Испечати | Затвори го прозорот

Проблеми со забременување

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14021
Датум на принтање: 18.Април.2024 во 15:37
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Проблеми со забременување
Постирано од: bosa
Наслов: Проблеми со забременување
Датум на внесување: 07.Јуни.2008 во 19:04
Околу една година сум во брак и неможам да останам трудна. Дали некој се соочил со овој проблем, како е вашето искуство?



Коментари:
Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 08.Јуни.2008 во 12:51
Проблемот може да биде физиолошки или психолошки, друго нема. Дали веќе се имаш консултирано со својот гинеколог?
Тие први треба да ја утврдат причината за неможност за забременување. Вака глупо е на памет да се збори.


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 08.Јуни.2008 во 13:49
Mnogu jasno...bez lekarski pregledi i konsultacii...se e
"zboruvanje vo veter". 

-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: bosa
Датум на внесување: 08.Јуни.2008 во 18:14
И јас и мажот ми бевме на испитување и се е во ред, а никако да останам трудна


Постирано од: blue666
Датум на внесување: 08.Јуни.2008 во 21:14
Ako nema nisto, togas najcesto e na psiholoska baza, iako sepak vie ste, da kazam taze vo brak


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Јуни.2008 во 22:37
Originally posted by bosa bosa напиша:

И јас и мажот ми бевме на испитување и се е во ред, а никако да останам трудна

... prvata godina vo brak... ne e za opteretuvanje so bremenost... tuku za uzivanje... izleguvanja... proshetki.... sexнамигнување... bez ogranicuvanja... i bremenosta ke si dojde sama... ne pravi problem... onamu kaj shto nema.... od bremenosti glava nema da krenesh.... ehee shto konduri ke kupish na ginekolozite.... (ova figurativno... bidejki abortusot koshta 100 evra... zamisli kakvi ubavi konduriтага)... zatoa milo uzivaj... i dodeka se osvestish... op pocnuva utrinskoto povrakanje... emocionalna nestabilnost... solzicki... aj uzivaj.... slushaj mamamd shto ti veli... ekspert za bremenost... i hemisko cistenje.... големо%20гушкање
....ova ti go zboruvam od iskustvo... ne licno.... moja drugarka beshe vo slicna situacija... nie drugarkite se dogovorivme da i gi otgneme mislite od bremenosta i napravivme strategija ko da sme i luti... pa redovno ja masiravme so nekoi trac rubriki... tipkata zbesna... i koga pocna da se luti shto pushime cigari... oti nejze i se loshi... zoshto pieme mastika... votka...svativme deka e bremena... e posle ja cuvavme ko princeza... i sega ima edni ubavi bliznaci... pamet da ti shtukne...



Постирано од: bosa
Датум на внесување: 09.Јуни.2008 во 13:58
I toa go pravam i nebiva i nebiva.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Јуни.2008 во 14:06
Aj zaprasaj se:
1.vodis ljubov so maz ti zatoa sto sakas i ti e ubavo ili
2.zatoa sto sakas da imas dete?..
Koga ke zaboravis na vtoroto i ke uzivas samo vo prvoto, vtoroto samo ke si dojde, koga najmalku go ocekuvas!..намигнување

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: apce
Датум на внесување: 09.Јуни.2008 во 23:00

posle srabotenata rabota

se vrtis na stomak pod koj stavas malo pernice
i nema stanuvanje i mienje do sabajle
provereno намигнување


-------------
apce


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 10.Јуни.2008 во 11:29

Daj be malku poseriozno!!!! Kakvi se ovie gluposti krevanje noze, i neizmiena da odam so denovi da sum ostanela bremena. GLUPOSTI!!! Jas imam edna cherkichka od edna godina i ne se zanimavav so takvi gluposti. Sportuvavme i mazot mi i jas, zdrava ishrana, ne pushachi i uzivanje vo sex-ot. Bez marifeti i nadrilekarstva! CHISTA BIOLOGIJA!!! Bez opsesii!!!

 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 10.Јуни.2008 во 11:47

Najvazno ti e da go pustis mozokot da ti pase po zeleni livadi, da uzivas vo seksot zaradi uzivanje, ne zaradi pravenje deca, toa samo ke si dojde, stom se e ispravno i kaj dvajcata!.. Mozocnata bariera e najgolem problem vo ovie slucai, a ako ne mozes lesno da se oslobodis od "opsesijata", po edna caska dobro vince ili nekoe koktelce moze golema rabota da ti zavrsi...намигнување големо%20гушкање



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 10.Јуни.2008 во 13:13
abe ova e seriozna tema i bolna za nekogo aj ne se zaebavajte
mislam dosta idiotski e da se pishuvaat gluposti

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 10.Јуни.2008 во 14:43
Originally posted by bosa bosa напиша:

Nema vrska takvite kako jakiot forumadzija gi stavam na delete.
Ke gi poslusam sovetite od drugite. fala
 
 
Ako navistina ti treba sovet i bioloski se e vo e red so dvajcata, togas najvazno vi e da se opustite, i koga vodite ljubov - da vodite ljubov a ne da pravite dete!..  Uste ednas ke ti kazam, najvazno e da ja otstranis psiholoskata bariera, taa e najgolema kocnica!... A mozebi ne ste go pogodile vistinskiot moment... Vazno e da ne ocajuvas i nikako da gubis nadez ili da pagas vo depresii!.. Glavata gore, gakite dole i uzivaj!...намигнувањеголемо%20гушкање


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 14.Јуни.2008 во 09:43
Originally posted by bosa bosa напиша:

И јас и мажот ми бевме на испитување и се е во ред, а никако да останам трудна


Бидејќи одамна го поминав овој проблем, за жал без решение, ќе се потрудам да ти дадам неколку совети да не го правите она што ние го правевме
1. направете повторно проверка во некоја реномирана гинеколошка болница (НИКАКО во државна болница). Не гледајте на цената на услугите, затоа што ако се искомлицира понатаму потешко се решава. Сопругот нека направи хистолошко испитување на спермограм ако го нема тоа направено а кај тебе подетален преглед. Овие во државна појма немаат кутрите. Имено и кај нас првиот преглед го кажа истото дека никакви проблеми кај двајцата, а всушност постоел голем проблем (и кај мене и кај неа), а подоцна веке се влошија работите и беше невозможно нешто да се стори освен In Vitro.
Затоа веднаш одберете си друг лекар и одете, не чекајте.
Ако и тогаш резултатите се добри, тогаш проблемот е од психичка природа и се сложувам со тоа што другите го рекоа за тоа, да не се повторуваме.


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 14.Јуни.2008 во 10:55
Edna rabota sto sum ja zabelezal i ne mi se dopaga e taa sto koga vinata e do mazot, brakot najcesto opstojuva, a dokolku e do zenata brakot se rastura, dokolku nema soodvetno resenie


Постирано од: marjanco
Датум на внесување: 14.Јуни.2008 во 13:22
jas mislam deka zenata za da zacne ,eden od faktorite e da bide vlazna,mislam da ima dobro vlaznenje,so toa vlaznenje se sproveduva spermatozoidot do jajce kletkata.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 08:51
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by bosa bosa напиша:

И јас и мажот ми бевме на испитување и се е во ред, а никако да останам трудна


Бидејќи одамна го поминав овој проблем, за жал без решение, ќе се потрудам да ти дадам неколку совети да не го правите она што ние го правевме
1. направете повторно проверка во некоја реномирана гинеколошка болница (НИКАКО во државна болница). Не гледајте на цената на услугите, затоа што ако се искомлицира понатаму потешко се решава. Сопругот нека направи хистолошко испитување на спермограм ако го нема тоа направено а кај тебе подетален преглед. Овие во државна појма немаат кутрите. Имено и кај нас првиот преглед го кажа истото дека никакви проблеми кај двајцата, а всушност постоел голем проблем (и кај мене и кај неа), а подоцна веке се влошија работите и беше невозможно нешто да се стори освен In Vitro.
Затоа веднаш одберете си друг лекар и одете, не чекајте.
Ако и тогаш резултатите се добри, тогаш проблемот е од психичка природа и се сложувам со тоа што другите го рекоа за тоа, да не се повторуваме.

... sekoja cest... sekoj par ima svoja individualnost... jas na primer imav prva bremenost... spontan... vtorata naj normalna... tretata... spontan... cetvrtata naj normalna... i  bidejki rodiv dve zdravi mashki deca... ginikologot niz shega mi rece ... da ne se trudam da ragam zenski deca... ocigledno "mojot organizam se bori protiv konk*rencija"... medicinski ne dokazano... ama vo praksa da...


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 15:50
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by bosa bosa напиша:

И јас и мажот ми бевме на испитување и се е во ред, а никако да останам трудна


Бидејќи одамна го поминав овој проблем, за жал без решение, ќе се потрудам да ти дадам неколку совети да не го правите она што ние го правевме
1. направете повторно проверка во некоја реномирана гинеколошка болница (НИКАКО во државна болница). Не гледајте на цената на услугите, затоа што ако се искомлицира понатаму потешко се решава. Сопругот нека направи хистолошко испитување на спермограм ако го нема тоа направено а кај тебе подетален преглед. Овие во државна појма немаат кутрите. Имено и кај нас првиот преглед го кажа истото дека никакви проблеми кај двајцата, а всушност постоел голем проблем (и кај мене и кај неа), а подоцна веке се влошија работите и беше невозможно нешто да се стори освен In Vitro.
Затоа веднаш одберете си друг лекар и одете, не чекајте.
Ако и тогаш резултатите се добри, тогаш проблемот е од психичка природа и се сложувам со тоа што другите го рекоа за тоа, да не се повторуваме.


Вака сега, нема да ја бранам Клиника воопшто, само една мала забелешка за приватните реномирани клиники што ги споменува Атеист. Дали сте запознаени кои доктори работат таму? Драги мои, сите што ја напуштиле клиника или си држат тезги на приватните. Кадарот е да не речам ист. Разликата е во подобрата услуга зошто на клиника не ги боли уво за пациентите доколку добро не се закова со пари работата, а на приватните си плаќаш дебело и си добиваш соодветен третман. Зашто задоволен муштерија, повторно се ваќа на истото место. Клиника не живее од клиентела него од државен буџет.
Секако во секој случај е подобро да се оди на приватна.
Може треба да се поразговара и со психијатар, социјален работник.
Јас познавам многу двојки кои се бореа со стерилитетот и сите имаа индивидуален проблем. Оние кај кој се беше во ред експертите им препорачуваа поголем дел од времето да го минуваат заедно во пријатни активности, без мисла за стварање потомство.
И еден прекрасен совет особено за една жена е да чува нечиво дете, по можност од бебе. Значи да биде бебиситерка.Да поминува доста време со детето и на тој начин ќе се релаксира и нема да размислува негативно.
Крајна варијанта е да се посвои дете. Ова многу зависи од ставот на сопружниците во врска со посвојувањето.
Инаку и лично познавам пар кој се лечеше од стерилитет со години, наводно се беше во ред со нив, а никако да бидне. На крај посвоија детенце. За неполна година од посвојувањето жената остана бремена.
Епа чудо на душата се ваквите работи. Значи наравоучение е; се ќе биде само треба многу позитивен пристап и оптизмизам.


Постирано од: Anabela1
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 21:29
Здраво Боса
и јас го имам истиот проблем
во брак сум 2 години и никако да биде.
И нашите резултати се во ред,се е нормално.
Првата година не се замарав со тоа, ама оваа втората се многу нервирам.Пиев апчиња,ставав инекции, инсеминации и ништо сега паузирам од се.
Кажи ми кои испитувања ги правеше и што пиеше и во која болница одеш?
Ве молам само сериозно да се коментира бидејки е болна ова тема


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 21:29
Originally posted by anastea anastea напиша:

Najvazno ti e da go pustis mozokot da ti pase po zeleni livadi, da uzivas vo seksot zaradi uzivanje, ne zaradi pravenje deca, toa samo ke si dojde, stom se e ispravno i kaj dvajcata!.. Mozocnata bariera e najgolem problem vo ovie slucai, a ako ne mozes lesno da se oslobodis od "opsesijata", po edna caska dobro vince ili nekoe koktelce moze golema rabota da ti zavrsi...намигнување големо%20гушкање





най користният совет от сите


Постирано од: Anabela1
Датум на внесување: 17.Јуни.2008 во 21:51
Bosa mnogu mozes da naucis za toj problem na forumite na             www.roda.hr i www.mameibebe.biz.hr


Постирано од: Devojcence
Датум на внесување: 28.Септември.2015 во 04:52
Ne mozam da imam deca.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk