Испечати | Затвори го прозорот

Бугарија призна вина за македонските Евреи

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13789
Датум на принтање: 18.Мај.2024 во 05:11
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Бугарија призна вина за македонските Евреи
Постирано од: Vladimir88
Наслов: Бугарија призна вина за македонските Евреи
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 09:04
Не ја намалуваме нашата одговорност за смртта на повеќе од 11.000 Евреи, депортирани од Тракија и од Македонија, изјавил Георги Прванов






Бугарија ја прифаќа одговорноста за погромот на Евреите од Македонија во 1943 година, кога во нацистичките концентрациони логори во смрт беа испратени повеќе од 11.000 луѓе. Овој став го соопштил бугарскиот претседател Георги Прванов при неодамнешната посета на Израел, а го пренесе влијателниот израелски весник „Харец“. Прванов е прв бугарски државен функционер кој јавно ја признава вината на неговата земја за учество во систематското уништување на Евреите во Втората светска војна, организирано од нацистичкиот режим во Германија и од нејзините сојузници. Кога оправдано се гордееме со тоа што сме го сториле за да ги спасиме Евреите, не забораваме дека во исто време во Бугарија постоел и антисемитски режим и не ја намалуваме нашата одговорност за судбината на повеќе од 11.000 Евреи што беа депортирани од Тракија и од Македонија во логорите на смртта - изјавил Парванов на средбата со израелскиот претседател Шимон Перес, при посетата на Израел од 24 до 27 март годинава.Весникот „Харец“ наведува дека тие 11.000 Евреи биле жители на Тракија во Грција и на Македонија во Југославија, области припоени кон Бугарија во април 1941 година. Во текстот под наслов „Бугарија ја прифати вината за 11.000 жртви на холокаустот“ пишува дека нацистичка Германија му ги подарила овие територии на балканското царство како знак на благодарност за неговата соработка. „Бугарската полиција, која дејствувала под нацистички наредби, ги уапсила Евреите во анектираните територии и ги депортирала во Треблинка во 1943 година. Во исто време, Бугарската црква и политичките лидери спасиле 48.000 Евреи што живееле во Бугарија, иако нацистите побарале и тие да бидат депортирани. Царот Борис Трети се согласил со барањата на нацистите, но бил изложен на притисок од јавните личности и не ги спровел. По падот на комунистичкиот режим во 90-тите години на минатиот век, бугарските лидери што го посетиле Израел одбивале да ја преземат одговорноста на злосторствата. Парванов, член на Социјалистичката партија, е првиот што го стори тоа“, пишува „Харец“.Виктор Мизрахи, поранешен претседател на Еврејската заедница во Македонија, вчера го поздрави прифаќањето на одговорноста од стана на бугарскиот претседател.- За првпат бугарски државен функционер го признава тоа што го направиле бугарските фашистички сили. Тој докажува дека е модерен државник кој не се плаши да ја искаже историската вистина. Дали ова ќе значи дека Бугарија ќе оддаде почит пред скопскиот Монопол, каде што бил собирниот центар од кој биле транспортирани Евреите, или дека ќе биде повлечена одлуката на бугарскиот Врховен суд од 1996 година за рехабилитација на директните виновници за холокаустот - тогашниот бугарски премиер Богдан Филов, министерот за внатрешни работи Габровски и уште 40 други злосторници осудени во 1945 година - вели Мизрахи.Тој верува дека сево ова ќе помогне во постапката во која Еврејската заедница од Македонија побарува од Бугарија околу 16,5 милиони долари отштета за имотот што бугарските фашисти го заплениле од Евреите.

Бранко Горгевски



_______________________________________________________________________________

Фала богу нешто да признаат...
Не ја кажале реалната бројка, 25 000 евреи се...ама ајде....барем признаа дека депортирале евреи...јас мислев дека до крајот на светот ќе се прават така наудрени....as usual
Сега да ги признаат уште ѕверствата што ги правеле врз македонскиот народ....и ќе го сменам моето мислење за Жолтите..





-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling



Коментари:
Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:16
да бе
вие сте вода ненапита
лозе небрано сте
орех небрулен
шинел непоръбен
дупе непляскано

па што не ги спасихте евреите

тука в България ги спасиха хората
вий що не го направихте бе?
нали сте били много страшни по време на окупацията
пол милион партизани
што не ги спасихте

ама спокойно - сега си имате ИЗВИНЕНИЕ
някой друг я пое вината
по леко ли дишате аааа?



-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:22
Не, треба уште ѕверствата што ги направивте врз Македонците да ги признаете па ќе дишеме поспокојно....и не само вие, туку и србите, и грците и албанците треба да ги признаат ѕверствата што ги правеле врз Македонците..
Ете ви го ослободителот.........и обединителот...што бил всушност....
И ние ги спасивме со тоа што ги истеравме швабите и бугарските окупатори од тука.........
Значи, врти сучи ние пак го спасивме светот од фашизмот, додека вие се боревте на страната на фашизмот, и кога дојдоа русите одма почнавте да им го пушите, и ги сменивте само капите од вашите униформи, ништо друго..


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:36
кого си спасил од фашизма бе

абе знаеш ли кой прв кой е побил знамето на Райхстага бе, знаеш ли?

Знаеш ама незнаеш

не са Егоров и Кантария - те са само за пред камерата - като на разходка отиват - театрално - гледай го записа и ги виж

Знаеш ли зашто като на разходка отват там?

Знаеш ама незнаеш

Заштото едно наше момче татарче - Гази Загитов од Башкорстан неколко часа пред тях е атакувал и е проправял път и е стигнал пръв до Райхстага

за това като на разходка си ходят Егоров и Кантария

ама не ги знаеш тез работи штото не четеш




-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:40
Знам и сигурно дека не беа Бугарите...
А ние го спасивме овој народ од фашизмот со тоа што се боревме против фашизмот и го победивме фашизмот..

Смрт фашизам, слобода народ.

И ние зборуваме за официјална Бугарија од која страна беше се до крајот на војната, кога се приклучи на другата страна, за да не и се ебе мајката(не издржаа на крај како и обично...) и ги заменија само капите и од тука тргнаа за Белград.....
Ама нели сега слушам и тврдења дека Блгарите заробиле 60 000 усташи....
Што нема да чуе човек од вас..
И дека Ченто бил бугарски комунист..
А ако ги прашаш Борис зошто е закопан во Рила
Па он е светец...
Ама нели крвопиец, а сепак го закопавме во Рила.....
OMFG

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:41
Аспарух Йосифовски - знаеш го?

-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:44
Originally posted by __ __ __ __ напиша:

Аспарух Йосифовски - знаеш го?


Го знам ти го знаеш???
Инаку Аспарух Јосифовски се борел за Македонската Кауза а додека бил под Бугарска окупација го има добиено тоа име...
Исто како што србите во црквите им наметнуваа на Македонците додавки ИЌ...
Типично бугарски...и српски стил си го имате, браќа може да си бидете..за такви работи сте 1 на место....(уствари не вие сте во топ 5, грците се на прво место)
Значи какво име и да има не е битно тоа, битно е дека се борел против бугарскиот окупатор и дека бил Македонец
Застапник на македонската кауза...а не на татарската идеологија на Борис 3...кој депортирал евреи и убивал еден куп Македонци, а да не зборам тоа што џиткале од тераса неговите војници, бебиња на оние кои не се потпишувале како Блгари...
Само за Бугарите тоа е научна фантастика......не го знаат тоа......кој им е крив не навратиле во Македонија да ги чујат приказните на старите..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:47
Аспарух

интересно

верно звучи като фантастука
Аспарух срешту Борис



-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:50
Originally posted by __ __ __ __ напиша:

Аспарухинтересноверно звучи като фантастукаАспарух срешту Борис



Па знам дека е за вас тоа фантастика....не ги имате слушано од тука старите како се имаат жалено од бугарите, србите, и грците........него страв ви е зошто знаете дека ќе ви се сруши целиот свет.....оној вештачки свет кој го создадоа за вас бугарските историчари....
Тоа што е закопан Борис во Рила си говори се дека не треба да си имаме работа ние Македонците со таков народ како што се Бугарите, им останало тоа во гените од нивните монголски прадедовци




-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:52
сакън недей, че са разривах

-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:53
не сме зачепкали темата за геноцида връз българите в Македония

не ща да ви вадя кирливите ризи и да си разваляме хубавоите односи

ще взема да ти образувам некоя гузна совест - нема си го проста цел живот после

по добре си живей с идеята че цел свет ви е крив

айде сега сте си самостойни - оправяйте се
обаждайте од време на време како е



-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:57
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by __ __ __ __ напиша:

Аспарухинтересноверно звучи като фантастукаАспарух срешту Борис



Па знам дека е за вас тоа фантастика....не ги имате слушано од тука старите како се имаат жалено од бугарите, србите, и грците........него страв ви е зошто знаете дека ќе ви се сруши целиот свет.....оној вештачки свет кој го создадоа за вас бугарските историчари....
Тоа што е закопан Борис во Рила си говори се дека не треба да си имаме работа ние Македонците со таков народ како што се Бугарите, им останало тоа во гените од нивните монголски прадедовци




ма що има везе каде е закопан
Борис
има везе само: Борис е доказ дека не смо биле со фашистите
кога е тай бил цар.
А за ово дека целиот свет ке  се сруши кога истината блесне
ова мислене е мое , но не се однесува на мойот народнамигнување


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 12:59
Originally posted by __ __ __ __ напиша:


не сме зачепкали темата за геноцида връз българите в Македонияне ща да ви вадя кирливите ризи и да си разваляме хубавоите односипо добре си живей с идеята че цел свет ви е кривайде сега сте си самостойни - оправяйте сеобаждайте од време на време како е


Цитирај Не е баш толку просто и лесно како ще викаш. Кога си израснал в това общество и ти се налага още от дете един стереотип, не може толкова лесно да разбереш кой си и що си. Ето - на мене ми требаше много време да я разбера македонската душа, но вече разбирам защо не ги сакате българите.
Тука нема кой да ти каже дека българите се "окупатори". Читаш се на български, одиш на училище и учиш "Аз съм българче", пееш бугарската химна и гласаш на избори во България. Момчетата одат на войнишка служба и се колнат но българското знаме....
И ако некой македонец дойде во Пиринска да прашува за история пиринец ке ти каже - "Па ние сме свободните македонци. От турско робство само ние се освободихме. Егейци и вардарци после беа окупирани от сърби и гърци."

Не се църно и бело и тежко е, верувайте ми, кога треба да си я обърнеш душата и да ги разбиеш тиа стереотипи, да се осъзнаеш като македонец и да погледнеш со други очи кога българите ги нападат македонците. И кога ти не се согласуваш со бугарската политика спрема Македония, мора да очекуваш само омраза и напади.

Гледам по-долог ми е постот от що сакав, ама айде.

И още еднаж - подрави македонци, поздрави от Пиринска. Не им си сърдете на пиринци кога бранат България, тие пак я сакат много Македония.


Овој пост на Пиринче јасно покажува дека има уште Македонска национална свест во Бугарија, и дека и ден денес тие се цел на асимилаторската политика на "Европска Бугарија"




Сега официјална Бугарија што треба да направи е да го префли гробот на Борис к*роглавиот на друга локација, и да се закопа на негово место некој бугарски преродбеник кој заслужува да биде таму закопан......



-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:03
читал сум му го на Кайгана

Убаво го прочети ова с црвеното

Не е баш толку просто и лесно како ще викаш. Кога си израснал в това общество и ти се налага още от дете един стереотип, не може толкова лесно да разбереш кой си и що си.


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:05
Владко
вместо обиди и ругатни - показва безсилие
давай нещо по същество
виждам дека не мож му стъпи на m_g_
те разсипа с няколко збора.
еваллаголема%20насмевка


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:06
големо%20гушкање

нещо подстрекател го играшизненадување


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:07
Цитирај не може толкова лесно да разбереш кой си и що си.




Цитирај Читаш се на български, одиш на училище и учиш "Аз съм българче", пееш бугарската химна и гласаш на избори во България. Момчетата одат на войнишка служба и се колнат но българското знаме....
И ако некой македонец дойде во Пиринска да прашува за история пиринец ке ти каже - "Па ние сме свободните македонци. От турско робство само ние се освободихме. Егейци и вардарци после беа окупирани от сърби и гърци."




Он јасно ја кажува денеска политиката на официјална Бугарија што ја спроведува по школите каде што се население Македонците.....
И некој ќе ми рече после тоа била добра Бугарија...
Не фала.....дефинитивно сте крвопијци...џабе ви е Европа кога уште живеете во 19 век....во времето на грофот Игњатиев..
Ве жалам, дефинитивно ве жалам...
Вака и грците ги третираат Македонците во Грција....

"Братја" ..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:08
в България вече няма войнишка служба за момчетата


кажи му да си упдейтне информейшън сорса


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:09
Originally posted by __ __ __ __ напиша:

в България вече няма войнишка служба за момчетатакажи му да си упдейтне информейшън сорса


Можеби се работи за постар човек, кој во минатото служел војничка служба....

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:10
Originally posted by __ __ __ __ напиша:

големо%20гушкање

нещо подстрекател го играшизненадување



големо%20гушкање

m_g_
саках да кажам дека точно и ясно по темата коментираш
а иначе по- скоро
сакам да мотивирам Владко исто да бъде на темата...
айййййййй, ама и аз ги говоря
оф топиииииииииииик
сори
сори
сори

за шефаголемо%20гушкање
защото знам  ке ме бришеголема%20насмевка


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:10
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by __ __ __ __ напиша:

в България вече няма войнишка служба за момчетатакажи му да си упдейтне информейшън сорса


Можеби се работи за постар човек, кој во минатото служел војничка служба....


може и да е женско, може да е по средата, знам ли го


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:12
Originally posted by __ __ __ __ напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by __ __ __ __ напиша:

в България вече няма войнишка служба за момчетатакажи му да си упдейтне информейшън сорса


Можеби се работи за постар човек, кој во минатото служел војничка служба....
може и да е женско, знам ли го


По се изгледа не го знаеш, ваквите тврдења за тебе се научна фантастика.....

или

Њама такво животно.....



Ете драги мои Македонци време е да им удриме блокада на крвопијците да прекинат да доаѓаат на Македонските форуми...
Време е да ги блокираме, зошто и ден денес гледате во Европска(Фашистичка) Бугарија каква политика водат спрема Македонците.....
Треба еден ѕид да дигнеме, такви пријатели како татарите не ни требаат.....

На нив им е таква целта, да шират Бугарска пропаганда, за тоа и се креирани..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:15
и турците во Бугария
се бугарски грагани
они исто тако се колнат во бугарското знаме
и арменците во Бугария се колнат во бугарското знаме

пошто живят во Бугария- она е нихова држава
она е и нихова Татковина.


и евреите
и ромите....
това не променя факта дека они се турци, евреи, арменци , роми...

нема шо да се жалва некой си дека се колне во знамето на државата коя го храни и му дава сите права човешки



Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:15
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Њама такво животно.....


не го обиждай човека на животно де

секой си има право на собствено мнение - грешно, глупо - аз го уважавам


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:17
ако сака да образува фаланга и да се заколне пред байрака на фалангата

ако живее в България
да си плаща данаците и да си спазва законите
ако не му харесва да си емигрира


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:17
Владко
вчера не само мен избриша шефанамигнување


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:20
Originally posted by pagane pagane напиша:

и турците во Бугария се бугарски граганиони исто тако се колнат во бугарското знамеи арменците во Бугария се колнат во бугарското знамепошто живят во Бугария- она е нихова државаона е и нихова Татковина.и евреитеи ромите....това не променя факта дека они се турци, евреи, арменци , роми...нема шо да се жалва некой си дека се колне во знамето на државата коя го храни и му дава сите права човешки



Да, ама на нив дозволено им е да се декларираат за турци, а Македонците, ги сметаат за Бугари и не ги признаваат како Македонци....сепак Божидар Димитров кажав
В Блгарија њама Македонци..
Тоа ти е политиката на официјална Бугарија, и гледам дека се обидуваат на секаков начин да ја прошират и во Македонија
Инаку во моето маало видов куќа на еден бугарски репортер имаше една кола од БТВ....а БТВ се познати по ширењето антимакедонска кампања.....
Треба да ви го блокираме влезот на сите форуми, зошто на сите тие вие доаѓате да ширите пропаганда, и да го асимилирате македонското население..
Вие не сте дојдени за разговор, вие ја употребувате веќе познатата финта
100 пати кажана лага станува вистина..
Дали е тоа наредба од вашите шефови или пак така ве учат во школите тоа незнам али знам дека е време и ние Македонците малку прљаво да играме спрема Бугарите
Доста беше чесност спрема вас и поштеност..


И некој ќе ми рече да одам да учам во Софија??
За што??

За да ми викаат професорите дека Македонија била Западна Бугарија

Не фала...


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:21
всеки си носи своята истина
моято по незначителна от твоята ли е, а?
а?
а?


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:22
Originally posted by __ __ __ __ напиша:

ако сака да образува фаланга и да се заколне пред байрака на фалангатаако живее в Българияда си плаща данаците и да си спазва законитеако не му харесва да си емигрира


Ете така......значи се согласуваш и вашите потплатени татаромани како к*рзуров да си отидат од Македонија во Бугарија....

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:23
Владко
нема никакво достойнство в това да навредуваш другите
на Канзуров и на малкото му пръстче не мож стъпи в това отношениенамигнување


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:24
Originally posted by pagane pagane напиша:

всеки си носи своята истинамоято по незначителна от твоята ли е, а?а?а?


Историјата е наука која се базира на истражување....
А истражувањето неможе да се прави се додека некој нејќе да соработува..
На пример кога му понудувам доказ дека пишува Македонци со Македонска национална свест он неможе да се прави наудрен и да тврди некои сосема трети работи за кој бај д веј нема докази..

Тоа веќе не е европско размислување, тоа е варварско и асимилаторско размислување...и треба тоа да се излечи....


Али донекаде разбрав дека Бугарите им љубоморат на Македонците, пред се зошто Македонците немаат монголска крв во себе и почист народ се од Бугарите....



-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:25
Милон и сто пати сам казала на този форум


гордея се с Аспарух
и Тангра
не со Сварог
или Ладанамигнување

ако приметуваш
посочвам само славянски божества
по една проста причина:
Бугария е немала владетел - славянинголема%20насмевка


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:25
Originally posted by pagane pagane напиша:

Владконема никакво достойнство в това да навредуваш другитена Канзуров и на малкото му пръстче не мож стъпи в това отношениенамигнување

Не ме споредувај со дркаџијата молим те....
Да мастурбирам на девојчиња мислам тоа не е во ред...
Тоа го направил кај мене во маало во едно интернет кафе....
Цела населба му се смее

Срамота, стварно срамота...

Од тука е јасно дека Бугари се само некои идиоти.....манијаци

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:26
Originally posted by pagane pagane напиша:

Милон и сто пати сам казала на този форумгордея се с Аспарухи Тангране со Сварогили Ладанамигнување



Е добро, чим се гордееш...а јас се гордеам што немам монголска крв во мене..


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:27
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Владконема никакво достойнство в това да навредуваш другитена Канзуров и на малкото му пръстче не мож стъпи в това отношениенамигнување

Не ме споредувај со дркаџијата молим те....
Да мастурбирам на девојчиња мислам тоа не е во ред...
Тоа го направил кај мене во маало во едно интернет кафе....
Цела населба му се смее

Срамота, стварно срамота...

Од тука е јасно дека Бугари се само некои идиоти.....манијаци



срамота е дека говориш тако
за своите соговорници
овде на форумов
а това за Канзуров:
за клевета - но комент


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:27
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Али донекаде разбрав дека Бугарите им љубоморат на Македонците, пред се зошто Македонците немаат монголска крв во себе и почист народ се од Бугарите....



пак минахме на супериорната плоча


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:29
Не е клевета очигледно е дека незнаеш каков тип е Канзуров..
Сите го знаат сега кај мене во населба како "Дркаџија"

И тоа го направил во интернет кафето каде што сум идел ја на времето да играм на комп. можам да замислам девојчето какви трауми преживеало...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Oho Boh
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:34
Вервай си на фантасмагории. нашето ДС преди промените имаше същия стил на действие. В 50-то години трепеха, в късните 80 омаскаряваха и гонеха от работа.


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:35
Originally posted by Oho Boh Oho Boh напиша:

Вервай си на фантасмагории. нашето ДС преди промените имаше същия стил на действие. В 50-то години трепеха, в късните 80 омаскаряваха и гонеха от работа.
задоволствозадоволствозадоволство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:37
Originally posted by Oho Boh Oho Boh напиша:

Вервай си на фантасмагории. нашето ДС преди промените имаше същия стил на действие. В 50-то години трепеха, в късните 80 омаскаряваха и гонеха от работа.

Јас верувам во тоа што го гледам, а гледам дека Канзуров го издрнкал убаво на таа и денеска девојчето е преплашено живее во траума

Темата е




Цитирај Бугарија призна вина за македонските Евреи



И за тоа како Македонците се почист народ и од Бугарите, пред се зошто немаат монголска крв во нив..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:38
Сега не разбрав
чиста кръв имаш само кога не си монголоид??


И темата не е за чистата кръв на македонците
нито за нечистата кръв на бугарите
него за евреите и косвената вина на Бугариянамигнување


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:39
Originally posted by pagane pagane напиша:

Сега не разбравчиста кръв имаш само кога не си монголоид??


Ниту еден народ на светот не е чист, ама јас сум горд што немам монголска крв во мене и горд сум што сум припадник на Македонците кои немаат капка монголска крв во себе........многу смрдат монголите затоа..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Oho Boh
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:43
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Сега не разбравчиста кръв имаш само кога не си монголоид??


Ниту еден народ на светот не е чист, ама јас сум горд што немам монголска крв во мене и горд сум што сум припадник на Македонците кои немаат капка монголска крв во себе........многу смрдат монголите затоа..


Влади на това твоето му викат чист расизъм. Ти индиректно подкрепяш со тоа тезата за пълноценни и непълноценни раси. Да те подсетам ли на кого беше тоа запазена марка? На ония с мустаките, дето подпали целиот свет. А после бугарите сме фашисти. Смех.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:45
Originally posted by Oho Boh Oho Boh напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Сега не разбравчиста кръв имаш само кога не си монголоид??


Ниту еден народ на светот не е чист, ама јас сум горд што немам монголска крв во мене и горд сум што сум припадник на Македонците кои немаат капка монголска крв во себе........многу смрдат монголите затоа..


Влади на това твоето му викат чист расизъм. Ти индиректно подкрепяш со тоа тезата за пълноценни и непълноценни раси. Да те подсетам ли на кого беше тоа запазена марка? На ония с мустаките, дето подпали целиот свет. А после бугарите сме фашисти. Смех.



Не, ја не се залагам за да ги исчистиме монголите, јас сум за да престанат да ги замараат со глупости македонците и да не се споредуваат со Македонците пред се зошто они Македонците неможе да се поврзани со нив зошто немаат капка монголска крв во себе...тоа што го зборува Димитров е научна фантастика, а уште кога се прогласи за прероден праблгарин(монгол) беше најинтересно.....



-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:46
Originally posted by __ __ __ __ напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

И за тоа како Македонците се почист народ и од Бугарите, пред се зошто немаат монголска крв во нив..
това с тая чистотана македонската крв ми звучи малце фашистическитака да знаеш


Јас реков дека ниту еден народ на светот не е чист, врати се поназад, кажав дека Македонците немаат само монголска крв.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Oho Boh
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:48
Ако ти направят обстоен ДНК анализ, може да се получи, че имаш врзка и со индианците во Америка.


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:49
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Не, ја не се залагам за да ги исчистиме монголите, јас сум за да престанат да ги замараат со глупости македонците...


ако не сакаш да се замараш спри да пускаш глупи теми бе Владко

седи си мирно и я читай история, дискутирай си, нема проблем
кога намерно отвориш тема со цел навреда има ...

пляс пляс педалите
пляс пляс педалите
водно колело


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:49
Originally posted by Oho Boh Oho Boh напиша:

Ако ти направят обстоен ДНК анализ, може да се получи, че имаш врзка и со индианците во Америка.

Али не со Аспарух монголот, гордост блгарска....

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:51
Originally posted by __ __ __ __ напиша:



Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Не, ја не се залагам за да ги исчистиме монголите, јас сум за да престанат да ги замараат со глупости македонците...
ако не сакаш да се замараш спри да пускаш глупи теми бе Владкоседи си мирно и я читай история, дискутирай си, нема проблемкога намерно отвориш тема со цел навреда има ...пляс пляс педалитепляс пляс педалитеводно колело



Не, вие сте дојдени да ширите пропаганда на форумиве, и да ги правите Македонците нешто што не се.......тоа веќе оддамна го заклучив откако пробав да дискутирам со вас..
Со вас не вреди да се дискутира пред се зошто за секоја работа што ја постира Македонецот се правите наудрени и го правите нешто што не е....реков на кој принцип вие функционирате..
Да не зборам тоа што го вадите тука лебот на Македонците
Е така во Европа неможе...
И јас не ја отворив темата со цел да навредам некого тоа е извор од весник и изјава на Прванов....

Јас само коментирам тоа што го признале конечно Бугарите...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:52
не е толкоз битна врзката с индиянците, Аспарух или Алекс

битна в врзката со главния мозок


-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:53
Да, а тој главен мозок Бугарите го немаат.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: __ __
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:56
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

И јас не ја отворив темата со цел да навредам некого тоа е извор од весник и изјава на Прванов....


тешко ми иде да ти повярвамтага
еве - читай се сам и сам се изясне зашто си отворил темата и дали има навреда

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Фала богу нешто да признаат...
Не ја кажале реалната бројка, 25 000 евреи се...ама ајде....барем признаа дека депортирале евреи...јас мислев дека до крајот на светот ќе се прават така наудрени....as usual
Сега да ги признаат уште ѕверствата што ги правеле врз македонскиот народ....и ќе го сменам моето мислење за Жолтите..



-------------
Go ahead! Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:57
Originally posted by __ __ __ __ напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

И јас не ја отворив темата со цел да навредам некого тоа е извор од весник и изјава на Прванов....
тешко ми иде да ти повярвамтагаеве - читай се сам и сам се изясне зашто си отворил темата и дали има навреда
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Фала богу нешто да признаат...
Не ја кажале реалната бројка, 25 000 евреи се...ама ајде....барем
признаа дека депортирале евреи...јас мислев дека до крајот на светот ќе
се прават така наудрени....as usual Сега да ги признаат уште ѕверствата што ги правеле врз македонскиот народ....и ќе го сменам моето мислење за Жолтите..




Па тоа е вистината

Фала богу вие нешто да признаете до вчера се правевте наудрени за ѕверствата што ги правевте врз евреите....
Сега уште да ги признаете ѕверствата што ги вршевте врз Македонците, како и вие така и Србите.....и тогаш можеби на подруг начин ќе гледаат Македонците кон Бугарите..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 14:33
Него да се вратиме на темата..

Како што веќе Прванов призна за ѕверствата на Бугарите врз Македонските Евреи, треба да ги признае и ѕверствата што ги вршеле Бугарите врз Македонците.....

Ги имам покажано многупати овие слики, и мислам дека веќе е срамота Бугарија како европска земја да затвара очи и за овие злосторства....а и за злосторствата кои ги вршеа(вршат) во Пиринска Македонија...

Кога шкртаа Македонци и ги правеа Бугари...


http://www.hostanimage.com/">

http://www.hostanimage.com/">

http://www.hostanimage.com/">

http://www.hostanimage.com/">





Инаку Прванов рече дека биле одговорни за депортација на 11 000 евреи
А што стана со другите 9000 евреи..
Како да ги подзаборавил тие..




-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Oho Boh
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 14:35
Тиа слики станаха веке банални. Ама ако сакаш нешто стварно да научиш оди на еден друг форум. Там еден ваш човек под никот "Симеон Велики" е створил вечерно училище под име "За сите македонисти".


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 14:36
Originally posted by Oho Boh Oho Boh напиша:

Тиа слики станаха веке банални. Ама ако сакаш нешто стварно да научиш оди на еден друг форум. Там еден ваш човек под никот "Симеон Велики" е створил вечерно училище под име "За сите македонисти".



Кој, истиот оној од БНД кој ми призна дека Бугарите се Татари

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk