Испечати | Затвори го прозорот

Колкава е инфлацијата во Македонија?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Бизнис и економија
Опис на форумот: Берза, менаџмент, вработувања, инвестиции...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15301
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 18:46
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Колкава е инфлацијата во Македонија?
Постирано од: mamamd
Наслов: Колкава е инфлацијата во Македонија?
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 08:39
...Ima inflacija...nema inflacija...Inaflacijata e dvocifrena... inflacijata e pogolema otkolku shto e oficijalno priznata... inflacijata ja "due" opozicijata... vakvi....onakvi informacii...a cenie rastat... eve od sabajle koga mi se potroshi shtekata cigari otkriv deka Benston lights meko e kaceno 5 den... odnosno 12,5%...za drugi proizvodi da ne zboruvame...Bankite gi zgolemija kamatnite stapki... Guvernerot Goshev ne moze da ni potvrdi dali ke ni se "posoli" i pogorci zivotot...

Збогум на ниските камати - ќе се смири ли инфлацијата?

Засега е тешко да се каже дали овие мали поместувања ќе влијаат врз инфлацијата, вели гувернерот Гошев

Дефинитивно може да им се каже збогум на „евтините“ кредити, ако и досега можеа така да се наречат заемите кои нашите банки им ги доделуваа на граѓаните и на компаниите. Речиси сите банки една по една ги зголемија каматните стапки на своите кредити. Некои банки дури и во два наврата извршија корекции во својата каматна политика.




Коментари:
Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 02:03
Jas licno smetam deka vo Makedonija demnee dvocifrena inflacija...... toa go zabelezav so doadzanje vo Makedonija posle nekolku meseci odsustvo............ povece od 50% od artiklite za ishrana se poskapi za razlika od edna Germanija da receme..

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 22:18
nema!,..za slepcite i tie shto ne mislat so svoja glava( a tie se gro-to vo zemjava),..kako be moze da nema,...koga ,..lani ako si plakjal za smetki ,..da recheme 4 000,...sega ne ti stigaat ni 6 !?,...parno ,telefon,..sega i strujata,..za benzinot i da ne zborime,...........mleko i se shto e od mleko!! ....skoknale nekoi duri i sto posto,...a, glupchono ke mi sere za 5-6 % inflacija!,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 11.Септември.2008 во 15:33
Инфлација во моментов има насекаде во светот. За жал, придружена е со стагнација.

Македонија не може да направи ништо да го сопре процесот - не може да ја намали цената на нафтата, а и ги испродаде сите порано јавни претпријатие и не може да ја контролира ни цената на струја, парно, телефон.

Банките се малку различна приказна - каматите се високи поради поголемиот ризик, не толку многу заради инфлација.



-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Септември.2008 во 17:14
Инфлација во моментов има насекаде во светот. За жал, придружена е со стагнација.


da?!,..pa?,...i gotovo?,...imalo sekade ,..pa i tuka!,..ajde bogati,...a, toa shto tuka osnovnoto e kacheno za duri i 100% ,..voopshto ne e vazno,..samo neka se teshi narodot,..deka sekade e ,..taka!,...a be,..odamna vikam,...nekoi ne zasluzile da se bilo kade ,..osven tuka!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 11.Септември.2008 во 21:48
Originally posted by brza brza напиша:

Инфлација во моментов има насекаде во светот. За жал, придружена е со стагнација.


da?!,..pa?,...i gotovo?,...imalo sekade ,..pa i tuka!,..ajde bogati,...a, toa shto tuka osnovnoto e kacheno za duri i 100% ,..voopshto ne e vazno,..samo neka se teshi narodot,..deka sekade e ,..taka!,...a be,..odamna vikam,...nekoi ne zasluzile da se bilo kade ,..osven tuka!


Е па не мора да значи ако има насекаде, да има и во Македонија. Ако Македонија си ја произведува нафтата, струјата, храната, облеката и се друго, каква е состојбата во светот апсолутно нема да има врска со економијата во Мк. Ама ако 90% од консумативите се увезени, и ако поскапуваат во земјите каде што се произведени, како ќе ја спречиш инфлацијата во Македонија?

Не велам дека е фер или многу убаво, ама тоа е...



 



-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Септември.2008 во 22:06
pak ti kako da ne razbirash ili razbirash,...ama,....stvarta e u toa shto,..tamu ripa nekolku %,...a tuka nekolku desetici,...e,pa,....ne e toa zaradi toa shto nasekade poskapuva,...tuku samo izgovor za strizenje na "ovcite",...koe shto ,..tamu kaj shto si,....ne e mozno!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 11.Септември.2008 во 22:53
Originally posted by brza brza напиша:

pak ti kako da ne razbirash ili razbirash,...ama,....stvarta e u toa shto,..tamu ripa nekolku %,...a tuka nekolku desetici,...e,pa,....ne e toa zaradi toa shto nasekade poskapuva,...tuku samo izgovor za strizenje na "ovcite",...koe shto ,..tamu kaj shto si,....ne e mozno!


И според тебе некој им кажува на сите продавници истовремено да ги поскапат цените? Кој?

Инаку, се разбира дека со сите фирми продадени на странци и монополи во сите сфери, навистина е тешко за народот. Ама така е од доста време.

И таму кај што сум за храна давам 20% повеќе од лани. Среќа што немам кола па не трошам за безнин. Се разбира, во Македонија се познава повеќе зашто и во нормална состојба платите не стигаат до крај на месецот, уште помалку кога цените растат.





-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: ТХЦ Манге
Датум на внесување: 12.Септември.2008 во 18:55
Инфлацијата е некаде над 12 % на годишно ниво... тоа е галопирачка инфлација која во посрана земја како нашата одма може да се претвори во хиперинфлација.. но лекцијата ја научија нашите лижачи на ММФ - па сега к*рсот на денарот го оддржуваат со врзување на денарот со монетарните резерви... на тој начин тој е стабилен додека извозот стагнира а целата економија генерално пропаѓа...
Околу зголемувањето на банкарските каматни стапки- тоа е резултат на спасоносното решение на „македонските експерти“ да на амерички начин( во економија од 300.000.000 милиони жители и незмисливо богатство) - едноставно ги кренат каматите на благаничките записи. Со тоа банките се одлучуваат да купуваат благајнички записи- тезаурираат поголем дел од парите- и во недостиг(релативен) на пари- ја зголемуваат каматната стапка на кредитите.. тоа е се во ред - но дали е за една мала економија - каде сепак разликата во двата t на благајничките записи и интересот - нема да биде црпена од буџетот на овај докљафкан народ... ама то ти е македонче ко ке ти водит економија...ЛОЛ
абе да било то за економија - не ке било офчарче низ вековите ... ама ај батали...
Видела жабата коњот кај шо се потковјат - и таа ја кренала ногата... така и ние .. ке си играме држава...ЛОЛ


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 12.Септември.2008 во 19:01
koj po gjavolite moze da ja izmeri...samo neboto i e granica

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 12.Септември.2008 во 23:00
Koga letovo bev vo Makedonija i izlegov da kupuvam v prodavnica, nervite mi se krenaa od cenite. Cenite bea isto kako i vo Spanija i zgora na toa ne soodejstvuvaat so kvalitetot. Imas mal izbor od eden odreden proizvod ( ili nikakov izbor) po edna visoka cena.
 
Na primer: Jas kupuvam CHOCAPIC od Nestle i tuka e 2,15 evra 340 - 600 gr zavisi od ponudata i prodavnicata, Tamu go vidov vo edna prodavnica isto CHOCAPIC ama vo mini pakuvanje i 220 den ( znachi 3 i nesto evra). Si rekov da ti se pluknam ke davam 3 i pol evra za 5 zrna sto mi gi prodavaat, i si ¨delkav¨ biskviti cel mesec. Toa e samo eden primer. SE e taka. Cenite visoki ( da ne recham i poskapo od tuka), kvalitet nikakov, ponuda nema, i vo odsustvo na konk*rencija jasno e deka cenata ne soodejstvuva so kvalitetot.
 
Infalacija i tuka im nekade 4 procenti, bese 4, 7 ama se namali malku ama sakam da kazam ne e isto da poskapi nesto vo Makedonija (vo sluchajov rechisi se) i tuka vo Spanija. Nie i onaka nemame pari i napolu cena da ni go dadat isto ni se faka.
 
Nema domasno proizvodsvo, rechisi sé e od uvoz. Samo proverete gi etiketite. Pa i da e nashe proizvodstvo poradi malata konk*rencija cenata ne paga...
 
 
 
 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 14:18
...aj nekoj neka mi presmeta...gravot beshe 120 den... sega e 250 den... kolku e inflacijata...kaj gravot...velat godinashen...a toa se gleda tropa kako suva slama...sushen presushen...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 15:08
газење%20од%20смеење мамамд... ме насмеа... инфлација кај гравот...големо%20гушкање
 
Инфлацијата е пораст на општото ниво на цени и се мери годишно или месечно. Стапката на инфлација е промена на општото ниво на цени и се мери:
 
 
CPI (за тековната година) - CPI (за претходната година)
_______________________________________________   * 100
 
CPI (за претходната година)
 
 
CPI (consumer price index) ти е статистичка мерка формирана од просекот на цените пондерирани преку потрошувачката кошничка на едно просечно семејство за една година.
 
Е сега ти пресметај каде е тука гравот... и колкава му е инфлацијата...намигнувањеплазење


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 18:11
[QUOTE=anastea]газење%20од%20смеење мамамд... ме насмеа... инфлација кај гравот...големо%20гушкање
 
Инфлацијата е пораст на општото ниво на цени и се мери годишно или месечно. Стапката на инфлација е промена на општото ниво на цени и се мери:
 
 
CPI (за тековната година) - CPI (за претходната година)
_______________________________________________   * 100
 
CPI (за претходната година)
 
 
CPI (consumer price index) ти е статистичка мерка формирана од просекот на цените пондерирани преку потрошувачката кошничка на едно просечно семејство за една година.
 
Е сега ти пресметај каде е тука гравот... и колкава му е инфлацијата...намигнувањеплазење
[/QUOTE]...ano..ance... ako trgnesh deka osnovno CPI na siromashtijata e cenata  na gravotгазење%20од%20смеење i piperkite... ne baraj inflacija na godishno nivo...tuku na sezonsko... se sheguvam... morav da si kazam... za mene e mnogu vazna cenata na gravot... so toa i sekojdnevnoto pokacuvanje na cenite...


Постирано од: ТХЦ Манге
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 19:40
попопоп и со формули власиве се распукаа...лол
арманешти тац... прво ци фац?? бун“???
Сега околу то со граот шо те интересират.. то е сезонска циклична инфлација и не е баш инфлација туку е просто функционирање на пазарниот механизам во дебаланс на понудата и побарувачката.. кога е ретко е скапо..имат цела една монетаристичка теорија која се однесува на оваа маргинална вредност на неопходните добра... но споредбено со лани - и просто делење би ти кажало дека се соочивме со инфлација од 100% одприлика кај примарните , земјоделски добра... но и оа не е добар репер поради сушата... лол.. то е то.. така да е многу висока во секој случај....Ч)...поздрав .. ну мнкеши грав... мнкај нотин... ста фуц...лол...
поздрав...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 20:54
... inflacija...cifacija...bunголемо%20гушкање...pri buna...jas ne znam... jas znam deka ako lani beshe 120 sega e 250, a ovoj narod vo najsiromashnite godini niz vekovite opstana tocno od zemjodelskite proizvodi... sega toa stana retko dobro...skapo preskapo...a sushata...pa ja nemashe vo tetovsko...tamu duri i poplavi imashe... 


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 01.Октомври.2008 во 15:35

Инфлацијата во Македонија, мерена според трошоците за животот во септември годинава падна на 7,1 проценти, во однос на 8,6 претходниот месец и 9,5 во јули 2008 година.

Според Државниот завод за статистика, цените на мало во септември годинава пораснале за 6,2 проценти во однос на истиот месец лани, а трошоците за живот се зголемиле за 7,1 проценти.Според истиот извор, индексот на цените на мало во септември 2008 година, во споредба со август 2008 година, е понизок за 0,8 проценти, а на трошоците на животот за 0,2 проценти.

Намалување на трошоците за живот има кај овошјето, мастите, трошоците за одржување автомобили, задолжително осигурување на возила, нафтените деривати, ПТТ услугите, облеката и услугата за вадење нов пасош, а трошоците се зголемени кај зеленчукот, рибата, житните производи, месото, јајцата, цврстите горива, книгите и учебниците, услугите за образование, мебелот, средствата за хигиена и обувките.

Вредноста на потрошувачката кошница за исхрана и пијалаци за четиричлено домаќинство за септември 2008 година, пресметана врз основа на цените на мало, изнесува 11.900 денари и во однос на претходниот месец е пониска за половина процент, соопшти денеска Заводот за статистика.



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Октомври.2008 во 21:13
koj vi ja ebe ,..drzavnata statistika be,лутина...lani plakjav ,..komunalii okolu 3500 din,...sega ,..plakjam ,...skoro 6000,...i toa so "namalen" internet,..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 02:28
И по рекордното намалување на цените на бензините, компаниите не размислуваат да ги намалат цените на производите!
Граѓаните да не очекуваат билети со пониска цена, велат од ЈСП, туку во иднина можно е да бараат и зголемување.
Цената на лебот останува иста, велат од Жито Лукс, оти не била само нафтата единствена суровина што влијае на крајната цена на лебот.
Дали ќе падне цената на парното греење, ќе се знае по Нова Година, велат од Регулаторната комисија за енергетика.
И после кој ги кревал цените?
Кога растеше цената на нафтата, не чекаа ни ден да ги покачат цените...
Сега, имало и други фактори што влијаат на цената...
Нормално дека има, ама тие секогаш се вадат од џеб кога им треба некое вакво оправдување!..
Човечко око ненаситно!...
 


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 23:55
Ништо од дефлацијата на Трајко Славевски...
ДЗС денес објави дека инфлацијата е во стагнација: во октомври се задржала на исто ниво како во септември, но е во пораст од 7,1% во однос на истиот период лани. Поскапувени се некои прехрамбени производи, зеленчукот за 28%, услугите за образование, сообраќајни средства, облека, лекови, обувки... Нафтените деривати се поевтинети за 6,1%, како и дел од прехранбените производи.
Пред некој ден Трајко Славевски бомбастично најави период од дефлација и побара од НБМ намалување на каматите на благајничките записи. ДЗС вели дека дефлација нема.
 
И ЕУ денеска во извештајот прогнозира дека Македонија годинава ќе ја заврши со инфлација од 7%. 


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 00:26
Ноемвриската инфлација бележи пораст од 5,2% споредено со истиот месец лани, а во споредба со октомври годинава се зголемила за 0,2%. Поголемо намалување на цените на прехрамбени артикли не може да се очекува до март 2009, иако на светските берзи, цените на пченицата, нафтата и на струјата паѓаат.Производителите на храна не размислуваат за поевтинување оти ги трошеле резервите што биле претходно набавени. Македонија иако се декларира како аграрна земја, сепак за да ги задоволи потребите од храна е увозна зависна. Логично, цените на храната кај нас ќе паднат ако поевтини храната кај земјите од кои увезуваме и ако трговците ја намалат својата заработувачка.

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 01:01
"Логично, цените на храната кај нас ќе паднат ако поевтини храната кај земјите од кои увезуваме и ако трговците ја намалат својата заработувачка. "


- ne e logicno.
-a trgovcite ne e imaat zgolemeno svojata zarabotuvacka za da ja namalat.taa sama se namaluva so godini nanazad.se zgolemuvaat davackite sprema drzavata...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 01:17
Ако трговците биле научени да прикриваат данок и други давачки, книговодствено да прикажуваат помали приходи, па ако ригорозните инспекции сега ги натераа да ги прикажуваат реалните приходи, логично е дека давачките сега им изгледаат зголемени, а профитите намалени...
Ситните дуќанџии секојпат најмногу осеќаат на грб, на големите не им се ни познава...голема%20насмевка


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 01:23
ne mislev na prikrivanje na davackite...koj znael da sokrie togas znae i sega...davackite se realno zgolemuvaat od godina vo godina...posto prometot se namaluva namaluva se i profitot...kaj normalnite firmi ...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 01:31
Па на што мислеше, напиши тогаш конкретно...

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 06.Декември.2008 во 02:34
Koga Srbija prezivea inflacija od 1000% mesecno vo devedesetite, pa vie ste se usrale od 10 % godisna .......

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 06.Декември.2008 во 10:57
Не бевме и ние лоши, со стапка од 350% (годишно) во 1993.
Многумина го заборавиле тоа.

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk