Испечати | Затвори го прозорот

Како делуваат демоните?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15227
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 01:51
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Како делуваат демоните?
Постирано од: melhisedek
Наслов: Како делуваат демоните?
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 15:49
ubavo bi bilo da se vidat mislejna na ovaa tema?
pozdrav do site.



Коментари:
Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 16:44
смирувачки. голема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 19:44
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

ubavo bi bilo da se vidat mislejna na ovaa tema?
pozdrav do site.


Preku chovechki mislenja! Besovite i demonite imaat duhovna sposobnost da mu sugeriraat na chovekot preku mislite, preku koi najchesto go lovat, bidejki se zapochnuva od edna misla, vo kolku chovekot i dozvoli da se razvie. Samata nechista misla sugerirana od bes/demon ne e grev ako chovekot ja odbie i unishti vednash. No, vo kolku ja primi i rzviva, sekoja nechista misla pretstavuva grev. Ednash primenata nechista misla se odrazuva i na chovechkite emocii, so koi lesno manipuliraat besovi i mozhat da go dovedat choveka do omraza i bezumstvo, i vo kolku ne se sobere i bori protiv nechistite misli i emocii, mozhe da gi sprovede preku telesen akt. Koga e vo prashanje vistinata, nema mesto za misli i emocii. Vistinata ne e i ne mozhe da bide misla, nitu zavisi od chovechkite emocii i misli. Odnosno, "vistinata" e NEIZMISLENA POSTOJANOST - nezavisna od chovechkiot um, koj ne mozhe da ja izmeni vo svoite misli, bidejki taa postoi sama po sebe i zasnovana e na realni postoechki fakti, koi shto ne se menuvaat, t.e. za razlika od chovechkite menlivi misli i chuvstva, vistinata e sekogash ista (postojana, neizmenliva).


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 20:36
@ dream girl, Borjan i blueprayer

Drzhete se za temata, a za privatni muabeti ve molam koristete nekoj chat ili LP. Vaka, sakajkji ili ne, ja rasipuvate temata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 20:38
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

ubavo bi bilo da se vidat mislejna na ovaa tema?
pozdrav do site.



Obichaj na ovoj podforum e sekoj onoj sto postavuva nova tema da dade lichen pridones za nejzinoto razvivanje so iznesuvanje na svoite veruvanja, ubeduvanja ili razmisluvanja.

Te mola, poveli i izjasni se na svojata tema, pa ke vidime kade ke odime od tamu...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 21:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

ubavo bi bilo da se vidat mislejna na ovaa tema?
pozdrav do site.



Obichaj na ovoj podforum e sekoj onoj sto postavuva nova tema da dade lichen pridones za nejzinoto razvivanje so iznesuvanje na svoite veruvanja, ubeduvanja ili razmisluvanja.

Te mola, poveli i izjasni se na svojata tema, pa ke vidime kade ke odime od tamu...


Na prashanjeto "kako dejstvuvaat demonite", nema odgovor vo chovechkoto mislenje ili preku nekakvi obichai. Se chini, vie ne ja barate vistinata, nitu sakate da se soochite so realnosta, tuku "razvivate temi", so cel da se natprevaruvate vo svoeto neznaenje i mislenje.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 21:35
Komu se obrakjash, mene ili na melhisedek?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 15:49
ne mi e cel da se natprevaruvam tyku ednostavno sakam da znam kako deluvaat demonite na lujgeto zosto za ova prasajne vo svetoto pismo ima mnogu malku odgovori.pozdrav do asya, se soglasuvam so tebe deka demonite najgolema sposobnost sprema lujgeto ja imaat so toa sto mozat da stavat misla vo covekot , kako nekoj tivko da vi sepnal nesto na uvceto!
od svetoto pismo gledame deka demonite se padnati angeli koji mu se pridruzile na lucifer.isto taka poznato e i deka koga covek pravi grev toj e podlozen na demonite.isto taka znaeme deka mnogu demoni mozat da ziveat vo edn covek , duri i celi legii kako sto e objasneto so covekot od grobistata vo svetoto pismo.
za niv drugo nesto sto znaeme e deka otkako ce izlezat od covekot odat vo bezvodni mesta i baraat spokoj, no koga nema da go najdat, se vrajkaat vo svojot dom i nosat so sebe uste 7 drugi demoni i situacijata na toj covek stanuva uste poloza!
no sto koristat demonite za da mozat da vlezat vo covekot!


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 16:29
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:


no sto koristat demonite za da mozat da vlezat vo covekot!




ЈА КОРИСТАТ ЧОВЕЧКАТА СЛАБОСТ И ЗАТОА ГО ОПСЕДНУВААТ ЧОВЕКОТ


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 19:05
tocno gospel---ja koristat coveckata slabost!
no koja covecka slabost?zelbite
sekoj covek si ima po nekoja zelba ( neostvarena)i kopnee po nea!i sto pravi demonot,---- na sekomu mu dava ona sto mu saka srceto. no kako mu dava?mu ja polni glavata so lazni zlobni misli?
site znaete deka ponekogas ce pomislite nesto sto i samite se cudite od kade toa doslo?
na primer??? opst glup primer?
nekoj saka avtomobil no nema pari, i so pravi razmisluva kako da dojde do nego. vo takvi uslovi demonot ke stavi misla vo covekot---------kradi.ako covekot podpadne toj podpajga pod vlast na demonot zosto skrsnal od bozjiot zbor koj veli---- ne kradi?
ima bezbroj covecki slabosti no zelbite se edna od najakite covecki slabosti


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 20:26
Гордоста е мајката на сите гревови!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 20:32
Преку спиритизам, гатање, баење, суеверие, идолопоклонство, преку лажна духовност, преку лажни духовни водачи, дирекно, индирекно, секако.
Од нив не може да ве спаси ни крст, ни лук, ни икона, ни бројаница, ни било каква амајлија на вас, туку единствено Бог. Вашиот однос со Бог е клучот на вашата заштита од нив. Библијата вели:
 
"И така, покорете Му се на Бога; а спротиставете му се на ѓаволот и тој ќе побегне од вас."
(Јаков 4:7)
 
"Приближете се кон Бога, и Тој ќе се приближи кон вас"
(Јаков 4:8)
 
Ние се приближуваме кон Бог со редовна молитва, со редовно читање на Божјиот Збор - Библијата, со дружење со други христијани и најмногу, со покорување на Неговите заповеди (не мислам тука само на 10те Божји заповеди, туку и на Исусовите заповеди во Новиот Завет)
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: svemirski_duh
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 23:50
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Гордоста е мајката на сите гревови!

Kolku kratko i jasno receno.

Teloto e slicno na kafezot.Lugeto vleguvaat i izleguvaat od srceto,se lazat vo prijatelstvoto.Teloto na dusata mu e kako trn.

Tie prevaranti odvnatre mu zboruvaat,jas ke bidam tvoj intimni prijatel,a drugite dovikuvaat,ne toj,tuku jas,toj te laze.

Eden povtorno mu veli,nema vo svetot ubavina,dobrota i darezlivost,kako sto si ti.
Drugiot ke mu rece: Dvata svetovi se tvoi.Site nasi dusi pristanuvaat so tebe i te sledat.

I koga covekot ke vidi deka svetot vaka mu zboruva i laska,go zavzema oholost,i pocnuva da si prosipa umislenosti.

Sejtanot na vakvite,na ovoj nacin,bezbroj luge gi strmoglavil vo ponor.

Vakvite ovozemski zalaci se slatki i ubavi,no,ti malku jadi.Zatoa sto,ova jadenje e od ognot.

Ognot vo vakvoto jadenje e sokrien a uzitokot e jasen.
Cadot na toj ogan pokasno ke se vidi.

Ne veli deka ne drzis od svetskite pofalbi. Ne veli deka tie ne te falat od laskanje.Ne veli deka toa ne te zaveduva.

Onoj sto te fali,zamisli,da te grdi slucajno vo drugo drustvo. Denovi vo srceto bi te bodelo zaradi toa grdenje.

Kako sto ne ti e milo da te grdi nekoj,potajno ti e milo nekoj da te fali.

Deluvanjeto od tugjite pofalbi,vnatresno zaveduva.Mislis deka toa ne zaveduva,no,znaj,toa deluva.

Pofalbata ne se pokazuva odma,zatoa sto e slatka,a koga bi se kasnalo nesto gorclivo,odma ke se vidi.

Takvi se i nekoi lekovi.Koga ke se ispijat,treba da pomine nekoe vreme,za da deluva.

Koga jademe alva,osekjame slast,no ne ja iskazuvame odma.

Muhammed a.s rekol: "Koga nekoj ke ve pofali,frlete mu zemja vo oci. Sekoja rabota treba da ja znaes preku nejzinata sprotivnost.

Sekerot poleka se topi a i sekernata bolest poleka se pokazuva.

Nefsot (srasta) se zanesuva i oholi kako Faraonot. No,ti bidi ponizen i ne dozvoli da postanes umislen (ohol-gord).

Kolku god mozes bidi poveke rob odkolku sultan. Podnesuvaj trpelivo kako top,no ne bidi topka za frlanje.

Eve,so toa,mala uteha,da se ne razocaras,zatoa sto ke dojde den koga ke iscezne ona za sto te falele.

Drustvoto koe te falelo ke te narece gjavol koga ke vidi deka se sto si imal propadnalo i bilo dzaba.

Ako telesno oslabis,ke velat,enego mrtviot,izlegol.Glavata ke ja vrtat od tebe.

Tie sto ni laskale deka sme ubavi,eden den,nosot ke go zatnat i glavata ke ja vrtat od smrdeata na naseto telo.

Site vcera te falele okolutebe se vrtele i se lepele za tebe.Utre,koga ke ti propadne ona za sto te falele i se berele okolutebe i na sejtanot ke mu bide zal sto te zavel do taa mera

Ako si dobar,sejtanot ide pozadi tebe.A ovie luge sejtani odat pred tebe.

Ako dobies sejtanski narav,praviot sejtan gubi interes da te sledi i da te naveduva kade sto ne treba.Toj bega od tebe.

Onie sto do vcera se drzele do tvojot skut,koga ke nasradas,tie ke begaat od tebe.



Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 00:11
Gjavolot e Ku4eee g\Hristianite vo Imeto Na ISUS go brkaat Ku4eeee AMIN!!!

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 02:54
Ne citav vasi mislenja. Ali ke posocam Moe mislenje I odgovor na prasanjevo.
ME trgona koga go Procitav Nekoj misli deka DEMONOT/Gavolot ne postoi ili taka nesto.... I jas mislev do pred EDNA godina deka TOA E SAMO LAGA ili PAk veruvav deka EDEN E BOG a ne postoi gavolot. Ali sum se izlazala. POStoi (sigurno ne mi se pricinalo) i DELuva: Te vodi do nervoza.Depresija.mozes da poludis ako ne se obratis da ti pomognat....i red drugi raboti KOi mozat da dovedat do smrt.... a MNogu tesko da se spasis... iako SO molitva nekogas toa pomaga! AKO STVARNO VERUVAS DEKA EDEN I EDINSTVEN E BOG i deka LOSOTO NE MOZE DA GO POBEDI NA DOBROTO!

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 23:59
koga ce ve poseti demonot ona sto navistina vi treba vo toa vreme e bog! silno i iskreno od svoeto srce , od svojata dusa pobarajtego i toj ce vi pomogni.
sila slava i mok na otecot sinot i svetiot duh amin!!!!


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 31.Август.2009 во 12:23
Demonot e vo smirena sostojba, no go narushuva chovekovoto zdravje, go tera chovekot na besovi, stres, da pravi zlo i slichno!

-------------


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 31.Август.2009 во 15:19
      Доколку ние живееме надвор од Христовите заповеди, сме многу лесен плен за демоните и нивното влијание во нашиот живот.Значи ако во нашите срца изобилува бесот,гневот,зависта,алчност,раврат итн.Тие на тоа место наоѓаат поволна почва за живеење и дејствување, и тука се вдомуваат.

      Доколку живееме според Христовото учење одиме редовно на богослужба,причест,нашето срце е исполнето со мир,кроткост,љубов и силна и чиста вера во Бог тие тоа не може да го поднесат и бегаат од тој човек.

      Затоа за одбрана од демонските сили најважен е начинот на живеење.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 31.Август.2009 во 16:23

Demonite imaat silno vlijanie vrz Planetata Zemja.

Zaedno so svojot vodac Satana Gavolot mu pricinuvaat golemo stradanje na covestvoto vo razni oblici.

Satana i demonite imaat golemo vlijanie vrz politikata, ekonomijata pa duri i vrz religijata. Biblijata veli deka "celiot svet lezi vo zlo"(1 Jovanovo 5:19).

Za da gi zavedat lugeto, demonite se sluzat so spiritizam,sto pretstavuva stapuvanje vo kontakt so demonite, bilo direktno ili indirektno preku razni bajaci,jasnovidci, tolkuvaci na sonista. Biblijata go osuduva spiritizmot i ne opomenuva da se cuvame od nego
( 5 Mojseeva 18:10-12, Galatjanite 5:19-21).

Druga mamka e preku gatanjeto, obid da se doznae idninata ili nepoznatoto. Nekoi oblici na gatanje se astrologija, gledanje na tarot karti,gledanje na kristalna topka,gedanje na raka ( hiromantija) i tolkuvanje na sonistata. Iako nekogas ova izgleda kako zabavna i bezopasna rabota, lugeto koi gi praktikuvaat ovie raboti vleguvaat vo pajazinata na Gavolot od koja tesko moze da se oslobodat.

Treta mamka e preku povikuvanje na mrtvi, vo koi demonite se pretstavuvaat kako mrtvite i zboruvaat so glasovi kako pocinatiot, ponekogas predizvikuvajki i halucinacija kaj onie sto gi povikuvaat i davajki im informacii koi gi znael samo pokojniot ili onoj sto povikuva mrtvi, so toa ubeduvajki go deka navistina razgovara so dusata na pokojnikot.

Demonite vlijaat i na psihata na lugeto, posebno na onie koi ne veruvaat vo Boga i ne ja citaat Biblijata , so toa stanuvaat najlesen plen za Satana i negovata orda, doveduvajki gi do depresija, do rabot na ludilo , im vlijaat na mislite da izvrsuvaat razni zlostorstva.

Najdobra odbrana od demonite e molitvata do BOG . Isto taka, treba da se odlobodime od se sto e povrzano so spiritizmot, bilo toa da se knigi, spisanija, filmovi, muzika, stripovi, posteri ili amajlii, koi potiknuvaat komunikacija so demonite.

"Oblecete se so seto oruzje Bozjo,za da se odrzite protiv gavolskoto lukavstvo; oti nasata borba ne e protiv krvta i plotta, tuku protiv nacalstvata, protiv vlastite,protiv svetskite upraviteli na temninata od ovoj vek,protiv podnebesnite duhovi na zlobata.

...A nad se, zemete go stitot na verata, so koj ke mozete da gi ugasnete site vzesteni streli na lukaviot"
( Efesjanite 6:11-13, 16).

"So sekakva molitva i prosba molete se so duhot vo sekoe vreme i grizete se za toa so postojanstvo i molba za site svetii."( Efesjanite 6:18).

Ziveeme vo svet koj e preplaven so demonizmot. Zatoa treba da se molime za zastita od Bog. Iako demonite se opasni, sepak nema potreba da se plasime od niv. BOG e mnogu pomoken od niv i moze da ne zastiti ako pobarame pomos od NEGO.

Demonite begaat od nas, ako mu se sprotivstavime cvrsto na Gavolot, izbegnuvajki gi negovite mamki, a se priblizime kon Bog.

"Pa zatoa, pokorete mu se na Boga; a protivete se na gavolot, i toj kje pobegne od vas!

Priblizete se kon Boga,i On ke se priblizi kon vas;"

( Jakov 4:7,8).





Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 31.Август.2009 во 22:45
Vo imeto na Isus i nikako nema da deluvaat nad nas...среќа

-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 31.Август.2009 во 22:50
AMIN!


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 01:43

Ако е целта на начелникот на демоните да оттргне секоја една душа од патеката на Вечниот Живот кон патеките на вечната пропаст, тогаш јасно е дека секој еден човек е постојано опкружен од демони кои со сите сили се обидуваат да ја заробат неговата душа, како би ја погубиле.

Тоа започнува од најситни и најмали гревови во кои ја вовлекува душата злиот за да полека полека таа го изгуби чувството/сетилото за тоа што е мала грешка или малечок грев и да оттрпне во тоа, па потоа да ја навлече на нешто поголем грев, па кога ќе навикне и на тоа - на уште поголем грев... и така колку може повеќе. Со тоа душата полека полека станува се’ повеќе грешна, се додека не стане дувло на демони. Колку повеќе склоност кон грев, толку поголемо пристаниште на демони.

Но, Фала Му на Бога што сето ова кога се случува - се случува онолку колку што ние сакаме и колку што допуштаме... На пример, можеби НИКОГАШ не би убил, ама можеби би сакал до бескрајот на вечноста да уживам во страстите и со тоа да бидам оддалечен од Бога... значи вака или така злиот си го постигнал своето... ме оттргнал од Изворот на Животот. Но, ако јас не допуштам - во мене нема да влезе зло. А од друга страна - кога јас ќе посакам, со Божја помош, ќе го избијам, ќе го одстранам злото од мене.

Ако сум отворен за зло, тогаш помислите што доаѓаат како струи во мојата глава, ќе им допуштам да работат во мојот ум, ќе разговарам со нив и поради моја слабост - може да потпишам капитулација.

Ѓаволот е многу искусен... Од кога постои светот тој учи од нас и од нашите слабости и постапки и многу добро знае од каде да почне да не’ гризе. Затоа е најдобро, ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ и на НИКАКОВ НАЧИН да не се стапи во самостоен и личен разговор со него, туку да го победиме со призивање на Божјото Име и преку Божјиот Збор (Светото Писмо). А за победата над злиот правилно е да Го прославиме Бога и сета слава, чест и поклонение да Му ги упатиме Нему и победата да Му ја припишеме Нему. Но, добро е и ние да учиме од ѓаволот и да се браниме соодветно од неговите напади. Неговите намери, како што кажува Библијата, не ни се непознати!

Факт е дека ЗА СЕ’ СУМ СИ КРИВ САМИОТ. Не е во ред за сето беззаконие да си речам: “Јас за ништо не сум крив... Ѓаволот е крив за се’!“. Напротив, има една многу добра порака од Бога, преку еден од старците на Црквата која вели: “За секое добро, кое ќе го направиш - прослави Го Бога. За секое зло кое ќе го направиш - обвини се/осуди се самиот себе“. Со првото ќе се заштитиме од гордост, со второто ќе бидеме во постојан процес на покајание(преумување)


The greatest trick the Devil ever polled was: convincing the others that he didn't exist.
Најголемиот трик (измама) на ѓаволот е што успеа да ги убеди луѓето дека тој не постои. (...од еден филм)



Постирано од: fileo
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 11:15
ako ste cule za svetski zagovor, togas znajte deka satanata stoi zad seto toa, toj e tatko na lagata, ja koristi lagata i neznaenjeto na narodot za da go unisti narodot. kako sto pisuva vo edna od prorockite knigi kade Bog veli: " Mojot narod gine, nema znaenje" saka da kaze deka neznaenjeto za duhovnata situacija na ovoj svet e najgolemiot neprijatel na covekot. a biblijata veli deka Isus dojde da gi srusi delata na gjavolot, so toa sto ja objavi vistinata za duhovnata realnost na covestvoto i so toa mu dade na covekot nacin da se spasi, tuka gjavolot izgubi koga narodot mu poveruva na Isus.

no gjavolot povtorno izmisluva razni zagovori i drustva koi pisuvaat knigi vo koi sakaat da go ocrnat Isus.

samo proveri, dali za nekoj drug prorok ili religija se zboruva loso kako sto se pravi toa za Isus. Ateiastite sakaat da go pobijat postoenjeto na Bog preku darvinizmot, templarite sakaat da go ocrnat Isus, Jehovinite svedoci velat Isus ne e Gospod, Sin Bozji...

a za Buda dali se zbori taka, za konfucie, ili za krisna ili... ako tie nosea spasenie zarem gjavolot nemase da se svrti protiv niv, naprotiv hristijanite se napagjani, potsmevani, progonuvani bidejki se trn vo okoto na gjavolot.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 11:50
Овде пренесувам еден мој пост кој го имав ставено во Мистерии.

Јас не можам да заборавам еднаш, во спална која со ходник беше поврзана со дневна, со затворени прозорци, заклучени врати, осетив необјасниво присуство. Моето бебе тукушто заспа и јас решив да го искористам времето за нешто (ова се случи не така доцна кај 8-9 навечер).

Одеднаш, во правец од кај ходникот, летна едно помало камче и ме цивна по ногата, така што останав зачудена, а по некоја секунда уште неосвестена и подзината летна и друго камче, од истиот правец. Да напоменам, камчето значи беше точно упатено кон мене, ѕидовите бели, мазни, варосани-нова зграда беше без шанси тукутака некој одрон или камче да падне, а камоли од друга соба да летне кон мене.

Бев сама, се исплашив но камчињата ги зачував и подоцна кога му раскажав на маж ми не можеше да се изначуди.

Мислам дека тоа беше некаков демон на кого не му одговараше моето присуство. И денес ме фаќа језа кога ќе помисламскелет


Имам и други догодовштини ај коа ќе имам време ќе ви раскажам.

Што мислите вие?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: папата
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 12:16
А зошто мислиш дека е демон?

Зошто не може да е Господ? Може те викал, да се освестиш од нешто што си го правела во тој момент, или пак да те разбуди за Неговото постоење.... не знам само нафрлам идеи.

Зошто си уверена дека е демон?

-------------
Баци!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 12:21
Originally posted by папата папата напиша:

А зошто мислиш дека е демон?

Зошто не може да е Господ? Може те викал, да се освестиш од нешто што си го правела во тој момент, или пак да те разбуди за Неговото постоење.... не знам само нафрлам идеи.

Зошто си уверена дека е демон?


затоа што Бог претходно ме имаше повикано, и чувството беше неописиво, со солзи на радост и спремност да направам се што ќе ми каже...

Додека во оваа ситуација се исплашив, Бог не мава со камења и не заплашува туку така...
BTW по некој месец се отселив од таа средина....(не заради “инцидентот“)


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: папата
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 12:55
Добро, зошто мислиш дека Господ не може физичките сили да ги користи?

А и зарем малку пати во Новиот завет Исус предизвика страв со своето присуство/чудо? Примери има многу Матеј 9:8, 28:8, Марко 5:33, 6:49 (ова е најдобриот пример ми се чини) Лука 5:9 и други да не ги редам сега...

-------------
Баци!!!


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 12:57
Marija Magdalena ako si verna nema potreba da se plashish....
Na site ni se sluchile i sluchuvaat takvi raboti, posebno na vernite Hristijani koj se napagani od Satanata, toj ke napravi se samo za da se chustvuvame prestrasheni, povikuvanjeto od strana na Bog e neshto sveto i nemozhe da bide kako frlanje na kamchinja, povikuvanjeto od Bog e chustvo na pomazanie koe e prekrasno, a ne chustvo na prestrashenost.
Da ja vidish Bozhjata slava znachi da bidesh povikana od Bog i milo mi e za tebe shto si go dozhiveala toa mnogu poveke pati od mene bidejki imash pogolemo iskustvo...
Koga na bilo kogo mu se slucuva neshto vakvo, ne vchudoviduvajte se tuku razmisluvajte na svetoto, na Bog, so silna verba rechete vo imeto na Otecot, Sinot i Svetiot Duh napushti ja prostorijata i demonot poveke ke go nema......


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 13:06
Originally posted by папата папата напиша:

Добро, зошто мислиш дека Господ не може физичките сили да ги користи?

А и зарем малку пати во Новиот завет Исус предизвика страв со своето присуство/чудо? Примери има многу Матеј 9:8, 28:8, Марко 5:33, 6:49 (ова е најдобриот пример ми се чини) Лука 5:9 и други да не ги редам сега...


Не дека неможе, но ти кажав претходно, сосем поинакво искуство имав претходно и можев да согледам една огромна разлика.

Освен тоа, “Моите овци Го познаваат мојот глас“, а ова со камењава не ми беше баш препознатливо, просто не постоеше ни најмало двоумење.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: папата
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 13:10
Каква штета ти направија камењата?

-------------
Баци!!!


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 13:19
Originally posted by папата папата напиша:

Каква штета ти направија камењата?


Da te mava nekoja nepoznata sila so kamencinja, shto ke pomislish, deka toa e Gospod...?
A mozhebi i kamencinjata za suvenir ke si gi chuvash i ke se falish po forum deka Gospod te maval...
Kamenche kako kamenche ne ti mozhe nishto, no chustvoto na strav mozhe da predizvika trauma ili da go dovede chovek do zadlabocheno razmisluvanje okolu toa, a toa doveduva i do depresija!


-------------


Постирано од: папата
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 14:34
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by папата папата напиша:

Каква штета ти направија камењата?
Da te mava nekoja nepoznata sila so kamencinja, shto ke pomislish, deka toa e Gospod...? A mozhebi i kamencinjata za suvenir ke si gi chuvash i ke se falish po forum deka Gospod te maval...Kamenche kako kamenche ne ti mozhe nishto, no chustvoto na strav mozhe da predizvika trauma ili da go dovede chovek do zadlabocheno razmisluvanje okolu toa, a toa doveduva i do depresija!


Баш кон оваа насока сакав да размислувам. Браво! Каменче ко каменче. Зошто мора се да биде ангел или демон? Зошто не може да биде камен?

-------------
Баци!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 18:27
Originally posted by папата папата напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by папата папата напиша:

Каква штета ти направија камењата?
Da te mava nekoja nepoznata sila so kamencinja, shto ke pomislish, deka toa e Gospod...? A mozhebi i kamencinjata za suvenir ke si gi chuvash i ke se falish po forum deka Gospod te maval...Kamenche kako kamenche ne ti mozhe nishto, no chustvoto na strav mozhe da predizvika trauma ili da go dovede chovek do zadlabocheno razmisluvanje okolu toa, a toa doveduva i do depresija!


Баш кон оваа насока сакав да размислувам. Браво! Каменче ко каменче. Зошто мора се да биде ангел или демон? Зошто не може да биде камен?


Ајјјјј....хи,%20хи...
Ако мислиш дека два шилести камења од чист мир може да те фркнат од спротива (ме праша каква штета ми нанесе-не ви кажав, црвенило, немаше крв ама долго печеше), значи ако мислиш дека каменот сам од себе може да има сила да се најде во соба без никој да го види, па уште тенденционо да замавне сам и да те закачи БАШ тебе (еднаш, па уште еднаш)...тогаш може и да било просто “камен“ (ги чував до пред некоја година како артефакти).

Затоа, убаво ве прашав, што мислите вие.

И што би помислил еве ти на пример да ти се случи истото (затворени врати- заклучени, прозори заклучени а башка со мрежи и решетки, наместен стан, на спрат, околу нема во близина други, чисто, варосано, а ти сам со бебе кое спие.....)трепкање




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 18:34
тие се во секој човек ........ само чекаат да бидат поттикнати .....
а ги поттикнуваат неправедниците голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 18:36
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

ubavo bi bilo da se vidat mislejna na ovaa tema?
pozdrav do site.
ako toa se demoni jas sto mislam...si igraat so licnosta koja ja poseduvaat. bukvalno si igraat


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 18:54
Marija Magdalena, malku e chudno na papata bidejki misli deka demonot deluva samo so dushata na chovekot, mislam si igra so psihata na chovekot na drug nachin, a ne materijalno, no demonot e angel na satanata t.e crn angel, pa satanata nekogash ni gi zamatuva ochite so negovite lagi pa pred tebe se pravel deka e semoken... Semoken se pravel i pred mene, no na drug nachin, ne preku gledanje na chuda tuku preku dovaganje na razni chustva i slichno, znachi me napagal duhovno dlaboko vo psihata...тага
Samo da dokazhe deka e chudotvorec, no toj e samo eden obichen tatko na lagata, pa mozhebi seto toa chustvo shto mi bilo naneseno e samo iluzija, mozhebi kamchinjata po nogata shto te mavale se samo iluzija i bolkata ( pechenjeto ) e samo iluzija.. Ti posakuvam da ne se povtoruvaat vakvi napadi nikogash poveke.


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 19:00
Незнам до денес да го објаснам тој настан, затоа скоро го напишав, прво во Мистерии, а после ја видов темава па го ставив и тука.

Во секој случај, беше НЕЗАБОРАВНО, just one of those things или ЈОТТ што би рекле парапсихолозитеголема%20насмевка



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 19:11
Eve i neshto za mene, koga bev ateist me lazheshe nekoe nepoznato chustvo, sekogash se menuvaa i mi vlijaea mnogu negativno, ne znaev shto da pravam, se obrativ kon majka mi taa mi reche deka odi sum vo pubertet i taka mislam deka se chustvuvam, me macheshe i dlaboko kriev vo mene mnogu raboti, se otcepuvav od site, napushtiv da pishuvam na forum, se nervirav, a shto e naj losho mi dovagaa sekakvi misli koj me teraa na negativni raboti, razmisluvav shto bi mozhelo da bide, koga minev pokraj Pravoslavna crkva neshto me kopkashe kako da me vlecheshe da se pokajam za se shto sum storil, no se otkazhuvav od toa i pak si odev po svojot pat igrajki si so moite chustva... Probav da meditiram, za da gi otvoram chakrite za da bidat moite chustva zdravi, no se otkazhuvav machejki me toa, posle svativ deka sum opsednat od demon, deka mojata dusha e ocrneta, deka jas mislam losho na moite najblski bev "nateran" da razmisluvam za satanata, da osuduvam se, da sakam metal muzika i slichno... Otkako pak poveruvav i se vrativ na vistinskata vera, Pravovernata, chustvata poveke gi nema, se molev za mojata dusha bide ischistena od negativni i neprijatni sili, sekoj den da se ispolnuvam so Duh Sveti, vo tekot na denot da pravam samo raboti koj ke mi bidat od polza!
Demonite deluvaat dosta zafrknato, zatoa chuvajte se od niv, a edinstven shto mozhe da ve chuva od prisustvo na satana vo sebe, e Gospod.
Veruvajte, nadevajte se i shto e najbitno ljubete se sveto eden so drug.


-------------


Постирано од: папата
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 00:33
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Незнам до денес да го објаснам тој настан, затоа скоро го напишав, прво во Мистерии, а после ја видов темава па го ставив и тука.Во секој случај, беше НЕЗАБОРАВНО, just one of those things или ЈОТТ што би рекле парапсихолозитеголема%20насмевка


Убаво објасни во овој пост, конечно те разбрав дека и ти самата не можеш да го објасниш тоа случување. Понекогаш така е најдборо, бидејќи во животот има мистерии.

Тоа што ми беше претходна нишка во разговорот, беше дека намерата на демонските влијанија е секогаш да и наштетат на нашата душа, па ако можат да не заматат од Божјиот пат. Се разбира, тоа многу почесто и повешто го прават, не преку страотни и морничави контакти со нас, туку преку маскирање на нивните вистински намери.

Мислам дека демоните многу почесто не искушуваат преку парите, славата, моќта, сексот, знаењето итн., претставувајќи се како ангели на светлината, за потоа така добредојдени во нашите животи безмилосно да не покосат.

Во овој случај, моето размислување е дека освен 2 лузни, нема никакви штети врз твојата духовност, така да не верувам дека се работи за демонско влијание, иако можеби не ги знам сите детали и грешам во проценката.

-------------
Баци!!!


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 00:56
Originally posted by папата папата напиша:

А зошто мислиш дека е демон?

Зошто не може да е Господ? Може те викал, да се освестиш од нешто што си го правела во тој момент, или пак да те разбуди за Неговото постоење.... не знам само нафрлам идеи.

Зошто си уверена дека е демон?


Мислам дека Господ на таков морбиден начин не се објавува.

Дефинитивно тоа било некое демонско влијание, а зашто и како тоа може да претпостави marija.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 01:26
Originally posted by папата папата напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Незнам до денес да го објаснам тој настан, затоа скоро го напишав, прво во Мистерии, а после ја видов темава па го ставив и тука.Во секој случај, беше НЕЗАБОРАВНО, just one of those things или ЈОТТ што би рекле парапсихолозитеголема%20насмевка


Убаво објасни во овој пост, конечно те разбрав дека и ти самата не можеш да го објасниш тоа случување. Понекогаш така е најдборо, бидејќи во животот има мистерии.

Тоа што ми беше претходна нишка во разговорот, беше дека намерата на демонските влијанија е секогаш да и наштетат на нашата душа, па ако можат да не заматат од Божјиот пат. Се разбира, тоа многу почесто и повешто го прават, не преку страотни и морничави контакти со нас, туку преку маскирање на нивните вистински намери.

Мислам дека демоните многу почесто не искушуваат преку парите, славата, моќта, сексот, знаењето итн., претставувајќи се како ангели на светлината, за потоа така добредојдени во нашите животи безмилосно да не покосат.

Во овој случај, моето размислување е дека освен 2 лузни, нема никакви штети врз твојата духовност, така да не верувам дека се работи за демонско влијание, иако можеби не ги знам сите детали и грешам во проценката.


Мислам дека од се што кажа последната реченица е најточна.





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 01:28
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by папата папата напиша:

А зошто мислиш дека е демон?

Зошто не може да е Господ? Може те викал, да се освестиш од нешто што си го правела во тој момент, или пак да те разбуди за Неговото постоење.... не знам само нафрлам идеи.

Зошто си уверена дека е демон?


Мислам дека Господ на таков морбиден начин не се објавува.

Дефинитивно тоа било некое демонско влијание, а зашто и како тоа може да претпостави marija
.


Токму затоа се двоумев дали да пишувам лични искуства, не секој може да сфати некои работи-а и јас не можам да откријам баш се, но ти си најблизу.
аплауз


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: папата
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 01:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by папата папата напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Незнам до денес да го објаснам тој настан, затоа скоро го напишав, прво во Мистерии, а после ја видов темава па го ставив и тука.Во секој случај, беше НЕЗАБОРАВНО, just one of those things или ЈОТТ што би рекле парапсихолозитеголема%20насмевка


Убаво објасни во овој пост, конечно те разбрав дека и ти самата не можеш да го објасниш тоа случување. Понекогаш така е најдборо, бидејќи во животот има мистерии.

Тоа што ми беше претходна нишка во разговорот, беше дека намерата на демонските влијанија е секогаш да и наштетат на нашата душа, па ако можат да не заматат од Божјиот пат. Се разбира, тоа многу почесто и повешто го прават, не преку страотни и морничави контакти со нас, туку преку маскирање на нивните вистински намери.

Мислам дека демоните многу почесто не искушуваат преку парите, славата, моќта, сексот, знаењето итн., претставувајќи се како ангели на светлината, за потоа така добредојдени во нашите животи безмилосно да не покосат.

Во овој случај, моето размислување е дека освен 2 лузни, нема никакви штети врз твојата духовност, така да не верувам дека се работи за демонско влијание, иако можеби не ги знам сите детали и грешам во проценката.
Мислам дека од се што кажа последната реченица е најточна.


Хаха... тоа дека погрешно сум сфатил?   

-------------
Баци!!!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 10:36
“ демоните “ се злото во човекот ........ тоа се лошите “ момци “ кои живеат исклучиво во човековата психа ........ во зависност од подложноста на личноста , тие се појавуваат многу често , кај некои само инцидентно или пак воопшто ....... за тие кај кои не се појавуваат воопшто велиме дека се вистински “ анѓели “ ....... човекот самиот себеси си си е најголем непријател во зависност од тоа колку често дозволува “ демоните “ во себе да завладеат со него ..........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 11:55
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

“ демоните “ се злото во човекот ........ тоа се лошите “ момци “ кои живеат исклучиво во човековата психа ........ во зависност од подложноста на личноста , тие се појавуваат многу често , кај некои само инцидентно или пак воопшто ....... за тие кај кои не се појавуваат воопшто велиме дека се вистински “ анѓели “ ....... човекот самиот себеси си си е најголем непријател во зависност од тоа колку често дозволува “ демоните “ во себе да завладеат со него ..........


Gospod da ne dozvoli da vidis kako deluvaa DEMONITE.


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 23:26
kako deluvat, covek treba samo da veruva vo boga, da se moli, da ima cista dusa, vnatresen mir, da ne dozvoli nikako nekoja demonska sila da navleze vo nego,Gospod neka ni pomogni i neka bide so nas vo sekoj moment od zivotot


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 23:29
   Колку повеке си склон кон гревот повеке си отворен за демоните.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 14:52
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

    Колку повеке си склон кон гревот повеке си отворен за демоните.


Tака е. Оној човек кој во себе го има Светиот Дух, не може да биде опседнат со демони.

Освен тоа, "невините" спиритуалистички игри, окултиэмот, магиите се директен пат эа контакти со демонските сили.

Има некоја тема эа контакти со мртви преку медиуми? И тоа е тесно поврэано со демоните и комуникација со истите.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 19.Декември.2012 во 18:25
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

    Колку повеке си склон кон гревот повеке си отворен за демоните.




Tака е. Оној човек кој во себе го има Светиот Дух, не може да биде опседнат со демони.



Освен тоа, "невините" спиритуалистички игри, окултиэмот, магиите се директен пат эа контакти со демонските сили.



Има некоја тема эа контакти со мртви преку медиуми? И тоа е тесно поврэано со демоните и комуникација со истите.


ZNACI SAMOTO IME KAZUVA DELUVAAT DEMONTIRACKI.GO RASIPUVAAT ZDRAVJETO,PLANOVITE,PRIJATELSTVATA.
ZNACI TOA SE LUJDZE I BOLESTI


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 19.Декември.2012 во 19:08
Kako deluvaat demonite?

Se zavisi od toa koja misla ni se vrti...намигнување


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 20.Декември.2012 во 21:32
Zavisi od ,koja misla se vrti na youtube.

-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 20.Декември.2012 во 22:16
ccccc breeee-bog da chuva i da brani pu pu....плазење tebe viki ti e demonot shto ti deluva.....смеење zatoa shto ona shto mislish deka mene mi se vrti...vo zavisnost od koja misla se vrti na you tube - e mislata koja tebe ti se vrti i postoi samo vo tvojata glava i nikade na drugo mesto...ѓавол



-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 20.Декември.2012 во 22:52
hahahaaha kaj ti otide mislata

pod demoni,pa angeli se neshta koj deluvaat pod vlijanie na tuga zelba,vo celos potchineti na svojot gospodar ili vladatel.
Ne zavisno dali se odnesuva na pozitivni ili negativni dejania,vo toa nema da navlaguvam,nivnata glavna karakteristika e da bidat potchineti i da sledat neshto ili nekogo ispolnuvajki gi naredbite.

Istota taka,nivniot pretpostaven ne mora da bide nekoj fizishki lik(ovde moze da bide i egoto kako vladetel),dovolno e mislata i infomacijata da bide spodelena,pa koj kako ja protolkuva vo odreden tabor da pripadne.
Neshto kako ona so sejachot vo biblijata...izleze sejashot i poseja     i kokalot i pchenkata rastea zaedno.

Toa e taka zoshto chovekot e kako chasha ispolneta do polovina i kako zivotna opsesija mu e da ja isplni ili isprazni,nezaviso od toa dali angelski ili demonski se negovite postapki.

Kako divgatel na tie raboti se informaciite,mislite,vestite,
potrebata da se komunicira,da se razmenuvaat idei od koi ke proizlezat ednite i drugite.
Pa i edna reklama moze da bide seachot,
nabljuduvaj se sebesi moze eden den ke izlezesh so mislite od zemjata,ne dozvoluvajki nekoja da ora i see vo tebe,
bez razlika dali e kokal ili zito.

-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 20.Декември.2012 во 22:59
ne se trudam nitu da te dochitam....spored mene mislata e "demon"!!!  onaa na "damata"...намигнување

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 21.Декември.2012 во 09:47
si odbra strana viki
bravo,
Sega,vo vojna odi protiv demonite,
a vo meguvreme
vidi nekoj klip shto ke ti kaze ljubovta,

-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 21.Декември.2012 во 10:38
nema strani ...piki

tie se samo vo tvojata glava i kako shto vekje rekov - nikade na drugo mesto....

"spasitelu", "moj" смешен


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 21.Декември.2012 во 10:55

ова демониве по нарачка како да  делуваат ..се закажува....ли?збунетост



-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: pillot
Датум на внесување: 21.Декември.2012 во 11:01
priemni denovi ponedelnik i petok BUJRUM ke vi objasnam

-------------
bidi sekogash onoj sto vistinski si


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 21.Декември.2012 во 18:18
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

nema strani ...piki

tie se samo vo tvojata glava i kako shto vekje rekov - nikade na drugo mesto....

"spasitelu", "moj" смешен

Vistinata te oslobodi...
I taka sega bez vera, potvrrda za vistinata kako dokaz na octe i ush*te od yotube barash.

Kakva demonska laga,od pusta naviknati na reshetkite istite kako cvetovi im se gledaat.

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Декември.2012 во 18:37
Демоните не се кријат под креветот туку во нашата глава. намигнување

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 22.Декември.2012 во 10:09
Isto taka i angelite,vo vash*te glavi.

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk