Испечати | Затвори го прозорот

Македонци во Швајцарија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13937
Датум на принтање: 24.Април.2024 во 11:55
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Македонци во Швајцарија
Постирано од: speed
Наслов: Македонци во Швајцарија
Датум на внесување: 31.Мај.2008 во 21:15
bi sakal da zapoznaam nekoi makedonci vo svajcarija.sekoe leto idam tamo ali retko gledam i zapoznavam makedonci so ziveat tamo...znam deka ima ali kaj se???среќа

-------------
speed



Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Мај.2008 во 23:50
svashta,...ke odel vo shvajcarija da bara makedonci !,....

pa ,dojdi si doma togash,....tuka e polno so,...niv!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 01.Јуни.2008 во 16:21
Makedonci, trebni ti se!!!лутина Jas kako tebe na pochetokot se puknav baranje makedonci. So meseci barav i koga gi najdov ednas se vidovme i uste ednas ne mi se javija. Jas gi ¨molev¨na pochetokot da se vidime, ama samo rachki mi naogaa deka bile zafateni itn... Tolku se izraduvav na pochetokot sto najdov ( sepak jas i so spancive super si pominuvam) zatoa i razocharuvanjeto bese pogolemo.
 
Ako najdis super, ama ne ochekuvaj od nivnoto prijatelstvo mnogu. Gledaj da si najdis vistinski prijateli tamu kaj sto si, pa makedonci, germanci, turci, sto ima vrska. Site luge sme.
 
Pozdrav i srekno tamu kaj sto si!!!


-------------
Прилепчанка


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 01.Јуни.2008 во 20:02
ААА, тешко ќе најдеш македонци во Швицарска. Само швицарци има таму, усмрдени шиптарски души со македонски пасоши, спијат по седум во соба на смена, фундаментаљни борци за човекови права.  
 
 
 
 
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: apce
Датум на внесување: 07.Јуни.2008 во 12:10
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

ААА, тешко ќе најдеш македонци во Швицарска. Само швицарци има таму, усмрдени шиптарски души со македонски пасоши, спијат по седум во соба на смена, фундаментаљни борци за човекови права.  
 
 
 
 
 
 
 
аплаузаплаузаплауз


-------------
apce


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Јуни.2008 во 14:12
Aj bogati... jas mora nekoj izrod da sum!..изненадување

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 12.Јуни.2008 во 12:28
i jas izgleda


Постирано од: speed
Датум на внесување: 18.Јуни.2008 во 19:20
ne be ja znam mn mn makedonci tamo , nema vrska deka ima samo albanci so makedonski pasosi , ima i mn makedonci poveketo se od strumicko ako ne i 70 posto od site makedonci so se vo swiss, koga sum tamu se druzam so sekakvi ali ovde na forumov sakav da najdam nekoj od schweic  po so mislam deka ima mn...Cisto onaka da si popraam muabet...


-------------
speed


Постирано од: speed
Датум на внесување: 18.Јуни.2008 во 19:24
Originally posted by anastea anastea напиша:

Aj bogati... jas mora nekoj izrod da sum!..изненадување

ne be ne si izrod, na takvi kako tebe mislev....
 kaj zivees vo swiss?mislam vo koe mesto?
ja vo cirih idam cesto...



-------------
speed


Постирано од: speed
Датум на внесување: 18.Јуни.2008 во 19:26
Originally posted by seka seka напиша:

i jas izgleda

de be mnogu ste osetlivi malku neso nekoj ke vi kaze i odma se navreduvate...среќа


-------------
speed


Постирано од: seka
Датум на внесување: 19.Јуни.2008 во 14:13
Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by seka seka напиша:

i jas izgleda

de be mnogu ste osetlivi malku neso nekoj ke vi kaze i odma se navreduvate...среќа
 
speed... ne sum se navredila, samo ne sakam nekoj da mi kazuva sto sum i koja sum!!!
Jas sum MAKEDONKA vo stranstvo, koja so gordost kazuva deka sum PRAVOSLAVNA MAKEDONKA голема%20насмевканамигнување


Постирано од: Мишичасти
Датум на внесување: 19.Јуни.2008 во 20:09

рамнодушност



Постирано од: speed
Датум на внесување: 19.Јуни.2008 во 20:59
[QUOTE=Мишичасти]рамнодушностQUOTE]



-------------
speed


Постирано од: speed
Датум на внесување: 19.Јуни.2008 во 21:02
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by seka seka напиша:

i jas izgleda

de be mnogu ste osetlivi malku neso nekoj ke vi kaze i odma se navreduvate...среќа
 
speed... ne sum se navredila, samo ne sakam nekoj da mi kazuva sto sum i koja sum!!!
Jas sum MAKEDONKA vo stranstvo, koja so gordost kazuva deka sum PRAVOSLAVNA MAKEDONKA голема%20насмевканамигнување


Pa ja koga idam tamo i koga im kazuvam deka sum od makedonija mi vikaat : bist du albaner i im objasnuvam posle demek ne sme nie vo mk albanci, znam deka ne se sramis da go kazes toa so si i ja isto ne se sramam ali koga ke te prasaat posle toa albanec dali si od toa malku mi e sram....p.s : oni mislat deka vo makedonija ziveat albanci...
a vo koj del na ch zivees? iskacas po nasive diskoteki?


-------------
speed


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 20.Јуни.2008 во 02:19
Originally posted by Мишичасти Мишичасти напиша:

рамнодушност..
 
Takvite pak kako tebe ne go zasluzuvaat ni "epitetot" covek!..
Za tebe toa e mislovna imenka... ako znaes sto znaci toa!..глупчо


Постирано од: seka
Датум на внесување: 20.Јуни.2008 во 09:31
Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by seka seka напиша:

i jas izgleda

de be mnogu ste osetlivi malku neso nekoj ke vi kaze i odma se navreduvate...среќа
 
speed... ne sum se navredila, samo ne sakam nekoj da mi kazuva sto sum i koja sum!!!
Jas sum MAKEDONKA vo stranstvo, koja so gordost kazuva deka sum PRAVOSLAVNA MAKEDONKA голема%20насмевканамигнување


Pa ja koga idam tamo i koga im kazuvam deka sum od makedonija mi vikaat : bist du albaner i im objasnuvam posle demek ne sme nie vo mk albanci, znam deka ne se sramis da go kazes toa so si i ja isto ne se sramam ali koga ke te prasaat posle toa albanec dali si od toa malku mi e sram....p.s : oni mislat deka vo makedonija ziveat albanci...
a vo koj del na ch zivees? iskacas po nasive diskoteki?
 
speed, nemam pojma kolku pati sum go slusnala toa prasanje, ili pak, ama tvoeto ime ne e tipicno makedonsko...ili prvo sto ke me prasaat... bist du russin голема%20насмевка pa aj objasnuvaj deka moeto ime e tipicno pravoslavno , a drugite (albanski) deka tie ne se tipicni makedonski iminja... no ic ne mi smeta, so zadovolstvo im objasnuvam голема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: seka
Датум на внесување: 20.Јуни.2008 во 09:33
[QUOTE=Мишичасти]рамнодушностQUOTE]
 
a sto mislis ti? nie site tuka sme rodeni? nie nemame maki videno i trgnato dodeka sme bile vo makedonija? nie taka od sto ni bilo preubavo sme posle vo stranstvo a??? aj molim te...


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 20.Јуни.2008 во 21:29
Originally posted by Мишичасти Мишичасти напиша:

рамнодушност..
 
 
 
 
 
Македонец/ка не е епитет туку националност. Македонската емиграција не постои за да ве опслужува вас во Македонија море биљмез еден.
 
 
...рамнодушност...
 
 
 
 


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 21.Јуни.2008 во 23:53
Навреди и вулгаризми на форумов не се толерираат. Тука сме сите за да разменуваме мислења и да се дружиме, а не да се вреѓаме и пцуеме. Затоа сите постови со такви содржини се бришат. Поздрав.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 22.Јуни.2008 во 07:28
Oooops!    црвенеење

-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: victoria
Датум на внесување: 22.Јуни.2008 во 11:01
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Навреди и вулгаризми на форумов не се толерираат. Тука сме сите за да разменуваме мислења и да се дружиме, а не да се вреѓаме и пцуеме. Затоа сите постови со такви содржини се бришат. Поздрав.


Eve jas morav da si go smenam imeto (kako jas da bev kriva) bidejki eden chlen tuka me navredi bez prichina, pa deka ne se tolerirat navredi mnogu ne me ubedivte. Jas lichno sekogash pisuvam na temata i ne navreduvam... a ovoj mishichasti navreduva bez prichina... sto stana so nego... pak ke se vrati na forum... sigurno i ke prodolzi) ...

Prochitajte i brishete go postov,ve molam. Ne sakam da mu ja rasipuvam temata na speed...


Постирано од: speed
Датум на внесување: 30.Јуни.2008 во 11:09
abe da bese samo ti so ja rasipuvas temata ke bese dobro...ali uste na pocetok muabetot trgna vo pogresna nasoka , sto e dokaz za nekoi raboti kaj nas makedoncite...
ne me interesira mene politika iloi nesto slicno okolu toa ne sum rasist a i makedoncite mi se isti i tuka vo mk i vo stranstvo- segde ima i dobri ilosi luge...ali da ja ostavime politikata za vo drugite temi koi so gi ima mnogu na forumov..
so ovaa tema cisto sakav da poopstime malku za kulturata tamo, za iskacanjeto, zabava i slicno....среќа


-------------
speed


Постирано од: speed
Датум на внесување: 30.Јуни.2008 во 11:13
Originally posted by seka seka напиша:

[QUOTE=Мишичасти]рамнодушностQUOTE]
 
a sto mislis ti? nie site tuka sme rodeni? nie nemame maki videno i trgnato dodeka sme bile vo makedonija? nie taka od sto ni bilo preubavo sme posle vo stranstvo a??? aj molim te...


ok da ja ostavime politikata na strana ....
kazimi neso za iskacanjeto vo swiss...
si bila li na 'STREET PARADE' vo zurich nekad do sega
planiras li ovaa godina da odis mislam deka i ovaa godina ke ima...


-------------
speed


Постирано од: seka
Датум на внесување: 30.Јуни.2008 во 11:45
da sum bila, i prekrasno e... голема%20насмевка ima se i sesto da se vidi, po nekogas se nerviras , se smees i.t.n. No najbitno e da vidis kolku razliciti generacii i nacii na takov EVENT mozat zaedno da se zabavuvaat.
 
Ke bide i ovaa godina na na 09.08.2008 голема%20насмевкаголема%20насмевка 


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: speed
Датум на внесување: 30.Јуни.2008 во 11:58
Originally posted by seka seka напиша:

da sum bila, i prekrasno e... голема%20насмевка ima se i sesto da se vidi, po nekogas se nerviras , se smees i.t.n. No najbitno e da vidis kolku razliciti generacii i nacii na takov EVENT mozat zaedno da se zabavuvaat.
 
Ke bide i ovaa godina na na 09.08.2008 голема%20насмевкаголема%20насмевка 


today is tommorow -2005 , element of culture - 2006 , i ne se sekavam lani kako bese mototo ...? jas od 2004  odam na street parade pa planiram i ovaa godina... znam eden DJ od ch lani me pokani na kamion na bidam ok bese samo so vremeto ne cinese lani...


-------------
speed


Постирано од: sherril
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 23:55
eve uste eden pozdrav od makedoncite vo ch
kade steee makedoncinjaaaa....


Постирано од: seka
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 16:16
pak vo CH тага
pozdrav i do tebe


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 17:21
od utre pak vo CH

-------------



Постирано од: seka
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 22:53
vardarce, to sozaluvam.... znam kako e тага u pm edna nedela sum pak tuka i seuste ne mozam da se naviknam воздивнување


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 08:26
stignav

-------------



Постирано од: seka
Датум на внесување: 11.Август.2008 во 12:17
ne ti velam dobro dojde, znam ne ti e dobro stom si dojde тага


Постирано од: konstant
Датум на внесување: 11.Август.2008 во 23:02
kaj se vo swajcaria


Постирано од: seka
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 20:27
koj kade намигнување

-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 12:10
ke go pastiram i tuka, posto i za svajcarija se rabotit....
 
procitano i videno na http://www.koli.com.mk - www.koli.com.mk
 

http://www.koli.com.mk/novosti/zanimlivosti_113.html -

Швајцарската партија на зелените предложила изгласување на закон со кој во оваа европска држава ќе се забрани употребата на поголемиот број на денешни автомобили.

Со воведување на новиот закон Швајцарците би можеле да стават крај на возењето на суперавтомобили на своите патишта, би се укинала продажбата на големи SUV модели, но и на поголемиот дел спортски автомобили, луксузни лимузини, па дури и некои моноволумени, а и по некој компактен автомобил.

Зелените всушност сакаат да го забранат возењето на сите автомобили кои се потешки од два тона и кои емитираат повеќе од 250 грама СО2 по километар или не ги задоволуваат оптималните норми за заштита на пешаците во случај на фронтален судир.

Поголемиот број автомобили на швајцарската листа делуваат како логичен збир за забранување: Aston Martin, Bentley, Hummer, но на листата се најдоа и компактните помали автомобили како Hyundai Getz или Nissan Micra.

Како што стојат работите, ако Швајцарците го донесат новиот закон, следната година на женевскиот салон на автомобили ќе треба да се оди со велосипед.

И друга категорија на луѓе ќе биде особено погодена од овој закон а тоа се македонските гастарбајтери кои едвај чекаат да дојде лето и да ги донесат своите модерни автомобили земени на кредит, лизинг или рентакар и да шетаат по градовите од каде потекнуваат со филозофија „нека пукнат комшиите“



-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: speed
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 21:28
so stana so temava slabo muabet...

-------------
speed


Постирано од: seka
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 21:44
слабо ги има во Швајцарија намигнување

-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: speed
Датум на внесување: 12.Декември.2008 во 09:56
gi ima ali ne se pojavuvaat mnogu...

-------------
speed


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 12.Декември.2008 во 20:15
skopsko i se e mozno!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 12.Декември.2008 во 20:25
Originally posted by speed speed напиша:

gi ima ali ne se pojavuvaat mnogu...
 
 
Ги има ама сите се швицарци, читањето и пишувањето не им е јака страна, а и не разбираат добро македонски ...
 
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 13.Декември.2008 во 00:00
a i ne im ni treba vo svicarska...pa ne se 25%

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 05.Ноември.2012 во 23:27
Имаме некој форумџија одовде што живее и работи во Швајцаријазбунетост
Ми треба нешто да се исконсултирам, да чујам негово мислење во врска со одредени работи
Ако има таков/ва нека јави ми се по лп.

Однапред благодарна.големо гушкање

-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 07.Ноември.2012 во 22:55
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Имаме некој форумџија одовде што живее и работи во Швајцаријазбунетост
Ми треба нешто да се исконсултирам, да чујам негово мислење во врска со одредени работи
Ако има таков/ва нека јави ми се по лп.

Однапред благодарна.големо гушкање


Ај на ЛП. големо гушкање





-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 07.Ноември.2012 во 23:33
Аљи Амети беше едно време на Швицарска. Да го питаш него а....плазење

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 20.Јули.2014 во 14:26
Завчера зборев со другарот на скајп...
21:30 ч. се оптегнал на тераса пивцето во рака,а сонце пука мислиш
пладне е...На шала во стилот на Миле и Тошо во Баба Зумбула,
дека и струјата била послаба во Америка (110) му викам:
Е брат што ти е Швајцарија и сонцето повеќе свети.
http://brif.mk/?p=158919&utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d0%25b2%25d0%25be-%25d1%2588%25d0%25b2%25d0%25b0%25d1%2598%25d1%2586%25d0%25b0%25d1%2580%25d0%25b8%25d1%2598%25d0%25b0-%25d0%25b8%25d0%25bc%25d0%25b0-%25d0%25bf%25d0%25be%25d0%25b2%25d0%25b5%25d1%259c%25d0%25b5-%25d0%25bc%25d0%25b8%25d0%25bb%25d0%25b8%25d0%25be%25d0%25bd%25d0%25b5%25d1%2580%25d0%25b8-%25d0%25be%25d0%25b4" rel="nofollow - Реков еднаш и тука...Чудна нека земља ова Швицарска.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 20.Јули.2014 во 14:54

Свети, свети, дури понекогаш се заборава и покасно од 21:30 ч.
Ама ќути да не разберат дека во Македонија на пример свети помалку.
Има да почнат и “сонцарина“ да наплаќаат, како прилепчани што наплаќаат “градарина“. плазење





-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 20.Јули.2014 во 15:17
Е така така околу 22:15 завршивме и тогаш почна веќе да стемнува...
Кај нас сигурно Бранко оваа работа ја има средено.
Затоа јас и се мерачам на Русија,и таму не да светиии...Крај нема.
Путин му има запретено најверојатно.
http://www.youtube.com/watch?v=-Omohvo1JVM" rel="nofollow - Еве и една убава ноќна прошетка низ Санкт Петерсбург.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk