Испечати | Затвори го прозорот

За чиста европска Македонија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Општо
Име на форумот: Екологија
Опис на форумот: За спас на планетата Земја
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15672
Датум на принтање: 28.Март.2024 во 10:48
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: За чиста европска Македонија
Постирано од: mamamd
Наслов: За чиста европска Македонија
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 08:29
 Deneska  ucenicite so svoite nastavnici ke se vklucat vo akcijata, odnosno ke ja iscistat svojata zivotna okolina. Dali vo akcijata ke se vklucat i nivnite roditeli, vozrasni. Da im pokazat na decata kako treba da se odrzuva cista zivotnata sredina.



Коментари:
Постирано од: butel2
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 08:50
nema.... dovolno e sto nie , barem vo mojata ulica e taka, sami gi meteme delovite od ulicata pred nasite dvorovi .... a plakame gjubretarina za toa....

a ucenicite vo nedostig na cistacki po ucilistata, mnogu pati se slucuva da bidat naterani da si ja cistat ucilnicata



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 15:58
...i kako sekogash...decata iscistija...  a vozrasnite gledaa od prozorite... 


Постирано од: super babicka
Датум на внесување: 01.Октомври.2008 во 21:42
Ziveam vo mala ulicka,plakame gjubretarina no nikogash ne sum videla nekoj od gradska cistota ili kako gi vikaat da smetat ili da ja izmijat ulicata a vo centar sme i pominuvaat vozila postojano,ima drvja-lipi i polno e so lisja,no sami si go meteme trotoarot so godini nanazat, i ne ni e tesko.Veke navika ni e ne ni e nikakov problem.No treba da se menuvame vo odnesuvanjeto prvo nie povozrasnite ,pa mladite i decinjata.Da zaboravime na frlanje knivcinja ,izedi smoki frli na ulica,izedi sladoled frli obvivka ili stapce,pikavec i t n.Da ne zboruvam za kesi,plasticni shishinja i celi vozila vo rechni korita.... Se nadevam se menuvame ,se slozuvam deka ucenicite najveke se angaziraa i netreba da im "plukame" na nivniot trud.Vi blagodaram dechinja,Vi blagodaram ucenici! Za cista i ubava Makedonija


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 01.Октомври.2008 во 22:03
да додека не се свестиме сами ... ама да отидеме некаде на страна со нас си го шетаме ѓубрето нај примерни и нај културни сме
бруки...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Октомври.2008 во 12:18
... i pak decata  da naucat... decata pocituvaat...shto so vozrasnite...
Сликовница за силна еколошка порака


Комунална хигиена продолжува со активностите за подигнување на јавната свест кај најмладите. Тимот на едукатори, којшто ги посетува скопските училишта и одржува еко-часови, организира спортски игри за децата кои се во духот на рециклирањето и ја пренесува пораката дека селекцијата на отпадот е неопходна ќе ја дели интересната сликовница "Ајде да селектираме и рециклираме".

Катерина Лаова која е една од авторите на сликовницата, на вчерашната промоција истакна дека овој начин на обраќање кон најмладата популација е резултат на позитивните искуства што ги имаат со децата кои успеваат своите еколошки пораки да им ги пренесат на возрасните.
- Сликовницата на лесен и забавен начин ги дава основните сознанија за тоа дека отпадот не е само куп непотребни предмети што треба да завршат на депониите туку дека тој има своја вредност, може да се искористи, преработи и помалку да ја загадува природата, рече Лаова.
Предвидено е во сите училишта кампањата да заврши до крајот на првото полугодие на оваа учебна година.




Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Октомври.2008 во 14:57
..i pak decata...
ЗА НАЈМЛАДИТЕ
Сликовница за рециклирање „Ајде да селектираме и рециклираме“ е сликовницата со која ЈП „Комунална хигиена“ сака да ги едуцира најмладите и да им ја подигне еколошката свест.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 08:06

Топлото време го одложи Денот на дрвото

Акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина !“ која беше планирано да се одржи в среда, 29 октомври, се одложува за 19 ноември, поради невообичаено високата температура за овој дел од годината. Според препораката на експертите од Шумарскиот факултет во Скопје, временските услови во моментов се несоодветни за садење листопадни дрвја, бидејќи предизвикуваат исушување на површинскиот дел од почвата.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Ноември.2008 во 19:36
...sreda startuva akcijata Denot na drvoto... rasporedot kje tece kako minatiot pat...samo organizacijata da ne bide kako minatiot pat... da ne dade bog da cekame po tri saati avtobus...po tri shkoli vo eden avtobus...ni se onesvestuvaa deca ...


Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 16.Ноември.2008 во 19:44
mamad, акцијата е супер, ваљда извлекле заклучок од минатиот пат, ама со оглед дека кај нас како по обичај одлуките ги носи некој што седи позади маса, и не мисли како е тоа во пракса...Тука е целиот проблем, што не испраќаат луѓе на терен да испитаат, да ислушаат, па да донесат заклучоци, односно потоа на направат распоред...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Ноември.2008 во 19:56
..apsolutno se soglasuvam deka na nashava zemja i treba poshumuvanje... a okolu organizacijata... tuka potfrluvaat na lokalno nivo... kaj nas minatiot pat podracnata se navredi pa se karashe so nas...ne sfakja zenata deka nie nosime deca so nas...ne vrekji kompiri... od nesposobni i samobendisani lugje propagjaat mnogu ubavi akcii...


Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 16.Ноември.2008 во 20:32
Уффф... Тогаш можеби уште пред време, да им укажете, целокупно, на грешките од прошлиот пат со едно писмо, за да не се повторат... Па ваљда самобендисаноста ќе ги мотивира овојпат подобро да биде...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Ноември.2008 во 21:05
... auuu na takvi...neee... vazno e druzenjeto... i navikite kaj decata deka treba site neshto da napravime... ubavo e koga bi razmislile deka malite deca istata akcija mozat i vo shkolskiot dvor da ja izvedat... koga tie ostanuvaat doma...a daskalite po ridovi...akcijata e neuspeshna za maleckite...голема%20насмевка


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 16.Ноември.2008 во 21:07
Се’ е до совеста...до културата на живеење и однесување...чистотата околу нас зависи токму од тоа-од нас самите...Апсолутно подржувам се’ што се превзема да се подигне свеста на нас-граѓаните, да се постигне целта и да живееме во една почиста и посредена Македонија...
Ја поздравувам акцијата за пошумување-иако сметам дека баш и не е најидеално штои се одржува во работен ден,ама ај,така нека биде...
Ги поздравувам и ги подржувам и законите за чистота...кога веќе дозволивме со казни да се свестуваме ... не ми е јасно само зошто...зошто мора нешто да биде организирано...зошто своеволно не дејствуваме? зошто секој од нас еднаш годишно не земе и да засади по едно дрвце во својот двор,во паркот пред зграда,на најблискиот рид...
и што не’ чини отпадоците да ги поносиме во рака до најблискиот контејнер,да не се ослободуваме од секретите кој каде ќе стигне,да не се фрлаат пикавците насекаде...Ние сме слика и прилика на своите деца...тие се нашиот одраз во иднината што доаѓа...Дајте да подигнеме една етички и морално здрава генерација...најнакрај...за нив и сето ова го правиме

-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 17.Ноември.2008 во 23:26
Jas ne odam.Im teknalo vo sreda, ne mozese vo sabota, vo neraboten den! sekoja nedela ima po eden drzaven praznik! Aj, te molam!Pa preteraa

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Ноември.2008 во 20:31
Da ne pravime zabuni...ova ne e drzaven praznik...samo proekt na vladata...realiziran od nevladini organizaciii...ama realizatori se vladinite cinovnici...oti drugite se na rabota...i utre ...i vo sabota...ako ne se popishmanat za sabota...намигнување


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 18.Ноември.2008 во 22:45
izvini, ama na ova e proekt na nevladini organizacii podrzan od vladata. a znam zosto e vo sreda.zatoa so vladinite cinovnici, da bese ova vo sabota, nemase da dojdat "dobrovolno i vo golem broj"

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 07:08
Ни милион акции, ни уште толку казни не ја менуваат нашата совест и навика. До каде се оди со нашето валкање покажаа дождовите кои обилно паднаа овие денови

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=F3A21AD0ECF88945A08B04663A0A9DDC -

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=F3A21AD0ECF88945A08B04663A0A9DDC - Вардар довлече 10 тони еколошки срам


-------------


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 12:30

Канцеларија за заштита на озонската обвивка

Од своето формирање во 1997 година па до денес Канцеларијата за заштита на озонската обвивка ги имплементира активностите дефинирани во Националната програма за елиминација на супстанциите што ја осиромашуваат озонската обвивка. Согласно овој стратешки документ оваа единица при Министерството за животна средина и просторно планирање работи на координацијата на проектите од областа на замената и комплетната елиминација на супстанциите што ја осиромашуваат озонската обвивка кои наоѓаат апликација во разни бранши од македонската економија. Покрај ова, една од стратешките определби на Канцеларијата е преку изготвување на тематски брошури, документарни филмови и други промотивни материјали, да ја запознае јавноста со проблемот со осиромашувањето на стратосферскиот озон, како и активно да ја вклучи во националната акција. Контролата на увозот, извозот и потрошува~ката на супстанциите што ја осиромашуваат озонската обвивка е перманентна обврска на Канцеларијата во идентификацијата на фактичката состојба во земјата во однос на овој дел од институционалната рамка. Седумгодишното постоење на Канцеларијата за заштита на озонската обвивка резултира со елиминација повеќе од 90% од потрошувачката на хемикалиите кои го осиромашуваат стратосфескиот озон во Република Македонија и пресретнување на обврските кон Монтреалскиот протокол. 

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 31.Мај.2010 во 17:10
Почитувани пријатели,

ИДНИНАТА ВЕ ПОВИКУВА !

Светскиот Ден на Животната средина

 

БЕЛЛС повик до сите пријатели на здравата и чиста околина !
“Да градиме зелени политики за здрава иднина на Западен Балкан“

Македонија и Балканот Ве канат
на забава и дружење, на 5 јуни (сабота) во 11.55 (пет до 12)
во Градскиот Парк пред „Школка“

Заедно, преку БЕЛЛС движењето од шест градови од Западниот Балкан, Скопје, Белград, Приштина, Тирана, Подгорица и Тузла,  во исто време да пратиме ЕДНА единствена порака до стотици милиони луѓе од целиот свет, до сите нации и светски лидери :

“ Многу врсти! Една Планета! Една Иднина! “

- УНЕП крилатица за прославата на WED2010 - 

Поканата е упатена во името на над 150 млади луѓе,
идните Амбасадори на Животната Средина од цела Македонија -
Струга, Велес, Делчево, Битола, Дебар,Струмица и Градот Скопје


Поканата ја упатувааме и во името на бројни членови и зелени активисти на РЕА_БЕЛЛС - новото Балканско движење во Македонија, кои несебично се вложуваат себе и своите организации и институции во остварување на заедничките цели и стандарди кои ни гарантираат подобро и почисто денес и утре!

....Флорозон Скопје, КОР Скопје, ОРТ Скопје, Планетум Струмица, Натура Струга, Биосфера Битола, Грин Пауер Велес, РЦЗ Делчево, РЦЗ Дебар, МАКМОНТАНА - UNEP Национален Комитет за Македонија... 


Се гледаме во Градскиот Парк на 5 Јуни 2010 во 11.55 - пет до 12 ( сабота ).
 



-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 08:23
Porano nemase akcii, se cistese kontinuirano, odea vo nekoi skoli i roditelite.Isto i stanicite niz dr\avata site se krecea se cistea...se bese pocisto...denes akcii,  propagandi a se e povalkano i poloso...?не

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 01.Октомври.2010 во 10:05
..


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: zagor
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 20:08
..za zal,prisustvoto na 3(tri)PM vo eterot(vozduhot) e se pocesta,vo poslednive nekolku godini.Nemaat lugjeto "ekoloska svest".голема насмевка

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk