде сега испадна женава? За ова има две објаснувања. Или Мојсеј пак заборавил да пише дека бог (во меѓувреме) создал уште некого, или во прашање е инцест меѓу Каин и мајка му Ева! Ако јас ова не го сваќам, тогаш како може некое дете кое сега ќе почне да учи веронаука, сето ова да го разбере?

Р.Ѕ. Што стана со одговоров на моето прашање од пред неколку поста:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... пред да продолжам, би сакал да ве потсетам на она прашање од пред 2-3 страни, дали бог знае се што било, што е и што ќе биде. Таму неколкумина потврдно се изјаснија. Верувам дека и останатите (кои тоа не го виделе) позитивно ќе одговорат.
Значи, ако констатиравме дека бог однапред знае се што ќе биде, тогаш зошто во стиховите ( во кои се објаснува создавањето на работите) од 1Мој.1:4,10,12,21,25 и 31 се вели: „ И виде бог дека тоа е добро“ Што, зарем претходно тој незнаел како ќе изгледа тоа нешто што го прави, па морал прво да го направи за да види како тоа ќе изгледа? Или тоа можеби значи дека претходно бог неколку пати се обидувал, но не му испаднало како што треба, па ајде, одново ... се додека „не видел дека е добро“? Не верувам дека тој сакал самиот да се пофали пред луѓето?

Не ми се верува дека намерно го избегнувате.намигнување



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 14:26
Zlatnik, не си ласкај дека "бегаме" од твоите смешни прашања. Едноставно мене ми стана досаден со овие петтооделенски прашања за Библијата. Толку ми се изгустирани овие прашања (што ги прашуваат децата) што веќе ме мрзи да одговарам на нив.
Но ајде, за да не се возгордееш со прашањава, сега ќе ти ги одговорам набрзака...
 
Од целиот твој пост, он-топик ти се само следниве прашања:
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Во гореспомнатиот цитат 1Мој.1:26 се вели:„Бог рече:„Да направиме човек според Нашиот лик, според нашата сличност...„“. Очигледно е дека бог со некого разговарал и се договарал. Со кого? Со ангелите?

Не, Бог не збори со ангелите таму, туку тоа е разговор во рамките на Божјото Тројство. Бог не може да збори погоре со ангелите, бидејќи тие немаат иста сличност како и Бог, па затоа Бог таму не би можел да вели: "според Нашата сличност". Ова единствено има логика, доколку Бог Таткото зборува со Бог Синот и Бог Светиот Дух кои имаат иста сличност т.е. како што кажав, тоа е разговор во рамките
на Светото Тројство.
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Видовме дека бог создава маж и жена. Значи, освен нив други луѓе нема. Во ред е тоа што тие си имаат дечиња, Каин и Авел. Но, да видиме што се вели понатаму, во 1Мој.4:17. Таму стои:„Каин ја позна својата жена, па така зачна и го роди Енох“. Од каде сега испадна женава?
 
Ова е само доказ дека бегло си ја прелистал Библијата, само колку да најдеш некоја грешка во неа, а не и за да поднаучиш нешто од неа.
Во Библијата јасно стои дека Адам и Ева имале и други синови и ќерки после Каин и Авел:
 
"По Ситовото раѓање, Адам живееше осум стотини години; и му се родија уште синови и ќерки."
(Битие 5:4)

 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


од 1Мој.1:4,10,12,21,25 и 31 се вели: „ И виде бог дека тоа е добро“ Што, зарем претходно тој незнаел како ќе изгледа тоа нешто што го прави, па морал прво да го направи за да види како тоа ќе изгледа?

Таму, во тие цитати, никаде не се вели дека Бог не знаел како ќе изгледа тоа што ќе го направи. Тоа ти го велиш, но не и Библијата. Тука е проблемот кај тебе, што ти донесуваш заклучоци во име на Библијата и потоа истите ги прогласуваш за противречни. Тоа е смешно.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 14:29
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

... Мојсеј ... со свои зборови, карактеристични во тоа време, го запишал создавањето на светот (она што Господ му го давал да го види)... не е се запишано во детали (ако ги бараш)...

Сметам дека кога едно дело, кое христијаните го сметаат за совршено, дело кое наоѓа објаснување за се и сешто на овој свет и, кое го ставаат на врвот од изворот на човековото осознавање, треба да дава малку попрецизни информации, барем за некои многу посуштествени работи, а не со неколку воопштени зборови да објасни толку сложени настани (настанување на небо, светлина, ѕвезди...) кои се случувале во долги временски периоди. Од една страна, теистите се задоволуваат со одговорот: „бог создаде ...“ и, толку. А од друга страна, од науката бараат детални објаснувања за настанокот.


taka e. ubavo si sfatil deka Biblijata ne se zanimava vo detali so sozdavanjeto. zar ako gospod ti objasni ke sfatis kako go sozdal redot vo univerzumot? ti svesen li si deka site naucni dostignuvanja denes ne se ni 1% od znaenjto sto postoi vo vselenata? nitu 1%!!!

a nitu eden covek na svetov, go nema sfateno i opfateno nitu toj 1% sto nie (kolektivno) go znaeme! I ti mislis deka i pokraj toa sto ne mozes da go sfatis i osoznaes toj 1% deka ke gi sfatis drugite 99% bez problem?

ne znaes sto baras.



i uste nesto. kako gospod go sozdade svetot, voopsto ne e sustinsko prasanje. mnogu povazno prasanje e koj go sozdade, i toa e bezbroj pati odgovoreno vo Biblijata. Znaci Gospod ne se ni zamara da ja zadovoluva tvojata beskorisna ljubopitnost dali koarcventnite kapki se sudrile, ili spoile, ili fuzirale ili sto jas znam. Za tvojata licnost (za toj del za koj Gospod E zainteresiran) toj fakt nema da znaci nisto.

zatoa Biblijata ne zboruva za beskorisni naucni fakti, tuku zboruva za sustinski prasanja. prasanja povrzani so dusata na covekot, negovoto bitie, negovata sreka, polnota, smirenost, ljubovta, itn.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 16:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Едноставно мене ми стана досаден со овие петтооделенски прашања за Библијата. Толку ми се изгустирани овие прашања (што ги прашуваат децата) што веќе ме мрзи да одговарам на нив.

Па јас и сум’ петооделенец кој се интересира за тоа што тоа ќе учиме во/од библијата. Затоа и  ја поставив како наслов на топикот.намигнување А зарем ти се умори од објаснување на божјото слово?


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Во гореспомнатиот цитат 1Мој.1:26 се вели:„Бог рече:„Да направиме човек според Нашиот лик, според нашата сличност...„“. Очигледно е дека бог со некого разговарал и се договарал. Со кого? Со ангелите?

Не, Бог не збори со ангелите таму, туку тоа е разговор во рамките на Божјото Тројство. Бог не може да збори погоре со ангелите, бидејќи тие немаат иста сличност како и Бог, па затоа Бог таму не би можел да вели: "според Нашата сличност". Ова единствено има логика, доколку Бог Таткото зборува со Бог Синот и Бог Светиот Дух кои имаат иста сличност т.е. како што кажав, тоа е разговор во рамките
на Светото Тројство.

А ти ова некаде го прочита дека е така, или некој ти го кажа? Или ти, онака стручно, го толкуваш?
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Видовме дека бог создава маж и жена. Значи, освен нив други луѓе нема. Во ред е тоа што тие си имаат дечиња, Каин и Авел. Но, да видиме што се вели понатаму, во 1Мој.4:17. Таму стои:„Каин ја позна својата жена, па така зачна и го роди Енох“. Од каде сега испадна женава?
 Ова е само доказ дека бегло си ја прелистал Библијата, само колку да најдеш некоја грешка во неа, а не и за да поднаучиш нешто од неа.
Во Библијата јасно стои дека Адам и Ева имале и други синови и ќерки после Каин и Авел:

Е да де, имале. И јас го знам тоа. Но, Каин со жена го раѓа Енох уште пред да се роди Сит (1Мој.4:25). Јас за таа жена те прашувам, а не за подоцна.


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

од 1Мој.1:4,10,12,21,25 и 31 се вели: „ И виде бог дека тоа е добро“ Што, зарем претходно тој незнаел како ќе изгледа тоа нешто што го прави, па морал прво да го направи за да види како тоа ќе изгледа?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Таму, во тие цитати, никаде не се вели дека Бог не знаел како ќе изгледа тоа што ќе го направи. Тоа ти го велиш, но не и Библијата. Тука е проблемот кај тебе, што ти донесуваш заклучоци во име на Библијата и потоа истите ги прогласуваш за противречни. Тоа е смешно.

Јас не велам дека во библијата пишува дека бог не знаел како ќе изгледа тоа што го прави. Јас тоа го изведувам како заклучок од зборовите во библијата:„ и виде бог дека тоа е добро“. Затоа реков дали тој претходно незнаел како ќе изгледа тоа нешто, па морал прво да го направи.


А моето претходнно поставено прашање всушност беше зошто луѓето грешат.
Ако речам, затоа што и бог греши, ќе речете невозможно е бог да згреши! Но, ајде да видиме.
Имплицитно (посредно) ова можеме да го заклучиме од веќе дискутираното, каде бог со „светото тројство“ се договарал да направи човек според нивна лика и прилика. Штом е така, ако човекот греши, значи дека и бог греши! Но, сметајќи дека на ова ќе се најде објаснување со поинакво толкување на нештата, (дека не се мислело „така“ туку „овака“ ...) ќе наведам експлицитен (непосреден) доказ каде бог самиот увидел дека згрешил и дека за тоа се кае. Видете во 1Мој.6:5-7. Што вели тој таму? „Господ виде колку е голема човековата расипаност на земјата и дека секоја мисла на неговата памет е зло ...“ и „ ... се покајав што ги создадов“. Значи самиот бог признава дека ја „утнал“ работава со човекот. Значи за џабе му било она „ и виде бог дека е добро“ Очигледно дека не е така.
Значи. Каков човек сакал бог да создаде, грешен или безгрешен?
Ако сакал да создаде безгрешен, тој тоа ќе го направел. Без притоа „да му остава на самиот човек да одлучува како ќе живее, т.е дали ќе го прифати доброто или злото“. Зарем некој ќе се посомнева во неговата способност да направи оваков човек!?
А ако сакал да го направи грешен, тогаш зошто понатаму бог го казнува човекот за „својата“ грешност?
Во настојувањето да се покае и да ги поправи своите грешки бог прави уште една грешка. Тој УБИВА се што е на Земјата. Ако му биле грешни луѓето, тогаш што му згрешиле растенијата и животните, па сите да ги удави во потопот? (1Мој.6:7)
Ако некој човек згреши, тогаш бог го казнува зависно од неговата воља. Дури може и да го убие. Но, кој да го казни бог за неговите грешки, кои ете и самиот си ги признава? Мудроста вели: „ Не е грев ако згрешиш. Грев е ако ја повториш грешката“ Токму ова го прави „безгрешниот“ бог. Зошто? Затоа што и покрај тоа што бил незадоволен од луѓето (вид што самиот го создал и си се пофалил дека е добар), го оставил Ное заедно со неговата фамилија да продолжи да го обновува ИСТИОТ човечки род и истите животински и растителни видови. И што фајде од тоа? Ако бог навистина сакал да го искорени лошото кај човекот, тој би требало да создаде нов вид живо суштество, а не да го продолжува стариот. Потврда дека ова му била повторна грешка е тоа што луѓето и понатаму правеле (и сеуште прават) грешки. Значи, за џабе му било уништувањето со потопот!
Но, знае бог (читај: свештениците) што прави. Ако создаде безгрешно суштество, тогаш ќе нема зло, а со тоа спротивност меѓу доброто и злото, ќе нема кој да греши и на кого да му се суди, ќе нема со кого да се владее, а со самото тоа ќе нема и религија.
Исто така, доказ дека бог уште еднаш згрешил е неговото признание за тоа што го направил со Земјата е пишано во 1Мој.8:21 каде вели: „никогаш повеќе нема да ја проколнувам земјата заради човекот, зашто неговите мисли се лоши од неговиот почеток...“
Како што гледаме бог ја увидел и оваа негова грешка и се зарекува дека повеќе нема да ја уништува целата Земја. Да! Сега ќе уништува само цели градови и поединци. Но за тоа понатаму.
 



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 16:57
Нешто ми се измеша во текстов. Овој дел ми изгледакако да е настрана!изненадување
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Видовме дека бог создава маж и жена. Значи, освен нив други луѓе нема. Во ред е тоа што тие си имаат дечиња, Каин и Авел. Но, да видиме што се вели понатаму, во 1Мој.4:17. Таму стои:„Каин ја позна својата жена, па така зачна и го роди Енох“. Од каде сега испадна женава?
 Ова е само доказ дека бегло си ја прелистал Библијата, само колку да најдеш некоја грешка во неа, а не и за да поднаучиш нешто од неа.
Во Библијата јасно стои дека Адам и Ева имале и други синови и ќерки после Каин и Авел:

Е да де, имале. И јас го знам тоа. Но, Каин со жена го раѓа Енох уште пред да се роди Сит (1Мој.4:25). Јас за таа жена те прашувам, а не за подоцна.




-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 17:45

Алтане, каде виде ти дека Каин се оженил пред Адам и Ева да имаат и други синови и ќерки? Мојсеј во книгата Битие користи тематска наратива, а не нужно хронолошка и затоа не можеш да заклучиш дека Адам и Ева го родиле Сит пред да родат и други синови и ќерки само затоа што тој настан е опишан во 4-тото поглавје, а овој другиов во 5-тото поглавје.

Се надевам дека ќе го имаш ова предвид следниот пат и дека нема повторно да избрзуваш со заклучоци што биле пред, а што потоа, се додека тоа не е експлицитно наведено.
 
Друго, Библискиот Бог никаде не згрешил. Уште повеќе: Библискиот Бог не може да згреши.
Зборот "покајав" - на хебрејски - "נחם" (накам) што Бог го користи во Битие 6:7 буквално и првенствено значи воздишка, "длабоко воздивнување", жалење, сожалување, а и кога се користи за "каење" тоа не значи нужно дека некој се кае за свој направен грев, туку едноствано се кае за нешто, му е криво за нешто, жали за нешто, за било што.
 
Алтане, зарем не приметуваш дека имаш оскудно и површинско знаење за Библијата? Зошто тогаш си даваш за право да понудуваш алтернативни одговори? Зошто едноставно не речеш: "Ова и ова ми е нејасно, ве молам објаснете ми"? Вака само ги губиш кредитите кај нас и создаваш сомнеж дека ти не прашуваш за да дознаеш, туку само за да ја понижуваш Библијата, да наоѓаш некакви смешни "противречности" во неа.
Немој да се навредиш заради ова. Секој од нас е добар во некоја работа, а пак слаб во некоја друга. Во случајов, тебе Библијата не ти е баш јака страна, затоа те советувам да не избрзуваш со заклучоци и повеќе да прашуваш, отколку да даваш алтернативни одговори. Затоа што доколку заклучам дека немаш правилни мотиви во твоите прашања (а веќе сум на работа да го заклучам тоа), нема повеќе да ти одговарам.
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 18:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Алтане, каде виде ти дека Каин се оженил пред Адам и Ева да имаат и други синови и ќерки? Мојсеј во книгата Битие користи тематска наратива, а не нужно хронолошка и затоа не можеш да заклучиш дека Адам и Ева го родиле Сит пред да родат и други синови и ќерки само затоа што тој настан е опишан во 4-тото поглавје, а овој другиов во 5-тото поглавје.
Се надевам дека ќе го имаш ова предвид следниот пат и дека нема повторно да избрзуваш со заклучоци што биле пред, а што потоа, се додека тоа не е експлицитно наведено.

А штом не е експлицитно наведено, од каде пак ти знаеш дека прво се родил Сит (и другите деца на Адам и Ева) па потоа Каин се жени. А ако тие настани во библијата не се наведени по некој хронолошки ред, според тебе, можно е тоа да значи дека прво се раѓаат сите деца на Адам и Ева, потоа Каин се жени, па потопот, па Каин го убива Авела ... Смешно! Многу убаво си се подредени настаните во библијата. Немој ти да си земаш за право да бидеш единствен „динамичен“ толкувач на библијата.плазење
А и да претпоставиме дека е така како што велиш ти. Дека прво се раѓаат другите деца на Адам и Ева, а тек потоа Каин се жени. И повторно, со кого се жени Каин? Тогаш испаѓа дека се жени со својата сестра?
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

...Друго, Библискиот Бог никаде не згрешил. Уште повеќе: Библискиот Бог не може да згреши.
Зборот "покајав" - на хебрејски - "נחם" (накам) што Бог го користи во Битие 6:7 буквално и првенствено значи воздишка, "длабоко воздивнување", жалење, сожалување, а и кога се користи за "каење" тоа не значи нужно дека некој се кае за свој направен грев, туку едноствано се кае за нешто, му е криво за нешто, жали за нешто, за било што.

Повторно само игра на зборови. Кој збор сакаш употреби го, дали „жали“ дали „се кае“ ..., суштината е иста. Бог ја „утнал“ работата со човекот и за тоа не се „чувствувал добро“(би бил мојот најнов динамичен превод, односно толкување на хебрејскиот збор "נחם" (накам))голема%20насмевка
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Алтане, зарем не приметуваш дека имаш оскудно и површинско знаење за Библијата? ...Немој да се навредиш заради ова. Секој од нас е добар во некоја работа, а пак слаб во некоја друга. Во случајов, тебе Библијата не ти е баш јака страна,

А кога сум рекол дека воопшто имам некакво познавање за библијата? Неможат да бидат сите експерти како тебе?!плазење
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Зошто тогаш си даваш за право да понудуваш алтернативни одговори?

А зошто ти си даваш за право да ми го скратуваш тоа мое право на сопствено размислување, толкување и давање сопствени одговори? Зарем само она твоето е валидно, т.е. неалтернативно?изненадувањема%20ајде
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Зошто едноставно не речеш: "Ова и ова ми е нејасно, ве молам објаснете ми"? ...

Па јас токму тоа и го правам. Поставувам прашање од библијата, давам свое видување за тоа, и чекам ваш одговор, односно ваше размислување по однос на тоа. Зарем ова поинаку го свати? И затоа не ти држи ова:
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... создаваш сомнеж дека ти не прашуваш за да дознаеш, туку само за да ја понижуваш Библијата, да наоѓаш некакви смешни "противречности" во неа...

Додуша, да изнаоѓам противречности - да, но да ја „понижувам“ - не. Не сакам да ја понижам библијата од едноставна причина што неа ја сфаќам и прифаќам само како еден историски документ кој го создале евреите, а кој документ всушност ја опишува историјата на еврејскиот народ. А тоа секако не е за потценување. Како што гледаш библијата не е само теолошки „документ“ туку има многу пошироко историско, но секако и општествено значење. По се изгледа ти библијата ја сваќаш само како теолошка „лектира“ која, ако се прочита, ќе го приближи читателот кон бога! Ме разочаруваш!
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Вака само ги губиш кредитите кај нас ...

За овој краток период колку што сум на форумов, и од само малиот број пораки кои ги имам прочитано јасно го видов твојот кредибилитет кај форумџиите!доста%20е

Во секој случај, ќе ја прифатам критиката од твоја страна, и во иднина ќе гледам колку може повеќе да поставувам прашања. Но, очекувам разбирање и од твоја страна ако некогаш дадам и по некој коментар. Колку за да се појасни некои работи.намигнување



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 18:52
Dogmata e strashna rabota... i nema nikakva vrska so religijata, a sekakva so teologijata.

A Bog ne sozdava teologii, tuku chovekot.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 18:59
ajde mesi
kazi neso
za nedogmatsko verbalno soopstuvanje na poestoenje na SEVISNIOT


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 19:11
Златник...
Религијата е доста чувствителна работа, па затоа луѓето реагираат така. Прашањата ти се на место и се вообичаените прашања кои човек кој не е доволно запознает со работите ги има, но мој најдобронамерен совет е да ги поставуваш во форма на прашање, а не на заклучок... така ќе добиеш поадекватни одговори, без излишни забелешки.

На кратко објаснето (за неколку работи). Во почетокот има само еден маж и една жена. Неминовно меѓу нивните деца се остварува инсецтуозно општување за да се создаде третата генерација. Ова се случува на два пати - еднаш со Адам и Ева и нивните потомци, втор пат со Ное и неговите деца по потопот. Инцестот во Библијата е забранет многу подоцна. Дури и многу научници се согласуваат со тезата дека тоа би било сосема во ред, затоа што првите луѓе имале чиста ДНК. Соодветно - комбинирањето меѓу нив не би предизвикало генетски мутации... колку повеќе генерации минуваат, толку повеќе ДНК мутира и толку повеќе има можности за грешка. Затоа - во еден момент е забрането тоа мешање.
Патем - дури и научниците кои се приврзаници на теоријата за настанокот од мајмуните и слично - тврдат дека инцестуозните односи биле нешто сосема нормално кај пештерските луѓе, додека подоцна исчезнуваат.
Причината за генетската мутација не е несовршеност Божја. Тој го создава своето творение совршено. Но... му дава слободна воља. Му дава можност да избира. Грешноста човечка доведува до таквите мутации (можеме за ова дополнително да дискутираме - но најразбирлив пример ќе ти дадам - провери во медицински извори за генетски мутации кај наркомани, алкохоличари итн - особено кај нивните деца).
Во врска со Каин и неговата жена... Ако ја прочиташ внимателно Библијата, особено во делот на Генезисот, ќе забележиш дека не се сите настани и личности опишани и спомнати поединечно. Тоа е сосема нормално - ако беа, тогаш за секоја генерација ќе требаше цел телефонски именик...
Значи спомнати се најбитните личности, оние од кои зависи поучната нарација во текстот, оние кои се врзани со продолжување на наследството, оние кои се предани на Бога или пак оние кои направиле страшни гревови... Самиот факт што се наведени неколку синови по име, а потоа одеднаш се наведени - уште многу синови и ќерки, е доволна потврда за ова.
Каин се жени со неговата сестра. Факт - објаснив погоре зошто и како. Доста подоцна настанува забраната - во Третата Книга Мојсеева.
Во врска со настанувањето и кој со кого си зборувал... Библијата не може да се чита сегмент по сегмент, затоа што понекогаш делува доста збунувачки. Нешто што е само спомнато во генезисот, добива дополнително објаснување понатаму - како на пример - самото создавање. Го имаш спомнато во Генезисот, но го имаш и во Јован. Од различна перспектива, со дополнителни, многу битни елементи.
Христијаните ја прифаќаат Библијата во целост. Односно - и тоа што е запишано од Мојсеј и тоа што е запишано од Јован се Боговдахновени зборови.
Бог многу пати говори во множина. Едни го толкуваат како да е тоа само израз на почит и затоа му говорот поставен во формата "Ние" (која е присутна во еврејскиот јазик како форма на почит), но многу поиздржано е мислењето дека станува збор за Троиството - затоа што Синот бил уште пред почетокот на светот, а знаеме дека Духот истотака (тоа директно го пишува во Генезисот).
Се надевам дека е малку појасно, ако не - се разбира - ќе дискутираме повторно.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 19:58
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

На кратко објаснето (за неколку работи). Во почетокот има само еден маж и една жена. Неминовно меѓу нивните деца се остварува инсецтуозно општување за да се создаде третата генерација. Ова се случува на два пати - еднаш со Адам и Ева и нивните потомци, втор пат со Ное и неговите деца по потопот.


За Ное мислев да напишам во следниот мој пост, но, очигледно ја свати мојата намера. (Абеплазење, да не имаш телепатија?намигнувањеголема%20насмевкасмеење)
Токму овие работи ми беа крајната цел. Да ја потенцирам апсурдноста (според мене) на теолошкото поимање на настанокот на човекот од само две суштества. И покрај тоа што еднаш увидел дека на таков начин (со инцести) стануваат одредени поремтеувања (мутации) кај луѓето, бог повторно го продолжува видот (додуша овој пат со 4 пара-Ное со жена му и неговите синови со снаите). Зошто не оставил поголем број на праведни, кои ќе го продолжат видот. Секако, ја имал таа моќ да делува врз свеста на луѓето да и тие бидат како Ное.
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... Патем - дури и научниците кои се приврзаници на теоријата за настанокот од мајмуните и слично - тврдат дека инцестуозните односи биле нешто сосема нормално кај пештерските луѓе, додека подоцна исчезнуваат.

Да сигурно (веројатно) тоа било присутно и кај пештерските луѓе. Но, не заборавај дека не биле само еден пар пештерски луѓе. Значи, со нивното мешање многу е помала веројатноста да дојде до „зачестено“ мутирање на гените.
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... Причината за генетската мутација не е несовршеност Божја. Тој го создава своето творение совршено. Но... му дава слободна воља. Му дава можност да избира...


 Е колкав бил изборот па Каин (но и другите) да може да биранамигнување? Значи само по себе се подразбира дека едноставно, морало да се направи грев.
Р.Ѕ. Ееее, Евангелосе, огледај се на Зидарски. Овака се дискутира.мир


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 20:37
Чекај, чекај... Инцестот е забранет многу подоцна, многу по Ное... Кај првите луѓе, нема пореметувања, нема генетски мутации од таков степен за инцестот да е пречка. Како што се разгранува човечкиот род - така се создаваат се повеќе и повеќе мутации. Тоа е и медицински докажливо.
Е сега, доаѓаме до моментот во кој велиш: "Сигурно ја имал таа моќ да делува врз свеста на луѓето". Да, ја имал. Но Тој им дава слободна воља! Тоа е најбитниот дар од Бога.
Ајде уште попросто да го објасниме ова... доста лаички...
Човештвото е еден експеримент Божји. Тој ги создава луѓето и сакајќи да ја провери љубовта на своето творение кон Творецот, им дава слободна воља. Ако не им даде слободна воља, никогаш нема да знае дали творбата ќе го сака и ќе го почитува или едноставно "механички" ќе извршува некои работи. Затоа - слободна воља. Оние кои го спознаваат - го почитуваат и ја имаат таа љубов кон Него. Но има такви кои решаваат дека нема да го почитуваат, дека дури ќе го негираат самото негово постоење и ќе се поставуваат себе си над Него. Сепак - Бог не им се меша во таа одлука. Затоа што Тој ги сака луѓето.
Еднаш веќе ги казнил - со потопот. Но што се случува по потопот - Бог склучува Завет (договор) со Ное и му вели - никогаш повеќе нема да го направам ова.
Со Исус, склучува нов договор (завет) со луѓето - тоа е завет на љубовта, на проштевањето, на милоста. Не е воопшто контрадикторно тоа со претходниот договор, затоа што претходниот договор е склучен со јасни критериуми, со јасни услови и со јасен рок. Договорот е исполнет во рокот во кој е договорен - и потоа е склучен новиот договор.

-------------
Do what is right, come what may...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk