Испечати | Затвори го прозорот

Како да се смени државниот грб?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13288
Датум на принтање: 06.Мај.2024 во 04:27
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Како да се смени државниот грб?
Постирано од: Greenpeace
Наслов: Како да се смени државниот грб?
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 16:31
Ne mozam da go smislam nasiot momentalen drzaven grb. Samo nie i Belorusija uste imame komunisticki grbovi, a Belorusija e poslednata diktatura vo Evropa! Kakvo drustvo a?! No zosto nikoj veke 18 godini ne go smeni drzavniot grb na Makedonija? Zosto??? 

-------------
Mother Earth needs you!



Коментари:
Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 16:37
Neznam i mene me interesira ovaa prasanje , i mene uzasno mi smeta grbot a i znameto.


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 18:40
Ako go smenime pak ke treba da barame  ¨odobrenie¨ od Grcija, mene se taka mi izgleda...
 
Ne ne ostavija na raat ni za zname ni za imeto ...
 
I jas sakam da si go smenime i grbot i znameto... ama si vikam ostaj, pak so Grcija treba da se raspravame...
 
Ne znam, ama eve  ova e moeto  mislenje.


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 20:18
Баш пред некој ден размислував на оваа тема.Мислам дека треба да го смениме стариот грб со оној земскиот македонски грб-лавот.Само се јавуваат неколку проблеми и тоа-Ке личи на грбот на ВМРО па овие другите одма ке се бунат дека ја партизираат државата.Второ како ке ги убедиш албанските партии да го гласаат тој грб ако знаеме дека не го прифаќаат и бараат некој рамковен.Иако мислам дека на лугето им е најдобар ЛАВОТ тешко ке оди

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 08:51
А колку пратеници треба да гласаат за сменување на постоечкиот и прифаќање на новиот грб, за промената да стапи на сила?

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 09:49
2/3

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 09:59
Значи ако новата влада има 2/3 вмро-вци, може да се надеваме на менување на грбот?
А BTW Бачо, ти Албанец си нели? Кажи го ставот на Албанците по ова прашање те молам.

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:06
Neka se smeni, bidejki uste mislam deka figurira petokrakata, a izgledot treba da e so koncensus. Mislam deka treba da go iskaze gragjanskiot karakter na drzavata, normalno so dominacija ma makedonskite karakteristiki. Vo sekoj slucaj ne dobro primerno da bide samo lavot, tuku da bide po slozen ili nesto neutralno kako stariot
Toa e moeto mislenje

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:08
Значи вие не би го подржале лавот што отсекогаш бил македонски грб?

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:08
no mislam deka sega ne e vreme za toa, prvo da sredime so imeto, pa NATO a potoa ke imame prostor za ovie prasanja

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:11
Originally posted by im happy im happy напиша:

Значи вие не би го подржале лавот што отсекогаш бил македонски грб?


pa ne sum mnogo zapoznat so istorijata na lavot i od koga datira, no mislam deka albanskite partii ne bi go podrzale ako e samo lavot. Mislam deka prifatlivo bi bilo i lavot no i so drugi elementi za drugite nacionalnosti. I uste nesto lavot go imat i bugarite, pa ne znam kolku bi bilo pametno toa ( mislam cisto na lavot)

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: novace
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:12
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Neka se smeni, bidejki uste mislam deka figurira petokrakata, a izgledot treba da e so koncensus. Mislam deka treba da go iskaze gragjanskiot karakter na drzavata, normalno so dominacija ma makedonskite karakteristiki. Vo sekoj slucaj ne dobro primerno da bide samo lavot, tuku da bide po slozen ili nesto neutralno kako stariot
Toa e moeto mislenje
 
Дали ти конкретно ...имаш некоја визија ..како тоа на цртеж би изгледало , макар и провизорен бил?
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:13
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

no mislam deka sega ne e vreme za toa, prvo da sredime so imeto, pa NATO a potoa ke imame prostor za ovie prasanja


Vo pravo si BACHIOS za se treba da ima red, za zal vo ovaa drzava se se raboti naopaku i ne do kraj.
Red i organizacija se klucnite raboti koi ni falat.
Mnogu mi bese smesno koga pred godina dena resija deka e moment da se rasprava vo sobranieto za koj praznici da se slavat i da bide komedijata uste pogolema raspravaa dva meseca za 4praznika bidejki DUI i SDSM podnesoa 4000 amadmani.
E toa ti se vika " SELO GORI BABA SE CESLA"


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:18
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Neka se smeni, bidejki uste mislam deka figurira petokrakata, a izgledot treba da e so koncensus. Mislam deka treba da go iskaze gragjanskiot karakter na drzavata, normalno so dominacija ma makedonskite karakteristiki. Vo sekoj slucaj ne dobro primerno da bide samo lavot, tuku da bide po slozen ili nesto neutralno kako stariot Toa e moeto mislenje

 

Дали ти конкретно ...имаш некоја визија ..како тоа на цртеж би изгледало , макар и провизорен бил?

голема%20насмевка


slusaj cinik, ova bese mojata ,,vizija,, a ako imam ke konk*riram

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:20
A ako ciljas na toa da se stavi lav, pa dvoglav orel-crn, pa bel,pa ponekoja ... ne znam za drugite nacionalnosti Grbot ke bide- zooloska gradina

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:31
Од кога тоа државите ги бираат државните симболи врз основа на националната припадност на граѓаните? Дај ми те молам еден пример за такви симболи.

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:39
Ne znam od koga? i ne sum ekspert po toa prasanje

Kazi mi ti zosto da bide samo( spored nekoi) lavot i sto prestavuva ili simbolizira toj? Vo krajot na kraistata kazi sto treba da prestavuva drzavniot grb.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:58
Ние Македонците имаме една татковина, а тоа е оваа, Македонија. Албанците имаат татковина Албанија. Албанија има симболи за Албанците, Македонија треба да има симболи за Македонците. На потфорумот историја има и текст и слики од книги од среден век каде што жолтиот лав на црвена позадина е симбол на Македонија. Зошто би измислувале нешто ново, кога веќе имаме симбол на Македонија! Немој сега да се правиме Босанци кои усвоија знаме кое ни сами не знаат што значи. Нема што да измислуваме нови симболи како да сме некоја нова држава или нов народ. Не сме! Да те прашам, зошто Албанците во Хрватска не побараа шаховница со орле над неа? А ги има и таму. Зошто секогаш некој нешто бара од Македонија? Зарем не можете да не подржите во овие неколку работи? Никој нема да ви ги ускрати правата ако се усвои лавот! За жал во Македонија Македонците се помалку имаат права. А Бушманија има лав затоа што ја краде македонската историја исто како грција!

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 12:13
Мислам, зарем во сопствената држава не можам да бидам Македонец??? До кога! Лавот е наш симбол и лавот треба да се усвои за наш симбол, без никакви додатоци! Е па не може преку леб погача бе Бачос! Вие во Албанија решивте топонимите македонски да ги менувате, а ние тука грбот да ви го подариме ли треба? Орел во Албанија, лав во Македонија, тоа е!

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 12:16
Originally posted by im happy im happy напиша:

Ние Македонците имаме една татковина, а тоа е оваа, Македонија. Албанците имаат татковина Албанија. Албанија има симболи за Албанците, Македонија треба да има симболи за Македонците. На потфорумот историја има и текст и слики од книги од среден век каде што жолтиот лав на црвена позадина е симбол на Македонија. Зошто би измислувале нешто ново, кога веќе имаме симбол на Македонија! Немој сега да се правиме Босанци кои усвоија знаме кое ни сами не знаат што значи. Нема што да измислуваме нови симболи како да сме некоја нова држава или нов народ. Не сме! Да те прашам, зошто Албанците во Хрватска не побараа шаховница со орле над неа? А ги има и таму. Зошто секогаш некој нешто бара од Македонија? Зарем не можете да не подржите во овие неколку работи? Никој нема да ви ги ускрати правата ако се усвои лавот! За жал во Македонија Македонците се помалку имаат права. А Бушманија има лав затоа што ја краде македонската историја исто како грција!


decko , mene licno za grbot me boli cosak ,gledam samo za podobra idnina. Jas ti kazav kako eventualno ke reagirat albanskite partii, a spored ustavot i ke go blokirat toj predlog (spored mene), sakal ti ili jas. Albancite vo Hrvatska ne se 25% i nema sto barat, kako sto nema sto da barat makedoncite vo Australija. A samo za napomena jas nikade ne spomanv deka orlot treba da stoi vo grbot, ili ti go vide toa nekade!!!? Ili ti e golem merak da bide lavot? Eve spored men neka bide po tvoe

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 12:20
Originally posted by im happy im happy напиша:

Од кога тоа државите ги бираат државните симболи врз основа на националната припадност на граѓаните? Дај ми те молам еден пример за такви симболи.


hapyy ne mi odgovori sto treba da sodrzi ili simbolizira drzavniot grb?

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 12:31
А албанските партии се гласот на народот, нели? Конструктивност треба од нивна страна. Ти сакаш подобра иднина, исто сакаме сите. Ако има референдум за името, нема Македонците да го сменат, Албанците ќе ни го сменат името! Грбот исто, Албанците ќе го сменат македонскиот грб. Знаеш, немаш ти право да одлучуваш за мене! А бидејќи мораш, тогаш барем почитувај ја мојата желба. Еден Албанец ми вели неодамна „Абе зошто не го сменивте името? Сега ќе бевме во НАТО!“. Абе како да го смениме името!? Тебе гајле ти е, ти и вака и така ќе си останеш Албанец, па ако нема да ти се свиѓа во Македонија, ќе си одиш во Албанија, на Косово, кај сакаш. Имаш избор. А јас што да правам? Како да се викам? Кај да одам? Имам една татковина која е дефинирана со свои симболи, симболи кои мене ми значат многу! Тебе можеби не ти значат ништо, но исто така ни мене орелот не ми значи ништо! Нормално!
Не ти зборам тебе лично, генерално зборувам, не ми замерувај.

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 12:35
Државните симболи ја симболизираат нацијата или државата. Што има тука нејасно?

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 12:38
Originally posted by im happy im happy напиша:

Државните симболи ја симболизираат нацијата или државата. Што има тука нејасно?

zatoa sto

Originally posted by im happy im happy напиша:

Од кога тоа државите ги бираат државните симболи врз основа на националната припадност на граѓаните? Дај ми те молам еден пример за такви симболи.


-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 12:40
Да. Народот, државотворниот народ е битен. Не сите националности во државата. Немој сега да одиме во статистики и да гледаме во минатите децении како се менува процентуалната застапеност на националностите во Македонија. Во тој случај на секои 10 години ќе треба грбот да го менуваме. Македонија, Македонци - тоа треба да го симболизира и знамето, и грбот, и името, и химната.

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 12:44
Originally posted by im happy im happy напиша:

А албанските партии се гласот на народот, нели? Конструктивност треба од нивна страна. Ти сакаш подобра иднина, исто сакаме сите. Ако има референдум за името, нема Македонците да го сменат, Албанците ќе ни го сменат името! Грбот исто, Албанците ќе го сменат македонскиот грб. Знаеш, немаш ти право да одлучуваш за мене! А бидејќи мораш, тогаш барем почитувај ја мојата желба. Еден Албанец ми вели неодамна „Абе зошто не го сменивте името? Сега ќе бевме во НАТО!“. Абе како да го смениме името!? Тебе гајле ти е, ти и вака и така ќе си останеш Албанец, па ако нема да ти се свиѓа во Македонија, ќе си одиш во Албанија, на Косово, кај сакаш. Имаш избор. А јас што да правам? Како да се викам? Кај да одам? Имам една татковина која е дефинирана со свои симболи, симболи кои мене ми значат многу! Тебе можеби не ти значат ништо, но исто така ни мене орелот не ми значи ништо! Нормално!
Не ти зборам тебе лично, генерално зборувам, не ми замерувај.


a kazi mi kako albancite ke ti smenat imeto, pa neli 99% ke bidete protiv. Imeto moze da ti go smeni samo tvojot drzaven vrv (bez da ne prasa nas), i molim te ne ne stavi vo uloga na dezuren vinovnik. Nie se izjasnivme dkea toa e vasa odluka i tolku . I nesto drugo ,jas ne odam nikade, mozebi tebe ne ti e ubavo tuka , no mene mi e ubavo i ne odam nikade, iako sum bil i vo podobri drzavi.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 12:45
kazuvas deka jas pak ke ostanam albanec ! pa ev uci kako da dotraes so imeto

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 12:51
Зборував доколку се распише референдум 25% ќе бидат за промена. Така барам покажаа новите анкети. Ама тоа е друга тема. Не ве ставам за дежурни виновници, само сакам барем во својата држава да може да ги уживам сите права. За сега не можам затоа што тоа ми зависи од други. Само барам разбирање.

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 13:02
Ako kazale deka albancite se 25% ne mora a i ne e tocno.Vprocem toa go kazaa i drugi deka ne se tolku ama za mir vo kukja gi napravija 25%.E sega za nekoi zakoni koi se bitni za Makedoncite treba niv da gi prashame dali ke prifatat.Ebate drzavata koga drzavotvorniot narod treba da moli malcinstvo i koga ne moze da si gi ostvari elementarnite prava pa makar i bilo smena na drzaven grb

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 13:06
Значи ти велиш ебате државата што им даде толку многу права на малцинствата. Па нели за тоа и војна ни створивте!

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 13:10
Od kade znaes deka ke bidat za promena na imeto?

Prasanjata vo tie anketi se povrzani pr.dali ste za promena na imeto ako toa e uslova za nato?

MIslis deka isto prasanje ke davat na referendum? NE

Prasanjeto na referendum ke bide zavisno koj ishod ja saka vlasta.


A babo ne treba da molite, treba da ne konsultirate a ne da ne ignorirate?

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 13:52
Originally posted by im happy im happy напиша:

Значи ти велиш ебате државата што им даде толку многу права на малцинствата. Па нели за тоа и војна ни створивте!
Ne se raboti za prava za malcinstvata nego za toa da bidesh zavisen od niv za sushtinski prashanja.Kako toa za grbot.Ako ne im se dopagja ne moze i site sme zaloznici na takvata politika.E sega da te vidam smeni go grbotзбунетост.Nemam nishto protiv malcinstvata da ne bidam pogreshno razbranголема%20насмевка


-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: lazanski
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 13:55
pravata za malcinstvata se zagarantirani isto a ako ne i povece od nekoi drugi " demokratski " zemji ... grcija , bugarija , albanija i t.n.  cenam deka ne e problemot vo pravat za malcinstvata ... problemot e sto nekoj ne saka da prifati deka e malcinstvo .....


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 13:57
Исто и јас, немам ништо против малцинствата, само побарав разбирање од нив за оние работи што на нас Македонците ни се важни. Барам да не подржат, а не да бараат нешто ново. Нов грб што би ги задоволил сите малцинства - тоа не оди така! Грбот е на Македонците и точка. А исто така опструкции ќе има и од сдсм. Тие од петокраката не се откажуваат лесно! Демек лавот го имаат вмро и тоа е партиски симбол. А не разбираат дека вмро само си зема македонски симбол за партиски симбол. Значи сдсм нема што да се бунат. Лавот е македонски грб веќе со векови.

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: lazanski
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:00
a malcinstvo ce bide sekogas , bez ogled na brojot i populacijata vo drzavata vo kojasto i zivee .... e sega tuka e prasanjeto ... dali na tie ili toa malcinstvo mu odgovara Makedonija kako suverena i nezavisna drzava bez ogled dali ili ne e clenka na evro-atlanskite integracii .... toa i ne e preduslov za postoenje i opstanok na drzavata .... toa se samo aspiracii i zelbi ... nisto povece .... i so toa a i bez toa Makedonija si ostanuva toa sto e ... demokratska i suverena ....


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:00
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Od kade znaes deka ke bidat za promena na imeto?

Prasanjata vo tie anketi se povrzani pr.dali ste za promena na imeto ako toa e uslova za nato?

MIslis deka isto prasanje ke davat na referendum? NE

Prasanjeto na referendum ke bide zavisno koj ishod ja saka vlasta.


A babo ne treba da molite, treba da ne konsultirate a ne da ne ignorirate?
Koj da se konsultira i so kogo?Aj kazi mi bilo koja drzava vo sosedstvoto koja ima malcinstvo,a da uziva pogolemi prava od albancite vo makedonija?Takvite prashanja kako za grbot ja definiraat pripadnosta na narodot i istorijata.Vprocem toj grb ne e od vcera,so nego se identifikuvale makedoncite so vekovi isto kako i albancite so orelot.Ako kako malcinstvo ne go prifakjate drzavnoto zname zashto da ve prasha nekoj za grbot.Pomili znaminja vi se na SAD i EU nego na drzavata vo koja ziveete i ste se rodile.A ne se identifikuvate kako Albanci od Makedonija nego samo kako Albanci taka?


-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: lazanski
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:05
NIEDNA vo sosedstvoto a cinam i posiroko .... MAKEDONIJA E RAJ ZA MALCINSTVA I NIVNI PRAVA AMA NE I OBVRSKI голема%20насмевка


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:05
A sho se odnesuva do komunjarite tie sekako ne bi go prifatile lavot kako grb bidejki ke laat deka e simbol na politicka partija.Ama zatoa ke angaziraat strucni lica koi ke treba da ne ubedat vo neshto drugo demek nekoj drug grb e podobar.Neli se najdobri vo toa

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:06
Originally posted by lazanski lazanski напиша:

NIEDNA vo sosedstvoto a cinam i posiroko .... MAKEDONIJA E RAJ ZA MALCINSTVA I NIVNI PRAVA AMA NE I OBVRSKI голема%20насмевка
Mnogu interesna rabota e toa.Samo si baraat prava a zaboravaat na obvrskite


-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:06


Prasanjeto e za grbot, a ne za pravata na malcinstvata ili znameto ili USA/Eu i n znam, sto ako sakas odgovri otvori si takvi temi. Jas pak ti KAZUVAM grbot licno mi e najmalta griza i nikade ne go negirav toj star grb, zatoa dosta bla,bla. A se identifikuvam kako sto sakam, vprocem i ti se identifikuvas kako sakas, neli?

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:48
btw lazo , kazi ti kako treba da izgleda grbot na rm

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: lazanski
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:51
moe mislenje e deka MAKEDONSKIOT drzaven grb treba da go simbolizira samo ona sto e vistina .... MAKEDONIJA i nisto povece ....


Постирано од: lazanski
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:52
so preporaka da ne se stavaat ptici i razni krilesti predatori na nego ... da ne zabolat od pticji grip ......


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:54
Originally posted by lazanski lazanski напиша:

so preporaka da ne se stavaat ptici i razni krilesti predatori na nego ... da ne zabolat od pticji grip ......
Apsolutno.Poznato e deka krilestiot predator ne mu moze nishto na LAVOT.Zakon na prirodata


-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:55
Originally posted by lazanski lazanski напиша:

moe mislenje e deka MAKEDONSKIOT drzaven grb treba da go simbolizira samo ona sto e vistina .... MAKEDONIJA i nisto povece ....


j...e
cekaj da zemam moliv....
a koja e vistinata za makedonija

ma daj nesto bolje, mozes to toa

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: lazanski
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:57
pa ti kako deklariran Makedonec od pred malku treba ubavo da znaes ... a ne bi bilo loso da procitas .... namesto uvozni istorii od zapad .... samo losi naviki steknuvas , medjudrugoto i vo vrska so istorijata намигнување


Постирано од: lazanski
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:59
i zemi malku povece molivi ... Makedonskat istorija za razlika od onaa od zapad e malku povece od poobimna i pobogata ... taa od zapad e kako telefonski imenik na kondovo .... mislam debelinata na knigata ... намигнување


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:59
Originally posted by lazanski lazanski напиша:

pa ti kako deklariran Makedonec od pred malku treba ubavo da znaes ... a ne bi bilo loso da procitas .... namesto uvozni istorii od zapad .... samo losi naviki steknuvas , medjudrugoto i vo vrska so istorijata намигнување


pa kazi be koj, kako treba da izgleda ?

a ne samo da meles razni filozofski sranja?

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 15:01
Pa ti kaza bre LAV
Stariot zemski LAV


-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: lazanski
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 15:02
a grbot posekako treba da e so Makedonski obelezja ... i nikakvi ostanati ... kako sto kazav ... pticurini i kondori ....


Постирано од: lazanski
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 15:03
ne bi precel nitu krst , kako kaj svajcarcite ... sepak , se raboti za kolevka na hristijanskata civilizacija i pismenost ....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 15:05
Originally posted by lazanski lazanski напиша:

a grbot posekako treba da e so Makedonski obelezja ... i nikakvi ostanati ... kako sto kazav ... pticurini i kondori ....


pa ti kako poznavac na makedonskata istorija treba da znaes i da ni kazes koi se tie obelezja vo istorijata i navedi gi ubavo a ne samo ..... makedonski obelezja i nikako ostanati

Ajd dodeka se mislis koi se tie ,jas si odam a ti lepo citaj ,,makedonsku,, istoriju Miro, i smisli nesto

Ostav partizani

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 22:32
Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:

Pa ti kaza bre LAVStariot zemski LAV

a ti babo kade vide deka napisal lav.. ili od lion king ti se pristori

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 19.Април.2008 во 17:26
Pa za lavot diskutirame ocigledno e neliголема%20насмевка

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Април.2008 во 22:14
Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:

Pa za lavot diskutirame ocigledno e neliголема%20насмевка


ne e ocigledno ako si VMRO

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 19.Април.2008 во 22:18
Ne rekov deka sum VMRO,a cisto radi informacija ne ni odam na glasanje.Se raboti za toa deka toj grb ima istoriski kontinuitet i mu pripagja na makedoncite.Samo toa,nema vrska partija ili bilo shto

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Април.2008 во 22:46
Dobro, no ne za lavot tuku kako treba da izgleda idniot grb

eve ti primerno sto mislis kako treba da izgleda, koja boja itn

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 20.Април.2008 во 00:15
 KAKO TREBA DA IZGLEDA?EVE NEKA IMA VRSKA SO SONCETO.MOJ PREDLOG IAKO SO TOA SE ZANIMAVAAT HERALDICARI. TOA E NIVNA RABOTA NAS NI SERVIRAAT GOTOV PROIZVOD NIE SE IZJASNUVAME DAKI  PRIFAKJAME ILI NE.aMA LAVOT MI E NEKAKO PRI SRCE VRZANголема%20насмевка

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Април.2008 во 00:50
Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:

 KAKO TREBA DA IZGLEDA?EVE NEKA IMA VRSKA SO SONCETO.MOJ PREDLOG IAKO SO TOA SE ZANIMAVAAT HERALDICARI. TOA E NIVNA RABOTA NAS NI SERVIRAAT GOTOV PROIZVOD NIE SE IZJASNUVAME DAKI  PRIFAKJAME ILI NE.aMA LAVOT MI E NEKAKO PRI SRCE VRZANголема%20насмевка

PA EVE VIDIS NE E TESKO, SONCE, LAV ITD

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: SINA PTICA
Датум на внесување: 20.Април.2008 во 07:27
Не е дека не може да се смени, ама така им годи на поитичарите. Со него се пробиват секаде. Тие не ни мислат за опстојбата на Македонија. Тие мислат што побргу да се збогатат и што побргу тутањ.

-------------
,,орлите рано летаат,,


Постирано од: Zaspana
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 14:49
Прво името сега грбот ...друго шо че ви текнит..............


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 02:53
Дали пак ќе пропадне иницијативата за промена на државниот грб на Република Македонија, како и сите досегашни неуспешни обиди кои секогаш беа опструирани, оти нашите водечки партии не можат да се договорат ни за едно најбанално прашање, не пак за државен грб!

И секогаш за вакви прашања кај нас не е време, оти сега имаме поважни прашања (а кога сме ги немалезбунетост), па де е рано, па де после веќе е касно и презадоцнето... и така 20 години си го имаме стариот грб од бившата држава, со петокрака која никако да ја смениме.

Хералдичарите одамна се согласни за македонскиот земски грб со лавот како најдобро решение за државен грб, само политичарите никако да се договорат да го сменат државниот симбол важен за секоја земја.
Овојпат ќе чекаат потписи од граѓаните.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9803C1A029E1844C9C769938A89FB86A -


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 07:43

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9803C1A029E1844C9C769938A89FB86A -

Хералдичарите децидни дека македонскиот земски грб од Белградскиот грбовник II може да биде добра основа за решението за државен грб на Република Македонија, зашто тој претставува еден од естетски најубавите илирски грбови на земјата Македонија

Иницијативата на ВМРО-Народна партија, земскиот грб на Македонија од 1620 година да го предложи за државен грб на Република Македонија, не ја вознемири политичката јавност. Партиите од власта и опозицијата и од македонскиот и од албанскиот блок ќе го почекаат прво конечниот исход од најавеното собирање 10.000 граѓански потписи, па дури потоа евентуално ќе ги градат своите ставови. Хералдичарите, пак, сецдецидни дека македонскиот земски грб од Белградскиот грбовник II може да биде добра основа за решението за државен грб на Република Македонија, зашто тој претставува еден од естетски најубавите илирски грбови на земјата Македонија.


бе многу лавове ке има на балканот


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 09:42
...bez konsenzus so  albanskiot blok,mislam deka ne e mozno i ne e ferski..plus ,zosto da nema i orel...po nekoja zvezda mesecinka..i slicno...!taka da, ke imame super grb, kade sto ednookiot orel na primer ..go java lavot.
poslikovito ....zdravje!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 10:41
Баталете лавои, орли и останати племенити животињи. Имајќи ги в предвид општестевените состојби денес, како и изминативе ~18 години, најдобро на грбот ќе ни стои - ОВЦА.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 10:52
мислам дека нема да се смени никогаш оти е гласање со бадинтерово мнозинство
така да ќе си остане овој за веки веков амин



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 11:09
Е па нема белким вечно да останеме со петокракатазбунетост

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 11:10
Originally posted by fichot fichot напиша:

Баталете лавои, орли и останати племенити животињи. Имајќи ги в предвид општестевените состојби денес, како и изминативе ~18 години, најдобро на грбот ќе ни стои - ОВЦА.
и тоа некоја свежо истрижена.

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 11:11
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Е па нема белким вечно да останеме со петокракатазбунетост


ќе остане. оти не сме во состојба да го смениме
заробеници сме во својата држава
јбг



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 12:36
kutri nie nikako nesto da ni trae. Se nesto nekomu mu smeta. Na onie so petokrakata im smetal lavot oti potsekal na bugarskiot, pa sega petokrakata im smeta na drugite oti licelo na komunizmot i taka se nesto nekomu ne mu se aresuva pa nie si menuvame, menuvame pa posle cacko ni e kriv koga ni velat deka sme novi, mladi, тага

-------------


Постирано од: Момче Македонче
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 13:01
А да си го ставиме 16-кракото сонце, на што ќе им личи?

-------------
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 13:47
Нашиот сегашен државен грб е правен по терк на грбот на тогашната СССР. Него го користеа и другите социјалистички републики, но тие во своите држабни грбови си ги вметнаа и своите историски симболи, само ние бевме (и останавме) со пејсаж.
Златниот лав е наш историски симбол и грб и е многу постар од ова тука:




СССР одамна не постои.
Сите држави кои произлегоа од него како и другите со социјалистичко уредување си ги сменија државните грбови, адаптирајќи ги на новата реалност која настапи во државите, со промената на општественото уредување.
Останавме само ние, последни како и во многу други работи.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 20:46
Ama afionot morame da go zadrzime !

-------------
DeepBlue


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 20:48

и не само државниот грб ........... и името ........... голема%20насмевка



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 21:04
Мајтап и недолични коментари за државните симболи да терате на друг подфорум, тука дискутирајте малку посериозно!

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 22:37
Какви сме исполитизирани, не е човек ни овци да ни даде да пасеме. Ќе ги изгубиме додека се расправаме за потеклото на овците и правичната застапеност на црните овци во стадото. Во се и сешто бараме политика.
Кога се работи за грб на една земја, тој не опишува етнос, вера и потекло. Хералдиката е наука, која се занимава со симболите кои составуваат грб на една територија. Лавот е земски грб на територијата која од одамна е позната како Македонија. Моменталниот грб е мешавина од политика и идеологија, како што напоменавте. Ако одиме во компромиси на етничка основа, грбот би ни бил со лав, орел, кече, опинци, и што ли уште не, бетер од овој што го имаме.
Значи земскиот грб не грб ниту на Македонците, ниту на албанците ниту на било кои друг ексклузивно, тој е грб на сите кои пребиваат привремено или постојано на територијата која тој грб ја означува.
А лавот со своето хералдичко значење ќе го најдете во најголемиот број на грбови во светот, па ни Шкотите не се Бугари, ни Чесите Македонци, и т.н.
Значи, ова прашање треба да биде комплетно одвоено од политиката, тоа е чисто научно и хералдичко прашање, за кое треба совет од хералдичари, а не општински советници.
Јас сум да се врати хералдичкиот, земски грб на Македонија, да се одвоиме еднаш од иддеолошките симболи и да се вратиме кон реалните обележја на територијата на која живееме.


Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 22:45
Како варијанта, еве компромисно решение, како што го направија словенците. Ако го тргнеме венецот и петокраката од сегашниот грб, и аплицираме хералдички штит, ќе добиеме убав грб, кој ја симболизира Македонија - Кораб, сонце, Вардар...никакви етнички или политички елементи, солиден пристап кон компромисно решение, без тензии и препукувања....


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 28.Август.2009 во 01:33
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Какви сме исполитизирани, не е човек ни овци да ни даде да пасеме. Ќе ги изгубиме додека се расправаме за потеклото на овците и правичната застапеност на црните овци во стадото. Во се и сешто бараме политика.Кога се работи за грб на една земја, тој не опишува етнос, вера и потекло. Хералдиката е наука, која се занимава со симболите кои составуваат грб на една територија. Лавот е земски грб на територијата која од одамна е позната како Македонија. Моменталниот грб е мешавина од политика и идеологија, како што напоменавте. Ако одиме во компромиси на етничка основа, грбот би ни бил со лав, орел, кече, опинци, и што ли уште не, бетер од овој што го имаме.Значи земскиот грб не грб ниту на Македонците, ниту на албанците ниту на било кои друг ексклузивно, тој е грб на сите кои пребиваат привремено или постојано на територијата која тој грб ја означува.А лавот со своето хералдичко значење ќе го најдете во најголемиот број на грбови во светот, па ни Шкотите не се Бугари, ни Чесите Македонци, и т.н.Значи, ова прашање треба да биде комплетно одвоено од политиката, тоа е чисто научно и хералдичко прашање, за кое треба совет од хералдичари, а не општински советници.Јас сум да се врати хералдичкиот, земски грб на Македонија, да се одвоиме еднаш од иддеолошките симболи и да се вратиме кон реалните обележја на територијата на која живееме.


Znaci, imame lav na grbot, definitivno...

Ama crnomanjast lav so kece, so istetoviran orel na preden biceps i prednite noze u patiki a zadnite u opinci, sto ke ni go simbolizira minatoto i zelbata za da potrcame kon podobra idnina...
U pozadina Korab so krstot od Vodno na nego, a u podnozje edno minare. I afionot u preden plan, sekako.

-------------
DeepBlue


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 28.Август.2009 во 01:35

Бидејќи и за промена на државните симболи ќе треба Бадентерово мнозинство....тешко дека ќе може само лавот да стои на грбот...



-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 28.Август.2009 во 12:31
Абе велам јас, не сме ние ни овци да ни дадат да чуваме, а не држава да водиме. За ниедно прашање не можеме да се договориме, ама ниедно...Затоа сме тоа што сме, такви сме какви што сме.
Ни држава почитуваме, ни државни симболи, ни закони... И кој ни е крив, ЕУ , НАТО?
Морам повторно да го парафразирам Гане Тодоровски:
Колку сме толку сме, (не)токму сме....


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 28.Август.2009 во 12:37

јас сум за соживот ....... а бидејќи сме граѓанска држава , мислам дека е најубаво да ставиме орел со глава од лав ............. и , да не заборавам , некој симбол на ромите ........ зошто , со овој наталитет за кратко време ќе стават најмалку 1/3 од населението во РМ ......



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 10:43

moj predlog e:

posto ima veke "dokazani "strucnjaci za promena na drzavni simboli,pr.znameto...za grbot ne bi trebalo da ima problem da se smeni..na NEGO jasno se gleda i simbolizirana e vekovnata istorija i tradicijata na makedonskiot narod,samo sto nas loso ne ucele,vsusnost simbolot planina ,bil PARNAS,afionot se razbira sto e,moreto ..razbira se... e SREDOZEMNO MORE..lentata e vez koj poteknuva od MIKENSKATA KULTURA..a namesto znakot-zvezdata od VIRGINA,po greska nekoj typ ja ima vmetnato petoktakata...sto e pogresno ..
Pa braka GRCI...povelete..dajte vie inicijativa,nie sami ne ke mozeme...големо%20гушкање


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 10:48
Originally posted by zagor zagor напиша:

moj predlog e:


posto ima veke "dokazani "strucnjaci za promena na drzavni simboli,pr.znameto...za grbot ne bi trebalo da ima problem da se smeni..na NEGO jasno se gleda i simbolizirana e vekovnata istorija i tradicijata na makedonskiot narod,samo sto nas loso ne ucele,vsusnost simbolot planina ,bil PARNAS,afionot se razbira sto e,moreto ..razbira se... e SREDOZEMNO MORE..lentata e vez koj poteknuva od MIKENSKATA KULTURA..a namesto znakot-zvezdata od VIRGINA,po greska nekoj typ ja ima vmetnato petoktakata...sto e pogresno ..

Pa braka GRCI...povelete..dajte vie inicijativa,nie sami ne ke mozeme...големо%20гушкање
Zagor se soglasuvam so tvojot komentar samo da vi kazam deka grbot na Makedonija jas kako sto sum ucel e od 1945 godina.Taka pisuvase vo knigite,a za petokrakata predlagam namesto nea da ima lav.

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 11:05
Државниот грб на една земја не е симбол на нејзиниот народ и не ги означува неговите карактеристики - верски, етнички... туку е симбол на територијата на самата држава.
Затоа и не се бараат етнички решенија за вметнување во грбот на државата, ниту пак се потребни компромиси околу ова прашање.
Тие се наметнуваат од политички причини, кои тука не смеат да се мешаат!


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 11:10
штом е бандитеровото мнозинство во игра а во врска со измените на грбот , јас предлагам да ставиме еден ГРБ ........ како симбол на вековното грбачење за бадијала .........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 11:29
Тешко ќе биде.....
На домашен терен албанците....од надвор со грците и бугарите...додека добиеме дозвола од сите, за промена на грбот....изненадување


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 11:33
Дозвола од грците и бугарите??????
За промена на нашиот државен грб?????изненадување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 11:33
мислам дека ќе се согласат со мојот предлог ........ да ставиме ГРБ ..... сепак , на сите еднакво ни бил , и се уште е тежок теретот кој го носиме на ГРБОТ .........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 11:35
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Дозвола од грците и бугарите??????
За промена на нашиот државен грб?????изненадување
 
 
Изненадена си ???????????
 
Како што направија за знамето, сега и за името...зошто да не и за грбот.
Убаво е да бидеме оптимисти, меѓутоа реалноста зборува нешто друго...тага


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 11:37
воопшто не е за изненадување а уште помалку за чудење ........
допрва ќе сваќаме дека имаме и премногу отворени прашања
за кои никако да сватиме дека се РЕАЛНОСТ и секојдневие тага


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 11:40
Знам дека сум Оф...
Ама треба да ставиме наместо лав, магаре...
Ем симбол на нашиот инает и издржливост....ем никој нема да се буни....намигнување


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 11:40
Е па ајде да ги прашаме и “за по надвор“ кога одиме за дозвола??!!!!изненадување
Да не случајно им смета!!!

Каква е таа логика - да барам дозвола од комшиите каква фасада да си ставам на мојата куќа???




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 11:42
Истата логика што ја користат и досега...

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 11:53
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Државниот грб на една земја не е симбол на нејзиниот народ,туку е симбол на територијата на самата држава и не ги означува неговите карактеристики - верски, етнички... .
Затоа и не се бараат етнички решенија за вметнување во грбот на државата, ниту пак се потребни компромиси околу ова прашање.
Тие се наметнуваат од политички причини, кои тука не смеат да се мешаат!
 
cit:....
...teritorii..!
...bas poradi toa i e mojot komentar.ke treba da se isprovociraat za da pokrenat postapka.плазењеizgleda Vie ne pametite koe bese znameto na samostojna Makedonija i poradi sto i koj go smeni..jas na primer dobro se sekavam ,zatoa sto posle toa..zamenata,moravme i nekoi drugi obelezja po dokumentite da menuvame  i razno-razni oznaki..toa me plesna po dzeb i den -denes ne mozam da se opravam..
..a mozebi i cela Grcija e makedonska...не%20знам


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 13:02
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Истата логика што ја користат и досега...



Нема потреба сами да си правиме проблеми таму кај што ги нема.

Земскиот грб на Македонија е лавот - ниту од некој сме го украле, ниту некому смета, ниту му сметал досега.
Освен ако сами не ги натераме и потсетиме да им присмета и тука нешто!


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 13:03
..za drzavniot praime muabet!..ne bidete nadvor od temata..голема%20насмевка

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 13:08
Е па државниот де голема%20насмевка

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 13:11
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Истата логика што ја користат и досега...



Нема потреба сами да си правиме проблеми таму кај што ги нема.

Земскиот грб на Македонија е лавот - ниту од некој сме го украле, ниту некому смета, ниту му сметал досега.
Освен ако сами не ги натераме и потсетиме да им присмета и тука нешто!


Најмногу беа против (и сеуште се) СДСМ затоа што лавот е на знамето на ВМРО ДПМНЕ...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 13:15
Да знам, иако овој лав нема врска со оној што е на земскиот грб.
Него го поддржуваат сите хералдичари и нагласуваат дека нема причина од идеолошки предрасуди да се оспорува вметнувањето на лавот во концепот на новиот државен грб.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 13:53
..da, no ovoj odi nalevo(nanazad)...IDIVIDI FOTO..sto e svojstveno na nekoi strui vo drzavniot vrv...тага

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk