Испечати | Затвори го прозорот

Најлонска фолија при вежбање

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14985
Датум на принтање: 19.Јуни.2024 во 15:37
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Најлонска фолија при вежбање
Постирано од: Lady Blue
Наслов: Најлонска фолија при вежбање
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 23:23
Najlonaska folija pri vezbanje DA ili NE???? Imam slusnato od mnogu kako se falat so zgolemeni rezultati od vezbanjeto ako se obvitkaat kriticnite delovi od teloto so najlonska folija.... Iskustva, mislenja, preporaki..... Povelete среќа

-------------
I love life!!!Коментари:
Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 23:29
Точно така. Помага и те како. Особено ако се работи за трчање епспресно го вади целулитот.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: n1k0La
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 23:32
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Точно така. Помага и те како. Особено ако се работи за трчање епспресно го вади целулитот.
pomaga ama od toa zaboluvaat bubrezite ja idam u teretana 3 god ima eden postar decko sto odi so mene on nosese folija da skine kilaza po 1 sat ja nosese zabole od bubrezi zatoa sto kozata ja upiva potta i zaboluvaat bubrezite ali pak vie prasajte kako sto.

-------------
Otvori Se Zezame ! Da Ne Vlezeme Sose Vrata!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 23:34
Хм. не сум знаела за тоа...можеби си и у право..по некоја логика не ме ни чуди тоа....јас само знаев дека се слабее доста брзо а за ова не. Сепак фала ти.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Lady Blue
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 23:42
Originally posted by n1k0La n1k0La напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Точно така. Помага и те како. Особено ако се работи за трчање епспресно го вади целулитот.
pomaga ama od toa zaboluvaat bubrezite ja idam u teretana 3 god ima eden postar decko sto odi so mene on nosese folija da skine kilaza po 1 sat ja nosese zabole od bubrezi zatoa sto kozata ja upiva potta i zaboluvaat bubrezite ali pak vie prasajte kako sto.
 
A sto ako se reducira vremeto da kazam na 15 minuti dnevno.....hmmmm ....... ili pak bi bilo isto?збунетостзбунетостне%20знам


-------------
I love life!!!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 23:45
Маци а да си земеме ние антицелулитни креми голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Lady Blue
Датум на внесување: 11.Август.2008 во 00:22
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Маци а да си земеме ние антицелулитни креми голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Aaaaa pa imam jas i toa src od Avon i nisto ne pomaga...ziva laga тагатагатага


-------------
I love life!!!


Постирано од: MAJA DIKOVA
Датум на внесување: 12.Август.2008 во 16:40
JAS 3PATI NEDELNO ODAM NA FITNES,A SEKOJ DEN TRCAM,I SI KUPIV (OD POODAMNA}ISCELO OD NAJLON E I E NA SILUETE,ZNACI OD DOLE OD NOZETE DO GORE DO GRADITE E ,POSTOJANO SEKOJ DEN GO NOSAM I IMA MNOGU EFEKT.KOGA SE VRAKAM DOMA POLNO E E SO VODA TOES POT.A NEMAM PROBLEMI SO BUBREZITE.


Постирано од: ariela
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 00:36
A so e so pojasite za na polovina?? tie pomagaat li??

-------------
forever in my heart,no matter what..


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 14:30
a be imate preparati kao el karnitin i drugi fetburneri , ako tolku ocajno sakate rezultati brzi , samo se sto e brzo ne e vo red. Najdobro bi bilo L carnitine , mnogu luge se falat od nego

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 14:53
Еј и мене ме интересираше ова... пробав јас со најлонска фолија додека вежбам на орбитрек и стварно имаш чувство дека се топиш но, ако се потиш не значи дека топиш и масни наслаги туку дека само исфрлаш соли, нели?

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 22:11
pa ako e stetno za bubrezite togas podobro da se stavi folija na nozete,ako ne drugo...jas redovno trcam,ama nemam problemi so stomakot za da stavam kesi!

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: konan
Датум на внесување: 31.Август.2008 во 09:27
Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

JAS 3PATI NEDELNO ODAM NA FITNES,A SEKOJ DEN TRCAM,I SI KUPIV (OD POODAMNA}ISCELO OD NAJLON E I E NA SILUETE,ZNACI OD DOLE OD NOZETE DO GORE DO GRADITE E ,POSTOJANO SEKOJ DEN GO NOSAM I IMA MNOGU EFEKT.KOGA SE VRAKAM DOMA POLNO E E SO VODA TOES POT.A NEMAM PROBLEMI SO BUBREZITE.
IMA VREME ZA BUBREZITE NE BRZAJ XEXEXE...ne nikako najlonska folija
...ako vekje sakas da simnis nekoe kilo a zdravo..togas probaj so povekje obleka..stvarno e naporno dodeka se naviknis..nojas igrav 12 godini aktivno fudbal i na treninzi za da sinime zdravo ne teraa da se oblecime po povekje alista...potta ke izleva i mastite ama ke se vpivat vo alistata a ne vo telote soe dosta opasno


Постирано од: Foxy_lady
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 14:42
Ако од претходно имаш проблеми со бубрезите,а не си знаел да или случано се поклопило да настинеш во тој период па и бубрезите те фатиле.Инаку не,ми нема логика,ама што го знаеш,здравје е не е заебанција.
Женски,крема против целулит,не газирано,кафе,чоколади,ништо од тоа,па и оние 100 посто природни сокови што ги викаат,никако,многу вода,евентуално гел од бршлен,не е скап некој 200 денари,а ефективен е,а може и ако сте во можност да зовриете ливчиња од бршлен и да правите облоги,НО НЕ И ДА ГО ПИЕТЕ ЗАТОА ШТО Е ОТРОВНО.Дневно барем пола саат пешачење,орбитрекот е одличен,само се создава оној тврд целулит што не се познава,па од кога ќе престанете со вежбање доаѓа до израз и тоа е веќе проблем.Така да,прво гледајте да го стопите со исхрана и препарати,а потоа насочете се кон вежбање и зацврстување.Мене ми помогна се од ова.
Имате време до лето...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 19:10
Ne veruvam deka se upiva potta posle iskustvoto sto go imav denovive. Zasto koga ke ja izvadev foliojata bukvalno mozev bokal da napolnam samo od edna noga a ne pa od stomak i od druga noga. Jasno i posle toa mi curese kozata kako od sauna da sum izlegla. плазење

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 19:29
Aha, i jas imam obicaj da gi obvitkam nozete i butinite so onaa prozirna folija...prethodno se masiram so anticeluliten gel za masaza, ili ednostavno so talog od kafe ( kofeinot e poznat "borec" protiv celulitot), i vezbam....po eden cas ja vadam folijata, se tusiram i masiram so lufa i nekoe ubavo anticelulitno sapunce ( od lush, na pr.) ....rezultatite se povekje od odlicni...намигнувањетрепкање


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 19:34
interesno среќа ke probam so kafeto gledam mnogu go falite t.e. so talogot od kafe.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 22:17
Bogami i ja ke probam..gleam dosta se zbori na forumov za toa..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 22:34
јас облекувам две-три памучни бодиња ефектот е ист,разликата е во тоа што кожата може слободно да дише


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 23:05
Aj so si nemate rabota so ke cuete ke napravite kafeto ima kofein celo telo da mackas toa znaci moze absorbcija na golema povrsina...go kontrolira toa nekoj ...znae nekoj za posledicite???
Deformitetot napraven vo podolg period poradi nedisciplina ne moze sega za kratok period da se resi.......zatoa treba vreme i disciplina i sto e najvazno po priroden pat....

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 23:14
dobro jas neam koj znae kolku...ali dovolno za da primetam na ogledalo. vajda toa ke mi pomogne da go trgnam toj "primaren" celulit.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 25.Февруари.2009 во 08:04
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Aj so si nemate rabota so ke cuete ke napravite kafeto ima kofein celo telo da mackas toa znaci moze absorbcija na golema povrsina...go kontrolira toa nekoj ...znae nekoj za posledicite???
Deformitetot napraven vo podolg period poradi nedisciplina ne moze sega za kratok period da se resi.......zatoa treba vreme i disciplina i sto e najvazno po priroden pat....


Kofeinot od kafeto e samo prirodna forma na koristenje na materija koja ja socinuvaat site preparati i gelovi za anticelulitna masaza. I toa e drevno iskustvo, kafeto, t.e. kofeinot go koristat i muslimankite i brazilkite pri masazite, jas isto koristam i med i jajce za piling na lice. Da bidam iskrena, nikogas ne sum naisla na istrazuvanja za "posledicite", ako naidete-spodelete.
Vo isto vreme, postojat milion kozmeticki preprarati so zvucno ime za koi sme slusnale deka predizvikale posledici...taka da, mene masaza so kafe ne mi zvuci kako opasno nesto po kozata, duri bas mi godiсреќа, i go koristam povekje od godina dena.намигнување


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 25.Февруари.2009 во 15:38
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


Deformitetot napraven vo podolg period poradi nedisciplina ne moze sega za kratok period da se resi.......zatoa treba vreme i disciplina i sto e najvazno po priroden pat....

Ubava zijava.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: duc
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 18:13
Јас си направив една своја диета така што си го намалив лебот на минимум, значи строго црн леб. Прочитав некој пие по една чаша наутро на гладно срце, јас истото го практикувам само што пијам по три затоа што така сум слушнал дека како наутро го миеш лицето треба да го измиеш и организмот (цревата де). После тоа јадам колку сакам (после толку вода нема многу јадење ) па тек на ручек си јадам тоа што има со исклучиво две кришки леб, и трчам кога сум послободен тука кај мене по патекава. Вака веќе практикувам 6-7 месеци и што е најважното се навикнав на помал внес на храна, а поголемо движење.


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 01:11
замисли ама само замисли колкав топ ти е потребен слонце Цацииииииииии

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 01:30
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Ne veruvam deka se upiva potta posle iskustvoto sto go imav denovive. Zasto koga ke ja izvadev foliojata bukvalno mozev bokal da napolnam samo od edna noga a ne pa od stomak i od druga noga. Jasno i posle toa mi curese kozata kako od sauna da sum izlegla. плазење

сакам да го пробам ова,само се плашам да не ми се зголеми потењето воопшто,па да си направам после проблем
што викаш блу


Постирано од: mina_d
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 02:34
леле ме исплашивте со тоа најлонските фолии! и јас се обвиткувам во фолила околу стомакот (мојот критицен дел) ама не знаев дека може негатвно да влијае врз бубрезите!

-------------
Сите луѓе знаат да сакат, тоа е вродено. Некои го прават природно, но повеќето треба одново да го научат!


Постирано од: Valeta
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 10:46
utrovo vezbav na orbitrekot so najlonska folija, eden litar voda izleze

-------------
Вистината е нашата најценета сопственост. Затоа ја употребуваме толку штедливо.


Постирано од: AnnaGray
Датум на внесување: 07.Јули.2009 во 18:06
Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

JAS 3PATI NEDELNO ODAM NA FITNES,A SEKOJ DEN TRCAM,I SI KUPIV (OD POODAMNA}ISCELO OD NAJLON E I E NA SILUETE,ZNACI OD DOLE OD NOZETE DO GORE DO GRADITE E ,POSTOJANO SEKOJ DEN GO NOSAM I IMA MNOGU EFEKT.KOGA SE VRAKAM DOMA POLNO E E SO VODA TOES POT.A NEMAM PROBLEMI SO BUBREZITE.Какво е тоа исцело од најлон и каде може да се најде, ми звучи интересно

Инаку има ефекти и те како, само сметам дека треба да ставате само доколку трчате на кратки стази, затоа што во првите 10 мин веќе кесата ке ви биде полна со пот, која нема од каде да излезе...и целото тело ке се спури


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 08.Јули.2009 во 10:39
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Ne veruvam deka se upiva potta posle iskustvoto sto go imav denovive. Zasto koga ke ja izvadev foliojata bukvalno mozev bokal da napolnam samo od edna noga a ne pa od stomak i od druga noga. Jasno i posle toa mi curese kozata kako od sauna da sum izlegla. плазење

сакам да го пробам ова,само се плашам да не ми се зголеми потењето воопшто,па да си направам после проблем
што викаш блу
ne be sonce nema zaso da se plasis porite se otvoraat i zatvoraat neli...


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 12.Јули.2009 во 16:49
Originally posted by AnnaGray AnnaGray напиша:

Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

JAS 3PATI NEDELNO ODAM NA FITNES,A SEKOJ DEN TRCAM,I SI KUPIV (OD POODAMNA}ISCELO OD NAJLON E I E NA SILUETE,ZNACI OD DOLE OD NOZETE DO GORE DO GRADITE E ,POSTOJANO SEKOJ DEN GO NOSAM I IMA MNOGU EFEKT.KOGA SE VRAKAM DOMA POLNO E E SO VODA TOES POT.A NEMAM PROBLEMI SO BUBREZITE.Какво е тоа исцело од најлон и каде може да се најде, ми звучи интересно

Инаку има ефекти и те како, само сметам дека треба да ставате само доколку трчате на кратки стази, затоа што во првите 10 мин веќе кесата ке ви биде полна со пот, која нема од каде да излезе...и целото тело ке се спури


Го имаш во парфимерии, во UNIQUE го има: зелено е.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 12.Јули.2009 во 16:58
одамна размислував за финтава со фолија ама се нешто се пишманам...сигурно ли се намалува обемот на струкот?и колку време треба за првични резултати?
фолија +орбитрек ми изгледа како идеална варијатна збунетост


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 12.Јули.2009 во 17:35
Oрбитрек и лапачка како што треба е поидеална варијанта.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 16.Јули.2009 во 16:17
на тоа би додала и фолија намигнување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 16.Јули.2009 во 16:22
Фолија или латекс или нешто слично користам само во една работа, но не тренинг   

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 16.Јули.2009 во 16:28
ај за латекс контам...ама за ФОЛИЈА ...тага

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 08:25
Blu,
најголема грешка и најнездрава работа е кога употребувате фолија или се обидувате да го загреете фополнително телото и организмот со цел да се испотите премногу мислејки дека на тој начин СЛАБЕЕТЕ.
Потењето и слабеењето немаат никаква заедничка врска.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 08:27
ok gazda kako sto ti ke kazes голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: aleksandar bt
Датум на внесување: 01.Септември.2009 во 01:03
ha ha ha ha ha ha


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 18:11
Понекогаш кога вежбам ги користам оние сауна-панталони.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 10.Јануари.2010 во 16:15
Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

Blu,
најголема грешка и најнездрава работа е кога употребувате фолија или се обидувате да го загреете фополнително телото и организмот со цел да се испотите премногу мислејки дека на тој начин СЛАБЕЕТЕ.
Потењето и слабеењето немаат никаква заедничка врска.
se soglasuvam i ako moze samo da dodadam,samoto telo povekje kalorii troshi za da ja odrzi temperaturata na teloto...se slabee so troshenje na kalorii,a ne so potenje

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 12.Јануари.2010 во 14:39
Во право сте, се разбира, потта е пот, не е масно ткиво.
Сепак, бенефитот е поголем,потрошувачката на калории е поголема кога се вежба вака.

Освен тоа, ефектот на сауна е добар за кожата, телото се детоксицира, се разбира во текот на вежбите си пиеш вода за да не настане дехидратација.

Од пред еден месец го користам и оној масажерот од топ шоп, не верувам дека има ефект како кога се вежба активно, но сум презадоволна, навистина помага во преобликување а ако (важи за женските) има и нешто целулит стварно го разбива.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: playgirl
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 15:05
Подобар и понештетен начин за користење на фолија е облекување памучна облека (на пр: хеланки и маичка) и одозгора да се обвиткаш со најлонска фолија. Така барем потта ќе се апсорбира во облеката а и нема да има штетни последици на кожата или пак бубрезите.


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 10:44
луѓе не тресете глупости ова се митови со фолијата , тоа ја истиснува водата локал , ама за салото не , сум слушнал и за нус ефектот сјебавање бубрези. Единствена работа што го топи салото е :храна со висока содржина на влакна , кревање тегови , аеробни вежби , и до 2 литри вода

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk