Испечати | Затвори го прозорот

Бездомни кученца

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Општо
Име на форумот: Животински и растителен свет
Опис на форумот: Раси, одгледување, ветеринарска заштита...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15569
Датум на принтање: 22.Септември.2024 во 20:49
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Бездомни кученца
Постирано од: none71
Наслов: Бездомни кученца
Датум на внесување: 15.Септември.2008 во 13:45
Ke ve molam koj znae da mi kaze kade da se obratam ?koga ke najdam stotuku porodena kucka bezdomnik so mali kucenca ?kakva im e sudbinata.imame li nekoj da gi zastiti?



Коментари:
Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 16:14
Па јас порано бев домаќинка на многу такви кучиња...еххххх...
 
Чував и расни кучиња, ама удомував и сирачиња и бездомници. Кога ќе се сетам само на едно бело кученце, Лајка...ја пронајде сестра ми, малку куцаше и беше многу слаба...Ја оправивме, ја изгледавме...
Па едни ептен две бедни кучиња, некој идиот ги малтретирал претходно, абе нема да заборавам, имав впечаток дека се смееја од радост.
 
Кон погорниот пост, нема таква служба кај нас за жал. Пред година дена моето дете беше сведок на еден катастрофален настан, имено, беше се окучила една кучка под еден балкон, и на некој станар му сметало цивкањето, што наочиглед на деца кои дошле да им донесат храна на малите кученца, земал ГРЕБЛО и ги убил пред нивни очи...Незнаев ни каде да го пријавам ова. Ќерката ми беше многу потресена...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 19.Септември.2008 во 17:27
За жал во Македонија не постојат стационари и центри за згрижување на бездомните животни.Едно време ко нешто ќе правеа покрај Вардар, и не знам што стана со проектот.
По запад постојат регистрирани добротворни организации опремени со возила, простории за работа и центри каде што живеат животните, како и вработени ветеринари и волонтери кои се грижат за се.
Значи има самостални организации кои егзистираат со помош на донации од пошироката јавност, како и сервиси на Општините за заштита на животната средина.
Во Македонија не се води доволна грижа за луѓето а не па за животните, и до сега не сум запознаена дали воопшто постои некаков закон во врска со ова.
Не ни верувам дека во полиција се занимаваат со случаеви на Злоставување и Малтретирање на животните.
Од друга страна се жалат градоначалниците како нема довлоно пари да се справат со овој проблем, а мислам дека може да најдат начин студенти по ветерина или ветеринарни станици да ги кастрираат животните, и на тој начин да се намали нивната бројка. Оние кои се болни или со аномалии може да се успијат.
Незнам што да кажам.Како и да е, луѓето се виновни и одговорни за животните по улиците, ама каков начин е тоа да се фрла отров по јавни места за да ги трујат бездомниците или да ги убиваат? Тие луѓе немаат мозок пред се, совест никаква. И што после со лешевите? Што не земат да ги соберат веќе ако направиле толкав лом. Или тогаш им е гад. Ќе расчисти некој друг.
Свесноста на луѓето е на многу ниско ниво, и не разбираат доколку ги третираат животните подобро, ќе биде похигиенски и побезбедно за самите нив.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Септември.2008 во 17:33
Има стационари....но не доволно.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: ТХЦ Манге
Датум на внесување: 19.Септември.2008 во 19:33
за да не паждаш во депресии на есен... чим видиш ваков случај.. одма опериги или фрли ги в река да не се мачет...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Септември.2008 во 19:36
vidi kolku si pameten ti bravo za tebeлутина

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: ТХЦ Манге
Датум на внесување: 19.Септември.2008 во 19:41
па новите модерни времиња бараат брзо решавање со проблемите.. менаџирање на кризите и слични лања..лол...ако се родило без куќа ... одма го одродуваме..и чао пријатно...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Октомври.2008 во 21:35
Денес 4.10.2008 (сабота 9-24ч) на Вториот Вегетаријански Пикник имаше штанд на „Нова Надеж„ мислам дека беа нешто за вдомување на кутриња...


Постирано од: Емче Кремче
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 20:25
Да бе, пробај ти удави кученце, нема да можеш, бе, ееееееј!!!
Имаш ли ти памет??
Ko прво, никој не може на своја рака да одземе нечиј живот, овој кучиња ќе давел?!?


Лелееееееееееееее....


Постирано од: Agapi
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 21:51
lele jas najdov vcera edno kucence,t.e. toa me najde zaspalo pred vrata kaj mene....pomilo neso vo zivotot nemam videno..i si go zedov doma..ama za zal nemam uslovi za da go cuvam za stalno a iako mn sakam pa sea mu baram nekoj dom..a kako ke se razdelam od nego ne znam..mn si go zasakav


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 21:54
Мило сите мислиме немаме услови...ама коа ке видиш тоа само пријател и малку храна бара...како и топол дом. Не е тоа многу...пробај чувај го ке видиш.....ке ти стане како дел од семејство големо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Agapi
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 22:00
abe za hrana i ljubov ne e problem..problemot e vo prostorot zatoa sto sum vo stan..aj ke vidime ako ne najdam ke si ostani so mene :) da go ostam nema sansi

големо%20гушкање


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 22:05
ихааааа другарка ми ретривер чуваше во двособен стан голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 23:09
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ихааааа другарка ми ретривер чуваше во двособен стан голема%20насмевка
Тоа е подобро одошто да е бездомно, но ради „милениче„ често е мачење на кучето. Тоа си бара простор, слобода, движење...

А инаку за предлогот да утепуваат бездомните кучиња за мене е исто како да се отепуваат луѓето бездомници(на пр. бегалци од воени подрачја) и најостро сум против.

Еден постар познаник, порано пред 15 години, кога ќе се окотеше мачката, маченцата в зори ги носеше позади двор за едно по едно ги фрли нагоре и ги тресне како топки со мотка која подсеќаше на baseball палка. На прашањето зошто тоа го прави, рече дека му е жал за маченцата да ги гледа како се мачат без доволно услови (?) на село. Немав коментар...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 23:20
Ne sum ljubitel na macki ama...лутина

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: HI)H(
Датум на внесување: 30.Ноември.2008 во 00:24
neka se najde spas za ulicnite kucinja,umiraat od glad

-------------
1 Година верен форумџија


Постирано од: Ssssssssssssss
Датум на внесување: 04.Јануари.2009 во 16:03
Auuuuuuuu lugevo u drzavava od glad umiraat sekoj den kakvi tazni storii na televiziive vie za kucencata se grizite


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 18.Јануари.2009 во 22:22
Originally posted by ТХЦ Манге ТХЦ Манге напиша:

па новите модерни времиња бараат брзо решавање со проблемите.. менаџирање на кризите и слични лања..лол...ако се родило без куќа ... одма го одродуваме..и чао пријатно...



леле ти ако некогаш имаш милениче

-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 18.Јануари.2009 во 22:23
Originally posted by Ssssssssssssss Ssssssssssssss напиша:

Auuuuuuuu lugevo u drzavava od glad umiraat sekoj den kakvi tazni storii na televiziive vie za kucencata se grizite



и ти абе да ти кажам и кученцата се живи суштества!!! И дури попаметни од ваквите луѓе што не ги почитуваат!

-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Јануари.2009 во 22:24
Лугето имат и нозе и раце и можат да заработат додека животните за жал не.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Ssssssssssssss
Датум на внесување: 20.Јануари.2009 во 01:55
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

Originally posted by Ssssssssssssss Ssssssssssssss напиша:

Auuuuuuuu lugevo u drzavava od glad umiraat sekoj den kakvi tazni storii na televiziive vie za kucencata se grizite



и ти абе да ти кажам и кученцата се живи суштества!!! И дури попаметни од ваквите луѓе што не ги почитуваат!

Pa da ti kazam sigurno od tebe se popametni ili tuka se negde LOL


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 23:17
SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS


Постирано од: Дак
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 01:21

Баш ми е жал,но кучиња скитници ги има многу како живеам во куќа,заскита по некое куче,не сакам многу да ми се вртка оти имам мачка а тоа кучето ќе го лапне
Дадам понекогаш што има и неможам да го избркам

-------------
Љубов и само љубов


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 20:02
Originally posted by Ssssssssssssss Ssssssssssssss напиша:

Auuuuuuuu lugevo u drzavava od glad umiraat sekoj den kakvi tazni storii na televiziive vie za kucencata se grizite


искрено кажано без влакно на јазик, баш ми е гајле!
луѓето се најголемите дебили на оваа планета и не заслужуваат најдобро, животните се друго, тие не можат да те повредат како што може човекот, а сепак се најголеми пријатели,..и заслужуваат барем ронка љубов и внимание,..

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 20:04
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Лугето имат и нозе и раце и можат да заработат додека животните за жал не.




-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 09.Април.2015 во 15:19
Кастрирањето е одобрено и задолжително во многу земји (не сум сигурен за МКД) со цел да се намали бројот на бездомните кучиња.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk