Испечати | Затвори го прозорот

Опаѓање на коса

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15241
Датум на принтање: 20.Мај.2019 во 20:32
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Опаѓање на коса
Постирано од: makedonkaaa
Наслов: Опаѓање на коса
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 12:06
mnogu mi paga kosata a i po priroda si imam mnogu retka kosa i nezznam sto da pravam nekoj vikaat da stavam kna nekoja pripodna farba....neznam kazete ako znaete nesto:):)

-------------
Vo zivotot si ili kral ili piun!Коментари:
Постирано од: seka
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 12:49
Nemam nekoj konkreten sovet, no znam deka dnevno od prilika 100 vlakna od kosata na glavata odpagaat, toa e sosema normalno, na nivno mesto rastat novi!
I isto taka normalno e vo prolet i vo esen kosata da odpaga pojse
Ne ja vrzuvaj kosata silno, najdobro e da ti bide sekogas pustena!
 
Mozebi imas nekoj nedostatok vo krvta, dobro e da se proveri krvta a mozebi i hormonite. Ako imas nekoj nedostatok, na Primer Vitamin B ili slicno, ke ti kazat doktorite i ke znaes sto treba da zemas!
 
 


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 17:34
па,... имаш многу шампони и спрејови против опаѓање на коса... можеби ќе ти помогне некој таков среќа

а точно е дека во пролет и есен најмногу опаѓа косата голема%20насмевка имам забележано кај мене трепкање сега косата ми е некако изретчена,... мислам дека од многу пеглање... збунетост


-------------


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 18:40
јас го имам истиот проблем подолго време пробав се и сешто немам некое подобрување ама најдобро ми било грчки шампон и ампули FOLTENE и плакнење на чиста коса од зовриен и исцеден рузмарин........пробај ништо не можеш да изгубиш


Постирано од: konan
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 13:18
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

јас го имам истиот проблем подолго време пробав се и сешто немам некое подобрување ама најдобро ми било грчки шампон и ампули FOLTENE и плакнење на чиста коса од зовриен и исцеден рузмарин........пробај ништо не можеш да изгубиш
Znaite najgolem problem so opagjanke na kosata se nedostatok na vitamini ili bakterija vo krvta koja se leci za 7 dena
ama seto toa doagje od prekumerni i nepravilni dieti ne vikam deka i kaj vas e slucaj samo ako drzite nekoja dieta vednas prekinete i konsultirajtese so lekar


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 31.Август.2008 во 02:13
Литро комова ракија со две главици излупен кромид и исечен на четвртини. Се става и каранфилче(зачин за колачи), да не мириса. Сето тоа во една тегла да одстои 2 недели. Потоа се цеди течноста (значи се фрла кромидот) во некакво шише и секоја вечер пред спиење, како што се фарбаш- ќе си направиш патец со чешел и со памукче ќе се намачкаш од течноста. И така цела глава. Ќе се завиеш со пешкир и ќе си легнеш. Утредента сигурно нема да ти мириса главата.
И така едно 10-14 вечери, пред спиење. Ќе видиш дека се помалку ќе ти паѓа. Проверен рецептсреќа.


Постирано од: makedonkaaa
Датум на внесување: 31.Август.2008 во 18:00
ova moze i da se proba ...prirodno e ne za druo zs ne mi se stavaat nekoj vestacki samponi i drugi rab...tnxx


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 21:29
i jas go imam istiov problem...kaj mi e retka kosata,slaba i tenka uste i mi pagja se dovedov vo ocaj...se dvoumam dali da kupam ampuli na vichy protiv opagjanje cinat 1880 denari ili pa da napravam nekoj recept so maslinovo maslo,cimet i med...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Октомври.2008 во 15:39
За малку ќе отворев ваква тема...ПОМОШ!!!
Последниов месец-два коста ми испаѓа во снопови, просто неможам да ја дочистам кадата, дека не е збор за нормално испаѓање ми покажува тоа што на некои места ми е ептен видливо проретчена, особено кај залистоци на чело, тоа во живот не сум имала. Страв ми е дури и да се чешламтага
Што е ова?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Октомври.2008 во 15:43
П:С: Куме помагај...

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 04.Октомври.2008 во 16:23
од мое искуство....
Септември месец е најлош во годината за косата.....тогаш највеќе се забележуваат промени
од се што пробав:ампули, лосиони,шампони (бев и кај Dr.vais)
останува да пијам тотеми за железото и апчиња merz


Постирано од: Vani
Датум на внесување: 06.Октомври.2008 во 15:23
hello....dr.vais ke bide od golema pomos

-------------
Vani


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 06.Октомври.2008 во 15:30
hello..........ама ако ти кажам што се ми препиша.....и колку сето тоа ќе ме кошта????????????
паметот ми се заврти


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 07.Октомври.2008 во 08:26
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

П:С: Куме помагај...


vidi na kozen- da ne e nekoja glivicna bolest, a moze i lupus?!!!

eve nekoi soveti-
lugje potta e normalna pojava na covekot, taa vo sebe sodrzi masti sto ja negirat kosata ( normalno vo odredeni kolicini, ne da smrdis) ,cestoto mienje na kosata vodi do izmivanje na tie masti od vlaknoto i korenot i vodi do isusavanje na kosata- predlog- mienje na glava na sekoj vtori den , a NE pet pati dnevno. Isto taka indirektno sonot mnogu dobro i godi na kosata. taka sto tie sto ne spijat mnogu ( dali od stresot) kosata pagja pobrzo. i da sto pomalku hemikalii- upotrebete prirodni sostojci, pomoznost da bidat masti (kako bese ,,cickovo ulje,,- neli ?)

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Октомври.2008 во 13:27
Благодарам Куме, а кои други симптоми би имал Лупус? Знаеш дека еднаш си помислив и јас на таа работа?грицкање%20нокти

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Nenad_Jerry
Датум на внесување: 12.Октомври.2008 во 17:13
Zdravo bi mi pomognal bilo kakov sovet:
-protiv opaganje na kosa
-za nega na kosa/koren
-za sjaen izgled
-za pojaka kosa
-za prava kosa
-i sl


                            Ve molam


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 15:30
mi kazaa deka dobro bilo da se stavi na kosa zagreano maslinovo maslo so med


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 15:49
Originally posted by nikita nikita напиша:

mi kazaa deka dobro bilo da se stavi na kosa zagreano maslinovo maslo so med


Ова ќе го пробам вечер, обично не сакам мачканици по главата ама ова ми личи дека е добро.среќа


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 14.Октомври.2008 во 16:24
штом е масло(било какво,маслиново,кантарион,ореово)
се става на врвовите не на коренот........


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 20:21
Edna komsika ima problem so opagjanje na kosata i sama si pravi nesto so rakija , bel luk i uste nesto...ne sum sigurna no ke ja prasam i sigurno ke vi kazam sto se stava..vazno znam deka e zadovolna..ne i pagja kosata poveke

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: Nenad_Jerry
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 20:38
Zdravo
Imam nepolni 17 godini, no imam problemi so kosata.
Pocnuva da mi se ret4e od site strani-po malku,no sigurno

imate li nekoj sovet za mene


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 21:52
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

Edna komsika ima problem so opagjanje na kosata i sama si pravi nesto so rakija , bel luk i uste nesto...ne sum sigurna no ke ja prasam i sigurno ke vi kazam sto se stava..vazno znam deka e zadovolna..ne i pagja kosata poveke

да знам дека ова помага,само и јас не ја знам точната доза........само е лошо зошто многу тешко мириса од лукот,но за замена може лук во прав од аптека(не сум сигурна ама мислам дека беше ракија и толчен лук,се става пред миење ма коста ,неколку саати да стои а се нанесува со масирање на коренот)


Постирано од: nnikol
Датум на внесување: 13.Декември.2008 во 14:16
imam i jas problem so opaganjeto na kosata,si kupiv ampuli i sampon protiv opaganje od vichy,veke 5 nedeli gi koristam i gledam podobruvanje.vi gi preporacuvam i vam,toa se hormonski ampuli i gi ima posebno za mazi i za zeni.

-------------
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат


Постирано од: ladyzaki
Датум на внесување: 13.Декември.2008 во 14:29
probajte so B-complex vitamini drazei.Mene mi pagaa po nekolku vlakna pri tusiranje sto e normalno.Vitaminive gi zemav poradi drugi pricini megutoa primetiv deka paganjeto na kosata se svede na edno dve vlakna bukvalno.Pa probajte.....големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањесреќасреќасреќа

-------------
najslatkiot jazik ima najostri zabi


Постирано од: miki_lutrija
Датум на внесување: 13.Декември.2008 во 14:30
Originally posted by nnikol nnikol напиша:

imam i jas problem so opaganjeto na kosata,si kupiv ampuli i sampon protiv opaganje od vichy,veke 5 nedeli gi koristam i gledam podobruvanje.vi gi preporacuvam i vam,toa se hormonski ampuli i gi ima posebno za mazi i za zeni.

Колку пари се ампулите за жени?

-------------
Тоа што секоја љубов во себе носи длабока трагичност,најмалку може да биде причина да не се љуби...


Постирано од: nnikol
Датум на внесување: 13.Декември.2008 во 19:04
Ampulite se 1880 den.plus 630 samponot

-------------
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат


Постирано од: monitor
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 15:18
ова ти е проверено-после миење косата плакни ја со тазе сварен цај од коприва,домашна или филтер.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 16:22
mene od samponot sto go koristev do pred nekoj den mi pagase.... nikako ne mozev da primetam zosto.... se vrativ povtorno na stariot....


za mrsna kosa, posle mienje, zolcka od jajce 2 min na kosata da postoi i posle samo so voda dobro se plakne... pomalce se mrsi, sjaj i jacina na kosata i dava


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 16:46
а на чиста коса жолчка не ја затепува ли косата во коренот
а една моја комшика секогаш во фарбата си става жолчка,и навистина е добро


Постирано од: -B-lue E-yes-
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 17:14
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

од мое искуство....
Септември месец е најлош во годината за косата.....тогаш највеќе се забележуваат промени
од се што пробав:ампули, лосиони,шампони (бев и кај Dr.vais)
останува да пијам тотеми за железото и апчиња merz


лееееле јас па баш за вакви апчиња отворив и тема! а ете кој имал искуство со ниив    и мрзла, помагаат ли? точно ли е како на рекламата, убава, мазна кожа, бујна, здрава коса? точно ли после 3 седмици се појавуваат резултатите? колку чинат и дали можат да се набават од секоја аптека или само од одредени? те молаааам одговори ми бргу!


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 01:45
сеа пијам пивски квасец(таблети)
и некои витамини олиговит

па ќе видиме


Постирано од: Nenad_Jerry
Датум на внесување: 21.Јануари.2009 во 18:07
imam stavano na kosata isceden sok od kromid-i stvarno posle kosata e mnogu pojaka,ama mirizbata utepuva


Постирано од: elenasweet
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 01:49
imam 1 prasanje..........imam 13 god a kosata koga ja ceslam mn mi paga sto da pravam?

-------------
http://www.radikal.ru">


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 09:39

Еленче многу се нервираш и затоа ти паѓа косата. Под стрес си.........

Реши ги проблемите и косата сама ќе ти се оправи......


Постирано од: Nenad_Jerry
Датум на внесување: 22.Февруари.2009 во 22:10
aj koj ima iskustvo so dazeite merz neka mi kaze imali rezultati


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 16:26
Originally posted by makedonkaaa makedonkaaa напиша:


mnogu mi paga kosata a i po priroda si imam mnogu retka kosa i nezznam sto da pravam nekoj vikaat da stavam kna nekoja pripodna farba....neznam kazete ako znaete nesto:):)


освен природното заменување на старата со новата коса за alopecia-опаѓање на косата има повеќе причини:

. медикаменти : антибеби-пилули,интерферони,лекарства за депресија,висок крвен притисок и многу други
. Пореметување во исхраната,диети и лоша исхрана
. Анемија
. Автоимуни заболувања лупус,мс,диабетес...
. Хормонални пореметувања,промена во хормонската рамнотежа,бременост и породување,во хормоналните пореметувања е и заболувањето на тироидната жлезда.
. Механичка повреда на скалпот за која се смета дека е и несоодветното сушење на косата,хемиски третмани-бојадисување,пеглање,минивалови и итн.
. Инфекции на коренот на косата и на скалпот ,расипани заби,инфективни и полови заболувања како што е сифилисот.
И уште многу причини закои е потребно испитување.
Сето ова гo знам е последица на едно моето пребарување на интернет ,затоа што пред неколку години минував низ еден таков проблем како ти ,само што кај тебе незнам во колкави размери е опаѓањето на косата затоа што кај мене тоа беше како во некој хорор филм ,стануваш,а позади тебе на преницата еден куп коса,се челаш,а во чешелот сноп коса ,гррр да не се повтори ...
Причината кај мене беше хормонско пореметување т.е. недоволно лачење на тироидниот хормон-тироксин наречено хипотироидизам.
Средства кои ми помогнаа за опоравување на косата се:
Флуацет-гел, пантенол-тоник, шампон против опаѓање на косата Валете од Јака-Радовиш и Мерц-таблети.
толку од мене
поздрав и пиши дали се е во ред


-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 16:29
Originally posted by Nenad_Jerry Nenad_Jerry напиша:

aj koj ima iskustvo so dazeite merz neka mi kaze imali rezultati


Јас ги користам со години и по првите неколку месеци користење се гледаат првите резултати,добри се.

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 16:33
Originally posted by -B-lue E-yes- -B-lue E-yes- напиша:

Originally posted by mrzla mrzla напиша:

од мое искуство....
Септември месец е најлош во годината за косата.....тогаш највеќе се забележуваат промени
од се што пробав:ампули, лосиони,шампони (бев и кај Dr.vais)
останува да пијам тотеми за железото и апчиња merz


лееееле јас па баш за вакви апчиња отворив и тема! а ете кој имал искуство со ниив    и мрзла, помагаат ли? точно ли е како на рекламата, убава, мазна кожа, бујна, здрава коса? точно ли после 3 седмици се појавуваат резултатите? колку чинат и дали можат да се набават од секоја аптека или само од одредени? те молаааам одговори ми бргу!


Да така е како на рекламата е ,вистина е ..само што не е по некоолку седмици туку после 2-3 месеци.Да имаат ефект,се набавуваат во секоја аптека и цената им е окооу 400 денари ,зависи во која апотека купуваш.

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: milicka_83
Датум на внесување: 01.Мај.2009 во 17:05
jas go koristev nirel medicinski sampon i mene licno mi go namali opaganjeto na kosata.se nadevam deka i na nekoj drug ke mu pomogne


Постирано од: bonton
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 16:28
Луѓе дај помогнете, имам 20 год а веќе изгубив доволно коса на предниот дел над челото. Ја мијам редовно, на секои 2 дена, и не забележувам многу паѓање на коса, но најверојатно проблемот е што на тој дел не се обновува.

Тие лекови од Vichi ќе ми помогнат ли?
Ќе ја обноват ли изгубената коса или само спречуваат натамошно паѓање?
И по колку време би се забележале резултати?

Инаку косата ми е многу густа, чешел одвај мине.
Но напред над челото си ја изгубив. :(

Фала ви многу


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 21:38
зависи.......
Можеби на предниот дел ја носиш залижана,ставаш гелови лакови,и коренот нема простор за да диши........
а голема грешка што ја миеш на 2 дена
само повеќе ќе се мрси.........
на се треба да се обрне внимание......крвта,исхраната,или може од расипани заби,од било кој проблем со тело ќе се одрази лошо и на косата


Постирано од: bonton
Датум на внесување: 10.Јуни.2009 во 11:55
Ако не ја мијам на 2 дена, па ептен мрсна е. Не ја носам залижана, напротив, нагоре ми е дигната цела.

Вреди да пробам некој лек или се е лажи-пари?


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 23:00
http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/starac/66031">pobijedi%20ćelavost


Novite metodi ovozmozuvaat vsaduvanje na kosa vo skalpot na glavata...    голема%20насмевка
taka da nemajte gajle...
.


Постирано од: Kartov
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 03:11
При првите знаци на косопаст треба да делувате смирено и брзо. Доколку ова ве засега премногу и сте решени да одвоите значаен дел од вашиот буџет и вашето време и да го прифатите фактот дека третманите против опаѓање на косата МОРА да се употребуваат доживотно, тогаш бидете сигурни дека со читањето на оваа статија, вашиот проблем со голема веројатност ќе биде решен.

Како прво:

Треба да утврдите од каков тип на косопад страдате.
Постојат 3 најчести видови на косопаД.

1. MPB(Male Pattern Baldness) - Типична машка ќелавост или попозната како Androgenetic Аlopecia. Најчеста причина за косопастот кај мажите со 95 % застапеност.Доколку вашата коса се ретчи само на предниот дел од главата или ви се појавуваат мали залистоци над слепоочниците, или пак мала пропетченост на темето на главата,не се залажувајте - вие имате Типична Машка Ќелавост која доколку не се третира, најчесто доведува до целосна ќелавост во период од 5 до 15 години. Причина за овој тип на ќелавост се гените и вишокот на тестостерон во организмот кој кога се врзува со 5 - алфа ензимот кој го создава простатата креира Дихидротестостерон кој е главната причина за истенчувањето на влакното, неговото опаѓање и изумирање на фоликулите на влакното.Оваа болест, иако во мал процент, ги напаѓа и жените исто така.

2.Tellogen Efluvium - Овој тип на косопаст ги напаѓа подеднакво и мажите и жените и е последица од стрес или постоперативен период кога фоликулите на косата се атрофирани како последица на оперативниот стрес. Овој вид на косопаст е повремен и после 6 до 12 месеци косата сама се обновува. Се препознава по тоа што косата се тенчи и се ретчи низ целата глава подеднакво. Ако имате залистоци или дупка на тилот тогаш не страдате од оваа болест, туку имате MPB со сигурност од 99%.

3.Alopecia Areata - Овој тип на алопециа(косопаст) се појавува подеднакво и кај мажите и кај жените и е најтешка форма на косопаст. Одредени делви од главата во облик на кругови се нападнати од некоја бактерија што доведува до целосно опаѓање на косата во тие делови. Може да се третира со Ketoconazole апчиња и со други антибактериски и антимикотични креми и препарати.

Исто така постојат и други видови на косопаст како што се Duffuse Thinning, Alopecia Totalis, Scarring Alopecia и други, но овие типови на косопаст се многу ретки и за нив нема за зборувам.

Други причини за појава на косопад се: Хормонален дисбаланс предизвикан од проблеми со тироидната жлезда, период на породување и менопауза кај жените лоша исхрана, aнемијa,мс,диабетес, полови заболувања - кандида, сифилис итн... НО СИТЕ ОВИЕ СЕ МАНИФЕСТИРААТ ИСКЛУЧИВО СО ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА ПО ЦЕЛАТА ПОВРШИНА НА ГЛАВАТА А НЕ САМО НА НЕКОИ ДЕЛОВИ(ПРЕДНИОТ ДЕЛ, ЗАЛИСТОЦИ, ТЕМЕТО КАЈ МАЖИТЕ ИЛИ САМО ГОРНИОТ ДЕЛ НА ГЛАВАТА).

Секој човек има генетска предодреденост на ќелавење. Кај некои тоа е изразено во голема мера и во рани години, кај некои во помала и во поодминати години, но некои луѓе исто така имаат генетска предодреденост да НЕ страдаат од косопад.

Запомнете дека косопастот поготово кај мажите НЕМА ДА ПРЕСТАНЕ САМ ПО СЕБЕ и во голем дел од случаите ке кулминира после 5-15 години и ќе доведе до потполна ќелавост.

Ќелавоста кај мажите,типичната машка ќелавост - MPB, според нејзиниот степен на изразеност се мери според мегународната NORWOOD скала од 1 до 7 степени.

Не постојат шампони или витамини, Velform течности, Vicky таблети,MERZ, OLIGOVIT или било какви препарати кои ќе го излечат косопастот, но со секојдневна употреба тие можат да го забават или да го запрат паѓањето на косата, НО НИЕДЕН ОД ГОРЕНАВЕДЕНИТЕ НЕ Е НАУЧНО ДОКАЖАН ДЕКА НАВИСТИНА ДЕЈСТВУВА. Не трошете ги вашите пари залудно доколку не сте сериозни во вашата борба против косопадот, зашто со нередовна употреба на било кој препарат или средство, дејството е само привремено.Направете истражување пред да започнете со било каков третман. Консултирајте се со луѓе кои имаат искуства, и бидете спремни отворено да зборувате за вашиот проблем. Криењето на болеста која често е застрамувачка и депресивна, НЕМА да го реши вашиот проблем. Доколку не превземете никакви мерки, таа многу веројатно со тек на време ќе стане видлива и забележлива за другите.

Не постои траен лек за MPB и сите препарати и лекови се ефективни само за време на нивната употреба. За оптимален резултат се смета престанувањето на косопастот, но во некои случаи може да се појави и никнување на нови влакна.90% од компаниите кои тврдат дека имаат лек за косопастот се скамери и профитери без никаков респект кон вас и вашите пари.

Во светот постојат само 2 докажани ефикасни долгорочни третмани против опаѓање на косата.

1.Minoxidil, попознат како Rogaine(Brand name) во САД.

2.Finasteride или попознат како Propecia(Brand name) во САД.

Американската асоцијација за храна и лекови (FDA - Food and Drug Association) после извршените тестови го одобри Minoxidil како лосион за спречување на паѓањето на косата и обновување на косата во 1978 година. Finasteride(Brand name - Propecia) е одобрен во 1997 година и се употребува во форма на апчиња. FDA препорачува да не се употребуваат никакви други лекови или препарати освен горенаведените две.
   
Како најважно предупредување ќе го издвојам фактот дека за андрогена алопециа или MPB(Male Pattern Baldness) односно Типична машка ќелавост, и двата лека треба и МОРА да се користат постојано без никаков прекин до крајот на животот. После секое прекинување сите резултати кои се добиени како резултат од овие лекови ке изчезнат во рок од 3-6 месеци.
   
1.Minoxidil(Rogaine) е прапарат кој се нанесува директно на главата во форма на лосион или пена. Првенствено откриен како лек против зголемен крвен притисок кој како страничен ефект покажувал обновување на паднатата коса.Minoxidil постои во варијанта од 2% и од 5% и може да се купи и во Македонија во сите аптеки без лекарски рецепт. Minoxidil не покажува системски странични ефекти, освен зголемена појава на првут и иритација на кожата, што се регулира со Ketoconazole шампон за кој ќе зборувам подоцна. Се нанесува 2 пати дневно, наутро и навечер. Minoxidil делува како вазодилазатор и е научно е докажано дека Minoxidil е најефикасен во делот на темето на главата и на горниот дел на главата. Не е докажано дека е ефикасен на предниот дел од главата кај залистоците(Receding hairlines) што не значи дека не делува и на тој дел.Minoxidil 2% може да го употребуваат и мажи и жени додека варијантата од 5% е наменета исклучиво за мажи.За било какви резултати од овој лек пациентот мора да почека најмалку 6 месеци за да ги види првите резултати.Minoxidil e многу ефтина варијанта и најбезбедна. Чини само околу 450 ден месечно. Се употребува до крајот на животот.

2.Finasteride e НАЈДОБРИОТ лек во светот за вашата MPB. Finasteride e лек кој е наменет за третирање на Бенигна хипертрофија на простатата, кој како страничен ефект имал значително обновување на косата. Finasteride за лечење на простатата се користи во облик од 5мг секој ден, а за косопаст во облик на апче од 1мг.Finasteride СЕ УПОТРЕБУВА САМО КАЈ МАЖИТЕ!!! Употребата од страна на жени може да предизвика аномалии кај гениталиите на новороденчето доколку жената остане бремена.Finasteride е најефикасниот лек за лечење на MPB и има ефект кај 89% од пациентите.Тој активно делува врз 5-алфа ензимот и го спречува креирањето на Дихидротестостеронот кој е главниот предизвикувач на MPB.Finasteride има СЕРИОЗНИ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ и пред да започнете со ваков вид на терапија мора да се консултирате со лекар( НАЖАЛОСТ ВО МАКЕДОНИЈА ЛЕКАРИТЕ НЕ ЗНААТ НИШТО ЗА ОВОЈ ЛЕК КОЈ ГО КОРИСТИ ЦЕЛИОТ СВЕТ) или да направите добро истражување преку интернет со корисници кои веќе го користат и целосно да се информирате. 15% од корисниците пројавиле странични ефекти како што се: намалена желба за секс, намалена количина на сперма, намален процент на сперматозоиди во спермата, болка во тестисите. 0.5% од корисниците пројавиле целосна импотенција.Finasteride лекот во облик од 1мг за третирање на косопаст не е достапен во Македонија. Достапен е во варијанта од 5мг(многу корисници во светот користат 5мг таблети и ги кршат на 4 еднакви делови со што добиваат прилично иста доза од 1мг дневно, а и заштедуваат финансиски сретства)
Finasteride e прилично скап лек. Propecia - нарачана преку интернет ќе ве чини околу 3500 денари месечно. Варијантата од 5мг (име на лекот-PROSCAR, кој го има во Македонија) искршени на 4 дела ќе ве чини 2800 денари за 4 месеци (800 ден-месечно). Finasteride не се продава без лекарски рецепт. Се употребува до крајот на животот.

Други лекови докажани од задоволни клиенти и клинични тестирања, но не и од FDA - Американската институција за храна и лекови.

3.Dutasteride - Лек со слични особини како Finasteride, но со поголема концентрација на активна супстанција и поголеми можности за странични ефекти.
4. Ketoconazole шампон - постои во варијанта 1% и 2% и е многу добар за отстранување на првут (Minoxidile поради присуството на алкохол,веројатно ќе предизвика првут) Исто така тој има и антибактериско дејство и антимикозно и е доста ефикасен и како природен блокер на DHT(Дихидротестостерон) на површината на главата. Достапен е во Македонија без лекарски рецепт во секоја аптека и чини околу 200 денари за еден месец.

Природни лекови кои не се докажани клинични, но со добри резултати кај некои поединци.

5.SAW PALMETTO - приподен DHT блокер кој е производен од вид на палма која расте во северна Америка. Се пие во облик на апчиња и се консумира секој ден. После престанување со неговото консумирање, пациентот ги губи сите постигнати резултати како ефект од неговата употреба.Нема поголеми несакани дејства освен - лош здив.Го има во некои аптеки во Македонија и чини 1200ден месечно. Се употребува до крајот на животот.

6.Чај од корен од коприва, зелен чај, чај од ѓумбир, Рузмарин зовриен во вода се користи за поливање на косата, екстракт од пиперка се трие на коренот на влакното,Алое вера креми и шампони, Лаванда екстракт како локален апликатор на главата, Коњско опавче како чај и вода за миење на главата, триење на главата со лук СИТЕ ОВИЕ ПРИПОРДНИ ПРЕПАРАДИ НЕ СЕ НАУЧНО ПОТВРДЕНИ И ИМААТ ЕФЕКТ САМО КАЈ ПОМАЛКУ ОД 25% ОД ПАЦИЕНТИТЕ МАЖИ А ПОГОЛЕМ ЕФЕКТ ОД 45% КАЈ ЖЕНИТЕ.

После било кој третман за опаѓање на косата, ТАА НЕМА ДА ПРЕСТАНЕ ДА ОПАЃА ВЕДНАШ.Доколку вашата коса престане да опаѓа набргу после земањето на лекот, тогаш тоа не е последица на земањето на тој лек, туку постои некоја друга причина која е моментална и вашата коса ќе започне да опаѓа повторно(нажалост). Потребни се најмалку 4-6 месеци секојдневна употреба на лекот за да се видат првите резултати(поради природниот тек на растот на влакното кое расте во три фази-Анаген,Телоген и Катаген).Најверојатно доколку третманот е ефикасен во првите 2-3 месеци треба да забележите ЗГОЛЕМЕНО ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА поради нејзиното обновување и ослободување од влакната кои се веќе влезени во Телоген фазата(Фаза на мирување на влакното).

Не се залажувајте и не се надевајте на пресадување на коса доколку немате енормно длабок џеб. Пресадувањето на косата има горна граница и неговиот успех зависи од тоа колку коса имате во донор областа(тилот) од каде се земаат влакната и се ставаат на оголениот дел. Просечна цена на трансплантација според стариот СТРИП метод чини околу 15,000 евра за 4,000 grafts, a и покрај тоа никогаш нема да ја добиете посакуваната густина на косата од вашата младост. Во најновиоф FUE начин на пресадување цените се околу 25,000 евра за 2,500 графтс што е релативно малку и ќе мора да се вратите најмалку уште 3 пати за посакуваната густина. После пресадување на коса вие ќе МОРА да ги користите двата лека кои ги набројав како препорачани ако сакате да ја задржите пресадената коса.

Ослободете се од бабините приказни дека носењето капа влијае на косопадот, дека често миење на косата ја прави помрсна(косата се мрси од зголемено лачење на Себум, кој го лачат лојните жлезди на главата, како резултат на хормонално пореметување манифестирано со зголемување на женскиот хормон Прогестерон или Естроген, кој го имаат и мажите и жените), дека краткото стрижење ќе ја згусти косата,дека сушењето со фен и пеглањето предизвикува опаѓање на косата(сушењето со фен и пеглањето го оштетува влакното и доведува до кршење на косата но не го оштетува коренот) и други 100 % невистини и чисти заблуди и глупости.
Реагирајте уште при првите знаци на косопаст и преземете сериозни мерки затоа што што порано се отпочне со терапија - тоа поголеми шанси да го задржите она што го имате и евентуално да видите резултати во обновување на мртвите фолекули ( корени на влакната).

Јас лично користам:
- Minoxidil 2% (Original Rogaine-USA)- 2 пати дневно, - 1050 ден/месечно
- Finasteride 1mg (Оriginal Propecia-USA)- 1 апче дневно, 3500 ден/месечно
- Saw Palmetto - 1 апче дневно, - 1200 ден/месечно
- Шампон Ketoconazole 2% - 3 пати неделно, - 200 ден/месечно
- MERZ Spezial Dragees - 2 апчиња дневно, - 550 ден/месечно
- Чај Виталиа-Зелен чај со лимон и Ѓумбир - 1 дневно, - 150 ден/месечно
- Рузмарин и корен од коприва за поливање на главата после миење. - 300 ден/месечно.
и сум многу задоволен од своите резултати. Косата престана да ми опаѓа целосно иако претходно губев енормно голема количина на коса дневно. Исто така имам големи резултати во обновување на паднатата коса. Иако мојот косопад беше во почетна фаза и речиси неприметлив за другите, со правовремена реакција спречив понатамошно опаѓање а добив и значајно обновување. Немам никакви странични ефекти од лекарствата, но месечно од својот џеб одвојувам околу 7,500 денари за оваа намена.

ВАЖНО: Со употреба на лекови од домашни или локални брендови или генерички лекови истиве лекови и препарати против опаѓање на косата можат да ве чинат само околу 2,000 денари месечно.
---------------------------------------------------------
Потрошив голем дел од моето слободно време за оваа статија, само и се со цел и Македонците да се едуцираат и да научат нешто повеќе за современите третмани за косопастот и да сватат дека секој третман за коса кај мажите кои страдаат од MPB(95% од мажите) МОРА да трае до крајот на нивниот живот.
Отворен сум за секакви прашања. Се надевам дека оваа статија ќе им користи на многу луѓе кои имаат проблем со косопадот. Ви посакувам се најдобро!
Картов -
Волонтер, член на Мегународната Асоцијација за борба против опаѓање на косата.
Veteran Real Hair Club Member na HairLossNetwork мрежата.
---------------------------------------------------------
П.С.
ЈАС НЕ СУМ ЛЕКАР, ЈАС СУМ ИНЖЕНЕР. ВЕРУВАЈТЕ МИ ДЕКА ЛЕКАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ЕДНИ ОД НАЈЗАОСТАНАТИТЕ ВО СВЕТОТ КОГА СЕ РАБОТИ ЗА ПРОБЛЕМОТ СО КОСОПАД И НЕЗНААТ НИ 1/3 ОД ФАКТИТЕ КОИ ГИ НАБРОЈАВ ПРЕТХОДНО. НИЗ ГОЛЕМИОТ БРОЈ КОНТАКТИ КОИ СУМ ГИ ОСТВАРИЛ СО РЕНОМИРАНИ СТРАНСКИ ДЕРМАТОЛОЗИ И ЕНДОКРИНОЛОЗИ, НАШИОТ РАЗГОВОР ЗАВРШУВАШЕ СО ИЗМЕВАЊЕ И ЧУДЕЊЕ КАКО НЕКОЈ МОЖЕ ДА БИДЕ ТОЛКУ НЕКОМПЕТЕНТЕН ВО СВОЈАТА ПРОФЕСИЈА.ЗАМИСЛЕТЕ, ИМАМ ПОКАЧЕНО НИВО НА ТЕСТОСТЕРОН А МОЈОТ ЛЕКАР МИ ВЕЛИ ДЕКА САМО НАМАЛЕНО КОЛИЧЕСТВО НА ТЕСТОСТЕРОН Е ПРИЧИНА ЗА ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА.ЦЕЛИОТ СВЕТ СЕГА СЕ СМЕЕ НА НАШИТЕ ЛЕКАРИ И Е ПОТПОЛНО ВО ПРАВО. СУМ ПОМИНАЛ НИЗ МНОГУ БОЛНИЧКИ ХОДНИЦИ.ОД МАКЕДОНСКИТЕ ДОКТОРИ ДОБИВ РЕЦЕПТ ЗА MINOXIDIL НО НЕ БЕВ ИЗВЕСТЕН ДЕКА МОРАМ ДА ГО КОРИСТАМ ЦЕЛИОТ МОЈ ЖИВОТ, ТУКУ ДЕКА ТРЕБА ДА ГО КОРИСТАМ 4 МЕСЕЦИ, ПА ПОСЛЕ ПРЕСТАНУВАЊЕТО ИЗГУБИВ ОГРОМНА КОЛИЧИНА НА КОСА ЗА КОЈА МИ ТРЕБАА ИЛЈАДИНИ ДЕНАРИ ЗА ПОВТОРНО ДА ЈА ПОВРАТАМ.СО МОЕТО ИЗЛАГАЊЕ ЕДИНСТВЕНО САКАМ ДА ПОМОГНАМ СО МОИТЕ ЛИЧНИ ИСКУСТВА И МОЕТО ЛИЧНО ЗНАЕЊЕ ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ, А ТОА ГО СМЕТАМ ЗА ХУМАНО.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 21:17
П.С.
ЈАС НЕ СУМ ЛЕКАР, ЈАС СУМ ИНЖЕНЕР. ВЕРУВАЈТЕ МИ ДЕКА ЛЕКАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ЕДНИ ОД НАЈЗАОСТАНАТИТЕ ВО СВЕТОТ КОГА СЕ РАБОТИ ЗА ПРОБЛЕМОТ СО КОСОПАД И НЕЗНААТ НИ 1/3 ОД ФАКТИТЕ КОИ ГИ НАБРОЈАВ ПРЕТХОДНО. НИЗ ГОЛЕМИОТ БРОЈ КОНТАКТИ КОИ СУМ ГИ ОСТВАРИЛ СО РЕНОМИРАНИ СТРАНСКИ ДЕРМАТОЛОЗИ И ЕНДОКРИНОЛОЗИ, НАШИОТ РАЗГОВОР ЗАВРШУВАШЕ СО ИЗМЕВАЊЕ И ЧУДЕЊЕ КАКО НЕКОЈ МОЖЕ ДА БИДЕ ТОЛКУ НЕКОМПЕТЕНТЕН ВО СВОЈАТА ПРОФЕСИЈА.ЗАМИСЛЕТЕ, ИМАМ ПОКАЧЕНО НИВО НА ТЕСТОСТЕРОН А МОЈОТ ЛЕКАР МИ ВЕЛИ ДЕКА САМО НАМАЛЕНО КОЛИЧЕСТВО НА ТЕСТОСТЕРОН Е ПРИЧИНА ЗА ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА.ЦЕЛИОТ СВЕТ СЕГА СЕ СМЕЕ НА НАШИТЕ ЛЕКАРИ И Е ПОТПОЛНО ВО ПРАВО. СУМ ПОМИНАЛ НИЗ МНОГУ БОЛНИЧКИ ХОДНИЦИ.ОД МАКЕДОНСКИТЕ ДОКТОРИ ДОБИВ РЕЦЕПТ ЗА MINOXIDIL НО НЕ БЕВ ИЗВЕСТЕН ДЕКА МОРАМ ДА ГО КОРИСТАМ ЦЕЛИОТ МОЈ ЖИВОТ, ТУКУ ДЕКА ТРЕБА ДА ГО КОРИСТАМ 4 МЕСЕЦИ, ПА ПОСЛЕ ПРЕСТАНУВАЊЕТО ИЗГУБИВ ОГРОМНА КОЛИЧИНА НА КОСА ЗА КОЈА МИ ТРЕБАА ИЛЈАДИНИ ДЕНАРИ ЗА ПОВТОРНО ДА ЈА ПОВРАТАМ.СО МОЕТО ИЗЛАГАЊЕ ЕДИНСТВЕНО САКАМ ДА ПОМОГНАМ СО МОИТЕ ЛИЧНИ ИСКУСТВА И МОЕТО ЛИЧНО ЗНАЕЊЕ ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ, А ТОА ГО СМЕТАМ ЗА ХУМАНО.

Vo sekoja oblast postojat struchni i pomalku struchni,mozebi i na nash*te  inzeneri im se  potsmevaat onie od stranstvoнамигнување
Ne plukajte po celata fela,sekade postojat iskluchoci.
Inaku sekoja chest za tvojot post,eve sega licata so vakov problem  se detalno informirani,pa ako imaat dlabok dzeb kako vashiot kje  zemaat dozivotna terapija .


Постирано од: Kartov
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 22:58
Да така е, можеби и нам инженерите ни се потсмеваат. Се извинувам доколку навредив некој лекар, но 2 години поминав низ болниците и таков лекар не најдов. А кога се говори се говори глобално за сите и самото тоа подразбира дека постојат исклучоци. Исклучоците не се споменуваат при карактеризација на некоја група, тие се подразбираат.

Добро кажавте госпогице/ѓо/г-дине, но јас изгледа немав среќа да го пронајдам тој исклучот, каде и да е. Единствена цел со постот ми беше да ги информирам лицата со ваков или сличен проблем. И да, вистинските третмани и лековите кои не се генерички се навистина скапи, но подобро да се знае суровата реалност, отколку да се живее во илузии.

И најнакрај, за тоа дали јас имам длабок џеб,а некој друг нема, најмалку сум виновен јас самиот, туку напротив со деноноќна работа и студирање само придонесов за мојот џеб да биде таков каков што е.

Поздрав и се најубаво. Со почит, Картов.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 23:17
Renata sum jasголема%20насмевка ne sum  gospodin,nema vrska...
Kazav jas na pochetokot deka premnogu dobar beshe vashiot post,ama ete malku me zasegna zavrshnicata,pa zatoa izreagirav.
Razbiram jas  deka vie ste izgubile  mnogu vreme i ete ste nemale srekja da naidete na doktor koj kje vi pomogne da go resh*te vashiot problem,ama ete pak me zasegna generalizacijata,mozebi bev malku pristrastna.
Kako i da e,milo mi e shto so vashiot post doprinesovte da pomognete  na onie koi se soochuvaat so vakov problem i pak kje naglasam koi se vo finansiska moznost da si priushtat vakov tretman,koj osven finansii bara i vreme i  jaka disciplina.Pozdrav i do vas i sekoe dobro!


Постирано од: Kartov
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 23:20
Посебно ми е драго што разбравме Рената. Секое добро. Поздрав до вас.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Октомври.2009 во 00:14
Косопаст .....ако имаш генска предиспозиција ........
што сакаш ставај  ,мачкај на скалпот.....
ефектот ќе биде видилив додека се аплицира......
со прекинување .......иде ........пак старата приказна....

Германските научници веруваат дека откривањето на генот одговорен за реткиот облик на ќелавост може да овозможи развој на нови лекови се серија видови на косопаст.

Станува збор за генот поврзан со состојбата позната под името Hypotrichosis simplex, која се јавува кај едно од 200.000 лица, а е карактеристична по тоа што косопастот се јавува уште во детството.

Научниците од институтот за фармакологија и токсикологија во Бон го идентификувале клучниот ген P2Y5 со анализа на ДНК на 11 члена на едно семејство од Саудиска Арабија.

Се покажало дека една од мутациите на P2Y5 го оневозможува правилното формирање на рецепторите за раст на ќелиите на фоликулата од кои расте косата, поради што доведува до ќелавост.

Генско средување.....е тоа е нешто друго !!!трепкање
-------------


Постирано од: Anger
Датум на внесување: 06.Март.2010 во 03:50
Здраво
Јас го имам проблемот со опаѓање на косата.
Веќе 9-10 месеци користам PILFUD- minoxidil 5% два пати дневно, i Proscar-finasterid таблети од 5мг кои ги сечам на 4 парчиња со што внесувам 1.25мг дневно.

Имам неколку прашања околу кои се надевам дека Картов ќе ми помогне:

-Дали постои разлика во составот, квалитетот и влијанието на PILFUD(bosnalijek) во однос на ROGAINE-USA и колкава е разликата?

-Дали доколку почнам да земам и SAW PALMETO ќе има некаков проблеми односно поголеми можности за странични ефекти бидејќи веќе користам еден DHT блокатор(Проскар-финастерид)а како што прочитав и SAW PALMETO е еден вид на DHT блокатор.

-Колкаво е влијанието на SAW PALMETO врз здивот,од каде можам да набавам SAW PALMETO во мк, и кој производител има најдобар квалитет бидејки како што видов на интернет има повеќе различни пакувања?

Благодарам однапред.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 00:45
Абе тоа е знак на мажевственост. плазење
Дека чоекот има бајаѓи тестостерон. голема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 05.Август.2010 во 00:08
MERC- specijalni drazei za kosa,nokti i koza,okolu 500 denari se i pomagatда


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 05.Август.2010 во 00:15
Мене не ми помогнаа. Ама не сега. Одамна беше. Имав никакви нокти тогаш, па пробав.
Ни со косата се смени нешто, ни со ноктите

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: sundav5
Датум на внесување: 20.Јануари.2011 во 18:57
Najdobro do sega se pokazaa "HAIR VITAL KAPSELN" od DR. FORSTER -GERMANIJA. jas gi upotrebuvav i navistina sum prezadovolna so dve dozi od po 120 perli kosata prestana da mi opaga. Poradi trosocite za vtorata kutija se zacleniv za da dobijam popust. Vredese ako ste zainteresirani moze da kontaktirame na e-mail: suncica.davidovska@gmail.com   


Постирано од: sesilija
Датум на внесување: 23.Април.2011 во 11:29
zdravo
5 godini kosata mi paga i to nenormanlo vidlivo mi e okolu celoto........... vitamini piev duri i hormonite gi napraviv test se e normenlo ..... ..offf
pirvin mi pocna edna tocka srvenilo vo kozata i toa mi se sirese .....vo srveniloto mesto okolu 50% kosa mi padna...probav i bioxsin sampon ne mi pomogna sega probam sulfate sampon i mi zapra paganjeto na vlaknata no vo mestoto mi pocna slabi vlakna da mi rastat no nikako ne mise zasvrstuvaat
...........nekoj da mi pomogne ????


Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 21:08
Originally posted by sesilija sesilija напиша:

zdravo
5 godini kosata mi paga i to nenormanlo vidlivo mi e okolu celoto........... vitamini piev duri i hormonite gi napraviv test se e normenlo ..... ..offf
pirvin mi pocna edna tocka srvenilo vo kozata i toa mi se sirese .....vo srveniloto mesto okolu 50% kosa mi padna...probav i bioxsin sampon ne mi pomogna sega probam sulfate sampon i mi zapra paganjeto na vlaknata no vo mestoto mi pocna slabi vlakna da mi rastat no nikako ne mise zasvrstuvaat
...........nekoj da mi pomogne ????
probaj so Vitofal go ima vo aptekive nasi toj sampon mislam deka ke ti pomogne


-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: sesilija
Датум на внесување: 25.Април.2011 во 20:04
hmmmm priznavam mnogu se nerviram na site samo zboruvaat mi davaat um sankir jas nemam no dolgo vreme e vaka kosava neka mi pomini


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 25.Април.2011 во 20:12
jas sum expert za toj problem
mene mi pagjase ne 5 tuku 10 godini bez prestan, bez razlika na period vo godinata
i sto ne probav
ne shamponi, ne vitamini

vistinskiot problem e vo slabata povrsinska cirkulacija
mene kosata prestana da mi pagja koga pocnav da go resavam toj problem so caj od gjumbir i obavezno cesti mazasi


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: sesilija
Датум на внесување: 26.Април.2011 во 11:18
hmmmm priznavam mnogu se nerviram na site samo zboruvaat mi davaat um sankir jas nemam no dolgo vreme e vaka kosava neka mi pomini


Постирано од: sesilija
Датум на внесување: 27.Април.2011 во 14:50
ke probam i cajot da vidime so kese sluci...............no sakam da praam dali crveniloto ke pomini vo kozata......mislam ako toj problem ke go resam se ke bidi normanlo


Постирано од: sesilija
Датум на внесување: 27.Април.2011 во 14:51
daj boze nemam ni лош заб, синуси ili problem so грлоto se e od nervoza offff


Постирано од: sesilija
Датум на внесување: 27.Април.2011 во 15:17
i jas imam stavano na kosata isceden sok od kromid [:D/] vistina deluva na kosata.........skoj mozi da stava na kosata kromid


Постирано од: sesilija
Датум на внесување: 28.Април.2011 во 13:03
probaj kromid so maslinovo maslo....ke vidis sama rezultatite


Постирано од: op12eh
Датум на внесување: 15.Јули.2011 во 18:30
абе мене пола ми испопаѓа.....па мака немам....што има сега јас да секирам оти се случува некој природен процес.....ма ич не се замарам со тоа.......уживајте во животот....косата не е живот......


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 15.Јули.2011 во 22:46
Јас штом се изнервирам за некоја работа, во рок од 3-4 саати влечам цели снопови коса...

Свински сапун му е мајката.
Try It, you'll love it.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: blagojg
Датум на внесување: 06.Јануари.2012 во 17:44
[QUOTE=Kartov]

Навистина во МК лекарите немаат поим од ништо а и згора на тоа се ПРОДАДЕНИ ДУШИ, имам алопециа ареата на едно место на главата и идно на брадата. Отидов на кожен „специјалист“ во Струмица и ме прати во ЗЛАТНА ПЧЕЛКА да земам „лекови“ (прењку 2000 денари), кога ги потрошив и без резултат ми рече да бидам упорен со уште неколку пати, но кога и по втората тура на лекови и исто без резултат се откажав, па решив сам да се лечам, исто како Картов сум инжинер а не лекар, btw голема благодарност до Картов за изворедната статија на овој и некои другио форуми !!!!


Постирано од: abdal
Датум на внесување: 14.Јануари.2012 во 01:20
da prasam dali opaganjeto na kosata moze da bide od sekojdnevno mienje na kosata.?


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 16.Јануари.2012 во 13:01
Originally posted by abdal abdal напиша:

da prasam dali opaganjeto na kosata moze da bide od sekojdnevno mienje na kosata.?


Секојдневното одржување на хигиената на косата не е можно да биде причина за опаѓање.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Strong_girl
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 17:49
И јас имам ваков проблем подолго време. Сум пробала секакви препарати (различни шампони, маски за коса, додатоци во исхраната-витамини) против опаѓање и за зајакнување на косата.

Маските на косата со примена на масло, ја прават потенка и помрсна косата. Тие не придонесуваат за волумен (барем кај мене така делувале). Добро е по миењето на косата со шампон, таа да се исплакне со течноста од зовриена коприва (сушени листови од коприва). Пред кратко време почнав да го практикувам тоа. Исто така, може да се пие чај од коприва и да се јаде коприва.

Подолго време пијам додатоци во исхраната - витамински таблети (b-complex, bedoxin b6, Merz dragees, витамин C, магнезиум-калциум шумливи таблети, капсули за виталност на косата, витамини од А-З). На почеток пиев дел од овие таблети, а подоцна, од септември, ги додадов и останатите. Есенва што измина забележав дека значително ми се намали густината на косата. Некаде на интернет прочитав дека и преголемата употреба на витамински таблети влијае за влошување на состојбата на косата, па ги исклучив некои таблети од употреба. Сега планирам да пијам само b-complex, пантенол таблети и цинк од Natural Wealth. Тие ми ги препиша докторка-дерматолог. Исто така, ми препорача да употребувам и ампули за коса од Vichy. Дали има користено некој? Колку време е потребно да се употребуваат? Дали има ефект од нив?

Планирам да одам на преглед кај Dr.Vais. Дали некој бил? Какви се третманите? Дали докторката препорачува само ампули и шампон или и нешто друго? Вреди да се оди?

Сметам дека стресот е главен причинител за оваа појава (опаѓање на косата). Потребно е што помалку да се изложуваме на стрес, едноставно да се опуштиме и психички да не се оптоваруваме.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 09.Април.2012 во 02:14
Dr.Vais......ќе те реши за 2 сек,ама ако имаш дупче во новчаник подобро не оди,инаку на тоооолку дадени пари ќе има ефект 100%.
Се што препишува не се наоѓа по аптеки,само кај неа.

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Strong_girl
Датум на внесување: 09.Април.2012 во 15:14
Ти благодарам многу за одговорот mrzla Баш прочитав дека ти си била кај неа. Тоа ми е целта - да ја откријам точната причина за опаѓањето на косата, зашто инаку можам само да си претпоставувам која е (стрес, слабеење, наследно-генетски), дали има надеж да се подобри и кој е начинот за тоа. Вака, сами, читаме многу совети на интернет, но друго е кога лично ќе разговараме со стручно лице.


Постирано од: Strong_girl
Датум на внесување: 22.Април.2012 во 20:10
Мрзла, да ти кажам дека бев кај Dr.Vais и во право беше, ми препорача повеќе производи, прилично многу ме чинеше. Освен тоа, ми предложи и третмани со ласер. Дали си правела? Како изгледаат? Дали имаат некое штетно влијание? Ти се придржуваше до препораките од докторката? Навистина е скапо, кога ќе се собере се заедно, но кога се работи за здравјето, особено за косата, мора да се потрудиме да си го дозволиме тој "луксуз". Маки...


Постирано од: Strong_girl
Датум на внесување: 22.Април.2012 во 20:21
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

jas sum expert za toj problem

mene mi pagjase ne 5 tuku 10 godini bez prestan, bez razlika na period vo godinata

i sto ne probav

ne shamponi, ne vitaminivistinskiot problem e vo slabata povrsinska cirkulacija

mene kosata prestana da mi pagja koga pocnav da go resavam toj problem so caj od gjumbir i obavezno cesti mazasi
Пиеше чај од ѓумбир или...? Какви масажи правеше? Ти се реши проблемот со тоа што престана да ти паѓа косата или имаше и подобрување-растење на нова коса, нови влакна?


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 23.Април.2012 во 02:28
Originally posted by Strong_girl Strong_girl напиша:

Мрзла, да ти кажам дека бев кај Dr.Vais и во право беше, ми препорача повеќе производи, прилично многу ме чинеше. Освен тоа, ми предложи и третмани со ласер. Дали си правела? Како изгледаат? Дали имаат некое штетно влијание? Ти се придржуваше до препораките од докторката? Навистина е скапо, кога ќе се собере се заедно, но кога се работи за здравјето, особено за косата, мора да се потрудиме да си го дозволиме тој "луксуз". Маки...

Јас не си го дозволив..можеби кај тебе се рабори за нешто друго
Требаше три месеци да примам терапија која чинеше околу 600-700евра
и ако сакав на две недели ласерски третмани тие беа околу 20евра од третман.
На контрола после терапија,ако има потреба се продолжува.
Преглед беше 1800ден,има ли измени во цената сега

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 23.Април.2012 во 02:59
На Виталиа ли е чајов....ке бидам Шабан Шаулиќ во главава
Опасно ми опаѓа

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Strong_girl
Датум на внесување: 24.Април.2012 во 12:37
Кај мене проблемот е и на генетска основа и од стрес. Имам голем, сериозен проблем и многу сум загрижена. Мене минатата есен драстично ми се намали волуменот на косата, многу ми се изретчи. Се плашам да се погледнам во огледало Преокупирана сум со тоа, не можам да се опуштам, да мислам на убави работи, не ми се излегува како порано... Многу е скапо, но ќе се потрудам да најдам начин да си ги дозволам третманите, зашто во спротивно ќе останам без коса

Кај тебе од која причина е опаѓањето на косата?


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 26.Април.2012 во 22:50
Мора да постои нешто што се одразува на косата,квалитетно влакно кажува колку е добро здравјето.
кај мене е генетски,а другата причина веројано се крајниците бидејќи се друго е ок само со нив имам проблем.
Само не ми е погодно време сега да ги вадам ќе почекам малку

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Strong_girl
Датум на внесување: 30.Април.2012 во 15:32
Не знам која е другата причина што влијае на опаѓањето на косата кај мене. Можно е да се женските хормони. Уште нив не ги имам проверено. Крвната слика ми е во ред, тироидната жлезда, работата на срцето, забите..., се' е ок. Планирам наскоро да ги испитам и хормоните, па ќе видам дали е до нив.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 23:07
опаѓање на коса...би рекла широк поим ...за да се дојде до причината ...треба добар опис на влакното , начинот на одржување , начинот на опаѓање , како и податоци околу годините , зрелоста , наследството...итн
има природно опаѓање ...
ете проблеми околу хормонскиот дисбаланс дава ,,округло ,, опаѓање на глава се согледува кругови на ќелавост од опадната коса во таа регија...
никој не го спомнува чистиот ВИТ Е кој и те како го средува тоа...


-------------


Постирано од: Мартин-29
Датум на внесување: 05.Септември.2012 во 11:48

Бидејки сум прв пат на овој форум, а веке долго време го проучувам проблемот со опаѓање на костаа, би саал да дадам неколку битни информации кои сметам дека ке ви користат на сите.

Кај нас мажите, овој проблем е и те како присутен, читајки и анализирајки по форумите и достапните податоци по нет сватив дека секое второ машко има проблем со опаѓање на косата, и целата таа ситуација ако имаш среќа и не ти паѓа косата тогаш сигурно имаш проблем со седа коса. Значи, природата некако не ни е баш од рака)))) Поентата на проблемот со опаѓање на коса кај мажите пред се е резултат на тој нашиот тестостерон. Всушност тестостеронот под дејство на ензим познат како 5-алфа редуктаза, го менува тестостеронот во нашиот организам и го претвора во ДиХидроТестостерон (ДХТ). Е овој е тој лош тестостерон кој директно се лепи за корените на нашитле влана и полека но сигурно го блокира дотокот на крв, а со самото тоа и на кислород, и сите потребни хранливи состојки со што самото влакно полека, преминува од фазата на раст позната како (анагена фаза) во фаза на опаѓање позната како (телогена фаза). Ова е случај кај 99% од машката популација која има проблеми со опаѓањето на косата. Денес можете на пазарот секодјневно да сетнете илајдници ЌлековиЌ препарати, апчинја, и што уште не... Проблемот е што ретко кој од нив дејствува... Можни решенија.. Постојат две опции (кога зборувам за можни решенија мислам само на препарати кои се клинички докажани и тоа од страна на референтни лица или институции).. првото можно решение е секако синтетиката, хемикалиите спакувани у она што се вика Миноскиидил, Финастерид и Рогаин...(лично никогаш не би користел вакви препарати, прво затоа што сум човек кој и опонира на хемиските и токсични препарати а второ затоа што откако прочитав какви се споредни ефекти може да имаат овие препарати на официјалната њеб стана на ФДА (американсата агенција за лекови и храна ) косата ми се крена!!))) Втората опција е природните препарати..е јас се одлучив за нив, веке 2 година си нарачувам вакви производи во комбинација со ласерски чешел кој е клинички докажан дека дејствува, и супер ми е, косата не ми паѓа.. многу е грдо чуството кога ке ти паѓа косата и кога ке знаеш дека ако не го запреш тоа еден ден повеќе ке немаш коса..тоА ЧУСТВО убива..
сега за сега е доволно.. на оваа тема можеме да дискутираме и тоа на долго..толку години го истражував ова..


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 27.Јануари.2013 во 17:36
НАСЛЕДНО ГУБЕЊЕ НА КОСА КАЈ ЖЕНИ 

Иако се смета дека опаѓањето на косата е претежен проблем кај мажите, се покажа дека тој податок не е точен и на големо разочарување веќе и кај жените опаѓањето на косата е зачестено.

40% од жените имаат видливо проретчување на косата до 40-тата година, според Американската Академија за Дерматологија. Губењето на косата кај жените е вознемирувачко и деструктивно за емоционалното здравје и за самодовербата.

За жал, општеството ги принуди жените да страдаат во тишина!
Генерално е прифатено дека мажите поминуваат низ тој процес на ќелавење. 

За уште поголемо жалење е што и медицинската заедница обрнува малку внимание на проблемот со губење на косата кај жени. Поради тоа што губењето на косата не е состојба загрозувачка по живот, докторите често ги занемаруваат поплаките на жените за интензивно опаѓањето на косата и во основа им објаснуваат дека * не е страшен проблем* или дека * ќе треба да се навикнат да живеат со тоа*.
Секако овие доктори не земаат во предвид дека психолошката штета предизвикана од губењето на косата и чувството на изгубена привлечност е деструктивно и фрустрирачко како и било која сериозна болест, и дека всушност може да биде емоционална основа која директно може да го афектира физичкото здравје.

Американската Асоцијација за проблеми со губење на коса ( American Hair Loss Association) препознава дека опаѓањето на косата кај жени е сериозна состојба која им го менува животот на жените и не смее да се игнорира повеќе.

Андрогената алопеција, нарекувана машка или женска наследна ќелавост до последните неколку декади беше само делумно проучена и разбрана. Многу долго научниците веруваа дека причината за опаѓањето на косата е предоминацијата на машкиот полов хормон, тестостерон, кој и жените нормално го имаат во минимални количини. Но, додека трстостеронот е јадрото на процесот на ќелавење, дихидротестостеронот сега се смета за главниот виновник.
ДХТ (дихидротестостернонот) се создава од тестостеронот со помош на ензимот 5-алфа редуктаза. Научниците сметаат дека нивото на ДХТ кој се врзува на рецепторите на фоликулите на влакното на скалпот е пресудно за опаѓање на косата. ДХТ ги минијатуризира фоликулите на влакното и оневозможува формирање на здраво и квалитетно влакно. Косата ослабнува и со текот на времето трајно се губи.

Овој хормонален процес на конверзија на тестостеронот во ДХТ, кој ги оштетува фоликулите на влакното, се случува и кај мажите и кај жените.

Во нормална состојба, жените имаат само мал фргамент од нивото на тестостерон кој го имаат мажите. Но и ниски нивоа на ДХТ може да го предизвика опаѓањето на косата кај жени. Тука во игра влегува генетската предизпозиција која се манифестира преку осетливоста на фоликулите на валкнтото на ДХТ поточно на бројот на рецептори за ДХТ. Гените се пресудни во најголем број случаи за појава на ќелавење кај жени.

Исто така нормални нивоа на ДХТ можат да предизвикаат опаѓање и кога имате тип на хемија на телото која е преосетлива и на нормални нивоа на супстанци, вклучително и хормони.

Секако кога нивоата на тестостерон ќе се покачат ДХТ се покачува и е уште поголем проблем. ДХТ нивоата можат да бидат покачени но да бидат и во рамките на она што докторите го сметаа за нормални гранци на тестовите, но и тие нивоа можат да бидат доволно високи за да предизвикаат проблем со опаѓање на косата кај жени.

Многу битно е да се нагласи дека хормоните функционираат најдобро кога се во деликатен баланс, па машките хормони и не мора да бидат покачени за да предизвикаат проблем кај жените. Нивните спротивни хормони, женските хормони, може да бидат снижени и тогаш доминантно дејство имаат машките хормони меѓу кои и ДХТ. Таков дисбаланс исто така предизвикува проблеми а еден од нив и губење на косата.
Полицистични јајници, одредени контрацептиви, бременост и менопауза може да бидат причина да почне проблемот со косата.

Опаѓањето на косата може да биде предизвикано и од дисбаланс на тироидни хормони, бременост, заболувања, одредени лекарства кои може да влијаат на фазите на раст и опаѓање на влакното. 
Всушност и не се јавува секогаш интензивно опаѓање на косата туку дуфизно слабеење на косата на целата глава изразено во одредени зони повеќе.

Хормоните се циклични. Нивоата на женските хормони се намалуваат како што се ближи менопаузата и после неа. Цикличната природа на нашата коса и хормоните е една од причините поради која опаѓањето на косата може да се зголеми за кратко време дури и кога имате долгорочно намалување на губењето на косата ( и долгорочно зголемување на растот на косата) додека сте на третман кој го контролира опаѓањето на косата.

Всушност и не се јавува секогаш интензивно опаѓање на косата туку дуфизно слабеење на косата на целата глава изразено во одредени зони повеќе.

Разбирањето на причините кои доведуваат до опаѓање на косата кај жени е предуслов за успешно планирање на третамнот и ефикасно постигнување на резултати.

Третамните за стопирање на губењето на косата во центарот за проблеми и нега на коса 101 ХЕАР КЕАР се насочени кон блокада на дејството на *виновникот* за опаѓањето, ДХТ. Производи со хербални екстракти кои имаат регулаторно дејство на ДХТ се неопходни. Понекогаш се потребни фитоестрогени кои ќе ја помогнат активноста на женските хормони кои се природна заштита на косата. На тој начин суптилно се помага во нормализирање на деликатните нивоа на хормони на ниво на скалпот, без никакви системски нус појави. Топичен третман, само на кожата на главата е секогаш подобар и посигурен избор кај жени. Правилниот избор на производи е основа за да се продолжи со планирање на биостимулацијата за повторен раст на косата.
Колку порано се почнува со третман толку се подобри резултатите. Долгогодишното траење на проблемот со косата доведува до трајно уништување на корените и неможност за повторен раст на косата.

Навремено почнување со биостимулативни третмани овозможува оптимален раст и максимални ефекти за згуснување на косата.


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 17.Февруари.2013 во 21:30
Опаѓање на косата подолго од 6 недели нема врска со есента

За нормално опаѓање на косата се смета губење од 30 до 80 влакна на ден

Доколку ви паѓа косата подолго време, најчеста причина за тоа е недостаток на цинк или нерамнотежа на хормони.

Причина за губење на коса во есен е реакција на засилено изложување на сончева светлина во текот на летото, поради што и хормонот за растење коса засилено излачува. Така косата побргу расте за време на летото, а подоцна засилено опаѓа, додека циклусот на хормонската рамнотежа не стигне до крајот. Затоа во септември и октомври се формираат нови фоликули на местата каде што влакната паднале, а многу бргу од нив почнува да расте млада коса. Оваа фаза на засилено опаѓање на косата трае околу четири до шест недели, а ако продолжи опаѓањето, тоа е знак дека треба да побарате помош од стручно лице. 

Доколку сакате да проверите колку ви опаѓа косата, направете тест. Косата не треба да е миена три дена. Ставете ја дланката со раширени прсти директно на темето. Цврсто затворете ги прстите и потоа пуштете ги да се лизгаат од коренот на влакното се до самите врвови. Влакната што паднале, ставете ги на хартија. Ако на хартијата има помалку од 10 влакна, тогаш вашата коса не опаѓа засилено и немате причина за грижа. Доколку на хартијата се најдат од 10 до 15 влакна, веројатно станува збор за сезонски процес на губење коса. Ве советуваме веднаш да започнете со употреба на витамини и минерали кои ќе го намалат проблемот.

Ако на хартијата има повеќе од 15 влакна, тогаш дефинитивно станува збор за засилено опаѓање на косата и веднаш треба да започнете со локални третмани и да проверите дали опаѓањето е предизвикано од некаков здравствен проблем.

Во просек, и мажите и жените губат околу 30 до 80 влакна на ден, и се што е над оваа бројка се смета за претерано губење.

Косата може да опаѓа како нус појава на лекови, поради промена на хормонска рамнотежа, механички оштетувања или недостаток на цинк.


  -------------
  На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
  Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


  Постирано од: Radmila Rada
  Датум на внесување: 24.Јануари.2014 во 15:19
  И друго, мислам малку и самите претеруваме со шампони, регенератори, маски, ампули, спрејови, фарби... се за појака и поиздржлива коса и на крај РЕДОВНО ја пегламе и фенираме, ставаме гелови и пени... нели е премногу за една коса???
  Затоа нашите баби имаа густи коси до половината- а користеа само сапун домашен „самварен“ а ја миеја косата еднаш неделно


  Постирано од: imeto
  Датум на внесување: 24.Април.2014 во 14:41
  И мене многу ми е косата изретчена, мислам дека многу ми има паднато која е причината не знам но ме фаќа страв понекогаш кога ќе мислам на тоа...


  Постирано од: Aleksandar844
  Датум на внесување: 25.Август.2015 во 18:06
  Од каде го купи ласерскиот чешел и која цена е?
  За миноксидилот знам дека е неверојатен за раст на коса и нема толку страшни несакани ефекти, а за финастерид знам дека е поопасен, а и кај нас го има само како апчиња и тоа од 5 милиграма, но не сум слушнал за рогаинот...Што е всушност тоа?


  Постирано од: sashozs
  Датум на внесување: 15.Јуни.2016 во 23:23
  Проверено ефикасен лек за косопаст (косопасец, косопад) од видот Alopecia Areata (косата опаѓа во кругови на едно или повеќе места)

  https://www.facebook.com/rap1dshop/posts/257749517946992

  или

  https://kosopasec.wordpress.com/  Испечати | Затвори го прозорот

  Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
  Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk