Испечати | Затвори го прозорот

Теорија на Еволуцијата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14496
Датум на принтање: 18.Мај.2024 во 06:07
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Теорија на Еволуцијата
Постирано од: deshad
Наслов: Теорија на Еволуцијата
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 23:56

Ме интересира каков е ставот на религиите по ова прашање. Дали навистина човекот е еволуиран од мајмун или е засебна врста. Дали зборуваат Светите книги нешто за тоа?

Однапред благодарам!

П.С. Ако постои ваква или слична тема,модераторите нека го префрлат постов таму.



Коментари:
Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 00:29
Мислам дека порано имаше ваква тема, но, нека остане оваа, затоа што е убаво дефинирана...
Би било убаво само да го кажеш своето мислење во врска со прашањето кое што го поставуваш, пред да бараш другите да одговорат на истото (едноставно - практика на овој под-форум).

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 01:23
Јас најдлабоко се извинувам што прв не се произнесов,затоа што сакав да постирам некои линкови кои многу убаво ја побиваат оваа теорија.Но,накратко, гледано од исламска точка, недопустливо е да се тврди дека човекот настанал од хомо сапиенсот. Според к*р,анското кажување Аллах - Бог го создал првиот човек Адем / Адам по принципот БИДИ! Исто така според некои к*р,ански цитати многу убаво се гледа дека секоја врста е посебно создадена а не еволуирана од една во друга.

Ај иншАллах - ако даде Бог ,кога ќе ги најдам ќе ги постирам линковите.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 16:22
Toa deka covekot e nastanal od majmun e samo edna zabluda vo koja se veruvas, no ete pobiena e ...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 16:59
aa,..daa,..daa,...poochigledno ,..nema nishto,...od toa deka ,...gospod od kal go napravil,....a,i zenata od edna negova koska,......kolku da ima ,..nekoj da mu se kachuva na ,...glava!,....mislam ,...na glavite,..намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: the king
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 17:35
bi sakal da ja pozdravam ovaa tema na pocetok....


bas super tema koja dolgo vreme ne bila debatirana a vo realnosta e dosta prisutna....


a sega bi sakal da go soopstam i svoeto mislenje....


ako ja zastapuvame teorijata deka covekot nastanal od evolucija, t.s od majmun, koja e pricinata taa evolucija da prestane i da zastane vo mestoto na koe e....
dali ima pricina i denes covekot da prodolzi da evoluira i da se preobrzuva?????


a kako sto nie znaeme eve veke poveke od 4 iljadi godini covekot e istiot i ne se zabelezuva nikakva evolucija, osven evolucijata na negovite prirodni dimenzii i zivoten vek....


ova e pologicno od logikata deka covekot e postanat od majmun, za koi logiki sekako deka ne postojat nikakvi dokumentirani fakti, tie se samo logika...


a od druga strana ja imame religijata koja kazuva deka covekot e nastanat po principot po koj e sozdadeno se sto postoi isto kako sto postoi i covekot.


sega bi mu se obratil za kratko na brza:

kazuvas deka ne e mozno da bide nastanat od zemja a zenata od edna koska, dali so toa kazuvas i deka se ona sto postoi ne e napraveno od rakata na sevisniot bog????
dali so toa sakas da negiras deka bog ne go stvoril covekot i seto ona sto i tvojata religija, i site religii niz svetot, go potvrduvaat????

ako bog mozel da gi stvori site ovie raboti besprekorno, zarem za nego e nemozno da go stvorel i covekot????

toj e onoj po cija volja se slucuva se!!!!

on e gospodar na se, istovremeno i stvoritel...

za nego ne e tesko nisto!!!



-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 08:36
Originally posted by the king the king напиша:


ako ja zastapuvame teorijata deka covekot nastanal od evolucija, t.s od majmun, koja e pricinata taa evolucija da prestane i da zastane vo mestoto na koe e....
dali ima pricina i denes covekot da prodolzi da evoluira i da se preobrzuva?????



А кој вели дека еволуцијата престанала? Кој вели дека и човекот не еволуира?
Еволуцијата не е процес кој се одвива за ден, два или година. Тоа е процес кој трае илјадници и милиони години, кој генетски се пренесува од генерација на генерација. Ако беше Ти жив пред 2000 год. или пред 5000 сигурно ќе ја приметеше еволуцијата па дури и кај човекот.

Originally posted by the king the king напиша:


kazuvas deka ne e mozno da bide nastanat od zemja a zenata od edna koska, dali so toa kazuvas i deka se ona sto postoi ne e napraveno od rakata na sevisniot bog????
dali so toa sakas da negiras deka bog ne go stvoril covekot i seto ona sto i tvojata religija, i site religii niz svetot, go potvrduvaat????

ako bog mozel da gi stvori site ovie raboti besprekorno, zarem za nego e nemozno da go stvorel i covekot????


ДА, религиите го потврдуваат (читај се занесуваат дека е така), но не и науката. Во тоа е суштината нешто што не постои не може ни да створи ништо, а понајмалку човек.

Originally posted by the king the king напиша:


toj e onoj po cija volja se slucuva se!!!!


Тешко нас луѓето ако се се случува по нечија воља, значи ние ништо не одлучуваме. Тогаш животот воопшто би немал смисол, зошто воопшто да се трудиме нешто да постигнеме ако Тој ни предодредил што ќе ни се случи. Не мора да одиме на работа, Тој ќе ни даде пари. Не мора да си го бараме партнерот, Тој веќе ни го пронашол и ќе ни го донесе дома.......


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 16:52
Ateist, си ја разгледал ли малку "научноста" на Дарвиновата теорија (поточно претпостсавка) и си ги проверил ли темелите (аргументите) врз кои е засновата таа претпоставка? Таму лежи одговорот зошто денешните објективни научници ја оспоруваат Дарвиновата теорија како научна.
Таа не е заснована на научниот метод.
Таа не го поминала тестот на експериментот.
Со други зборови, не постои ни еден доказ дека еволуцијата некогаш се случила, ниту пак се случува. Постојат само многу претпоставки, високо изрежирани драми, голема креативност меѓу режисерите на таа драма, фалсификување на докази и куп други глупости во името на науката.

 
Една од грешките што Дарвин ја направил е тоа што избрзал со каузалниот закон. Имено, тој вели дека една последица (сличностите меѓу организмите) може да биде предизвикана од повеќе причини.
Зошто Дарвин не претпсотавил дека нивната сличност можеби се должи на тоа што тие имаат еден ист Создател кој заради истиот дом и истата околина, клима, храна итн очекувано би било да ги создаде слични за да коегзистираат и во сличните услови за живот.

Сличностите на организмите не е последица на нивното "преминување од еден вид во друг" (за кое преминување МОЛЧАТ фосилите), туку причината е тоа што сите организми имаат ЕДЕН ИСТ СОЗДАТЕЛ, па оттаму е и логично тие да се слични.
 
Ферарито на пример е многу слично со поршето. (има исто број на "нозе"-тркала, ист орган за управување-волан, со слично гориво се "храни", на слични патишта "живее" и тн) но сепак ние добро знаеме дека Ферарито не еволуиларо во Порше, а ниту обратното, туку знаеме дека нивната сличност се состои во тоа што тие имаат ист изумител - Човекот.

 
Но како што кажав, еволуционистите се надеваа дека ќе најдат безброј фосили на премин од еден вид во друг, но за нивно големо разочарување тие не најдоа НИТУ ЕДЕН ФОСИЛ НА ПРЕМИН, па мораа, за да го скријат срамот, да фалсификуваат неколку запчиња и на основа на тие запчиња да докажуваат каков мозок имал полу-човекот, за на крајот да откријат дека тие запчиња всушност биле од некои свињи LOL
Човечката рипка нема благе везе со водоземците, таа си е еден вид риба и ништо повеќе од тоа.

Значи остануваат многу провалии, непремостливи алки на фосили на премин
 
Провалија меѓу рибата и водоземецот
Провалија меѓу водоземецот и влекачот
Провалија меѓу влекачот и птицата
Провалија меѓу влекачот и птицата
Провалија меѓу влекачот и цицачот
...
итн итн..
и најголемата од сите провалии
Провалија меѓу цицачот и човекот
 
И не само тоа.
Геолошките слоеви на земјата потврдија дека животот настанал симултано наеднаш, а не како што тврдеа измислените "геолошки таблици" на еволуционистите. Имено, и во најплитките и во најдлабоките геолошки слоеви се наоѓаа фосили од сите организми, и од најпростите, и од најсложените, а не како што еволуционистите очекуваа дека е најдат во подлабоките слоеви попрости организми, а во поплитките посложени!
 
И уште многу други аргументи кои се надевам дека допрва ќе ви ги напишам (ми се спие сега).
Ако забележавте, сите обиди на еволуционистите да дадат аргумент на својата теорија се сведуваа на уште една претпоставка на својата изрежирана драма.
 
Заклучок:
Еволуцијата не е научна теорија бидејќи не е заснована на научниот метод и не е проверена со научниот експеримент.
Сите аргументи велат: Немало еволуција!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 17:59
мечтаење ah, kolku e pameten ovoj mojov simpatija....љубов

-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 18:32
da,..mnogu e pameten!,...a ,za da ne bide i dosaden,намигнување....go smeni chasovnikot i chasovnicharot so,...ni manje ,..ni vishe,....ferarito i porsheto,....i nivniot sozdatel( kako i na chasovnikot),....chovekot!,....ich ne ni mu e gajle dali ,...ferarito moze da se pretvori vo porshe,...za ,...milion godini,...,...samo da moze ushte i experiment da se napravi,...тага

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 18:47
Брза - а имаш аргументи за спротивното (освен учебници по Биологија)? Зборувам за конкретните работи од типот на тоа дека не се пронајдени преодни форми... Ако еволуцијата траела по илјадници години меѓу една и друга форма, тогаш треба да има стотици примери низ целиот свет од такви суштества. Од самите видови има стотици фосили од сите можни периоди, но чудно - нема од преодните суштества...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 18:50
Боже Господе од увек се смеев на тоа дека сме од мајмуни создадени...не бе ја сум од хиена настаната-сешто! Се сложувам со Дешад...дека човекот е создаден со Биди!

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 18:59
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

не бе ја сум од хиена настаната

Па да ти кажам право...



-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 19:00
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Брза - а имаш аргументи за спротивното (освен учебници по Биологија)? Зборувам за конкретните работи од типот на тоа дека не се пронајдени преодни форми... Ако еволуцијата траела по илјадници години меѓу една и друга форма, тогаш треба да има стотици примери низ целиот свет од такви суштества. Од самите видови има стотици фосили од сите можни периоди, но чудно - нема од преодните суштества...
,...a,..ne ti e chudno shto ,...od kako nastanal zivotot na zemjata,....imalo milijardi r'betnici ,..i onie so nadvoreshen skelet,.od najgolemi pa do najmali,...pogotovo shto dinosaurite bile gospodari na zemjata dolgo vreme,......a bile i njgolemi stvorenja shto nekogash postoele!,..,...i nema  na sekoj chekor ostatoci od niv!,....zoshto?,...mozebi gospod si gi pribral?!збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 19:05
Еволуција постои само во чистото Небо - Духовниот универзум - Апсолутот.
Но тоа ни од далеку нема врска со перверзната дарвинова теорија на еволуција.

Безличниот струечки етер сосема постепено низ(гледано со човечки сфаќања) долги периоди, се трансформира во духовни минерали, потоа преоѓаат во духовни растенија, тие во духовни животни, животните во тнр. битија на природата(во народот наречени џуџиња, гноми, самовили итн.)кои пак понатака низ духовен еволуцијски развој и помош на еден небесен пар(2 битија) - составен од 1 машки и 1 женски принцип му помагаат да достигне свеста на зрело слободно духовно битие на кое силите на бесконечноста непречено му стојат на располагање. Тоа битие потенцијално може да стане и човек доколку појде во инкарнација за да му служи на Вечниот и Христа во враќање на одметнатите деца Божји.

Материјалните животни форми не еволуирале од понизок во повисок вид, ниту пак можат да деградираат. Материјалните животни форми се надолу трансформирана енергија која со тек на милијарди години станала преку падот на ангелите станала грубоматеријална.

Човекот не води потекло од мајмунот.

Колку повеќе духовните битија се оддалечувале од Бога нивната светлина била се послаба и божјата љубов во нив се изладила и тие станале души кои пак се обвиткале постепено со материјално тело, почнувајќи од пределот на главата каде постепено настанал мозокот - компјутерот на телото. Постепено се изградиле и другите органи и настанал чоекот. Одметнатите женски принципи станале жена а машкити принципи станале мажи. Подоцна отелотворувањето станало можно само со зачнувањекакво што го знаеме и ден денес.
Првите луѓе кои така зачнале се викале Адам и Ева кои останале само во магловито сеќавање во преданијата на некои од народие кои подоцна сметале дека тие биле првите луѓе што наводно Бог ги создал.

За духовниот процес на еволуција повеќе може да се прочита во книгата:

ЛИОБАНИ - Јас раскажувам, дали слушаш? (духовен пат за деца од 1 ден на животот до наполнетата 6та година) достапна и на македонски јазик.




Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 19:07
ne znam jas toa, ama EV e najpameten od site vasмечтаење

-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 19:11
znachi,....konkretni prashanja ne ve interesiraat ,..ushte ednash!!,...


kade se site ostatoci od milijrdite tela,... odkako nastanal zivotot?


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 19:24
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

не бе ја сум од хиена настаната

Па да ти кажам право...


 смеење големо%20гушкањебакнеж


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 19:40
Originally posted by brza brza напиша:

kade se site ostatoci od milijrdite tela,... odkako nastanal zivotot?

Па има нешто во нафтата, камените фосили, мразот, а понешто и лавата растопи...
Originally posted by brza brza напиша:

,...a,..ne ti e chudno shto ,...od kako nastanal zivotot na zemjata,....imalo milijardi r'betnici ,..i onie so nadvoreshen skelet,.od najgolemi pa do najmali,...pogotovo shto dinosaurite bile gospodari na zemjata dolgo vreme,......a bile i njgolemi stvorenja shto nekogash postoele!,..,...i nema na sekoj chekor ostatoci od niv!,....zoshto?,...mozebi gospod si gi pribral?!

Во една објава преку Габриеле, пророчицата за денешното време, невидливиот божествен свет објасни дека диносаурусите ја завршиле својата функција во чистите Небеса(Духовниот Универзум) и се трансформирале во натамошни форми. А на Земјата пак кога тие џиновски суштества ја населувале во грубоматеријална форма изумреле пред многу време поради промената на климата и изрипнувањето на тогашните земјини магнетни полови, за што причина било делувањето на паднатите битија(наречени и паднатите ангели) кои Земјата сакале да си ја дотераат според свој терк.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 19:45
Брза - но од нив има остатоци... од преодните форми нема.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 19:53
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Брза - но од нив има остатоци... од преодните форми нема.

Точно така! И тоа е алката во ланецот на дарвиновата еволуција која суштнски и необјасниво недостасува!


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 02:03
Еве како што и ветив, линкови каде што можете да погледнете како убаво,модерно,современо и на научен начин се побива теоријата на еволуцијата.

http://www.youtube.com/watch?v=f5vTTbnQFFM&feature=related - Рушење теорије еволуције - 1.
http://www.youtube.com/watch?v=sdLsOIEgg3s&feature=related - Рушење теорије еволуције - 2.



http://www.youtube.com/watch?v=o9exmi2axd4&feature=related - Рушење теоррије еволуције - 3.

http://www.youtube.com/watch?v=nv8GLf4zR4g&feature=related - Рушење теорије еволуције - 4.


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 09:50
Ги видов филмчињата и го уочив следново:
Само доказ дека некој така сака да ги гледа работите, нити аргумент ниту доказ ниту нешто научно. Баш напротив доказ дека толку совршено не може дури ни господ да го направи.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 10:06
дневен весник Вест 30.06.2008
ВО ДЕЛЧЕВО ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРАЧОВЕКОТ
Праисториска антилопа пронајдена во село Стамер
Во гробницата во која лани беа пронајдени остатоци од жирафи, деновиве се откопани рогови од антилопа


Во масовната гробница на праисториски животни во делчевското село Стамер деновиве се откопани рогови од праисториска антилопа. Научниците од Природонаучниот музеј на Македонија, кои годинава осум дена ќе ја истражуваат гробницата во Стамер, велат дека фосилните остатоци од праисториската антилопа се стари околу 10 милиони години. Целосно е откопан едниот рог, кој е долг од околу 25 сантиметри, а од вториот најдени се само фрагменти.
Светозар Петковски, програмски директор на Природонаучниот музеј, вели дека за истражување на наоѓалиштето во Стамер, како и лани така и годинава од Министерството за култура добиле 200.000 денари. Масовната гробница беше случајно откриена лани во февруари, кога беа пронајдени фосилни остатоци од жирафа, носорог и од праисториски елен. Според единствениот македонски палеонтолог професор Ристо Гаревски, овие фосили потекнуваат од пред 10.000 години од горниот миоцен.
Лани летото во истражување на гробницата учествуваа палеонтолози од Бугарија и од Франција, кога беа најдени фосили од праисториска жирафа која живеела пред 7 милиони години. Тогаш беше кажано дека во Стамер ќе се бара тајната за настанокот на човекот.
"Во Стамер се најдени и фосили кои датираат од пред 4 до 8 милиони години. Научниот свет смета дека првата генетска линија на прачовекот потекнува од пред 4 до 6 милиони години, а најстарите остатоци од прачовекот кои досега се откриени во Африка потекнуваат од пред 3.300 години. Затоа сметаме дека тука би можеле да ја откриеме таа прва генетска линија на прачовекот", вели Петковски.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 10:08
Дневник 04.03.2008:
Најден фосил од рептил долг 15 метри

Норвешките научници откриле фосилни остатоци на 15 метри долг морски рептил што пред 150 милиони години живеел во Северното Ледено Море, пренесува Макфакс. Станува збор за еден од најголемите рептили што некогаш живееле во морињата. Фосилните остатоци пронајдени на островот Спицберген, северно од норвешкото копно, стручњаците го нарекле „чудовиште“ и спаѓа во најголемите примероци на пилосаурот. Тој вид животни имале огромна глава, големи заби и четири перки. - Ова чудовиште можело да прегризе помал автомобил - вели палеонтологот Ричард Форест. Должината на перките кај пронајдениот примерок изнесувала речиси три метри, се наведува во соопштението на Универзитетот во Осло, објавено завчера.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 10:13
Дневник 19.02.2008
Најден фосил на глув лилјак

Неодамна во САД биле пронајдени речиси целосни фосилни остатоци од досега најстариот лилјак без сетило за слух, јавува списанието „Природа“. Најстариот лилјак во Вајоминг не можел да ги фаќа ултразвуците. Се проценува дека лилјакот е стар 52,5 милиони години, а го пронашле експерти предводени од Ненси Симонс од Американскиот природнонаучен музеј во Њујорк во геолошките слоеви во Грин Ривер, Вајоминг. Според анатомијата на неговото внатрешно уво, експертите заклучиле дека тој не можел да слуша, а се хранел со инсекти. Научниците сметаат дека новооткриениот фосил можеби е преоден облик меѓу лилјаците и неговите предци што не можеле да летаат. Структурата на неговите нозе укажува дека овој лилјак бил добар скокач, можел да оди на четири нозе и да виси благодарејќи на силните канџи.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 10:16
КОЈ ТОА ВЕЛИ ДЕКА НЕМА ФОСИЛННИ ОСТАТОЦИ ОД ПРЕОДНИТЕ ФОРМИ??????? ГОСПОД? АЛАХ?

Пред фактите и боговите молчат.......

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 10:24
Нова македонија 24.11.2007

Во Кенија Пронајдени фосилни остатоци од мајмун


Во Кенија се пронајдени фосилни остатоци од мајмун што живеел пред десет милиони години, а научниците сметаат дека тоа може да донесе нови откритија во еволуцијата на човекот, пренесува МИА.
Според кениско-јапонскиот тим на научници, праисторискиот мајмун бил најблизок сродник со последниот сличен предок на горилите, шимпанзата и човекот.
Како што јави Би-Би-Си, откриени се долна вилица и 11 заби, пронајдени во вулканските остатоци во северна Кенија. Научниците велат дека фосилите од овој период во еволуцијата на приматите се многу ретки. Генетските студии сугерираат дека претците на луѓето и шимпанзата имале одделен еволутивен развој пред пет до седум милиони години.
Но, се досега, откриени се многу малку фосилни докази од средната до доцната Миоценска епоха (пред седум до 12 милиони години), кога горилите, шимпанзата и луѓето имале заеднички претци. Поради ова некои експерти заклучуваа дека мајмуните мигрирале од Африка во Европа и Азија, за потоа повторно да се вратат назад.
Јутака Куниматцу, раководителот на тимот научници од Институтот за истражување на приматите при Универзитетот во Кјото, истакна дека последните откритија се во контрадикторност на т.н. „надвор од Европа“ теорија. “Сега имаме добар кандидат во Африка. Нема потреба да мислиме дека заедничкиот предок се вратил од Евроазија во Африка. Сметам дека поверојатно е дека заедничкиот предок еволуирал од мајуните во Миоценот во Африка“, вели тој. Новиот вид беше наречен Накалипитхецус накаѕамаи, и е вториот редок фосил кој што е откриен во Африка во изминатите неколку месеци.
Во август, етиопско-јапонски тим научници во Етиопија откри фосилни остатоци од заби стари десет милиони години од претходно познатиот вид мајмун Цхорорапитхецус абѕссиницус.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 10:30
Време, број 884, 01.11.2006

Најдени коски од модерен човек од пред 30.000 години

Археолозите што ги истражувале коските пронајдени во пештерата „Муиери” во Романија заклучиле дека остатоците се стари и 30.000 години и дека потекнуваат од некои од првите модерни луѓе што ја населиле Европа. Научниците забележале и дека коските имале особини и на модерниот човек и на неандерталецот, што само по себе поставува нови прашања за местото на неандерталецот во еволутивното дрво на модерниот човек.

Коските биле ископани во 1952 година, но неодамна темелно биле испитани. Досега во Европа биле најдени многу мало количество останки од модерниот човек постари од 28.000 години. . Резултатите од истражувањата што ги направил Ерик Тринкаус покажале дека фосилите биле стари 30.000 години и биле забележани карактеристики на модерниот човек (Хомо сапиенс). Но, професорот Тринкаус истакнал и дека коските имале и особини карактеристични за нашиот еволутивен роднина, неандерталскиот човек (Хомо неандертхаленсис).

Европските фосилни остатоци покажале дека неандерталците на овие простори постоеле од пред 400.000 години. Тие биле моќни ловци, кои ги населувале териториите од Британија и Иберија на запад, Израел на југ, па се до Узбекистан на исток. Се верува дека модерниот човек се населил во Европа пред околу 40.000 години и дека за околу 15.000 години, од неговото доселување, неандерталецот сосема исчезнал.

Научниците изјавиле дека податоците од овие скелети може да го зголемат знаењето за раните европски доселеници, но додале и дека имаат намера да направат ДНК-тестови што ќе покажат дали модерниот човек се мешал со неандерталците. Черепи од вакви „хибриди” претходно биле пронајдени и во Чешка, а во 1998 година во Португалија бил откопан детски скелет, кој бил опишан како мешавина меѓу неандерталец и модерен човек.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 10:35
Коментар драги мои верничиња, не е потребен. Сакавте докази? Ете Ви ги. Ова се само неколку кои успеав да ги најдам, а ги има милион други. Дајте еден доказ со што е тоа побиена Дарвиновата теорија, кој научник го сторил тоа и врз основа на што???

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 12:35
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Коментар драги мои верничиња, не е потребен. Сакавте докази? Ете Ви ги. Ова се само неколку кои успеав да ги најдам, а ги има милион други. Дајте еден доказ со што е тоа побиена Дарвиновата теорија, кој научник го сторил тоа и врз основа на што???


Не прочитавме ниту еден доказ само многу информации што откопале археолозите.
Патем, Дарвин и не велеше дека Бог не постои, туку дека неговите созданија еволуирале.

Не сум Јеховин Сведок но тие имаа издадено една добра книга на тема побивање Дарвинова еволуција:
Животот - како настанал? Преку еволуција или создавање?

после имаше една од еден македонски професор мислам Грозданов(-вски?)Хемичар.
НЕ на Дарвиновата Еволуција - ДА на Библијата.

Јас лично во голем дел и велам НЕ и на Библијата, но горната книга исто наведува некои работи човек да се запраша

И Ваишнавската верска заедница(Харе Кришна движење) издаде книга со наслов: Животот настанува од Живот

ете колку за илустрација и на поинакви мислења на тема Дарвин и еволуција.


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 12:53
Многу јаки научници, и Грозданов, и група јеховини сведоци и група харе-кришни, сигурно на многу јака научна основа го негираат Дарвин. Де прочитај ни малку од тие книги да ги видиме нивните „научни“ докази за непостоење на еволуцијата!

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 13:07
Време, број 691, 14.04.2006

СЕНЗАЦИОНАЛНО ПАЛЕОНТОЛОШКО ОТКРИТИЕ
Пронајдена клучна алка од човековата еволуција

Трагачите по фосили пронашле остатоци на веројатно директниот предок на човекот, кој живеел пред четири милиони години. Примероците од ова древно суштество веројатно ќе го премостат големиот јаз во клучната фаза на човековата еволуција.
Професорот Тим Вајт од универзитетот на Калифорнија во Беркли и неговите колеги откопале еден куп фосилни остатоци од регионот Среден Аваш во Етиопија. Тие своите пронајдоци во статијата во научниот магазин „Нејчер“ ги опишуваат како остатоци од Аустралопитхецус анаменсис. Аустралопитекусот е важен древен вид човеколики суштества-хоминиди. За нашиот вид Хомо општо се смета дека произлегол од оваа група. Затоа врската на аустралопитекусот со дури и најраните двоножни хоминиди е клучна за разбирањето од каде потекнуваме.
Кога новооткриените ќе се споредат со другите фосили од истата област во Етиопија, 4,1 милиони години старите примероци на анаменсис го пополнуваат еволуцискиот тек меѓу нивните претходници и меѓу подоцнежните видови.
- Фактот дека анаменсис е во сендвич меѓу претходниците и подоцнежните хоминиди е она што е битно при ова откритие - вели Тим Вајт.
Новооткриените примероци ја пополнуваат дупката - и во поглед на времето, и во поглед на анатомијата - меѓу претходникот Ардипитхецус рамидус, кој датира од 4,4 милиони години претходно, и подоцнежниот вид Аустралопитхецус афаренсис, кој бил присутен во Среден Аваш пред 3,4 милиони години.

Веројатно за тебе ни ова не е доказ

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 14:53
Да проф. д-р Иван Грозданов има напишано таква книга- НЕ на еволуцијата, ДА на Библијата. Па за ефтини пари може да ја најде секој и да се увери во вистинитоста на Библијата. Внимавајте, човекот е реномиран професор по хемија! Не би го жртвувал својот авторитет кој го има во научните кругови доколку навистина не е убеден во она што го пишува.


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 15:11
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Да проф. д-р Иван Грозданов има напишано таква книга- НЕ на еволуцијата, ДА на Библијата. Па за ефтини пари може да ја најде секој и да се увери во вистинитоста на Библијата. Внимавајте, човекот е реномиран професор по хемија! Не би го жртвувал својот авторитет кој го има во научните кругови доколку навистина не е убеден во она што го пишува.

Негово право што ќе пишува, не значи дека е во право

А сигурно Тим Вајт од универзитетот на Калифорнија во Беркли е некој глупак кој прави будала од себе????

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Al_Masih_Qam
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 15:12
Еве и блог кој се занимава (покрај другите теми) со оваа проблематика: http://marko.blog.com.mk/ - http://marko.blog.com.mk/

-------------
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 15:25
Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Еве и блог кој се занимава (покрај другите теми) со оваа проблематика: http://marko.blog.com.mk/ - http://marko.blog.com.mk/

Не не шетај по форуми, постирај тука

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Al_Masih_Qam
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 16:01
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Еве и блог кој се занимава (покрај другите теми) со оваа проблематика: http://marko.blog.com.mk/ - http://marko.blog.com.mk/

Не не шетај по форуми, постирај тука


1. Блогови и форуми не се исто;
2. Тоа што треба и колку што треба постирам тука, не се грижи...

-------------
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 16:29
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ateist, си ја разгледал ли малку "научноста" на Дарвиновата теорија (поточно) и си ги проверил ли темелите (аргументите) врз кои е засновата таа претпоставка? Таму лежи одговорот зошто денешните објективни научници ја оспоруваат Дарвиновата теорија како научна.Таа не е заснована на научниот метод.Таа не го поминала тестот на експериментот.Со други зборови, не постои ни еден доказ дека еволуцијата некогаш се случила, ниту пак се случува. Постојат само многу претпоставки, високо изрежирани драми, голема креативност меѓу режисерите на таа драма, фалсификување на докази и куп други глупости во името на науката.


Бидејки појма немам за дарвиновата теорија, би те замолил како нејзин ГОЛЕМ познавач да ни објасниш, A BTW сигурно тие „објективни“ научници имаат име и дела кои ги оставиле зад нив (наведи неколку). Не би сакал ниту да правам споредба како „изрежираната драма“ „Нека биде.... И бидна“ во режија на т.н. господ е научна.
А твојата верска заслепеност не ти дозволува да ги видиш доказите дека еволуција и имало и ќе има (види ги моите постови погоре)

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Сличностите на организмите не е последица на нивното "преминување од еден вид во друг" (за кое преминување МОЛЧАТ фосилите), туку причината е тоа што сите организми имаат ЕДЕН ИСТ СОЗДАТЕЛ, па оттаму е и логично тие да се слични.

И за премините исто има докази кои ти сакаш да ги сокриеш или не сакаш да ги гледаш или пак воопшто не знаеш за нив. Сите организми имале исти создател

Ти би сакал да е така но за жал не е.
BTW колку за твоја информација ферари и порше немаат исти создател. А ако не еволуираа од како настанале до сега сеуште ке се возевме со 20 милји на час и ќе трошеа по 50 л. гориво на 100 км.


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Но како што кажав, еволуционистите се надеваа дека ќе најдат безброј фосили на премин од еден вид во друг, но за нивно големо разочарување тие не најдоа НИТУ ЕДЕН ФОСИЛ НА ПРЕМИН.....

Сепак за твое разочарување, најдоа, но ете не ти го донеле кај тебе дома да го видиш и да се увериш.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Геолошките слоеви на земјата потврдија дека животот настанал симултано наеднаш, а не како што тврдеа измислените "геолошки таблици" на еволуционистите. Имено, и во најплитките и во најдлабоките геолошки слоеви се наоѓаа фосили од сите организми, и од најпростите, и од најсложените, а не како што еволуционистите очекуваа дека е најдат во подлабоките слоеви попрости организми, а во поплитките посложени!

Тоа го тврдат само оние твои измислени квази-научници.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Сите аргументи велат: Немало еволуција!

Сите аргументи велат немало бог, а еволуцијата се докажа

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 16:31
Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Еве и блог кој се занимава (покрај другите теми) со оваа проблематика: http://marko.blog.com.mk/ - http://marko.blog.com.mk/

Не не шетај по форуми, постирај тука


1. Блогови и форуми не се исто;
2. Тоа што треба и колку што треба постирам тука, не се грижи...

Нека е и блог ок сеедно, ако имаш нешто во врска со темава пиши тука.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 16:59
a be,...bezboznik eden,.голема%20насмевка,....намигнување...ne znam shto ushte se zamarah so niv,... da gi razubeduvash!! ,...izgleda i lichno gospod ,..da im se simne ,...i da im kaze deka ,...ne postoi!!,............i toa za niv nema da bide,....dokaz ,...deka stvarno go,...nema!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 17:17
Originally posted by brza brza напиша:

a be,...bezboznik eden,.голема%20насмевка,....намигнување...ne znam shto ushte se zamarah so niv,... da gi razubeduvash!! ,...izgleda i lichno gospod ,..da im se simne ,...i da im kaze deka ,...ne postoi!!,............i toa za niv nema da bide,....dokaz ,...deka stvarno go,...nema!


Ова важи за вас слепите. И Господ лично да слезе и да ви каже дека ПОСТОИ вие пак нема да верувате, од проста причина што ВАШИТЕ СРЦА СЕ ЗАПЕЧАТЕНИ.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 17:22
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Еве и блог кој се занимава (покрај другите теми) со оваа проблематика: http://marko.blog.com.mk/ - http://marko.blog.com.mk/

Не не шетај по форуми, постирај тука


1. Блогови и форуми не се исто;
2. Тоа што треба и колку што треба постирам тука, не се грижи...

Нека е и блог ок сеедно, ако имаш нешто во врска со темава пиши тука.



Гледам дека цела ноќ и цел ден не си се помрднал од компјутерот,цитирајќи некои написи од весниците за некои пронајдени фосили.Жалам што ќе те разочарам, но,сепак со тие написи само ја до потврди вистината дека СЕ Е СОЗДАДЕНО ОДДЕЛНО.

Како не најде некој исечок во кој се вели дека ДЕЛФИНОТ еволуирал од ОВЦА.


Позната тие оваа теза? Ако не тие, да ти кажам тебе и на твоите истомисленици дека одредени фанатици на Дарвиновата теорија, според нивното истражување на анатомијата на делфинот и овцата дошле до заклучок дека ОВАЦАТА Е ПРАРОДИТЕЛОТ НА ДЕЛФИНОТ. Што би рекле моите сожители СМЕШКИ ВО БОЈА.


Постирано од: Al_Masih_Qam
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 17:31
Нииишто не е тоа Дешаде! Пред повеќе години во една емисија (Баравте-гледајте) на „Утринската образовна програма“ на МТВ се појавија едни што тврдеа дека човекот еволуирал од ОРЕВ!!! (она де, што расте на дрво, испод чија сенка старите дедиња викаат не било здраво да се спие, а што старите домачици го ставаат по торти, колачи и други произведенија на креативноста им...)

-------------
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 17:44
Атеист - благодарам за конкретните написи кои ги приложи тука, даваат повод да се побара повеќе информација во врска со тие наоди.
Сепак - обиди се да не користиш термини како "верска заслепеност" кога се обраќаш кон членови на форумов, затоа што е навредлива констатација (истото важи и за останатите кога се обраќаат кон атеистите на истиот начин!).

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 17:58
Блогот е доста интересен... има едно прашање кое звучи особено интересно за дискусија тука - Зошто при еволуцијата настанува само еден вид на човек, а не неколку вида? За разлика од животните, кај кои различните видови се сосема различни, кај човекот различните видови (раси) се идентични по својата структура. Односно - не постои втор вид човек, ниту пак нешто приближно слично нему...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 19:04
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Блогот е доста интересен... има едно прашање кое звучи особено интересно за дискусија тука - Зошто при еволуцијата настанува само еден вид на човек, а не неколку вида? За разлика од животните, кај кои различните видови се сосема различни, кај човекот различните видови (раси) се идентични по својата структура. Односно - не постои втор вид човек, ниту пак нешто приближно слично нему...
a,..po shto toa aligatorot se razlikuva ,..vo strukturata ,..od nilskiot krokodil?,...ili ,....anakondata ,..od,...kobrata?..збунетост,....dali se razlikuvaat tie vo vnatreshnata struktura?,...site tie pripagjaat na ist rod,...isto kako kaj kako i chovekot,...zarem ti e mala razlikata mesgju crncite i belcite,...ili azijatite,...i vo strukturata ,...i vo izgledot,...shto e razlikata megju konjot i ,..zebrata?,...ili,....itn,.....ima aziski,.....i africhki slonovi,....i yie se razlikuvaat ochigledno,....ama ,sepak se ista,...marka!,........


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 19:21
Мислам дека убаво посочив... Разликата е во тоа што ако теоријата на еволуција е точна, тогаш според истата таа теорија, треба да има барем уште неколку човечки видови (не само раси, но - на англиски - by-products). Односно - еволуцијата би водела кон разгранување на видот - а кај човекот има само еден вид, со расни варијации. Чисто размислувам на глас... не го поставувам како доказ во никој случај...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 19:41
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

(истото важи и за останатите кога се обраќаат кон атеистите на истиот начин!).

Потсети го другар ти Евангелос, да го почитува.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 19:46
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Еве и блог кој се занимава (покрај другите теми) со оваа проблематика: http://marko.blog.com.mk/ - http://marko.blog.com.mk/

Не не шетај по форуми, постирај тука


1. Блогови и форуми не се исто;
2. Тоа што треба и колку што треба постирам тука, не се грижи...

Нека е и блог ок сеедно, ако имаш нешто во врска со темава пиши тука.



Гледам дека цела ноќ и цел ден не си се помрднал од компјутерот,цитирајќи некои написи од весниците за некои пронајдени фосили.Жалам што ќе те разочарам, но,сепак со тие написи само ја до потврди вистината дека СЕ Е СОЗДАДЕНО ОДДЕЛНО.

Како не најде некој исечок во кој се вели дека ДЕЛФИНОТ еволуирал од ОВЦА.


Позната тие оваа теза? Ако не тие, да ти кажам тебе и на твоите истомисленици дека одредени фанатици на Дарвиновата теорија, според нивното истражување на анатомијата на делфинот и овцата дошле до заклучок дека ОВАЦАТА Е ПРАРОДИТЕЛОТ НА ДЕЛФИНОТ. Што би рекле моите сожители СМЕШКИ ВО БОЈА.

Колку и да негираш, еволуцијата постоела.
А по теоријата во која вие верувате “нека биде ... и бидна“ за 7 дена (т.е. во 6, седмиот одмарал оти се преморил) некој немајќи друга работа си створил се што му требало и тоа пред 6000 год. а докази има дека постои жив свет дури и пред повеќе од милијарда години. Не да се смешки во боја туку смешки во сите бои.
Прикаски за мали деца.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 19:57
Originally posted by deshad deshad напиша:


Ова важи за вас слепите. И Господ лично да слезе и да ви каже дека ПОСТОИ вие пак нема да верувате, од проста причина што ВАШИТЕ СРЦА СЕ ЗАПЕЧАТЕНИ.

Господине Зидарски и овде критика......


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 20:01
Originally posted by deshad deshad напиша:


Гледам дека цела ноќ и цел ден не си се помрднал од компјутерот,цитирајќи некои написи од весниците за некои пронајдени фосили.Жалам што ќе те разочарам, но,сепак со тие написи само ја до потврди вистината дека СЕ Е СОЗДАДЕНО ОДДЕЛНО.

Да можеби во различни временски и просторни рамки. Значи и доказ дека не се створени во еден ден како што вели библијата.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 21:20
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Еве и блог кој се занимава (покрај другите теми) со оваа проблематика: http://marko.blog.com.mk/ - http://marko.blog.com.mk/

Не не шетај по форуми, постирај тука


1. Блогови и форуми не се исто;
2. Тоа што треба и колку што треба постирам тука, не се грижи...

Нека е и блог ок сеедно, ако имаш нешто во врска со темава пиши тука.



Гледам дека цела ноќ и цел ден не си се помрднал од компјутерот,цитирајќи некои написи од весниците за некои пронајдени фосили.Жалам што ќе те разочарам, но,сепак со тие написи само ја до потврди вистината дека СЕ Е СОЗДАДЕНО ОДДЕЛНО.

Како не најде некој исечок во кој се вели дека ДЕЛФИНОТ еволуирал од ОВЦА.


Позната тие оваа теза? Ако не тие, да ти кажам тебе и на твоите истомисленици дека одредени фанатици на Дарвиновата теорија, според нивното истражување на анатомијата на делфинот и овцата дошле до заклучок дека ОВАЦАТА Е ПРАРОДИТЕЛОТ НА ДЕЛФИНОТ. Што би рекле моите сожители СМЕШКИ ВО БОЈА.

Колку и да негираш, еволуцијата постоела.
А по теоријата во која вие верувате “нека биде ... и бидна“ за 7 дена (т.е. во 6, седмиот одмарал оти се преморил) некој немајќи друга работа си створил се што му требало и тоа пред 6000 год. а докази има дека постои жив свет дури и пред повеќе од милијарда години. Не да се смешки во боја туку смешки во сите бои.
Прикаски за мали деца.



Атеист. За да нема во иднина забуни,да ти кажам дека јас сум муслиман.И според исламот никој сем Аллах не знае да ја одреди староста на светот и создавањето на животот на него. Затоа имај го ова во предвид кога спомнуваш 6000 години.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 21:26
vselenata e stara 13.8 milijardi godini...najnov podatok shto so pomosh na HABL go dobila NASA od poslednite istrazuvanja na vselenata...nashiot soncev sistem okolu 4.9 milijardi godini..

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: deshad
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 21:30
Можеби. Но, тоа се само претпоставки.


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 21:30
Originally posted by fiks fiks напиша:

vselenata e stara 13.8 milijardi godini...najnov podatok shto so pomosh na HABL go dobila NASA od poslednite istrazuvanja na vselenata...nashiot soncev sistem okolu 4.9 milijardi godini..


Браво, одличен податок... што велите на ова верници?

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 21:31
Originally posted by deshad deshad напиша:

Можеби. Но, тоа се само претпоставки.


Целата религија е претпоставки
т.е не претпоставки туку прикаски

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 21:33
e kako sega pretpostavki....spored religiozni veruvanja i knigi napishani od luge nekolku iljadi godini e stara zemjata i toa e vo red i tocno...a naucnite fakti ne se tocni tie se pretpostavki...abe ajde ...gluposti...

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: deshad
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 22:14
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Можеби. Но, тоа се само претпоставки.


Целата религија е претпоставки
т.е не претпоставки туку прикаски


Другар,очигледно е дека многу малку си запознат со религиите. Јас убаво ти посочив дека сум муслиман,а според тоа, тезата дека земјата е стара 6000 години е неприфатлива за мене. Според мојата света книга к*р,анот, земјата,т.е. целокупниот универзум е многу,многу постар од тие години. Е сега ако науката дошла до некои сознанија за тоа, тоа воопшто не се коси со мојата вера.

Инаку да те прашам што под разбираш под наука, факти или хипотези,т.е. претпоставки?


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 22:29
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Можеби. Но, тоа се само претпоставки.


Целата религија е претпоставки
т.е не претпоставки туку прикаски


Другар,очигледно е дека многу малку си запознат со религиите. Јас убаво ти посочив дека сум муслиман,а според тоа, тезата дека земјата е стара 6000 години е неприфатлива за мене. Според мојата света книга к*р,анот, земјата,т.е. целокупниот универзум е многу,многу постар од тие години. Е сега ако науката дошла до некои сознанија за тоа, тоа воопшто не се коси со мојата вера.

Инаку да те прашам што под разбираш под наука, факти или хипотези,т.е. претпоставки?


Ми реплицираш на мој пост два пати.
Никаде во вториот пост не спомнав 6000 год, ти сам рече можеби но тоа се претпоставки. Не се братче претпоставки туку се од научни основи извлечени. А што ти подрзбираш под наука? Куpанот?

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 22:31
Благодарам за потсетувањето Атеист, се извинувам што не реагирав порано. Дешад - внимавај и ти како се обраќаш кон атеистите. Секој си има свои причини за да верува или не верува и сите тие причини се валидни за него. Нема потреба да навредувате некого на лична основа заради тоа што не се согласува со вас.
Да не се враќам од почеток на темата, но оттука натаму, ќе ги бришам таквите коментари.

Атеист - идејата дека светот е стар 6000 години е само на еден свештеник, кој правејќи негови пресметки, според неговото лично разбирање на Библијата, пресметал дека настанокот на светот настанал 4000 години пред Христа. Тоа, иако било прифатено во средниот век од Католичката Црква (која во тој период прифатила и доста други апсурдни тези), не е официјална доктрина, и не се води како факт денес. Оние кои упорно се повикуваат на тоа дека светот настанал пред 6000 години едноставно го прават тоа од незнаење.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 22:39
Да појаснам само во врска со тоа што го напишав погоре...

Евреите кога го проучуваат Стариот Завет (не е тоа само Тората, туку уште неколку други книги), сметаат дека има 4 начини тој да се изучува - Буквален, Симболички, Духовен и Мистичен. Сметаат дека треба да се прочита по еднаш на секој од овие 4 начини, и дури потоа да се чита комбинирајќи ги сите овие во едно целосно разбирање на Книгата.
Во тој контекст - идејата за 6000 години стара земја е чисто буквално разбирање на Книгата (и дури и од тој аспект е доста спорно, особено заради неможноста да се пресмета почетокот конкретно - реалното броење може да почне доста покасно). Кога ќе се синтетизираат сите 4 начини, се добива сосема друга слика и нема точно даден податок во Библијата (а и во ниедна друга книга од големите религии), во која се наведува тоа.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 22:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Да појаснам само во врска со тоа што го напишав погоре...

Евреите кога го проучуваат Стариот Завет (не е тоа само Тората, туку уште неколку други книги), сметаат дека има 4 начини тој да се изучува - Буквален, Симболички, Духовен и Мистичен. Сметаат дека треба да се прочита по еднаш на секој од овие 4 начини, и дури потоа да се чита комбинирајќи ги сите овие во едно целосно разбирање на Книгата.
Во тој контекст - идејата за 6000 години стара земја е чисто буквално разбирање на Книгата (и дури и од тој аспект е доста спорно, особено заради неможноста да се пресмета почетокот конкретно - реалното броење може да почне доста покасно). Кога ќе се синтетизираат сите 4 начини, се добива сосема друга слика и нема точно даден податок во Библијата (а и во ниедна друга книга од големите религии), во која се наведува тоа.


Некој тие 6000 год. не ги извадил случајно. Погледни ги во Библијата родословијата од Адам, па навака и ако рачунаш малку, ќе дојдеш до истата бројка.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:14
Ако броиш од прогонувањето на Адам наваму, се стигнува до бројка од околу 6.000 години според едни податоци, и околу 7.500 според други (разлики во преводот меѓу еврејскиот текст и септуагинта).
Тоа што е поважно е како што реков - начинот на читање на Библијата.
Прво - зборот Хемера (користен во септуагинтата во Генезисот) - во буквален превод значи ден, но истотака во буквален превод значи и Период (односно - етапа).
Што значи - не зборуваме за создавање на светот во седум дена, туку во седум етапи (периоди).
Има различни гледни точки и по некои други прашања - на пример - дали пред описот на 7те дена имало нешто на земјата или не? Првите неколку стихови од Генезисот оставаат простор да се мисли така.
Истотака - една од теориите во врска со настанокот е дека Светлината се однесува на внесувањето на свест и мисла кај човекот (интересен податок е што првите човечки филозофски креации датираат токму од периодот пред 6-7000 години).

Затоа го дадов примерот со начинот на читање на Библијата - буквалното читање не е секогаш доволно, затоа што не е така напишано и соодветно, намерата не е така да се чита.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:27
Да надополнам само - има дури и теорија наречена Теолошка-Еволуција - која смета дека има процес на еволуција, но воден од Бога (и различен од процесот опишан од Дарвин).

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:29
,....a ,da ne ja pishal nostradamus ,.......i.. biblijata,....shtom e tolku,..."zamotana",...збунетост,.....намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:35
Аха сега ми е појасно. Шест периоди бог работел а седмата етапа (која веројатно траела 9 милијарди години) одмарал.

За верниците потсетување:
14 Потоа Бог рече: „Нека се појават
светила на небескиот свод (за да ја осветлуваат
земјата), за да го делат денот
од ноќта и да бидат знаци, и за времињата,
и за деновите, и за годините;
15 и нека бидат тие светилници на небескиот
свод, за да ја осветлуваат земјата!”
И стана така.
16 Бог создаде две големи светила:
поголемо светило да управува со денот,
и помало светило да управува со ноќта;
ги создаде и ѕвездите;
17 и ги постави Бог на небескиот свод
да ја осветлуваат земјата,
18 и да управуваат со денот и ноќта, и
да ја одделуваат светлината од темнината.
И Бог виде дека тоа е добро.

колку гледам ги создал во еден ден (нека е и етапа) нешто не ви се сложува тука.

а три дена пред тоа:
3 И Бог рече: „Нека биде светлина!”
И настана светлина.
4 И Бог виде дека светлината е нешто
добро; и ја оддели Бог светлината од
темнината.
5 Бог светлината ја нарече ден, а темнината
ја нарече ноќ. И настапи вечер,
и настапи утро – прв ден.

Како ли за овие три дена имаше ден и ноќ без сонце????


Си ја кроите и читате библијата како Вас ви одговара?

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:48
Невозможно е човек да биде атеист штом има изградено каква-таква слика за Бога. Што Тој постои во мислите на атеистите следува заклучокот: ТОЈ ПОСТОИ- макар и само во мислите на т.н. атеисти. Од каде потекнува чувството за повозвишено, совршено и семоќно Суштество кај сите луѓе? Знаеме дека човек не може да замисли нешто што не постои. Може да ги модифицираме и надградуваме веќе постоечките ствари- но да измислиме нешто што не постои е невозможно.
Патем зошто вие атеистите толку многу се замарате со нас верниците? Ако верувате дека не постои, сепак верувате. Па верувајте си штом така сакате, но нема потреба да не убедувате и нас. Има примери на атеисти кои станале верници но ретко се наоѓаат верници кои станале атеисти.
Што се однесува на темава конкретно, дури и да било така како што вие тврдите дека било- еве да речеме дека сите докази се објавени и сите научници ја потврдуваат еволуцијата, тогаш би ве прашал: зар не е таа еволуција водена од Некој? Зар сам по себе се водел процесот на усовршување на живите битија? Случајно ли е? Зар не е тоа уште еден доказ за Неговото постоење и мудрост?


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:51
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Да надополнам само - има дури и теорија наречена Теолошка-Еволуција - која смета дека има процес на еволуција, но воден од Бога (и различен од процесот опишан од Дарвин).


АЈДЕ де, имало и еволуција? ама теолошка била.....

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:54
Атеист - како што реков - можеш буквално да ја читаш Библијата и да ја разбираш... а може и Духовно, Симболички и Мистично... Според мене е правилно сите 4 синтетизирани во едно.
Патем - во претходните постови не изразив изрично сопствено мислење, туку само презентирав неколку различни начини на кои се гледа на создавањето и на еволуцијата. Секој си ги извлекува сопствените заклучоци.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:55
Nekoj uporno saka da stane majmun....vidis so teorija na evolucijata na Darvin gospod ni dal sansa da staneme majmuni no sepak da evoluirame vo nesto povece od majmun .... no ocigledno nekoj ne saka da go napravi toa....

Kako i da onie sto veruvaat deka nastanale od majmun neka si veruvaat i neka im e so sreca majmunskiot zivot..

Onie sto veruvaaat deka Bog gi napravil neka si veruvaat i so sreca neka im e bozenstveniot zivot...

A onie pak koi veruvaat deka ne veruvaat vo toa sto ne veruvaat neka im e so sreca nula po nula e sepak nula ...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:56
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Невозможно е човек да биде атеист штом има изградено каква-таква слика за Бога. Што Тој постои во мислите на атеистите следува заклучокот: ТОЈ ПОСТОИ- макар и само во мислите на т.н. атеисти. Од каде потекнува чувството за повозвишено, совршено и семоќно Суштество кај сите луѓе? Знаеме дека човек не може да замисли нешто што не постои. Може да ги модифицираме и надградуваме веќе постоечките ствари- но да измислиме нешто што не постои е невозможно.
Патем зошто вие атеистите толку многу се замарате со нас верниците? Ако верувате дека не постои, сепак верувате. Па верувајте си штом така сакате, но нема потреба да не убедувате и нас. Има примери на атеисти кои станале верници но ретко се наоѓаат верници кои станале атеисти.
Што се однесува на темава конкретно, дури и да било така како што вие тврдите дека било- еве да речеме дека сите докази се објавени и сите научници ја потврдуваат еволуцијата, тогаш би ве прашал: зар не е таа еволуција водена од Некој? Зар сам по себе се водел процесот на усовршување на живите битија? Случајно ли е? Зар не е тоа уште еден доказ за Неговото постоење и мудрост?

Не треси глупости, во мојот ум нема место за некаков бог и никаква слика немам за нешто што не постои. Единствено можеби имам слика за него исто како што имам за Дедо Мраз или Снежана и 7-те џуџиња или за Петар Пан или за Душко долгоушко
Ајде??? Значи и постоела еволуција ама треба некој да следи....

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:57
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Да надополнам само - има дури и теорија наречена Теолошка-Еволуција - која смета дека има процес на еволуција, но воден од Бога (и различен од процесот опишан од Дарвин).


АЈДЕ де, имало и еволуција? ама теолошка била.....


А пред да се згазиш од смеење, да те прашам - дали си запознат со таа теорија? Дали некогаш си прочитал нешто во врска со конкретната теорија штом ја отфрлаш со лесна рака или тоа онака - се што не е по мое, не е точно...?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:57
............но да измислиме нешто што не постои е невозможно............





a tek ova?!,...hahaha,...zarem ke izmisluvash neshto shto ,....postoi !!.смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 13.Јули.2008 во 23:57
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Nekoj uporno saka da stane majmun....vidis so teorija na evolucijata na Darvin gospod ni dal sansa da staneme majmuni no sepak da evoluirame vo nesto povece od majmun .... no ocigledno nekoj ne saka da go napravi toa....

Kako i da onie sto veruvaat deka nastanale od majmun neka si veruvaat i neka im e so sreca majmunskiot zivot..

Onie sto veruvaaat deka Bog gi napravil neka si veruvaat i so sreca neka im e bozenstveniot zivot...

A onie pak koi veruvaat deka ne veruvaat vo toa sto ne veruvaat neka im e so sreca nula po nula e sepak nula ...

Уште една Голема мисла од малиот мозок

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:01
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Да надополнам само - има дури и теорија наречена Теолошка-Еволуција - која смета дека има процес на еволуција, но воден од Бога (и различен од процесот опишан од Дарвин).


АЈДЕ де, имало и еволуција? ама теолошка била.....


А пред да се згазиш од смеење, да те прашам - дали си запознат со таа теорија? Дали некогаш си прочитал нешто во врска со конкретната теорија штом ја отфрлаш со лесна рака или тоа онака - се што не е по мое, не е точно...?


Ова го прашувам, бидејќи цело време барате докази и научни потврди... соодветно, од чисто научен аспект е неадекватно нешто да отфрлиш доколку не си запознат со истото...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:01
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


А пред да се згазиш од смеење, да те прашам - дали си запознат со таа теорија? Дали некогаш си прочитал нешто во врска со конкретната теорија штом ја отфрлаш со лесна рака или тоа онака - се што не е по мое, не е точно...?

Као ти демек Дарвин го прочита... абе што би рекле у жикина династија..... Иди бееегај

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:02
е па ајде брза дај ми пример кога човек измислил нешто што не постои? Дури и замислните вонземјани ги прикажуваат слични на нас


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:04
BTW, нели темава беше за дарвиновата теорија? Можеш ли да ни кажеш зошто не веруваш во неа? Не зошто веруваш во бог.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:05
toa se samo pretpostavki na,..pisatelite so bujna mashta,......nikoj ozbilno ne rekol deka mora da lichat na nas,...a,....zarem helikopterot postoel ,...pred da go ,..izmislat?,...ili ,..atpmskata bomba?,....ili,.....?!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:06
Не реков дека постоела еволуцијата туку реков да претпоставиме дека било така како што вие тврдите. Макар што еволуција начовекот е невозможна од филозофски аспект


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:07
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

е па ајде брза дај ми пример кога човек измислил нешто што не постои? Дури и замислните вонземјани ги прикажуваат слични на нас


Има примери многу:
Мики Маус
Снежана
Петар Пан
Дедо Мраз
Доволно ли е? Или да бројам до сабајле?

Originally posted by AlDra AlDra напиша:


Не реков дека постоела еволуцијата туку реков да претпоставиме дека било така како што вие тврдите. Макар што еволуција начовекот е невозможна од филозофски аспект

Од антрополошки аспект не само можна, туку и докажана.
Баш ме интересира да ни објасниш како е од филозофски аспект неможна?
Веројатно мислеше од теолошки аспект, ама колку гледам имало и некоја теолошка еволуција !!?????!!! (збуните завесу)

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:10
i ,...glavniot ,...gospod,....go zaboravi !намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:13
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

BTW, нели темава беше за дарвиновата теорија? Можеш ли да ни кажеш зошто не веруваш во неа? Не зошто веруваш во бог.


Прво пријателе, наврати се на твоите постови и погледни го твојот речник на изразување со кој бараташ КАКОВ Е, па после жали се кај модераторот. Но,ок тоа воопшто не ми смета. Еве јас сум убеден дека според фосилните остатоци се доаѓа до сознанија дека еволуцијата не постоела.

За да не бидам премногу досаден со долги текстови,еве ти линк за тоа. Бујрум прочитај па поби го истото.


http://www.evolutiondeceit.com/bosanski/evolucije05.php - Фосилни запис побија еволуцију


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:13
Да Атеист, ја имам читано Дарвиновата Теорија (синтетизирана е во две книги), и тоа доста пред да верувам во Бога и да верувам во Создавањето по различен начин од тоа опишано од Дарвин...
А во врска со вашава дискусија со АлДра - тој зборува за филозофски концепт на замислување на нешто што не постои, ти зборуваш за буквално. Како што ти кажа и тој - примерите кои ги наведуваш сите до еден или личат на луѓе или имаат човечки карактеристики...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:16
Атеист - за твоја жал, еволуцијата не е докажана, а е сеуште само теорија... Провери по сериозна научна литература, и тоа ако сакаш, литература пишувана од атеисти или заколнати приврзаници на еволуцијата. Од чисто научен аспект, еволуцијата е највалидна во моментов претпоставка со која науката располага, но е далеу од докажан факт.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:17
Temava e cisti promarsetak. 

Ko suza e jasno deka covekot ne nastanal od majmuni, ili nivni predci,, naprotiv denesnite majmuni nastanuvaat od ludze!изненадување


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:17
Темплариус - без лични коментари! Претходниот пост на Атеист кон тебе го оставив затоа што ти во твојот пост си дозволи да даваш оценки за мајмунство и слично!
Без лични навреди и оценки - ќе опоменувам од тука натаму!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:19
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:

BTW, нели темава беше за дарвиновата теорија? Можеш ли да ни кажеш зошто не веруваш во неа? Не зошто веруваш во бог.


Прво пријателе, наврати се на твоите постови и погледни го твојот речник на изразување со кој бараташ КАКОВ Е, па после жали се кај модераторот. Но,ок тоа воопшто не ми смета. Еве јас сум убеден дека според фосилните остатоци се доаѓа до сознанија дека еволуцијата не постоела.

За да не бидам премногу досаден со долги текстови,еве ти линк за тоа. Бујрум прочитај па поби го истото.


http://www.evolutiondeceit.com/bosanski/evolucije05.php - Фосилни запис побија еволуцију


Ниту пак ти можеш да го докажеш ниту пак авторот на текстот, господинот Harun Yahya. Само нафрлани податоци и извадени од контекст три реченици. тоа ли е доказ? иди бегај бе

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:21
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Атеист - за твоја жал, еволуцијата не е докажана, а е сеуште само теорија... Провери по сериозна научна литература, и тоа ако сакаш, литература пишувана од атеисти или заколнати приврзаници на еволуцијата. Од чисто научен аспект, еволуцијата е највалидна во моментов претпоставка со која науката располага, но е далеу од докажан факт.

Не реков дека е докажан факт, покажи ми каде сум рекол такво нешто.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:23
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

   
Originally posted by AlDra AlDra напиша:


Не реков дека постоела еволуцијата туку реков да претпоставиме дека било така како што вие тврдите. Макар што еволуција начовекот е невозможна од филозофски аспект

Од антрополошки аспект не само можна, туку и докажана.
Баш ме интересира да ни објасниш како е од филозофски аспект неможна?
Веројатно мислеше од теолошки аспект, ама колку гледам имало и некоја теолошка еволуција !!?????!!! (збуните завесу)


Еве, болдираниот текст...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:26
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:

   
Originally posted by AlDra AlDra напиша:


Не реков дека постоела еволуцијата туку реков да претпоставиме дека било така како што вие тврдите. Макар што еволуција начовекот е невозможна од филозофски аспект

Од антрополошки аспект не само можна, туку и докажана.
Баш ме интересира да ни објасниш како е од филозофски аспект неможна?
Веројатно мислеше од теолошки аспект, ама колку гледам имало и некоја теолошка еволуција !!?????!!! (збуните завесу)


Еве, болдираниот текст...


Не постои зборот ФАКТ

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:28
Кога една теорија ќе се докаже - таа станува факт или доказ. Ова е исто научна терминологија, не нешто што јас сум го измислил...
Ти сметаш дека еволуцијата е докажана. Прашањето е - со што? Сериозно прашувам... Кој, кога и со што ја ДОКАЖАЛ еволуцијата?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:30
...a fact is defined as something that is true, something that actually exists, or something that can be verified according to an established standard of evaluation...

Наједноставна Википедија дефиниција за факт.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:35
On topic please, не се занимавајте со мене

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:37
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ти сметаш дека еволуцијата е докажана. Прашањето е - со што? Сериозно прашувам... Кој, кога и со што ја ДОКАЖАЛ еволуцијата?


Еве on-topic конкретно прашање... Со оглед на тоа што дискусииве цело време се сведуваат на тоа атеистите да ја напаѓаат идејата за создавање на светот и човекот од Бог и велат дека еволуцијата е одговор на се тоа - еве прашање - Со што е докажана еволуцијата? Кој, кога и со што ја ДОКАЖАЛ?! Дарвин има само теорија, базирана на набљудувања и најблиска логична претпоставка, но не докази за тоа (дури и самиот вели така).


-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 00:41
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:

BTW, нели темава беше за дарвиновата теорија? Можеш ли да ни кажеш зошто не веруваш во неа? Не зошто веруваш во бог.


Прво пријателе, наврати се на твоите постови и погледни го твојот речник на изразување со кој бараташ КАКОВ Е, па после жали се кај модераторот. Но,ок тоа воопшто не ми смета. Еве јас сум убеден дека според фосилните остатоци се доаѓа до сознанија дека еволуцијата не постоела.

За да не бидам премногу досаден со долги текстови,еве ти линк за тоа. Бујрум прочитај па поби го истото.


http://www.evolutiondeceit.com/bosanski/evolucije05.php - Фосилни запис побија еволуцију


Ниту пак ти можеш да го докажеш ниту пак авторот на текстот, господинот Harun Yahya. Само нафрлани податоци и извадени од контекст три реченици. тоа ли е доказ? иди бегај бе


Полека пријателе, без нервози и без преголемо брзање.На ваков начин не се води дискусија. Одмори малце, прочитај убаво што пишува,погледни што велат за истото еминентни научници ( поготово оној Дарвинист од клипот кој занемува - нема одговор на прашањето кое му се поставува)па после средено, одморено и како што треба ќе продолжиме со дискусијата. Сега за сега толку од мене.


Постирано од: Al_Masih_Qam
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 01:13
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Temava e cisti promarsetak. Ko suza e jasno deka covekot ne nastanal od majmuni, ili nivni predci,, naprotiv denesnite majmuni nastanuvaat od ludze!изненадување





-------------
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 10:34
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Nekoj uporno saka da stane majmun....vidis so teorija na evolucijata na Darvin gospod ni dal sansa da staneme majmuni no sepak da evoluirame vo nesto povece od majmun .... no ocigledno nekoj ne saka da go napravi toa....

Kako i da onie sto veruvaat deka nastanale od majmun neka si veruvaat i neka im e so sreca majmunskiot zivot..

Onie sto veruvaaat deka Bog gi napravil neka si veruvaat i so sreca neka im e bozenstveniot zivot...

A onie pak koi veruvaat deka ne veruvaat vo toa sto ne veruvaat neka im e so sreca nula po nula e sepak nula ...

vidi sega vaka templarius....nikoj od nas i da saka sega i ne moze da stane majmun oti toa bi bilo vrakanje na nazad vo evolucija ..i vo religiska smisla ako bi se zemalo vrakanjeto ke se dobie zaklucok deka bog zgreshil.
isto taka se zaborava deka coveckiot genetski kod e slicen eve za primer so shimpanzo... vo 98% imame isti geni so shimpanzo ama tie 2% od razlikite ne pravat tolku mnogu razlicni........
jas nemem nishto protiv tie shto veruvaat vo nekoja religija....neka si veruvaat toa im nosi mozebi nekoj dushevan mir.......
a matematicki gledano postojat matematicari koi so pomosh na matemeticki dokazi mozat da dokazat deka nula po nula moze da bide eden...

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 14:41
Originally posted by Ateist Ateist напиша:


И за премините исто има докази кои ти сакаш да ги сокриеш или не сакаш да ги гледаш или пак воопшто не знаеш за нив.
 
Јас ништо не кријам, туку отворено пишувам дека нема ниту еден доказ за Еволуцијата, ниту дека се случила, ниту дека се случува. Отворено зборувам дека сите о"доказите"биди, сите експерименти кои биле направени (со растенија, со микроорганизми) за да се иницира една убрзана еволуција биле погубни за еволуцијата.
Сите "докази" кои се пласираат за некакви си фосили на премин се од смешни посмешни, дополнителни сцени од веќе изрежираната драма на Дарвин и следбениците негови.
 
атеист, јас многу добро ги знам "доказите" за еволуцијата, наспроти твоите високонаучни аргументи од научните книги: Дневник, Вест, Нова Македонија, Време, Шпиц итн газење%20од%20смеење газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
Дозволи ми да ти наведам еден многу познат научен "доказ" кој пред извесно време се обиде да ја докаже еволуцијата...
 
Тоа е Човекот од Небарска (Мислам дека беше од Небарска), за кого еволуционистите направија скоро цел филм од претпоставки, дури се обидоа и да го нацртаат како изгледал, како живеел, како јадел итн. А верувале или не, се работело само за еден заб! газење%20од%20смеење Група ентузијасти (еволуционисти-режисери) се собраа околу еден заб и направија долгометражен цртан филм за еволуцијата на човекот голема%20насмевка
За оваа пародија да ја достигне својата кулминација, подоцна се установи дека тој заб најверојатно бил од некој исчезнат вид на свињи газење%20од%20смеење

Наместо еволуционистите да се засрамат што не ги најдоа нивните очекувани илјадници милиони видови на премин, тие дигаат бучава со неколку запчиња и некои малку измодифицирани луѓе или мајмунчиња кои, како и да изгледаат, си се во ракмите на својот вид, токму онака како што тврди Библијата.
Утре ќе најдат фосил од некој грбав старец и ќе почнат да гракаат по јавноста дека нашле фосил од некој мајмун што имал вилица на човек и демек тоа е доказ за "преодната алка". Задутре ќе најдат фосил од човек без нога и ќе речат еве овој бил лазач, па сега еволуирал во човек газење%20од%20смеење
 
Зарем толку не разбирате, дека од милиони фосили еволуционистите се фатиле за одвај десетина дискутабилни и смешни фосили на некои болни или рахитични животни. Оваа бројка ја сече еволуцијата во самиот корен, затоа што истата очекуваше милиони видови на премин, а не десетина дискутабилни и научно оспорени "доказчиња". Еволуцијата очекуваше 99% од фосилите да бидат фосили на премин, а не неколку запчиња и по некој рахитичен човек. среќа
 
Штета што не сум дома и не можам подетално да ги разобличам "доказите" за еволуцијата, ама и тоа ќе биде.
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk