Испечати | Затвори го прозорот

Жената во Откровението

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15050
Датум на принтање: 26.Јуни.2024 во 03:52
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Жената во Откровението
Постирано од: Македон
Наслов: Жената во Откровението
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 15:15
Неодамна учествував во дебата околу следниот стих од Откровението:

Откровение 12,1: И голем знак се покажа на небото: жена, облечена во сонце; под нозете нејзини беше месечината, а на главата нејзина-венец од дванаесет ѕвезди.


Моето мислење е дека жената која се јавува на небото како знак и која го раѓа Оној кој ќе ги пасе сите народи е Пресвета Богородица која и го родила Нашиот Спасител. Сепак слушнав и други различни и интересни мислења, па затоа ја ставам и оваа тема бидејќи мислам дека ќе допринесе да се развие интересна дебата.

Поздрав до сите





Коментари:
Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 15:44
Јас не се согласувам со тебе. Зошто мислиш дека е Богородица?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 17:03
Umot si gi racionalizira site neshta onaka kako sto si zamisluva deka tie bi trebale da bidat spored dadeniot moment, aktuelnata politika, religijskata dogma, veruvanjeto, istorijata, tradicijata, idealite i t.n. Zatoa sekogash deluva neseriozno tvrdenjeto deka onoa sto e napishano vo nekoja sveta kniga e ednoznachno i deka nema mesto za interpretiranje. Rabotata e deka SE E INTERPRETIRANJE i sekoj razbira onolku kolku sto mu dozvoluva negovata prosvetlenost.
 
Neka bide primer i navedeniot citat. Edno moderno intepretiranje bi bilo deka e deka toa ja pretstavuva Obedineta Evropa (so 12 vodechki drzhavi) koi ke go stavat Islamot (Mesechinata) pod svoja kontrola.
 
Ne velam deka navedeniot citat znachi tokmu toa i ne velam deka jas podrzhuvam edno takvo tolkuvanje, no go navedov kako ilustracija za onoa sto go napishav vo prvata rechenica.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 19:13
AlDRa не мора да се согласуваме во се, сепак ова е само дискусија, но јас би сакал да објаснам зошто мене ме асоцира на Пресвета Богородица- а се надевам и ти ќе кажеш зошто не мислиш дека е Пресвета Богородица (сигурно и двајцата ќе научиме нешто од нашите дискусии)

Откровение 12,5. И таа роди машко дете. кое ќе ги пасе сите народи со железен жезал; и детето нејзино беше грабнато и однесено пред Бога и Неговиот Престол

Овој стих јасно покажува дека машкото дете е Христос Спасителот. Е сега веднаш се поставува прашањето дали ова е откровение за иднината или за минатото бидејки Христос веќе се родил. Мое мислење е дека Господ Бог ќе го покаже тој знак( една од најголемите тајни- Христовото рождество) на човештвото. И во самото Откровение се вели дека тоа е ЗНАК.

Истотака понатаму се вели:

12,17. И се разлути змевот на жената и отиде да војува со другите од семето нејзино, што ги пазат Божјите заповеди и го имаат сведоштвото на Исуса Христа.

Иако можеби не секому, но мене овие зборови многу ме асоцираат на Христовите зборови на крстот упатени до Јован каде му вели:

Jован 19,27. Потоа му рече на ученикот: Ете ти мајка! И од тој час ученикот ја зеде при себе.

Знам дека овие зборови можеби се упатени кон Јован со цел да му укаже да ја земе Пресвета Богорорица при себе и да ја чува, но сепак мислам дека зборовите на Исус Христос на крстот се упатени и до човештвото. Не случајно и Јован, кој го напишал и Откровението ги употребил зборовите СЕМЕТО НЕЈЗИНО иако и самиот нели не бил нејзино дете, но ја земал како мајка, според зборовите на Христос. Семето нејзино се оние кои го пазат словото Божјо- и Јован бил семе нејзино бидејќи го пазел словото Божјо.

Messenger, ваква интерпретација како што даде ти не сум сретнал, а често сум дебатирал на оваа тема. Одличен одговор- го поттикнува човек да размислува.


Поздрав


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 19:38
Messinger и јас истото го помислив кога прочитав но не сакав да го напишам за да не помисли некој дека се шегувам и дека правам пародија од неговите верувања.


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 21:28
taka e toa e presvetla bogorodica koja go rodi nasiot gospod isushristos
no sto mislite vo otkrovenie ima i druga zena koja e taaa
aj da ve vidam


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 21:49
Најпрвин би ви замерил на називот кој го користите. Терминот ,,Богородица’’ не постои во Библијата.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 21:59
Ни Светото Троиство не постои како термин. Не претерувај...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 23:21
Kaj Boga postoi samo terminot SVET. Za toa pisuva Biblijata.

I cetirite zivotni imaa po sest krila okolu sebe, a odvnatre bea polni so oci, i bez prekin denje i noke voskliknuvaa, SVET, SVET, SVET, E GOSPOD SEDRZITELOT...
(Otkrovenie 4:8)

Koga Bog e SVET, kako mozi covek da bide posvet, najsvet ili presvet?


Kaj Boga nema POSVET, NAJSVET, PRESVET...


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 15.Август.2008 во 18:41
AlDRa, терминот Богородица го нема во Библијата но овој термин потекнува уште од 2 век од новата ера ( додека почитувањето на Пресвета Богодорица го има и во 1 век). Уште во раното Христијанство Дева Марија ја нарекуваат Богородица ( Theotokos на грчки ), односно Мајка Божја. Целта на оваа титула била да се стави акцент на Божественоста на Христос, односно да се покаже дека Христос е Бог.

Знам дека ова е надвор од темата, но сепак морав да одговорам.



Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 15.Август.2008 во 19:43
zenata vo otkrovenieto e bogorodica no ima uste nestomnogy povejke taaa zenata prestavuva crkavata na isus hristos toes nevestata razbirate.koga mislam crkvata mislam na site lujge koi go imaaat svetiot duh i koi gi pazat negovite zakoni koji ja izvrsuvaaat negovata volja. ima i uste mnogu no zasega tolku neka se razgori temava ke vi objasnam povejke


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 15.Август.2008 во 23:33
Melhisedek, мислам дека жената е Пресвета Богородица која го родила Исус и не може да биде Црквата бидејќи таа не Го родила Исус. Христос е глава на Црквата и нејзин аголен камен и затоа мислам дека Црквата не би требало да е таа.


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 00:22
Во откровението се спомнуваат Жена, Невеста и Блудница.

Жената го претставува Израелскиот народ, затоа што тој беше Божји народ, но секогаш грешеше против Бога, се к*рваше со останатите пагански народи и затоа се нарекува Жена,која што го изневери својот маж, т.е. Бог.
Не може да биде невеста, затоа што го изневери својот маж со паганските народи.

Невеста е Црквата Божја, односно сите верници од Духовден(педесетница) па до денес. Црквата Божја е чиста свршеница или невеста на Исус Христос, исчистена преку крвта Христова пролеана на Голгота.

Блудницата е Екумената, или светскиот сојуз на цркви, во нив спаѓаат сите кои што се влезени во тој сојуз: православни, католици и протестанти.
Учењето на Екумената е секој да го признае верувањето на другиот, и да се направи компромис меѓу верските учења на наведените цркви.

Но еве што Бог вели за ова:
„Излезете од неа луѓе мои, за да не учествувате во гревовите нејзини, и да не се заразите од раните нејзини, бидејќи гревовите нејзини стигнаа до небото и Бог си спомна за неправдите нејзини.“
(Откровение 18:4-5)

Значи, во текстот од (Откровение 12:1), не станува збор за Марија мајката Исусова, ниту за црквата Божја, ниту за обединета Европа, туку за Израел, народот Божји кој што требаше да биде чиста и непорочна невеста на Бога, но бидејќи се к*рваше со паганските народи, Бог си избра друга свршеница прочистена преку неговата крв, од сите народи од овој свет.

Каде за прв пат се спомнува ова пророштво и што тоа означува?
Во 1 Мојсеева 37:9-10), се опишува сонот кој што Јосиф го сони.

9 Тој виде уште еден сон и им го раскажа на своите браќа: „Сонував уште еден сон. Внимавајте! Сонцето, месечината и единаесет ѕвезди ми се поклонуваа длабоко!”

10 Кога му го раскажа тоа на својот татко, татко му го укори и му рече: „Што значи сонот што го сонуваше? Зар ќе дојдеме: јас, мајка ти и браќа ти, па да ти се поклонуваме до земја?”

Сонцето го претставува Јаков, месечината неговата жена Рахела, а 11 звезди синовите, т.е. браќата на Јосиф.Ако неговите браќа се звезди, тогаш и тој мора да биде звезда.
12 звезди се дванаесетте патријарха или 12 колена израилеви.
Сонцето, месечината и звездите, сите заедно се создадени да светат и да осветлуваат. Од Израел излезе светлината на светот, а тоа е Исус Христос.

Значи, тоа што го виде апостол Јован во Откровение 12:1 е Израелскиот народ. Да напомнам дека во Стариот завет Израел е опишан како мажена жена, но исто така и како разведена жена фатена во прељуба.

Црквата во Новиот Завет е Невеста Христова, но прв пат во Откровение 19 глава се спомнува како жена, тогаш кога Исус ќе ја земе со себе да биде на свадбата Исусова.


    


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 01:28
gospel pozdravi od mene ubavo objasna
a koj e sverot?


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 01:38
Во Откровение 13 глава се спомнуваат два звера. На кој звер мислиш. Еве ти напиши твое мислење, па потоа јас ке го кажам моето.

Со почит, Госпел.


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 01:41
pa eve na pimer onaj so dva rogovi sto ke pravi cuda:)
dobro ti odi gledam deka si upaten
mislam deka e amerika


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 01:59
И првиот и вториот звер се прикажани како личности. Америка не е личност. Според тоа отпаѓа Америка.
Размисли кој би можеле да бидат тие зверови?
Потруди се да разбереш, што Библијата сака да ти открие и покаже, а не наши лични размислувања.


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 03:17
ПРВИОТ ЗВЕР Е – АНТИХРИСТОТ

Еве што зборува Библијата: „ А јас застанав на песокта од морскиот брег. И видов Ѕвер, како излегува од морето, кој имаше десет рогови и седум глави, а на неговите рогови десет круни и на неговите глави богохулни имиња. И Ѕверот, што го видов, беше како леопард, и нозете му беа како на мечка, а устата како на лав. (Откр. 13:1-2)

Песокта не потсетува на нешто што ќе пропадни. Се она што не е изградено на Исус , изградено е на песок. Јован се служи со симболи за да ги опиши идните случувања. Јован гледа страшен звер со седум глави и десет рога кој што излегува од морето. Ова се однесува на антихристот и неговото царство, тоа е неразделиво.
Секаде во библијата каде што се спомнува море се мисли на народите.

„ Ах, шум на многубројни народи, шумат како што шуми морето; шум на народи што шумат, како што шумат големите води. Шумат народите како што шумат силните води, но кога Тој ќе им се закани, бегаат далеку, развевани низ горите како плева на ветер, како правот во виор.“
(Исаија 17:12-13)

Значи морето се народите. Тоа го пишува и Откровението 17:15.
„Водите што ги виде, каде што седи блудницата, тоа се луѓето и множествата, народите и јазиците.

Змевот, Старата змија, во последните денови со помош на незнабожечките народи ќе го изблујат на брегот, човекот кој што се нарекува звер или Антихристот. Сатаната, кој што е исфрлен од небото, ќе го има ова орудие кое што се вика антихрист, преку кого ќе делува на оваа земја.

Седумте глави се седумте светски царства во целата човечка историја: Египет, Асирија, Вавилон, Мидо-Персија, Грчко-Македонско царство, Римско царство.

За римското царство од кое ќе оживее антихристовото царство, еве што зборува пророкот Даниел: „ А десетте рогови: Од ова царство ќе настанат десет цареви, а по нив ќе се подигне еден друг различен од оние првите....“ (Даниел 17:24)

Од римското царство ќе излезат 10 цареви (рогови), а после нив ќе излезе еден кој е антихристот.

Ако ги споредиме Змевот од 12 глава и првиот звер од 13 глава, заедничко е што имаат 7 глави и 10 рогови. Разликата е во тоа што кај Змевот круните се на седумте глави (на царствата), а кај зверот круните се на роговите ( на царевите). Овдека веќе седумте глави се минато, а 10 рога веќе царуваат.

„.... и на неговите глави богохулни имиња.“ Тоа значи дека со овие царства ќе владеат луѓе кои што хулеле на Бог.

„ И Ѕверот, што го видов, беше како леопард, и нозете му беа како на мечка, а устата како на лав.“

Овие три животни ги претставуваат Грчкото, Мидо-Персиското и Вавилонското царство.

Леопардот е крволочно и брзо животно, што значи дека антихристот ќе биде крволочен и за кратко време ќе се појави. Таков бил Александар Македонски.
Мечката е симбол на бруталност и голема сила, снага. Такво било Мидо-Персиското царство.
Лавот е цар на животните, тој се растргнува и уништува. Антихристот ќе биде комбинација од сите овие три животни и ќе ги има нивните карактеристики. Тој ќе има голема моќ.

Но Антихристот ќе биде личност, човек. Сета политичка администрација ќе биде отелотворена во една и единствена личност – Антихристот. Не смееме да заборавиме дека во овој симбол на зверот е содржано: царство и цар, држава и тој кој што владее.

Имињата кои се среќаваат во Св. Писмо се имиња кои што може да ги има само човек, а не царство, институција, област или континент. Антихристот заедно со лажниот пророк, треба да бидат фрлени во огненото езеро. Еден систем или царство не можат да бидат фрлени во Огненото езеро. Според тоа антихристот е човек, личност.


Толку од мене за првиот звер. Има уште многу да се пишува, но ова беше најкратко што може.

Со почит, Госпел.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 03:26

Добро напишано. Браво gospel, не верував дека некој ќе напише нешто сериозно на оваа тема аплауз



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 14:10
Интересно, темата се разгоре.

Е сега и јас би сакал ад образложам зошто мислам дека жената е Пресвета Богородица. Овој стих каде се опишува жената во Библијата најчесто има три интерпретации:

1.Жената е Пресвета Богородица, мајката на Исус Христос.
2.Жената е Црквата Божја. Ѕвездите се 12 апостоли.
3.Жената е Израел. Ѕвездите 12 племиња израилеви.

4.Ако жената ја претставува Црквата тогаш се соочуваме со парадокс. Црквата го раѓа Исус, чија глава е Тој самиот. Значи жената не може да биде Црквата бидејќи таа не го родила Исус.

5.Ако жената го претставува Израел, тогаш ние имаме еден возвишен Израел, но сепак знаеме дека Израел во времето на Исус тргнал по друг пат.

6.Ниеден ситх во Библијата не е лесен за интерпретирање. Сепак, при прв поглед на стихот се создава една слика дека жената е Богородица, бидејќи таа е мајка на Исус.

7.Сите фигури во Откровението претставуваат индивидуи, а не идеи или класи на луѓе. Детето е Исус, змејот е Сатаната, секоја ѕвезда која паѓа од небото е паднат ангел кој го следи ѓаволот. Понатаму го има Архангел Михаил и неговите анѓели, истотака ѕверот- Антихристот. Според некои интерпретации само жената е колективно претставување на нешто.

8. Кога во стиховите се споменуваат Израел, христијаните или Црквата не се јавуваат како личности. Тие се јавуваат во буквална смисла, како колектив.

Откровение 7,4 И го чув бројот на одбележаните со печат: сто и четириесет и четири илјади беа одбележани од сите колена на синовите Израилеви.

Откровение 7,9 Потоа видов, и ете, големо мноштво народ, кое што никој не можеше да го преброи- од сите племиња и колена, народи и јазици;тие стоеја пред престолот и пред Агнецот, облечени во бели облеки и со палмови гранчиња во рацете.

Црквата се покажува како невеста Христова( а не како онаа која го раѓа Исус), и сите очекуваат женска фигура,но таа наместо како жена, се појавува како новиот Ерусалим. Откровение 21-9,10

9. Ако во Отрковението има знак кој е сомнителен и тежок за толкување, понатаму во текстот има објаснување за него. Агнецот е објаснет како Господар над Господарите, Цар над царевите ( Откровение 17,14). Змејот е Сатаната. Главите на ѕверот се кралеви. Сепак, нема дадено објаснување на знакот со Жената, со што се става до знаење дека таа е тоа што е- Мајка Исусова.

10. Ако погледнеме на стиховите со Сонцето, Месечината и Ѕвездите може да го споредиме со сонот на Јосиф, кој толку ги налутил неговите браќа. Во неговиот сон, Сонцето, Месечината и ѕвездите ги претставуваат неговите мајка и татко и неговите 11 браќа. Заедно со Јосиф чинат 12 деца- 12 ѕвезди. Значи ако Јосиф и браќата се 12 ѕвезди тогаш навистина може да земеме дека 12 ѕвезди се всушност тие. НО, во Откровението Сонцето, Месечината и ѕвездите не се објект на визијата. Тие се само облеката на Жената. Ова ни покажува дека жената е поврзана со Израел ( знаеме дека Дева Марија е ќерка Израилева ), но не е Израел.



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 15:36
Жената во Откровението не е Марија. Јован многу добро ја знаел Марија, така што доколку во својата визија ја видел Марија, тој немало да рече "жената", туку ќе речел "Марија".
 
Второ, таму стихот меѓу другото вели и:
 
"А жената избега во пустината, каде имаше место, што Бог и го приготви, за да ја хранат таму илјада и двеста и шеесет денови. "
(Откровение 12:6)
 
Ова никако не се вклопува со Марија.
Овие 1260 денови се однесуваат за иднината, за времето на антихристот, во времето на двата сведоци кои ќе пророкуваат 1260 денови (42 месеци, или 3.5 години)
 
"И ќе им дадам на двајца Мои сведоци, облечени во вреќи, да пророкуваат илјада двеста и шеесет денови.... И кога ќе го завршат своето сведоштво, Ѕверот, кој излегува од Бездната, ќе војува против нив, и ќе ги победи, и ќе ги убие"
(Откровение 11:3,7)
 
Свесен сум дека православните, согласно нивниот култ за Марија, копнеат да ја видат спомната Марија во посланијата на апостолите, но жал ми е што ќе ги разочарам дека Марија воопшто не е спомната во посланијата на апостолите, па ниту овде во Откровението на апостол Јован.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 16:48
ВТОРИОТ ЗВЕР ОД ЗЕМЈАТА – ЛАЖНИОТ ПРОРОК

     
„И видов друг ѕвер, како излегува од земјата, и имаше два рога, како кај јагне, а зборуваше како змев. И тој ја вршеше власта на првиот Ѕвер, пред него, и направи земјата и нејзините жители да му се поклонуваат на првиот Ѕвер, чија смртоносна рана беше залечена. И правеше големи чуда, така што и оган симнуваше од небото на земјата пред луѓето. Тој ги заведуваше жителите на земјата со чудата, што му беа дадени да ги прави пред Ѕверот, велејќи им на жителите на земјата, да направат лик на Ѕверот, кој имаше рана од меч и остана жив. И му беше дадено да вдахне дух во ликот на Ѕверот така што ликот на Ѕверот да прозборува, и да направи да бидат убиени оние, кои нема да се поклонат на ликот на Ѕверот. И направи сите - мали и големи, богати и сиромашни, слободни и робови - да им се даде ознака на десната рака или на челото, и никој да не може ниту да купи ниту да продаде, освен оној, кој има ознака: името на Ѕверот или бројот на неговото име. Тука е мудроста. Кој има ум нека го пресмета бројот на Ѕверот, зашто е број на човек. а неговиот број е: шестотини шеесет и шест. “
(Откровение 13:11-18)


За да го опиши Лажниот Пророк, Јован се служи со симболи. Да ги разгледаме трите главни симболи.

„И видов друг ѕвер, како излегува од земјата, и имаше два рога, како кај јагне, а зборуваше како змев.

Јован го гледа вториот звер како излегува од земјата. Овој звер исто како и антихристот е непријател на луѓето. Зверот кој што излегува од земјата е во спротивност на првиот звер кој што излегуваше од морето, т.е. народот. Во минатиот пост кажав дека морето(водата) го симболизира – народот. Но вториов звер излегува од земјата.

Ако морето претставува и симболизира нешто што е разбранувано, нормално е дека земјата претставува нешто тврдо, стабилно, некој траен поредок. Поради тоа што овдека се работи за Лажен пророк кој што носи некои религиски елементи, земјата ја претставува Светската религија.

Првиот звер (Антихристот) ќе има задача да ги соедини сите религии на светот во една религија. Екумената – светскиот сојуз на цркви, денес многу прави напори да ги обедини не само христијанските цркви (Православни, Католици, Протестанти), туку и сите останати религии на светот (Јудаизам, Муслиманство, Будизам), значи се да биде обединето под една религија наречена Екуменизам.

На овој начин се гради една голема гигантска религиозна организација која што ќе го има својот водач - Лажниот Пророк. Во Откр. 17:13 пишува: „ Тие имаат една мисла...“
Ова се мисли за 10 цареви, но истото може да се каже и за овие два звера, бидејќи ќе бидат премногу сложни и ќе работат рамо до рамо заедно. Тие мораат да дојдат (да произлезат) од царството на 10 цареви. Мое мислење е, дека тоа царство е обединета Европа.

Втората звер излегува од земјата, значи гo раѓа цврст религиозен систем. Религијата е најстабилното и најцврстото нешто на земјата за манипулација и заведување. Државите, царствата, царевите се менуваат, но религијата од секогаш била најстабилна и најцврста.

„... и имаше два рога, како кај јагне...“

Овој звер, на изглед ќе наликува како јагне, по својата надворешност, бидејќи ќе се појави пред светот како „Невин“, како невино јагне. На таков начин секогаш се појавувале лажните пророци. Апостол Павле во 2 Коринтјаните 11:13-15 вели:
„ Зашто таквите луѓе се лажни апостоли, измамливи работници кои се преправаат во Христови апостоли. И не е чудно, зашто самиот сатана се преправа во ангел на светлината.
Тогаш, не е ништо големо, ако и неговите слуги се преправаат во слуги на правдата.“


Секој лажен пророк е звер, како што Исус во Матеј 7:15 вели: „ Пазете се од лажните пророци, кои ви доаѓаат во овча облека, а внатре се грабливи волци.“

Често пати, заради ваквите појави, верните луѓе бидуваат излажани и преварени. Овај Лажен пророк носи два рога. Првиот звер носи десет рога, а овој само два. Првиот има круни на роговите, а овој нема круни на двата рога.

Во Откр. 5:6 за Господ Исус Христос пишува: „ Јагне, што стои како заклано, со седум рогови...“

Роговите претставуваат и презентираат Авторитет или власт, а бројот седум е број за совршенство.
Господ Исус има апсолутна и совршена власт.

Лажниот Пророк има двојна власт: политичка и религиозна власт. Бидејќи е тесно поврзан со антихристот, тој мора да биде и политички активен. Јован ја опишува лажната црква во последните времиња и нејзината политичка улога :

А жената, која ја виде, е големиот град, кој царува над земните цареви.“ (Откр. 17:18)

Лажниот Пророк ќе биде водач на оваа Вавилонска религија. Тој ќе биде отелотворување на сите природни и над природни науки. Ќе биде голем филозоф и ќе се претстави како еден апсолутен апостол и учител по религија. Се што луѓето ќе знаат за верата, нема да знаат од Библијата, туку тоа што ќе ги научи лажниот пророк, будејќи ќе се појави како безгрешен учител по религија.

Значи ќе се појави како политичар и религиозен водач, но овие две работи никогаш не одат заедно.

„... а зборуваше како змев.“

Јован во 1 јованова 4:1 ни зборува: „ Возљубени, не верувајте му на секој дух, туку испитувајте ги духовите - дали се од Бога, зашто многу лажни пророци излегоа во светот.“

Се поставува прашањето, како да ги препознаеме лажните пророци? „Ќе ги препознаете по нивните плодови.“ (Матеј 7:16)
Првиот плод за препознавање е Библиската наука. Каква наука тој човек носи и презентира.

„а секој дух кој не исповедува дека Исус Христос дојде во телото, не е од Бога; тоа е духот на антихристот, за кого сте чуле дека иде, и сега е веќе во светот.“ (1 Јованова 4:3)

Денеска по црквите на прво место се става љубовта, искуствата, делата, праведноста, а Библиската наука на последно место. Форумџии, чувајте се! Првиот тест дали некој е од Бога, е Библиската наука. Не како некој живее, бидејќи тоа може да го имитира, туку каква Библиска наука носи и презентира.

Змевот во Библијата е старата змија или Сатаната. Затоа Лажниот пророк ќе зборува како змевот (сатаната).

„ И тој ја вршеше власта на првиот Ѕвер, пред него, и направи земјата и нејзините жители да му се поклонуваат на првиот Ѕвер, чија смртоносна рана беше залечена. И правеше големи чуда, така што и оган симнуваше од небото на земјата пред луѓето. Тој ги заведуваше жителите на земјата со чудата, што му беа дадени да ги прави пред Ѕверот...“

Лажниот пророк ќе биде голем чудотворец. Неговата мисија ќе биде многу успешна меѓу не спасените луѓе. Знаците и чудата биле секогаш присутни во историјата на Божјиот народ, и тоа било потврда дека тој пророк што доаѓал зборувал во Божјо име. Тоа раѓало вера кај луѓето дека тоа е натприродно Божјо дело, а не човечко. Кога Мојсеј правеше чува во Египет, маѓесниците признаа дека тоа е „прстот Божји“. Исто така лажниот пророк ќе ги имитира чудата кои што ги правеа пророците и Божјите луѓе во текот на историјата.

„И направи сите - мали и големи, богати и сиромашни, слободни и робови - да им се даде ознака на десната рака или на челото, и никој да не може ниту да купи ниту да продаде, освен оној, кој има ознака: името на Ѕверот или бројот на неговото име.“

Фирмата МОНДЕХС масовно произведува био – чипови кои што се вградуваат во човечкото тело. И тоа не секаде, туку на десната рака и на челото. Сега за сега тоа е пробно, но ќе дојде време кога ќе биде морално да се прими тој био-чип, ако сакаме да купиме или продадеме. Луѓето не се свесни дека пред нивните очи почнува да се исполнува тоа што е напишано во Откровението.

Но вистинските верници нема да го примат тој жиг, бидејќи Бог е моќен да ги заштити своите на чуден начин.

Во откровението имаме сатанско свето тројство. Како што Отецот, Синот и Св. Дух се Божјо свето тројство, така и сатаната има свое тројство. Тоа се: Змевот или сатаната, првиот звер или антихристот и вториот звер или Лажниот пророк.

Змевот или сатаната ќе го имитира Отецот, Антихристот ќе го имитира синот или Исус Христос, а лажниот пророк ќе го имитира Св. Дух.

Но еве што пишува за тоа Лажно свето тројство:
„ И Ѕверот беше фатен, заедно со лажниот пророк, кој правеше чуда пред него, со кои ги заведе оние, кои ја примија ознаката на Ѕверот и кои се клањаа на неговиот лик; и обајцата беа фрлени живи во огненото езеро, што гори со сулфур.“(ОТКР. 19:20)

„ А ѓаволот, кој ги заблудуваше, беше фрлен во огненото и сулфурното езеро, каде се и Ѕверот и лажниот пророк; и ќе бидат мачени дење и ноќе во веки веков. (ОТКР. 20:10)

Заклучок:
Змевот е старата змија наречена САТАНА. Двата звера кои што излегуваат во оваа глава се вистински личности, луѓе кои што сакаат да се противат на Бога и да завлечат што е можно повеќе истомисленици. Тоа се антихристот и Лажниот Пророк. Зверовите не се институции, држави, организации, области или континенти. Америка не може да биде вториот звер затоа што Америка не може да биде фрлена во огненото езеро.


Ова е се од мене за вториот звер или Лажниот пророк. Има уште многу да се пишува, но времето и местото се кратки.

Со почит, Госпел.








Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 19:39
Се надевам модераторот нема да ми замери, но јас морам уште еднаш да му дадам аплауз :bravo: на мојот брат gospel за исцрпната библиска егзегеза на целото ѓаволското тројство (ѓаволот, антихристот и лажниот пророк).
А другите, наместо да му давате паушални реплики, земете и препишувајте го неговиот пост, затоа што времето на антихристот наближува и ретко ќе најдете сериозна библиска анализа на оваа тема.
 
Originally posted by gospel gospel напиша:

Се што луѓето ќе знаат за верата, нема да знаат од Библијата, туку тоа што ќе ги научи лажниот пророк, бидејќи ќе се појави како безгрешен учител по религија. ...

Форумџии, чувајте се! Првиот тест дали некој е од Бога, е Библиската наука.
 
Јас тоа го велам од кога се зачленив на форумов, година ипол, но она на што наидував и наидувам е: Традицијата, обичаите, православието, фолклорот, иконите, резбариите, моштите, монасите, бројаниците, светите водички, молитвите кон мртви, кон Марија, крштевање на бебиња, двојни крштевања, житија, мистични теологии... се се освен простото и едноставно учење на Светото Писмо тага
 
"Зашто ќе дојде време, кога луѓето не ќе ја трпат здравата наука, туку според своите страсти ќе си насоберат учители, за да им ги скокоткаат ушите и ќе ги одвратат ушите од вистината, а ќе се свртат кон бајки"
(2 Тимотеј 3:4)
 
Но нејсе, не треба да се обесхрабруваме, за нас христијаните строго важи заповедта:
 
"проповедај го словото, настојувај во време и во невреме, изобличувај, прекорувај, охрабрувај со сета трпеливост и со поука"
(2 Тимотеј 4:2)
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 20:12
Зверовите не се институции, држави, организации, области или континенти. Америка не може да биде вториот звер затоа што Америка не може да биде фрлена во огненото езеро.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

а овој начин се гради една голема гигантска религиозна организација која што ќе го има својот водач - Лажниот Пророк. Во Откр. 17:13 пишува: „ Тие имаат една мисла...“
Ова се мисли за 10 цареви, но истото може да се каже и за овие два звера, бидејќи ќе бидат премногу сложни и ќе работат рамо до рамо заедно. Тие мораат да дојдат (да произлезат) од царството на 10 цареви. Мое мислење е, дека тоа царство е обединета Европа.
---------------------------------------------------------------------
zverot-carstvo,, nacija,,sila, imperija(vodena e od covek??!!)
samiot vikas toa carstvo po moe mislejne e evropa gore vo tvojot post,potoa vikas amerika ne moze da bide frlena vo ognenoto ezero.
prviot zver so sedum glavi i 10 rogovi e vo minatoto kako sto kaza no toj bese go nema i pak go ima pamtis na ovoj del ob otkrovenieto toa znaci deka pak ce se obnovi so toa sto sega ce go ima i ovoj lazen svedok koj ke dojdi od zemjata jasno i ubavo objasni.
koga zverot se pojavuva od moreto toa vo prorostvoto e pretstaveno kako pojavuvajne megu mnogu narodi i mnogu lujge(gusto naseleno podracje)a drugiot od zemjata sto e mnogu sprotivno na primer od amerika koja beze slabo naselena zemja i koja bese spas za mnogu narodi od evropa
znaci slabo naselena, pa zatoa jas mislam deka od tamu ce se javi lazniot prorok ili vtoriot zver so 2 roga bez kruni oti nema carstva vo amerika.no zaednicko na ovie dva zvera e toa sto ovie gi rakovodi coek a pozadi toj coek stoji zmejot.so se drugo se soglasuvam so gospel.
no kako ce go prepoznaeme zverot-toa carstvo, imperija,
taa sila,koja e rakovodena odcoek
1.a zmejot mu ja dade svojata sila svojot prestol i golema vlast
2.vladee so svetot za 1260 denovi ili 42 meseci ili edno vreme i dve vremina i polovina vreme
3. zdobiva smrtonosna rana koja podocna se isceluva
4.ima politicka i verska sila na koja i se sluzi.
5se mesa vo bozjiot zakon.
6.ima poglavar koj tvrdideka ebog na zemjata i ima vlast da prostuva grevovi.
7.taa e majka crkva(kerki ima izlezeno od nea)
8.vojuvala i vojuva protiv svetiite.
9.ima coek kako svoj vodac a brojot na negovoto ime e 666.
dali znae nekoj sto e toa
vicarius filii dei


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 21:55
Мелхиседек,

Постојат голем број тумачења на последната книга од Новиот Завет, Откровението. Некои држат вода, но некои не држат. Тоа се идни времиња, и мораме да бидеме премногу внимателни од што се учиме, но и што поучуваме.
Најважното е што сака да ни каже Библијата, а не нашето човечко размислување, или учењето на црковната деноминација каде што припаѓаме.

Ако одиме според тој стандард, Библијата што сака да ни каже, верувам дека Бог во нашиот ентузијазам и настојување да разбереме, ќе ни ја показе вистината и вистинското Библиско тумачење, за овие настани.

Никаде не изложив дека вториот звер е обединета Европа, напротив кажав дека царството од 10 цареви по мое мислење е обединета Европа, и дека од тоа царство треба да излезе првиот звер кој што е Антихристот.

Ова царство е продолжеток на Римското царство, бидејќи Римското царство никогаш не беше покорено од друго царство.Тоа само по себе се раздели и се распадна. Сите овие 2000 год. тоа тлее, за еден ден наеднаш да се разгори и да продолжи да постои.

Твое мислење беше дека вториот звер е Америка, со што јас не се согласувам, затоа што двата звера се личности т.е. луѓе испирирани од Змевот кој што е самиот Луцифер, односно Сатаната.    

Европа не е еден од зверовите, па ниту некој од континентите може да биде звер.
Како што кажав првиот звер(Антихристот) е последниот што ќе излезе од царството на десетте цареви, а вториот звер е Лажниот Пророк кој што ќе биде религиски водач на целиот свет, т.е. водач на сите обединети светски религии.

Мое мислење е дека, тој водач ќе биде произлезен од Светскиот сојуз на цркви - ЕКУМЕНАТА, без разлика дали ќе биде еден од Католичките идни Папи, дали ќе биде Православен поглавар, или Протестантски Епископ, тоа е најмалку важно. Важното е дека сите овие цркви се обединуваат меѓу себе, и секој поглавар ги признава останатите поглавари.

Минатата година во октомври, во Равена Италија, Православната и Католичката црква направија меѓусебно помирување и признавање, кое што од 1054 година од времето на расколот(ШИЗМА) никогаш помеѓу себе не општеа и не се признаваа една со друга. Православниот Цариградски патријарх го призна Папата како прв меѓу еднаквите, со што Папата стана тоа, за што и се декларира. (Неговата декларација е спротивна на Библиското учење)

Во 1948 год. Израел за прв пат после 2500 год. станува држава, но истата 1948 год. е оформен и Светскиот сојуз на цркви - Екумената.   
Што мислиш, дали сето тоа е случајно, или сето тоа има некаква друга позадина?


Бројот 666 не се однесува на вториот звер - Лажниот пророк, туку на првиот звер - Антихристот. Тоа е име на човек.
Постојат тумачења кои што велат дека Антихристот во своето родословие мора да има Еврејски корен (лоза), но не мора да е роден и да живее во Израел.
Тој не е религиозен, туку е политички водач.

Додека вториот звер - Лажниот пророк, тој е религиозен водач, и постојат тумачења кои што тврдат дека е можно да биде некој Папа. Моето мислење е дека ќе биде ЕКУМЕНИСТ, без разлика дали Католик, Православен или Протестант.
Протестантите се најголеми заговорници за Екуменизмот, па не е исклучок да биде и Протестант.

Со почит, Госпел.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 22:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by gospel gospel напиша:


Се што луѓето ќе знаат за верата, нема да знаат од Библијата, туку тоа што ќе ги научи лажниот пророк, бидејќи ќе се појави како безгрешен учител по религија. ...

Форумџии, чувајте се! Првиот тест дали некој е од Бога, е Библиската наука.

 

Јас тоа го велам од кога се зачленив на форумов, година ипол, но она на што наидував и наидувам е: Традицијата, обичаите, православието, фолклорот, иконите, резбариите, моштите, монасите, бројаниците, светите водички, молитвите кон мртви, кон Марија, крштевање на бебиња, двојни крштевања, житија, мистични теологии... се се освен простото и едноставно учење на Светото Писмо тага

 



Навистина, одлична анализа, многу јасна и многу поучна.
Согласен сум со тебе, дека Библијата треба да е прво и основно орудие по патот кон Бога. Но, сепак имај в предвид едно друго послание, според мене, едно од најбитните, најубавите и најтешките (како порака):

8 Љубовта никогаш не престанува: А другите дарби : ако се пророштва - ќе се отстранат; јазици - ќе замолкнат; ако е знаење - ќе исчезне.
9 Зашто, делумно знаеме и делумно пророкуваме,
10 но кога ќе дојде совршеното, ќе се отстрани делумното.

Сето знаење ќе исчезне кога ќе дојде Љубовта, така што, иако треба да учиме постојано и да го следиме Словото, не треба да се возгордејуваме со него.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 01:06
gospel,
potpolno se soglsuvam so tebe,samo dodavam razni pogledi na otkrovenieto zatoa sto ne veruvam deka nekoj znae bas tocno od 100 procenti da ja protolkuva ovaa kniga od noviot zavet, zatoa sto e pisuvana opsto kazano od pocetok na postoejneto do denes a i za idnina , za toa e potrebna bozja mudros i vo prosti zborovi, treba da ni bide dadeno za da mozeme da razberime, a poznavajki go bog znam deka ako imalo potreba da znaeme nie ke znaeme.samo sakam da spodelam nesto sto znam jas i gledam deka i ti si dosta upaten i gledam i samiot kazuvas deka ima povejke tymacejna na otkrovenieto.samiot kazuvas deka dvete licnosti se lujge toe individui koi se inspirani od zmejot toest gavolot,toa sakam da go kazam i jas samo sto sakam da dodadam deka tie licnosti nema da bidat nekoji sejlaci na nekoja planina nego lideri toest vodaci, no edniot od evropa a drugiot od usa koi ce se pokazat i ce deluvaaat vo isto vreme.ako mislis deka ovi posti nedoprinesuvaaat za opsto poznavajne na bozjoto pretskazuvajne mozime da gi prekineme no preku dijalog mozime i da otkrijame nesto ako gospod dade
pogore prasav nesto dali nekoj znae sto znaci
vicarius filii dei
bi sakal nekoj da odgovori


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 01:14
Напротив - не само што не треба да престанува темава, туку треба да се задлабочи од луѓе што ја познаваат добро.
Јас сеуште се воздржувам да дадам свој осврт, затоа што е навистина сериозно прашање, а сметам дека имам уште многу да ги проучувам Откровенијата, пред да можам да искажувам свои ставови...
Vicarius Filii Dei - иако многу протестанти тврдат дека е назив за папата (а соодветно синоним за 666 во Откровенијата), сепак - нема сериозна поткрепа како тврдење. Никаде кон папата не постоело обраќањето Vicarius Filii Dei (иако може да се каже дека е тоа значењето - Служител на Синот Божји), туку Vicarius Lesu Christi - Служител Христов.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 01:22




v=5
i=1
c=100
a=0
r=0
i=1
u=5
s=o

f=0
i-1
l=50
i=1
i=1

d=500
e=0
i=1

mislam deka ako se soberat se 666
i isto taka site znaeme deka bukvite U I V vo alfabetot imaat ista vrednost ako nekoj ne veruva neka proveri vo nekoja enciklopedija


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 01:56
Во сето тоа има само еден проблем - по кој броен систем се преценува вредноста? Има неколку различни начини на одредување на вредноста на буквата, и во случајов е доста тешко да се утврди дали конкретниот назив е врзан со некој од нив и со кој точно. До 12 век се користи еден систем, додека потоа влегува во употреба друг - со кој обично денес се прават овие пресметки.
Пример - ако се преведе бројот, онака како што е претставен во Откровението - се доаѓа до буквите XOF (600, 60, 6)- кое што ништо не значи само по себе.
Класичната Гематрија има еден начин на пресметување, грчкиот алфабет, малку различна. Кабалата - еврејската го користи гематрискиот систем, христијанската користи малку различен...
Затоа - треба многу проучување на оригиналниот текст, начинот на кој е напишан и условите во кои е пишуван, за да може да се прецени кој систем да се употреби.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 02:04
Интересно е тоа што истиот тој алгоритам со кој адвентистите се обидуваат да докажат дека папата е антихристос, важи и за основоположничката на адвентистите (Ellen Gould White):
 
E = 0
L = 50
L = 50
E = 0
N = 0
 
G = 0
O = 0
U = 5
L = 50
D = 500
 
V = 5
V = 5
I = 1
T = 0
E = 0
 
= (50+50) + (5 + 50 + 500) + (5 + 5 + 1) = 666
 
Ова ти се вика: Со свој камен по своја глава голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 02:07
Да, баш така, одличен пример.
Не се пресметува нумеричката вредност според прост алгоритам, туку има цел систем за одредување на вредноста.
Нешто што луѓето многу често забораваат е дека азбуките се менуваат. Еврејската азбука од пред Христа е различна од таа во Негово време, сосема различна од онаа која е во употреба во средните векови (кога се развива гематријата и кабалата како начин на толкување на Талмудот и Тората), и различна од денешната.
Да не зборуваме за разликите во грчката азбука, и разликата меѓу латиницата и англиската абецеда.
Затоа - за да се прави таква анализа, не треба да се оди на интернет сајт, да се испише име и да се добие вредност, туку да се поминат години во проучување на темата.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 12:18
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Јас не се согласувам со тебе. Зошто мислиш дека е Богородица?


A zasto da ne e Bogorodica....?????

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 12:35
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


A zasto da ne e Bogorodica....?????
 
Темплариус, прочитај ги постовите на gospel. Во нив тој убаво објасни зошто не е Марија и на што се однесува тој стих во Откровението.
Теолозите не се едномислени околу деталното толкување на тој стих, но сите се едномислени дека тоа не е и НЕ МОЖЕ да се однесува на Марија.
Прочитај го целиот контекст и ќе видиш дека Јован зборува во визија за иднината, а не за Марија.
 
"А жената избега во пустината, каде имаше место, што Бог и го приготви, за да ја хранат таму илјада и двеста и шеесет денови. "
(Откровение 12:6)
 
Ова никако не се вклопува со Марија.
Овие 1260 денови се однесуваат за иднината, за времето на антихристот, во времето на двата сведоци кои ќе пророкуваат 1260 денови (42 месеци, или 3.5 години)
 
"И ќе им дадам на двајца Мои сведоци, облечени во вреќи, да пророкуваат илјада двеста и шеесет денови.... И кога ќе го завршат своето сведоштво, Ѕверот, кој излегува од Бездната, ќе војува против нив, и ќе ги победи, и ќе ги убие"
(Откровение 11:3,7)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 14:49
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Жената во Откровението не е Марија. Јован многу добро ја знаел Марија, така што доколку во својата визија ја видел Марија, тој немало да рече "жената", туку ќе речел "Марија".
 

Второ, таму стихот меѓу другото вели и:

 

"А жената избега во пустината, каде имаше место, што Бог и го приготви, за да ја хранат таму илјада и двеста и шеесет денови. "(Откровение 12:6)

 

Ова никако не се вклопува со Марија.

Овие 1260 денови се однесуваат за иднината, за времето на антихристот, во времето на двата сведоци кои ќе пророкуваат 1260 денови (42 месеци, или 3.5 години)

 

"И ќе им дадам на двајца Мои сведоци, облечени во вреќи, да пророкуваат илјада двеста и шеесет денови.... И кога ќе го завршат своето сведоштво, Ѕверот, кој излегува од Бездната, ќе војува против нив, и ќе ги победи, и ќе ги убие"(Откровение 11:3,7)

 

Свесен сум дека православните, согласно нивниот култ за Марија, копнеат да ја видат спомната Марија во посланијата на апостолите, но жал ми е што ќе ги разочарам дека Марија воопшто не е спомната во посланијата на апостолите, па ниту овде во Откровението на апостол Јован.

 





Јован ја знаел Пресвета Богродица, тоа е точно.Истотака и Апостолот Марко ја знаел Дева Марија па не го употребил името Марија во Евангелието.Така и Јован не го употребил името на Пресвета Богородица.
А тоа што вашата деноминација не верува дека е Пресвета Богородица не значи дека не е така.
Истотака коментарот дека теолозите се согласуваат дека Жената не е Дева Марија не е вистинит. На пример Католичките теолози тврдат дека е Пресвета Богородица.





Би сакал доколку некој знае да ми посочи линк каде би можел да прочитам што мислат Црковните Отци за овој стих , а и да го видам ставот на Православната Црква за овој стих.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 15:06
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Истотака и Апостолот Марко ја знаел Дева Марија па не го употребил името Марија во Евангелието.
 
"А кога дојде саботата, почна да поучува во синагогата, и мнозина, кои слушаа, се зачудија и рекоа: „Откаде Му е ова Нему? И каква е мудроста што Му е дадена? И какви чудеса прават Неговите раце? Не е ли овој дрводелец, Синот на Марија, и брат на Јаков, и Јосиф, и Јуда и Симон? И не се ли Неговите сестри тука меѓу нас?” И се соблазнија заради Него."
(Евангелие по Марко 6:2,3)
 
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Истотака коментарот дека теолозите се согласуваат дека Жената не е Дева Марија не е вистинит. На пример Католичките теолози тврдат дека е Пресвета Богородица.
 
Кога реков "теолози" најмалку мислев на католиците. Католиците ја слават и и се молат на Марија далеку повеќе од Христос, па очекувано е да им се причинува Марија во некои стихови каде што воопшто не се збори за неа.
 
Сепак, во продолжението на тој цитат јасно се гледа дека не станува збор за Марија...
 
"А жената избега во пустината, каде имаше место, што Бог и го приготви, за да ја хранат таму илјада и двеста и шеесет денови. "
(Откровение 12:6)
 
Ова никако не се вклопува со Марија.
Овие 1260 денови се однесуваат за иднината, за времето на антихристот, во времето на двата сведоци кои ќе пророкуваат 1260 денови (42 месеци, или 3.5 години)
 
"И ќе им дадам на двајца Мои сведоци, облечени во вреќи, да пророкуваат илјада двеста и шеесет денови.... И кога ќе го завршат своето сведоштво, Ѕверот, кој излегува од Бездната, ќе војува против нив, и ќе ги победи, и ќе ги убие"
(Откровение 11:3,7)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 15:31
Evangelos e сега стварно направив грешка( вчера и денес многу ми се спие не знам што ми е ). Во Марко се споменува името Марија, ама на други места не се споменува. Во Евангелието по Јован се споменува ли името на Пресвета Богородица?Не, иако Јован ја знаел Марија, како што велиш ти.

Како што реков, ќе истражам повеќе за овој стих па ќе видам што ќе најдам.

Поздрав


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 18:46
ЕвАнгелос - со оглед на тоа што 1260 дена се спомнуваат на две места - дали не може да станува збор за две различни ситуации? Едната од тоа време, едната од иднината? 42та месеци имаат доста голема симболика (чисто од нумерички аспект).

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 21:01
klucot koj sto go otklucuva prorockoto ime e nacelo dadeno vo ezekiel 4-6 i mojseeva 14-34 ovde otkriva deka eden den vo prorostvoto e ednakov na edna bukvalna godina.
vremenskite prorostva prvo moraaat da bidat razlozeni vo denovi.eden mesec vo bibliskoto smetajne sodrzi 30 denovi.
prorocka godina sodrzi 360 denovi ova e formulata. vo otkrovenie vremeto sto se spomnuva e vrme dve vremina i polovina vreme, ova dava 3 celi i 1/2 vremina.
taka 3ipolovina vreminja pretstavuva 3ipolovina prorocki godini
3ipolovina godini sodrzat 1260 denovi ili 42 meseci ,,,,
koristejki go metodot den za godina nie gledame deka ovaa sila ke vladee 1260 godini


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 21:11
ubavo se vo tolkuvajneto na brojot od otkrovenieto
no za informacija, niz vekovite za papata se tvrdelo deka eden od oficijalnite cinovi e ficarius filii dei sto vo prevod znaci namesnik na sinot bozji,ova e objaveno na 18 april vo 1915god vo izdanieto na our sunday visitor
a za informacija ovaj naziv e napisan na krunata na papata
i uste nesto zidarski ako bog sakal da mu objavi na svetot za brojot 666 zar mislis deka toa bi go napravil so nekoj jazik koj e mrtov naprimer arimejskiot ili bi go rekol so nekoj jazik koj e poznat megu site ljujge kako na primer latinskiot


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 21:16
И Јеховините сведоци мислат дека еден ден во Библиските пророштва мора да значи една година, повикувајќи се на едно од Петровите посланија. Јас верувам дека не е така.


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 00:06
МЕЛХИСЕДЕК,

Не секаде во Библијата важи начелото, ден за година. Мора да се биде внимателен кога се користи тоа начело затоа што користејќи го тоа начело, некои верски деноминации направиле големи грешки во своите пресметувања, и на тие грешки ја темелеле својата теологија.

Пример:

Бог за шест дена ги создаде небото и земјата и се што е на неа. Ако го користиме начелото од Езекиел 4:6, тогаш би излегло дека за шест години Бог го создаваше светот, а не за шест буквални дена.

Втора работа, во очите на Бог еден ден е како илјада години, а илјада години како еден ден.


Мора да се внимава каде се употребува тоа правило. Јеховините сведоци и адвентистите имаат направено големи утнувања во своите пресметки и на тие пресметки ја темелат својата погрешна теологија.
Адвентистите дури и пресметаа кога ќе биде второто Христово доаѓање, ги распродадоа своите имоти и заминаа да го чекаат на планината да дојде.
Но кога видоа дека пресметките не им се исполнија, а имотите им беа распродадени, многу луѓе останаа осиромашени и оклепани.

Пресметката која што ја наведуваш за 1260 денови, не држи вода и не е точна, бидејќи тие денови се за втората половина на големите неволји кои ќе траат 1260 дена или три и пол години, кога Антихристот ќе владее и ќе ја пустоши земјата.
Пророчките години, ден за година во овој случај не важат, бидејќи Антихристот нема да пустоши 1260 год. туку 1260 дена или три и пол години.

Според книгата на пророкот Даниел, големите неволји ќе траат седум години. Тие седум години се поделени на две етапи по три и пол години.
Во првата етапа од три и пол години Антихристот ќе ги лаже народите и ќе им ветува брда и долини, ќе војува мудро и дипломатски, со преговори, додека во втората етапа од три и пол години отворено ќе ги покаже своите намери дека сака да го држи во покорност светот и дека сака да се покаже како Бог и спасител на планетата земја.

Во тие години ќе биде таква неволја на земјата, како што не била од почетокот на светот па до сега. Ќе бидат големи пустошења на земјата и големо прогонство на сите кои што ќе веруваат со вистинска вера во спасителот Исус Христос.   

Но има една светла страна за сите верници Христијани кои што се дел од црквата Божја. Пред да настапат овие седум годишни неволји на земјата, ќе се случи еден настан што за светот и за сите кои хулат на името Исус, ќе биде мистерија.

Според (1 Солунјаните 4:13-18)ќе се случи вознесение или грабнување на црквата Христова. Наиме, во трен на око, (во едно трепнување на окото), сам Господ Исус Христос, со заповед, при глас на архангел и труба божја, ќе слези од небото во облаците, и сите мртви од овие 2000 години кои биле дел од сеопштата Црквата Божја ќе ги воскресне и ќе бидат грабнати од ангелите на облаците за да се ссретнат со Господ Исус во облаците, а тие кои што ќе бидат затечени живи кои се вистински Христијани и дел од сеопштата црква Божја исто така во тој момент ќе бидат грабнати во облаците , и тие да се сретнат со својот Господ Исус.

Тука има едно правило, а тоа е дека живите нема да ги испреварат мртвите, туку редоследот е обратен. Првин ќе воскреснат мртвите, а потоа живите ќе бидат грабнати но со нови прославени тела. И мртвите и живите ќе бидат грабнати во еден момент, во едно трепнување на окото.
Овој настан светот и Антихристот нема да го видат и за нив ова ќе биде голема мистерија и енигма, што се случило со овие луѓе.

За сите овие седум годишни неволји, црквата Божја нема да биде на земјата, туку со Господ Исус на небото.

Овој настан претставува прва етапа од првото воскресение на верниците.

„Блажен и свет е оној кој има дел во првото воскресение, над нив втората смрт нема власт, а ќе бидат свештеници на Бога и ќе царуваат со него илјада години...“
(Откровение 20:6)

Втората етапа од првото воскресение ќе биде тогаш кога после седум годишните неволји, Господ Исус ќе слезе на земјата заедно со црквата Божја која беше грабната пред големите седум-годишни неволји, и ќе ги воскресни и Старо заветните верници, но и верниците кои што ќе бидат погубени, убиени или умрени во седум-годишните неволји.

Останатите луѓе кои што не верувале од Адама па до доаѓањето на Исус, нема да воскреснат додека не се навршат илјада години. После тоа ќе воскреснат, но тоа ќе биде второто воскресение кое ќе биде за осуда и за вечна мака.

Се извинувам што ја проширив темата, но мислам дека образложив една интересна информација и тема.




Со почит, Госпел.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 01:04
Мелхиседех - на папската круна не е испишано Vicarius Filii Dei - нема никаков доказ за тоа, тоа е теорија на некои од протестантските деноминации од минатото, но не е докажано. Називот за папата не е тој, туку Vicarius Iesu Christi - Викар (служител) на Исус Христос.
Госпел - одлична анализа.


-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 00:13
ЕвАнгелос - со оглед на тоа што 1260 дена се спомнуваат на две места - дали не може да станува збор за две различни ситуации? Едната од тоа време, едната од иднината? 42та месеци имаат доста голема симболика (чисто од нумерички аспект).
------------------------------------------------------------------------
ova go napisa zidarski i mislam deka treba da se obrni povejke vnimanie na ovie zborovi.pozdrav do zidarski za ovie zborovi.
se soglasuvam so tebe gospel toa e i moje najblisko veruvajne za tolkuvajneto na otkrovenieto no sakav i ova tolkuvajne koe ti go spomnav da izlezi na forumov za da mozime da sporedime.
mojata cel na forumov---da vidam kako razmisluvaaat i drugite i bev iznenaden od gospel no onie zborovi na zidarski koi se navedeni gore mi ostavija vpecatok deka sepak nesto propustame.
kako sto rekovovaaa kniga e pisuvana od pocetokot segasnosta i idninata i mnogu e3 bitno da znaeme koga se odnesuva za minatoto a koga za idninata i kade se naogame sega i isto taka treba da se zeme obzir koga e pisuvana.
zidarski jas ja nemam videno krunata na papata no taka imam procitanoi ubavo bi bilo ako znaes nesto povejke za toa da objasnis nesto povejke
inaku ne sum adventist ako nekoj taka misli zosto bese napisano nesto so ovie zborovi
e ova ti se vika so svoji kamejna po glava ili taka nesto
jas sum pravoslaven ako toa nekoj go interesira a znam deka go interesira no toa ne znaci deka jas ne citam i nesto povejke inaku jas sakam da spodelam i da naucam nesto ovde na forumov za bozjoto slovo.golemi pozdravi do site koi ucestvuvaaat na forumov.
i gospel prodolzi so otkrivajneto na prorostvoto super ti odi


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 00:32
мелхиседек, ме мрзи да објаснувам. Го прочитав текстот уште еднаш и заклучив дека на човек што без предрасуди и објективно го чита нема потреба од дополнителни објаснувања за да заклучи дека тоа се однесува за иднината и дека жената не е Марија. Прочитај го целото 12то поглавје и ќе видиш дека "жената" е симбол, а не Марија, како што ни црвениот змеј со седум глави и десет рогови не е вистински змеј, туку симболика.
Ослободи се од култот спрема Марија и ќе ти станат јасни работите. Помири се со тоа дека Марија не е спомната во посланијата на апостолите. Марија е спомната само 6 пати во евангелијата, од кои 3 пати е спомната во негативна конотација (т.е. укорена од Христос и наречена жена, а не мајка!). И тоа е се. Христос е фокусот на Светото Писмо. Христос е Оној кој е достоен за слава и величање. НА Христос да му се молиме. На Христа да Му пееме!
Алелуја! Халелујах! Елхамдулилах! Самбеле! Фален и Славен ГОСПОД!Алелуја!...

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 00:51
Еве ти нова реформа,најтазе. Употребата на исламскиот термин ЕЛХАМДУЛИЛЛАХ во Христијанството.Само со таа разлика што и Исус велел ЕЛХАМДУЛИЛЛАХ, и на тој начин го молел, му пеел,само на Аллах и никој друг.   

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 15:47
evangelos jas toa go rekov deka zenata vo 12 glava na otkrovenieto e bogorodica samo poradi edna pricina,: a taa pricina e za da se razgori muabet na ovaat tema ako citas ponatamu vo moite postovio ce vidis deka se soglasuvam so gospel i toa deka zenata vo 12 glava od biblijata e izrailot toest narodot izraelski. toa go resivme i site na forumov se soglasivme deka e taka pa zatoa nema sto da doobjasnuvas i nemam nikakov kult sprema marija zenata koja go rodi nasiot spasitel sinot bozji isus hristos.namesto da dades nekoje dopolnitelno obrazlozuvajne na otkrovenieto ti go kocis muabetov.procitaj gi poslednite posti i vklucise vo razgovori ama ovaj pat citaj gi i poslednite posti i te molam bez pretskoknuvajne oti nema da naucis nisto.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 16:56

Извини мелхиседек, не забележав дека се согласуваш со gospel дека жената во Отк.12 е народот Израелски големо%20гушкање



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 01:12
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Неодамна учествував во дебата околу следниот стих од Откровението:

Откровение 12,1: И голем знак се покажа на небото: жена, облечена во сонце; под нозете нејзини беше месечината, а на главата нејзина-венец од дванаесет ѕвезди.


Моето мислење е дека жената која се јавува на небото како знак и која го раѓа Оној кој ќе ги пасе сите народи е Пресвета Богородица која и го родила Нашиот Спасител. Сепак слушнав и други различни и интересни мислења, па затоа ја ставам и оваа тема бидејќи мислам дека ќе допринесе да се развие интересна дебата.

Поздрав до сите


А пишуба дека е трудна?
 
Или свежо породена со колевка до неа?
 
Ако не, ви падна митологијата во вода....голема%20насмевка


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk