Испечати | Затвори го прозорот

C++ / C Програмирање

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Хардвер и софтвер
Опис на форумот: Матични плочи, монитори, оперативни системи, антивируси, интересни програмчиња ....
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15752
Датум на принтање: 12.Јули.2024 во 14:37
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: C++ / C Програмирање
Постирано од: SmartPlay
Наслов: C++ / C Програмирање
Датум на внесување: 01.Јули.2008 во 16:55
Vaka znaci.

Vo memorija postoi adresa na primer 0x00123456 i na taa adresa ima funkcija printf. E sega jas sakam od moj program vo C++ da ja povikam ovaa funkcija no ne kako printf tuku preku nejzinata memoriska adresa.

Doznav deka za ova se koristi komandata

reinterpret_cast

deklaracijata na printf funkcijata e

int printf(const char *, ...);

Znaci moeto prasanje e kako ovaa deklaracija na printf da ja povrzam preku reinterpret_cast so memoriskata adresa 0x00123456 taka sto ponatamu vo programot kje si ja koristam kako normalna funkcija printf.

Aj ve molam za pomos zosto nikako ne moze da mi vleze ova vo glava.

FalaКоментари:
Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 02.Јули.2008 во 11:20
Eve ti eden linck http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/ Mislam ke ti pomogne

-------------


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 02.Јули.2008 во 20:01
Originally posted by SmartPlay SmartPlay напиша:

Vaka znaci.

Vo memorija postoi adresa na primer 0x00123456 i na taa adresa ima funkcija printf. E sega jas sakam od moj program vo C++ da ja povikam ovaa funkcija no ne kako printf tuku preku nejzinata memoriska adresa.

Doznav deka za ova se koristi komandata

reinterpret_cast

deklaracijata na printf funkcijata e

int printf(const char *, ...);

Znaci moeto prasanje e kako ovaa deklaracija na printf da ja povrzam preku reinterpret_cast so memoriskata adresa 0x00123456 taka sto ponatamu vo programot kje si ja koristam kako normalna funkcija printf.

Aj ve molam za pomos zosto nikako ne moze da mi vleze ova vo glava.

Fala


Вака како што ми кажуваш ти зборуваш за C a не за C++ ама види го линкот ќе ти помогни.


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: SmartPlay
Датум на внесување: 02.Јули.2008 во 21:36
reinterpret_cast NEPOSTOI VO C samo vo C++ :D


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 02.Јули.2008 во 23:25
Незнаев за тоа ама дека ми кажуваше printf кое е карактеристично за C затоа така помислив. 

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 25.Септември.2008 во 23:09
Е па вака ме интересира дали има C++ / C # програмери на форумот, па да споделиме искуства да решаваме проблеми и слично.

Или ставете некоја ваша програма намигнување

Ајде бујрумте намигнување


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 15:05
ти треба помош?

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 15:45
Не ама така колку да знам дали има некој програмер, ако ми притреба нешто. Инаку ти како почетник или напред програмер си? среќа

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 01:29
за оваа c++ сестра ми ја учеше
а ова c# не ми е познато
(ќе ја прашам)


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 12:21
C++ MFC, ANSII ili Visual


C++/C# poeke od sportski interesi za Game Programming


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 14:11
Да интересни игри се прават во C++  баш на последниот тест имав таква задача :)
Инаку уште Data Structures ( Trees,Priority Queues, Dictionaries) ми останаа од C++ да ги научам па почнувам Јава, и HTML.

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 20:33
Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:

Да интересни игри се прават во C++  баш на последниот тест имав таква задача :)
Инаку уште Data Structures ( Trees,Priority Queues, Dictionaries) ми останаа од C++ да ги научам па почнувам Јава, и HTML.


C++ e basic language za Game Programming

Ima sega Engines sho rabotat so C#.

Ako te interesira za Game Programming so C#:
Thomson, Beginning C Sharp Game Programming

C# free Engine od Microsoft so slednata kniga opishan:
Beginning XNA 2.0 Game Programming From Novice to Professional

Isto dobar Game-Engine sho go ima sega i kako C# Verzija e http://irrlicht.sourceforge.net/ - IRRLICHT


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 20:43
C++ mi bea lesni koga studirav javata naj vise me macese se dodeka ne ja sovladam inace i Dos e naj interesno i se uste preku nego odat nekoj raboti

-------------


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 28.Септември.2008 во 17:12
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

C++ mi bea lesni koga studirav javata naj vise me macese se dodeka ne ja sovladam inace i Dos e naj interesno i se uste preku nego odat nekoj raboti


Е па така оди, затоа прво се учи C++ па потоа се оди на Јава за полесно да се совлада. Инаку во дос нема што да се прави освен да ја компалираш програмата среќа


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 29.Септември.2008 во 09:59
razlikite megju C/C++/C# i Java sa minimalni.

najcehsto e poveke syntax.  koncepto e ist, so nekoj nijansi.

so drugi zborovi mozhe istoto da se naprave so site chetiriprogramski jazici.

Pogolemata razlika megju C/C++ i C#/ Java e sho ftorite pravat managed code, sho ili od .NET ili od JRE se poslem preveduvat vo Byte/Assembler Code.

Na krajo Kompjutero sho razbira e taka i taka Assembler/Byte-Code.

MOV A,#2

JMP #12893

CLI

намигнување


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 29.Септември.2008 во 13:54
Дали C++ и Visual C++ се еден ист програмски јазик? Visual C++ 2005 го имам во склоп на Visual Studio 2005 Professional.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 29.Септември.2008 во 14:17
Originally posted by Паланчански Паланчански напиша:

Дали C++ и Visual C++ се еден ист програмски јазик? Visual C++ 2005 го имам во склоп на Visual Studio 2005 Professional.


Исто ти е , Visual ти е уствари компајлер , за програмските јазици, има сега некој заебанци пример на факултет работевме некој програми што ги компајлираше во Visual не можеше да се компајлират во Dev C++.

Затоа да не те буни тоа, C++ програмскиот јазик си е еден и единствен само компајлерите се различни.


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 29.Септември.2008 во 22:21
Originally posted by Паланчански Паланчански напиша:

Дали C++ и Visual C++ се еден ист програмски јазик? Visual C++ 2005 го имам во склоп на Visual Studio 2005 Professional.


Sintax e skoro Ista.

Razlikata e deka Visual C++ kompilira Managed Code sho ja Targetira .NET Framework.

C++ so normalen Kompiler ne mozhe da se izvrshi na .NET Framework.


VIkat deka .NET e Posiguren


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 16:55
Благодарам.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: Dame1612
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 20:13
Ако треба нешто тука сум .... Еве ти мои референци ...C# програмирам ....

    Мои   програми    се    сите   тука ....


http://www.ingsoft.mkd.net/index.html - http://www.ingsoft.mkd.net/index.html

Можете што сакате да   прашате ...... посебно C# ....


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 09:10
Originally posted by Dame1612 Dame1612 напиша:

Ако треба нешто тука сум .... Еве ти мои референци ...C# програмирам ....

    Мои   програми    се    сите   тука ....


http://www.ingsoft.mkd.net/index.html - http://www.ingsoft.mkd.net/index.html

Можете што сакате да   прашате ...... посебно C# ....


Фала ако ми требаш наскоро ќе те барам намигнување


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: FireHeart
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 22:31
Zdravo nov sum vo forumov pa bi sakal da znam kade mozam da najdam source-kodovi VE MOLAM PROGRAMERI POMAGAJTE


Постирано од: Dame1612
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 15:23
За   да почнеш   да програмираш   најпрво ти треба
програм со кој ке правиш   други програми

Најнов и најдобар   е Visual Studio 2008
Во   него се   содржани   програмските јазици
C++ , C# , Visual Basic , ASP .....

Него можеш да го симнеш од торент сајтотhttp://thepiratebay.org/torrent/4445668/Visual_Studio_2008_Professional_x86__amp__x64_Edition_%5bEnglish - _ISO - http://thepiratebay.org/torrent/4445668/Visual_Studio_2008_Professional_x86__amp__x64_Edition_[English - _ISO

Или можеш да го симнеш со емуле www.emule.com .

Најдобар сајт на кој можеш да најдеш   сорсови е


http://www.codeproject.com/ - http://www.codeproject.com/

Тука има за сите .NET програмски јазици примери и сорсови .....

Литература   ке најдеш   со emule , видео туторијали за програмските јазици имаш на сајтот на visual studio .NET ,   и на YouTube ....

Тука нема дел за програмирање па ако можат админите да стават можеш   да се консутираш со другите програмери ....Постирано од: Gravedigger
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 16:13
Јас имам онака почетнички познавања во C++, еве една игричка направена од мене

http://rapidshare.com/files/155208154/Iks_Tocka.rar.html - Click here to download file

Бројките го означуваат полето  и долу каде што пишува „Играч 1, внеси бројка:“ _ ја пишувата бројката на полето каде што сакате да го ставите знакот, и истото е и за Играч 2. Сега за сега може да се игра само Играч - Играч, понатаму кога ќе ме фати мерак ќе пробам нешто да направам и Играч - Компјутер. Поздрав и очекувам коментари.


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 13:47
Значи вака правев едни тестови и глупости еве го кодот// Testing error states.
#include <iostream>
using std::cin;
using std::cout;
using std::endl;

int main()
{
int integerValue;

 // display results of cin functions
cout << "Before a bad input operation:" //output the original states using member function
<< "\ncin.rdstate(): " << cin.rdstate()
<< "\n cin.eof(): " << cin.eof()
<< "\n cin.fail(): " << cin.fail()
<< "\n cin.bad(): " << cin.bad()
<< "\n cin.good(): " << cin.good()
<< "\n\nExpects an integer, but enter a character: ";

cin >> integerValue; // enter character value
cout << endl;

// display results of cin functions after bad input
cout << "After a bad input operation:"
<< "\ncin.rdstate(): " << cin.rdstate()
<< "\n cin.eof(): " << cin.eof()
<< "\n cin.fail(): " << cin.fail()
<< "\n cin.bad(): " << cin.bad()
<< "\n cin.good(): " << cin.good() << endl << endl;

cin.clear(); // clear stream

// display results of cin functions after clearing cin
cout << "After cin.clear()" << "\ncin.fail(): " << cin.fail()
<< "\ncin.good(): " << cin.good() << endl;
 return 0;
}

И еве го резултатот на програмата

 Before a bad input operation:
cin.rdstate(): 0
cin.eof(): 0
cin.fail(): 0
cin.bad(): 0
cin.good(): 1

Expects an integer, but enter a character: A

After a bad input operation:
cin.rdstate(): 2
cin.eof(): 0
cin.fail(): 1
cin.bad(): 0
cin.good(): 0

After cin.clear()
cin.fail(): 0
cin.good(): 1


Е сега како да направам да јавува и badbit, никако не ми текнува некоја идеја не ми иди за тоа како да го изведам а badbit односно значи.

The badbit is set for a stream when an error occurs that results in the loss of data. The bad  member function reports whether a stream operation failed. Generally, such serious failures are nonrecoverable.

:) Да не има некој некоја идеја :)голема%20насмевказбунетост


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: FireHeart
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 17:47
fala mnogu pozz


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 11:24
Tuka mozhesh da izguglash eden kup source codes od razlichni API's

http://code.google.com/ - http://code.google.com/


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 16:16
Znaci ova .bad,treba da e funcija clen na nekoja klasa sho kazva dali nekoja operation failed?Togas mora da vraka nekoj rezultat od tipot tocno ili netocno.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 19:56
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Znaci ova .bad,treba da e funcija clen na nekoja klasa sho kazva dali nekoja operation failed?Togas mora da vraka nekoj rezultat od tipot tocno ili netocno.


Да нешто вакво

Generally, such serious failures are nonrecoverable.

Незнам што би направило таква грешка збунетост


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 00:22
Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Znaci ova .bad,treba da e funcija clen na nekoja klasa sho kazva dali nekoja operation failed?Togas mora da vraka nekoj rezultat od tipot tocno ili netocno.
Да нешто ваквоGenerally,
such serious failures are nonrecoverable.Незнам што би направило таква грешка збунетост


Не е ни важно,твоја работа е да направиш да јавува ако се слуши тоа.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 00:27
eofbit     The end of the source of characters is reached during its operations.
failbit     No characters were extracted because the end was prematurely found.Notice that some eofbit cases will also set failbit.
badbit     An error other than the above happened.

Znaci funkcijata vraka badbit ako nekoja greska osven spomnatite se sluci.

Znaci(bi trebalo neznam)nesto kako

if(cin.bad()==badbit)
{ //////
}

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 19:42
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

eofbit     The end of the source of characters is reached during its operations.
failbit     No characters were extracted because the end was prematurely found.Notice that some eofbit cases will also set failbit.
badbit     An error other than the above happened.

Znaci funkcijata vraka badbit ako nekoja greska osven spomnatite se sluci.

Znaci(bi trebalo neznam)nesto kako

if(cin.bad()==badbit)
{ //////
}Ili pak verojatno

if(cin.bad)*/ako cin.bad e true,togas badbit postoi
{
//////
}


Da,najverojatno e vaka,toa na Makedonski bi bilo kazano,ako cin.bad,funkcija koja vraka boolean(true/false),vrati true,znaci badbit postoi i fajlot ne mozi da se cita ili nekoj drug error.
Ova e funkcija za error handling,nisto drugo.Znaci po korisen cod bi bilo:

if(cin.bad)
{
cout<<"Fajlot nemozi da se procita"<<endl;
}else
///-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 20:28
Hm aj ќе видам сега дали ќе можи така .
Ако не здравј не е кузне што намигнување

фала на помошта <> html,body{border:0px;} td {border:1px dotted #CCCCCC;}

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ivotopansko
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 10:22
Здраво на сите.Вака..сакам да почнам да програмирам во C++ ама наидов на прва пречка како правилно да инсталирам C++ затоа што јас еднаш инсталирав но покажуваше многу грешки при инсталација.Доколку некој може убаво да ми објасни како иде цела постапка..и ме интересира што се тоа source kodovi.ви благодарам однапред


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 10:26
a sto da instaliras?
posto C++ ne e programot!

kako ti se vika programot/kompajlerot?

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: ivotopansko
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 10:47
Visual C++ 2005 expres edition


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 13:20
А зошто не си симниш Dev C++ многу е подобар од Visual и поедноставен за работа.

И оваа тема ќе ја спојам со другата за C++


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 23:56
Originally posted by ivotopansko ivotopansko напиша:

Здраво на сите.Вака..сакам да почнам да програмирам во C++ ама наидов на прва пречка како правилно да инсталирам C++ затоа што јас еднаш инсталирав но покажуваше многу грешки при инсталација.Доколку некој може убаво да ми објасни како иде цела постапка..и ме интересира што се тоа source kodovi.ви благодарам однапред


Google i DevC++,najdobar e za pocetnici,Visual studio voopsto ne ti e potrebno.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 17:21
Dev C++ e za ANSII C++ oti koriste http://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Compiler_Collection - GNU-C++-Compiler

Visual C++ ja dele samo Sintax so ANSII C++, ama toa sho so Visual C++ go Programirash i Kompilirash e http://blogs.msdn.com/brada/archive/2004/01/09/48925.aspx - Managed Code sho ja Targetira .NET i so toa se definitivno razlikuva od Programite sho sa programirani so ANSII C++ t.e. GNU C++ Compiler.


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 18.Ноември.2008 во 09:26
Da ne znaj  nekoj kako mozi ova zadaca da se resi

Implement an adt for manage a sequence through a restricted set of the following functions : size (),get_last()l isert_last(), insert_first(), remove_last(). Design and implement an algorithm for reversing a sequence using only the above functions. The algorrith should rearrange the elements of the sequence. Another sequence may be used for auxiliary storage.

Malku teska e голема%20насмевка
-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 19.Ноември.2008 во 00:26
Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:

Da ne znaj nekoj kako mozi ova zadaca da se resiImplement an adt for manage a sequence through a restricted set of the
following functions : size (),get_last()l isert_last(), insert_first(),
remove_last(). Design and implement an algorithm for reversing a
sequence using only the above functions. The algorrith should rearrange
the elements of the sequence. Another sequence may be used for auxiliary
storage.Malku teska e голема%20насмевка


Од кај го ископа ова жити се :O?

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 19.Ноември.2008 во 00:44
Значи работата е да користиш Абстрактен тип на податоци за (не ти беше опишано најдобро).
Дали воопшто имаш искуство со АДТ?АДТ е метод кај шо има збир на податоци место директно да пристапи кон податоците користиш збир на функции да го сториш тоа.Ја немаш доволно објаснето прогамата,ако можи малце повеќе информација.
И кај те дават со вакви работи :S,ние во Битола ТФ учиме вакви работи по Структури и бази на податоци или слично нешто барем.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 19.Ноември.2008 во 15:15
На тест ми беше дадено и само толку беше објаснато , и доволно е :) го направив до негде само функцијата за replace не ми е нешто во ред.

Инаку ова го учиме исто по бази од податоци, и алгоритми по бази од податоцисреќа ова моментално е најлесното .

Eве што направив.

#include <iostream>
#include <string>
using namespace std;

template <typename Object>
class Sequence {
private:
  enum { CAPACITY = 1000 };
  int       N;   
  Object*   S;
  int       f,r;
     
public:

Sequence(int cap = CAPACITY){
    N         = cap;
    S         = new Object[N];
    f         = 0;
    r         = 0;
  };
 
  int size() const
  {return ((N - f + r) % N);};
 
  bool isEmpty() const
  {return (f==r);};

  Object& get_last() {
    return S[r];};
 

void insert_last (const Object& obj){
S[r] = obj;
r = ((r + 1) % N);};

  Object remove_last(){
Object& obj = S[f];
f = ((f + 1) % N);
return obj;};

 Sequence(const Sequence& st){
  N  = st.N;
  f         = st.f;
  r         = st.r;
  S         = new Object[N];
   for (int i = f; i <= f+st.size(); i++) {   
    S[i%N] = st.S[i%N];
  }};

  Sequence& operator=(const Sequence& st){
  if (this != &st) {       
    delete [] S;              
    N  = st.N;
    f         = st.f;
    r         = st.r;
    S         = new Object[N];
    for (int i = f; i <= f+st.size(); i++) {   
    S[i%N] = st.S[i%N];
    }}return *this;};

  ~Sequence(){ delete [] S; };
 
 


};


void reverse (const Sequence<string> st){
      
       Sequence<string> st1(st.size());
       while (!st.isEmpty()) st1.insert_last(st.remove_last());
       st=st1;};

int main()
{ Sequence<string> names(20);

  char c='y';
  cout<<"Add names in sequence"<<endl;
  while (c=='y') {cout<<"Enter a name: ";string a;cin>>a;
  names.insert_last(a);
  cout<<"Do you wish to enter more names? (y/n)";cin>>c;}
  cout<<endl;
  cout<<"Do you wish to print the sequence in reverse? (y/n)"; cin>>c;
  
  reverse(names);
   
  if (c=='y') while (!names.isEmpty()) cout<<names.remove_last()<<endl;


 
  system("pause"); 
  return 0;   
}-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 20.Ноември.2008 во 00:03
Која година си,и кај учиш,на електро :O.Бог нека ти е напомош ако си таму :D.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 20.Ноември.2008 во 01:19
Втора година сум :)
Не сум на електро во бугарија студирам на еден интернационален универзитет , компјутерски мрежи и интернет програмирање :)


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 20.Ноември.2008 во 02:07
Море беља,ова засега претставува тешко за мене,ама сепак немам книга фатено,за една недела имам прв колоквиум :).
Учам нешто како,незнам ни како се вика од шо имам книга фатено...Linked Lists англиски,то е доста просто,изгледа вакви работи допрва ќе учам.Моментално сум скроз концентриран на програмирање.

И велиш функцијата Reverse не ти работи.Какви грешки ти кажува,при компајлирање или рановање?И кои се тие(Што вели компајлерот)?

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 20.Ноември.2008 во 02:13
Па на англиски и студирам и затоа на англиски ми е задачата инаку ова ептен е комплицирано треба до крајот на семестарот до највисоко ниво да го научиме c++

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 20.Ноември.2008 во 02:56
Па многу уба работа е то шо ти е се на англиски,јас од C++ ни ништо освен основата не учев на македонски.Се што научив беше со помош на англискиот јазик и интернетот.
Ете веќе гледам користите Templates i operator overloading а тоа се веќе пренапредни концепти.Претпоставувам дека имате се научено во врска со Објектно Ориентирано Програмирање.Инаку нема ништо што би ме убедило дека на факултет можи да се научи програмски јазик во целост,најголемото знаење доаѓа од самостојна работа.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 20.Ноември.2008 во 17:52
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Па многу уба работа е то шо ти е се на англиски,јас од C++ ни ништо освен основата не учев на македонски.Се што научив беше со помош на англискиот јазик и интернетот.
Ете веќе гледам користите Templates i operator overloading а тоа се веќе пренапредни концепти.Претпоставувам дека имате се научено во врска со Објектно Ориентирано Програмирање.Инаку нема ништо што би ме убедило дека на факултет можи да се научи програмски јазик во целост,најголемото знаење доаѓа од самостојна работа.


Koga ke gi pomines site fakulteti vo svetot ke mozes slobodno da kazes dali moze ili ne moze da se nauci programski jazik vo celost


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 20.Ноември.2008 во 20:03
Рака давам :)И мислам дека е така за скоро секоја струка.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: sanjago4e
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 22:25
c++ e mnogu lesno da naucite veruvajte mi


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 00:11
Originally posted by sanjago4e sanjago4e напиша:

c++ e mnogu lesno da naucite veruvajte mi


да да основите лесно се учат нешто понапредно тешко е :)


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: sanjago4e
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 18:46


ti javuva greska kaj while ciklusot

#include <iostream>
#include <string>
using namespace std;

template <typename Object>
class Sequence {
private:
enum { CAPACITY = 1000 };
int       N;   
Object*   S;
int       f,r;
     
public:

Sequence(int cap = CAPACITY){
    N        = cap;
    S        = new Object[N];
    f        = 0;
    r        = 0;
};

int size() const
{return ((N - f + r) % N);};

bool isEmpty() const
{return (f==r);};

Object& get_last() {
    return S[r];};


void insert_last (const Object& obj){
S[r] = obj;
r = ((r + 1) % N);};

Object remove_last(){
Object& obj = S[f];
f = ((f + 1) % N);
return obj;};

Sequence(const Sequence& st){
N = st.N;
f        = st.f;
r        = st.r;
S        = new Object[N];
   for (int i = f; i <= f+st.size(); i++) {   
    S[i%N] = st.S[i%N];
}};

Sequence& operator=(const Sequence& st){
if (this != &st) {       
    delete [] S;              
    N = st.N;
    f        = st.f;
    r        = st.r;
    S        = new Object[N];
    for (int i = f; i <= f+st.size(); i++) {   
    S[i%N] = st.S[i%N];
    }}return *this;};

~Sequence(){ delete [] S; };
};


void reverse (const Sequence<string> st){
      
       Sequence<string> st1(st.size());
       while (!st.isEmpty()) st1.insert_last(st.remove_last());
       st=st1;};

int main()
{ Sequence<string> names(20);

char c='y';
cout<<"Add names in sequence"<<endl;
while (c=='y') {cout<<"Enter a name: ";string a;cin>>a;
names.insert_last(a);
cout<<"Do you wish to enter more names? (y/n)";cin>>c;}
cout<<endl;
cout<<"Do you wish to print the sequence in reverse? (y/n)"; cin>>c;

reverse(names);
   
if (c=='y') while (!names.isEmpty()) cout<<names.remove_last()<<endl;system("pause");
return 0;   
}Постирано од: Flix
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 19:37
Ја решив таа :)

И еве последната задача за овој семестар што ми беше  за задача да ја решам.
Write a C++ class that implements all the functions of an ordered dictionary

Eве ја ставам па можеби ќе му се најди на некој.намигнување#include <iostream>
#include <conio.h>
#include <stdio.h>
#include <fstream>
#include <stdlib.h>

using namespace std;

class Student
{
    public:
        friend istream& operator >>(istream& ,Student& );   
        friend ostream& operator <<(ostream& ,Student& );   
        Student();
    private:
        int  id;           
        char name[30];       
        float Cgpa;           
    friend class Node;           
    friend class two_3_4_Tree;   
};istream& operator >>(istream &in,Student& obj)

{
    cout <<"Please Enter the ID:  "<<endl;
    in >>obj.id;                           

    cout <<"Please Enter the First Name:  "<<endl;
    gets(obj.name);                           

    cout <<"\nPlease Enter the Cgpa:"<<endl;
    in >>obj.Cgpa;                           

    return in;
}

ostream& operator<<(ostream& out,Student& obj)

{
    cout <<"ID of the Student is  :";
    out <<obj.id<<endl;                       
    cout <<"Name of the Student is  :";
    out <<obj.name<<endl;                   
    cout <<"Cgpa of the Student is   :";
    out <<obj.Cgpa<<endl;                   
    return out;
}

Student::Student()

{
    id=-1;
    Cgpa=0;
    name[0]='\0';
}struct Node
{
    Node();                       
    Student array[3];           
    Node *left;               
    Node *leftMiddle;           
    Node *rightMiddle;           
    Node *right;               
    int findKey(int,int&);       
    int count;                   
};


Node::Node()

{
    for(int i=0;i<3;i++)
        array.id=-1;
    left=leftMiddle=rightMiddle=right=NULL;       
    count = 0;
}

int Node::findKey(int key,int &success)

{
    if(array[0].id==key||array[1].id==key||array[2].id==key)
    {
        success=1;
        return 1;
    }
    if(array[0].id>key)   
        return 2;
    else if((array[0].id<key&&array[1].id>key)||count==1)
        return 3;             
    else if((array[1].id<key&&array[2].id>key)||count==2)
        return 4;             
    else if(array[2].id<key)
        return 5;             
    else
    {
        success=1;
        return 1;
    }
}

class Queue
{
    public:
        Queue(){front=0; rear=0;}     
        int isEmpty();                 
        void enQueue(Node*,int&);     
        Node* deQueue();             
    private:
        Node* data[300];             
        int front,rear;                 
};


void Queue::enQueue(Node* temp,int &count)

{
    if(temp)
    {
        data[rear]=temp;
        rear++;
        count++;
    }
}

Node* Queue::deQueue()

{
    front++;
    return data[front-1];
}

int Queue::isEmpty()

{
    if(front==rear)
        return 1;
    else
        return 0;
}

class two_3_4_Tree
{
    public:
        two_3_4_Tree();                   
        ~two_3_4_Tree();                  
        void resetTree();                  
        int insertElement(Student);          
        void deleteElement(int,int&);      
        void saveToFileInorder();          
        void saveToFileBreath();             
        void retrieveData(int,Student&,int&);   
        void getFromFile(int&);                   
        void printBreath();                       
        void printSortedOrder();               

    private:
        Node *root;                               
        void insertElementHelper(Student,Node*,int&,Node*); 
        void deleteElementHelper(int,Node*,Node*,int&);       
        void mergeLeft(Node*&,Node*&);                       
        void mergeLeftMiddle(Node*&,Node*&);
        void mergeRightMiddle(Node*&,Node*&);
        void mergeRight(Node*&,Node*&);
        void removeLeaf(Node*&,int key,int&);
        Node* searchNode(int,int&);
        void deAllocat(Node*&);
        void arrange(Node* ,Student,int&);                 
        Node* split(Node*,Node*,Student,int&);               
        void inOrderTraversal();                           
        void retrieveHelper(Node*,int,Student&,int&);       
        int checkCountDel(Node*);                           
        Student predecessor(Node* ,int&);
        void breathTraversal(Node*);                   
        void inOrderHelper(Node*);
        void saveHelper(Node* ptr,ofstream& obj);       
        void saveHelperInorder(Node*,ofstream&);
};


two_3_4_Tree::two_3_4_Tree()

{
    root=NULL;
}

two_3_4_Tree::~two_3_4_Tree()

{
    deAllocat(root);
}

void two_3_4_Tree::arrange(Node* ptr,Student key,int &success)

{
    if(key.id==ptr->array[0].id||key.id==ptr->array[1].id||key.id==ptr->array[2].id)
    {
        success=0;          
        return;
    }

    if(key.id<ptr->array[0].id)        
    {
        ptr->array[2]=ptr->array[1];
        ptr->array[1]=ptr->array[0];
        ptr->array[0]=key;
    }
    else
    if(key.id<ptr->array[1].id)       
    {
        ptr->array[2]=ptr->array[1];
        ptr->array[1]=key;
    }
    else
        ptr->array[ptr->count]=key;
    ptr->count++;                          
    success=1;
}

int two_3_4_Tree::insertElement(Student key)
{
    int success=1;
    Node *prev=new Node;        
    Node *ptr=new Node;           
    ptr=root;
    insertElementHelper(key,ptr,success,prev);   
    return success;
}

void two_3_4_Tree::insertElementHelper(Student key,Node *ptr,int &success,Node *prev)

{
    if(root==NULL)               
    {
        prev=NULL;
        Node* temp=new Node;
        temp->array[0]=key;
        temp->count++;
        root=temp;
    }
    else
    {
        if(ptr->count==3)               
        {
            if(success==1)
                ptr=split(ptr,prev,key,success);   
        }
        if(ptr->array[0].id>key.id)       
        {
            if(ptr->left&&success==1)
            {
                prev=ptr;       
                insertElementHelper(key,ptr->left,success,prev);
            }
            else
            {
                arrange(ptr,key,success);       
            }
        }
        else
            if(ptr->array[0].id<key.id&&(ptr->array[1].id>key.id||ptr->array[1].id==-1))
            {           
                if(ptr->leftMiddle&&success==1)
                {
                    prev=ptr;
                    insertElementHelper(key,ptr->leftMiddle,success,prev);
                }
                else
                {
                    arrange(ptr,key,success);
                }
        }
        else
            if(ptr->array[1].id<key.id && (ptr->array[2].id>key.id || ptr->array[2].id==-1) )
            {               
                if(ptr->rightMiddle&&success==1)
                {
                    prev=ptr;
                    insertElementHelper(key,ptr->rightMiddle,success,prev);
                }
                else
                {
                    arrange(ptr,key,success);
                }
            }
        else
        {
            if(ptr->array[2].id<key.id)   
            {
                if(ptr->right&&success==1)
                {
                    prev=ptr;
                    insertElementHelper(key,ptr->right,success,prev);
                }
                else
                {
                    arrange(ptr,key,success);
                }
            }
        }
    }
}

Node* two_3_4_Tree::split(Node* ptr,Node* prev,Student key,int &success)

{
    Node *temp=new Node;                   
    temp->array[0]=ptr->array[2];     
    if(ptr==root)                       
    {
        Node *temp1=new Node;
        temp1->array[0]=ptr->array[1];
        temp1->count++;
        temp1->left=ptr;
        root=temp1;
        prev=root;
        temp1->leftMiddle=temp;
    }
    else
        if(prev->rightMiddle==NULL)   
        {
            if(ptr==prev->left)               
            {
                arrange(prev,ptr->array[1],success);
                prev->rightMiddle=prev->leftMiddle;       
                prev->leftMiddle=temp;
            }
            else
            {
                if(ptr==prev->leftMiddle)   
                {
                    arrange(prev,ptr->array[1],success);
                    prev->rightMiddle=temp;
                }
            }
        }
    else
        if(prev->right==NULL)   
        {
            if(ptr==prev->left)
            {
                prev->right=prev->rightMiddle;
                prev->rightMiddle=prev->leftMiddle;
                prev->leftMiddle=temp;
                arrange(prev,ptr->array[1],success);
            }
            else
                if(ptr==prev->leftMiddle)     
                {                           
                    prev->right=prev->rightMiddle;
                    prev->rightMiddle=temp;
                    arrange(prev,ptr->array[1],success);
                }
            else
                if(ptr==prev->rightMiddle)       
                {
                    prev->right=temp;
                    arrange(prev,ptr->array[1],success);
                }
        }

        ptr->array[1].id=-1;       
        ptr->array[2].id=-1;
        ptr->count=1;               
        temp->count++;

        if(ptr->left!=NULL&&ptr->leftMiddle!=NULL&&ptr->rightMiddle!=NULL&&ptr->right!=NULL)
        {   
            temp->left=ptr->rightMiddle;
            temp->leftMiddle=ptr->right;
            ptr->rightMiddle=NULL;
            ptr->right=NULL;
        }
        if(key.id<prev->array[0].id)       
            return prev->left;
        if(key.id>prev->array[0].id&&(key.id<prev->array[1].id||prev->array[1].id==-1))
            return prev->leftMiddle;
        if(key.id>prev->array[1].id&&(key.id<prev->array[2].id||prev->array[2].id==-1))
            return prev->rightMiddle;
        else
            return prev->right;
}

void two_3_4_Tree::deleteElement(int key,int &success)

{
    Node *sibling=root;       
    Node *prev=NULL;       
    deleteElementHelper(key,sibling,prev,success);
}

void two_3_4_Tree::deleteElementHelper(int key,Node* sibling,Node* prev,int &success)


{
    int prev1=key;
    Student s;
    if(root!=NULL)   
    {
        if(sibling->count==1&&sibling!=root)
        {
            if(sibling==prev->left)           
                mergeLeft(prev,sibling);
            else
            if(sibling==prev->leftMiddle)   
                mergeLeftMiddle(prev,sibling);
            else
            if(sibling==prev->rightMiddle)   
                mergeRightMiddle(prev,sibling);
            else
            if(sibling==prev->right)           
                mergeRight(prev,sibling);
        }
        if(sibling->left==NULL)                   
        {
            removeLeaf(sibling,key,success);
            return;
        }
        prev=sibling;                           
        if(sibling->findKey(key,success)==1)   
        {
            if(sibling->array[0].id==key)       
            {
                s=predecessor(sibling->left,key);   
                deleteElementHelper(key,sibling->left,prev,success); 
            }
            else
            if(sibling->array[1].id==key)           
            {
                s=predecessor(sibling->leftMiddle,key);
                deleteElementHelper(key,sibling->leftMiddle,prev,success);
            }
            else
            if(sibling->array[2].id==key)           
            {
                s=predecessor(sibling->rightMiddle,key);
                deleteElementHelper(key,sibling->rightMiddle,prev,success);
            }
        }                       
        else if(sibling->findKey(key,success)==2)
            deleteElementHelper(key,sibling->left,prev,success);
        else if(sibling->findKey(key,success)==3)
            deleteElementHelper(key,sibling->leftMiddle,prev,success);
        else if(sibling->findKey(key,success)==4)
            deleteElementHelper(key,sibling->rightMiddle,prev,success);
        else if(sibling->findKey(key,success)==5)
            deleteElementHelper(key,sibling->right,prev,success);
    }
    if(s.id!=0)
    {
        Node* temp=searchNode(prev1,success);
        if(temp->array[0].id==prev1)
            temp->array[0]=s;
        else
        if(temp->array[1].id==prev1)
            temp->array[1]=s;
        else
        if(temp->array[2].id==prev1)
            temp->array[2]=s;
    }
    if(root->rightMiddle==NULL)       
    {                               
        if(root->left->count==1&&root->leftMiddle->count==1&&root->left->left==NULL&&root->leftMiddle->left==NULL)
        {
            root->array[1]=root->array[0];
            root->array[0]=root->left->array[0];
            root->array[2]=root->leftMiddle->array[0];
            root->count=3;
            delete root->left;
            delete root->leftMiddle;
            root->left=NULL;
            root->leftMiddle=NULL;
        }
    }
}

int two_3_4_Tree::checkCountDel(Node *ptr)

{
    if(ptr->array[0].id==-1)
        return 0;
    else if(ptr->array[1].id==-1)
        return 1;
    else if(ptr->array[2].id==-1)
        return 2;
    else
        return 3;
}

Node* two_3_4_Tree::searchNode(int key,int &success)

{
    Node* temp=root;
    while(temp->left)
    {
        if(temp->findKey(key,success)==1)   
            return temp;

        else if(temp->findKey(key,success)==2)   
            temp=temp->left;

        else if(temp->findKey(key,success)==3)
            temp=temp->leftMiddle;

        else if(temp->findKey(key,success)==4)
            temp=temp->rightMiddle;

        else if(temp->findKey(key,success)==5)
            temp=temp->right;
    }
    return temp;   
}

void two_3_4_Tree::removeLeaf(Node*& ptr,int key,int &success)

{
    if(ptr->findKey(key,success)==1)   
    {
        if(ptr->array[0].id==key)   
        {
            ptr->array[0]=ptr->array[1];
            ptr->array[1]=ptr->array[2];
            ptr->array[2].id=-1;
        }
        else
            if(ptr->array[1].id==key)   
            {
                ptr->array[1]=ptr->array[2];
                ptr->array[2].id=-1;
            }
        else
            ptr->array[2].id=-1;           
        ptr->count=checkCountDel(ptr);
    }
}

Student two_3_4_Tree::predecessor(Node* current,int& key)

{
    Node* temp=current;
    while(temp->left)         
    {
        if(temp->count==3)
            temp=temp->right;
        else
        if(temp->count==2)
            temp=temp->rightMiddle;
        else
        if(temp->count==1)
            temp=temp->leftMiddle;
    }
    if(temp->count==3)           
    {
        key=temp->array[2].id;
        return temp->array[2];
    }
    else
    if(temp->count==2)
    {
        key=temp->array[1].id;
        return temp->array[1];
    }
    else
    {
        key=temp->array[0].id;
        return temp->array[0];
    }
}


void two_3_4_Tree::mergeLeft(Node*& prev,Node*& sibling)

{
    if(prev->leftMiddle->count==1)           
    {
        sibling->array[1]=prev->array[0];       
        sibling->array[2]=prev->leftMiddle->array[0];

        sibling->count=checkCountDel(sibling);       

        sibling->rightMiddle=prev->leftMiddle->left;   
        sibling->right=prev->leftMiddle->leftMiddle;
        delete prev->leftMiddle;
        prev->leftMiddle=NULL;
        if(prev->count==1)
        {
            Node* temp=root;
            root=root->left;
            delete temp;
        }
        else
        {
            prev->array[0]=prev->array[1];       
            prev->array[1]=prev->array[2];
            prev->array[2].id=-1;

            prev->count=checkCountDel(prev);   
            prev->leftMiddle=prev->rightMiddle;   
            prev->rightMiddle=prev->right;
            prev->right=NULL;
        }
    }
    else       
    {
        sibling->array[1]=prev->array[0];
        sibling->count=2;           
        prev->array[0]=prev->leftMiddle->array[0];
        sibling->rightMiddle=prev->leftMiddle->left;
        prev->leftMiddle->array[0]=prev->leftMiddle->array[1];       
        prev->leftMiddle->array[1]=prev->leftMiddle->array[2];
        prev->leftMiddle->array[2].id=-1;

        prev->leftMiddle->count=checkCountDel(prev->leftMiddle);       
        prev->leftMiddle->left=prev->leftMiddle->leftMiddle;
        prev->leftMiddle->leftMiddle=prev->leftMiddle->rightMiddle;
        prev->leftMiddle->rightMiddle=prev->leftMiddle->right;
        prev->leftMiddle->right=NULL;
    }
}

void two_3_4_Tree::mergeLeftMiddle(Node*& prev,Node*& sibling)

{
    if(prev->left->count==1)           
    {
        sibling->array[2]=sibling->array[0];       
        sibling->array[1]=prev->array[0];
        sibling->array[0]=prev->left->array[0];
        sibling->count=checkCountDel(sibling);
        sibling->right=sibling->leftMiddle;           
        sibling->rightMiddle=sibling->left;
        sibling->leftMiddle=prev->left->leftMiddle;
        sibling->left=prev->left->left;
        delete prev->left;
        prev->left=NULL;
        if(prev->count==1)
        {
            Node* temp=root;
            root=root->leftMiddle;
            delete temp;               
        }
        else           
        {
            prev->array[0]=prev->array[1];       
            prev->array[1]=prev->array[2];
            prev->array[2].id=-1;
            prev->count=checkCountDel(prev);   
            prev->left=prev->leftMiddle;   
            prev->leftMiddle=prev->rightMiddle;
            prev->rightMiddle=prev->right;
            prev->right=NULL;
        }
    }
    else
    if(prev->left->count==2)           
    {
        sibling->array[1]=sibling->array[0];
        sibling->array[0]=prev->array[0];
        sibling->count=2;
        prev->array[0]=prev->left->array[1];       
        prev->left->array[1].id=-1;
        prev->left->count=checkCountDel(prev->left);   
        sibling->rightMiddle=sibling->leftMiddle;       
        sibling->leftMiddle=sibling->left;
        sibling->left=prev->left->rightMiddle;
        prev->left->rightMiddle=NULL;
    }
    else
    if(prev->left->count==3)       
    {
        sibling->array[1]=sibling->array[0];   
        sibling->array[0]=prev->array[0];
        sibling->count=2;           
        prev->array[0]=prev->left->array[2];
        prev->left->array[2].id=-1;
        prev->left->count=checkCountDel(prev->left);   
        sibling->rightMiddle=sibling->leftMiddle;       
        sibling->leftMiddle=sibling->left;
        sibling->left=prev->left->right;
        prev->left->right=NULL;
    }
}

void two_3_4_Tree::mergeRightMiddle(Node*& prev,Node*& sibling)

{
    if(prev->leftMiddle->count==1)               
    {                                           
        sibling->array[2]=sibling->array[0];   
        sibling->array[1]=prev->array[1];
        sibling->array[0]=prev->leftMiddle->array[0];
        sibling->count=checkCountDel(sibling);
        sibling->right=sibling->leftMiddle;     
        sibling->rightMiddle=sibling->left;
        sibling->leftMiddle=prev->leftMiddle->leftMiddle;
        sibling->left=prev->leftMiddle->left;
        delete prev->leftMiddle;
        prev->leftMiddle=NULL;
        prev->array[1]=prev->array[2];   
        prev->array[2].id=-1;
        prev->count=checkCountDel(prev);   
        prev->leftMiddle=prev->rightMiddle;   
        prev->rightMiddle=prev->right;
        prev->right=NULL;
    }
    else
    if(prev->leftMiddle->count==2)   
    {
        sibling->array[1]=sibling->array[0];     
        sibling->array[0]=prev->array[1];
        sibling->count=checkCountDel(sibling);     
        prev->array[1]=prev->leftMiddle->array[1];   
        prev->leftMiddle->array[1].id=-1;
        prev->leftMiddle->count=checkCountDel(prev->leftMiddle); 
        sibling->rightMiddle=sibling->leftMiddle;       
        sibling->leftMiddle=sibling->left;
        sibling->left=prev->leftMiddle->rightMiddle;
        prev->leftMiddle->rightMiddle=NULL;
    }
    else
    if(prev->left->count==3)           
    {
        sibling->array[1]=sibling->array[0];   
        sibling->array[0]=prev->array[1];
        sibling->count=checkCountDel(sibling);   
        prev->array[1]=prev->leftMiddle->array[2];
        prev->leftMiddle->array[2].id=-1;
        prev->leftMiddle->count=checkCountDel(prev->leftMiddle);   
        sibling->rightMiddle=sibling->leftMiddle;
        sibling->leftMiddle=sibling->left;
        sibling->left=prev->leftMiddle->right;
        prev->right->right=NULL;
    }
}

void two_3_4_Tree::mergeRight(Node*& prev,Node*& sibling)

{
    if(prev->rightMiddle->count==1)           
    {
        sibling->array[2]=sibling->array[0];   
        sibling->array[1]=prev->array[2];
        sibling->array[0]=prev->rightMiddle->array[0];
        sibling->count=checkCountDel(sibling);
        prev->array[2].id=-1;

        sibling->rightMiddle=sibling->left;      
        sibling->right=sibling->leftMiddle;
        sibling->left=prev->rightMiddle->left;
        sibling->leftMiddle=prev->rightMiddle->leftMiddle;
        delete prev->rightMiddle;
        prev->rightMiddle=prev->right;
        prev->right=NULL;
        prev->count=checkCountDel(prev);

    }
    else
    if(prev->rightMiddle->count==2)          
    {
        sibling->array[1]=sibling->array[0];   
        sibling->array[0]=prev->array[2];
        sibling->count=checkCountDel(sibling);   
        prev->array[2]=prev->rightMiddle->array[1];   
        prev->rightMiddle->array[1].id=-1;
        prev->rightMiddle->count=checkCountDel(prev->rightMiddle);   
        sibling->rightMiddle=sibling->leftMiddle;
        sibling->leftMiddle=sibling->left;
        sibling->left=prev->rightMiddle->rightMiddle;
        prev->rightMiddle->rightMiddle=NULL;
    }
    else
    if(prev->rightMiddle->count==2)       
    {
        sibling->array[1]=sibling->array[0];   
        sibling->array[0]=prev->array[2];
        sibling->count=checkCountDel(sibling);   
        prev->array[2]=prev->rightMiddle->array[2];
        prev->rightMiddle->array[2].id=-1;
        prev->rightMiddle->count=checkCountDel(prev->rightMiddle);
        sibling->rightMiddle=sibling->leftMiddle;   
        sibling->leftMiddle=sibling->left;
        sibling->left=prev->rightMiddle->right;
        prev->rightMiddle->right=NULL;
    }
}void two_3_4_Tree::retrieveData(int key,Student& array,int& success)

{
    retrieveHelper(root,key,array,success);   
}

void two_3_4_Tree::retrieveHelper(Node* ptr,int key,Student& array,int &success)

{
    Queue q;
    Node *temp;
    int count=0;
    q.enQueue(ptr,count);       
    while(!q.isEmpty())
    {
        temp=q.deQueue();           
        for(int i=0;i<temp->count;i++)       
        {
            if(temp->array.id==key)           
            {
                array=temp->array;
                success=1;
                return;
            }
            else
                success=0;               
        }
        q.enQueue(temp->left,count);       
        q.enQueue(temp->leftMiddle,count);   
        q.enQueue(temp->rightMiddle,count);   
        q.enQueue(temp->right,count);       
    }
}

void two_3_4_Tree::resetTree()

{
    deAllocat(root);   
}

void two_3_4_Tree::deAllocat(Node*& current)

{
    if(current)           
    {
        Queue q;
        int count=0,value=0;
        Node *temp;
        q.enQueue(current,count);           
        count=0;
        while(!q.isEmpty())               
        {
            temp=q.deQueue();
            q.enQueue(temp->left,count);       
            q.enQueue(temp->leftMiddle,count);   
            q.enQueue(temp->rightMiddle,count);   
            q.enQueue(temp->right,count);       
            delete temp;
            temp=NULL;
        }
    }
    current=NULL;
}void two_3_4_Tree::printBreath()
{
    breathTraversal(root);
}

void two_3_4_Tree::breathTraversal(Node* ptr)

{
    if(root)       
    {
        Queue q;
        int count=0,value=0;
        Node *temp;
        q.enQueue(ptr,count);           
        count=0;
        while(!q.isEmpty())               
        {
            temp=q.deQueue();
            for(int i=0;temp->array.id!=-1&&i<3;i++)       
                cout <<temp->array.id<<" ";
            cout <<"    ";
            q.enQueue(temp->left,count);       
            q.enQueue(temp->leftMiddle,count);   
            q.enQueue(temp->rightMiddle,count);   
            q.enQueue(temp->right,count);       
            if(value==0)                       
            {
                value=count;
                count=0;
                cout <<endl;
            }
            value--;
        }
    }
    else
        cout <<"No Data Present In The Key"<<endl;
}

void two_3_4_Tree::saveToFileBreath()

{
    ofstream obj;
    char fileName[40];
    cout <<"Please Enter the File Name and Path"<<endl;
    cin >>fileName;
    obj.open(fileName,ios::out);       
    if(!obj)                           
    {
        cout <<"File cannot be created"<<endl;
        return;
    }
    saveHelper(root,obj);               
    obj <<"^Z";
    cout <<"Your Data Has Been Saved"<<endl;
    obj.close();

}

void two_3_4_Tree::saveHelper(Node* ptr,ofstream& obj)

{
    Queue q;
    int count=0,value=0;
    Node *temp;
    q.enQueue(ptr,count);       
    count=0;
    while(!q.isEmpty())           
    {
        temp=q.deQueue();           
        for(int i=0;i<temp->count;i++)       
            obj <<temp->array.id<<" ";
        obj <<"    ";
        q.enQueue(temp->left,count);       
        q.enQueue(temp->leftMiddle,count);   
        q.enQueue(temp->rightMiddle,count);
        q.enQueue(temp->right,count);       
        if(value==0)           
        {
            value=count;
            count=0;
            obj <<'\n';
        }
        value--;
    }
}

void two_3_4_Tree::saveToFileInorder()

{
    ofstream obj;
    char fileName[40];
    cout <<"Please Enter The File Name and Path"<<endl;
    cin >>fileName;

    obj.open(fileName,ios::out);           
    if(!obj)
    {
        cout <<"File Cannot Be Created"<<endl;
        return;
    }
    saveHelperInorder(root,obj);       
    obj <<"^Z";
    obj.close();
}

void two_3_4_Tree::saveHelperInorder(Node *ptr,ofstream& obj)

{
    if(ptr!=0)
    {
        saveHelperInorder(ptr->left,obj);   
        if(ptr->array[0].id!=-1)
            obj <<ptr->array[0].id<<'\n'<<ptr->array[0].name<<'\n'<<ptr->array[0].Cgpa<<'\n';
        saveHelperInorder(ptr->leftMiddle,obj);   
        if(ptr->array[1].id!=-1)
            obj <<ptr->array[1].id<<'\n'<<ptr->array[1].name<<'\n'<<ptr->array[1].Cgpa<<'\n';
        saveHelperInorder(ptr->rightMiddle,obj);
        if(ptr->array[2].id!=-1)
            obj <<ptr->array[2].id<<'\n'<<ptr->array[2].name<<'\n'<<ptr->array[2].Cgpa<<'\n';
        saveHelperInorder(ptr->right,obj);       
    }
}

void two_3_4_Tree::getFromFile(int &success)

{
    ifstream obj;
    Student array;
    char get[30];
    char fileName[30];
    cout <<"Enter the file Name"<<endl;
    cin >>fileName;                   
    obj.open(fileName,ios::in);       
    if(!obj)
    {
        success=0;
        return;
    }
    while(!obj.eof())                   
    {
        obj.getline(get,80);       
        array.id=atoi(get);           
        obj.getline(array.name,80);
        obj.getline(get,80);       
        array.Cgpa=atof(get);
        if(array.id!=0)
            insertElement(array);  
        success=1;
    }
    obj.close();
}

void two_3_4_Tree::inOrderTraversal()

{
    inOrderHelper(root);   
}

void two_3_4_Tree::inOrderHelper(Node* ptr)

{
    if(root==NULL)   
    {
        cout <<"There Is No Data In The Tree"<<endl;
        return;
    }
    else
    if(ptr!=0)
    {
        inOrderHelper(ptr->left);       
        if(ptr->array[0].id!=-1)       
            cout <<ptr->array[0]<<endl;   
        inOrderHelper(ptr->leftMiddle);   
        if(ptr->array[1].id!=-1)
            cout <<ptr->array[1]<<endl; 
        inOrderHelper(ptr->rightMiddle);
        if(ptr->array[2].id!=-1)
            cout <<ptr->array[2]<<endl;     
        inOrderHelper(ptr->right);         
    }
}


void two_3_4_Tree::printSortedOrder()

{
    inOrderTraversal();
}


int main()
{
   
    two_3_4_Tree t,key;      
    Student value,array;           
    char fileName[10];
    fileName[0]='\0';
    int id=0;
    int choice=0;                   
    int success=1;
    while(1)
    {
       
        cout <<"1:  Enter The Record"<<endl;
        cout <<"2:  Delete The Record"<<endl;
        cout <<"3:  Retrive The Record"<<endl;
        cout <<"4:  Print The Data BreathFirst"<<endl;
        cout <<"5:  Print The Data In Sorted Order"<<endl;
        cout <<"6:  Save ID To File BreathFirst"<<endl;
        cout <<"7:  Save Records To File In Sorted Order"<<endl;
        cout <<"8:  Retrive Records From The File"<<endl;
        cout <<"9:  Reset The Tree"<<endl;
        cout <<"Q:  Exit"<<endl;
        choice=getch();           
        switch(choice)
        {
            case '1':{
                cin >>value;
                int success=t.insertElement(value);     
                if(success==0)
                    cout <<"Id Already Exist"<<endl;
                getch();}
            break;

            case '2':{
               
                success=0;
                cout <<"Please enter the ID to be deleted"<<endl;
                cin >>id;
                t.deleteElement(id,success);       
                if(success==1)
                    cout <<"The id "<<id<<" has been deleted"<<endl;
                else
                    cout <<"Id Not Fount"<<endl;
                getch();}
            break;

            case '3':
                {
                success=0;
                cout <<"Please enter the ID of array to be retrieved"<<endl;
                cin >>id;
                t.retrieveData(id,array,success);         
                if(success==1)
                    cout <<array;
                else
                    cout <<"Cannot Found The ID"<<endl;
                getch();}
                break;
            case '4':
                {
                t.printBreath();           
                getch();}
                break;

            case '5':
                {
                t.printSortedOrder();           
                getch();}
                break;

            case '6':
            {
                t.saveToFileBreath();     
                getch();}
                break;

            case '7':
                {
                t.saveToFileInorder();
                cout <<"Your Data Has Been Saved"<<endl;
                getch();}
                break;

            case '8':
                {
                t.getFromFile(success);   
                if(success==0)
                    cout <<"File Not Found"<<endl;
                getch();}
                break;

            case '9':
                {
                t.resetTree();       
                cout <<"Tree Has Been Reseted"<<endl;
                getch();}
                break;
            case 'Q':
            case 'q':
                exit(0);           
                break;
        }
    }
system ("pause");
return 0;}-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: sanjago4e
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 10:27
baram programa vo c++ ista kako ona sto e so iks tocka,no da bide so iganje na sah
vo programata mora da se opfatat site potezi na sekoja od figurite ako nekoj znae da mi kaze nesto oti ne mozam da ja napravam celata programa


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 13:41
Originally posted by sanjago4e sanjago4e напиша:

baram programa vo c++ ista kako ona sto e so iks tocka,no da bide so iganje na sah
vo programata mora da se opfatat site potezi na sekoja od figurite ako nekoj znae da mi kaze nesto oti ne mozam da ja napravam celata programaЗа шах тешко ама еве ти програма како x и точка па можи ќе ти помогни.

Ако најдам за шах ќе ти пратам.

http://rapidshare.com/files/190130493/Trica.rar.html - http://rapidshare.com/files/190130493/Trica.rar.html

И еве имам за шах ама од C e ќе смениш нешто за C++ да биди не е проблем.

http://rapidshare.com/files/190132241/Chess_Game1888205142005.zip.html - http://rapidshare.com/files/190132241/Chess_Game1888205142005.zip.html
-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: DONIKS
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 21:02
ve molam ako moze nekoj da mi napravi program vo c++ da bide taka da edna recenica se vnesuva od tastatura. od nea da se formiraat, a potoa i da se,
ispecatat dva stringa. prviot da gi sodrzi
malite bukvi od vnesenata recenica, a vtoriot golemite bukvi.


blagodaram odnapred!!!!!!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 01:42
За то ти треба само некоја функција шо проверва дали буквата е голема или мала,после лесно е барај ја библиотеката cctype мислам.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 03:05
Originally posted by DONIKS DONIKS напиша:

ve molam ako moze nekoj da mi napravi program vo c++ da bide taka da edna recenica se vnesuva od tastatura. od nea da se formiraat, a potoa i da se,
ispecatat dva stringa. prviot da gi sodrzi
malite bukvi od vnesenata recenica, a vtoriot golemite bukvi.


blagodaram odnapred!!!!!!


Зора на слободата во право си едноставна е профрамата мислам дека само таа функија требаше.

Ќе видам ќе побрам да не чувам нешто од таа програма ќе ти ја пратам ако најдам намигнување.


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 20:25
Има некој работено со сокети во C++?

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 01:00
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Има некој работено со сокети во C++?


Што конкретно ти треба програма нешто?


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 18:04
Не,ми треба помош да довршам една програма,тоест две,готови се,но сакам да напрам серверот да комуницира со клиентот,а немам поим како.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 18:23
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Не,ми треба помош да довршам една програма,тоест две,готови се,но сакам да напрам серверот да комуницира со клиентот,а немам поим како.


Хм незнам брат ама слабо некако не го знам баш тоа тага


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 20:37
Ај сега ќе учам мрежи можи ќе учиме мрежно програмирање во C++.Учевме само во JAVA по програмирање,а то е многу лесно.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 21:07
зора сестра ми учеше ова што бараш па ќе ја прашам ако толку ти треба


Постирано од: da be
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 21:16
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Ај сега ќе учам мрежи можи ќе учиме мрежно програмирање во C++.Учевме само во JAVA по програмирање,а то е многу лесно.


е па ако ти е лесна Java - jави се кай мене - ке ти средам работаголема%20насмевка


-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 21:32
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Ај сега ќе учам мрежи можи ќе учиме мрежно програмирање во C++.Учевме само во JAVA по програмирање,а то е многу лесно.


C++ нема врска со мрежно програмирање,за мрежно сега учиме ORACLE односно SQL тоа е мрежно програмирање. намигнување


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: da be
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 21:38
кай нас SQL е DB програмиране

-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 08:05
Originally posted by да бе да бе напиша:

кай нас SQL е DB програмиране


Па тоа е тоа како да направиш податоците да работат во мрежа, како да работиш со сервери и слично голема%20насмевка


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 19:41
Originally posted by Flix Flix напиша:


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Ај сега ќе учам мрежи можи ќе учиме мрежно програмирање во C++.Учевме само во JAVA по програмирање,а то е многу лесно.
C++ нема врска со мрежно програмирање,за мрежно сега учиме ORACLE односно SQL тоа е мрежно програмирање. намигнување


Е како нема врска бе,баш убај апликации можат да се напрат


-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 23:49
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Originally posted by Flix Flix напиша:


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Ај сега ќе учам мрежи можи ќе учиме мрежно програмирање во C++.Учевме само во JAVA по програмирање,а то е многу лесно.
C++ нема врска со мрежно програмирање,за мрежно сега учиме ORACLE односно SQL тоа е мрежно програмирање. намигнување


Е како нема врска бе,баш убај апликации можат да се напрат


Да ќе напрајш убај апликаци ама за да работат во мрежа се да поврзиш да функционира то е после на SQL работа


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 00:19
А да,се разбира.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 21:27
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Учевме само во JAVA по програмирање,а то е многу лесно.


да бе, од секоj турист програмерголема%20насмевка

е да "Hello world!" e лесноголема%20насмевка

голема%20насмевка

-------------
го ахед меjk маj деj!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 22:15
Originally posted by да   бе да бе напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Учевме само во JAVA по програмирање,а то е многу лесно.


да бе, од секоj турист програмерголема%20насмевка

е да "Hello world!" e лесноголема%20насмевка

голема%20насмевкаi c=a+b   смеење

Грешно се изразив не е лесно,туку баш тој случај за сокети е далеку полесен во Javaта каде што е многу готовански.
И ти програмер си бе збунетост


-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 13:46
мне - турист сумнамигнување

-------------
го ахед меjk маj деj!


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 23:39
Originally posted by Flix Flix напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Ај сега ќе учам мрежи можи ќе учиме мрежно програмирање во C++.Учевме само во JAVA по програмирање,а то е многу лесно.


C++ нема врска со мрежно програмирање,за мрежно сега учиме ORACLE односно SQL тоа е мрежно програмирање. намигнување


за да не ви се смее некој, да разјасниме.
SQL е јазик за добивање и манипулација со податоци од релациона база на податоци. што само по себе не мора да биде мрежно, некогаш базата е на еден ист компјутер со клиентската програма.
  1. http://www.google.com/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FSQL&ei=XtL0SbTJO8qR_QbUtMDqCQ&usg=AFQjCNHIgSp1s5s1_SbdE-I1K3zEbHP4zA - SQL - Wikipedia, the free encyclopedia

  2. http://www.w3schools.com/SQL/sql_intro.asp - SQL Tutorial

  3. http://www.w3schools.com/SQL/sql_intro.asp - SQL Introduction

  4. http://www.google.com/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=4&url=http%3A%2F%2Fwww.sql.org%2F&ei=XtL0SbTJO8qR_QbUtMDqCQ&usg=AFQjCNGtNVdaZ6jAVEBNueiB-ujxjmectA - Welcome - SQL Database Reference Material - Learn sql, read an sql ...

  5. http://www.microsoft.com/SQL/default.mspx - SQL Server 2008 Overview, data platform, store data | Microsoft

  6. http://www.google.com/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=6&url=http%3A%2F%2Fwww.sqlcourse.com%2F&ei=XtL0SbTJO8qR_QbUtMDqCQ&usg=AFQjCNFtLNtOyfMALkNF7bX0XJ-BF6avlQ - SQLCourse - Interactive Online SQL Training for Beginners-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: elen4eto_94
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 11:08
baaram luge koi drzat casovi za programiranje ...
sakam da go proucam programot c++ pa ako nekoj drzi vakvi caosovi moze da mi pomogne...


Постирано од: elen4eto_94
Датум на внесување: 05.Јули.2009 во 14:59
abe znae neko c++ od vas? stvarno mi treba pomos...
msn: elen4eto_94@live.com


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 06.Јули.2009 во 17:55
Originally posted by elen4eto_94 elen4eto_94 напиша:

abe znae neko c++ od vas? stvarno mi treba pomos...
msn: elen4eto_94@live.com


Што конкретно кажи ќе ти поможиме намигнување


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: elen4eto_94
Датум на внесување: 12.Јули.2009 во 11:34
Mi trebaat 4asovi za c++ kako za po4etnik
prilagoduvanje na programot
kako se po4nuva


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 12.Јули.2009 во 16:36
Originally posted by elen4eto_94 elen4eto_94 напиша:

Mi trebaat 4asovi za c++ kako za po4etnik
prilagoduvanje na programot
kako se po4nuva


Па можам да ти дадам , од нет нешто на англиски, а на македонски незнам 


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: tomislav96
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 17:35
Originally posted by Flix Flix напиша:


Originally posted by elen4eto_94 elen4eto_94 напиша:

Mi trebaat 4asovi za c++ kako za po4etnik
prilagoduvanje na programot
kako se po4nuva
Па можам да ти дадам , од нет нешто на англиски, а на македонски незнам 
Pa zemi od net na Angliski i na Google Translate prevedi na mk xD taka se prai toa

-------------


Постирано од: agent_007
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 19:58
Mi trebaat 4asovi za C++ ako mozete da mi ja kazete web stranicata za da mozam online da zemam casovi.
Odnapred blagodaram Kiko


Постирано од: agent_007
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 12:10
Ako moze nekoj od vas da mi kaze kako da gi zemam knigite na pdf od internet za C++ programiranje.
Eve go i mojot e-mail macedonia-eu@hotmail.com


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 12:23
Originally posted by agent_007 agent_007 напиша:

Ako moze nekoj od vas da mi kaze kako da gi zemam knigite na pdf od internet za C++ programiranje.
Eve go i mojot e-mail macedonia-eu@hotmail.com


Оди на www.mininova.net и напиши c++ books и ќе ти излезат преземиги.намигнување


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: agent_007
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 17:12
Blagodaram sto mi kaza, no jas baram kniga za da mi pomogne za programiranje bidejki sum pocetnik.
Ve molam ako sakate da mi pomognete da mi ja kazete web stranicata za simnuvanje na kniga za C++.
Odnapred blagodaram Krste


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 11:12
Originally posted by agent_007 agent_007 напиша:

Blagodaram sto mi kaza, no jas baram kniga za da mi pomogne za programiranje bidejki sum pocetnik.
Ve molam ako sakate da mi pomognete da mi ja kazete web stranicata za simnuvanje na kniga za C++.
Odnapred blagodaram Krste


Eve Krste, tuka mozhesh da gledash i simnuvash knigi:

http://www.esnips.com/_t_/c%2B%2B%20programming?m=0&q=c%2B%2B%20programming - http://www.esnips.com/_t_/c%2B%2B%20programming?m=0&q=c%2B%2B%20programming - C++ Knigi, klikni tuka!


Постирано од: agent_007
Датум на внесување: 27.Ноември.2009 во 23:44
Ima li kniga za C++ na makedonski jazik - za pocetnici?Ako ima mozete li da mi dadete strana od kade da ja simnam.
Odnapred blagodaram Krste


Постирано од: Jovan.74
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 10:27
Еј сакам да ја симнам С++ ако може некој да ми дае линк плс


Фала однапред


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 10:32
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

Еј сакам да ја симнам С++ ако може некој да ми дае линк плс


Фала однапред


Мислиш на компајчер за c++?

Најверојатно се гледа дека си нооб :)

http://www.bloodshed.net/devcpp.html

повели.

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Jovan.74
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 10:56
фала


Постирано од: Jovan.74
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 11:04
ej ja simnav... najdov tutorial i sea kako mozeam da ja zapamtam kako aplikacija a ne kako proekt???


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 11:16
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

ej ja simnav... najdov tutorial i sea kako mozeam da ja zapamtam kako aplikacija a ne kako proekt???


Прво значи правиш проект , компајлираш, и потоа зачувуваш како exe фајл.

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Jovan.74
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 18:48
ok.. fala mnongu...


Постирано од: luckyboy
Датум на внесување: 04.Декември.2009 во 18:53
Шах- пресметка на зрна пченица
Како откупна цена, пронаоѓачот на шахот на Царот му побарал пченица според следната шема.
-За првото поле од побарал едно зрно пченица.
-За секое наредно поле побарал дупло од вкупниот број на веќе поставените зрна за сите
полиња ( 2-ро дупло од прво; за 3-то поле дупло повеќе од вкупниот збир на 1-вото и 2-рото
поле , итн.
Да се направи програма која ќе го пресмета и испише вкупниот број на зрна со кој треба да се
откупат сите полиња.


Дај помогнете нешо насочетеме нз како да ја почнам задачава во C++ да се испрограмира за семирнарска ми е ми треба мн ??? Фала


Постирано од: Ивона02
Датум на внесување: 07.Декември.2009 во 02:08
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

ej ja simnav... najdov tutorial i sea kako mozeam da ja zapamtam kako aplikacija a ne kako proekt???
Значи симни го, инсталирај го, потоа стартувај го компајлерот и оди File > New > Project. Во прозорот кој ќе ти се отвори внеси му има на проектот (Пр: Hello World) селектирај Console Application (исто така гелдај да ти е штиклирано C++ Project) и притисни Ok. Потоа одбери локација каде што ќе ти биде зачиван проектот (најпрегледно би ти било во My Documents да си направиш еден фолдер "C++ Vezhbi" и таму да ги зачувуваш проектите). Одкако ќе одбереш локација на зачувување на проектот стисни Save и потоа треба да ти се отвори прозорот каде што се пишува кодот...Постирано од: Daniel22
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 01:01
Дали некој би сакал да ми помогне во полагање на испит за програмирање во "C" т.е. да го полага наместо мене. Ако некој сака да направи вакво добро дело :) нека пише ке се договориме. Поздрав :)


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:55
Originally posted by Daniel22 Daniel22 напиша:

Дали некој би сакал да ми помогне во полагање на испит за програмирање во "C" т.е. да го полага наместо мене. Ако некој сака да направи вакво добро дело :) нека пише ке се договориме. Поздрав :)


Земи научи ќе ти треба :)

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Daniel22
Датум на внесување: 26.Декември.2009 во 00:50
Фала за идејата али не влага во глава јас се занимавам со друга проблематика и ова програмирањево многу слабо ми иде. Ако има некој што би сакал да ми помогне, нормално не за џабе, за пари ке се договориме нека каже.


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 26.Декември.2009 во 04:46
Originally posted by Daniel22 Daniel22 напиша:

Фала за идејата али не влага во глава јас се занимавам со друга проблематика и ова програмирањево многу слабо ми иде. Ако има некој што би сакал да ми помогне, нормално не за џабе, за пари ке се договориме нека каже.


Да бев во скопје би го полагал без проблем , ама не сум ај можи ќе се најди некој geek на електро што е.

-------------
http://flixter.deviantart.com/">Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk