Испечати | Затвори го прозорот

Депресија и Антидепресиви

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15114
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 21:30
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Депресија и Антидепресиви
Постирано од: alan ford
Наслов: Депресија и Антидепресиви
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 11:35
Bidejki depresijata denes zazema pandemicni razmeri mislam deka treba da se diskutira isklucivo na tema depresija i lekovi protiv depresija (t.n antidepresivi).Ne veruvam deka nekoj nikogas ne bil depresiven...no kolku od vas svatile deka ovaa psihicka sostojba ne e nesto sto slucajno se javuva kako grip koj se prelezuva za 4-5 dena.Kolku od vas imaat iskustvo so antidepresivi?Kakvo e vaseto iskustvo i so koj antidepresiv?Koj antidepresiv go koristite?Da bideme iskreni dali e toa LUXETA,SEROXAT,PROZAC,ASENTRA,DEPREZOL,AMIZOL,CIPRALEX?
DALI STE OSETILE PODOBRUVANJE...ZA KOLKU VREME...IMALO LI NUS-POJAVI?


-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.



Коментари:
Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 12:29
Do sega ocekuvav bar nekoj ke mi kaze nesto za svoite iskustva...bez razlika dali e toa prozac,asentra,helex...ili obicen lexilium....Mnogu mi e interesen nasiov Balkanski mentalitet protkaen so Makedonski folklor....sve sakame da doznaeme za drugite...a za sebe ...samo u slucaj da ni se ispusti.
Temava e ako bas sakate "vo trend" bidejki depresijata ima globalni pandemicni razmeri i spored AMIOC duri 70% od lugeto niz celiot svet povremeno ili redovno se na antidepresivi.


-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 12:33
Depresijata nema vrska ama bas APSOLUTNO NIKAKVA so FOBII....zatoa i ne treba da se kombiniraat....i btw...i za fobii se prepisuvaat lekarstva...sto znaci tezata bas i ne drzi....ali vie ste glavni

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 12:45
ke navedam samo nekolku primeri kako lugeto od zemjite na bivsa Yugoslavija slobodno razgovaraat na ovaa tema,a so toa sto ja premesti vo medicina draga mamma (podforum koj e megunajslabo posetenite,pravis BIG MISTAKE )

PRIMER 1
-ja sam pio od 100mg asentru i nema razlike naspram zoloftu
to je isti sastojak,samo je stvar ds ako trebas piti 100mg,nepostoji zoloft od 100mg na hr trzistu,pa ti prepisu asentru od 100mg

PRIMER 2
-Vallery, a šta piješ, Asentru ili Zoloft? Ako se bojiš i nisi sigurna u Asentru, kupi Zoloft. Koliko ovi lijekovi koštaju u Makedoniji?

A inače, Zoloft ti je zakon!!!! Bez zamjerke drugim lijekovima, naravno.

Ne brigaj. Ja sam pila odmah cijelu tabletu i nisam imala nikakve nuspojave, samo poboljšanje.

PRIMER 3
-Vallery, a šta piješ, Asentru ili Zoloft? Ako se bojiš i nisi sigurna u Asentru, kupi Zoloft. Koliko ovi lijekovi koštaju u Makedoniji?

A inače, Zoloft ti je zakon!!!! Bez zamjerke drugim lijekovima, naravno.

Ne brigaj. Ja sam pila odmah cijelu tabletu i nisam imala nikakve nuspojave, samo poboljšanje.

@demi meni su prepisali ASENTRU..ali obisla sam nekoliko apotele i nisam mogla da je nadjem kao asentra nego samo kao LUXETA..i na kraju sam uzela luxetu..

ako si zdravstveno osigutam doplata za asentra/luxeta je minimalna..samo 50 denara,sto je manje od 1 euro..1 eu=60 denara..
a ne znam koliko kosta da je kupis bez osiguranja..

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 12:54
sto e fino da si moderator...so nekolku udari na tastaturata na NOVA TEMA brishes sporenja megu mislenja....i OOOOP....Avtorot si pravi monolog samiot so sebe.....strasno

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 13:09
..eeeee.... Maki..Maki...!....depresijata e normalna pojava za licnosti sto ja imaat  smislata za zivot....taka da ne e opasna....slusaj me mene...!samo djitni toa tabletite i presteluvaj se na alkohol i cigari..taka i taka zivotot ne znaes do koga e....намигнувањеголема%20насмевка
 
 
...sledeci.....ајде


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 15:43
JAS IMAM POoPASNI ELEMENTI OD DEPRESIJATA SAMO STO VRZ MENE NE DELUVAAT NIKAKVI LEKOVI ZA PSIHOLOSKATA OBLAST EDINSTVEN LEK KOJ MI POMAGA E EDEN   STAR NACIN NA LEKUVAJNE
   potrebno e da imas jaka krvna grupa za da se primeni


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 15:53
strasno....71 covek ja otvoril temava...a nikoj ne napisal deka bar na "bedoksin" e...

OK...Vo period koga me fati golema depresija vo razgovor so psihijatar sub-specijalist,mi ja preporaca asentrata.Nacinot za da se dojde do nea,e ednostaven...ides na psihijatar,mu kazuvas deka si vo depresija,ti pisuva recept (znaci ide samo na recept)...i so receptot u prvata apteka ke si go pobaras svojot AD (anti-depresiv). Nacinot     na zemanje e malku interesen....Se pocnuva so mali dozi od 25 mg koi se pijat 10 dena.Po istekot na 10 dena ja zgolemuvate dozata na 50 mg edno 7-8 dena....a potoa slobodno moze da piete sekoe utro po edna tableta od po 100 mg (max.dozvolena e 200 mg na den,vo zavisnost od stepenot na depresijata).Prvite efekti doagaaat duri za 2 nedeli...miren,stabilen son....dobro raspolozenie...povedri ste...itn...No toa e samo pocetok....pravite efekti pocnuvaat tek posle 2 meseca koga asentrata ke se vrze za plazmata.Da bidam iskren togas prvpat poveruvav deka so pravo go nosat imeto AD...efektite kaj mene bea...nevidena euforija....polni ste so energija,kao da ste na speed (ako nekoj probal) ...Voljata za rabota,za druzenje za zivot ednostavno e prisutna sekoj moment....Duri pocnav da se plasam i samoinicijativno ja namaliv dozata,mesto 100...piev po 50 mg....i se bese taka idilicno dodeka poradi xy pricini ne prekinav so asentrata.....Po nekolku meseci se naogjam u nekoja slicna situacija...Resiv da pocnam so asentrata no bez konsultacija na psihijatar...i pocnav povtorno od 25 mg....gi pijam veke 7 dena...znam deka e se uste rano...Od denes pijam po 50 mg...no nekako ne sum bas siguren deka...Imeno se zakaciv na nekoi Hrvatski forumi kade sto site (mnozinstvoto) imaat loso iskustvo so asentrata...i namesto nea go preporacuvaat Zolfotot ili Prozacot.....Pa bidejki ne sakam da se vleckam kaj Dr.Levenski vtor pat me interesira....dali vo Makedonija,vo nasite apteki ima PROZAK...i pod koe ime se prodava?...Dali nekoj e na PROZAK...i kakvo iskustvo ima so nego.Bi mi bilo drago koga nekoj bi mi kazal nesto ako znae...ili da mi kaze nekoe svoe iskustvo so nekoj drug AD.
p.s. Ne bolese ova   

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 16:03
nemam iskustvo so takvi nesta, a i se nadevam deka nikogas nema toa iskustvo da go napravam!
 
Vo denesno vreme koga zivotot e tolku "energicen" golema e brojkata na Luge koi koristat i pijat redovno takvi tableti.
 


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 16:09
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

strasno....71 covek ja otvoril temava...a nikoj ne napisal deka bar na "bedoksin" e...

OK...Vo period koga me fati golema depresija vo razgovor so psihijatar sub-specijalist,mi ja preporaca asentrata.Nacinot za da se dojde do nea,e ednostaven...ides na psihijatar,mu kazuvas deka si vo depresija,ti pisuva recept (znaci ide samo na recept)...i so receptot u prvata apteka ke si go pobaras svojot AD (anti-depresiv). Nacinot     na zemanje e malku interesen....Se pocnuva so mali dozi od 25 mg koi se pijat 10 dena.Po istekot na 10 dena ja zgolemuvate dozata na 50 mg edno 7-8 dena....a potoa slobodno moze da piete sekoe utro po edna tableta od po 100 mg (max.dozvolena e 200 mg na den,vo zavisnost od stepenot na depresijata).Prvite efekti doagaaat duri za 2 nedeli...miren,stabilen son....dobro raspolozenie...povedri ste...itn...No toa e samo pocetok....pravite efekti pocnuvaat tek posle 2 meseca koga asentrata ke se vrze za plazmata.Da bidam iskren togas prvpat poveruvav deka so pravo go nosat imeto AD...efektite kaj mene bea...nevidena euforija....polni ste so energija,kao da ste na speed (ako nekoj probal) ...Voljata za rabota,za druzenje za zivot ednostavno e prisutna sekoj moment....Duri pocnav da se plasam i samoinicijativno ja namaliv dozata,mesto 100...piev po 50 mg....i se bese taka idilicno dodeka poradi xy pricini ne prekinav so asentrata.....Po nekolku meseci se naogjam u nekoja slicna situacija...Resiv da pocnam so asentrata no bez konsultacija na psihijatar...i pocnav povtorno od 25 mg....gi pijam veke 7 dena...znam deka e se uste rano...Od denes pijam po 50 mg...no nekako ne sum bas siguren deka...Imeno se zakaciv na nekoi Hrvatski forumi kade sto site (mnozinstvoto) imaat loso iskustvo so asentrata...i namesto nea go preporacuvaat Zolfotot ili Prozacot.....Pa bidejki ne sakam da se vleckam kaj Dr.Levenski vtor pat me interesira....dali vo Makedonija,vo nasite apteki ima PROZAK...i pod koe ime se prodava?...Dali nekoj e na PROZAK...i kakvo iskustvo ima so nego.Bi mi bilo drago koga nekoj bi mi kazal nesto ako znae...ili da mi kaze nekoe svoe iskustvo so nekoj drug AD.
p.s. Ne bolese ova   
 
 
 
........abe more...ja otvorile zatoa sto ti si ja postavil ,a gi interesiralo sto jas sum napisal..ne za drugo...ti sto si pomisli...bolni se....!....i ne citaj mnogu,mnogu..opasno e....плазење..
 
    ...aj nazdravje ,so vinata na POVARDARJE...смеење


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 16:12
Zagor u sredata isiv skoro litar Aleksandrija....me skina glavata....ne mozev da zaspijam....morav da zemam kafetin,vitamini ...strasno bese....iskreno....mi pomina fazata na "povardarje"

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 16:14
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

JAS IMAM POoPASNI ELEMENTI OD DEPRESIJATA SAMO STO VRZ MENE NE DELUVAAT NIKAKVI LEKOVI ZA PSIHOLOSKATA OBLAST EDINSTVEN LEK KOJ MI POMAGA E EDEN   STAR NACIN NA LEKUVAJNE
   potrebno e da imas jaka krvna grupa za da se primeni

e sega koga pocna veke daj bar prodolzi...kakov e toj nacin...i koi se tie poopasni elementi? (sekako dokolku ovde nikoj ne te poznava...inaku vestite na forumav se sirat taka brzo...mislis deka e po pat na osmoza

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 16:32
Originally posted by seka seka напиша:

nemam iskustvo so takvi nesta, a i se nadevam deka nikogas nema toa iskustvo da go napravam!
 

Vo denesno vreme koga zivotot e tolku "energicen" golema e brojkata na Luge koi koristat i pijat redovno takvi tableti.

 

   ne se sekiraj ako tie dobro za brzo ke go osetis tajniot eliksir na anerikanskata kujna vo makedonia od koja nikoj lekar ne ke moze da te izleci kako slucajot so barbara osven ako ne si nivno milenice

a sto se odnesuva do amerikanskata kujna vo makedonija glaven segment im e supstanca koja niz teloto se dvizi isto kako i krvta ama ima za mal del pogolem volumen od najkripnite po vlumen elementi vo krvta
pa taka za da se odviva krvotokot vo najdobar red vo organizmot site tesni prostori za ceswticite od supstancata treba samo za malku da se prosirat pa taka vo toj slucaj jas bi ti prepisal simtom na otecen mozok
   licata kaj koi e vo dominacija ovaa supstanca imaat potreba nonstop da gi sirat svoite kletki
pa taka ke gi prepoznaes po svoti ispaknati isni i drugi iskrivuvajna .........
AJ ZA KRAJ EDEN SOVET
AKO VI SE SLUCI OVA IDETE DO TRANSFUZIJA DA DADETE KRF


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 16:38
lele...zar nikoj nema da mi kaze dali u Makedonija se prodava PROZAK...i pod koe ime e ?....Site kutat a jas znam 5-6 sto koristat...deprezol,amyzol i helex....ali so sila ne biva diskusija

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 17:08
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

Originally posted by seka seka напиша:

nemam iskustvo so takvi nesta, a i se nadevam deka nikogas nema toa iskustvo da go napravam!
 

Vo denesno vreme koga zivotot e tolku "energicen" golema e brojkata na Luge koi koristat i pijat redovno takvi tableti.

 

   ne se sekiraj ako tie dobro za brzo ke go osetis tajniot eliksir na anerikanskata kujna vo makedonia od koja nikoj lekar ne ke moze da te izleci kako slucajot so barbara osven ako ne si nivno milenice

a sto se odnesuva do amerikanskata kujna vo makedonija glaven segment im e supstanca koja niz teloto se dvizi isto kako i krvta ama ima za mal del pogolem volumen od najkripnite po vlumen elementi vo krvta
pa taka za da se odviva krvotokot vo najdobar red vo organizmot site tesni prostori za ceswticite od supstancata treba samo za malku da se prosirat pa taka vo toj slucaj jas bi ti prepisal simtom na otecen mozok
   licata kaj koi e vo dominacija ovaa supstanca imaat potreba nonstop da gi sirat svoite kletki
pa taka ke gi prepoznaes po svoti ispaknati isni i drugi iskrivuvajna .........
AJ ZA KRAJ EDEN SOVET
AKO VI SE SLUCI OVA IDETE DO TRANSFUZIJA DA DADETE KRF
 
nekoj moze nesto da mi prepise, no dali ke go pijam ili ne, toa e MOJA odluka


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 17:09
не сум имала депресии до толку за да мора да се прима нешто и немам познавање за ова.........а подобро и да немам


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 18:59
Moite "napadi" na depresija jas gi reshavam so jogging,yoga...
i fizichka rabota,...dosega sum imala krajno dobri efekti....



-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 06:45
Originally posted by mamma mamma напиша:

Moite "napadi" na depresija jas gi reshavam so jogging,yoga...i fizichka rabota,...dosega sum imala krajno dobri efekti....

Totalna pogreska mamma...napadi na depresija ne se resavaat so fizicka rabota,ili jogging kako sto tvrdis ti...Ne znam kade e postot od edna devojka so simptomi na depresija...ali idea nekako vaka...."Edinstveno sto mozes nekogas da napravis e da se frlis vo krevet i da vegetiras...nemas ni sila ni volja da stanesh a kamoli da rabotish nekoja fizicka rabota...Ne postoi sila koja moze da te natera da stanes od krevet (akutna depresija)...ponatamu...se sekavam imase napisano deka napor i pretstavuvalo...da odi do toaletot,ke zvuci za nekogo smesno ali samiot pat od nekolku metri niz stanot za nea pretstavuval kosmar...da ne spomnuvam...gubenje apetit za bilo kakva hrana...tecnosti..zabava...bilo sto....Kako takva osoba ke ja naterash na fizicka rabota ili joga...ili ne znam sto?...Bas mi e drago sto ve ima taka mudri silni i zdravi vo tolkav broj..iskreno vi posakuvam NIKOGAS da ne padnete u bilo koja forma na depresija zatoa sto toga ni fizicka rabota ni yoga ni tai ci nema da vi pomognat.....whatever

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 09:12
Mил Макијавели...најпрво да ти посакам добредојде назад,а потоа да ти кажам дека тотално грешиш што инсистираш овде, на твојата поставена тема, да се произнесуваме и да поделиме искуства за онаа "вистинската депресија" или "клиничката депресија"-како што се води во медицинските речници...
Што мислиш,колкав е процентот на активни форумџии кои имале таква мака? Гледам по постовите што се испратени дека досега само една девојка пишала она ти што сакаш да го прочиташ,а дека уште некој ќе пише-чисто се сомневам,точно поради твоето зајадливо и крајно несериозно коментирање на нивните постови...Ќе ги земам за пример постот на Сека(си ја пишал во бисери на форумџиите) и постот на мамма

Точно те разбирам што сакаш да прочиташ,но еве и јас да те разочарам...не сум имала искуство со таков вид на депресија...сум имала "тмурни денови" кога све ми сметало,кога ми било најубаво да лежам во кревет и да вегетирам,но тоа траело само еден ден и поминувало без таблетарна помош...
Две крајно сурови ситуации во животот ме натераа да посегнам по Хелекс,но не како антидепресив,туку во помали дози од 0,25мг,како седатив.Ми го препорачаа затоа што и Диазепамот и Лексилиумот тешко ги поднесувам утрото потоа...Задоволна сум од Хелексот,навистина.

-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 10:08
fala za iskrenosta biba...a ona so seka bese nedorazbiranje koe veke go resivme..Iskreno sepak ne znam sto e strasno ako nekoj so svoe iskustvo od koristenje AD mu pomogne na drug?
pozdrav mila

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: realna
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 10:53
една пријателка психолог,на прашањето "Koj е најдобар природен антидепресив" одоговори "дружењето со твоите најблиски и најсакани луѓе,прошетките во природа"

-------------
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 12:24
Originally posted by realna realna напиша:

една пријателка психолог,на прашањето "Koj е најдобар природен антидепресив" одоговори "дружењето со твоите најблиски и најсакани луѓе,прошетките во природа"



zatoa sto prasanjeto si go postavila na pogresen covek...ne si trebala da go postavuvash na psiholog..tuku na psihijatar

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 12:31
А яс сум имала лично искуство- кога изгубив родителите си ми беше адска мака и тага... Сознавав дека сум во депресиjа - не сакав да се прибирам дома, во куката на моите родители, каде до се што се докосав зборуваше за нив. прибирав се само за спаване. како и да е. поставив ново начало- продадов куката и си закупив нов дом- моj дом, од мене среден, се во него jас сум го купила и поставила на место кое jас сакам. тоа ме спаси. излечив се сама. не сум пиела антидепресанти. не сум била на психоаналитик или психолог... и да вметна: на Балканот тешко е за психолозите и психоаналитиците, пошто овде сме отворени за контакти и секоj си има друштво, па шта че ми психолог кога си имам другар/ ка на коj а да и досадживам со моите приватни работи, а он/она ме изслушва потполно бесплатно. само во случаjов тешко стои  прашането за личната таjна ...хехехеххе. ке те разбере барем маалата.


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 22:46
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by mamma mamma напиша:

Moite "napadi" na depresija jas gi reshavam so jogging,yoga...i fizichka rabota,...dosega sum imala krajno dobri efekti....

Totalna pogreska mamma...napadi na depresija ne se resavaat so fizicka rabota,ili jogging kako sto tvrdis ti...Ne znam kade e postot od edna devojka so simptomi na depresija...ali idea nekako vaka...."Edinstveno sto mozes nekogas da napravis e da se frlis vo krevet i da vegetiras...nemas ni sila ni volja da stanesh a kamoli da rabotish nekoja fizicka rabota...Ne postoi sila koja moze da te natera da stanes od krevet (akutna depresija)...ponatamu...se sekavam imase napisano deka napor i pretstavuvalo...da odi do toaletot,ke zvuci za nekogo smesno ali samiot pat od nekolku metri niz stanot za nea pretstavuval kosmar...da ne spomnuvam...gubenje apetit za bilo kakva hrana...tecnosti..zabava...bilo sto....Kako takva osoba ke ja naterash na fizicka rabota ili joga...ili ne znam sto?...Bas mi e drago sto ve ima taka mudri silni i zdravi vo tolkav broj..iskreno vi posakuvam NIKOGAS da ne padnete u bilo koja forma na depresija zatoa sto toga ni fizicka rabota ni yoga ni tai ci nema da vi pomognat.....whatever


Dragi moj,makijaveli,...ti postavi tema,..jas odgovaram i pishuvam od lichno iskustvo...ili mozebi trebashe da ti napravam "merak" pa da posocham nekoj antidepresiv koj voopshto ne go koristam,a sepak brzo i lesno se osloboduvam od depresija,zatoa shto,kako biba reche moite depresii nemaat vrska so klinichkite sluchaevi na depresii.
Ako veke barash odgovori,dozvoli im na ludjeto da odgovaraat so primeri od lichno iskustvo...zatoa shto,neli sekoj si e "bashka"



-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 04:34
Originally posted by mamma mamma напиша:



Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by mamma mamma напиша:

Moite "napadi" na depresija jas gi reshavam so jogging,yoga...i fizichka rabota,...dosega sum imala krajno dobri efekti....

Totalna pogreska mamma...napadi na depresija ne se resavaat so fizicka rabota,ili jogging kako sto tvrdis ti...Ne znam kade e postot od edna devojka so simptomi na depresija...ali idea nekako vaka...."Edinstveno sto mozes nekogas da napravis e da se frlis vo krevet i da vegetiras...nemas ni sila ni volja da stanesh a kamoli da rabotish nekoja fizicka rabota...Ne postoi sila koja moze da te natera da stanes od krevet (akutna depresija)...ponatamu...se sekavam imase napisano deka napor i pretstavuvalo...da odi do toaletot,ke zvuci za nekogo smesno ali samiot pat od nekolku metri niz stanot za nea pretstavuval kosmar...da ne spomnuvam...gubenje apetit za bilo kakva hrana...tecnosti..zabava...bilo sto....Kako takva osoba ke ja naterash na fizicka rabota ili joga...ili ne znam sto?...Bas mi e drago sto ve ima taka mudri silni i zdravi vo tolkav broj..iskreno vi posakuvam NIKOGAS da ne padnete u bilo koja forma na depresija zatoa sto toga ni fizicka rabota ni yoga ni tai ci nema da vi pomognat.....whatever
Dragi moj,makijaveli,...ti postavi tema,..jas odgovaram i pishuvam od lichno iskustvo...ili mozebi trebashe da ti napravam "merak" pa da posocham nekoj antidepresiv koj voopshto ne go koristam,a sepak brzo i lesno se osloboduvam od depresija,zatoa shto,kako biba reche moite depresii nemaat vrska so klinichkite sluchaevi na depresii.Ako veke barash odgovori,dozvoli im na ludjeto da odgovaraat so primeri od lichno iskustvo...zatoa shto,neli sekoj si e "bashka"


pa jas kolku sto znam na nikogo ne mu zabraniv da kaze ili napise bilo sto....samo reagiram na ostavenite komentari,razvivam diskusija,debata...sakam da sporam....ili i toa poveke ne e mozno

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 12:45


-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 12:53
Se e mozno,makijaveli,...spori,..nikoj ne te sprechuva,...
ke chitam i ponatamu kako ludjeto se spravuvaat so depresijata,..prekrasna e temava,zalam shto nema poveke diskutanti
pa sekoja replika medju trojca ili chetvorica ...kolku ne ima tuka mi izgleda na ..."nateganje" i inaetenje


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 12:59
Originally posted by mamma mamma напиша:

Se e mozno,makijaveli,...spori,..nikoj ne te sprechuva,...
ke chitam i ponatamu kako ludjeto se spravuvaat so depresijata,..prekrasna e temava,zalam shto nema poveke diskutanti
pa sekoja replika medju trojca ili chetvorica ...kolku ne ima tuka mi izgleda na ..."nateganje" i inaetenje
 
..pa ne sum valjda do tolku, ovde i dijagnozata da ja kazam so se recepti i iminja na lekari....смеење


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 13:06
овде токму тоа се бара...
Иако,лично сметам дека антидепресивите не се рецепти за торти и колачи па вака јавно,на форум, да си делиме мислења и искуства...Сепак,клиничката депресија е сериозно заболување кое треба да се следи и да се третира од специјалисти-психијатри и да се земаат лекови СТРИКНО препишани од нив...Та,не сме сите исти


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 13:17
Mozebi chlenot Makijaveli ke prochita ova....so ogled na toa deka
toj ja otvori temava....znachi...ne e do pomalata posetenost na forumot Medicina....no sepak,...prodolzete so postiranje.среќа



-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 12:23
Tekstot e na srpski,no se nadevam nema da bide problem,simptomite se mnogu dobro locirani.

     

Depresija je bolest raspolozenja koja zahvaca i tijelo i misli.



Najlakse je upoznati depresiju kroz osnovne simptome:

    * Gotovo obvezni simptom je nedostatak zivotne radosti ili barem smanjenje uzivanja u mnogim aktivnostima u odnosu na period prije bolesti.
    * Osjecaj tuge ili zalosti koji nije uzrokovan nedavnim gubitkom. Bolesnik se nekada osjeca vise prazan nego tuzan, ili navodi da je istovremeno i tuzan i prazan
    * Bezvolja, kao gubitak interesa za hobije i sve u cemu je bolesnik prije uzivao
    * Strah se javlja kod mnogih bolesnika, najcesce vezan uz misli kako ce se nesto lose dogoditi
    * Smanjenje sna, najcesce kao nesanica i rano budjenje, ali kod mladih osoba i kao pojacana potreba za snom
    * Lose misli najcesce o bolesti, samoubojstvu i smrti
    * Teskoce u donosenju odluka
    * Niska energija i brzo umaranje
    * Osjecaj krivnje, bezvrijednosti i bespomocnosti
    * Stalne fizicke smetnje kao glavobolja, probadanja, zanosenje, kronicni bolovi
    * Razdrazljivost
    * Nemogucnost opustanja
    * Gubitak tjelesne tezine ili debljanje



-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 16:16
bas sega ova na idividi go procitav, posto sum osoba koj a"alternativnata" medicina ja postuva i upotrebuva, mislam deka i ova e nesto sto spaga vo toa, procitajte i samite
Со кантарион против депресијата

Кантарионот е најпознат лек против депресија. Неговите блескаво жолти цветови симболично ја претставуваат моќта на сонцето да ги избрка темните сили. Нивното антидепресивно дејство особено се цени и во конвенционалната медицина. Кантарионот веќе стотици години наназад се користи орално за третирање на состојби на депресија, потиштеност, анксиозност, како и болка во желудник.

Облогите од кантарион или малото од кантарион надворешно се користи за третирање на рани, изгореници, каснувања од инсекти и слично.

Треварите ја препорачуваат кај раните кои тешко заздравуваат, бидејќи го забрзува просецот на регенерирање на кожата. Кога се користи за лечење на депресија, кантарионот не е „брз“ лек. Со него нема да постигнете моментален резултат, но дава одлични резултати. Растението му помага и на телото и на душата да закрепне, преку поставување на темелите за целосното лекување. По правило чајот се пие трипати на ден. Првите резултати ќе ги забележите после една до две седмица. Обично еден третман трае три до шест месеци. Дури и да забележите подобрување после еден до два месеца, не се препорачува да се прекине со третманот, бидејќи лекувањето нема да биде целосно.

При нормалната употреба не се забележани некои негативни ефекти, но кантарионот влијае на ефикасноста на некои други медикаменти, особено на апчињата за контрацепција, лековите против тумор или оние за третирање на ХИВ-вирусот. Затоа е неопходно да се консултирате со лекар пред да почнете со третманите со кантарион.

Исто така е познато дека кантарионот ја прави кожата осетлива на сонце, поради особено е важно да го избегнувате сонцето за време на третманите.


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 16:34
Ova bese odlicen tekst.Interesno ali izleze deka kantarionot e unisex..t.e. za sve go biva..Za izgorenici...za modrici..ova ,ona Nego interesno e ona deka doaga vo kolizija so lekovi za borba protiv HIV-virusot ,sto znaci deka ako go nosish HIV-virusot treba da se reshis...dali ke rizikuvas da umresh od AIDS,ili pak da bides nositel na HIV virusot,ali pritoa da bides u depresija do krajot na zivotot A ona deka efektite od kantarionot ne doagaat instant,tuku posle 2 sedmici,toa e ok...ne postoi antidepresiv koj sto vlijae vednas.Asentrata kako AD vlijae isto na toj nacin.Potrebni se 2 nedeli za samiot lek da se vrze za plazmata vo teloto..i prvite rezultati se cuvstvuvaat posle 2 nedeli...a TOP efektite duri po 2 meseca...Nema nisto sto deluva odma.Takvo volsebno apce ne postoi..bar jas ne sum cul

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 20:46
да, стварно и јас бев изненадена! тоа сто се однесува со врска со ХИВ вирусот... секој лек има и свои „црни„ страни, било природен било „хемиски„ лек, но јас сепак секогаш одам на природноголема%20насмевка
 
ах, имам и јас нешто против тоа, тоа се една врста „топчинја„ од риба, кои се против„женски„ болки , но исто така и против депресија


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: Daki
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 20:52
Depresija e navistina strasna rabota.
Toj sto pocustvuval i znae.Najdobar lek spored mene se dobri prijateli da ti se najdat vo toj moment, toa e najdobar antidepresiv.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 03:22
jas ne se soglasuvam so tebe Daki.Spored mene toa e isto kako da kazes "Ah,tumorot ili rakot e strasna rabota,za mene najdobar lek sepak se prijatelite i semejstvoto) Depresijata a bogami i anksioznosta kako klinicki bolesti se lecat isklucivo so mokni i jaki antidepresivi.Prijatelite ili pak semejstvoto mozat da ti bidat samo dopolnitelna poddrska

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: Daki
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 16:08
[QUOTE=Borjan] jas ne se soglasuvam so tebe Daki.Spored mene toa e isto kako da kazes "Ah,tumorot ili rakot e strasna rabota,za mene najdobar lek sepak se prijatelite i semejstvoto) Depresijata a bogami i anksioznosta kako klinicki bolesti se lecat isklucivo so mokni i jaki antidepresivi.Prijatelite ili pak semejstvoto mozat da ti bidat samo dopolnitelna poddrska [/QUOTB
Borjan za srejka ne sum iskusila takvo nesto, znaci mislenjeto mi e vrz baza na tujgi iskustva, pa zatoa mozebi i gresam, normalno dokolku stanuva zbor za jaka depresija ili anksioznost deka se potrebni antidepresivi, sepak dokolku e pocetna faza mislam deka moze da pomognat druzenjeto so prijateli, razgovor, samoinicijativnost i slicno.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 16:29
Napolno se soglasuvam so tebe...se do fazata u koja se naogja licnosta i stepenot na jachina na depresijata.

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: snegulka
Датум на внесување: 12.Септември.2008 во 12:27
Депресијата е состојба која влијае врз телото на поединецот, врз неговото расположение, како и врз неговите мисли. Влијае врз спиењето, исхраната, врз она како се доживуваат себеси и како го доживуваат светот. Депресивната состојба не е расположение кое минува. Не е знак на слабост или ситуација која знаете дека можете да ја надминете. Луѓето кои страдаат од депресија имаат проблеми со функционирањето и тоа влијае врз нивниот живот генерално. Без соодветен третман, оваа состојба може да трае со недели, месеци, па дури и години.

Симптоми на депресија

  • Постојано чувство на тага, вознемиреност или чувство на празнина
  • Чувство на беспомошност, песимизам
  • Чувство на вина, безвредност, беспомошност
  • Губење на интерес  задоволство од активности кои порано предизвикувале задоволство, вклучувајќи и сексуални активности
  • Намалена енергија, успореност
  • Потешкотија во концентрацијата, помнењето, донесувањето одлуки
  • Проблеми со спиењето, рано будење, или прекумерно спиење
  • Губење апетит или тежина, или прекумерно јадење
  • Мисли на смрт или самоубиство, обиди за самоубиство
  • Немир, иритираност
  • Постојани физички симптоми кои не реагираат на лечење, како на пример главоболки, проблеми со стомакот, и хронични болки
Кога сте безволни и тажни, кога се чувствувате уморно и исцрпено и ништо не може да ве развесели, размислете за идејата да отидете до најблискиот фитнес клуб и да се зафатите со работа.

Имено, утврдено е дека умерената физичка активност го има истиот (позитивен) ефект кај блага и умерено изразена депресија како и психотерапијата и лековите против депресија. Оваа врска е позната одамна.
Се препорачува аеробик, возење велосипед, трчање, пливање и сл. Споредени со релаксационите вежби, спортските активности кај депресијата наводно имаат многу подобар ефект.



-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 08.Октомври.2008 во 09:48
AD rocks!    

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 11:35
Луѓе бреееееее!!!!!!
Дај разликувајте тага, нерасположение, анксиозност, минлива фаза на темни денови..........од ДЕПРЕСИЈА.

Депресијата е болест ....исто како да имате камен во жолчка......( споредбава е неблагодарна но да се сфати дека не е депресијата некакваси состојба туку е БОЛЕСТ). А штом е болест мора да се лечи. Тоа не значи веднаш еден тон лекови туку во лечење спаѓа и групна терапија, хипноза,..........и други психолошки методи за лекување.

Вие што се жалите дека сте депресивни не очекувајте чудесни лекови. ЛЕКОТ СТЕ ВИЕ САМИТЕ. Додека не решите да си засукате ракави и да си го средите животот, ниеден лек нема да го направи тоа за вас.




Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 11:36
Алан не наоѓај милион изговори.........


Постирано од: RUKICA
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 20:21
JAS BI PREPORACALA STRUCNA POMOS OD PSIHOTERAPEVT.....


Постирано од: nena05
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 23:52
drugar i jas sum vo ista situacija kako tebe,a imam 25 god i se plasam so ova sto mi se slucuva,bas gi imam istite simptomi kako sto se navedeni i mi dadoa dijagnoza depresija-ankcioznost i skoro sekoj den mi se slucuva istoto.nemozam da se opustam i imamm jaki srcebienja i tresenje po teloto.momentalno sum na terapija asentra po pola tabletka i heleks od 0.5 mg.kazuvaj kako da dojdeme do poranesniot zdrav nacin na zivot.ova veke mi se slucuva 2 meseca.please odgovori.pozzzzzz


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 25.Октомври.2009 во 11:16
moras zasega so terapija prepisana od psihijatar ,samoto po sebe i so tvoja volja mozes da uspees,poveke izleguvaj ,druzi se i misli na ubavi nesta iako vo zivotot ima i losi raboti
no po nekoe vreme organizmot samiot trpi promeni od vakvi sostojbi ama sepak veruvaj vo sebe i ke bide vo redнамигнување


Постирано од: nas.343
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 20:00
potpolno te sfakam... i mene mi se ima slu4eno istoto... ali ke ti pomine toa e samo eden period.. misli pozitivno i ke uspees... ne e do tolku strasno kako ti se 4ini.. a sto se odnesuva do alan pod itno da se le4is...


Постирано од: sunshine_baby
Датум на внесување: 18.Ноември.2009 во 04:00
Loso e sto vednas vo depresivno anksiozni raspolozenija lugjeto posegnuvaat po samoterapija so dijazepam ili pak vednas baraat pomos od psihijatar koj najcesto e prepisuvas na antidepresivi,a ne te nosi kon sustinata na problemot kako ne bi se povtoruval ponataka.Faktot govori deka navistina nastanuva nekoja hemiska promena vo mozokot i nervniot sistem koj bara soodveten balans za da moze covek da funkcionira normalno,no toa poveke se odnesuva na depresivni raspolozenija so suicidalni misli,bipolarnost,multipersonality disorder i slicno,sto i ne se taka retki.
Prviot cekoj koj vi go preporacuvam e da pobarate pomos od psiholog,a potoa psihijatar.Psihologot navleguva vo sustinata na problemot,no ako zakluci deka se raboti za imulsivno-kompulsivni narusuvanja,depresija od potezok vid i slicno ke ve upati na psihijatar koj ke prepise terapija so medikamenti.
Ima odlicni psiholozi kaj nas koi uoptrebuvaeat gesalt metod na sovladuvanje na problemite i nivnata sustina.Najcesto srzta na naseto neraspolozenie,nezadovolstvo,cuvstvo na bezizleznost i stravovi e gubenje na sopstvenata individualnost zaradi zelbata da postigneme se,da ostavime vpecatok onamu kade sto ni znaci naklonetosta i ljubovta,ne mozejki da si ja dademe sami na sebe,a seto toa kako rezultat na potsvesna trauma vo minatoto.
Vi posakuvam uspeh i pobrzo do svetlinata na krajot od tunelot.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 18.Ноември.2009 во 09:16
Originally posted by alan ford alan ford напиша:


Do sega ocekuvav bar nekoj ke mi kaze nesto za svoite iskustva...bez razlika dali e toa prozac,asentra,helex...ili obicen lexilium....Mnogu mi e interesen nasiov Balkanski mentalitet protkaen so Makedonski folklor....sve sakame da doznaeme za drugite...a za sebe ...samo u slucaj da ni se ispusti.
Temava e ako bas sakate "vo trend" bidejki depresijata ima globalni pandemicni razmeri i spored AMIOC duri 70% od lugeto niz celiot svet povremeno ili redovno se na antidepresivi.

Jas ke kazam vaka....
koga se pojavuva nekoj problem....
koga ne si odluchen.....da presehesh...
togash vnatre vo tebe nastanuva podelba....
da ne recham ...se pojavuva dve JAS....
edniot JAS saka da preseche i drugiot JAS se dvoumi i kochi.....
e sega drugiot JAS za da dominira i ima uspeh go pravi teloto da ne reagira pravilno....
velime DEPRESIVNO deluva.....
sega !!!
ako si jaka lichnost sam ke go sredish...
ako ne !!! se bara pomosh od drugi pozitivni lugje...
znachi se odi so druzhenje na silni pozitivni karakteri...
za da se prenese vrz sebe nivnata odluchnost, vitalnost i   vedrina...
za lekarstva ne sakam da komentiram....
toa e veke koga imame promeni vo odnesuvanje ...
shto prestavuva posledna faza na depresijata...
I najpogreshno e vednash da se odi so lekarstva...
zatoa shto problem pojaven vo podolg period ne se reshava vednash za kratko vreme....
daj mozhnost na mozochnata centrala avtosugestivno da se sredi....
toa se mozhe ....toa sekoj mozhe!!!   

-------------


Постирано од: 0day
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 23:51
Jas imam panicni napadi, anksioznost
Mi prepisaja 1 helex od 0.25 na sabajle i na vecer 1/4 asentra ( vo prvata nedela , potoa po 1/2) posle rucek, i 3 pati dnevno bedoxin, mi pomogna dosta mnogu. so isklucok mn sum zamorliv vo posledno vreme


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 18:13
Poseti ja stranicata ANKSIOZNOST.NET,mozebi neshtata kje Vi stanat pojasni a problemite polesno bi mozhele da gi nadminete.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 22:02
Originally posted by 0day 0day напиша:

Jas imam panicni napadi, anksioznost
Mi prepisaja 1 helex od 0.25 na sabajle i na vecer 1/4 asentra ( vo prvata nedela , potoa po 1/2) posle rucek, i 3 pati dnevno bedoxin, mi pomogna dosta mnogu. so isklucok mn sum zamorliv vo posledno vreme

тоа што имаш Ти....ти го кажуваш.....или стручно лице???
ако е од стручно лице......тогаш зошто ја потенцираш терапијата??
 



-------------


Постирано од: -Goldi
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 12:55

Депресијата е болест што се јавува во епизоди. За да можеме да поставиме дијагноза за депресија, симптомите од епизодата би требало да траат најмалку две недели. За повторна појава на болеста - нова епизода на депресијата - зборуваме доколку постои период од најмалку два месеца по крајот на првата депресивна епизода без да се манифестираат депресивни симптоми. Во ваков случај зборуваме за депресивно нарушување (заболување).

Депресивна епизода кај човекот може да се јави и само еднаш во животот и повеќе да не се повтори. Но, кај повеќе од 50 отсто од болните од депресија се јавуваат повеќе епизоди.



Постирано од: -Goldi
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 12:58
Повеќето луѓе знаат кои се емоционалните симптоми на депресијата, но не знаат дека депресијата може да предизвика и физички симптоми.
 
               
  1. Болки во вратот. Ако страдате од депресија може да ви се појават и болки во вратот или ако веќе сте имале болки да се зголеми нивниот интензитет.
  2. Главоболка. Главоболката е често среќаван симптом кај луѓето кои страдаат од депресија. Доколку претходно сте страдале од мигрена, во периодот на депресија ситуацијата се влошува.
  3. Проблеми со дигестивниот систем. Може да чувствувате гадење, да имате дијареа или да имате симптоми на запек.
  4. Болка во градите. Ако чувствувате болка во градите треба да посетите доктор, затоа што можно е да имате проблеми со срцето. Но, болката во градите често е и симптом на депресија.
  5. Проблеми со спиењето. Луѓето кои страдаат од депресија имаат проблеми со спиењето. Некои од нив тешко можат да заспијат и да се будат порано, а некои спијат многу повеќе од нормалното.
  6. Промени во апетитот. Некои луѓе кои се во депресија го губат апетитот и логично губат тежина. Други пак постојано мислат на храна, внесуваат многу повеќе јаглехидрати и ја покачуваат телесната тежина.
  7. Замор, вртоглавица, несвестица. Ако сте во депресија, без разлика колку спиете, пак се чувствувате изнемоштени. Промените во апетитот, проблемите со спиењето, главоболката, сето тоа може да доведе до вртоглавица или дури до несвестица.


Постирано од: 0day
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 23:23
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


Originally posted by 0day 0day напиша:

Jas imam panicni napadi, anksioznost
Mi prepisaja 1 helex od 0.25 na sabajle i na vecer 1/4 asentra ( vo prvata nedela , potoa po 1/2) posle rucek, i 3 pati dnevno bedoxin, mi pomogna dosta mnogu. so isklucok mn sum zamorliv vo posledno vreme
тоа што имаш Ти....ти го кажуваш.....или стручно лице???ако е од стручно лице......тогаш зошто ја потенцираш терапијата?? 


Asentra tabletite sodrzat sertraline koj mu e potreben na mozokot, helexot gi maskira simptomite.
BTW terapijava e 90% ista za anksioznost, i terapijava e od mojot cicko koj e nervopsihijatar, jas samo kazav STO KORISTAM kako sto e naslovot na temata Депресија и Антидепресиви


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 06.Март.2010 во 13:16
za prv pat sum na forumot i sum vo faza na depresija ama teska dali ima nekoj iskustvo so asentra da kazi kako se osekal oti sega mi ja prepisaja


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 06.Март.2010 во 13:51
depresijata e mnogu strasna

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 06.Март.2010 во 17:11
dokolku ima bilo koj koristeno asentra da napisi kako e dali e dobra i bilo kakva informacija poz


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 06.Март.2010 во 18:43
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by mamma mamma напиша:

Se e mozno,makijaveli,...spori,..nikoj ne te sprechuva,...ke chitam i ponatamu kako ludjeto se spravuvaat so depresijata,..prekrasna e temava,zalam shto nema poveke diskutantipa sekoja replika medju trojca ili chetvorica ...kolku ne ima tuka mi izgleda na ..."nateganje" i inaetenje

 

..pa ne sum valjda do tolku, ovde i dijagnozata da ja kazam so se recepti i iminja na lekari....[IMG]http://forum.idividi.com.mk/smileys_novi/21.gif" height="18" width="18" align="absmiddle" alt="смеење[
/IMG]
nema inaetenje be coek tesko na toj so e vo ova faza depresija ubo e da se razgovara i da se davat soveti kolku tolku ke pomozat


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 13:17
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

za prv pat sum na forumot i sum vo faza na depresija ama teska dali ima nekoj iskustvo so asentra da kazi kako se osekal oti sega mi ja prepisaja


Не би можел да ти кажам за лековите ништо, немам познавања од таа област, но можам да те посоветувам да излегуваш повеќе, да се дружиш повеќе и да бидеш физички активен, сето тоа може да помогне, верувај.


-------------


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 13:21
to e ok ama brate vo teska depresija samo si zatvoren i samo sedis ni ti se izlegva ni nisto toj so e vo vakva faza znaj kako mue vervaj


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 13:58
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

to e ok ama brate vo teska depresija samo si zatvoren i samo sedis ni ti se izlegva ni nisto toj so e vo vakva faza znaj kako mue vervaj


Знам како ти е, но, мораш да се избориш брате против тоа. Ќе излезеш малку, не мора на почеток којзнае колку да одиш и каде, доволно е малку, како што вели народот, воздух да те фати малку.
И потоа почни и повеќе да се дружиш, малку по малку.
Прочитав дека си читал и книги, тоа ти е добар и паметен избор, многу може да помогне. Секако, бегај од депресивни, мрачни книги.

И научи да се радуваш на мали нешта, на мали работи, тоа ти е нешто кое може некогаш да те избави многу.


-------------


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:03
sega momentalno sum na asentra eglonil i apcinata mnogu pocnaja da me uspivat a do pred 2 nedeli bese obratno na vecer nemozev da spijam a denski spiev cel den sega mi se sredi spienjeto ama ne mie ubo vo dusata samo lezam katastrofa


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:06
Зошто едноставно не се потрудиш повеќе да ги оттргнеш депресивните мисли со тоа што ќе си најдеш некоја работа или некоја ( едноставно речено ) занимација со која што ќе се чувствуваш поисполнето и посреќно?
Депресијата е највисокиот степен на тага. Таа го оттуѓува човекот од општеството, од другите луѓе околу него.
Зошто не пробаш да го возвратиш ударот со силна желба и волја, а не со антидепресиви?
Зошто да станеш зависен од лекови, кога можеш едноставно да станеш зависен од нешто многу подобро: од ЛУЃЕнамигнување


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:09
kazete nekoja dobra kniga za citanje samo da e dobra


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:13
se e ok ama kajmene bese druga prikaznata izgleda procita rabotev dve godini i otkazav naednas se zatvoriv se ok so zboras pak me povtori epizoda depresija sega momentalno ako ili sum na kompijuter ili vkrevet opadnat sum ti si vo pravo bez apcina ama kaj mene e drug slucaj mora antidepresiv sega mi e problemo i stravot so pocna da me navraka na losi misli od to mi e srav i gledam da se oslobodvam nekako so bilo so da ja smenvam mislata


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:14
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

kazete nekoja dobra kniga za citanje samo da e dobra


На подфорумот Уметност, Култура, Традиција има доста предлози.
Сепак, избегнувај депресивни книги, побарај нешто повесело, па нека е и од детска литература, како што е "Хари Потер".


-------------


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:16
mokta na podstvesta ja citav dobra kniga e sega ja citam misija uspeh


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:18
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by stigmata stigmata напиша:

kazete nekoja dobra kniga za citanje samo da e dobra
На подфорумот Уметност, Култура, Традиција има доста предлози. Сепак, избегнувај депресивни книги, побарај нешто повесело, па нека е и од детска литература, како што е "Хари Потер".
vaka e dobro koke ima so luge da se razgovara kolku tolku nekoj ke pomozi bez razlika dali imal depresija ili ne sekoj sovet e dobrodojden


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:18
Ете ти добар избор, Мисија:успех е одлична книга. Побарај ја и книгата “ИЗБОРОТ“ од истиот писател - Ог Мандино 

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:20
Originally posted by Lithium Lithium напиша:



Зошто едноставно не се потрудиш повеќе да ги оттргнеш депресивните мисли со тоа што ќе си најдеш некоја работа или некоја ( едноставно речено ) занимација со која што ќе се чувствуваш поисполнето и посреќно?Депресијата е највисокиот степен на тага. Таа го оттуѓува човекот од општеството, од другите луѓе околу него.Зошто не пробаш да го возвратиш ударот со силна желба и волја, а не со антидепресиви?Зошто да станеш зависен од лекови, кога можеш едноставно да станеш зависен од нешто многу подобро: од ЛУЃЕнамигнување
se e ok so zboras ama toe problemo so nemojs da se otrgnis be brat se poloso i poloso neznam so da recam


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:22
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ете ти добар избор, Мисија:успех е одлична книга. Побарај ја и книгата “ИЗБОРОТ“ од истиот писател - Ог Мандино 
denes mi ja donesoja 13 apostol od ricard i rejcel heler


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:25
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by stigmata stigmata напиша:

kazete nekoja dobra kniga za citanje samo da e dobra
На подфорумот Уметност, Култура, Традиција има доста предлози. Сепак, избегнувај депресивни книги, побарај нешто повесело, па нека е и од детска литература, како што е "Хари Потер".
vaka e dobro koke ima so luge da se razgovara kolku tolku nekoj ke pomozi bez razlika dali imal depresija ili ne sekoj sovet e dobrodojden


Како што кажа и Lithium погоре, тоа е лекот, разговарај со луѓето, па макар и на форум нека е во почетокот, потоа почни полека да излегуваш, да се дружиш, малку по малку, чекор по чекор и се ќе си дојде полека на место. Не може преку ноќ, тоа е факт, но полека, се може.



-------------


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:27
Originally posted by alan ford alan ford напиша:


Bidejki depresijata denes zazema pandemicni razmeri mislam deka treba da se diskutira isklucivo na tema depresija i lekovi protiv depresija (t.n antidepresivi).Ne veruvam deka nekoj nikogas ne bil depresiven...no kolku od vas svatile deka ovaa psihicka sostojba ne e nesto sto slucajno se javuva kako grip koj se prelezuva za 4-5 dena.Kolku od vas imaat iskustvo so antidepresivi?Kakvo e vaseto iskustvo i so koj antidepresiv?Koj antidepresiv go koristite?Da bideme iskreni dali e toa LUXETA,SEROXAT,PROZAC,ASENTRA,DEPREZOL,AMIZOL,CIPRALEX?
DALI STE OSETILE PODOBRUVANJE...ZA KOLKU VREME...IMALO LI NUS-POJAVI?
sega za prv patja zemam asentrata i neznam kako e uste 6 dena ja pijam pa ke vidime


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:28
Originally posted by alan ford alan ford напиша:


Bidejki depresijata denes zazema pandemicni razmeri mislam deka treba da se diskutira isklucivo na tema depresija i lekovi protiv depresija (t.n antidepresivi).Ne veruvam deka nekoj nikogas ne bil depresiven...no kolku od vas svatile deka ovaa psihicka sostojba ne e nesto sto slucajno se javuva kako grip koj se prelezuva za 4-5 dena.Kolku od vas imaat iskustvo so antidepresivi?Kakvo e vaseto iskustvo i so koj antidepresiv?Koj antidepresiv go koristite?Da bideme iskreni dali e toa LUXETA,SEROXAT,PROZAC,ASENTRA,DEPREZOL,AMIZOL,CIPRALEX?
DALI STE OSETILE PODOBRUVANJE...ZA KOLKU VREME...IMALO LI NUS-POJAVI?
sega sum na asentra ke vidime 6 dena ja pijam neznam uste


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:30
ako ima nekoj iskustvo so asentra neka pisi


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:34
Originally posted by alan ford alan ford напиша:


Bidejki depresijata denes zazema pandemicni razmeri mislam deka treba da se diskutira isklucivo na tema depresija i lekovi protiv depresija (t.n antidepresivi).Ne veruvam deka nekoj nikogas ne bil depresiven...no kolku od vas svatile deka ovaa psihicka sostojba ne e nesto sto slucajno se javuva kako grip koj se prelezuva za 4-5 dena.Kolku od vas imaat iskustvo so antidepresivi?Kakvo e vaseto iskustvo i so koj antidepresiv?Koj antidepresiv go koristite?Da bideme iskreni dali e toa LUXETA,SEROXAT,PROZAC,ASENTRA,DEPREZOL,AMIZOL,CIPRALEX?
DALI STE OSETILE PODOBRUVANJE...ZA KOLKU VREME...IMALO LI NUS-POJAVI?
jas kako so gledam tesko se izlegva od ovaj zatvoren lavirint ke kazi vremeto neznam ke vidime


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:38
abe kaj nas sega koke mu recis na nekoj odam na psihijatar se cudat te gledat a na zapad toe normalna pojava bezralika za so odis dali za depresija bilo so cudni se nekoj ljuge


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:57
mnogu sakam da razgovaram so nekoi so imaat sega ili prethodno iskustvo so depresija me interesirat nekoj raboti bilo koj da ima iskustvo neka pisi


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 14:58
mnogu sakam da razgovaram so nekoi so imaat sega ili prethodno iskustvo so depresija me interesirat nekoj raboti bilo koj da ima iskustvo neka pisi


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 17:38
forumot e izmislen za nekoi temi kako depresijata razlicni komentari mislenja ama i pomos od nekoj toa e dobro


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 17:41
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ете ти добар избор, Мисија:успех е одлична книга. Побарај ја и книгата “ИЗБОРОТ“ од истиот писател - Ог Мандино 
denes mi ja donesoja 13 apostol od ricard i rejcel heler
dobra kniga e

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: titanik
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 19:16
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

mnogu sakam da razgovaram so nekoi so imaat sega ili prethodno iskustvo so depresija me interesirat nekoj raboti bilo koj da ima iskustvo neka pisi
ti ja citam prikaznata i se gazam od smeenje prvo to so ja raskaza e i smesno i zalno vtoro lugeto pod depresija se pod takov pritisok so neznat so prat so se desava obicno se zatvoreni i se vrtat vo krug a gledam i stigmata mnogu e smesen pa go nema da ne se obesil hahahha abe tesko vas depresija so ne zemis da trcas ne kniga mi cital ti znaci neznajs kaj teras a ako si zaminat gore zalmie ne ti pomozivme deteto ni ja raskaza prikaznata i umre i hahahahahhhahahh mnogu si smesen jas ti preporacvam bolnica a ne na forumi da se tesis i apcina da pies i da te vrzat so sindiri i bez voda taka treba za tebe i da te macat


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 19:29
Originally posted by titanik titanik напиша:

Originally posted by stigmata stigmata напиша:

mnogu sakam da razgovaram so nekoi so imaat sega ili prethodno iskustvo so depresija me interesirat nekoj raboti bilo koj da ima iskustvo neka pisi
ti ja citam prikaznata i se gazam od smeenje prvo to so ja raskaza e i smesno i zalno vtoro lugeto pod depresija se pod takov pritisok so neznat so prat so se desava obicno se zatvoreni i se vrtat vo krug a gledam i stigmata mnogu e smesen pa go nema da ne se obesil hahahha abe tesko vas depresija so ne zemis da trcas ne kniga mi cital ti znaci neznajs kaj teras a ako si zaminat gore zalmie ne ti pomozivme deteto ni ja raskaza prikaznata i umre i hahahahahhhahahh mnogu si smesen jas ti preporacvam bolnica a ne na forumi da se tesis i apcina da pies i da te vrzat so sindiri i bez voda taka treba za tebe i da te macat
prvo da ti kazam tebe jas ti ni si potreben ni dostoen mene da mi sudis a toe moe pravo jas so si napisav tebe ic k*ro da ne te boli gledajsija rabotata ne si interesen barajsi nekoj temi so negativna energija pobarajse tamu

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: titanik
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 19:34
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

Originally posted by titanik titanik напиша:

Originally posted by stigmata stigmata напиша:

mnogu sakam da razgovaram so nekoi so imaat sega ili prethodno iskustvo so depresija me interesirat nekoj raboti bilo koj da ima iskustvo neka pisi
ti ja citam prikaznata i se gazam od smeenje prvo to so ja raskaza e i smesno i zalno vtoro lugeto pod depresija se pod takov pritisok so neznat so prat so se desava obicno se zatvoreni i se vrtat vo krug a gledam i stigmata mnogu e smesen pa go nema da ne se obesil hahahha abe tesko vas depresija so ne zemis da trcas ne kniga mi cital ti znaci neznajs kaj teras a ako si zaminat gore zalmie ne ti pomozivme deteto ni ja raskaza prikaznata i umre i hahahahahhhahahh mnogu si smesen jas ti preporacvam bolnica a ne na forumi da se tesis i apcina da pies i da te vrzat so sindiri i bez voda taka treba za tebe i da te macat
prvo da ti kazam tebe jas ti ni si potreben ni dostoen mene da mi sudis a toe moe pravo jas so si napisav tebe ic k*ro da ne te boli gledajsija rabotata ne si interesen barajsi nekoj temi so negativna energija pobarajse tamu
hahah se zapali vojnata pomegu zdrav i depresiven ama ne se raspravam so tebe imas samoubistveni misli da ne si naprajs nesto mi e zal hahahhahahahahahahahhahaha


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 19:41
Originally posted by titanik titanik напиша:

Originally posted by stigmata stigmata напиша:

Originally posted by titanik titanik напиша:

Originally posted by stigmata stigmata напиша:

mnogu sakam da razgovaram so nekoi so imaat sega ili prethodno iskustvo so depresija me interesirat nekoj raboti bilo koj da ima iskustvo neka pisi
ti ja citam prikaznata i se gazam od smeenje prvo to so ja raskaza e i smesno i zalno vtoro lugeto pod depresija se pod takov pritisok so neznat so prat so se desava obicno se zatvoreni i se vrtat vo krug a gledam i stigmata mnogu e smesen pa go nema da ne se obesil hahahha abe tesko vas depresija so ne zemis da trcas ne kniga mi cital ti znaci neznajs kaj teras a ako si zaminat gore zalmie ne ti pomozivme deteto ni ja raskaza prikaznata i umre i hahahahahhhahahh mnogu si smesen jas ti preporacvam bolnica a ne na forumi da se tesis i apcina da pies i da te vrzat so sindiri i bez voda taka treba za tebe i da te macat
prvo da ti kazam tebe jas ti ni si potreben ni dostoen mene da mi sudis a toe moe pravo jas so si napisav tebe ic k*ro da ne te boli gledajsija rabotata ne si interesen barajsi nekoj temi so negativna energija pobarajse tamu
hahah se zapali vojnata pomegu zdrav i depresiven ama ne se raspravam so tebe imas samoubistveni misli da ne si naprajs nesto mi e zal hahahhahahahahahahahhahaha
ti od kade tolku siguren toa seto so go pisev bese stos i nema veza so depresija a i ne mora da ti se opravduvam

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 22:35
nishto ne e smesno

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: Eraserhead
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 02:55
Originally posted by titanik titanik напиша:

Originally posted by stigmata stigmata напиша:

Originally posted by titanik titanik напиша:

Originally posted by stigmata stigmata напиша:

mnogu sakam da razgovaram so nekoi so imaat sega ili prethodno iskustvo so depresija me interesirat nekoj raboti bilo koj da ima iskustvo neka pisi
ti ja citam prikaznata i se gazam od smeenje prvo to so ja raskaza e i smesno i zalno vtoro lugeto pod depresija se pod takov pritisok so neznat so prat so se desava obicno se zatvoreni i se vrtat vo krug a gledam i stigmata mnogu e smesen pa go nema da ne se obesil hahahha abe tesko vas depresija so ne zemis da trcas ne kniga mi cital ti znaci neznajs kaj teras a ako si zaminat gore zalmie ne ti pomozivme deteto ni ja raskaza prikaznata i umre i hahahahahhhahahh mnogu si smesen jas ti preporacvam bolnica a ne na forumi da se tesis i apcina da pies i da te vrzat so sindiri i bez voda taka treba za tebe i da te macat
prvo da ti kazam tebe jas ti ni si potreben ni dostoen mene da mi sudis a toe moe pravo jas so si napisav tebe ic k*ro da ne te boli gledajsija rabotata ne si interesen barajsi nekoj temi so negativna energija pobarajse tamu
hahah se zapali vojnata pomegu zdrav i depresiven ama ne se raspravam so tebe imas samoubistveni misli da ne si naprajs nesto mi e zal hahahhahahahahahahahhahaha

Zdrav sto baras na tema depresija?


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 21:12
само едно прашање до титаник....
Зашто баш никот .....титаник си го одбрал ?????
одговори ми мене , а не на стигмата...трепкање


-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 22:02
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

za prv pat sum na forumot i sum vo faza na depresija ama teska dali ima nekoj iskustvo so asentra da kazi kako se osekal oti sega mi ja prepisaja

Друже, јас би ти кажал дека колку и да ти изгледа темно ситуацијата во која што се наоѓаш, секогаш има излез. И дека секогаш се` од тебе зависи. Од тебе зависи дали ќе заглавиш во таа слепа улица, во која што мислиш дека сега се наоѓаш, или пак ќе излезиш од неа. Затоа што ти самиот имаш влезено во неа.

За антидепресиви не знам ама баш ништо и не би можел ништо да те посоветувам. Според мене, најдобар начин да си ја повратиш ведрината, радоста во тебе е да се преокупираш секојдневно со многу активности. Работи ако треба и тешки физички работи само да ти се оттргнеш од темни мисли. Нека страда телото, нека закрепнува душата. Не знам каков живот водиш, но многу е битно за тебе да се научиш да живееш здраво. Нека ти изгледа и по малку роботски на почеток, но пробај недела-две, легнувај си порано (да речеме крај 12), станувај порано (8-9). Гледај што повеќе време да минуваш надвор, додека е дење. Денот, сонцето делуваат поинаку на психата. Одбегавај излежувања по цел ден и мисли дека те мрзи да станиш од кревет. Не е до апчињата, се е до самата психа, верувај. Она што самата психа може да го направи, апчињата не можат. Мозокот работи потсвесно. Кога ќе станиш на утро, седни и размисли што е она што те прави среќен. Напрај си едно кафенце, пушти си музика која што може да те расположи, секогаш храни се добро, ниту премногу, ниту премалку. Излегувај на прошетки, на кафе со пријатели, роднини, сигурно има луѓе на кои што им недостигаш, но не како депресивен човек, кој само кука. Биди малку поведар, не заборавај на твоето семејство, тоа е најбитното во животот. Секогаш до тебе ќе е семејството кога и да ти треба.

И за што и да ти треба совет на форум, прашај си, можеби ќе има некој што ќе сака да ти помогне. Се надевам ќе го пронајдеш вистинскиот пат. големо%20гушкање


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 23:09
еднаш се имам напиено персен, и откако помина дејството станав уште по нервозна.
од тогаш, никогаш повеќе нека%20ти%20е%20срам


-------------


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 19.Март.2010 во 00:58
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by stigmata stigmata напиша:

za prv pat sum na forumot i sum vo faza na depresija ama teska dali ima nekoj iskustvo so asentra da kazi kako se osekal oti sega mi ja prepisaja
Друже, јас би ти кажал дека колку и да ти изгледа темно ситуацијата во која што се наоѓаш, секогаш има излез. И дека секогаш се` од тебе зависи. Од тебе зависи дали ќе заглавиш во таа слепа улица, во која што мислиш дека сега се наоѓаш, или пак ќе излезиш од неа. Затоа што ти самиот имаш влезено во неа. За антидепресиви не знам ама баш ништо и не би можел ништо да те посоветувам. Според мене, најдобар начин да си ја повратиш ведрината, радоста во тебе е да се преокупираш секојдневно со многу активности. Работи ако треба и тешки физички работи само да ти се оттргнеш од темни мисли. Нека страда телото, нека закрепнува душата. Не знам каков живот водиш, но многу е битно за тебе да се научиш да живееш здраво. Нека ти изгледа и по малку роботски на почеток, но пробај недела-две, легнувај си порано (да речеме крај 12), станувај порано (8-9). Гледај што повеќе време да минуваш надвор, додека е дење. Денот, сонцето делуваат поинаку на психата. Одбегавај излежувања по цел ден и мисли дека те мрзи да станиш од кревет. Не е до апчињата, се е до самата психа, верувај. Она што самата психа може да го направи, апчињата не можат. Мозокот работи потсвесно. Кога ќе станиш на утро, седни и размисли што е она што те прави среќен. Напрај си едно кафенце, пушти си музика која што може да те расположи, секогаш храни се добро, ниту премногу, ниту премалку. Излегувај на прошетки, на кафе со пријатели, роднини, сигурно има луѓе на кои што им недостигаш, но не како депресивен човек, кој само кука. Биди малку поведар, не заборавај на твоето семејство, тоа е најбитното во животот. Секогаш до тебе ќе е семејството кога и да ти треба.И за што и да ти треба совет на форум, прашај си, можеби ќе има некој што ќе сака да ти помогне. Се надевам ќе го пронајдеш вистинскиот пат. големо%20гушкање
pozdrav i fala za nekoj soveti

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 01:02
Другарка ми користеше Асентра......не знам што да кажам дали лековите и помогнаа или и помогна тоа што самата ја сфати конечно ситуацијата во која се наоѓаше на правилен начин....

И не само што ја сфати, туку ја прифати и се зафати со средување на најзиниот живот (за кој претходно велеше дека нема спас и дека нема сила да се бори и дека и е доста од се)....

-------------
МИР со сите


Постирано од: bif
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 03:44
                                                                            ok se sovetite,dobronamerni...ama na depresiven da mukazes ne bidi tazen,toa e kako na covek bez noga da mu kazes ne se razocaruvaj,stani trci.ako mozes site tie soveti da gi praktikuvas,bas dobro.ako ne,citaj:daj si malku raat na dusata.ako tvojot organizam saka da bide depresiven,dozvoli mu.toa so organizmot saka da bide depresiven znaci deka e izmoren od site raboti so mu se slucile i saka malku da legne,da se iskluci od zvotot.ako go prisiluvas ajde stani dvizi se,smej se,raboti,a toj toa ne go saka,uste poveke go izmoruvas


Постирано од: mamba
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 09:02


Постирано од: mamba
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 09:17


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 23:12
member_profile.asp?PF=24625&FID=24 - mamba , никој не ти дал за право да ги навредуваш членовите, да им делиш дијагнози и да ги осудуваш за било што!
Доколку имаш некој конструктивен совет, повели коментирај, но не си дозволувај морбидни совети од ваков вид.

Почитувај ги правилата и без навреди и спамирање, во спротивно ќе следува суспензија.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 23:19
„Ако животот ти даде лимони, направи си добра лимонада“
ова мислам дека го има кажано Мадона, и навистина е така


-------------


Постирано од: stigmata
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 23:23
Originally posted by connected connected напиша:

„Ако животот ти даде лимони, направи си добра лимонада“ ова мислам дека го има кажано Мадона, и навистина е така
redno nesto pozitivno dobar sovet respekt

-------------
nikada nije bilo kao sto je bilo


Постирано од: connected
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 23:24
п.с.
немојте да паничите ако се чувстувате малку депресивни овој период, можеби и не е до вас, кој сака да знае повеќе нека се запознае со http://vecer.com.mk/?ItemID=33DC702EC6F88245A1793FF4235C317D - ПРОЛЕТНИОТ ЗАМОР


-------------


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 16:47
Stigmata ти честитам на променетите ставови кон позитива..Бравос..гледаш дека можеш ти.....прво го смени ставот (од тоа дека нема излез, кон тоа дека има излез), па сега е на ред да го смениш и однесувањето, да внесеш промени во секојдневниот живот...но се по ред...кога ќе си спремен тогаш.....


Мене ме интересира ако не ти е тешко и непријатно и ако сакаш да споделиш со нас....да ни раскажеш на кратко како ти поминува еден ден...на пример вака:

Станувам во.....часот. после станувањето правам......тоа и тоа....појадувам (најчесто....тоа и тоа...).

Потоа.....ит итн итн.....и на крај

Легнувам во ...часот и заспивам (лесно, тешко, веднаш..размислувам за тоа и тоа...)

Значи ако и само ако тоа не задира премногу во твојата интима....

Поздрав...ја имаш мојата целосна поддршка....

-------------
МИР со сите



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk